18. 2. 2006

Berlinale - 56. Internationale Filmfestspiele

Berlinale - 56. Internationale Filmfestspiele

Bosnianska dráma "Grbavica" získala na 56. ročníku medzinárodného filmového festivalu v Berlíne hlavnú cenu festivalu - Zlatého medveďa. Režisérke filmu, ktorý pojednáva o neľahkom živote tisícoch žien znásilnených počas balkánskych vojen Jasmine Žbaničovej, cenu za najlepší film odovzdala na slávnostnom galavečere predsedníčka poroty britská herečka Charlotte Rampling.

Porota :

International Jury of the Berlinale 2006, Charlotte Rampling (actress, UK), Jury president ,Matthew Barney (multi-media artist, USA) .Yash Chopra (producer, India) ,Marleen Gorris (director, Netherlands) ,Janusz Kaminski (cinematographer, Poland) ,Lee Young-ae (actress, Republic of Korea) ,Armin Mueller-Stahl (actor, Germany) ,Fred Roos (producer, USA)

Všetky ocenenia :

Golden Bear 2006 Grbavica by Jasmila Zbanic

Silver Bear - The Jury Grand Prix 2006 ex-aequo

En Soap A Soap by Pernille Fischer Christensen

Offside by Jafar Panahi

Silver Bear - Best Director 2006 Michael Winterbottom and Mat Whitecross The Road To Guantanamo

Silver Bear - Best Actress 2006 Sandra Hüller in Requiem by Hans-Christian Schmid

Silver Bear - Best Actor 2006 Moritz Bleibtreu in Elementarteilchen The Elementary Particles by Oskar Roehler

Silver Bear - Artistic Contribution 2006 Jürgen Vogel as actor, co-writer and co-producer of the film Der freie Wille The Free Will by Matthias Glasner

Silver Bear - Best Film Music 2006 Peter Kam for Isabella by Pang Ho-Cheung

Alfred Bauer Prize 2006 El custodio von Rodrigo Moreno

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Zatiaľ dve obálky s návrhmi na kandidátov na doplňujúce voľby piatich členov Rady Slovenskej televízie (STV) dostal Výbor Národnej rady (NR) SR pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá.
Tajomníčka výboru Eva Discantiny uviedla, že návrhy na kandidátov na členov Rady STV výbor prijíma do 25. februára, pričom tento dátum je aj posledným možným na poslanie návrhu poštou. Ďalšie návrhy preto môžu poštou prichádzať aj po 25. februári. Potvrdzujú to aj informácie profesijných združení, ktoré chcú podporiť viacerých kandidátov, ich mená však zatiaľ zverejniť nechcú. Predbežne troch kandidátov by mali spoločne podporiť - Únia slovenských televíznych tvorcov (ÚSTT), Slovenský syndikát novinárov (SSN), Slovenský filmový zväz, Herecká obec Slovenska, Odbory audiovizuálnych tvorcov a občianske združenie Verejnosť za verejnoprávnosť. Agentúru SITA o tom informoval člen ÚSTT Ľubomír Fifik. Podľa Fifika, je však konečný počet kandidátov ako aj počet profesijných združení, ktoré ich podporia otvorený. Rokovania totiž stále prebiehajú. Kandidátov do Rady STV, ktorých po skončení rokovaní navrhnú, predstavia verejne začiatkom marca.
Poslanci parlamentu by nových piatich členov Rady STV za tých, ktorým sa v marci končí funkčné obdobie, mali voliť v marci. Funkčné obdobie končí tretine - piatim členom Rady STV. Podľa predsedu Rady STV Miroslava Kollára sú to Eva Bachletová, Mária Biľová, Vladimír Černý, Marián Slovák a Alfréd Somogyi. Podľa zákona o STV volí členov rady parlament na návrh mediálneho výboru NR SR. Návrhy kandidátov na členov rady predkladajú výboru poslanci alebo právnické osoby pôsobiace v audiovízii, hromadných informačných prostriedkoch, v kultúre, vede, vzdelávaní a v ďalších oblastiach. Návrhy treba písomne predložiť alebo poslať na sekretariát výboru. Informácie sú dostupné na internetovej adrese http://www.nrsr.sk/vybory/ alebo na sekretariáte výboru, na telefónnom čísle 02/544 149 48. Podľa zákona sa tretina členov Rady STV musí obmieňať každé dva roky. Koncom tohto roka čaká Radu STV voľba nového generálneho riaditeľa STV. Šéfovi STV Richardovi Rybníčkovi sa končí funkčné obdobie v januári 2007.
Nový riaditeľ by mal STV viesť do roku 2011.

Krédo Pravého Spektra

Krédo Pravého Spektra
Napriek tomu, že socializmus a komunizmus skrachovali, pretože ich prevalcovala realita, ich mäkšie deriváty žijú ďalej: politická korektnosť, pozitívna diskriminácia, ľavicový liberalizmus, feminizmus, environmentalizmus, korporativizmus, antiamerikanizmus, antisemitizmus, neznášanlivý sekularizmus, pacifizmus, humanrightizmus, ekonomický antiglobalizmus, europeizmus a iné cvokizmy.

