20. 6. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americká herečka Jessica Lange sa nebráni malej úlohe v budúcich častiach hororovej antológie American Horror Story (2011). Šesťdesiatšesťročná rodáčka z mesta Cloquet v Minnesote, ktorá sa v štyroch sezónach projektu predstavila postupne ako Constance Langdon, sestra Jude Martin, Fiona Goode a Elsa Mars, to povedala pre portál The Wrap. "Ak by Ryan (Ryan Murphy, jeden z tvorcov seriálu, pozn. SITA) prišiel a povedal mi: Nechcela by si si zahrať malú úlohu v pár epizódach, určite by som povedala áno, ak by sa mi páčila," uviedla Lange. "Bola to skvelá spolupráca, takže by som rada pokračovala v spolupráci s ním," doplnila. O tom, že sa neobjaví v pripravovanej piatej sezóne projektu, Lange informovala v marci.
Hororový seriál American Horror Story prinášajú na obrazovky scenáristi Ryan Murphy a Brad Falchuk. Každá sezóna pritom rozpráva iný samostatný príbeh. Seriál si od svojho uvedenia v roku 2011 pripísal na konto dve nominácie na Zlatý glóbus v kategóriách Najlepší dramatický seriál a Najlepší miniseriál alebo televízny film. Ďalšie štyri nominácie na túto cenu si vyslúžila Jessica Lange, pričom hneď prvú z nich sa jej v roku 2012 podarilo premeniť na víťazstvo. Jednu nomináciu získala aj Kathy Bates, ktorá v projekte účinkuje od roku 2013. Seriál má tiež na konte osem cien Primetime Emmy. Piata sezóna projektu sa na americké obrazovky dostane v októbri a zahrajú si v nej Matt Bomer, Lady Gaga, Evan Peters, Max Greenfield, Sarah Paulson, Cheyenne Jackson, Angela Bassett či Kathy Bates.
Jessica Lange zaujala v roku 1976 vo filme King Kong a medzi ďalšie známe snímky, v ktorých si zahrala, patria Poštár zvoní vždy dvakrát (1981), Frances (1982), Hracia skrinka (1989), Mys hrôzy (1991), Noc a mesto (1992), Rob Roy (1995), Sesternica Beta (1998), Pokrvné puto (1998), Titus (1999), Veľká ryba (2003), Zlomené kvety (2005), Nechoď klopať na dvere (2005) alebo Manželský sľub (2012). Na konte má dva Oscary - z roku 1983 za vedľajšiu rolu vo filme Tootsie (1982) a z roku 1995 za hlavnú úlohu v romantickej dráme Operácia Blue Sky (1994), pričom za oba filmy získala aj Zlaté glóbusy. Toto ocenenie jej udelili aj za výkon v spomínanom King Kongovi a dráme Električka zvaná túžba (1995). Na konte má aj tri ceny Primetime Emmy. Je vyslankyňou dobrej vôle UNICEF.

Dlho pripravovaná filmová adaptácia seriálu Kojak (1973 – 1978) má nového scenáristu. Postará sa o to Philip Gawthorne, ktorý v minulosti spolupracoval na seriáli EastEnders (1985) alebo Casualty (1986). Gawthorne nahradí doterajších scenáristov Neala Purvisa a Roberta Wadea, známych pre prácu na bondovkách Jeden svet nestačí (1999), Casino Royale (2006) či Skyfall (2012).
Filmovú verziu príbehu o poručíkovi Theovi Kojakovi plánuje od roku 2012 nakrútiť spoločnosť Universal Pictures. Titulnú úlohu má stvárniť Vin Diesel, ktorý je aj jedným z producentov projektu. Očakáva sa, že Universal Pictures postupne nakrúti celú sériu príbehov o detektívovi. Dátum začiatku nakrúcania ani meno režiséra nie sú zatiaľ známe.
V pôvodnom seriáli Kojak stvárnil titulnú úlohu Telly Savalas, čo mu vynieslo štyri nominácie na Primetime Emmy, z ktorých jednu premenil na cenu. Rovnako ho štyri razy nominovali na Zlatý glóbus, pričom sošku získal dvakrát. V sérii si tiež zahrali Dan Frazer, Kevin Dobson, George Savalas či Mark Russell. Seriál získal dve nominácie na Zlatý glóbus, pričom jednu premenil na víťazstvo. Po ukončení seriálu vznikla ešte séria televíznych filmov, z ktorých posledný odvysielali v novembri 1991. V roku 2005 sa na televízne obrazovky dostal rovnomenný remake seriálu, v ktorom si hlavnú úlohu zahral Ving Rhames.ä

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Zajtra- Hokejové voľby 2015 na Jednotke

