7. 11. 2015

TO JE TV!

TO JE TV!


Zomrela Melissa Mathison

Zomrela Melissa Mathison

Vo veku 65 rokov zomrela americká scenáristka Melissa Mathison. Bývalá manželka Harrisona Forda podľahla v stredu v rodnom Los Angeles rakovine. Smutnú správu potvrdila americkému magazínu Entertainment Weekly sestra zosnulej Melinda Johnson. Na úmrtie už reagoval režisér Steven Spielberg, s ktorým Mathison spolupracovala na kultovej snímke E.T. - Mimozemšťan (1982). "Melissa mala srdce, ktoré žiarilo ušľachtilosťou a láskou a horelo tak jasne ako srdce, ktoré dala E.T.-mu," uviedol.
Melissa Marie Mathison sa narodila 3. júna 1950. Za scenár filmu E.T. - Mimozemšťan, na ktorom sa podieľala aj ako spoluproducentka, ju nominovali na Oscara, Zlatý glóbus i cenu BAFTA. Pracovala tiež na snímkach ako napríklad Čierny žrebec (1979), Zóna súmraku (1983), Indián zo skrinky (1995) či Kundun - Život dalajlámu (1997). So 68-ročným Spielbergom pripravovala aj rodinné fantasy Kamoš Obor, ktoré má naplánovanú slovenskú premiéru na 7. júla 2016. Aktivistka za oslobodenie Tibetu bola v rokoch 1983 až 2004 manželkou spomínaného herca Harrisona Forda, s ktorým má syna Malcolma a dcéru Georgiu.

2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Predstaviteľka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre slobodu médií Dunja Mijatovičová privítala dnes rozhodnutie Maďarska vzdať sa plánu na nasadenie agentov tajných služieb do redakcií médií. Jej znepokojenie však vyvoláva samotný fakt, že vláda Viktora Orbána mohla takúto "orwellovskú" myšlienku vôbec zvažovať, informovala dnes tlačová agentúra AP.
Maďarské ministerstvo vnútra pripravovalo zmenu bezpečnostného zákona, ktorá by mohla prinútiť médiá prijať agentov štátnych bezpečnostných služieb ako členov redakcií. Vláda vo štvrtok po búrlivom nesúhlase médií od tejto myšlienky ustúpila, pri iných odvetviach však na tom trvá.
"Je to dobré rozhodnutie," povedala dnes v telefonáte z Viedne Mijatovičová. "Už myšlienku na to, mať tajných agentov v redakcii, považujem za veľmi nebezpečnú.. Je to orwellovská prax," dodala.
Návrh ministerstva pôvodne zahrnul médiá do dlhého zoznamu inštitúcií a spoločností, ktoré majú mať povinnosť zamestnať tajných agentov kvalifikovaných na prácu v utajení, ak to bude vláda požadovať.
Hovorca vlády Zoltán Kovács neskôr povedal, že "z dôvodov národnej bezpečnosti je nevyhnutné", aby agenti tajných služieb pracovali napríklad u poskytovateľov mobilných telefónnych služieb, je však nedorozumením, že by sa tento zákon mal vzťahovať aj na médiá.
Karikatury pádu airbusu ve francouzském satirickém časopise
Dve karikatúry v najnovšom vydaní francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktorých námetom je havária ruského civilného lietadla na Sinajskom polostrove v Egypte, vyvolali v Rusku veľké pobúrenie. Ako informovala agentúra RIA Novosti, hovorca Kremľa Dmitrij Peskov ich označil za rúhanie.
Na prvej z karikatúr je bojovník extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ako si rukami chráni hlavu pred úlomkami lietadla padajúcimi z neba. Ku karikatúre je popis: "IS: Ruské letectvo zintenzívňuje bombardovanie".
Na druhej karikatúre je lebka so slnečnými okuliarmi na pozadí rozpadnutého lietadla, doplnená textom: "Riziká ruskej nízkonákladovky. Mal som radšej letieť s Air Cocaine", čo je odvolávka na škandál súvisiaci s francúzskym lietadlom letiacim z Dominikánskej republiky, na ktorého palube sa našlo vyše 600 kilogramov kokaínu.
"Toto nemá žiadnu súvislosť s demokraciou ani slobodou slova, s ničím... to je rúhanie," vyhlásil dnes Peskov pred novinármi. Poznamenal, že spolu s kolegami sa snažil vypátrať, či redakcia satirického týždenníka rovnako "žartovala" o svojich kolegoch, ktorí prišli o život v januári, keď na redakciu zaútočila dvojica islamistických teroristov. "Nenašli sme nič, ale keby aj, aj to by bolo rúhanie," poznamenal Peskov.
"Pre nás je to skutočne a bytostne neprijateľné," konštatoval Peskov, ktorý pripomenul, že spomínané karikatúry ostro odsúdili aj poslanci Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, ktorí ich označili za ďalší prejav rusofóbie a kritizovali ako prejav neúcty k obetiam a nedostatku súcitu k bolesti pozostalých.
Peskov súčasne poznamenal, že sa necíti byť povolaný súdiť morálku Francúzov. "To nechám na nich," poznamenal. Dodal, že Rusko nebude od Paríža žiadať oficiálne vysvetlenie.
Hovorca francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Romain Nadal dnes v Paríži uviedol, že francúzska vláda nemá s karikatúrami nič spoločné. Odvolal sa na slobodu slova vo Francúzsku a poznamenal, že úrady s nimi nemajú čo do činenia. Súčasne pripomenul, že Francúzsko bolo jednou z prvých krajín, ktoré Rusku v súvislosti s leteckým nešťastím vyslovilo sústrasť.
Ilustrácie kritizovala aj hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, ktorá uviedla, že takáto kresba by bola na mieste, keby si redakcia rovnako utiahla aj zo svojich kolegov, ktorí sa v januári stali obeťami útoku dvojice islamistov na redakciu týždenníka v Paríži. Tento útok bol odvetou za zverejnenie karikatúr znevažujúcich proroka Mohameda. Týždenník však rovnako nevyberavo útočil aj na iné náboženstvá, politikov či známych ľudí.
Charlie Hebdo už zverejnil karikatúry týkajúce sa leteckých nešťastí aj v minulosti, napríklad v súvislosti so zmiznutím malajzijského lietadla v Indickom oceáne. Kritiku vyvolala aj nedávna karikatúra trojročného sýrskeho utečenca, ktorý sa utopil pri pobreží Turecka. Mnohí ľudia vtedy vyhlásili, že tento obrázok je nemorálny.
K najzávažnejšej leteckej havárii v dejinách ruského i sovietskeho letectva došlo 31. októbra, keď sa lietadlo Airbus A321 s 224 osobami na palube zrútilo necelú polhodinu po štarte. Haváriu nikto neprežil. Drvivá väčšina cestujúcich boli ruskí turisti vracajúci sa z dovolenky v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch. Cieľovou destináciou bol ruský Petrohrad.