ZHODA MIEN ?

ZHODA MIEN ?
MICHAELA ĎURIČKOVIČOVÁ

BSP Lawyer Partners

Tele Media plus, s.r.o.

DYNAMIC RELATIONS SLOVAKIA spol. s r.o.

PRime time, s.r.o.

Zuzana Kušová Bebravská 26 Bratislava 821 07 Aleš Kohút Žilinská 8 Bratislava 811 05 Radovan Grohoľ K. Adlera 18 Bratislava 841 02 Michaela Ďuričkovičová Astrová 4 Bratislava 821 01

17. 2. 2006

Fakt je to trapné

Fakt je to trapné

Vazena rada, uz mi je trapne Vam pisat, ale posledne vyciny riaditela STV Richarda Rybnicka asi nikoho nenechali chladnym. Na jednej strane ohromne operuje zakonom pri vyberani "vypalnickych" pokut za neplatenie koncesionarskych poplatkov, no na druhej strane uplne bezohladne, brutalnym a najarogantnejsim sposom robi zo zakona "trhaci kalendar". Najhorsie na tom je, ze defektne spravanie riaditela STV negativne ovplyvnuje celu spolocnost a navodzuje v ludoch pocit bezpravia a bezmocnosti. Najhorsie to vplyva na mladu generaciu. Rybnicek najflagrantnejsim sposobom dokazuje, ze Slovensko nieje pravny stat, ale bananova republika. Iba tam je totiz nieco take mozne. Stazujem sa na prerusenie programu "Slovensko hlada superstar" (dalej SHS) reklamou( program bol odvysielany 11.2.2006 dopoludnia). Rybnicek najskoror vyhlasil, ze bude dodrziavat rozsudok Najvysieho sudu SR. Tento zamer vsak dodrzal iba raz, kde si vsak uz zacal mimoriadne primitivnym sposobom pripravovat podu pre svoje dalsie delikty.Namiesto reklamy zaradil do programu "akesi prestavky" cim asi chcel pravdepodobne ukazat, ze program sa musi delit na viac casti. Riaditel STV si asi mysli, ze vsetci obyvatelia Slovenska su na inteligencnej urovni jeho zamestnancov , ktorymi sa obklopil a moze im podhodit akukolvek hlupost. Tvrdi, ze prestavky vo vysielani SHS su nutne pre ludi a techniku. Videl som nespocetne mnozstvo koncertov a mozem zodpovedne prehlasit, ze je to uplna absurdnost. Ako priklad uvadzam koncert Live 8 (STV ho nevysielala ako jedina verejnopravna TV v Europe), kde technike vobec nevadilo niekolkodnove nonstop zatazenie. A co sa tyka ludi, rad by som dal mladym spevakom za vzor Michaela Jacksona, ktoreho som videl nazivo vo fantastickom trojhodinovom vykone. Dna 11.2.2006 nam Rybnicek ukazal, co v nasej republike znamena zakon. Opat do programu SHS zaradil reklamu. Pytam sa, preco sa tieto veci neriesia ? Kam sa mam este stazovat za dodrzovanie elementarnych prav ? Ako moze takyto clovek riadit tak dolezitu instituciu ? Dorazne Vas ziadam, aby bola moja staznost urychlene riesena. Dalej by ma zaujimalo, aky osud stihol moju staznost zaslanu 9.1.2006. S pozdravom Na Rade STV sa tento problém rozoberal. Richard Rybníček tvrdil, že reklama sa nevkladá, čo nie je pravdou. Fakt je to trapné, že si opäť treba pripomenúť, že existuje niečo ako je zákon a európske dohovory. Nezaškodí pripomenúť si : Kauza vkladania selfpromo do umelých prestávok relácie Slovensko hľadá SuperStar s odôvodnením, že vlastne ide len o selfpromo a o sponzorské odkazy ap., sú sčasti zavádzajúce. Opäť, posúďte :

DIREKTÍVA Č. 89/552/EEC Rady Európskeho hospodárskeho spoločenstva v znení direktívy 97/36/EC Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie o koordinácii niektorých zákonných ustanovení, regulatívnych opatrení a administratívnych postupov členských štátov vzťahujúcich sa na aktivity v oblasti televízneho vysielania.

KAPITOLA IV vymedzenie pojmov Článok 1 Pre účely tejto Direktívy:1. pod pojmom "televízne vysielanie" sa rozumie prvotný prenos nekódovaných alebo kódovaných televíznych relácií určených na príjem verejnosťou prostredníctvom kábla alebo vzduchom, vrátane využitia družíc. Zahrnuje aj komunikačnú väzbu medzi subjektmi s cieľom sprostredkovať relácie verejnosti. Nezahŕňa komunikačné služby zamerané na poskytovanie informácií alebo iných komunikátov na základe individuálnej objednávky, ako sú telefax,elektronické databázy alebo iné podobné služby,

2. pod pojmom "vysielateľ" sa rozumie fyzická alebo právnická osoba, ktoráredakčne zodpovedá za zostavenie vysielacích skladieb televíznych relácií vzmysle písm. (a) a ktorá ich prenáša alebo nechá prenášať treťou stranou,

