10. 10. 2015

Zomrel Gene Allen

Zomrel Gene Allen

Vo veku 97 rokov zomrel bývalý prezident americkej Akadémie filmových umení a vied a držiteľ Oscara za výpravu filmu My Fair Lady (1964) Gene Allen. O jeho úmrtí informoval novinár Leonard Morpurgo.
Gene Allen bol dlhoročným spolupracovníkom režiséra Georgea Cukora. Postaral sa o výpravu a produkčný dizajn jeho snímok Križovatka v Bhowani (1956), Chapmanova správa (1962), Poď, budeme sa milovať! (1960), Heller in Pink Tights (1960), Zrodila sa hviezda (1954) a Dievčatá (1957), pričom za posledné dva menované tituly si vyslúžil nominácie na Oscara. Za spomínaný film My Fair Lady ho aj dostal. Postaral sa tiež o výpravu snímok Back From Eternity (1956), Merry Andrew (1958) či A Breath of Scandal (1960). Okrem toho sa ako produkčný dizajnér podieľal na filmoch Cheyennský klub (1970) a Konečne láska (1975). Prezidentom americkej Akadémie filmových umení a vied bol v rokoch 1983 až 1985. Okrem toho 27 rokov zastával funkciu výkonného riaditeľa Asociácie vedúcich výprav (The Art Directors Guild - ADG), ktorá mu v roku 1997 udelila cenu za celoživotné dielo.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Reklamná pauza, môžete sa....

   Reklamná pauza, môžete sa...

9. 10. 2015

Hovorca roka 2015

Hovorca roka 2015

Víťazmi tohtoročnej novinárskej ankety Hovorca roka 2015 sú dvaja obhajcovia titulov a jeden nováčik. Boris Chmel si odniesol ocenenie po druhýkrát a Zuzana Eliášová dokonca tretíkrát vo svojej kategórii. Po prvýkrát sa z víťazstva teší Katarína Svrčeková. Výsledky dnes slávnostne vyhlásili na profesijnom podujatí novinárov a hovorcov - Made in Media party v Bratislave.
Najlepších hovorcov v troch kategóriách vybrala 10-členná odborná porota. Titul TOP Hovorca roka sa porota v tomto ročníku rozhodla neudeliť. Členovia poroty určili víťaza každej kategórie z užšieho výberu nominácií, ktorý vzišiel z internetového hlasovania novinárov prostredníctvom stránky www.mojhovorca.sk. "Porota pri rozhodovaní prihliadala na viacero aspektov – medzi inými etiku, komunikatívnosť, ovládanie témy, ku ktorej sa hovorca vyjadruje, kultivované vystupovanie, príjemný vzhľad a celkovú profesionalitu pri výkone funkcie," vysvetlil predseda Asociácie hovorcov Slovenska Milan Vanga.
Víťazkou kategórie Samospráva a neziskový sektor je po prvýkrát hovorkyňa strany Sloboda a solidarita Katarína Svrčeková.
Hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Boris Chmel vyhral v kategórii Štátna správa a štátny sektor po druhýkrát.
V kategórii Privátny a komerčný sektor získala ocenenie hovorkyňa ČSOB Finančnej skupiny Zuzana Eliášová. Ide o už o jej tretiu trofej v tejto novinárskej ankete.
"Teší ma, že na hovorcovskej scéne máme žiarivé a nasledovania hodné príklady profesionálneho prístupu k hovorcovskej práci, čoho dôkazom je obhajoba titulu v dvoch kategóriách. Na druhej strane je potešujúce, že novinári dokážu oceniť aj hovorcov, ktorí aj napriek kratšej praxi chápu správne zmysel tejto profesie a ziskom ocenenia motivujú ďalších kolegov," dodal Vanga.
Zloženie tohtoročnej poroty: Roland Kubina (riaditeľ spravodajstva a programu TV JOJ), Lukáš Diko (riaditeľ sekcie spravodajstva, športu a publicistiky RTVS), Tibor Mattyašovský (šéfredaktor spravodajstva TV Markíza), Marcela Šimková (šéfredaktorka Hospodárskych novín), Ján Záborský (vedúci redaktor týždenníka Trend), Richard Kvasňovský (vedúci domácej redakcie TASR), Michaela Benedigová, (managing director Seesame), Peter Bárdy (šéfredaktor Aktuality.sk), Pavol Urban (šéfredaktor SITA, vedúci redaktor domácej redakcie), Pavol Múdry (podpredseda výkonnej rady International Press Institute – IPI a predseda správnej rady IPI Slovensko).

Zomrel István Nemeskürty

Zomrel István Nemeskürty


Laureát Kossuthovej a Széchenyiho ceny, ako aj ocenení Bélu Balázsa a Józsefa Attilu, spisovateľ, historik literatúry i filmu, vysokoškolský profesor István Nemeskürty zomrel vo štvrtok večer v Budapešti vo veku 90 rokov.
O úmrtí významnej postavy maďarského kultúrneho života uplynulých desaťročí informovala dnes tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na blízkych zosnulého.
Rodák z Budapešti pôvodne chcel kráčať v šľapajach otca, ktorý bol vojakom z povolania, napokon sa však venoval štúdiu dejín maďarského a talianskeho umenia, pracoval sťaby pedagóg a čoraz viac sa venoval redakčnej a publikačnej činnosti. V každodennom profesijnom živote sa od konca 50. rokov prejavil aj Nemeskürtyho blízky vzťah k filmu, aby sa produkcii filmovej tvorby venoval po viac ako tri desaťročia.
Po spoločenských zmenách v krajine pracoval krátkodobo okrem iného na čele verejnoprávnej Maďarskej televízie, Nadácie Za národné a etnické menšiny v Maďarsku, kuratória Nadácie Maďarská kniha. V období rokov 1993-1995 stál i na čele Maďarskej spisovateľskej komory, od roku 1994 bol členom Maďarskej umeleckej akadémie, od roku 2011 jej čestným členom. Post čestného predsedu zastával od roku 1996 aj v Spoločenstve maďarských novinárov.
Zosnulý, ktorý pôsobil aj vo vysokých funkciách viacerých spoločenských organizácií a patril medzi mimoriadne angažovaných umelcov, bol aj laureátom viacerých vysokých maďarských, talianskych i vatikánskych vyznamenaní.

Copyright © TASR 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Udalosť z kategórie ťažko uveriteľných sprevádzala priebeh štvrtkového stretnutia Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) medzi Barysom Astana a Metallurgom Novokuzneck (4:2). Priamo počas priameho prenosu z tohto duelu na televíznej stanici KazSport dostal "padáka" komentátor Alexander Olejnik. Dôvodom bola údajne skutočnosť, že počas svojich vstupov "nefandil Barysu". Skúsený žurnalista však vzápätí potvrdil, že z prípadných úspechov Barysu má radosť a neraz cestoval na zápasy mužstva z Astany k súperom, aj tisíc kilometrov autobusom dovedna s fanklubom Barysu. Olejnik nepracoval priamo pre televíznu stanicu, ale pre spoločnosť Sport Media Enterprise, ktorá zabezpečovala pracovníkov s potrebnou kvalifikáciou na udalosti týkajúce sa športu. Komentátor vraj nemal v pracovnej zmluve klauzulu, podľa ktorej bol povinný podporovať Barys. "Moje odvolanie ma poriadne zaskočilo. Podľa správy môjho zamestnávateľa zverejnenej na oficiálnom webe Barysu som mal porušiť korporátnu etiku a imidž spoločnosti. Zaujímavé je, že z vysielania ma stiahli po prvej päťminútovke, počas ktorej som stihol divákov oboznámiť so zostavou Barysu a opísať dobrú šancu Žajlauova či gól Dallmana," povedal Olejnik a doplnil, že v danej veci sa neplánuje obrátiť na súd.
Zaujímavosťou je, že vedenie Barysu údajne chce zabezpečiť, aby KHL Olejnikovi odobrala novinársku akreditáciu a zabrániť mu vo vstupe na domáce zápasy klubu z Astany aj ako fanúšikovi s platnou vstupenkou.©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

TO JE TV!

