9. 9. 2006

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Úrady v krízovom západosudánskom regióne Darfúr dnes prepustili na slobodu popredného amerického novinára Paula Salopeka a jeho dvoch čadských spolupracovníkov, obvinených zo špionáže. Salopek vzápätí odcestoval do sudánskej metropoly Chartúm. Paula Salopeka vyzdvihol z väznice guvernér amerického štátu Nové Mexiko Bill Richardson, ktorý v piatok hovoril o jeho prípade so sudánskym prezidentom Umarom Hasanom Ahmadom al-Bašírom. Ten vzápätí nariadil prepustenie novinára na slobodu z humanitárnych dôvodov. Laureát prestížnej Pulitzerovej ceny Salopek, ktorý žije v štáte Nové Mexiko, písal v Darfúre reportáž pre magazín National Geografic. Minulý mesiac ho sudánske úrady zatkli a obvinili zo špionáže, nelegálneho odovzdávania informácií, písania nepravdivých správ a vstupu na územie Sudánu bez platných víz. Spolu so Salopekom obvinili aj jeho čadského šoféra a tlmočníka. Proces s nimi sa mal začať v nedeľu. Prezident Umar Hasan Ahmad al-Bašír v nedeľu udelil milosť vyslancovi slovinského prezidenta Tomovi Križnarovi, ktorého v auguste odsúdili v Sudáne na dva roky väzenia za špionáž a ilegálny vstup do krajiny. Križnara prepustili v pondelok na slobodu z väznice v sudánskom meste al-Fašír. Mierového aktivistu Križnara, ktorý vo februári odcestoval do problémového regiónu Darfúr, zadržali 20. júla a následne ho v polovici augusta súd uznal vinným zo špionáže, publikovania nepravdivých správ a ilegálneho vstupu do krajiny, keďže nemal sudánske víza. Okrem trestu väzenia mu nariadili zaplatiť pokuty v celkovej výške 2400 dolárov.

Star Trek 40

Star Trek 40
Televízny seriál Star Trek oslavuje 40. výročie odvysielania prvej epizódy. Historicky prvý diel sci-fi seriálu o putovaní kozmickej lode vesmírom uvideli televízni diváci 8. septembra 1966. Kultový seriál si získal milióny fanúšikov na celom svete. Jeho najväčšími hviezdami sa stali William Shatner a Leonard Nimoy. Kanaďana Williama Shatnera si fanúšikovia seriálu môžu pamätať ako kapitána lode Enterprise Jamesa T. Kirka. Zaujímavosťou je, že aj keď obaja herci patria k seriálovému inventáru, spolu sa stretli až po niekoľkých rokoch. Podľa Nimoya boli totiž príliš zaneprázdnení natáčaním niektorých scén a veľa času strávili aj v maskérni. Práve preto sa dlho obchádzali. Zoznámili sa tak preto až počas tretieho roku natáčania. Prvé diely odvysielala americká televízna stanica NBC, ktorej zástupcovia považovali za dobrý marketingový ťah pritiahnuť divákov seriálom o monštrách. Ani jednému zo spomínaných hercov sa však myšlienka, že by išlo o seriál iba o príšerách nepáčila. Chceli vytvoriť seriál, ktorý by mal pointu, zaujal, poučil a zároveň obohatil predstavivosť divákov. V Spojených štátoch si 40. výročie existencie seriálu pripomenú televízie zaradením niekoľkých epizód do svojho programu. Komerčný úspech seriálu zaručili rôznorodé postavy mimozemských civilizácií, ako aj bohaté filmové efekty

Ajhľa, Tom

Ajhľa, Tom

"Pri rokovaniach s viacerými agentúrami sa nám nepodarilo zladiť program známych osobností, o ktoré sme mali eminentný záujem. Ponuka ďalších mien nebola pre nás až taká atraktívna, takže tento rok sa vedenie TV Markíza rozhodlo zahraničnú hviezdu nepozvať," uviedla vedúca PR TV Markíza Ivana Semjanová. "

Apropos, koho Markíza odmietla : Rowana Atkinsona , Garyho Oldmana, Helenu Bonham Carter, SCARLETT JOHANSSON , Daniela Day-Lewisa, Michaela Caina, Gerarda Depardieu, Laetitia Castu, Audrey Tatou, Isabelle Adjani, Kevina Bacona, Whoopi Goldberg, Willema Dafoa a aj Johnnyho Deppa !

8. 9. 2006

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Premiér Robert Fico podá žalobu na denník Plus 1 deň a týždenník Plus 7 dní. Informovala o tom hovorkyňa Silvia Glendová. Voči týždenníku Plus 7 dní podal Fico žalobu už niekoľkokrát, ale bolo to ešte v čase, keď bol vo funkcii predsedu opozičnej strany Smer-SD. Súčasná žaloba je prvá, ktorú podá vo funkcii premiéra. Žalobou Fico reaguje na článok v denníku Plus 1 deň z 5. septembra. V ňom sa podľa neho snažili vytvoriť obraz, že svojou neprítomnosťou na otvorení školského roku 4. septembra "kašle na svojho syna". Ako sa uvádza ďalej v informácii Glendovej, týždenník Plus 7 dní sa v poslednom vydaní "hrubým bulvárnym spôsobom snažil vytvoriť obraz, že Robert Fico dňa 29. augusta po návrate z oficiálnych osláv Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici trávil od 18:00 čas v prítomnosti cudzej ženy". Predseda vlády Robert Fico rešpektuje, že na rozdiel od súkromnej osoby podlieha širšej kritike a záujmu médií. Preto v tomto duchu často nereagoval ani na mediálne útoky, ktoré prekračovali hranice vkusu. Spomínané články však nemôže nechať bez povšimnutia. Denník PLUS JEDEN DEŇ sa snažil vytvoriť obraz, že predseda vlády SR svojou neprítomnosťou na otvorení školského roku 4. septembra 2006 "kašle na svojho syna". Keďže redaktori tohto denníka majú prechodné bydliska pred všetkými budovami, v ktorých sa predseda vlády SR Robert Fico cez deň a v noci zdržuje, museli vedieť, že v čase otvorenia školského roka Robert Fico viedol predsedníctvo strany Smer - sociálna demokracia ako najvyšší politický orgán tejto strany. Citovaný týždenník PLUS 7 DNÍ sa hrubým bulvárnym spôsobom snažil vytvoriť obraz, že Robert Fico dňa 29. augusta 2006 po návrate z oficiálnych osláv Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici trávil od 18.00 hod. čas v prítomnosti cudzej ženy. 30. augusta 2006 pritom televízia TA3 v priamom prenose odvysielala tlačovú konferenciu, na ktorej Robert Fico jasne informoval, že ihneď po návrate z Banskej Bystrice zorganizoval v súvislosti s pokusom narušiť oficiálne oslavy Slovenského národného povstania pracovnú poradu na Úrade vlády SR so začiatkom o 18.00 hod. za prítomnosti riaditeľa Slovenskej informačnej služby, ministra kultúry SR a expertov z oblasti ľudských práv. O 19.30 hod. bol na športovom podujatí na Ministerstve obrany SR. Aj tieto skutočnosti museli byť redaktorom citovaného týždenníka dostatočne známe. Robert Fico musí opäť chrániť svoje práva podaním žaloby proti denníku PLUS JEDEN DEŇ a týždenníku PLUS 7 DNÍ ako to už niekoľkokrát úspešne urobil.

