17. 6. 2017

ART FILM FEST NEWS

ART FILM FEST NEWS

Je dobré byť ocenený odbornou verejnosťou, teda filmármi. Tým, že cena je od filmárov a nie od štátnych úradníkov, o to je príjemnejšia. Týmito slovami zhodnotil na dnešnej tlačovej konferencii v Košiciach prezident Medzinárodného festivalu (MFF) Karlove Vary a český herec Jiří Bartoška získané ocenenie. V rámci piatkového (16.6.) úvodného ceremoniálu 25. ročníka filmového festivalu Art Film Fest (AFF) si prevzal Cenu prezidenta AFF Milana Lasicu.
      Cena je podľa jeho slov poctou všetkým, ktorí spolu s ním 24 rokov pripravujú festival v Karlových Varoch. "Ja to nemám rozdelené na kategórie. Mám ich rozdelené na to, že buď sú to ceny príjemné, alebo oficiálne, takzvané korektné a táto tam rozhodne nepatrí," povedal Bartoška.
      Každý festival podľa neho prináša filmy, ktoré by sme za normálnych okolností, žiaľ, nevideli, povedal na margo organizovania MFF Karlove Vary Bartoška.
      Vo svojej doterajšej kariére Bartoška spolupracoval s viacerými slovenskými hercami a režisérmi. "Veľmi rád som robil so Stanislavom Párnickým. Robili sme Pascu a Južnú poštu, ktorá tu bude premietaná, potom s Dušanom Hanákom. Takže ja som bol skutočne československý herec," zaspomínal si Bartoška.
      "Hneď po festivale idem do Bratislavy a mal by som točiť. Marie Poledňáková napísala scenár, detektívnu veselohru. Takže zatiaľ je to tak," priblížil najbližšie filmové plány Bartoška.
      Na otázku, čo by odkázal tým, ktorí bojujú s rakovinou, ktorú pred časom sám prekonal, odpovedal, že je to veľmi ťažké a individuálne. "Keď mi diagnostikovali túto chorobu, mal som roztočený seriál Já, Mattoni a štáb povedal, že na mňa počkajú, keď mi skončia chemoterapie. Na čo som im povedal, že neviem, ako sa budem cítiť. Povedal som im, aby to preobsadili," priblížil herec.
      "Tú chorobu som vzal tak, že 68 rokov je vek, kedy ľudia zomierajú a sú chorí. Tá choroba sa urazila, že si ju nevážim a odišla. Beriem tie veci fatálne. Nemôžem dať nikomu radu, pretože každý človek sa učí s tou chorobou nejakým spôsobom žiť. Nedá sa niekomu povedať, že takto to urobte, keď taký nie ste," dodal Bartoška.


Copyright TASR ©2017

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS


Žiaci Evanjelickej základnej školy biskupa Jura Janošku v Liptovskom Mikuláši si v noci na dnes vyskúšali prácu reportérov. Zaujímavý program si pre družinárov pripravili vychovávateľky ako odmenu za celoročnú prácu v školskom klube.
"Deti sa dozvedeli všetko dôležité o práci reportérov. Mali sme tu aj ozajstné rekvizity ako mikrofón, kameru, fotoaparát a podobne. Žiaci si všetko mohli aj reálne vyskúšať. Naučili sa ako sa kameruje, fotí či ako sa správne drží mikrofón. Nasimulovali sme si aj dopravnú nehodu, kde si prácu reportérov vyskúšali na vlastnej koži," povedala pre TASR vychovávateľka Elena Križanová.
Všetky nadobudnuté vedomosti a zručnosti žiaci následne využili v teréne. Spoločne sa vybrali pripravovať reportáž do ulíc Liptovského Mikuláša, kde v týchto dňoch prebieha jarmočný program s názvom Stoličné dni. "Rozhovory s občanmi mesta boli výborné. Žiaci kládli otázky veľmi plynulo, rýchlo a niektoré otázky boli vtipné, nápadité. Išlo im to skvele," doplnila.
"Na dnešnej noci sa mi najviac páčilo, ako sme točili nehodu, ako som havarovala a potom sme robili rozhovory," povedala druháčka Ninka, ktorá by sa v budúcnosti veľmi rada stala skutočnou reportérkou. Podobný názor mala aj jej spolužiačka Saška. "Je to zaujímavá práca, pracujeme s ľuďmi a je to vzrušujúce," vyjadrila sa.

Copyright TASR ©2017

Reklamná pauza, môžete sa...

Reklamná pauza, môžete sa...

Cenu prezidenta festivalu AFF získali M. Kráľovičová a J. Bartoška


Cenu prezidenta festivalu AFF získali 
M. Kráľovičová a J. Bartoška 


Úvodným ceremoniálom sa včera večer v Košiciach začal 25. ročník filmového festivalu Art Film Fest (AFF). Jeho súčasťou bolo i udelenie Ceny prezidenta AFF Milana Lasicu. Prevzali si ju slovenská herečka Mária Kráľovičová a prezident Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Karlove Vary a český herec Jiří Bartoška.
      "Dnes som šťastná, že som tu, pretože naozaj film je siedma veľmoc. Som tu s vami a neviem čím som si zaslúžila túto cenu," povedala pri preberaní ceny Mária Kráľovičová a festivalu zaželala aby mal aspoň toľko rokov ako ona.
      Jiří Bartoška dostal v roku 2001 ocenenie Hercova misia. Tentokrát získal novú Cenu prezidenta festivalu AFF za dlhoročné organizovanie MFF Karlove Vary a pri príležitosti životného jubilea.
      "Je to ocenenie práce, ktorú robíme 24 rokov v Karlovych Varoch na festivale. Tú cenu preberám skôr za tých ľudí, ktorí ho so mnou pripravujú," povedal Bartoška s tým, že tento rok pripravujú už 52. ročník.
      Diváci si môžu v rámci AFF v priestoroch Kunsthalle, Kulturparku, Kine Slovan, Kine Úsmev, Tabačke Kulturfabrik a v Amfiteátri do 24. júna pozrieť viac ako 170 filmov. Sprievodný program sa bude konať na košickej Hlavnej ulici.
      Umelecký riaditeľ AFF Peter Nágel sa teší, že sa im podarilo na túto príležitosť získať najnovší film svetoznámeho Emira Kusturicu - Na mliečnej ceste, v ktorom je podľa jeho slov všetko. "Sú tam slzy, smiech, tragédia a predovšetkým je tam velikánska ženská hviezda Monica Bellucci," uviedol umelecký riaditeľ AFF Peter Nágel.
      AFF tento rok ponúka tri novinky, ktoré by podľa Nágela mohli pozitívne zarezonovať u návštevníkov a divákov festivalu. "Je to nová sekcia pre deti. Potom prezident festivalu pán Lasica vybral päť svojich filmov z filmovej histórie, ktoré osobne uvedie. Zároveň košický rodák Peter Kerekeš takisto uvedie sériu svojich filmov, ktoré má rád, spolu so svojimi hosťami, ktorí ich vytvorili," priblížil Nágel.
      Organizátori sa tento rok po prvý raz rozhodli aj pre stanové mestečko v centre Košíc a špeciálnu železničnú dopravu, v podobe KINOVOZŇA ZSSK, v ktorom sa budú na trase Bratislava-Košice a späť premietať po celý čas filmy. V spolupráci s Film Europe Media Company zaradili do programu festivalu sekciu Be2Can Starter, ktorá ponúkne deväť filmov z troch svetových filmových festivalov - Benátky, Berlinále a Cannes.
      AFF sa koná pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica a ministra kultúry Mareka Maďariča. Prvý ročník AFF sa uskutočnil v roku 1993 v Trenčianskych Tepliciach, neskôr aj v Trenčíne a od roku 2016 pokračuje v Košiciach.

