Sobotné udeľovanie Zlatých malín za to najhoršie, čo v minulom roku priniesol filmový priemysel, ovládli snímky Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti a Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party, ktoré získali zhodne štyri anticeny. Dokument Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party vyhlásili za najhorší film, pričom jeho tvorcovia Dinesh D'Souza a Bruce Schooley získali Zlaté maliny za najhoršiu réžiu a herecké výkony v hlavných úlohách. Batman vs. Superman zas bodoval v kategóriách Najhorší herec vo vedľajšej úlohe (Jesse Eisenberg), Najhoršia dvojica na plátne (Ben Affleck a Henry Cavill), Najhorší scenár (Chris Terrio a David S. Goyer) a Najhorší prequel, remake, rip-off alebo pokračovanie. Najhoršou herečkou vo vedľajšej úloh sa stala Kristen Wiig za výkon v komédii Zoolander No. 2. Razzie Redeemer Award, ktorou organizátori pripomínajú, že držiteľky a držitelia malín nie sú pre film nadobro stratení a môžu sa posunúť k oveľa lepším výkonom, získal herec a filmár Mel Gibson. Zlatá malina alebo Tinsel Town's Tackiest Trophy je lacná, ručne vyrezávaná malina veľkosti golfovej loptičky nasprejovaná zlatou farbou, ktorá stojí na filmovom kotúči. O anticenách, ktoré vznikli v roku 1980, rozhodujú členovia Golden Raspberry Award Foundation - novinári, filmoví fanúšikovia a profesionáli z filmového priemyslu. Zlaté maliny vyhlasujú tradične deň pred odovzdávaním Oscarov.
Producenti seriálu 24: Legacy sa verejne ospravedlnili za použitie skutočných záberov teroristického útoku v najnovšej epizóde. K vymyslenej scéne s americkými agentmi totiž pridali zábery masakra v nákupnom centre Westgate v Nairobi, kde teroristi v roku 2013 zabili 67 ľudí a viac ako 170 zranili. Televízia Fox, ktorá seriál vysiela, a producenti seriálu Manny Coto a Evan Katz prisľúbili, že reálne zábery odstránia a v reprízach už ich neodvysielajú. "Do štvrtej epizódy sme, bohužiaľ, zaradili zábery útoku v Nairobi. Zo všetkých budúcich vysielaní a verzií ich odstránime. Za bolesť spôsobenú obetiam a ich rodinám sa ospravedlňujeme a hlboko nás to mrzí," vyjadrili sa Coto a Katz vo vyhlásení. Seriál 24: Legacy sa stal predmetom diskusií aj nedávno po odvysielaní úvodnej epizódy aktuálnej sezóny, keď tvorcovia zobrazili stúpencov mŕtveho teroristu, ako násilne mučia a následne zabijú amerického vojaka a jeho rodinu. V tomto prípade producenti svoje rozhodnutie obhajovali a vyzvali divákov, aby seriál ďalej sledovali, skôr ako si vytvoria názor na to, ako zobrazujú moslimov. "Ak by sme nevedeli, akým smerom sa celá sezóna uberá, znepokojilo by nás to. Dej sa zámerne začína záberom, ktorý môžete nazvať šovinistickým, očakávaným a pravdepodobne poburujúcim. O to sme sa nesnažili, ale samotný príbeh si to priam pýta," vysvetlil vtedy Coto pre magazín The Hollywood Reporter. Spin-off seriálu 24 (2001 - 2010) sleduje život vojnového hrdinu Erica Cartera (Corey Hawkins), ktorý sa vracia do USA, ale prenasledujú ho problémy. Požiada preto protiteroristickú jednotku, aby mu pomohli zachrániť život a spoločne sa pokúsia zabrániť akcii, ktorá by mohla znamenať najhorší teroristický útok na americkej pôde.
Biely dom nepustil na piatkovú tlačovú besedu zamestnancov niektorých hlavných amerických a svetových médií. Medzi novinármi, ktorým bola bez udania dôvodu odmietnutá účasť na brífingu, boli spravodajcovia denníkov New York Times, Los Angeles Times, Daily Mail, televíznych staníc CNN a BBC či spravodajských serverov Politico a BuzzFeed.
Britská stanica BBC upozornila, že CNN bola jedinou veľkou americkou televíznou sieťou, ktorá na brífing nemohla.
Tlačová agentúra The Associated Press reagovala na krok hovorcu Bieleho domu Seana Spicera tým, že sa na spomínanej tlačovej besede nezúčastnila dobrovoľne. Podobne postupovali aj magazín Time a denník USA Today.
"Agentúra AP je presvedčená, že verejnosť by mala mať prístup k prezidentovi natoľko, ako to je len možné," píše sa vo vyhlásení riaditeľky AP pre vzťahy s médiami Lauren Eastonovej.
Na stretnutie s hovorcom Spicerom mohli novinári z televízií ABC, Fox News, tlačovej agentúry Reuters a denníka Washington Times. Pozvanie na piatkový brífing v Bielom dome mal tiež krajne pravicový a konšpiračný internetový magazín Breitbart News. Zakladateľ tohto média Steve Bannon je dnes hlavným stratégom prezidenta Donalda Trumpa.
Na otázku, prečo boli niektorí vylúčení, Spicer odpovedal, že to bolo jeho rozhodnutie, uviedla BBC.