Kandidáti po Richardovi ? Revisited XIII.

Kandidáti po Richardovi ?
Revisited XIII.
Podľa údajných informácií je najnovším kandidátom na generálneho riaditeľa STV Ing.Jaroslav Dóczy generálny manager N-RADIO v Nitre

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

"Najväčšie moderátorské orgazmy som cítil v Teleráne." Vilo Rozboril

"My křesťané nehodláme posuzovat uměleckou hodnotu těchto megashow, ale jasně říkáme, že jsou pro nás naprosto nepřijatelná jako urážka náboženského cítění věřících, jako zesměšňování křesťanské víry a jako zneužívání ústředního křesťanského symbolu – kříže. Je velmi pohoršující, že se v dnešní době na pohrdání a urážkách křesťanského vyznání vydělávají obrovské miliony. Je také bolestné, že se k takovému kupčení s křesťanskými hodnotami mlčí. Za pár roků nikdo nebude vědět kdo je zpěvačka "Madonna", ale pravá Madona bude uctívána dál. " Predseda Komisie pre verejné záležitosti Českej biskupskej konferencie kardinál Miloslav Vlk

"Pozývame všetkých Američanov a neveriacich k islamskému učeniu."

Adam Yehiye Gadahn, údajne člen americkej bunky al-Kájdy

"Napľutie, pošliapanie a zapálenie portrétu slovenského politika nepredstavuje porušenie zákona, ani trestný čin." Hovorca budapeštianskej polície Péter Schön.

"Mama mi povedala, že keď ´to´ budem robiť, spravia sa mi na tvári vyrážky a jazvičky. Úplne som jej na to skočila. Raz sa ma môj priateľ spýtal, prečo mu to nechcem urobiť ústami, tak som mu vysvetlila dôvod. Pozrel sa na mňa zaklopal si na čelo a povedal mi, či som hlúpa, že takým veciam verím." Paris Hilton

"Firma síce existovala iba pol roka v právnej forme ako s.r.o., ale dlhé roky predtým ľudia, ktorí tú firmu tvorili, pôsobili iným právnym podnikateľským spôsobom v tej istej branži.Nezodpovedám za žiadne administratívne pochybenia, ktoré nastali možno celé mesiace po mojom odchode z ministerstva vnútra."

Vladimír Palko

"Morálna úroveň zadávateľov je taká, že sa ani neoplatí žiadať, schopnosť ich sebareflexie je na nulovej úrovni."

Minister vnútra Robert Kaliňák

"Je mi ľúto, že sa to vyťahuje, prečo sa nehodnotí to, čo dobré manažéri v STV urobili. O tom, že predchádzajúci riaditelia STV rozkradli a nič po nich nezostalo, o tom nikto nehovorí. Všetky úspechy Richarda Rybníčka a jeho tímu, ktoré v STV dosiahol, sa teraz zotierajú.“ Fero Fenič, zamestnávateľ Rybníčka v televízii bez licencie

"Váš predseda Dzurinda sa môže aj obmotať trikolórou a štyri roky behať po Slovensku, aj tak z neho nikdy vlastenec nebude."

Anna Belousovová

7. 9. 2006

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Toshiba a Sony vyvinuli dva konkurenčné formáty, ktoré podľa analytikov môžu trh s DVD zariadeniami ďalšej generácie len oslabiť. Prehrávače HD-DVD a Blu-ray sa dajú už zakúpiť v Japonsku a v Spojených štátoch amerických. Toshiba údajne doteraz v oboch krajinách predala asi 50-tisíc prehrávačov. Viceprezident európskej divízie pre DVD spoločnosti Toshiba uviedol na elektronickej šou IFA v Berlíne, že do predaja poskytne spoločnosť v novembri desaťtisíc prehrávačov. "Ďalšie dodávky budú závisieť od dopytu," spresnil pre internetovú stránku spoločnosti BBC Masaki Kimura.Ceny prvej vlny prehrávačov HD-DVD budú pritom vyššie ako v USA, kde sa predávajú už od apríla za 390 eur (15-tisíc korún). Pre porovnanie, za prvý Blu-ray prehrávač od spoločnosti Samsung zaplatí zákazník v USA 760 eur (29-tisíc korún). Oba konkurenčné formáty ponúkajú omnoho vyššiu kapacitu ako tradičné DVD. Avšak kým na HD-DVD sa zmestí 30 gigabajtov dát, Blu-ray pojme až 50 gigabajtov.Podľa analytikov svoju špecifickú a kľúčovú úlohu zohrajú vo vojne formátov najmä filmové štúdiá. Za Blu-ray sa postavil okrem iných aj hollywoodsky gigant Twentieth Century Fox, ktorý svoje snímky bude vydávať iba na tomto formáte. Rovnaké stanovisko zaujala aj spoločnosť Time Warner.

Tragické okolnosti pondelňajšieho úmrtia najznámejšieho austrálskeho "lovca krokodílov" a dokumentaristu Stevea Irwina, podľa BBC, zachytila kamera. Steve Irwin zahynul vo vodách Veľkého Bariérového útesu asi 100 kilometrov od mesta Cairns v austrálskej provincii Queensland. Usmrtil ho zásah ostňa zvláštneho druhu raje do oblasti hrude, hoci smrteľné útoky týmto druhom raje sú viac ako zriedkavé. Steve Irwin tu nakrúcal zábery svojho dokumentu s názvom Ocean´s Deadliest. V súvislosti s konkrétnymi podrobnosťami nešťastia sa už deň po udalosti objavili rozporuplné vyhlásenia. Podľa správ austrálskej tlače, Irwinov manažér John Stainton videl záznam, ako si následne po zasiahnutí Irwin vytiahol osteň z tela von. Ešte v ten istý deň to však v rozhovore pre CNN poprel a dodal, že záznam vôbec nevidel. Kameraman Ben Cropp poskytol austrálskym médiám popis záznamu na páske tvrdiac, že "raja vážiaca asi 100 kilogramov, pravdepodobne cítiac sa v ohrození, sa bránila a zaútočila." Momentálne je páska zachytávajúca detailné zábery Irwinovej smrti v rukách miestnej polície a je predmetom vyšetrovania. Telo previezli do Cairns na pitvu. Štyridsaťštyriročný Steve Irwin po sebe zanechal manželku Terri a dve deti, osemročnú Bindi a trojročného Boba. Austrálsky parlament na čele s premiérom Johnom Howardom si pamiatku významného Austrálčana uctil minútou ticha. Mnohí Austrálčania považovali Steva Irwina za "národný poklad" a mediálne správy o jeho smrti spôsobili nevídaný dopyt po informáciách o okolnostiach nehody. Miesto a čas pohrebu zatiaľ nie sú známe. Hollywoodsky herec Tom Sizemore a komik Andrew Dice Clay sú ďalšími dvoma hviezdami, ktoré sa rozhodli, že poodhalia niečo zo svojho súkromia televíznym štábom. Súhlasili totiž, že pre hudobnú televíznu stanicu VH1 pripravia vlastné reality show. Herec známy z filmov ako Zachráňte vojaka Ryana (1998) či Čierny jastrab zostrelený (2001) a komik, ktorý sa preslávil vtipnými básničkami pre dospelých, sa tak pripoja k hviezdam ako je wrestler Hulk Hogan, raper Flavor Flav, či bývalé detské herecké hviezdy ako Danny Bonaduce a Christopher Knight. Ako uviedol denník Daily Variety, takzvaná programová štruktúra plná hviezd mnohým z nich pomohla dostať sa opäť na výslnie a rovnako prilákala nových divákov k televíznej stanici VH1. Reality show rapera Flavora Flava s názvom Flavor of Love prednedávnom zlomila rekord v sledovanosti, keď finále prvej série sledovalo šesť miliónov divákov. Relácia sa v súčasnosti prehupla do svojej druhej série, pričom spevák si aj v nej viac-menej neúspešne hľadá svoju budúcu vyvolenú.

