5. 4. 2014

Čo ja viem veľmi dobre

Čo ja viem veľmi dobre

Relácia RTVS včera zabodovala na Jednotke so sledovanosťou   7,1 % a podielom na trhu 16,4 %

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Iba deň po ústavným súdom vynútenom znovusprístupnení sociálnej siete Twitter pre tureckých užívateľov internetu nariadil včera súd v Ankare aj obnovenie prístupu k internetovému videoportálu YouTube, ktorý v Turecku zablokovali krátko pred nedávnymi komunálnymi voľbami.
K sprístupneniu YouTube by podľa nariadenia súdu malo dôjsť v najkratšom možnom čase. V zmysle verdiktu však môže aj naďalej zostať zablokovaných 15 videozáznamov, urážajúcich zakladateľa Tureckej republiky Mustafu Kemala Atatürka.
Turecko zablokovalo YouTube 27. marca v rámci boja premiéra Recepa Tayyipa Erdogana so sociálnymi médiami. Podľa štátnej tlačovej agentúry Anadolu požiadalo o zablokovanie portálu ministerstvo zahraničných vecí v Ankare s odvolaním sa na ohrozenie národnej bezpečnosti "najvyššieho stupňa".
Na YouTube sa totiž objavila zvuková nahrávka, na ktorej údajne šéfovia tajných služieb, armády a rezortu diplomacie hovoria o možných vojenských operáciách v Sýrii. Jej autentickosť nebolo možné overiť.
YouTube bol v Turecku zablokovaný aj v minulosti, približne dva roky do roku 2010.


Copyright © TASR 2013


TO JE TV !

TO JE TV !

4. 4. 2014

RTVS NEWS

RTVS NEWS
Pred rokom 1989 bola československá spoločnosť uzavretá v akejsi zvláštnej konzerve, do ktorej len ťažko prenikali európske a celosvetové trendy. Ľudia túžili po všedných veciach, ktoré však neboli v obchodoch. A práve fenomén populárnych, módnych, zaujímavých, žiadaných, no väčšinou nedosiahnuteľných vecí je ústredným motívom 12-dielneho cyklu Fetiše socializmu. Významnou mierou sa na tvorbe cyklu podieľal aj archív RTVS pod vedením Milana Antoniča, vďaka ktorému sa vo Fetišoch socializmu objavia naozaj raritné historické materiály, ktoré zachytávali život v dobách nie tak dávno minulých.
      Vo Fetišoch socializmu sa objavia predmety materiálneho charakteru alebo "výdobytky ducha", po ktorých túžil takmer každý. Pašovanie, vekslovanie či čierne burzy boli bežnou súčasťou socialistického života. Ľudia porušovali zákon len kvôli tomu, aby si zadovážili potrebné veci do domácnosti. Stali sa kriminálnikmi kvôli kvetinovým obliečkam alebo kávovaru z poľského trhu. Fetiše socializmu prinášajú divákovi príbehy bežných ľudí, ako aj známych tvárí českého a slovenského kultúrneho či športového sveta, ktoré so sviežosťou, vtipom a sem-tam štipkou irónie opisujú, čo znamenal imidž v Československu. Ich slová dopĺňajú postrehy odborníkov z oblasti histórie, sociológie, ekonómie a pod.
      Jednotlivé časti nasledujú v chronológii od päťdesiatych rokov až po dobu Nežnej revolúcie. Takto divákovi zaručujú pohľad na vývoj spoločnosti a absurdnosť politického systému. No v prvom rade sa zameriavajú na jednotlivé fenomény a ich život v danom období a dnes. Socialistické hospodárstvo symbolizoval nedostatok. A predsa sa vyprodukovali „malé veľké“ fetiše, ktoré napriek všetkému dosahovali mimoriadnu kvalitu a odolnosť. Heslo „So socializmom na večné časy“ sa zakódovalo priamo do nesmrteľných výrobkov, ktoré sú dnes opäť vecou imidžu. RETRO je jednoducho IN.
      TELEVÍZNE PREMIÉRY 
(VYSIELAME KAŽDÝ PIATOK NA JEDNOTKE O 21.40h)


      1. Skrytý pôvab budovateľov, réžia Róbert Šveda, 4. 4. 2014
      2. Kaskadéri doby, réžia Miriam Petráňová, 11. 4. 2014
      3. Montérky v minisukni, réžia Katarína Hlinčíková, 18. 4. 2014
      4. ČSSR soundsystém, réžia Róbert Šveda, 25. 4. 2014
      5. Tabu pod sukňou, réžia Katarína Hlinčíková, 2. 5. 2014
      6. S tatrovkou okolo sídliska, réžia Peter Kerekes, 9. 5. 2014
      7. Bicyklom k lepším zajtrajškom, réžia Miriam Petráňová, 16. 5. 2014
      8. Útek na špicu hitparád, réžia Róbert Šveda, 23. 5. 2014
      9. Vrecká plné céčok, réžia Miriam Petráňová, 30. 5. 2014
      10. Život pár sekúnd pozadu, réžia Vladislava Plančíková, 6. 6. 2014
      11. Zberatelia, réžia Miriam Petráňová, 13. 6. 2014
      12. Vyšumené atrapy, réžia Vladislava Plančíková, 20. 6. 2014

TO JE TV !

TO JE TV !