Copyright TASR ©2017 

Vyhlásenie Slovenskej filmovej a televíznej akadémie k voľbe riaditeľa RTVS

Vyhlásenie Slovenskej filmovej a televíznej 
akadémie k voľbe riaditeľa RTVS


RTVS je inštitúcia, ktorá nielenže výrazne ovplyvňuje aktuálne dianie na Slovensku, formuje kultúrne vedomie, definuje hodnotové priority spoločnosti, ale aj významným spôsobom spoluvytvára náš audiovizuálny priestor. Nebolo to tak vždy. Pamätáme si na dobu, keď rezignovala na svoj verejnoprávny charakter a prestala si plniť svoje základné funkcie, i na obdobie, keď zastavila pôvodnú tvorbu a len vegetovala.


V posledných piatich rokoch sa podarilo Václavovi Mikovi a jeho spolupracovníkom verejnoprávny rozhlas a televíziu revitalizovať a vrátiť tejto inštitúcii dôveru divákov. Zmena sa výrazne prejavila najmä v televízii. Postupne sa rozšírila žánrová ponuka pôvodnej tvorby.

Na obrazovku sa vrátili detské programy, televízne seriály, hrané i dokumentárne filmy, ktoré reflektujú našu minulosť i súčasné dianie na Slovensku. Považujeme za dôležité, že vzrástla nielen kvantita, ale hlavne kvalita vysielaných programov. Diela, na ktorých sa podieľala RTVS, boli uvedené a ocenené na prestížnych svetových prehliadkach a festivaloch po celom svete: v Berlíne, v Toronte, v Benátkach, v Cannes.

S radosťou sledujeme, že vysielanie verejnoprávnej televízie si znovu získava dôveru domácich divákov i to, že sa opäť stáva neoddeliteľnou súčasťou európskeho audiovizuálneho priestoru. Pribúdajú medzinárodné koprodukcie, o naše programy majú čoraz väčší záujem zahraniční partneri.

Teší nás, že nejde len o náhodné úspechy, ale o výsledky dlhodobej koncepčnej práce. Sme si vedomí, že proces rekonštrukcie RTVS nie je zavŕšený. V súčasnej dynamicky sa vyvíjajúcej dobe sa menia nielen technológie, ale hlavne funkcie a úlohy médií v spoločnosti. Kontinuita transformácie verejnoprávneho rozhlasu a televízie by však mala pokračovať. Ide o dlhodobý projekt, ktorý vyžaduje všestrannú spoločenskú podporu, garanciu nezávislosti a systematické financovanie.

Vyzývame poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby pristúpili k voľbe generálneho riaditeľa RTVS zodpovedne, aby pri svojom rozhodovaní zaujali odborné stanovisko a nepodľahli krátkodobým straníckym záujmom.

Dúfame, že pri posudzovaní jednotlivých kandidátov nebudú prihliadať len na slovné deklarácie, ale hlavne na výsledky ich doterajšej práce. Pre rozvoj demokratickej, kultúrnej a vzdelanej spoločnosti je to nesmierne dôležité.

Zomrel John Avildsen

Zomrel John Avildsen

Americký oscarový režisér John G. Avildsen, ktorý režíroval spočiatku zaznávané filmy Rocky a Karate Kid, zomrel v piatok vo veku 81 rokov.
      Jeho najstarší syn Anthony Avildsen oznámil, že otec zomrel v nemocnici Cedars-Sinai v Los Angeles na rakovinu pankreasu.
      Film Rocky z roku 1976 o boxerovi, v hlavnej úlohe s mladým Sylvesterom Stallonom, bol obrovským úspechom. Získal Oscarov v kategóriách najlepšia réžia, najlepší režisér (Avildsen) a najlepší strih a bol nominovaný na ďalších sedem pozlátených sošiek. Legendárny taliansko-americký filmový režisér Frank Capra snímku miloval a v roku 1977 povedal denníku New York Times: "Keď som ju videl, povedal som si 'Kiež by som ten film nakrútil ja.'"
      Rocky bol pre Avildsena riskantnou záležitosťou. Stallone, vtedy ešte neznámy, napísal scenár a vyhľadal Avildsena, aby snímku režíroval. Avildsen však už pracoval na inom filme. Náhle sa produkčnej spoločnosti minuli peniaze a nakrúcanie filmu zrušili.
      Istý priateľ poslal Avildsenovi scenár Rockyho. "Na strane tri sa Rocky rozpráva so svojimi korytnačkami a mňa to uchvátilo. Bola to vynikajúca štúdia charakteru," povedal Avildsen. S režírovaním Rockyho súhlasil, hoci o boxe nič nevedel.
      Film nakrútili s "napnutým" rozpočtom, za necelý milión dolárov, a dokončili ho za 28 dní.
      Stallone v piatok večer vyjadril uznanie a vďačnosť Avildsenovi za to, že mu veril.
      "Za všetko vďačím Johnovi Avildsenovi. Jeho režírovanie, jeho vášeň, jeho neoblomnosť a jeho srdce - veľké srdce - to všetko spravilo z Rockyho ten film, akým sa stal," napísal Stallone vo vyhlásení. "Zmenil mi život a budem mu navždy zaviazaný. Nikto by to neurobil lepšie než môj priateľ John Avildsen. Bude mi chýbať."
      Nasledovalo päť pokračovaní, ale Avildsen ich odmietol, až na to štvrté, Rockyho V. v roku 1990. Vyhlásil, že scenár pokladal za dobrý a páčilo sa mu, že Rocky umrie. Počas nakrúcania sa producenti rozhodli, že Rocky musí žiť. "Predsa si nezlikvidujete vlastný zdroj majetku," komentoval to Avildsen. Piate pokračovanie Rocky Balboa prišlo do kín v roku 2006.
      Karate Kid bol v roku 1984 ďalším prekvapujúcim úspechom a kasovým trhákom. Prilákal milióny mladých divákov, nasledovali pokračovania a remake.
      Syn Anthony nakrútil o otcovi dokumentárny film s názvom John G. Avildsen: King of the Underdogs. "Podľa môjho názoru to bol naozaj výnimočný muž. Bol super talentovaný, plný elánu a veľmi zaťatý, čo mu bolo na škodu, ale často aj na úžitok," povedal Anthony.


Copyright TASR ©2017

16. 6. 2017

SaS k voľbe generálneho riaditeľa RTVS


SaS k voľbe 

generálneho riaditeľa RTVS 

Strana Sloboda a Solidarita očakáva, že poslanci strany Most-Híd, ako aj niektorí poslanci strany Smer-SD podporia v druhom kole voľby generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku. Rovnako očakáva, že minister kultúry Marek Maďarič bude medzi poslancami Smeru-SD intervenovať v prospech Václava Miku.
      "Predseda Smeru-SD Robert Fico, rovnako aj predseda SNS jasne artikulovali to, čo očakávajú od nového generálneho riaditeľa RTVS - viac pozitívnych správ o vláde a jej činnosti, čo znamená menej kritických názorov a polemiky. Takúto normalizáciu verejnoprávneho vysielania má zabezpečiť Jaroslav Rezník," uviedla podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.
      Podľa liberálov je každý demokratický politik povinný takúto sabotáž verejnoprávneho priestoru rázne odmietnuť. "Apelujeme na poslanecké kluby Most-Híd a Smer-SD, aby si dobre rozmysleli, do koho rúk a k akému myšlienkovému svetu RTVS odovzdajú," uzatvára SaS.


