17. 1. 2014

Critics’ Choice Movie Awards

Critics’ Choice Movie Awards


Štvrtkový galavečer Critics’ Choice Movie Awards bezkonkurenčne ovládlo sci-fi Gravitácia, ktoré získalo rekordných sedem cien. Za najlepší film však v rámci 19. ročníka udeľovania cien asociácie filmových kritikov Broadcast Film Critics Association (BFCA) vyhlásili životopisnú drámu 12 rokov otrokom.
Cenu pre najlepšieho režiséra získal Alfonso Cuarón, ktorého Gravitácia triumfovala aj v kategóriách Najlepšia kamera (Emmanuel Lubezki), Najlepší strih (Alfonso Cuarón, Mark Sanger), Najlepšie vizuálne efekty, Najlepšia herečka v akčnom filme (Sandra Bullock), Najlepší horor/sci-fi a Najlepšia hudba (Steven Price). Snímka tak prekonala doterajší rekord v počte získaných cien Critics’ Choice, ktorý držali filmy Počiatok (2010) a Avatar (2009). Tie si zhodne pripísali po šesť trofejí. Štyri ocenenia si v noci na dnes vyslúžil Špinavý trik, ktorý zvíťazil v kategóriách Najlepšie herecké obsadenie, Najlepšie masky, Najlepšia komédia a Najlepšia herečka v komédii (Amy Adams). Spomínaná životopisná dráma 12 rokov otrokom, ktorá triumfovala v kategórii Najlepší film, získala vo štvrtok v kalifornskej Santa Monice celkovo tri ceny. V kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe zvíťazila Keňanka Lupita Nyong’o a Johna Ridleyho ocenili za adaptovaný scenár. Práve 12 rokov otrokom a Špinavý trik pritom mali v hre po 13 nominácií a vládli tak tohtoročnému zoznamu kandidátov na Critics’ Choice Movie Awards.
V kategórii Najlepší pôvodný scenár získal ocenenie Spike Jonze vďaka nekonvenčnej love story Ona o mužovi zamilovanom do operačného systému počítača. Dve významné herecké ceny putovali do rúk pánov zo životopisnej drámy Klub poslednej nádeje, keď Matthewa McConaugheya vyhlásili za Najlepšieho herca a jeho kolegu Jareda Leta za Najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe. V hlavnej ženskej hereckej kategórii zvíťazila Cate Blanchett (Jasmínine slzy). Za Najlepší animovaný film vyhlásili Ľadové kráľovstvo, najlepším dokumentárnym filmom sa stal 20 Feet from Stardom a medzi cudzojazyčnými filmami ocenili Život Adéle.
Počas galavečera udelili aj tri špeciálne ceny. Oprah Winfrey odovzdala Forestovi Whitakerovi Cenu Joela Siegela za využívanie postavenia celebrity na konanie dobrých skutkov. Louis XIII Genius Award za “nevídaný prejav výnimočnosti vo filmovom umení” si z rúk Matthewa McConaugheya prevzali Julie Delpy, Ethan Hawke a Richard Linklater za trilógiu Pred úsvitom (1995), Pred súmrakom (2004) a Pred polnocou (2013). Za Hollywood's Hottest Star vyhlásili anglického herca Benedicta Cumberbatcha.
Asociácia filmových kritikov Broadcast Film Critics Association (BFCA), ktorá vznikla v roku 1995, združuje viac ako 280 severoamerických filmových kritičiek a kritikov, ktorí zastupujú televízie, rádiá a webové stránky. Je tak najväčšou organizáciou kritikov v USA a Kanade. Zároveň patrí k najpresnejším ukazovateľom Oscarov.


Prehľad víťazov a víťaziek v 19. ročníku Critics’ Choice Movie Awards:

Najlepší film: 12 rokov otrokom
Najlepší herec: Matthew McConaughey - Klub poslednej nádeje
Najlepšia herečka: Cate Blanchett - Jasmínine slzy
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Jared Leto - Klub poslednej nádeje
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Lupita Nyong’o - 12 rokov otrokom
Najlepší mladý herec / herečka: Adele Exarchopoulos - Život Adéle
Najlepšie herecké obsadenie: Špinavý trik
Najlepšia réžia: Alfonso Cuarón - Gravitácia
Najlepší pôvodný scenár: Spike Jonze - Ona
Najlepší adaptovaný scenár: John Ridley - 12 rokov otrokom
Najlepšia kamera: Emmanuel Lubezki - Gravitácia
Najlepšia výprava: Catherine Martin a Beverley Dunn - Veľký Gatsby
Najlepší strih: Alfonso Cuarón, Mark Sanger - Gravitácia
Najlepšie kostýmy: Catherine Martin - Veľký Gatsby
Najlepšie masky: Špinavý trik
Najlepšie vizuálne efekty: Gravitácia
Najlepší animovaný film: Ľadové kráľovstvo
Najlepší akčný film: Na život a na smrť
Najlepší herec v akčnom filme: Mark Wahlberg - Na život a na smrť
Najlepšia herečka v akčnom filme: Sandra Bullock - Gravitácia
Najlepšia komédia: Špinavý trik
Najlepší herec v komédii: Leonardo DiCaprio - Vlk z Wall Street
Najlepšia herečka v komédii: Amy Adams - Špinavý trik
Najlepší horor/sci-fi: Gravitácia
Najlepší cudzojazyčný film: Život Adéle
Najlepší dokumentárny film: 20 Feet from Stardom
Najlepšia pieseň: Let It Go - Robert Lopez a Kristen Anderson-Lopez - z filmu Ľadové kráľovstvo
Najlepšia hudba: Steven Price - Gravitácia
Cena Joela Siegela: Forest Whitaker
Louis XIII Genius Award: Julie Delpy, Ethan Hawke, Richard Linklater za trilógiu Pred úsvitom, Pred súmrakom a Pred polnocou
Hollywood's Hottest Star: Benedict Cumberbatch

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Zomrel Richard Shepherd

Zomrel Richard Shepherd

Vo veku 86 rokov zomrel americký producent Richard Shepherd. Posledný raz vydýchol 14. januára v jeho losangeleskom dome po dlhej chorobe. Zanechal po sebe manželku Patriciu a syna Christophera. Jeho predchádzajúcou ženou bola Judith Goetz, s ktorou mal synov Scotta a Tonyho a tiež dcéru Victoriu.
Richard Shepherd sa narodil ako Richard Allen Silberman 4. júna 1927 v Kansas City. V 40. rokoch minulého storočia začal pracovať pre spoločnosť Music Corporation of America (MCA). Neskôr nadviazal spoluprácu s Martinom Jurowom, s ktorým sa podieľal na produkcii snímky Raňajky u Tiffanyho (1961). Dvojica sa zaslúžila o to, aby vo filme ponechali skladbu Moon River Henryho Manciniho a Johnnyho Mercera. Skladba v roku 1962 získala Oscara pre Najlepšiu pieseň. Shepherd sa ako producent či spoluproducent podieľal aj na snímkach ako napríklad Zostup Orfeov (1960), Robin a Mariana (1976) či The Hunger (1983). Pôsobil tiež v spoločnostiach Warner Bros. Entertainment Inc. či Metro-Goldwyn-Mayer Studios Inc.. Založil The Artists Agency, ktorá reprezentovala napríklad Marilyn Monroe, Rexa Harrisona a Richarda Harrisa.

© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané

Rezník generálnym riaditeľom TASR

Rezník generálnym riaditeľom TASR

Správna rada TASR dnes do funkcie generálneho riaditeľa opätovne zvolila terajšieho šéfa agentúry Jaroslava Rezníka.
Na základe zákona o TASR končí súčasnému riaditeľovi mandát 29. apríla. Správna rada preto 2. decembra 2013 rozbehla výberové konanie, do ktorého sa ako jediný kandidát prihlásil súčasný riaditeľ agentúry Jaroslav Rezník.
"Na dnešnej voľbe generálneho riaditeľa bol vypočutý kandidát, ktorý predložil žiadosť o kandidatúru a splnil všetky zákonom stanovené podmienky," reagoval pre TASR predseda Správnej rady Vladimír Masár. "Odprezentoval projekt rozvoja tlačovej agentúry, ktorý bol členmi Správnej rady hodnotený pozitívne. Tak bol kandidát Jaroslav Rezník, súčasný generálny riaditeľ, schválený za generálneho riaditeľa agentúry aj na ďalšie päťročné obdobie," konštatoval Masár.
"V prvom rade mi dovoľte, aby som sa poďakoval Správnej rade za dôveru, ktorú do mňa vložila. A nielen vo vzťahu k nej, ale aj vo vzťahu k zamestnancom agentúry chcem povedať, že sa budem aj naďalej zo všetkých síl snažiť, aby TASR aj v nadchádzajúcich piatich rokoch prosperovala," reagoval na svoje znovuzvolenie Rezník. "Za kľúčovú považujem orientáciu tlačovej agentúry na digitálne médiá, to znamená na digitalizáciu archívu, rozvoj nášho webového portfólia a výraznú orientáciu na rozvoj pohyblivých obrázkov, to znamená Video Contentu, pretože po tom je teraz na trhu najväčší dopyt a my sme proklientsky orientovaná agentúra," naznačil ďalšie smerovanie agentúry.
Na dnešnom verejnom vypočutí Rezník prezentoval svoje výsledky na poste generálneho riaditeľa v uplynulých piatich rokoch, ako aj víziu rozvoja agentúry v nasledujúcom päťročnom období. "Musíme poskytovať viac informácií ako iné agentúry. Mali by sme produkovať kvalitné, overené a rýchle informácie pre všetky druhy médií," zdôraznil. Dodal, že tendenciou dneška je postupná marginalizácia klasickej tlače a rast internetových médií.
Prioritami agentúry v budúcnosti by podľa Rezníka mali byť popri posilnenej spravodajskej činnosti weby TASR, prostredníctvom ktorých poskytuje informácie ako koncové médium, videoprodukcia a digitalizácia.
"Musíme spájať tradičné hodnoty, čo nám, ako verejnoprávnej inštitúcii prislúcha. Ale musíme ich našim odberateľom sprostredkovávať najmodernejšími digitálnymi formami," povedal na vypočutí Rezník. Dodal, že TASR patrí medzi hodnotovo najkonzervatívnejšie, ale technologicky najprogresívnejšie médiá na slovenskom trhu.

Copyright © TASR 2013

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA„ My nie sme teliatka alebo ovečky, kde máme všetci rovnaký názor. Niektorí naši poslanci Helenu Mezenskú určite podporia, niektorí určite nie."
Igor Matovič

"Keď to dvaja europoslanci, Peter Šťastný a Anna Záborská nazvali, že pri Šatanovi im to pripadá ako diskriminácia z pohľadu veku, myslím si, že lepšie nemohli vystihnúť môj osobný postoj. Tak isto mi to pripadá, že ešte túto olympiádu si Šatan zaslúžil, aby hral.
Igor Matovič


„Ahojte Svetielka, ak citite, ze by ste chceli pomoct pani poslankyni Helene Mezenskej zozbierat do zajtra stvrtka 9.januara 15 tisic podpisov, aby mohla kandidovat za prezidenta, tu je viac info o tom ako o 5 minut 12 je este stale moznost urobit vela Love, Silvia
Silvia Šuvadová

Prosím pomozte Helene Mezenskej vyzbierať do zajtra 9. januára 15000 podpisov vrámci SR, aby mohla kandidovať na prezidenta.
ĎAKUJEME VŠETKÝM VÁM, ČO POŠLETE čo i len JEDEN PODPIS. Ahojte Svetielka, ak citite, ze by ste chceli pomoct pani poslankyni Helene Mezenskej zozbierat do zajtra stvrtka 9.januara 15 tisic podpisov, aby mohla kandidovat za prezidenta, tu je viac info o tom ako o 5 minut 12 je este stale moznost urobit vela Love, Silvia
Silvia Šuvadová

" Právnici mi zabudli povedať, že dokončenie rozvodového konania znamená, že moje manželstvo oficiálne a definitívne skončí."
Jane Mulcahyová"Kedy ma kúpiš do Borussie?",
Zlatan Ibrahimovič
"Musel by som predať celé mužstvo."
Jürgen Klopp
"Nie, nemusíš, prídem zadarmo!"
Zlatan Ibrahimovič

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Tajné služby USA a Británie sledovali okrem internetovej a telefonickej komunikácie aj textovú v podobe takzvaných SMS. Vyplýva to zo spoločného vyšetrovania britského denníka Guardian a stanice Channel 4 News. Podľa ich zistení zverejnených vo štvrtok americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) a britská GCHQ denne zbierali a analyzovali desiatky miliónov textových správ po celom svete. Z nich okrem iného zisťovali citlivé súkromné informácie vrátane polohy, zoznamu kontaktov či finančných detailov. Zistenia sa objavili v predvečer očakávaného prejavu prezidenta USA Baracka Obamu, ktorý by v piatok mal oznámiť obmedzenie sledovacích programov. Na ich kontroverzné fungovanie v polovici minulého roka upozornil ich bývalý spolupracovník Edward Snowden. Krátko predtým územie USA opustil a v auguste nakoniec dostal azyl v Rusku.
Snowden v júni 2013 vyvolal rozruch prezradením sledovacích programov americkej Národnej bezpečnostnej agentúry a po niekoľkotýždňovom ukrývaní sa na jednom z moskovských letísk napokon v auguste dostal azyl v Rusku. Jeho informácie zverejnil dnes už bývalý komentátor britského denníka The Guardian Glenn Greenwald. Podľa jeho slov USA ilegálne sledovali komunikáciu zahraničných predstaviteľov ako aj miliónov bežných ľudí. Snowden bol jedným z favoritov na zisk minuloročnej Sacharovovej ceny udeľovanej EP za slobodu myslenia.

© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané


Zverejnenie informácií o údajnom romániku francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda (59) a herečky Julie Gayetovej (41) bude mať pre bulvárny magazín Closer súdnu dohru.
Ako vyplýva z dnešných správ francúzskych médií a tlačovej agentúry DPA, odvolávajúcich sa na dobre informované zdroje, herečka požaduje od periodika 50.000 eur odškodného za porušenie súkromia. Navyše by magazín mal v jednom z ďalších čísel zverejniť priznanie, že svojím spravodajstvom porušil platnú legislatívu.
Closer zverejnil uplynulý piatok fotografie, ktoré mali dokazovať mimoriadne blízky vzťah medzi oboma spomínanými protagonistami.
Hollandovu životnú partnerku Valérie Trierweilerovú (48), ktorá je prvou dámou krajiny, museli v rovnaký deň hospitalizovať.
Súčasný francúzsky prezident nebol doteraz ženatý, je však štvornásobným otcom vďaka dlhoročnému vzťahu so socialistickou političkou Ségolene Royalovou.
Francois Hollande ani na nedávnej tlačovej konferencii problémy vo svojom súkromí nepoprel avizujúc, že sa k ním vyjadrí ešte pred plánovanou februárovou návštevou USA.

Copyright © TASR 2013

16. 1. 2014

Zomrel Roger Lloyd-Pack

Zomrel Roger Lloyd-Pack

Vo veku 69 rokov zomrel britský herec Roger Lloyd-Pack. Ako potvrdil jeho agent, herec zomrel na následky rakoviny pankreasu v stredu v noci.
Roger Lloyd-Pack sa narodil severne od Londýna rodičom Ulrike Elizabeth a Charlesovi Lloyd-Packovi, ktorý bol tiež hercom. Študoval na Kráľovskej akadémii múzických umení. Výrazným prelomom v jeho kariére bolo stvárnenie Colina "Triggera" Balla v komediálnom seriáli Only Fools and Horses... (1981 - 2003). Okrem toho sa objavil v seriáloch The Vicar of Dibley (1994 - 2007) či Borgiovci (2011 - 2013) a filmoch Interview s upírom (1994) a Trh Márnosti (2004). Vo štvrtej časti filmovej série o Harrym Potterovi stvárnil Bartyho Croucha Seniora.

© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané

RADA RTVS

RADA RTVS

Nezávisle a transparentne chce Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) pristupovať k informovaniu verejnosti o kandidátoch na prezidenta, ako aj k samotným kandidátom. Všetky podstatné informácie bude RTVS zverejňovať na svojej webstránke, http://www.rtvs.sk. Radu RTVS o tom na jej dnešnom rokovaní informoval riaditeľ sekcie spravodajstva, športu a publicistiky Lukáš Diko. Vedenie spravodajstva verejnoprávneho média vypracovalo po prvý raz projekt, ktorý má zaistiť objektívnu prípravu informácií o voľbách hlavy štátu. Pravidlá pre voľby prezidenta sa po dnešnom prerokovaní Radou RTVS stali internou smernicou RTVS. Jeho pravidlá majú zaistiť aj to, aby sa z RTVS nestal nástrojom propagandy.
Po prvý raz sú súčasťou konceptu volebného vysielania pravidlá, na základe ktorých sa bude verejnoprávne spravodajstvo a aktuálna publicistika rozhodovať. “Budeme prihliadať na to, aby sa z RTVS nestal nástrojom nejakej propagandy,“ zdôraznil pre agentúru SITA Diko s tým, že sa inšpirovali aj v zahraničí, najmä v Českej republike. “Napríklad pri spravodajských a publicistických reláciách budeme prihliadať pri spracovaní informácií na verejný záujem, význam danej udalosti a informácie v kontexte aktuálneho diania, vplyv tejto informácie na obyvateľstvo ale aj napríklad na to, či je možnosť presadiť takýto zámer v rámci kompetencií prezidenta,“ upozornil šéf spravodajstva, športu a publicistiky RTVS Lukáš Diko.
Informácie o voľbách, kandidátoch na prezidenta sa objavia vo forme diskusií, štruktúrovaných rozhovorov a posolstiev kandidátov vo vysielaní oboch organizačných zložiek RTVS – v Slovenskom rozhlase (SRo) a v Slovenskej televízii (STV). Podľa Dika majú záujem, aby “diskusia bola naozaj diskusiou kandidátov a nielen jednostrannou prezentáciou ich volebných programov“. Presná dramaturgia vysielania venovaného voľbám prezidenta bude známa na budúci týždeň. Vysielanie sa delí na časť pred začiatkom kampane a časť počas kampane. Pred kampaňou, do 28. februára, bude RTVS informovať o voľbách a o kandidátoch, každému z nich poskytne priestor na rozhovor v rozhlase a v televízii. Počas kampane je vysielanie určené zákonom. SRo a STV musia podľa zákona o spôsobe voľby prezidenta SR vyčleniť všetkým kandidátom rovnaký priestor, spolu však na voľby môže venovať najviac 10 hodín SRo a 10 hodín vo vysielaní STV. Jeden kandidát nemôže dostať viac ako jednu hodinu. Tento čas bude vyhradený už spomínaným štruktúrovaným rozhovorom, v ktorých kandidátom položia niekoľko odborných otázok. Ďalej dostanú priestor na formulovanie svojho posolstva voličom, ktoré sa odvysielajú v posledný deň kampane. Posledné dni kampane 10., 11. a 12. marca budú vyhradené živým diskusiám viacerých kandidátov o 20:10 na Jednotke a na Rádiu Slovensko. Spoločné, televízne i rozhlasové, bude aj povolebné štúdio.
RTVS si dá urobiť vlastné dva prieskumy preferencií kandidátov. Urobia ich dve agentúry – Focus a Median, rôznou metodikou. Radu o tom informoval generálny riaditeľ RTVS Václav Mika. Prieskumy budú podľa Lukáša Dika jedným z ukazovateľov pri rozdelení všetkých 15 kandidátov na tri skupiny po päť, aby sa v diskusiách porovnávali programy porovnateľných kandidátov. Ostatné programy podľa zákona nasadí RTVS na základe žrebovania. Platenú reklamu RTVS vysielať nebude, avizoval Mika. Problém by mohol byť s cenníkom alebo s možnosťami kandidátov pripraviť kvalitatívne podobné spoty. Termíny na diskusie dá RTVS kandidátom vedieť v dostatočnom predstihu už na budúci týždeň. Ak by sa stalo, že niektorý z nich do vopred dohodnutej diskusie nepríde, diskusia sa skráti o čas, ktorý mal kandidát dostať.
Prvé kolo prezidentských volieb sa bude konať v sobotu 15. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo volieb sa bude konať v sobotu 29. marca. V ňom budú o prezidentské kreslo bojovať dvaja kandidáti, ktorí získajú najväčší počet platných hlasov v prvom kole. Kampaň pred voľbou prezidenta sa začína 15 dní (28. februára) a končí sa 48 hodín (13. marca o 7:00) pred začiatkom voľby. Vedenie kampane mimo času zákonom stanovenej kampane je zakázané. Zákon o voľbách prezidenta označuje za kampaň “činnosť kandidátov, politických strán a hnutí, prípadne ďalších subjektov v prospech voľby kandidáta, vrátane inzercie alebo reklamy prostredníctvom rozhlasového a televízneho vysielania, hromadných informačných prostriedkov, veľkoplošných nosičov, plagátov a iných nosičov informácií“. Verejnoprávny SRo a STV zo zákona musia informovať o kandidátoch, súkromné televízie a rádia môžu, ale aj nemusia. Maximálny vysielací čas venovaný prezentácii kandidátov je obmedzený, a spolu je to 10 hodín, pričom jeden kandidát nemôže dostať viac ako jednu hodinu. Kandidáti musia dostať rovnaký priestor, nikto nesmie byť znevýhodnený. V prezidentských voľbách platí informačné moratórium. Moratórium sa začne 48 hodín pred začiatkom volieb a platí aj počas nich. Znamená zákaz zverejňovať v rozhlase, televízii a v hromadných informačných prostriedkoch informácie o kandidátoch v ich prospech alebo v neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom. Zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky možno najneskôr tri dni pred dňom konania voľby.
O post hlavy štátu sa v marcových prezidentských voľbách uchádza 15 kandidátov, čo je rekordný počet. Do polnoci štvrtka 9. januára podali návrh na svoju kandidatúru na prezidenta Slovenskej republiky (v abecednom poradí): Gyula Bárdos, Jozef Behýl, Ján Čarnogurský, Robert Fico, Viliam Fischer, Pavol Hrušovský, Ján Jurišta, Andrej Kiska, Milan Kňažko, Stanislav Martinčko, Milan Melník, Helena Mezenská, Peter Osuský, Radoslav Procházka a Jozef Šimko.