RTVS NEWS

RTVS NEWSNové vysielanie pre najmenších pod názvom Trpaslíci prinesie už túto sobotu verejnoprávna televízia. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) pozýva na prvé stretnutie s Trpaslíkmi a ich novou pesničkou, smiešnym seriálom, malým kvízom a čítaním z rozprávkovej knižky na Jednotke. Program sa začne o 7:25 animovanými rozprávkami a o 8:30 príde na rad stretnutie s trpaslíkmi. Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ programu televíznej časti RTVS Tibor Búza, vysielanie pre deti nazvali Trpaslíci preto, lebo sedem trpaslíkov bude deti sprevádzať vysielaním celého rána. Blok bude trvať dve - dve a pol hodiny a súčasťou budú animované rozprávky zo zahraničnej aj domácej tvorby. "Ambíciou Trpaslíkov je vybudovať kultový formát, seriál, na akom vyrastala každá generácia. To znamená, či už Filmárik a Filmuška, alebo Kuko, alebo Dancúľ, cieľom je vytvoriť takýto typ programu," povedal ďalej Búza.
"Trpaslíci je projekt, ktorý RTVS vyvíja zhruba trištvrte roka. Čiže prešiel si kompletne všetkými vývojovými fázami a je to náš pôvodný autorský formát. Obsahuje mnoho zaujímavých prvkov. Súčasťou budú rozprávky, ktoré sa budú čítať deťom, bude tam detská poradňa, pesničky, ktoré chceme šíriť aj na sociálnych sieťach a cez moderné médiá," priblížil formát šéf programu verejnoprávnej televízie a poznamenal, že piesne sú autorsky vysporiadané. Tento formát sa bude vysielať aj na Dvojke v rámci "detského veľkého predstavenia, ktoré sa začína Večerníčkom", avizoval ďalej Búza. Súčasti sobotňajšieho cyklu Trpaslíci sa zároveň budú reprízovať počas pracovného týždňa. Trpaslíci sú dlhodobý projekt a RTVS v nich bude pokračovať aj počas leta.
Deťom v školopovinnom veku je určená nová zábavno-súťažná relácia Daj si čas. Zameria sa na významné historické udalosti či obdobia spojené so Slovenskom a vysielať sa bude v sobotu okolo 9:00. RTVS zatiaľ podľa Búzu pripravila do vysielania 17 vydaní tohto formátu. "To znamená - pôjdeme s ním až do leta. Uvidíme, s akou odozvou sa stretne a následne by sme potom chceli pokračovať aj na jeseň," dodal.
RTVS avizuje i prípravu viacerých pôvodných filmových projektov pre televíziu. Je medzi nimi aj 12-dielny hraný seriál pre 12- až 14-ročné deti s pracovným názvom SuperSieť a natáčať sa bude v Košiciach a v okolí Banskej Bystrice. Projekt uspel aj na Audiovizuálnom fonde. RTVS pripravuje do budúceho roku výrobu ďalších hraných seriálov. Tento rok je okrem iného v pláne napríklad nový večerný seriál a na Vianoce chce RTVS priniesť novú rozprávku.


©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký komik a moderátor talkšou David Letterman odíde na budúci rok do dôchodku. Šesťdesiatšesťročný rodák z Indianapolisu to uviedol vo štvrtok počas nakrúcania svojej talkšou Late Show with David Letterman po tom, ako to oznámil prezidentovi spoločnosti CBS Corporation Lesliemu Moonvesovi.
"Povedal som mu, 'Leslie, bolo to úžasné, ty si úžasný a aj stanica je úžasná, ale končím'. Chcem sa znovu poďakovať za podporu stanici, všetkým, ktorí tu pracovali, obecenstvu, štábu, divákom. Ešte presne neviem, kedy skončím, myslím, že to potrvá ešte tak minimálne rok, ale bude to v nie veľmi vzdialenej budúcnosti, pravdepodobne v roku 2015," uviedol Letterman. "David Letterman 21 rokov obohacoval vysielanie našej stanice vtipom, váženosťou a duchaplnosťou, ktorá nemá v tomto médiu obdoby. Počas tohto obdobia priniesol divákom tisícky hodín humoru, najostrejších rozhovorov a úžasných momentov nestrannosti a stanovísk na celonárodné udalosti. Taktiež dokázal udržať v pozore množstvo celebrít, politikov a členov exekutívy - vrátane mňa. Je iba jeden David Letterman," vyhlásil Moonves.
David Letterman odštartoval kariéru v 70. rokoch ako moderátor talkšou v rádiu, neskôr prešiel do televízie, kde najprv hlásil správy a počasie. V roku 1975 sa presťahoval z rodného Indianapolisu do Los Angeles, kde sa živil ako stand-up komik. Následne sa objavil ako hosť vo viacerých televíznych programoch a seriáloch a od roku 1978 sa stal pravidelným hosťujúcim moderátorom talkšou The Tonight Show Starring Johnny Carson. V roku 1980 začal moderovať vlastnú rannú talkšou The David Letterman Show, ktorú ale ešte v tom istom roku zrušili. O dva roky neskôr však začal moderovať večernú talkšou Late Night with David Letterman, ktorú vysielali až do roku 1993, keď Letterman odišiel z televízie NBC do CBS. Tam odvtedy moderuje Late Show with David Letterman. Počas svojej kariéry získal zatiaľ päť cien Emmy.

Muž prezlečený za policajta zastrelil v piatok na východe Afganistanu nemeckú novinárku a jej kanadskú kolegyňu kriticky zranil. Útok sa stal len deň pred sobotňajšími prezidentskými voľbami, ktorých bezpečnosť bude testom schopností afganských bezpečnostných síl. Incident sa stal v meste Chost v rovnomennej v provincii pri hraniciach medzi Afganistanom a Pakistanom. Hovorca guvernéra provincie Mubaríz Zadrán povedal, že útočníkom bol v skutočnosti policajt. Novinárky sa totiž v čase streľby nachádzali na veliteľstve miestnej polície. Agentúra AP identifikovala zastrelenú Nemku ako fotografku Anu Niedringhausovú, ktorá pracovala pre AP a ktorá bola členkou tímu oceneného v roku 2005 Pulitzerovou cenou za fotografie z irackej vojny. Postrelená Kanaďanka Kathy Gannonová je zas korešpondentka AP pre Pakistan a Afganistan.

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan kritizoval dnes rozhodnutie ústavného súdu o zrušení zákazu sociálnej siete Twitter v krajine. Súd mal podľa neho žiadosť o obnovenie prístupu k tejto stránke zamietnuť, informovala agentúra Reuters.
"Musíme rozhodnutie ústavného súdu splniť, ale nemusíme ho uznávať," vyhlásil Erdogan pre televíznymi kamerami podľa agentúry DPA.
Turecký premiér oponoval názoru sudcov ústavného súdu, ktorí dospeli k záveru, že zablokovanie Twitteru bolo porušením slobody prejavu. Podľa Erdogana išlo len o obmedzenie obchodovania s produktmi súkromnej firmy po tom, ako boli porušené turecké zákony.
Prístup na Twitter v Turecku zablokovali v marci pred komunálnymi voľbami. Štátny telekomunikačný úrad zákaz zrušil po dvoch týždňoch tento štvrtok po súdnom verdikte.
Erdogan sa na tlačovej konferencii v Istanbule pred odletom do Azerbajdžanu vyjadril tiež k nedeľňajším komunálnym voľbám, v ktorých jeho Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) zaznamenala úspech.
Podľa vlastných slov podporuje, aby pre poslancov vládnucej strany naďalej ostalo v platnosti obmedzenie troch funkčných období. Naznačuje to, že on sám sa možno nebude uchádzať o štvrté funkčné obdobie a mohol by namiesto toho kandidovať v augustových prezidentských voľbách, uviedol Reuters.
Erdogan dodal, že neplánuje preložiť parlamentné voľby v roku 2015 na skorší termín ani ich spojiť s prezidentskými voľbami v auguste tohto roka. "Nikdy predčasné voľby. To je zásada našej strany. Mali by sme pokračovať v našej práci," vyhlásil.