Zajtra-
Hokejové voľby 2015 na Jednotke


ART FILM NEWS

ART FILM NEWS

Počas 23. Art Film Festu pokrstia v nedeľu 21. júna v Kursalone v Trenčianskych Tepliciach publikáciu Film ako voľný verš režiséra Eduarda Grečnera. Knihu uvedie do života estetik filmu Peter Michalovič. Dielo tvorí súbor portrétov a úvah o vybraných slovenských a zahraničných filmových tvorcoch, ich dielach, ale i rôznych kontextoch dejín kinematografie. Grečner v nich uvažuje o filme ako o poézii, zameriava sa na fenomén autorského filmu. Prezentuje vlastné filmové myslenie tým, že predstavuje diela kolegov režisérov a zároveň spomína na udalosti vývoja slovenskej filmovej kultúry.
"Ťažko mi je povedať, o aký druh literatúry v mojom prípade ide. Písal som o filme ako gymnazista, ako poslucháč FAMU, ako dramaturg i ako režisér či pedagóg. Boli to rôzne žánre, ale ja som v podstate zakaždým písal svoje dojmy o filme a tvorcoch, ako som ich cítil a čo vo mne vyvolávali. Preto ich nazývam úvahami, lebo ako úvahy aj vznikali. Súčasná podoba mojich textov je teda akýmsi výsledkom môjho citového zaujatia filmom," vyjadril sa autor.
Názov knihy Film ako voľný verš odkazuje na Grečnerov rovnomenný text z roku 1964. "Texty som si začal ukladať do súčasnej podoby, keď som asi pred 25 rokmi začal o filme 'iba hovoriť' a mal som poslucháčov na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave a potom na Akadémii umení v Banskej Bystrici," vysvetlil Grečner. "Bolo potrebné zvoliť uhol pohľadu, pretože dejiny filmu som prednášať nechcel a ani nevedel. Hovoril som o tom, čo mňa samého bytostne zaujímalo. Bol to postupujúci vývoj filmového jazyka od jeho zrodu až k súčasným vrcholom a nedozerným perspektívam filmovej formy. Tak vznikol výber, ktorý tvorí akúsi os knihy. Spolu s redaktorom Martinom Kaňuchom sme do tej osnovy pridali úvahy o slovenskej tvorbe a o tvorcoch, ktorých tvorba ma najviac oslovila a priťahovala najmä vysokou úrovňou a bohatstvom výrazových postupov a tešila tým, že je už nielen slovenská, ale i svetová," doplnil 83-ročný filmár.
Zo slovenských tvorcov svoj obdiv i kritické poznámky venuje Grečner v publikácii Karolovi Plickovi, Paľovi Bielikovi, Štefanovi Uhrovi, Elovi Havettovi, Jurajovi Jakubiskovi i Dušanovi Hanákovi. Zo svetových tvorcov sa venuje napríklad neorealistickému hnutiu v povojnovej kinematografii a jeho vplyvu na slovenskú tvorbu - dielam Roberta Bressona, Michelangela Antonioniho, Orsona Wellesa, Jeana-Luca Godarda, Alfreda Hitchcocka, aj Sergeja Paradžanova či Krzysztofa Kieslowského.
"Pre mňa osobne je vydanie knihy veľkou udalosťou, v mnohom sviatočnou, pretože doteraz som uverejňoval knižne iba poéziu. Literárna poézia ma vlastne doviedla k poznaniu, že medzi poéziou a filmom jestvuje silné puto, rovnako silné a inšpiratívne, ako je oddávna medzi filmom a výtvarným umením. Tak o tom doživotne uvažujem," uzavrel Grečner.
Eduard Grečner je významnou režisérskou osobnosťou slovenskej kinematografie od 60. rokov 20. storočia. Po štúdiách na pražskej FAMU začal od roku 1954 pracovať ako lektor, dramaturg, asistent réžie a neskôr ako režisér v Štúdiu hraných filmov v Bratislave. Ako režisér debutoval hraným filmom Každý týždeň sedem dní (1964), po ktorých nasledovali filmové adaptácie literárnych diel Nylonový mesiac (1965) a Drak sa vracia (1967). Počas normalizácie pracoval ako dabingový režisér až do roku 1991. K réžii hraného filmu sa vrátil v roku 1992 filmom Pozemský nepokoj a v roku 1996 filmom Jaškov sen. Počas svojho tvorivého pôsobenia sa pravidelne venoval teoretickej publikačnej činnosti, písal recenzie a kritiky o filmoch a literatúre v časopisoch Mladá tvorba a Kultúrny život. Dnes pôsobí ako pedagóg na Fakulte dramatických umení v Banskej Bystrici.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

TO JE TV !

TO JE TV !


19. 6. 2015

Zomrel La Aramisova - Vladimír Mičúch

Zomrel La Aramisova -
 Vladimír Mičúch

Dnes zomrel slovenský filmár La Aramisova rodák zo Žiliny , vlastným menom Vladimír Mičúch . 
Študoval na FAMU pod vedením Věry Chytilovej . Zakladal aj občianske združenie Truc sphérique, spolupracoval na viacerých aktivitách, ktoré neskôr viedli k založeniu kultúrneho centra Stanica. 
Bol aj vydavateľom obrázkového časopisu Panic Button,
Jeho snímky Nora a Cage Tigers sa dokázali presadiť na festivaloch v zahraničí. Film Nora získal na medzinárodnom festivale krátkych filmov v Rio de Janeiro v roku 2010 cenu za najlepší zahraničný film a snímka Cage Tigers bol zaradený do výberu Cinéfondation na 64. Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes 2011. 
Nakrútil aj film Čo sme robili predtym ako sme išli spolu na kakao.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Kim Shillinglaw 

Vedúca staníc BBC Two a BBC Four Kim Shillinglaw odmietla včerajšie vyhlásenie nového hlavného moderátora motoristickej relácie Top Gear Chrisa Evansa, že súčasťou nových sérií bude aj moderátorka. Ako uviedla pre BBC Radio 4, zostavu moderátorov neovplyvní genderový diktát. Zároveň povedala, že tvorcovia programu zvážia aj moderátorky, no rozhodnutie bude závisieť od toho, čo je pre šou najlepšie.
Svoje tvrdenie napokon upravil aj samotný Evans, ktorý pre BBC Radio 4 povedal, že v programe sa určite objavia ženy, pričom ho môžu spolumoderovať. Rovnako tiež uviedol, že spolumoderátori môžu byť aj dvaja alebo aj žiaden.
Štyridsaťdeväťročný Evans nahradí v programe Jeremyho Clarksona, ktorý prišiel o miesto v marci po tom, ako napadol jedného z producentov programu Oisina Tymona. Richard Hammond a James May, ktorí reláciu moderovali spolu s Clarksonom, následne oznámili, že s BBC nepredĺžia kontrakty. Nakrúcanie novej série sa začne o niekoľko týždňov, pričom ešte predtým, 28. júna odvysielajú poslednú epizódu s Clarksonom. Tá sa bude skladať z dvoch častí, ktoré nakrútili ešte pred jeho suspendovaním.
Clarkson napadol Tymona 4. marca, pretože mu producent po nakrúcaní nezabezpečil teplé jedlo. Tymon, ktorý mal zranené ústa, sa následne sám odviezol do nemocnice, pričom si myslel, že príde o prácu. Na moderátora preto ani nepodal oficiálnu sťažnosť vedeniu BBC. To sa o incidente dozvedelo až od samotného Clarksona, ktorého 10. marca suspendovali na neurčito, pričom pozastavili aj vysielanie Top Gearu. Fanúšikovia relácie na toto rozhodnutie zareagovali spustením online petície, prostredníctvom ktorej žiadali Clarksonov návrat. Podpísalo ju viac než milión ľudí. Vedenie BBC taktiež spustilo vyšetrovanie, ktoré viedol riaditeľ BBC Scotland Ken McQuarrie. Ten výsledky odovzdal generálnemu riaditeľovi Tonymu Hallovi, ktorý 25. marca oznámil, že s Clarksonom pre porušenie interných predpisov neobnovia kontrakt. O niekoľko hodín neskôr dostal Hall e-mail, v ktorom sa mu vyhrážali smrťou.