ART FILM FEST NEWS

ART FILM FEST NEWS
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Be2Can Starter

Po osvedčenom modeli z minuloročnej spolupráce medzi Film Europe Media Company a organizátormi Art Film Festu, ktorý dnes štartuje v Košiciach, je do programu festivalu po druhý raz zaradená sekcia Be2Can Starter. Tento rok prináša deväť snímok z troch prestížnych festivalov - Benátky, Berlinale a Cannes. "Milovníci kvalitných filmov majú možnosť ako prví na Slovensku vidieť v Košiciach víťaza MFF Benátky 2016 - dielo filipínskeho režiséra Lava Diaza Tá, ktorá odišla, ktorý získal Zlatého medveďa a tiež víťaza Berlinale 2017 - podmanivý príbeh maďarskej režisérky Ildikó Enyedi O tele a duši so slovensko-maďarskou herečkou Alexandrou Borbély v hlavnej úlohe," TASR informovala PR manažérka Film Europe Media Company Dagmar Krepopová. Festival otvorí nová snímka slávneho Emira Kusturicu Na mliečnej ceste. Jeden z najoriginálnejších európskych režisérov si vôbec prvýkrát (a ako sa sám vyjadril aj posledný) vo svojom filme zahral titulnú úlohu. Hlavnou hviezdou "divokej balkánskej romance" je však Monica Bellucci.
"Napriek tomu, že MFF Cannes 2017 sa skončil len pred pár dňami, podarilo sa do sekcie Be2Can Starter zaradiť niekoľko skvelých filmov, ktoré patrili k špičke tohtoročného festivalu," poznamenala Krepopová s tým, že diváci sa môžu tešiť na film ruského režiséra Andreja Zvjaginceva Bez lásky, ktorý získal Cenu poroty a bol nominovaný na Zlatú palmu, snímku ukrajinského režiséra Sergeja Loznicu Krotká - adaptáciu známej Dostojevského poviedky (nominácia na Zlatú palmu) a tiež film Ismaelove prízraky od francúzskeho tvorcu Arnauda Desplechina s hviezdnym obsadením Marion Cotillard, Mathieu Amalric a Charlotte Gainsbourg, ktorý festival v Cannes otváral.
V sekcii figuruje aj argentínska komediálna dráma Vážený občan - nominant na Zlatého leva v Benátkach 2016 od režiséra Gastona Duprata a dokument o vzniku a vývine vesmíru Cesta času filmového mága Terencea Malicka, nominovaný na rovnaké ocenenie. Posledným filmom v Be2Can Starteri je titul ocenený Strieborným medveďom na Berlinale 2017 Fantastická žena od čílskeho režiséra Sebastiana Lelia.
Do Medzinárodnej súťaže hraných filmov si organizátori 25. ročníka AFF vybrali komediálnu drámu bulharskej režisérskej dvojice Petar Valchanov, Kristina Grozeva Sláva, ktorý získal významné ocenenia na viacerých iných festivaloch, a snímku nemecko-bulharskej produkcie Western režisérky Valesky Grisebach nominovaný na Un Certain Regard v Cannes 2017.
"Z portfólia Film Europe budú na AFF uvedené ešte ďalšie tri tituly - dokument Safari rakúskeho provokatéra Ulricha Seidla (sekcia Láska a Anarchia), čierna komédia dánskeho režiséra Oleho Bornedala Zabijaci z malomesta (sekcia Európske zákutia) a výnimočný dokument režiséra Thierryho Frémauxa Lumiére!, ktorý je unikátnou kolekciou zreštaurovaných filmov bratov Lumiérovcov," uzavrela Krepopová.
Art Film Fest potrvá do 24. júna.

Copyright TASR ©2017

Tatiana Tóthová Diovčošová končí v Markíze

Tatiana Tóthová Diovčošová 

končí v Markíze

Dnešným dňom končí Markíze hovorkyňa a vedúca PR oddelenia televízie Markíza  Tatiana Tóthová Diovčošová. Zotrvala tak vo funkcii vyše štyri.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


 Austrálska herečka Rebel Wilson vyhrala súdny spor s vydavateľstvom Bauer Media, ktoré zažalovala za urážku na cti. Dôvodom žaloby bolo osem článkov, ktoré v roku 2015 vyšli v časopise patriacom menovanej spoločnosti, podľa ktorých rodáčka zo Sydney klamala o svojom mene, veku aj výchove v Austrálii. Tridsaťsedemročná herečka tvrdí, že jej dané články zničili kariéru a prišla pre ne o prácu vo dvoch filmoch. Požaduje preto bližšie nešpecifikované odškodné, o ktorého výške rozhodne súd v inom termíne.
"Musela som sa postaviť proti tyranovi, veľkej mediálnej organizácii, Bauer Media, ktorá ma v roku 2015 tak zákerne prostredníctvom špinavých a úplne nepravdivých článkov zhodila," povedala Wilson, ktorá do Melbourne pre trojtýždenný proces pricestovala z Los Angeles. Herečka sa zúčastnila na každom pojednávaní, ktoré sa konali na Najvyššom súde štátu Victoria, a vypovedala aj ako svedok. V prospech Wilson rozhodla porota, ktorú tvorilo šesť žien. "Som rada, veľmi rada, že so mnou porota súhlasila. Teším sa na to, ako si budem môcť znovu vybudovať svoju kariéru, keď už je všetko urovnané," dodala.
Rebel Wilson je známa najmä ako Amy z hudobných komédií Ladíme! (2012) a Ladíme 2 (2015). Okrem toho si zahrala vo filmoch Dámska jazda (2011), Bláznivá jazda (2011), Baby na ťahu (2012), Ako porodiť a nezblázniť sa (2012), Pot a krv (2013), Noc v múzeu: Tajomstvo hrobky (2014), Grimsby (2016) či Ako byť single (2016).

