„ Červené je dobré víno, ale nie politika. " Ján Figeľ
„ Ďakujem televízii Markíza a JOJ. „ Peter Dvorský vo finále Talentmánie
„Rozhodli sme sa pozitívnym spôsobom pripomenúť sa ľuďom, lebo vďaka súčasnej úrovni informovania slovenskými médiami pozitívnu tému, alebo čo i len objektívnu informáciu o SNS, ťažko dostaneme k občanovi či nedostaneme takmer vôbec. Po septembrovom Sneme SNS strana nielenže výrazne modifikovala vedenie, ale nastavila nový štýl práce a komunikácie. A tak sme sa rozhodli začať aj s pozitívnymi tematickými a osobnostnými kampaňami, ktoré sú v zahraničí bežné. Kampaň je postavená na osobnosti Jana Slotu, ktorý je predsedom strany a svoju neotrasiteľnú pozíciu si ešte upevnil na septembrovom Sneme SNS, kde získal drvivú väčšinu hlasov našich členov. O tom, že išlo o správne rozhodnutie, svedčia desiatky pozitívnych telefonátov, ktoré týždeň po vyvesení bilbordov v centrále máme.“ Jana Benková, hovorkyňa strany SNS
" Teší nás, že aj takej osobnosti, akou je pán Dvorský, sa naša originálna šou Česko Slovensko má talent zrejme natoľko vryla do pamäti, že podvedome poďakoval aj našej televízii. “ František Borovský.
„Týmto krokom sme sa dostali o päťdesiat rokov dozadu, čiže do tých rokov komunistickej diktatúry. Je smutné, keď pani premiérka sa tu naparuje, aká je veľká demokratka a týmto činom sa skutočne priblížila boľševicko-fašistickým manierom. To hádam nezažili ani v Papui Novej Guinei.“ Ján Slota
„Pýtam sa, čím som závadová osoba." Marián Kočner
„Minulý týždeň sa na generálnej prokuratúre chystala veľká oslava. Jedna závadová osoba prišla s krabicami plnými šampanského. Ale oslava sa nekonala, pretože v parlamente nebol generálny prokurátor zvolený.“ Daniel Lipšic
Šak čakajte do apríla
Šéf verejnoprávnej televízie Štefan Nižňanský vyzýva poslancov parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jozefa Viskupiča a Janu Kiššovú, aby prestali zneužívať jeho meno a nezaťahovali ho účelovo do rôznych politických hier. Reaguje tak na dnešnú tlačovú besedu Viskupiča a Kiššovej, ktorú označil za "výsledok tlaku hŕstky súkromných producentov, ktorým ide len o to, aby nahradili doterajších overených partnerov Slovenskej televízie". Poslanci Kiššová i Viskupič, ktorí sú zároveň členmi mediálneho výboru parlamentu, sa domnievajú, že riaditeľ Slovenskej televízie (STV) sabotuje schválený projekt zlúčenia STV a Slovenského rozhlasu. Zároveň Nižňanského a manažment televízie vyzvali, aby neuzatvárali dlhodobé zmluvy s producentmi programov, ktoré by predstavovali nášľapné míny pre nové vedenie STV. "Dnešná 'pseudotéma' tlačovej besedy má zrejme len zakryť ich neochotu a neschopnosť vecne vyhodnotiť podklady a informácie z poslaneckého prieskumu v STV a konštruktívne riešiť reálne problémy legislatívneho rámca fungovania verejnoprávnej televízie," konštatoval okrem iného generálny riaditeľ STV Nižňanský v stanovisku na vyjadrenia poslancov NR SR za SaS. "Ubezpečujem oboch poslancov, že sa nikam nechystám odísť, a preto ani nemám dôvod čokoľvek na poslednú chvíľu podpisovať. S uvedenými producentmi som sa nikdy nestretol, nepoznám ich, ani som ich nekontaktoval, takže súvislosti uvádzané na dnešnej tlačovej besede poslancov SaS J. Viskupiča a J. Kiššovej sú lži,“ dodáva sa v Nižňanského reakcii. Poslanci za SaS dnes informovali, že sa dozvedeli o nátlaku na producentov programov od samotných tvorcov, zmluvy, ktoré sa zvyčajne uzatvárali v polovici januára a neskôr, sa dnes STV snaží podpisovať od novembra. Na podozrivé skutočnosti okolo uzatvárania zmlúv pri väčších projektoch Viskupiča upozornili aj ľudia, ktorí ich majú sľúbené a zároveň i producenti, ktorí medzi vyvolenými nie sú. Podľa Viskupiča to dokazuje, že na celej záležitosti „niečo smrdí“, čo podľa neho potvrdzujú i externí dodávatelia programov. Kiššová i Viskupič sa domnievajú, že riaditeľ STV tak sabotuje schválený projekt zlúčenia Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. Nevypovedateľnými zmluvami sa podľa nich Nižňanský môže snažiť spochybniť ekonomickú výhodnosť spojenia verejnoprávnych médií. Poslanci za SaS sa zhodujú, že s dlhodobými zmluvami treba počkať na nové vedenie televízie.
