1. 7. 2017

Verdiho opera Don Carlos v Rádiu Devin


Verdiho opera Don Carlos 
v Rádiu Devin 

Rádio Devín v sobotu večer 1. júla ponúkne posledný čerstvý záznam sezóny, tentokrát z Viedenskej štátnej opery. Na programe bude dielo Giuseppe Verdiho Don Carlos. Opera podľa hry Friedricha Schillera vychádza z historických udalostí Španielska v 16. storočí.

      Vypočujte si strhujúci príbeh tragédie princa Carlosa, ktorý márne bojuje proti mašinérii moci, to všetko s Verdiho mimoriadne dramatickou hudbou. V hlavnej úlohe tohto hudobného skvostu v excelentnom podaní jedného z najvýznamnejších svetových operných domov sa predstaví Ramón Vargas, sekundovať mu bude Plácido Domingo. Večerom v Rádiu Devín vás bude sprevádzať Ján Dúbravský.

      Giuseppe Verdi: Don Carlos
      Opera v štyroch dejstvách v talianskom jazyku, podľa rovnomennej drámy Friedricha Schillera.
      Libreto: Joseph Méry (1797-1865) a Camille du Locle (1832-1903)

      Účinkujú:
      Alžbeta z Valois – Krassimira Stoyanova (soprán)
      Eboli – Elena Žídková (mezzosoprán)
      Don Carlos – Ramón Vargas (tenor)
      Rodrigo – Plácido Domingo (barytón)
      Filip II – Ferruccio Furlanetto (bas)
      Veľký inkvizítor – Alexandru Moisiuc (bas)
      Tebaldo – Margaret Plummer (soprán)
      Gróf Lerma/Herold – Carlos Osuna (tenor)
      Mních – Ryan Speedo Green (basbarytón)
      Anjelský hlas – Hila Fahima (soprán)
      Zbor a orchester Viedenskej štátnej opery diriguje Myung-Whun Chung. 

TO JE TV!

TO JE TV!