Copyright © TASR 2015

Spoločnosť Sony Pictures plánuje nakrútiť adaptáciu románu Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti. Štvrtý diel knižnej série známej pod názvom Millennium napísal David Lagercrantz, ktorý túto úlohu prevzal po zosnulom Stiegovi Larssonovi. Úpravou titulu do filmového scenára mieni štúdio poveriť Stevena Knighta, ktorý sa podieľal na filmoch Pekné svinstvo (2002) či Dokonalý šéf (2015).
Sony v roku 2011 uviedlo do kín adaptáciu úvodného dielu série s názvom Muži, ktorí nenávidia ženy. O réžiu sa postaral David Fincher. Reportéra Mikaela Blomkvista si zahral Daniel Craig a ako nevšedné dievča s fotografickou pamäťou Lisbeth Salanderová sa predstavila Rooney Mara. Podľa nemenovaných zdrojov sa však filmár k projektu neplánuje vrátiť a ani herecká dvojica by si v pripravovanej novinke nemala zopakovať svoje úlohy. Ako zároveň upozornil filmový magazín The Hollywood Reporter, Steven Zaillian okrem scenára prvého filmu napísal aj adaptáciu druhej knihy. Štúdio sa však rozhodlo uprednostniť štvrtú knihu, pričom s hereckým obsadením jej adaptácie by neskôr mohlo nanovo nakrútiť úvodný diel i chýbajúce dve pokračovania.
Pôvodnú knižnú sériu Millennium tvoria romány Muži, ktorí nenávidia ženy (2005), Dievča, ktoré sa hralo s ohňom (2006) a Vzdušný zámok, ktorý vybuchol (2007). Autor trilógie Stieg Larsson krátko po odovzdaní rukopisu zomrel na infarkt, a tak sa úspechu titulov nedožil. Všetky tri knihy sa vo Švédsku v roku 2009 dočkali filmového spracovania, v ktorom si hlavné úlohy zahrali Michael Nyqvist a Noomi Rapace. Americká adaptácia prvého dielu niesla v pôvodnom znení názov The Girl with the Dragon Tattoo, čiže Dievča s tetovaním draka. Spomínané nezávislé pokračovanie Larssonových kníh, Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti, sa dostalo do predaja v auguste.

Herec Peter Gallagher sa predstaví v seriáli Nové dievča (2011). Informovala o tom americká webstránka TVLine. Rodák z New Yorku sa objaví v jednej epizóde nadchádzajúcej piatej sezóny, ktorá by mala mať premiéru v januári.
Šesťdesiatročný herec stvárni Schmidtovho otca. Toho pritom v sérii stvárňuje 35-ročný Max Greenfield. Ich podobnosť však tvorcovia nevyužili po prvý raz. Gallagherov mladší kolega sa v roku 2007 ukázal v jednej epizóde seriálu O.C. California (2003 - 2007), kde sa predstavil ako mladý Sandy Cohen, ktorého staršiu verziu stvárňoval práve Gallagher.
Peter Gallagher odštartoval kariéru v roku 1980, keď sa objavil vo filme Manažér Taylora Hackforda. Hral i vo filmoch Sex, lži a video (1989), Kým si spal (1995), Skryté zlo (1995), Americká krása (1999), Tanec s vášňou (2000), Varieté (2010) či Let’s Dance: Revolution (2012). Známy je aj vďaka televíznemu seriálu Californication - Orgie v Kalifornii (2007 - 2014), v ktorom účinkoval v roku 2009.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

BEWARE!