TO JE TV!


CPJ's 2015 Global Impunity Index


 

CPJ's 2015 Global Impunity Index

Impunity Index 2015Zomrel Frank Albanese

Zomrel Frank AlbaneseVo veku 84 rokov zomrel americký herec Frank Albanese. Ako prezradil jeho priateľ Eddie Canlon, herec skonal v pondelok 5. októbra na rodnom Staten Islande v štáte New York v dôsledku rakoviny prostaty.
Frank John Albanese sa narodil 16. mája 1931. Venoval sa profesionálne boxu, no ako 19-ročný odišiel z ringu pre zranenie mozgu. Objavil sa vo filme Mafiáni (1990) režiséra Martina Scorseseho, ďalej aj v snímkach Mŕtvi prezidenti (1995) či Mattie Fresno and the Holoflux Universe (2007). V rokoch 2004 - 2007 účinkoval v seriáli Sopranovci (1999 - 2007).


©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA


„ Som si istý, že ich ani vy nepoznáte, lebo aj mne robilo problém zapamätať si ich názvy. Seriózne chceli so mnou jednať a pýtali sa, čo im ponúkam. Povedal som im, že im neponúkam nič, ponúkam im len to, aby sa rozpustili a vstúpili k nám. Sami vedia, že na to nemajú, ale majú zaregistrované strany. Teraz mi do telefónu povedali, že tam boli aj čísla občianskych preukazov, ktoré boli skartované. To je vážna vec. Najhoršie je, že keď máte nejaké informácie a nemôžete vylúčiť sabotáž alebo ste si takmer istý. Toto sú praktiky, ktoré vám bežný človek nerobí.
Som si istý, že to nevzniklo samo od seba. Už len preto, čo nám robil Smer doteraz. Viete, že Smer je niečo veľké neidentifikovateľné, kde sú ľudia, ktorým by som v živote nepodal ruku, ale sú tam aj ľudia, ktorí sú moji kamaráti. Tí ľudia boli zmätení, nevedeli, čo robiť, pretože Smer dával do štruktúr nejaké pokyny. Keď som bol na pochode Skýcov – Zlatno, kam ma pozval starosta, na nátlak pohlavárov Smeru, ktorí tam prišli, zrušili program, len aby som nemohol vystúpiť. Z tej strany sú tam nejaké napätia. Vždy, keď mi kladú túto otázku, hovorím, že jediný útok, ktorého sa Smer obáva, je útok zľava, teda odhalenie toho, čím nie je. Nervozitu a znepokojenie by som tam chápal. Druhá vec je, že my sme nevznikli len na to, aby sme sa vymedzovali len týmto smerom. Preto keď mi niekto kladie otázku, či rozbíjame ľavicu, hovorím, že nie, my ju tvoríme, pretože tu žiadna nie je. Počkajte. V tejto chvíli nie som len politik, ale bol som aj nejaký politický analytik a viem si zdôvodniť, prečo SaS nie je liberálna strana a Smer nie je sociálna demokracia. Keď si niekto hovorí sociálny, môže byť aj rýdzo konzervatívny. My sme vznikli preto, aby sme reprezentovali ľudí, ktorí sa necítia byť reprezentovaní.“
Eduard Chmelár ,historik, politický analytik, publicista, mierový aktivista ,bol aj rektorom, chce byť politikom"Takúto spravodajskú hru dokážu rozohrať iba profesionáli. Sme presvedčení, že ide o cielenú sabotáž nášho úsilia, zákerný pokus o diskreditáciu hnutia SEN, priamy útok na demokraciu a spochybnenie práce desiatok dobrovoľníkov, ktorí celé týždne bez nároku na odmenu a v dobrej viere poctivo zbierali podpisy od občanov. Nechce sa mi veriť, že toľko ľudí neodhalilo túto priehľadnú provokáciu. Niektorí naši dobrovoľníci sa s ňou stretli už v teréne, keď ich napríklad v Trenčíne preverovala najprv uniformovaná a neskôr dokonca kriminálna polícia. Nepovažujem za náhodu, že ministerstvo vnútra pred niekoľkými týždňami odmietlo zaregistrovať aj Socialistickú stranu bývalého vicepremiéra Jozefa Kalmana. Je to len potvrdenie stavu, že ľavica je v tejto krajine v hlbokej opozícii a vládna strana sa bojí, že by ju mohlo sociálno-ekologické hnutie SEN usvedčiť z toho, čím nie je."
Eduard Chmelár

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSVideozáznam získaný tlačovou agentúrou AP zachytáva, ako bola zničená hlavná stavba svetoznámeho, 2000-ročného Víťazného oblúka v sýrskom meste Palmýra. Aktivisti uviedli, že oblúk vyhodili do vzduchu extrémisti z Islamského štátu (IS), ktorý ovláda staroveké mesto.
Videozáznam sa objavil v stredu. Ukazuje, že jeden stĺp oblúka stále stojí, ale väčšina z neho je v troskách. Oblúk sa nachádza na hornom konci kolonádovej ulice, ktorá vedie naprieč Palmýrou. Aktivisti oznámili, že militanti ho vyhodili do vzduchu v pondelok 5. októbra.
Víťazný oblúk je najnovšou pamiatkou v Palmýre, ktorú IS zničil od mája, teda od ovládnutia mesta. IS zničil v auguste Belov chrám a tiež menší Baalšamínov chrám, pamiatky zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, ako aj tri pohrebné veže a pohrebisko. Takéto pamiatky pokladá organizácia IS za modlárske objekty.
Bývalý predstaviteľ úradu na ochranu historických pamiatok v Sýrii Amr al-Azm pre agentúru AP povedal, že Islamský štát "systematicky ničí hlavné prvky Palmýry", a sťažoval sa na neschopnosť medzinárodného spoločenstva zabrániť tejto skaze.
"A dokonca sme sa dopočuli, že sa možno pripravujú vyhodiť do vzduchu aj staroveký amfiteáter a neďalekú agoru (staroveké námestie, trhovisko)," dodal al-Azm a toto ničenie označil za "zverstvá".

Turecká prokuratúra včera zakázala spoločnosti Digiturk, najväčšiemu poskytovateľovi platenej televízie v krajine, ponúkať klientom prístup k televíznym kanálom spoločností blízkych duchovnému Fethullahovi Gülenovi, ktorého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan považuje za svojho úhlavného nepriateľa a žiada jeho vydanie z exilu v USA do Turecka.
Podľa agentúry Reuters nariadenie prokuratúry v Ankare vyvoláva ďalšie obavy z potláčania slobody tlače pred predčasnými parlamentnými voľbami v Turecku.
Reuters pripomenul, že Digiturk je už treťou platformou, ktorá dostala zákaz šíriť signál televízií naklonených Gülenovi. Spoločnosť Digiturk, ktorá má v Turecku viac ako tri milióny klientov, dnes na svojej stránke uviedla, že sa podriadila nariadeniu prokuratúry v Ankare.
Erdogan, ktorý sa snaží, aby jeho Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) získala väčšinu v predčasných voľbách vypísaných na 1. novembra, obviňuje Gülena zo snahy pripraviť ho o moc prostredníctvom vytvárania tzv. paralelných štruktúr v súdnictve, polícii, školstve, médiách a iných oblastiach. Gülen, ktorý žije v USA, tieto obvinenia popiera.
Samotný prezident dnes na margo zásahu proti Gülenovi nakloneným médiám uviedol, že "v tejto oblasti by mali byť podniknuté všetky potrebné kroky v rámci zákona".
Erdoganovi odporcovia z radov opozície tvrdia, že prípady podobné kauze Digiturk sú pokusom zastrašiť opozíciu pred voľbami. Člen Tureckej rozhlasovej a televíznej rady (RTÜK) za opozičnú Republikánsku ľudovú stranu (CHP) Ismet Demirdögen pre Reuters uviedol, že zákrok proti Digiturk je ďalším dôkazom snáh AKP o umlčanie opozície. Súčasne si však položil otázku, čo chce AKP dosiahnuť zákazom detskej televíznej stanice S Haber, ktorá bola v zozname Digiturk a vysiela len animované rozprávky.
Zákaz vysielať programy detskej televízie S Haber vyvolal dnes na sociálnych sieťach hnev i výsmech. "Toto rozhodnutie je ranou pre králika Artura a šikovný nákladiačik Yumi, ktorí tiež podporili štátny prevrat," napísal autor jedného z tweetov, ktorý vzápätí retweetovali stovky ľudí.
Today we’re launching a pilot test of Reactions — a more expressive Like button. As you can see, it’s not a “dislike” button, though we hope it addresses the spirit of this request more broadly. We studied which comments and reactions are most commonly and universally expressed across Facebook, then worked to design an experience around them that was elegant and fun. Starting today Ireland and Spain can start loving, wow-ing, or expressing sympathy to posts on Facebook by hovering or long-pressing the Like button wherever they see it. We’ll use the feedback from this to improve the feature and hope to roll it out to everyone soon.
Posted by Chris Cox on Thursday, October 8, 2015