Šéf kancelárie BBC vo Washingtone Paul Danahar uviedol, že zástupca BBC sa na tlačových besedách v Bielom dome zúčastňuje denne. Vysvetlenie tejto situácie zatiaľ nemajú.
Výkonný riaditeľ denníka New York Times Dean Baquet povedal, že takéto vylúčenie z brífingu zažili prvýkrát v histórii novín.
Incident sa stal niekoľko hodín po tom, ako hlava štátu Trump počas svojho piatkového vystúpenia na výročnom fóre konzervatívcov v štáte Maryland znova útočila na americké médiá.
Americká herečka Lauren Graham sa predstaví v hlavnej úlohe v seriáli Linda from HR od televízie Fox. Štyridsaťdeväťročná rodáčka z Honolulu si zahrá Lindu Plugh, pracovníčku v oddelení ľudských zdrojov.
Projekt je rodinnou komédiou, ktorá odhaľuje, ako jedno zlé rozhodnutie zmení Lindin jednotvárny, nenaplnený život na strhujúci, ale nebezpečný, s tajomstvom, ktoré môže zničiť všetko - jej prácu či domov. Novinku pripravuje 20th Century Fox v spolupráci s produkčnou spoločnosťou Kapital Entertainment. O scenár sa postarajú Geoff Barbanell a Itai Grunfeld, pilot bude režírovať Marc Buckland.
Lauren Helen Graham sa preslávila najmä ako Lorelai Gilmore zo seriálu Ženy z rodu Gilmorovcov (2000 - 2007), ktorej stvárnenie jej vynieslo jednu nomináciu na Zlatý glóbus. Túto úlohu si zopakovala v štvordielnom pokračovaní s podtitulom A Year in the Life, ktoré streamovacia služba Netflix premiérovo uviedla minulý rok v novembri. Známa je tiež aj ako Sarah Braverman zo seriálu Parenthood (2010 - 2015). Objavila sa aj vo filmoch Jediná správna vec (1998), Novembrová romanca (2001), Santa je úchyl! (2003), Cumlikátor (2005), Evan Všemohúci (2007) alebo Nápad za milión (2008).
Americká herečka a speváčka Scarlett Johansson sa 11. marca predstaví v televíznej komediálnej show Saturday Night Live (1975). Prostredníctvom sociálnych sietí to v štvrtok oznámili tvorcovia relácie. Rodáčka z New Yorku bude danú epizódu moderovať a zahrá si aj vo vybraných skečoch. Hudobnou hostkou večera bude novozélandská speváčka Lorde. Tridsaťdvaročná herečka sa v programe ukáže piaty raz, čím sa stane členkou takzvaného klubu Five-Timerov - osobností, ktoré moderovali Saturday Night Live päť a viacráz. Medzi také celebrity napríklad patria Justin Timberlake, Ben Affleck, Candice Bergen, Bill Murray či Alec Baldwin, ktorý sa tejto úlohy zhostil 17-krát. Týždeň pred spomínanou Johansson sa v Saturday Night Live po prvý raz predstaví Octavia Spencer, ktorej účinkovanie oznámili ešte začiatkom februára. Tvorcovia programu však vo štvrtok predstavili aj interpreta, ktorý vtedy bude hudobným hosťom. Štvrtého marca sa s menovanou Spencer ukáže spevák a hudobník Father John Misty. Scarlett Johansson debutovala v roku 1994 vo filme North. O tri roky neskôr si vyslúžila nomináciu na Independent Spirit Award za herecký výkon v hlavnej úlohe drámy Manny & Lo (1996). Medzinárodne známou sa však stala až vďaka romantickej dráme Zaklínač koní (1998). Za výkony vo filmoch Stratené v preklade (2003), Dievča s perlou (2003), Pieseň lásky samotárky (2004) a Match Point - Hra osudu (2005) získala nominácie na Zlatý glóbus. Známa je aj zo snímok Dokonalý trik (2006), Čierna Dahlia (2006), Vicky Cristina Barcelona (2008), Kráľova priazeň (2008), Nie je z teba až tak paf (2009), Iron Man 2 (2010), Kúpili sme ZOO (2011), Avengers: Pomstitelia (2012), Lásky Dona Jona (2013), Under the Skin (2013), Chef (2014), Captain America: Zimný vojak (2014), Lucy (2014), Avengers 2: Vek Ultrona (2015), Captain America: Občianska vojna (2016) či Ave, Caesar! (2016). Ako speváčka má na konte albumy Anywhere I Lay My Head (2008) a Break Up (2009), pričom druhý menovaný nahrala s Peteom Yornom. Johansson má od roku 2012 hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.
Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) sledovala zahraničných novinárov vrátane tuctu pracovníkov britskej stanice BBC. Podľa nemeckého týždenníka Der Spiegel sa tieto údajné aktivity zamerané na e-maily, faxy a telefonické rozhovory začali v roku 1999. Okrem stanice BBC, ktorá o tom dnes informovala, sa BND zameriavala aj na žurnalistov z medzinárodnej tlačovej agentúry Reuters či amerického denníka The New York Times. "Sme sklamaní týmito tvrdeniami," uviedol hovorca BBC. Viac informácií o tejto kauze hodlá Der Spiegel zverejniť v sobotu. "Misiou BBC je prinášať presné spravodajstvo a údaje ľuďom celého sveta. Našim novinárom by malo byť umožnené operovať slobodne a bezpečne, za plnej ochrany ich zdrojov. Vyzývame preto všetky vlády, aby rešpektovali slobodu tlače," vyhlásila BBC prostredníctvom svojho hovorcu. BND na výzvy zo strany tohto britského média ohľadom vysvetlenia kauzy bezprostredne nereagovala. Der Spiegel dopĺňa, že BND monitorovala najmenej 50 liniek medzinárodných novinárov.