BEWARE!

6. 11. 2015

Zomrel George Barris

Zomrel George Barris 


Vo veku 89 rokov zomrel americký dizajnér a konštruktér automobilov na objednávku George Barris. Rodák z Chicaga v Illinois skonal v spánku vo svojom dome v Kalifornii obklopený rodinou. Smutnú správu potvrdil prostredníctvom sociálnej siete Facebook jeho syn Brett Barris. Dôvod úmrtia tvorcu prvého Batmobilu zatiaľ nie je známy.
George Barris, vlastným menom George Salapatas, sa narodil 20. novembra 1925. Ako dieťa sa s rodinou presťahoval do Kalifornie. Po druhej svetovej vojne odišiel do Los Angeles, kde sa spolu s bratom Samom venovali výrobe áut na objednávku. Jeho talent využili napríklad Jack Arnold v dráme High School Confidential! (1958), Alfred Hitchcock v mysterióznom trileri Na sever severozápadnou dráhou (1959) alebo George Pal v dobrodružnom sci-fi Stroj času (1960). Najväčší úspech mu však zaručil spomínaný Batmobil, ktorý vyrobil pre seriál Batman (1966 - 1968). Auto zostrojil za 15-tisíc dolárov podľa konceptu Lincolnu Futura z roku 1955, ktorý odkúpil za jeden dolár. Trvalo mu to 15 dní. Batmobil vydražili v roku 2013 za viac ako štyri milióny dolárov. Medzi Barrisových zákazníkov patrili napríklad aj Bob Hope, John Wayne alebo Elton John. 


2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

VÝROKY TÝŽDŇA

               VÝROKY TÝŽDŇA

Lubos Blaha
1 hr
eti mali Deda Mráza, Dušičky, Včielku Maju a Tublatanku. No a nebolo nám dobre? smile emoticonPravda, aj v dnešný deň, keď sa na vás odvšadiaľ valia vyškerené tekvice, dajú sa nájsť aj tekvice, ktoré majú charakter - taký malý vtipný pozdrav do juesej wink emoticon Pekný sobotný večer a najmä dobrú náladu, priatelia!

"Všetko prebehlo tak, ako malo."
Richard Raši zhrnul výsledky poslaneckého prieskumu vo VšZP k tete Anke.

„To, čo včera schválila slovenská vláda, nie je nič iné ako zriadenie vojenskej základne NATO na území Slovenska. Príbeh nášho členstva v Severoatlantickej aliancii je príbehom jednej obrovskej lži. Klamali nás od začiatku. No ak sa necháme oklamať tentoraz, tých vojakov odtiaľto už nedostaneme.“
Eduard Chmelár