V pripravovanej piatej sezóne hororovej antológie American Horror Story (2011) s podtitulom Hotel sa predstaví aj americký herec Finn Wittrock. Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter o tom informoval režisér, scenárista a producent Ryan Murphy. "Finn Wittrock sa ubytuje v hoteli. Koho si Gaga vyberie - Finna alebo Matta Bomera?" napísal filmár, čím naznačil, že sa 30-ročný rodák z Lenoxu v Massachusetts zapletie s hrdinkou, ktorú stvárni speváčka Lady Gaga, a bude súčasťou milostného trojuholníka.
V piatej sérii American Horror Story, ktorú plánuje americká televízia FX začať vysielať v októbri tohto roka, sa ukážu aj Max Greenfield, Evan Peters, Angela Bassett, Kathy Bates, Wes Bentley, Chloë Sevigny, Sarah Paulson a Cheyenne Jackson. Jessicu Lange, ktorá sa v štyroch sezónach projektu predstavila postupne ako Constance Langdon, sestra Jude Martin, Fiona Goode a Elsa Mars, však diváci a diváčky už v nových častiach neuvidia.
Petra "Finna" Wittrocka mohli diváci a diváčky vidieť aj v štvrtej sezóne American Horror Story s podtitulom Freak Show, kde stvárnil Dandyho Motta. Známy je aj ako Damon Miller zo seriálu All My Children (1970 - 2011), v ktorom účinkoval v rokoch 2009 až 2011. Objavil sa tiež v snímkach Zimný príbeh (2014), Noe (2014), Rovnaké srdcia (2014) či Nezlomný (2014). Venuje sa aj písaniu scenárov.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

VÝROKY TÝŽDŇA

               VÝROKY TÝŽDŇA
Frontu jsem poctivě vystál


„Rusko uskutočnilo úspešný posun k demokracii a trhovej ekonomike, ale stala sa z neho tiež moderná, otvorená a nezávislá krajina ."
Vladimir Putin

SLOVAK WEB NEWS

SLOVAK WEB NEWS

O športové webové stránky bol v máji záujem, navštívilo ich vyše 1,4 milióna slovenských užívateľov. Je to takmer o 330.000 viac ako v apríli. Táto kategória webov zaznamenala najväčší medzimesačný nárast návštevnosti, jedným z dôvodov mohli byť majstrovstvá sveta v hokeji.
Webové stránky zapojené do výskumu AIMmonitor navštívilo v máji takmer 3,4 milióna slovenských užívateľov, ktorí na nich vykonali 1,3 miliardy zobrazení stránok. Najviac užívateľov sledovalo kategórie Spravodajstvo a Služby, mapy, cestovné poriadky. Prvá z týchto kategórií webov zaznamenala tiež najvyšší počet zobrazení stránok - 215 miliónov.
Počet užívateľov, ktorí navštevujú webové stránky z mobilných zariadení, sa blíži k dvom miliónom a medzimesačne sa zvýšil o viac ako 50.000 reálnych užívateľov. Rovnako ako u klasických PC, najvyšší počet zobrazení stránok dosiahla kategória Spravodajstvo (60 miliónov), ale najvyšší medzimesačný nárast počtu page views zaznamenali športové weby.
TASR informovala Izabela Urbanová, PR manažérka spoločnosti Gemius, ktorá AIMmonitor realizuje.

Copyright © TASR 2015

PRIESKUM MEDIAN SK

PRIESKUM MEDIAN SK

Najpočúvanejším rádiom na Slovensku aj naďalej ostáva Rádio Expres. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Median SK, ktorý zrealizovala v 2. kvartáli tohto roka na vzorke 3598 respondentov. Celkovo monitorovala 50 rozhlasových staníc. Najviac respondentov, 35,2 percenta, v ňom deklarovalo, že v predchádzajúci týždeň počúvali práve toto rádio.
Na druhej priečke skončilo Rádio Slovensko s 30,1 percentami a tretie je Fun rádio s 23,8 percentami. Štvrté miesto obsadilo Rádio Jemné (17,1 %) a piata priečka patrí Rádiu Europa 2 (15,9 %). Šieste je Rádio Regina (14,1 %) a siedme Rádio_FM (6,2 %).
V prvom kvartáli 2015 dosiahlo z rozhlasových staníc na trhu najväčší podiel Rádio Expres (22,5 %). Druhý najväčší malo Rádio Slovensko (21,7 %) a na treťom mieste skončilo Fun rádio (13,1 %). Štvrtý najväčší trhový podiel zaznamenalo Rádio Jemné (10 %), nasledujú Rádio Regina (8,7 %), Rádio Europa 2 (8 %) a Rádio_FM (2,7 %). Ostatné rozhlasové stanice mali 13,4-percentný podiel na trhu.

Copyright © TASR 2015

ART FILM NEWS

ART FILM FEST NEWS

Dnes odštartuje v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne 23. ročník Art Film Festu. Návštevníci a návštevníčky podujatia, ktoré potrvá do 26. júna, sa môžu tešiť na 125 filmov rozdelených do trinástich sekcií. Osemdesiatštyri titulov bude dlhometrážnych a zvyšné sú krátko a stredometrážne. Tento rok síce organizátori nemôžu ponúknuť snímky, ktoré mohli diváci a diváčky vidieť na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes, premietať však budú napríklad filmy ocenené na festivaloch Sundance či Berlinale.
O hlavné ceny Art Film Festu, Modrých anjelov, sa bude v Medzinárodnej súťaži hraných filmov uchádzať 11 snímok, pričom po prvý raz v histórii podujatia môže ocenenie získať aj celovečerný animovaný film, konkrétne snímka Malá z rybárne. O Modrého anjela sa uchádzajú aj snímky 600 míľ, Sopka Ixcanul, 45 rokov, Slow West, Sangailino leto, Sivas, Čierny kôň, Goob, Modris a Súrodenecká láska. O víťazoch rozhodne päťčlenná porota v zložení Laura Aimone, Emir Bajgazin, Václav Kadrnka, Tina Leisch a Gyula Nemes.
V Súťaži krátkych filmov sa predstaví 36 titulov. Nebudú chýbať ani obľúbené sekcie Okolo sveta, Európske zákutia, Slovenská sezóna, Láska a anarchia, Prísľuby z východu alebo Nočná prehliadka. Novinkami sú sekcie Focus: Ukrajina, Focus: American Indies a Krátke filmy špeciál: Window on Qatar. Počas podujatia sa uskutočnia aj tri verejné diskusie - Žánrová absencia v slovenskej kinematografii (áno alebo nie), Audiovízia.sk 2020 a Nový príbeh Európy. Zúčastnení sa môžu tešiť aj na medzinárodný workshop dramaturgického vzdelávania Midpoint.
Na festivale tento rok ocenia českú herečku Aňu Geislerovú, slovenského herca Juraja Kukuru i kameramana Jána Ďuriša. Tridsaťdeväťročná Geislerová zavíta na festival, aby si prevzala ocenenie Hercova misia. Rovnakú cenu počas festivalu udelia aj 68-ročnému Kukurovi. Obaja tiež pripevnia mosadzné tabuľky so svojimi menami vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach. Ján Ďuriš, dvorný kameraman Juraja Jakubiska, sa zasa stane laureátom Zlatej kamery. Cenu si prevezme počas otváracieho ceremoniálu.
V rámci sprievodných podujatí organizátori festivalu pripravili vystúpenia viacerých slovenských hviezd. Budú to napríklad hudobník Oskar Rózsa s projektom Halgatogroov, kapely Lavagance a Bad Karma Boy, speváčka Jana Andevska, trio Talent Transport či česká speváčka Vladivojna La Chia. Festivalové projekcie sa uskutočnia v Trenčianskych Tepliciach v Kine Prameň a v Kursalone. V Trenčíne sa bude premietať v Cinemaxe, v RTVS ArtKine Metro, vo Festivalovom kine ODA - Posádkový klub a v Kinematografe.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

