26. 12. 2015

Zomrela Zora Krištúfková-Králiková

Zomrela Zora Krištúfková-Králiková


Deň pred Vianocami (23.12.) zomrela vo veku 67 rokov scenáristka Zora Krištúfková-Králiková. Podľahla ťažkej chorobe. Pohreb sa bude konať v utorok 29. decembra o 13.45 h v bratislavskom krematóriu. TASR o tom informoval dnes jej syn, režisér Peter Krištúfek.
Zora Krištúfková-Králiková bola scenáristka, novinárka a reportérka. V 80. a 90. rokoch napísala scenáre k jedenástim hraným televíznym filmom. Viaceré z nich získali ocenenia na medzinárodných festivaloch ako Prix futura Berlin či Prix Italia.
Divácky známe sú najmä televízne filmy Stôl pre štrnástich, Mat na dvadsať ťahov, O sláve a tráve, O mužoch, ženách a deťoch či Záhrada plná plienok.
Jej filmy režírovali napríklad Peter Solan, Stanislav Párnický či Igor Ciel. Posledný film Dlhá krátka noc režíroval v roku 2003 jej syn. Krištúfková-Králiková patrila ku kľúčovým autorom tzv. bratislavských televíznych pondelkov.

Copyright © TASR 2015

Reklamná pauza, môžete sa...

Reklamná pauza, môžete sa...

25. 12. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Americký r'n'b spevák R. Kelly v pondelok odišiel zo streamovaného rozhovoru pre portál The Huffington Post. Štyridsaťosemročný interpret v internetovej relácii HuffPost Live propagoval svoju trinástu štúdiovku Buffet (2015), ktorá sa dostala na trh 11. decembra. Hudobníkov odchod podnietila otázka o predošlých obvineniach zo sexuálneho zneužívania.
"Hudobne som vytvoril dlhovekosť. Moju hudbu počúvajú rôzne generácie. Aby som uspokojil tieto rôzne generácie, musel som niečo vymyslieť. A to bol Buffet. Rôzne žánre nasýtia rôznych ľudí," opísal pohnútky za nahraním novinky. Ako však uviedol, nedostatok podpory od fanúšikov a sťahovanie viedlo k nižším číslam v predaji v porovnaní s predchádzajúcim albumom Black Panties (2013). Na to zareagovala moderátorka relácie Caroline Modarressy-Tehrani, ktorá sa speváka spýtala, ako by odpovedal fanúšikom, ktorí váhajú s kúpou pre jeho predošlé obvinenia zo sexuálneho obťažovania. "Kašlať na to," odpovedal rodák z Chicaga dodávajúc, že nemôže uspokojiť každého.
Rozhovor sa ďalej niesol v podobnom duchu ako predtým položená otázka, na čo sa Kelly vyjadril, že do relácie neprišiel kvôli negativite, ale pre pozitívne veci. "Ak sa ma opýtate otázku, ktorá bude negatívna, odídem," varoval moderátorku. Tá sa ho spýtala ako vníma sex, na čo ju obvinil z výsluchu a odišiel.
Štyridsaťosemročný R. Kelly, celým menom Robert Sylvester Kelly, sa na hudobnej scéne pohybuje od roku 1989. Debutoval albumom Born Into The 90's (1992), ktorý nahral spolu so skupinou Public Announcement. O rok neskôr vydal prvú sólovku 12 Play, po ktorej nasledovalo ďalších jedenásť štúdioviek. Okrem toho má na konte dva spoločné albumy s rapperom Jay Z - The Best Of Both Worlds (2002) a Unfinished Business (2004). Jeho najznámejším hitom je skladba I Believe I Can Fly, za ktorú dostal v roku 1998 tri ceny Grammy. Odvtedy sa však v médiách objavoval skôr v súvislosti s prípadom šírenia detskej pornografie. Po viac ako šesťročnom súdnom procese ho v roku 2008 zbavili všetkých obvinení.

Anglického hudobníka Chrisa Martina zažaloval fotograf, do ktorého koncom januára vrazil džípom, keď s bývalou partnerkou Gwyneth Paltrow a ich dvoma deťmi Apple a Mosesom opúšťal areál reštaurácie v kalifornskej Santa Monice.
Richard Terry v žalobe tvrdí, že 38-ročný spevák kapely Coldplay úmyselne stočil volant doprava, vyšiel s autom na chodník a narazil doňho. Následne z miesta odišiel bez toho, aby sa uistil, či je paparazzo v poriadku. Toho museli ošetriť v nemocnici. Terry okrem toho uviedol, že Martin mal už v minulosti konflikty s reportérmi, pri ktorých sa správal agresívne. Celý incident zachytil iný fotograf, ktorý stál na druhej strane ulice. Ako však uviedol portál TMZ, Terry a nemenovaný druhý fotograf mohli byť vopred dohodnutí, že Martina vyprovokujú a následne incident zaznamenajú.
Chris Martin je frontmanom spomínanej kapely Coldplay, ktorá vznikla v roku 1996 v Londýne a zatiaľ vydala sedem štúdioviek - Parachutes (2000), A Rush Of Blood To The Head (2002), X&Y (2005), Viva La Vida Or Death And All His Friends (2008), Mylo Xyloto (2011), Ghost Stories (2014) a A Head Full Of Dreams (2015). So všetkými s výnimkou poslednej menovanej sa im podarilo dobyť UK Chart. Kapela má na konte celkovo sedem cien Grammy, osem BRIT Awards, šesť Q Awards či päť NME Awards.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Účet českého premiéra Bohuslava Sobotku na sociálnej sieti Twitter sa v stredu dopoludnia stal terčom útoku rasistických hackerov. Informuje o tom dnes spravodajský server Novinky.cz.
Počas návštevy predsedu vlády v areáli vo Vrběticiach sa na jeho twitterovom konte začalo zverejňovať množstvo správ s nenávistným a neskrývane rasistickým obsahom.
Sobotku v čele stránky, ktorá začala odkazovať na rasistický web, označili za vlastizradcu. Veľa uverejnených príspevkov smerovalo najmä proti utečencom.
Neskôr sa na Sobotkovom účte začali objavovať tiež xenofóbne príspevky v angličtine, ktoré mali premiéra diskreditovať v zahraničí.
Kancelária premiéra Novinkám potvrdila, že o incidente vie. "Situáciu aktuálne riešime a snažíme sa tento útok zastaviť," doplnil hovorca premiérovho kabinetu Martin Ayrer.

