3. 8. 2013

TO JE TV !

TO JE TV !


Zomrela Milena ČEGANOVÁ

Zomrela Milena ČEGANOVÁS veľkým smútkom oznamujeme, že včera večer po ťažkej chorobe umrela novinárka Milena ČEGANOVÁ. Patrila k najzaujímavejším osobnostiam žurnalistiky, viedla Centrum publicistiky Slovenského rozhlasu..

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Losangeleský prokurátor sa rozhodol neobviniť kanadského speváka Justina Biebera, ktorého nemenovaný fotograf obvinil, že doňho vrazil autom a následne z miesta činu ušiel. K incidentu došlo 17. júna krátko pred polnocou pred jedným z losangeleských klubov, odkiaľ 19-ročný spevák odchádzal na svojom bielom Ferrari, pričom v aute spolu s ním bol aj jeho kamarát, rapper Lil Twist. Pred klubom čakalo na Biebera množstvo paparazzov, ktorým mal spevák pri odchode gestom naznačiť, aby sa uhli. Keď vychádzal s autom preč, tak jedného z fotografov pritlačil medzi svoje Ferrari a iné odparkované auto. Polícia pôvodne prípad uzavrela s tým, že neexistuje dostatok dôkazov, že Bieber vedel o tom, že niekoho zranil. Následne však prípad znova otvorila a posunula ho prokuratúre. Tá však došla k rovnakému záveru, a spevákovi preto nehrozí žiadne obvinenie.
Devätnásťročný Justin Bieber je rodákom z kanadského Londonu. Na svojom konte má EP nahrávku My World (2009), štúdiovku My World 2.0 (2010), vianočný album Under The Mistletoe (2011) a naposledy štúdiovú nahrávku Believe (2012). Na tej je dovedna trinásť skladieb vrátane singlov Boyfriend, As Long As You Love Me, Beauty And A Beat, Right Here, All Around The World a Take You. Bieber, ktorého zrejme najväčším hitom je skladba Baby, stihol počas svojej kariéry získať okrem iného jednu Brit Award, štyri Juno Awards, sedem American Music Awards a dve nominácie na Grammy.Talianskeho expremiéra Silvia Berlusconiho nahneval štvrtkový verdikt Najvyššieho súdu, ktorý pre mediálneho magnáta potvrdil ročný trest väzenia. Niekdajší šéf talianskej vlády na rozsudok reagoval prostredníctvom deväťminútovej videonahrávky. Zjavne rozčúlený na nej hovorí o tom, že verdikt sa "nezakladá na ničom" a upiera mu jeho politické práva.
"Výmenou za záväzky, ktoré som prijímal takmer 20 rokov v prospech mojej krajiny... som bol odmenený len obvineniami a verdiktom, ktorý nie je založený absolútne na ničom," vyhlásil Berlusconi. "Je toto Taliansko, ktoré chceme? Je toto Taliansko, ktoré milujeme?" položil si rečnícku otázku a vzápätí si na ňu zjavne rozčúlený aj sám odpovedal: "Absolútne nie!" 
Taliansky najvyšší súd vo štvrtok odmietol Berlusconiho odvolanie a potvrdil jeho minuloročný trest odňatia slobody za daňové úniky v trvaní jeden rok. S tým spojený päťročný zákaz zastávať verejnú funkciu však bude predmetom ďalšieho skúmania. Najbohatší Talian tak môže zatiaľ zostať poslancom. V rámci takmer 30 súdnych procesov vedených proti výstrednému expremiérovi ide o vôbec prvé uznanie jeho viny spojené s väzením. Otázne je, aký to bude mať dopad na krehkú širokú koalíciu premiéra Enrica Lettu, ktorej súčasťou je aj Berlusconiho strana Ľud slobody (PDL). 
Prípad sa týka nákupu televíznych a filmových práv pre mediálnu spoločnosť Mediaset koncom 90. rokov minulého storočia. Pozmeňovaním účtovných dokumentov sa spoločnosť podľa prokuratúry vyhla plateniu daní. Mediaset napríklad údajne falšoval ceny za televízne práva, ktoré nakupoval prostredníctvom zahraničných firiem kontrolovaných Berlusconim. Ten dlhodobo tvrdí, že ľavicoví sudcovia sa už takmer 20 rokov snažia o jeho odstránenie z politiky.


Známa americká moderátorka a komička Ellen DeGeneres bude po druhý raz sprevádzať udeľovaním cien americkej Akadémie filmových umení a vied. Producenti oscarového galavečera Craig Zadan a Neil Meron to dnes oznámili na oficiálnej stránke Akadémie.
"Sme nadšení, že Ellen DeGeneres bude moderovať Oscary. Momentálne existuje len málo hviezd, ktoré majú jej dar pre komiku, pričom je veľmi vľúdna a ľudská. Všetci ju milujú a očakávame, že diváci v Dolby Theatre aj doma po celom svete budú z tejto správy takí nadšení ako my," uviedli. DeGeneres sa podľa jej slov na úlohu moderátorky nesmierne teší. S výberom producentov je spokojná aj novozvolená prezidentka Akadémie Cheryl Boone Isaacs, ktorá sa nevie dočkať "zábavnej a pútavej šou". Udeľovanie prestížnych sošiek sa bude konať 2. marca 2014 v hollywoodskom Dolby Theatre. DeGeneres, ktorá má vlastnú mimoriadne populárnu talkšou, moderovala oscarový ceremoniál aj v roku 2007 a nominovali ju za to na cenu Emmy.©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

2. 8. 2013

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Nakrúcanie druhej sezóny česko-slovenského koprodukčného seriálu Kriminálka Staré Mesto (2010) sa po 53 dňoch skončilo. Štáb a hercov mohli stretávať nielen obyvatelia centra Bratislavy, ale i Prahy, Brna, Beladíc, Hubíc, Plaveckého Štvrtka a iných lokalít.
Nová séria v šiestich častiach opäť vznikla podľa námetov Dominika Dána a v odbornej spolupráci s týmto autorom detektívnych bestsellerov. Na rozdiel od prvej sezóny nepôjde o prípady uzavreté v každej časti, ale o jeden veľký zločin prekračujúci hranice. Divák bude môcť spolu s tímom kriminalistov odkrývať nejednoznačné charaktery i vzťahy medzi protagonistami. Hlavnú postavu, nadporučíčku Zuzanu Krauzovú, opäť stvárni Zuzana Fialová, českého kriminalistu prideleného pre daný prípad hrá Saša Rašilov ml. V pôvodných postavách pokračujú aj Milan Lasica, Jiří Štěpnička, Boris Farkaš, Peter Šimun, Marko Igonda, Oldřich Vlach, Dušan Kaprálik alebo Tibor Babarcai. V nových častiach sa predstavia tiež Milan Kňažko, Martin Mňahončák, David Suchařípa, Miroslav Donutil, Jan Kanyza, Linda Rybová, Rebeka Poláková, Ján Jackuliak a Gabriela Marcinková.
Produkcia spolupracovala aj s kaskadérmi, skutočnými policajtmi či kukláčmi. V posledný deň nakrúcania na pľaci pred kamerami svoje schopnosti ukazovali práve tí policajti, ktorí v auguste 2010 riešili krízovú situáciu s ozbrojeným strelcom a vrahom v Devínskej Novej Vsi. Tvorba kriminálky sa z ulíc presunula do strižní Trigon Production. Výsledok si diváci budú môcť pozrieť od 9. septembra v hlavnom večernom programe Jednotky a ČT 2.