18. 6. 2015

RTVS NEWS

RTVS NEWS

V Bratislave sa dnes uskutočnilo stretnutie najvyšších predstaviteľov verejnoprávnych médií Vyšehradskej skupiny. Dohodli sa na užšej vzájomnej spolupráci médií verejnej služby a pravidelných stretnutiach.
Predstavitelia najväčších mediálnych inštitúcií susedných krajín dnes v Bratislave podpísali Memorandum o porozumení o vzájomnej spolupráci.
Petr Dvořák, generálny riaditeľ Českej televízie, zástupca generálneho riaditeľa Českého rozhlasu René Zavoral zastupovali pri podpise susedné Česko. Maďarskú verejnoprávnu MTVA zastupoval generálny riaditeľ László Zsolt Szabó a za Poľsko sa stretnutia zúčastnili Juliusz Braun, generálny riaditeľ Poľskej televízie a Andrzej Siezieniewski z Poľského rozhlasu.
Hostiteľskou krajinou stretnutia sa stalo Slovensko. Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika: "Podpísané memorandum nie je len prejavom formálneho partnerstva verejnoprávnych médií Vyšehradskej štvorky, ale dokumentom nadväzujúcim a ďalej rozvíjajúcim mediálnu spoluprácu vo všetkých oblastiach, ktoré spájajú médiá verejnej služby v tomto teritóriu. Prirodzene som hrdý na to, že tento dokument sa podpisuje v Bratislave a že RTVS je nielen garantom, ale aj hostiteľským médiom tohto stretnutia. Naše partnerstvo dotvára aj fakt, že sa pravidelne stretávame nielen na pracovnej úrovni, ale vzájomné vzťahy majú aj iný, ako len formálny rozmer," dodal Václav Mika.
Cieľom memoranda, ktoré nadväzuje na Vyšehradskú deklaráciu, je posilnenie vzájomných vzťahov a spolupráce v oblasti médií prostredníctvom zintenzívnenia výmeny programových obsahov, realizácie spoločných programov, zviditeľnenia spoločných aktivít a pravidelných stretnutí. Výsledkom bude nárast medzinárodnej televíznej a rozhlasovej spolupráce.
Generálny riaditeľ Českej televízie Petr Dvořák bezprostredne po podpise dokumentu: "Jedným z cieľov, ktoré sme si pred tromi rokmi v Českej televízii stanovili, bolo posilniť našu spoluprácu s európskymi partnermi a vystúpiť z izolácie, do ktorej sa Česká televízia čiastočne dostala. Dnes už môžem s istotou povedať, že výmena skúseností na poli mediálnej legislatívy, technológií, kreativity alebo spravodajstva priniesla konkrétne výsledky. Aj preto som presvedčený o tom, že úzke prepojenie s krajinami, s ktorými zdieľame historickú a politickú skúsenosť, otvára dvere pre skvelé projekty. Bol by som rád, keby dnešný deň odštartoval spoločnú prácu na hľadaní nových koprodukčných formátov, hľadaní možností ich financovania aj ciest, ktorými by sa dostali k divákom v ďalších európskych krajinách."

Stanovisko GP SR k trestnému oznámeniu MZ SR

Stanovisko GP SR 
k trestnému oznámeniu MZ SR


Pán generálny prokurátor poslal dňa 16. 6. 2015 (ktorý bol v ten deň aj doručený) list pánu ministrovi zdravotníctva vo veci jeho podania zo dňa 2. 6. 2015. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v ňom konštatuje, že podanie (trestné oznámenie) neobsahuje základné trestno-právne relevantné údaje (najmä o čase spáchania údajnej trestnej činnosti, moduse operandi jej spáchania a identifikácie osoby (osôb) podozrivej zo spáchania trestnej činnosti). V tejto súvislosti ho požiadal o poskytnutie doplňujúcich informácií, či v uvedenom zdravotníckom zariadení bola Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky vykonaná kontrola hospodárenia s finančnými prostriedkami. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár zároveň upozornil ministra zdravotníctva, že ak v rámci kontroly verejného obstarávania zistil nedostatky alebo iné porušenia právnych noriem, bolo jeho povinnosťou ako vedúceho orgánu verejnej správy podať podnet na príslušné štátne orgány majúce právomoc konať vo veci kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami (Úrad pre verejné obstarávanie, Najvyšší kontrolný úrad).
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa tiež v súvislosti s verejným obstarávaním zdravotníckej techniky v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach obrátil na Úrad pre verejné obstarávanie o poskytnutie informácie, či ÚVO vykonal v tejto nemocnici kontrolu uvedeného verejného obstarávania a s akým výsledkom.
Generálny prokurátor zároveň vyjadruje rozčarovanie nad "právnou fundovanosťou" zástupkyne Via Iuris, ktorá bez znalosti obsahu podania ministra zdravotníctva, dôsledného a jasného vyjadrenia generálneho prokurátora pre TV Markíza vnáša politiku (reakcia prichádza na štvrtý deň po odvysielaní príspevku v TV Markíza) a vyjadruje sa prinajmenšom nekvalifikovane. Generálny prokurátor pozná, na rozdiel od pani Čaputovej, kompetencie a pôsobnosť prokuratúry a vie, čo je jeho zákonnou povinnosťou. Ak by v tejto veci chcela pani Čaputová naozaj zaujať prinajmenšom objektívne a vecné stanovisko, stačilo sa predtým opýtať na aktuálny stav podania ministra zdravotníctva na Generálnej prokuratúre SR. Generálny prokurátor ubezpečuje zástupkyňu Via Iuris, že tak ako v iných prípadoch, aj v tomto prípade bude postupovať zákonným spôsobom.
Vo veci koná príslušná prokuratúra (Krajská prokuratúra Košice) a generálny prokurátor požiadal pri odstúpení na príslušnú prokuratúru o spoluprácu aj Úrad pre verejné obstarávanie, čo mal urobiť pán minister zdravotníctva.
Zároveň dodávame, že ak Via Iuris disponovala akýmikoľvek informáciami o porušení právnych noriem v súvislosti s verejným obstarávaním zdravotníckej techniky v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach, bolo jej zákonnou povinnosťou oznámiť tieto skutočnosti orgánom činným v trestnom konaní, čo neurobila (iba verejnosti prostredníctvom médií predložila tlačovú správu).

