24. 6. 2006

Zomrel Milan Ježík

Zomrel Milan Ježík
V stredu ,po ťažkej chorobe, nás navždy opustil režisér a scenárista Milan Ježík , dlhoročný pracovník hlavnej redakcie pre deti a mládež Slovenskej televízie.

ART FILM NEWS

ART FILM NEWS

Počas slávnostného večera v trenčianskom Kultúrnom a metodickom centre Ozbrojených síl SR otvorila v piatok svetoznáma herečka Jacqueline Bisset 14. MFF Art Film. Súčasťou večera, ktorý moderovali herci Zuzana Fialová a Maroš Kramár, bolo aj odovzdanie cien Hercova misia herečke Jacqueline Bisset a Zlatej kamery režisérovi Andrzejovi Wajdovi. Divákov slávnostne privítali prezident festivalu Milan Lasica a umelecký riaditeľ Peter Hledík. "Dnes v situácii, keď na politickej scéne nikto nevie, kto s kým pôjde, my vieme, že všetci ideme s filmom v jednej veľkej koalícii," povedal na úvod Lasica. Svetoznámemu poľskému režisérovi Andrzejovi Wajdovi odovzdal Zlatú kameru minister kultúry Rudolf Chmel, pre ktorého bola táto úloha osobitnou cťou a nezabudnuteľným zážitkom. "Odnesiem si tento zážitok na večnosť," povedal. Cenu Hercova misia v podobe krištáľovej verzie odovzdal herečke Jacqueline Bisset prezident festivalu Milan Lasica. Po prevzatí ocenenia premietli film Francoisa Truffauta Americká noc v hlavnej úlohe so Jacqueline Bisset. Na prítomnosť herečky Jacqueline Bisset tréner slovenskej hokejovej reprezentácie František Hossa reagoval slovami "ktorému chlapovi sa nepáči"? Považuje ju za vynikajúcu herečku a obdivuje ju ako sa udržiava v kondícii. "Myslím si, že mnohé dámy jej závidia," povedal. Na festivale sa Hossa objavil aj minulý rok. Hodnotí ho ako miesto, kde majú ľudia možnosť preorientovať svoje myslenie na príjemnejšie stránky. Mosadznú plaketu tohto ocenenia pripevní dnes o 15:30 na Moste slávy v Trenčianskych Tepliciach. Po udelení ceny a slovenskom "ďakujem", ktoré sa ako priznala učila štyri hodiny, uviedla, že je šťastná, že je na Slovensku a na festivale Art Film. Po ceremónii na Moste slávy uvedie spoločne s režisérom a predsedom poroty medzinárodnej súťaže 14. MFF Art Film Johnom Irvinom svoj nový film Vybrané umenie lásky.

Najväčším nepriateľom súčasného kina je televízia. Uviedol to na tlačovej konferencii držiteľ Zlatej kamery na festivale Art Film v Trenčianskych Tepliciach Andrzej Wajda. Veľmi ho dojíma, ak dostane ocenenie od ľudí, ktorí naozaj videli jeho filmy a priniesli im niečo do života a Zlatá kamera u Wajdu k týmto oceneniam patrí. Úlohu filmárov vidí Wajda aj v tom, aby z tmavých farieb prešli do svetlých. "Myslím, že okolo nás sa deje množstvo príjemných, pekných udalostí, ktoré žiaľ nachádzajú veľmi slabý odraz na filmovom plátne," povedal. V najbližšej budúcnosti sa Wajda pripravuje nakrúcať film o Katinskom masakri. Nakrúcanie by malo začať tento rok, pričom by film uzrel svetlo sveta na budúci rok.

Zomrel Aaron Spelling

Zomrel Aaron Spelling
Aaron Spelling s dcérou Tori Spelling a hercom Stephenom Collinsom pri preberaní ceny TV Land Awards 20005.
Včera vo veku 83 rokov zomrel významný producent Aaron Spelling .
Vytvoril také televízne seriály ako : Charlie's Angels, Dynasty,Beverly Hills 90210,Melrose Place, ale aj Love Boat, Starsky and Hutch,T.J. Hooker, Produkoval aj 140 televíznych filmov . Tie významnejšie boli :"Death Sentence" (1974 - prvá rola Nicka Nolteho ),The Boy in the Plastic Bubble" (1976- prvá dramatická rola Johna Travoltu ), The Best Little Girl in the World" (1981- zahviezdila v ňom Jennifer Jason Leigh),Day One (1988),And the Band Played On (1992). Spelling vytvoril rekord tým, že vyprodukoval vyše 3000 televíznych showprogramov.

Award to the Career pre Hanáka

Award to the Career pre Hanáka
Na Medzinárodnom festivale umeleckých filmov v talianskom Bergame prevezme dnes slovenský režisér a scenárista Dušan Hanák Cenu za celoživotné dielo - Award to the Career. Pri tejto príležitosti premietnu na bergamskom antickom námestí Piazza Vecchia jeho film Obrazy starého sveta. Popri Hanákovi vzdajú poctu aj domácemu hercovi Marcellovi Mastroiannimu. Slovensko bude v hlavnej súťažnej sekcii Cinema d´Arte zastupovať dokumentárny film režisérov Marka Škopa a Juraja Johanidesa Slávnosť osamelej palmy. V sekcii umeleckých filmov v trvaní do 20 minút predstavia študenti VŠMU svoje snímky Príšera (Michaela Ošťádalová), FAT FATAL (Michaela Čopíková), Osvietenie a Drum´n Bass Base (Peter Skala) a Osud prasiatka (Šimon Matrka). Medzinárodným festivalom umeleckých filmov, teda filmov o umení a umelcoch, ožije starobylé talianske mesto Bergamo od piatka 23. júna do 1. júla. Keďže Slovensko spolu s Nemeckom, Poľskom a Kolumbiou vystupujú na festivale ako družobné krajiny, jeden deň, 24. júna, bude patriť prezentácii slovenskej kultúry a umenia. Privilégium hosťovskej Venezuely bude, že jej kultúra sa stane stredobodom pozornosti počas celého festivalu. Víťazi si odnesú špeciálnu sošku Le Mura D´oro - Zlaté hradby z dielne sochára Antonia Randa.