Sociálna sieť Facebook oznámila, že spúšťa pilotný test "reakcií", ktoré umožnia používateľom vyjadriť celý rad emócií ako je napríklad láska, šťastie, hnev či smútok.
Vo videu (http://on.fb.me/1LBnXIG), ktoré na Facebooku sprevádza vyjadrenie hlavného produktového manažéra spoločnosti Chrisa Coxa, pripomínajú gombíky "reakcií" animované emotikony a vyskočia, keď držíte tlačidlo "like" (páči sa mi) dlhšie stlačené.
Spoločnosť uviedla, že reakcie spustí v piatok skúšobne v Írsku a Španielsku na platformách iOS, Android a stolných počítačoch.
Spätnú väzbu z pilotného testu využije na zlepšenie reakcií. Spoločnosť dúfa, že "to čoskoro rozbalí pre všetkých", napísal Cox na Facebooku.
Mnohí používatelia Facebooku už celé roky prosia spoločnosť, aby pridala tlačidlo "nepáči sa mi". Argumentujú, že v reakcii napríklad na tragické udalosti je použitie tlačidla "like" nevhodné.
"Ako môžete vidieť, nie je to tlačidlo 'nepáči sa mi', hoci dúfame, že rieši myšlienku tejto žiadosti oveľa širšie," dodal Cox.

Copyright © TASR 2015

8. 10. 2015

STORNO

STORNO

Stornujte si, prosím, správu s headlinom "STANOVISKO: Ministerstvo hospodárstva popiera údajné vyjadrenia ministra ...", vydanú dnes o 19.40 h. O storno požiadala hovorkyňa Ministerstva hospodárstva SR.

STANOVISKO: Ministerstvo hospodárstva popiera udajné vyjadrenia ministra Vazila Hudáka o investícii Jaguar Land Rover počas jeho pracovnej cesty v Indii

STANOVISKO:

Ministerstvo hospodárstva popiera údajné vyjadrenia ministra Vazila Hudáka o investícii Jaguar Land Rover počas jeho pracovnej cesty v Indii


Minister hospodárstva Vazil Hudák je na pracovnej ceste v Indii, kde má viacero bilaterálnych rokovaní. Počas dnešného dňa bola z Indie publikovaná správa, v ktorej boli uvedené údajné citácie ministra Hudáka k investícii Jaguar Land Rover. Malo ísť o spresnenú údajnú výšku investície, počet pracovných miest a ďalšie informácie súvisiace s investíciou Jaguar Land Rover.
Ministerstvo hospodárstva SR popiera pravdivosť tejto správy ako aj údajov v nej zverejnených. Minister hospodárstva SR sa na žiadnom oficiálnom stretnutí k investícii v podrobnostiach nevyjadroval a neposkytol žiaden rozhovor miestnym médiám.
Naďalej platí doteraz publikované stanovisko MH SR, že rokovania so spoločnosťou Jaguar Land Rover pokračujú a do ich ukončenia a prípadného uzatvorenia zmluvy MH SR po dohode oboch strán neposkytuje žiadne podrobné informácie až do ukončenia procesu.

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWSDivadlo Pôtoň z Bátoviec v okrese Levice zvolilo nevšedný a originálny spôsob propagácie súčasnej slovenskej literatúry a hudby. Od stredy 14. októbra budú znieť z obecných rozhlasov troch obcí úryvky z vybraných diel slovenských spisovateľov. Relácie doplnia skladby mladých slovenských skladateľov a hudobníkov. V roku 2015 odvysielajú 12 relácií, redakčne ich pripravuje Diana Mašlejová v spolupráci s hudobným dramaturgom Robertom Pospíšom. Ide o jednu z aktivít projektu Centra umenia a kreativity, ktoré realizuje Divadlo Pôtoň s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.
„Pôsobíme na dedine. Z obecného rozhlasu často počúvame rôzne miestne oznamy a toto výsostne vidiecke médium nás začalo veľmi inšpirovať. Nemôžete ho prepnúť a ani vypnúť, môžete ho maximálne latentne ignorovať. Prečo to nevyužiť v prospech súčasného umenia?“ vysvetľuje nápad riaditeľ a dramaturg divadla Michal Ditte. Ako ďalej dodal, touto aktivitou oslovia viac ako 3 000 ľudí. V rozhlasoch predstavia tvorbu Veroniky Šikulovej, Pavla Vilikovského, Agda Bavi Paina, Petra Krištúfeka, Moniky Kompaníkovej, Jany Beňovej, Ivany Dobrakovovej, Ballu, Lucie Piussi, Viťa Staviarskeho, Zusky Kepplovej a Juraja Šebestu. „Ozývajú sa nám poslanci a starostovia aj z iných obcí po celom Slovensku, či by bolo možné relácie prezentovať v ich miestnych rozhlasoch. Zdá sa, že by to mohol byť celkom úspešný projekt,“ doplnil Ditte.
Tvorcovia projektu majú ambíciu zachovať miestny kolorit a zároveň upriamovať pozornosť na významné diela súčasnej slovenskej literatúry, s ktorou bežní ľudia mnohokrát nemajú možnosť prísť do kontaktu. Obyvateľov obcí Bátovce, Žemberovce a Devičany bude rozhlas vítať predslovom: „Vážení občania, miestny spolok vám ponúka stopercentnú súčasnú slovenskú literatúru a hudbu. Započúvajte sa do ľúbozvučnej slovenčiny plnej metafor, inotajov, originálnych rýmov a prazvláštnych slovných spojení. Zastavte sa na okamih, odložte rýle, motyky, kosačky, odstavte hrnce zo sporákov a nechajte sa vtiahnuť do príbehov našich významných autorov, o ktorých možno dnes ešte nič neviete, čo však neznačí, že neexistujú!“


©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Nobelovu cenu 2015 za literatúru získala Bieloruska Svetlana Alexijevičová