V nedeľu 26. februára Jednotka prinesie ďalší seriálový klenot: v dvoch častiach za sebou odvysiela premiéru prvej série britsko-talianskeho seriálu Mediciovci: vládcovia Florencie. Florencia, rok 1429. Giovanni di Bicci de' Medici, zakladateľ Mediciovskej banky, doviedol svoju rodinu k bezprecedentnej ekonomickej moci. Náhle však zomiera a jeho synovia Cosimo a Lorenzo sa musia postaviť na čelo svojho rodu s neľahkou úlohou - vzdorovať útokom nepriateľov, ktorých snahou je zvrhnúť ich vládu. V úlohe Cosima sa predstaví Richard Madden, ktorého diváci dobre poznajú ako Robba Starka zo seriálu Hra o tróny, rolu jeho brata Lorenza si zahral Stuart Martin a postavu Giovanniho dokonale stvárnila herecká hviezda Dustin Hoffman. Seriál získal vynikajúce hodnotenie na portáli imdb.com (8.1) a rovnako aj na portáli Čsfd.cz (81%). Zoznam epizód a časy vysielania na Jednotke: Pôvodný hriech (26. 2. o 21.20 h) Dóm a domov (26. 2. o 22.15 h) Mor (5. 3. o 21.25 h) Súdny deň (5. 3. o 22.15 h) Pokušenie (12. 3. o 21.25 h) Nadvláda (12. 3. o 22.20 h) Očistec (19. 3. o 21.25 h) Zjavenie Pána (19. 3. o 22.10 h) V hlavných úlohách: Richard Madden – Cosimo Stuart Martin - Lorenzo Annabel Scholey - Contessina Guido Caprino - Marco Bello Alessandro Sperduti - Piero Valentina Belle - Lucrezia Dustin Hoffman – Giovanni a ďalší.
V sobotu 25. februára 2017 uplynie 55 rokov od začiatku televízneho vysielania v Košiciach. Košické televízne štúdio bolo zriadené ako posledné v rámci územných pracovísk vtedajšej Československej televízie. Košické štúdio počas svojej existencie vyrobilo viac ako 60.000 spravodajských príspevkov, približne 28.000 relácií vrátane dabingových diel a 5000 dokumentárnych filmov. Od začiatku svojej existencie prinášalo spravodajské informácie a už v prvom roku fungovania odvysielalo priamy prenos divadelného predstavenia zo Štátneho divadla Košice - divadelnej hry Jána Kákoša Vietor do tvárí. Rýchly technologický rozvoj štúdia potvrdili aj priame prenosy z Medzinárodného maratónu mieru v r. 1962 a z medzinárodných cyklistických Pretekov mieru v r. 1963. Výrazne sa rozvíjala aj dokumentárna tvorba, či tvorba pre deti - od rozprávok a večerníčkov až po Zlatú bránu. "Veľmi ma teší, že veľké výročia RTVS z minulého roku nasleduje ďalšie výročie významné pre región Košíc. Je pre mňa symbolické, že práve v tomto roku spúšťame veľký projekt rekonštrukcie televíznej časti štúdia v Košiciach. RTVS tak dokazuje, že svoj vzťah k regiónom nielen deklaruje, ale ho aj realizuje v praxi," uviedol k výročiu košického štúdia generálny riaditeľ RTVS Václav Mika. "Netreba zabúdať na fakt, že s históriou košického televízneho štúdia sú späté kľúčové televízne formáty verejnoprávnej televízie. Práve v Košiciach vznikali relácie Správny kľúč, Drišľakoviny, Talentárium či Klipmánia, nesmierne populárna Zlatá brána, v ktorej ako moderátor začínal spevák skupiny No Name Igor Timko, či známe Táraninky s Mariánom Čekovským. Košické štúdio je teda právom hrdé na svoju bohatú históriu a pevne verím, že má pred sebou nemenej úspešné tvorivé obdobie," dodáva výkonný riaditeľ Štúdia RTVS Košice Juraj Hidvéghy, ktorý je zároveň riaditeľom súťaže Košický zlatý poklad - najstaršej autorskej súťažnej prehliadky populárnej hudby na Slovensku - minulý rok sa v Košiciach uskutočnil už jej 32. ročník. Dnes je košické televízne štúdio plnoformátovou súčasťou Štúdia RTVS Košice. Aktívne mapuje dianie v regióne prostredníctvom regionálnych spravodajských štábov, svojou produkciou obohacuje televíznu programovú ponuku RTVS a naďalej dáva priestor na realizáciu televíznym tvorcom, hercom a umelcom z regiónu. Okrem značného objemu spravodajstva, publicistiky a národnostného vysielania vyrába v rámci hranej tvorby detskú reláciu Zázračný ateliér, veľkej diváckej obľube sa teší folklórna relácia Kapura. V dokumentárnej tvorbe vyrába cyklus Encyklopédia slovenských obcí a Necelebrity, reláciu o živote v regiónoch Teleregina a participuje na výrobe magazínu krajín V4 s názvom Kvarteto. ŠPECIÁLNY PROGRAM K 55. VÝROČIU VYSIELANIA KOŠICKÉHO ŠTÚDIA NA DVOJKE Piatok 24. 