MK SR, STV, SRo a poslanci
Ministerstvo kultúry SR chce znížiť kvórum hlasov, ktoré sú potrebné na zvolenie generálnych riaditeľov Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie na osem.
Návrh noviel oboch zákonov predložilo do pripomienkového konania. V súčasnosti musí kandidát získať minimálne desať hlasov od 15 členov Rozhlasovej rady, prípadne Rady STV, aby sa stal novým riaditeľom. To sa však v doterajších dvoch voľbách generálneho riaditeľa SRo nikomu nepodarilo, najsilnejší kandidát Ľuboš Machaj mal najviac osem hlasov. V rámci zabezpečenia kontinuity riadenia verejnoprávnych médií ministerstvo navrhuje, aby sa v prípade patovej situácie v poslednom hlasovaní znížila potrebná dvojtretinová na nadpolovičnú väčšinu všetkých hlasov. V jedných voľbách môžu byť tri hlasovania.
Poslancom NR SR, ktorí dostanú novelu na stôl, sa však zníženie kvóra nepozdáva. Skôr vidia cestu v tom, že rade voľby vezmú. Prípad v rozhlase je prvým, keď rada využíva svoju novú kompetenciu voliť riaditeľa. Do schválenia nových zákonov o SRo a STV volil riaditeľov parlament. "Mrzí nás, že sme dali kompetenciu radám, a nedokážu ju využiť," hovorí poslanec za SDKÚ Tomáš Galbavý. SRo je od októbra bez riaditeľa, a podľa neho je to predpoklad, aby v ňom veci nefungovali tak, ako majú. Zníženiu kvóra hovorí nie poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek. Podľa neho účelová novelizácia zákona dnes nerieši nič. "To by bolo také, ak keby chcel niekto zmeniť ústavnú väčšinu z 90 na 89 hlasov len kvôli tomu, že neprechádzajú nejaké zákony," povedal pre TASR Jarjabek. "Toto kvórum zdôvodňovala vládna koalícia pri tvorbe zákona tak presvedčivo, že zaň hlasovali aj predstavitelia opozície," dodal. Celé zákony je však podľa neho potrebné "preorať", pretože v nich nefungujú kontrolné funkcie rád voči riaditeľom. Problémy sprevádzajú aj tretie voľby riaditeľa SRo, a to ešte skôr, ako sa začali. Dnes sú v patovej situácii. Pri otváraní prihlášok 16 kandidátov minulý týždeň totiž rada vylúčila dvoch, ktorí nedodali potrebné materiály, ale neposunula zvyšných 14 záujemcov do prvého kola volieb. Či budú tretie voľby a kedy budú, môže byť najskôr známe po najbližšom zasadaní rady v stredu 1. februára. O situáciu v SRo sa pritom už zaujímajú aj medzinárodné odborárske organizácie. Radu STV čaká voľba riaditeľa koncom roka, keďže súčasnému riaditeľovi Richardovi Rybníčkovi vyprší funkčné obdobie o rok.
28. 1. 2006
JERRY !?
JERRY !?
Američanku Shannon Cook odsúdili na 30 dní väzenia za to, že na pár hodín opustila svoje tri maloleté deti, aby sa mohla s priateľom zúčastniť na nakrúcaní populárnej talk show The Jerry Springer Show. Táto 25-ročná matka čelila obvineniam zo zanedbania starostlivosti a ohrozenia detí. Okrem väzenia si vyslúžila i ročnú podmienku. "Bol to primeraný trest za to, čo urobila," uviedol asistent štátneho žalobcu Joseph Ruggiero. Počas výkonu trestu deti, všetky mladšie ako štyri roky, umiestnia do pestúnskych rodín v Illinois. Podľa polície nezodpovedná matka nechala svoje deti bez dozoru, keď 19. októbra šla s priateľom do Chicaga na nahrávanie. O päť hodín neskôr najstaršie z detí zaklopalo u susedov, ktorí zavolali políciu. Matku zatkli hneď ako sa po polnoci vrátila domov. "Nemyslela som si, že to bude trvať tak dlho," uviedla na polícii.
27. 1. 2006
Zomrel Antonín Moskalyk
Zomrel Antonín Moskalyk
Po ťažkej chorobe zomrel dnes ráno vo veku 75 rokov český režisér a scenárista Antonín Moskalyk. Režisér divácky obľúbených Četnických humoresek, či Dobrodružství kriminalistiky bol od decembra hospitalizovaný v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Jeho meno sa spája s českou kinematografiou už niekoľko desiatok rokov. Režisérsky zastrešil množstvo televíznych seriálov, inscenácií, či filmových hitov ako Dita Saxová, alebo rozprávka Třetí princ. Sláve sa teší i jeho Babička s Jarmilou Kurandovou v hlavnej úlohe, Kráska a zvíře a seriál Panoptikum města pražského. Zosnulý režisér sa počas svojho života podpísal pod asi 20 televíznych filmov a 450 inscenácií a relácií.
Antonín Moskalyk sa narodil v roku 1930 v Chuste na vtedajšej Podkarpatskej Rusi. Po maturite na gymnáziu v Brne sa rozhodol pre štúdium réžie na pražskej Divadelní fakultě Akademie múzických umění. Až do odchodu do dôchodku v roku 1991 pracoval ako režisér a scenárista v Československej televízii. Od konca päťdesiatych rokov spolupracoval Moskalyk s mnohými českými a zahraničnými divadlami.
Filmografia: 2000 "Četnické humoresky" 1989 "Dobrodružství kriminalistiky" 1986 "Panoptikum města pražského" Kukačka v temném lese 1983"Psí kůže" (TV) "Větrná setba" "Vnitřní zrak" (TV) 1982 "Portrét" (TV) "Třetí princ" 1981 "Zahradi deti " 1979 "Maand op het land, Een "(TV) "Maria Spermalie "(TV) 1976 "Herberg in het misverstand, De" (TV) 1974 "Pozdní léto" (TV) "Schapenborre "(TV) 1973 "Schapenbron "(TV) 1972 "Levende lijk, Het" (TV) 1971 "Babička " "Dlouhý podzimní den "(TV) "Klícka" (TV) "Lange herfstdag, Een "(TV) 1970 "Zonen van de admiraal, De" (TV) 1969 "Nechcete jet do Bembrly?" (TV) 1967 "Dita Saxová" 1965 "Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou "(TV)
Originál citát
Originál citát
" Programová štruktúra je plnohodnotná a my nič meniť nebudeme."
Zastupujúca Programová intendantka Jednotky STV Barbara Štubňová na slušnú otázku dôchodkyne, babičky dvoch vnúčat, prečo je v STV nedostatok detských programov.
A to ešte mala šťastie, že jej Štubňová nepovedala :
Volám sa Barbara Štubňová. Začať by sme mohli od koreňov. Dva korene mi už preliečili, jeden zub mi ale museli vytrhnúť. Inak mám korene moravsko-slovenské, líznuté Maďarmi. Ale na stretnutí Rómov, presviedčali môjho kolegu, že priezvisko Štubňová je dočista rómske a že som ich. Ako cigánečka som sa veľmi nevydarila, lebo spev a tanec nie je zmyslom môjho života. Ale viem písať a čítať. Dokonca tak dobre, že som vyhrala konkurz do Top rádia v Košiciach. Pobudla som tam 6 rokov, v čítaní a písaní som sa zdokonalila natoľko, že som prešla hlasovými skúškami v rádiu Expres. Páčilo sa im ako viem písať. To som sa naučila na Gymnáziu."
Alebo
"Tri minúty sem, tri minúty tam."
Alebo
"Čo je to opéčko ?"
VÝROKY TÝŽDŇA
VÝROKY TÝŽDŇA
„Chcem vám poďakovať, vaša eminencia... za podporu pri organizovaní stretnutia s novou hlavou katolíckej cirkvi, s pápežom Dominikom XVI., ktorý ma už v júni minulého roku prijal ako jednu prvých hláv štátov. "
Prezident Ivan Gašparovič
„Minister Tóth je nebezpečný živel. „
Anton Popovič
"Vyzerám jak stará kurva"
Speváčka Ramada v Pre a proti na Jednotke
„V Markíze zlyhal jeden dôležitý článok. Iveta pozaťahovala za nejaké páky, lebo si myslí, že je neoddeliteľnou súčasťou tejto relácie. Napriek tomu to neberiem tragicky.“
Peter Pinďo Lengyel
„Veľmi som sa tomu potešila. V Markíze dujú dobré vetry a ja sa teším na stretnutia s ďalšími rodinami.“
Iveta Malachovská
„Vo veci výmeny moderátora v relácii Hodina pravdy došlo k prehodnoteniu situácie a Iveta Malachovská ostáva v tomto formáte do konca marca. Od apríla pripravujeme nové projekty a do jedného z nich by sme radi obsadili Pinďa. Je to projekt, ktorý mu poskytne viac priestoru. Ďalšie kroky budú už aj záležitosťou nového vedenia.“
Hovorkyňa TV Markíza Ivana Semjanová
"Štát realizuje zimný výpredaj štátneho majetku. Namiesto hľadania spôsobu, ako čo najlepšie rozvíjať letiská, ich predáva vláda ako kilo jabĺk na trhu.Pobavili sme sa na výroku, že sa po 31. marci už nebude privatizovať. Koalícia však zabudla povedať, že dovtedy stihne predať všetko."
Predseda strany Smer-sociálna demokracia Robert Fico
"Štát by mal chrániť záujmy Slovenska a nie predávať všetko za lacné groše. Nechcem, aby sa zo Slovenska stal Pentaland"
Poslanec za stranu SMER - SD Ľubomír Vážny
„Ja som prišiel nabitý energiou, že sa tu budeme rozprávať o predaji letísk. Bohužiaľ som veľmi sklamaný, lebo vecnej diskusie v parlamente odznelo málo. To bola spúšť demagógie.Diskusia bola hlavne od poslancov Smeru veľmi úbohá, o privatizácií letísk sa prakticky nehovorilo. Smer by si mohol dať do svojich hesiel aj Buduj vlasť, podporíš mier."
Minister hospodárstva Jirko Malchárek
"Hlasovanie vyhlasujem, ale ja nehlasujem, pretože akože prítomný nie som, ako keby som odišiel, práve zavrel dvere. No, práve teraz sa som sa vrátil".
Podpredseda Rozhlasovej rady Jozef Ševec, riadiaci zasadnutie
"Pre mňa sa skončila jedna historická etapa. Založil jsme rádio, rozšířil som ho; iba sme nemali dostatok investičných finančných prostriedkov, aby sme obstáli v boji s konkurenciou"
Andy Hryc
"Mňa jeho nezaujíma, ako posudzuje podnikateľské plány uchádzačov o slovenské letiská jeden zo subporadcov. Môžem pred jeho analýzami zavrieť oči".
Minister hospodárstva SR Jirko Malchárek
26. 1. 2006
Dej si, chlapče, radit,pomni na tu slávu !Ještě budou hezké holky tebou sladit kávu.
Dej si, chlapče, radit,pomni na tu slávu !Ještě budou hezké holky tebou sladit kávu.
Tak jsem s chladnou resignací v hlavě,
v hubě ale vřelou cigáru,
čerstvěj než cár ruský přijel k poště v dobrém rozmaru.
Tam jsem zatím - mustr delikventů!
- bez ochrany povečeřel hezky,
než za mnou stráž s odřenými nosy přikulhala pěšky.
Já spal dobře, ale policajti měli tu noc ve Weidringu zlou,
mazali si špiritusem záda, nosy arnikou.
Tu je konec této epopeje, k níž jsem nepřibásnil ani chlup,
všechno mi dosvědčí ve Weidringu postmistr Dahlrupp.
Sú to už pomaly tri dni, čo František Borovský pracuje Markízu. Televízia Markíza informácie odmietla komentovať, TV JOJ sa vyjadrila jasne "Pán Borovský u nás odvčera nepracuje. Programový úsek dočasne riadi generálny riaditeľ TV JOJ v súčinnosti s vedúcimi jednotlivých oddelení."
Neverím, že Ivan Kmotrík by sa na to pozeral so založenými rukami a nehovoril vopred o tom s Jánom Kováčikom, či Vašom Mikom. Možno sa mýlim, ale potom by už akýkolvek komentár na adresu TV JOJ bol úplne zbytočný.Možno urobili „ transfer" : Ribanský- Borovský.
Aj tak mi ostáva záhadou programové riadenie JOJ.
Borovský navyše pochopil, že s JOJ sa v súčasnosti asi nedá nič robiť aj napriek dobrým informáciám z STV, ktoré mal stále k dispozícii cez Barbaru Štubňovú .
Pre občerstvenie :
F. Borovský odišiel v máji 2005 zo Slovenskej televízie. Kvôli nekorektnému odchodu pred uplynutím výpovednej lehoty .STV oznámila jeho odchod na inšpektoráte práce a podala trestné oznámenie.
Kto bude novým programovým riaditeľom STV?
( 02.06.2005 10:32 ) Táto otázka je zatiaľ predčasná. Pán Borovský zatiaľ z STV neodišiel a má platnú pracovno-právnu zmluvu.