Od januára Rádio Slovensko rozšírilo prúdové vysielanie v sobotu od 18.30 do 21.00. Zároveň v sobotu po 21.00 vysiela v párny týždeň Literárnu revue a v nepárny týždeň dokument. V nedeľu od 7.30 sa vo vysielaní objavil nový formát Bola raz jedna povesť, ktorý dramatizovanou formou, ale aj formou rozhovorov s odborníkmi, približuje hlavne detskému poslucháčovi tradičné slovenské povesti.
Ako informoval Ľuboš Černák, v piatok po 17.10 bola do vysielania zaradená rubrika Naša hudba o slovenskej populárnej hudbe, ktorú pripravuje a moderuje Julo Viršík. „Aj týmto spôsobom si plníme záväzok podporovať domácich autorov a interpretov. Podiel domácej hudobnej produkcie už v súčasnosti máme v dennom vysielaní nastavený na 30 %,“ uviedol Černák.
Čiastočná zmena vo vysielaní sa dotkla aj populárnej nočnej talkšou Nočná pyramída. Jej pondelkové vysielanie venované zdravotníckym témam sa v novej podobe a pod novým názvom Pohotovosť presunulo na Rádio Regina. „Nočné pyramídy však po celý týždeň naďalej ostávajú dôležitou súčasťou programu Rádia Slovensko, vysielame ich každý večer počas celého týždňa po 22.20,“ dodal šéfdramaturg Rádia Slovensko. Medzi ďalšie novinky vo vysielaní patria Humory cez čiaru (nedeľa 11.05), ktorý pripravuje Jakub Nvota, či Dvojbodky s Milanom Lasicom a Pavlom Danišovičom.
Ako ďalej uviedol Ľ. Černák, pre Rádio Slovensko sú momentálne prioritou ZOH Soči 2014. „Okrem podrobného každodenného spravodajstva počas konania olympiády bude Rádio Slovensko prinášať všetky priame prenosy zápasov našej hokejovej reprezentácie,“ povedal šéfdramaturg prvého rozhlasového okruhu RTVS. Rádio Slovensko do Soči vysiela svoj vlastný redaktorský tím v zložení Matúš Čunderlík, Jozef Jarkovský, Martin Šeďo, Martin Balážik, Svetlana Barátová a Martina Uličná.
Rádio Regina:
Prvoradým cieľom Rádia Regina je posilniť regionálny charakter vysielania a vytvoriť viac priestoru pre kontakt s poslucháčom. Podľa šéfdramaturga Marcela Hanáčka je ďalšou prioritou pokračovať v diferenciácii programu od ostatných rozhlasových programových služieb RTVS. „Diferenciácia programov Rádia Slovensko a Rádia Regina naďalej pokračuje, Regina má svoj stabilný tím redaktorov a moderátorov, ktorí pracujú na unikátnom obsahu. Ideme cestou posilňovania spolupráce medzi jednotlivými regionálnymi štúdiami, čo sa už prejavilo napríklad vo vianočnom vysielaní,“ povedal M. Hanáček. Rádio zmenilo koncepciu večerného vysielania – v pracovných dňoch po 21.00 bol vytvorený priestor pre hudobné relácie - folk a country, blues, swing či orchestrálna hudba, pričom všetky bloky sú moderované a uvádzané hudobnými redaktormi. Po hudobných formátoch dostanú priestor bloky slova a kontaktné relácie - Pohotovosť (kontaktná relácia - rozhovory s lekármi o konkrétnych diagnózach), Večerné reflexie (kontaktná relácia - rozhovory so zaujímavými ľuďmi,), Rozhlasová hra, Zrkadlenie (kultúrny magazín s hosťom – presun z Rádia Slovensko) a Straty a nálezy (rozhovor moderátora s poslucháčmi na danú tému).
Ďalšie zmeny v programe Reginy:
- každé štúdio autonómne vysiela Raňajky s Rádiom Regina (sobota 6.00 – 8.00, moderované prúdové vysielanie);
- bloky prúdového vysielania – BA Panoráma, BB Štvorlístok, KE Varíme s Reginou a Horami – dolami s hosťami v štúdiu (sobota 9.00 – 12.00);
- Nové relácie v nedeľu - Ako sme žili (reportáže z regionálnych múzeí, 10.00 – 10.30) Pozvete nás ďalej? (tradičná relácia o rodine v 21. storočí, 15.00 – 15.30, vysiela len BA a KE), Studnička (relácia o mladom folklóre, 15.00, vysiela len BB), Cesty domov (nový formát na Rádiu Regina, moderuje Katarína Brychtová. Moderátorka sa v štúdiu rozpráva so známymi osobnosťami, ktoré žijú v Bratislave, ale pochádzajú z iného kúta Slovenska; 16.00 – 17.00);
- Nové ranné prúdové vysielanie Nedeľné ráno s Rádiom Regina – vysiela sa z bratislavského štúdia, program napĺňajú všetky tri Reginy (nedeľa 6.00 – 8.00);
- nový formát Pohotovosť (pondelok 22.00);
- presun formátu Zrkadlenie z Rádia Slovensko na Rádio Regina (štvrtok 22.00);
- dva krátke formáty Ekuména vo svete (sobota, 5.00/repríza 18.15) a Rádio Vatikán (nedeľa 5.00/repríza 18.15).

© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

The World's Most Powerful Celebrities

The World's Most Powerful Celebrities

Americký filmár Steven Spielberg je najvplyvnejšou celebritou roka podľa magazínu Forbes. Ten svoj rebríček vytvoril na základe elektronického prieskumu, pričom americká verejnosť mala na výber 6600 známych osobností a 46 rôznych vlastností. Šesťdesiatsedemročného filmára označilo za vplyvného 47 percent ľudí a to aj vďaka snímke Lincoln (2013), ktorú v rámci 85. ročníka udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied nominovali v dvanástich kategóriách, pričom nakoniec získala dva Oscary.
Na druhej priečke skončila 59-ročná televízna osobnosť Oprah Winfrey, ktorá bola vlani prvá. Získala o dve percentá menej hlasov ako Spielberg. Tretie miesto obsadil so 43 percentami hlasov George Lucas, ktorý sa preslávil ako tvorca sci-fi série Hviezdne vojny. Za ním nasledujú Ron Howard a Martin Scorsese. V prvej desiatke sa umiestnili tiež Dr. Mehmet Oz, Barbara Walters či Bono.


Najvplyvnejšie celebrity roka 2014 podľa magazínu Forbes:
1. Steven Spielberg
2. Oprah Winfrey
3. George Lucas
4. Ron Howard
5. Martin Scorsese
6. Dr. Mehmet Oz
7. Barbara Walters
8. Bono
9. Stan Lee
10. Rush Limbaugh

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

The Fifth Estate

The Fifth Estate


15. 1. 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Marcové udeľovanie cien americkej Akadémie filmových umení a vied bude oslavou hrdinov. V utorok o tom informovali producenti 86. oscarového ceremoniálu Craig Zadan a Neil Meron. Šou, ktorej moderátorkou bude Ellen DeGeneres, bude podľa ich slov poctou minulým aj súčasným skutočným hrdinom, superhrdinom aj tým animovaným a zároveň filmárom, ktorí ich privádzajú k životu.
“Chceli sme šou zjednotiť témou, ktorá je zábavná a emocionálna zároveň. Ľudia na celom svete chodia do kín, aby sa inšpirovali postavami, ktoré vidia na plátne. Dúfame, že oslavou celej škály hrdinov, ktorí obohatili naše zážitky z kín, vytvoríme večer plný zábavy a radosti. K nim pritom patria aj filmári a herci, ktorí riskujú a inšpirujú nás provokatívnymi témami a odvážnymi postavami. Vo filmovom svete sú všetci hrdinami,” vyjadrili sa Zadan a Meron. Zároveň tiež divákom prisľúbili, že s Ellen DeGeneres v úlohe moderátorky nebude galavečeru chýbať ani humor. Dočkať sa vraj môžu aj nejakých hudobných prekvapení.
Nominácie v 86. ročníku udeľovania Oscarov vyhlásia už vo štvrtok 16. januára prezidentka Akadémie Cheryl Boone Isaacs a herec Chris Hemsworth. Slávnostné udeľovanie prestížnych cien sa bude konať 2. marca v hollywoodskom Dolby Theatre.


Súd v Moskve v stredu opäť odročil proces s podozrivými vrahmi zabitej novinárky Anny Politkovskej. Informuje o tom spravodajský portál moskovskej pobočky Rádia Slobodná Európa (RFE). Dôvodom je, že jeden z piatich obvinených nemal vlastné právneho zástupcu. Vypočúvanie podozrivých vrahov preto odložili až na 20. januára. Súd ešte v novembri rozpustil pridelený rozhodovací senát a v utorok ho nahradil novými členmi.
Kontroverzný Politkovskej proces sa naťahuje už dlhé roky a kritici sa preto obávajú, že ide o zámer. Novinárku známu kritickým postojom voči Kremľu zastrelili v roku 2006 pred vchodom jej moskovského bytu v deň narodenín prezidenta Vladimira Putina. Politkovská písala pre opozičný týždenník Novaja Gazeta, pričom sa preslávila odvážnymi reportážami o zverstvách páchaných ruskou armádou v Čečensku či tvrdením, že za útokmi na obytné domy v Moskve a v ďalších ruských mestách, pri ktorých v roku 1999 zahynulo vyše 300 ľudí, stála ruská tajná služba.
Z účasti na vražde pôvodne obvinili troch Čečencov a bývalého policajný vyšetrovateľa, ktorý podľa prokuratúry poskytol vrahom logistickú podporu. Vo februári 2009 všetkých štyroch mužov zbavili obvinení pre nedostatok dôkazov, najvyšší súd však oslobodzujúce rozsudky zrušil a nariadil ďalšie vyšetrovanie. Kritici však aj naďalej tvrdia, že skutočný organizátor vraždy zostáva na slobode a verejnosť sa jeho meno nikdy nedozvie.