Spravodajská televízia CNN vo štvrtok oficiálne požiadala americké ministerstvo spravodlivosti, aby jej sprístupnilo záznamy, ktoré si robil bývalý šéf FBI James Comey z jeho rozhovorov s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. CNN v liste ministerstvu spravodlivosti píše, že odtajnenie týchto materiálov je vo verejnom záujme a že spoločenská dôležitosť ich zverejnenia je nespochybniteľná.
Agentúra AP žiadala o zverejnenie Comeyho zápiskov priamo FBI, to jej zatiaľ iba odpísalo, že jej žiadosť eviduje.
Comey už niektoré výňatky z jeho rozhovorov s Trumpom citoval vo výpovedi pred senátnym výborom na kontrolu tajných služieb. Trump Comeyho vzápätí obvinil, že si vymýšľa a odkázal mu, že by si mal priať, aby sa ich vzájomné rozhovory v Bielom dome nenahrávali. Americkí novinári odvtedy Trumpa vyzývajú, aby nahrávky ich rozhovorov, ak existujú, zverejnil, Biely dom však tvrdí, že žiadne také nahrávky v skutočnosti nemá.
Svoje vlastné zápisky z rozhovorov s Trumpom si však podľa vlastných slov robil vždy po každom spoločnom stretnutí či telefonáte aj Comey, ktorý na základe týchto rozhovorov tvrdí, že bol z funkcie odvolaný preto, aby sa príliš nevŕtal v kauze údajných vzťahov medzi Trumpovým tímom a Moskvou.
"Domnievam sa, že som bol odvolaný z dôvodu vyšetrovania Ruska," vyhlásil pred komisiou Comey. Trump mal na na neho dokonca naliehať, aby "nechal tak" bývalého poradcu prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Michaela Flynna, ktorý mal byť podľa niektorých informácií jednou z ústredných postáv komunikácie medzi Trumpovým tímom a ruskými predstaviteľmi.
Trump mal Comeymu podľa jeho zápiskov údajne povedať, že Flynn "neurobil nič zlé tým, že sa rozprával s Rusmi". "Dúfam, že budete vedieť nájsť spôsob, ako to nechať tak - ako nechať tak Flynna," citoval vo svojej výpovedi Comey amerického prezidenta.
Trump sa mal ďalej Comeymu posťažovať, že vyšetrovanie údajných nadštandardných vzťahov medzi ľuďmi blízkymi súčasnej americkej administratíve a Kremľom nad ním visí "ako mrak a oslabuje jeho schopnosť konať v záujme vlasti". "Spýtal sa ma, čo by sme mohli spraviť pre to, aby sme ten mrak zahnali," vyhlásil Comey.

Sociálna a mikroblogovacia sieť Twitter vo štvrtok predstavila novú podobu svojej stránky a, ako píše agentúra AP, podobne ako niektoré ďalšie predošlé zmeny, ani táto sa užívateľom Twitteru zatiaľ príliš nepáči. Sanfranciská spoločnosť označuje novú podobu svojej stránky za jednoduchšiu, ľahšie ovládateľnú a sľubuje, že tweetovanie bude vďaka nej rýchlejšie. Titulky sú po novom výraznejšie a profilové fotografie už nemajú tvar štvorca, ale kruhu.
Podľa AP bol Twitter už niekoľko hodín po predstavení týchto zmien zaplavený takmer 30-tisíc tweetmi komentujúcimi novú podobu stránky, pričom väčšina z nich bola kritická alebo posmešná. S podobnou kritikou sa Twitter stretol minulý rok, keď sa rozhodol zmeniť algoritmus, podľa ktorého sa užívateľom zobrazujú jednotlivé tweety. Užívateľov nepotešila ani funkcia Moments či výmena hviezdičky, ktorá označovala obľúbené tweety, za srdiečko.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

V prospech Miku hovorí podľa Maďariča aj istota, že by nebol zvolený hlasmi kotlebovcov


V prospech Miku hovorí podľa Maďariča aj istota, 

že by nebol zvolený hlasmi kotlebovcov


Minister kultúry Marek Maďarič hovorí, že v prospech voľby Miku hovoria nielen výsledky, „ale aj istota, že by nebol zvolený hlasmi kotlebovcov“. „Riešenie tohto problému má dnes v rukách predovšetkým Most-Híd,“ vyhlásil to Maďarič pre Denník N.
„Verejné vyjadrenie názoru, že Václava Miku považujem za najvhodnejšieho kandidáta za generálneho riaditeľa RTVS, považujem za dostatočné na to, aby bolo pre poslancov súčasťou ich rozhodovania, a nič iné v tomto zmysle robiť nebudem. Zároveň jasne deklarujem, že budem rešpektovať rozhodnutie poslancov, koho zvolia,“ informoval Denník N o vyjadrení ministra kultúry a podpredsedu Smeru-SD Maďariča v článku zverejnenom dnes na https://dennikn.sk/minuta/797437/?ref=mpm.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané. 

Most koalíciu pre Miku nerozbije, podporu Rezníka nevylúčil

Most koalíciu pre Miku nerozbije, 
podporu Rezníka nevylúčil


Most-Híd podľa predsedu strany Bélu Bugára koalíciu pre Václava Miku nerozbije. Ako povedal dnes na tlačovej besede, poslanecký klub Most-Híd bude o voľbe generálneho riaditeľa RTVS rokovať pred druhým kolom a bude tiež rokovať s koaličnými partnermi. „Nie je vylúčené, že sa budeme musieť stretnúť s kandidátom alebo kandidátmi. Opozícia mala inú možnosť, len ju prekombinovala,“ povedal Bugár. Zároveň nevylúčil, že by v utorňajšej voľbe Most-Híd podporil Jaroslava Rezníka. „Vždy musíte robiť kompromisy. Otázne je, či viete kompromisy akceptovať,“ konštatoval. Ak by Most dostal garanciu pri menšinovom vysielaní, situácia by sa menila, pretože Rezníkovi Most práve vyčíta obmedzovanie vysielania národnostného rádia Patria.
Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar oznámil, že on za Most rokoval o voľbe s opozíciou. Spomenul rozhovor s predsedom Sme rodina Borisom Kollárom. Dohodli sa na podpore Michala Ruttkaya. „Dohodli sme sa, že je podstatné, aby do druhého kola nepostúpil s Jaroslavom Rezníkom Václav Mika, ale Ruttkay. Kollár informoval opozíciu o postoji Mostu-Híd,“ povedal Hrnčiar s tým, že opozícia zmarila túto snahu na poslednú chvíľu. Opozícia sa rozhodla pre voľbu Miku. „Most mal snahu postupovať spoločne, ale s kandidátom, ktorého si dokáže predstaviť,“ uviedol Hrnčiar.
Podľa Bugára voľba riaditeľa RTVS ukázala, že ak nedôjde k dohode v koalícii, nedá sa počítať, že voľba bude úspešná. Budeme pri personálnych zmenách presadzovať, aby pri ďalších nomináciách bola dohoda v koalícii.
Podľa predsedu poslaneckého klubu Most-Híd Gábora Gála je pre stranu kľúčový post generálneho riaditeľa RTVS, nie kandidát Václav Mika.
Bugár zároveň oznámil, že sa črtá v koalícii dohoda na voľbe členky Súdnej rady SR. Podpredsedníčka Mostu a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská totiž odmieta kandidatúru štátnej tajomníčky rezortu Moniky Jankovskej. Tá je dnes vo funkcii ako nominantka Smeru. Žitňanská v prípade jej zvolenia zvažuje demisiu.


©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané. 