30. 6. 2017

Nový čas otriasol.Dvaja ľahko zranení

Nový čas otriasol

Dvaja ľahko zranení

MEDIA NEWSMEDIA NEWS
Americký prezident Donald Trump pokračuje vo svojich útokoch voči médiám a jednotlivým novinárom. Jeho najnovšou obeťou sa stalo moderátorské duo televízie MSNBC Mika Brzezinská a Joe Scarborough, ktoré opakovanie kritizuje prezidentovu politiku. Trump vo štvrtok označil Brzezinskú na Twitteri za "bláznivú Miku s nízkym IQ" a Scarborougha nazval "psycho-Joe".
      Trumpov hnev vyvolala najnovšia relácia MSNBC s názvom "Morning Joe", v ktorej Brzezinská kritizovala Trumpov štýl politiky a jeho správanie označila za "nenormálne", vzbudzujúce pochybnosti o jeho duševnom stave. Trump podľa nej "klame každý deň", podkopáva autoritu svojich spolupracovníkov a zneužíva ich ako pešiakov. Keby sa takto správal šéf stanice, kde pracuje, dostal by podľa Brzezinskej výpoveď.
      Trump sa následne na Twitteri pustil do oboch moderátorov. V dvoch tweetoch okrem iného napísal, že hoci "bláznivá Mika s nízkym IQ" a "psycho-Joe" zo slabo sledovanej relácie, ktorú už nepozerá, ho "ohovárajú", sa s ním okolo Nového roka chceli tri noci po sebe stretnúť v jeho floridskom sídle Mar-a-Lago. Brzezinská vtedy "škaredo krvácala po facelifte (chirurgické napnutie kože na tvári)", preto sa s oboma odmietol stretnúť.
      "Je to smutný deň pre Ameriku, keď prezident trávi svoj čas mobingom, klamstvami a chrlením úbohých osobných útokov namiesto toho, aby si robil svoju prácu," odpovedala MSNBC takisto prostredníctvom Twitteru na Trumpovu tirádu.
      Prezidentova reakcia vyvolala odmietavé reakcie aj v radoch republikánov. Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan nazvaný Trumpov tón "nevhodný". Senátork Lindsey Graham na Twitteri uviedol: "Pán prezident, Váš tweet bol nedôstojný Vášho úradu a reprezentuje to, čo je v americkej politike zlé, nie veľkosť Ameriky." Senátor Ben Sasse apeloval na prezidenta: "Prosím, prestaňte s tým. To nie je normálne a nedôstojné Vášho úradu."
      Trumpova hovorkyňa Sarah Sandersová však prezidentove slová obhajovala ako primerané. Na tlačovej konferencii vyhlásila, že Trump "bojuje proti ohňu ohňom" a nedovolí, aby ho ľavicovoliberálne médiá alebo elity "šikanovali".
      Päťdesiatročná Mika Brzezinská je dcérou Zbigniewa Brzezinského, amerického politológa poľského pôvodu, ktorý zomrel 26. mája vo veku 89 rokov a v minulosti bol poradcom prezidenta USA Jimmyho Cartera pre národnú bezpečnosť. Jej 54-ročný kolega je bývalý republikánsky kongresman. Brzezinská a Scarborough sú zasnúbení.
      Najnovšia kauza pripomína Trumpov verbálny útok voči televíznej moderátorke kanála Fox News Megyn Kellyovej počas vlaňajšej predvolebnej kampane. Po prvej televíznej debate ako prezidentský kandidát ju Trump obvinil, že mu kladie neobjektívne otázky, a napísal: "Bolo vidieť, že krvácala z očí, krv sa valila zovšadiaľ." Tieto slová boli všeobecne chápané ako narážka na menštruáciu a vyvolali búrku kritiky.Poslanci dolnej komory nemeckého parlamentu schválili dnes návrh zákona, ktorý má zamedziť šíreniu nenávistných prejavov a falošných správ prostredníctvom internetových sociálnych sietí, informovala agentúra AP.
      Príslušný legislatívny návrh v apríli schválila vláda nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Na jeho základe budú môcť prevádzkovatelia sociálnych sietí dostať vysoké finančné pokuty do výšky 50 miliónov eur v prípade, ak urýchlene - v priebehu jedného týždňa - neodstránia zo svojich stránok škodlivý obsah.
      Kritici sa obávajú, že nové pravidlá môžu mať dramatický dosah na slobodu prejavu v on-line priestore.
      Predkladateľ návrhu, minister spravodlivosti Heiko Maas, tvrdí, že schválené legislatívne zmeny sú potrebné, keďže prevádzkovatelia sociálnych sietí nevyvíjajú dostatočné úsilie na odstraňovanie obsahu podnecujúceho nenávisť. Zákon tiež umožní efektívnejšie presadzovanie už existujúceho zákazu popierania holokaustu.
      Koalícia kancelárky Merkelovej pristúpila ku sprísneniu platných pravidiel aj pre obavy, že by napríklad šírenie falošných správ mohlo ovplyvniť septembrové parlamentné voľby v Nemecku. Podozrenia z manipulácie tohto druhu sa objavili v súvislosti s vlaňajšími prezidentskými voľbami v USA.Copyright © TASR 2017

