26. 11. 2016

Český slávik 2016

Český slávik 2016

Populárna anketa Český slávik Mattoni načala dnes večer druhú polstovku. Po dvadsiatich rokoch sa galavečer odovzdávania týchto hudobných cien vrátil do Hudobného divadla v Karlíne. Sadu zlatých slávikov si v 51. ročníku rozdelili Karel Gott, Lucie Bílá, skupiny Kabát a No Name, absolútnym slávikom je Karel Gott. Teda nič nové, rovnakí víťazi hlavných kategórií boli aj v minulom roku. Hlasovanie v tomto ročníku ankety začalo 5. októbra a skončilo 20. novembra.
V kategórii speváčky si zlatého slávika prevzala Lucie Bílá, je to jej devätnásty zlatý slávik a deviaty po sebe nepretržite od roku 2007. Strieborného slávika si odnáša Lucie Vondráčková, ktorá druhú pozíciu získala už deviaty krát po sebe. Bronzového slávika získala Ewa Farna, je to jej už ôsmy bronz v tejto kategórii. Rovnaké umiestnenie dosiahli tieto tri speváčky aj vlani a predvlani.
V kategórii skupiny patrí zlatý slávik skupine Kabát a je ich jedenástym v tejto ankete. Na druhej pozícii je skupina Ortel, na bronzovej pozícii skončila skupina Chinaski. Kabát a Ortel boli na rovnakých miestach aj pred rokom, Chinaski si polepšili o jedno miesto.
V kategórii speváci získal zlatého slávika Karel Gott, je to jeho štyridsiaty prvý zlatý slávik v histórii tejto ankety. Iba desať ročníkov malo v tejto kategórii iného víťaza. Na druhom mieste je Tomáš Ortel, líder skupiny Ortel, bronzový slávik patrí Michalovi Davidovi, ten bol minulý rok šiesty.
Už deviatykrát v histórii tejto ankety vyhlásili víťaza v kategórii Slávici bez hraníc, v ktorej si priaznivci populárnej hudby volia najobľúbenejšieho slovenského interpreta v Českej republike. Zlato si opäť z javiska Hudobného divadla v Karlíne odniesla košická skupina No Name. Je to deviaty zlatý slávik „Timkovcov“ a táto kategória nepozná na prvej pozícii iného interpreta.
Hlasovanie v kategórii Objav roka bolo ukončené až v priebehu večera a ocenenie získal pesničkár a muzikant Petr Pekař. Cenu za najstreamovanejšiu skladbu na internete získal Ben Cristovao s piesňou Asio. Hviezdou internetu je spevák Porty, najobľúbenejšou skladbou poslucháčov Rádia Impuls za rok 2016 je pieseň Země vstává v podaní Karla Gotta.
V programe galavečera vystúpili Lucie Bílá, Ewa Farna, Marek Ztracený, Sebastian, Pavel Callta, skupiny Kabát, Jelen a Slza. Najväčší úspech však mali Miro Žbirka s Marikou Gombitovou a piesňou Nespáľme to krásne v nás, za ktorú dostali standing ovation. Moderátorom večera bol herec Ondřej Sokol.
Československá anketa Zlatý slávik prišla na svet v redakcii časopisu Mladý svět v závere leta roku 1962. S nápadom prišiel Ladislav Smoljak, v tej dobe člen redakčného tímu. Aj cenu vymyslel Smoljak, stala sa ňou púťová píšťalka, ktorá sa kupovala deťom a hovorilo sa jej „slávik“. Prvým víťazom za rok 1962 bol Waldemar Matuška, v poslednom ročníku československej ankety za rok 1991 vyhrali Pavol Habera, Iveta Bartošová a skupina Team. Prvý slávik v ére samostatných štátov sa u našich západných susedov uskutočnil v roku 1996 a jeho víťazmi boli Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Olympic.

Copyright © TASR 2016

Premiér, predsedníctvo a médiá

Premiér, predsedníctvo a médiá

Podozrenia súvisiace s financovaním niektorých kultúrnych akcií v rámci predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ) sú podľa premiéra Roberta Fica útokom proti úspešnému predsedníctvu Slovenska v Rade EÚ. Premiér v dnešnej diskusii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) - Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko z toho opakovane obvinil médiá, vrátane RTVS, pričom moderátora relácie Sobotné dialógy Branislava Dobšinského označil za "opozičného novinára". Predsedníctvo v EÚ je šanca, ktorá prichádza raz za 15 rokov, upozornil premiér v dnešnej diskusii RTVS. Kauza je podľa neho nezmyselná a vymyslená, ide o snahu prekryť význam a úspech slovenského predsedníctva. Rozpočet 70 miliónov eur na predsedníctvo nebude prekročený, naopak, deväť miliónov eur sa vráti do rozpočtu, povedal premiér. Slovensko je ako predsedajúca krajina EÚ úspešné. Podľa Fica sa SR medzi iným podarilo presvedčiť európsku 27-ku, že EÚ je potrebný projekt, počas predsedníctva sa ratifikovala dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou (CETA) a Parížska dohoda o klimatických zmenách.
Premiér je hrdý na Miroslava Lajčáka, jeho profesionálnu prácu diplomata a úspechy vo svete, vrátane toho, že bol druhý najúspešnejší v boji o post generálneho tajomníka OSN. Lajčák podľa Fica robí všetko preto, aby tento vymyslený prípad objasnil. „Trvám na tom, že minister má moju plnú dôveru, trvám na tom, že nebol porušený žiadny zákon, trvám na tom, že nič nebolo predražené a všetko prebehlo tak, ako malo prebehnúť," zdôraznil predseda vlády, ktorý sa domnieva, že Miroslav Lajčák komunikuje dostatočne so všetkými príslušnými úradmi, s tými, čo sa pýtajú. „Ja nebudem ponúkať hosťom zo zahraničia párky s horčicou a nebudem sem volať amatérske dychové muziky," povedal premiér k výške nákladov na slávnostný galavečer k predstaveniu predsedníckeho loga a otvárací koncert pre verejnosť.
Podľa predsedu vlády médiá zneužívajú slobodu, ktorú majú k dispozícii, pritom Slovensko je v slobode médií 12. na svete. „Médiá zneužívajú slobodu, ktorú majú k dispozícii - vybrané médiá, nehovorím o všetkých, ale patrí bohužiaľ, medzi tieto médiá aj Slovenský rozhlas a Slovenská televízia, na cielené útoky proti vláde a slovenskému predsedníctvu." Ako povedal, preukázateľne porušujú zákon tým, že neuverejňujú reakcie, ale len jednostranné pozície. Fico si stojí za vyjadrením na adresu novinárov, o ktorých na tlačovej besede v stredu 23. novembra po rokovaní vlády povedal "niektorí z vás sú špinavé protislovenské prostitútky". "Ak chcete, tak ten výraz zopakujem ešte raz a budem tvrdiť, že je tu skupina novinárov a médií, ktorí cielene poškodzujú záujmy Slovenskej republiky a povedal som to úmyselne, povedal som to zreteľne, bez akéhokoľvek zaváhania, aby som poukázal na praktiky, ktoré médiá majú vo vzťahu k vláde, k Slovensku a k dobrým veciam, ktoré sa dnes na Slovensku dejú". Konkretizoval, že môže hovoriť o novinároch "napríklad z bulváru, denníka SME, denníka N, Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu". Predseda vlády v diskusii ďalej povedal, že "sú tu médiá, niektorí vlastníci médií a časť novinárov, ktorí úmyselne idú proti vláde, proti Slovensku a poškodzujú záujmy tejto krajiny. A budem to opakovať dookola a mám právo na takéto opakovanie, pretože nikdy som nezasiahol do slobody médií a Slovensko patrí medzi najslobodnejšie krajiny na svete, pokiaľ ide o médiá". Klasické médiá by podľa Fica mali pracovať na tom, aby zlepšili svoju dôveryhodnosť u verejnosti.
Premiér nechce obmedzovať slobodu médií. „Nebudeme prijímať žiadne zákony, tak ako sme vytvárali slobodný priestor v rokoch 2012 - 2016, tento slobodný priestor budete mať. Slovensko bude jedna z najslobodnejších krajín, pokiaľ ide o médiá. Ale nebudem ticho, už nebudem ticho, po tomto všetko, čo predvádzate," dodal Robert Fico v relácii RTVS v súvislosti s medializovanou kritikou organizácie a finančných nákladov úvodných podujatí slovenského predsedníctva v Rade EÚ.
K údajnej kandidatúre Miroslava Lajčáka na prezident SR sa Fico nevyjadril, podľa neho je to predčasné. K rozpočtu SR pripomenul, že už po piaty raz bol zaradený medzi najlepšie v EÚ. Rokovací poriadok, ktorú poslancom Národnej rady SR vrátil prezident, Smer-SD v parlamente podporí.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Zomrel David Hamilton

Zomrel David Hamilton

Vo veku 83 rokov zomrel britský fotograf a režisér David Hamilton. Podľa zdrojov agentúry Reuters rodák z Londýna spáchal v piatok samovraždu v parížskom byte, kde ho našiel sused.
Hamiltona nedávno obvinila zo sexuálneho zneužitia televízna a rozhlasová moderátorka Flavie Flament, ktorá uviedla, že ju fotograf znásilnil v roku 1987, keď mala 13 rokov.
David Hamilton sa narodil 15. apríla 1933. Známy je najmä vďaka fotografovaniu mladých žien. Spolupracovali s ním magazíny ako Queen, Vogue či Elle. Vydal niekoľko kníh a režíroval šesť filmov, medzi nimi aj romantickú drámu Nežné sesternice (1980).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

TO JE TV!