3. pod pojmom "televízna reklama" sa rozumie akékoľvek oznámenie vysielané za úplatu či za podobnú protihodnotu alebo vysielané verejným či súkromným subjektom na propagáciu vlastných aktivít, v súvislosti s obchodom,podnikaním, remeselnou výrobou alebo profesiou s cieľom podporiť dodávku výrobkov alebo služieb, vrátane nehnuteľného vlastníctva, práv a záväzkov za úplatu,

4. pod pojmom "skrytá reklama" sa rozumie slovné alebo obrazové uvedenievýrobkov, služieb, mena, obchodnej známky alebo aktivít výrobcu tovaru čidodávateľa služieb v rámci relácie, ak vysielateľ toto uvedenie zámernevyužíva s reklamným účelom, čím môže uviesť verejnosť do omylu čo do jehopodstaty. Toto uvedenie sa považuje za úmyselné osobitne vtedy, ak sa robíza odplatu alebo inú protihodnotu,

5. pod pojmom "sponzorstvo" sa rozumie akýkoľvek príspevok verejného alebosúkromného subjektu, ktorý sa nezaoberá televíznym vysielaním alebo výrobouaudiovizuálnych diel, na financovania televíznych relácií s cieľom propagácie jeho mena, obchodnej známky, dobrej povesti, aktivít alebo jehovýrobkov, 6. pod pojmom "telenákup" sa rozumie priama ponuka vysielaná pre verejnosťza odplatu s cieľom dodávky výrobkov alebo služieb, vrátane nehnuteľností,práv a záväzkov.

KAPITOLA II Všeobecné ustanovenia Článok 21. Členský štát zabezpečí, aby všetky televízne výstupy prenášané vysielateľmi podliehajúcimi jeho právnemu poriadku zodpovedali zákonnýmpredpisom, ktoré sa v tomto členskom štáte uplatňujú na vysielanie určenépre verejnosť.

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

"Len Napoleon spravil pre svoju krajinu viac ako ja. Som však o niečo vyšší ako on. " Taliansky premiér Silvio Berlusconi.

" Berlusconi ako Napoleon? Tak potom voľby budú jeho Waterloo," Predseda Strany zelených Alfonso Pecoraro Scanio

"Stálo to za to, pretože zmluva o výhrade vo svedomí je nesmierne dôležitá vec, aj keď si to na Slovensku ešte mnoho ľudí neuvedomuje. Ide o to, že v Európe sa šíri istá ideológia, a tá ideológia popiera ľudské svedomie. Tá ideológia hovorí asi toto - si lekár, gynekológ, tak potom si asi povinný robiť potraty. Nechceš ich robiť, no tak nebudeš lekárom gynekológom.Alebo tu hrozia takéto hrozby. Si učiteľ? Tak potom si povinný učiť aj sexuálnu výchovu. A nie hocijakú, ale povedzme aj v rámci ktorej budeš učiť deti v škole, že dvaja chlapi v posteli, že to niečo úplne, čo je v poriadku. Táto ideológia sa šíri, v niektorých štátoch je v plnom rozpuku, do niektorých ešte len preniká, a niekde hrozí, že nastane.V každom prípade, protizbraňou a ochranou ľudí so svedomím je práve zmluva o výhrade vo svedomí" Vladimír Palko

"Koka má viac vápnika ako mlieko. Mala by byť súčasťou školských raňajok." Bolívijsky minister zahraničných vecí David Choquehuanca.

„ Spoločnosť Sony má ešte stále dosť času na úpravy vo filme Da Vinciho kód , najmä v týchto dňoch, keď každý vidí aké bolestivé dôsledky má intolerancia .Žiadame vo filme zmeny, aby neskresľoval dejiny a väčšmi sa pridŕžal historickej reality ". Konzervatívna katolícka organizácia Opus Dei

"Naozaj žartujete, že? Bol som v Štrasburgu, hlasoval som v utorok, a keď mám dva konflikty, musím si vybrať jeden.A keď to bude naozaj také seriózne, že tam človek bude musieť byť, odskočím aj z olympiády. Mojím bossom sú napokon slovenskí občania, a to by museli podpísať nejakú petíciu a dať mi najavo, že mám hokej nechať tak" Slovenský europoslanec za SDKÚ Peter Šťastný