Nobelovu cenu 2015 za literatúru získala Bieloruska
Svetlana Alexijevičová
 Nobelovu cenu za literatúru 2015 získala bieloruská spisovateľka a investigatívna novinárka Svetlana Alexijevičová (67). Oznámila to dnes v Štokholme stála tajomníčka Švédskej kráľovskej akadémie Sara Daniusová.
      Spisovateľka prestížnu cenu získala za "svoje polyfonické (mnohotvárne) písanie, ktoré je pamätníkom utrpenia a odvahy v našej dobe". Ocenenie je dotované sumou ôsmich miliónov švédskych korún (v prepočte 870.000 eur).
      Daniusová pri vyhlásení laureátky označila Alexijevičovú za "veľkú a inovačnú spisovateľku", ktorá "mapuje dušu" sovietskeho a postsovietskeho ľudu, informuje agentúra AP.
      Alexijevičová, ktorej knihy vyšli v 19 krajinách, sa narodila na Ukrajine a vyrastala v Bielorusku, kde vyštudovala žurnalistiku. Vo svojej tvorbe podľa odborníkov využíva najmä novinárske zručnosti a stvárňuje niektoré z najdôležitejších udalostí v dejinách Bieloruska. Najčastejšie práve éru Sovietskeho zväzu - vrátane černobyľskej jadrovej katastrofy, sovietsko-afganskej vojny a tiež pádu režimu.
      Medzi jej najznámejšie knihy patria napríklad Černobyľská modlitba (Čarnobyľskaja malitva, 1999) či formou mozaiky písaná Doba z druhé ruky - Konec rudého člověka, ktorá vyšla tento rok aj v českom preklade a dá sa kúpiť i na slovenskom trhu. Pamätníci sovietskej éry v tejto knihe hovoria o tom, ako verili systému a zabíjali a umierali pre jeho myšlienky. Rozprávajú tiež o stalinskom gulagu, vojnách, o Černobyli.
      Čerstvá laureátka Alexejevičová bezprostredne po získaní ceny vyjadrila radosť, že zdieľa toto ocenenie, ktoré v minulosti získali ruskí autori ako Ivan Bunin či Boris Pasternak.
      Na otázku, ako použije finančnú odmenu, ktorá prestížnu cenu sprevádza, odpovedala, že "si kúpi slobodu pre samu seba", keďže napísanie knihy jej trvá veľmi dlho - päť až desať rokov. "Mám úž dva nápady na nové knihy, takže som šťastná, že teraz budem mať slobodu na to, aby som na nich pracovala".
      Vlani získal Nobelovu cenu za literatúru francúzsky prozaik Patrick Modiano, ktorého vtedy ocenila porota za "umenie spomienky, s akým evokuje tie najneuchopiteľnejšie ľudské osudy a odkrýva životnú skúsenosť okupácie".
      Vyhlasovanie mien laureátov Nobelových cien bude pokračovať až do budúceho pondelka: v piatok ešte vyhlásia meno nového nositeľa Nobelovej ceny za mier a laureát Nobelovej ceny za ekonómiu bude známy na budúci pondelok.
      Tento pondelok v Štokholme oznámili mená nositeľov Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu, ktorú získala trojica parazitológov za objav liekov, ktoré môžu byť použité pri liečbe malárie a ďalších tropických chorôb.
      Od utorka sú známe mená laureátov nositeľov Nobelovej ceny za fyziku. Ocenenými sú vedci Takaaki Kadžita z Japonska a Arthur B. McDonald z Kanady za objav oscilácie neutrín, ktorý je dôkazom, že neutrína majú hmotu.
      V stredu Nobelovu cenu za chémiu získala trojica vedcov Tomas Lindahl (Británia-Švédsko), Paul Modrich (USA) a Aziz Sancar (USA-Turecko) za objav mechanizmu opráv DNA. Práca tejto trojice bádateľov prináša základné poznanie o tom, ako fungujú živé bunky, a je využiteľná napríklad pri vývoji nových spôsobov liečby rakoviny.
      Nobelove ceny - prestížne ocenenia za mimoriadny prínos v oblasti vedy, literatúry a mieru - sa v súlade s poslednou vôľou vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela udeľujú od roku 1901.Copyright © TASR 2015TO JE TV !

TO JE TV !MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Spravodajský program nemeckej verejnoprávnej televízie ARD, ktorý priniesol fotomontáž spolkovej kancelárky Angely Merkelovej oblečenej v moslimskom čádore na pozadí siluety Berlína plnej minaretov, rozdelil tento týždeň televíznych divákov.
Program Bericht aus Berlin (Správa z Berlína) odvysielaný v nedeľu večer sa venoval tomu, ako sa Nemecko vyrovná s narastajúcim počtom žiadateľov o azyl, informovala tlačová agentúra DPA. Do utorka telefonovalo televízii 87 ľudí a jej počin získal stovky komentárov a "lajkov" na sociálnej sieti Facebook.
Moderátor programu Rainald Becker riešil obavy ľudí z imigrantov. Pýtal sa, čo sa stane s nemeckými hodnotami, ako budú obyvatelia Nemecka reagovať, ak budú mať utečenci zásadné problémy s rovnosťou príležitostí, s právami žien alebo slobodou názoru či tlače.
Väčšina diváckych reakcií bola pozitívna, chválila televíziu za to, že sa do tejto témy vôbec pustila.
"Myslím si, že je dobre, že ARD využila túto fotomontáž na osvetlenie záležitostí žien v islame," reagoval na horúcej telefónnej linke jeden z divákov.
Iný vystúpil na obranu Merkelovej: "Prečo pani Merkelovú takto urážate? Dokázala toho tak veľa. Je príkladným modelom. Nemôžete takto zneužívať slobodu tlače."
Sabine Knottová, ktorá v ARD šéfuje oddeleniu reakcií divákov, pre agentúru DPA povedala: "Program veľmi silno polarizoval divákov a vyvolal niektoré emocionálne reakcie."
"Niektorí diváci povedali, že je dôležité, že sa obavy občanov konečne berú vážne, a tiež ukázať, aká je situácia v Nemecku teraz. Ďalší boli veľmi rozhorčení, že propagujeme veci rovnakého typu ako (pravicové hnutie) Pegida," dodala.

Copyright © TASR 2015

Americká speváčka a herečka Jennifer Lopez bude moderovať tohtoročné udeľovanie American Music Awards. Ceremoniál sa uskutoční 22. novembra v losangeleskom Microsoft Theater. Štyridsaťšesťročná interpretka počas večera aj zaspieva, čím má údajne podporiť očakávanú sériu rezidenčných koncertov v Las Vegas, ktorú má odštartovať v januári. Nominácie v kľúčových kategóriách oznámia 13. októbra vo vysielaní televízie ABC.
Jennifer Lopez debutovala v roku 1999 albumom On The 6. Druhá štúdiovka J.Lo (2001) obsadila prvú priečku amerického rebríčka Billboard 200, nasledujúce nahrávky This Is Me... Then (2002) a Rebirth (2005) sa dostali na druhé miesto. Odvtedy vydala ešte ďalšie štyri štúdiovky - Como Ama Una Mujer (2007), Brave (2007), Love? (2011) a A.K.A. (2014). Lopez sa okrem hudby venuje aj herectvu. Účinkovala napríklad vo filmoch Jack (1996), Selena (1997), Anakonda (1997), Zakázané ovocie (1998), Cela (2000), Policajtka (2001), Svadby podľa Mary (2001), Kráska z Manhattanu (2002), Dosť! (2002), Žiť po svojom (2005), Diabolská svokra (2005), Záložný plán (2010), Ako porodiť a nezblázniť sa (2012), Parker (2013) či Chlapec odvedľa (2015).