TO JE TV!


25. 11. 2016

Stanovisko Generálnej prokuratúry k článku s názvom Horúci zemiak Mello v týždenníku Plus 7 dní

Stanovisko Generálnej prokuratúry 

k článku s názvom Horúci zemiak Mello v týždenníku Plus 7 dní


Generálna prokuratúra Slovenskej republiky (ďalej len "GP SR") uvádza, že tento článok je takmer obsahovo zhodný s článkom toho istého redaktora, ktorý bol uverejnený dňa 17. 10. 2013 (názov článku Hanba, č. 42, s. 96-97, 17. 10. 2016 Plus 7 dní, autor Ivan Mego). GP SR rozdiel v obidvoch článkoch vidí len v tom, že v poradí v druhom – aktuálnom článku - redaktor "zosobňuje" pochybenia prokuratúry na dve osoby – námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek Mgr. Petra Šufliarskeho a na prokurátorku GP SR JUDr. Vieru Sokirkovú. Ide o opakované, gradujúce a cielené neoprávnené osočovanie týchto prokurátorov bez elementárnej znalosti trestných vecí a trestno-právnej úpravy.
Aktuálny článok obsahuje viaceré nepravdivé a neúplné informácie a skutočnosti. Karol M. je v súčasnej dobe trestne stíhaný v 4 trestných veciach, 3 trestné veci sú v štádiu prípravného konania a 1 v štádiu súdneho konania.
Ďalšou nepravdivou informáciou a skutočnosťou v aktuálnom článku redaktora je konštatovanie, že Karol M. ušiel z dosahu slovenských orgánov do Belize v dôsledku toho, že námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek (v tom čase riaditeľ odboru osobitného určenia GP SR) nedoručil medzinárodný zatýkací rozkaz polícii. Námestník Peter Šufliarsky (vtedy riaditeľ vyššie uvedeného odboru) postupoval pri prevzatí medzinárodného zatýkacieho rozkazu podľa zákona a vyhlášky Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 543/ 2005 Z. z. o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresné súdy, krajské súdy, Špecializovaný trestný súd a vojenské súdy v znení neskorších predpisov (§ 71). Povinnosť doručiť medzinárodný zatýkací rozkaz mal a aj v súčasnosti má výlučne sudca pre prípravné konanie príslušného súdu (Okresný súd Nitra), nie prokurátor.
Aktuálny článok obsahuje neúplnú informáciu o dôvodnosti podania obžaloby JUDr. Viery Sokirkovej na Viliama M. pre trestný čin vraždy (z tohto trestného činu bol obvinený aj Karol M.). Prokurátorka JUDr. Viera Sokirková pri podaní obžaloby postupovala v súlade so zákonom. GP SR využila všetky zákonné prostriedky na odsúdenie Viliama M., vrátane podania podnetu ministrovi spravodlivosti SR na podanie dovolania.
V aktuálnom článku redaktor na podporu svojich skutočností a informácií používania vyjadrenia Lucie Kurilovskej, odborníčky na trestné právo. Ide o vyjadrenia obsahovo totožné, aké použila v článku dňa 17. 10. 2013. Na tieto vyjadrenia Lucie Kurilovskej reagovala GP SR dňa 23. 10. 2013 listom adresovaným ministrovi spravodlivosti SR. Listom GP SR bol minister spravodlivosti SR uzrozumený s aktuálnym stavom trestných stíhaní Karola M., ktoré informácie a právne stanovisko vyvrátili vyjadrenia Lucie Kurilovskej.
GP SR opätovne zdôrazňuje, že trestné stíhanie proti Karolovi M. bolo a je vedené v súlade so zákonom, rešpektujúc zásadu špeciality a jej úpravu v zákone o európskom zatýkacom rozkaze a judikatúru Súdneho dvora EÚ (prípad Laymann, Pustovov – C – 388/08 PPÚ ods. 73, 74). Na základe uznesenia Najvyššieho súdu Poľskej republiky z 19. 02. 2014 opakovane koná o vydaní dodatočného súhlasu na trestné stíhanie Karola M. pre justičné orgány SR, Krajský súd v Krakove.
Nie je tiež pravdou tvrdenia redaktora, že GP SR prostredníctvom svojej hovorkyne neposlala redaktorovi odpovede a nedvíhala mu telefón. Redaktor poslal otázky e-mailom dňa 11. 11. 2016 bez uvedenia termínu dodania odpovedí! Redaktorovi bolo rovnako emailovou formou 14. 11. 2016 odpovedané, že jeho otázky sú v štádiu vybavovania a po zadovážení odpovedí, mu budú aj poslané (adresované otázky sa týkali troch prokurátorov). Nasledujúci deň t. j. 15. 11. 2016 bol o tom redaktor aj telefonicky upovedomený! Odpovede boli redaktorovi formou e-mailu odoslané 21. 11. 2016 o 10.54 h, teda ešte do uzávierky.
Na záver sa GP SR pýta vydavateľa týždenníka Plus 7 dní, akú objektivitu a pridanú hodnotu má uverejnený článok, ktorý svojím obsahom má za cieľ osočiť a spochybniť profesionalitu a vážnosť prokuratúry? GP SR s poľutovaním sleduje aktivity redaktora týždenníka Plus 7 dní Ivana Mega, ktorý dlhodobo robí PR odsúdenému Mikulášovi Černákovi a zároveň účelovo znehodnocuje profesionálne úspechy prokuratúry v boji proti organizovanému zločinu. Generálna prokuratúra SR sa pýta – CUI BONO? ...Zomrel Karol Belický

Zomrel Karol Belický


Vo veku 79 rokov zomrel vo štvrtok nadránom (24. 11.) slovenský novinár a fotograf Karol Belický. "Odišiel v pokoji, s možnosťou rozlúčiť sa," informovala TASR Ľubomíra Belická. Belický bol jej svokrom.
Posledná rozlúčka sa bude konať v stredu (30. 11.) o 11.00 h v bratislavskom krematóriu. Je autorom fotokníh o hlavnom meste. "Kto ho poznal, má možnosť prísť, dôstojne sa rozlúčiť," dodala Belická.
Karol Belický sa narodil 27. apríla 1937 vo Vysokej nad Uhom v okrese Michalovce. Umelecký fotograf, fotoreportér, novinár, ktorý bol verný tomuto povolaniu štyri desaťročia, patril medzi ojedinelé zjavy obrazovej publicistiky.
Začínal v športovom oddelení denníka Smena a takmer štvrťstoročie bol fotoreportérom v týždenníku Život. Za toto obdobie vytvoril milión stotisíc reportážnych fotografií, ktoré vyšli v úhrnnom náklade vyše desať miliárd exemplárov, čo predstavuje ojedinelý svetový výkon. Publikoval v stovke domácich i zahraničných novín a časopisov.
O vysokej profesionalite jeho tvorby svedčia ocenenia z Prahy, Moskvy, New Yorku. Na poslednej súťažnej výstave novinárskej fotografie získal spomedzi 5000 prác prvú cenu za súbor reportážnych záberov "Čujte hlasy zvonov mieru".
Doménu fotografickej tvorby Belického predstavovali reprezentačné obrazové publikácie, ktoré vychádzali s veľkým úspechom až v 50.000 nákladoch.
Podľa stanice Rádio Regina (RTVS) žil Belický na Žitnom ostrove, kde mal svoj veľký ateliér a možnosť zdravo žiť. Každý deň pozoroval vtáctvo, pestoval obilie, postavil si pyramídu, neholdoval cigaretám ani alkoholu a snažil sa pozitívne myslieť. Okrem toho bol milovníkom historických vozidiel. Na jednom z nich prešiel niekoľko tisíc kilometrov za svojimi reportážami.

