5. 2. 2011
MEDIA NEWS
4. 2. 2011
FORZA MENÍ STAJŇU !
VÝROKY TÝŽDŇA
„Nezávislosť nie je zárukou dobrého súdnictva.“ Iveta Radičová
„Pokiaľ sa situácia nevráti k normálnemu štandardu parlamentných demokracií 21. storočia, tak vám za seba vyhlasujem, že nájdem spôsob, ako upútať vašu pozornosť.“ Pavol Paška
„Povedzte mi niečo, čo spravila pre tento národ pani premiérka Radičová okrem toho, že sa zviditeľnila v nejakých časoch ako poslankyňa, ktorá hrdinsky odišla z parlamentu, lebo hlasovala za iného. Ja tu žijem v tomto prostredí kompletný celý svoj život. Títo ľudia sa tuná pregrcávajú a pretúlavajú od sociológov cez politikov na filozofiu a sociológiu a zasa niekam a nikde. Čo ten Zajac? Čo robil ten pán Zajac poslanec? Dostál? Matovič? Čo robili? Kde to boli tí ľudia. Trtošili sa niekde po tomto štáte a zrazu sú zvolení poslanci. Toto sú zástupcovia ľudu? Nehnevajte sa na mňa.“ Dobroslav Trnka
RVR NEWS
Poslanci Národnej rady SR na záver tretieho rokovacieho dňa 12. schôdze parlamentu zvolili dvoch členov Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR). Stali sa nimi Peter Alakša (navrhol ho Slovenský výbor medzinárodného tlačového inštitútu) so ziskom 110 hlasov a opätovne Miloš Mistrík (Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Fakulta masmediálnej komunikácie), ktorému dalo hlas 76 poslancov. Zvyšní dvaja kandidáti nezískali potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov zúčastnených na volbe. Jánovi Dianiškovi (Základná organizácia Odborového zväzu masmédií v STV Bratislava) nedal hlas ani jeden zákonodarca, Attila Lovász (Most-Híd) neuspel tesne. Zahlasovalo zaňho 70 zo 146 prítomných členov snemovne.
Copyright © TASR 2011
RTVS NEWS
Mediálny parlamentný výbor vypočuje v pondelok všetkých 19 kandidátov na generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Vypočutie sa uskutoční v historickom sídle Národnej rady SR v Bratislave a bude sa on-line prenášať aj cez webstránku parlamentu - http://www.nrsr.sk. Svoje projekty riadenia a rozvoja RTVS predstavia členom Výboru NR SR pre kultúru a médiá kandidáti na šéfa RTVS v poradí, ktoré si na začiatku vylosujú. Pri losovaní budú prítomní všetci kandidáti. Mediálny výbor by si najprv mal vypočuť predstavy o fungovaní novej verejnoprávnej inštitúcie, ktorá vznikla 1. januára zlúčením STV a SRo. Následne budú jednotlivým kandidátom klásť otázky poslanci. Návrh pravidiel verejného vypočutia kandidátov na funkciu generálneho riaditeľa RTVS, na ktorom sa dohodol mediálny výbor, predpokladá, že prezentácia jedného kandidáta by mala trvať 10 až 15 minút a rovnaký čas by mal hneď po prezentácii ostať na otázky poslancov a odpovede kandidáta. V miestnosti pre verejné vypočutie kandidáta bude iba ten kandidát, ktorý bude predkladať projekt. Následne by mal výbor do 9. februára, čiže do dvoch pracovných dní od verejného vypočutia posledného kandidáta predložiť návrh na voľbu generálneho riaditeľa RTVS so svojím stanoviskom národnej rade. Pričom sa predpokladá, že parlamentné plénum by mohlo o budúcom riaditeľovi RTVS hlasovať už v piatok 11. februára. Mediálny výbor v pondelok 7. februára vypočuje a pravdepodobne v piatok 11. februára posunie do voľby v parlamentnom pléne 19 kandidátov na generálneho riaditeľa RTVS. Sú medzi nimi: Peter Abrahám, Vladimír Burianek, Dušan Davidov, Ján Derďák, Róbert Filipp, Fedor Flašík, Ján Füle, Martin Gajdoš, Pavel Jacz, Marián Ostatník, Peter Puškár, Margita Repková, Jaroslav Rezník, Vladimír Seman, Marián Šinkovič, Tibor Takáč, Václav Vetrecin, Miloslava Zemková a Jozef Zima. Po vypočutí kandidátov by sa výbor mal dohodnúť aj na podobe voľby generálneho riaditeľa v parlamentnom pléne. Predpokladá sa, že rovnako ako v prípade voľby členov Rady RTVS, výbor poslancom parlamentu navrhne verejnú voľbu. © 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
3. 2. 2011
OBČERSTVOVACÍ KÚTIK
Zomrela Maria Schneider
Vo veku 58 rokov dnes zomrela francúzska herečka Maria Schneider, ktorá stvárnila hlavnú postavu vo filme Posledné tango v Paríži (1972). Rodáčka z Paríža skonala po dlhej chorobe v meste, kde sa narodila. Schneider mala iba 19 rokov, keď si v spomenutej snímke režiséra Bernarda Bertolucciho zahrala mladé dievča, ktoré má vzťah s mužom v stredných rokoch. Američana Paula vo filme stvárnil slávny Marlon Brando. Bertolucci i Brando si za svoj výkon vyslúžili nomináciu na Oscara, Bertolucci ako režisér a Brando ako herec v hlavnej úlohe. Schneider si neskôr zahrala vo filmoch ako Povolanie: Reportér (1975) po boku Jacka Nicholsona, Krásny gigolo, úbohý gigolo (1979), Noci šeliem (1992) alebo Jana Eyrová (1996). Herečka mala počas svojho života problémy s drogami a pokúsila sa aj o samovraždu. V roku 1974 prezradila bisexuálnu orientáciu.
© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
2. 2. 2011
MEDIA NEWS
Zomrel Jiří Kárnet
Český dramatik, režisér, novinár a spisovateľ Jiří Kárnet zomrel v utorok v New Yorku. Skonal krátko po svojich 91. narodeninách, ktoré oslávil 24. januára. Webovú stránku www.idnes.cz informoval o smrti exulanta editor časti jeho diela Viktor Debnár. Jiří Kárnet sa narodil v roku 1920 v meste Hořice. Študoval na pražskej Právnickej fakulte Karlovej univerzity a od konca roka 1939 pôsobil ako režisérsky elév a lektor v divadlách E.F. Buriana D 40 a D 41. Neskôr odišiel do mestského divadla na pražských Královských Vinohradoch. Koncom druhej svetovej vojny ho väznili v Nemecku. V povojnových rokoch pôsobil ako novinár a divadelný kritik. Po februári 1948 odišiel najprv do Paríža, kde pôsobil ako redaktor česko-slovenského vysielania francúzskeho rozhlasu, a v roku 1952 sa presťahoval do New Yorku, kde býval až do svojej smrti. Počas života v USA spolupracoval Kárnet s rozhlasovými stanicami ako Hlas Ameriky či Slobodná Európa. Venoval sa najmä komentárom z kultúrno-politickej oblasti, na svojom konte má tiež viacero rozhovorov so známymi osobnosťami, napríklad s Andym Warholom či Johnom Steinbeckom. Spolu s českým spisovateľom, publicistom a politikom Pavlom Tigridom stál pri zrode politicko-kultúrneho periodika Svědectví. Napísal aj viacero divadelných hier a próz, písal i poéziu a pôsobil tiež ako prekladateľ. © 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
1. 2. 2011
MEDIA NEWS
RTVS NEWS
TOP OF THE POPS
Pozn. Pri reláciách opakujúcich sa každý deň (spravodajstvo, šport, sitcom a pod.) je uvedená relácia s najvyššou hodnotou ratingu za celý týždeň ; © Výskum programu STV
31. 1. 2011
Zomrel John Barry
Na svätého Pavla medveď sa na druhý bok obráti
30. 1. 2011
Zomrel Charlie Callas
Sundance Film Festival 2011
Romantická dráma Like Crazy (2011) režiséra Drakea Doremusa získala v sobotu na 27. ročníku filmového festivalu Sundance Veľkú cenu poroty v sekcii amerických dramatických filmov. Snímka rozpráva príbeh britsko-amerického študentského páru, ktorý sa musí rozdeliť po tom, čo si Britka nelegálne predĺži vízový pobyt v USA. Ide už o celkovo šiesty film 27-ročného rodáka z Kalifornie, ktorý debutoval v roku 2006 komédiou Moonpie. V kategórií amerických dokumentárnych filmov triumfovala snímka Petra Richardsona How to Die in Oregon (2011), ktorá sa venuje téme eutanázie. Film sleduje posledné mesiace života smrteľne chorých pacientov, ktorí sa rozhodli ukončiť svoj život v Oregone. Práve Oregon sa v roku 1994 stal vôbec prvým štátom USA, kde zlegalizovali eutanáziu. Veľkú cenu poroty pre zahraničný dramatický film si odniesli tvorcovia nórskej snímky Happy, Happy režisérky Anne Sewitsky o vydatej žene, ktorá nájde sexuálne uspokojenie u svojho nového suseda. Medzi zahraničnými dokumentmi porota za víťaza určila britsko-americkú snímku Hell and Back Again (2011) o vojakovi Nathanovi Harrisovi, ktorý utrpel vážne zranenia počas služby v Afganistane. Festival Sundance založili v roku 1978 Sterling Van Wagenen, John Earle a Robert Redford. O tri roky neskôr vznikla nezisková organizácia Sundance Institute vedená práve legendárnym hercom Robertom Redfordom podporujúca produkciu nezávislých filmov. Pravidelne objavuje nové talenty a upozorňuje na výnimočné filmy. Víťazstvo ceny alebo zaradenie do súťažnej sekcie na Sundance však nie je zárukou úspechu v kinodistribúcii. Iba trom filmom z prvej dekády 21. storočia, ktoré buď vyhrali Veľkú cenu poroty alebo ich zaradili do súťažnej sekcie zameranej na produkciu USA, sa podarilo prekonať tržby 30 miliónov dolárov v severoamerických kinách. Boli to snímky V spálni (2001), Napoleon Dynamit (2004) a Precious: Based on the Novel Push By Sapphire (2009).
© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.