Copyright © TASR 2013

RTVS NEWS

RTVS NEWS


Rozhlas a televízia Slovenska prichádza s novým zábavným programom Čo ja viem. Pripravených je trinásť epizód a prvú z nich odvysiela verejnoprávna Jednotka v piatok 4. apríla, moderátorom programu je známy športový komentátor Marcel Merčiak. Čo ja viem je prezentovaný ako znalostný kvíz pre celú rodinu a RTVS je po holandskej druhou televíziou, ktorá sa do tohto projektu pustila.
Voči sebe súťažia tri známe osobnosti spôsobom, že zodpovedajú na otázky, týkajúce sa všeobecných vedomostí, pričom cieľom je vyhrať peňažnú odmenu pre konkrétnu osobu v núdzi alebo charitu. Jedinečným prvkom súťaže je, že diváci doma sa môžu zapojiť do súťaže prostredníctvom mobilnej aplikácie. Budú si môcť otestovať svoju úroveň znalostí voči celebritám a skupine 200 študentov, sediacich v štúdiu.
Na to, aby si diváci doma mohli zahrať spolu s účinkujúcimi, má vedomostná súťaž špeciálnu mobilnú aplikáciu, ktorá je dostupná pre smartfóny a tablety – verzia iPhone/Andorid. Diváci doma môžu túto aplikáciu použiť, aby si zahrali spolu s hosťami a študentmi v štúdiu, pričom ich bodové skóre sa okamžite zaznamenáva.
Známa osobnosť hrá finále spolu s najlepším študentom. Hrací čas má štyri minúty a počas tejto doby sa celebrita – za prípadnej pomoci študenta - musí pokúsiť zodpovedať čo najviac otázok. Na odpoveď na každú finálovú otázku majú 10 sekúnd. V štúdiu bude zároveň sedieť 200 študentov, ktorí budú rozdelení do troch častí publika. Sú vybavení hlasovacími zariadeniami a budú tiež odpovedať na moderátorove otázky. Študent, ktorý dosiahne najvyššie bodové hodnotenie, sa môže zúčastniť finále spolu s najlepšou celebritou.
Otázky v programe Čo ja viem sa kladú v piatich blokoch po 10 otázkach. Po položení 50 otázok si najlepšia celebrita spolu s najlepším študentom zahrá finále. Vo finále majú súťažiaci štyri minúty na to, aby k otázkam pripojili čo najviac správnych odpovedí. Celebrita začína ako prvá. Čím viac správnych odpovedí zodpovie, tým viac peňazí vyhrá. Ale za každú nesprávnu odpoveď dostane súťažiaci jedno X, pričom za tri X sa hra pre celebritu končí. V takom prípade môže zaňho zaskočiť študent a hru dokončiť. Zostáva mu zvyšok hracieho času, ale aj v jeho prípade platia rovnaké pravidlá: jedna nesprávna odpoveď sa rovná jednému X a tri X znamenajú koniec hry.
Piatkový večer na Jednotke bude po programe Milujem Slovensko patriť novej zábavnej šou. „Je to iný typ formátu, i keď tie prvky sú podobné, tento aj trocha vzdeláva, tu je navyše trocha súťaživosti a interaktivita. Som rád, že v auditóriu máme dvesto študentov a mladých ľudí, ktorí sú priamo zapojení do deja, podobne ako diváci pri obrazovkách. Moderátor Marcel Merčiak je osobnosť, ktorá je známa tým, že je "chodiacou encyklopédiou". Toto je zábavný formát a komentovať niektoré výsledky športu je veľká zábava,“ povedal pre TASR na dnešnom stretnutí s médiami generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.
„Bayern Mníchov a Real Madrid je vždy veľký sviatok európskeho futbalu. Ale futbal je len výsek z nášho života, kdežto súťaž Čo ja viem pozostáva z 50-tich otázok a dvadsiatky finálových. K tým otázkam, ktoré zaznejú v piatich kolách, potrebujeme diváka do otázok uviesť aj od nich odísť. To znamená vždy niečo zaujímavé k tomu povedať. Načo sa najviac teším, je ešte vnímať reakcie súťažiacich. Musím sa do toho ešte dostať, ale tá príprava je celkom iná, tu sa sústreďujeme na drobnosti, sú to neporovnateľné veci,“ uviedol pre TASR moderátor šou Marcel Merčiak.

Copyright © TASR 2013


Oznam pre členov KŠR SSN

Oznam pre členov KŠR SSN

Volebná členská schôdza Klubu športových redaktorov SSN sa uskutoční vo štvrtok 24. apríla o 9.00 h v Dome športu na Junáckej ulici v Bratislave. Záujemcovia o aktívnejšiu prácu v klube môžu na schôdzi kandidovať do výboru KŠR a majú šancu podieľať sa na zmenách a zlepšeniach jeho práce. Agentúru SITA informoval predseda KŠR SSN Tomáš Grosmann.

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

"Pokladám za podnikateľa toho, kto podniká. Ak je niekto majiteľ, nie je nutne podnikateľ."
Miloš Zeman

Zomrela Régine Deforgesová

Zomrela Régine DeforgesováNiekdajšia predsedníčka francúzskej spisovateľskej organizácie Société des gens de lettres de France (SGDLF), autorka početných bestsellerov, ktorej vybrané diela boli preložené okrem iného aj do českého jazyka, Régine Deforgesová zomrela včera vo veku 78 rokov v nemocnici v Paríži na následky infarktu myokardu.
Informovali o tom francúzske médiá s odvolaním sa na syna zosnulej Francka Spenglera.
Rodáčka z Montmorillonu bojovala za práva žien, za ich slobodu, v jej diele obsahujúcom asi 40 kníh nechýbajú ani erotické práce, eseje a romány.
Najvýznamnejším dielom zosnulej je zrejme desaťdielna sága Modrý bicykel, ktorá bola sčasti v preklade dostupná aj na niekdajšom československom knižnom trhu a ktorá sa v roku 2000 dočkala aj televízneho seriálového spracovania.