Zomrel Alexej Batalov

Zomrel Alexej Batalov

Sovietsky a ruský herec Alexej Batalov, známy aj českým a slovenským divákom napríklad z filmov Žeriavy tiahnu či Moskva slzám neverí, zomrel v noci na dnes v jednej z moskovských nemocníc. Bolo mu 88 rokov.
Herec si podľa denníka Komsomoľskaja pravda, odvolávajúceho sa na blízkeho Batalovova priateľa, na začiatku roka zlomil krčok stehennej kosti, vo februári sa podrobil operácii, ale kvôli komplikáciám v nemocnici už zostal. Zomrel v spánku; večer ľahol a ráno sa už neprebudil.
Batalov, ktorý začal svoju dráhu v armádnom divadle na začiatku 50. rokov, hral v štyroch desiatkach sovietskych a ruských filmov, vrátane spomínaných snímok, ocenených na festivale v Cannes, respektíve Oscarom za najlepší zahraničia film.
Bol tiež úspešným scenáristom a režisérom, napríklad v koprodukcii s Československom z roku 1972 nakrúcal v Mariánskych Lázních podľa Dostojevského románu snímku Hráč, v ktorom si zahrala aj rad československých hercov a herečiek, vrátane Heleny Růžičkovej. Pôsobil tiež ako pedagóg. Za svoju prácu bol ocenený množstvom štátnych vyznamenaní, vrátane titulov národného umelca, hrdinu socialistickej práce, alebo dvoch Leninových rádov.


Copyright ČTK  ©2017

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

"Nariadil som príslušnému ministrovi, aby slovo aréna vyškrtli z názvov štadiónov."
Recep Tayyip Erdogan

"Amnestie neboli zrušené."
Vladimír Mečiar

"Som obeť."
Vladimír Mečiar

„Ja som neni policajt, ani som nie prokurátor, ani sudca... Pán Mečiar vie, čo má urobiť... Ja sa nebudem vyjadrovať k hokejovej reprezentácii, či tam má byť, prepáčte, hrať neviem, nejaký hokejista z NHL alebo tam dneska má byť a tak isto sa nebudem vyjadrovať, čo má robiť pán Mečiar a Dzurinda... Ešte raz, ja vám poviem, čo povie Andrej Danko. Ja neviem, aký vzťah bol Rázusa s Hlinkom, ja neviem, kto bol za čo zodpovedný, môžem sa opýtať historikov, pre mňa je to história...“
Andrej Danko


"Vy si myslíte, že je spravodlivé na človeka, ktorého na návrh odvolanie je napísané, že to vedel, nariadil, že šikanuje opozíciu na diskusiách hádzať takú špinu."

Andrej Danko

Art Film Fest News


Art Film Fest NewsV poradí 25. ročník filmového festivalu Art Film Fest (AFF) sa začína v piatok (16.6.) v Košiciach. Otvorí ho úvodný ceremoniál, počas ktorého sa bude aj oceňovať. Cenu prezidenta Art Film Festu Košice Milana Lasicu získa prezident festivalu Karlove Vary a český herec Jiří Bartoška. TASR o tom dnes informovala PR manažérka Zuzana Čižmáriková.
      "Verejnosť ho môže osobne po prvý raz stretnúť o 19.30 h na červenom koberci pred košickou Kunsthalle, v ktorej sa slávnostné otvorenie uskutoční. V sobotu (17.6.) bude mať Jiří Bartoška stretnutie so slovenskými novinármi a o 18.00 h sa so svojimi fanúšikmi stretne pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici v Košiciach," priblížila Čižmáriková s tým, že okrem Bartošku nebude na červenom koberci chýbať ani jubilantka, slovenská herečka Mária Kráľovičová.
      "Úvodným filmom, ktorý uvidia pozvaní hostia, bude najnovšia snímka režiséra Emira Kusturicu – Na mliečnej ceste. Tá sa bude počas festivalu premietať ešte raz, takže si na svoje príde aj široká verejnosť. Diváci budú mať až do 24. júna na výber viac ako 170 filmov rôznych žánrov. Väčšina z nich sa bude na Art Film Feste v Košiciach premietať v slovenskej premiére. Nebudú chýbať snímky, ktoré len nedávno bodovali na festivale v Cannes, ale aj filmy slovenských tvorcov," uviedla Čižmáriková.
      Novinkou tohto ročníka je premietanie pre deti počas každého dopoludnia. "Organizátori sa tento rok po prvý raz rozhodli aj pre stanové mestečko v centre Košíc a špeciálnu železničnú dopravu, v podobe 'kinovozňa', v ktorom sa budú na trase Bratislava-Košice a späť premietať po celý čas filmy. Na AFF sa vracia aj slovenská herečka žijúca v Taliansku Barbora Bobulová, ktorá v roku 2013 získala na AFF cenu Hercova misia. Tentokrát príde aj ako hosť k dvom novým filmom, v ktorých si zahrala  – Čisté srdcia a Po vojne," povedala Čižmáriková.
      Ako ďalej uviedla, v spolupráci Film Europe Media Company zaradili do programu festivalu sekciu Be2Can Starter, ktorá ponúkne deväť filmov z troch svetových filmových festivalov - Benátky, Berlinále a Cannes.
      Cenu Hercova misia si počas festivalu prevezmú český herec Ondřej Vetchý, významná slovenská herečka, dnes politička, Magda Vášáryová. Laureátmi festivalovej ceny Zlatá kamera sú Dušan Trančík a Jan Hřebejk
.

Copyright TASR ©2

Futbalové ME do 21 rokov naživo vo vysielaní Rádia Slovensko


Futbalové ME do 21 rokov naživo vo

vysielaní Rádia Slovensko 


Majstrovstvá Európy futbalistov do 21 rokov sa začínajú v piatok v Poľsku, Rádio Slovensko prinesie všetky skupinové zápasy slovenskej reprezentácie v priamych prenosoch. Komentovať budú Vladimír Pančík a Martin Kaigl. V prípade postupu našej reprezentácie zaradí rádio do vysielania aj zápasy mladých Slovákov vo vyraďovacej fáze turnaja. Rádio Slovensko poslucháčom prinesie aj množstvo rozhovorov, reportáží a zaujímavosti priamo z dejiska šampionátu. Mladí Slováci sú na šampionáte súčasťou skupiny A, svoje zápasy odohrajú v mestách Kielce a Lublin.

Priame prenosy z ME U-21 v Rádiu Slovensko: 
16. 6. piatok 20:45 Slovensko – Poľsko 
19. 6. pondelok 18:00 Slovensko – Anglicko 
22. 6. štvrtok 20:45 Slovensko – Švédsko