2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané

Sicario

Sicario


7. 10. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSVedenie Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) ukončilo výplatu financií klubom súťaže za televízne práva z minulej sezóny. Dovedna by malo ísť o sumu 114 miliónov rubľov, čo je aktuálne približne 1,6 milióna eur. Štyridsať percent sumy rozdelili rovným dielom medzi všetkých účastníkov ligy, ďalších tridsať parciálne podľa televízneho záujmu a zostávajúcu sumu na základe športových kritérií len pre mužstvá, ktoré sa prebojovali do play-off. Najviac získal víťaz Gagarinovho pohára SKA Petrohrad, nasledoval víťaz základnej časti CSKA Moskva, neúspešný finalista play-off Ak Bars Kazaň a napokon neúspešný finalista vyraďovacej časti Východnej konferencie Sibir Novosibirsk.
Ako referuje oficiálny web KHL, ide o prvé rozdelenie financií pre všetky kluby súťaže. Doteraz tak vedenie ligy nerobilo.
Televízna spoločnosť CBS pripravuje dramatický seriál o uhorskej grófke Alžbete Bátoriovej. Titul s názvom Bathory priblíži život šľachtičnej známej ako čachtická krvavá pani. Scenár napíše David Eick, ktorý sa ako výkonný producent podieľal na sérii Hviezdna loď Galactica (2004 - 2009). Úlohy jedného z výkonných producentov sa ujme aj pri výrobe nového seriálu. Dátum začiatku jeho vysielania zatiaľ nie je známy.


©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

TO JE TV !

TO JE TV !

Generálny riaditeľ Českého rozhlasu Peter Duhan rezignoval

Generálny riaditeľ Českého
rozhlasu Peter Duhan rezignovalGenerálny riaditeľ Českého rozhlasu (ČRo) Peter Duhan odstupuje k 3. novembru zo svojej funkcie. Rada Českého rozhlasu sa pritom mala dnes zaoberať jeho odvolaním, napísal dnes na svojej internetovej stránke ČRo.
      Minulý týždeň totiž Rada ČRo oznámila, že Duhana podozrieva z porušenia zákona kvôli tomu, že v médiu bol zamestnaný jeho syn Andrej. Pre generálneho riaditeľa pritom platia obdobné obmedzenia ako pre členov Rady, že v rozhlase nemôžu pracovať ich blízki.
      Duhan (68) v utorok vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol že žiadny zákon neporušil. "Som presvedčený o tom, že som ako generálny riaditeľ Českého rozhlasu žiadny zákon neporušil a dôvodom na moje odvolanie nemôže byť údajný konflikt záujmov, a teda aj porušenie zákona o ČRo," uviedol podľa ČRo Duhan.Copyright © TASR 2015

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

150 rokov slovenských novín a časopisov vo Vojvodine - to je názov výstavy, ktorú sprístupnili v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici. Na osemnástich paneloch sú reprodukcie periodík a fotografie osobností, ktorí ich vydávali pre dolnozemských Slovákov od polovice 19. storočia. Autorom výstavy je Vladimír Valentík, riaditeľ Slovenského vydavateľského centra v Báčskom Petrovci. Ako uviedol v príhovore, niektoré exempláre sú raritné a boli nájdené v archívoch len nedávno a verejnosti sú prezentované po prvýkrát. Patrí medzi ne napríklad rukopisný časopis, ktorý v Starej Pazove pod názvom Mravec vydával už ako deväťročný neskorší slovenský literát Vladimír Hurban Vladimírov. Výstava je pokračovaním niekoľkoročnej spolupráce banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnice a Slovenského vydavateľského centra v Báčskom Petrovci. Pred jej otvorením zástupcovia oboch inštitúcií podpísali zmluvu o literárnej a kultúrnej spolupráci na ďalšie trojročné obdobie.
História dolnozemských Slovákov sa začala písať pred vyše tristo rokmi, keď sa na území dnešného Srbska začala organizovaná kolonizácia. Veľká expanzia slovenského tlačeného slova vo Vojvodine nastala po prvej svetovej vojne, keď bola v Báčskom Petrovci otvorená kníhtlačiareň. Dnes žije na tomto území 50 tisíc obyvateľov slovenskej národnosti a stále tu vychádza šesť slovensky písaných periodík. Výstava v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici potrvá do konca októbra.

2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Nomináciám na medzinárodné ceny Emmy vládnu zástupcovia Veľkej Británie. Tridsaťštyriročná Sheridan Smith sa uchádza o cenu pre najlepšiu herečku, a to vďaka miniseriálu Cilla (2014). O ďalšiu z celkových siedmich nominácií Veľkej Británie sa zaslúžil Rafe Spall, ktorý môže vďaka účinkovaniu vo vianočnom špeciále White Christmas seriálu Black Mirror (2014) triumfovať v kategórii Najlepší herec. Veľká Británia má zastúpenie aj v kategóriách Umelecký program, Dokument, Dramatický seriál, Zábavný program bez scenára a Televízny film alebo miniseriál.
V celkových desiatich kategóriách sa stretlo 19 krajín. Päť nominácií má Brazília, štyri Francúzsko a tri Juhoafrická republika. Po dve ceny môžu získať Kolumbia, Japonsko a Argentína. Štyri nominácie majú vďaka kategórii Americký primetimeový program v inom ako anglickom jazyku aj USA.
Šesťdesiatšesťročný tvorca seriálu Panstvo Downton (2010) Julian Fellowes dostane International Emmy Founders Award, výkonnému riaditeľovi spoločnosti HBO Richardovi Pleplerovi zas udelia International Emmy Directorate Award. Ceremoniál sa bude konať 23. novembra v New Yorku, moderátorom bude rodák z Káhiry Bassem Youssef.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Na pokutu 1500 eur odsúdili včera vo Francúzsku tamojšie magazíny Voici a VSD, a to v súvislosti s fotografiami zhotovenými počas veľkonočných sviatkov v prezidentskej rezidencii a jej parku neďaleko zámku Versailles.
Na záberoch je popri francúzskom prezidentovi Francoisovi Hollandovi jeho priateľka, herečka Julie Gayetová, herečkin otec, ako aj generálny tajomník prezidentského úradu Jean-Pierre Jouet s manželkou.
Trestné oznámenie pre porušenie súkromia podali vo veci všetky osoby figurujúce na fotografiách neidentifikovaných reportérov s výnimkou hlavy štátu, informovali francúzske médiá.
Súd v súlade so žiadosťou prokuratúry odsúdil aj šéfredaktorov oboch periodík a zaviazal ich uhradiť pokuty v symbolickej výške jedného eura.
Inkriminované fotografie zverejnil magazín Voici 10. apríla, o niekoľko dní neskôr sa zábery zo série objavili i na stránkach magazínu VSD.

Copyright © TASR 2015

6. 10. 2015

Vyjadrenie predsedníčky Ústavného súdu Slovenskej republiky k článku denníka SME "Štrasburská sudkyňa: Ústavný súd je politický orgán"

Vyjadrenie predsedníčky Ústavného súdu Slovenskej republiky k článku 

denníka SME "Štrasburská sudkyňa: Ústavný súd je politický orgán"

Denník SME zverejnil 2. októbra 2015 na webovej stránke www.sme.sk a 3. októbra 2015 v tlačenom vydaní novín na 3. strane rozhovor redaktora Petra Kováča so sudkyňou Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Alenou Poláčkovou, ktorá bola Radou Európy schválená za sudkyňu Európskeho súdu pre ľudské práva za Slovenskú republiku, pod titulkom "Štrasburská sudkyňa: Ústavný súd je politický orgán".

Súčasťou rozhovoru bola aj redaktorova otázka v tomto znení: "Pán Mazák reagoval sťažnosťou na Ústavnom súde. Žiadal aj predbežné opatrenie, no súd mu nevyhovel. O merite veci dodnes nerozhodol. Je to náhoda?" Alena Poláčková odpovedala: "To je otázka pre Ústavný súd."

Je poľutovania hodné, že sa autor rozhovoru s touto otázkou neobrátil na Ústavný súd Slovenskej republiky (ďalej len "ústavný súd") ešte v čase, keď sa na interview pripravoval, resp. nepočúvol radu pani sudkyne a neoveril si tento fakt ešte pred autorizáciou a zverejnením rozhovoru. Vyhol by sa tak školáckej chybe a faux pas, ktorého sa ako novinár dopustil, neuviedol by do omylu čitateľov elektronickej ani tlačenej podoby denníka SME a predovšetkým by nevytváral negatívny obraz o rozhodovacej činnosti ústavného súdu.