Poslanci za SaS Jozef Viskupič a Jana Kiššová vyzývajú riaditeľa Slovenskej televízie Štefana Nižňanského a manažment televízie, aby neuzatvárali dlhodobé zmluvy s producentmi programov, ktoré by predstavovali nášľapné míny pre nové vedenie STV. „Považujeme za neprijateľné, aby terajšie vedenie uzatváralo zmluvy, ktoré môžu ísť proti koncepcii nového vedenia. Je to neseriózne a nekorektné,“ povedala dnes na tlačovej besede Kiššová. Poslanci za SaS sa dozvedeli o nátlaku na producentov programov od samotných tvorcov, zmluvy, ktoré sa zvyčajne uzatvárali v polovici januára a neskôr, sa dnes STV snaží podpisovať od novembra. Na podozrivé skutočnosti okolo uzatvárania zmlúv pri väčších projektoch Viskupiča upozornili aj ľudia, ktorí ich majú sľúbené a zároveň i producenti, ktorí medzi vyvolenými nie sú. Podľa Viskupiča to dokazuje, že na celej záležitosti „niečo smrdí“, čo podľa neho potvrdzujú i externí dodávatelia programov. Kiššová i Viskupič sa domnievajú, že riaditeľ STV tak sabotuje schválený projekt zlúčenia Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. Nevypovedateľnými zmluvami sa podľa nich Nižňanský môže snažiť spochybniť ekonomickú výhodnosť spojenia verejnoprávnych médií. Poslanci za SaS sa zhodujú, že s dlhodobými zmluvami treba počkať na nové vedenie televízie.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Minister kultúry Daniel Krajcer berie na vedomie odstúpenie Patrika Pašša z funkcie predsedu Rady Audiovizuálneho fondu. "Toto rozhodnutie môže upokojiť situáciu v Audiovizuálnom fonde. Naďalej však platí zámer ministra kultúry Daniela Krajcera, že v budúcnosti plánuje zmeniť zákon o Audiovizuálnom fonde tak ako to už niekoľkokrát avizoval," uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Ministerstva kultúry SR Eva Chudinová. Patrik Pašš sa vzdal členstva v Rade Audiovizuálneho fondu (AVF). Písomné oznámenie o tom, že sa vzdáva funkcie člena rady, doručil ministrovi kultúry Danielovi Krajcerovi. "Zásadne nesúhlasím so spôsobom, akým niektorí členovia filmárskej obce verejne spochybňujú nielen moje pôsobenie vo fonde, ale priamo ohrozujú fond a jeho činnosť," píše okrem iného Pašš vo svojom dnešnom vyhlásení k odstúpeniu. S medializovanými obvineniami z konfliktu záujmov nesúhlasí. Po kritike Asociácie nezávislých producentov minister kultúry Krajcer vyzval v utorok 7. decembra fondu Pašša, ale aj člena jednej z komisií fondu Jaroslava Barana na odstúpenie, ak sa preukáže ich konflikt záujmov pri udeľovaní príspevkov z fondu. Pritom v AVF bola len pred niekoľkými mesiacmi zavedená Smernica na zamedzenie konfliktu záujmov. Následne začal fond pri hodnotení projektov uplatňovať systém "náhradníkov", ktorí v danom kole nahradia takého člena komisie, ktorý má k niektorému z predložených projektov vzťah. Asociácia nezávislých producentov (ANP) 2. decembra v otvorenom liste ministrovi kultúry, rade a vedeniu AVF upozornila na to, že v prvom kole posudzovania projektov podľa nových pravidiel po prijatí Smernice na zamedzenie konfliktu záujmov v AVF získali podporu projekty, do ktorých sú zainteresovaní Pašš a Baran. V liste ANP píše, že "film vyprodukovaný predsedom Rady Patrikom Paššom (Mŕtvola musí zomrieť, pozn. redakcie) a projekt spoločnosti (Animoline, pozn. red.), ktorej riaditeľ je členom danej komisie (Jaroslav Baran, pozn. red.), boli posudzované bez akéhokoľvek zásahu kancelárie fondu, hoci v obidvoch prípadoch je konflikt záujmov všeobecne známy a bol opakovane predmetom protestov filmárov, a dokonca získali podporu". Kritiku nezávislých producentov čiastočne vyvrátil riaditeľ fondu Martin Šmatlák. V prípade Barana vychádza asociácia podľa Šmatláka z neaktuálnych informácií. To, či Patrik Pašš ako člen Rady AVF porušil predpisy fondu, preverí dozorná komisia fondu. Šmatlák zároveň konštatuje, že film Mŕtvola musí zomrieť nespĺňa podmienky na vyradenie žiadosti o podporu na distribúciu. Ak sa však preukáže nepravdivosť čestného vyhlásenia spoločnosti Continental film, využije Šmatlák svoje právo nepodporiť žiadosť.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
SITA Slovenská tlačová agentúra (SITA) odoslala 1. decembra 2010 ministrovi kultúry Danielovi Krajcerovi verejnú ponuku na dodávku služieb tlačovej agentúry vo verejnom záujme, ktorá významným spôsobom môže ušetriť verejné financie. SITA ponúka prevádzku všetkých služieb vo verejnom záujme tak ako ich určuje zákon 385/2008 Z.z. v §3 ods. 5 a. až g. a ich bezplatné sprístupňovanie v roku 2011 za štátny príspevok vo výške 333 tisíc € . SITA je v takom prípade pripravená nad rámec služieb uvedených v zákone bezplatne dodávať online textové spravodajstvo všetkým inštitúciám, ktoré sú vymenované v §3 ods. 5 a. až c. spomínaného zákona. Takéto služby v súčasnosti verejnoprávna tlačová agentúra TASR týmto inštitúciám predáva. SITA je pripravená na vyššie uvedené plnenie od 1. januára 2011. Akceptáciou ponuky SITA by vláda mohla okamžite ušetriť najmenej 667 tisíc € z verejných zdrojov bez toho, aby sa to akokoľvek negatívne dotklo životnej úrovne občanov či dostupnosti služieb pre verejnosť. Štát by zároveň získal služby vysoko presahujúce rámec služieb poskytovaných zákonom zriadenou TASR. Zákon o TASR 385/2008 Z.z. vymenúva okruh služieb vo verejnom záujme, na prevádzku ktorých štát prostredníctvom ministerstva kultúry prispieva sumou stanovenou na ten ktorý rok v zmluve o poskytovaní služieb vo verejnom záujme. V roku 2010 táto suma dosiahla 1 885 813 €, pričom podľa dostupných informácií má v roku 2011 dosiahnuť výška kontraktu medzi ministerstvom kultúry a TASR 1 000 000 €. Zámer znížiť dotáciu oceňujeme, ale aj táto suma je, podľa presvedčenia SITA, vysoko nadhodnotená a zároveň nemá akúkoľvek súvislosť so skutočnými nákladmi na prevádzku služieb vo verejnom záujme ako ich stanovuje zákon. Obdobnú ponuku ako v súčasnosti predložila SITA v januári 2010 aj bývalému vedeniu rezortu kultúry. Minister Marek Maďarič sa k nej vyjadril iba prostredníctvom stanoviska svojho hovorcu, ktorý označil tento návrh za populistický a za prejav zjavnej túžby zlikvidovať TASR. Iniciatíva SITA je vedená predovšetkým záujmom o vytvorenie podmienok na férovú hospodársku súťaž na trhu tlačových agentúr a z hľadiska zástupcov SITA ako občanov, aj prirodzeným záujmom o odstránenie neefektívneho a nezmyselného míňania prostriedkov daňových poplatníkov.