2. 06.30 Zlatobránsky pamätníček 10.00 Kráľovská hra 17.20 Prvý riaditeľ, prvý pracovník 17.45 NAŽIVO TELEREGINA 18.30 PREMIÉRA Brána do televízie - dokumentárny film o tvorbe a ľuďoch spojených s 55-ročnou históriou košického štúdia Slovenskej televízie. Dokumentárny film zachytáva výnimočné momenty z 55-ročnej tvorby košického štúdia Slovenskej televízie. Cez reflexie tvorcov, program i spomienky osobností umeleckého života divák nazrie do televízneho archívu, vráti sa v čase a spozná rozmanitosť programov televízneho štúdia v metropole východu. 19.10 detský blok Veľké detské predstavenie zostavený z legendárnych večerníčkových seriálov zo štúdia Košice: Tri svište, Gaštanko a Gaštaník, Kominárik a kocúrik, Muška Svetluška, Žabco a Žabinka, Na polici v hrnci. Sobota 25. 2. Tri archívne dokumenty zo začiatkov štúdia Košice: 09.00 Korytári 09.25 V čistej vode na Laborci 09.50 Lendacká svadba
"Zvíťazila vôľa Bratislavčanov a Bratislava nebude trpieť mafiou." Dominika Lukáčová, Asociácia zábavy a hier
„Pozrite sa, čo sa deje v Nemecku, čo sa včera večer stalo vo Švédsku. Švédsko. Kto by to bol povedal? Švédsko.“
Donald Trump
„Švédsko? Teroristický útok? Čo on to fajčí?“
Carl Bildt, bývalý švédsky minister zahraničia
"Iný pohľad sa podľa našej mienky snaží byť objektívny, pretože na jednej strane berie do úvahy utrpenie nevinných Židov a ďalších občanov na Slovensku aj v celej Európe. A na druhej strane berie do úvahy to, že sa vtedajší politici pokúsili zabrániť rozdeleniu Slovenska medzi susedné mocnosti, čo reálne hrozilo.Pokiaľ ide o náklady, sú 90 eur, pričom toto video ešte nebolo zaplatené. Z tých 90 eur je 20 eur text, 10 eur je čítanie textu, 30 eur je kamera a zvyšok je réžia a strih." Marián Tkáč predseda Matice slovenskej
Americká televízia FX oznámila, že pripravovaná tretia sezóna seriálu Fargo (2014) bude mať premiéru 19. apríla. Nové epizódy nakrúcali v kanadskom Calgary, pričom tvorca seriálu Noah Hawley je autorom scenára, režisérom a spolu s bratmi Joelom a Ethanom Coenovcami, Warrenom Littlefieldom a Johnom Cameronom taktiež výkonným producentom projektu. Dej tretej série sa bude odohrávať v roku 2010 a hlavnými mužskými postavami budú bratia Emmit a Ray Stussyovci, pričom oboch si zahrá Ewan McGregor. Emmit je príťažlivý, úspešný a rodinne založený realitný magnát. Jeho o niečo mladší brat je skôr jeho opakom. Ray je tučný, plešivie a pracuje ako kurátor, pričom za svoje nešťastie viní práve Emmita. Okrem McGregora sa v novej sérii predstavia aj Mary Elizabeth Winstead ako Rayova priateľka Nikki Swango, ktorú nedávno podmienečne prepustili z väzenia, ďalej Carrie Coon ako šéfka polície Gloria Burgle a David Thewlis ako tajomný samotár V.M. Vargas.Vo vedľajších úlohách si zahrali Jim Gaffigan, Scoot McNairy, Shea Whigham, Michael Stuhlbarg a Thomas Mann. Seriál Fargo je inšpirovaný rovnomennou snímkou spomínaných bratov Coenovcov z roku 1996. V desaťdielnej prvej sezóne účinkovali Billy Bob Thornton, Allison Tolman, Colin Hanks, Martin Freeman, Bob Odenkirk, Joey King či Keith Carradine. V rovnako dlhej druhej sezóne si zas zahrali Kirsten Dunst, Jesse Plemons, Patrick Wilson, Ted Danson, Nick Offerman, Brad Garrett, Kieran Culkin, Bokeem Woodbine, Jeffrey Donovan alebo Angus Sampson.