Copyright © TASR 2013

3. 4. 2014

PRIESKUM MEDIAN SK

PRIESKUM MEDIAN SK

Najpočúvanejším rádiom na Slovensku ostáva Rádio Expres. V prieskume Radioprojekt spoločnosti Median SK v parametri "počúval minulý týždeň" získalo 33,5 percenta, čo je vyše 1,5 milióna poslucháčov.
Na druhom mieste so ziskom 28,1 percenta (1,259 milióna poslucháčov) skončilo Rádio Slovensko, prvú trojku uzatvára Fun Radio so ziskom 23,6 percenta (1,055 milióna poslucháčov).
Z prieskumu počúvanosti rádií ďalej vyplýva, že s 18,3 percentami (819.000 poslucháčov) sa na štvrtom mieste umiestnili Jemné melódie, piatu priečku obsadilo Rádio Europa 2 s 15,3 percentami (683.000). Na šiestom mieste je Rádio Regina (12,9 percent, 579.000) a siedma priečka patrí Rádiu_FM (6,2 percenta, 277.000).
Celková počúvanosť rádií v parametri "počúval minulý týždeň" predstavuje 91,8 percenta, čo je 4.109.000 poslucháčov vo veku 14 až 79 rokov.
V meranom období dosiahli rozhlasové stanice v parametri podiel na trhu (share) nasledovné výsledky - prehľad otvára Rádio Expres s 22,7-percentným podielom na trhu, Rádio Slovensko má 20,3 percenta a s 13,4-percentným podielom sa na tretej priečke umiestnilo Fun Rádio. Na štvrtom mieste sú Jemné melódie s 8,1 percentami a na piatom Rádio Europa 2 s osempercentným podielom na trhu. Šieste miesto obsadilo Rádio Regina s podielom 7,5 percenta a siedme Rádio_FM s 2,5 percentami.
Výsledky tohto prieskumu boli zbierané v termíne od 11. novembra do 15. decembra 2013 a od 6. januára do 2. marca 2014. Realizoval sa na vzorke 3580 občanov SR vo veku 14 až 79 rokov. Prieskum sa týkal rozhlasových staníc, ktoré boli v sledovanom období monitorované v celkovom počte 48.
TASR dnes informovala Linda Kleinertová z agentúry Median SK.

Copyright © TASR 2013

RTVS NEWS

RTVS NEWSZapojte sa aj vy do interaktívnej šou Čo ja viem prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorú si celkom jednoducho a hlavne zadarmo stiahnete cez App Store a Google play. Staňte sa súčasťou zábavnej šou z pohodlia svojho domova. A navyše môžete vyhrať aj super smartfón Xiaomi Mi3.

STANOVISKO: Správa štátnych hmotných rezerv nenakupovala potravinárske komodity predražene

STANOVISKO:

Správa štátnych hmotných rezerv nenakupovala potravinárske komodity predražene


Presne pred dvoma týždňami médiá informovali o tom, že Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR mala vykonať predražené nákupy potravinárskych komodít. Predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR na ne okamžite zareagoval a nariadil viacúrovňovú kontrolu týchto procesov. Zároveň iniciatívne požiadal o zvolanie vecne príslušného výboru NR SR s tým, že po odbornom odprezentovaní výsledkov v rámci tohto odborného fóra bude detailne informovaná aj široká verejnosť prostredníctvom médií.
Včera napoludnie sa uskutočnilo zasadnutie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, kde predseda SŠHR SR poslancov podrobne informoval o procese nákupu potravinárskych komodít (pšenica potravinárska a cukor kryštálový) prostredníctvom dcérskej spoločnosti Poľnonákup TATRY, a. s., a zodpovedal ich početné otázky. V nadväznosti na to výbor prijal uznesenie, v ktorom konštatoval, že na základe uvedených skutočností neboli preukázané žiadne pochybenia pri obstarávaní predmetných komodít.
Rovnako kontrolou bolo jednoznačne preukázané, že v tomto prípade Správa štátnych hmotných rezerv SR nevykonala žiadne predražené nákupy potravinárskych komodít, ale naopak tieto komodity obstarala výlučne v súlade so všetkými právnymi predpismi, pravidlami verejného obstarávania, ale najmä transparentne, hospodárne a v najlepšej možnej cene a kvalite v danom čase.
Správa štátnych hmotných rezerv SR týmto preukázateľne vyvrátila akékoľvek pochybnosti v spomínaných procesoch. Zároveň sa dištancuje od útokov a senzácií, ktoré účelovo vykonštruovali médiá a pán poslanec Simon, v čase vrcholiacej predvolebnej prezidentskej kampane, ktorým transparentný postup prekáža. Naopak, dôsledným preverovaním sa podarilo zistiť, že v roku 2011 bol na pôde Poľnonákupu TATRY, a. s., realizovaný veľmi výhodný biznis so spoločnosťami personálne prepojenými s bývalým ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom. V uvedenej veci bude predsedom SŠHR SR podané trestné oznámenie a prípad bude v ďalšom období predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Na 40 rokov väzenia odsúdil dnes súd v Belehrade Željka Milovanoviča, ktorý aktivoval 23. októbra 2008 v Záhrebe bombu, ktorá zabila vplyvného novinára a spoluvlastníka chorvátskeho časopisu Nacional Iva Pukaniča a jeho spolupracovníka Nika Franjiča.
Ide o identický trest, aký 19. júla 2012 potvrdil pre Milovanoviča v neprítomnosti aj najvyšší chorvátsky súd.
V belehradskom procese s troma obžalovanými, v ktorom bola hlavným obžalovaným popredná osobnosť srbského podsvetia Sreten Jočič, vyniesli ešte trest piatich rokov väzenia pre Milenka Kuzmanoviča.
Sretena Jočiča, známeho aj ako Joca Amsterdam, však súd pre nedostatok dôkazov oslobodil. On však zostáva za mrežami, kde si v súčasnosti odpykáva 15-ročný trest väzenia za účasť na inom hrdelnom zločine, pripomína tlačová agentúra APA.
Obžaloba, ktorá vinila Jočiča zo sprostredkovania objednávky vražedného atentátu, pripustila, že sa doteraz nepodarilo identifikovať skutočného objednávateľa spomínaného zločinu. Jočič zaplatil za atentát 1,5 milióna eur.
Chorvátska justícia odsúdila v zmysle verdiktu najvyššieho súdu v tejto kauze šesť ľudí na tresty v celkovej výške 165 rokov väzenia.
Popri Milovanovičových 40 rokoch to boli ešte tresty 35 rokov väzenia pre organizátora zločineckej skupiny Roberta Mataniča, 33 rokov pre Bojana Guduriča, ktorý mal Pukaniča zastreliť, ak by páchatelia neuspeli s bombovým atentátom, po 16 rokov väzenia pre Luku Mataniča a Amira Mafalaniho, ako aj 25 rokov odňatia slobody nepodmienečne pre Slobodana Djuroviča, ktorý mal byť spojkou medzi vrahmi a srbským podsvetím.
Motívom atentátu bolo podľa chorvátskeho Úradu boja proti korupcii a organizovanému zločinu (USKOK) zabrániť Pukaničovi v písaní o aktivitách zločineckých skupín, pričom objednávatelia zrejme pochádzali z prostredia medzinárodnej tabakovej mafie, o ktorej obchodoch novinár vypovedal v Taliansku.