Spectre

Spectre


5. 11. 2015

AJ RTVS NEWS

AJ RTVS NEWSObľúbené rozprávkové kamarátky Mimi a Líza sa vracajú v šestici nových príbehov. Slovenská režisérka Katarína Kerekesová a scenáristka Katarína Moláková pripravili pre deti nové dobrodružstvá, ktoré ponúknu vo forme knihy, televízneho seriálu, rozhlasových rozprávok, na DVD či prostredníctvom mobilnej aplikácie. Nové príbehy o dievčatkách, z ktorých jedno je nevidiace, zavedú najmladších čitateľov a divákov napríklad do starých hodín, kde hrdinky nájdu zlomyseľnú vílu Hrdzu, pod zem, kde žije úspešná atlétka - dážďovka Nela či do vesmíru.
Na výtvarnom spracovaní príbehov sa spolupodieľali výtvarník Boris Šíma a režisérka animovaných filmov Ivana Šebestová. Knižné vydanie vzniklo podľa existujúcich námetov na večerníčky, ktoré literárne spracovala Alexandra Salmela. „Páči sa mi jej schopnosť nazerať na svet cez mnohoraké pohľady, ako aj jej hravý jazyk, vďaka ktorému sa príbehy pútavo pretavili do knižnej podoby,“ zhodnotila Kerekesová. „Ako sa nám osvedčilo pri prvej knihe, deti si nielen rady pozrú rozprávku v televízii, ale neustále sa vracajú ku knižným príbehom, až ich vedia naspamäť,“ doplnila.
Rozprávkovú knihu Mimi a Líza 2 uvedú do života v piatok 6. novembra o 11:00 na knižnom veľtrhu Bibliotéka v bratislavskej Inchebe. Podujatie bude moderovať Dado Nagy. Deti sa s Mimi a Lízou budú môcť na podujatí stretnúť aj v rozprávkovej dielni Mama, tata, čítajte s nami, ktorá sa bude konať v sobotu 7. novembra o 15:00.
Televízne spracovanie príbehov o dvojici kamarátok uvedie Rozhlas a televízia Slovenska na Dvojke počas Vianoc. Rádio Regina zasa odvysiela rovnomenné rozhlasové rozprávky, ktoré režírovala Táňa Tadlánková. „Je to podobne ako kniha svojbytné dielo vytvorené na základe televízneho seriálu. Takže v ňom budeme počuť aj rovnaké hlasy hercov,“ prezradila Kerekesová. Rozprávky napokon vyjdú aj na DVD, a to na začiatku budúceho roka. Tvorcovia príbehy sprístupnia aj prostredníctvom mobilnej aplikácie, cez ktorú si deti budú môcť pozrieť televízny seriál, vypočuť rozhlasové hry alebo zahrať zvukové pexeso
.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Európska únia predstavila včera novú týždennú spravodajskú publikáciu, ktorej zámerom je čeliť fenoménu, ktorí Európania nazývajú "dezinformačné útoky" z Ruska. Tlačová agentúra DPA uviedla, že Rusko je obviňované z toho, že používa médiá na šírenie falošných informácií a podporovanie vlastnej verzie udalostí.
Vzťahy medzi Bruselom a Moskvou ochladli po vypuknutí konfliktu na východe Ukrajiny a dosiahli najnižšiu úroveň od rozpadu Sovietskeho zväzu.
Nová publikácia si kladie za cieľ ukázať európskemu publiku obrovské množstvo takýchto dezinformačných útokov, ktorým je verejnosť vystavená každý deň.
Prvé vydanie obsahuje viac ako 40 incidentov zistených v priebehu októbra, pričom ide o zhrnutie týchto správ z rôznych médií a poskytnutie informácií, ktoré pôvodné správy vyvracajú.
Mnoho správ pochádza z ruských médií, vrátane spravodajského servera Sputnik, ktorý je vo vlastníctve ruskej vlády a vznikol ako nástroj boja proti "západnej propagande". Ďalším médiom, ktoré šíri dezinformácie, je podľa EÚ štátom financovaná televízna stanica RT, ktorá vysiela vo viacerých jazykoch pre divákov žijúcich na Západe.
Medzi príklady informácií, ktoré nová publikácia vyvrátila, je napríklad správa, že Lotyšsko chce znovu zaviesť povinnú vojenskú službu, komentáre spájajúce ukrajinskú vládu so skupinou Islamský štát a ďalšími militantnými skupinami alebo článok o tom, že USA chcú zničiť Rusko len jedným zásahom, ale obrovských rozmerov.

Srbská štátna tlačová agentúra Tanjug, založená ešte v časoch bývalej Juhoslávie, prestala právne existovať po tom, ako sa do konečného termínu stanoveného na jej privatizáciu nenašiel žiadny záujemca o kúpu zostávajúceho majetku agentúry. Informovala o tom  agentúra DPA s odvolaním sa na Asociáciu srbských novinárov (UNS).
Srbské ministerstvo kultúry v oznámení potvrdilo, že agentúra Tanjug zanikne a jej približne 180 zamestnancov dostane odstupné. Predstaviteľ rezortu podľa televízie B92 vyhlásil, že dve súkromné tlačové agentúry sú pre srbský trh postačujúce. Správy o možnej transformácii Tanjugu zo štátneho podniku na vládny spravodajský úrad označil za nepodložené.
Tanjug (Telegrafická agentúra novej Juhoslávie) založili juhoslovanskí komunistickí partizáni v roku 1943 počas druhej svetovej vojny. Na vrchole svojho pôsobenia v 70. a 80. rokoch mala agentúra globálnu sieť dopisovateľov a bola medzinárodne rešpektovaná najmä pre konexie na rozvojové krajiny. Pod správu samostatného Srbska prešla v roku 2006.
Z celkového počtu 73 štátnych médií bolo do predpísaného termínu, 31. októbra, sprivatizovaných 36, niektoré postihla likvidácia. Tlačová agentúra Tanjug vstúpila do privatizácie na základe nového privatizačného zákona. Tanjug bola členom Európskej aliancie tlačových agentúr (EANA).

Copyright © TASR

Stretnutie novinárskej obce a verejnosti

Stretnutie novinárskej obce a verejnostiStretnutie novinárskej obce a verejnosti, ktorej nie je ľahostajné, čo sa v roku Ľudovíta Štúra deje so slovenskými spisovateľmi sa uskutoční v piatok 6. novembra o 13:00 v Dome spisovateľov, Rybná brána, Bratislava.

4. 11. 2015

Novou hovorkyňou predsedu NR SR sa stala Monika Hucáková


Novou hovorkyňou predsedu NR SR 
sa stala Monika Hucáková 

 Novou hovorkyňou predsedu Národnej rady SR (NR SR) Petra Pellegriniho sa stala Monika Hucáková.
      Pred nástupom do parlamentu pôsobila na ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu ako hovorkyňa pre priamo riadené organizácie.  Na ministerstvo školstva prišla z verejnoprávnej RTVS, kde pôsobila ako redaktorka spravodajstva.
      Monika Hucáková je dostupná na mobilnom čísle 0915 835 841 a na e-mailovej adrese tlacove@nrsr.sk.


MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Turecké orgány obvinili včera dvoch redaktorov tamojšieho spravodajského magazínu Nokta z pokusu o zosadenie vlády v súvislosti s titulom na obálke posledného vydania, ktorý hovorí o "začiatku občianskej vojny" po tom, ako vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) vo voľbách opätovne získala parlamentnú väčšinu. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie periodika prostredníctvom siete Twitter.
Redaktorov Cevheriho Güvena a Murata Capana "poslali do väzenia, kým nebudú postavení pred súd pre obvinenia zo 'zosnovania pokusu o prevrat' a 'pokusu zvrhnúť vládu'", uviedol ľavicovo orientovaný magazín Nokta. Vyjadrenie príslušného súdu v Istanbule sa agentúre Reuters zatiaľ nepodarilo získať. Z minulosti sú však známe prípady, keď tureckí novinári zadržaní pre podobné obvinenia čakali vo väzbe na súdny proces niekoľko mesiacov či dokonca rokov.
Konzervatívna AKP na čele s premiérom Ahmetom Davutoglom v nedeľňajších predčasných voľbách znova nadobudla parlamentnú väčšinu, ktorú predtým stratila v riadnych voľbách začiatkom júna. Jej najnovšiemu víťazstvu predchádzalo rozsiahle násilie v prevažne kurdských juhovýchodných regiónoch Turecka, ako aj zásahy proti médiám kritizujúcim vládu.
Spôsob vládnutia AKP, ktorá je v Turecku pri moci od roku 2002, znepokojuje tamojších sekularistov a liberálov, pričom Davutoglovi a prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi pripisujú snahy umlčať opozičné médiá. Iba niekoľko dní pred voľbami turecké úrady prevzali kontrolu nad médiami, ktoré spájajú s protivládnym sprisahaním.

Copyright © TASR 2015Americká spoločnosť Time Warner Inc v treťom kvartáli dosiahla lepší zisk a tržby, ako sa očakávalo. Pomohlo jej k tomu vyššie predplatné filmového kanála HBO a zvýšenie licenčných príjmov štúdia Warner Bros. Celkové príjmy spoločnosti Time Warner za júl až september sa zvýšili o 5,1 % na 6,56 mld. USD. Tržby štúdia Warner Bros. v treťom kvartáli stúpli o približne 15 % a tržby kanála HBO vzrástli o 4,8 %.
Čistý zisk patriaci akcionárom Time Warner stúpol na 1,04 mld. USD, čiže 1,26 USD na akciu z úrovne 967 mil. USD, čiže 1,11 USD na akciu. Zisk spoločnosti bez zahrnutia jednorazových položiek bol v treťom štvrťroku v sume 1,25 USD na akciu. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters v priemere očakávali, že firma za tretí kvartál vykáže zisk 1,09 USD na akciu pri tržbách 6,51 mld. USD.
Time Warner Inc má približne 49-percentný podiel na hlasovacích právach v Central European Media Enterprises (CME), ktorá prevádzkuje televízne stanice v šiestich krajinách strednej a východnej Európy. Spoločnosť Central European Media Enterprises Ltd. v júli 2007 odkúpila 20 % v TV Markíza od spoločnosti Media Invest, spol. s r. o. CME informovala, že sa touto transakciou stala 100-percentným vlastníkom spoločnosti Markíza - Slovakia, spol. s r. o., ktorá je prevádzkovateľom licencie na vysielanie TV Markíza.


Nové časti obľúbeného mysteriózneho seriálu Mestečko Twin Peaks (1990 - 1991) sa dostanú na televízne obrazovky v USA až v roku 2017. Správu potvrdil Leslie Moonves, výkonný riaditeľ spoločnosti CBS Corporation, ktorá je vlastníkom televízie Showtime. Práve Showtime mala 18 nových epizód odvysielať, pričom pôvodne sa hovorilo o budúcoročnom termíne.


Novinku pripravuje režisér David Lynch, ktorý sa spolu s Markom Frostom postaral o scenár všetkých 18 epizód. Dvojica pritom spolupracovala aj na tvorbe pôvodného seriálu. Úlohu Dalea Coopera si zopakuje Kyle MacLachlan. Z pôvodného obsadenia sa do seriálu vrátili aj Sheryl Lee, Dana Ashbrook, Sherilyn Fenn a Catherine E. Coulson. Okrem toho by sa v nových epizódach mali predstaviť aj Amanda Seyfried, Jennifer Jason Leigh, Robert Knepper, Balthazar Getty, David Patrick Kelly či Richard Beymer.
Seriál o záhadách a tajomstvách malého mesta, v ktorom zavraždili krásnu Lauru Palmer, získal v roku 1991 Peabody Award a tri Zlaté glóbusy. Na konte má aj dve ceny Primetime Emmy z roku 1990. O zámere nakrútiť nové časti obľúbeného seriálu informoval Lynch vlani v októbri. Nové epizódy, ktoré začali nakrúcať v septembri, by mali byť podľa tvorcov pokračovaním, ktoré sa bude odohrávať v súčasnosti.
©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

