21. 9. 2019

Zomrela Viera Budská-Kačáni

Zomrela Viera Budská-KačániVo veku 73 rokov zomrela kultúrna redaktorka, výtvarníčka, kurátorka výstav a autorka niekoľkých monografií Viera Budská-Kačáni. TASR to potvrdila rodina zosnulej.
Rodáčka z Bratislavy pochádzala z divadelníckej rodiny. "Na bratislavskej Strednej škole umeleckého priemyslu študovala v odbore grafika, vo vysokoškolskom štúdiu na Univerzite Komenského vyštudovala dejiny umenia," priblížili príbuzní Budskej-Kačáni.
Ako redaktorka pracovala v časopisoch Sloboda, Kultúrny život a Národná obroda. Venovala sa i kurátorstvu mnohých výstavných podujatí osobností ako Bernardína Luntherová a Libuša Čtveráková, Lea Mrázová, Jozef Gális a Bohumil Bača.
Bola manželkou novinára Dušana Kačániho. Venovala sa tiež písaniu scenárov, monografií a recenzií. Pomáhala pri propagácii festivalu Artfilm. Vo svojich príspevkoch sa zaoberala aj propagáciou animovaného filmu. Žila striedavo v Bratislave a v Trenčianskych Tepliciach.Copyright © TASR 2019

Reklamná pauza,môžete sa...

Reklamná pauza,môžete sa...

20. 9. 2019

Prezidentka Zuzana Čaputová k protestom Za slušné Slovensko

Prezidentka Zuzana Čaputová 

k protestom Za slušné Slovensko


List Kuciakovcov na zhromaždení Za slušné Slovensko

List Kuciakovcov na zhromaždení 
Za slušné Slovensko

Dobrý večer, vážení zúčastnení,

zo srdca vám ďakujeme, že ste s nami, že bojujete za slušnejšie fungujúcu spoločnosť, že vám to nie je jedno. Ubehol už nejaký čas, a aj keď to vyzerá, že sa toho už dosť zmenilo, zla je ešte veľmi veľa. Takmer denne sledujeme nové a nové prepojenia, ktoré nemôžeme dopustiť a ktoré v demokraticky fungujúcej krajine, v spravodlivej spoločnosti, v kultúrnom štáte nemajú mať miesto.

Každá podozrivá osoba po prevalení jej kontaktov útočí na novinárov, na organizácie, na vyšetrovateľov, na prokurátorov a na políciu. Bránia sa, aj keď vedia, že pravdu nemajú, časť ľudí im uverí.

Predstavme si, že ste vyšetrovateľ a objavíte prepojenia iného príslušníka na organizované zločinecké skupiny, pritom neviete, komu túto informáciu posunúť. Neviete, či váš nadriadený alebo dozorový prokurátor nie sú tiež súčasťou tejto skupiny. K tomu všetkému, vysoko postavené politické špičky, zvyknuté na ich „skutok sa nestal“, vašu prácu znevažujú, vaše zistenia zľahčujú a tým časť ľudí presvedčia, že sa vám a vašej práci nedá veriť. Takto frustrovaný len ťažko hľadáte dôvod, prečo pokračovať.

Predstavme si, že ste novinár. Robíte si poctivo svoju prácu, a namiesto rešpektu spoločnosti musíte len čeliť útokom ľudí sfanatizovaných rečami politikov, ktoré často nemajú žiadny racionálny základ. A tým trpí aj celá vaša rodina.

Predstavte si, že ste obyčajný človek, ktorý s týmto všetkým nesúhlasí, zaujíma sa a má chuť niečo s touto nespravodlivosťou urobiť. Okamžite sa stávate pre zlo nepohodlnými, začnú útočiť na všetko, čomu veríte a vďaka svojmu vplyvu v médiách veľmi rýchlo naočkujú ľudí, že aj vás treba neznášať.

Všetka táto nenávisť, ktorej nás učia, všetko nevyšetrovanie, bagatelizovanie faktami podložených zistení, moc tejto skupiny, viedli až k pocitu všemocnosti, ktorou nás zlo pripravilo o našich anjelov. Šírenie nenávisti za konštruktívnu kritiku a zhadzovanie ľudí, ktorí upozornia na korupciu a zločin, je ešte horšie ako v minulom režime. Bude nás čoraz menej, ich sila tým, ako sa ich zločinecká skupina odhaľuje, naopak rastie, už sa neskrývajú a podsúvajú ľuďom tie isté lži spoločne.