15. 6. 2017

Opozícia chce pred druhým kolom rokovať s Mostom-Híd, podporuje V. Miku

Opozícia chce pred druhým kolom rokovať s 
Mostom-Híd, podporuje V. Miku


Opozičné strany SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina volili za generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) súčasného šéfa telerozhlasu Václava Miku. Pred druhým kolom, kde sa Mika stretne so šéfom TASR Jaroslavom Rezníkom, chce rokovať s Mostom-Híd. Ten totiž pred voľbou vyhlásil, že Rezníka nepodporí. Rezník získal v tajnej voľbe 73 hlasov, Mika 53.
      Jana Kiššová z SaS je síce skeptická, že Most-Híd dá prednosť dohode s opozíciou, ale napriek tomu sa o ňu pokúsi. Poslankyňa vyzdvihla dôležitosť voľby šéfa RTVS. Nový riaditeľ bude mať podľa jej slov veľkú moc vo vzťahu k hospodáreniu s verejnými zdrojmi, ale aj vo vzťahu k objektivite či nezávislosti. Hlasy, ktoré získal Mika, svedčia podľa nej o tom, že významná časť poslancov vníma Mikovu prácu pozitívne a želajú si kontinuitu.
      "Rozhodli sme sa podporiť kontinuitu a jeden z najlepších projektov, ktoré boli prezentované, teda Václava Miku," uviedol na tlačovej konferencii Jozef Viskupič z OĽaNO-NOVA. Viera Dubačová (nezaradená) zdôraznila, že RTVS by mala zostať v rukách verejnosti a slobodná. Boris Kollár zo Sme rodina je rád, že sa opozícia zjednotila. "Hlasovali sme za dobrého kandidáta," povedal.
      Edita Pfundtner z Mosta-Híd neprezradila, komu dala hlas, ale tvrdí, že to nebol Rezník. "My sme dostali možnosť sa voľne rozhodnúť. Dohodli sme sa ale, že za pána Rezníka sa hlasovať nebude a ja som za neho ani nehlasovala. Ja som hlasovala v zmysle dohody. Mohli sme si vybrať medzi pani Ťapákovou a pánom Ruttkayom," povedala.
      Ako bude strana hlasovať v druhom kole, zatiaľ nevie, ale ona bude voliť podľa dohody klubu. "Nemali sme zatiaľ klub. Táto situácia je pre nás nová. Ja som si myslela, že pán Rezník bude zvolený hneď v prvom kole. Ja držím dohody a keď sa v klube niečo dohodneme, tak to dodržiavam," uviedla.
      Rezník získal hlasy aj v Smere-SD. Poslanec Martin Nemky ho podporí aj v druhom kole. "V utorok bude ďalšie hlasovanie, takže sa rozhodne. Ja budem voliť pána Rezníka. Každý volí samostatne a dúfam, že zvíťazí," doplnil Nemky.
      Poslanci v dnešnom prvom kole tajnej voľby nezvolili šéfa RTVS. Vyberali z ôsmich kandidátov, ani jeden z nich však nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov. Do druhého kola postúpili šéf TASR Jaroslav Rezník so ziskom 73 hlasov a súčasný riaditeľ RTVS Václav Mika, ktorého volilo 53 poslancov.
      Keďže na voľbe bolo 147 poslancov, Rezníkovi chýbal k víťazstvu jeden hlas. Druhé kolo sa uskutoční v utorok 20. júna o 11.00 h. Generálny riaditeľ RTVS sa volí na päť rokov.


Copyright TASR ©2017 

Zem spieva medzi finalistami medzinárodnej súťaže Pitch&Play Live

Zem spieva medzi finalistami 


medzinárodnej súťaže Pitch&Play Live


Komisia zložená z rešpektovaných televíznych expertov zaradila Zem spieva medzi troch finalistov medzinárodnej súťaže Pitch & Play Live. Informácie o finalistoch poskytla spoločnosť CEETV, súťaž je súčasťou medzinárodného televízneho veľtrhu NATPE v Budapešti.

Zem spieva sa podarilo uspieť v konkurencii ďalších 10 formátov zo 7 krajín, odborná komisia v zložení Samantha Ferguson (Banijay Rights), Jonathan Tuovinen (Rabbit Films), Elwin de Groot (Armoza Formats'€), Georgi R. Chakarov (CEETV) a Dann Novak (NATPE) nakoniec vybrala tri európske formáty, ktoré postúpili do finálového výberu. Popri Zem spieva sa do finále prebojovali slovinský program Start Up Slovenia televíznej spoločnosti POP TV a SuperYou! ruskej televízie NTV.

Každý z formátov bol posudzovaný na základe troch kritérií: originalita, univerzálnosť a medzinárodný televízny potenciál. Každý z členov komisie po posúdení uvedených kritérií hodnotil jednotlivé formáty na stupnici od 1 do 5, televízne formáty z najvyšším počtom bodov sa dostali do finálovej trojky.

Víťaza vyberú organizátori súťaže na medzinárodnom veľtrhu NATPE, ktorý sa koná od 19. do 22. júna v Budapešti.

Most-Híd mrzí, že nedošlo v koalícii k dohode na mene nového generálneho riaditeľa RTVS


Most-Híd mrzí, že nedošlo v koalícii k dohode na mene nového 
generálneho riaditeľa RTVS


Most-Híd podľa predsedu poslaneckého klubu Gábora Gála mrzí, že nedošlo v koalícii k dohode na mene nového generálneho riaditeľa RTVS. Ako povedal dnes novinárom, Most-Híd navrhoval kompromis, ktorým nemal byť ani Jaroslav Rezník a ani Václav Mika. Rezník totiž prekáža Most-Híd a Mika Smeru a SNS. „Náš klub hlasoval za Miku a niektorí aj za Michala Ruttkaya. My sme navrhovali kompromis v menách Ruttkaya a Zuzany Ťapákovej. Mali sme sa dohodnúť v koalícii z týchto dvoch mien a nemuselo byť druhé kolo,“ zdôraznil Gál.
Podľa neho pred druhým kolom zasadne opäť poslanecký klub. Gál odmieta, že by v koalícii dali do súvisu voľbu šéfa RTVS a člena Súdnej rady SR, kde ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská odmieta kandidatúru Moniky Jankovskej.
Poslanec za Smer Ján Podmanický pre agentúru SITA povedal, že v klube Smeru sa dohodli na voľbe Rezníka a preto predpokladá, že poslanci volili disciplinovane. Podmanický nemá pocit, že by Most-Híd postavil voľbu riaditeľa na hranu, aby sa na nej lámala budúcnosť koalície. „Išlo o tajnú voľbu, takže nevieme, ako volili ani poslanci za Smer a ani za Most,“ dodal. Jeho stranícky kolega Ľuboš Blaha verí, že Rezník v druhom kole vyhrá. Zároveň odmietol, že by Rezníka volili aj poslanci ĽS-NS. „Nešpekuloval by som. Mňa nezaujíma ako hlasujú fašisti. Pre mňa je dôležité, že Smer hlasoval za Rezníka,“ vyhlásil.
Podľa predsedu poslaneckého klubu SNS Tibora Bernaťáka národniari rešpektujú výsledky volieb.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Poslanci nezvolili nového generálneho riaditeľa RTVS

Poslanci nezvolili nového 
generálneho riaditeľa RTVS

Poslanci Národnej rady SR dnes nerozhodli o tom, kto v auguste tohto roka zasadne do kresla šéfa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).
V tajnej voľbe totiž nezískal žiaden z osmičky kandidátov nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov. Do druhého kola postúpili šéf TASR Jaroslav Rezník so ziskom 73 hlasov a súčasný riaditeľ RTVS Václav Mika, ktorého volilo 53 poslancov.
Na voľbe bolo prítomných 147 poslancov. Rezníkovi na víťazstvo chýbal jeden hlas. Druhé kolo sa uskutoční v utorok 20. júna o 11.00 h. Generálny riaditeľ RTVS sa volí na päť rokov. V prvom kole sa o hlasy poslancov uchádzalo osem kandidátov.
"Ďakujem za hlasy, ktoré som získal a teším sa na druhé kolo," reagoval pre TASR Rezník. Za podporu ďakuje aj Mika. "Vážim si všetky vyjadrenia, ktoré ocenili prácu a výsledky aktuálneho manažmentu RTVS. Rovnako ďakujem za prejavenú dôveru a to, že môžem v druhom kole spolu s mojím tímom ešte zabojovať," uviedol.