Copyright © TASR 2015

DNES NA JEDNOTKE


DNES NA JEDNOTKE


Nový človek prichádza na svet a nad jeho osudom bdejú tri sudičky. Jedna ho obdarí výnimočnými vlastnosťami, druhá mu postaví do cesty mnohé prekážky a tretia mu poradí, ako napriek všetkému môže v živote nájsť svoje šťastie. Čo sa však stane, ak jedna zo sudičiek nesplní svoju úlohu? V rozprávkovom príbehu plnom napätia, humoru a prekvapení sa o tom na vlastnej koži presvedčí láskavá a múdra dievčina Johanka... Nebude v ňom chýbať ani tvrdohlavý princ, nespravodlivý a chamtivý strýko, či zábudlivá vila Tea, no najmä veľa lásky, ktorá, ako to už v rozprávkach býva, pomôže aj Johanke zdolať skoro všetky
prekážky osudu.


Premiéra novej rozprávky Juraja Nvotu Johankino tajomstvo už 25. decembra o 20:25 na Jednotke.


Hrajú: Dominika Zeleníková, Emília Vášáryová, Filip Cíl, Ondřej Vetchý, Szidi Tobias,, Kristína Peláková, Ondrej Hraška, Matej Landl, Martin Durkáč, Jana Oľhová, Vladimír Jedľovský, Milan Ondrík, Karol Čálik, Henrieta Jančišinová Kolláriková a ďalší.

Štedrý, ako pre koho

Štedrý, ako pre koho


Jednotka rovnako .Výborný primetime. V ňom rozdrtila JOJ /20,9% ku 9,3%/.
Sedem zhavranelych bratov bodovalo. Sledovanosť 14,4% a podiel na trhu 27,1 %
Dvojka trochu posilnila.
Markíza slabo, ale posilnila prime time.. 
Jojka opäť potvrdila nezáujem divákov o programming tejto stanice na Vianoce. 
TA 3 rovnako slabo.Celodenný podiel

Jednotka – Celodenný 12,9 % / 12,9,% - 2014/ ;

Dvojka – Celodenný 3,0 % /1,7 %- 2014 /;
Markíza - Celodenný  22,3 % / 22,0 %/- 2014 / ;
Doma – Celodenný 3,9 % / 3,5 % - 2014/ ;
DAJTO - Celodenný 4,4% /4,9 % -2014/
JOJ - Celodenný 12,0% /13,3 % - 2014/ ;
JOJ PLUS – Celodenný 3,0 % / 5,1 % -2014/ ;
WAU -Celodenný 1,6 % /1,2%-2014 /;
Senzi- Celodenný  0,6% / 0,5%-2014/;
RIK- 0%;
TA 3 – Celodenný 1,4 % / 1,4 % - 2014/Prime Time :


Jednotka - 20,9 %, / 2014- 21,5 % /;

Dvojka -2,2 % , / 2014- 1,8 % /;
Markíza - 30,8 % , / 2014- 27,0 % /;
Doma –  2,1 % , / 2014- 1,4 % /;
DAJTO - 3,5  % / 2014- 3,1 %/ ;
JOJ - 9,3 % ; / 2014- 12,7 % /;
JOJ PLUS – 2,1 %, / 2014- 3,5 % /;
WAU- 1,2 %; / 2014- 1,2 % /;
Senzi- 0,4  %; / 2013- 0,4 % /;
RIK- 0%;
TA 3- 1,5 % / 2014- 1,4 % /;