©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Zomrel Jozef Adamovič

Zomrel Jozef Adamovič


Slovenský herec, režisér a pedagóg Jozef Adamovič dnes náhle zomrel vo veku 74 rokov. TASR jeho úmrtie potvrdila tlačová tajomníčka Slovenského národného divadla (SND) Izabela Pažítková.
      Jozef Adamovič sa narodil 23. apríla 1939 v Trnave. Po maturite v roku 1956 začal v Bratislave študovať herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU).
      Po ukončení štúdia na VŠMU (1960) sa stal členom Slovenského národného divadla (SND), v ktorom pôsobil až do roku 1990. Vytvoril približne 60 divadelných postáv (Cornelle: Cid, Gozzi: Kráľ Jeleň, Goldoni: Učiteľ tanca, Shakespeare: Sen noci svätojánskej a Richard II., Kráľ Lear: Edgar, Rostand: Cyrano z Bergeracu).
      V roku 1960 ho obsadili do českého filmu Valčík pro milión režiséra Josefa Macha. Od tých čias hral aj v ďalších českých a hlavne slovenských filmoch a televíznych inscenáciách. Svoj herecký naturel uplatnil napríklad vo filmoch Synové Velké medvědice (1966), Hry lásky šálivé (1971), Temné slunce (1980), Noční jazdci (1981), Súdim Ťa láskou (1981), Pták Ohnivák (1997). Z televíznych filmov, v ktorých hral, sú známe Kubo (1965), Tiene v raji (1986), Kamene (1989). V roku 2012 si zahral v televíznom seriáli Pod povrchom.
      Začiatkom 70. rokov 20. storočia utrpel vážne zranenia pri autohavárii a odvtedy ho bolo možné vídať s nezameniteľnou jazvou na tvári.
      V roku 1971 dostal hlavnú úlohu grófa Mórica Beňovského v 13-dielnom koprodukčnom slovensko-maďarskom, pomerne nákladnom a výpravnom televíznom seriáli Vivat Beňovský! Málokto sa vtedy mohol pochváliť nakrúcaním priamo na autentických miestach - na Madagaskare.
      Od konca 70. rokov sa na filmovom plátne objavoval iba príležitostne. Na svojom konte má 120 televíznych inscenácií, seriálov a projektov filmových štúdií Koliba a Barrandov Praha. V rokoch 1981-1985 študoval divadelnú a filmovú réžiu v Moskve na divadelnej škole GITIS a na filmovej škole GOSKINO u Tarkovského. Od roku 1985 pôsobil aj ako režisér v českých divadlách v Přerove a Ostrave. Bol spoluzakladateľom Akadémie múzických umení (AMU) v Banskej Bystrici, neskôr tam začal prednášať na fakulte Dramatických umení. Od 90. rokov minulého storočia až do svojho skonu pôsobil na košickom konzervatóriu a na Univerzite Cyrila a Metoda v Trnave.
      Prezident SR Ivan Gašparovič udelil 3. januára 2012 pri príležitosti 19. výročia vzniku Slovenskej republiky štátne vyznamenania. Trom osobnostiam sa ušiel Pribinov kríž II. triedy. Herec a pedagóg Jozef Adamovič ho získal za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR. Ocenenie Identifikačný kód Slovenska dostal Jozef Adamovič 4. augusta 2012.
      Na bratislavský Filmový chodník slávy, ktorý sa tiahne pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava, pribudla 20. júna 2012 ďalšia pamätná dlaždica. Je na nej podpis divadelného a filmového herca, režiséra a pedagóga Jozefa Adamoviča. Umelec pripustil, že poctu, ktorá mu dodala energiu, prijal s "veľmi zvláštnymi pocitmi aj rozpakmi". "Po tej obrovskej 30-ročnej kariére som sa vyblokoval. Do tohto mediálneho a biznisového prostredia, čo sa týka kultúry, som sa tak nehrnul," priznal Jozef Adamovič.
      Do médií sa po roku 1991, kedy odišiel z divadla, vracal už len zriedkavo. Známym sa stal svojimi vystúpeniami z čias, keď mal rakovinu. Vyliečil sa z nej, ako on sám hovorieval, hladovkou, počas ktorej pil len debakterizovanú a demineralizovanú vodu. Potom nasledovala špeciálna makrobiotická diéta.
      Manželkou Jozefa Adamoviča bola známa slovenská herečka Božidara Turzonovová.


Copyright © TASR 2013

Výpis uznesení z rokovania Rady Rozhlasu a televízie Slovenska 1. augusta 2013

Výpis uznesení z rokovania Rady Rozhlasu a
 
televízie Slovenska 1. augusta 2013

 

Reakcia NS SR na článok HN "Piťovcov prepustili pre chybu sudcov" . Zúrivý reportér Kostelanský nepozná ani základy práva

Reakcia NS SR na článok HN "Piťovcov prepustili pre chybu sudcov"

Zúrivý reportér Kostelanský nepozná ani základy práva


 Redaktor Hospodárskych novín Ľuboš Kostelanský v dnešnom článku 2. augusta 2013 "Piťovcov prepustili pre chybu sudcov" prekonal vo zverejňovaní nepravdivých informácií sám seba. Po sérii vymyslených článkov typu, že oprava toalety stála na najvyššom súde milión korún, hoci faktúra bola na 70-tisíc slovenských korún, prichádza s ešte väčšími nezmyslami.
      Tvrdenia, že sudcovia NS SR mali v prípade obvinených M.Š a spol. vypočuť na neverejnom zasadnutí aj obvinených, sú prejavom absolútnej právnej negramotnosti a neznalosti základných právnych predpisov. Ak najvyšší súd rozhoduje o sťažnosti prokuratúry na neverejnom zasadnutí, tak takéhoto zasadnutia sa na NS SR nikdy nezúčastňujú obvinení. To vie z praxe priemerný novinár, ktorý nebol ani na súde. Rovnako pán Kostelanský nemôže svojim čitateľom odcitovať porušenia konkrétnych ustanovení Trestného poriadku zo strany najvyššieho súdu, pretože takéto ustanovenia pre najvyšší súd o zasielaní sťažností neexistujú.
      Za označenie NS SR za "Harabinov súd" by sa nemusela hanbiť ani "zúrivá úderka" novinárov z 50. normalizačných rokov píšuca oslavné ódy na procesy s nepriateľmi režimu. To len svedčí, že nejde o článok zo spravodajstva, ale o komentár založený na osobnej nevraživosti a zaujatosti pána Kostelanského.


MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Britská spravodajská televízia BBC sa vo štvrtok ospravedlnila za neúmyselné odvysielanie fotografie princa Williama s obscénnou "čmáranicou".
Ostražití diváci zbadali v hudobnom klipe novinovú fotografiu princa, na ktorej mal rukou dokreslené okuliare, bradu a na hlave penis, uviedla agentúra AP.
Snímka sa na okamih objavila vo štvrtok v rannom vysielaní BBC vo videoklipe pesničky nazvanej I Could Have Married Kate (Mohol som sa oženiť s Kate) v podaní komediálnej speváckej skupiny Barbershopera.
Stanica uviedla, že klip dostala od skupiny Barbershopera, ale nevšimla si urážajúci obsah. "Ospravedlňujeme sa za to," uviedla BBC.


Po mnohých procesoch včera v Taliansku prvý raz definitívne odsúdili bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, avšak o kreslo v Senáte sa prinajmenšom zatiaľ nemusí obávať, informovala tlačová agentúra DPA.
      Najvyšší taliansky súd potvrdil rozsudok voči Berlusconimu, ktorým ho za daňové úniky - súvisiace s jeho mediálnou spoločnosťou Mediaset - odsúdili na štyri roky väzenia. Súčasne mu zmiernili trest na jeden rok na základe zákona o amnestii z roku 2006.
      Do väzenia ale 76-ročný Berlusconi vzhľadom na svoj vek ani tak ísť nemusí. Zvyšný rok môže absolvovať formou sociálnych prác.
      Kasačný súd v Ríme nariadil, aby odvolací súd opätovne preskúmal zákaz jeho pôsobenia vo verejných funkciách na päť rokov. Skrátenie zákazu navrhoval aj prokurátor.
      Ak by bol najvyšší súd zákaz potvrdil, Berlusconi by prišiel o kreslo v Senáte. Jeho možné vylúčenie z pôsobenia v politike by mohlo mať dôsledky aj pre taliansku vládu.
      Berlusconi je so svojou stredopravou stranou najdôležitejším koaličným partnerom demokratov premiéra Enrica Lettu. Berlusconi však prisľúbil, že jeho strana bude Lettov kabinet naďalej podporovať.
      Expremiérovi okrem toho hrozí ďalšia pohroma na súde, viaceré procesy proti mediálnemu podnikateľovi ešte pokračujú. V pikantnom "Ruby-procese" - v ktorom ide o sex s neplnoletými prostitútkami a zneužitie právomoci verejného činiteľa - ho súd prvého stupňa uznal za vinného.

Copyright © TASR 2013


Nového predstaviteľa alebo predstaviteľku titulného hrdinu seriálu Pán času (2005), známeho aj pod originálnym názvom Doctor Who, predstavia už v nedeľu 4. augusta. Informovala o tom Britská vysielacia spoločnosť (BBC). Stane sa tak zhruba dva mesiace po tom, ako oznámili, že kultový seriál opúšťa anglický herec Matt Smith, ktorý od roku 2010 stvárňoval jedenásteho Doktora. Tridsaťročný herec sa ešte objaví v špeciáli k 50. výročiu seriálu, ktorého vysielanie je naplánované na 23. novembra, a následne sa vo vianočnom špeciáli zregeneruje do nového tela.
Novú hviezdu predstavia počas polhodinovej šou, ktorú bude od 20:00 stredoeurópskeho letného času naživo vysielať BBC One. Moderátorkou relácie, v ktorej sa ukážu aj Matt Smith a výkonný producent Steven Moffat, bude Zoë Ball. Fanúšikovia a fanúšičky sa môžu tešiť aj na rozhovor so Smithovým nasledovníkom alebo nasledovníčkou. "Rozhodlo sa a je čas zverejniť, kto prevezme TARDIS. Pre posledného z Pánov času odbila dvanásta hodina," uviedol Moffat.
Od ohlásenia Smithovho odchodu sa medzi fanúšikmi a fanúšičkami i ľuďmi zo šoubiznisu špekulovalo, kto by rolu mohol prevziať. Medzi favoritmi bookmakerov sa objavili Peter Capaldi, Ben Daniels, Rory Kinnear alebo Ben Whishaw. Zaznievali však aj názory, že úlohu by mala prevziať žena, prípadne herec alebo herečka tmavej pleti. Ben Stephenson z BBC prezradil, že pri práci používali krycie meno Houdini. "Je to najväčšie tajomstvo šoubiznisu. Dokonca ani tí, ktorí s novým Doktorom v súčasnosti pracujú na iných projektoch, netušia, že sú v spoločnosti 12. inkarnácie," skonštatoval.
Hlavnou postavou seriálu Pán času je excentrický humanoidný mimozemšťan, ktorý si hovorí Doktor a cestuje priestorom i časom v lodi zvanej TARDIS. Tá zvonku vyzerá ako stará modrá policajná búdka, ale vnútri je obrovská. Na cestách sa k nemu často pridávajú rôzni ľudia alebo ďalší mimozemšťania a spoločne zachraňujú Zem i vesmír. Seriál vysielali najprv v rokoch 1963 až 1989, no celosvetový fenomén sa z neho stal až po štarte modernej verzie v roku 2005. Doktora hral vtedy už deviaty herec Christopher Eccleston. Zmeny hercov tvorcovia vysvetlili tým, že Doktor sa s každým úmrtím regeneruje do nového tela. Vďaka tomuto seriálu sa preslávil spomínaný Steven Moffat, ktorý spolupracoval napríklad na scenári animovaného dobrodružného filmu Tintinove dobrodružstvá (2011) a postaral sa tiež o mimoriadne úspešné nové televízne spracovanie príbehov Sherlocka Holmesa s jednoduchým názvom Sherlock (2010). Svetoznámym sa tiež stal predstaviteľ 10. Doktora z rokov 2005 až 2010 David Tennant, ktorý si rolu zopakuje v novembrovom výročnom špeciáli. V očakávanej epizóde sa pritom stretnú až traja Doktori, keď sa v tejto úlohe po boku Smitha a Tennanta predstaví aj John Hurt. Nebudú pritom chýbať ani Billie Piper, ktorá sa na obrazovky vráti ako Rose Tyler, a Jenna-Louise Coleman ako Clara Oswald.


