HRW – inštitúcia so sídlom v New Yorku - uviedla, že hoci väčšinu reportérov prepustili po tom, ako ich Taliban v súvislosti s ich výkonom práce varoval, niektorí boli zbití.
Podľa aktivistov Taliban v septembri afganským médiám povedal, že by sa mali zdržať zverejňovania správ o "záležitostiach, ktoré oficiálni predstavitelia nepotvrdili", ako aj správ o záležitostiach, ktoré by mohli mať "negatívny vplyv na verejnosť".
"Predpisy Talibanu sú také obsiahle, že vedú novinárov k autocenzúre a obavám, že skončia vo väzení," uviedla riaditeľka HRW pre Áziu Patricia Gossmanová.
Odvtedy, čo Taliban prevzal moc v Afganistane, prišlo o prácu mnoho novinárov v celej krajine, píše DPA.
Taliban vo štvrtok v západoafganskej provincii Herát prepustil po troch týždňoch nezávislého fotožurnalistu Murtaza Samadiho. Talibovia ho zadržali, keď v meste pokrýval protest afganských žien.
Nemenovaní úradník pracujúci pre zoskupenie Nai, ktoré podporuje otvorenosť médií v Afganistane, predtým pre DPA uviedol, že od návratu hnutia Taliban k moci ukončilo svoju činnosť najmenej 153 médií, a to buď z dôvodu hrozieb zo strany Talibanu, alebo pre nedostatok financií.
Hatice Cengizová pricestovala na tretie výročie od brutálnej vraždy jej manžela do Washingtonu a zúčastnila sa protestu pred saudským veľvyslanectvom, neďaleko amerického Kongresu. Tam odhalila portrét Chášukdžího v nadživotnej veľkosti, štylizovaného v podobe novinového článku.
Cengizová vyjadrila svoju nevôľu nad skutočnosťou, že Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan sa stretol so saudským korunným princom Muhammadom bin Salmánom, ktorého americká tajná služba upodozrieva z objednávky vraždy.
"Je toto to branie na zodpovednosť, ktorú sľuboval Biden?" spýtala sa Cengizová pri sviečkovej manifestácii, ktorú zorganizovali pravicové skupiny.
"Muhammad bin Salmán vzal Džamála mne a celému svetu. Budete ho brať na zodpovednosť alebo budete týchto vrahov odmeňovať?" položila otázku.
Chášukdží, v Saudskej Arábii narodený rezident USA, bol známym a otvoreným kritikom saudskoarabského vedenia a pravidelne písal pre denník Washington Post. Zavraždený bol 2. októbra 2018 na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule tímom agentov vyslaným zo Saudskej Arábie.
Telo novinára sa nikdy nenašlo. Saudská Arábia najprv rozhodne odmietala, že by šlo o atentát, do ktorého by bola zapletená, neskôr tvrdila, že vraždu vykonali saudskoarabskí agenti, ktorí konali na vlastnú päsť.
Po neprehľadnom procese v Saudskej Arábii bolo päť Saudskoarabov odsúdených na trest smrti a traja dostali tresty väzenia. Vynesené rozsudky smrti boli neskôr zmenené.
Trump v zdôvodnení svojej žiadosti okrem iného uvádza, že Twitter bol "prinútený" zablokovať jeho účet pod tlakom jeho politických oponentov v Kongrese. Táto firma má podľa neho "určitý stupeň moci a kontroly nad politickým diskurzom v tejto krajine, ktorý je nezmerateľný, historicky bezprecedentný a pre otvorenú demokratickú diskusiu mimoriadne nebezpečný".
Trumpove kontá na Twitteri, Facebooku a ďalších sociálnych sieťach boli zablokované po útoku jeho priaznivcov na sídlo Kongresu vo Washingtone, ku ktorému došlo 6. januára. Kritici Trumpovi vyčítali, že k útoku podnecoval aj svojimi statusmi, čím porušil pravidlá on-line sietí. Krátko pred útokom vyslovil doteraz nepreukázané obvinenia z podvodov v prezidentských voľbách, ktoré prehral.