ZÁPIS č. 15/2005
z riadneho zasadnutia Rady Slovenskej televízie 19. decembra 2005
Ako GR STV uviedol, všetky oznámenia, sťažnosti a pokusy o trestné oznámenie v prípade Borovský boli zo strany súdu zamietnuté, napriek tomu, že STV poskytla jasné dôkazy.
Nie je možné, aby vrcholový manažér začal z jedného dňa na druhý pracovať pre konkurenciu, budú sa tomu venovať naši právnici.Do dnešného dňa sme od neho nedostali výpoveď, respektíve neurobil iný relevantný právny úkon smerujúci ku skončeniu pracovného pomeru. Podľa nás nie je možné, aby vrcholový manažér opustil svoju pozíciu svojvoľne zo dňa na deň a prešiel priamo ku konkurencii. Tento prípad chceme riešiť ako určitý precedens, aby ani v budúcnosti takéto konanie nebolo tolerovateľné." Branislav Zahradník.
K lojalite :
Výsledky, ktoré dosiahli slovenské seriály sú pre nás komerčne nezaujímavé. Produkovať jednu časť seriálu za milión korún s výsledkom, že si ho pozrie 90 tisíc divákov je hospodárska kriminalita.
Programový riaditeľ TV JOJ František Borovský pre HN
Predtým člen vedenia STV a intendant Jednotky , zodpovedný aj za Rodinné tajomstvá
Breaking news
Breaking news
Podľa neoverených informácií J&T FINANCE GROUP, a.s.predalo svoj podiel v C.E.N. s.r.o. -TA 3
MAILYMESIACA
MAILY MESIACA
Nielen časopis STAR dostal mail od agentúry Scream Artist Management.
Stojí za prečítanie.
Nedá mi už nereagovať na urážlivé, dehonestujúce a najmä nepravdivé informácie pána Šindlera o tom, ako jeho „úžasná“ dcéra pod jeho dohľadom vyhodila manažéra Honzu Musila. Uznávam, že pre bulvár je to asi skvelé sústo a to i napriek tomu, že k tomu došlo ešte na konci augusta.Pán Šindler však večným a klamlivým vyťahovaním tejto kauzy pravdepodobne túži lacno zakryť mediálne prepieraný vzťah svojej dcéry so Záhradníkom, alebo (a to najskôr) nekvalitu jej debutoveho albumu, na ktorej sa veľmi pričinil on sám!Zároveň ma zaráža, že médiá s radosťou uvádzajú iba jednostranný pohľad na celú vec a nikoho nezaujíma názor druhej strany. Ako manažér zastupujuci spločnosť Scream Artist Management, s. r. o. však môžem prehlásiť, že naša agentúra, prostredníctvom jej majiteľa, pána Musila vyhodila slečnu Šindlerovú (dnes už svetovo premenovanú na Schindlerovú) a pán Šindler (doteraz svetovo nepremenovany) prijal túto informáciu s otvorenými ústami a nestačil reagovať. Vzápätí po opustení kancelárie však zmobilizoval mediá a všetkým oznámil, že to oni vyhodili manažéra, pričom pravda je úplne iná. Bohužiaľ, zdá sa, že tieto klamstvá nahovoril i svojej dcére, ktorá (a viem to z osobnej skúsenosti) dodnes žije v naivnom presvedčení o hrdinstve svojho otca.Agentúra sa so slečnou Martinou rozlúčila preto, že ona komunikovala s agentúrou výhradne prostredníctvom svojho otca. Od skončenia spoločného turné, až do konca augusta, kedy k rozchodu došlo, sa ani raz neukázala v našej spoločnosti, nebola ochotná komunikovať o žiadnych veciach, okrem honorárov za svoje vystúpenia. Pritom vytrvalo (samozrejme, prostredníctvom svojho otca) odmietala charitatívne vystúpenia, či predstavenia za nižšiu cenu, než bol jej bežný honorár. Pána Šindlera zas zaujímalo iba to, aby mal včas na účte peniaze a keď náhodou niečo nebolo v poriadku, dokázal urobiť poriadny „čurbes“. Tento pán si totiž nedokáazal uvedomiť, že agentúra sa stará aj o 10 ďalších finalistov a mal pocit, že všetko sa bude točiťt iba okolo jeho dcéry. Reči o tom, že Martina bola pre agentúru „sliepkou so zlatými vajcami“ sa na pravde zakladajú iba čiastočne. V žiadnom prípade nie so zlatými vajcami, pretože v agentúre bolo mnoho ďalších, viac akívnejších finalistov.Nie je tiež pravda, že pán Musil si bral 20% aj z akcií, ktoré agentúra nezabezpečila. Pán Šindler nemá na takéto konanie jediný dôkaz, pretože nič také sa nedialo. Všetky akcie, ktoré slečna Martina robila v čase pôsobnosti v našej agentúre, boli také, ktoré zariadila agentúra a tiež si za ne vzala honorár. Ak slečna Martina absolvovala i „čierne“ akcie a „niekto“ jej z nich umelo uberal peniaze, to už nie je problém agentúry.Bohužiaľ, slečna Martina bola „zlatovajcou sliepkou“ najma pre svojho otca, ktorý len ťažko niesol fakt, že v súťaži sa zrodili i omnoho žiadanejší interpreti ako jeho dcéra. Tú, naopak, dotlačil do gýčového projektu a spoločne vytvorili tretotriedny album. To, že si za svojím nestoja už ani oni, potvrdzuje uvedenie „vykrádačky“ Je T´aime ako singla promujúceho jej album.Mne osobne je v podstate absolútne jedno, akým smerom sa vydáva slečna Schindlerová a kam ju smeruje jej otec. Zaráža ma však príistup pána, ktorý prostredníctvom našej agentúry zarobil nemalé peniaze a stále si nájde spôsob, ako nakydať na chrbát človeka, ktorý sa stará o finalistov i svojich zamestnancov, najlepšie ako je to len možné. A keď sa takéto kydy objavia 2 - 3 krát týždenne na stránkach novín, príde mi to už ako stupidita, na ktorú treba reagovať. Pretože slečna Schindlerová ani náhodou nie je taky anjelik akým ju jej otec robí. Tvrdohlavá a najmä ovplyvniteľná, pričom ešte nedokáže rozoznať, kto jej vlastne chce lepšie.
S pozdravom
Pavol Božík
Časopis STAR uverejnil odpoveď od pánbohviekoho, pomerne nesúvislú a v tomto znení ,bez titulkov:
,Ja, ako stanovisko za Šindlerových, môžem povedať, že my sme sa s pánom Honzom Musilom z agentúry Scream Artist Management s.r.o, rozišli po vzájomnej dohode. Nemáme do budúcnosti žiadne záväzky ani nevysvetlené finančné alebo iné nezrovnalosti. Pán Musil mal podpísanú zmluvu na tri roky s nami a my sme ju korektne uzatvorili k 31.8.2005. Ja som po čase zistil, že zmluva nie je podľa našich predstáv, a preto som sa takto rozhodol. Je mi jedno, či bude tvrdiť, že nás vyhodil on. Ja som spokojný, zmluva je ukončená, a to je podstatné. Robím svojej dcére manažéra oveľa lepšie. Viem si veci skoordinovať, aj ohľadom školy, aj jej osobného života. Vozím ju, čiže je to iné, aj čo sa týka bezpečnosti. Myslím, že toto je to najlepšie východisko. Album je úspešný, predáva sa výborne, je to už okolo 20 000 kusov, je všade na prvom mieste a očakávame platinu. Recenzie od pár amatérov neberiem do úvahy.Takže ja nemám byť prečo nespokojný.“
Kto, preboha, zavolá zajtra. ?!
Kto, preboha, zavolá zajtra ?!
Nuž, netuším, pane, odpovedal som.
Spýtajte sa ho rovno vy.
Alebo si zoberte ako vodítko túto časť zápisu :
V ďalšej časti tohto bodu programu vystúpil B. Bobocký, ktorý sa opýtal, ako bude akceptovaná požiadavka Rady STV vyjadrená v uznesení č. 56/2004 ohľadom zmeny formátu relácie Odpovede z obrazovky, pretože z jej posledného tohtoročného vysielania má pocit, že k zmene zatiaľ nedôjde.
Ako GR STV vo svojej odpovedi uviedol, v doterajšej podobe bude relácia vysielaná do prvej polovice februára. Od druhej polovice februára pôjde relácia do vysielania v zmenenej forme.
Samozrejme , všetko je ináč.
Ale, kto, preboha zavolá zajtra. ?!
Dominik XVI ?
25. 1. 2006
SuperStar SK vs. Svet Again
SuperStar SK vs. Svet Again
Airplay 3.týždeň
16.01.-22.01.2006
1. Mattafix - Big City Life
2. Predná, Zdenka - Len ty smieš
3. Williams, Robbie - Advertising Space
4. Chinaski - Tabáček
5. Sugababes - Ugly
6. Shakira - Don´t Bother
7. Madonna - Sorry
8. Madonna - Hung Up
9. Coldplay - Talk
10. Pussycat Dolls - Stickwitu
12. Peha - Deň medzi nedeľou a pondelkom
19. No Name - Čím to je
21. Bystrík - Či to nie je sen
22. Smatanová, Zuzana - Svet mi stúpil na nohu
26. Žbirka, Miroslav - Láskoliek
27. Polemic - Yes You´re Right
31. Stereo - Po písmenku
32. Kelecsenyi, Martin - Musím už ísť
37. U.K.N.D. - Morusova
40.Rollins, dara - Party DJ
41. Nocadeň - Jackie Chan
42. Tomeček, Samo - Nehorí
46. Tweens - Láska Chce Viac
52. Nocadeň - Nestrieľajte do labutí
53. Bezdeda, Tomáš - Cesty
61. Gladiator - Len s tebou ma baví svet
66.Para - Veci čo si pamätám
71. Konček,Peter - I Love You More
73. Čistychov - Vaša
75. Müller, Richard - Sníh
86. Horkýže slíže - Farebná
88. Peha - Spomaľ
91. Desmod - PS2
93. Schindlerová, Martina - Je T´Aime
95. Hex - Život
96. I.M.T. Smile & Smatanová, Zuzana - Úsmev a čaj
97. Kirschner, Jana - She´s So Shallow
98. Kmeťo Band - Some Coro
SRO,s.r.o. 17
SRO,s.r.o. 17
Rozhlasová rada dnes definitívne neuzavrela počet kandidátov, ktorí postúpia do tretej voľby generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu (SRo). Zo 16 uchádzačov vyradila dvoch - Milana Mojša Kováča a Miroslava Krasňana, pretože nedodali všetky predpísané dokumenty.
Všetky formálne náležitosti spĺňa podľa rady ďalších 14 uchádzačov - Ján Derďák, Ján Nemec, Roland Keťko, Milan Materák, Ladislav Kubiš, Alojz Špaček, Gabriel Szantó, Michal Dzurjanin, Andrej Obuch, Miloslava Zemková, Hilda Gajdošová, Oľga Janíková, Emil Eštók a Jaroslav Rezník.
Problém nastal pri bývalom riaditeľovi SRo Jaroslavovi Rezníkovi, ktorý sa podľa niektorých členov rady nemôže opätovne uchádzať o post šéfa rozhlasu, lebo ho viedol už dve funkčné obdobia. To potvrdzujú aj dve právnické stanoviská, ktoré však vyvracia tvrdenie ministerstva kultúry a aj časti členov rady.
Stanovisko rezortu kultúry hovorí, že bývalý riaditeľ rozhlasu bol vo funkcii ako generálny riaditeľ iba v prvom období a jeho kandidatúru pripúšťa. Rezníka po druhýkrát zvolili do funkcie ešte podľa zákona z roku 1991. Od roku 2003 platí nový zákon o SRo, ktorý vo svojom prechodnom ustanovení hovorí, že funkčné obdobie generálneho riaditeľa SRo uplynie podľa starých pravidiel. Prechodné ustanovenie, podľa právneho stanoviska, ktoré si dal vypracovať Rezník, nehovorí o prekážke zvoliteľnosti. Toto právne stanovisko sa nezhoduje s právnym stanoviskom, ktoré si dala vypracovať Rozhlasová rada. Z neho vyplýva, že Rezník by sa už nemal uchádzať o funkciu riaditeľa SRo, pretože ako riaditeľ SRo pôsobil dve obdobia.
1. podpredseda Rozhlasovej rady Peter Varga hovorí, že Rozhlasová rada po otvorení 16 obálok s prihláškami na generálneho riaditeľa SRo skonštatovala, že podmienky účasti vo výberovom konaní formálne splnilo 14 kandidátov.
Po hlasovaní o možnosti účasti vo voľbe jedného zo 14 kandidátov, ktorí splnili podmienky účasti - J. Rezníka, sa rada nerozhodla, či môže pokračovať vo voľbe a hlasovala o tom, či sa Rezník môže uchádzať o ďalšie funkčné obdobie. Žiadna strana nezískala potrebný počet hlasov na to, aby rozhodla. Na hlasovaní chýbali dvaja členovia rady a zároveň jej predseda, M. Dzurjanin, ktorý sa ako jeden z kandidátov jej rokovania zúčastňovať nebude. "Rozhlasová rada prerušila rokovanie a bude rokovať o tomto bode 1. februára o 12:00," konštatoval Varga. V rámci tohto zasadnutia bude rada rokovať aj o pripomienkach k návrhu novely zákona o SRo a STV.