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

23. 12. 2015

Zomrel Brooke McCarter

Zomrel Brooke McCarter

Vo veku 52 rokov zomrel americký herec Brooke McCarter, ktorý sa preslávil najmä ako Paul vo filme Stratení chlapci (1987). Rodák z Philadelphie v Pensylvánii skonal v utorok 22. decembra v jeho dome na Floride na následky dlhodobého ochorenia. Ako informoval hercov hovorca, smrť nastala v dôsledku zlyhania pečene po tom, ako mu diagnostikovali vzácne genetické ochorenie. „Odišiel dnes ráno, obklopený blízkou rodinou a priateľmi, vrátane jeho dvanásťročnej dcéry Kaitlin McCarter. Budeme na neho spomínať ako na talentovaného herca a hudobníka,“ uviedla McCarterova rodina vo vyhlásení, v ktorom ocenili aj modlitby priateľov či fanúšikov. Vyzvali tiež k podpore ďalšieho výskumu deficitu alfa-1-antitrypsínu (AAT), ktorým trpel.
Brooke McCarter sa narodil 22. apríla 1963. Začínal ako model v prestížnej newyorskej agentúre Ford, po tom ako vyhral súťaž talentov na vysokej škole. Robil kampane pre značky Levi's či JC Penney. Zapojil sa do študijného programu herectva, spevu a tanca. Neskôr študoval výhradne pod dohľadom herečky Stelly Adler. Ihneď po skončení štúdia v New Yorku sa presťahoval do Los Angeles, kde pracoval pre známe značky ako napríklad Pepsi, Miller či Chevrolet. V roku 1986 debutoval v celovečernom akčnom filme Nárez, kde sa okrem neho predstavili aj skejtbordista Tony Hawk či herec Josh Brolin. O rok neskôr získal rolu v televíznom seriáli The Twilight Zone (1985 - 1989). Známym sa stal až vďaka spomínanému filmu Stratení chlapci s upírskou tematikou. Jeho posledným celovečerným filmom pred hereckou pauzou bola snímka Wired (1989). V roku 1998 sa rozhodol opustiť Hollywood a začal podnikať v oblasti telekomunikácií. Vo filme sa objavil až v roku 2009 a to v hororovej komédii Uh-oh Show. Neskôr účinkoval v horore Emerging Past (2011).

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

TO JE TV!

TO JE TV!

VIANOCE SO SLOVENSKÝM FILMOVÝM ÚSTAVOM

VIANOCE SO
SLOVENSKÝM FILMOVÝM ÚSTAVOM


Slovenskú filmovú klasiku ponúknu tradične aj počas tohtoročných vianočných sviatkov televízie, a to tak verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska, ako aj súkromná televízia Markíza. Obľúbené filmy ako Pacho, hybský zbojník a rozprávky, medzi ktorými nebude chýbať Perinbaba či Soľ nad zlato, sú z archívnych zbierok Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Na obrazovky ako prvý zavíta už dnes o 20:30 (TV Markíza) legendárny Pacho, hybský zbojník. Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová. Doplnila, že snímka, ktorú podľa rovnomennej poviedky Petra Jaroša z roku 1975 nakrútil režisér Martin Ťapák, bola vlani najsledovanejším filmom z archívu SFÚ a v slovenských televíziách patrí k divácky najúspešnejším slovenským titulom. Zo všetkých filmov z archívu SFÚ uvádzaných počas sviatkov je šesť v HD kvalite, a to Perinbaba, Kráľ Drozdia brada, Soľ nad zlato a Fontána pre Zuzanu z programu TV Markíza a Majster kat a Rodná zem z programu RTVS.
Okrem filmov z archívu SFÚ však na obrazovkách všetkých slovenských televízií nájdu diváci aj ďalšie obľúbené rozprávky a filmy, medzi nimi aj množstvo titulov z českej i slovenskej produkcie, ako napríklad S tebou ma baví svet, Pávie pierko, Kubo, Bol raz jeden kráľ..., Tri oriešky pre popolušku, Láska na vlásku a iné. RTVS avizuje na Vianoce na Jednotke každý večer jednu rozprávkovú novinku. Na Štedrý večer uvedenie česko-slovenský titul Sedem zhavranených bratov podľa scenára a v réžii Alice Nellis. Na 1. sviatok vianočný ponúka televíznu rozprávku Johankino tajomstvo v réžii Juraja Nvôtu a na 2. sviatok vianočný Svätojánsky venček (Veneček), ktorý RTVS pripravila v spolupráci s Českou televíziou v réžii Jiřího Stracha.
Slovenské televízne obrazovky patria počas Vianoc aj Jakubiskovej Perinbabe (1985), rozprávke o starenke, ktorá sa starala o sneh, a o Jakubovi, ktorý sa nebál smrti, v hlavnej úlohe s talianskou herečkou Giuliettou Masinou s hlasom Evy Krížikovej. Tento z vlaňajška druhý nasledovanejší film z archívu SFÚ v slovenských televíziách ponúkne TV Markíza už tradične na Štedrý deň. Medzi klasickými rozprávkami nebudú vo vysielaní domácich televízií chýbať ani ďalšie slovenské filmové rozprávky z SFÚ. TV Markíza uvedie 24. decembra aj filmovú adaptáciu rovnomennej rozprávky Pavla Dobšinského Plavčík a Vratko (1981) o chlapcovi, ktorý priplával po vode, o troch Vratkových zlatých vlasoch a o láske ku krásnej princeznej Julienke, ktorú nakrútil Martin Ťapák. Na prvý sviatok vianočný Markíza odvysiela Kráľa Drozdia brada (1984) od režiséra Miloslava Luthera nakrúteného podľa rozprávky bratov Grimmovcov a aj rozprávku Soľ nad zlato (1982) od Martina Hollého o sile ľudskej lásky. Vysielať sa bude aj hudobný film Fontána pre Zuzanu (1985) Dušana Rapoša (23.12.). Po novom roku si diváci na TV Markíza z archívu SFÚ pozrú legendárny dvojdielny film o našom národnom hrdinovi Jánošík I, II (1962 – 1963) od režiséra Paľa Bielika.
V programe verejnoprávnej RTVS bude možné filmy SFÚ vidieť na Jednotke i Dvojke. V závere roka, 28. decembra prinesie Jednotka RTVS Poslednú bosorku (1957) režiséra Vladimíra Bahnu, odohrávajúcu sa v 18. storočí o mladom dievčati, ktoré sa stalo modelom pre obraz Umučenia svätej Júlie, za čo ju cirkevní hodnostári odsúdili ako bosorku. Na 29. decembra RTVS na Jednotke uvedie film Paľa Bielika film Majster kat (1966) s Vladom Müllerom v úlohe kata o priateľstve dvoch mužov, ktoré náklonnosť k jednej žene zmení na nenávisť. Dvojka na Štedrý deň odvysiela hudobno-tanečný film Rodná zem (1953) Josefa Macha, ktorý oslavuje ľudovo-umeleckú tvorivosť slovenského národa.
Ako ďalej informovala Simona Nôtová z SFÚ, dva slovenské filmy počas sviatkov uvedie v pravidelnom slovenskom programovom okne aj český kanál CS Film. Pôjde o tituly Mŕtvi učia živých (1983) režiséra Marina Hollého, ktorý sa bude vysielať už dnes o 20:00 a Prípad Barnabáš Kos (1964) od Petra Solana zaradený do vysielania 28. decembra o 20:00. Okrem sviatočného času je filmy zo SFÚ možné vidieť v slovenských i českých televíziách aj počas roka pri rôznych príležitostiach a výročiach významných slovenských tvorcov, dodala tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu.
2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