Vyjadrenia premiéra Roberta Fica, že Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa stavajú do polohy protivládnych médií, prebehli médiami už niekoľkokrát. Najnovšie pridal na adresu RTVS svoj výrok predseda SaS Richard Sulík. Ten tvrdí, že SMER-SD má v RTVS „nadštandardný komfort“. Aká je teda pravda o objektívnosti verejnoprávnych médií? Spoločnosť NEWTON Media sa rozhodla podrobnejšie preskúmať vysielací priestor, ktorý dostávajú politické strany v diskusných reláciách RTVS - Sobotné dialógy a O 5 minút 12. Vo svojej analýze sledovala celkové zastúpenie vládnych a opozičných strán, výber politických predstaviteľov aj s ohľadom na diskutovanú tému, dĺžku vysielacieho času rečníka a nestrannosť a objektivitu moderátora. Rozbor vysielania RTVS bol realizovaný na vzorke 34 víkendových relácií (17x Sobotné dialógy, 17x relácia O 5 minút 12), ktoré boli vysielané v období od 1. septembra 2016 do 31. januára 2017. Pomer zastúpenia vládnych a opozičných strán Formát diskusných relácií vychádza z tzv. názorovej plurality, teda z predpokladu, že na každý „problém“ existujú v spoločnosti viaceré názory. V politike tieto názory reprezentujú predstavitelia vládnych a opozičných strán, ktorým musí byť z dôvodu zachovania objektivity poskytnutý dostatočný priestor. Analýza spoločnosti NEWTON Media ukázala, že rozhlas, rovnako ako televízia, dostatočný priestor obom politickým táborom poskytli. V diskusných debatách bol zachovaný pomer počtu prísediacich hostí pre zástupcov vládnych strán, ako aj opozičných poslancov. Ak sa niektorý z pozvaných hostí odmietol debaty zúčastniť, bol využitý tzv. inštitút prázdneho kresla, kde úlohu kvalifikovaného oponenta zastupoval moderátor. Treba zdôrazniť, že moderátori si splnili svoju povinnosť definovanú v štatúte RTVS a oznámili túto skutočnosť na začiatku vysielania. Kým v relácii O 5 minút 12 diskutovali vždy dvaja, resp. viacerí politici, rozhlas raz mesačne (s výnimkou mesiaca december) vysielal reláciu Sobotné dialógy len s Robertom Ficom (tu dodávame, že ide o pravidelnú debatu s premiérom, ktorá sa koná vždy v poslednú sobotu v mesiaci). Takýto formát je prípustný, musí však byť zachovaná pluralita názorov, ktorú v tomto prípade reprezentuje samotný moderátor. Priemerný čas hovoreného slova Roberta Fica v Sobotných dialógoch mierne presahoval polhodinu (33:50 min.) z celkovej dĺžky relácie, ktorá sa pohybuje okolo 45 min. Treba dodať, že v prípadoch, kedy v kresle hosťa sedel len samotný premiér, bol rozhovor zameraný na viaceré, v tej dobe aktuálne „horúce“ témy. To možno považovať za rozdiel oproti formátu relácie s účasťou viacerých hostí, ktorí vo väčšine prípadov debatovali len na jednu tému. Výber politických predstaviteľov aj s ohľadom na diskutovanú tému Tematické zameranie relácií sa podpísalo pod samotný výber hostí. Tu možno opätovne konštatovať, že priestor v diskusných reláciách dostali vždy oba politické tábory, pričom musíme zdôrazniť, že išlo o poslancov, ktorí sa aktívne angažovali v danej problematike. Vo viacerých prípadoch tému vyvažovali názory tzv. tretích strán, napr. zástupcov školských odborov, ekonómov, sociálnej poradkyne či redaktorky RTVS, ktorí sa telefonicky spojili so štúdiom a vstúpili tak do priameho vysielania. Za zmienku stojí aj fakt, že pokiaľ diskusné relácie preberali v jeden víkend rovnakú tému, v štúdiu mali pozvaných iných diskutérov. Dĺžka vysielacieho času rečníka Okrem Richarda Sulíka sa voči dĺžke vysielacieho času v RTVS ohradil aj Miroslav Beblavý (nezaradený poslanec). V diskusnej relácii O 5 minút 12, ktorá sa vysielala 23. októbra 2016, otvorene povedal, že „dúfa, že už nebude v situácii, kde pán minister Kaliňák bude mať 3/4 relácie tak, ako má vždy.“ Je teda pravdou, že vysielací čas verejnoprávnych médií výrazne napomáha vládnemu SMERu-SD? Ak by sme spočítali celkový čas, v dĺžke ktorého debatovali poslanci najsilnejšej vládnej strany, museli by sme konštatovať, že skutočne najväčší vysielací priestor mala v diskusných reláciách strana SMER-SD. Analýza, v rámci ktorej bol porovnávaný diskusný priestor poskytnutý hosťom, však ukázala aj to, že rozdiel v minutáži medzi v poradí prvým „najkomunikatívnejším“ hosťom (najčastejšie predstaviteľom SMERu-SD) a druhým (zväčša predstaviteľom opozície) relácie bol vo väčšine prípadov len pár minút. Avšak, v šiestich reláciách bol nameraný zreteľne vyšší časový interval pre poslancov a nominantov SMERu-SD oproti opozičným politikom (10 min. rozdiel). Takéto výrazné rozdiely boli zaznamenané v prípade Petra Kažimíra (19 min. oproti Eugenovi Jurzycovi (SaS) a necelých 10 min. oproti Eduardovi Hegerovi (OĽaNO)), Jána Richtera (rozdiel 15 min. oproti Anne Verešovej (OĽaNO) a 10 min. oproti Erike Jurinovej.), Tomáša Druckera (rozdiel 13 min. oproti Marekovi Krajčimu (OĽaNO)), Ľubomíra Jahnátka (rozdiel 11 min. oproti Jane Kiššovej (SaS)). *Podrobnejšie výsledky analýzy sú graficky spracované na stránke www.medan.sk Nestrannosť a objektivita moderátora V rámci analýzy diskusných relácií verejnoprávnych médií hodnotila spoločnosť NEWTON Media aj nestrannosť a objektivitu moderátorov oboch diskusných relácií. Priemerná dĺžka vstupov predstavovala v prípade Branislava Dobšinského zo Slovenského rozhlasu približne 12 min., u Martina Strižinca zo Slovenskej televízie bola 11 minút. Viditeľný rozdiel oproti časom pozvaných hostí je spôsobený tým, že úlohou moderátora je v prvom rade otázku položiť, teda pýtať sa. Je zrejmé, že následné vyjadrenie názoru si vyžaduje väčší časový priestor, avšak moderátor musí dbať na to, aby debata nebola monológom jedného rečníka. Analýza NEWTON Media ukázala, že obaja moderátori vstupovali do diskusií aktívne. Ak si to situácia vyžadovala, rečníka prerušili a otázku smerovali na prísediaceho hosťa. Obaja moderátori vstupovali do diskusií argumentmi viacerých strán, prezentovali názory bežných občanov, ale aj iných domácich a zahraničných predstaviteľov, pričom sa opierali o fakty, štatistiky a všeobecne známe skutočnosti. O spoločnosti NEWTON Media Spoločnosť NEWTON Media je lídrom v oblasti monitoringu médií a mediálnych analýz. Má za sebou 20-ročnú históriu, o ktorú opiera svoje bohaté odborné skúsenosti. Disponuje najväčším mediálnym archívom správ, ktorý siaha až do roku 1996. Aktivizuje sa aj v zahraničnej oblasti, je členom medzinárodných asociácií FIBEP a AMEC, ktoré združujú spoločnosti pôsobiace v oblasti monitoringu médií a mediálnych analýz.