Predstavitelia 11 Doktorov zo seriálu Pán času:
1. William Hartnell (1963 - 1966)
2. Patrick Troughton (1966 - 1969)
3. Jon Pertwee (1970 - 1974)
4. Tom Baker (1974 - 1981)
5. Peter Davison (1981 - 1984)
6. Colin Baker (1984 - 1986)
7. Sylvester McCoy (1987 - 1996)
8. Paul McGann (1996)
9. Christopher Eccleston (2005)
10. David Tennant (2005 - 2010)
11. Matt Smith (2010 - 2013)

 

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

„Za posledné dve desaťročia sa pôsobením transnacionálneho a globálneho kapitalizmu v mnohom zmenil celý náš život. Sme svedkami ekonomickej krízy, ale aj hlbokej krízy ľudských práv, civilizácie. „
Peter Colotka


„Rozhodnutie predsedu Matice slovenskej (MS) Mariána Tkáča oceniť Václava Klausa za jeho zásluhy pri rozdelení ČSFR je jednostranné, svojvoľné, nedemokratické a nezohľadňujúce obojstranné zásluhy o vznik. Tvrdia to, ktorí poslali Tkáčovi otvorený list.
Samozrejmosťou by mal byť aj demokratický prístup MS, lebo ak oceňujeme dnes už bývalého zahraničného politika a ďalšie osobnosti pri takej významnej príležitosti, akou je 150. výročie založenia Matice slovenskej, vo Výbore MS sa mali prerokovať všetky návrhy na ocenenie a najmä zohľadniť naše slovenské osobnosti, ktoré sa zaslúžili o vznik SR v roku 1993.Trváme na tom, že Matica slovenská si má zachovať kredit, pluralitu, demokraciu a v takom medzištátnom významnom oceňovaní, na aké sa chystá, rešpektovať obojstranné zásluhy o pokojné rozdelenie ČSFR .Výbor MS sa preto od Tkáčovho rozhodnutia dištancuje a vyslovuje ľútosť nad jeho svojvoľným konaním, ktoré chtiac či nechtiac založilo neobjektívne a nedemokratické hodnotenie našich dejín. Takto vyznieva Matica slovenská ako ignorant aj slovenských zásluh, čo je pre nás po všetkých stránkach neprijateľné a nezlučiteľné s demokratickými zásluhami Matice slovenskej. Okrem toho, vážený p. predseda, svojvoľne, bez rozhodnutia výboru MS môžete rozhodovať o udelení Ceny predsedu Matice slovenskej, ale nie o Cene Matice slovenskej, keďže to je v kompetencii Výboru Matice slovenskej.“
Členova Výboru Matice slovenskej "Keď som šťastný, pijem. Keď som smutný, pijem. Keď prší, pijem a keď svieti slnko, pijem. Nepijem len vtedy, keď mám opicu, čo je pomerne často."
rapper Psy


„ Nemyslím si, že je dôležité vedieť, koľko má Slovensko národných parkov. Táto informácia je zbytočná jak pre slimáka chladnička. Čo znamená najväčší? Obstavaná plocha? Neviem, na Slovensku je niekoľko veľkých kostolov, ale koľko kubíkov, netuším. Tu tento v Bratislave - Mária Terézia, navyše som ateista, o kostoly sa nezaujímam . „
Richard Sulík

RTVS NEWS

RTVS NEWS

Spomienkový koncert "Poraimos – Rómsky holokaust" organizujú MV SR a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity 2. augusta 2013 práve pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu. Spomienkový koncert bude v priamom prenose o 20.05 h na programovej službe Dvojka vysielať Rozhlas a televízia Slovenska. Záštitu nad podujatím prevzal prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.
      V rámci koncertu vystúpia poprední rómski umelci ako Anita Soul, spevácke duo Gitanas, Ivana Cibuľová, Igor Kmeťo st., Igor Kmeťo ml., Sendreiovci, hudobná skupina pod vedením Josefa Bagára, hudobná skupina pod vedením Alexandra Daška a detský spevácky súbor Čercheňora.
      Súčasťou podujatia budú autentické svedectvá ľudí v krátkych filmových zostrihoch, ktorí prežili rómsky holokaust a spomínajú si na noc z 2. na 3. augusta v roku 1944, kedy pri likvidácii najväčšieho koncentračného tábora v Osvienčime – Brezinke bolo v plynových komorách vyvraždených takmer 3000 Rómov. Odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny zahynulo až 300.000 Rómov.
      Pamiatku týchto obetí si európski Rómovia a svetová verejnosť uctieva každoročne 2. augusta ako Pamätný deň rómskeho holokaustu.

1. 8. 2013

Vyjadrenie predsedu NS SR k článku denníka SME „Úžernícka krajina“


Vyjadrenie predsedu NS SR k článku 

denníka SME „Úžernícka krajina“ 


 Na úžernícke praktiky nebankoviek, verejné dražby s praktikami hodné mafie upozornili ako prví v roku 2006 na Slovensku niektoré médiá, konkrétni novinári a reportéri televízií TA3, JOJ a Markízy, z periodík Nový čas, Plus jeden deň, Život, Slovenka, ktorých nenechali osudy podvedených ľudí ľahostajných.
      Politický denník Sme spoločne s ďalšími pravicovo ladenými periodikami túto tému ľudských tragédií úspešne bojkotoval a poskytoval priestor tým, ktorí legislatívne opatrenia z obdobia prvej vlády Roberta Fica označovali za praktiky z minulého režimu.
      Dnešné články denníka Sme a komentár "Úžernícka krajina" preto nechcú pomenovať vinníkov, ktorí tento stav vniesli do legislatívy. Bola to práve dvojica vedenia ministerstva spravodlivosti Lucia Žitňanská a Daniel Lipšic, ktorým patrí éra "nekresťanských úrokov" bez akýchkoľvek obmedzení. Bolo to ich obdobie, kedy polícia dokonca asistovala pri takýchto nezákonnostiach.
      "Práve príbeh z televízie TA3 o mladej rodine s chorým maloletým dieťaťom z Trnavy, ktorá prišla mafiánsky cez dobrovoľnú dražbu o byt, odštartoval po nástupe do funkcie ministra spravodlivosti môj boj s nelegálnymi praktikami úžerníkov," vysvetlil predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin.
      Podľa jeho slov detailnou analýzou sa zistilo, že právny stav práve vďaka zákonom z dielne pravicových politikov a právnikov, ktorí poskytovali svoje služby nebankovkám, umožnil legálnu úžeru.
      Denník Sme pri tejto téme ignoruje tieto ľahko overiteľné skutočnosti. Harabinom zriadená Komisia na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách na ministerstve spravodlivosti sa stala oporným bodom boja proti nelegálnej úžere. Bol zriadený legislatívny tím na čele, ktorého Harabin menoval sudcu Petra Straku. Ten je autorom noviel zákonov a opatrení, ktoré začali boj s nelegálnou úžerou.
      Celý čas bol prítomný obrovský negatívny mediálny tlak zo strany týchto nebankových spoločností, ktorým najväčší priestor "asi náhodou" dával práve denník Sme.
      "Denník Sme chce dnes prepísať históriu, ale súkromno- rozhodcovské súdy dostali krídla a zelenú na okrádanie dôchodcov práve za Žitňanskej, túto objektívnu skutočnosť nemajú ako poprieť," dodal Harabin.
Kancelária predsedu NS SR

Stanovisko GP SR k informáciám v dnešných Hospodárskych novinách


Stanovisko GP SR k informáciám v dnešných 
Hospodárskych novinách


Stanovisko GP SR k informáciám uverejneným v dnešných Hospodárskych novinách o usmernení (vnútorný akt riadenia prokuratúry), ktoré upravuje nejednotný postup prokurátorov v trestných veciach týkajúcich sa neoprávneného odberu energií, a to bez zmluvného základu

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár rozhodol, že interné usmernenie k právnemu posúdeniu trestného činu krádeže pre podriadené prokuratúry bude predmetom hlbšej analýzy (podľa rozhodovacej činnosti orgánov činných v trestnom konaní a súdov) s eventuálnou modifikáciou jeho záverov.
      Usmernenie upravuje nejednotný postup prokurátorov v trestných veciach týkajúcich sa neoprávneného odberu energií, a to bez zmluvného základu (medzi dodávateľom a odberateľom energií). Cieľom usmernenia je zvýšenie vymožiteľnosti práva aj prostriedkami trestného konania.
      Ide o štandardný postup akým sa Generálna prokuratúra Slovenskej republiky vo všetkých oblastiach kriminality snaží zjednocovať postupy prokurátorov na celom území Slovenskej republiky formou písomných usmernení alebo pokynov v jednotlivých trestných veciach.
      Usmernenie je právny akt generálneho prokurátora podľa § 10 ods. 1 zákona č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov. Usmernenie nezaväzuje policajtov, súdy, fyzické osoby ani právnické osoby, ide o výlučne vnútorný akt riadenia prokuratúry.