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Úrad prokuratúry v Kyjeve informoval dnes o zadržaní dvoch ľudí podozrivých z vraždy ukrajinského novinára Olesa Buzynu, známeho svojím proruským postojom.
Úrad uviedol, že zadržané osoby, zhruba 25-ročné, sú Kyjevčania. O ďalších podrobnostiach sa už nezmienil.
Olesa Buzynu, ktorý sa pravidelne objavoval v ruskej televízii s kritickými názormi na ukrajinskú vládu, zastrelili v Kyjeve v polovici apríla tohto roku.
Ihneď sa vyrojili špekulácie, že sa stal obeťou útoku nacionalistov. Úrady potvrdili, že Buzynova vražda mohla súvisieť s jeho prácou.
Agentúra AP pripomenula, že verejné vyjadrovanie sympatií voči Rusku je na Ukrajine tabu. Súvisí to s vlnou vlastenectva v dôsledku vojny na východe Ukrajiny, kde stoja proti sebe vládne sily a proruskí separatisti.Copyright © TASR 2015

Odpoveď podľa Zákona o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve

Odpoveď podľa Zákona o periodickej tlači a
agentúrnom spravodajstve
Agentúra SITA uverejňuje odpoveď na základe Zákona č. 167/2008 § 8 (právo na odpoveď), o ktorú požiadalo Centrum environmentálnych aktivít Trenčín. Odpoveď súvisí so správou: Aktivisti sa štvrtý rok domáhajú právneho auditu, ktorú agentúra SITA vydala 9. júna 2015 o 14:24 pod číslom 200.Znenie odpovede:Stanovisko k článku: Aktivisti sa štvrtý rok domáhajú právneho auditu
Agentúra SITA dňa 9. 6. 2015 uverejnila správu "Aktivisti sa štvrtý rok domáhajú právneho auditu", ktorá obsahuje nepravdivé skutkové tvrdenia, dotýkajúce sa dobrej povesti Centra environmentálnych aktivít (CEA), ku ktorým zástupcovia CEA nedostali možnosť vyjadriť sa.


Nie je pravdou, že primátor Richard Rybníček ponúkol CEA sprístupnenie vybraných častí auditu v už ukončených sporoch a že sme takú ponuku odmietli. Taktiež nie je pravdivé tvrdenie primátora, že snaha CEA o zverejnenie auditu je ukážkovým zneužívaním infozákona.


Primátor Richard Rybníček CEA nielenže neponúkol, oficiálne ani neoficiálne, poskytnúť vybrané časti auditu, ale po celý čas sporu o sprístupnenie právneho auditu, od roku 2011 až dodnes, sa snaží všetkými prostriedkami, vrátane obštrukcií a nezákonných postupov, zabrániť v napĺňaní ústavného práva na prístup k informáciám o stave v akom v roku 2010 prevzal mesto.


Postup primátora Richarda Rybníčka a Mesta Trenčín v tejto veci skúmal Krajský súd v Trenčíne a v oboch prípadoch vyhovel žalobe CEA. V rozsudku z apríla 2014 súd jednoznačne poukázal na nezákonnosť postupu mesta a potvrdil oprávnenosť nárokov CEA: "Celý postup (Mesta Trenčín) sa tak súdu javí ako účelový, v úmysle nesprístupniť žalobcovi požadovanú informáciu a dokonca ako postup, ktorým sa malo žalobcovi zabrániť preskúmať postup žalovaného. ... Zmyslom informovanosti občanov o verejnej moci je pre túto moc samu esenciálnou spätnou väzbou, kvalitatívnym faktorom a zároveň aj poistkou proti zneužitiu".


Nie je pravdivé ani tvrdenie primátora, že "Po celý čas k nemu (auditu) mali prístup aj poslanci mestského zastupiteľstva". Ako terajší poslanec Mestského zastupiteľstva v Trenčíne som o sprístupnenie auditu primátora Richarda Rybníčka dvakrát žiadal prostredníctvom elektronickej pošty a primátor na tieto žiadosti ani raz nereagoval.

Richard Medal
štatutárny zástupca Centra environmentálnych aktivít
a poslanec Mestského zastupiteľstva v Trenčíne

RTVS NEWS

RTVS NEWS


Rozhlas a televízia Slovenska a Diploma, s.r.o. uzatvorili zmluvu , ktorej predmetom je vzájomná spolupráca zmluvných strán pri výrobe audiovizuálnych diel s pracovným
názvom: „Daj si čas“ v rozsahu 12 častí, z ktorých každá je samostatným audiovizuálnym dielom .
Zmluvné strany sa v súlade so z. č. 18/1996 Z. z. o cenách v znení neskorších predpisov dohodli, že objednávateľ zaplatí zhotoviteľovi za výrobu 12 častí AVD vrátane práv na ich použitie v rozsahu dohodnutom v tejto zmluve cenu 192 931,20 eur .vrátane dane z pridanej hodnoty .Cena za jedno AVD je 16 077,60 eur vrátane DPH.

Pritom sa však RTVS zaväzuje, že zhotoviteľovi za účelom výroby jednotlivých AVD podľa tejto zmluvy na vlastné náklady a nebezpečenstvo obstará s dostatočným časovým predstihom potrebné priestory štúdií RTVS, v ktorých bude AVD vyrábané s potrebným funkčným vybavením a zariadením a osobami spôsobilými na údržbu a prevádzku týchto zariadení, najmä:

a) štúdio s obsluhou,
b) obrazovú réžiu s osádkou,
c) zvukovú réžiu,
d) službu kostýmerky, maskérky a rekvizitára,
e) vnútorné ozvučenie,
f) 6 kamier
g) 1 jimmy jib
h) záznam programu,
i) svetelný park / biele svetlo/ s obsluhou
j) produkčnú miestnosť
k) miestnosť pre umiestnenie obslužných počítačov,
l) šatne pre hostí a účinkujúcich,
m) bezpečnostná služba počas výroby
n) zdravotná služba počas výroby
o) upratovacia služba počas výroby
p) v prípade nesúvislej výroby montáž a demontáž scénickej dekorácie medzi jednotlivými výrobami.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Nový hlavný moderátor motoristickej relácie Top Gear Chris Evans prezradil, že súčasťou nových sérií bude aj moderátorka. Jej meno však zatiaľ predstavitelia British Broadcasting Corporation (BBC) neoznámili. Evans taktiež uviedol, že doterajší moderátori Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May mu zaželali veľa šťastia na novej pozícii.
Štyridsaťdeväťročný Evans nahradí v programe spomínaného Clarksona, ktorý prišiel o miesto v marci po tom, ako napadol jedného z producentov programu Oisina Tymona. Hammond a May následne oznámili, že nepredĺžia s BBC kontrakty. Nakrúcanie novej série relácie sa začne o niekoľko týždňov, pričom ešte predtým, 28. júna odvysielajú poslednú epizódu s Clarksonom. Tá sa bude skladať z dvoch častí, ktoré nakrútili ešte pred jeho suspendovaním.
Clarkson napadol Tymona 4. marca, pretože mu producent po nakrúcaní nezabezpečil teplé jedlo. Tymon, ktorý mal zranené ústa, sa následne sám odviezol do nemocnice, pričom si myslel, že príde o prácu. Na moderátora preto ani nepodal oficiálnu sťažnosť vedeniu BBC. To sa o incidente dozvedelo až od samotného Clarksona, ktorého 10. marca suspendovali na neurčito, pričom pozastavili aj vysielanie Top Gearu. Fanúšikovia relácie na toto rozhodnutie zareagovali spustením online petície, prostredníctvom ktorej žiadali Clarksonov návrat. Podpísalo ju viac než milión ľudí. Vedenie BBC taktiež spustilo vyšetrovanie, ktoré viedol riaditeľ BBC Scotland Ken McQuarrie. Ten výsledky odovzdal generálnemu riaditeľovi Tonymu Hallovi, ktorý 25. marca oznámil, že s Clarksonom pre porušenie interných predpisov neobnovia kontrakt. O niekoľko hodín neskôr dostal Hall e-mail, v ktorom sa mu vyhrážali smrťou. Clarkson neskôr prezradil, že dva dni pred napadnutím Tymona mu lekár oznámil, že má pravdepodobne rakovinu jazyka.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