Ruská televízna a rozhlasová vysielacia služba (Российская телевизионная и радиовещательная сеть -РТРС) je na ceste k bankrotu m tvrdí ruský minister kultúry Alexander Sokolov ." Pád RTRS môže spôsobiť pád celého televízneho a rozlasového vysielania v Rusku," tvrdí minister. Minister ešte v lete upozornil dolnú komoru parlamentu ona možnú stratu vysielacích satelitov. Hovorca RTRS pripustil, že spoločnosť je vo veľmi zlej situácii , je podfinancovaná . Minister financií Andrej Pautov tvrdí, že dlhy RTRS sú vo výške 86,5 milióna EUR

Kompletka

Kompletka
Na druhý pokus sa podarilo poslancom zvoliť potrebný počet členov Rady STV. V opakovanom kole zvolili kandidáta SNS a občianskeho združenia Vzlet Pavla Holeštiaka a Naďu Lazarovú, ktorú navrhla ĽS-HZDS. Okrem nich rozhodovali aj o Erzsébeth Dolník a Jozefovi Horváthovi, ktorí neuspeli. V prvom kole zvolili poslanci kandidáta Kolégia profesionálnych divadiel na Slovensku Martina Kákoša, nominantku Združenia literátov Svojpomoc Ingrid Fašiangovú a Ivana Králika, ktorého navrhla Slovenská asociácia producentov v audiovízii. Na úvod hlasovania vyberali poslanci z 36 kandidátov. Smer 2, ĽS-HZDS 2, SNS 1.

Traja z piatich

Traja z piatich
Národná rada SR v prvom kole tajnej voľby zvolila len troch z piatich potrebných členov Rady Slovenskej televízie. Ide o kandidáta Kolégia profesionálnych divadiel na Slovensku Martina Kákoša, nominantku Združenia literátov Svojpomoc Ingrid Fašiangovú a Ivana Králika, ktorého navrhla Slovenská asociácia producentov v audiovízii. Keďže poslanci nezvolili potrebný počet členov rady, musí sa uskutočniť druhé kolo volieb. Doňho postúpila Erzsébeth Dolník, Pavol Holeštiak, Jozef Horváth a Naďa Lazarová.

SLOVAK DIGITAL NEWS

SLOVAK DIGITAL NEWS
Návrh zákona o digitalizácii vysielania predložilo dnes Ministerstvo kultúry SR do medzirezortného pripomienkového konania. Návrh zákona nadväzuje na Stratégiu prechodu z analógového na digitálne pozemské televízne vysielanie v SR, ktorú prijala vláda 26. júla a na Základné zásady návrhu zákona o digitalizácii vysielania, ktoré boli predmetom verejnej diskusie od 30. marca do 31. mája 2006. Návrh zákona upravuje práva a povinnosti fyzických osôb a právnických osôb pri digitálnom vysielaní programovej služby a pri poskytovaní iných obsahových služieb prostredníctvom digitálneho prenosu. Navrhovaná právna úprava by mala podľa MK SR vytvoriť stabilné prostredie pre digitálne vysielanie na území SR a zabezpečiť podmienky pre slobodné poskytovanie obsahových služieb prostredníctvom digitálneho prenosu, ktoré nebudú brzdiť rozvoj ďalších digitálnych platforiem. Okrem iného zavádza aj prednostné právo verejnoprávneho alebo regionálneho vysielateľa na zastúpenie v terestrickom multiplexe. Návrh zákona rieši aj prechod z analógového vysielania na digitálne z pohľadu vysielateľov, telekomunikačných operátorov i regulačných orgánov. MK SR oslovilo v rámci medzirezortného pripomienkového konania nielen tzv. povinné subjekty. Ako ďalej uvádza Uličná, o predloženie pripomienok požiadalo i všetky dotknuté profesijné asociácie, médiá a prevádzkovateľov pilotných digitálnych vysielaní. Ministerstvo bude brať do úvahy pripomienky aj od ďalších odborných subjektov, ktoré sa rozhodnú pripomienkové konanie využiť. Návrh zákona je zverejnený na internetovej stránke: http://www.culture.gov.sk/pk/KUT_07_09_06/uvod.htm Pripomienky sa dajú predkladať do 21. septembra.

31st Toronto International Film Festival ®.

31st Toronto International Film Festival ®.
Dnes sa začína filmový festival v kanadskom Toronte. Brad Pitt, Russell Crowe a Cate Blanchett budú hlavnými hviezdami, ktoré navštívia tohtoročný 31. ročník Filmového festivalu v Toronte. Počas kanadského podujatia budú podľa internetovej stránky spoločnosti BBC, premietať aj drámu Babel (2006), v ktorej si Pitt zahral spolu s Blanchett. Režisér Ridley Scott bude sprevádzať Crowea pri svetovej premiére nového filmu A Good Year (2006), ktorého dej je založený na knihe Petera Maylea Rok v Provence. Podľa organizátorov sa na jednom z najväčších festivalov v Severnej Amerike predstaví 352 filmov zo 61 krajín, medzi ktorými nechýba ani Portugalsko, Južná Kórea, Turecko, či Rusko. Viac ako sto snímok, vrátane The Magic Flute Kennetha Branagha, či All the King's Men, v hlavnej úlohe so Seanom Pennom, tu pritom bude mať svetovú premiéru. Takisto aj filmy od Michaela Apteda Amazing Grace , film Anthonyho Minghellu Breaking And Entering a film od Patrice Leconte Mon Meilleur Ami . Medzi ďalšími hviezdami, ktoré festival navštívia, nebudú chýbať ani Anthony Hopkins, Yoko Ono, Jude Law, Dustin Hoffman, Michael Moore, Agnieszka Holland, Anthony Minghella, Brittany Murphy, Carrie-Anne Moss, Christian Bale, Christian Slater, Christina Ricci, Costa-Gavras, Daniel Auteuil, Emma Thompson, Emmaneulle Béart, Ethan Hawke, Gabriel Byrne, Goran Paskaljevic, Jan Hřebejk, Jeff Goldblum, Jessica Lange, Jude Law, Julie Christie, Julliete Binoche, Kate Winslet, Kathy Bates, Ken Loach, Liam Neeson, Maggie Gyllenhaal, Morgan Freeman, Pedro Almodovar, Penélope Cruz, Peter O'Toole, Pierce Brosnan, Rachel Weisz, Reese Witherspoon, Ridley Scott, Robin Wright Penn, Sandra Bullock, Sharon Stone, Sydney Pollack, Sigourney Weaver, Tim Robbins, Tom Hanks, Viggo Mortensen, Vince Vaughn, Vincent Cassel, Volker Schlöndorff, Werner Herzog, William H. Macy, Wyclef Jean, Ziyi Zhang. Podujatie sa bude konať od 7. do 16. septembra.