      TASR informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.


RADA RTVS

RADA RTVS

Generálnemu riaditeľovi RTVS Václavovi Mikovi spätne doplatia časť mzdy, o ktorú prišiel kvôli chýbajúcej valorizácii. On osobne sa chce tejto sumy vzdať, prípadne ju dať na charitu. Pre TASR to po dnešnom rokovaní Rady RTVS povedal Mika.
"Bol som upozornený kolegami z personálneho a právneho odboru a bolo to oznámené na Rade RTVS, že vo vzťahu k odmene generálneho riaditeľa existuje valorizácia. Môj plat doposiaľ nebol valorizovaný, takže by som si mal uplatniť valorizáciu za celé funkčné obdobie," vysvetlil Mika. Generálnemu riaditeľovi RTVS zo zákona prislúcha plat vo výške štvornásobku priemernej mzdy. Tá na Slovensku kontinuálne rastie, niektorým ústavným činiteľom však bola valorizácia vzhľadom na ekonomickú krízu dočasne zmrazená.
"Pozícia generálneho riaditeľa nespadá pod pozície, ktoré sú zmrazené. Ale chcem s tým naložiť takým spôsobom, že sa buď nároku vzdám, alebo ho venujem na nejakú dobročinnú činnosť," dodal šéf RTVS. Rada RTVS dnes Mikovi odsúhlasila aj odmenu za druhý štvrťrok 2013 vo výške 100 percent platu.
Čo sa týka hospodárenia RTVS, čísla za prvý polrok 2013 sú podľa Miku povzbudivé. "Bežné výdavky plníme na 41 percent, čo v polročnom horizonte znamená výrazne nižšie plnenie, než bolo plánované. Kapitálové výdavky boli ešte nižšie. V príjmovej oblasti boli financie na plánovanej úrovni, čo bilančne prirodzene vyzerá veľmi priaznivo," povedal Mika. Dodal však, že napríklad výber koncesionárskych poplatkov je v prvej polovici roka vždy vyšší, pretože začiatkom roka platia niektoré právnické osoby tieto poplatky naraz za celý rok. Naopak, v druhej polovici roka RTVS vracia časť poplatkov osobám, ktoré ich zaplatili, sú však od platenia oslobodené. "S tým rátame. Princíp je jednoduchý: dodržať plánované záväzné rozpočtové ukazovatele," zhrnul Mika.
Na dnešnom rokovaní rady vyzdvihol aj výsledky spravodajstva STV a to tak z hľadiska sledovanosti, ako aj objektivity. "Dlhodobý trend poklesu sledovanosti spravodajstva bol zvrátený. Od januára kontinuálne rastieme. Nárast z 8,4 percenta na 10,6 percenta je pomerne výrazný," povedal Mika s tým, že spravodajstvo tieto výsledky dosiahlo na trhu, ktorý je stále konkurenčnejší a segmentovanejší. "Budem sa tešiť, ak tento trend udržíme, lebo to nie je jednoduché. Ale všetky formálne znaky spravodajstva sú posunuté dopredu a verím, že je to aj vďaka informačnému obsahu," dodal. Čo sa týka objektívnosti spravodajstva, prieskumy z prvého polroka tohto roku podľa Miku ukazujú aj nárast hodnotenia spravodajstva RTVS ako objektívneho.
Rada RTVS dnes prerokovala informácie o činnosti a hospodárení RTVS a Rady RTVS, ako aj správy o činnosti týchto inštitúcií v prvom polroku 2013. Obidva dokumenty vzala na vedomie a odporučila ich predložiť mediálnemu výboru parlamentu. Rada prerokovala aj vyhodnotenie vysielania RTVS v súvislosti s 1150-tym výročím príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie.

Copyright © TASR 2013

Freemantle nám zdraželo

Freemantle nám zdraželo

 

NAD DNOM

NAD DNOMSprávy RTVS- 31.07.2013

89 tisíc divákov ,
1,9 % sledovanosť ,
7,0 % podiel na trhu

JASMÍNINE SLZY

JASMÍNINE SLZY


31. 7. 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Mediálna spoločnosť Central European Media Enterprises Ltd. (CME) evidovala v druhom kvartáli 85-percentný pokles zisku. Negatívne na výsledky spoločnosti vplývali nižšie príjmy na českom trhu. Prevádzkový zisk pred odpismi a amortizáciou (OIBDA) firmy klesol na 7 mil. USD, zatiaľ čo analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, očakávali zisk 15,8 mil. USD. Tržby CME sa v sledovanom štvrťroku znížili o takmer 15 % na 180,2 mil. USD, čo bolo v súlade s prognózou analytikov.
Na trhu v ČR sa príjmy spoločnosti zmenšili o 40,5 %. "Pri pohľade späť, nižšie príjmy v Českej republike ovplyvnili naše finančné výsledky v druhom kvartáli a v prvej polovici tohto roka, keďže určití kľúčoví zákazníci iba nedávno prijali naše vyššie ceny,“ povedal šéf SME Adrian Sarbu. "Pri pohľade do budúcnosti, očakávame obrat v poklese výdavkov na televíznu reklamu na jeseň 2013,“ uviedol ďalej.
Central European Media Enterprises prevádzkuje televízne stanice v šiestich krajinách strednej a východnej Európy. Spoločnosť Central European Media Enterprises Ltd. v júli 2007 odkúpila 20 % v TV Markíza od spoločnosti Media Invest, spol. s r.o. CME informovala, že touto transakciou sa stala 100-percentným vlastníkom spoločnosti Markíza - Slovakia, spol. s r.o. ktorá je prevádzkovateľom licencie na vysielanie TV Markíza.