Podľa člena Rozhlasovej rady Vladimíra Taliana, ktorý navrhol hlasovanie o neumožnení postupu Jaroslava Rezníka do tretej voľby šéfa SRo, nejasnosti o možnosti Rezníkovej opätovnej kandidatúry sú dôkazom, že prechodné ustanovenie v zákone o SRo "nie je dobre naformulované". Pokiaľ bude Jaroslav Rezník kandidovať, bude sa táto situácia opakovať. Talian bol proti Rezníkovej kandidatúre aj v druhej voľbe, vtedy však tento návrh rada v hlasovaní zamietla.
Rada dnes tiež hlasovala o odvolaní jej 2. podpredsedu Jozefa Ševeca, no na jeho odvolanie nezískala dostatok hlasov. Jej členovia zobrali na vedomie informačný materiál o alternatívnom úspornom projekte vysielanie Rádia Slovakia International, ktoré by malo z úsporných dôvodov odísť z krátkych vĺn.
Ďalší únik do reality ?
Ďalší únik do reality ?
Brian Lipták už nepôsobí na pozíci ekonomický riaditeľ STV.
Od 19. januára ho nahradila Ing. Mária Kováčová
Apropos. Bolo to po zasadnutí Rady STV.
Nič sa nedozvedela.
A načo, nakoniec.
Ostáva tak už iba tri Rybníček, Košút, Zahradník.
SRO,s.r.o. 16 The NeverEnding Story ?
SRO,s.r.o. 16 The NeverEnding Story ?
Kandidáti do Rozhlasovej rady
Michal Dzurjanin ,predseda Rozhlasovej rady . Je pripravený na čokoľvek aj bez projektu.
Jaroslav Rezník, bývalý generny riaditeľ SRo. Má pripravevé projekty " Ako napraviť chyby po Rezníkovi ", "Za P.S.M.A. nemôžem" a "Z Tóthom, či bez Tótha ."
Ladislav Kubiš, šéfredaktor zahraničného vysielania SRo . Mohol by byť východiskom z núdze, ale aj tak nikoho nezvolia.
Gabriel Szantó, odvolaný šéf rádiokomunikačného oddelenia Slovenského rozhlasu - Dňa 27. novembra 1997 prerušili Slovenské telekomunikácie, š.p. vysielanie Rádia TWIST na kóte Sitno. Tento skutok bol krajským súdom v Banskej Bystrici označený za trestný čin poškodzovania verejnoprospešného zariadenia v zmysle ustanovenia § 182 ods. 1 písm. a/, ods. 2 písm. a/ Trestného zákona za ktorý bol vtedajší riaditeľ Rádiokomunikácií odštepného podniku ST š.p. Ing. Gabriel Szantó v roku 1999 odsúdený na trest odňatia slobody. Od právoplatnosti tohto rozsudku, po uznaní záväzku zo strany ST, uplatnilo Rádio Twist súdnou cestou, voči Slovenským telekomunikáciám, š.p. neskôr jeho právnemu nástupcovi Slovenským telekomunikáciám, a.s., nárok na odškodnenie vo výške 25 mil. Sk. Keďže príslušný súd vo veci ešte nerozhodol, po mnohých neúspešných rokovaniach o odškodnení, a pokusoch o zmier pristúpilo Rádio Twist po predchádzajúcom upozornení, k započítavaniu svojich záväzkov voči uznanej pohľadávke, ktorú voči ST, a.s. v súvislosti s horeuvedeným poškodením eviduje. K dnešnému dňu Rádio Twist neeviduje vo svojom účtovníctve žiadne záväzky voči ST a.s.
Oľga Janíková , bývalá rozhlasová dramaturgička . Manžel Paľo Janík by určite pomohol. Aspoň by prišli profesionáli ako- Slavomír Magál, RNDr. Andrej Ferko, CSc, Mgr. art. Štefan Dlugolinský ,Peter Štrelinger ,Peter Ševčovič a iní.
Miloslava Zemková, bývalá starostka bratislavskej časti Staré Mesto - Môže predložiť projekt- Ako znefunčniť FUN Rádio a rozpredať Staré Mesto
Hilda Gajdošová - súčasná štatutárna zástupkyňa a ekonomická riaditeľka SRo - Dobrý tip, ale neprierazná.
Milan Materák, bývalý riaditeľ STV - Tomu reputáciu pokazil súčasný riaditeľ STV Richard Rybníček a on sám.
Roland Keťko, manažér z Komárna by ako riaditeľ SRo by urobil z verejnoprávneho rozhlasu symbol napredovania a prosperity Slovenska. Považuje sa totiž za tvorivého človeka, vizionára a organizátora, čo by mal podľa neho spĺňať aj šéf SRo. Vyrovnané hospodárenie by malo zabezpečiť jeho päť postulátov - príspevky od štátu, koncesionárske poplatky, predaj reklamy, speňaženie vlastnej tvorby a prostriedky z Európskej únie.
Milan Mojš-Kováč, stály kandidát na slovenského prezidenta Milan Mojš-Kováč-Milan Mojslav Metod Mojš-Kováč, Mgr., 59 r., slovenský národovec z II. a III. odboja,Veľkokrížnik ORDO SANCTI CONSTANDINI MAGNI - Rytierskeho rádu Konštantína Veľkého (r.275 - 350 po Kr.) syna Sv. HELENY, ktorej zásluhou Relígia Sv. Kríža ukrižovaného Pána Ježiša z r. 33. po Kr. sa dostala do Ríma n Konštantínov stĺp na Vatikánskom námestí. Na báze týchto skutočností bol po r. 990 po Kr. na Slovensku obnovený OSCM. Prácou, pre národ, Vlasť, Ľudstvo, Pánu Bohu milými skutkami!
Ján Nemec, ktorý bol redaktorom SRo.Dlhoročný rozhlasový pracovník, novinár a v súčasnosti manažér Ján Nemec prezentoval rade projekt s názvom Rozhlas je len jeden. Nemec uvažuje aj o zmene názvov okruhov SRo, Rádio Slovensko by premenoval na Rozhlas a Rádio FM na Rádio Fit alebo Hit.
A ostávajú nám ešte dvaja.
Emil Eštok z Banskej Bystrice / o.i. ATS FINANCE, a.s., v likvidácii a Poisťovňa DRUKOS a.s. " v likvidácii "
Ale ,spolu s Karolom Kokavcom by mohol z rozhlasu urobiť niečo ako 1. rozhlasovú dopravnú spoločnost, a.s./ najlepšie v likvidácii/.
Nuž a Ján Derďák z Piešťan urobí z rozhlasu asi SRo, d.s.s.
Ktovie.
Tuším sa ten Machaj nemal vzdávať.
Zákon zákonov
Zákon zákonov
Ministerstvo kultúry pripravilo zákon sa mení a dopĺňa zákon č. 619/2003 Z. z. o Slovenskom rozhlase a zákon č. 16/2004 Z. z. o Slovenskej televízii . Momentálne je v pripomienkovom konaní do 7. februára.
MK SR reaguje predovšetkým na možnú situáciu pri voľbe generálneho riaditeľa SRo a takisto na postavenie štatutárov v oboch verejnoprávnych inštitúciách.
Predkladacia správa
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 619/2003 Z. z. o Slovenskom rozhlase a zákon č. 16/2004 Z. z. o Slovenskej televízii sa predkladá ako iniciatívny materiál.
Navrhovaná právna úprava reaguje na aplikáciu platnej právnej úpravy týkajúcej sa voľby generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie. V tomto kontexte návrh zohľadňuje požiadavku podrobnejšej normatívnej úpravy voľby štatutárneho orgánu verejnoprávnych médií tak, aby sa zabezpečila kontinuálnosť riadenia verejnoprávnych médií a prehľadný postup Rozhlasovej rady alebo Rady Slovenskej televízie pri voľbe generálneho riaditeľa.
Navrhovaná právna úprava nie je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky ani medzinárodnými záväzkami, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Navrhovaná právna úprava nebude mať negatívny vplyv na verejné financie, zamestnanosť, podnikateľské prostredie a ani na životné prostredie.
Dôvodová správa
k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 619/2003 Z. z. o Slovenskom rozhlase a zákon č. 16/2004 Z. z. o Slovenskej televízii
Všeobecná časť
Slovenský rozhlas a Slovenská televízia sú verejnoprávne médiá, ktorých činnosť riadia generálni riaditelia volení Rozhlasovou radou alebo Radou Slovenskej televízie.
Aplikácia platnej právnej úpravy poukázala na možnú náročnosť procesu voľby nového generálneho riaditeľa, ktorá si z hľadiska právnej istoty vyžaduje precíznejšiu právnu úpravu.
Predložený návrh právnej úpravy zohľadnil možnosť nezvolenia generálneho riaditeľa v rámci jednej voľby a v rámci zabezpečenia kontinuity riadenia verejnoprávnych médií navrhuje systém, ktorý upravuje voľbu generálneho riaditeľa.
V oboch verejnoprávnych médiách sa systém voľby generálneho riaditeľa navrhuje upraviť rovnako. Generálneho riaditeľa bude voliť príslušná rada najmenej dvojtretinovou väčšinou na základe verejného vypočutia, pričom v rámci jednej voľby môžu prebehnúť o kandidátoch tri hlasovania. Ak žiaden z kandidátov nezíska najmenej dvojtretinovú väčšinu hlasov všetkých členov rady a verejného vypočutia sa zúčastnili najmenej traja kandidáti, bude sa hlasovanie na základe verejného vypočutia opakovať najneskôr do piatich dní. Opakovaného hlasovania sa zúčastnia kandidáti, ktorý získali najmenej tri hlasy. Ak ani v opakovanom hlasovaní nezíska žiaden z kandidátov dvojtretinovú väčšinu a aspoň jeden z kandidátov získa aspoň šesť hlasov, uskutoční sa na tom istom zasadnutí ďalšie hlasovanie. V ďalšom hlasovaní rada volí generálneho riaditeľa tajným hlasovaním nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov rady. Ak sa nepodarí zvoliť generálneho riaditeľa ani na základe tretieho hlasovania rada do piatich dní od uskutočnenia neúspešného hlasovania zverejní novú výzvu na prihlásenie kandidátov.
Z dôvodu odstránenia pochybností o oprávnenosti kandidáta zúčastniť sa verejného vypočutia sa v súvislosti s precizovaním úpravy voľby generálneho riaditeľa upravuje zoznam príloh, ktoré musí kandidát na generálneho riaditeľa predložiť k prihláške.
S ohľadom na kompetenciu rád verejnoprávnych médií voliť a odvolávať generálnych riaditeľov sa navrhuje vytvoriť inštitút dočasného štatutárneho zástupcu, ktorého bude rada určovať na čas od skončenia výkonu funkcie generálneho riaditeľa do zvolenia nového generálneho riaditeľa. Rozsah v akom bude dočasného štatutárneho zástupcu riadiť činnosť verejnoprávneho média, bude určovať rada.
Predložený návrh právnej úpravy je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a medzinárodnými záväzkami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Jeho prijatím sa nezakladá zvýšený nárok na verejné financie a ani sa nepredpokladajú negatívne dopady na zamestnanosť, podnikateľské prostredie ani na stav životného prostredia. Navrhovaný zákon je kompatibilný s právom EÚ/ES.
DOLOŽKA
o finančných a ekonomických vplyvoch, environmentálnych vplyvoch a vplyvoch na zamestnanosť a podnikateľské prostredie
k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 619/2003 Z. z. o Slovenskom rozhlase a zákon č. 16/2004 Z. z. o Slovenskej televízii
1. Odhad vplyvu na verejné financie a zamestnanosť
Navrhovaná právna úprava nebude mať vplyv na verejné financie a zamestnanosť.
2. Odhad vplyvu na obyvateľov, hospodárenie podnikateľskej sféry a iných právnických osôb
Navrhovaná právna úprava nebude mať vplyv na obyvateľov, hospodárenie podnikateľskej sféry a iných právnických osôb.
3. Odhad vplyvu na životné prostredie
Navrhovaná právna úprava nebude mať vplyv na životné prostredie.
4. Odhad vplyvu na podnikateľské prostredie
Navrhovaná právna úprava nebude mať vplyv na podnikateľské prostredie.
DOLOŽKA
zlučiteľnosti návrhu zákona s právom Európskych spoločenstiev
a právom Európskej únie
k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 619/2003 Z. z. o Slovenskom rozhlase a zákon č. 16/2004 Z. z. o Slovenskej televízii
1. Predkladateľ právneho predpisu:
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
2. Názov návrhu právneho predpisu:
Zákon ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 619/2003 Z. z. o Slovenskom rozhlase a zákon č. 16/2004 Z. z. o Slovenskej televízii.
3. Problematika návrhu právneho predpisu:
a) nie je upravená v práve Európskych spoločenstiev,
b) nie je upravená v práve Európskej únie,
c) nie je obsiahnutá v judikatúre Súdneho dvora Európskych spoločenstiev alebo Súdu prvého stupňa Európskych spoločenstiev.
4. Záväzky Slovenskej republiky vo vzťahu k Európskym spoločenstvám a Európskej únii:
- bezpredmetné.
5. Stupeň zlučiteľnosti návrhu nariadenia s právom Európskych spoločenstiev a právom Európskej únie:
- bezpredmetné.