6. 9. 2006

Natascha Kampuschová v ORF

Natascha Kampuschová v ORF
Mladá Rakúšanka Natascha Kampuschová sa včera večer po prvý raz objavila na televíznej obrazovke, aby porozprávala o ôsmich rokoch nedobrovoľne strávených v dome únoscu Wolfganga Priklopila. Bledá a útla svetlovlasá dievčina predstúpila pred kamery rakúskej verejnoprávnej televízie ORF decentne namaľovaná, slušne oblečená a upravená. Vlasy mala sčasti ukryté pod fialovou šatkou, oblečenú mala fialovú blúzku a džínsy, na krku červenú retiazku so strieborným príveskom. V rozhovore s reportérom Christophom Feursteinom hovorila 18-ročná Natascha o únose z roku 1998, opisovala situáciu v skrýši pod Priklopilovou garážou a vykresľovala svoje predstavy o budúcnosti. "Päsťami som bila do stien," zdôverila sa mladá žena, ktorá podľa vlastných slov trpela v úkryte klaustrofobickými stavmi. Svojho únoscu opisovala ako labilnú osobnosť, pričom sama sa považovala za silnejšieho človeka než bol on. Počas pobytu u Priklopila stále myslela na útek. "V podstate mi už po niekoľkých hodinách od únosu bolo jasné, že mu niečo chýba, že má nejaký deficit," povedala Natascha, ktorá sama žila v priaznivom sociálnom prostredí, v kruhu rodiny plnej lásky. "A on taký nebol. Chýbalo mu istým spôsobom niečo ako sebaistota," podčiarkla dievčina, podľa ktorej bol Priklopil veľmi paranoidný. "Stále všetko kontroloval, aby som nemohla napísať žiadne posolstvo, prehltnúť správu a ktovie čo ešte." Nataschu síce občas bral so sebou von, bol však stále veľmi opatrný. "Sotva sa odo mňa pohol, zakaždým dostal panické stavy, keď som bola od neho vzdialená čo len tri centimetre. Vždy chcel, aby som išla pred ním, nikdy nie za ním, aby ma mal stále na očiach. Nemohla som sa zdôveriť žiadnej ľudskej duši." Priklopil mladé dievča aj zastrašoval. "Stále sa mi vyhrážal, že niečo spraví ľuďom, ktorým by som čokoľvek povedala. Že ich zabije, odstráni každého, kto by o tom niečo vedel. To som nemohla riskovať." Natascha rozprávala tiež o svojich prvých krokoch na slobode. V spoločnosti dôverníka sa odvážila ísť vo Viedni na zmrzlinu a na nákupy. Na očiach mala slnečné okuliare a na hlave šatku. Vtedy mala po dlhých rokoch opäť kontakt s mnohými ľuďmi, pripadalo jej to ako niečo úplne nové. "Išli sme metrom. Bolo to super, usmievala som sa na ľudí a nikto ma nespoznal," hovorila Natascha. Medzitým sa jej už podarilo skamarátiť sa s novými ľuďmi. Teraz by si chcela dokončiť maturitu a snáď aj ďalej študovať. Pri prvom kontakte s rodičmi prišlo k niektorým zaujímavým okamihom. "Komické teda bolo, že moji rodičia, rovnako ako početné príbuzenstvo, plakali, objímali ma a stískali. A ja som sa v tom momente cítila trochu preťažená a obmedzovaná. Všetci ma od šťastia chceli rozpučiť." Podľa Feursteina bolo osobným želaním Kampuschovej, aby ju na obrazovke bolo vidieť takú, aká v skutočnosti je, bez technickej úpravy tváre. Pôvodne mala vzhľadom na prežitú traumu vystúpiť s počítačovo prekrytou tvárou a zmeneným hlasom. Vysielacie práva na rozhovor si zakúpilo 120 medzinárodných mediálnych spoločností.

SuperStar SK vs. Svet and Paris Hilton Again

SuperStar SK vs. Svet and Paris Hilton Again

IFPI -RADIO TOP 100 Oficiálna Týždeň - 2006/35

1. HILTON PARIS-STARS ARE BLIND 2. SINCLAIR BOB- WORLD HOLD ON 3. KEANE-CRYSTAL BALL 4. AGUILERA CHRISTINA-AIN´T NO OTHER MAN 5. DESMOD-NIEKTO TI TO POVIE SKOR NEŽ JA 6. RIHANNA-UNFAITHFUL 7. ALLEN LILY-SMILE 8. PEHA-RENESANCIA 9. WILLIAMS ROBBIE-SIN SIN SIN 10. BALÚCHOVÁ BARBORA-ULETENÁ 20. CMORIK PETER-DÁŽĎ 21. CMORIK PETER-MÁM POCIT 22. VETROPLACH-TANCUJ TANCUJ 23.ĎURICA ADAM-UROB MA LEPŠÍM 25. HEX-NIKDY NEBOLO LEPŠIE 27. ROLINS DARA-TÚŽIM 30. NO NAME-STROMY 37.SMATANOVÁ ZUZANA-NEKRÁČAJ PREDO MNOU 44. ŠTROFFEK IVAN-HÁDANKY TIEL 49.PREDNÁ ZDENKA-VODY SÚ POMALÉ 51. KMEŤO BAND-HOJ AMORE 53. ŽBIRKA MIRO-MÁM ŤA VIAC 57. NOCADEŇ-V SÚHVEZDÍ 63.HRDZA-NA HORÁCH BÝVA 64.LOBO-MENINY 76.STEREO-ANI NEVIEŠ 81.GLADIATOR-BONBONIERA 93.GRIGOROV ROBO-POVEDZME 97.FUN RÁDIO & PREDNÁ ZDENKA & TINA-SUMMER FUN 100. PEHA -SPOMAL