Ústavný súd totiž o sťažnosti sťažovateľa Jána Mazáka, ktorou namietal porušenie základného práva na dobrú správu verejných vecí, základného práva mať za rovnakých podmienok prístup k voleným funkciám, ako aj základného práva na inú právnu ochranu rozhodnutím vlády Slovenskej republiky č. 146/2015 z 11. februára 2015, ktorým vláda neschválila návrh kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva za Slovenskú republiku, rozhodol ešte 1. júla 2015, a to tak, že uznesením sp. zn. I. ÚS 298/2015 (pozri celé znenie rozhodnutia na www.concourt.sk v časti Aktuálne informácie – tlačová informácia č. 63/2015) sťažnosť odmietol ako zjavne neopodstatnenú, a teda nie je pravda, že "o merite veci dodnes nerozhodol".

V tejto súvislosti si preto aj ja kladiem otázku: Je tento novinársky prešľap iba náhoda vyplývajúca z autorovej nevedomosti a nezodpovednosti alebo zámer s cieľom diskreditovať ústavný súd?

Autorovi rozhovoru odporúčam rešpektovať Etický kódex denníka SME, podľa ktorého "hlavnými zásadami, ktorými sa riadia pracovníci denníka SME pri svojej práci, sú nestrannosť, vyváženosť, objektivita, pravdivosť a dôsledné overovanie faktov", resp. Etický kódex Slovenského syndikátu novinárov, zvlášť prvý bod III. časti: "Novinár je povinný dôsledne si overiť každú informáciu, ktorú zverejní. Informácie si spravidla overí aspoň z dvoch od seba navzájom nezávislých zdrojov."

Publikovaním nesprávnej informácie v spomínanom rozhovore denník SME vážnym spôsobom spochybnil rozhodovaciu činnosť ústavného súdu. V záujme zachovania korektnosti a serióznosti predovšetkým k širokej čitateľskej verejnosti očakávam od redakcie denníka SME zverejnenie tohto stanoviska ako súčasti spomínaného príspevku v online vydaní denníka SME s odkazom na predmetné rozhodnutie.


JUDr. Ivetta Macejková, PhD., predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky

Zomrela Chantal Akerman

Zomrela Chantal Akerman


Vo veku 65 rokov skonala v pondelok v Paríži belgická režisérka, scenáristka a herečka Chantal Akerman, ktorá patrila k najvýznamnejším európskym filmárkam. Príčina úmrtia zatiaľ nie je známa.
Chantal Anne Akerman sa narodila 6. júna 1950 v Bruseli a ako režisérka a herečka debutovala už ako 18-ročná krátkometrážnou snímkou Skoč, moje mesto (1968). Jej najznámejším filmom je takmer štvorhodinová dráma Jeanne Dielman, Obchodná ulica 23, 1080 Brusel (1975). Okrem toho nakrútila aj snímky ako Ja, ty, on, ona (1975), Správy z domova (1976), Stretnutia Anny (1978), Celú noc (1982), Muž s kufrom (1983), Zlaté osemdesiate roky (1986), Noc a deň (1991) či Pohovka v New Yorku (1996). Jej najnovším filmom bol dokument No Home Movie, ktorý mal svetovú premiéru v auguste na festivale v Locarne a dnes ho v americkej premiére uvedú na Medzinárodnom festivale v New Yorku. Od roku 2011 prednášala na plný úväzok na City University of New York.


©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
DOKTOR MARTIN NABRAL DIVÁKOV

DOKTOR MARTIN NABRAL DIVÁKOV

Sledovanosť : 5,2 %, minulý týždeň 5,0
Podiel na trhu :10,6 %, minulý týždeň 9,9
 

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americká televízna spoločnosť Fox pracuje na pilotnom filme pripravovaného seriálu, ktorý nakrútia podľa akčnej série Smrtonosná zbraň (1987, 1989, 1992 a 1998). Pôjde pritom o jej remake.
Filmová séria sa začínala tým, ako policajnému seržantovi Rogerovi Murtaughovi (Danny Glover), ktorý nedávno oslávil 50. narodeniny, pridelia nového kolegu. Tým je ťažko zvládateľný, nezodpovedný Martin Riggs (Mel Gibson), ktorý chcel po smrti manželky spáchať samovraždu a z oddelenia narkotík ho pre psychické problémy preložili na oddelenie vrážd.
V seriálovej novinke sa texaský policajt, bývalý príslušník Navy SEALs, Martin Riggs presťahuje do Los Angeles, kde chce začať nový život po tom, ako prišiel o manželku a dieťa. Tam sa stane partnerom detektíva losangeleskej polície Rogera Murtaugha, ktorý nedávno prekonal slabý infarkt a musí sa vyhýbať stresu. Na scenári pracuje Matt Miller. Kto si zahrá hlavné úlohy, zatiaľ nie je známe.

Škótska herečka Rose Leslie sa opäť objaví v seriáli Panstvo Downton (2010). Dvadsaťosemročná rodáčka zo škótskeho Aberdeenu sa predstaví vo štvrtej epizóde aktuálnej šiestej sezóny televízneho projektu.
Rose Leslie stvárňovala v prvej sezóne Panstva Downton Gwen Dawson. Po tom, ako v roku 2010 seriál opustila, účinkovala napríklad v období 2012 - 2014 v seriáli Hra o tróny (2011). Zahrala si aj v snímkach Honeymoon (2014) či Posledný lovec čarodejníc (2015).


Predstaviteľ britskej protiteroristickej polície Mark Rowley dnes upozornil, že niektoré spoločnosti vlastniace sociálne médiá podkopávajú úsilie o prekazenie sprisahaní tým, že dávajú podozrivým informácie z policajných vyšetrovaní.
Rowley uviedol, že niektorým podozrivým uvedené spoločnosti oznámia, keď polícia vyšetruje ich komunikačné dáta.
Ako informovala tlačová agentúra AP, Rowley dodal, že niektoré spoločnosti odmietajú poskytovať dáta polícii, aj keď predloží zákonné žiadosti.
Predstaviteľ protiteroristickej polície tvrdí, že výsledkom je viac "slepých miest" než kedykoľvek predtým, a to sťažuje polícii vypátranie prípadných extrémistov.
Rowley poslucháčom v Royal United Services Institute (RUSI) povedal, že niektoré mediálne spoločnosti spolupracujú, ale iné zámerne vytvoria také produkty, ktoré nemôžu úradom poskytnúť informácie.
Rowley nemenoval žiadnu spoločnosť, ktorá pravidelne svojim užívateľom oznamuje, že polícia požiadala o ich dáta.


©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

5. 10. 2015

TO JE TV ! RUSKÝ HNUS

TO JE TV !
RUSKÝ HNUS

JOJ NEWS

JOJ NEWS
JOJ - nová grafika 2015 1Televízia JOJ dnes, 5. októbra, oficiálne prvýkrát predstaví redizajn loga v spravodajskej relácii KRIMI, a tiež absolútne novú staničnú grafiku. Logo mení televízia po ôsmich rokoch, keď opúšťa zaužívaný štvorec a zdokonaľuje špirálu, ktorá je hlavným motívom celého vizuálu televíznej grafiky.


Od svojho štartu v roku 2002 televízia používa vo svojom logu špirálu. Pôvodne vzišla identita loga zo vzoru televízie Nova s nápisom JOJ. Od roku 2007 pracujú televízni dizajnéri už len so samotnou špirálou samostatne umiestnenou v červenom štvorci. V tomto roku kreatívne oddelenie televízie po ôsmich rokoch mení logo novým, odvážnym spôsobom. Opúšťa štvorec a dôraz kladie na modernizáciu špirály.