6. Gestor (spolupracujúce rezorty):
- bezpredmetné.
Osobitná časť
K Čl. I
Návrh upravuje ustanovenia týkajúce sa štatutárneho orgánu Slovenského rozhlasu. V bode dva sa ustanovuje nová kompetencia Rozhlasovej rady, podľa ktorej si rada môže na čas od skončenia výkonu funkcie generálneho riaditeľa do zvolenia nového generálneho riaditeľa určiť štatutárneho zástupcu Slovenského rozhlasu, ktorý bude v rozsahu určenom radou riadiť činnosť Slovenského rozhlasu a konať v jeho mene. Rada schváli za štatutárneho zástupcu niektorého zo štatutárnych zástupcov, ktorých poveril generálny riaditeľ a ktorý vykonával svoju funkciu v čase skončenia výkonu funkcie generálneho riaditeľa, iba ak takýto štatutárny zástupca nie je, tak rada schváli za štatutárneho zástupcu iného zamestnanca Slovenského rozhlasu. Rada si bude môcť dočasného štatutárneho zástupcu a rozsah jeho právomoci určiť už v priebehu výkonu funkcie generálneho riaditeľa; dočasný štatutárny zástupca však bude riadiť Slovenský rozhlas až po skončení výkonu funkcie generálneho riaditeľa. Generálnemu riaditeľovi pritom zostáva právo určiť si najviac dvoch svojich zástupcov, ku ktorým sa vyjadruje rada a ktorí ho zastupujú v čase jeho neprítomnosti v rozsahu určenom generálnym riaditeľom. Skončením výkonu funkcie generálneho riaditeľa však takéto poverenie končí a vzniká poverenie pre dočasného štatutárneho zástupcu.
Body 1, 3 až 6 a 12 sú technické úpravy súvisiace s ustanovením novej kompetencie Rozhlasovej rady.
Bod sedem upravuje podmienky na výkon funkcie generálneho riaditeľa, ktoré zostávajú zachované, precizujú sa však a dopĺňajú o povinnosť predloženia explicitne ustanovených príloh k žiadosti kandidáta na výkon funkcie generálneho riaditeľa. Vzhľadom na čistotu vzťahov v samotnom verejnoprávnom médiu sa navrhuje, aby ani kandidát nemohol byť členom iného orgánu Slovenského rozhlasu; ak sa teda bude chcieť o funkciu generálneho riaditeľa uchádzať člen Rozhlasovej rady, bude sa musieť najprv vzdať členstva. Navrhuje sa aj riešenie konfliktu záujmov kandidáta na generálneho riaditeľa, ktorý sa môže zúčastniť volieb, ak čestne vyhlási, že v prípade zvolenia konflikt záujmov odstráni do 45 dní. S ohľadom na zabezpečenie primeranej úrovne predkladaných projektov kandidátmi, rada vo výzve určí minimálny rozsah a obsah projektu riadenia a rozvoja. V prípade, že kandidát predloží projekt, ktorý nebude spĺňať ani požadovaný minimálny rozsah rada takéhoto kandidáta nemusí pozvať na verejné vypočutie, keďže nesplnil zákonom ustanovenú podmienku.
Bod osem upravuje voľbu generálneho riaditeľa. Generálneho riaditeľa volí rada tajným hlasovaním najmenej dvojtretinovou väčšinou všetkých členov rady na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov. Ak žiadny z kandidátov nezíska vo voľbe najmenej dvojtretinovú väčšinu hlasov všetkých členov rady a verejného vypočutia sa zúčastnili aspoň traja kandidáti, rada najneskôr do piatich dní opakuje hlasovanie o kandidátoch, ktorý získali v prvom hlasovaní aspoň tri hlasy. Aj v tomto opakovanom hlasovaní však kandidát musí získať najmenej dvojtretinovú väčšinu hlasov všetkých členov rady. V prípade, že generálny riaditeľ zvolený nebude, rada zopakuje na tom istom zasadnutí hlasovanie a hlasuje o kandidátoch, ktorý získali aspoň šesť hlasov. Na zvolenie generálneho riaditeľa v ďalšom hlasovaní stačí nadpolovičná väčšina hlasov všetkých členov rady. Ak sa nepodarí zvoliť generálneho riaditeľa ani na základe tretieho (ďalšieho) hlasovania rada do piatich dní od uskutočnenia neúspešného hlasovania zverejní novú výzvu na prihlásenie kandidátov.
Body 9 až 11 sú legislatívno-technické úpravy súvisiace s úpravou voľby generálneho riaditeľa.
K Čl. II
Návrh upravuje ustanovenia týkajúce sa štatutárneho orgánu Slovenskej televízie rovnako ako sa navrhuje pre Slovenský rozhlas. V bode dva sa ustanovuje nová kompetencia Rade Slovenskej televízie, podľa ktorej si rada môže na čas od skončenia výkonu funkcie generálneho riaditeľa do zvolenia nového generálneho riaditeľa určiť štatutárneho zástupcu Slovenskej televízie, ktorý bude v rozsahu určenom radou riadiť činnosť Slovenskej televízie a konať v jej mene. Rada schváli za štatutárneho zástupcu niektorého zo štatutárnych zástupcov, ktorých poveril generálny riaditeľ a ktorý vykonával svoju funkciu v čase skončenia výkonu funkcie generálneho riaditeľa, iba ak takýto štatutárny zástupca nie je, tak rada schváli za štatutárneho zástupcu iného zamestnanca Slovenskej televízie. Rada si bude môcť dočasného štatutárneho zástupcu a rozsah jeho právomoci určiť už v priebehu výkonu funkcie generálneho riaditeľa; dočasný štatutárny zástupca však bude riadiť Slovenskú televízie až po skončení výkonu funkcie generálneho riaditeľa. Generálnemu riaditeľovi pritom zostáva právo určiť si najviac dvoch svojich zástupcov, ku ktorým sa vyjadruje rada a ktorí ho zastupujú v čase jeho neprítomnosti v rozsahu určenom generálnym riaditeľom. Skončením výkonu funkcie generálneho riaditeľa však takéto poverenie končí a vzniká poverenie pre dočasného štatutárneho zástupcu.
Body 1, 3 až 6 a 13 sú technické úpravy súvisiace s ustanovením novej kompetencie Rozhlasovej rady.
Bod sedem upravuje podmienky na výkon funkcie generálneho riaditeľa, ktoré zostávajú zachované, precizujú sa však a dopĺňajú o povinnosť predloženia explicitne ustanovených príloh k žiadosti kandidáta na výkon funkcie generálneho riaditeľa. Vzhľadom na čistotu vzťahov v samotnom verejnoprávnom médiu sa navrhuje, aby ani kandidát nemohol byť členom iného orgánu Slovenskej televízie; ak sa teda bude chcieť o funkciu generálneho riaditeľa uchádzať člen rady Slovenskej televízie, bude sa musieť najprv vzdať členstva. Navrhuje sa aj riešenie konfliktu záujmov kandidáta na generálneho riaditeľa, ktorý sa môže zúčastniť volieb, ak čestne vyhlási, že v prípade zvolenia konflikt záujmov odstráni do 45 dní. S ohľadom na zabezpečenie primeranej úrovne predkladaných projektov kandidátmi, rada vo výzve určí minimálny rozsah a obsah projektu riadenia a rozvoja. V prípade, že kandidát predloží projekt, ktorý nebude spĺňať ani požadovaný minimálny rozsah rada takéhoto kandidáta nemusí pozvať na verejné vypočutie, keďže nesplnil zákonom ustanovenú podmienku.
Bod osem upravuje voľbu generálneho riaditeľa. Generálneho riaditeľa volí rada tajným hlasovaním najmenej dvojtretinovou väčšinou všetkých členov rady na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov. Ak žiadny z kandidátov nezíska vo voľbe najmenej dvojtretinovú väčšinu hlasov všetkých členov rady a verejného vypočutia sa zúčastnili aspoň traja kandidáti, rada najneskôr do piatich dní opakuje hlasovanie o kandidátoch, ktorý získali v prvom hlasovaní aspoň tri hlasy. Aj v tomto opakovanom hlasovaní však kandidát musí získať najmenej dvojtretinovú väčšinu hlasov všetkých členov rady. V prípade, že generálny riaditeľ zvolený nebude, rada zopakuje na tom istom zasadnutí hlasovanie a hlasuje o kandidátoch, ktorý získali aspoň šesť hlasov. Na zvolenie generálneho riaditeľa v ďalšom hlasovaní stačí nadpolovičná väčšina hlasov všetkých členov rady. Ak sa nepodarí zvoliť generálneho riaditeľa ani na základe tretieho (ďalšieho) hlasovania rada do piatich dní od uskutočnenia neúspešného hlasovania zverejní novú výzvu na prihlásenie kandidátov.
Body 9, 10 a 12 sú legislatívno-technické úpravy súvisiace s úpravou voľby generálneho riaditeľa.
V bode 11 ide o odstránenie legislatívno-technickej nepresnosti.
K Čl. III
Účinnosť navrhovanej právnej úpravy sa s prihliadnutím na legislatívny proces navrhuje na 1. mája 2006.
á v r h
Z á k o n
z ....................... 2006,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 619/2003 Z. z. o Slovenskom rozhlase a zákon č. 16/2004 Z. z. o Slovenskej televízii
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
Zákon č. 619/2003 Z. z. o Slovenskom rozhlase sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 4 ods. 2 sa slová „§ 8 ods. 1 písm. d)“ nahrádzajú slovami „§ 8 ods. 1 písm. e)“.
2. V § 8 ods. 1 sa za písmeno c) vkladá nové písmeno d), ktoré znie:
„d) schvaľuje štatutárneho zástupcu Slovenského rozhlasu, ktorý bude v rozsahu určenom radou riadiť činnosť Slovenského rozhlasu a konať v jeho mene, a to v čase od skončenia výkonu funkcie generálneho riaditeľa do zvolenia generálneho riaditeľa; za štatutárneho zástupcu Slovenského rozhlasu rada schváli štatutárneho zástupcu podľa § 17 ods. 2, ktorý vykonával svoju funkciu v čase skončenia výkonu funkcie generálneho riaditeľa a ak takýto štatutárny zástupca nie je, schváli iného zamestnanca Slovenského rozhlasu,“.
Doterajšie písmená d) až n) sa označujú ako písmená e) až o).
3. V § 15 ods. 2 písm. b) sa slová „§ 8 ods. 1 písm. e), g), h) a i)“ nahrádzajú slovami „§ 8 ods. 1 písm. f), h), i) a j)“.
4. V § 15 ods. 2 písm. c) sa slová „§ 8 ods. 1 písm. k)“ nahrádzajú slovami „§ 8 ods. 1 písm. l)“.
5. V § 15 ods. 2 písm. f) sa slová „§ 8 ods. 1 písm. f)“ nahrádzajú slovami „§ 8 ods. 1 písm. g)“.
6. V § 17 ods. 3 písm. f) sa slová „§ 8 ods. 1 písm. d), i) a j)“ nahrádzajú slovami „§ 8 ods. 1 písm. e), j) a k)“.
7. § 18 vrátane nadpisu znie:
„§ 18Podmienky na výkon funkciegenerálneho riaditeľa
(1) Za generálneho riaditeľa možno zvoliť fyzickú osobu, ktorá sa na výzvu rady prihlásila za kandidáta na funkciu generálneho riaditeľa (ďalej len „kandidát“), má spôsobilosť na právne úkony v celom rozsahu, má vysokoškolské vzdelanie najmenej druhého stupňa, má najmenej trojročnú odbornú prax v oblasti riadenia a spĺňa predpoklady podľa ustanovení § 10 ods. 2 až 5; kandidát nesmie byť členom rady ani členom dozornej komisie.
(2) K prihláške kandidát prikladá
a) projekt riadenia a rozvoja Slovenského rozhlasu; minimálny rozsah a obsah projektu riadenia a rozvoja Slovenského rozhlasu zverejňuje rada vo výzve podľa odseku 1,
b) výpis z registra trestov nie starší ako tri mesiace,
c) štruktúrovaný životopis,
d) doklad preukazujúci ukončenie vysokoškolského vzdelania najmenej druhého stupňa,
e) čestné vyhlásenie o spôsobilosti na právne úkony v celom rozsahu,
f) čestné vyhlásenie o splnení podmienky odbornej praxe v oblasti riadenia s uvedením osoby, u ktorej túto prax vykonával,
g) čestné vyhlásenie o splnení predpokladov podľa § 10 ods. 3 až 5 alebo čestné vyhlásenie, že tieto predpoklady splní do 45 dní od zvolenia.
(3) Funkčné obdobie generálneho riaditeľa sa začína dňom zvolenia radou a trvá päť rokov. Generálneho riaditeľa možno zvoliť opätovne, najviac však na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia.
(4) Generálny riaditeľ je povinný bezodkladne písomne oznámiť rade každú zmenu skutočnosti podľa odseku 1.
(5) Generálnemu riaditeľovi patrí mesačná mzda rovnajúca sa dvojnásobku platu poslanca národnej rady.
(6) Generálny riaditeľ je povinný spôsobom podľa osobitného predpisu27) preukázať rade svoje majetkové pomery do 30 dní od zvolenia do funkcie a následne do 31. marca každého kalendárneho roka.“.