Turecký ústavný súd včera označil kontroverzne vnímanú blokádu sociálnej siete Twitter za nezákonnú. V zdôvodnení konštatoval, že blokáda je v rozpore s právom na slobodu prejavu, informovali turecké médiá a tlačová agentúra DPA.
      Ústavný súd preto požaduje zrušenie blokády príslušnou telekomunikačnou inštitúciou.
      V podobnom duchu rozhodol už skôr správny súd v Ankare. V zdôvodnení uviedol, že vládne nariadenie protirečí základným princípom a hodnotám tureckého štátu. Turecký telekomunikačný úrad (TIB) sa proti nemu mohol odvolať, ale samotný prístup k službe Twitter mal povoliť, kým nepadne rozhodnutie odvolacieho súdu, čo sa však nestalo.
      K zablokovaniu Twitteru a po týždni aj internetovej videoslužby YouTube došlo pred víkendovými komunálnymi voľbami v Turecku na podnet premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.
      TIB zablokoval prístup k Twitteru po tom, ako premiér vyhlásil, že táto sociálna sieť slúži na šírenie obvinení z korupcie, ktoré jeho vládu očierňujú a môžu jej krátko pred voľbami do miestnych zastupiteľstiev veľmi poškodiť.
      Tento krok kritizoval turecký prezident Abdullah Gül, ako aj viacerí politickí činitelia západného sveta.Copyright © TASR 2013

RTVS NEWS

RTVS NEWS


RTVS a ilovefilm,s.r.o. podpísali dohodu o podmienkach vzájomnej spolupráce zmluvných strán pri výrobe a ďalšom využití
audiovizuálneho diela s pracovným názvom: “Nebojme sa slovenčiny“, počet častí: 16.
Námet: Miroslava Brezovská
Scenár: Miroslava Brezovská
Réžia: František Palonder

Celkový rozpočet výroby AVD predstavuje sumu vo výške 118 501,12 eur  vrátane DPH . Celkový koprodukčný vklad RTVS podľa Prílohy č. 1 tejto zmluvy predstavuje sumu 86 501,12 eur vrátane DPH , z toho vecný vklad predstavuje finančnú hodnotu vo výške 7 941,12 eur na (slovom: sedemtisícdeväťstoštyridsaťjeden eur a dvanásť centov).
RTVS použila na výrobu AVD finančné prostriedky na základe Zmluvy so
štátom, Zmluva č. MK – 138/2012/M o zabezpečení služieb verejnosti v oblasti rozhlasového vysielania a televízneho vysielania na roky 2013-2017 a jej príslušného Dodatku pre rok 2014.


Rozhlas a televízia Slovenska a Hitchhiker Cinema s.r.o. podpísali dohodu o podmienkach vzájomnej spolupráce zmluvných strán pri výrobe a ďalšom využití audiovizuálneho diela s pracovným názvom: “PRVÁ 2014“, počet častí: 3.

Námet: Zuzana Liová
Prehľad častí:
•PRVÁ: Hana Gregorová (scenár a réžia: Zuzana Liová)
•PRVÁ: Irena Blühová (scenár a réžia: Lenka Moravčíková)
•PRVÁ: Trixi čelková (scenár a réžia: Peter Kerekes)
Kamera: Juraj Chlpík, Tomáš Juríček, Denisa Buranová
Producent za partnera: Barbara Janišová Feglová
Dramaturgia: Ingrid Mayerová
Dramaturg za RTVS: Ľubica Janíková

Celkový rozpočet výroby AVD predstavuje sumu vo výške 217 808,70 eur vrátane DPH .Celkový koprodukčný vklad RTVS podľa Prílohy č. 1 tejto zmluvy predstavuje sumu 66 908,70 eur vrátane DPH , z toho vecný vklad predstavuje finančnú hodnotu vo výške 12 908,70 eur . Finančný vklad RTVS na výrobu 3 častí AVD predstavuje sumu vo výške 54 000,- eur vrátane DPH. Náklady budú zúčtované na základe reálneho čerpania. Finančná čiastka vkladu je konečná.

2. 4. 2014

Reklamná pauza, môžete sa...

Reklamná pauza, môžete sa...

RTVS NEWS

RTVS NEWSRadi by sme sa s vami podelili o informáciu, ktorá bola publikovaná v spojitosti s 1. aprílovým vysielaním Jednotky, kde počas viac ako 300 minútového živého prenosu z Mlynskej doliny Andrej Bičan a jeho hostia zrátali neuveriteľných 2 750 ovečiek. Tento invenčný počin a vtipný nápad RTVS ocenil britský The Guardian a aprílový žart s nočným počítaním ovečiek zaradil medzi najlepšie fóry tohto
Viac sa dozviete: http://www.theguardian.com/media/2014/apr/01/april-fools-jokes-2014-best-web
"Pri zrode tohto nápadu určite nebolo cieľom dosiahnuť rekordné čísla sledovanosti nočného vysielania. Chceli sme sa priblížiť najmä k mladej generácii, ktorá trávi čas najmä na sociálnych sieťach, vo virtuálnom prostredí. Prvý apríl, ktorý RTVS pripravila, mal obrovský zásah. Informácia o našom vysielaní sa dokonca dostala aj ďaleko za hranice, čo ma nesmierne teší. Prirodzene nejde o stabilný formát, ale o výnimočný počin, ktorý preukázal, že v RTVS nám nechýba aj zmysel pre humor. Ideálna šanca ako to preukázať je práve 1. apríl, už teraz sa teším na budúci rok," povedal Václav Mika, generálny riaditeľ RTVS.