SLOVAK RADIO NEWS

SLOVAK RADIO NEWS
Slovenský rozhlas hospodáril v minulom roku so stratou 270,5 mil. Sk. Medziročne to znamená zhoršenie hospodárenia, keďže rok predtým si zaknihoval zisk 29 mil. Sk. Rozhlasová rada schválila rozpočet na rok 2005 s plánovanou stratou 194,1 mil. Sk, do pôvodného rozpočtu boli však zahrnuté aj rizikové príjmy, a to transfer zo štátneho rozpočtu v sume 107,4 mil. Sk a výnosy z predaja majetku v objeme 50 mil. Sk. "Napriek schváleniu deficitného rozpočtu boli očakávania SRo pre rok 2005 optimistické, pretože sme predpokladali schválenie návrhu zákona o koncesionárskych poplatkov," konštatoval rozhlas vo výročnej správe za minulý rok s tým, že po prerušení legislatívneho procesu nového zákona nebolo možné počítať s konsolidáciou finančnej situácie SRo. Minulý rok bol podľa SRo prvým rokom, v ktorom neboli v štátnom rozpočte SR pre SRo vyčlenené žiadne finančné prostriedky. Rok predtým dostal rozhlas bežný transfer 97,6 mil. Sk a na konci roku 2004 bola preň vyčlenená mimoriadna účelová dotácia na vykrytie straty SRo za roky 2003 a 2004 vo výške 183 mil. Sk. Až koncom minulého roka dostal SRo zo štátneho rozpočtu 10 mil. Sk, a to na zahraničné vysielanie. "Táto čiastka však predstavovala len 18,4 % skutočne vynaložených nákladov na toto vysielanie," zdôvodnil SRo. Celkové výnosy evidoval rozhlas v minulom roku v objeme 730,8 mil. Sk, rok predtým to bolo 1,024 mld. Sk, keď však SRo dostal spomínanú dotáciu vo výške 280,6 mil. Sk. Ako vyplýva z informácií zverejnených SRo, tržby za vlastné výrobky v minulom roku zmenu oproti roku 2004 prakticky nezaznamenali, keď predstavovali 616,3 mil. Sk. Tržby z predaja služieb sa medziročne znížili o takmer pätinu na 87,8 mil. Sk. Tržby z predaja dlhodobého nehmotného a hmotného majetku vlani predstavovali 11,3 mil. Sk, zostatková cena predaného majetku bola 2,5 mil. Sk. Z predaja majetku pritom očakával rozhlas tržby v objeme 50,1 mil. Sk. V rámci štruktúry výnosov tvorili hlavnú časť koncesionárske poplatky, ktoré SRo vlani vyzbieral vo výške 612,7 mil. Sk, čo znamená pokles oproti upravenému rozpočtu o 1,3 % a medziročný o 816 tis. Sk. "Už od začiatku roka sa nepriaznivo vyvíjalo plnenie hlavného zdroja výnosov - koncesionárskych poplatkov. Na mesačnej báze SRo zaznamenával pokles dosahovaných výnosov u fyzických osôb kvôli úbytku koncesionárov a ich zlej platobnej disciplíne," vysvetlil rozhlas. Od fyzických osôb pritom za koncesionárske poplatky rozhlas zinkasoval 527,1 mil. Sk, čo je medziročne menej o 6,3 mil. Sk a oproti upravenému rozpočtu menej o 13,9 mil. Sk. Od právnických osôb utŕžil za koncesionárske poplatky 85,6 mil. Sk, čo je medziročne viac o 5,5 mil. Sk a oproti rozpočtu viac o 5,6 mil. Sk. Ku koncu minulého roka evidoval 1 286 185 koncesionárov, čo znamenalo medziročný prírastok o 38 352 osôb. "Neuspokojivý stav zaznamenal rozhlas aj v plnení výnosov z reklamy, ktorú zabezpečoval výhradný obchodný zástupca - spoločnosť PSMA, s.r.o.," píše sa vo výročnej správe SRo. Z reklamy rozhlas v sledovanom období utŕžil 54,8 mil. Sk, čím upravený rozpočet naplnil len na 68,1 % a medziročne tieto príjmy poklesli o 14,9 mil. Sk. Rozhlas preto s firmou PSMA ukončil zmluvný vzťah koncom marca minulého roka a od začiatku tohto roka začala s činnosťou spoločnosť Media SRo, s.r.o., ktorá má pre Slovenský rozhlas zabezpečovať predaj reklamného priestoru a ďalšie marketingové a PR aktivity. Celkové náklady vlani presiahli 1,001 mld. Sk, čo bolo zhruba o 6,7 mil. Sk viac ako v roku 2004. Hodnotovo najvýznamnejšou položkou v nákladoch boli ostatné služby v čiastke 501,8 mil. Sk, ktoré zaznamenali medziročný nárast o 2,7 %. V rámci týchto nákladov boli náklady na vysielacie služby 219,8 mil. Sk, čo bolo medziročne viac o 2,8 %. Mzdové náklady stúpli len veľmi mierne, a to o 0,8 % na 237,5 mil. Sk. Celkový evidenčný stav zamestnancov SRo dosiahol ku koncu vlaňajška 877 osôb, čo je medziročne o 59 pracovníkov menej. Z celkovej hodnoty aktív, ktorá ku koncu minulého roka dosiahla 779,1 mil. Sk, tvoril dlhodobý hmotný majetok 609,1 mil. Sk. Krátkodobé pohľadávky predstavovali ku koncu vlaňajška 119,2 mil. Sk. V rámci pasív boli vlastné zdroje krytia stálych a obežných aktív 411,7 mil. Sk, cudzie zdroje dosiahli 367,5 mil. Sk, medziročne však vzrástli viac ako 1,6-násobne. Najvyšší nárast zaznamenali krátkodobé záväzky z obchodného styku, ktoré ku koncu vlaňajška evidoval rozhlas vo výške 291 mil. Sk, koncom roku 2004 vo výške 48,6 mil. Sk. SRo plánoval vlani investičné výdavky v celkovom objeme 70,8 mil. Sk. "Kvôli nepriaznivej finančnej situácii bol SRo nútený prijať reštriktívne opatrenia aj v oblasti investícií, skutočné kapitálové výdavky tak dosiahli len 22 mil. Sk," dodal vo výročnej správe SRo.

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Opozícia neuspela ani s posledným návrhom, ktorý predložila na rokovanie 4. schôdze Národnej rady SR. Plénum nepodporilo novelu zákona o vysielaní a retransmisii, ktorú vypracovali poslanci KDH Vladimír Palko a Pavol Minárik. Chceli ňou zabrániť propagácii mafie v elektronických médiách. Opozičných kolegov podporili len poslanci z KDH a poslanecký klub SMK. Prítomní zákonodarcovia za SDKÚ-DS sa zdržali. Počas utorkovej rozpravy poslanec Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS) návrh kritizoval s tým, že je ťažké určiť, kto je osobou z podsvetia. Pripomenul, že aj Jánošík, slovenský národný hrdina, bol v čase, keď žil, považovaný za osobu s kriminálnym pozadím. Dokonca mohol byť považovaný aj za vodcu zločineckej organizovanej skupiny. Odvolával sa pritom na existujúcu prezumpciu neviny, čo pripomenula aj poslankyňa Katarína Tóthová (ĽS-HZDS). Palko odmietol akúkoľvek kritiku. Poslanci Palko s Minárikom reagovali predložením novely na reportáž, ktorú začiatkom augusta odvysielala televízia Markíza a podľa Palka vykreslila člena bratislavského podsvetia v pozitívnom svetle. Navrhli preto zákaz propagácie osôb s kriminálnym pozadím v elektronických médiách. Pri propagácii osôb spojených s podsvetím by vysielateľom hrozili pokuty a ak by sa to stalo opakovane, až odobratie licencie. Pri rozhodovaní o výške pokuty by bola zohľadnená aj veľkosť a dosah média.

BREAKING NEWS

BREAKING NEWS
Podľa rozhodnutia mestského súdu v Prahe , na základe žaloby CET 21, došlo k zrušeniu rozhodnutia Rady pro rozhlasové a televizní vysílání v ČR a tým Febio TV, TV Pohoda, TV Barrandov, spravodajská TV Z1, hudobná TV Óčko a regionálna RTA prišli o licencie. Rada bude tak musieť rozhodovať nanovo.