Spoločnosť Yahoo súhlasila s tým, že cena, za ktorú predáva firme Verizon časť svojho majetku, sa zníži o 350 mil. USD. Pôvodne sa dohodli na cene 4,8 mld. USD. Dôvodom zníženia ceny je to, že v rokoch 2013 a 2014 pri útokoch hackerov mohli uniknúť osobné informácie z vyše 1 mld. užívateľských účtov na Yahoo. Firma Yahoo však o útokoch informovala až vlani v septembri a v decembri. Revidovaná dohoda, ktorú zverejnili v utorok, zmiernila obavy investorov z toho, že Verizon Communications Inc. bude žiadať zníženie ceny o najmenej 1 mld. USD, alebo transakciu úplne zruší. Medzery v bezpečnosti vyvolali obavy, že ľudia by mohli obmedziť používanie elektronickej pošty Yahoo a iných digitálnych služieb, ktoré Verizon kupuje. Menej užívateľov by znamenalo menšiu hodnotu služieb Yahoo, pretože sa tým redukujú príležitosti na reklamu, čo bol hlavný dôvod, pre ktorý Verizon pred siedmimi mesiacmi uzavrel dohodu a kúpe majetku Yahoo. Yahoo tvrdí, že užívatelia jeho služieb zostali lojálni. Na trhu digitálnej reklamy v súčasnosti dominujú firmy Google a Facebook, ale Verizon verí, že existuje priestor pre rast.
Na dnešnom zasadnutí Rada pre vysielanie a retransmisiu
uložila sankciu – pokutu 18 000 eur vysielateľovi MARKÍZA – SLOVAKIA, spol. s r.o. (programová služba TV MARKÍZA) za porušenie § 33 ods. 4 písm. a) ZVR (jednoznačná a zrozumiteľná výzva na pozorné prečítanie poučenia o správnom použití lieku vo vysielanej reklame na lieky), ku ktorému došlo v dňoch 16., 17. a 19. 1. a 2. 2. 2014 (vrátené z NS SR);
uložila sankciu – pokutu 3 000 eur vysielateľovi MAC TV s.r.o. (programová služba JOJ PLUS) za porušenie § 16 ods. 3 písm. e) ZVR (používanie štátneho jazyka), ku ktorému došlo dňa 13. 7. 2016 odvysielaním programu Futurama (VII. séria; 8. epizóda) s českým dabingom;
uložila sankciu – pokutu 2 000 eur vysielateľovi MAC TV s.r.o. (programová služba JOJ PLUS) za porušenie § 20 ods. 3 ZVR (ochrana maloletých), ku ktorému došlo tým, že dňa 5. 9. 2016 o cca 19:32 hod odvysielal program Profesionáli, ktorý označil ako nevhodný pre maloletých do 12 rokov napriek tomu, že obsahoval vulgárne, obscénne a expresívne vyjadrovanie, pre ktoré mal byť označený ako nevhodný pre maloletých do 15 rokov;
uložila sankciu – upozornenie na porušenie zákona vysielateľovi WINTER média, a.s. (programová služba Rádio Piešťany) za porušenie § 28b ods. 4 ZVR, ku ktorému došlo tým, že za mesiace júl až september 2016 nevyhradil z času vysielania vyhradeného slovenským hudobným dielam najmenej 20 % vysielaniu nových slovenských hudobných diel;
uložila sankciu – upozornenie na porušenie zákona vysielateľovi JOLIN, s.r.o. (programová služba RADIO PLUS) za porušenie § 28b ods. 4 ZVR, ku ktorému došlo tým, že za mesiace júl až september 2016 nevyhradil z času vysielania vyhradeného slovenským hudobným dielam najmenej 20 % vysielaniu nových slovenských hudobných diel;
začala správne konanie voči vysielateľovi JOLIN, s.r.o. (programová služba RADIO PLUS) vo veci možného porušenia § 28 b ods. 4 ZVR v súvislosti s tým, že za mesiac október 2016 nevyhradil z času vysielania vyhradeného slovenským hudobným dielam najmenej 20 % vysielaniu nových slovenských hudobných diel;
začala správne konanie voči vysielateľovi Marián Dokupil – Doko Media (programová služba Šláger Rádio/Rádio GO DeeJay ) vo veci možného porušenia § 16 ods. 3 písm. o) ZVR v súvislosti s tým, že nedoručil Rade do 15 dní po skončení príslušného kalendárneho mesiaca štatistiku o odvysielaných programoch obsahujúcu vyhodnotenie podielu slovenských hudobných diel za mesiace október až december 2016;