Ivan Sámel ,predseda predstavenstva ,SITA Slovenská tlačová agentúra a.s.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Pozn.Pri reláciách opakujúcich sa každý deň (spravodajstvo, šport, sitcom a pod.) je uvedená relácia s najvyššou hodnotou ratingu za celý týždeň ; © Výskum programu STV
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Spoločnosť Falcon Group ovládaná fondom Mid Europa Partners (MEP) predá firmu České radiokomunikace austrálskym fondom Macquarie za 574 mil. eur. V utorok o tom informoval český ekonomický internetový portál E15. Na predaji rádiokomunikácií sa podieľala banka Goldman Sachs a právna kancelária White&Case. Transakciu musí ešte schváliť protimonopolný úrad. Austrálske fondy sa špecializujú na investície do infraštruktúry, pričom pred troma rokmi patrili medzi záujemcov o podiel v pražskom letisku, keď sa uvažovalo o jeho predaji. Podľa informácií denníka E15 boli tieto fondy od začiatku favoritom na kúpu českej spoločnosti. Záujem prejavil aj jeden infraštruktúry fond a jeden strategický investor. Mid Europa Partners kúpil České radiokomunikace v konzorciu s bankou Lehman Brothers a investičnou spoločnosťou Al Bateen Investment zo Spojených arabských emirátov pred štyrmi rokmi za 1,2 mld. eur. Súčasná nižšia predajná cena odráža zmeny, ktorými firma prešla. České radiokomunikace totiž pred rokom predali všetkých 170 tis. retailových zákazníkov firme T-Mobile. "Išlo o logické rozdelenie firmy. Retailové telekomunikačné služby sú atraktívne pre inú skupinu investorov ako operátor dátových riešení a televízneho signálu," vysvetlil zdroj oboznámený so situáciou pre denník E15. České Radiokomunikace sú najväčším vlastníkom vysielacej infraštruktúry a zároveň vlastnia takmer štvorpercentný podiel v telekomunikačnom operátorovi T-Mobile. Ich majiteľom je fond súkromného kapitálu Mid Europa Partners. Radiokomunikácie zaisťujú pozemné televízne a rozhlasové vysielanie pre 98 % českého trhu a poskytujú služby pre zhruba 500 firemných zákazníkov. Mid Europe Partners je podľa E15 najväčšou nezávislou private equity investičnou skupinou v strednej a východnej Európe. V súčasnosti má v správe majetok za viac ako 3,2 mld. eur. Fond Macquaire vznikol v roku 1969 a v súčasnosti zamestnáva 15,5 tis. ľudí. K septembru tohto roku spravoval aktíva v hodnote 317 mld. austrálskych dolárov (AUD).
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Jednotka o chĺpok lepšie, Dvojka a Trojka o chĺpok horšie.
Jednotka , Dvojka a Trojka spolu - 14,9 % !
JOJ a JOJ PLUS horšie.
Markíza lepšie. TV DOMA o chlp horšie.
TA 3 horšie.
Primetimový rozdiel medzi Jednotkou a JOJ je stále strašný - 14,83 %.