Copyright © TASR 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Kriminálne príbehy zo severných Čiech za normalizácie 80. rokov a príčiny vlastné rodinnej tragédie rieši policajt Filip Marvan v podaní Václava Neužilal v seriáli Svet pod hlavou. Desaťdielnej projekt sa v Českej televízii objaví od januára. Marek Najbrt a Radim Špaček ho nakrútili podľa scenára Ondreja Štindl v koprodukcii spoločnosti Bionaut a slovenskej TV JOJ.
V ďalších hlavných úlohách sa objaví Ivan Trojan a Judit Bárdos. Ďalej hrajú napríklad Jan Budař, Tomáš Jeřábek, Václav Kopta, Kryštof Hádek, Jan Cina, Marie Doležalová a Marek Daniel. Štindlův scenár, na ktorom sa podieľali Robert Geisler a Benjamin Tuček, vychádzal z pôvodného seriálu Life on Mars vyrobeného pre BBC.
Príbeh začína v súčasnosti, keď policajt Filip Marvan musí ukradnúť dôkaz, aby zachránil svojho brata pred mafiou. Čoskoro ho zrazí auto, upadá do bezvedomia a prebúdza sa v nemocnici v roku 1982, teda v období krátko pred svojím narodením. Nevie, ako sa tam ocitol ani aká je cesta späť. Pátra po príčinách, ktoré jeho rodine zmenili život, a vyšetruje sériu detektívnych prípadov. Podľa kreatívneho producenta Michala Reitlera seriál vďaka spolupráci s tvorcami oceňovaného filmu Pouta získal dobovou autenticitu, zmes surovosti a nádeje.
"Svet pod hlavou ponúka napätie, tajomstvo, a hoci sa odohráva v dobe, ktorá nebola na smiech, aj humor," povedal producent spoločnosti Bionaut Vratislav Šlajer. Nápad konfrontovať jedinca z demokratického sveta s totalitným režimom sa páčil aj režisérovi Najbrt. "Zo začiatku je to groteskné, skoro zábavná skúsenosť, neskôr ale začne ísť o život," dodal.
Václav Neužil hrá muža s ambíciou byť policajtom, ktorý neuhýba, dodržiava pravidlá a ide lumpům po krku. Jeho parťák v podaní Ivana Trojana je cynik, ktorý sa po svojom naučil žiť v dobe, keď komunistickým heslám už verí len málokto.
Seriál sa točil v severočeských a stredočeských lokáciách. S kostýmová výtvarníčkou Andreou králi a architektom Janom Vlasákom sa filmári snažili vytvoriť autentické prostredie. Policajná stanica vznikla v opustenej vojenskej nemocnici v Hředle neďaleko Zdic, klub Krystal / Crystal stojí na kladnianskom sídlisku Sítná, normalizačný kulturák v Liberci a psychiatrickú liečebňu si „zahra“l zámok Jezeří.

Copyright © ČTK 2016

Zomrel František Peterka

Zomrel František Peterka

Vo veku 94 rokov zomrel v libereckom hospici herec František Peterka, zrejme v noci na dnes. Informáciu televízie Prima potvrdil ČTK zdroj z hercova okolia. Nezabudnuteľným sa stal Peterka pre niekoľko generácií divákov ako Krakonoš z večerníčku Krkonošské rozprávky alebo rolami v rade komédií - napríklad trénera džuda v Jáchyme, hoď ho do stroje !, kde uplatnil svoje športové nadanie.
Peterka túžil uspieť ako vzpierač, ale nakoniec ho osud zaviedol do divadla. Herecké začiatky si odbil vo Slováckom divadle v Uherskom Hradišti, odkiaľ zamieril do libereckého Divadla F. X. Šalda, kde vytvoril okolo 250 rolí. Už od konca 40. rokov sa začal objavovať vo filmoch. Až do roku 1992, kedy sa naposledy objavil vo filme Karla Kachyňu Krava, stvárnil desiatky filmových rolí.

Copyright © ČTK 2016

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

"Vážený pán Blaha,
píšem Vám ako poslancovi Národnej rady, ktorá by ako zákonodárny orgán našej republiky mala byť miestom, kde svoj mandát vykonávajú najlepší z najlepších zástupcov občanov. Keď si pomyslím na niektorých súčasných poslancov slovenského parlamentu, v mojej mysli, žiaľ, dochádza k ostrému kontrastu s vlastnými predstavami o intelektuálnych a ľudských kvalitách človeka, vykonávajúceho také dôležité poslanie. To však nemôže byť prekážkou, aby som k poslancom a ostatným najvyšším politickým reprezentantom Slovenskej republiky neprejavoval úctu primeranú dôležitosti funkcie, ktorú zastávajú.

Aj preto Vás na začiatku tohto listu oslovujem “vážený pán”, hoci dôvod, pre ktorý sa na Vás obraciam, Vám podľa môjho názoru na vážnosti výrazne uberá.

Vo svojom facebookovom statuse zo 16. novembra ste sa vyjadrili k medializovanej informácii, že pán Martin Bútora už nie je interným poradcom prezidenta Andreja Kisku. Túto skutočnosť dávate do súvislosti s výsledkom prezidentských volieb v USA, ktorých víťazom sa stal Donald Trump. Dľa Vášho názoru sa prezident A. Kiska rozhodol “vyraziť” poradcu M. Bútoru preto, lebo zvolením kandidáta konzervatívnej strany už nebude potrebné “tárať” o ľudských právach a menšinách, ale o múroch. Týmto podľa Vás prezident A. Kiska, ktorého familiárne nazývate “Andrej”, opäť prezliekol kabát a z fanúšika prezidenta Baracka Obamu sa z neho razom stal “trumpista alebo po slovenky - trubkár.”

Keby som mal reagovať na každé vyjadrenie poslanca parlamentu na sociálnej sieti, umrel by som hladom, pretože by mi neostal čas na prácu, ktorá ma živí. Tento Váš ostatný komentár ma však zarazil natoľko, že nereagovať nedokážem.

Bolo to rovnako 16. novembra, keď som sa ja na facebooku vyjadril, že jedným z dôvodov, pre ktorý sa slušným schopným ľuďom nežiada ísť do politiky, sú poslanci parlamentu, ktorí nemajú úroveň. Na to som dostal otázku, čo tým myslím - mať úroveň? Teraz môžem odpovedať poukázaním na Váš status. Mať úroveň je presný opak toho, akým spôsobom sa vyjadrujete o najvyššom ústavnom činiteľovi. Aj keby súčasný slovenský prezident nemal podporu sedemdesiatich percent voličov (čiže aj voličov Smeru-SD) a nebol dôstojným a rešpektovaným partnerom pre zahraničné hlavy štátu, zaslúži si základnú mieru slušnosti od tých, ktorí sa rozhodnú komentovať jeho kroky. Buď tomu nerozumiete alebo existujú iné dôvody, pre ktoré používate slovník a prirovnania nehodné poslanca Národnej rady.

Druhý moment, ktorý ma vyprovokoval k napísaniu tohto listu, je Vaše spájanie výsledku amerických volieb s odchodom M. Bútoru do roly externého poradcu. Je to nezmysel, pretože M. Bútora sa stal externým poradcom ešte v čase, keď som v Kancelárii prezidenta pôsobil aj ja. A to je už vyše jeden a pol roka starý príbeh. Ak si predstavím, že rovnako nedôsledne narábate s faktami aj pri hlasovaní o zákonoch, začínam sa báť viac, ako doteraz.

Vážený pán Blaha,

neberiem Vám Vaše politické a osobné názory, ani Vám nezazlievam, že reprezentujete stranu, ktorej mnohé kroky sú v rozpore nielen s mojim demokratickým zmýšľaním, ale aj s Vašim neomarxistickým presvedčením. Chcem Vás len požiadať, aby ste lepšie overovali rôzne chýry, ku ktorým sa rozhodnete vyjadrovať. A hlavne, aby ste si vo všetkých svojich verejných vyjadreniach udržali aspoň základnú mieru slušnosti a ešte viac neznižovali vážnosť Národnej rady, ktorú reprezentujete.