 Dánsky herec Lars Mikkelsen stvárni zloducha v tretej sezóne úspešného britského seriálu Sherlock (2010) z produkcie BBC. Starší brat známejšieho Madsa Mikkelsena je za hranicami rodnej krajiny známy najmä z dánskeho mysteriózneho krimi seriálu Vražda (2007 - 2012), podľa ktorého v roku 2011 vznikol aj úspešný americký remake. V modernom seriálovom spracovaní príbehov Sherlocka Holmesa stvárni 49-ročný Mikkelsen vydierača Charlesa Augusta Milvertona. Producentka seriálu Sue Vertue to oznámila v pondelok prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter.
Dátum premiéry novej série Sherlocka zatiaľ tvorcovia neoznámili, no očakáva sa, že ju začnú vysielať na jeseň tohto roka. Seriál, ktorého tvorcami sú Mark Gatiss a Steven Moffat, preniesol hrdinu kníh Sira Arthura Conana Doylea z prelomu 19. a 20. storočia do súčasnosti. Sherlocka a Johna Watsona v ňom stvárňujú Benedict Cumberbatch a Martin Freeman. Druhá sezóna sa skončila epizódou Reichenbašský pád (The Reichenbach Fall) inšpirovanou poviedkou Posledný problém z roku 1893, v ktorej nechal Doyle pôvodne Sherlocka zahynúť spolu s jeho úhlavným nepriateľom, profesorom Moriartym. Nakoniec to však nebol posledný príbeh obľúbeného detektíva, pretože spisovateľ na naliehanie čitateľov svojho hrdinu oživil. Prvá epizóda tretej sezóny s názvom The Empty Hearse by mala divákom prezradiť, ako sa Sherlockovi podarilo prežiť hrozivý pád zo záveru druhej série.
Seriál získal v roku 2011 tri televízne ceny BAFTA a ďalšie štyri si vyslúžil v roku 2012. Okrem toho má na konte nomináciu na Zlatý glóbus pre Benedicta Cumberbatcha a 17 nominácií na ceny Emmy.
 Súd v Saudskej Arábii poslal editora internetovej stránky na sedem rokov do väzenia za založenie portálu poškodzujúceho islamské hodnoty a propagujúceho liberálne myšlienky. Podľa utorňajších informácií tamojších médií chcel odsúdený Raíf Badáví prostredníctvom stránky vyvolať diskusiu o úlohe náboženstva v krajine. Zadržali ho ešte v júni 2012 pre obvinenia z kyberzločinu a neuposlúchnutia svojho otca, čo sa na území islamistickej krajiny považuje za zločin. Pôvodne mu však hrozil aj trest smrti za odpadlíctvo od viery. Obvinenie, za ktoré je automaticky trest smrti, však voči nemu stiahli.
Na jeho portáli sa objavili články spochybňujúce úlohu náboženských lídrov vrátane Veľkého Muftího. Ľudskoprávne organizácie už vyjadrili pobúrenie z jeho zadržania a odsúdenia, s ktorým je spojených aj 600 úderov bičom a zrušenie portálu.  

V rozvode austrálsko-amerického mediálneho magnáta Ruperta Murdocha môže dôjsť k obratu po tom, ako si jeho manželka Wendi najala nového právnika. Podľa denníka New York Times je ním William Zabel, ktorý už viac ráz zastupoval ženy v rozvodoch s bohatými biznismenmi. Správu o objednaní služieb newyorského právnika potvrdil jej hovorca Christopher Giglio.
Wendi Murdoch, zaslobodna Wendi Deng, pochádza z čínskeho Kantonu. Za mediálneho magnáta Ruperta Murdocha sa vydala v roku 1999, pričom išlo už o jej druhé a jeho tretie manželstvo. Dvojica, medzi ktorou je 38-ročný vekový rozdiel, má spolu dve malé dcérky Grace a Chloe. Osemdesiatdvaročný Murdoch podal žiadosť o rozvod v júni tohto roku. 


©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange vyzval dnes všetkých novinárov, aby chránili zdroje, ktoré im poskytujú citlivé informácie. Reagoval tak na utorkový rozsudok nad americkým vojakom Bradleym Manningom.
Manninga súdili za poskytnutie vyše 700.000 tajných dokumentov stránke Wikileaks, čo bol najväčší únik utajovaných informácií v dejinách USA. Vojenský súd ho v utorok uznal vinným zo špionáže, z krádeže a z počítačového podvodu, oslobodil ho však v najvážnejšom bode obžaloby, ktorým bolo napomáhanie nepriateľovi
"Je povinnosťou všetkých novinárov, aby chránili svoje zdroje technickými prostriedkami i poskytnutím určitej právnej a politickej podpory. Mediálne organizácie sa nesmú podvoľovať tlakom," povedal Assange na stretnutí s novinármi na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, kde sa uchýlil pred vyše rokom v snahe vyhnúť sa vydaniu do Švédska, kde ho stíhajú pre údajné sexuálne zločiny.
Assange v tejto súvislosti zdôraznil, že WikiLeaks nikdy oficiálne nepriznala, že by bol Manning jej informátorom.
Vojakovo odsúdenie Assange podľa vlastných slov dlhodobo očakával a ho vôbec neteší ani jeho oslobodenie v hlavnom bode obžaloby. Podľa jeho slov ide len o pokus odviesť pozornosť od skutočnosti, že bol usvedčený takmer zo všetkých ďalších vznesených obvinení vrátane špionáže.
Podľa Assangea nie je možné pripustiť, aby sa poskytovanie pravdivých informácií verejnosti kvalifikovalo ako špionáž. Manningovo odsúdenie označil za hrozný precedens, ktorý predznamenáva koniec amerického žurnalizmu skúmajúceho otázky národnej bezpečnosti.
Zakladateľ WikiLeaks sa tiež obáva, že rozsudok voči Manningovi môže pripravovať pôdu pre jeho vlastné trestné stíhanie v Spojených štátoch.


Požiar, ktorý v utorok večer vypukol v objekte televízneho komplexu Ostankino v Moskve, sa podarilo rýchlo uhasiť. K zraneniam nedošlo, informovala agentúra RIA Novosti.
Požiar vypukol v stredisku technickej podpory. Na mieste zasahovalo 35 hasičských tímov. Evakuovať museli vyše 1000 ľudí.
Podľa úradov oheň pohltil 25 štvorcových metrov. Hoci hasiči plamene dostali rýchlo pod kontrolu, budovu zahalil hustý dym. Hovorca Ostankina Denis Nazarov spočiatku požiar zaradil do 2. kategórie na päťbodovej stupnici. Policajný zdroj pre RIA Novosti však povedal, že neskôr ho zaradili do kategórie 4.
Športový komentátor Gennadij Orlov musel budovu opustiť počas druhého polčasu 3. predkola futbalovej Ligy majstrov medzi Zenitom Petrohrad a dánskym klubom FC Nordsjaelland.
"Celý tím evakuovali, takže vysielanie bolo bez komentátora," povedal Dmitrij Čukovskij, šéf športového kanála NTV Plus, ktorý zápas vysielal.


 Na území 14 maďarských žúp sa dnes skončí analógové vysielanie televízie. Vo zvyšných piatich župách majú obyvatelia čas na prechod na digitálne šírenie televízneho signálu do konca októbra, kedy sa definitívne ukončí možnosť klasického príjmu v Maďarsku, informoval dnes maďarský server Privatbankar.hu.
 Analógové vysielanie sa skončí v prvej etape dnes o 12.30 h. Z 220.000 dotknutých domácností požiadalo o podporu k nutnému technickému vybaveniu, prípadne k zľavnenému balíku programov v rámci digitálneho vysielania 55.000 domácností.
 Druhá etapa prechodu sa dotkne žúp na severovýchode a juhu krajiny.