Noví členovia Rady STV ?

Noví členovia Rady STV ?

Vládne koaličné strany sa údajne dohodli, že novými členmi Rady STV na päť uvoľnených miest by sa mali stať : Naďa Lazarová- spoločnosť Ateliér / spoločnosť aj Magdalény Gálikovej, rodenej Mečiarovej , veľmi blízka HZDS ,a bývalá moderátorka spravodajstva STV, šéfka centra vysielania v STV, bývalá obchodno-organizačná riaditeľka STV počas riaditeľovania Igora Kubiša , bývalá riaditeľka periodika Nový deň, bývalá predsedníčka predstavenstva REPUBLIKA, a.s., bývalá konateľka Týždenník EXTRA s.r.o. ,Ivan Králik-bývalý šéfredaktor literárno dramatickej redakcie STV a vedúci odboru mediálneho výskumu a informácií STV , mediálny analytik, Ingrid Fašiangová-bývalá členka Rozhlasovej rady ,Pavol Holeštiak-SNS, riaditeľ Úradu Žilinského samosprávneho kraja , poslanec žilinského VÚC za koalíciu SmerSD, SNS, ANO, HZD, prednáša tiež na Katolíckej univerzite v Ružomberku, je poslancom Mestského zastupiteľstva v Čadci a členom Mestskej rady v Čadci, Jozef Šimonovič-herec, veľmi blízky SMER-u Zajtra budeme múdrejší. Možno

Kandidáti po Richardovi ? Revisited XIII.

Kandidáti po Richardovi ?
Revisited XIII.
Podľa údajných informácií najnovšími kandidátmi na generálneho riaditeľa sú profesor Patrik Pašš , pedagóg, katedra strihovej skladby, spoločník s René Vochyanom v ROYAL FILM PRODUCTION, s.r.o. , spoločník v International Cartoon Company, s.r.o. , spoločník v TRIGON PRODUCTION s.r.o. Umelecky sa podieľal na dielach O dve slabiky pozadu (Producent) ,Sila ľudskosti- Nicholas Winton(Scenárista, Strihač, Producent) -International Emmy Awards 2002; IGRIC 2002 ,Dážď padá na naše duše (Producent), Všetci moji blízki (Strihač), Papierové hlavy (Strihač), Anjel milosrdenstva (Strihač), Sedím na konári a je mi dobre (Strihač), Pehavý Max a strašidlá (Strihač) ,Perinbaba (Strihač) , Sojky v hlave (Strihač),Tisícročná včela I-II (Strihač) ,Dovidenia v pekle, priatelia ( Strihač) Druhým je Ján Slovák , ktorý po absolvovaní Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave ukončil aj postgraduál Televíznej žurnalistiky na Univerzite Karlovej v Prahe.V STV pôsobil deväť rokov ako šéfredaktor Redakcie vzdelávacích programov. V rokoch 1988 až 1993 pracoval na Katedre televíznej žurnalistiky na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, v roku 1990 založil a viedol Katedru audiovizuálnych médií. Od roku 1995 je v slobodnom povolaní.

5. 9. 2006

Pokuty naše každodenné dnes neudelili

Pokuty naše každodenné dnes neudelili
Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) na dnešnom zasadnutí začala správne konanie voči televízii Markíza pre možné porušenie objektívnosti spravodajstva v príspevku Vydierajú študentov odvysielanom 19. júna v Televíznych novinách. RVR ďalej zastavila správne konanie voči spoločnosti UPC BROADBAND SLOVAKIA v súvislosti s vysielaním reklamy na erotické služby. Rada tiež udelila licenciu na káblové televízne vysielanie spoločnosti Kultúrny dom Andreja Hlinku so sídlom v Ružomberku

Natascha Kampuschová v ORF

Natascha Kampuschová v ORF
Osemnásťročná Rakúšanka Natascha Kampuschová, ktorá po ôsmich rokoch ušla zo zajatia, súhlasila s rozhovorom pre televíziu. Rakúska verejnoprávna televízia ORF ho odvysiela v stredu večer, informoval Dieter Ecker z ORF.Uviedol, že mladú ženu "zakryjú", aby nemala problémy na verejnosti. Osud dievčaťa, uneseného vo veku 10 rokov, fascinuje národ. Od jej dramatického objavenia sa na slobode 23. augusta dostala stovky žiadostí o rozhovor, ale zatiaľ prisľúbila iba tri: televízii ORF, denníku Kronen Zeitung a týždenníku News, uviedol Ecker."Natasche Kampuschovej sa zdá byť prirodzené, že Rakúšania, ktorí sa osem rokov obávali o jej život a oslavovali jej útek, by sa mali dozvedieť podrobnosti ako prví," povedal Ecker.Mediálni experti predpovedajú rekordnú sledovanosť programu. Diváci uvidia Nataschu iba ako obrys postavy za zástenou, v lepšom prípade možno od chrbta alebo z takého uhla, aby to nenarušilo jej súkromie.Doteraz dostali médiá iba jej fotografie, ako vyzerala pred únosom vo veku 10 rokov.Približne 20-minútový rozhovor nahrali tento týždeň a bude mu predchádzať diskusia pri okrúhlom stole s psychológmi a expertmi, prenášaná v priamom prenose. ORF v pondelok uviedla, že za rozhovor neplatila.Natascha Kampuschová sa zdržiava v ústraní, kde sa zotavuje a pomáha vyšetrovateľom dať dohromady priebeh jej únosu a väzenia.Jej 44-ročný únosca Wolfgang Priklopil spáchal po jej úteku samovraždu skokom pod vlak. Polícia uviedla, že poskytla jeho DNA Interpolu, aby zistila, či nespáchal zločiny aj mimo územia Rakúska.

25 najlepších muzikálov filmovej histórie

25 najlepších muzikálov filmovej histórie
Americký filmový inštitút zverejnil zoznam 25 najlepších muzikálov filmovej histórie. Na prvom mieste sa umiestnil film Spievanie v daždi (1952) herca a režiséra Gena Kellyho. Porazil tak silnú konkurenciu muzikálov ako West Side Story (1961) či Čarodejník z krajiny Oz (1939) s Judy Garland v hlavnej úlohe. Na štvrtom mieste skončil muzikál režiséra Roberta Wisea Zvuk hudby (1965), ktorý získal päť Oscarov. Päticu najlepších muzikálov podľa viac ako 500 popredných hudobných skladateľov, hudobníkov, kritikov a historikov uzatvára film Kabaret (1972) s Lizou Minnelli a Michaelom Yorkom v hlavných úlohách. V prvej desiatke sa objavili i muzikály ako Mary Poppins (1964), Zrodila sa hviezda (1954), My Fair Lady (1964), Američan v Paríži (1951) a Stretneme sa v St. Louis (1944). Medzi ďalšími 25 muzikálmi nechýbali ani Kráľ a ja (1956), Chicago (2002), 42. ulica (1933), All That Jazz (1979), Top Hat (1935), Funny Girl (1968), The Band Wagon (1953), Yankee Doodle Dandy (1942), On the Town (1949), Pomáda (1978), Sedem neviest pre siedmich bratov (1954), Kráska a zviera (1991), Chlapci a dievčatá (1955), Show Boat (1951) a Moulin Rouge (2001).