Prominentnú vietnamskú blogerku odsúdili vo štvrtok na 10 rokov väzenia za facebookové statusy a rozhovory pre zahraničné médiá, ktorými podľa prokurátora prekrúcala vládnu politiku a hanobila režim. Obvinenie zo šírenia propagandy proti komunistickej vláde sa vzťahuje k obsahu 18 zverejnených článkov a rozhovorov pre médiá ako Voice of America alebo Radio Free Asia.
Nguyen Ngoc Nhu Quynh je 37-ročná blogerka a slobodná matka dvoch detí, známa tiež pod menom Mother Mushroom. Zároveň je spoluzakladateľkou blogerskej internetovej platformy a vo Vietname je veľmi populárna. V článkoch písala o ľudských právach, úmrtiach civilistov zadržaných v policajnej väzbe či vypustení toxickej látky taiwanskou továrňou, čo spôsobilo jednu z najväčších environmentálnych katastrof vo Vietname, v dôsledku ktorej uhynuli tisícky rýb.
Quynh na súdnom procese vo štvrtok obhajovala svoju nevinu a právo na slobodu prejavu. Jej odsúdenie pobúrilo médiá, ľudskoprávne organizácie a viaceré krajiny sveta. "Spojené štáty vyzývajú Vietnam, aby okamžite prepustil Mother Mushroom a všetkých ostatných väzňov svedomia, zároveň žiadajú, aby všetci ľudia vo Vietname mali právo slobodne vyjadriť svoje názory a mohli sa zhromažďovať bez strachu z potrestania," povedala hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Heather Nauert. Vietnamskí predstavitelia reagovali, že aktivistov súdia v súlade s miestnym právom.
Quynh zadržali v októbri minulého roku počas návštevy ďalších aktivistov vo väzení. V marci získala ocenenie za odvahu Women of Courage Award udeľované americkým ministerstvom zahraničia.

Britského novinára Jiyara Gola zadržali na letisku v Istanbule, odkiaľ ho následne deportovali. Muž na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že sa vracal z autonómnej oblasti Iracký Kurdistan, keď ho zadržali, prehľadali, vypočúvali a následne ho prinútili odletieť do mesta Arbíl. Podľa novinára boli dôvodom deportácie jeho reportáže pre BBC.
Podľa Združenia tureckých novinárov, už v krajine uväznili 159 žurnalistov a zrušili 150 zdrojov spravodajstva. Z Turecka tiež vyhnali aj niekoľkých ďalších zahraničných novinárov.2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

VÝROKY TÝŽDŇA

 VÝROKY TÝŽDŇA

"Neexistuje nič iné,ako dotyk skúseného človeka s mladou dušou a človekom."
Anton Danko „Sulík tvrdil od prvého dňa, že od nikoho si nezoberie žiadne peniaze, od žiadnych oligarchov a stranu bude financovať z vlastných zdrojov a svojich spoločníkov. Stretnutí boli desiatky. Ja som spolufinancoval kampaň Radičovej na prezidentku. Ak si myslíte, že sa zľaknem a niekam zaleziem, veľmi sa mýlite. Ja neustupujem. Daniel Lipšic tvrdí, že som kriminálne 'závadová' osoba, pritom ja na rozdiel od neho nie som z ničoho obvinený. Keď vidím, aké indivídua a klamári dnes v našej politike sú a

Marián Kočner


"Pavel Hapal zjavne ten zápas nevidel a ja len dúfam, že UEFA ho za tie slová potrestá. Čo povedal, patrí do ríše absurdnosti."
Luigi Di Biaggio,tréner Talianov 

Zomrel František Řehák

Zomrel František ŘehákVo veku 93 rokov zomrel český filmový a divadelný herec František Řehák. Známy bol najmä z filmov Jiřího Menzla, pod ktorého režisérskou taktovkou sa predstavil ako abbé v Rozmarnom léte (1967), Lorenc v komédii Na samotě u lesa (1976) alebo Vejvoda v Postřižinách (1980). Informoval o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Řehák prešiel viacerými regionálnymi divadelnými súbormi, hosťoval v pražskom Divadle Za branou a dlhé roky pôsobil na olomouckej scéne, kde sa naposledy predstavil v roku 1997 v inscenácii Naši furianti. V roku 2000 ho uviedli medzi emeritných členov Moravského divadla Olomouc. V divadle stvárnil takmer tri stovky úloh, nakrútil viac ako sto filmov a vyše 20 seriálov, pričom skúšal aj réžiu.