16. 2. 2006

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Slovenská pošta tvrdí, že koncesionárske poplatky za Slovenský rozhlas zadržiava preto, lebo jej rozhlas odmietol uhradiť poplatky, ktoré uhradiť mal. Pošta reaguje na stredajšie vyhlásenie ekonomickej riaditeľky SRo Hildy Gajdošovej. Gajdošová pre médiá uviedla, že SRo zvažuje podanie žaloby na SP za nedoručenie časti výziev na zaplatenie koncesionárskych poplatkov a tiež za zadržiavanie koncesionárskych poplatkov za mesiac január. Podľa SP ide o dva samostatné problémy. Prvým je poskytnutie poštovej služby, spočívajúce v doručení zásielok s výzvami na zaplatenie koncesionárskych poplatkov, za čo SRo dlhuje pošte 4,9 milióna korún. Druhým samostatným okruhom problémov je skutočnosť, že Slovenský rozhlas neuhradil SP províziu za inkaso koncesionárskych poplatkov. Pošta tvrdí, že spolu poslala približne 256-tisíc výziev na zaplatenie nedoplatkov na koncesiách za rozhlas. Pritom nedoručila približne 86-tisíc zásielok. Z toho 53 percent (približne 46-tisíc kusov) nedoručila, lebo adresáti výziev boli neznámi alebo odsťahovaní. V 14-percentách nedoručených zásielok (cca 12-tisíc výziev), adresát podľa pošty zomrel. Pošte sa výzvy na zaplatenie dlžných koncesií za SRo nepodarilo doručiť v približne 28-tisícoch prípadov (33 percent z nedoručených výziev), lebo adresát zásielku neprevzal v lehote. SP o tom SRo informovala a ponúkla opakované doručenie zásielok výziev na prihlásenie sa tým, ktorým zásielky neprišli z dôvodu "adresát odsťahovaný" a "adresát neznámy". Rozhlas upozornila, že nemôže ovplyvniť tých približne 28-tisíc adresátov, ktorí si výzvy neprevzali. "Neprevzatie zásielky je právo každého občana a z hľadiska SP je táto skutočnosť neovplyvniteľná," konštatuje sa vo vyhlásení SP. Pošta 22. decembra upozornila SRo listom, že opakovane zásielky odsťahovaným a neznámym adresátom výziev na úhradu koncesií pošle, ak rozhlas zaplatí za poslanie predchádzajúcich zásielok. Rozhlas ich totiž pošte neuhradil a dlhuje jej za to 4,9 milióna korún. Pošta zároveň upozorňuje, že SRo jej neuhradil províziu za obstaranie inkasa koncesionárskych poplatkov. "V tejto súvislosti považuje SP obvinenie SRo zo zadržiavania koncesionárskych poplatkov za neopodstatnené," tvrdí pošta. Slovenský rozhlas neuhradil SP sadzbu za výber koncesionárskych poplatkov v SIPO za november a december 2005. Výška pohľadávok SP tak dosiahla približne 12 miliónov korún. SP vyrovnala túto pohľadávku z koncesionárskych poplatkov zinkasovaných v januári a vo februári tohto roka. Pošta zároveň vyvracia tvrdenia H. Gajdošovej o tom, že množstvo vrátených výziev na zaplatenie dlhov na koncesiách za SRo svedčí o tom, že pošta neaktualizuje databázu koncesionárov tak ako má, každý mesiac. Pošta však tvrdí, že aktualizuje databázu koncesionárov každý mesiac na základe údajov dodaných od právnických osôb, ktoré spravujú údaje evidencie mesačných záloh na odber elektrickej energie. Na základe nich zasiela novým koncesionárom výzvy na prihlásenie sa do databázy koncesionárov. Zrušenie koncesionárov z databázy SIPO vykonáva na základe odhlásenia sa platiteľa. SP dodáva, že v prípade, že zistí, že platiteľ zomrel alebo sa odsťahoval bez udania novej adresy, zruší takýchto koncesionárov z evidencie SIPO. Vedenie evidencie a výber koncesionárskych poplatkov zabezpečuje SP podľa platnej Zmluvy o zabezpečení inkasa koncesionárskych poplatkov, uzatvorenej medzi SP a SRo a podľa Smernice II/6 rozhlasová a televízna služba, na tvorbe ktorej sa podieľal aj SRo, dodáva sa vo vyhlásení SP. Ekonomická riaditeľka SRo Hilda Gajdošová tvrdí, že SRo zvažuje, že podá žalobu na SP, lebo pošta nedoručila z približne 253-tisíc výziev na zaplatenie dlhu na koncesionárskych poplatkoch za SRo asi 88 tis. výziev. Rozhlas preto odmietol platbu za expedovanie vrátených zásielok a v tejto hodnote nezaplatil SP niektoré faktúry. Pošta následne pozastavila SRo platby za koncesionárske poplatky za január vo výške viac ako 13 mil. korún, informovala médiá Gajdošová.

Aká novinka ? !