Piazza Vecchia

23. 6. 2006

Možno neskoro / pre Richarda/

Možno neskoro / pre Richarda/
Pán riaditeľ Rybníček, dovoľte, aby som sa k listu pripojil aj ja, bývalý ceremoniár pápežskej návštevy v Bratislave, Daniel Dian. Spomínam si ako bola požiadavka, aby ste boli zaradený medzi tých, ktorí z rúk Božieho služobníka Jána Pavla II. príjmu Najsvätejšiu sviatosť. Veril som, že na takúto milosť môže byť odpoveďou iba dôsledne presadzovanie duchovnej formácie ( a tým nemyslím iba náboženské vysielanie, ale všetko pozitívne čo v dobrom ovplyvňuje duchovný rozvoj človeka). Žiaľ, vyjadrujem veľké sklamanie nad Vašim osobným postojom k veciam duchovným. Z televíznej obrazovky nielenže zmizli mnohé náboženské programy, zdecimovali ste ich na minimum, ale teraz už STV pod Vašim vedením ničí aj to, čo je najcennejšie v tomto štáte – deti. Tým, že ste vyhodili večerníčky pre deti, vyhodili ste dôležitý prvok ich výchovy. Mnohé večerníčky boli vysoko oceňované v zahraničí a sú naozaj nezanedbateľným prvkom výchovy. Miesto výchovy podsúvate násilie a podobne. Je mi ľúto, že ste zabudli na skutočnosť, že istým spôsobom nie ste v stave dávať správnu formáciu. Skúste sa zamyslieť nad tým, kam STV pod Vašim vedením smeruje a uvedomte si, že vyhadzovanie hodnotných programov z oblasti duchovnej formácie ( a tu nemyslím, že by ste mali neustále vysielať iba náboženské programy) je veľmi nebezpečná cesta a podiel na nej máte aj Vy. Ján Pavol II. nám prízvukoval, aby sme sa nikdy nehanbili za evanjelium. V ňom je aj veta: Nechajte maľučkých prísť ku mne a rovnako aj beda z koho pohoršenie pochádza. Kto by pohoršil čo len jedného z týchto najmenších...ďalej už uvažujte sám. V nádeji, že dokážete svoj zmysel pre pravdu, čestnosť a odvahu Daniel Dian, bývalý ceremoniár pápežskej návštevy v Bratislave r. 2003, šéfredaktor Duchovného pastiera Bratislava 17. jún 2006 – deň volieb nielen do NR SR.

SLOVAK RADIO NEWS

SLOVAK RADIO NEWS
Verejnoprávny Slovenský rozhlas bude mať nové vedenie. Na základe výberového konania bude viesť Rádio Slovensko Henrich Sikela, Rádio Regina Juraj Pucher a Rádio Patria Atilla Lovász. Centrum spravodajstva povedie Anna Sámelová, Centrum publicistiky Anna Beranová, Centrum literárno - dramatické Jaroslav Rihák a Centrum hudby Rudolf Pepucha. Šéfom rozhlasového archívu sa stane Roman Žiaran.

ZAČÍNA SA ART FILM

ZAČÍNA SA ART FILM
Filmovým nadšencom dnes o tri hodiny otvorí svoje brány 14. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film za účasti svetoznámej herečky Jacqueline Bisset. Slávnostné otvorenie sa uskutoční o 19:30 v trenčianskom Kultúrnom a metodickom centre Ozbrojených síl SR. Súčasťou otvorenia bude premietanie klasického filmu Françoisa Truffauta Americká noc, v ktorom stvárnila Bisset hlavnú postavu. Návštevníci sa môžu v priebehu siedmich dní tešiť na asi 170 rôznorodých filmov, workshopy i výstavy výtvarných umelcov. Na Moste slávy odovzdajú cenu Hercova misia herečke Jacqueline Bisset a českému hercovi Lubomírovi Lipskému. Ocenenie Zlatá kamera prevezmú režiséri Andrzej Wajda a Dušan Hanák.Hviezda Medzinárodného filmového festivalu Art Film Trenčianske Teplice -Trenčín Jacqueline Bisset sa rozhodla využiť prítomnosť režiséra Johna Irvina, ktorý je predsedom poroty 14.ročníka. V sobotu 24. júna o 16:30 spolu v kine Kursalon v Trenčianskych Tepliciach uvedú film Vybraté umenie lásky z roku 2005. Vstup na predstavenie je pre akreditovaných účastníkov festivalu zdarma. Prípadné voľné miesta v sále môžu obsadiť i neakreditovaní záujemcovia. V súvislosti s tým došlo aj k zmene festivalového programu pre novinárov. Tlačová konferencia s Jacqueline Bisset sa bude konať o 17:00 v kongresovej sále hotela Slovakia v Trenčianskych Tepliciach. O hodinu sa posúva aj termín interview s herečkou na 18:00 vo VIP salóniku hotela Most slávy tiež v Trenčianskych Tepliciach.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Panarabská televízna stanica al-Džazíra sa vracia do Iránu. V krajine ju pred 14 mesiacmi zakázali pre obvinenia z podnecovania k etnickým nepokojom. "Vysielať sme znovu začali 17. júna po rokovaniach s riaditeľmi al-Džazíry a iránskymi úradmi," uviedol Mohammad Hassan Al-Bahrani, šéf teheránskej kancelárie televízie so sídlom v Katare. V apríli 2005 zakázali al-Džazíru v Iráne po tom, ako ju obvinili z podnecovania k etnickým násilnostiam v reportáži o stretoch Arabov s bezpečnostnými jednotkami v juhozápadnej provincii Khuzestan. V oblasti bohatej na ropu, ktorá hraničí s Irakom, zomreli vtedy pri nepokojoch traja ľudia a ďalších dvesto polícia zatkla. Aaron Spelling, producent seriálov ako Beverly Hills 90210, či Charlieho Anjeli, počas víkendu utrpel porážku a podľa jeho hovorcu je už v domácom ošetrení. "V nedeľu dostal vo svojom dome porážku," povedal producentov hovorca Kevin Sasaki. "Nepoznám jej rozsah. Keby to však bolo veľmi vážne, určite by ho previezli do nemocnice," dodal. Spellingova manželka Candy je celý čas pri manželovej posteli. Sasaki uviedol, že sa neobáva paralýzy. Spelling sa producentsky podpísal aj pod seriály ako Dynastia, Loď lásky, Melrose Place, Fantasy Island, Burke's Law, The Mod Squad, Starsky & Hutch, T. J. Hooker, Hart to Hart a Hotel. Okrem toho produkoval viac ako 140 televíznych filmov. Aj keď americká speváčka Mary J. Blige v piesni No More Drama spievala, že vo svojom živote nechce prežívať drámy, súhlasila s tým, že vstúpi do sveta zločinu, machinácií, podrazov a škandálov. Teda aspoň v seriáli One Life to Live televíznej spoločnosti CBS. Táto 35-ročná r'n'b diva, ktorej posledného albumu The Breakthrough sa predalo viac ako dva milióny kópií, v seriáli vystúpi v klube Capricorn v meste Llanview ako speváčka a odspieva tu dva zo svojich hitov. "Obsadenie i ja sme veľkými fanúšikmi úžasného talentu Mary J. Blige. Preto sme nesmierne radi, že bude účinkovať v našom seriáli," povedal výkonný producent Frank Valenti. V seriáli už vystúpili hviezdy ako Erykah Badu a Chris Botti.