S úctou
Pavel Sibyla


"Chcem zdôrazniť, aby sme za tým nehľadali náznak zábavy či vtipu, ide o vážne otázky a výzvy Slovenska. Stranu Národná koalícia som si vybral preto, lebo nenesie žiadnu škvrnu z minulosti. Kľudne som mohol zo dňa na deň kúpiť politickú stranu, ale povedal som si nie. Ľudia, ktorí budovali tento štát, sú dnes žobráci, týchto ľudí idem reprezentovať. Smiali sa Mečiarovi, Kotlebovi, Kollárovi, Trumpovi aj Jakubcovi. Smejte sa, ale ja by som sa nesmial. Som v kontakte s poradcami novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Mám zámer pozvať jeho bývalú manželku Ivanu na návštevu SR. „
Martin Jakubec

„Pravicový extrémizmus je na takom vzostupe, aký priestor mu dáva RTVS a iné médiá.“
Robert Fico


AZ247 - víc než jen pravda
K nám do redakce dorazil dopis od pana Zdeňka Ondráčka, který nás plánuje zažalovat, pokud se mu neomluvíme za článek "Bývalá komunistická mlátička Ondráček naj...de od příštího roku uplatnění v holdingu Agrofert. O příštích žních bude mlátit obilí".
Naše redakce by se tedy panu Ondráčkovi ráda omluvila. Omlouváme se za to, že jste taková svině, až jste se díky tomu dostal na AZ247.cz.
S přáním hezkého dne,
Vaše milovaná a vždy korektní redakce


GINN feeling disgusted at TASR.
Martin Daňo píše: Jeden z najväčších hnusov Slovenska - Ján Benčík dostal cenu Biela Vrana... A to vyhlasujem, že hnus je aj nielen Benčík, ale aj pochybné ŠTBácke ocenenie Biela Vrana

Keď je program v televízii zlý

 Keď je program v televízii zlý 😁


EFFIE Awards Slovakia 2016

EFFIE Awards Slovakia 2016

Najoceňovanejšia kampaň tohtoročného klinca získala ďalšie ocenenie - Zlatú EFFIE v národnej súťaži efektivity marketingovej komunikácie. Agentúra Wiktor Leo Burnett sa stala Agentúrou roka.


Do 18. ročníka EFFIE Awards Slovakia 2016, národnej súťaže výnimočného marketingového myslenia organizovanej Klubom reklamných agentúr Slovenska, sa zapojilo 9 agentúr s 15 prácami. Najviac prác bolo prihlásených do kategórie FMCG – potraviny a nápoje, kategórie Finančné služby – Banky a kategórie Telekomunikačné služby. Na shortlist postúpilo 6 kampaní a 3 z nich premenili shortlist na kov.Víťazi boli odhalení počas včerajšieho slávnostného odovzdávania cien EFFIE Awards Slovakia 2016 a Agentúra roka 2016 v Bokovke v Ružinove. Bronzovú EFFIE 2016 si odniesla agentúra MUW Saatchi&Saatchi za kampaň Juro pre klienta Slovak Telekom a Istropolitana Ogilvy za kampaň Peťa Polnišová skúša produkty VÚB za vás pre VÚB banku. Najefektívnejšou kampaňou roka a zároveň kampaňou, ktorá si odniesla z tohtoročnej EFFIE najvyššie ocenenie – Zlatú EFFIE 2016, sa stala kampaň Zlatý Bažant ´73 z dielne Wiktor Leo Burnett pre klienta Heineken.„Zlatá EFFIE je opäť, tak ako aj minulý rok dôkazom, že kreativita a efektivita kráčajú ruka v ruke a brilantné nápady sú nutnosťou pre značky, ktoré chcú byť na trhu úspešné,“ hovorí k oceneniu prezident KRASu Róbert Slovák. Kampaň bodovala napríklad aj na tohtoročnom Zlatom klinci, kde získala 7 ocenení.Pozrite si kompletný zoznam ocenených prác EFFIE Awards Slovakia 2016:

Ocenenie Názov kampane Agentúra Klient Kategória

ZLATO Zlatý Bažant ´73 Wiktor Leo Burnett Heineken Slovensko FMCG - potraviny a nápoje
BRONZ Juro MUW Saatchi & Saatchi Slovak Telekom Telekomunikačné služby
BRONZ Peťa Polnišová skúša produkty VÚB za vás Istropolitana Ogilvy VÚB banka Finančné služby - Banky
SHORTLIST Rozprávajme sa viac Triad Advertising O2 Slovensko Telekomunikačné služby
SHORTLIST Fofola: Dáš si Meflón? Zaraguza Kofola FMCG - potraviny a nápoje
SHORTLIST Pohostinstvo`73 Zaraguza Heineken Slovensko Media Inovations / Events


Počas galavečera bolo udelené aj ocenenie Agentúra roka, ktoré získala najúspešnejšia slovenská agentúra posledného roka. Do hodnotenia sa rátajú ocenenia zo zahraničných súťaží, z domácich súťaží a tiež umiestnenie v rebríčku TAAS (ekonomický rebríček agentúr). Poslednou súťažou, ktorá do hodnotenia vstúpila, bola práve slovenská EFFIE, ktorá rozhodla o konečnej podobe rebríčka. Tretie miesto získala agentúra Made by Vaculik, druhé miesto obsadila Zaraguza. Agentúrou roka 2016 sa stal Wiktor Leo Burnett.

24. 11. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Americká herečka Shannen Doherty, známa najmä ako Brenda Walsh zo seriálu Beverly Hills 90210 (1990 - 2000), si zahrá v televíznom seriáli inšpirovanom čiernou komédiou Heathers. O spolupráci na projekte, ktorý pripravuje televízia TV Land, informovala samotná 45-ročná rodáčka z Memphisu prostredníctvom služby Instagram, kde zverejnila svoju fotografiu z nakrúcania. Detaily o jej role zatiaľ nie sú známe, tvorcovia však uviedli, že bude kľúčovou postavou príbehu.
Doherty sa predstavila aj v pôvodnej snímke z roku 1988, kde stvárnila Heather Duke, jednu zo skupinky populárnych a zlomyseľných dievčat s rovnakým krstným menom, ktoré strpčovali život Veronice v podaní Winony Rider. Jej rebelantského priateľa si zahral Christian Slater.
Nové spracovanie príbehu pripravujú ako antológiu, pričom by malo ísť o čiernu komédiu odohrávajúcu sa v súčasnosti. Skupinku nových Heathers stvárnia Jasmine Mathews, Melanie Field a Brendan Scannell. Grace Victoria Cox sa predstaví ako Veronica a v úlohe jej priateľa J.D.-ho sa ukáže James Scully. O réžiu pilotného filmu sa postará Leslye Headland a scenár napísal Jason Micallef.
Shannen Doherty si okrem spomínaného seriálu Beverly Hills 90210 zahrala napríklad aj v snímkach ako Posadnutosť (1992), Na pokraji smrti (1994), Flákači (1995), Priateľky na život a na smrť (1995), Noci s diablom (1997), Sprisahanie (1999), Tvár vraha (2002), Unesený (2009) či v seriáli Čarodejnice (1998 - 2006).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MV SR: Reakcia na zverejnené informácie ohľadom nákupu vybavenia Nemocnice sv. Michala v Bratislave

MV SR: 

Reakcia na zverejnené informácie ohľadom nákupu vybavenia Nemocnice sv. Michala v Bratislave

Vedenie Nemocnice sv. Michala v Bratislave sa ohradzuje voči zverejneným informáciám súvisiacich s nákupom vybavenia nemocnice, kde sa odvolávajú na lživý a neodborne spracovaný materiál Nadácie Zastavme korupciu.
Upozorňujeme novinárov, že materiál, s ktorým prišlo združenie Zastavme korupciu, má množstvo chýb, keď porovnávali úplne iné prístroje a tovary, alebo prístroje s inou špecifikáciou a doplnkovou výbavou, v materiály sú dokonca tovary, ktoré sme vôbec nekúpili. V mnohých prípadoch ako referencie použili novinové články bez znalosti zmluvy a špecifikácie prístroju, odkazy na internetových a neautorizovaných predajcov, mýlili sa pri prepočte kurzu alebo používali ceny bez DPH. Sme pripravení všetky ceny prejsť a najmä očistiť pošpinené meno nemocnice týmto neodborným materiálom na niekoľkých spoločných stretnutiach s predstaviteľmi vedenia nemocnice, predstaviteľov združenia a analytikmi ministerstva zdravotníctva.
Nemocnica sv. Michala nekúpila žiadny vešiak za 360 eur, najdrahší vešiak spomedzi nakúpených tovarov má hodnotu 100 eur. Nemocnica sv. Michala nekúpila žiadnu lavičku za 2 100 eur ale lavičku, ktorá má 5-ročnú záruku a stála 728 eur. Vozík, ktorý nemocnica kúpila, je dodávaný v celonerezovom prevedení a s bezzvarovou konštrukciou, antistatickými kolieskami a príslušenstvom. Položky čítačka čiarových kódov a tlačiareň čiarových kódov spolu súvisia a okrem hardvéru je v cene aj komplexné softvérové riešenie prepojenia lekárne, centrálnej sterilizácie a skladových zásob.
Pri klimatizácii išlo o komplexné klimatizačné riešenie serverovne so zdvojenými klimatizačnými jednotkami. Napríklad vrátane posilnenia elektrických rozvodov, pripojenia na záložný generátor, predĺženej záruky na 36 mesiacov, vrátane stavebných úprav. Notebook T410 nie je klasickým notebookom ale koncové počítačové zariadenie (tenký klient), vrátane inštalácie a konfigurácie aplikačných softvérov.
Generálny dodávateľ mal za úlohu nielen dodať jednotlivé vybavenie nemocnice, ale celú nemocnicu sprevádzkovať, zintegrovať, a zmigrovať všetky historické dáta do nového digitálneho srdca nemocnice, tak aby za 1 mesiac od kolaudácie stavby mohla byť nemocnica, ktorá je plne digitálne prepojená, spustená do plnej a bezpečnej prevádzky.