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Ruská Federálna migračná služba (FMS) trvá na správnosti svojho postupu v súvislosti s vyhostením amerického novinára a spisovateľa Davida Sattera, bývalého moskovského korešpondenta denníka Financial Times. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii v Moskve námestník oddelenia FMS pre záležitosti cudzincov Dmitrij Demidenko.
Demidenko dodal, že Satter má - tak ako ktorýkoľvek iný občan - právo odvolať sa proti rozhodnutiu FMS na súde.
Agentúra Interfax medzičasom informovala, že súd moskovského Taganského obvodu oznámil, že rozhodnutie o vyhostení občana USA nadobudlo platnosť a Satter sa proti nemu doteraz neodvolal.
Satter tvrdí, že neporušil ruské imigračné zákony, pričom však podľa ruského ministerstva zahraničných vecí ich "hrubo porušil" tým, že prekročil zákonom povolený pobyt na území Ruskej federácie. V dôsledku toho mu ruské úrady zakážu na päť rokov vstup na územie štátu.
Satter, ktorý v metropole Ruska pracoval od septembra, na sociálnej sieti Twitter uviedol, že mu po decembrovej ceste na Ukrajinu odmietli udeliť povolenie na vstup do Ruska.
Pred februárovými zimnými olympijskými hrami v Soči môže prístup ruskej strany k americkému novinárovi vyvolať obavy o stav ľudských práv aj napriek tomu, že Putin udelil v decembri amnestiu dovtedy najslávnejšiemu ruskému väzňovi Michailovi Chodorkovskému a členkám punkovej skupiny Pussy Riot.
Satter predtým pôsobil ako poradca Rádia Slobodná Európa. Stanica financovaná Spojenými štátmi potvrdila, že Rusko zamietlo Satterovu žiadosť o víza a americké veľvyslanectvo žiadalo ruskú stranu o vysvetlenie bezvýsledne.
Satter, ktorý napísal tri knihy o Rusku a Sovietskom zväze, uviedol, že mu predstaviteľ ruského veľvyslanectva v Kyjeve povedal, že jeho prítomnosť v Rusku je považovaná za "nežiaducu".

Copyright © TASR 2013

Gratulujeme , Ciňo

Gratulujeme , Ciňo

Prehľad vedúcich diplomatických misií Slovenskej republiky
Kubánska republika Havana Mgr. Ladislav Straka 12/13

RTVS NEWS

RTVS NEWS

Vo vysielaní Slovenského rozhlasu (SRo) bude viac informácií o živote katolíkov vo svete. Zabezpečí to dohoda Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) s Rádiom Vatikán. Dohodu v utorok 14. januára podpísal generálny riaditeľ RTVS Václav Mika počas pracovnej návštevy v Rádiu Vatikán. Ako ďalej agentúru SITA informovala manažérka marketingu a komunikácie s verejnosťou RTVS Dominika Šulková, "výsledkom tejto spolupráce bude vysielanie spravodajskej relácie zo života katolíckej cirkvi pripravené Vatikánskym rozhlasom v rozsahu 10 minút, ktorú poslucháči nájdu vo vysielaní Rádia Slovensko a v repríze na Rádiu Regina. V maďarskej jazykovej mutácii pre maďarskú národnostnú menšinu žijúcu na území Slovenskej republiky zas bude pripravená relácia na Rádiu Patria v premiére každú nedeľu." Dohodu uzavreli RTVS a Rádio Vatikán na dva roky. Spravodajské relácie sa pripravia a rozhlasu doručia na náklady Rádia Vatikán.
Václav Mika sa počas pracovnej cesty vo Vatikáne stretol s Federicom Lombardim, riaditeľom tlačového úradu Svätej stolice a generálnym riaditeľom Radia Vatikán (Radio Vaticana). Lombardi je zároveň hovorcom pápeža Františka. "Som veľmi rád, že moja prvá pracovná cesta v tomto roku smerovala práve do Vatikánu. Mal som tú česť stretnúť sa s jednou z kľúčových osobností, s Federicom Lombardim a stráviť s ním aj čas v neformálnom rozhovore," cituje Václava Miku tlačová správa RTVS.
Rádio Vatikán alebo Vatikánsky rozhlas je oficiálnou rozhlasovou stanicou Svätej stolice. Rádio na prianie pápeža Pia XI. vybudoval slávny taliansky vynálezca Guglielmo Marconi. Začalo vysielať 12. februára 1931 a v súčasnosti už vysiela v desiatkach jazykov do celého sveta. Od novembra 2005 je jeho generálnym riaditeľom Federico Lombardi.

© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Splnomocnenkyňa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre médiá Dunja Mijatovičová privítala dnes pokrok, ktorý sa dosiahol pri vyšetrovaní vraždy renomovaného srbského publicistu Slavka Čuruviju z roku 1999, informuje tlačová agentúra APA.
      To sú dobré správy. Po zločinoch spáchaných na novinároch nesmú páchatelia zostať bez trestu, vyplynulo z Mijatovičovej reakcie.
      Srbské novinárske zväzové organizácie UNS a NUNS takisto privítali zadržanie dvoch podozrivých z hrdelného zločinu spred takmer 15 rokov. Súčasne vyjadrili nádej, že na zodpovednosť budú povolaní aj objednávatelia zločinu, čo by malo podľa NUNS pre budúcnosť demokracie v Srbsku rozhodujúci význam.
      Čuruviju zastrelili v roku 1999 pred jeho bydliskom v centre Belehradu.
      V súvislosti so zločinom zadržali dvoch niekdajších vedúcich predstaviteľov srbskej štátnej bezpečnosti. Mená oboch, Ratka Romiča (51) i Milana Radonjiča (54), sa v súvislosti s touto vraždou vynorili už opakovane aj v minulosti. O objednávateľoch tohto zločinu sa v balkánskej krajine špekuluje takisto veľmi dlho, v tejto spojitosti sa spomínali aj mená Slobodana Miloševiča a jeho manželky Miry Markovičovej. Medzičasom médiá dospeli k záveru, že to bola práve niekdajšia prvá dáma krajiny, ktorá stála za vražedným atentátom.


Copyright © TASR 2013

RADA RTVS


RADA RTVS

14. 1. 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americkému novinárovi a spisovateľovi, ktorý sa kriticky vyjadroval o prezidentovi Putinovi, zakázali vstup do Ruska. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
David Satter, bývalý moskovský korešpondent denníka Financial Times, ktorý v metropole Ruska pracoval od septembra, na sociálnej sieti Twitter uviedol, že mu po decembrovej ceste na Ukrajinu odmietli udeliť povolenie na vstup do Ruska.
Pred februárovými zimnými olympijskými hrami v Soči môže prístup ruskej strany k americkému novinárovi vyvolať obavy o stav ľudských práv aj napriek tomu, že Putin udelil v decembri amnestiu dovtedy najslávnejšiemu ruskému väzňovi Michailovi Chodorkovskému a členkám punkovej skupiny Pussy Riot.
"Áno, vyhostili ma. Žil som v Moskve," odpovedal Satter na Twitteri na otázku, ako sa k nemu Kremeľ zachoval.
Satter predtým pôsobil ako poradca Rádia Slobodná Európa. Stanica financovaná Spojenými štátmi potvrdila, že Rusko zamietlo Satterovu žiadosť o víza a americké veľvyslanectvo žiadalo ruskú stranu o vysvetlenie bezvýsledne.
Satter, ktorý napísal tri knihy o Rusku a Sovietskom zväze, uviedol, že mu predstaviteľ ruského veľvyslanectva v Kyjeve povedal, že jeho prítomnosť v Rusku je považovaná za "nežiaducu".

