18. 6. 2011
Art Film Fest News
RTVS NEWS
Sobotný pokus
17. 6. 2011
PIANO NEWS
ART FILM FEST NEWS
PIŠTA STRIKES BACK
VÝROKY TÝŽDŇA
„ Väčšina ľudí, ktorí fajčia marihuanu, sú dokonale zdraví. „ Lukáš Fila
„Ja byť na mieste vlády alebo pražského primátora, tak by som sa snažil v celej krajine nájsť autobusy a nimi nahradiť tých štrajkujúcich. A tým štrajkujúcim, ak neprídu do práce, povedať dovidenia.“ Václav Klaus
„ Pre mňa pojem nemecká precíznosť po uplynulých skúsenostiach nadobúda iný obsah, než tomu bolo v minulom roku." Zsolt Simon
"Mám rád svojich židovských priateľov. Milujem jablká, med a tie vtipné, malé čiapky ale prestaňte obrezávať svoje deti." Russel Crowe
"Tak ako Trenčín vďaka Zdenovi Chárovi dnes v noci vyhral, tak ja považujem priebeh tohto zastupiteľstva za prehru pre toto mesto. Poslanci strany Smer-SD a Paliho kapurkovej veselej politickej strany odmietli projekt nájomného bývania, odmietli z nepochopiteľných dôvodov niečo, čo by malo byť prioritou strany Smer-SD." Richard Rybníček
16. 6. 2011
MEDIA NEWS
Losangeleský vyšší súd poslal v stredu do arbitráže žalobu herca Charlieho Sheena na spoločnosť Warner Bros. za výpoveď zo sitcomu Dva a pol chlapa (2003). Sudca Allan Goodman tak neumožnil Sheenovi verejný proces, prostredníctvo ktorého chcel herec vysúdiť od Warner Bros. a spolutvorcu spomínaného seriálu Chucka Lorra 100 miliónov dolárov (v prepočte približne 70 miliónov eur). Lorre a predstavitelia Warner Bros. považujú toto rozhodnutie súdu za svoje víťazstvo. Problémového herca zo sitcomu vyhodili začiatkom marca, pričom ako dôvod predstavitelia Warner Bros. uviedli hercove verbálne útoky voči Lorrovi. Sheen preto tvorcov a producentov obľúbeného sitcomu zažaloval aj v mene zvyšku hereckého obsadenia a štábu, pričom žiada o náhradu majetkovej ujmy. Sudca Goodman však v stredajšom rozsudku uviedol, že podľa Sheenovej zmluvy sa podobné spory majú riešiť v arbitráži. "Sme veľmi spokojní s verdiktom súdu, ktorý rozhodol, že sa má celá záležitosť urovnať v arbitráži," uviedli v oficiálnom vyhlásení predstavitelia Warner Bros. Sheenov právnik Marty Singer si však myslí, že arbitrážny sudca môže celý prípad znova poslať do verejného procesu. "Som presvedčený, že môj klient z tohto prípadu vyjde ako víťaz. To je to, na čom záleží, kto vyhrá a kto prehrá a nie kto vyhrá v prípravných kolách," uviedol Singer.
© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
SLOVAK MEDIA NEWS
Spoločnosť UPC Broadband Slovakia v Bratislave zakóduje televízny signál poskytovaný bezdrôtovým systémom MMDS, čím od nepovoleného príjmu TV signálu odstrihne približne 30 tis. nelegálnych odberateľov. Signál v hlavnom meste bude podľa hovorcu spoločnosti Jaroslava Kolára od júla poskytovaný digitálnym spôsobom, čo znemožní jeho nelegálny príjem. „Televízny signál poskytovaný bezdrôtovým systémom MMDS, ktorý využívajú domácnosti v Bratislave a blízkom okolí, bol a stále je veľmi obľúbený, keďže na jeho príjem postačuje anténa. Od júla budú užívatelia k anténe potrebovať set top box, ktorý im zapožičiame bezplatne počas doby využívania tejto služby,“ uviedol generálny riaditeľ UPC Martin Maťašeje. Spoločnosť UPC získala začiatkom júna tohto roku povolenie od Telekomunikačného úradu SR na prevádzkovanie služby MMDS na obdobie desiatich rokov t.j. až do konca júna 2021. Povolenie umožňuje poskytovať televízne digitálne služby vo frekvenčnom pásme 2200 – 2300 MHz pre lokalitu Bratislava s blízkym okolím.