ÚV SR: Premiér R. Fico nemení svoj postoj k niektorým novinárom

ÚV SR: 
Premiér R. Fico nemení svoj postoj k niektorým novinárom


Predseda vlády SR trvá na svojom postoji k niektorým novinárom.
V slovenskej mediálnej obci nedošlo napriek mnohým vážnym profesionálnym a etickým zlyhaniam k sebareflexii, čo v poslednom období kritizovala aj samotná Transparency International.

Vyhlásenie Slovenského syndikátu novinárov

Vyhlásenie
Slovenského syndikátu novinárov


Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico označil na tlačovej konferencii dňa 23. novembra 2016 niektorých novinárov za „špinavé protislovenské prostitútky“. Nejde o prvý verbálny útok premiéra namierený proti novinárom. S niektorými konkrétnymi žurnalistami navyše Robert Fico dlhodobo odmieta komunikovať a systematicky znevažuje ich prácu.

Slovenský syndikát novinárov (SSN), ako organizácia nezávislá od politických, ekonomických, ideologických a náboženských orgánov či organizácií, ostro odsudzuje vyjadrenia predsedu vlády SR namierené proti pracovníkom médií. Posledný výrok premiéra považujeme za obzvlášť amorálny a nehanebný. Sme presvedčení, že Robert Fico svojimi slovami nielen znevážil prácu novinárov na Slovensku, ale tiež bezprecedentne pošpinil ich česť.

V rámci obrany pred možným ohrozením demokracie v našej krajine je SSN pripravený chrániť každého novinára, ktorému nie je dovolené slobodne vykonávať svoje povolanie. Vyzývame preto premiéra Roberta Fica, aby sa za svoje výroky verejne ospravedlnil.

Slovenský syndikát novinárov súčasne vyzýva všetkých verejných činiteľov na rešpektovanie slobody tlače a prejavu, ako aj na dodržiavanie elementárnych pravidiel slušnosti a spravodlivosti v komunikácii.

Daniel Modrovský – predseda SSN

Klára Grosmannová – 1. podpredsedníčka SSN

Monika Nemčeková – 2. podpredsedníčka SSN

Matúš Dávid, Matej Hajdin, Milan Matušinský, Ľuboslava Sedláková – členovia predstavenstva SSN

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Nemecký ústavný súd nevyhovel sťažnosti americkej internetovej spoločnosti Yahoo voči zákonu umožňujúcemu, aby vydavatelia správ žiadali platby za používanie obsahu, ktorý zverejňujú. Firma Yahoo nesúhlasí s novelizáciou nemeckého zákona o ochrane autorských práv z roku 2013, ktorá umožňuje mediálnym spoločnostiam žiadať platby od firiem prevádzkujúcich internetové vyhľadávače, ak využívajú viac ako len úryvky z ich textov. Nemecký ústavný súd však v spornej veci priamo nerozhodol, ale konštatoval, že spoločnosť Yahoo nevyčerpala svoje právne možnosti a mala by sa najprv obrátiť na nižšie súdy.
Zmenený nemecký zákon sa týka aj iných firiem prevádzkujúcich internetové vyhľadávače, napríklad spoločnosti Google. Právny zástupca Yahoo uviedol, že sa k verdiktu nemeckého ústavného súdu nemôže hneď vyjadriť, keďže firma ešte rozhodnutie nedostala.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) včera schválili rezolúciu, ktorou odsudzujú narastajúcu ruskú a radikálnu islamistickú propagandu namierenú proti Európskej únii. Chcú proti nej bojovať posilnením pracovnej skupiny pre strategickú komunikáciu.
Prípravu rezolúcie mala na starosti poľská europoslankyňa Anna Fotygová. "Dostala som za úlohu popísať propagandu štátnych aj neštátnych aktérov. Boli sme svedkami jej premien. Čo sa týka Ruskej federácie, situácia je dnes jasná. Po anexii Krymu a agresii vo východnej časti Ukrajiny sú si mnohé krajiny plne vedomé jej dezinformovania a manipulácie. Aj táto správa bola v priebehu svojej prípravy terčom nepriateľskej propagandy," uviedla europoslankyňa.
Poslanci EP vyjadrili znepokojenie zo stupňovania ruskej propagandy, ktoré pocítili po ruskej anexii polostrova Krym. Europoslanci podporili rezolúciu, kde sa píše o rozširovaní dezinformačných a propagandistických aktivít Kremľa v Európe s cieľom oslabiť, rozdeľovať a diskreditovať EÚ. EP tiež v rezolúcii tvrdí, že Rusko podporuje krajne pravicové strany a populistické hnutia zamerané proti EÚ.
Podľa rezolúcie na to Rusko využíva viacero nástrojov, napríklad osobitné nadácie, orgány a médiá, ako sú televízna stanica Russia Today (RT) a tlačová agentúra Sputnik, a rovnako aj platených diskutérov na sociálnych sieťach.
Europoslanci tomu chcú čeliť posilnením osobitnej pracovnej skupiny EÚ pre strategickú komunikáciu, ktorá má v súčasnosti len deväť členov, a podporou vzdelávania, investigatívnej žurnalistiky a informačnej gramotnosti. Za rezolúciu hlasovalo 304 poslancov EP, proti 179 a viac ako dvesto europoslancov sa hlasovania zdržalo. Rezolúcia EP nie je právne záväzná.
Ruský prezident Vladimir Putin v reakcii na prijatie rezolúcie povedal, že zatiaľ čo "všetci sa snažia poučovať Rusko o demokracii", samotní európski zákonodarcovia sa uchýlili k reštrikciám, čo "nie je najlepší spôsob", ako riešiť prípadné problémy.
Ruská televízia RT na svojej stránke uviedla, že Putin jej pracovníkov aj redaktorov agentúry Sputnik pochválil za dobre odvádzanú prácu. Šéfredaktorka agentúry Sputnik Margarita Simonjanová napísala k rezolúcii list, ktorý poslala OSN a Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). "Rezolúcia zasiahne veľa rešpektovaných médií vrátane agentúry Sputnik a má za cieľ ukončiť ich pôsobenie v EÚ. Dokument je v rozpore legislatívou EÚ v oblasti ľudských práv a slobody médií," konštatovala Simonjanová.

Francúzsky týždenník Charlie Hebdo začne od budúceho štvrtka vychádzať aj v nemčine. Oznámilo to dnes vedenie tohto satirického časopisu, ktorého parížska redakcia sa vlani v januári stala terčom krvavých útokov.
      Kontroverzne vnímaný týždenník mal po útokoch islamistov, ktoré si vyžiadali životy 12 ľudí - prevažne členov či spolupracovníkov redakcie, mimo Francúzska najlepšie prijatie práve v Nemecku, uviedla agentúra AP.
      Nemecká 16-stranová verzia časopisu bude od 1. decembra dostupná na celom území Nemecka za cenu štyri eurá. Vychádzať bude v náklade 200.000 kusov a jej obsahom budú najmä preklady materiálov zverejnených už vo francúzskej verzii, miesto si tu však nájdu aj exkluzívne príspevky.
      Nemeckej verzii týždenníka bude z Paríža šéfovať Minka Schneiderová, uviedla s odvolaním sa na francúzske médiá agentúra DPA. Časopis však bude zamestnávať aj piatich prekladateľov, ktorí budú pracovať z Frankfurtu nad Mohanom. Charlie Hebdo zároveň dúfa, že sa mu časom podarí spolupracovať aj s nemeckými karikaturistami.
      Dvojica islamských extrémistov vtrhla 7. januára 2015 do redakcie francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo v Paríži. V jej priestoroch zabila 11 ľudí a na ulici pred sídlom redakcie usmrtila jedného policajta. Nasledovali útoky na políciu na parížskej ulici a na civilistov v supermarkete s kóšer potravinami. Pri dvojdňovom krviprelievaní v oblasti Paríža prišlo o život celkovo 17 ľudí, z toho traja policajti.