22. 12. 2015

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Spoločnosť Azet.sk, ktorá patrí vydavateľstvu Ringier Axel Springer Slovakia, a.s., zakladá pre svoj online inzertný biznis novú dcérsku spoločnosť United Classifieds, s. r. o. Tá sa stáva výlučným vlastníkom realitného inzertného portálu reality.sk. Spoločnosť Akcionár, s. r. o., ktorá je súčasťou skupiny Penta Investments, investuje v United Classifieds.
Azet.sk previedla všetku svoju činnosť v oblasti online inzercie vrátane 100-percentného podielu v spoločnosti Autovia, s. r. o. a podielu 42,1 % v Narks Infoservis, a.s. do novozaloženej dcéry United Classifieds s účinnosťou od 1. decembra. Tá následne od spoločnosti Akcionár získala aj všetky zostávajúce akcie Narks Infoservis, prevádzkovateľa portálu reality.sk a stala sa jeho výlučným vlastníkom.
Akcionár sa zároveň rozhodol investovať do United Classifieds a získať tak 40-percentný podiel ako finančný investor. Azet.sk si ponechá výlučnú riadiacu kontrolu nad spoločnosťou United Classifieds, pričom generálnou riaditeľkou sa stane Katarína Trnovcová, ktorá v minulosti pôsobila ako riaditeľka online inzercie a segmentu malých a stredných podnikov v Azet.sk.
"Prostredníctvom tejto novej štruktúry chceme ďalej rozvíjať naše aktivity v oblasti online inzercie," povedal výkonný riaditeľ Ringier Axel Springer Slovakia a Azet.sk. Milan Dubec. "V oblasti online inzercie vidíme veľký potenciál. United Classifieds považujeme za dobrú investičnú príležitosť a veríme schopnosti Azet.sk túto činnosť ďalej rozvíjať," uviedol investment manager skupiny Penta Investments Peter Andits.
Portfólio Azet.sk v oblasti online inzercie pozostáva z portálu Bazar.sk, z realitných inzertných portálov Nehnutelnosti.sk, Byty.sk, Chaty.sk a Novostavby.sk, ako aj z automobilových inzertných portálov Autobazar.sk, Autovia.sk, Noveauta.sk, ABmanager.sk a Autozor.sk.
Spoločnosť Ringier Axel Springer Slovakia, a. s., je najväčší multimediálny vydavateľský dom na Slovensku. Vydáva najčítanejší denník Nový čas, vo svojom portfóliu má aj magazíny, knihy, online portály, e-shop a aplikácie pre iPad, iPhone a Android. Od decembra 2010 vlastní vydavateľstvo Ringier Axel Springer Slovakia 70-percentný podiel v spoločnosti Azet.sk, ktorá je jednotkou na slovenskom internetovom trhu.
Ringier Axel Springer Slovakia je súčasťou švajčiarsko-nemeckej vydavateľskej skupiny Ringier Axel Springer Media AG, ktorá je vedúca integrovaná multimediálna korporácia v strednej a východnej Európe. Spoločnosť so sídlom vo švajčiarskom Zürichu vydáva noviny a časopisy, prevádzkuje webové a mobilné platformy a vlastní tlačiarne. Ringier Axel Springer Media AG je joint venture spoločností Ringier AG a Axel Springer AG.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ
Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) udelila na svojom dnešnom zasadnutí vysielateľovi Markíza – Slovakia, spol. s r.o. pokuty v celkovej výške 10-tisíc eur. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa rady Lucia Jelčová, pokutu 4 500 eur dostal vysielateľ za porušenie zákona o vysielaní a retransmisii za to, že 22. júla tohto roku odvysielal upútavky na programy Zámena manželiek, Rodinné prípady, Twilight sága: Úsvit časť 1, Škorpión, Dědičství aneb kurvahošigutntág a Enderova hra a dňa 23. júla upútavku na program Mechanik zabijak bez ich rozoznateľného a zreteľného oddelenia od iných častí programovej služby tak, aby neboli zameniteľné s inými zložkami programovej služby. Pokutu 3 500 eur dostal vysielateľ za porušenie pravidiel čestnosti a slušnosti reklamy a telenákupu, tým, že 6. júla odvysielal upútavku na program Šerifovia a dňa 3. augusta reklamu na kinofilm Vykoľajená. Pokutu vo výške 2 000 uložila rada vysieľateľovi za to, že 26. júna o 18:03 odvysielal program Rodinné prípady, ktorý označil ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov napriek tomu, že obsahoval expresívne a vulgárne vyjadrovanie, pre ktoré mal byť klasifikovaný ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