Diváci a diváčky ho poznajú najmä vďaka malým, no charakteristických úlohám pred kamerou. Začal na sklonku 60. rokov v spomínanom Rozmarnom lete, nasledoval Zločin v šantánu (1968), Nevěsta (1970), Božská Ema (1979), Slavnosti sněženek (1983), Člověk proti zkáze (1989), Freonový duch (1990) či Tankový prapor (1991) alebo seriály Gottwald (1986), Roky prelomu (1989) či Přítelkyně z domu smutku (1992).

Na prelome tisícročí pracoval najmä pre televíziu, kde sa objavil napríklad v rozprávkach O Nesytovi (1994), Zlatník Ondra (1995), O třech ospalých princeznách (1998), O Ječmínkovi (2003) alebo Láska rohatá (2009) a seriáloch Motel Anathema (1998), Hotel Herbich (1999), Strážce duší (2003) či Náves (2005). S Menzlom znovu spolupracoval na snímkach Konec starých časů (1989) alebo Obsluhoval jsem anglického krále (2006).

Jednou z jeho posledných úloh bol Horejs v televíznej detektívke Setkání v Praze, s vraždou (2008), kde si jeho filmového syna zahral práve režisér Jiří Menzel.

Posledná rozlúčka s Řehákom sa bude konať 4. júla o 13:20 v olomouckom krematóriu.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWSMEDIA NEWSProminentnú vietnamskú blogerku postavia pred súd za facebookové statusy, ktoré podľa prokurátora prekrúcali vládnu politiku a hanobili režim. Blogerku Nguyen Ngoc Nhu Quynh, známu pod menom Mother Mushroom, obvinili zo šírenia propagandy proti komunistickej vláde. Za takýto prečin si môže vyslúžiť až 12 rokov väzenia.

Právnik Le Van Luan povedal, že prokurátor jej navrhol trest vo výške osem až desať rokov za mrežami, Quynh však na súdnom procese vo štvrtok plánuje obhájiť svoju nevinu. Okolo budovy súdu v juhocentrálnej provincii Khanh Hoa je posilnená bezpečnosť.

Quynh zadržali v októbri minulého roku počas návštevy ďalších aktivistov vo väzení. V marci získala ocenenie za odvahu Women of Courage Award udeľované americkým ministerstvom zahraničia.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.Rozhlasová a televízna Verejnoprávna vysielacia spoločnosť Ukrajiny (UA:PBC) musí zaplatiť "značnú" pokutu za to, že ruskej kandidátke nebolo umožnené zúčastniť sa minulý mesiac na Eurovíznej pesničkovej súťaži v Kyjeve. V Ženeve to dnes oznámila Európska vysielacia únia (EBU). Eurovízna pesničková súťaž je najznámejším koprodukčným programom tohto strešného združenia rozhlasových a televíznych staníc.
      Ukrajinská civilná kontrarozviedka (SBU) zakázala ruskej speváčke Juliji Samojlovovej vstup do krajiny na tri roky, pretože v roku 2015 vystupovala na Kryme, ktorý Rusko rok predtým anektovalo.
      Ukrajinská vysielacia spoločnosť UA:PBC "si nesplnila adekvátne svoje povinnosti, čo sa týka spolupráce s EBU ohľadne účasti ruskej umelkyne," uviedla vo vyhlásení EBU.
      Jej hovorca povedal, že výšku pokuty nezverejnia.
      EBU ukrajinskej vysielacej spoločnosti vytýka tiež organizačné nedostatky pri príprave tohtoročnej súťaže. "Odviedlo to pozornosť od súťaže a ohrozilo povesť Eurovíznej pesničkovej súťaže."
      EBU napomenula aj prvý kanál ruskej televízie, ktorý odmietol akciu odvysielať, keď na nej nepovolili účasť Samojlovovej. Pokutu mu však neudelila.
      Ukrajinská vysielacia spoločnosť má podľa slov hovorcu EBU právo sa voči pokute odvolať.

Copyright TASR ©2017