VOĽBY NAŠE PREMILENÉ


VOĽBY NAŠE PREMILENÉNa vysielanie k voľbe prezidenta dostala licenčná rada najviac sťažností na program súkromnej spravodajskej televízie TA3. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) Lucia Jelčová, do 31. marca prišlo rade "v súvislosti s prezidentskými voľbami 36 podaní. Z nich ako sťažnosť bolo zaevidovaných 29 a vzťahovali sa k 12 programom". Sťažnosti boli najčastejšie na správanie sa moderátorov. Voči verejnoprávnemu Rozhlasu a televízii Slovenska (RTVS) smerovalo sedem sťažností na štyri programy, na súkromnú televíziu Markíza prišla jedna sťažnosť na jeden program a voči TA3 21 sťažností na spolu sedem programov. Rada sťažnosti prešetruje a monitoringom sa bude zaoberať na najbližšom zasadnutí, 8. apríla.
Pred druhým kolom voľby napríklad štyria sťažovatelia namietali "účelové zostrihanie tlačovej besedy Roberta Fica - odstránené boli nepríjemné otázky redaktorky TV Markíza a tiež tlačovej besedy Andreja Kisku - odvysielané boli len otázky týkajúce sa scientológie" v Správach TA3 z 18. marca o 17:00 a 23:00. Ako ďalej informovala licenčná rada, taktiež štyri sťažnosti prišli na odvysielanie dokumentárneho filmu Špióni v službách scientológie, 25. marca o 20:00 na Dvojke (RTVS). Podľa autorov sťažností "odvysielanie dokumentu niekoľko dní pred druhým kolom prezidentských volieb malo zvýhodniť jedného kandidáta na úkor druhého
Ostatných sedem podaní, teda tých, ktoré rada zo všetkých 36 podaní neprešetrila, bolo buď všeobecného charakteru alebo nemali náležitosti sťažnosti, či namietali skutočnosti, ktoré nie sú v kompetenciách rady. Preto ich RVR podľa Jelčovej neevidovala ako sťažnosti, neprešetrila a vybavila ich iným spôsobom. Tieto podania sa týkali neetického správanie moderátora voči prezidentským kandidátom vo vysielaní verejnoprávneho vysielateľa, pričom žiadne ďalšie konkrétne údaje sťažovateľ neuviedol. Päť podaní, pričom v rámci jedného boli podpísaní dvaja sťažovatelia, bolo na systém určenia diskutujúcich kandidátov v publicistickej relácii RTVS rozdelených na dve skupiny podľa preferencií na základe prieskumov. Napokon siedme neprešetrené podanie sa týkalo odvysielania záberov približne 10-ročného chlapca vhadzujúceho volebný lístok do urny, ktorý podľa sťažovateľa nesmel voliť, keďže ešte nemal 18 rokov. Spomínaný podnet postúpila licenčná rada Ústrednej volebnej komisii.
Podania doručené RVR pred 1. kolom voľby prezidenta SR a zaevidované ako sťažnosť sa vzťahovali na programy: Sobotné dialógy z 11. januára (RTVS - Rádio Slovensko), Z prvej ruky z 13. februára (RTVS - Rádio Slovensko), Správy RTVS z 23. februára (RTVS - Jednotka), Téma dňa z 25. februára (TA3), Televízne noviny z 3. marca (TV Markíza).
Podania doručené rade pred 2. kolom voľby a zaevidované ako sťažnosť sa vzťahovali k týmto programom: Správy zo 17. marca o 17:00 (TA3), Správy z 18. marca o 17:00 a 23:00 (TA3), Správy z 20. marca o 15:00 (TA3), Špióni v službách scientológie, 25. marca o 20:00 (RTVS - Dvojka), Správy z 26. marca o 13:00 (TA3), Správy z 26. marca o 18:00 (TA3).
Prezidentom Slovenskej republiky sa 15. júna stane občiansky kandidát Andrej Kiska. V druhom kole prezidentských volieb, v sobotu 29. marca získal podnikateľ a zakladateľ charitatívnej organizácie Dobrý Anjel Andrej Kiska 1 307 065 hlasov oprávnených voličov (59,38 %). Súčasný premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico dostal hlasy od 893 841 oprávnených voličov (40,61 %). Na hlasovaní o prezidentovi sa v 2. kole jeho voľby rozhodovalo 50,48 percenta zo všetkých oprávnených voličov. Prvé kolo voľby prezidenta SR sa konalo 15. marca a o hlasy voličov sa v ňom uchádzalo 14 kandidátov. So ziskom 531 919 hlasov (28 percent) vyhral 1. kolo Robert Fico a druhý skončil s hlasmi 455 996 občanov (24 percent) Andrej Kiska.

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Kolonáda stúpla

Kolonáda stúpla

Podľa výsledkov sledovanosti  nový pôvodný seriál Kolonáda stúpol oproti minulému týždňu o 0,6 percentuálneho bodu na 18,80 % .

1. 4. 2014

Fools' Day

Fools' Day

Vydavateľstvo Ecopress vedie oddnes Vladimír Mužík. Informuje o tom vydavateľ denníka Hospodárske noviny, spoločnosť Ecopress na svojom webovom portáli hnonline.sk. Vladimír Mužík strieda na čele vydavateľstva doterajšieho generálneho riaditeľa Milana Mokráňa, ktorý po dohode s vedením MAFRA opustil svoju pozíciu k 31. marcu. Mužíka do pozície výkonného riaditeľa nominovalo vydavateľstvo MAFRA z mediálnej divízie Agrofertu, ktorému Ecopress patrí.
"Dlhoročný mediálny manažér a novinár Vladimír Mužík má skúsenosti z vrcholných redakčných pozícií na Slovensku aj v Českej republike. Pôsobil okrem iného ako riaditeľ spravodajstva televízie Nova, šéfredaktor slovenského Nového Času aj českého denníka Blesk. Pred nástupom do Ecopressu bol riaditeľom nových médií slovenskej TV JOJ," informuje Ecopress. Mužík sa podľa vlastných slov na spoluprácu s novými kolegami teší a verí, že spoločne posilnia "postavenie vydavateľstva Ecopress medzi mediálnymi domami na Slovensku", uvádza správa zverejnená na hnonline.sk Ecopress.
Ecopress a. s. vydáva denník Hospodárske noviny a odborné tituly Zdravotnícke noviny, Stratégie, Obchod, Sestra, Diabetik, Student Life, Horeca magazine a ďalšie.