Markíza - 31.96 %
TV DOMA - 2.50 %
Jednotka - 12.27 %
Dvojka - 2.22 %
Trojka - 0,41 %
TV JOJ – 22.19 %
JOJ PLUS- 3.01 %
TA 3 - 1.88 %
Herec Chuck Norris, známy z televízneho seriálu Walker, texasky jazdec (1993-2001), sa stane čestným členom divízie texaských jazdcov, ktorú založili začiatkom 19. storočia v meste Austin. Do svetoznámej skupiny Texas Rangers 70-ročného televízneho hrdinu uvedie budúci štvrtok guvernér štátu Texas Rick Perry. Ten rovnakým spôsobom poctí aj hercovho mladšieho brata Aarona, ktorý je producentom a režisérom. Severokórejský predstaviteľ, ktorý na úrovni provincie dohliadal na tamojšiu významnú mládežnícku organizáciu, utiekol do Južnej Kórey, informovali v piatok médiá. Juhokórejský denník Čcho-sun Ilbo informoval, že Sol Čong-sikch, prvý tajomník výboru Ligy socialistickej mládeže Kima Il-songa v provincii Rjang-kang, utiekol na Juh v júni 2009. Tlačová agentúra Jonhap citovala zdroj z prostredia vlády, ktorý uviedol, že vysokopostavený predstaviteľ provinčného výboru prebehol do Južnej Kórey. Juhokórejská Národná spravodajská služba tieto správy odmietla komentovať. "Sol bol jedným zo sľubných úradníkov vo veku 30 až 40 rokov, ktorých naverbovali pre kľúčové posty v krajine v čase príprav na odovzdanie vedenia krajiny do rúk Kima Čong-una, syna severokórejského lídra Kima Čonga-ila, uviedol nemenovaný zdroj pre Čcho-sun Ilbo. "Solova zvedavosť týkajúca sa vonkajšieho sveta a jeho slabosť pre juhokórejské televízne seriály ho dostali do problémov," vysvetlil zdroj. V diplomatickej korešpondencii Spojených štátov, ktorú v utorok zverejnil internetový portál WikiLeaks, sa píše, že niekoľko vysokopostavených severokórejských predstaviteľov utieklo do Južnej Kórey, v čase, keď sa Pchjongjang snažil vyrovnať so "stále chaotickejšou situáciou". V telegrame, ktorý v januári napísala americká veľvyslankyňa v Soule, je tiež vyjadrenie juhokórejského ministra zahraničných vecí, podľa ktorého úteky predstaviteľov pracujúcich v zahraničí "nezverejnili". Telegram je posledným z množstva uniknutých dokumentov americkej diplomacie, ktoré postupne zverejňuje portál WikiLeaks Európska vysielacia únia (EBU) v piatok oznámila, že Peking bráni čínskym médiám informovať o slávnosti pri príležitosti odovzdávania Nobelovej ceny mieru, ktorú v tomto roku získal čínsky disident. Odsúdila tiež ovládanie novinárov v Číne. "Čínske úrady poradili ich oficiálnym predstaviteľom a médiám, aby sa nezúčastnili a neinformovali o budúcotýždňovej slávnosti odovzdávania Nobelovej ceny za mier v Osle," uviedla únia. EBU "ostro odsudzuje politické pokusy o ovládanie slobodnej a nezávislej žurnalistiky," píše sa vo vyhlásení. "Naliehame na čínske úrady, aby odstránili všetky prekážky, ktoré bránia domácim a medzinárodným médiám vykonávať svoju prácu, a aby okamžite prepustili všetkých novinárov, ktorí boli zbavení svojej slobody," dodáva EBU. Čína vo štvrtok oznámila, že je ťažké udržať "priateľské vzťahy" s Nórskom po tom, ako Nobelov výbor so sídlom v Osle udelil Nobelovu cenu mieru za rok 2010 čínskemu disidentovi Liouovi Siao-poovi. EBU združuje 75 štátnych a súkromných vysielacích spoločností z 56 európskych krajín. Jeho valné zhromaždenie vyjadrilo "nesmierne obavy" týkajúce sa "bezprostredného nebezpečenstva", ktoré predstavuje zatajovanie informácií pred verejnosťou, a straty "osvieteného chápania súčasných záležitostí ich krajiny a... globalizovaného sveta". Slávnostná ceremónia udelenia Nobelových cien tohtoročným laureátom sa uskutoční v Osle 10. decembra. Už tradične sa pozvaní diplomati majú vyjadriť do 15. novembra. Niekoľko krajín s účasťou váhalo potom, ako Čína varovala pred ocenením čínskeho disidenta Nobelovou cenou za mier ako aj pred následkami pre krajiny, ktoré sa na udelení zúčastnia. Keďže Liou Siao-po je vo väzení, jeho manželka Liu Sia v domácom väzení a jeho dvom bratom Čína zrejme znemožní vycestovať z krajiny, bude to prvýkrát, čo si v 109-ročnej histórii udeľovania Nobelových cien neprevezme cenu laureát, ani jeho zástupca.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.