SLOVAK UNDERWORLD NEWS

SLOVAK UNDERWORLD NEWS
Je ťažké určiť, kto je osobou z podsvetia, tvrdí poslanec SDKÚ-DS Tomáš Galbavý, ktorý z tohto hlavného dôvodu nepodporí novelu zákona o vysielaní a retransmisii. Ňou chceli predkladatelia - poslanci KDH Vladimír Palko a Pavol Minárik zabrániť propagácii mafie v elektronických médiách. Galbavý pripomenul, že aj slovenský národný hrdina Jánošík bol v čase, keď žil, považovaný za osobu s kriminálnym pozadím. Dokonca mohol byť považovaný aj za vodcu zločineckej organizovanej skupiny. Galbavý pokračoval tiež tvrdením, že otázne je aj vnímanie známeho Krstného otca Vitta Corleoneho, ako aj zločineckej dvojice Bonnie a Clyde. Tí totiž nakoniec neboli až tak negatívne vnímaní. Galbavý je síce rád, že Palko s Minárikom otvorili tému prezentácie mafie, ale myslí si, že by bolo lepšie, keby parlament prijal normu, ktorá tento problém naozaj vyrieši. Predložená novela toto kritérium celkom nespĺňa. Poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek s myšlienkou novely súhlasí, ale jej paragrafové znenie je podľa neho zle pripravené. Jej návrh je nevykonateľný, a preto vyzval plénum, aby sa začalo zamýšľať nad tým, ako vágne citácie novely nahradia lepšími. Katarína Tóthová z ĽS-HZDS nesúhlasí s tým, že novela je nevykonateľná. Je to gumové ustanovenie, vyhlásila poslankyňa ĽS-HZDS Katarína Tóthová, podľa ktorej ho treba upraviť. Ak to bude možné, tak je za schválenie novely. Nesmie byť však v rozpore s prezumpciou neviny. Jej stranícky šéf Vladimír Mečiar len poznamenal, že predložená novela je "vnútrostraníckym pokusom zabrániť Lipšicovi hovoriť o mafii. To mu prijatím tejto novely nemôžeme urobiť." Palko odmietol kritiku, ktorá sa vzniesla voči novele. "Ak sú námietky pre istú všeobecnosť formulácií, tak toto je typická vlastnosť zákonov," upozornil plénum predkladateľ normy. "To nie je žiadnou novinkou, prečítajte si zákon v doteraz platnom znení," dodal v tejto súvislosti. Ako vyhlásil, netají sa tým, že predložená novela supluje absolútny pokles slušnosti v slovenských médiách. Poslanci Palko s Minárikom reagovali predložením novely na reportáž, ktorú začiatkom augusta odvysielala televízia Markíza a podľa Palka vykreslila člena bratislavského podsvetia v pozitívnom svetle. Navrhli preto zákaz propagácie osôb s kriminálnym pozadím v elektronických médiách. Pri propagácii osôb spojených s podsvetím by vysielateľom hrozili pokuty a ak by sa to stalo opakovane, až odobratie licencie. Pri rozhodovaní o výške pokuty by bola zohľadnená aj veľkosť a dosah média.

Zomrel Gerald Green

Zomrel Gerald Green
Spisovateľ, scenárista a spolutvorca programu Today show televíznej spoločnosti NBC Gerald Green zomrel na zlyhanie pľúc v Norwalku, štát Connecticut, vo veku 84 rokov. Green sa narodil ako Gerald Greenberg v meste New Canaan. Podľa jeho manželky Marlene, ktorá informáciu oznámila redakcii denníka The New York Times, autor zomrel dnes. Počas svojej kariéry napísal 20 románov, niekoľko kníh literatúry faktu a scenár k seriálu Holocaust spoločnosti NBC, za ktorý v roku 1978 získal i cenu Emmy. Knihu, ktorú napísal na motívy scenára, o rok neskôr odmenili prestížnou medzinárodnou cenou Daga Hammarskjolda. Dva z jeho románov - The Last Angry Man a His Majesty O'Keefe, sa dočkali i filmového spracovania v rokoch 1954 a 1959. Ako producent sa podieľal sa aj na filmoch Wallenberg: A Hero's Story a Salvador Olivera Stona. Ako producent stanice NBC pomohol Green v roku 1952 po prvý raz vytvoriť program Today.

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Minister kultúry SR Marek Maďarič na stretnutí so svojimi rezortnými kolegami V4 prezentoval ideu spoločného kultúrneho televízneho kanála v rámci verejnoprávnych televízií krajín V4 po prechode na digitálne vysielanie. O tomto pozitívne prijatom návrhu sa bude na expertnej úrovni diskutovať na ďalšom stretnutí ministrov kultúry krajín V4 v januári v Maďarsku. Hlavnou témou stretnutia ministrov kultúry krajín V4, ktoré sa ukončilo dnes v poľskom Krakove, bola podpora visegrádskej spolupráce cez rôzne kultúrne projekty. Ide napríklad o prípravu antológie známych umelcov krajín V4, digitalizáciu knižníc, výmenné štipendijné pobyty študentov kultúry a mladých umelcov v jednotlivých krajinách, ochranu kultúrneho dedičstva a mnoho ďalších spoločných projektov. Slovenská strana predstavila partnerom závery z kolokvia knižnično-informačných pracovníkov, ktoré sa uskutočnilo v máji tohto roka v Banskej Bystrici. Organizácia kolokvií bude pokračovať každé dva roky, vždy v inej krajine V4. Na dvojdňovom stretnutí sa v konferenčnom centre na kráľovskom hrade Wawel zúčastnili ako hostiteľ poľský minister kultúry a národného dedičstva Kazimierz Michal Ujazdowski, ďalej slovenský minister kultúry Marek Maďarič, štátna tajomníčka Ministerstva kultúry Českej republiky Petra Smolíková a štátna tajomníčka Ministerstva školstva a kultúry Maďarskej republiky Katalin Bogyay. Na stretnutí boli prítomní aj zástupcovia Bieloruska (zástupca mimovládneho sektora), Ukrajiny (viceprimátor mesta Ľvov Vasil Kosif) a zástupcovia Medzinárodného visegrádskeho fondu. Zástupcovia krajín V4 sa dohodli, že Bielorusko a Ukrajinu budú aj naďalej prizývať nielen na oficiálne stretnutia, ale obe krajiny budú participovať aj na jednotlivých projektoch. Jedným z hostí stretnutia v Krakove bol aj profesor Jacek Purchla, riaditeľ Medzinárodného kultúrneho centra v Krakove. Práve krakovskému Medzinárodnému kultúrnemu centru bola na návrh ministra kultúry SR na stretnutí udelená tohtoročná Medzinárodná visegrádska cena.