2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané

SSN NEWS

SSN NEWS

Tamara Valková sa k 1. máju vzdá funkcie predsedníčky Slovenského syndikátu novinárov (SSN), vyplýva to z listu, ktorý dnes poslala členom SSN. "Vzhľadom na nemožnosť presadiť u členov predstavenstva návrhy na fungovanie, smerovanie a nutnosť zásadnej reorganizácie syndikátu a na antagonistické postoje voči mojej osobe, som nútená abdikovať z postu predsedníčky SSN," píše sa v liste, ktorý má agentúra SITA k dispozícii. Valková pôsobenie vo vedení syndikátu prirovnáva k hasičovi pred horiacim lesom bez vody a odhodlaných bojovníkov. "Ten les podpálili sami a keď sa aj podarilo čosi uhasiť, rýchlo rozdúchavali pahrebu," opisuje situáciu v SSN.
Valková tvrdí, že chcela dodržať záväzky, ktoré jej vyplývajú z funkcie predsedu. Pred snemom SSN chcela načrtnúť východiská, no neumožnilo jej to "Predstavenstvo podporované Kontrolnou radou, ktorá sa pasovala do riadiaceho orgánu a nerešpektuje tým nielen stanovy". Verí, že nový štatutár bude mať šťastie na najbližšie pracovné okolie.
"Vzdávam sa funkcie predsedníčky k 1. máju 2014, lebo nie je možné na základe vyššie uvedeného zodpovedne pracovať v prospech novinárov a organizácie a som pranierovaná za to, že som organizáciu pred rokom zachránila od bankrotu," konštatuje ďalej v liste Valková. Verí, že "sila skutočného záujmu o fungovanie SSN sa pozitívne prejaví a členovia si zvolia takých predstaviteľov a orgány SSN, ktoré dokážu situáciu stabilizovať a organizáciu naozaj posunúť k zmysluplnej činnosti v oblasti ochrany profesijných záujmov a práv svojich členov ako aj v oblasti medzinárodnej spolupráce novinárov."
SSN je dlhodobo v zlej finančnej situácii. Valková vlani 26. novembra informovala, že syndikátu hrozí, že príde o svoje bratislavské sídlo - Dom novinárov na Župnom námestí v centre Bratislavy. Na začiatku roka 2013 bol SSN na nule a preto Valková zobrala pôžičku 200-tisíc eur na preklenutie zlej situácie. Za pôžičku ručí SSN Domom novinárov. Pôžičku zobrala vo výške, ktorú vedela, že splatí. Po tom, ako po zvolení Valkovej za predsedníčku SSN na sneme 16. novembra začali vychádzať v tlači kritické články o situácii v syndikáte, SSN podľa Valkovej prišiel o projekty, čo ohrozilo splatenie pôžičky. Zlá finančná situácia SSN trvá od roku 2000 a na hroziaci krach upozornil aj mimoriadny snem SSN z mája 2011. Valková viedla syndikát od 1. decembra 2012, keď sa vzdal funkcie Peter Kubínyi. Ako členku predstavenstva SSN ju po Kubínyiho odchode poverili vedením syndikátu do zvolenia nového šéfa. Snem SSN zvolil Tamaru Valkovú do funkcie predsedu syndikátu v novembri 2013. Valková pracovala roky v spravodajstve verejnoprávneho Slovenského rozhlasu, neskôr v spravodajstve televíznej časti Rozhlasu a televízie.

2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané

Nezávislý prvý apríl

Nezávislý prvý apríl 

HUGO !

HUGO !

31. 3. 2014

RTVS 1.APRIL NEWS ?

RTVS 1.APRIL NEWS ?
Optimálna dĺžka spánku u dospelého človeka je 7 hodín. Špeciálne spánok do polnoci je iný, ako po polnoci. Zvyčajne spíme v cykloch, ktorých dĺžka je 120-150 minút a jednotlivé cykly sú pretkané aj takzvaným paradoxným spánkom. Počas neho sa často stáva, že sa prebudíme a následne už nie je možné opätovne zaspať.
Práve z tohto dôvodu prináša RTVS do svojho vysielania nový formát s názvom Lepší spánok. Sprevádzať divákov týmto nočným vysielaním bude ostrieľaný moderátor Andrej Bičan, ktorý privíta vzácnych hostí.
Pozývame divákov sledovať tento program exkluzívne, naživo z Mlynskej doliny, a to 1.4.2014 v čase 00:00.

VOĽBY NAŠE PREMILENÉ


VOĽBY NAŠE PREMILENÉ


 
Správy RTVS si v povolebnú nedeľu zaplo 14,8% ľudí pri obrazovkách, čo je druhý najvyšší výkon v aktuálnom roku 2014. Správy RTVS tak sledovalo 272 tisíc divákov. S mimoriadnym diváckym
záujmom sa stretlo aj povolebné vysielanie pravidelnej diskusnej relácie O 5 minút 12, keď bola Jednotka lídrom na trhu. Martin Strižinec s hosťami analyzoval výsledky prezidentských volieb. Reláciu sledovalo 348-tisíc divákov (podiel na trhu 31,3%). Reláciu simultánne prenášalo aj Rádio Slovensko.
Rozhovor víťaza prezidentských volieb Andreja Kisku priniesla RTVS svojim divákom v nedeľnom prime time na Jednotke. Prvé slová novej hlavy štátu sledovalo v televízii 267-tisíc divákov (podiel na trhu 12,25%). Rozhovor neskôr v plnom znení odvysielalo aj Rádio Slovensko. „Cením si obrovské úsilie mojich kolegov, ktorí pripravovali volebné vysielanie. Veľmi ma teší, že ich prácu ocenili aj diváci a poslucháči, čo sa pretavilo do výsledkov sledovanosti,“ povedal generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.
„Mesiace práce tímu spravodajstva a ďalších zložiek RTVS na volebnom vysielaní a hlavne divácky záujem nám dokazujú, že v televíznom aj v rozhlasovom vysielaní verejnoprávne spravodajstvo poskytuje jedinečný kvalitný obsah, o ktorý je záujem,“ povedal Lukáš Diko.