Preto prosím, neprestaňme sa zaujímať, neprestávajme podporovať vyšetrovateľov, novinárov, organizátorov protestov aj každého jedného človeka, ktorý sa stavia proti tejto špinavej chobotnici. Nech sa už nikdy u nás nemusí nikto báť bojovať za pravdu. Sme to dlžní Martinke a Jankovi, sme to dlžní všetkým, ktorí bojujú a znášajú za to útoky, sme to dlžní sami sebe.

Pravdu nezastrelia! Zo srdca vám všetkým ďakujeme!

Kuciakovci

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Dvaja novinári americkej tlačovej agentúry Bloomberg sa v piatok v Istanbule postavili pred súd pre obvinenia z pokusu oslabiť ekonomickú stabilitu Turecka. Dôvodom je ich článok o vlaňajšej menovej kríze v Turecku. Istanbulskí spravodajcovia agentúry Kerim Karakaya a Fercan Yalinkilic ho publikovali v auguste 2018. Pre komentovanie ich článku na sociálnych sieťach obvinili ďalších 36 ľudí. Vzrastajú tak obavy o slobodu médií v Turecku.
Súd je súčasťou tvrdých zásahov proti novinárom a médiám v krajine. Podľa tureckého syndikátu novinárov je v súčasnosti v tureckom väzení najmenej 126 novinárov alebo pracovníkov médií. Ak Karakayu a Yalinkilica uznajú za vinných, hrozí im päťročné väzenie.
Agentúra Bloomberg ich trestné stíhanie odsúdila a stojí za nimi, pretože podľa nej informovali "korektne a pravdivo".


V noci z nedele na pondelok rozdajú v losangeleskom Microsoft Theater televízne ceny Primetime Emmy.

Zoznamu kandidátov v 71. ročníku udeľovania prestížnych televíznych cien Emmy dominoval seriál Hra o tróny (2011 - 2019), ktorý mal vrátane Creative Arts Awards rekordných 32 nominácií, najviac ako kedy nejaký projekt získal v rámci jedného ročníka. Úspešná séria z produkcie HBO má po minulotýždňovom odovzdávaní Creative Arts Awards zatiaľ na konte desať trofejí a v hre má ešte ďalších 14 nominácií. Sedem si už na konto pripísala historická miniséria Černobyľ (2019), ktorá mala celkovo v hre 19 nominácií, rovnako sedem získal dokument Free Solo (2018), šesť cien si vyslúžila komediálna séria The Marvelous Mrs. Maisel (2017), ktorá mala celkovo 20 nominácií, a päť zatiaľ získal projekt Love, Death & Robots (2019) z produkcie Netflixu.

Nominácie v kategórii Najlepší dramatický seriál získali spomínaná Hra o tróny, Volajte Saulovi (2015), Bodyguard (2018), Na muške (2018), Ozark (2017), Pose (2018), Boj o moc (2018) a This Is Us (2016). O trofej pre herca v hlavnej úlohe dramatického seriálu zabojujú Jason Bateman (Ozark), Sterling K. Brown (This Is Us), Kit Harington (Hra o tróny), Bob Odenkirk (Volajte Saulovi), Billy Porter (Pose) a Milo Ventimiglia (This Is Us). V ženskej kategórii sa zase o cenu uchádzajú Emilia Clarke (Hra o tróny), Jodie Comer (Na muške), Viola Davis (Vražedné práva), Laura Linney (Ozark), Mandy Moore (This Is Us), Sandra Oh (Na muške) a Robin Wright (Dom z kariet).

Na cenu pre najlepší komediálny seriál nominovali projekty Barry (2018), The Marvelous Mrs. Maisel, Potvora (2016), The Good Place (2016), Russian Doll (2019), Schitt's Creek (2015) a Viceprezident(ka) (2012 - 2019). V kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe komediálneho seriálu získali nominácie Anthony Anderson (Black-ish), Don Cheadle (Čierny pondelok), Ted Danson (The Good Place), Michael Douglas (The Kominsky Method), Bill Hader (Barry) a Eugene Levy (Schitt's Creek). V ženskej kategórii figurujú Christina Applegate (Dead to Me), Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel), Julia Louis-Dreyfus (Viceprezident(ka)), Natasha Lyonne (Russian Doll), Catherine O'Hara (Schitt's Creek) a Phoebe Waller-Bridge (Potvora).