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

"Slovenská politická scéna potrebuje takú stranu, ktorá v rámci parlamentu bude hovoriť pravdu o rozkrádaní štátneho majetku." Predseda Komunistickej strany Slovenska Jozef Ševc

"Výsledky volieb potvrdili, že Slovensko chce reformy, doterajšia koalícia by preto mala pokračovať v začatej práci."

Predseda Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Juraj Stern.

"Program HZDS je, povedal by som, menej problematický ako program Smeru ." Premiér a predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda

"Dostali sme po nose. Netušíš čo nám tým chcel Pán Boh povedať?" Vladimír Palko sa pýtal Štefana Hríba v sídle KDH

"Zatiaľ neviem nič o tom, že by generálny riaditeľ abdikoval."

Predseda Rady STV Miroslav Kollár,20.6.2006

"Stále si myslím, že SuperStar bolo dobré rozhodnutie, urobil by som ho znovu. A rovnako by som postupoval aj v prípade reklamy. Pretože v tomto programe sú prirodzené prestávky, a zákon umožňuje medzi prirodzené prestávky zaraďovať reklamu." RICHARD RYBNÍČEK

22. 6. 2006

SuperStar SK vs. Svet Again

SuperStar SK vs. Svet Again
Airplay-24. týždeň
1. Williams, Robbie - Sin Sin Sin 2. Coldplay - The Hardest part 3. Cmorik, Peter - Dážď 4. Desmod - Niekto ti to povie skôr než ja 5. Sinclair, Bob - World Hold On 6. Rolins, dara - Túžim 7. Ďurica, Adam - Tam kde slnko 8. Hex - Nikdy nebolo lepšie 9. Red Hot Chilli Peppers - Dani California 10. Shakira&Jean Wyclef - Hips Don´t Lie 11. No Name - Stromy 16. Žbirka, Miro - Domino 20. Peha - Spomaľ 27. Predná, Zdenka - Vietor 28. Gladiator - Bonboniéra 32. P.S. - Ja a Ty 33. Smatanová, Zuzana - Pocestný 43. Nocadeň - Nestrieľajte do labutí 52. Polemic - Medzi nebom a zemou 59. Tomeček, Samo - Wow! 60. Gladiator - Anjel 61. I.M.T. Smile - Lietajúca 67. Stereo - K oblakom 68. Cirkus - Neviem čo skôr 74. Desmod - V dolinách 85. Kotuľa, Peter - Tak ako 86. Kelecsényi, Martin - Môj život 89. Schindlerova, Martina - Neutekam 91. Rollins, dara - Party DJ 96. Lipa Peter - U doktora 99. Rytmus & Kmeťoband - Kures Funk 100. Hrdza - Na horách býva