RTVS NEWS

RTVS NEWSRozhlas a televizia Slovenska a Česká televízia uzavreli koprodukčnú zmluvu na program Doktor Martin II. séria.
Celkový rozpočet nákladov na výrobu AVD je:


75.815.504,- Kč
2.782.730,92€


Pomer koprodukčných vkladov:
ČT 82%, RTVS 18%.RTVS sa na úhrade nákladov na výrobu AVD podieľa koprodukčným vkladom v celkové výške max. 504.000,- EUR + DPH, tj. 31.500,- EUR + DPH/1 diel AVD .


 

21. 12. 2015

MEDIA NEWS


 MEDIA NEWS

 


Bývalý spravodajca americkej televízie Fox Greg Burke sa stal námestníkom vatikánskeho hovorcu. Do funkcie, ktorej sa ujme 1. februára 2016, ho vymenoval pápež František. Informovala o tom dnes agentúra AP.
      Greg Burke začal v roku 2012 pracovať ako konzultant pre komunikáciu pri vatikánskom Štátnom sekretariáte.
      Burke je členom konzervatívneho hnutia Opus Dei a bude podriadeným dlhoročného vatikánskeho hovorcu, jezuitu Federica Lombardiho.
      Vatikán dnes súčasne oznámil, že novým riaditeľom Vatikánskeho televízneho centra (CTV), ktoré informuje o aktivitách pápeža na verejnosti i v súkromí, sa stal Stefano D'Agostini.
      Agostini doteraz pôsobil ako technický riaditeľ CTV. Funkcie sa ujme po Mons. Dariovi Edoardovi Viganóovi, ktorý bol vymenovaný za prefekta nového vatikánskeho sekretariátu pre komunikáciu. Cieľom tejto ustanovizne je zjednotiť a koordinovať prácu rozličných vatikánskych médií.
 
Copyright © TASR 2015

Aktuality.sk si vymysleli príbeh o Ficovi a archeológovi

Aktuality.sk si vymysleli príbeh
o Ficovi a archeológoviPo tom, čo bol spravodajský portál Aktuality.sk usvedčený z koordinácie práce svojich komentátorov s opozičnou stranou, voči čomu predseda vlády protestoval u vedenia spoločnosti Rinigier, dnes tento portál opätovne potvrdil svoj záujem, aktívne vstupovať do predvolebnej kampane. Vo svojom dnešnom článku portál bez akýchkoľvek podložených faktov vykonštruoval príbeh o údajnej známosti predsedu vlády s človekom, ktorého však R. Fico osobne vôbec nepozná. Pritom už titulok predmetného článku "Chváli sa kamarátstvom s Ficom, získal zákazku pri výstavbe závodu Jaguar", názorne demonštruje, na akej „vode“ je tento príbeh postavený.


Ak majú byť dôkazmi o údajnom osobnom vzťahu premiéra s uvedenou osobou tvrdenia o "údajnom kamarátovi", alebo ešte lepšie o niekom, kto sa "chváli" kamarátstvom s R. Ficom, potom nemožno považovať takéto články za viac ako krčmové reči, v tomto prípade, žiaľ, publikované na stránke spravodajského portálu. Čo len opätovne potvrdzuje politický zámer tohto portálu v predvolebnej kampani. Je príznačné, že pri dobrých ekonomických a iných konkrétnych výsledkoch vlády a súčasnej neschopnosti politickej opozície ponúknuť krajine skutočnú alternatívu, preberajú niektoré médiá na seba rolu opozičných tlačových orgánov. Súčasne je to však porušením všetkých zásad novinárskej práce, voči ktorým bude Úrad vlády SR vždy ostro protestovať.