Počas galavečera, ktorý nebude mať hlavného moderátora, sa predstavia napríklad Anthony Anderson, Ike Barinholtz, Cedric the Entertainer, Max Greenfield, Bill Hader, Julia Louis-Dreyfus, Anna Chlumsky, Gary Cole, Kevin Dunn, Clea DuVall, Tony Hale, Sam Richardson, Reid Scott, Timothy Simons, Sarah Sutherland, Matt Walsh, Gwyneth Paltrow, Amy Poehler, Maya Rudolph, RuPaul, Lilly Singh, Ben Stiller, Phoebe Waller-Bridge, Kim Kardashian, Kendall Jenner, Kylie Jenner, Angela Bassett, Stephen Colbert, Viola Davis, Michael Douglas, Taraji P. Henson, Terrence Howard, Jimmy Kimmel, Peter Krause, Seth Meyers, Billy Porter, Naomi Watts, Zendaya, Alfie Allen, Gwendoline Christie, Emilia Clarke, Peter Dinklage, Kit Harington, Lena Headey, Sophie Turner, Carice van Houten, Nikolaj Coster-Waldau alebo Maisie Williams.

Prehľad nominácií na ceny Primetime Emmy vo vybraných kategóriách:

Najlepší dramatický seriál:
Volajte Saulovi
Bodyguard
Hra o tróny
Na muške
Ozark
Pose
Boj o moc
This Is Us

Najlepší komediálny seriál:
Barry
Potvora
The Good Place
The Marvelous Mrs. Maisel
Russian Doll
Schitt's Creek
Viceprezident(ka)

Najlepšia limitovaná séria:
Černobyľ
Útek z väzenia v Dannemore
Fosse/Verdon
Ostré predmety
When They See Us

Najlepší televízny film:
Čierne zrkadlo - Bandersnatch
Brexit
Deadwood
Kráľ Lear
Moja večera s Hervém

Najlepší herec v hlavnej úlohe dramatického seriálu:
Jason Bateman (Ozark)
Sterling K. Brown (This Is Us)
Kit Harington (Hra o tróny)
Bob Odenkirk (Volajte Saulovi)
Billy Porter (Pose)
Milo Ventimiglia (This Is Us)

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe dramatického seriálu:
Emilia Clarke (Hra o tróny)
Jodie Comer (Na muške)
Viola Davis (Vražedné práva)
Laura Linney (Ozark)
Mandy Moore (This Is Us)
Sandra Oh (Na muške)
Robin Wright (Dom z kariet)

Najlepší herec v hlavnej úlohe komediálneho seriálu:
Anthony Anderson (Black-ish)
Don Cheadle (Čierny pondelok)
Ted Danson (The Good Place)
Michael Douglas (The Kominsky Method)
Bill Hader (Barry)
Eugene Levy (Schitt's Creek)

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe komediálneho seriálu:
Christina Applegate (Dead to Me)
Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
Julia Louis-Dreyfus (Viceprezident(ka))
Natasha Lyonne (Russian Doll)
Catherine O'Hara (Schitt's Creek)
Phoebe Waller-Bridge (Potvora)

Najlepší herec v hlavnej úlohe limitovanej série alebo filmu:
Mahershala Ali (Temný prípad)
Benicio Del Toro (Útek z väzenia v Dannemore)
Hugh Grant (Škandál po anglicky)
Jared Harris (Černobyľ)
Jharrel Jerome (When They See Us)
Sam Rockwell (Fosse/Verdon)

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe limitovanej série alebo filmu:
Amy Adams (Ostré predmety)
Patricia Arquette (Útek z väzenia v Dannemore)
Joey King (Odhalenie)
Niecy Nash (When They See Us)
Michelle Williams (Fosse/Verdon)
Aunjanue Ellis (When They See Us)

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe dramatického seriálu:
Alfie Allen (Hra o tróny)
Jonathan Banks (Volajte Saulovi)
Nikolaj Coster-Waldau (Hra o tróny)
Peter Dinklage (Hra o tróny)
Giancarlo Esposito (Volajte Saulovi)
Michael Kelly (Dom z kariet)
Chris Sullivan (This Is Us)

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe dramatického seriálu:
Gwendoline Christie (Hra o tróny)
Julia Garner (Ozark)
Lena Headey (Hra o tróny)
Fiona Shaw (Na muške)
Sophie Turner (Hra o tróny)
Maisie Williams (Hra o tróny)