Slováci žijúci v zahraničí mali mať na základe vládneho uznesenia do júna 2010 v rámci STV samostatné televízne vysielanie, avšak dodnes sa tak nestalo. Nad týmto stavom vyslovil poľutovanie predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Milan Vetrák, ktorý na túto tému hovoril s riaditeľom sekcie programu RTVS Ľubošom Machajom. Machaj načrtol technické možnosti realizácie takéhoto vysielania vrátane šírenia signálu, a to v nadväznosti na uvoľnenie TV-kanálu po ukončení vysielania STV3 či potenciálnej možnosti vysielania programu pre krajanov prostredníctvom internetu. RTVS je v súčasnosti finančne limitovaná a v rámci plnenia úloh svojej verejnoprávnosti musí aktuálne zohľadňovať ekonomické súvislosti, ktoré sa s týmto typom vysielania dotýkajú okrem iného aj náročnosti nákladov vyplývajúcich z autorských práv. Napriek tomu si Machaj uvedomuje dôležitosť príspevku a zároveň služby RTVS voči krajanom, ktorí sa roky dožadovali od vlády, ÚSŽZ ako aj STV možnosti prijímania televízneho vysielania v slovenskom jazyku tak, ako to iné štáty EÚ umožňujú svojim krajanom žijúcim mimo svojej vlasti. Vetrák s Machajom sa zhodli na nevyhnutnosti pokračovať v tejto téme a postupnými spoločnými krokmi v strednodobom horizonte dospieť k uspokojivému výsledku. TASR dnes informoval hovorca ÚSŽZ Ľudovít Pomichal.
Copyright © TASR 2011
RADA RTVS Updated
Šetrenie, ktoré uskutočnil nový manažment Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), sa najvýraznejšie prejavilo v oblasti spotrieb a služieb, ktoré využívala STV. Radu RTVS dnes o tom informoval štatutárny zástupca verejnoprávnej televízie Peter Ondro. "V STV boli rezervy. Jednoznačne," doplnila ho generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková. V priebehu prvých piatich mesiacov roku 2011 celé RTVS hospodárilo v prebytkovom rozpočte. Slovenský rozhlas (SRo) oproti plánu zaznamenal prebytok 433.000 eur. STV bola v tom istom období v pluse 5,5 milióna eur. "Znížili sme záväzky aj z minulého roku o 1,5 milióna eur, čo znamená, že sme zaplatili časť starých dlhov. Takisto máme dostatok prostriedkov na vyplatenie odstupného pri hromadnom prepúšťaní," prezradil Ondro. V priebehu prvých piatich mesiacov Slovenský rozhlas už zaznamenal 44 percent z naplánovaného zisku na tento rok, kým verejnoprávna televízia v tom istom čase zaznamenala zisk takmer o dva percenta menší. STV pritom však ide oproti plánu s výrazným šetrením. Za necelý polrok z naplánovaných výdavkov televízia minula necelých 32 percent. "Väčšiu časť niektorých výdavkov predpokladáme v druhom polroku... Ukazuje sa však, že tie výdavky čerpáme pod úroveň plánu," komentoval výsledky Ondro. Bývalý generálny riaditeľ STV Štefan N. svojím konaním spôsobil verejnoprávnej inštitúcii škodu 127.505 eur. V súvislosti s týmto konaním jej navyše hrozí vznik ďalšej škody minimálne vo výške 4.470.653 eur. "Ide o pochybenia pri obstarávaní a úhradách za právne zastupovanie v spore STV proti Štúdiu Beta, na ktoré upozornil RTVS aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ)," uviedla dnes generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková na rokovaní Rady RTVS. V súvislosti s týmto podozrením verejnoprávne médium už v stredu (15.6.) podalo na Úrad špeciálnej prokuratúry trestné oznámenie na bývalého generálneho riaditeľa STV. RTVS sa domnieva, že Štefan N. konal v rozpore s povinnosťou hospodárneho a efektívneho nakladania s majetkom STV. Podozrieva ho, že porušil svoje povinnosti pri správe cudzieho majetku a dopustil sa trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.