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Predvolebnú kampaň a voľby vo verejnoprávnych médiách nepoznamenali väčšie problémy, vyplýva to z doterajších hodnotení Rady STV a Rozhlasovej rady. Predseda Rady Slovenskej televízie Miroslav Kollár tvrdí, že STV sa počas volebného vysielania pred, počas a po voľbách správala korektne. Kollár, ako aj niektorí ďalší členovia rady majú výhrady k spôsobu moderovania kľúčových diskusií - predvolebnej relácie O 5 minút 12 a povolebnej diskusie. V týchto debatách "niektorí politici museli držať chrbát moderátorom STV voči iným politikom," konštatoval Kollár, ktorý očakával väčšiu autoritu moderátorov. Počas stredajšieho rokovania rada tiež upozornila na slabé využitie virtuálneho štúdia. "Neboli absolútne využité možnosti grafiky, ktoré poskytuje," povedal šéf rady. Kollár považuje za problematický aj volebný výskum Odboru mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu (OMV SRo) urobený v spolupráci s STV a televíziou TA3. Prieskum bol urobený deň pred voľbami a STV ho používala po zatvorení volebných miestností. "Vzhľadom na to, že Markíza si dala urobiť exit-poll, tak polhodinu po tom, čo sme začali stratil zmysel," dodal Kollár. K predvolebnému výskumu, ktorý OMV SRo urobil v piatok pred voľbami sa chce na najbližšom zasadnutí Rozhlasovej rady vrátiť jej predseda Vladimír Talian. Podľa Taliana nemalo zverejnenie prieskumu OMV SRo výrazný efekt. Krátko po ňom boli totiž zverejnené výsledky volebného výskumu exit-poll agentúry MVK pre TV Markízu, v ktorom odpovedali voliči vychádzajúci z volebných miestností a jeho údaje boli presnejšie ako v prípade prieskumu OMV SRo. Talian predpokladá, že Rozhlasová rada sa vráti k diskusii so zástupcom Slovenskej ľudovej strany (SĽS) Mariánom Kotlebom vysielanej 27. mája v rámci série predvolebných diskusií na Rádiu Slovensko. Rozhlasová rada však podľa Taliana dodnes nedostala žiaden podnet na volebné vysielanie SRo. Podrobne sa touto témou bude zaoberať na zasadnutí v stredu, 28. júna. Priebeh predvolebnej kampane sledovala intenzívne aj Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR). Riaditeľ kancelárie RVR Andrej Holák hovorí,že licenčná rada už tradične k voľbám pripravila dva monitorovacie projekty. Jeden bol venovaný sledovaniu predvolebných diskusií, druhý spravodajstvu a publicistike. RVR sledovala všetky diskusie intenzívnejšie ako zvyčajne, zamerala sa na prípadné neobjektívne a nevyvážené informácie a sledovala mobilizačné podnety, ako napríklad zverejnenie neoverenej, nepravdivej alebo len čiastočne pravdivej informácie, ktorá mohla ovplyvniť voličov. Licenčná rada dostala až v utorok tento týždeň uznesenie Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) z 8. júna, podľa ktorého súkromné televízie Markíza, JOJ a verejnoprávna STV porušili zákon o voľbách do NR SR tým, že nepridelili rovnako hodnotný vysielací čas všetkým kandidujúcim politickým subjektom, tak vo vysielaní politickej reklamy ako aj v diskusiách. Mali tým znevýhodniť najmä menšie a neparlamentné strany a koalície. Podľa Holáka, ide o komplikovaný právny problém a licenčná rada preto k nemu zatiaľ nezaujala stanovisko. Pravdepodobne tak urobí na svojom najbližšom rokovaní, 4. júla. S rovnakým problémom sa na RVR obrátila aj jeden politický subjekt. Ďalšie dva podnety doručené RVR sa týkajú vystúpení predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Jána Slotu v diskusných reláciách BOX televízií JOJ a Sito vysielané Markízou. Autor sťažnosti na vystúpenia Jána Slotu vo volebnom vydaní relácie BOX poukazuje na Slotove údajné výroky voči maďarskej menšine. Sťažnosť na účinkovanie šéfa národniarov v predvolebnej relácii Sito sa zas týka neprimerane veľkého priestoru, ktorý mal Slota v relácii dostať. V tomto prípade ide o spor, ktorý podľa zákona o voľbách do NR SR rieši ÚVK a RVR preto podnet postúpila ÚVK. Okrem zapojenia sa súkromných médií do predvolebnej kampane priniesol nový zákon o voľbách do NR SR ďalšiu novinku - zrušenie predvolebného informačné moratória. Výnimkou boli len volebné prieskumy, ktoré sa v deň volieb, až do skončenia hlasovania nemohli zverejňovať.

Pod hviezdami

Pod hviezdami
Filmové leto sa začína aj v Bratislave. Na amfiteátri pri Štrkoveckom jazere sa zajtra uskutoční druhý ročník dvojdňového festivalu študentských a celovečerných filmov „Pod hviezdami“ (http://www.podhviezdami.sk). Pre návštevníkov sú okrem dobrého počasia, pripravené najlepšie filmy študentov filmovej fakulty VŠMU, Akadémie umení v Banskej Bystrici a ich kolegov z filmových škôl z celého sveta. Nebude chýbať predstavenie najnovšieho slovenského dokumentárneho filmu Marka Škopa – Iné svety a tuzemskej filmovej klasiky režiséra Dušana Hanáka – Ružové sny. Keďže festival „Pod hviezdami“ je aj o hudbe, pred filmovými projekciami sa predstavia muzikanti pestrého žánrového zamerania. Festival Pod hviezdami je projekt vychádzajúci z potreby mladej generácie reflektovať súčasný stav kinematografie na Slovensku, nájsť oporu v minulosti slovenského filmu a zároveň konfrontovať svoje filmárske snaženie v celosvetovom kontexte.

PROGRAM Piatok 23. júna: 19.00 Otvorenie festivalu 19.30 Hudobné skupiny Kukuspit a Bluesweiser 22.00 Projekcia študentských filmov, súťažná a nesúťažná sekcia 01.00 Koniec prvého dňa Sobota 24. júna: 19.30 Hudobné skupiny Fragile a Setback 22.00 Premietanie dokumentu režiséra Marka Škopa - Iné Svety 23.30 Vyhlásenie víťaza diváckej súťaže a žrebovanie nových držiteľov zaujímavých cien 00.00 Premietanie filmu režiséra Dušana Hanáka - Ružové sny 01.30 Ohňová show Ursus – koniec festivalu

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Švédska verejnoprávna televízia plánuje finančné škrty v spravodajstve v prospech pôvodnej dramatickej tvorby cielenej na mládež. SVT plánuje ušetriť 7 miliónov EUR v spravodajských programoch a chce ich investovať do programov ako Svensson Svensson. SVT plánuje vyvorenie dramatickej série, inšpirovanej britskou EastEnders . SVT chce týmto programom v roku 2007 prilákať divákov vo veku 15-44 rokov.