8. Za § 18 sa vkladá § 18a, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 18a
Voľba generálneho riaditeľa
(1) Generálneho riaditeľa volí rada tajným hlasovaním najmenej dvojtretinovou väčšinou všetkých členov rady na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov.
(2) Kandidáta, ktorý spĺňa predpoklady podľa § 18 ods. 1 a ktorého prihláška obsahuje prílohy podľa § 18 ods. 2, rada pozve na verejné vypočutie najmenej sedem dní pred jeho začatím s uvedením dátumu, miesta a hodiny verejného vypočutia.
(3) Ak žiadny z kandidátov nezíska vo voľbe podľa odseku 1 najmenej dvojtretinovú väčšinu hlasov všetkých členov rady a verejného vypočutia sa zúčastnili najmenej traja kandidáti, rada najneskôr do piatich dní od hlasovania podľa odseku 1 opakovane hlasuje na základe verejného vypočutia o kandidátoch, ktorí získali vo voľbe podľa odseku 1 najmenej tri hlasy. Ak ani na základe opakovaného hlasovania žiadny z kandidátov nezíska najmenej dvojtretinovú väčšinu hlasov všetkých členov rady, rada na tom istom zasadnutí vykoná ďalšie hlasovanie. V ďalšom hlasovaní rada volí generálneho riaditeľa tajným hlasovaním nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov rady z kandidátov, ktorí v opakovanom hlasovaní získali najmenej šesť hlasov.
(4) Ak rada nezvolí generálneho riaditeľa podľa odseku 1 ani podľa odseku 3, vykoná opakovanú voľbu generálneho riaditeľa spôsobom podľa odsekov 1 až 3. Výzvu na prihlásenie kandidátov rada zverejní do piatich dní od neúspešného hlasovania podľa odseku 1 alebo odseku 3.
(5) Rada je povinná najneskôr 90 dní pred uplynutím funkčného obdobia generálneho riaditeľa zverejniť výzvu na prihlásenie kandidátov.
(6) Ak sa výkon funkcie generálneho riaditeľa skončí predčasne, rada je povinná do 15 dní od skončenia výkonu funkcie generálneho riaditeľa zverejniť výzvu na prihlásenie kandidátov.“.
9. V § 19 ods. 1 písm. a) sa slová „§ 18 ods. 2“ nahrádzajú slovami „§ 18 ods. 3“.
10. V § 19 ods. 2 písm. c) sa slová „§ 18 ods. 3“ nahrádzajú slovami „§ 18 ods. 1“.
11. V § 19 sa vypúšťajú odseky 5 a 6.
12. V 20 ods. 9 sa slová „§ 8 ods. 1 písm. i)“ nahrádzajú slovami „§ 8 ods. 1 písm. j)“.
Čl. II
Zákon č. 16/2004 Z. z. o Slovenskej televízií sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 4 ods. 2 sa slová „§ 8 ods. 1 písm. d)“ nahrádzajú slovami „§ 8 ods. 1 písm. e)“.
2. V § 8 ods. 1 sa za písmeno c) vkladá nové písmeno d), ktoré znie:
„d) schvaľuje štatutárneho zástupcu Slovenskej televízie, ktorý bude v rozsahu určenom radou riadiť činnosť Slovenskej televízie a konať v jej mene, a to v čase od skončenia výkonu funkcie generálneho riaditeľa do zvolenia generálneho riaditeľa; za štatutárneho zástupcu Slovenskej televízie rada schváli štatutárneho zástupcu podľa § 17 ods. 2, ktorý vykonával svoju funkciu v čase skončenia výkonu funkcie generálneho riaditeľa a ak takýto štatutárny zástupca nie je, schváli iného zamestnanca Slovenskej televízie,“.
Doterajšie písmená d) až m) sa označujú ako písmená e) až n).
3. V § 15 ods. 2 písm. b) sa slová „§ 8 ods. 1 písm. e), g), h) a i)“ nahrádzajú slovami „§ 8 ods. 1 písm. f), h), i) a j)“.
4. V § 15 ods. 2 písm. c) sa slová „§ 8 ods. 1 písm. j)“ nahrádzajú slovami „§ 8 ods. 1 písm. k)“.
5. V § 15 ods. 2 písm. f) sa slová „§ 8 ods. 1 písm. f)“ nahrádzajú slovami „§ 8 ods. 1 písm. g)“.
6. V § 17 ods. 3 písm. e) sa slová „§ 8 ods. 1 písm. d) a i)“ nahrádzajú slovami „§ 8 ods. 1
písm. e) a j)“.
7. § 18 vrátane nadpisu znie:
„§ 18Podmienky na výkon funkciegenerálneho riaditeľa
(1) Za generálneho riaditeľa možno zvoliť fyzickú osobu, ktorá sa na výzvu rady prihlásila za kandidáta na funkciu generálneho riaditeľa (ďalej len „kandidát“), má spôsobilosť na právne úkony v celom rozsahu, má vysokoškolské vzdelanie najmenej druhého stupňa, má najmenej trojročnú odbornú prax v oblasti riadenia a spĺňa predpoklady podľa ustanovení § 10 ods. 2 až 5; kandidát nesmie byť členom rady ani členom dozornej komisie.
(2) K prihláške kandidát prikladá
a) projekt riadenia a rozvoja Slovenskej televízie; minimálny rozsah a obsah projektu riadenia a rozvoja Slovenskej televízie zverejňuje rada vo výzve podľa odseku 1,
b) výpis z registra trestov nie starší ako tri mesiace,
c) štruktúrovaný životopis,
d) doklad preukazujúci ukončenie vysokoškolského vzdelania najmenej druhého stupňa,
e) čestné vyhlásenie o spôsobilosti na právne úkony v celom rozsahu,
f) čestné vyhlásenie o splnení podmienky odbornej praxe v oblasti riadenia s uvedením osoby, u ktorej túto prax vykonával,
g) čestné vyhlásenie o splnení predpokladov podľa § 10 ods. 3 až 5 alebo čestné vyhlásenie, že tieto predpoklady splní do 45 dní od zvolenia.
(3) Funkčné obdobie generálneho riaditeľa sa začína dňom zvolenia radou a trvá päť rokov. Generálneho riaditeľa možno zvoliť opätovne, najviac však na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia.
(4) Generálny riaditeľ je povinný bezodkladne písomne oznámiť rade každú zmenu skutočnosti podľa odseku 1.
(5) Generálnemu riaditeľovi patrí mesačná mzda rovnajúca sa dvojnásobku platu poslanca národnej rady.
(6) Generálny riaditeľ je povinný spôsobom podľa osobitného predpisu32) preukázať rade svoje majetkové pomery do 30 dní od zvolenia do funkcie a následne do 31. marca každého kalendárneho roka.“.
8. Za § 18 sa vkladá § 18a, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 18a
Voľba generálneho riaditeľa
(1) Generálneho riaditeľa volí rada tajným hlasovaním najmenej dvojtretinovou väčšinou všetkých členov rady na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov .
(2) Kandidáta, ktorý spĺňa predpoklady podľa § 18 ods. 1 a ktorého prihláška obsahuje prílohy podľa § 18 ods. 2, rada pozve na verejné vypočutie najmenej sedem dní pred jeho začatím s uvedením dátumu, miesta a hodiny verejného vypočutia.
(3) Ak žiadny z kandidátov nezíska vo voľbe podľa odseku 1 najmenej dvojtretinovú väčšinu hlasov všetkých členov rady a verejného vypočutia sa zúčastnili najmenej traja kandidáti, rada najneskôr do piatich dní od hlasovania podľa odseku 1 opakovane hlasuje na základe verejného vypočutia o kandidátoch, ktorí získali vo voľbe podľa odseku 1 najmenej tri hlasy. Ak ani na základe opakovaného hlasovania žiadny z kandidátov nezíska najmenej dvojtretinovú väčšinu hlasov všetkých členov rady, rada na tom istom zasadnutí vykoná ďalšie hlasovanie. V ďalšom hlasovaní rada volí generálneho riaditeľa tajným hlasovaním nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov rady z kandidátov, ktorí v opakovanom hlasovaní získali najmenej šesť hlasov.
(4) Ak rada nezvolí generálneho riaditeľa podľa odseku 1 ani podľa odseku 3, vykoná opakovanú voľbu generálneho riaditeľa spôsobom podľa odsekov 1 až 3. Výzvu na prihlásenie kandidátov rada zverejní do piatich dní od neúspešného hlasovania podľa odseku 1 alebo odseku 3.
(5) Rada je povinná najneskôr 90 dní pred uplynutím funkčného obdobia generálneho riaditeľa zverejniť výzvu na prihlásenie kandidátov.
(6) Ak sa výkon funkcie generálneho riaditeľa skončí predčasne, rada je povinná do 15 dní od skončenia výkonu funkcie generálneho riaditeľa zverejniť výzvu na prihlásenie kandidátov.“.
9. V § 19 ods. 1 písm. a) sa slová „§ 18 ods. 2“ nahrádzajú slovami „§ 18 ods. 3“.
10. V § 19 ods. 2 písm. c) sa slová „§ 18 ods. 3“ nahrádzajú slovami „§ 18 ods. 1“.
11. V § 19 ods. 3 písm. c) sa slová „§ 17 ods. 3 písm. f)“ nahrádzajú slovami „§ 17 ods. 3 písm. e)“.
12. V § 19 sa vypúšťajú odseky 5 a 6.
13. V 20 ods. 9 sa slová „§ 8 ods. 1 písm. i)“ nahrádzajú slovami „§ 8 ods. 1 písm. j)“.
Čl. III
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. mája 2006.
24. 1. 2006
JUST FOR FUN ?
JUST FOR FUN ?
Písať z toho správu, či odvysielať šot ,muselo byť nad ľudské sily.
Z tlačovej konferencie Slovenskej národnej strany 19. januára
Ďakujem pekne. Vážené dámy, vážení páni, chcel by som skutočne začať našu tlačovku asi tým najväčším problémom, ktorým žije slovenská spoločnosť, a to je privatizácia bratislavského a košického letiska, čiastočná privatizácia ôsmich teplární a samozrejme, aj privatizácia Slovenských elektrární. Chcem zdôrazniť, že Slovenská národná strana v žiadnom prípade nemôže súhlasiť s privatizáciou predovšetkým bratislavského letiska, pretože určite veľmi dobre vieme, ako sa delili Československé aerolínie v deväťdesiatom treťom roku, kedy prvý raz slovenská strana bola absolútne okradnutá. Veď sme nedostali ani jedno lietadielko z Československých aerolínií. Ešte šťastie, že nám nechali tú budovu bratislavského letiska a tú betónovú dráhu. To bolo hádam jediné, čo sme z toho nejakým spôsobom vymámili alebo proste nemohli to v batohu odniesť naši českí bratia. Teraz nastáva skutočnosť, že naši vlastní slovenskí predstavitelia chcú, dá sa povedať, okradnúť Slovákov o letisko, ktoré má obrovské perspektívy. Ja si dovolím tvrdiť, že má dokonca väčšiu dlhodobú perspektívu, ako viedenské a budapeštianske letisko, aj keď teraz je, samozrejme, neporovnateľne menšie, s tým súhlasím. Ale v konečnom dôsledku musím zase dať za príklad Čechov, pretože pražské letisko Ruzyně za niekoľko rokov dosiahlo taký boom, že v podstate Ruzyně previezla, respektíve odbavila 11 miliónov cestujúcich za minulý rok a Česi idú investovať v najbližších rokoch 11 miliárd do rozvoja pražského letiska Ruzyně. Ja sa pýtam, prečo v Čechách, to môže byť a ide to a chránia si to svoje národné bohatstvo, ktorým určite je aj toto medzinárodné letisko, a prečo my Slováci sa všetkého, čo je perspektívne dobré a čo prináša peniaze a zisky, toho zbavujeme?
Ďalej by som sa chcel dotknúť problematiky teplární. Samozrejme, ide aj o tepláreň žilinskú, kde som primátorom. A pýtam sa, aký je to strategický podnik, kde skoro 80 percent vyrobeného tepla odoberá mesto Žilina. Kto ďalší strategický je pri Teplárni Žilina. No nikto ďalší strategický nie je. Takže od samého začiatku som pretláčal jednoznačne požiadavku, aby Tepláreň Žilina bola v stopercentnom vlastníctve mesta, samozrejme, za symbolickú korunu, aby to dostala od štátu. Veď tú tepláreň nepostavil nikto fiktívny, nikto z terajších ministrov, ani nikto iný z terajšej koalície. Postavilo sa to za socializmu z daní všetkých obyvateľov Slovenska, ale ja si myslím, že predovšetkým to ide z regiónu Žiliny. A táto tepláreň patrí občanom Žiliny jednoznačne. A preto nesúhlasím s takým systémom privatizácie, že 51 percent tento štát za každú cenu zase chce za nejaké smiešne peniaze dať nejakému zahraničnému alebo domácemu investorovi. Hovorí sa konkrétne teda buď o Francúzoch alebo o niektorej inej finančnej skupine zo Slovenska. A to platí, myslím si, že aj o ostatných teplárňach na Slovensku. O Slovenských elektrárňach hádam je zbytočné hovoriť, pretože talianska skupina ENELl jednoznačne dala veľmi nevýhodnú zmluvu na privatizáciu Slovenských elektrární, pretože v tejto zmluve nie sú započítané tie rôzne podlžnosti Elektrární, respektíve ďalší rozvoj Slovenských elektrární a konkrétne aj Mochovce sú veľmi zahmlené. A keď už by sme mali rozprávať o výhodnosti údajného kupca, tak určite sú tam aj výhodnejší záujemcovi. Ale Slovenská národná strana jednoznačne hovorí a tvrdí, že Slovenské elektrárne ako jeden z najdôležitejších strategických podnikov štátu by mali zostať v rukách štátu.