VYJADRENIE Ministra zdravotníctva Viliama Čisláka

VYJADRENIE
Ministra zdravotníctva Viliama Čisláka
Minister zdravotníctva Viliam Čislák reaguje na článok, ktorý bol publikovaný dňa 4. novembra 2015 na webovom portáli, v online denníku Aktuálne.sk pod titulom „Čislák mal podozrivý kšeft v štátnej poisťovni Foraiovi požehnať“.
Od tohto tvrdenia, ako aj od ďalších zavádzajúcich informácií, ktoré boli dnes zverejnené, sa minister zdravotníctva V. Čislák tvrdo dištancuje. Publikované informácie: „...Škandalózna zmluva o prenájme z dielne Marcela Foraia vznikala podľa informácií Aktuálne.sk s vedomím ministra zdravotníctva Viliama Čisláka. Bol vraj od začiatku podrobne informovaný o procese prípravy sťahovania centrály poisťovne a organizačných zložiek do budovy Panon Office na Panónskej ceste v bratislavskej Petržalke. Dohoda o sťahovaní vznikla pritom v čase, keď budova nebola ešte ani dostavaná...“, sú nielen klamstvom, ale minister ich vníma ako hrubé osočovanie jeho osoby. Takýto prístup považuje za neprofesionálny a nekorektný voči osobe ministra zdravotníctva, voči čitateľom, občanom aj pacientom. Minister zdravotníctva protestuje proti spájaniu svojho mena „s podozrivými kšeftami v štátnej poisťovni“, ako to uvádza autorka článku.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti, ktoré minister považuje za mimoriadne závažné, neprofesionálne, prekračujúce hranicu etiky a korektnosti, žiada autorku Martinu Ruttkayovú o zverejnenie zdroja z prostredia VšZP, o ktorom píše a minister zároveň zvažuje príslušné právne kroky v súvislosti so zverejnením hrubo osočujúcich a lživých informácií.
Zároveň žiada o verejné ospravedlnenie, pretože ide o publikovanie klamstva, ktoré je v tomto prípade neprehliadnuteľné, neodpustiteľné a prekračuje všetky hranice korektnosti.

RTVS NEWS

RTVS NEWS

Na televízne obrazovky mieri nová skečová šou Od veci. Program bude mať premiéru 4. novembra na Dvojke o 22:45, reprízy budú vysielať pravidelne vo štvrtok o 14:30 a v sobotu o 13:00. Záverečný diel, ktorý venovali Vianociam, budú môcť diváci a diváčky vidieť 23. decembra a v repríze na druhý sviatok vianočný o 13:00.
Tvorcovia projektu vychádzali z improvizovanej rozhlasovej šou Rádia_FM. Novinku obohatili o animácie Ivany Šátekovej, Nade Božič a Romana Gregoričku. S animáciami predelov a zvučiek pomáhal Jonáš Karásek. "Naším cieľom bolo pripraviť reláciu venovanú hlavne mladšiemu spektru divákov, pevne verím, že novej skečovej šou Od veci sa bude dariť aj na televíznej obrazovke," uviedol programový riaditeľ televízie Tibor Búza. "Scenár má dopredu stanovenú príbehovú os. V jednotlivých scénkach sme sa pokúšali dať priestor improvizácii, aj keď niektoré dialógy boli kompletne napísané," objasnil kreatívny producent a scenárista Maroš Hečko.
Skeče nakrúcali na zelenom pozadí a striedajú sa s vystúpeniami Od veci_FM známych z Rádia_FM. "Tieto dva formáty - animovaný a zostrih z rozhlasovej šou zo štúdia, sa vzájomne dopĺňajú, pretože spolu príbehovo súvisia," doplnil Maroš Hečko. V šou sa ako hostia rozhlasovej relácie objavia Lukáš Latinák, komička Lujza, herec Jan Budař či Michal Kaščák. Ako špeciálny hosť sa v úlohe psychoanalytika predstaví Milan Lasica, v šiestej epizóde si zahrá aj generálny riaditeľ RTVS Václav Mika. Na programe spolupracujú aj Ludwig Bagin, Juraj "Šoko" Tabaček, Stano Staško a Lukáš "Pucho" Puchovský.
"Od veci je pre nás priestor, kde máme šancu povedať, ako humor a srandu vidíme my, naša generácia 'stratených' tridsiatnikov. Väčšina z nás vyrastala na internetovom humore a odstáli sme si svoje na pódiách v stand-up comedy kluboch. Práve toto nové podhubie humoru, ktoré vzniká vďaka komikom, ktorí už nepotrebujú médium, aby oslovili diváka, vypľulo úplne novú poetiku a nový koncept humoru. Od veci je preto aj pokusom otvoriť dvere tomuto humoru do televízie, kde chýbal najmä mladému divákovi," dodal herec a scenárista Tomáš Hudák. Réžiu má na starosti Maja Hriešik.