Copyright © TASR 2013

Zomrela Eileen Brennanová

Zomrela Eileen Brennanová

Eillen Brennanová zomrela v nedeľu vo svojom dome v Burbanku na rakovinu močového mechúra vo veku 80 rokov. Známa bola hlavne ako dobrosrdečné čašníčka vo filme Petra Bogdanovicha The Last Picture Show.
Hrala v mnohých filmoch významných režisérov ako Podraz George Roy Hilla, Daisy Miller Petra Bogdanovicha, Vojín Benjaminová / za úlohu kapitánky Doreen Lewis bola nominovaná na Oscara/ . Za televíznu adaptáciu tohto filmu získal Emmy a Zlatý glóbus. Hrala aj vo filme Petra Bogdanovicha Texasville.

RADA RTVS

RADA RTVS


30. 7. 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Veľký požiar, ktorý dnes vypukol v jednom z objektov televízneho komplexu Ostankino v Moskve, si vyžiadal evakuáciu približne 1200 osôb.
      K miestu požiaru vyrazilo najmenej 20 zásahových hasičských jednotiek. Viacposchodová budova sa ocitla v plameňoch, očití svedkovia hovorili o obrovskom mračne dymu nad objektom.
      Hovorca záchranných jednotiek uviedol, že požiar pravdepodobne vypukol v priestoroch, kde boli uskladnené kulisy, informovala tlačová agentúra DPA.
      Pri požiari viac než 540 metrov vysokej rozhlasovej a televíznej veže v komplexe Ostankino, ku ktorému došlo v auguste v roku 2000, zahynuli štyria ľudia.

Copyright © TASR 2013


Zomrela Věra Koktová

Zomrela Věra Koktová


Vo veku 87 rokov zomrela herečka Věra Koktová. Za viac ako 60 rokov na scéne si zahrala napríklad v chalupárov, Dobrom vojakovi Švejkovi alebo v komédii Trhala fialky dynamitom.
Věra Koktová sa narodila na 1. apríla 1926 v Košiciach. Po absolvovaní hereckých štúdií na DAMU bola dlhoročnou členkou pražského Divadla SK Neumanna.
Prvé skúsenosti z filmovaním získala ako jedna z väzenkýň Terezína v Radokovej okupačnej dráme Ďaleká cesta.
Počas svojej hereckej kariéry sa ale musela uspokojiť skôr s drobnými postavami. Hrala vo filmoch ako Divotvorný klobúk, Dobrý vojak Švejk, Na koľajniciach čaká vrah alebo Ako básnikom chutí život.
Diváci si ju pamätajú predovšetkým ako jednu z tiet v komédii Trhala fialky dynamitom alebo predavačku zo seriálu Chalupáři. Jednu z posledných rolí mala vo filme Ako básnici nestrácajú nádej v roku 2003.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americká herečka Diane Laneová stvárni niekdajšiu prvú dámu USA, neskôr šéfku americkej diplomacie Hillary Clintonovú v pripravovanom televíznom miniseriáli spoločnosti NBC, informovali zámorské médiá.
      Rodáčka z New Yorku patrí medzi renomované herecké osobnosti. Diane Laneová o tom presvedčila najskôr v mladosti na divadelnej scéne vo viacerých inscenáciách diel klasikov ako William Shakespeare, Anton P. Čechov alebo Bertolt Brecht, avšak neskôr aj na striebornom plátne.
      Pamätné sú jej kreácie vo filmoch ako Cotton Club, Pod toskánskym slnkom či Neverná, za ktorý si vyslúžila dokonca nomináciu na Oscara, Zlatý glóbus a ďalšie ocenenia. V jej filmografii však figurujú aj snímky ako Ťah jazdcom, Chaplin, Jack, Vražda v Bielom dome, Smrť on-line alebo Muž z ocele.
      Pripravovaný seriál by mal ponúknuť divákom pohľad na osudy Hillary Clintonovej v období od roku 1998 až do súčasnosti, a to tak jej príbeh súkromný, ako aj politický.
      O obsadení postavy jej manžela, niekdajšieho prezidenta USA Billa Clintona, sa doteraz nerozhodlo.
      Vedenie NBC už naznačilo, že by miniseriál chcelo zaradiť do programu počas predvolebnej kampane v roku 2016, pretože zrejme dúfa v Clintonovej kandidatúru v prezidentských voľbách a ráta tak s enormným záujmom televíznych divákov o pripravovanú produkciu.


Copyright © TASR 2013

Zomrela Yvonna Menhartová

Zomrela  Yvonna Menhartová 

  Vo veku 64 rokov zomrela v pondelok 29. júla v neskorých nočných hodinách po krátkej a zákernej chorobe dlhoročná redaktorka Hospodárskych novín Yvonna Menhartová. Pohreb bude 9. augusta o 11.00 hodine v bratislavskom krematóriu.
      Yvonna Menhartová pracovala aj v Roľníckych novinách, naposledy pôsobila ako výkonná šéfredaktorka mesačníku Liek.
      TASR informoval zástupca šéfredaktora Lieku Martin Petráš
Copyright © TASR 2013

Vyjadrenie Slovenskej advokátskej komory k hanebnej karikatúre Shootyho v SME

Vyjadrenie Slovenskej advokátskej komory
 
k hanebnej karikatúre Shootyho v SME


      Slovenská advokátska komora je najväčšou stavovskou organizáciou na Slovensku, ktorá združuje viac ako 7300 ľudí s vysokoškolským právnickým vzdelaním a to 5300 advokátov a vyše 2000 advokátskych koncipientov, ktorí sa na dráhu advokáta pripravujú a preto považuje za svoju povinnosť zareagovať na karikatúru autora, ktorý používa umelecké označenie "SHOOTY" zverejnenú v denníku SME dňa 19 .7. 2013.
      Jednou z úloh advokácie je ochrana základných ľudských práv, ale aj hodnotového rebríčka, ktorého súčasťou je úcta a rešpekt k právam  jednotlivca a jeho ochrana pred svojvoľným zásahom štátnej moci. Slovenská advokátska komora nechce zasahovať do práva slobodne vyjadrovať svoje názory na verejnosti a to aj formou karikatúry, má však za to, že táto sloboda vyjadrenia nesmie bezdôvodne zasahovať do práv iných alebo ich znevažovať.
      Slovenská advokátska komora cíti povinnosť verejne a razantne sa ohradiť voči prejavom, ktoré môžu byť chápané ako hanobenie skupiny ľudí len z dôvodu jej vzdelania či príslušnosti k stavu, pričom je táto skupina na báze kolektívnej viny nálepkovaná a znevažovaná a označená ako nepriateľ spoločnosti. Reaguje nie z nedostatku sebareflexie či urazenej samoľúbosti alebo pokrytecky sa dožadujúc politickej korektnosti, ale z dôvodu, že zverejnenú karikatúru považuje za nebezpečný prejav, ktorým sa hanobí skupina ľudí len z dôvodu ich vzdelania.
      Každý jednotlivec zodpovedá za to, ako pristúpi k výkonu svojho povolania a kritiku jeho nesprávneho postupu Slovenská advokátska komora považuje za legitímny prejav slobody prejavu. Rozhodne sa však stavia proti prejavom nápadne pripomínajúcim propagandu totalitných režimov a rozdúchavanie nenávisti spoločnosti voči určitej skupine ľudí, či už pre ich vzdelanie, národnostný pôvod alebo triednu príslušnosť, ktoré viedlo v minulosti k prenasledovaniu mnohých advokátov práve pre ich národnostný pôvod a neskôr triednu príslušnosť.
      Právnická profesia má nezastupiteľné miesto v našej spoločnosti a je namieste usilovať sa o to, aby ju jednotlivci vykonávali čestným spôsobom. Jej verejné dehonestovanie na báze kolektívnej viny je však popieraním základných princípov demokratickej spoločnosti a hlavne občianskych slobôd.
      Slovenská advokátska komora vyzýva redakciu denníka SME, ale aj iné médiá, ktoré zohrávajú v spoločnosti nezastupiteľnú úlohu, aby ju plnili zodpovedne, snažili sa o objektívny prístup a spravodajstvo a neprispievali k celkovej destabilizácii spoločnosti a jej polarizácii na princípe kolektívnej viny a tiež žiada ospravedlnenie za takéto netaktné zovšeobecňovanie.