„Naším cieľom bolo čo najviac zdokonaliť špirálu, v rámci jej používania ju oddeliť od starého logotypu a zároveň sa zbaviť histórie grafiky televízie Nova, z ktorého logo vychádzalo. Nový tvar špirály, to je hlavný motív nového vizuálu, ktorý je zároveň aj akýmsi spúšťačom všetkého, čo sa na obrazovke deje. Prináša a odnáša obraz, spúšťa on air grafiku alebo injektáž, otvára a zatvára jednotlivé bloky,“ hovorí šéf kreatívy televízie JOJ Ondrej Garan Hutník.


Prvýkrát televízia odhalí vo vysielaní nové logo dnes v KRIMI o 19:00. Súčasťou októbrových zmien bude aj nová staničná grafika a tiež claim Zážitok vidieť. Televízia JOJ doteraz používala claim Viditeľne iná.


Na logu a staničnej grafike pracoval kreatívny tím televízie JOJ pod vedením Ondreja Garana Hutníka v zložení Jakub Jurášek, Dalibor Hriadel, Štefan Královič, Ján Tokár a Radovan Hajdin. Hudbu pripravili Marián Kachút, Tomáš Zubák a Peter Graus.

MO SR: Reakcia na zavádzajúce informácie Denníka N

MO SR:
 
Reakcia na zavádzajúce informácie Denníka NMinisterstvo obrany (MO) SR dementuje nepravdivé informácie, ktoré boli zverejnené v Denníku N v článku redaktora Vladimíra Šnídla s názvom: "NATO o pár dní schváli malú "základňu" na Slovensku, o ktorej politici Smeru neradi hovoria," ktorý zverejnil dňa 4. 10. 2015 na svojom webe www.dennikn.sk a v upravenej verzii v Denníku N na strane 2 dňa 5. 10. 2015 pod názvom "NATO u nás bude mať styčný tím". Nie je pravda, že na Slovensku vznikne základňa NATO. Pôjde o vytvorenie styčného tímu. Ide o tím plánovačov, ktorých prítomnosť vo všeobecnosti uľahčí potenciálne prijatie posíl zo strany NATO pre danú členskú krajinu a počas mieru tento tím podporuje plánovacie aktivity.
O tejto téme bola verejnosť zo strany ministerstva obrany informovaná už vo februári a už vtedy sme niekoľkokrát informovali, že nejde o základňu. Denník N napriek tomu píše o vytvorení základne a dokonca sa snaží podsúvať svojim čitateľom, že vláda túto tému nechce komunikovať, čo však nie je pravda. Nie je to prvýkrát, čo s takýmito informáciami prichádza a supluje opozíciu s jediným cieľom vystrašiť ľudí klamstvami.
Na rokovaní v Bruseli Slovenská republika požiadala ako jedna z ôsmich členských krajín o vytvorenie tzv. styčného tímu NFIU (NATO Force Integration Units) na svojom území.
Rezort obrany sa nijakým spôsobom netají, že styčný integračný tím NATO vznikne na Slovensku v roku 2016. Jeho vytvorenie v Slovenskej republike a v Maďarsku odobrila Severoatlantická rada na úrovni stálych predstaviteľov. Očakávame, že toto významné rozhodnutie bude jedným z predmetov nadchádzajúceho rokovania ministrov obrany členských krajín NATO. Účelom NFIU je zvýšiť reakcieschopnosť Aliancie a uľahčiť nasadenie jednotiek veľmi rýchlej reakcie (VTJF) a jednotiek rýchleho nasadenia (NRF). NFIU tak bude dohliadať na prípravu, koordináciu a zabezpečenie hladkého príjmu koaličných vojsk NATO v prípade ich nasadenia na území Slovenskej republiky. Ich úlohou tiež bude koordinácia cvičení medzi Ozbrojenými silami SR a NATO.
Styčný tím NATO na Slovensku by mal dosiahnuť počiatočnú operačnú spôsobilosť do samitu vo Varšave a plnú operačnú spôsobilosť do konca roku 2016. Jeho sídlo bude v kasárňach Vajnory, pričom celkovo bude v rámci neho pôsobiť 41 osôb. Slovenská strana personálne pokryje 21 pozícií a zvyšok budú tvoriť vojaci z ostatných členských krajín NATO. Náklady budú hradené tak z rozpočtu rezortu obrany, ako aj z rozpočtu Severoatlantickej aliancie. V súčasnosti na Slovensku prebiehajú prípravné práce na budovanie potrebnej infraštruktúry. Súbežne s tým sa vykonávajú opatrenia na zabezpečenie vytvorenia a fungovania organizačného jadra pre NFIU. Slovenské NFIU bude začlenené pod velenie Mnohonárodného zborového veliteľstva Severovýchod v Štetíne (MNC-NE).

Zomrel Henning Mankell

Zomrel Henning MankellŠvédsky autor detektívnych románov Henning Mankell - najviac známy ako tvorca obľúbenej postavy náladového švédskeho inšpektora Kurta Wallandera - zomrel vo veku 67 rokov. Oznámilo to dnes jeho vydavateľstvo Hanser.
Správu priniesli svetové agentúry DPA, Reuters a AP.
Mankell v januári 2014 oznámil verejnosti, že má rakovinu, vrátane nádoru v zadnej časti krku a jedného na ľavých pľúcach. O svojom boji s chorobou písal v denníku Guardian a tiež v jednom švédskom denníku.
Spisovateľ zomrel v juhozápadnom švédskom meste Göteborg v noci nadnes pokojne následkom choroby. Zostala po ňom manželka Eva Bergmanová, dcéra legendárneho švédskeho filmového režiséra Ingmara Bergmana.
Desať románov zo spisovateľovej série bestsellerov o inšpektorovi Wallanderovi bolo preložených do vyše 40 jazykov a po celom svete sa z nich predalo viac ako 30 miliónov výtlačkov.
Mankell bol jedným z hlavných predstaviteľov literárneho krimi žánru nazývaného ako "škandinávsky noir", ktorý skúma temnejšiu stránku Švédska a poskytuje protipól k imidžu tejto krajiny ako spoločnosti takmer bez zločinu.
V slovenčine vyšli jeho romány Pyramída, Piata žena, Číňan, Psi z Rigy, Falošná stopa, Záhrada smrti, Muž, ktorý sa usmieval, Neviditeľný múr, Nepokojný muž či Vrahovia bez tváre.
Romány boli mnohokrát spracované do filmovej a televíznej podoby, vrátane jednej televíznej verzie so slávnym britským hercom Kennethom Branaghom v hlavnej úlohe.Copyright © TASR 2015

TASR NEWS

TASR NEWSInternetový portál TASR Teraz.sk zaraďuje do svojej ponuky agregátory sociálnych sietí. Od dnešného dňa spúšťa prvý agregátor pod názvom Politici na Facebooku, ktorý už od leta fungoval v beta verzii. V najbližšom čase pribudnú ďalšie dva, Politici na Twitteri a Zahraničie na Twitteri.
„Týmto krokom TASR reaguje na rozširujúci sa trend politických subjektov informovať o svojich aktivitách na sociálnych sieťach,“ konštatuje generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník.
Dodáva, že politické vyhlásenie, postoj či stanovisko býva často publikované na sociálnej sieti skôr, ako sa stane súčasťou tlačového vyhlásenia alebo výstupu z tlačovej konferencie.
Okrem zásadných politických stanovísk, ktoré sa po publikovaní na sociálnej sieti stávajú súčasťou iných foriem publicity, obsahujú sociálne siete aj množstvo parciálnych vyjadrení, osobných postrehov a iných odkazov politických subjektov, ktoré sa čitateľ z iného zdroja nedozvie. Ak má o tieto informácie záujem, musí aktívne sledovať jednotlivé profily na sociálnych sieťach, čo je užívateľsky náročné.
Politické subjekty využívajú možnosť priamej komunikácie s voličmi prostredníctvom sociálnych sietí nielen preto, že ide o jeden z efektívnych spôsobov, ako informovať o svojich aktivitách, ale aj preto, že týmto spôsobom sa ich odkazy dostávajú k voličom bez toho, že by ich médium akokoľvek upravovalo.
„V praxi sa často stretávame s tým, že politickí aktéri nie sú spokojní s mediálnym spracovaním svojich výstupov. Je to prirodzené, lebo tak, ako majú svoje komunikačné priority politici, majú ich aj médiá a nie vždy bývajú totožné,“ konštatoval šéfredaktor Teraz.sk Daniel Forgács. „Na sociálnych sieťach zverejňujú politici na svoju zodpovednosť obsah, ktorý sami považujú za relevantný. Nevýhodou je, že sa k nemu pomerne veľká časť čitateľov nedostane,“ poznamenal.
Agregátor sociálnych sietí je určitým kompromisom medzi mediálnym informovaním a priamymi odkazmi politikov na sociálnych sieťach. Statusy na sieťach ostávajú vo svojej originálnej podobe, je však možné sa k nim prehľadne dostať prostredníctvom internetovej stránky Teraz.sk a sledovať tak politickú polemiku z jedného miesta. Tento produkt TASR vytvorila v spolupráci s Patrikom Illithom a firmou Webikon.
Na podstránke Politici na Facebooku je dnes zaradených 53 verejných profilov politických subjektov a tento zoznam sa bude ďalej rozširovať.Copyright © TASR 2015