Mestský súd v Moskve určil dnes 12 nových členov poroty, čo umožní pokračovanie druhého procesu s obvinenými z vraždy investigatívnej novinárky Anny Politkovskej, odročeného 14. novembra. Informáciu priniesla tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na právnu zástupkyňu Politkovskej blízkych Annu Stavickú.
      K odročeniu súdneho konania, ktoré sa začalo 24. júla 2013 a malo by pokračovať už v stredu 15. januára 2014, došlo po tom, čo viacero porotcov požiadalo z pracovných či zdravotných dôvodov o uvoľnenie z funkcie.
      Annu Politkovskú zastrelili 7. októbra 2006 pri jej bydlisku v Moskve.
      Redakcia periodika Novaja gazeta, pre ktoré pracovala zavraždená, naďalej dúfa v úplné objasnenie prípadu, ostro sledovaného aj v zahraničí.
      V prvom procese, týkajúcom sa kauzy, časť obvinených súd v roku 2009 oslobodil pre nedostatok dôkazov. Teraz čelí žalobe päť osôb, vrátane predpokladaného atentátnika, všetci pochádzajú z Čečenska. Objednávateľa vraždy doteraz prokuratúra nemenovala. 
Dvoch niekdajších vedúcich predstaviteľov srbskej štátnej bezpečnosti, ktorí sú podozriví, že mali do činenia s vraždou publicistu, vydavateľa denníka Dnevni Telegraf a dvojtýždenníka Evropljanin Slavka Čuruviju z roku 1999, zadržali.
      Mená oboch zadržaných, Ratka Romiča (51) i Milana Radonjiča (54) sa v súvislosti s predmetným zločinom vynorili už opakovane aj v minulosti. O objednávateľoch tohto zločinu sa v balkánskej krajine špekuluje takisto veľmi dlho, v tejto spojitosti sa spomínali aj mená Slobodana Miloševiča a jeho manželky Miry Markovičovej, medzičasom médiá dospeli k záveru, že to bola práve niekdajšia prvá dáma krajiny, ktorá stála za vražedným atentátom.
      Po Miloševičovom páde vysvitlo, že Čuruviju neprestajne sledovala srbská štátna bezpečnosť, ktorej sily však krátko pred vraždou kompletne stiahli z akcie.
      V priebehu vyšetrovania kauzy vypočuli v uplynulých takmer 15 rokoch okolo 100.000 ľudí, avšak bezvýsledne.
      Srbské vládne miesta avizovali na dnešok viacero informácií o prípade, internetové portály však píšu o zrode žaloby v tomto prípade.

Copyright © TASR 2013

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ


Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) na svojom dnešnom zasadnutí uložila pokuty a začala nové správne konania. Informoval o tom riaditeľ Kancelárie RVR Ľuboš Kukliš.
Rada dala televízii Joj pokutu 700 eur v súvislosti s vysielaním programu VyVolení – Dom Snov, ktorý vlani v lete nebol na začiatku zreteľne označený názvom, logom alebo odkazom na výrobok alebo službu sponzora. Markíze dala pokutu 450 eur za to, že nedodala Rade na jej vyžiadanie súvislý záznam vysielania programu Fooormania z minulého augusta.
Licenčná rada tiež niektoré médiá sankcionovala upozornením na porušenie zákona. V štyroch prípadoch začala RVR správne konanie, tri z nich vedie voči televízii Joj a jedno voči Markíze. Voči Joj koná pre možné porušenie zákona v súvislosti s objektívnosťou a nestrannosťou spravodajských a politicko-publicistických programov, oddeľovaním názorov a komentárov od informácií spravodajského charakteru, a tiež pre vysielanie reklamy. Voči Markíze RVR koná vo veci možného porušenia paragrafu týkajúceho sa ochrany maloletých a tiež pre reklamu.

Copyright © TASR 2013

SLOVAK MEDIA NEWS

 SLOVAK MEDIA NEWS


Slovenská národná knižnica (SNK) sprístupnila na internete v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív zdigitalizované denníky, týždenníky a mesačníky, ktoré vychádzali na Slovensku pred 100 rokmi.
      Novinové články sú podľa generálnej riaditeľky SNK Kataríny Krištofovej jedným z najlepších svedectiev o tom, čím žila spoločnosť na Slovensku pred sto rokmi. „Verejnosti chceme dať možnosť nahliadnuť do storočných novín a časopisov, do ich tém či štýlu, v akom boli písané. Na stránke www.dikda.eu postupne zverejňujeme vydania periodík Slovenské noviny, Slovenský denník, Národnie noviny, Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet, Slovenské pohľady, Veselé noviny, Živena či Národný hlásnik,“ povedala Krištofová.
      SNK v rámci projektu Digitálna knižnica a digitálny archív, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), verejnosti sprístupňuje zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana. „Teda, ktoré sú z pohľadu autorských práv voľné. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov,“ dodala generálna riaditeľka SNK.

Copyright © TASR 2013Literárny fond udelí výročnú cenu za novinársku tvorbu

Literárny fond
 
udelí výročnú cenu za novinársku tvorbu

Výbor Sekcie pre žurnalistiku a novinársku fotografiu Literárneho fondu v súlade so svojím poslaním stimulovať kvalitnú masmediálnu tvorbu každoročne udeľuje ceny za pozoruhodné tvorivé výkony v oblasti tlače i elektronických médií. Cena sa odovzdáva občanovi SR za pozoruhodné spravodajské a publicistické dielo uverejnené v predchádzajúcom kalendárnom roku. Výročná cena sa udeľuje v týchto kategóriách: Publicistika: tlač, internetové médiá, rozhlas, televízia, Spravodajstvo: tlač, internetové médiá, rozhlas, televízia, spravodajské agentúry. A taktiež v kategórii Novinárska fotografia.
      O tvorivú cenu sa môžu uchádzať jednotliví autori. Okrem nich môžu návrhy na ocenenie podávať šéfredaktori, katedry žurnalistiky, členovia výboru sekcie. Tvorca sa môže uchádzať o cenu maximálne tromi samostatnými súťažnými príspevkami, ktoré treba zdokumentovať, pokiaľ ide o tlač príspevkami v tlačenej vo forme, ako boli publikované (naskenované). Pokiaľ ide o elektronické médiá, príslušnou kazetou, CD, DVD vo formáte mpg a ak ide o novinársku fotografiu príslušnou snímkou. K príspevkom v podkategóriách rozhlas a televízia treba doplniť aj stručnú anotáciu. K súťažným prácam predloženým v jazyku národnostných menšín je nevyhnutné priložiť preklad príspevku do slovenského jazyka.
      V prihláške treba uviesť meno autora, adresu bydliska, mailovú adresu, kategóriu, názov súťažného príspevku, presný názov a adresu masmédia, v ktorom bolo dielo uverejnené, dátum uverejnenia. Porota vylúči zo súťaže nekompletné prihlášky, práce, ktorých autor nesprávne určil kategóriu, prípadne prihlásil viac ako tri príspevky. Práce prihlásené do súbehu sa nevracajú. Prihlášky, súťažné príspevky a anotácie je potrebné predložiť v troch exemplároch, v prípade novinárskych fotografií v jednom exemplári.
      Cena za novinársku tvorbu pozostáva z diplomu a finančnej odmeny vo výške 1000 eur. V každej kategórii udelí výbor sekcie spravidla dve prémie do 500 eur.
      Práce navrhnuté na výročnú cenu posúdi odborná porota, ktorú menuje výbor Sekcie pre žurnalistiku a novinársku fotografiu. Návrhy na cenu je potrebné poslať do 31.1.2014
.