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Televízia TA3, ktorá voľbám nového prezidenta SR venovala spomedzi všetkých televízií najviac vysielacieho času, dosiahla počas ich víkendového vyvrcholenia mimoriadnu sledovanosť. Spravodajská televízia priniesla už v nedeľu aj prvú debatu s novým slovenským prezidentom Andrejom Kiskom na slovenských obrazovkách vysielanú naživo o 20,00 hod. v relácii V politike.
Televízia TA3 priniesla divákom už v nedeľnom vysielaní prvé povolebné debaty. Reláciu V politike o 11,00 hod. spolu s jej reprízou a premiérou diskusie s novým prezidentom Andrejom Kiskom o 20,00 hod. videlo spolu 1,041 mil. divákov. Premiéru prvého živého televízneho vystúpenia nového prezidenta na televíznych obrazovkách videlo 374 tisíc divákov s podielom 6,8 %. V kategórii manažérov s vysokoškolským vzdelaním dosiahol podiel 13,6 %.
Televízia TA3 sa s tlačovou konferenciou Ústrednej volebnej komisie k vyhláseniu oficiálnych výsledkov volieb vysielanou naživo stala s podielom 21,4 % jednotkou na trhu. Konferenciu vysielanú o 9,00 hod. si pozrelo 288 tisíc divákov, v kategórii manažérov s vysokoškolským vzdelaním dosiahol podiel 24,5 %.
Celkovo si nedeľné vysielanie TA3 pozrelo 1,744 mil. ľudí s podielom 4,5 %.
Sobotné volebné štúdiu, ktoré televízia TA3 vysielala od 21,50 hod. do 00,34 hod. si pozrelo 812 tisíc divákov s 9 % podielom na trhu. Celkovo si sobotné vysielanie TA3 pozrelo 1,456 mil. divákov s podielom 4,5 %.
Voľby zvýšili sledovanosť TA3 aj počas celého týždňa. Priemerne si vysielanie TA3 pozrelo v 13. týždni denne až 1,161 mil. divákov s 3% priemerným podielom.

*Poznámka: Uvedené čísla pochádzajú z elektronického merania televízií formou peoplemetrov (zdroj: PMT/TNS.sk).Zomrela Kate O'Mara

Zomrela Kate O'Mara

Vo veku 74 rokov zomrela anglická herečka Kate O'Mara, známa napríklad zo seriálu Dynasty (1981-1989) či pôvodnej verzie Pána času (1963-1989). Podľa slov hovorcu vydýchla posledný raz v opatrovateľskom dome v Sussexe po krátkej chorobe. Herečka, ktorá bola tri razy vydatá, sa počas svojej kariéry predstavila aj v ďalších seriáloch ako Howard's Way (1985-1990), Triangle (1981-1983) či Bad Girls (1999-2006). Okrem toho sa objavila tiež v snímkach ako The Desperados (1969), The Horror of Frankenstein (1970) alebo The Vampire Lovers (1970).

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

30. 3. 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Militantná skupina napojená na al-Kájdu prepustila v Sýrii dvoch španielskych novinárov, ktorých zadržiavala 194 dní a odovzdala ich v dobrom zdravotnom stave tureckej armáde. Rukojemníkmi boli korešpondent denníka El Mundo pre Blízky východ Javier Espinosa a fotograf na voľnej nohe Ricardo García Vilanova. Španielske ministerstvo zahraničia prepustenie oboch mužov potvrdilo, neposkytlo však bližšie detaily.
Novinárov zajali 16. septembra povstalci z Islamského štátu v Iraku a Levante na kontrolnom stanovišti Tal Abjád v provincii Rakká pri hraniciach s Tureckom. Zatkli ich spolu s členmi Slobodnej sýrskej armády, s ktorými cestovali, tých však po 12 dňoch prepustili. Novinári boli na ceste zo Sýrie, kde dva týždne pokrývali konflikt, keď padli do rúk islamistov, uviedol na svojom portáli denník El Mundo.

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

TO JE TV !

TO JE TV !


Zomrel Lorenzo Semple Jr

Zomrel Lorenzo Semple Jr

Vo veku 91 rokov zomrel v piatok ráno americký scenárista Lorenzo Semple Jr., autor scenára hraného seriálu Batman zo 60. rokov 20. storočia či bondovky Nikdy nehovor nikdy (1983) so Seanom Connerym. Filmový blog TheWrap o tom informovala Sempleho dcéra.
Lorenzo Semple Jr. sa údajne stal scenáristom, pretože nechcel pracovať. Za svoj život napísal desiatky filmových scenárov a dva divadelné. Okrem spomínanej bondovky to boli napríklad scenáre filmov Motýlik (1973), Pohľad spoločnosti Parallax (1974), Tri dni Kondora (1975) či King Kong (1976). V roku 1968 získal ocenenie Združenia newyorských filmových kritikov a kritičiek (New York Film Critics' Circle - NYFCC) za scenár snímky Pretty Poison.

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.NEDEĽNÉ REZNE A KÁVA

NEDEĽNÉ REZNE A KÁVA

Niečo a Bielik.
V nedeľu 30. marca o 09.00 h RTVS naživo odvysiela špeciálne volebné štúdio. Vysielať sa bude na Jednotke s moderátormi Ľubomírom Bajaníkom a Martinom Strižincom.
      V nedeľu 30. marca tradičné vysielanie rozhlasového Rádiožurnálu o 12.00 h nahradí špeciálne živé vydanie relácie O 5 minút 12, odvysielame ho spoločne na Jednotke a Rádiu Slovensko. Pozvanie do štúdia prijali politológ Eduard Chmelár, volebný geograf Tibor Madleňák, obsahom budú reakcie politikov a vyjadrenia zvoleného prezidenta.
      V nedeľu o 21.20 h na Jednotke odvysielame rozhovor s novým prezidentom, ktorý po 22.00 h odvysielame aj na Rádiu Slovensko.   
Passed out. Medvedík Yogi.