Skvelé zmluvy

Skvelé zmluvy
Niektorí redaktori spravodajstva STV / a je ich viac než dosť / majú zmluvy na živnosť, čo je unikát , ale unikátom je aj samotný predmet zmlúv:
Práca režijného charakteru - ostatná organizačné a technické práce pri vyhľadávaní, zbere a spracovaní verejne dostupných informácií nevyhnutných na výrobu tv relácií

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

­Sledovanie televízie má za následok priberanie, pretože pri pozeraní televízie ľudia viac jedia, hovorí nemecký odborník na výživu Andrea Schauff. Keďže pri sledovaní športového prenosu alebo napínavého filmu sa ľudia na jedlo vôbec nesústredia, vedie to k tomu, že jedia rýchlejšie. No keďže telo začne cítiť sýtosť až po 20 minútach, divák tým pádom skonzumuje viac jedla. Ak navyše pozerá na televíznu obrazovku dlhý čas, môže dokonca úplne prehliadnuť pocit sýtosti a konzumuje ďalej, i keď jeho telo už hlási, že je najedené. Preto každý, kto chce schudnúť, by mal jedlu venovať dostatok času a dbať o to, čo konzumuje a ako stoluje. Súčasťou tohto procesu je aj prestretie stola a vypnutie televízie či rádia.Dostatočné prežúvanie jedla vyvoláva vyššiu produkciu slín, vďaka čomu sa telo rýchlejšie zasýti. Čas stolovania sa dá výborne predĺžiť napríklad príjemným priateľským rozhovorom alebo dlhšou pauzou medzi prvým chodom a hlavným jedlom, odporúča Schauff.Výsledky prieskumu odhalili, že asi tretina Nemcov pri jedle číta alebo sleduje televíziu. Najviac ľudia čítajú pri raňajkách, keď majú pred sebou čerstvú dennú tlač. Pri večeri majú zasa zvyčajne zapnutú televíziu ako kulisu.

Riaditeľom digitálnej televízie TV Barrandov sa stane od stane od 1. júla Petr Chajda, ktorý je momentálne riaditeľom káblových kanálov CME/ TV Nova v Českej republike a na Slovensku a je aj bývalým riaditeľom pre stratégiu a rozvoj televízie Nova.

Jeden z najvplyvnejších amerických televíznych hlásateľov Dan Rather opustí po 44 rokoch rady zamestnancov spoločnosti CBS. Poslednýkrát sa na televíznej obrazovke objavil minulý týždeň. Sedemdesiatštyriročný Rather, ktorý hlásil hlavné správy 24 rokov sa svojho moderátorského kresla vzdal v marci minulý rok. Jeho odchod do dôchodku bol podľa internetovej stránky spoločnosti BBC spojený s kritikou vojenskej služby prezidenta Georgea W. Busha, ktorá bola postavená na sfalšovaných dôkazoch. Z hlavných správ napokon Rather odišiel šesť mesiacov po odvysielaní reportáže. Odvtedy pracoval ako korešpondent magazínu 60 Minutes. Spoločnosť CBS uviedla v stanovisku, že o Ratherovej kariére odvysielajú koncom tohto roka retrospektívny dokumentárny film. Rather sa do povedomia verejnosti prvýkrát zapísal v roku 1963, kedy ako reportér pokryl atentát na bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Počas škandálu Watergate sa mu tiež podarilo urobiť rozhovor s Richardom Nixonom. "Je to pravý reportér všetkých reportérov. Pomohol vycvičiť celú generáciu televíznych žurnalistov," uviedol Sean McManus zo CBS.