Nesúďte, aby ste neboli súdení

Nesúďte, aby ste neboli súdení


Marek Vagovič si v novom čísle .týždňa položil si otázku: Kope Markíza stále za mafiu?

Legitímne.

Má to však tri chybičky.


Vagovič ani v jednom prípade nerešpektuje prezumpciu neviny.


Týždeň je dlhodobo magazínom nitrianskych vrahov, inak právoplatne odsúdených.


A v tejto svätej vojne akoby pozabudol, že ich bývalý spolumajiteľ časopisu .týždeň bol agentom a tajným spolupracovníkom ŠtB, číže niečím, čo do slušnej spoločnosti, tobôž médií, nepatrí. Markíza so svojou afinitou k postavičkám z podsvetia really sucks, ale Vagovič ma zjavne rád slová : „Spoluprácu som podpísal dobrovoľne, nikdy som to nezatĺkal. Chcel som dobrú robotu, chcel som cestovať a robiť v zahraničí.“


TOP OF THE POPS

TOP OF THE POPS

1.Búrlivé víno – Markíza ; 2. Televízne noviny – Markíza ; 3. NAJLEPŠIE POČASIE- TV JOJ ; 4. Počasie – Markíza ; 5. NOVINY TV JOJ- TV JOJ ; 6. Športové noviny – Markíza ; 7. Keno 10 – Markíza ; 8. KRIMI – TV JOJ ; 9. Šport – TV JOJ ; 10. Super 8 – Markíza ; 11. SLNKO, SENO, SLANINA – TV JOJ

29. 7. 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


  

Komunikačné skupiny Publicis a Omnicom v nedeľu ohlásili plán na zlúčenie spoločností, vďaka čomu vznikne najväčšia skupina poskytovateľov marketingových služieb na svete s hodnotou 35,1 mld. USD. Zlúčenie skupín šéf Omnicomu John Wren a riaditeľ skupiny Publicis Maurice Levy "dohodli, aby klientom oboch spoločností dali výhodu najkomplexnejšej ponuky analógových aj digitálnych (marketingových) služieb," vyhlásil Levy.
Transakcia by pritom mala vytvoriť "významný nárast hodnoty pre akcionárov", s očakávaným synergickým efektom v hodnote 500 mil. USD. Wren a Levy budú počas prechodného obdobia prvých 30 mesiacov spoločnosť viesť spolu.
Akcionári oboch pôvodných spoločností budú po dokončení obchodu vlastniť približne po 50 % hodnoty novej skupiny. Fúzia, ktorú predstavenstvá oboch spoločností jednohlasne schválili, by sa mala ukončiť vo štvrtom štvrťroku 2013 alebo prvom kvartáli 2014. Firmy transakciu označili za cezhraničné "spojenie rovnocenných", novovzniknutá spoločnosť Publicis Omnicom Group bude mať sídlo v Holandsku. Po zlúčení si skupina podľa zverejnených informácií zachová centrály v Paríži a New Yorku.
Firmy Omnicom a Publicis pôsobia prostredníctvom viacerých spoločností aj na slovenskom reklamnom a mediálnom trhu. Do skupiny Publicis patria agentúry MUW Saatchi & Saatchi, Wiktor Leo Burnett, Effectivity, ZenithOptimedia a Starmedia Co Slovakia. Skupinu Omnicom na Slovensku zastupujú agentúry Mark BBDO, DDB a OMD.

 
©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané

TO JE FOX TV !

TO JE FOX TV !


Magdaléna rada plače

Magdaléna rada plače 
Jednotka  o chĺpoček lepšie.
Dvojka horšie.
Spolu strašných 8,85 % ! 

Markíza  lepšie.
TV Doma horšie.
DAJTO  lepšie.
FOOOR  lepšie.

JOJ lepšie.
JOJ PLUS lepšie.
WAU horšie.

TA 3 lepšie. A lepšie než Dvojka. 

Jednotka - 6.8% ;
Dvojka - 2.05 % ;
Markíza - 21,87% ;
TV DOMA - 6.51% ;
DAJTO- 3,03%
FOOOR- 1,36 %
TV JOJ – 16,75 % ;
JOJ PLUS- 5.00 % ;
WAU -1,15 % ;
TA 3 - 2.23 %

28. 7. 2013

Česká televize News

Česká televize News


Nový pôvodný seriál Českej televízie (ČT) s názvom První republika, ktorý bude mapovať dejiny bývalého Československa od roku 1918 do roku 1945 cez konkrétne osudy rozvetvenej rodiny Valentovcov, začal dnes nakrúcať štáb pod vedením režiséra Bisera A. Arichteva. V produkcii si zahrajú aj slovenskí herci.
      Informovala o tom ČR a internetový server parabola.cz.
      Ako uviedol programový riaditeľ verejnoprávnej ČT Milan Fridrich, "ambíciou seriálu je ukázať rozvoj slobodného Československa po prvej svetovej vojne v kontextu českých a európskych dejín."
      Už prvý deň nakrúcania v obci Břvany pri Slanom, ktorá dnes predstavovala francúzsky Terron počas bitky z roku 1918, naznačil výpravnosť projektu, jeho vizuálnu atraktívnosť.
      Ako prezradil producent Filip Bobiňski, pôjde o napínovanú rodinnú ságu, o seriál rodinného typu, ktorého scenár pripravil Jan Gardner.
      Spomedzi hercov sa diváci môžu tešiť napríklad na  Jana Vlasáka, Markétu Plánkovú, Pavla Kříža, Jiřího Vyorálka alebo Michaelu Maurerovú, ale aj na ich slovenských kolegov, vrátane Zdeny Studenkovej či Jána Koleníka.

Copyright © TASR 2013