V priebehu prvých štyroch mesiacov roku 2011 sa počet zamestnancov Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) zmenšil z 1594 na 1492 ľudí. Doteraz pritom verejnoprávne médium nemuselo dať ani jednu výpoveď. "Ideme formou dohody. Tam, kde nebolo možno dospieť formou dohody, tie prípady už sme dali odborom na prerokovanie... Od zajtra môžeme začať dávať výpovede," prezradila dnes generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková na rokovaní Rady RTVS.
Podľa jej slov väčšina ľudí odišla z televíznej zložky zlúčeného verejnoprávneho média. Konečný plán hromadného prepúšťania predpokladá, že v RTVS najneskôr do apríla 2012, ostane 1200 zamestnancov. Podmienkou pre splnenie tohto cieľa je podľa Zemkovej modernizácia techniky a aspoň čiastočná fúzia priestorov rozhlasu a televízie. "Urobím všetko pre to, aby sme prepúšťanie ukončili už tento rok, vzhľadom na to, že potrebujeme nastaviť rozpočet na budúci rok očistený od týchto nákladov," priblížila šéfka RTVS.
Na margo tejto témy poznamenala, že úprava Zákonníka práce bude zrejme vyžadovať aj úpravu kolektívnej zmluvy v prospech zamestnancov. Novela právnej úpravy by totiž neumožnila rovnaké odstupné pre ľudí, ktorí odídu pred a po schválení novej legislatívy. "Je to z môjho pohľadu spravodlivé," uviedla Zemková na otázku, či to odpovedá zámeru média šetriť.
Športový televízny okruh Slovenskej televízie (STV) Trojka by mohol byť obnovený v roku 2013. Pripustil to dnes riaditeľ STV Ľuboš Machaj počas zasadania Rady RTVS. "Keď nás pustia peniaze, tak ja by som bol najradšej, aby Trojka samozrejme bola," uviedol. V roku 2012 však podľa neho takýto zámer nie je realizovateľný.
Vysielanie športovej televízie, ktoré sa skončí 30. júna, sa z väčšej časti presunie na Dvojku. Jednotka by mala vysielať vystúpenia popredných slovenských športových reprezentantov, prípadne poskytovať priestor pre šport počas významných športových podujatí ako olympiáda.
Podľa Machaja sa v súčasnosti nedá hovoriť, ako sa zrušenie okruhu dotkne národnostných vysielaní na Dvojke v čase vysielaní športových podujatí. "Vždy sme hľadali riešenie napríklad presunutím. Pochopiteľne, ak zasiahne do relácií, ktoré sú financované zo štátu, nás to viaže k vysielaniu, tak sa bude musieť vysielať a hľadať riešenie. Budeme sa pokúšať hľadať kompromisy," prezradil Machaj.
Inštitút zmluvy so štátom medzi verejnoprávnou RTVS a vládou je "hnusný paškvil". "Je to ťažká inherencia štátnych orgánov do fungovania RTVS... Veď na nej pracuje možno 20 ľudí denne, na tom, že vyhodnocujú, klasifikujú, podpisujú, každú jednu minútu. Je to katastrofa," uviedla dnes na zasadaní Rady RTVS generálna riaditeľka Rozhlasu a televízie Slovenska Miloslava Zemková. Podľa nej by verejnoprávne médium malo robiť všetko možné, aby sa tejto zmluvy so štátom zbavilo.
Podpredseda Rady RTVS Andrej Miklánek jej však oponoval. "Môj názor je taký, že tento model predstavuje zatiaľ najstabilnejší systém za to posledné obdobie. Dá sa samozrejme baviť o tej jeho výške, každý by chcel viac peňazí, ale mám pocit, že ten argument, ktorý v niektorých médiách zaznieva, že sa vytvára závislosť, tak istým spôsobom áno, ale závislosť vytvorená týmto modelom má klesajúcu tendenciu," vysvetlil svoj postoj.