21. 6. 2006

The Story of an Accidental Revolutionary

The Story of an Accidental Revolutionary
Motto :
"Sú aj situácie, keď už nevládzem, neverím, ale potom si spomeniem na to, že tu nie som zo svojej vôle. Uvidím, dokedy sa Pán Boh rozhodne ponechať ma tu. To, čo sa v STV deje pod mojím vedením, dokazuje, že aj kresťania sú schopní viesť takúto inštitúciu. Domnievam sa, že od roku 1989 je azda prvý raz v tejto krajine na čele takej vplyvnej mediálnej inštitúcie katolík, ktorý sa k svojej viere otvorene hlási. Treba si uvedomiť, že kresťan katolík je v mediálnom svete v drvivej menšine. Niekedy mám pocit, akoby sme sa báli ísť s vervou do bojov v tomto svete. Bol by som rád, keby boli katolíci podstatne aktívnejší a viditeľnejší."
Tak ako náš blog už dávnejšie avizoval generálny riaditeľ Slovenskej televízie Richard Rybníček má v pláne vzdať sa svojej funkcie 10. júla, keď chce na Radu STV doručiť o tom písomné oznámenie. Informoval o tom dnes Radu STV na jej rokovaní. Rybníček tiež informoval, že od 27. júna by sa mal stať prvým štatutárnym zástupcom verejnoprávnej televízie Branislav Zahradník, člen manažmentu zodpovedný za komunikáciu a vzťahy s verejnosťou. Druhým štatutárom bude Ľubor Košút, ktorý je zodpovedný za obchod a reklamu. K tomuto dátumu odvolá z pozície štatutára Marcela Paru. Rybníček počas zasadnutia rady pre médiá potvrdil, že odchádza do českej plnoformátovej komerčnej digitálnej televízie - TV FEBIO, kde by mal pôsobiť ako generálny riaditeľ. Ponuku na nástup do tejto funkcie dostal od slovenského producenta žijúceho v ČR Fera Feniča a veľmi si ju váži. Ako uviedol, je to preňho posun, lebo český mediálny trh je väčší a nástup do digitálnej televízie je preňho úplne novou érou. TV FEBIO bude podľa Rybníčka vysielať na minimálne 70 až 80 percentách územia ČR a je veľmi pravdepodobné, že časom začne vysielať aj na Slovensku. Dôvodom prečo sa Rybníček rozhodol pre odchod z STV je aj to, že osobne považuje reštrukturalizáciu aj svoj projekt, s ktorým kandidoval na šéfa STV, za dokončené. Podľa neho je STV v tejto chvíli v stave, kedy je pravidelne na jej účte približne 300 mil. korún v hotovosti. STV nie je zadlžená, je finančne ozdravená a stabilizovaná, uviedol Rybníček. Podľa neho túto inštitúciu v najbližšom období nečakajú žiadne problémy. Branislav Zahradník, jeden z dvoch štatutárov, ktorí prevezmú zodpovednosť za riadenie STV po odchode Rybníčka, garantoval, že nebudú robiť až do zvolenia nového šéfa STV žiadne závažné rozhodnutia. "Budeme spravovať STV slušným a korektným spôsobom," povedal Zahradník na rokovaní Rady STV. Richard Rybníček sa generálnym riaditeľom Slovenskej televízie stal 14. januára 2003. Na tento post nastúpil takmer päť mesiacov po tom, ako poslanci NR SR na návrh vtedajšej Rady STV odvolali predchádzajúceho šéfa STV Milana Materáka. Richardovi Rybníčkovi by sa funkčné obdobie skončilo v januári 2007. Generálny riaditeľ STV odchádza zo Slovenskej televízie s dobrým pocitom, "pretože televízia v tejto chvíli má na účte 300 miliónov korún, je v zisku 58 miliónov". Rybníček to uviedol pre médiá po tom, ako dnes na Rade STV oznámil, že k 10. júlu sa chce vzdať postu šéfa STV a nastúpiť do vedenia českej komerčnej digitálnej televízie FEBIO TV. Potvrdil tak, že v júli nastupuje v Prahe na pozíciu generálneho riaditeľa českej plnoformátovej komerčnej digitálnej televízie FEBIO TV. Ponuku na nástup do tejto funkcie dostal od slovenského producenta žijúceho v ČR Fera Feniča, ústne ju už potvrdil a veľmi si ju váži. "Hneď po mojom plánovanom odchode z televízie by malo prísť k dohode a k podpisu zmluvy a od júla sa sťahujem do Prahy," povedal. Pre Rybníčka je odchod do FEBIO TV posunom, lebo český mediálny trh je väčší a nástup do digitálnej televízie je preňho novou érou. FEBIO TV bude podľa Rybníčka vysielať na minimálne 70 až 80 percentách územia ČR a je pravdepodobné, že časom začne vysielať aj na Slovensku. "Ten, ktorý príde po mne nebude musieť riešiť prezamestnanosť, obrovské dlhy, nebude musieť riešiť, čo s televíziou urobí, bude sa môcť venovať plne otázke digitalizácie programu aj otázke nového financovania STV," konštatoval Rybníček, ktorý považuje projekt, s ktorým kandidoval na šéfa STV a reštrukturalizáciu v STV za dokončené. Verejnoprávna televízia nie je zadlžená, je finančne ozdravená a stabilizovaná a v najbližšom období ju nečakajú žiadne problémy. "Myslím si, že divák na Slovensku videl, že sa niečo v televízii stalo, televízia je dnes dvojka na trhu a je sledovaná a obľúbená," povedal. Rybníček pripúšťa, že vždy sa dá urobiť viac. "Myslím si, že za tie tri a pol roka sa urobilo maximum, čo bolo v našich silách". Rybníček odkázal tým, ktorí ho kritizujú a tvrdia, že z STV urobil komerčnú televíziu, aby si prečítali jeho projekt. Pripomenul, že od začiatku hovoril, že Jednotka bude rodinný okruh pre masového diváka a Dvojku venujú menšinovým divákom. Neľutuje, že STV vysielala program Slovensko hľadá SuperStar. Tvrdí, že mnohé z pokút, ktoré STV za tento program dostala od licenčnej rady sú nespravodlivé a je presvedčený, že televízia zákon neporušila. Rovnako neľutuje ani hromadné prepúšťanie, ktoré inicioval po nástupe do STV. "Toho neľutujem ani sekundu. Reštrukturalizácia firmy, hromadné prepúšťanie bolo správne, to že z toho vznikli aj nejaké problémy je logické, vznikli by úplne všade," uviedol. "Želám si, aby sem neprišiel riaditeľ, ktorého hlavnou úlohou bude mimosúdne sa vyrovnať, to by som považoval za katastrofu pre túto inštitúciu." Dúfa tiež, že do STV nepríde riaditeľ, ktorého hlavnou prioritou bude iba výhodný predaj sídla STV. Verí, že Rada STV vyberie človeka s manažérskymi skúsenosťami. Richard Rybníček sa generálnym riaditeľom Slovenskej televízie stal 14. januára 2003. Na tento post nastúpil takmer päť mesiacov po tom, ako poslanci NR SR na návrh vtedajšej Rady STV odvolali predchádzajúceho šéfa STV Milana Materáka. R. Rybníčkovi by sa funkčné obdobie skončilo v januári 2007.

OSPRAVEDLNENIE

OSPRAVEDLNENIE

Vážený pán Malec, s údivom som si prečítal ako – s prepáčením – somariny so zjavnou snahou ublížiť mi, ste o mne napísali. Nepoznám Vás, neviem o Vás nič okrem toho, že ste boli riaditeľom STV a teraz ste členom jej Rady. Pochybujem, že by sme sa spoznali, keby sme sa stretli, preto nerozumiem tomu, prečo to robíte? Môžem Vás ubezpečiť, že som nikdy nemal a nemám ambíciu stať sa riaditeľom STV. Som živnostník, čo sa dá ľahko overiť, a viem, že takáto publicita môže vplývať na chod firmy. Preto Vás žiadam, aby ste sa mi na tomto mieste ospravedlnili, alebo zverejnili Váš informačný zdroj, pokiaľ existuje. V opačnom prípade budem – pokiaľ sa prejavia negatívne účinky – zvažovať právne kroky aj s adekvátnou finančnou náhradou. Marián Kardoš

Toutou cestou sa skupina Sancheza Illicha Ramireza CARLOSA ospravedlňuje Mariánovi Kardošovi, že zverejnila nepravdivé informácie o ňom ako kandidátovi na riaditeľa Slovenskej televízie, napriek tomu, že náš informačný zdoj tvrdil opak.