TOP OF THE POPS

TOP OF THE POPS

Top 10 všetky slovenské stanice - 35.týždeň (28.8.2006 -3.9.2006)

1. Televízne noviny Markíza 29.8.2006 ,2. TOM 2006 Markíza 31.8.2006 3.Športové noviny Markíza 3.9.2006 ,4.Hurikán Markíza 28.8.2006 , 5. NOVINY TV JOJ 3.9.2006 ,6.Reflex Markíza 30.8.2006 , 7. Legenda o pirátovi Markíza 3.9.2006 ,8.Kobra 11 VIII. Markíza ,9. Reflex Markíza 31.8.2006 ,10. Reflex Markíza 29.8.2006

WHO IS WHO- Kandidáti do rady STV

WHO IS WHO
Kandidáti do rady STV
Ladislav Brat- B.O.A.T. Publicity , AUTOBARD, spol. s r.o. , známy aj z relácie Pozor, zákruta!, bývalý prezident Klubu reklamných agenúr Slovenska , Petronela Kolevská- rodená Vančíková, herečka, konateľka ARTREAL, s.r.o. , Naďa Lazarová- spoločnosť Ateliér / spoločnosť aj Magdalény Gálikovej, rodenej Mečiarovej , veľmi blízka HZDS a bývalá obchodno-organizačná riaditeľka STV počas riaditeľovania Igora Kubiša , bývalá riaditeľka periodika Nový deň, bývalá predsedníčka predstavenstva REPUBLIKA, a.s., bývalá konateľka Týždenník EXTRA s.r.o. , Ľubica Šajdová-moderátorka Slovenského rozhlasu , Iveta Švecová- Matica slovenská-sekretariát predsedu, Peter Zemaník-bývalý riaditeľ STV Banská Bystrica,bývalý tlačový tajomník Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny moderátor Slovenského rozhlasu a Senior Account Manager v PR agentúre Action Global Communication, redaktor Parlamentného kuriéra, Igor Barát- hovorca Národnej banky Slovenska a bývalý redaktor a bývalý zahraničný spravodajca STV v Budapešti a Prahe, prednášal na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, pracuje pre FreeCom Slovakia / Anton Bódis, Ladislav Špaček, Petr Studenovský, Ján Onda/, Ľubomír Fifik- riaditeľ LITA a režisér , Štefánia Gorduličová- režisérka dabingu, známa zo štúdia Roko, ktoré kedysi ovládal Michal Gučík , Eduard Chmelár -vysokoškolský učiteľ , Martin Kákoš -režisér , Marián Kleis- režisér,bývalý ústredný riaditeľ STV a riaditeľ brnenského štúdia ČT, Ivan Králik-bývalý šéfredaktor literárno dramatickej redakcie STV a vedúci odboru mediálneho výskumu a informácií STV , mediálny analytik , Oľga Šalagová-herečka , Martin Šmatlák-filmový kritik a manažér , bývalý člen predstavenstva Slovenská filmová spoločnosť, a.s, ktorá chcel privatizovať Kolibu, bol aj riaditeľ Slovenského filmového ústavu, prorektor pre zahraničie a styk s verejnosťou a prodekan Filmovej a televíznej fakulty, neskôr ako riaditeľ koncepcie a stratégie v Slovenskej televízii za Milana Materáka a člen krízového manažmentu STV za Richarda Rybníčka, pôsobil ako generálny riaditeľ sekcie médií a audiovízie na Ministerstve kultúry Slovenskej republiky,pôsobil v TV JOJ ako programový pracovník pre akvizície, pracuje aj ako poradca generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu, čím sa vrátil na miesto " zločinu " a večný lobbista zákona audiovizuálnom fonde , Ondrej Šulaj-rektor bratislavskej VŠMU, scenárista , Dušan Tittel-generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu , Jana Miklovičová - Združenie občianskej sebaobrany a blízka HZDS. Ingrid Fašiangová-bývalá členka Rozhlasovej rady , Erzsébet Dolník- bývalá poslankyňa a členka Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá a veľmi blízka SMK, Marián Gábor- asi koordinátor pre výchovu detí rómskeho skautingu v Kecerovciach so skautskou prezývkou Bandy, Slavomír Grúber-spoluautor nikdy nerealizovaného projektu East Box Digital /spolu s Ľubomírom Fifíkom, nebohým Silošom Pohankom a českým hercom Alešom Jarým/ a do marca tohto roku člen predstavenstva TV House, a.s., spolu so Silošom Pohankom a bývalým prednovembrovým ústredným riaditeľom STV Jaroslavom Hlinickým-1984-1990 , Ľubor Hallon-člen Správne rady Ústavu pamäti národa ,výskumný pracovník Ústavu výskumu kultúry a verejnej mienky NOC, bývalý asistent poslanca za SNS Miroslava Kotiana, bývalý šéfredaktor časopisu Javisko, , Ľubica Harakaľová- bývalá poslankyňa zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja vo volebnom období 2001-2005, členka HZDS od 1995, bývalá učiteľka odborných premetov, Pavol Holeštiak-SNS, riaditeľ Úradu Žilinského samosprávneho kraja , poslanec žilinského VÚC za koalíciu SmerSD, SNS, ANO, HZD, prednáša tiež na Katolíckej univerzite v Ružomberku, je poslancom Mestského zastupiteľstva v Čadci a členom Mestskej rady v Čadci, Jozef Horváth-Štátne divadlo Košice, vedúci javiskovej techniky , Juraj Kiesel- pracovník agentúry SARIO, uchádzal sa o členstvo v Rozhlasovej rade, Michal Majtán- ekonóm, čestný predseda Futurologickej spoločnosti na Slovensku , Peter Nižňanský- blízky SNS, bývalý šéf katedry, Marián Ostatník- riaditeľ neziskového fonu Aliancia za etiku novinárov , neúspešný kandidát do Rady pre vysielanie a retransmisiu , takisto do rady STV za Klub poslancov za KSS, Martin Ranuša- riaditeľ úseku marketingu Prvej stavebnej sporiteľne, a.s., pôsobil v reklamnej a produkčnej agentúre Grafosit, s.r.o. ako produkčný manažér a neskôr ako obchodný riaditeľ,v roku 1999 nastúpil na pozíciu výkonného riaditeľa v reklamnej agentúre CEA – Central Europen Advertising s.r.o.,údajne blízkej Branislavovi Záhradníkovi cez osobu Štefana Ondrišáka , Vladimír Soviar-FILM ARS POETICA ,neúspešný kandidát do Rady STV, Jozef Šimonovič-herec, veľmi blízky SMER-u, Jarmila Uhríková - riaditeľka Súkromnej strednej umeleckej školy Košice ,riaditeľka vydavateľstva Prvá filmová - študentská spoločnosť s ručením veľmi obmedzeným, neúspešná kandidátka do Rady STV, , Jana Zetková- riaditeľka Mestského centra kultúry v Malackách,príspevkovej organizácie mesta, riaditeľka Záhorského centra kultúry, ktoré je aj zriaďovateľom ochotníckeho Divadla na hambálku. Z pätice členov Rady STV, ktorým sa skončilo funkčné obdobie 31. marca, opäť kandiduje Mária Biľová- KDH, Poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Bardejove , predsedníčka komisie školstva, telesnej kultúry a športu pri MsZ ,- členka komisie kultúry a spoločenských vecí pri MsZ, bývalá podpredsedníčka KDMS / počas takmer celého obdobia v rade STV !/ ,