začala správne konanie voči vysielateľovi Rádio WOW s.r.o. (programová služba RADIO WOW) vo veci možného porušenia § 16 ods. 3 písm. o) ZVR v súvislosti s tým, že nedoručil Rade do 15 dní po skončení príslušného kalendárneho mesiaca štatistiku o odvysielaných programoch obsahujúcu vyhodnotenie podielu slovenských hudobných diel za mesiace november a december 2016;
začala správne konanie voči vysielateľovi GES Slovakia, s.r.o. (programová služba Rádio Anténa Rock) vo veci možného porušenia § 16 ods. 3 písm. b) ZVR (objektívnosť a nestrannosť spravodajských a politicko-publicistických programov, oddeľovanie názorov a komentárov od informácií spravodajského charakteru) v súvislosti s vysielaním programu Správy dňa 2. 1. 2017 o cca 11:00 a 14:00 hod;
uznala za neopodstatnené 4 sťažnosti resp. ich časti.
RTVS pokračuje v technologickom rozvoji: Rádio Patria už aj v digitálnej kvalite. RTVS rozširuje programovú ponuku v modernom digitálnom štandarde T-DAB+, pribudne do nej Rádio Patria. Vysielanie digitálneho rádia v modernom štandarde T-DAB+ so sebou prináša efektívnejšie využitie frekvenčného spektra, priestor pre šírenie ďalších rozhlasových staníc, vyššiu kvalitu zvuku a ďalšie doplnkové funkcie. Najnovšie bolo do ponuky rozhlasových staníc, ktoré vysielajú v štandarde T-DAB+ zaradené aj Rádio Patria zamerané na vysielanie pre národnostné menšiny na Slovensku. „Sme radi, že najnovším prírastkom v digitálnom rozhlasovom multiplexe je práve Rádio Patria, keďže tento programový okruh, vzhľadom na trvalý nedostatok FM frekvencií nemá také pokrytie rozhlasovým signálom, aké by sme si v RTVS želali. Vďaka T-DAB+ vysielačom v Nitre a Košiciach sa nám však podarilo dostať Patriu k poslucháčom na juhu našej krajiny prostredníctvom digitálneho vysielania,“ hovorí riaditeľ Sekcie strategického rozvoja a techniky RTVS Andrej Doležal. „Robíme z Patrie progresívne rádio a teší nás, že sa nám podarilo zlepšiť dosah vysielania, ktoré pre poslucháčov každodenne pripravuje redakcia Národnostno-etnického vysielania RTVS. Zaradenie Rádia Patria okrem iných výhod prinesie aj zlepšenie dostupnosti rádia pre poslucháčov na Žitnom ostrove a v košickom regióne. Digitálne vysielanie a jeho výhody v našom vysielaní intenzívne predstavujeme prostredníctvom reportáží, rozhovorov s odborníkmi, informujeme aj o tom, ako digitálne vysielanie funguje či aký prístroj je na jeho príjem vhodný,“ dopĺňa Attila Lovász, riaditeľ Rádia Patria a Centra pre národnostné vysielanie RTVS. Aktuálna programová ponuka RTVS pozostáva z rozhlasových staníc Rádio Slovensko, Rádio Devín, Rádio_FM, Rádio Litera, Rádio Junior a najnovšie aj Rádio Patria / Radio Slovakia International. Poslucháčom, ktorí chcú prijímať digitálne rozhlasové vysielanie sa pre príjem odporúča použiť rozhlasový prijímač s podporou štandardu T-DAB+ a kompresného formátu HE-AAC. Prevádzka vysielania v novom štandarde T-DAB+ bola spoločnosťou Towercom v spolupráci s RTVS spustená 15. 12. 2015 v Bratislave. Neskôr pribudli lokality Nitra, Košice a Banská Bystrica. Vysielač T-DAB+ v Nitre prevádzkuje spoločnosť Avis. Viac o DAB+, digitálnom spôsobe príjmu, ako aj mapy pokrytia DAB+ nájdete na webe http://www.rtvs.org/a/116221_radia-digitalny-sposob-prijmu.