Zomrel Colin Welland

Zomrel Colin Welland

Britský herec a scenárista Colin Welland, ktorý sa pri preberaní Oscara za scenár filmu Ohnivé vozy (1981) preslávil výrokom "Briti prichádzajú", zomrel v pondelok vo veku 81 rokov. Informovala o tom agentúra AP.
Welland, ktorý trpel Alzheimerovou chorobou, zomrel podľa vyjadrenia svojej rodiny pokojne v spánku. Jeho dlhá herecká kariéra zahŕňa televízne seriály Z-Cars (1962 - 1978) či Inšpektor Regan (1975 - 1978), ako aj úlohu učiteľa vo filme Kes (1969).
Ako scenárista sa presadil snímkou Amíci (1979). Jeho najväčším úspechom je však spomínaná snímka Ohnivé vozy (1981), založená na skutočnom príbehu britských atlétov na olympijských hrách v roku 1924.
Welland, občianskym menom Colin Williams, sa narodil v meste Leigh a vyrastal v Liverpoole. Ako herec debutoval v divadelnej hre Harolda Pintera Narodeniny. Zanechal po sebe manželku Patriciu, štyri deti a šesť vnúčat.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

3. 11. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americké ministerstvo spravodlivosti a Federálna telekomunikačná komisia začali vyšetrovať istú kalifornskú firmu prevádzkujúcu rozhlasové vysielanie, za ktorou údajne stojí čínska vláda.
Obe inštitúcie začali konať po tom, čo agentúra Reuters v pondelok priniesla správu o nezvyčajnej rozhlasovej sieti vysielajúcej vo viac než desiatke amerických miest, vrátane Washingtonu, Bostonu, Houstonu či San Francisca.
Kalifornskú firmu G&E Studio vlastní istý James Su, naturalizovaný Američan pôvodom zo Šanghaja. Podľa správy Reuters však má v jeho firme 60-percentný podiel dcérska spoločnosť čínskeho štátneho rozhlasu.
Americké zákony neumožňujú cudzím vládam alebo ich orgánom vlastniť licenciu na rozhlasové vysielanie v USA. Zahraniční občania, vlády alebo firmy môžu vlastniť najviac 20 percent rozhlasovej stanice, alebo najviac 25 percent v americkej spoločnosti, ktorá vlastní rozhlasovú stanicu.
Americké zákony tiež vyžadujú, aby akýkoľvek subjekt, ktorý plánuje v USA ovplyvňovať americkú politiku alebo verejnú mienku v prospech cudzej vlády, bol zaregistrovaný na ministerstve spravodlivosti. Firma z Kalifornie však takúto registráciu nemá.
G&E Studio síce nevlastní žiadnu rozhlasovú stanicu, prenajíma si však dve: WCRW vo Washingtone a WNWR vo Filadelfii. Prostredníctvom viacerých firiem tak Su vlastní, spoluvlastní alebo si prenajíma prakticky všetok vysielací čas v celkovo viac než desiatke staníc. Obsah vysielania vyrábajú v G&E Studio alebo priamo v štúdiách čínskeho štátneho rozhlasu v Pekingu.
Spravodajstvo týchto staníc sa pridržiava politickej línie čínskej vlády v celom rade otázok, vrátane súčasných vojenských sporov medzi Čínou a USA v Juhočínskom mori.
Podľa agentúry Reuters má čínska vláda podobné rozhlasové siete aj vo viacerých krajinách Európy a v ázijsko-tichomorskej oblasti.

Neznámi útočníci v Berlíne napadli novinára miestneho denníka Tagesspiegel po tom, ako vo svojom článku kritizoval šírenie nenávisti voči prisťahovalcom v Nemecku. Informovala o tom agentúra DPA, ktorá sa odvoláva na vyjadrenie redakcie denníka i samotného napadnutého žurnalistu na sieti Facebook.
Podľa DPA na nemenovaného muža zaútočili ešte v piatok odzadu v berlínskej mestskej časti Charlottenburg, pričom ho údajne zrazili na zem a označili za "ľavicovú sviňu". Novinár tvrdí, že páchatelia poznali jeho meno a názov denníka, pre ktorý pracuje. Napadnutie, pri ktorom podľa agentúry AP neutrpel vážnejšie zranenia, pripisuje pravicovým radikálom.
Denník Tagesspiegel deň predtým zverejnil článok pod názvom "Je to ešte naša krajina?", kde napadnutý autor odsudzuje štvanie proti utečencom a hnutie Pegida (Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu) spolu s pravicovo-populistickou stranou Alternatíva pre Nemecko obviňuje zo snahy podrývať demokraciu a hodnoty ľudskosti.
Redakcia denníka vyjadrila nad incidentom pobúrenie a označila ho za "útok na slobodu tlače a myslenia".