Rada RTVS sa dnes venovala aj otázke novely zákona o RTVS, ktorú Ministerstvo kultúry SR predložilo do pripomienkového konania. V nej plánuje zrušiť koncesionárske poplatky a nahradiť ich výlučne príspevkom zo štátneho rozpočtu. Ten by mal predstavovať sumu, ktorá by odpovedala 0,142 percentám HDP Slovenska, pričom však nesmie poklesnúť pod hranicu 90 miliónov eur ročne. Pri aktuálnej situácii by táto zmena znamenala, že by RTVS v budúcom roku dostala približne o 10 miliónov eur menej, teda 93,5 milióna eur oproti tohtoročným necelým 104 miliónom.
Podľa Zemkovej by vedenie verejnoprávneho média vedelo urobiť ďalšie škrty v súčasnom rozpočte, no bude to veľmi zložité. "Ale v tomto prípade sa nerozprávame v žiadnom prípade o rozvoji," podčiarkla s tým, že ide výlučne o jej osobný názor. Pripustila pritom, že RTVS v súčasnosti ponúka aj niektoré služby nad rámec zákona.
K novele mal výhrady aj predseda Rady RTVS Miroslav Kollár. Podľa neho právna úprava je stanovená tak, že zaväzuje štát poskytnúť médiu len 90 miliónov eur. "Keď to ostane takto, garantujem vám, že viac ako 90 miliónov eur RTVS ani jeden rok nedostane," povedal.
Štatutárny zástupca STV Peter Ondro však poukázal aj na ďalšiu hrozbu predloženého návrhu. Podľa neho by sa pri právnej úprave mal brať ohľad aj na vonkajšie ekonomické vplyvy, ktoré môžu ovplyvniť hodnotu poskytnutej sumy. "Tento model má jedno riziko - vysokú infláciu a veľký
Copyright © TASR 2011
Pějme píseň dokola okolo stola
Na stole máme konečne Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o Rozhlase a televízii Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony , ktorý má doplniť nový legislatívny rámec financovania, organizácie a fungovania verejnoprávnych médií s cieľom zvýšiť efektivitu ich činnosti a posilniť ich verejnoprávny charakter. Ťažko sa dá argumentovať o zmysle zrušenia tzv. koncesií, ktoré plne podporovali nezávislosť financovania i poslanie verejnej služby. Dalo sa hľadať aj iné riešenie, nie toto populistické a mierne boľševické gesto. Alebo nájsť riešenie financovania cez štátny rozpočet, ale s úplne inými parametrami kontrolných orgánov a novými úlohami služieb verejnosti v oblasti vysielania so zreteľom na programy vo verejnom záujme. Jediným dôvodom predloženia tohto zákona je zrušenie dvoch z príjmov Rozhlasu a televízie Slovenska, a to úhrad za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska v oblasti vysielania a príspevku zo štátneho rozpočtu poskytovaného na základe zmluvy so štátom. V novom zákone sa navrhuje , aby hlavným príjmom Rozhlasu a televízie Slovenska bol príspevok zo štátneho rozpočtu poskytovaný každoročne podľa zákona o štátnom rozpočte na príslušný rozpočtový rok na úhradu nákladov na zabezpečenie služby verejnosti v oblasti vysielania. Navrhovaná výška ročného príspevku sa má odvíjať od hrubého domáceho produktu Slovenskej republiky tak, aby suma príspevku štátu na financovanie Rozhlasu a televízie Slovenska bola previazaná s výkonnosťou ekonomiky štátu. V zákone je navrhnuté , aby sa výška príspevku odvíjala od výšky hrubého domáceho produktu v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza roku, za ktorý sa príspevok poskytuje. Navrhovaná výška ročného príspevku