Copyright TASR ©2017

Oznam KŠR - Futbalový turnaj k Svetovému dňu športovej žurnalistiky

Oznam KŠR
Futbalový turnaj k Svetovému dňu športovej žurnalistiky


Výbor Klubu športových redaktorov (KŠR) pozýva svojich členov - redakčné alebo miešané kolektívy na tradičný futbalový turnaj pri príležitosti Svetového dňa športovej žurnalistiky, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 22. júna 2017 na umelej trávnatej ploche v areáli bratislavských Pasienkov. Jednotlivé redakčné tímy by mali byť minimálne šesťčlenné (päť hráčov + brankár), hracou plochou je šírka futbalového ihriska, hrací čas a program sa určí na základe počtu prihlásených družstiev. Každý účastník dostane spomienkové tričko, po skončení turnaja bude vyhlásenie výsledkov a odovzdanie trofejí, spojené s občerstvením v reštaurácii NTC. Zástupcovia redakčných kolektívov môžu nahlásiť svoju účasť a prihlásiť tímy, a to do piatka 16. júna 2017 e-mailom na adresu lucanic@sportpress.sk alebo telefonicky na tel. č. 0903/408489.

V koalícii nie je pre voľbu generálneho riaditeľa RTVS kríza

V koalícii nie je pre voľbu 

generálneho riaditeľa RTVS kríza

 V koalícii podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára nie je pre voľbu generálneho riaditeľa RTVS kríza. Ako povedal Bugár dnes pred novinármi, spájanie sa Smeru a SNS s opozičnými stranami pri výbere Jaroslava Rezníka za nového riaditeľa RTVS nie je porušenie koaličnej zmluvy, pretože tá sa týka programového vyhlásenia vlády.
Bugár však tvrdí, že odteraz nebude môcť byť koalíciou predložená žiadna personálna nominácia bez toho, aby sa na nej dohodla celá trojkoalícia. Týka sa to aj voľby členov Súdnej rady. „O ďalších nomináciách musí byť dohoda v koalícii. To sa týka aj nominácie Moniky Jankovskej,“ zdôraznil Bugár.
Podľa predsedu Mosta-Híd ešte dnes bude o nominácii Jankovskej rokovať ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská s premiérom Robertom Ficom. „Žitňanská nikdy nehovorí len tak do vzduchu. Ak niečo hovorí, je to vážne,“ povedal Bugár, ktorý očakáva, že Smer a SNS pri voľbe člena Súdnej rady Most-Híd neobídu tak, ako v prípade riaditeľa RTVS. Jankovská pôsobí ako štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti. Žitňanská s jej nomináciou do Súdnej rady SR nesúhlasí. Dokonca uviedla, že ak bude Jankovská zvolená, podá demisiu.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Poslancov dnes čaká voľba šéfa RTVS

Poslancov dnes čaká 
voľba šéfa RTVS

Poslancov parlamentu čaká vo dnes 15. júna voľba generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) na najbližších päť rokov. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) zaradil voľbu v stredu 7. júna po poslaneckom grémiu do programu júnovej schôdze, ktorá sa začne utorok 13. júna. Ak v prvom kole voľby, teda 15. júna, poslanci nového šéfa RTVS nezvolia, uskutoční sa o týždeň neskôr, vo štvrtok 22. júna, druhé kolo hlasovania. Voľba musí byť čím skôr od aprílového začiatku výberového konania v národnej rade. Pôvodné termíny hlasovaní sa preto posunuli o týždeň, aby poslanci stihli na jednej schôdzi aj prípadné 2. kolo voľby, povedal pre agentúru SITA predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD).
Poslanci budú nového šéfa spojeného verejnoprávneho média vyberať spomedzi ôsmich kandidátov. Sú nimi Peter Abrahám, Richard Dírer, Fedor Flašík, Václav Mika, Jaroslav Rezník, Michal Ruttkay, Zuzana Ťapáková a Stanislav Velitzky. Parlamentnému plénu to 30. mája odporučil po vypočutí kandidátov Výbor NR SR pre kultúru a médiá. Zvolený bude ten kandidát, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu hlasov. V prípade, že žiadny z navrhovaných kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, uskutoční sa opakovaná voľba generálneho riaditeľa RTVS. Do 2. kola voľby postupujú dvaja kandidáti, ktorí získali najvyšší počet hlasov. Pri rovnosti počtu hlasov postupujú všetci kandidáti, ktorí majú rovnaký najvyšší počet hlasov.
O novom šéfovi RTVS budú poslanci podľa Jarjabka hlasovať tajne. Plénum tak podľa neho rozhoduje o všetkých personálnych otázkach. Jarjabek to považuje za vhodné, keďže to chráni poslancov pred prípadným nátlakom. Ak sa tajné hlasovanie nespomína v príslušnom zákone, musí minimálne 15 poslancov navrhnúť, aby sa uskutočnilo tajné hlasovanie. Na zvolenie nového generálneho riaditeľa nie je potrebná ústavná väčšina hlasov. Stačí, ak sa na hlasovaní zúčastní jednoduchá väčšina, teda minimálne polovica z poslancov plus jeden, čo je 76. Z nich polovica, teda 38 hlasov, stačí na zvolenie kandidáta, priblížil systém hlasovania šéf mediálneho výboru.
Až do hlasovania sa poslanci aj verejnosť, teda koncesionári RTVS, môžu zoznámi so zámermi jednotlivých kandidátov. NR SR totiž na svojej webstránke http://www.nrsr.sk, v časti “Neprehliadnite“, zverejnila projekty riadenia a rozvoja RTVS na roky 2017 – 2022 všetkých ôsmich záujemcov o kreslo šéfa RTVS.
Súčasný generálny riaditeľ verejnoprávnej rádiotelevízie Václav Mika končí vo funkcii uprostred leta, posledný deň je vo funkcii 1. augusta. Funkčné obdobie generálneho riaditeľa začína plynúť odo dňa nasledujúceho po skončení výkonu funkcie generálneho riaditeľa, na miesto ktorého bol zvolený, najskôr však dňom jeho zvolenia národnou radou, a trvá päť rokov. Generálneho riaditeľa možno zvoliť opätovne, najviac však na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia, uvádza zákon o RTVS.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Banášová is dead long live Vinczeová