Twitter nechcel Trumpov právny krok komentovať. Pred zablokovaním mal Trump viac ako 88 miliónov sledovateľov. V júli zažaloval Twitter, Facebook a holdingovú spoločnosť Alphabet, vlastniacu Google a YouTube, ako aj ich šéfov, za zaujatosť, pretože tieto tri spoločnosti podľa neho potláčajú konzervatívne názory.
Copyright © TASR 2021
Vedenie futbalovej Sparty Praha po zápase Európskej ligy proti Glasgow Rangers (1:0) dôrazne odmieta obvinenia britských fanúšikov aj médií z rasizmu jej fanúšikov. Na štvrtkovom súboji na Letnej bolo v hľadisku takmer 11-tisíc ľudí, ale drvivú väčšinu z nich tvorili deti vo veku 6 - 14 rokov, keďže dospelí fanúšikovia tradičného českého klubu nesmeli na štadión v dôsledku trestu od Európskej futbalovej únie.
"Urážanie detí v online priestore a médiách je neakceptovateľné, zúfalé a smiešne," ohradila sa Sparta Praha vo svojom vyhlásení, cituje z neho aj portál iDnes.cz. Spartu v tomto názore podporil aj šéf Slavie Praha Jaroslav Tvrdík. "Súhlasím a plne podporuje vyhlásenie Sparty Praha," napísal Tvrdík na sociálnej sieti.
"Je neuveriteľné, že po zápase sledujeme útoky na nevinné deti a čelíme neopodstatneným obvineniam z rasizmu. Bohužiaľ, musíme čítať zúfalé útoky právnika Aamera Anwara, ktorý sa pohybuje za hranicou dovoleného. V Česku by sa jeho správaním už zaoberala advokátska komora. Na jeho online šikanu by si mala posvietiť príslušná inštitúcia v Škótsku. Vyvolávanie xenofóbnych tendencií a slovné útoky na bezbranné deti sú za hranicou morálky a slušnej výchovy," dodávajú predstavitelia pražského tímu. Zároveň sa obrátili na zástupcov tímu Glasgow Rangers. "Žiadame vás, aby ste zastavili vytváranie xenofóbnej atmosféry voči našim deťom, našej krásnej krajine a jej obyvateľom," napísali Sparťania.
Český zdroj dodáva, že tréner Rangers Steven Gerrard žiadny rasizmus na tribúnach nepostrehol, lebo sa sústredil na hru. Niekdajší skvelý hráč a kapitán FC Liverpool však dodal, že ak sa to predsa len stalo, je z toho sklamaný a prekvapený. "Ak urážky mierili na Glena Kamaru, som nesmierne sklamaný," skonštatoval Gerrard.
Práve fínsky stredopoliar tmavej pleti Kamara (proti Sparte musel predčasne dolu z ihriska v 74. min po druhej žltej karte) bol v uplynulej sezóne aktérom roztržky medzi ním a obrancom Slavie Praha Ondřejom Kúdelom vo vyhrotenom závere osemfinálovej odvety Európskej ligy v Glasgowe. Kamara tvrdil, že Kúdela ho rasisticky urazil. Ten pripustil, že z jeho úst zaznel vulgarizmus na adresu súpera, ale nič rasistické. Neskôr po zápase Kamara Kúdelu fyzicky napadol päsťami do tváre a od DK UEFA dostal trest na tri zápasy. Kúdela však za rasizmus, ktorý reálne nebol dokázaný, dostal stopku na desať zápasov.
Štvrtkový súboj 2. kola skupinovej fázy EL Sparta - Rangers rozhodol gólom slovenský reprezentačný obranca Dávid Hancko. Na ľavej strane obrany Sparty odohral celý zápas, útočník Lukáš Haraslín bol na ihrisku 75 minút. Český zástupca je v tabuľke A-skupiny EL na druhom mieste so štyrmi bodmi za 6-bodovým francúzskym Lyonom. Glasgow Rangers je posledný bez bodu.
©2021, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.