Aká novinka ? !
Podľa serveru medialne.sk medzinárodný olympjiský výbor zrušil možnosť vysielania power-breakov v hokejových zápasoch. "Bol to nečakaný krok a prekvapil nás...," povedal pre Mediálne.sk Branislav Zahradník z STV, ktorá na Dvojke Olympijské hry vysiela. Podľa neho môže verejnoprávna televízia prísť o približne šesť miliónov korún, keďže veľkú časť reklamného priestoru v týchto lukratívnych časoch už spoločnosť 1.2media vypredala. "V prípade úspešného postupu slovenských hokejistov do finálových bojov dôjde k možno strate do ôsmych až deviatich miliónov korún," ukončil Zahradník Lenže .... Ak sme už upozornili naši televízni vysielatelia/ hlavne Slovenská televízia / a takisto aj Rada pre vysielanie a retransmisiu akoby ani nepoznali niektoré znenia európskych dohovorov. Potom vyzerá vysielanie Davis Cupu a MS v hokeji presne tak, ako vyzerať nemá. Veď , posúďte : Stanovisko č. 4 (1995) k niektorým ustanoveniam o reklame a sponzorstve prijaté Stálym výborom pre cezhraničnú televíziu na jeho 6. zasadnutí (24.-25. apríl 1995)) :
Vychádzajúc z čl. 21 c) Dohovoru Stály výbordospel k záveru, že "pojem samostatná časť " počas športových pretekov musí vo všeobecnosti korešpondovať s prirodzenými prestávkami typickými pre daný šport.
To v zásade znamená, že pokusy vysielateľa vytvárať umelé prestávky sú v rozpore s duchom Dohovoru. Môžu sa však vyskytnúť prípady, keď umelé prestávky vytvorené vysielateľom vzhľadom na podstatu daného športu môžu byť oprávnené(napr. cyklistické preteky).
Kompetentné orgány jednotlivých štátov majú možnosti individuálne posúdiť jednotlivé prípady s tým, že určujúcim pravidlom formulovaným v čl. 14 ods.1 je zabrániť, aby sa narušila celistvosť programov."

Slovenskóóóó!!!!!

Slovenskóóóóóóóóóóóóóó
óóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóó
óóóóóóóóóóóó!!!!!
Fantastický zážitok z výkonu slovenských a ruských hokejistov kazila STV jedným z komentátorov, ktorý si pomýlil médium.
Komentoval totiž asi pre rozhlas. Definitívnou bodkou boli príspevky dvojjedinnej osobnosti, slovenského europoslanca za SDKÚ Petra Šťastného, vraj aj generálneho manažéra hokejovej reprezentácie Slovenska.
Po jeho úvode si množstvo divákov muselo záver vychutnať na ČT. Inak, náš milovaný europoslanec má byť dnes inde, európski poslanci totiž budú rozhodovať o jednej z najdôležitejších európskych smerníc. Tá môže zmeniť podmienky aj pre slovenských živnostníkov pre ich prácu v únii. Ale :
Slovenskóóóóóóóóóóóóó
óóóóóóóóóóóóóóóóóóóó
óóóóóóóóóóóóóóóóó!!!!!

15. 2. 2006

SuperStar SK vs. Svet Again

SuperStar SK vs. Svet Again

ifpi Airplay 6.týždeň 06.02.-12.02.2006

1. Madonna – Sorry 2 Sugababes - Ugly 3. Mattafix - Big City Life 4. Chinaski - Tabáček 5. Peha - Deň medzi nedeľou a pondelkom 6. Coldplay - Talk 7. Shakira - Don´t Bother 8. Sinclair, Bob & Pine, Gary - Love Generation 9. Williams, Robbie - Advertising Space 10. Juanes - Volverte A Ver 12. Meky Revival - Balada o poľných vtákov 18. Superstar 2 - So mnou môžeš rátať 21. Predná, Zdenka - Len ty smieš 22. No Name - Čím to je 23. Smatanová, Zuzana - Svet mi stúpil na nohu 25. Žbirka, Miroslav - Láskoliek 26. Predná, Zdenka – Vietor 27. Gladiator - Bonboniera 28. Bystrík - Či to nie je sen 31. I.M.T. Smile - Lietajúca 32. Nocadeň - Nestrieľajte do labutí 34. U.K.N.D. - Morusova 39. Rollins, dara - Party DJ 42. Dubasová, Beáta - Kým pri nás láska spáva 43. Stereo - Po písmenku 45. Kelecsenyi, Martin - Musím už ísť 47. Peha - Spomaľ 49. Polemic - Yes You´re Right 57. Müller, Richard - Ticho a tma 58. Nocadeň - Jackie Chan 61. Tomeček, Samo - Nehorí 68. Koščová, Katka - Koľko ešte krát 69. Hex - Život 70. Čistychov - Vaša 72. Šoralová, Lucia - Take It Easy 74. Nagy, Peter - Keď nestačí slovenčina 2005 75. Para - Veci čo si pamätám 81. Kirschner, Jana - She´s So Shallow 85. Black P - Ting Ting 92. Kmeťo Band - Some Coro 95. Taktici - Tunel 100. Le Payaco &