RTVS NEWS

RTVS NEWSRTVS v rámci Národného projektu Digitálna audiovízia pokračuje v digitalizácii svojich fondov. Hlavným cieľom projektu je uchovanie a zároveň sprístupnenie audiovizuálneho dedičstva širokej verejnosti a budúcim generáciám.

Digitalizácia archívov RTVS patrí medzi jeden z najdôležitejších strategických cieľov súčasného manažmentu RTVS a je dôležitou súčasťou tvorby a vysielania RTVS. Vďaka projektu sa zároveň zvyšuje povedomie širokej verejnosti o audiovizuálnom kultúrnom dedičstve Slovenskej republiky.

RTVS v rámci projektu Digitálna audiovízia rozšírila existujúce pracovisko na digitalizáciu audio objektov o nové pracovisko na digitalizáciu archívnych video objektov.

V súčasnosti tak na samotnom projekte v Slovenskom rozhlase i televízii pracuje spolu viac ako 40 pracovníkov, ktorí sú v rámci projektu plne refundovaní.

Projekt Digitálna audiovízia je financovaný z Operačného programu informatizácia spoločnosti (OPIS), na základe Zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku medzi Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Slovenským filmovým ústavom. Predmetom projektu je vybudovanie špeciálnych pracovísk SFÚ a RTVS a digitalizácia kultúrnych objektov. RTVS má v rámci projektu naplánovanú digitalizáciu minimálne 49 700 audio a 8 000 video objektov. Realizácia aktivít projektu je plánovaná do novembra 2015.

"Primárnym cieľom projektu digitalizácie nie je iba digitalizácia diel za účelom následného odvysielania v televízii, ale záchrana objemného kultúrneho dedičstva, ktoré sa nachádza na starých analógových nosičoch. Kvalita starých nosičov kontinuálne klesá, bez digitalizácie by sme mohli prísť o vzácne audiovizuálne nahrávky, ktoré sú súčasťou našej histórie a kultúry," povedal Václav Mika, generálny riaditeľ RTVS.

Investície do digitalizačnej technológie, výpočtovej techniky, dátového skladu a sterilizačnej linky vrátane nákladov na údržbu a servis počas projektu predstavujú 4,6 milióna EUR, pri intenzite pomoci 100%. Projekt je teda v plnej miere hradený z prostriedkov Európskej únie.

Jednou z úloh projektu je zdigitalizované diela aj sprístupniť. RTVS preto sprístupňuje svoje fondy v bádateľni RTVS, kde je možné si zdigitalizované objekty vypočuť alebo pozrieť. Bádateľňa RTVS (v budove Slovenského rozhlasu na Mýtnej 1 v Bratislave) je prístupná verejnosti každý pracovný deň od 9:00 – 14:00.

RTVS v súčasnosti pracuje aj na integrácii s projektom CAIR (Centrálna aplikačná infraštruktúra a registratúra), ktorý realizuje Národné osvetové centrum. Cieľom je prepojiť register audio a video objektov RTVS s registrami ostatných kultúrnych objektov a zvažujú sa možnosti sprístupnenia objektov RTVS aj na pripravovanom centrálnom portáli kultúry Slovakiana.

Počet zdigitalizovaných objektov ku koncu mája 2015 Typ objektu 
Kumulatívne od začiatku projektu
Autentický folklór a relácie ľudovej hudby  na analógových nosičoch
12900
Slovesné relácie všetkých žánrov na magnetických nosičoch
20407
Slovesné relácie všetkých žánrov na CD nosičoch
7287
Historické zvukové dokumenty a programy
5669
Hudobný fond
2377
 
Spolu Audio
 
 
48640
 
 
 
Publicistika a dokumentárne diela
1210
Dramatické diela
1790
 
Spolu Video
 
 
3000
 Doplňujúce informácie - postup pri digitalizácii audio a video objektov:

Príprava nosičov na digitalizáciu zahŕňa manipuláciu s nosičmi, vyhľadanie v depozitoch, prípadne prebalenie do novej archívnej krabice.
Pridelenie jedinečného identifikátora - nalepenie čiarového kódu s jedinečným identifikátorom na obal nosiča.
Zaevidovanie nosiča do systému - základné metadáta potrebné pre identifikáciu v systéme, priradenie systémového čísla pre zdigitalizovaný objekt, spustenie procesu digitalizácie konkrétneho nosiča.


Technická digitalizácia nosičov

Audio pásky - prehrávanie originálnej pásky v reálnom čase, konverzia.
CD nosiče - systém na extrahovanie audio z CD do štandardného audio súboru WAV.
Video pásky - prehrávanie originálnej pásky v reálnom čase, konverzia.
Kontrola kvality - hlavnou výzvou pri konzervácii zvuku a obrazu z analógového prehrávania na digitálnu nahrávku je zachovať pôvodnú kvalitu a zabezpečiť, aby nová nahrávka bola bezchybná. Systém je schopný automaticky kontrolovať chyby (detekcia klepnutí, praskania, šumu, výpadkov), ktoré uvedie v správe s presným miestom na páske a na novej nahrávke.
Uloženie digitalizovaných objektov do archívu - digitalizované objekty sa ukladajú v systéme hromadného ukladania cez LAN pripojenie a sú prepojené s evidenciou v centrálnom systéme. Systém automaticky vytvára digitálny záznam s vysokým rozlíšením a vysokou rýchlosťou vzorkovania pre archívne účely. Súčasne sú ukladané aj kópie digitálnych objektov v komprimovanom formáte pre účely sprístupnenia.
Digitalizácia sprievodnej dokumentácie - zahŕňa naskenovanie scenárov, bookletov, matričných a fonotečných listov a ďalšej písomnej a obrazovej dokumentácie.
Overenie a doplnenie metadát - zahŕňa zadanie dostupných údajov o nahrávke, albume, nosiči do systému – od vydavateľa, roku vydania, resp. nahratia a vysielania, autorov, interpretov po anotáciu a kľúčové slová.
Návrat nosiča do depozitu - manipulácia s nosičom – po výstupnej kontrole kompletnosti je nosič zaradený späť na svoje miesto v depozite.