Copyright © TASR 2016

AEJ vyzýva Fica, aby sa za svoje výroky ospravedlnil

AEJ vyzýva Fica, 
aby sa za svoje výroky ospravedlnil

Slovenská sekcia Asociácie európskych novinárov (AEJ - Association of European Journalists) je mimoriadne znepokojená vyjadreniami premiéra Róberta Fica na adresu novinárov, ktoré odzneli dnes na tlačovej konferencii po rokovaní vlády. Ako sa píše v stanovisku AEJ, pod ktoré sa podpísali generálny tajomník Asociácie európskych novinárov Tibor Macák, zakladateľ slovenskej sekcie AEJ a čestný medzinárodný tajomník asociácie Juraj Alner a člen AEJ a tiež predseda Tlačovej rady SR Július Lőrincz, "tento verbálny útok predsedu vlády nielen že presiahol všetky hranice slušnosti, ale poskytuje aj nebezpečný precedens pre ďalšie znevažovanie práce novinárov na verejnosti, čo môže viesť k ohrozeniu slobody tlače a prejavu na Slovensku." Robert Fico podľa slovenskej sekcie asociácie už neraz verbálne napadol pracovníkov médií a nie je známe, že by sa za svoje výroky aj ospravedlnil. "Vyzývame preto predsedu vlády aby tak urobil teraz, bez ohľadu na to, že rečnícky označil „za špinavé protislovenské prostitútky“ iba niektorých novinárov. Sme presvedčení, že základné hodnoty etiky, ktorými sú rešpektovanie osobnej slobody, ľudských práv a integrity občanov, slušnosti a spravodlivosti, nie sú záväzné iba pre novinárov, ale takisto pre politikov na ústavných pozíciách štátu," píše sa ďalej v stanovisku.
Premiér Robert Fico sa dnes zastal ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Jeho rezort čelí kritike po zverejnení informácií bývalej zamestnankyne rezortu Zuzany Hlávkovej o príprave niektorých podujatí slovenského predsedníctva. Hlávková upozornila na niektoré veci, ktoré pokladá za netransparentné a podozrivé. Fico vyhlásil, že médiá na dennej báze klamú a poškodzujú slovenské predsedníctvo, ale on bude chrániť dobrú povesť nášho predsedníctva, ktoré je podľa neho hodnotené pozitívne. Premiér v tejto súvislosti kritizoval médiá, že neinformujú, ale bojujú s vládou. Niektorí z vás sú špinavé protislovenské prostitútky, vyhlásil ďalej v tejto súvislosti Fico na adresu novinárov.
Asociáciu európskych novinárov založili pred 54 rokmi v talianskom San Reme a od začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia je jeho aktívnou súčasťou aj slovenská sekcia. Organizácia sa sústreďuje najmä na otázky dodržiavania slobody tlače a prejavu. V týchto otázkach spolupracuje aj s Radou Európy a Organizáciu pre spoluprácu a bezpečnosť v Európe.

Copyright © TASR 2016

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Trnava bude mať po rokoch opäť svoje vlastné rádio. Pod značkou Trnava Roks ho rozbieha Dušan Vančo, niekdajší šéf verejnoprávneho Rádia_FM, neskôr programový riaditeľ Europy 2. Vysielať začne počas letných mesiacov budúceho roka na frekvencii 103,9 MHz.
"Trnavské rádio je moja dlhoročná ambícia a som rád, že tento koncept môžem v rodnom meste spoločne s priateľmi realizovať," pre TASR uviedol Vančo. Technickým riaditeľom je Pavol Jurák, ktorý mal v minulosti na starosti výstavbu štúdia a technické zabezpečenie vysielania Rádia Piešťany. Tím uzatvára Erik Petlák, hudobník a producent vydávajúci na rešpektovanom britskom vydavateľstve Ram Records.
"Trnavčania si pamätajú vôňu roksových lízaniek z Figara, ktoré boli pre mesto charakteristické. S touto pozitívnou emóciou Trnava Roks narába," dodal Vančo. Hudobný formát stanice však nebude rockový, jeho detaily nový vysielateľ plánuje prezradiť na webe www.roks.sk. "Web má šesť krokov, ktorými až do momentu spustenia vysielania odhalíme viac detailov zo zákulisia rádia," povedal. Ambíciou je priniesť do Trnavy rozhlasovú stanicu, ktorá bude lokálna, no nemá nadväznosť na niekdajšie trnavské rádiá. Sídliť bude v centre mesta. Počíta aj so slovnými programami, tiež so spoluprácou s kultúrnym centrom Malý Berlín.
V Trnave od roku 1993 fungovalo Rádio T, ktoré sa neskôr zmenilo na Rádio Forte. Zaniklo v roku 2004.

Copyright © TASR 2016

23. 11. 2016

LUX Film Prize

LUX Film Prize

Tohtoročnú filmovú cenu LUX získal film Toni Erdman režisérky Maren Adeovej. Laureátku ocenenia, ktoré každoročne udeľuje Európsky parlament (EP), dnes oznámil jeho predseda Martin Schulz.
Víťaznou snímkou jubilejného desiateho ročníka ocenenia sa stal film o zložitom vzťahu otca a dcéry. "Srdečne blahoželám tímu víťazného filmu. Tento film, ktorý je kombináciou čiernej komédie a vtipnej drámy, popisuje ťažký, nežný a niekedy absurdný vzťah medzi mladou ženou žijúcou v zahraničí a jej otcom," uviedol Schulz.
"Filmové umenie sa pred viac ako sto rokmi zrodilo v Európe a naša kinematografia predstavovala vždy svetovú špičku, čo sa týka kvality a nastoľovania aktuálnych tém. Víťazný film Toni Erdmann opisuje krízu súčasnej rodiny, ale vyjadruje aj nádej na jej prekonanie. Víťazovi aj ostatným finalistom srdečne gratulujem," pridal sa ku gratuláciám europoslanec Ivan Štefanec.
Do finále sa spolu s víťaznou snímkou dostali ešte dva filmy - Otvorila som si oči (A peine j'ouvre les yeux) režisérky Leyly Bouzidovej a Ja ako Tekvička (Ma vie de courgette) z dielne režiséra Clauda Barrasa. EP financuje výrobu titulkov pre filmy, ktoré sa dostanú do finále.
Predsedníčka výboru EP pre kultúru a vzdelávanie Silvia Costaová v tejto súvislosti pripomenula: "Sto filmov v priebehu desiatich rokov bolo v európskych kinách propagovaných vďaka cene LUX, ktorá im poskytla hlas a pritiahla záujem divákov. Cena LUX umožnila mnohým nezávislým režisérom a mladým autorom osloviť verejnosť v iných krajinách vďaka titulkom v 24 oficiálnych jazykoch EÚ."
O víťaznom filme každoročne rozhodujú europoslanci. Filmy troch finalistov s titulkami v 23 oficiálnych jazykoch EÚ sa premietajú v členských štátoch počas celej jesene. Cieľom filmovej ceny LUX je podpora európskych filmových diel, ich distribúcia v EÚ a prekonávanie jazykových bariér.

Copyright © TASR 2016

International Press Institute News

International Press Institute News

Ak premiér krajiny nazýva novinárov „špinavými protislovenskými prostitútkami“, tak posúva verejný diskurz do priestoru, kde už neexistuje seriózna diskusia prinášajúca osoh verejnosti, tvrdí šéfredaktorka denníka SME a členka výkonného výboru International Press Institute (Medzinárodný tlačový inštitút, IPI) Beata Balogová. „Spochybňovanie dôveryhodnosti médií je obľúbenou taktikou politikov, najmä populistov v rôznych krajinách, keďže práve novinári poukazujú na zlyhania, zneužívanie verejných zdrojov a nereálnosť ich sľubov verejnosti,“ konštatovala ďalej pre agentúru SITA Balogová v reakcii na dnešné vyjadrenia premiéra Roberta Fica na tlačovej besede po rokovaní kabinetu.
Balogová ako členka výkonného výboru IPI, asociácie združujúcej profesionálov z mienkotvorných médií z vyše 120 krajín sveta, zdieľajúcich princípy kvalitnej a nezávislej žurnalistiky, upozorňuje, že novinári si robia svoju prácu, keď kontrolujú verejných činiteľov a ľudí blízko moci. „Ak by médiá nevykonávali tento druh kontroly, tak v mnohých prípadoch by sa verejnosť vôbec nedozvedela o podozreniach z korupčného správania mocných. Je to služba verejnosti, v ktorej nikto iný dôveryhodné médiá nenahradí. Aj v prípade kauzy použitia verejných zdrojov počas slovenského predsedníctva si novinári robili a robia svoju prácu,“ dodala pre SITA Balogová.
Premiér Robert Fico sa dnes na tlačovej besede po rokovaní vlády zastal ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Jeho rezort čelí kritike po zverejnení informácií bývalej zamestnankyne rezortu Zuzany Hlávkovej o príprave niektorých podujatí slovenského predsedníctva. Fico vyhlásil, že médiá na dennej báze klamú a poškodzujú slovenské predsedníctvo, ale on bude chrániť dobrú povesť nášho predsedníctva, ktoré je podľa neho hodnotené pozitívne. Premiér v tejto súvislosti kritizoval médiá, že neinformujú, ale bojujú s vládou. Niektorí z vás sú špinavé protislovenské prostitútky, vyhlásil ďalej v tejto súvislosti Fico na adresu novinárov. Premiér ďalej uviedol, že to, čo sa deje posledné dni, nie je náhoda, ale cielený útok proti úspešnému slovenskému predsedníctvu a ministrovi Miroslavovi Lajčákovi. Nie je možné, aby na princípe jedna baba povedala sa robili príbehy, ktoré sa nezakladajú na pravde, a aby sa ignorovali stanoviská, ktoré hovoria o niečom inom, dodal premiér.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Inšpektor Max News