Copyright © TASR 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Pripravovaný spinoff seriálu Perníkový tatko (2008 - 2013) s názvom Better Call Saul začnú v USA vysielať tento rok v novembri. Oznámili to predstavitelia televíznej stanice AMC, pričom presný dátum premiéry zatiaľ nestanovili. Seriál Better Call Saul sa bude zameriavať na právnika Saula Goodmana v podaní Boba Odenkirka, pričom pôjde o prequel zachytávajúci Goodmanov život pred tým, než sa stal právnikom stredoškolského učiteľa chémie Waltera Whitea (Bryan Cranston). Tvorcovia nevylučujú ani kombináciou s pokračovaním príbehu, že by teda v novom seriáli ukázali aj to, čo sa dialo po Perníkovom tatkovi.
Perníkový tatko sledoval príbeh spomínaného Waltera Whitea v podaní Bryana Cranstona. Ten sa po tom, čo mu diagnostikujú rakovinu pľúc v pokročilom štádiu, rozhodne vyrábať a predávať pervitín, aby stihol pred smrťou zarobiť dostatok peňazí pre svoju manželku a deti. Pomáha mu pri tom jeho bývalý študent Jesse Pinkman (Aaron Paul). Obaja herci za svoje výkony získali ceny Emmy - Paul dve a Cranston tri, pričom druhý menovaný má na svojom konte aj Zlatý glóbus. Cenu Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov získal aj samotný seriál.


Americká televízia E! sa ospravedlnila hercovi Michaelovi J. Foxovi za to, že počas vysielania označila informáciu o jeho chorobe za vtipný fakt. Televízia počas príchodu hercov na udeľovanie Zlatých glóbusov umiestnila do vysielania oznam: "Michaelovi J. Foxovi v roku 1991 diagnostikovali Parkinsonovu chorobu". Titulok zaraďoval oznam ku vtipným faktom, čo zapríčinilo okamžité pobúrenie viacerých divákov. "Toto nie je v žiadnom prípade vtipný fakt," napísala jedna z diváčok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.
Vedenie televízie reagovalo na nešťastnú udalosť okamžite. "Ľutujeme necitlivé označenie Parkinsonovej choroby Michaela J. Foxa v našom vysielaní. Rozumieme vážnosti choroby a úprimne sa ospravedlňujeme," uviedla televízia pre portál Hollywood Reporter. 
Michael J. Fox sa narodil v júni 1961 ako Michael Andrew Fox. Známym sa stal účinkovaním v sitkome Rodinné putá (1982 - 1989), za ktorý dostal tri ceny Emmy a Zlatý glóbus. Vo svete filmu sa preslávil najmä zásluhou sci-fi trilógie Návrat do budúcnosti (1985, 1989, 1990). Následne si zahral vo filmoch ako Policajtovi v pätách (1991), Doktor Hollywood (1991), Život s Mikeyom (1993), Z lásky alebo pre peniaze (1993), Nenásytní (1994) či Mars útočí! (1996). V seriáli Všetci starostovi muži (1996 - 2002) stvárnil Mikea Flahertyho, za čo mu udelili cenu Emmy, dve Screen Actors Guild Awards a tri Zlaté glóbusy. Ďalšiu cenu Emmy si pripísal aj za hosťovanie v seriáli Rescue Me (2004 - 2011) z roku 2009. Okrem toho sa predstavil aj v piatich epizódach seriálu Dobrá manželka (2009) a sitkome The Michael J. Fox Show, v ktorom stvárnil otca troch detí trpiaceho degeneratívnym ochorením nervového systému, teda prakticky sám seba. Michael J. Fox tiež nahovoril Myšiaka Stuarta Littlea v rovnomennej filmovej trilógii (1999, 2002, 2006). Od roku 2002 má hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy. Herca v aktuálnom ročníku Zlatých glóbusov nominovali v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v seriáli - komédii alebo muzikáli. Ocenenie však nezískal. . 
©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Mladý mauritánsky novinár čelí vo svojej vlasti trestu smrti po tom, ako ho usvedčili z odpadlíctva ohľadom článku kritizujúceho proroka Mohameda. Informovalo o tom dnes internetové vydanie denníka Guardian s odvolaním sa na spravodajské portály AllAfrica a Magharebia.
Súdne zdroje uviedli, že žurnalistu Muhammada Šajcha uld Muhammada zatkli 2. januára v meste Nuadhibú na atlantickom pobreží Mauritánie a uznali za vinného pre "nedostatok rešpektu voči prorokovi".
Miestny kazateľ neskôr vyhlásil, že zaplatí 4000 eur tomu, kto novinára zabije, ak ten nevyjadrí nad svojím skutkom ľútosť.
Výzvu kazateľa však vzápätí verejne odsúdili teológovia, ako aj ostatní novinári tejto krajiny ležiacej na severozápade Afriky, ktorá je oficiálne známa ako Mauritánska islamská republika.
O konečnom treste mladého novinára rozhodne sudcovský zbor v bližšie neurčenom termíne, pričom nie je vylúčené, že ho za jeho "zločin" popravia, domnieva sa Guardian.

Predseda ruskej vlády Dmitrij Medvedev dnes odovzdá vládne prémie v oblasti masmédií za rok 2013. Informovali o tom ruské zdroje. Pracovníci ruských médií si dnes pripomínajú svoj sviatok - Deň ruskej tlače. Historický dátum tohto dňa, 13. január, opätovne zaviedlo Prezídium Najvyššieho sovietu Ruskej federácie 28. decembra 1991.
Na čelo zoznamu tohtoročných laureátov bol zaradený ruský žurnalista Vasilij Peskov, ktorý bude ocenený vládnou prémiou im memoriam. Vasilij Peskov (1930-2013), bol novinárom, fotožurnalistom a v rokoch 1975-1990 vedúcim televíznej relácie "Vo svete zvierat". Niekoľko rokov pracoval v Komsomoľskej pravde, spolupracoval s Rossijskoj gazetoj, písal knihy. Jeho hlavnou doménou v žurnalistickej práci bola príroda. Medzi ocenenými sú napríklad aj tvorcovia detského a mládežníckeho televízneho kanála Karuseľ, či vzdelávacích TV kanálov Nauka 2.0, Moja planeta a Istorija, portálu Gramota.ru.
Termín sviatku Dňa ruskej tlače súvisí s vydaním prvých ruských tlačených novín Vedomosti. Začali vychádzať na základe nariadenia ruského cára Petra Veľkého 13. decembra 1702. Ešte pred Vedomosťami sa na území Ruska vydávali prvé rukou písané noviny Kuranty. Od roku 1621 sa z nich členovia vlády dozvedali o hlavných politických udalostiach v zahraničí - v Európe a Ázii.
Kuranty sa stali predchodcom tlačených novín Vedomosti. Tie sa spočiatku tlačili v cirkevnoslovanskom jazyku; na ruský jazyk prešli v roku 1710. V tom roku ich začali v redakcii dopĺňať o rytinovú ilustráciu.
Noviny menili názov, okrem "Vedomosti" niesli aj meno "Moskovské Vedomosti", alebo i "Vedomosti o vojenských a iných veciach, dôstojnom poznaní a pamiatke, čo sa udiali v Moskovskom štáte a v iných okolitých krajinách". Tiráž a periodicita Vedomostí neboli v tom čase ustálené a každé číslo vychádzalo v náklade od niekoľkých desiatok až po 4000 exemplárov.
V čase Sovietskeho zväzu pracovníci masmédií slávili sviatok 5. mája. Dátum súvisel s vydaním prvého čísla denníka Pravda. Založil ho vodca boľševickej revolúcie V.I. Lenin v roku 1912. Prvé číslo vyšlo 5. mája 1912 v Petrohrade s tým, že Pravda sa mala stať masovým legálnym revolučným robotníckym denníkom.
Deň ruskej tlače v bývalom ZSSR slávili 5. mája od roku 1922. Pracovníci vtedajších médií sa riadili rôznymi legislatívnymi úpravami. Po októbrovej revolúcii z roku 1917 sa boľševici aj prostredníctvom tlače usilovali zlomiť názory ideových odporcov. Preto vytvárali podmienky na rozvoj sovietskych novín.
Rozhodujúcu úlohu v tom zohralo prijatie Dekrétu o tlači z 28. októbra (podľa gregoriánskeho kalendára 10. novembra) 1917. V ňom sa odobrala možnosť vydávania "kontrarevolučných" (v terminológii komunistov) periodík. Do rúk robotníckej a roľníckej vlády prešli všetky veľké tlačiarne.
Rozpad ZSSR priniesol aj zmenu termínu sviatku. Ruská federácia vypracovala nový Zákon o prostriedkoch masovej informácie, ktorý bol schválený 27. decembra 1991. Zákonom bola zrušená aj cenzúra v masovokomunikačných prostriedkoch. Zákon bol opakovane novelizovaný.
V mnohých redakciách bude však v Deň ruskej tlače aj smútok. Vyvolajú ho spomienky na spolupracovníkov, ktorí zahynuli pri výkone povolania.
Napríklad v roku 2006 prišla o život Anna Politkovská. Zastrelili ju 7. októbra v Moskve, jej telo našli vo výťahu obytného domu.
Známy je aj prípad Paula Chlebnikova. Šéfredaktora ruskej mutácie amerického časopisu Forbes útočníci zastrelili v júli 2004 v Moskve. Američan ruského pôvodu si v zahraničí vyslúžil pozornosť v roku 2000 publikovaním knihy o pochybnej morálke oligarchov a ich vplyve na bývalého prezidenta Borisa Jeľcina. Kniha s názvom "Krstný otec Kremľa: Boris Berezovskij a plienenie Ruska" sa nemohla páčiť mnohým, ktorí sa v nej spoznali.
Zväz novinárov Ruska na svojej webovej stránke zablahoželal pracovníkom médií k sviatku.
V Rusku si 15. decembra tradične pripomínajú aj Deň spomienky na novinárov, ktorí zahynuli pri výkone služby. Zväz novinárov Ruska vlani v decembri uviedol, že od začiatku 90. rokov 20. storočia bolo zabitých 357 ruských novinárov.