Správca obsahu a technický prevádzkovateľ

Oplatí sa prečítať . Case of Delfi as v. Estonia

Oplatí sa prečítať

Case of Delfi as v. Estonia

17. 6. 2015

TASR NEWS

TASR NEWS

Generálny riaditeľ Tlačovej agentúry SR (TASR) Jaroslav Rezník a generálna riaditeľka Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Irina Bokovová podpísali dnes v Paríži Memorandum o partnerstve medzi TASR a UNESCO.
Podpísaná dohoda je najvyššou formou masmediálnej spolupráce, ktorá vytvára predpoklady pre stály prenos informácií a audiovizuálnych prezentácií UNESCO smerom na Slovensko. Súčasne umožní výrazne zintenzívniť spoluprácu s touto svetovou organizáciou vo všetkých oblastiach jej širokého portfólia.
Hlavným cieľom memoranda je zvýšenie povedomia širokej verejnosti na Slovensku o bohatom spektre náplne UNESCO, ktorého názov sa väčšinou spája len s ochranou pamiatok svetového dedičstva. V rámci dohody budú TASR a UNESCO realizovať spoločné projekty s cieľom prispieť k vzájomnej propagácii a šíreniu informácií so vzťahom k obsahu náplne organizácie.
Jednou z priorít UNESCO, zameranou na dosiahnutie strategických cieľov v oblasti vzdelávania, vedy, výskumu, kultúry či komunikácií, je mobilizovať partnerov z občianskej spoločnosti, podnikateľských kruhov, vládnych i mimovládnych subjektov, sponzorov či donorov práve prostredníctvom svetových i domácich médií.
UNESCO doteraz podpísalo uvedenú najvyššiu formu dohody o spolupráci so šiestimi svetovými tlačovými agentúrami.
Jaroslav Rezník v rozhovore s Irinou Bokovovou vysoko ocenil možnosť aktívne spolupracovať s UNESCO a vyjadril presvedčenie, že podpisom tohto memoranda slovenská verejnosť získava kvalitnú a unikátnu bázu na šírenie hlbokého posolstva UNESCO, založeného na univerzálnych hodnotách mieru, porozumenia, tolerancie a slobody prejavu. Zároveň vyzdvihol rozhodujúcu úlohu veľvyslankyne a stálej delegátky SR pri UNESCO Kláry Novotnej nielen pri rokovaniach o finálnej podobe memoranda, ale aj pri realizácii informačných aktivít spojených s oslavami 70. výročia vzniku UNESCO.

Copyright © TASR 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSTureckú reportérku Pinar Ögünčovú a troch ďalších novinárov krátko zadržali na hraniciach so Sýriou po tom, ako si pohnevali tamojšieho guvernéra otázkou o prípadných infiltrátoroch z extrémistickej skupiny Islamský štát. Informuje o tom dnes agentúra AP s odvolaním sa na tamojšie médiá.
Denník Cumhuriyet dnes oznámil, že Ögünčovú zatkli spolu s novinármi pracujúcimi pre turecký denník Evrensel a nemecký Die Welt v utorok v pohraničnom meste Akčakale. Žurnalisti pracovali na reportáži o IS v sýrskom mestečku Tall Abjad, ktoré je susedným k tureckému Akčakale.
Ögünčová povedala, že na policajnú stanicu ich odviedli potom, keď sa spýtali guvernéra Izzettina Küčüka na to, či môžu militanti z IS ohroziť Turecko.
Küčükov úrad obvinenia o tom, že novinárov zatkli na základe kladených otázok, poprel. Ich zadržanie bolo podľa guvernérovej kancelárie iba z dôvodu kontroly totožnosti kvôli citlivosti tohto pohraničného regiónu.


Copyright © TASR 2015
Česká televízia sa snaží získať práva k problematickému ruskému dokumentu o udalostiach z roku 1968. Verejnoprávna televízia ho plánuje zaradiť v rámci augustového komponovaného pásma. Podľa odborníkov dokument skresľuje históriu.
Programový riaditeľ ČT Milan Fridrich to potvrdil nemeckým médiám a servera Hlídacípes.org.
"Už niekoľko týždňov rokujeme o nákupe licencie ruského dokumentu a veríme, že čoskoro dokument získame. Naším cieľom je dokument odvysielať tento rok v auguste v komponovanom večernom pásme o roku 1968, "uviedol Fridrich.
Dokumentárny film "Varšavská zmluva, odtajnené stránky" okrem iného uvádza, že vtedajšia invázia bola zákrokom proti chystanému prevratu v Československu, ktorý malo na svedomí NATO a bývalí esesáci a fašisti (viac o dokumente čítajte tu).
Snímka sa krátko po odvysielaní stal témou schôdzky českého ministra zahraničia Lubomíra Zaorálka s ruským veľvyslancom v SR Sergejom Kiseljovovem. Zatiaľ čo šéf českej diplomacie označil dielo za hrubo skreslené, veľvyslanec sa podľa Zaorálka snažil význam snímke bagatelizovať. Prezident Miloš Zeman uviedol, že ruská televízia v dokumente klame.
K odvysielanie dokumentu už Českú aj Slovenskú televíziu vyzvala iniciatíva českých intelektuálov a predstaviteľov verejného života.
"Žiadame vás bezodkladne tento dokument odvysielať v hlavnom vysielacom čase verejnoprávnych televízií Slovenské republiky a Českej republiky s následnou štúdiovú diskusiou našich historikov a politológov," uviedli vo vyhlásení, ktoré podpísal napríklad publicista Fedor Gál. Občania podľa nich majú právo vedieť, ako moskovská propaganda "nehanebne pretvára dejiny".
Televízny kanál verejnoprávnej slovenské RTVS v reakcii na výzvu uviedol, že k dokumentárnemu snímke nevlastní vysielacie práva, ktorá drží ruská štátna televízia.
"RTVS môže odvysielať iba formáty, na ktoré má zakúpené licenčné práva. V opačnom prípade by sme porušili nielen zákony na území Slovenska, ale aj medzinárodné právne normy, ktoré striktne dbajú na dodržiavanie autorských práv, "oznámila manažérka marketingu RTVS Dominika Šulková.
Copyright © ČTK 2015

Reklamná pauza, teraz sa môžete...!