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe komediálneho seriálu:
Alan Arkin (The Kominsky Method)
Anthony Carrigan (Barry)
Tony Hale (Viceprezident(ka))
Stephen Root (Barry)
Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)
Henry Winkler (Barry)

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe komediálneho seriálu:
Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
Anna Chlumsky (Viceprezident(ka))
Olivia Colman (Potvora)
Sian Clifford (Potvora)
Betty Gilpin (GLOW)
Sarah Goldberg (Barry)
Marin Hinkle (The Marvelous Mrs. Maisel)
Kate McKinnon (Saturday Night Live)

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe limitovanej série alebo filmu:
Asante Blackk (When They See Us)
Paul Dano (Útek z väzenia v Dannemore)
John Leguizamo (When They See Us)
Stellan Skarsgard (Černobyľ)
Ben Whishaw (Škandál po anglicky)
Michael K. Williams (When They See Us)

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe limitovanej série alebo filmu:
Patricia Arquette (Odhalenie)
Marsha Stephanie Blake (When They See Us)
Patricia Clarkson (Ostré predmety)
Vera Farmiga (When They See Us)
Margaret Qualley (Fosse/Verdon)
Emily Watson (Černobyľ)

©2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Spoločnosť Twitter v piatok uviedla, že na celom svete zrušila tisíce účtov šíriacich falošné správy, ako aj provládnu propagandu. Informovala o tom agentúra AFP.
Zrušili sme účty založené v Číne, prostredníctvom ktorých ich užívatelia rozsievajú nezhody medzi protestujúcimi v Hongkongu, ako aj účty založené v Egypte a Spojených arabských emirátoch, ktorých cieľom je vylepšovanie obrazu Saudskej Arábie v Katare a Jemene. Zrušené boli aj účty založené v Španielsku a Ekvádore, ktorých cieľom bolo šírenie falošných správ, uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti Twitter.Copyright © TASR 2019


Proces v kauze prípravy vraždy S. Klaus-Volzovej odročili na december

Proces v kauze prípravy vraždy 

S. Klaus-Volzovej odročili na december 

Okresný súd Bratislava II odročil v piatok po približne piatich hodinách proces s bývalým riaditeľom televízie Markíza a exministrom hospodárstva Pavlom R., ktorý je obžalovaný v prípade prípravy vraždy svojej bývalej spoločníčky Sylvie-Klaus Volzovej, na 13. decembra.
Súd pokračoval popoludní v prerušenom konaní vyjadreniami jednotlivých obžalovaných k výpovediam spoluobžalovaných. V kauze okrem Pavla F. figurujú aj ďalší traja spoluobžalovaní, a to na doživotný trest odňatia slobody odsúdený bos skupiny sýkorovcov Róbert L. alias Kýbel, na doživotie odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Č. a jeho komplic Miloš K.
"Výpoveď Róberta L. pokladám za účelovú, má rovnakých obhajcov ako pán Pavol R. a Marian. K. Výpoveď pána Pavla R. je tiež účelová, je to jeho právo. Musel som si zvyknúť na jeho invektívy. Verím, že aj jeho spravodlivosť dostihne, príde ma navštíviť do leopoldovskej väznici a budem mať možnosť pracovať na jeho resocializácii," povedal Mikuláš Č.
"Z môjho pohľadu je to hlúposť, nikdy k tomu nedošlo. Teatrálne sa pán Mikuláš Č. pani Volzovej ospravedlnil," zdôraznil Robert L. na margo výpovedí Miloša K. a Mikuláša Č. Označil ich za objednanú lož. Mikuláša Č. opätovne vyzval, aby s ním išiel na detektor lži. "Ich svedectvá považujem za absolútne nepravdivé a dokážeme svoju pravdu, nielen svedectvami, ale aj listinnými dôkazmi," doplnil Pavol R.
Na odročenom pojednávaní 13. decembra budú vypočutí ďalší svedkovia. V piatok vypovedala ako poškodená svedkyňa Sylvia-Klaus Volzová.
Prvé pojednávanie sa vo veci začalo v máji tohto roka. Kýbel účasť na príprave vraždy, rovnako ako Pavol R., poprel. Mikuláš Č. a Miloš K. sa k činu priznali.
Polícia začala prípad riešiť na základe výpovede Mikuláša Č. Práve on mal vypovedať, že si Pavol R. v slovenskom podsvetí na jeseň roku 1997 objednal vraždu Volzovej, a to za odmenu 20 až 40 miliónov korún slovenských.Copyright © TASR 2019