TOP OF THE POPS

TOP OF THE POPS

Top 10 všetky slovenské stanice ,24.týždeň (12.6.2006 -18.6.2006)

1. Televízne noviny Markíza 18.6. ,2. Nevesta pre milionára Markíza 16.6. ,3. Zámena manželiek Markíza 13.6. ,4. Sito Markíza 15.6.2006 ,5. Víťazi parlamentných volieb 2006 Markíza 18.6.2006 ,6. 5 minút 12 Jednotka 18.6.2006 ,7. Športové noviny Markíza 18.6.2006 ,8. Hodina pravdy Markíza 18.6.2006 ,9. Pošta pre teba Jednotka 17.6.2006 ,10. Lara Croft Tomb Raider: Kolíska života Markíza 17.6.2006

20. 6. 2006

LEXA RuleZ !?

LEXA RuleZ !?
Bývalý vydavateľ denníka Sme je povinný ospravedlniť sa niekdajšiemu šéfovi SIS Ivanovi Lexovi za hanlivý článok spred deviatich rokov. TASR o tom dnes informoval právny zástupca Ivana Lexu v spore advokát Ľubomír Hlbočan. Okresný súd Bratislava I dnes odsúdil bývalého vydavateľa denníka SME, akciovú spoločnosť VMV, za uverejnenie článku Výbuch ako pracovná metóda podsvetia od Petra Tótha dňa 13. februára 1997. Tento článok podľa verdiktu súdu spôsobil zásah do práva Ivana Lexu na občiansku česť a bezúhonnosť. Spoločnosť VMV a.s., ktorá je v súčasnosti v likvidácii, je povinná poslať Lexovi list s ospravedlnením a zaplatiť trovy konania. Spor bol vedený pred Okresným súdom Bratislava I od apríla 1997.

Pokuty naše každodenné a iné

Pokuty naše každodenné a iné
Licenciu na lokálne televízne vysielanie spoločnosti City TV - TV Bratislava / Viva studio s.r.o. / udelila na svojom dnešnom zasadnutí Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR). Ako ďalej agentúru informoval riaditeľ kancelárie RVR Andrej Holák, rada tiež predĺžila licencie na pokusné digitálne vysielanie televíziám TA3, JOJ a Slovenskej televízii (STV). Verejnoprávnej STV licenčná rada dnes zároveň dala pokuty v súhrnnej výške 180-tisíc korún. Z toho pokutu 100-tisíc udelila RVR za porušenie zákonného zákazu zaraďovania reklamy počas programu v programe Ticho vysielanom 28. decembra 2005. Za neoznačenie programu logom udelila pokutu 50-tisíc korún a za neoznačenie vekovej prístupnosti vysielania 30-tisíc korún. STV tak spravila v programoch Múmia sa vracia, Z pekla a Akty X z 12. a 16. februára. STV tiež dostala od licenčnej rady dve upozornenia na porušenie objektívnosti a nestrannosti spravodajských programov, konkrétne za príspevky Reportéri STV odhalili ďalšiu pochybnú nadáciu a Žilina: zhromaždenie proti slotalite odvysielané v Správach STV zo 14. a 17. novembra 2005. Licenčná rada dvakrát upozornila na porušenie pravidiel objektívnosti a nestrannosti spravodajských programov aj televíziu TA3. Spravodajská televízia porušila pravidlá spravodajstva v programe Správy z dní 5. a 16. decembra, a to v príspevku prinášajúcom výhrady SDKÚ-DS k programu strany Smer-SD s názvom Návrat k ľudskej dôstojnosti a v príspevku informujúcom o prepúšťaní zamestnancov Ministerstva hospodárstva SR. Sankcie dala RVR aj televízii JOJ. Upozornila ju na porušenie zákonnej povinnosti zabezpečiť všestrannosť informácií a názorovú pluralitu v reportáži Špinavá voda odvysielanej v programe Črepiny 7. novembra 2005. Z rovnakého dôvodu uložila licenčná rada sankciu - upozornenie na porušenie zákona aj spoločnosti Radio Twist. Pravidlo všestranného informovania a názorovú pluralitu Twist nedodržal v programe Aktuálne s ... vysielanom 22. a 23. novembra a 6. decembra 2005. Rada pre vysielanie a retransmisiu dnes tiež začala tri správne konania voči STV, v ktorých preverí, či verejnoprávna televízia neporušila zákon. Ide o možný presah reklamy v zápase na Majstrovstvách sveta v hokeji, o dodržanie slušnosti a čestnosti reklamy v prípade reklamy na Orange a o ochranu maloletých v programe XXL vysielanom 4. marca, dodal Holák z RVR.

Prieskum Market & Media & Lifestyle- Radio

Prieskum Market & Media & Lifestyle- Radio
Celková počúvanosť rádií v parametri „počúval včera“ predstavuje podľa aktuálnych výsledkov prieskumu MML 73 %. Poradie otvára Rádio Expres s 21 %, na druhom mieste skončilo Rádio Slovensko s 20 %, nasleduje Fun Rádio s 9 %. So 7 % sa umiestnilo na štvrtom mieste Rádio Regina a na piatom mieste skončilo rovnako s počúvanosťou 7 % Rádio Okey. V tejto vlne dosiahli rozhlasové stanice v parametri Share (podiel na trhu) nasledovné výsledky: Rádio Expres 26 %, Rádio Slovensko 22 %, Fun Rádio 11 %, Rádio Regina 8 % a Rádio Okey 7 %.