Reakcia na zavádzajúce informácie denníka SME

Reakcia na zavádzajúce informácie
denníka SME
Ministerstvo obrany SR sa ostro ohradzuje voči výmyslom denníka SME v článku: „Opravovne padajú, Glváč čaká na titulnej strane a „Opravovne robia čudné obchody“ na strane 4 zo dňa 21.12.2015, ktorých autorom je Peter Kováč. V článku sú uvedené klamstvá a zavádzajúce informácie. Nie je pravda, že minister obrany Martin Glváč v súvislosti s Leteckými opravovňami Trenčín a.s. nekoná, čaká resp. mlčí, ako o tom píše denník SME. Ministerstvo obrany okamžite po rokovaní v LOTN podniklo kroky v súvislosti s manažmentom spoločnosti a odborársky predák Viliam Jánošík je o nich informovaný.
Personálnym opatreniam musí predchádzať rozhodnutie o udelení požadovaného stupňa bezpečnostnej previerky. Vykonáva ju Národný bezpečnostný úrad, nie Ministerstvo obrany SR, ktoré nemá na tento proces žiadny dosah. Rezort obrany bude postupovať v súlade so zákonmi, nie tak ako predchádzajúce vedenie, ktoré zákony nerešpektovalo. Tvrdenie redaktora, že minister obrany môže manažment kedykoľvek vymeniť je preto absolútnym nezmyslom a hrubým zavádzaním. Ministerstvo obrany SR žiada denník SME o opravu nepravdivých informácií. Z medializovaných informácií vyplýva, že zamestnanci podniku sú s najväčšou pravdepodobnosťou zavádzaní predstaviteľmi odborov, a to aj napriek tomu, že o situácii a krokoch ministerstva odborový predák dobre vie. Z tohto dôvodu bude na nasledujúcej návšteve LOTN a.s. minister obrany hovoriť priamo so zamestnancami, pretože je evidentné, že nemajú správne informácie, a to ani o procese zrušenia prenájmu LOTN a.s.
Ministerstvo obrany SR musí konštatovať, že zámerom denníka SME nebolo objektívne informovať svojich čitateľov, pretože z poskytnutých informácií redaktor vykonštruoval články, ktorých zjavným cieľom bolo očierniť osobu ministra obrany.
LOTN a.s. má svoje vlastné vedenie. To je zodpovedné za fungovanie podniku, nie minister obrany. Je však evidentné, že úmyslom autora a denníka SME bolo jednoznačne škandalizovať osobu ministra. Autor článkov vydáva akési svoje pochybnosti o fungovaní podniku za prešľapy, len aby čitateľov presvedčil o vlastnej pravde.
LOTN a.s. poskytla redaktorovi informácie na jeho otázky. Autor však z odpovedí vybral iba to, čo mu zapadalo do jeho umelo vykonštruovanej „kauzy“. Spoločnosť Dapelux s.r.o. vykonáva v LOTN a.s. upratovacie práce od roku 2007. Zmluvu podpisovalo vedenie LOTN a.s., nie ministerstvo obrany a hoci sa za toto obdobie vystriedali štyria ministri, o čom redaktor veľmi dobre vedel, napísal že ide o čudné obchody súvisiace so súčasným ministrom. Teda presne v zmysle, ako keby Denník SME a jeho zamestnancov niekto obvinil, že sú spoluzodpovední za tunelovanie nebankových spoločností, len preto, že spoluvlastníkom denníka SME bol J.M..
Autor kriticky píše aj o komerčnom prenájme nevyužívanej výrobnej haly LOTN a.s. súkromnej spoločnosti. Na rovnakej báze, teda komerčnom prenájme, je v priestoroch LOTN a.s. organizovaný napríklad aj festival Pohoda. Ak by chcel byť autor objektívny, musel by napadnúť aj tento komerčný prenájom, ale to by sa dotýkalo niekoľkých tisícov návštevníkov a tých si pohnevať nechce, takže účelovo opäť použil len to, čo mu zapadalo do jeho konštrukcií.
Denník SME píše o pochybnostiach aj v prípade predaja ubytovne v Trenčíne. Ponukové konanie na predaj uvedenej nehnuteľnosti bolo uverejnené v celoštátnom denníku Pravda ako aj v regionálnom periodiku Pardon a samozrejme na webovej stránke LOTN a.s. Do ponukového konania sa zapojili štyri spoločnosti, pričom víťazná ponuka prevyšovala zostatkovú hodnotu objektu. Nehnuteľnosť bola postavená v roku 1944 a predávala sa bez pozemku.


TO JE TV!

TO JE TV!


Sv. Albína - klobásy do komína.

Sv. Albína - klobásy do komína
Jednotka horšie.
Dvojka horšie.
Spolu horšie - 11.90 % .


Markíza lepšie.
TV Doma horšie.
DAJTO horšie.
Spolu lepšie - 32,00%


JOJ lepšie.
JOJ PLUS horšie.
WAU lepšie.
SENZI horšie.
RIK rovnako.
Spolu rovnako- 21,70%


TA 3 horšie.Jednotka - 9,70 % ;
Dvojka - 2,20 % ;
Markíza - 22,80 % ;
TV DOMA - 4,90 % ;
DAJTO- 4.30%
TV JOJ – 15.70% ;
JOJ PLUS- 3,40%;
WAU - 1.90 %;
SENZI- 0.60 %
RIK -0,10%
TA 3 - 1.50 %