Ďalej by som sa chcel dotknúť problematiky maďarsko-slovenského vyrovnania, ktoré naznačil ako Bugár, ktorý - citujem: "Veľmi rád by som z vlády odchádzal s tým, že sa podarilo slovensko-maďarské vyrovnanie. Z morálneho hľadiska v parlamente i vo vláde uzavrieť vzájomné historické krivdy.“ Slovenská národná strana sa skutočne ohradzuje proti tomuto arogantnému vyjadreniu predsedu Strany maďarskej koalície. S čím my by sme sa mali vyrovnávať prepánajána? Tisíc rokov útlaku slovenského národa a my sa máme ešte s niekým vyrovnávať? My požadujeme a nekompromisné ospravedlnenie sa z maďarskej strany za tisícročné krivdy, útlak, vraždenie a utláčanie Slovákov. Takže pánovi predsedovi Bugárovi aj týmto nejakým spôsobom odkazujem, aby sa zobudil z tých šokov, pretože asi stále nie je zobudený z toho veľkomaďarského šovinizmu.
Chcel by som taktiež zdôrazniť, že ich požiadavky o to, aby aplikácia Charty menšinových jazykov, to je zníženie kvóra na 10 percent pri používaní maďarského jazyka v štátnych službách a na verejnosti je pre Slovenskú národnú stranu jednoznačne neprijateľná. Toľko na úvod.
Ja by som povedal ešte tvrdšími slovami, ale jasnejšími pre verejnosť, že čo je poradca. To je obielenie čiernych peňazí. Krásne obielenie, áno, presne tak, premaľovanie čierneho na biele. Predtým sa chytali alebo chytajú teraz cez agentov provokatérov tí rôzni, ktorí možno majú nejaké dohodnuté provízie a teraz sú označovaní, že berú úplatky. A čo je poradca? To je obielenie úplatku. Jednoznačne. Proste niekto dostane za vypracovanie 30 strán, ktoré vypracuje tak či tak odborník alebo skupina odborníkov tej firmy, ktorá bude privatizovaná, on sa len pod to podpíše a dá pečiatku. To je poradca! A potom dostane odmenu 500, 600, 700 miliónov slovenských korún. On si nechá možno nejakých 100 - 150, alebo tá skupina, za ktorú on je, a ostatné sa prerozdelia. No komu? To asi každý, možno už aj päťročné decko na Slovensku vie, že komu. To je poradca po slovensky povedané a jasne a zrozumiteľne.
A pokiaľ ide o ministerstvo kultúry, pozrite sa, no veď boli tu aj iné vlády a veľmi tvrdo a nekompromisne médiá písali, ako nepočúvajú umeleckú a neviem akú verejnosť. Teraz sa umelci jednoznačne postavili proti ministrovi kultúry. Dali relevantné, dá sa povedať, argumenty, prečo by mal odstúpiť. No a pán minister sa usmieva, akože nič. Tak ja neviem, komu slúži ten minister, či tej kultúre alebo sám sebe alebo komu? Či nejakým Eskimákom v Grónsku. Ja osobne si myslím, že by mal slúžiť predovšetkým tej kultúrnej obci na Slovensku. No ale tu všetci slúžia asi sami sebe. Pán minister vnútra - ten slúži tiež asi sám sebe, pretože bol v parlamente v branno-bezpečnostnom výbore a odmietol diskutovať s poslancami, čo sa za socializmu nestalo, kde bola skutočná diktatúra, aby nejaký minister, ktorý je obyčajný úradník tiež, aj keď vysokopostavený, ale je úradník v štátnej správe. A pretože sme parlamentná demokracia, tak najvyšší orgán tohto štátu je predsa parlament. Ako nejaký úradník môže odmietnuť rozprávať s poslancami? Tak, toto sú veci. Zoberme si Simona. Simon má také seky na tom ministerstve, že by mohli ministerstvo vyšetrovať dvadsiati vyšetrovatelia a mali by čo robiť. Ale zrazu sa objaví problém odpočúvania nejakého konzulátu v Košiciach. A všetky médiá sa touto hlúposťou zaoberajú, ale nie tým, že sa tam vo veľkom rozkráda, že komu sa prideľujú fondy, čo sa robí s drevom z Tatier a tak ďalej a tak ďalej. To je zrazu maličkosť, že stámilióny idú hore komínom. Dôležité je, že nejaký sprostý Maďar sa odpočúva v Košiciach.
: Toto permanentné a neustále podliezanie a vsúvanie sa Američanom niekde, konkrétne mám na mysli teda Irak, je skutočne údesné sa aj na to pozerať. My sme členmi Európskej únie a by sme sa mali zaoberať predovšetkým politikou v Európskej únii. A vieme veľmi dobre, ako najväčšie štáty Európskej únie, okrem Veľkej Británie, aký majú názor na Irak a vojenský zásah. Mám na mysli konkrétne Spolkovú republiku Nemecko. A skutočne sa veľmi čudujem tejto vláde, že takýmto spôsobom - veľmi dobre ste povedali - štát, ktorý sedí na rope a my im ideme v niečom pomáhať. V Iraku je regulárna občianska vojna. Kto to nechápe, tak je blbec, alebo je slepý, alebo je aj hluchonemý aj slepý zároveň. Doteraz je tam mŕtvych 2700 vojakov z tých takzvaných mierových zborov. To sú také mierové zbory, viete, ako vo Vietname boli Američania mieroví a potom utekali. Tí, ktoré ešte stihli nasadnúť do tých vrtuľníkov, tak sa im podarilo ujsť z Vietnamu. A mám taký dojem, že takýto udeľ čaká aj teraz Američanov v Iraku. Skôr alebo neskôr. A prečo sa podieľame my na tejto absolútnej hlúposti, nechápem. Nechápem, stále nechápem. Malé Slovensko, 5 a pol miliónové Slovensko ide zrazu vytrhávať z núdze Irak, ktorý skutočne sedí na tej rope, kde je skutočne občianska vojna a pre nás to môže - môžeme si doniesť tých teroristov zase len do svojho vlastného domu a môžeme mať s tým len veľké problémy. Ja neviem, kto nás ohrozoval. Doteraz nikto ani nevedel, 99,9 percenta Iračanov ani nevie, že Slovensko existuje. Ale takýmto spôsobom sa veľmi, veľmi zviditeľňujeme. A skutočne nevidím dôvod, prečo by sme mali vyžierať problémy Američanov, ktorým ide len o tú ropu. Kašlú na celý Irak, kašlú na Kurdov, kašlú na všetkých. Im ide len o ropu. A to my všetci veľmi dobre vieme. Keby nám poslali aspoň zopár tankérov zadarmo, tak - no, tak by som to vedel pochopiť, že nás kúpili za niečo. Ale my tam ešte posielame peniaze neviem pre koho a prečo, aby si to rozdelili zase niektorí papaláši z terajšej irackej vlády do vrecák a chodili niekde na pekné dovolenky. Hrozí nám skutočne to, že si nás všimnú tí blázni z tých rôznych militantných organizácií a budeme mať len problémy. To bude výsledný efekt.
Tu nejde o iredentu. Tu ide proste o to, že tento priestor im vytvárajú, bohužiaľ, slovenské politické subjekty, teda zvlášť KDH, ktoré má vo svojom programe ten základný kresťanský prvok, ale samozrejme, aj národný prvok. Ja sa pýtam predstaviteľov KDH, kde je ten národný prvok, keď kolaborujú, vyložene kolaborujú so Stranou maďarskej koalície, ktorej jediným cieľom je v najbližšom období politická autonómia južného Slovenska. V minulých dňoch bola moja manželka na južnom Slovensku a prišla do obchodu. Tri razy sa pozdravila dobrý deň! - každý na ňu hľadel ako vyoraná myš. Nikto sa jej neodzdravil, nikto. Možno, že je to taký dosť jednoduchý príklad, ale to vyjadruje celú pozíciu maďarskej menšiny na juhu Slovenska. Oni sú už v takej majorite a tak sa rozťahujú, majú také právomoci a tak silu hospodársku, ekonomickú, kultúrnu na štátnej správe, samospráve, že oni už teraz majú v podstate autonómiu - de facto a de iure pripravujú. A my, či už z SDKÚ, respektíve KDH a spolu podieľajú na tejto kolaborácii. Je to hnusné a odporné zároveň. A preto hovorím, že nieže či maďarskí predstavitelia - oni vždycky majú veľké plecia, robia moralistov, že keď to nebude, rozmýšľajú o odchode z vlády. Keby ich tlačili s dvoma buldozérmi, tak by neodišli z tej vlády, by sa tam zakopali, držali by sa ešte aj tej radlice. Aj do nej by sa zahryzli, aby tam zostali pri tom koryte, pri tom lúpení. Tí nepotrebujú
Markíza: Pán predseda, nakúpila tam vôbec niečo vaša manželka ? A druhá - či si viete predstaviť nejakú spoločnú reč ktorou by sa bolo možné dohovoriť?
Nenakúpila, absolútne nič nenakúpila, pretože zhnusená odišla. A chcem zdôrazniť, že samozrejme, nemám na mysli maďarských spoluobčanov, tých bežných ľudí. Myslím si, že drvivá väčšina sú normálni občania Slovenskej republiky, ktorí sú z väčšej väčšiny lojálni. Ale ja mám na mysli predstaviteľov Strany maďarskej koalície, ktorí skutočne robia takú politiku, ktorá je pre Slovenskú národnú stranu absolútne neprijateľná a dovolím si tvrdiť, že je v rozpore s ústavou a dokonca aj so samotným Trestný poriadok a Trestným zákonom Slovenskej republiky. A keby nedržali nad týmto ich počínaním ochrannú ruku niektoré silové rezorty a niektorí predstavitelia na ministerstve vnútra - ja poviem otvorene, pán viceprezident Spišiak, ktorý je, samozrejme, dosadený SMK, tak by mali už dávno veľmi veľké problémy. A preto oni spätne, pretože najlepšia obrana je útok, robia všetko pre to, aby tí, ktoré sa neboja to povedať na kameru a do mikrofónu, tak robia všetko pre to, aby kriminalizovali, spochybňovali tých druhých. A hľadali každú smietku. Tie brvná, ktoré oni majú nie v očiach, ale na hlavách, celí sú zavalení brvnami podvodov, tak tie nevidia. Ale tie smietky hľadajú medzi tými ostatnými. Viete, to je to smutné na tom našom politickom nebi, že každý hovorí o demokracii, len každý má v zásobe na tú demokraciu desať metrov. A keď idem merať toho svojho nepriateľa, tak mám taký meter, že pomaličky ho ani neunesiem a keď idem ten meter použiť voči kvázi svojmu politickému partnerovi, trebárs voči SMK, voči Simonovi, tak mám takýto meter, že ho ani nevidím. Takže toto je súčasná demokracia na Slovensku. Zastrašovanie, zneužívanie právomoci, zneužívanie peňazí. Keď sa povie že niekto dal vo výberovom konaní, že výberové konanie nebolo nijaké - teraz posledne za 250 miliónov, predtým za .... jeden a pol miliardy, nič sa nedeje. Rozpráva sa tam, nejakého somárika chytia s 10 tisíckami, tak on vystúpi, ako keby objavil Ameriku, ako keby chytil zadkom celú Cosa Nostru. No, čo k tomu dodať? Spoločná reč. Myslím si, že pokiaľ maďarskí spoluobčania si neuvedomia že sú obyvateľmi Slovenskej republiky, kde štátnym a úradným jazykom je slovenský jazyk, pokiaľ si neuvedomia, že ich hymnou je Nad Tatrou sa blýska a nie tá, čo Bartáky spoza Dunaja a pokiaľ budú vyvesovať tie smiešne zelené, žlté, červené či aké zástavy, miesto slovenských zástav pri rôznych sviatkoch na južnom Slovensku, tak dovtedy spoločná reči nebude. Keď si uvedomia, že žijú na Slovensku a že štátotvorný národ Slovenskej republiky sú Slováci, tak určite napätie bude gradovať ďalej.
Ján Slota
Zasadnutie Rozhlasovej rady
Zasadnutie Rozhlasovej rady
Rozhlasová rada- 25. januára 2006 v zasadačke GR SRo
(Mýtna 1, Bratislava), o 9.00 hod.
