20. 3. 2021
SNS: Povinnosťou RTVS je informovať, nie trestať
SLOVAK MEDIA NEWS
Slovak Investment Holding (SIH) investuje v rámci programu SIH antikorona kapitál do spoločnosti TapGest. Tá pôsobí na trhu tzv. digital signage. Ide o modernú reklamu v elektronickej podobe, či už ako interaktívna mapa, elektronický plagát, kiosk, informačná tabuľa alebo projekcia na veľkých obrazovkách. Je to teda ekologická a estetickejšia náhrada klasických tlačených reklamných materiálov, akými sú plagáty či billboardy. TapGest prevádzkuje stovky interaktívnych digitálnych obrazoviek v nákupných centrách, vo fitness centrách, v nemocniciach či v bankách.
„Ďakujeme Slovak Investment Holdingu za dôveru a poskytnutie konvertibilnej pôžičky pre ďalší vývoj našich interaktívnych digitálnych obrazoviek. Našou snahou teraz bude naplno využiť potenciál trhu a expandovať do nových segmentov,” uviedol CEO TapGest Darko Ban.
Slovak Investment Holding v spolupráci so Slovenskou alianciou pre inovatívnu ekonomiku a Ministerstvom financií Slovenskej republiky zverejnili ešte v septembri 2020 výzvu na podporu inovatívnych spoločností. Program SIH antikorona kapitál predstavuje konvertibilné úvery určené najmä tým spoločnostiam, ktoré sa financujú prostredníctvom rizikového kapitálu.
SIH je akciová spoločnosť v 100-percentnom vlastníctve štátu. Jej hlavným poslaním je podpora strategických verejných i súkromných investícií na Slovensku v oblasti infraštruktúry, energetickej efektívnosti, odpadového hospodárstva, sociálnej ekonomiky a malých a stredných podnikov. Finančné prostriedky čerpá z európskych štrukturálnych a investičných fondov. Projekty financuje výlučne návratnou formou, teda pomocou finančných nástrojov a nie grantovým spôsobom.
©2021, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Stanovisko Slovenskej informačnej služby k piatkovým medializovaným informáciám
V nadväznosti na medializované informácie uvádzame, že podľa § 13a zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 46/1993 Z. z. o Slovenskej informačnej službe v znení neskorších predpisov Slovenská informačná služba (SIS) zabezpečuje ochranu svojich príslušníkov. Jednou z foriem ochrany je aj fyzická a spravodajská ochrana riaditeľa Slovenskej informačnej služby ako vedúceho predstaviteľa štátneho orgánu.
Účelom prijímaných opatrení pri výkone takejto činnosti je výlučne zabezpečenie ochrany určených osôb a vylučujeme akúkoľvek možnosť využívania týchto opatrení na neoprávnené sledovanie alebo zaznamenávanie pohybu osôb, ktoré nepredstavujú ohrozenie chránenej osoby.
Hoci Slovenská informačná služba o postupoch pri ochrane určených chránených osôb nemôže verejnosti poskytnúť podrobné informácie, keďže taktika ochranných opatrení podlieha utajeniu, vzhľadom na šírenie mediálnych špekulácií poskytne tieto informácie príslušným orgánom.
Zomrel Ľubomír Motyčka
Zomrel Ľubomír Motyčka
V banskobystrickej nemocnici v piatok popoludní zomrel 71-ročný novinár a poslanec Ľubomír Motyčka, legendárny hlas banskobystrického rozhlasového štúdia, v súčasnosti mestský a krajský poslanec zastupiteľstva v Banskej Bystrici. Informovala o tom na sociálnej sieti jeho niekdajšia dlhoročná kolegyňa a bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková, ako aj Rádio Regina Stred.
"Ľubomír Motyčka sa celoslovensky preslávil najmä ako moderátor relácie Dobré ráno. Práve jemu patrili banskobystrické štvrtkové rána. 'Na Motyčku' kedysi vstávalo celé Slovensko a čakalo na jeho legendárne dúšky na rozlúčku - trefné bonmoty, poznámky a originálny novinársky štýl. Za svoju redaktorskú činnosť získal viacero novinárskych ocenení. Po odchode z rozhlasu založil časopis Cestovateľ, na čele ktorého stál až do roku 2014. V roku 2007 získal celoslovenské ocenenie Osobnosť cestovného ruchu. Česť jeho pamiatke!," uvádza v statuse Rádio Regina Stred.
Motyčka sa narodil v roku 1950 v obci Veľký Ďur, žil v Banskej Bystrici a 27 rokov pracoval v banskobystrickom rozhlasovom štúdiu. V roku 1989 moderoval generálny štrajk na Námestí SNP v Banskej Bystrici. V súčasnosti v oboch zastupiteľstvách, mestskom aj krajskom, pôsobil ako poslanec.
"Skvelý rozhlasový kolega, poslanec mesta a poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja, výborný kamarát, múdry človek, rozhľadený redaktor. Vždy stál na strane tých, ktorí sa sami nevedeli brániť," uviedla Laššáková, ktorá najbližšej rodine vyjadruje úprimnú sústrasť.
So zármutkom prijal smutnú správu o úmrtí banskobystrického mestského poslanca aj primátor mesta pod Urpínom Ján Nosko. "Múdry, rozhľadený človek a dobrý priateľ, ochotný kedykoľvek pomôcť, nám bude v poslaneckej lavici veľmi chýbať. Pozostalej rodine vyjadrujem úprimnú sústrasť," reagoval Nosko. Sústrasť vyjadril aj Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja.
Copyright © TASR 2021
19. 3. 2021
Zomrel Peter Slivka
Zomrel Peter Slivka
Vo veku 54 rokov zomrel spevák Peter Slivka. Informoval o tom redaktor Slovenského rozhlasu v Bratislave Martin Jurčo.
Peter Slivka začínal ako rockový spevák v kapele Makar Čudra, ktorá pôsobila v Bratislave v rokoch 1987 – 1990. Neskôr pôsobil v kapele Revolver. S hudobníkmi týchto kapiel spolupracoval aj neskôr, napríklad s Pecim Uherčíkom aj na svojom CD, ktoré nahral Slivka v roku 2001 v štúdiách Opusu a Slovenského rozhlasu. CD dostalo názov Záhradná slávnosť. Od 90. rokov účinkoval Slivka v množstve rozhlasových a televíznych programov, napríklad v televíznej relácii Osem a pol sa predstavil skladbou Dnes už viem.
Slivka bol známy aj vďaka muzikálovým úlohám na Novej scéne, účinkoval tiež v muzikáli v Štátnom divadle Košice. V roku 2002 oficiálne ukončil svoju muzikálovú kariéru.
©2021, Autorské práva SITA a.s a uvedené
agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu
tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s.
a uvedených agentúr je výslovne zakázané