Inšpektor Max News

V Bratislave sa v utorok večer skončil 33. natáčací deň nového kriminálneho seriálu Inšpektor Max v ústrednej úlohe s Jurajom Kukurom. Trinásťdielnu detektívku nakrúcajú v hlavnom meste Slovenska a na blízkych lokalitách už od začiatku novembra. Prvá klapka pritom padla už pred letom v Česku, kam sa štáb opäť presunie v decembri. Do konca roka pritom realizačný tím čaká ešte 17 nakrúcacích dní. „Tento rok plánujeme natočiť len prvých päť dielov, spolu je to 50 natáčacích dní - na jeden diel si nechávame desať dní a budúci rok v marci budeme pokračovať ďalšími ôsmimi časťami,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA režisér projektu Jiří Chlumský.
Ako uviedol, pôvodný natáčací plán sa im o tri týždne predĺžil. „Museli sme nakrúcanie na tri týždne prerušiť, tým že Jirkovi Mádlovi, ktorý mal pôvodne stvárniť druhú hlavnú postavu, prišli nejaké zdravotné problémy a ako vyšlo najavo, tak by tak či tak nemohol hrať od šiesteho dielu, tak sme ho napokon preobsadili. Prišlo by mi to ako risk, také nezmyselné špekulovať s tým, že vám od šiesteho dielu odíde druhý hlavný hrdina. To by bol podraz na diváka, také niečo by sa nemalo robiť. Takže, keď Jirka náhle oznámil, že je chorý, tak si myslím, že bolo celkom rozumné preobsadiť ho iným hercom, ktorý bude mať čas celých trinásť dielov,“ uviedol Chlumský.
Namiesto Mádla sa teda po boku Juraja Kukuru v sérii objaví Robert Hájek. „Je tam hlavná linka o dvoch kriminalistoch a potom ďalšia linka piatich alebo šiestich postáv, ktoré sa vinú všetkými dielmi. Niektoré postavy sú tam len v dvoch častiach, ale väčšinou nie. Čo sa týka obsadenia, prišlo veľa nápadov, niektoré som akceptoval, niektoré nie, niektorí herci ma hneď zaujímali, pri tých väčších rolách má človek vždy predstavu, kto by to mohol hrať. Menšie roly sme doobsadzovali cez kastingové agentúry,“ povedal Chlumský, ktorý dúfa, že sa celé nakrúcanie uskutoční v čo najpriateľskejšej atmosfére. „Keď sa točí, všetci sú zvyčajne radi, keď sa na pľaci nedejú žiadne 'fantastické veci', pretože väčšinou je to na úkor kvality toho, čo potom natočíte. Ľudia sa teda popravde skôr modlia, aby všetko prebehlo v pokoji, v mieri a v priateľstve - to je prianie nás všetkých. Zvyšok sú len chiméry, ktoré sú výplodom televíznych estrád, kde všetci rozprávajú nejaké historky z nakrúcaní... Oni ich síce rozprávajú, ale s dvadsaťročným odstupom... To máte to isté, ako keď vám odrežú nohu a za dvadsať rokov vám to už nevadí, no tesne potom áno,“ zasmial sa režisér.
Detektívny seriál rozpovie príbeh slovenského kriminalistu, ktorý sa pred rokmi odsťahoval do Česka. Odvtedy žije v Prahe a pracuje na pražskej kriminálke. Kriminálne prípady však nepoznajú hranice, a tak sa Max mnohokrát dostane aj na Slovensko, kde sa musí vyrovnať so svojou minulosťou. Max je nezmieriteľný rebel a anarchista v úlohe kriminalistu. Neznáša autority a spoločenské pravidlá a nedokáže akceptovať spoločenský systém, v ktorom musí žiť, no zároveň je to už starnúci chlap, ktorého vlastne už nik reálne nepotrebuje - všetci sa totiž s momentálnou situáciou zmierili a nepotrebujú zbytočne vykrikovať. Maxov cynický pohľad na svet však následne zmení smrť jeho bývalej milenky a najmä dcéra, ktorú nemal možnosť vychovávať.
„Mám rád detektívky s hrdinami z mäsa a kostí. A Max je úplne obyčajný chlap, so svojimi chybami i neuskutočnenými snami. Na druhej strane má ale silné sociálne cítenie a ľudské nešťastie sa ho hlboko dotýka,“ povedal o postave herec Juraj Kukura, ktorý je spoločne s Ivanom Hubačom tiež autorom námetu seriálu. „Keď sme si užívali radosť z úspechu Kriminálky Staré mesto, zavolal mi Juraj Kukura, či by sme nespravili seriál o inšpektorovi Maxovi. On prišiel s námetom, ktorý sme neskôr vložili do rúk scenáristov Laury Sivákovej Paššovej a Rastislava Boroša a teraz máme, ja si myslím, že pomerne netradične napísanú kriminálku, v ktorej sa na pozadí vzťahov odohráva určitý kriminálny príbeh. Max je pritom taký posledný džentlmen, aristokrat, človek, ktorý vidí vyšší princíp v spravodlivosti a preto za ňou aj kráča. Často na hranu a niekedy až za hranu zákona,“ priblížil producent seriálu Patrik Pašš.
Scenár seriálu vzniká podľa jeho slov už tretím rokom. „Prvý diel sme napríklad pätnásťkrát prerábali, na ňom sme totiž hľadali charakter hlavnej postavy. Toto, čo teraz dokončujeme, je asi tretia koncepcia. Výrazne sa na nej podieľal aj Juraj a všetci sme s ňou spokojní, vrátane Českej televízie a RTVS,“ dodal Pašš.
Okrem Juraja Kukuru a Roberta Hájka si v novej kriminálke zahrá mnoho ďalších slovenských i českých hercov a herečiek, medzi nimi napríklad Ľubomír Paulovič, Tereza Brodská, Igor Bareš, Diana Mórová, Dušan Jamrich a ďalší. Seriál by sa na mal na televízne obrazovky dostať na jeseň budúceho

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Lajčák a Fico

To, čo sa deje posledné dni nie je náhoda. Je to cielený útok proti úspešnému slovenskému predsedníctvu a proti ministrovi zahraničných veci Miroslavovi Lajčákovi. Takto dnes reagoval premiér Robert Fico (Smer-SD) na obvinenia voči rezortu diplomacie z predražených zákaziek súvisiacich so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ.
„To, čo sa deje posledné dva alebo tri dni nie je náhoda. To je cielený útok proti úspešnému slovenskému predsedníctvu. Je to cielený útok proti ministrovi zahraničných veci,“ uviedol dnes po skončení rokovania vlády Fico. Podľa jeho slov je Lajčák kvalitný diplomat. „Želal by som aj iným krajinám, aby mali diplomatov takéhoto rangu,“ dodal s tým, že vo svete pozitívne hodnotia aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.
Premiér zároveň kritizoval novinárov, že o kauze informujú nepravdivo a poškodzujú tak slovenské predsedníctvo. „Nemám nič proti tomu, ak nám idete po krku, ale vy neinformujete. Vy bojujete s touto vládou. Niektorí z vás sú špinavé protislovenské prostitútky a stojím si za týmto výrazom,“ zdôraznil premiér. Ako dodal, bude chrániť dobrú povesť slovenského predsedníctva do posledného okamihu.
Bývalá zamestnankyňa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Zuzana Hlávková v pondelok (21. 11.) obvinila rezort diplomacie z predražených zákaziek súvisiacich so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Povedala, že k podujatiu predstavenia loga slovenského predsedníctva bol z troch zaslaných návrhov agentúr, ktoré mali zastrešovať podujatie, automaticky vybratý práve návrh Agentúry Evka za 156.000 eur ako ten, ktorý sa bude realizovať. Upozornila aj na to, že rozpočty viacerých projektov sa po príchode externej poradkyne Zuzany Ťapákovej začali navyšovať. Hlávková mala o tom upovedomiť svojím listom aj priamo ministra. Podľa jej slov Lajčák však v tejto veci nekonal. Ponúkol jej na ministerstve iné miesto, ona odmietla.
Bývalá zamestnankyňa sa obrátila na Transparency International Slovensko (TIS), ktorá podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, Protimonopolný úrad SR a Najvyšší kontrolný úrad SR.