20. 12. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americká herečka Whoopi Goldberg sa predstaví v pripravovanom seriáli inšpirovanom životom americkej rapperky Nicki Minaj. O obsadení informovala svojich fanúšikov a fanúšičky samotná interpretka v piatok prostredníctvom služby Instagram. Šesťdesiatročná Goldberg si v projekte s názvom Nicki zahrá Minajinu susedu Marthu.
Okrem komičky budú v seriáli účinkovať aj Selita Ebanks v úlohe interpretkinej matky Grace či Ariana Neal, ktorá stvárni rapperku, keď bola ešte dieťa. Projekt totiž zobrazí jej detstvo a dospievanie, ktoré prežila v newyorskej štvrti Queens.
Tridsaťtriročná hudobníčka sa taktiež v seriáli objaví, pričom sa zároveň postará aj o jeho produkciu. Dej epizód bude mať na starosti Kate Angelo, ktorá sa podieľala aj na snímkach Záložný plán (2010) či Sex Tape (2014). Nakrúcanie, ktoré bude viesť Tim Story, by sa malo začať onedlho.
Whoopi Goldberg, vlastným menom Caryn Elaine Johnson, debutovala v roku 1985, keď sa predstavila v úspešnom filme Stevena Spielberga Purpurová farba, ktorý jej vyniesol nomináciu na Oscara za herecký výkon v hlavnej úlohe. V roku 1991 získala Oscara ako najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe filmu Duch (1990). Diváci a diváčky ju môžu poznať aj zo snímok Klárino srdce (1988), Dlhá cesta domov (1990), Sestra v akcii (1992), Hráč (1992), Sestra v akcii 2: Opäť v habite (1993), Made in America (1993), Corrina, Corrina (1994), Narušenie (1999), Čarovná krajina škriatkov (1999) či Miliónové preteky (2001).
Nicki Minaj, vlastným menom Onika Tanya Maraj, odštartovala hudobnú kariéru v roku 2007 mixtapeom Playtime Is Over. Prvý album Pink Friday vydala v novembri 2010 a v USA aj vo Veľkej Británii zaň získala platinu. Pochádzajú z neho single ako Moment 4 Life (feat. Drake), Super Bass alebo Fly (feat. Rihanna). Druhú štúdiovku s názvom Pink Friday: Roman Reloaded, ktorá obsahuje napríklad hit Starships, vydala v roku 2012. Vlani v decembri predstavila nahrávku The Pinkprint. Svoj hlas prepožičala Steffie v animovanej snímke Doba ľadová: Zem v pohybe (2012) a objavila sa v romantickej komédii Jedna za všetky (2014).

Amerického herca Dwaynea Johnsona, jeho kolegu Marka Wahlberga a spoločnosť HBO obvinili z plagiátorstva, ktorého sa mali dopustiť v seriáli Hráči (2015). Tvorcov vrátane Johnsona a Wahlberga, ktorí seriál produkujú, žalujú scenáristi Everette Silas a Sherri Littleton. Tí tvrdia, že tvorcovská skupina od nich prebrala koncept projektu s názvom Off Season, ktorý napísali ešte v roku 2007. Ako uvádzajú v žalobe, v roku 2009 takmer s Johnsonom a Wahlbergom podpísali zmluvu o spolupráci. Obaja herci však od toho neskôr odstúpili údajne pre žiadosť scenáristickej dvojice, aby ich v titulkoch uvádzali ako tvorcov. Výška odškodného, ktorú požadujú, zatiaľ nie je známa.
Štyridsaťtriročný Johnson v seriáli, známom aj pod názvom Ballers, zároveň účinkuje ako jedna z hlavných postáv. Zatiaľ čo on ani 44-ročný Wahlberg sa k žalobe nevyjadrili, jeden zo zástupcov HBO uviedol, že spoločnosť sa obvinenia neobáva.
Dwaynea Johnsona považujú za jedného z najlepších profesionálnych wrestlerov všetkých čias. Jeho debutom na striebornom plátne bola malá úloha Kráľa Škorpióna v snímke Múmia sa vracia (2001). O rok neskôr prišiel film Kráľ Škorpión (2002), vďaka ktorému sa Johnson so sumou 5,5 milióna amerických dolárov dostal do Guinnessovej knihy rekordov ako herec s najvyšším honorárom za prvú hlavnú úlohu. Diváci ho môžu poznať aj zo snímok Vitajte v džungli (2003), Kráčajúca skala (2004), Buď cool (2005), Plán hry (2007), Dostaňte agenta Smarta (2008), Hora čarodejníc (2009), Fízli zo zálohy (2010), Rýchlo a zbesilo 5 (2011), G.I. Joe: Odveta (2013), Pot a krv (2013), Rýchlo a Zbesilo 6 (2013), Hercules (2014), Rýchlo a zbesilo 7 (2015) alebo San Andreas (2015).
Mark Wahlberg sa stal známym ako líder hip-hopovej formácie Marky Mark and the Funky Bunch, s ktorou vydal dva albumy. Hereckú kariéru odštartoval v roku 1993 v televíznom filme Nebezpečná učiteľka a následne sa ukázal napríklad v snímkach Zobuďte sa, vojaci! (1994), Hriešne noci (1997), Traja králi (1999), Planéta opíc (2001), Lúpež po taliansky (2003), Štyria bratia (2005), Ostreľovač (2007), Noc patrí nám (2007), Max Payne (2008), Pevné puto (2009), Macík (2012), Pot a krv (2013), Na život a na smrť (2013), Transformers: Zánik (2014) či Macík 2. Za herecký výkon vo filme Na druhej strane (2006) a produkciu športovej drámy Fighter (2010) ho nominovali na Oscara.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Američania mohli v sobotu večer sledovať v televízii v priamom prenose z New Hampshiru poslednú tohtoročnú debatu troch z uchádzačov o prezidentskú kandidatúru Demokratickej strany - bývalej ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej, senátora Bernieho Sandersa a bývalého guvernéra štátu Maryland Martina O'Malleyho. Clintonová využila svoje úvodné slovo na výzvu k voličom, aby zabránili republikánom "zrušiť" reformy zavedené vládou prezidenta Baracka Obamu - ako je napríklad zákon o zdravotnej starostlivosti či daňové úľavy.
"Výrazne sa rozchádzame, my, ktorí sme dnes tu na pódiu, so všetkými našimi republikánskymi náprotivkami," citovala ju tlačová agentúra AP. Clintonová voličom zdôraznila, že demokrati toho chcú ešte veľa urobiť.
Jej hlavný protikandidát senátor Bernie Sanders sa Clintonovej i svojim voličom v úvode ospravedlnil za to, že člen jeho tímu manipuloval neoprávnene s databázou Clintonovej volebného tímu o jej voličoch, ktorú spravuje celoštátny výbor strany. Zamestnanca prepustili, povedal.
Clintonová ospravedlnenie prijala a konštatovala, že toto podľa nej Američanov nezaujíma.
O'Malley v úvode povedal, že USA nikdy nesmú kapitulovať pred "fašistickými sľubmi miliardárov s veľkými ústami". Hovoril o vedúcom republikánskom kandidátovi na prezidenta Donaldovi Trumpovi. Povedal tiež, že USA nesmú kapitulovať ani pred teroristami a rasistami.
Zaútočil na Clintonovú a Sandersa, že robia príliš málo pre posilnenie zákonov o zbraniach. Za nedostatok pokroku v bezpečnosti zbraní podľa neho môže "politický prístup Washingtonu", ktorí obaja reprezentujú.
Demokrati na rozdiel od republikánov viedli doteraz relatívne civilnú predvolebnú kampaň.