Tisíce Gruzíncov demonštrovali v nedeľu v Tbilisi na podporu najväčšej nezávislej televízia Rustavi 2, o ktorej vlastníctvo sa vedie súdne bitka. Opozícia aj mnohí experti spor vnímajú ako snahu umlčať nezávislé médiá v krajine. Bývalý majiteľ Kibar Chalvaši sa v auguste 2015 obrátil na súd s tým, že bol o podiel pripravený nezákonne za vlády M.Saakašviliho. Zdroj: ČT TXT
Nové trnavské rádio má za sebou prvé kroky, aby mohlo v letných mesiacoch rozbehnúť svoje vysielanie. Nedávno predstavilo logo, čerstvým prírastkom na webe Trnava Roks je hudobná koláž zostavená výlučne z domácej hudobnej produkcie. "Slovenská hudba sa mení a my z nej chceme ukázať to najlepšie. Aj takto bude hrať Trnava Roks, hoci, pochopiteľne, nemôžeme prezradiť všetko," uviedol programový riaditeľ Dušan Vančo. Trnava Roks nebude podľa neho rádio zamerané na rock. Názov totiž odkazuje na niečo iné - na farebnosť a vôňu roksových lízaniek, ktoré sú pre mesto Trnava charakteristické a desaťročia sa vyrábajú v miestnej firme. Technický riaditeľ Pavol Jurák avizuje, že stanica sa na spustenie pripravuje aj po technickej stránke. "Momentálne sme ukončili výber technologického partnera pre štúdio a vysielaciu kótu. Riešime už iba detaily," informoval. Ambíciou je priniesť do trnavského regiónu koncept sviežej lokálnej rozhlasovej stanice. Trnava Roks má pridelenú frekvenciu 103,9 Mhz.
Pýchou Prvého slovenského literárneho gymnázia (PSLG) v Revúcej je
vyučovací predmet základy žurnalistiky. Pre TASR to uviedla jeho
riaditeľka Ľuboslava Lacjaková, podľa ktorej je gymnázium v tomto smere
na Slovensku jedinečné, nakoľko žurnalistiku u nás nevyučuje žiadna iná
stredná škola. "Sme hrdí, že viacerí naši absolventi sa dali
touto cestou a študujú žurnalistiku na vysokej škole, prípadne sú z nich
už novinári či redaktori," povedala riaditeľka s tým, že k tomuto
úspechu prispeli predovšetkým traja vyučujúci, ktorí žiakov počas
existencie školy tento predmet učili. "Prvým bol Jozef Lapšanský zo
Spiša, ktorý je známym moderátorom a novinárom. Po ňom štafetu prebral
Roman Grebáč z Lučenca a v súčasnosti žurnalistiku vyučuje Ivo Novák,"
vymenovala Lacjaková. Medzi najznámejších absolventov gymnázia
podľa nej patrí redaktorka a moderátorka spravodajstva Rozhlasu a
televízie Slovenska Martina Kvačkajová či Július Barczi, riaditeľ Múzea
Betliar a námestník generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea
pre úsek hradov, zámkov a kaštieľov. "Študovala u nás i jeho zástupkyňa
Tímea Mátéová. Ďalšími sú napríklad Katarína Birková, ktorá moderuje
reláciu Kapura, Lukáš Onderčanin zo SME, ako aj Sandra Polovková z
nadácie Post Bellum alebo pražský rozhlasový moderátor Ján Bavala, ktorý
pracuje aj pre HBO," doplnila riaditeľka. Ako pre TASR
povedala Kvačkajová, keď spomína na školské časy na literárnom gymnáziu,
prvé, čo sa jej vybaví, je rodinná atmosféra a pocit slobody v tvorbe a
rozvíjaní sa. "To, že je tam menej žiakov, je obrovská výhoda. Výučba
je natoľko cielená a špecifická, že si naozaj neviem predstaviť, že by v
triede sedelo 30 žiakov," poznamenala s tým, že v tejto súvislosti mala
na mysli najmä predmety ako literárna tvorba alebo rétorika. "Táto
škola je iná v tom najlepšom slova zmysle. Študenti a žiaci väčšinou
poznajú všeobecný neosobný prístup, ten je však s akoukoľvek umeleckou a
tvorivou činnosťou v rozpore. Takže vybaví sa mi príjemný pocit
rodinnej a tvorivej atmosféry, ktorý potom človeku - ak má dar
tvorivosti - otvorí veľké dvere dokorán, aby sa mohol rozvíjať. Som
veľmi vďačná, že mi bolo dané byť súčasťou veľkej rodiny umelcov na
PSLG," dodala. Ako ďalej spomenula, vždy inklinovala k jazykom a
humanitným vedám, no až štúdium na tomto gymnáziu ju naučilo skutočnej
láske k literatúre, umeniu, slovu a sebavyjadreniu. "A to potom celkom
jednoznačne určilo, kam chcem smerovať. Chcem sa poďakovať z celého
srdca a veľmi úprimne pani riaditeľke a všetkým skvelým profesorom,
ktorí mi okrem kvalitnej výučby a skvelého štartovacieho mostíka do
ďalšieho štúdia a kariéry poskytli to najlepšie, čo v nich je. Ten pocit
akejsi veľkej rodiny mi zostal dodnes," zakončila Kvačkajová. Podľa
Barcziho, ak by si mal vybrať školské roky, ktoré by chcel prežiť ešte
raz, tak by si určite vybral tie, ktoré prežil v Revúcej na literárnom
gymnáziu. "To, čo mne a mojim spolužiakom dala táto škola, bolo viac ako
neskoršie vysokoškolské či doktorandské štúdium. Profesorský zbor k nám
pristupoval ako k dospelým, nikdy nás nepodceňoval, vďaka čomu vznikli
medzi nami veľmi silné putá," podotkol s tým, že z ľudskej a vedomostnej
výbavy, s ktorou po maturite z Revúcej odišli, čerpajú doteraz.