Návrh programu:
1. Otvorenie
2. Otváranie obálok s prihláškami kandidátov na funkciu generálneho riaditeľa
3. Informácia o vyhlásených verejných obstarávaniach a uzavretých zmluvách s plnením viac ako 200.000 Sk
4. Hodnotenie sviatočného programu
5. Návrh na odvolanie 2. podpredsedu Rozhlasovej rady J. Ševeca
6. Rôzne
MEDIA NEWS
MEDIA NEWS
Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) dnes udelila predchádzajúci súhlas na prevod 100-percentného podielu na základnom imaní spoločnosti Radio Twist, a. s. na spoločnosť SCAN Development. Spoločníkmi v novom majiteľovi Twistu sú podľa výpisu z Obchodného registra SR Milan Kodaj, Peter Roth a Dušan Budzák. Budzák je zároveň novým predsedom predstavenstva Rádia Twist, Kodaj členom predstavenstva a Roth šéfom dozornej rady spoločnosti Radio Twist, a. s. Ako ďalej na dnešnej tlačovej besede informoval riaditeľ kancelárie RVR Andrej Holák, rada zmenila licenciu na vysielanie spoločnosti Radio Twist, a.s. a odsúhlasila zvýšenie základného imania. Po tom, ako jej doručili aktuálny výpis zo zoznamu akcií, tak ukončila približne rok a pol trvajúce správne konanie.
Licenčná rada zmenila licenciu na vysielanie televízii Markíza a schválila oznámenie o zvýšení obchodných podielov spoločnosti CME v TV Markíza na 80 percent, čím rada potvrdila svoje rozhodnutie z decembra 2005 o tom, že udeľuje predchádzajúci súhlas na túto transakciu. Prevod, po ktorom CME v MARKÍZA-SLOVAKIA kontroluje priamo 34-percentný podiel a nepriamo prostredníctvom A.R.J. 46-percentný podiel, schválil 13. januára Protimonopolný úrad SR. Licenčná rada zároveň vzala na vedomie zmenu konateľov v TV Markíza, ktorými od 1. februára budú - Ján Kováčik, Václav Mika a Radka Doehring.
Rada prerušila rokovanie o pridelení licencie na vysielanie pre novú televíziu určenú rodinám, ktorú chce založiť spoločnosť ATAN film, s.r.o. Jej zakladatelia podľa Holáka ešte musia preukázať dostatok zdrojov.
V prípade prerušovania 2. série speváckej súťaže SuperStar vysielanej Slovenskou televíziou (STV) rada zatiaľ nerozhodla. Čaká na vyjadrenie STV k začatiu správneho konania. Rada začala skúmať, či STV v programe vysielaním SuperStar z 30. decembra 2005, 6. a 13. januára 2006 neporušila zaradením reklamy počas programu zákon. Z rovnakého dôvodu začala skúmať aj zábavný program STV Activity show vysielaný 3. januára. STV zároveň udelila svoju jedinú dnešnú pokutu - 20-tisíc korún za nesprávne označenie programu logom s vekovou hranicou jeho prístupnosti v programovej upútavke z 11. marca 2005.
Rada dnes upozornila TV Markíza na pravidlá objektívneho spravodajstva, tie mala televízia porušiť v príspevku Zvýši sa cena plynu? vysielanom v Televíznych novinách 21. júna 2005. Začala tiež správne konanie voči TV JOJ pre možné porušenie zákazu reklamy na tabakové výrobky v programe VyVolení - Rockyho úder z 19. novembra 2005.
ROK POKÚT
ROK POKÚT
Ako najčulejší a najbohatší rok na kauzy ohodnotila uplynulý rok práce Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) jej predsedníčka Valéria Agócs. Ako na dnešnej tlačovej besede ďalej Agócs povedala, verejnosť viac začala využívať svoje právo posielať na radu sťažnosti, ktorých "nárast bol neuveriteľný". Dokazujú to aj čísla, podľa ktorých v roku 2005 došlo na licenčnú radu 573 sťažností, na porovnanie v roku 2004 ich bolo spolu 182. Pritom jedna sťažnosť môže obsahovať aj viac podnetov. Vlani ich bolo 655. Najviac sťažností sa tradične týka programu televízií. Rok 2005 priniesol licenčnej rade okrem viac sťažností a pokút aj rozhodovanie o reality šou. Spolu na radu prišlo 412 podnetov na reality šou, z toho 55 na Mojsejovcov, 258 na Big Brother a 99 na reality šou VyVolení. Najčastejšie rada pokutovala porušenie ustanovení zákona o ochrane maloletých a ľudskej dôstojnosti, v prípade SuperStar išlo o prerušovanie programu reklamou.
RVR vlani udelila za porušovanie obsahu vysielania pokuty v celkovej výške 37,423 milióna korún. Najvyššiu päťmiliónovú pokutu dostala televízia Markíza za pornografiu v programe Sexi príbehy z mesta, ktorý vysielala 21. septembra. Rada udeľovala aj pokuty za porušenie licencie, spolu to vlani bolo 340-tisíc korún. Z najväčších televíznych vysielateľov dostala najvyššie pokuty - 23,280 milióna korún TV Markíza. Verejnoprávnej Slovenskej televízii (STV) udelili vlani pokuty za 10,05 milióna korún, z toho za SuperStar niečo viac ako 8 a pol milióna korún. Najmenej pokutovanou bola TV JOJ, ktorej rada vlani udelila pokuty spolu vo výške 3,77 milióna korún. Niektoré sankcie pritom podľa riaditeľa kancelárie RVR Andreja Holáka zaplatia vysielatelia dobrovoľne, čo sa týka najmä TV JOJ, no väčšinou sa odvolávajú na Najvyšší súd (NS) SR a potom to trvá dlhšie.
Rada sa v roku 2005 venovala okrem reality šou práve vysielaniu programu Slovensko hľadá SuperStar, najmä jeho predeľovaniu reklamou. "Mali sme pomerne veľa starostí so Slovenskou televíziou pre SuperStar, pretože rada i dnes tvrdí, že vysielateľ zo zákona a STV je vysielateľom zo zákona, nesmie programy prerušovať reklamou," konštatovala Agócs. Podľa nej to bol "tvrdý boj", no napokon NS SR 21. decembra 2005 potvrdil 11-správnych konaní, v ktorých RVR rozhodla o pokutách spolu za šesť miliónov korún pre STV za prerušovanie speváckej súťaže reklamou. STV však naďalej zaraďuje reklamu do programu, a tým ho rozdeľuje, upozornila šéfka licenčnej rady. "Hoci my sme toho názoru, že je to jeden celok, jeden program, ktorý by nemali deliť reklamou." Vedenie STV pritom podľa Agócs argumentuje tým, že prestávka je nutná z technických dôvodov - napríklad aj preto, že účinkujúci sa musia líčiť. To však Agócs nepokladá za dôvod na prerušenie. "Kým jeden spieva, druhý sa môže šminkovať," upozornila. Tento problém preto rada podľa nej bude riešiť i tento rok. RVR totiž v každom konkrétnom prípade skúma, či je prestávka v programe nutná. Ako doplnil člen rady Miloš Mistrík, STV takýmto krátkozrakým komerčným prístupom môže narušiť duálny systém, čo sa spätne môže obrátiť proti samotnej STV.
Zlé správy pre SuperStar
Zlé správy pre SuperStar
Top 20 všetky slovenské stanice
3.týždeň
(16.1.2006 -22.1.2006)
Sledovanosť/ podiel na trhu
1. Televízne noviny Markíza
22.1.2006
35.2 73.29
2. Športové noviny Markíza 18.1.2006
22.7 53.32
3. Hurikán Markíza 21.1.2006
21.1 44.43
4. VILOmeniny Markíza 22.1.2006
19.2 39.4
5. NOVINY JOJ 22.1.2006
18.8 37.57
6.Zámena manželiek Markíza 17.1.2006
18.4 40.61
7. Nákupná horúčka Markíza 18.1.2006
18.1 38.83
8. Slovensko hľadá SuperStar II.-2.časť Jednotka 20.1.2006
17.7 38.61
9.Bonzáčik Markíza 19.1.2006
17.6 37.3
10. Slovensko hľadá SuperStar II.-1.časť Jednotka 20.1.2006
17.3 37.66
11.NOVINY JOJ 18.1.2006
17.1 38.07
12.Wasabi Markíza 21.1.2006
16.9 43.67
13. Kobra 11 IX. Markíza 17.1.2006
16.7 43.47
14.Milionár Markíza 16.1.2006
16.7 36.53
15.Slovensko hľadá SuperStar II.-3.časť Jednotka 20.1.2006
16.3 40.82
Na základe údajov PMT/TNS-SK
Čo v STV nepoznajú ?
Čo v STV nepoznajú ?
Podľa Rady pre vysielanie a retransmisiu hlavne Zákon č. 308zo 14. septembra 2000 o vysielaní a retransmisii a o zmene zákona č. 195/2000 Z. z. o telekomunikáciách, špeciálne :
§ 27
Informačná povinnosť vysielateľa televíznej programovej služby
(1) Vysielateľ televíznej programovej služby je povinný poskytovať rade na požiadanie údaje potrebné na kontrolu plnenia povinností podľa § 22 až 26, a to
a) údaje o percente, počte a časovom rozsahu odvysielaných európskych diel, ich identifikáciu a identifikáciu ich producentov,
b) údaje o percente, počte a časovom rozsahu odvysielaných európskych diel vytvorených nezávislými producentmi vrátane identifikácie týchto diel a ich producentov alebo doklady o použití programového rozpočtu na výrobu alebo nákup európskych diel vytvorených nezávislými producentmi vrátane identifikácie producentov,
c) zoznam odvysielaných európskych diel vytvorených nezávislými výrobcami s dátumom ich vzniku.
(2) Údaje podľa odseku 1 je vysielateľ povinný poskytnúť rade do 15 kalendárnych dní odo dňa doručenia žiadosti rady o poskytnutie údajov podľa odseku 1.
23. 1. 2006
ÚVAHA O KONCI
ÚVAHA O KONCI
Čo mohlo viesť Richarda Rybníčka k vyhláseniu po zasadnutí Rady STV v Košiciach -"Faktom ale je, že už začínam mať všetkého dosť a budem sa tým vážne zaoberať, pretože v takejto situácii sa pokojne pracovať nedá." ?V Slovenskje televízii je momentálne programový " pretlak . Vznikli nové relácie, čo je normálne, ale na prkaz RR musí zastupujúca intendantka Barbora Štubňová nasadzovať všetky filmy a vyprázdňuje sa library štýlom "po nas potopa" . Takisto pribudla pôvodná tvorba, čo je chválitebné, ale podozrivé, ak sa zamyslíme, prečo práve teraz. Po skončení SHS II môže skončiť Jednotka ako trojka na trhu (čo už pri prepočtoch na pokrytie JOJ prakticky je ).Potom sa však jeho koncept komerčnej Jednotky skončí veľmi zle. Kľúčové a dôverné informácie a tak ukradol Borovský, časť ponúkol JOJ-ke a teraz ich bude predávať Markíze.
/ Stávka- za aký dlhý čas by bol ochotný F.B. zradiť Markízu ?/
Späť ku RR- Je načase vycúvať na vrchole- tesne po SHS II, s Jednotkou s najväčším podielom vlastnej tvorby v prime-time za tohto manažmentu a s podielom nad 20 % aj vďaka pobedňajším drahým filmom.
Nehovoriac o kauze reklama v SuperStar, NKÚ a Beta štúdio.
MEDIA NEWS
MEDIA NEWS
Central European Media Enterprises Ltd. ("CME") (Nasdaq/Burza cenných papierov Praha: CETV) dnes oznámila dokončenie akvizície kontrolného balíka v spoločnosti TV Markíza, vedúcej televíznej spoločnosti na Slovensku. V spojení s touto transakciou CME tiež zvýšila svoj obchodný podiel na 80%.
Hlasovací podiel spoločnosti CME v miestnej spoločnosti STS, ktorá je prevádzkovateľom, sa zvýšil zo 49% na 89.8% a jej hlasovací podiel v spoločnosti Markíza, ktorá je držiteľom licencie, sa zvýši z 34% na 80%. Zostávajúce menšinové podiely budú vo vlastníctve dvoch súčasných spoločníkov, Jána Kováčika a Milana Fiľa.
Celková suma kúpnej ceny zaplatená pri akvizícii dosiahla hodnotu približne 24.4 miliónov USD. Odložená časť kúpnej ceny vo výške približne 5.1 miliónov USD je splatná 31. mája 2006.