Tina & Kirschner - Všetko sa dá zjesť

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Slovenský rozhlas zvažuje, že podá žalobu na Slovenskú poštu . Ako pre médiá uviedla ekonomická riaditeľka SRo Hilda Gajdošová, dôvodom je skutočnosť, že Slovenská pošta nedoručila z približne 253 tisíc výziev na zaplatenie dlhu na koncesionárskych poplatkoch za SRo asi 88 tis. výziev. Pritom dôvodom ich nedoručenia podľa Gajdošovej bolo, že adresát zomrel, presťahoval sa alebo bol nezastihnuteľný. "My sme zaplatili doporučené zásielky i za 88 tis. výziev, ktoré sa nám vrátili," konštatovala Gajdošová. Rozhlas preto odmietol platbu za expedovanie vrátených zásielok a v tejto hodnote nezaplatil Slovenskej pošte niektoré faktúry. Slovenská pošta následne pozastavila SRo platby za koncesionárske poplatky za január vo výške viac ako 13 mil. korún. Podľa Gajdošovej na to však pošta nemá právo, keďže ide o verejné zdroje. A to je ďalší z dôvodov, prečo SRo zvažuje, že podá žalobu na Slovenskú poštu. Slovenská pošta by podľa Gajdošovej mala databázu koncesionárov aktualizovať každý mesiac. Za to, aby to robila, jej rozhlas platí z každej koncesie 4,40 korún, upozornila ekonomická riaditeľka SRo. Spomínaných 253 tis. výziev vychádza z evidencie neplatičov k 30. júnu 2005 a tri roky dozadu. Od prvého júla 2005 až do dnešného dňa pribudlo k dlhu 90 mil. korún za nezaplatené koncesie ďalších 14 mil. korún, dodala H. Gajdošová. Slovenský rozhlas chce so Slovenskou poštou o probléme ešte rokovať a dohodnúť sa.

SRO,s.r.o. 22

SRO,s.r.o. 22
The Neverending Story
Rozhlasová rada generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu nezvolila ani v tretej voľbe. Ako médiá informoval prvý podpredseda rady Peter Varga, v opakovanom hlasovaní druhého kola tretej voľby nezískal nikto minimálne dvojtretinovú väčšinu hlasov všetkých členov rady, teda aspoň 10, a v tejto voľbe nebol generálny riaditeľ zvolený. Z dvojice kandidátov, ktorí postúpili do opakovaného hlasovania druhého kola voľby, získala Hilda Gajdošová sedem hlasov a Milan Materák štyri hlasy. Na dnešnom hlasovaní sa zúčastnilo 12 členov rady, vydaných a odovzdaných bolo 12 hlasovacích lístkov, z toho 11 platných. V tretej voľbe mohlo rozhodovať o novom šéfovi SRo 14 z 15 členov Rozhlasovej rady, keďže jej predseda Michal Dzurjanin bol jedným z kandidátov na post riaditeľa SRo. Rada zároveň zverejnila termín na predkladanie prihlášok do štvrtej voľby generálneho riaditeľa SRo do 15. marca.

SRO,s.r.o. 21

SRO,s.r.o. 21
Rozhlasová rada v druhom kole tretej voľby generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu (SRo) zatiaľ nezvolila. Na prvom hlasovaní druhého kola sa zúčastnilo 12 členov rady, ktorí rozhodli, že do opakovaného hlasovania postupujú zhodne so ziskom päť hlasov Hilda Gajdošová a Milan Materák. Kandidát Michal Dzurjanin nezískal žiadny hlas a Miloslava Zemková dostala dva hlasy. Na postup do opakovaného hlasovania sú potrebné aspoň štyri hlasy.
Opakované hlasovanie bude ešte dnes.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Virgin Mobile je prvým mobilným operátorom v Európe , ktorý spustil živé digitálne televízne vysielanie cez mobilný telefón. Launch služby bol oznámený na 3GSM Svetovom kongrese v Barcelone. Na tom istom kongrese Nokia a Sony Ericsson oznámili spoločný vývoj v oblasti mobilov.announced a joint mobile TV development program on Monday. T-Mobile tvrdí, že mobil bude hlavným osobným prístupom k internetu.
T- Mobile zároveň oznámil, že spustí high-speed mobilnú broadband službu, porovnateľnú s káblom a DSL v roku 2010.

14. 2. 2006

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
BT podpísal zmluvu na dodávku contentu so spoločnosťou Endemol na produkciu programov pre BT TV. Endemol podľa zmluvy vytvorí exkluzívne programy pre túto službu. BT chce službu ponúkať cez satelit a káble už na jeseň tohto roku. Zákazníci službu budú môcť prijímať cez telefónnu sieť. Podľa neoficiálnych informcií a aj obvyklého obchodného postupu Endemolu, časť výnosov bude patriť aj tejto spoločnosti. BT podpísala zmluvu aj s BBC Worldwide, Paramountom a National Geographic. Služba bude môcť byť prijímaná cez DVB- T a set-top boxy a bude obsahovať aj video-on-demand.

Holandská tlačová agentúra ANP a holandské inovačné centrum TNO Information and Communication Technology oznámili, že spustila pilotnú aplikáciu pre mobilné telefóny, ktorá umožní novinárom publikovať multimediálne správy priamo cez ich mobily. Farcast Reporter software umožňuje vytvárať multimediáne správy obsahujúce text, brázy , audio a video. Platforma Farcast bola oficiálne spustená na 3GSM svetovom kongrese v Barcelone , ktorý sa začal v pondelok.