Copyright © TASR 2016

Zmeny v SME

Zmeny v SME

Vo vedení redakcie denníka SME príde od nového roka k zmenám. Doterajší zástupca šéfredaktorky pre spravodajstvo Petr Šabata odchádza za novou pracovnou výzvou do Českého rozhlasu, na poste ho od 1. 1. 2017 nahradí súčasný hlavný editor Jakub Filo.
Šabata o dvojročnej skúsenosti v denníku SME hovorí ako o úžasnej ľudskej a profesijnej skúsenosti. "Český rozhlas je inštitúcia, kde vzniká hodnotný a seriózny obsah dôležitý pre spoločnosť, v týchto časoch dvojnásobne," dodal Šabata na margo novej pracovnej misie. Pôsobenie svojho zástupcu ocenila i šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová. "Svojou profesionalitou a skúsenosťami pomohol preniesť denník cez náročné obdobie," upozornila.
Verí aj v prínos Šabatovho nástupcu. "Je to nadaný novinár, rozumejúci zlatým pravidlám novinárstva, ktoré sa nemenia zmenou média," povedala o Filovi, ktorý predtým pracoval v TASR a tiež pre portál Aktuálne.sk.

Copyright © TASR 2016

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Slovensko malo ako jednu z najvýznamnejších priorít predsedníctva v Rade EÚ v oblasti kultúry revíziu smernice o audiovizuálnych mediálnych službách. Svoju časť úlohy sme urobili, naznačil včera minister kultúry SR Marek Maďarič, ktorý predsedal zasadnutiu ministrov kultúry EÚ v Bruseli.
Maďarič po skončení zasadnutia uviedol, že predstavitelia Európskej komisie pochválili SR za dosiahnutý pokrok pri príprave tejto smernice. Už v júli, na začiatku nášho predsedníctva, avizoval, že našou úlohou bude čo najďalej pokročiť v rokovaniach o tejto smernici, ktorú by malo dokončiť až maltské predsedníctvo v EÚ. To dnes na spoločnej tlačovej besede potvrdil aj eurokomisár pre digitálne hospodárstvo a spoločnosť Günther Oettinger a komisár EÚ pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics.
"Dospeli sme do štádia správy o pokroku, ktorá identifikuje súčasný stav. Splnili sme úlohu," povedal minister. Spresnil, že dosiahnuť spoločný prístup bude pomerne náročné, pretože členské krajiny majú ešte stále odlišné názory v niektorých bodoch smernice.
Rozdielne názory sa týkajú najmä miery regulácie internetových platforiem, kde eurokomisia pri cezhraničnom šírení európskeho audiovizuálneho obsahu chce regulovať nenávistné obsahy a dôraznejšie chrániť maloletých a zároveň zaistiť pluralitu médií, kultúrnu rôznorodosť a práva spotrebiteľov. Debaty, avšak s prekonateľnými prekážkami, sa podľa Maďariča vedú ohľadom podpory európskych diel pri internetových platformách, kde je návrh na 20-percentnú podporu, čo je prijateľné aj v slovenských podmienkach.
"Súboje" sa podľa neho budú zvádzať aj v oblasti reklamy: pri návrhoch na väčšiu koncentráciu reklám do hlavného vysielacieho času. Proti sú niektoré konzervatívnejšie členské štáty, zrejme to však zostane na báze dobrovoľnosti zo strany médií, ako s touto možnosťou naložia a ako časovo budú koncentrovať svoje reklamné balíky.
"Ale predpokladám, že bude priestor na kompromisy a tá smernica bude prijatá," konštatoval Maďarič.
Oettinger aj Navracsics vyjadrili spokojnosť s tým, že slovenskému predsedníctvu sa podarilo dosiahnuť konsenzus pre návrh vyhlásiť rok 2018 za Európsky rok kultúrneho dedičstva.
"Všetky členské štáty túto iniciatívu výrazne podporujú," potvrdil Maďarič. Upozornil na skutočnosť, že zatiaľ ale nebolo dohodnuté financovanie, hoci Európsky parlament navrhuje, aby EÚ na tento účel vytvorila samostatnú rozpočtovú položku. Slovensko na čele EÚ poukazuje na to, že fenomén spoločného kultúrneho dedičstva je dôležitý prvok oživenia a posilnenia povedomia občanov o hodnotách EÚ, najmä v čase, kedy je EÚ konfrontovaná s mnohými politickými, hospodárskymi a sociálnymi výzvami. Maďarič však chce, aby tento odkaz mal aj nadeurópsky rozmer a hovorilo sa o záchrane kultúrneho dedičstva aj za hranicami Európy, v konfliktných zónach, kde "kultúrne dedičstvo mizne pred očami".
Pokrok dnes ministri kultúry dosiahli aj pri téme európskych hlavných miest kultúry, keď od roku 2020 sa o tento titul budú môcť uchádzať aj mestá z nečlenských krajín ako Island a Nórsko.

Copyright © TASR 2016

23. ročník novinárskej študentskej súťaže Štúrovo pero

23. ročník novinárskej študentskej súťaže
Štúrovo pero

Už 23. ročník celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero vyhlásili v týchto dňoch jeho hlavní organizátori - Televízia Markíza a Banskobystrický samosprávny kraj - Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene. K spoluorganizátorom patrí aj TASR.
Súťaž je vypísaná pre päť kategórií: stredoškolské časopisy, vysokoškolské časopisy, novinárske príspevky stredoškolákov, novinárske príspevky vysokoškolákov a elektronické magazíny.
Súťažiaci v 1. a 2. kategórii musia zaslať aspoň dve čísla školských časopisov (každé v troch exemplároch), ktoré vyšli v kalendárnom roku 2016 a vychádzajú v slovenskom jazyku, alebo aspoň polovica textov je v slovenčine. V sprievodnom liste by malo byť uvedené meno šéfredaktora či zodpovedného vedúceho, kontaktná adresa školy s telefónnym číslom a e-mailom, organizačné a technické podmienky vydávania časopisu, systém financovania a distribúcie, periodicita a náklad.
Súťažiaci v 3. a 4. kategórii zašlú do súťaže minimálne dve, maximálne tri práce novinárskeho charakteru v slovenskom jazyku v troch exemplároch. Ak bola práca publikovaná v tlači, uvedú sa aj jej bibliografické údaje. Nepublikované práce budú napísané na počítači. Na každej práci (aj jej kópii) musí byť uvedené meno autora, jeho adresa, názov, adresa a kontakt na školu, ktorú autor navštevuje.
Súťažiaci v 5. kategórii vyplnia on-line registračný formulár. Prihlásiť sa môžu len elektronické magazíny študentského charakteru, ktoré majú minimálne dvoch autorov (teda nie súkromné stránky a blogy jednotlivcov). Za elektronické magazíny nie sú považované ani oficiálne stránky školy, PDF verzie tlačených časopisov či účty na sociálnych sieťach. Do súťaže sa môžu prihlásiť len magazíny, ktoré v kalendárnom roku 2016 zverejnili aspoň 20 príspevkov (text, video či audio), vychádzajú v slovenskom jazyku, respektíve aspoň polovica textov je v slovenčine.
Súťaž Štúrovo pero je otvorená aj pre slovenských stredoškolákov a vysokoškolákov študujúcich na školách v zahraničí, ako aj pre študentov zahraničných škôl s vyučovacím jazykom slovenským. Uzávierka súťaže je 31. januára 2017.
Súťažné práce v 1. až 4. kategórii je potrebné zaslať na adresu: Krajská knižnica L. Štúra, Štúrova 5, 960 82 Zvolen. Súťažné práce v 5. kategórii sa prihlasujú on-line cez registračný formulár. Viac informácii je na stránke wwww.kskls.sk.
Vyhodnotenie v apríli 2017 bude spojené so seminármi o „písanej“ žurnalistike, ktoré povedú vysokoškolskí pedagógovia žurnalistiky a renomovaní publicisti. Tradíciou sú aj tlačové besedy s významnými novinármi a politikmi.
TASR o podmienkach súťaže informovala pracovníčka zvolenskej knižnice Zlatica Brodnianska.

Copyright © TASR 2016