bude vo výške 0,142 % z hrubého domáceho produktu Slovenskej republiky . V roku 2009 bol HDP SR :63 050,7 (mil. Eur) .Výška príspevku by bola 89,5 mil EUR. Dobrou správou je , že zákon zabezpečuje, aby mal Rozhlas a televízia Slovenska garantovaný minimálny príjem aj v prípade veľmi nepriaznivej ekonomickej situácie krajiny, v dôsledku ktorej by došlo k výraznému zníženiu hrubého domáceho produktu, zákon garantuje minimálnu sumu, ktorú je štát povinný Rozhlasu a televízii Slovenska poskytnúť. Táto suma je stanovená vo výške 90 000 000 eur, čo je minimálna suma potrebná na realizáciu hlavnej činnosti Rozhlasu a televízie Slovenska. Tou zlou správou je, že to bude vždy táto minimálna sume, ktorú neprozreteľne vyslovila na škodu všetkých terajšia generálna riaditeľka RTVS. Pevne dúfame, že návrh zákona pôjde na notifikáciu Európskej komisie, pretože sa týka použitia príspevku zo štátneho rozpočtu a mal by byť v súlade s Oznámením Komisie o uplatňovaní pravidiel štátnej pomoci na verejnoprávne vysielanie (2009/C 257/01). Nestačí presvedčenie Ministerstva kultúry, to je trochu málo, hoci na Slovensku bežné. Uvidíme, ako sa s návrhom zákona vysporiada Ministerstvo financií, keďže má dlhodobý negatívny dopad na rozpočet verejnej správy. O negatívnom vplyve na informatizáciu spoločnosti by som v súvislosti s RTVS hádam ani nehovoril. Zaujímavosťou návrhu zákona je, že sa dotýka odmeňovania generálneho riaditeľa, kde by mu mala patriť mesačná mzda rovnajúca sa sedemnásobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok. Navyše ,už odo dňa vyhlásenia nadobudne účinnosť článok, ktorý stanoví, že medzi zmluvy, ktoré nie sú povinne zverejňované, sa dopĺňajú zmluvy, ktorých predmetom sú autorské práva a práva súvisiace s autorským právom. Tým pádom pôjde o cca 85 % všetkých zmlúv RTVS ! Bonbónikom bude, že štatutárny orgán vymenovaný alebo zvolený kolektívnym orgánom, údaje o svojich majetkových pomeroch oznamuje predsedovi tohto kolektívneho orgánu alebo inej fyzickej osobe poverenej týmto orgánom. V súčasnom preklade do posunkovej reči bez titulkov a pôvodnom znení to znamená, že Zemková, Machaj a Ondro to dajú Kollárovi a- rozprávky je koniec.
V krátkosti sa dá povedať jedno. RTVS určite odpredá výškovú budovu, nejaké budovy a pozemky v Košiciach a Banskej Bystrici a... A – z dlhodobého hľadiska to stačiť nebude. Potom prídu ďalší, zrušia šesť programových služieb Slovenského rozhlasu, prepustia tam štyristo ľudí a tak : Pějme píseň dokola okolo stola, la, la, Péjme píseň dokola okolo stola, komu píseň schází, zaplatí dva mázy, pějme píseň dokola okolo stola, la, la, pějme píseň dokola okolo stola.
TASR NEWS
15. 6. 2011
Cena Andreja Radlinského
RVR NEWS
IPI NEWS
Zomrel Siloš Pohanka
RTVS NEWS
Copyright © TASR 2011
SSN NEWS
TOP OF THE POPS
14. 6. 2011
Zomrel Peter Schamoni
Tlačová rada News
Keď plače Medard, aj jačmeň zaplače.
Slovenská televízia rezignovala na údaje z PMT a bola doposiaľ vyradená zo samostatného panelu a zaradená medzi ostatné televízie.
Markíza zle, TV DOMA temer rovnako, ako minulý týždeň.
JOJ o niečo lepšie, JOJ PLUS výborne.
TA 3 lepšie.
Markíza - 29,2 %
TV DOMA - 3,94 %
TV JOJ – 18,9 %
JOJ PLUS- 4,2 %
TA 3 - 2,0 %
13. 6. 2011
Zomrela Laura Ziskin