Slovenským populistom

Slovenským populistom
" Ak zákazník nemá licenciu / koncesionársky poplatok /, bude ju musieť mať, inak nebude môcť pozereť televízne vysielanie na PC alebo mobile. Akékoľvek zariadenie , ktorým sa dá pozerať alebo zaznamenávať televízne vysielanie, ktoré je vysielané alebo inak distribuované, musí byť kryté licenciou / koncesionárskym poplatkom / .
Týka sa to , samozrejme , PCTV, mobilných telefónov a PDA a ostatných zariadení. " TV Licensing, Veľká Británia

Market & Media & Lifestyle - TGI

Market & Media & Lifestyle - TGI
Nový Čas, Rádio Expres a Televízia Markíza - sú médiá s najväčšou čítanosťou a sledovanosťou. Vyplýva to z 3. vlny prieskumu Market & Media & Lifestyle (MML) - TGI za rok 2005, ktorý uskutočnila firma Median SK v licenčnej spolupráci s anglickou spoločnosťou BMRB International od 15. augusta do 4. decembra 2005 na vzorke 2 102 respondentov vo veku 14 až 79 rokov. Z prieskumu vyplýva , že z denníkov čítalo posledné vydanie Nového Času najviac ľudí. Nový Čas si v 3. vlne udržal prvú pozíciu s 29 percentami, ktoré predstavujú skoro 1,3 milióna čitateľov. Druhým v poradí je denník Pravda s 10-percentnou čítanosťou, denník SME (Práca) si v porovnaní s predchádzajúcou vlnou prieskumu udržal čítanosť 9 percent. V poradí čítanosti nasleduje denník Korzár s piatimi percentami a Šport s rovnakou čítanosťou - 5 percent. Na Slovensku pritom číta celoštátne denníky 52 percent populácie a za posledný týždeň ich čítalo 86 percent populácie. Z prieskumu, ktorý monitoroval 245 titulov tlače podľa periodicity, 41 rozhlasových staníc, 73 televízií a tri teletexty tiež vyplýva, že 60 percent obyvateľov Slovenska si prelistuje alebo prečíta niektorý z týždenníkov. Celková čítanosť oproti predchádzajúcej vlne prieskumu vzrástla o dve percentá. Prvenstvo si udržal týždenník Plus 7 dní a svoju čítanosť zvýšil o dve percentá, na 15 percent. Čítanosť týždenníka Nový čas pre ženy dosiahla 13 percent a na treťom mieste v čítanosti skončila Markíza - spoločenský týždenník s desiatimi percentami. Týždenník Život sa umiestnil na štvrtom mieste so siedmimi percentami a rovnaké percento čítanosti získal aj týždenník Báječná žena. Dvojtýždenníky číta v priemere 17 percent obyvateľov SR vo veku od 14 do 79 rokov, teda o dve percentá menej ako v predchádzajúcej 2. vlne prieskumu za rok 2005. Najčítanejším je Teleplus s piatimi percentami. Teleprogram dosiahol dve percentá, rovnako ako dvojtýždenníky Stop - motoristický magazín, Žena a život a titul Relax. Približne rovnakú čítanosť ako týždenníky majú aj mesačníky - 58 percent. Mesačníky zaznamenali oproti 2. vlne prieskumu MML - TGI dvojpercentný pokles. Vedúcu pozíciu má s 13-percentnou čítanosťou Zdravie, druhá je s 11 percentami Eva a tretia EMMA s desiatimi percentami čitateľského záujmu. Mesačník Záhradkár dosiahol čítanosť sedem percent a prvú päticu uzatvára mesačník Dom a byt s piatimi percentami. Z monitorovaných 41 rozhlasových staníc vedie s počúvanosťou 20 percent Rádio Expres, za ním nasleduje s 18 percentami prvý okruh verejnoprávneho rozhlasu - Rádio Slovensko a tretie je s 10 percentami Fun rádio. Štvrté je so siedmimi percentami Rádio Okey. Piate miesto v počúvanosti obsadil štvrtý okruh Slovenského rozhlasu - Rádio Regina s piatimi percentami. Celková počúvanosť rádií predstavuje 70 percent. Najväčší podiel na trhu má pritom s 27 percentami Rádio Expres, Rádio Slovensko má 21 percent, Fun rádio 12 percent, Rádio Okey osem percent a Rádio Regina päť percent. Sumárna sledovanosť všetkých televízií je 87 percent. Televíziu pritom podľa 3. vlny prieskumu MML - TGI za rok 2005 sledovalo viac ako 3,8 milióna divákov. Najvyššiu sledovanosť dosiahla Televízia Markíza - 60 percent. Sledovanosť 31 percent zaznamenala verejnoprávna Jednotka, za ňou sa s 30 percentami umiestnila TV JOJ. Po päť percent získali Prima TV a RTL Klub, televízia NOVA a Dvojka dosiahli zhodne štvorpercentnú sledovanosť. Desiatku najsledovanejších televízií uzatvárajú TA3 a ČT 1, obe s tromi percentami a Magyar TV 1 s dvojpercentnou sledovanosťou. V podiele na trhu vedie so 46 percentami TV Markíza. TV JOJ dosiahla rovnako ako Jednotka 18-percentný podiel na trhu. Druhý okruh verejnoprávnej STV - Dvojka získala jedno percento, rovnako ako aj TA3. Podiel ostatných staníc predstavuje spolu 16 percent, z toho najviac majú RTL Klub (4 %), Prima TV (3 %), NOVA (2 %), TV2 (2 %) a Magyar TV 1 (1 %).