Copyright © TASR 2015

Svetoznámy sci-fi projekt Star Trek sa onedlho dočká nového seriálu. Informovala o tom americká televízna stanica CBS, ktorá bude zodpovedať za jeho vznik. Nové epizódy budú môcť fanúšičky a fanúšikovia sledovať od januára 2017, avšak tentoraz už nie v rámci televízneho vysielania. Ako CBS uviedla na svojej webstránke, novinka bude k dispozícii prostredníctvom spoplatnenej streamovacej služby CBS All Access exkluzívne pre diváčky a divákov z USA. Neskôr by sa však mala dostať aj do svetovej distribúcie.
V pripravovanom seriáli sa okrem iného objavia aj úplne nové postavy, ktoré budú podľa slov zástupcov stanice hľadať nepoznané svety a civilizácie. Výkonným producentom bude Alex Kurtzman, ktorý sa v minulosti zaslúžil o vznik filmov Star Trek (2009) a Star Trek: Do temnoty (2013). Viacerí nadšenci sveta Star Treku však vyjadrili nespokojnosť so 42-ročným filmárom v pozícii producenta, keďže výrazne zmenil príbehy oboch spomínaných snímok.
Fenomén Star Trek odštartoval seriálom v roku 1966. Zahrali si v ňom Leonard Nimoy (Spock), William Shatner (James T. Kirk), DeForest Kelley (McCoy), George Takei (Sulu), Nichelle Nichols (Uhura) a ďalší. Následne vzniklo šesť filmov a Star Trek poslúžil aj ako motív pre ďalšie seriály a filmy. V roku 2009 sa dostala do kín prvá časť novej filmovej série o posádke vesmírnej lode Enterprise. V snímke Star Trek sa v úlohe kapitána Kirka predstavil Chris Pine, Spocka si zahral Zachary Quinto, pričom vo filme sa v tejto úlohe objavil aj Leonard Nimoy. V roku 2013 sa do kín dostalo pokračovanie s podtitulom Do temnoty.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Rada ČRo dnes zvolila dočasného riaditeľa Českého rozhlasu. Stal sa ním Ing. Karel Zýka, doterajší riaditeľ Odboru techniky ČRo.
"Rád by som týmto poďakoval Rade ČRo za dôveru, nomináciu a za zvolenie do funkcie dočasného riaditeľa Českého rozhlasu. S prijatím nominácie som nakoniec súhlasil predovšetkým preto, aby som pomohol Českému rozhlasu preklenúť náročné trojmesačné obdobie na prelome roka. Medzi moje úlohy bude patriť najmä uzavretie tohtoročného hospodárenia, budeme tiež pokračovať v rozbehnutých projektoch ČRo aj v digitalizácii rozhlasového vysielania. Kľúčovou témou potom bude zostavenie rozpočtu na rok 2016. Český rozhlas je v dobrej kondícii a spĺňa všetky náročné požiadavky a parametre, ktoré sú na neho kladené ako na vyspelé médium verejnej služby. Funguje v ňom tiež skvelý tím ľudí, na ktorý sa môžem spoľahnúť. Neplánujú žiadne významné zásahy do jeho chodu. Mojím cieľom je, aby som ČRo po troch mesiacoch mohol odovzdať v rovnako dobrom a stabilizovanom stave novozvolenému generálnemu riaditeľovi, "uviedol práve zvolený dočasný riaditeľ Českého rozhlasu Karel Zýka.
Karel Zýka v roku 1992 absolvoval Fakultu elektrotechnickou Českého vysokého učenia technického v Prahe. Celý svoj profesijný život pracuje v médiách. Päť rokov bol technickým riaditeľom Rádia Alfa, prvého súkromného celoplošného rádia v Českej republike, kde zavádzal rad nových technológií, ktoré u nás zatiaľ nikto nepoužíval. V rokoch 2000 až 2006 pracoval v Českom rozhlase ako riaditeľ Úseku komunikácie. Následne obe skúsenosti, teda technickú i marketingovú, využil v Televíziu Prima, kde šesť rokov riadil sieť regionálnych televízií a kde bol okrem iného zodpovedný za prechod regiónov na digitálne vysielanie DVB-T. V tej dobe bol tiež členom expertnej skupiny ČTÚ, ktorá prechod všetkých televízií na digitálne terestriálne vysielanie koordinovala. 1. septembra 2014 sa stal riaditeľom Odboru techniky Českého rozhlasu.

Zdroj : Český rozhlas

RTVS NEWS

RTVS NEWS


RTVS si zabezpečila cez European Broadcasting Union licenčné práva na Tour de France na roky 2016-2018 za 342 000.-EUR.

Od BBC Worldwide Limited si RTVS zabezpečila hrané a dokumentárne seriály v celkovom objeme 107 hodín za celkovú sumu 105 073 €.


RTVS a Maya spol. s r.o. uzavreli licenčnú zmluvu na televízne vysielanie televíznych seriálov, špeciálnych programov, alebo hraných filmov za 92 321 €.