Európska komisia (EK) včera uviedla, že sa rozhodla súdne vyšetrovať dohody uzavreté medzi americkými filmovými štúdiami a spoplatňovanými európskymi televíznymi stanicami, ktoré údajne bránili divákom iných krajín EÚ v prístupe k obsahu vysielania. Takéto dohody môže byť porušením základnej európskej legislatívy.
      Ide o dohodu, ktorú mali uzavrieť filmové štúdiá 20th Century Fox, Warner Bros, Sony Pictures, NBCUniversal a Paramount Pictures so stanicami z Británie (BSkyB), Francúzska (Canal Plus), Nemecka (Sky Deutschland), Španielska (DTS) a Talianska (Sky Italia).
      EK v dnešnom stanovisku zdôraznila, že licenčné dohody, ktoré bránia ľuďom uchádzať sa o spoplatnené služby staníc z iných krajín, než je štát, v ktorom sa nachádzajú, alebo ktoré bránia spotrebiteľom pozerať vysielanie zo zahraničia, by mohli byť v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže EÚ.
      Spoločnosti, ktoré porušia platné predpisy hospodárskej súťaže EÚ môžu dostať pokutu až do výšky 10 percent z ich ročného obratu.
      EK pripomenula, že neexistuje žiadny právny termín pre ukončenie vyšetrovania v antikonkurenčnom konaní. Doba trvania protimonopolného vyšetrovania závisí od mnohých faktorov.


Copyright © TASR 2013

13. 1. 2014

Moc veľa modrej

Moc veľa modrej


SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Televízia JOJ od januára 2014 spolupracuje v oblasti public relations s agentúrou Dynamic Relations. Agentúra sa bude venovať predovšetkým príprave stratégií PR kampaní pre jednotlivé projekty televíznych staníc skupiny JOJ, koncepcii korporátnej PR komunikácie jej značiek a pripravuje tiež veľký celoslovenský CSR projekt pre televíziu.
„Máme pripravených veľa zaujímavých nových projektov ako aj veľké odhodlanie ich dynamicky vniesť do života. Rozhodli sme sa pre spoluprácu s agentúrou Dynamic Relations, ktorá má vynikajúce a nielen slovenské referencie. Očakávame, že zásadne posilní potenciál nášho komunikačného tímu,“ povedal generálny riaditeľ TV JOJ František Borovský.
Nový riaditeľ marketingu TV JOJ Michal Drobník novú spoluprácu víta a očakáva, že spolupráca dvoch komunikačných tímov (interného a externého) prinesie do komunikácie televízie zaujímavé impulzy. „Externý pohľad a nápady sú vždy vítanou pridanou hodnotou,“ dodal Drobník.
Pre Dynamic Relations je spolupráca so skupinou JOJ veľká výzva. „V skupine JOJ sme získali veľmi zaujímavého a progresívneho klienta. Od začiatku úplne vytesňujeme fakt, že ide o médium. Veríme, že komunikácia produktov, tvorby a značky skupiny JOJ sa aj vďaka nám posunie ešte pozitívnejším smerom,“ povedal Managing Director Dynamic Relations Karol Wolf. V agentúrnom tíme pre JOJ budú pod vedením Karola Wolfa pracovať Soňa Húšťová, Radmila Štelbašská a Barbara Heribanová

TO JE TV !

TO JE TV !
 

Zomrela Karin Lászlová

Zomrela  Karin Lászlová

Vo veku nedožitých 92 rokov zomrela v piatok 10. januára v rakúskom Leobene slovenská spisovateľka Karin Lászlová, prozaička a autorka literatúry faktu. Informuje o tom internetový portál humanisti.sk.
      Jej literárnu tvorbu výrazne ovplyvnili autentické skúsenosti, vrátane zážitkov zo Slovenského národného povstania (SNP) a z deportácie do koncentračného tábora, ale aj z krízových situácií moderného človeka povojnového a nasledujúceho spoločenského vývoja.
      Karin Lászlová sa narodila 18. februára 1922 vo Varíne, slovenskej obci pri Žiline. Študovala na Právnickej fakulte Slovenskej univerzity (v súčasnosti Univerzita Komenského - UK) v Bratislave.
      Knižne debutovala súborom krátkych próz Ja a tí druhí v roku 1966. Živý záujem čitateľskej verejnosti získali aj jej ďalšie diela Nenašla som ťa (1967), Nechoď mi do snov (1970), Ženský lekár spomína (1972), Skalpel a krása (1973), Stroskotanci života (1980), Zhubné ilúzie (1987), Životné križovatky (1989), Väzenie bez mreží (1994), Manželstvo je lotéria (1995), Akú chuť má život (1996), V bludnom kruhu (1996), Rozmarná hra osudu (1996), Šero na scéne života (1997), V rajskom zátiší (1997), Príbeh jedného manželstva (2000), Žart zlého muža (2000), A žiť sa musí ďalej (2001), Odvrátená tvár lásky (2001), Srdce v tiesni (2002), Únik zo samoty (2002), Kaleidoskop osudov (2003), Stopami vašich zážitkov (2004), Pritúľ ma, šťastie (2005), Všetkému vládne Eros (2005), Aj duša volá SOS (2006).
      Za román Pritúľ ma, šťastie získala za rok 2005 Cenu Spolku slovenských spisovateľov.
      V septembri 2008 sa uskutočnila slávnostná prezentácia novej antológie, ktorú vydalo vydavateľstvo AXIMA pre Feminu - Klub slovenských spisovateliek. Je to antológia prózy, poézie a satiry s názvom Keď život šplechne do očí. Prezentovalo sa v nej 14 autoriek prózy a poézie - okrem Karin Lászlovej aj Eva Bachletová, Otília Dufeková, Tatiana Jaglová, Vladimíra Komorovská, Hedviga Kramárová, Veronika Krásnohorská, Paula Sabolová, Jana Šimulčíková, Viera Švenková, Anita Tešovičová, Anežka Tretinová, Viera Valachovičová-Ryšavá a Milka Zimková.
      Karin Lászlová bola autorkou televíznych hier Povíchrica (1973) a Zázračné prsty (1974), rozhlas uviedol viacero jej literárno-dramatických pásiem.
      Tvorba Karin Lászlovej posúvala hranice cieľavedomého skúmania vnútorného sveta moderného človeka v rozmanitých zákrutách života. Sústreďovala sa na analýzu intímnych vzťahov medzi pôsobivo modelovanými mužskými a ženskými postavami.
 
Copyright © TASR 2013