Reklamná pauza, teraz sa môžete...!


TASR NEWS

TASR NEWSSpravodajský portál Teraz.sk zaznamenal v mesiaci máj rekordnú návštevnosť. Podľa oficiálneho auditu slovenského webu AIMmonitor prekročil portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky s celkovým počtom 581.120 unikátnych návštevníkov vôbec prvýkrát hranicu pol milióna reálnych užívateľov.
Medzimesačne stúpol počet návštevníkov o vyše 174.000 užívateľov, čo predstavuje najvýraznejší progres v histórii portálu. Podľa generálneho riaditeľa TASR Jaroslava Rezníka stojí za týmto úspechom okrem iného aj čoraz užšia spolupráca Teraz.sk s tímom internetovej televízie TABLET.TV, vďaka ktorej na portáli možno nájsť unikátny spravodajský video obsah.
"V náročnom konkurenčnom prostredí spravodajských webov sa snažíme ponúknuť návštevníkovi pridanú hodnotu. Okrem štandardných spravodajských informácií u nás nájde nadstavbu v podobe zaujímavých diskusných relácií či exkluzívnych reportáží. Zabudnúť nemožno ani na širokú ponuku živých prenosov. Myslím si, že aj pre tieto atribúty si Teraz.sk získava dôveru čoraz širšieho publika," uviedol Rezník.
Spravodajský portál Teraz.sk obsadil v mesiaci máj 18. priečku z celkového počtu 81 sledovaných webov slovenského internetu, dlhodobo zaznamenáva nárast návštevnosti. Portál sa vďaka responzívnemu dizajnu korektne zobrazuje nielen na klasických počítačoch, ale i na väčšine mobilných zariadení. Dostupný je tiež prostredníctvom mobilnej aplikácie určenej pre zariadenia s operačnými systémami Android a iOS.
Copyright © TASR 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSMedzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International tvrdí, že mjanmarská vláda používa v čase pred konaním tohtoročných volieb vyhrážanie, obťažovanie a väznenie na zastrašovanie médií.
Amnesty vo svojom dnešnom vyhlásení uvádza, že snahy o obmedzenie slobody prejavu sa v Mjanmarsku zvýšili počas vlaňajška. Vo väzení je v súčasnosti najmenej desať novinárov. Všetkých uväznili v priebehu posledných 12 mesiacov.
V Mjanmarsku, štáte na juhovýchode Ázie, došlo v poslednom čase k významným zmenám v snahách o posun smerom k ekonomike voľného trhu. Krajina má dokonca po prvý raz po 20 rokoch parlament, komentuje agentúra AP.
Ľudskoprávna organizácia sa však domnieva, že ňou kritizované praktiky kontrastujú s tvrdeniami o liberalizácii tohto štátu - bývalej Barmy -, kde sa v roku 2011 začal proces politického prechodu z vojenského režimu na volenú civilnú vládu.
Za urážlivé komentáre pod článkom na internetovej  stránke je zodpovedný jej prevádzkovateľ, ktorý ich musí vymazať aj bez upozornenia dotknutej strany, ak obsahujú poburovanie a priame hrozby fyzickým útokom. Rozhodol o tom v utorok Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu, informovala agentúra DPA.
      ESĽP je inštitúciou Rady Európy (RE). Rozhodnutie tejto súdnej inštancie preto môže mať vplyv na webové stránky vo všetkých 47 členských štátoch RE vrátane Slovenska.
      Verdikt sa týka kauzy jedného z najčítanejších estónskych spravodajských webových portálov. V januári 2006 zverejnil článok o estónskom prevádzkovateľovi trajektovej dopravy k okolitým ostrovom, ktorého lode v zime rozrážali ľad a znemožňovali tak lacnejšiu prepravu autami. Pre množstvo útočných komentárov zažalovala lodná spoločnosť majiteľa stránky Delfi AS.
      Estónsky súd dal spoločnosti za pravdu a portálu nariadil zaplatiť pokutu 5000 estónskych korún (320 eur). Delfi AS sa následne obrátila na ESĽP s tým, že bolo porušené jej právo na slobodu prejavu.
      Súd v Štrasburgu však podporil stanovisko estónskej justície: podľa neho v tomto prípade stanovila "oprávnenú a rozumnú" hranicu slobody prejavu a pokuta bola primeraná. Na portáli bolo totiž možné aj napriek integrovanému filtru zverejňovať nenávistné odkazy a vyhrážky. Podľa ESĽP mal server pritom iné dostatočné možnosti na kontrolu komentárov k článkom.
      Rozhodnutie ESĽP sa vzťahuje na konkrétny prípad a preto nemusí byť uvedeným spôsobom aplikované v krajinách s odlišnou legislatívou. Súd však tiež konštatoval, že sloboda prejavu nebude obmedzená, ak členské štáty Rady Európy budú od prevádzkovateľov internetových stránok
Copyright © TASR 2015

Zlatý žobrák 2015

Zlatý žobrák 2015

Do súťažnej prehliadky v 21. ročníku medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák sa prihlásilo okolo 300 filmov zo 49 krajín. „Medzinárodná porota z nich do finále vybrala 30. Tie zabojujú o najvyššie ocenenie - sošku Zlatého žobráka v troch sekciách,“ informovala riaditeľka festivalu Eva Děkanovská.
Festival sa tento rok bude konať nielen v Košiciach, ale aj na Ukrajine. Do Užhorodu vycestuje zhruba päťdesiat účastníkov z 12 krajín. „Chceme, aby festival za hranicami prebiehal tak ako u nás. Účastníci si pozrú vybrané finálové filmy a zúčastnia sa na workshopoch a diskusiách. Hlavnou témou bude súčasná situácia na Ukrajine očami tamojších novinárov, ale aj diskusia o budúcnosti demokratizačných procesov na ukrajinskej ceste do EÚ,“ hovorí Děkanovská. Uviedla, že v panelovej diskusii na tému Úloha médií v rozvoji demokracie a procese integrácie do EÚ vystúpi slovenský politológ Grigorij Mesežnikov, Vladimír Borovič zo Srbska a zástupcovia európskych a ukrajinských médií. Moderátorom diskusií bude francúzsky novinár Ed Baumeister.
Medzinárodný festival lokálnych televízií, ktorý sa bude konať oddnes 17. až 20. júna v Košiciach a v Užhorode, si zobral pod patronát podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. „Vážime si, že myšlienku unikátneho festivalu opäť podporila osobnosť uznávaná nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Pán Lajčák náš festival pozná, spolupracovali sme s ním ešte v časoch, keď bol veľvyslancom SR v Srbsku,“ povedala Eva Děkanovská. Záštitu nad festivalom lokálnych televízií tento rok prevzal aj predseda KSK Zdenko Trebuľa a primátor mesta Košice Richard Raši.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.