Copyright © TASR 2015

Reklamná pauza, môžete sa...

Reklamná pauza, môžete sa...


RTVS NEWS

RTVS NEWS

Cyklus dokumentárnych filmov Prvá (2014) sa dočká nových častí. Spoločnosť Hitchhiker Cinema v koprodukcii s RTVS a Slovenským filmovým ústavom pripravuje šesť nových dielov, ktoré divákom a diváčkam predstavia ďalšie významné Slovenky. Premiéru prvých nových častí tvorcovia naplánovali na marec.
Dokumenty z cyklu Prvá približujú život a prácu slovenských žien, ktoré sa ako prvé presadili v rôznych oblastiach života, od vedy po umenie. Ako tvorcovia uvádzajú, prostredníctvom týchto portrétov sa snažia oživiť spomienky na tieto priekopníčky a vrátiť ich do spoločenskej pamäte, kam patria rovnako ako viac spomínaní muži na čele s Ľudovítom Štúrom či Milanom Rastislavom Štefánikom. Doteraz autori cyklu ponúkli dokumenty o divadelnej režisérke Magde Husákovej-Lokvencovej, feministke Hane Gregorovej, fotografke Irene Blühovej a špiónke Beatrix "Trixi" Pospíšilovej Čelkovej. O ich réžiu sa postarali Peter Kerekes, Lenka Moravčíková-Chovanec a tiež autorka námetu Zuzana Liová.
Pripravované časti sa budú venovať prvej slovenskej astronómke Ľudmile Pajdušákovej, etnografke Soni Kovačevičovej, prekladateľke Zore Jesenskej, botaničke Izabele Textorisovej, speváčke Magdaléne Schwingerovej a pilotke Ľudmile Šapošnikovovej. „Výber podľa kritéria 'prvá' nás priviedol k ženám z dvoch či troch generácií, z ktorých mnohé sa navzájom poznali. Práca niektorých mala veľký prínos, význam ďalších je v tom, že sa vôbec odhodlali ísť inou cestou ako ich rovesníčky. Jedny sa k svojmu prvenstvu dostali náhodou, pre ďalšie bola ich práca všetkým. Na ich príbehoch sa môžeme naučiť veľa o profesii, ktorej sa venovali. Zaujímavé je sledovať, ako veľmi zasahovala doba, v ktorej žili, do ich osudov a akými rôznymi spôsobmi sa s tým vyrovnali, aké postoje zaujali a prečo," priblížila Zuzana Liová. "Rovnako si môžeme uvedomiť, že silné ženy, ktoré sa vymykali tradičným predstavám o svojej stereotypne určenej role, boli v našej spoločnosti už dávno. Zaujalo ma aj to, ako sa snažili zostať vnútorne slobodné - bez ohľadu na to, či tým ubližovali okoliu, stavali sa voči predsudkom a okolnostiam doby,“ dodala.
Ku dokumentu o astronómke Ľudmile Pajdušákovej tvorcovia už pripravili trailer, ktorý zverejnili na portáli Vimeo. „Bola slávnou objaviteľkou komét, nadšenou popularizátorkou astronómie a šéfovala astronómom na Slovensku viac ako tri desaťročia aj vďaka tomu, že 'prištrikovala' do prednášok o vesmíre aj kus ideológie - vedecký materializmus. Verejnosť ju obdivovala a mala za vzor," povedala o Pajdušákovej režisérka Lenka Moravčíková-Chovanec. S filmárkou na dokumente spolupracovali kameraman Richard Krivda a strihač Marek Kráľovský. Animácie navrhli a zrealizovali Veronika Obertová a Michaela Čopíková z Ové Pictures.
Na nových častiach okrem spomínaných režisérov pracujú aj filmári Tereza Križková, Róbert Šveda, Jana Bučka a Marek Šulík. Tvorcovia plánujú podporiť dokumentárny cyklus aj prostredníctvom vzdelávacej kampane na internete a v médiách. Prvé z nových dokumentov budú mať premiéru počas Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, ktorý sa začne v Bratislave, kde potrvá od 17. do 23. marca. Celý cyklus sa na obrazovky RTVS dostane na jeseň.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.