Koľko mrazov pred Michalom, toľko po Valburge

 Koľko mrazov pred Michalom,

toľko po Valburge

 Jednotka lepšie
Dvojka horšie.   
Spolu lepšie - 11.40 % .

Markíza  lepšie.
TV Doma lepšie.
DAJTO  rovnako.
Spolu  lepšie  - 32.30%

JOJ horšie
JOJ PLUS horšie.
WAU rovnako.
SENZI lepšie.
RIK horšie
Spolu horšie- 23.70%TA 3 horšie. 


Jednotka - 9.60 % ;
Dvojka - 1,80 % ;
Markíza - 23,60 % ;
TV DOMA - 5.30 % ;
DAJTO- 3.40%
TV JOJ – 17.60 % ;
JOJ PLUS- 3.40 % ;
WAU -2.00 %;
SENZI- 0.70 %
RIK -0,0%
TA 3 - 1.70 %

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Televízna spoločnosť CBS pripravuje reboot obľúbeného seriálu MacGyver (1985 - 1992). Dej projektu sa bude zameriavať na dvadsiatnika Angusa MacGyvera, ktorý sa stane členom tajnej organizácie. Tvorcovia by mali tiež prezradiť, ako sa agent naučil niekoľko svojich najznámejších trikov.
Na novinke sa podieľajú režisér snímok Saw: Hra o prežitie (2004) či Rýchlo a zbesilo 7 (2015) James Wan, ďalej aj výkonný producent pôvodného seriálu Henry Winkler či R. Scott Gemmill, ktorý má na starosti scenár a vystupuje tiež ako jeden z výkonných producentov.
V seriáli MacGyver, ktorý si vyslúžil napríklad štyri nominácie na Primetime Emmy Awards, stvárnil titulnú postavu Richard Dean Anderson. Šesťdesiatpäťročný herec sa objavil aj vo filmoch MacGyver: Stratený poklad Atlantídy (1994) a MacGyver: Cesta do skazy (1994).

Louis Tomlinson z anglicko-írskej chlapčenskej skupiny One Direction sa predstaví ako hosťujúci porotca v aktuálnej dvanástej sérii speváckej súťaže The X Factor. Dvadsaťtriročný Tomlinson bude pomáhať Simonovi Cowellovi s výberom súťažiacich, ktorí postúpia do ďalšej fázy. Zvyšnými tromi hosťujúcimi porotcami sú Meghan Trainor, Mark Ronson a Jess Glynne, ktorí budú pomáhať Rite Ore, Nickovi Grimshawovi a Cheryl Fernandez-Versini.
Formáciu One Direction pôvodne tvorili Louis Tomlinson, Niall Horan, Harry Styles, Liam Payne a Zayn Malik, posledný menovaný však skupinu v marci opustil. Pätica sa preslávila práve v súťaži The X Factor, kde v roku 2010 skončila na tretej priečke. Po šou s nimi vydavateľstvo Syco Music, ktoré založil spomínaný Simon Cowell, podpísalo kontrakt na dva milióny libier a One Direction sa stali fenoménom. Na konte majú albumy Up All Night (2011), Take Me Home (2012), Midnight Memories (2013) a Four (2014). V novembri plánujú vydať piatu štúdiovku Made In The A.M.. Získali viac ako sto ocenení vrátane piatich BRIT Awards, piatich American Music Awards, piatich Billboard Music Awards alebo štyroch World Music Awards.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Reklamná pauza, môžete sa....

   Reklamná pauza, môžete sa....

4. 10. 2015

52. MTF Zlatá Praha

52. MTF Zlatá Praha


Ocenenie Nadácie Dagmar a Václava Havlových VÍZIA 97
Program: Vec Makropulos 
Zdôvodnenie: Za umelecky hodnotné spracovanie opery svetoznámeho skladateľa Leoša Janáčka, ktoré je príkladom úspešnej medzinárodnej koprodukcie medzi brnenským Janáčkovým divadlom a Göteborskou operou.

Cena Českej televízie
Program: Mýtus Tenor - hrdinovia opernej scény
Zdôvodnenie: Je jedno, či sa volali či volajú Enrico Caruso, Luciano Pavarotti, Placido Domingo či Jonas Kaufman. Speváci s vysokým "Cé" fascinujú svoje publikum už celé stáročia. Dokumentárnemu filmu sa podarilo pozoruhodne a veľmi zblízka zachytiť veľké tenorové hviezdy súčasnosti, ale zároveň podať aj cenné svedectvo, ako veľmi sa za posledných päťdesiat rokov operný svet zmenil.

Zvláštne uznanie za mimoriadny umelecký počin I.
Program: Misia Mozart - Lang Lang a Nikolaus Harnoncourt 
Zdôvodnenie: Misia Mozart je klasickým skvostom. Keď sa na takto vysokej úrovni stretnú vášniví hudobníci a kamery sú diskrétne umiestnené a všetko nenápadne sledujú práve ako v tomto filme, potom sa vzácne momenty začnú divákom samy odkrývať. Prostredníctvom strhujúcich hudobných náhľadov, smiechu a postupne narastajúceho priateľstva očarí v tejto jedinečnej spolupráci Lang Lang a Harnoncourt ako orchester, tak divákov.

Zvláštne uznanie za mimoriadny umelecký počin II.
Program: Krásna Helena 
Zdôvodnenie: Humorná, prefíkaná a vyvolávajúce pocit neobmedzených možností - táto chytľavá televíznej produkcie využíva všetky druhy technické zábavy tak, aby vyzdvihla dômyselnú javiskové réžii. Je to čistá slasť pre oko a veľká pocta záhadám a extravaganciám hudobného divadla. Krásna Helena je obrovským darom pre všetkých milovníkov televízneho, javiskového i hudobného umenia.

Český krištáľ - kategória 1 - Dokumenty o hudbe a tanci
Relácia: Virtuozita 
Zdôvodnenie: Tento dokument sa odlišuje od všetkých ostatných už od prvého záberu. Jeho vznešený prejav šialeného odhodlanie, pulzujúce srdce a nervózny hudobníci postupne završujú toto fascinujúce súťažné dráma. Napätie a prekvapenia sú podávané presne v tých správnych dávkach a v ten správny čas. Svojou vnímavosťou a hravosťou zosobňuje Christopher Wilkinson filmára, ktorému by sme mali vzdať poctu.

Český krištáľ - kategória 2 - Performing Arts (Záznamy opery, operety, muzikálu, tanca, baletu, koncertov, atď.)
Program: Vec Makropulos