Banášová is dead 
long live Vinczeová

Foto: Juraj Čurný

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americká herečka a speváčka Lindsay Lohan sa predstaví v pripravovanom britskom komediálnom seriáli Sick Note. Rodáčka z New Yorku si v ňom zahrá po boku Ruperta Grinta, Nicka Frosta či Dona Johnsona. Tridsaťročná Lohan sa predstaví v druhej sezóne projektu, ktorá by sa mala na televízne obrazovky dostať na budúci rok. Prvú sériu odvysiela televízia Sky počas tejto jesene.
Seriál sleduje Daniela Glassa (Grint), zamestnanca poisťovne, ktorému povedia, že má nevyliečiteľnú chorobu. Neskôr však vyjde najavo, že je to omyl, ale on si to nechá pre seba. Spomínaný Frost stvárni neschopného onkológa, Johnson Glassovho šéfa a Lohan sa predstaví ako Kateryna West, šéfova dcéra. Herečka sa už svojou účasťou v projekte pochválila prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter, kde zverejnila fotografiu s Grintom a Frostom. Na snímke má aj nový účes.
Lindsay Lohan si zahrala vo filmoch Pasca na rodičov (1998), Strelený piatok (2003), Protivné baby (2004), Len trošku šťastia (2006), Atentát v Ambassadore (2006), Rebelka proti svojej vôli (2007), Machete (2010) alebo Scary Movie 5 (2013). Vydala dva štúdiové albumy - Speak (2004) a o rok neskôr A Little More Personal (Raw). Spolupracovala tiež s anglickou kapelou Duran Duran v rámci ich albumu Paper Gods (2015). Jej kariéra začala upadať najmä pre problémy s drogami, alkoholom a zákonmi. Porušila niekoľko podmienečných trestov a krátky čas strávila za mrežami.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Šéfa internetového vydania tureckého denníka Cumhuriyet, ktorého orgány prokuratúry vinia z propagandy terorizmu a žiadajú pre neho trest 10,5 roka väzenia, prepustili dnes na slobodu. Stalo sa tak na základe rozhodnutia súdu v Istanbule, po ktorom Oguz Güven mohol po mesiaci vo vyšetrovacej väzbe opustiť celu, informovala tlačová agentúra DHA.
Vo vyšetrovacej väzbe zostáva aj naďalej tucet spolupracovníkov spomínaného denníka. Obvinenia voči nim sa zakladajú na nevhodnom tvíte z konta periodika o istom prokurátorovi, ktorý zahynul pri dopravnej nehode. Güven v tejto súvislosti poprel akúkoľvek zodpovednosť, zdôraznil, že spomínaný text tam neumiestnil on a navyše bol tento po 55 sekundách korigovaný.
Proces so spomínaným žurnalistom by sa mal začať 14. septembra.
Iba pred dvoma dňami si Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu v súvislosti so sťažnosťou desiatich uväznených novinárov tureckého denníka Cumhuriyet vyžiadal stanovisko Ankary, na čo má turecká vláda čas do 2. októbra.
Išlo o prvý prípad vyjadrenia ESĽP k sťažnosti pracovníkov médií v súvislosti so zmareným pokusom o štátny prevrat v Turecku z júla 2016. Na rovnakú inštitúciu sa obrátil aj uväznený spravodajca nemeckého periodika Die Welt Deniz Yücel.
Dnes ESĽP informoval o podobnom postupe v prípade sťažností ďalších siedmich uväznených tureckých novinárov, ku ktorým žiada stanovisko Ankary do 4. októbra.
Aj tieto sťažnosti súvisia s vlnou represií po potlačení zmareného pokusu o štátny prevrat v krajine polmesiaca.
Do Štrasburgu doručili do konca mája 17.630 sťažností v súvislosti so zmareným pokusom o štátny prevrat v Turecku. Týkajú sa popri uväzneniach predovšetkým masového prepúšťania v krajine.

Spoločnosti Cision a Capitol Acquisition Corp. III (NASDAQ: CLAC) ("Capitol") dnes oznámili, že spoločnosť Cision podpísala konečnú dohodu o kúpe spoločnosti L'Argus de la Presse ("Argus"), parížskej agentúry zabezpečujúcej monitorovanie médií. Táto akvizícia ponúka príležitosť korporátnym zákazníkom spoločnosti Argus aj objednávateľom jej PR služieb získať platformu Cision Communications Cloud™ umožňujúcu identifikáciu relevantných vplyvov, tvorbu jednotných kampaní a meranie výkonnosti mediálneho pokrytia. Táto akvizícia umožní existujúcej globálnej zákazníckej báze spoločnosti Cision získať lepší prístup k francúzskemu mediálnemu obsahu a pochopiť a kvantifikovať vplyv ich komunikácie a mediálneho pokrytia vo Francúzsku.
"Odborníci na komunikáciu a PR vo Francúzsku využívajú silu mediálneho pokrytia a modernej komunikácie s cieľom priniesť lepšie výsledky v oblasti podnikania," povedal Kevin Akeroyd, generálny riaditeľ spoločnosti Cision. "Obohatením platformy Cision Communications Cloud o skúsenosti firmy Argus v oblasti monitorovania médií môžu zákazníci firmy Cision vo Francúzsku a na celom svete lepšie pochopiť svoj dosah a význam mediálneho pokrytia."
"Tým, že sme sa spojili s komplexným portfóliom riešení pre mediálnu databázu, monitorovanie a distribúciu tlačových správ spoločnosti Cision, zvyšujeme hodnotu, ktorú môže spoločnosť Argus priniesť svojim zákazníkom a zamestnancom," povedal Alexis Donot, generálny riaditeľ spoločnosti L'Argus de la Presse. "S odhodlaním spoločnosti Cision prinášať mediálne inovácie táto akvizícia tiež posilní zdroje, ktoré môžeme vniesť do našich kľúčových riešení na monitorovanie médií vo Francúzsku a pomôže zákazníkom maximalizovať kvalitu mediálnej analýzy."
Spoločnosť Cision získa 100% splatných akcií spoločnosti Argus, pričom 9 miliónov EUR bude vyplatených pri uzatvorení a približne 2 milióny EUR bude vyplatených počas nasledujúcich štyroch rokov. Prvá časť kúpnej ceny bude financovaná z hotovosti alebo z pôžičiek z revolvingového úveru spoločnosti Cision a podlieha obvyklým úpravám prevádzkového kapitálu. Očakáva sa, že transakcia sa ukončí počas druhého alebo tretieho štvrťroka roku 2017 a bude podliehať obvyklým zmluvným podmienkam.

O spoločnosti Cision
Spoločnosť Cision je poprednou spoločnosťou pre mediálne komunikačné technológie a analytiku, ktorá umožňuje svojim zákazníkom efektívne využívať mediálne programy v koordinácii s platenými a vlastnými kanálmi s cieľom zvyšovať zisky. Ako tvorca platformy Cision Communications Cloud™, prvej platformy pre získané médiá založenej na cloudových médiách, dokázala spoločnosť Cision spojiť špičkové údaje, analytiku, technológiu a služby do jednotného komunikačného ekosystému, ktorý môžu značky používať na vytváranie konzistentných, zmysluplných a trvalých vzťahov s mienkotvorcami a zákazníkmi s cieľom rozšíriť ich vplyv na trhy. Ďalšie informácie nájdete na stránke www.cision.com alebo sledujte @Cision na twitteri.
O spoločnosti Capitol Acquisition Corp. III Capitol Acquisition Corp. III je verejný investičný nástroj vytvorený na účely uskutočnenia fúzie, akvizície alebo podobnej obchodnej operácie. Capitol vedie prezident a generálny riaditeľ Mark D. Ein a prezident a finančný riaditeľ L. Dyson Dryden. Dlhopisy spoločnosti Capitol sú kótované na burze Nasdaq pod symbolmi CLAC, CLACW a CLACU. Spoločnosť, ktorá v októbri 2015 získala hotovostné výnosy vo výške 325 miliónov USD, je tretím verejne obchodovaným investičným nástrojom spoločnosti Capitol. Prvý nástroj s názvom Capitol Acquisition Corp. vytvoril Two Harbors Investment Corp (NYSE: "TWO"), veľký hypotekárny realitný investičný trust (REIT) a druhý nástroj s názvom Capitol Acquisition Corp. II sa zlúčil so spoločnosťou Lindblad Expeditions, Inc. NASDAQ: "LIND"), globálnym lídrom v expedičných výpravách.

Copyright TASR ©2017