Michael Garin, Prezident CME pri tejto príležitosti povedal: "Dokončenie tejto akvizície predstavuje úspešnú realizáciu dlhodobého cieľa spoločnosti CME. Markíza je veľkým prínosom. Z prevzatia kontroly nad jej činnosťou očakávame lepšie výsledky. Naša schopnosť plne konsolidovať výsledky TV Markíza zvýši transparentnosť našich výsledkov a zjednoduší výkazníctvo. Získanie kontroly v TV Markíza pred obnovením jej licencie je významným úspechom. Spoločnosť CME má veľký záujem pôsobiť na Slovensku v oblasti televízneho vysielania a zabezpečí, aby prevádzka TV Markíza bola v súlade s najvyššími medzinárodnými štandardmi." TV Markíza, ktorej činnosť začala v roku 1996, je najpopulárnejšou televíziou na Slovensku s 97%-ným pokrytím a 32%-ným podielom na celodennej sledovanosti za prvých deväť mesiacov roku 2005. Prehlásenie o výhľade do budúcnaSúčasťou tejto tlačovej správy sú výhľadové informácie, vrátane vyhlásení týkajúcich sa očakávaného uzavretia transakcie, budúcej výkonnosti stanice a našich obchodných stratégií a záväzkov. Na všetky vyššie uvedené vyhlásenia a všetky ostatné výhľadové informácie sa vzťahuje vylúčenie zodpovednosti podľa zákona o reforme súkromných súdnych sporov, týkajúcich sa cenných papierov (Private Securities Litigation Reform Act) z roku 1995. Výhľadové informácie sú už vo svojej podstate vystavené rizikám a neistote, z ktorých mnohé nie je možné presne predpovedať, alebo sú inak mimo nášho vplyvu, pričom vznik niektorých z nich nie je možné ani predvídať. Budúce udalosti a skutočné výsledky, ktoré majú vplyv na náš strategický plán a naše finančné postavenie, prevádzkové výsledky a cash-flow, sa môžu podstatne líšiť od tých, ktoré sú popísané alebo predpokladané vo výhľadových informáciách. Medzi dôležité faktory, ktoré k týmto rizikám prispievajú, patrí predovšetkým miera rozvoja reklamného trhu v krajinách, v ktorých vykonávame podnikateľskú činnosť, všeobecné trhové a hospodárske podmienky v týchto štátoch ako aj v Spojených štátoch amerických a Západnej Európe, obnovovanie vysielacích licencií, schopnosť získavať programy a prilákať divákov, všeobecné regulačné podmienky v prostredí, v ktorom podnikáme a uplatňovanie relevantných zákonov a predpisov.
CME je televízna vysielacia spoločnosť, ktorá prevádzkuje televízne stanice s vedúcim postavením v šiestich štátoch strednej a východnej Európy s celkovým dosahom približne 90 miliónov divákov. Spoločnosť prevádzkuje televízne stanice v Chorvátsku (Nova TV), Českej republike (TV Nova, Galaxie Sport), Rumunsku (PRO TV, Acasa, PRO Cinema), na Slovensku (Markíza), v Slovinsku (POP TV, Kanal A) a na Ukrajine (Studio 1+1). CME sa obchoduje na burze NASDAQ a na Pražskej burze cenných papierov pod burzovým symbolom "CETV".
Romana Tomasova, Director of Corporate Communications Central European Media Enterprises
Jonathan Lesko / Mike Smargiassi (Investors)
Olga Shmuklyer (Press) Brainerd Communicators, Inc.
JOJ NEWS_THE LAST ONE
JOJ NEWS_THE LAST ONE
Z úcty k obetiam tragického leteckého nešťastia sa TV JOJ rozhodla v dnešný deň zrušiť vysielanie reality show VyVolení a nahradiť ho alternatívnym programom.
„V mene všetkých zamestnancov TV JOJ by som rád vyslovil úprimnú sústrasť blízkym všetkých obetí. Žiadne slová nepremôžu smútok za tými, ktorých milujeme, ale každý jeden človek v tejto krajine s vami cíti. Dúfame len, že už nikdy niečo takéto nebudeme musieť prežiť,“ povedal riaditeľ TV JOJ pre PR a Promotion Ľudovít Tóth.
O 20:00 odvysielame namiesto pôvodne plánovaného VyVolení – Voľba monotematické vydanie relácie Črepiny, kde sa budeme venovať následkom najväčšej leteckej havárie v dejinách Slovenska. Nasledovať bude o 20:35 americký film Armageddon a ruší sa teda aj dnešné vysielanie Noci VyVolených. O 23:30 bude vysielanie TV JOJ pokračovať filmom Hra o čas.
TV NEWS
TV NEWS
Americká televízna spoločnosť NBC sa rozhodla, že po siedmich rokoch ukončí svoj mimoriadne úspešný a oceňovaný dramatický seriál z prostredia Bieleho domu Západné krídlo. Podľa prezidenta NBC Kevina Reillyho seriál skončí hodinovou retrospektívou a hodinovým špeciálom 14. mája. "Sme hrdí, že sme mali možnosť priniesť na televízne obrazovky jeden z najoceňovanejších seriálov v histórii," uviedol v stanovisku Reilly.
Seriál Západné krídlo vyhral štyri po sebe nasledujúce roky prestížnu cenu Emmy za najlepší seriál. Len počas svojej prvej sezóny získal deväť cien Emmy, dovedna bol vo všetkých kategóriách na Emmy nominovaný až 90 krát.
Najpopulárnejší americký seriál Priatelia sa ešte neskončil nadobro, keď všetkých šesť hlavných protagonistov súhlasilo, že natočí štyri hodinové špeciály. Podľa stránky hollywood.com herci Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, David Schwimmer a Matthew Perry sa so spoločnosťou NBC dohodli na zmluve, ktorá každému z nich prinesie päť miliónov dolárov. Scenáristi už začali pracovať na plné obrátky, pričom seriál by sa mal na obrazovkách objaviť na budúci rok. Jennifer Aniston bola posledná, kto so súhlasom váhal. "Ona jediná to trochu zdržala. No napokon súhlasila, že si úlohu Rachel ešte zopakuje. To, že sme ich dali opäť dokopy je splnený sen. Veríme, že sledovanosť prebije všetky doterajšie rekordy," uviedol predstaviteľ spoločnosti NBC.
Markíza News
Markíza News
Dnes , počas štátneho smútku, televízia Markíza mení svoj program v hlavnom vysielacom čase. Prvá zmena nastáva hneď po hlavnej spravodajskej relácii Televízne noviny, po ktorej o 19.20 Markíza aktuálne zaradila do vysielania dokument Slovenská misia – Kosovo. V spolupráci s Ministerstvom obrany a A-News Tv Report pripravila TV Markíza sériu troch dokumentárnych filmov o pobyte slovenských vojenských jednotiek v krízových svetových oblastiach. Séria dokumentov mala byť pôvodne odvysielaná v priebehu februára, no vo filme o Kosove sa objavia aj vojaci, ktorí zahynuli počas leteckého nešťastia pri návrate domov, preto ho Markíza zaraduje mimoriadne na dnešný večer. Športové noviny odvysiela Markíza o 19.52. O 20.00 hod. si televízni diváci budú môcť pozrieť kvíz Milionár a po ňom o 20.50 Zmiznutie Christiny, americký thriller. O 22.40 uvedie Markíza publicistickú Paľbu a po nej o 23.15 opäť mení filmový titul na thriler Nemá svedkyňa.
zabava graduje ?
zabava graduje ?
Rada pre vysielanie a retransmisiu
N á v r h p r o g r a m u zasadnutia Rady pre vysielanie a retransmisiu
24. 1. 2006
SK: 284-LO/D-2065/2005 zo dňa 03.10.2005
vo veci žiadosti o zmenu licencie č. T/160
ÚK: Nautik TV spol. s r.o., Bratislava
SK: 6-LO/D-92/2006 zo dňa 13.12.2005
vo veci oznámenia o zmene údajov v licencii č. T/125
ÚK: C.E.N. s.r.o., Bratislava
SK: 248-LO/D-1794/2005 zo dňa 22.08.2005
vo veci žiadosti o licenciu na televízne vysielanie
ÚK: ATAN FILM, s.r.o., Bratislava
SK: 3-LO/D-89/2006 zo dňa 4. 1. 2006
vo veci žiadosti o udelenie predchádzajúceho súhlasu s prevodom 100% obchodného podielu na základnom imaní
ÚK: TWIST a.s., Bratislava et alii
Kontrolný monitoring
Návrh na začatie správneho konania
Správa č.2/2006/TV o monitorovaní televíznej stanice JOJ
(monitorovaný program VyVolení- Prekvapenie dňa 19.11.2005)
Vysielateľ: MAC TV, s.r.o., Bratislava číslo licencie: T/39
Kontrolný monitoring
Návrh na začatie správneho konania
Správa č. 5/2006/TV o monitorovaní Slovenskej televízie
(monitorovaný program Activity show z 3.1.2006)
ÚK: Slovenská televízia – vysielateľ na základe zákona
Kontrolný monitoring
Návrh na začatie správneho konania
Správa č. 3/2006/TV o monitorovaní Slovenskej televízie
(monitorovaný program Slovensko hľadá SuperStar II. zo 6.1.2006)
ÚK: Slovenská televízia – vysielateľ na základe zákona
Kontrolný monitoring
Návrh na začatie správneho konania
Správa č. 6/2006/TV o monitorovaní Slovenskej televízie
(monitorovaný program Slovensko hľadá SuperStar II. z 13.1.2006)
ÚK: Slovenská televízia – vysielateľ na základe zákona
Šetrenie sťažnosti
Návrh na začatie správneho konania
Sťažnosť č. 2477/279-2005
(na vysielanie programu Noviny zo dňa 13. 10. 2005)
Správa o šetrení sťažnosti č.2477/279-2005 smerujúcej proti vysielaniu TV JOJ
Vysielateľ: MAC TV, s.r.o., Bratislava
Šetrenie sťažnosti
Sťažnosť č. 2209/260-2005
(na vysielanie programu Noviny zo dňa 10.10.2005)
Správa o šetrení sťažnosti č.2209/260-2005 smerujúcej proti vysielaniu televízie JOJ
Vysielateľ: MAC TV, s.r.o., Bratislava
Šetrenie sťažnosti
Sťažnosť č. 2258/265-2005
(na vysielanie programu VyVolení-Výber zo dňa 10.10.2005)
Správa o šetrení sťažnosti č.2258/265-2005 smerujúcej proti vysielaniu televízie JOJ
Vysielateľ: MAC TV, s.r.o., Bratislava číslo licencie: T/39
Šetrenie sťažnosti
Návrh na začatie správneho konania
Sťažnosť č. 2612/291-2005
(na vysielanie programu Angelika, markíza anjelov zo dňa 29. 10. 2005)
Správa o šetrení sťažnosti č. 2612/291-2005 smerujúcej proti vysielaniu TV Markíza
ÚK: MARKÍZA – SLOVAKIA, s. r. o., Blatné číslo licencie T/41
Šetrenie sťažnosti
Sťažnosť č. 2779/317-2005
(na vysielanie programu Správy STV z 21.10.2005, príspevok MV SR: Opäť neverejná súťaž)
Správa o šetrení sťažnosti č. 2779/317-2005 smerujúcej proti vysielaniu Slovenskej televízie
ÚK: Slovenská televízia – vysielateľ na základe zákona
Šetrenie sťažnosti
Sťažnosť č. 2539/284-2005
(na vysielanie programu Televízne noviny zo dňa 13.10.2005)
Správa o šetrení sťažnosti č. 2539/284-2005 smerujúcej proti vysielaniu TV Markíza
ÚK: MARKÍZA – SLOVAKIA, s. r. o., Blatné číslo licencie T/41
Šetrenie sťažnosti
Sťažnosť č. 2567/287-2005
(na vysielanie programu Noc VyVolených v televízii JOJ dňa 27.10.2005)
Správa o šetrení sťažnosti č.2569/287-2005 smerujúcej proti vysielaniu televízie JOJ
Vysielateľ: MAC TV, s.r.o., Bratislava
Návrh na uloženie sankcie – upozornenia na porušenie zákona
SK č.: 282-PgO/O-1647/2005 zo dňa 27.09.2005
Doplnenie: Správy o šetrení sťažností č. 1475/177-2005 a 1424/174-2005
(dodržiavanie § 16 písm. b) zák. č. 308/2000 Z.z.)
(monitorovaný program/deň: TN „Zvýši sa cena plynu“, 21.06.2005)
ÚK: MARKÍZA – SLOVAKIA, s. r. o., Blatné
Návrh na uloženie sankcie – pokuty
SK č.: 287-PgO/O-1672/2005 zo dňa 27.09.2005
Doplnenie: Správy o šetrení sťažnosti č. 522/60-2005
(dodržiavanie § 20 ods. 5 zák. č. 308/2000 Z.z.)
(monitorovaný program/deň: upútavkový blok „Marec“, 11.03.2005)
ÚK: Slovenská televízia – vysielateľ na základe zákona
Návrh na uloženie sankcie – pokuty
SK č.: 5-PgO/O-100/2006 zo dňa 10.01.2006
Doplnenie: Správa č. 1/06/TV o monitorovaní vysielania Slovenskej televízie
(dodržiavanie § 35 ods. 6 zák. č. 308/2000 Z.z.)
(monitorovaný program/deň: prerušenie programu „SHS 2“ reklamným blokom, 23.12.2005)ÚK: Slovenská televízia – vysielateľ na základe zákona
Nádej umiera posledná ?
Nádej umiera posledná ?
Pan minister, myslite si, ze sucasna STV musi existovat v podobe verejnopravnej institucie? Je stale viac komercnejsia. Nebolo by riesenim zrusit STV ako verejnopravnu, predat licenciu dalsej komercnej televizii a zabudnut na problemy s koncesionarskymi poplatkami, platenim neplatenim vymahanim, pokutami?
Myslím si, že verejnoprávna televízia má svoje miesto v našej spoločnosti. Dáva priestor menšinovým žánrom, záujmovým skupinám a podľa mňa by nemusela súperiť s komerčnými televíziami v sledovanosti. Čo sa týka koncesionárskych poplatkov, naša nová strana pripraví návrh na zrušenie koncesionárskych poplatkov a vytvorí nový systém podpory verejnoprávnych médií zo štátneho rozpočtu tak, aby nebolo prípustné politické zasahovanie.
Zdroj : pravda.sk
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)