Prieskum Market & Media & Lifestyle- TV

Prieskum Market & Media & Lifestyle- TV
Zo slovenských televízií je najsledovanejšou TV Markíza, pozerá ju 64 percent divákov. Sledovanosť na úrovni 35 percent dosahuje Jednotka (STV), TV Joj pozerá 31 percent divákov. V diváckej obľube s odstupom nasledujú Dvojka (STV) s ôsmimi percentami, Prima TV a TA3 s piatimi, a RTL Klub so štyrmi percentami. Desiatku najsledovanejších televízii uzatvárajú NOVA so štvorpercentnou, TV2 a ČT 1 s dvojpercentnou sledovanosťou. Vyplýva to z prieskumu Market & Media & Lifestyle - TGI, ktorý agentúra Median uskutočnila od 2. januára do 23. apríla na vzorke 2291 obyvateľov Slovenska vo veku od 14 do 79 rokov. Celková sledovanosť všetkých televízií je 90 percent. Televíziu sleduje viac ako 3,9 milióna divákov.

Prieskum Market & Media & Lifestyle

Prieskum Market & Media & Lifestyle

TGI, 1. vlna 2006

Najčítanejším celoštátnym denníkom je naďalej Nový Čas s čítanosťou 26 percent, čo predstavuje skoro 1,1 milióna čitateľov. Vyplýva to z prieskumu Median SK, Market & Media & Lifestyle - TGI, 1. vlna 2006, ktorý sa uskutočnil od 2. januára do 23. apríla. Na prieskume sa zúčastnilo 2 291 obyvateľov SR vo veku 14 až 79 rokov. Druhý v poradí je denník Pravda s 10 percentami a tretí denník Sme, ktorý má, rovnako ako v predošlej vlne prieskumu, 9 percentnú čítanosť. Nasleduje denník Šport so 6 percentami a päticu najčítanejších celoštátnych denníkov uzatvára Korzár s čítanosťou 5 percent. Celková čítanosť celoštátnych denníkov oproti predchádzajúcej vlne (od 15. augusta do 4. decembra 2005) klesla o štyri percentá a podľa prieskumu čítalo posledné vydanie celoštátneho denníka 48 percent populácie. Z odpovedí respondentov tiež vyplýva, že celoštátny denník čítalo za posledných 14 dní aspoň raz 91 percent populácie. Medzi týždenníkmi si svoju prvú pozíciu udržal s 15-percentnou čítanosťou týždenník Plus 7 dní, zhodne po 9 percent čítanosti získali týždenníky Markíza - spoločenský týždenník a Nový Čas pre ženy. Týždenník Báječná žena si oproti minulej vlne prieskumu zvýšil čítanosť a s 8 percentami sa umiestnil na štvrtom mieste. Rovnako 8-percentnú čítanosť dosiahol aj Život. Týždenníky si prelistuje alebo prečíta spolu 62 percent populácie. Oproti predošlej, 3. minuloročnej vlne prieskumu, tak čítanosť týždenníkov narástla o 2 percentá. Dvojtýždenníky číta oproti predchádzajúcemu prieskumu o jedno percento viac, spolu 18 percent populácie SR vo veku 14 až 79 rokov. Najčítanejším dvojtýždenníkom je so 6 percentami Tele plus, druhý je s 3 percentami titul Žena a život a za nimi sú zhodne s 2-percentnou čítanosťou dvojtýždenníky Relax, Stop a Teleprogram. Mierny, jednopercentný nárast zaznamenala oproti predchádzajúcej vlne prieskumu čítanosť mesačníkov, ktoré číta 59 percent populácie. Medzi mesačníkmi vedie časopis Zdravie s 13 percentami, druhý je mesačník Eva s 10 percentami a za ním Emma s 9 percentami. Záhradkár dosiahol čítanosť 7 percent a prvú päticu uzatvára s 5 percentami mesačník Minikrížovky.

Kúpi Mediaset Endemol ?

Kúpi Mediaset Endemol ?
Spoločnosť Mediaset Silvio Berlusconiho vyhlásila, že má záujem na kúpe holandskej produkčnej spoločnosti Endemol / Big Brother. Fear Factor Participation TV Extreme Makeover, Deal or No Deal , Who Wants to be a Millionaire?, Operación Triunfo, The Farm, The Farm, The Farm/.Vlastník spoločnosti Telefonica naznačil , že by sa Endemolu zbavil. Médiá tvrdia, že na kúpe by sa mal podieľať aj zakladateľ Endemolu John de Mol cez svoju investičnú spoločnosť Talpa.

RADA STV

RADA STV
21. júna

Návrh programu:
1. Otvorenie zasadnutia – schválenie programu rokovania, voľba overovateľa zápisu.
2. Kontrola plnenia uznesení Rady STV.
3. Informácia o činnosti DK STV, o. i.: a) informácia o voľbe predsedu DK STV, b) konsolidovaná účtovná závierka za rok 2005, c) informácia o výsledku kontroly spoločenských zmlúv a ďalších dokumentov dcérskych spoločností STV (informuje predsedníčka DK STV).
4. Hodnotenie vysielania STV v súvislosti s voľbami do NR SR.
5. Rámcová správa o činnosti STV, o. i.: a) informácia o stave súdneho sporu so Štúdiom Beta ,b) informácia o prechode na digitálne terestriálne TV vysielanie – návrh stratégie prechodu na DVB-T; c) informácia o zmluvách nad 200 000 Sk; d) informácia o verejných obstarávaniach;
e) rôzne.
6. Sťažnosti a podnety.
7. Rôzne
a) Korešpondencia.