RADA STV

RADA STV
Rada Slovenskej televízie dnes na svojom zasadnutí prejednala
Informáciu o činnosti DK STV ,rámcovú správu o činnosti STV, o. i.: a) Informáciu o rozhodnutí Najvyššieho súdu SR v súvislosti s podaním STV voči rozhodnutiam RVR vo veci prerušovania programu SHS reklamnými prestávkami a informácia o ďalšom postupe STV; b) Informáciu o príprave vysielania STV v období pred parlamentnými voľbami. Generálny riaditeľ STV Richard Rybníček by mal rade na jej najbližšom zasadnutí predložiť koncepciu vysielania pred, počas a po voľbách. c) Informáciu o zmluvách nad 200 000 Sk; d) Informáciu o verejných obstarávaniach; e) Rôzne.
Ďalej prejednala legislatívne zmeny týkajúce sa STV: a) schválená novela zákona o koncesionárskych poplatkoch, b) návrh zákona o televíznom a rozhlasovom poplatku (stav legisl. procesu), c) návrh novely zákona o STV z Ministerstva kultúry SR Predseda Rady STV informoval o skončení funkčného obdobia 5 členov R STV a voľbe nových členov R STV
Stanovisko RADY STV
Rada STV zaujala zásadné stanovisko k schválenej novele zákona o koncesionárskych poplatkoch . Považuje ju za nespravodlivú voči platiacim koncesionárom a verejnoprávnym médiám , nielen preto, že uzákoňuje tzv. generálny pardon na penále za nezaplatené koncesie za STV a SRo. Novelu v pondelok podpísal prezident a začne platiť po tom, ako bude zverejnená v zbierke zákonov. Rada STV ju však odmieta a tvrdí, že ak sa neschváli nový koncesionársky zákon, ktorý vypracovali spoločne STV, SRo a ministerstvo kultúry, bude vážne ohrozená činnosť verejnoprávnych médií. Rada presný text dnešného uznesenia k prijatiu novely pošle všetkým poslancom Národnej rady SR. Novelu, ktorú predložil poslanec za SDKÚ-DS Tomáš Galbavý, parlament schválil 2. februára. Jej hlavným cieľom je odpustenie sankcií za nezaplatené koncesionárske poplatky za STV a SRo tým, ktorí dlžné koncesie zaplatia do 60 dní od účinnosti zákona. Novela okrem iného oslobodila od povinnosti platiť koncesie majiteľov technologických zariadení, ktoré môžu prijímať rozhlasové alebo televízne vysielanie, no nie je to ich hlavnou funkciou, ide napríklad o mobilné telefóny či počítače.

13. 2. 2006

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
NBC podpísalo zmluvu na americkú verziu Eurovision Song Contest, / U nás známu ako cena Eurovízie. Vzišli z nej hviezdy ako Abba, Celine Dion a Katrina and the Waves/. Názov show pre USA je neznámy , súťažiť však majú reprezentanti všetkých 50 štátov v USA. Show NBC má byť útokom na pozície American Idolu a televízie FOX
Virgin Mobile, spolu s káblovým operátorom pripravujú digitálnu televíznu službu s prístupom k najmenej piatim televíznym staniciam a množstvu rozhlasových programov. Mobilná služba má byť derivátom digital broadcast technology, ktorá sa používa už v Južnej Kórei. Orange a Vodafone používajú siete tretej generácie na TV cez mobil.

JOJKA padá

JOJKA padá 24-hodinový podiel na trhu (slovenské tv. stanice,%, 12+) 6.týždeň Markíza – 30, 4% Jednotka – 20,2 % Dvojka- 8,3 % JOJ – 16, 3 % TA 3 – 1,7 %

So how many calories really are inthat big bucket of hot buttered popcorn at your movie theater ?

So how many calories really are inthat big bucket of hot buttered popcorn at your movie theater ?*
Spoločnosť OREO je evidentne špecializovaná spoločnosť na všetko . Nielen grafika, ale aj hraný seriál , ba aj Počasie, Slovensko hľadá SuperStar, Magazín Superstar, XXL hitparáda, STROSKOTANEC na 48 hod.
Najnovšie sa STV pustila spoločne s Oreo aj do týždenníka o premiérach v kinách- POPCORN .
Za posledné obdobie / dajme m ešte čas.../ je to najslabšia relácia o filmoch .
Tých chýb bude viac- dezorientovaný moderátor Bruno Ciberej , dramaturgia a ťažké konflikty záujmov spoločnosti Oreo.
Veď posúďte .
Oľga Nunezová pracovala v marketingu spoločnosti BONTON Film a možno pracuje aj naďalej. Spoločníci OREO PETER NÚÑEZ a MARTIN HUDÁK pracujú pre televíziu FILM BOX TV . PETER NÚÑEZ ako CREATIVE DIRECTOR OF SELF PROMOTION FILM BOX TV a MARTIN HUDAK(MOTION) GRAPHICS DESIGNER FILM BOX .
Nikto im to neberie. Má to však háčik.
SPI International Television je prepojená na SPI International , ktorá je medzinárodnou distribučnou spoločnosťou a distribuuje všetky práva. Venuje sa filmu od uvedenia v kinách, cez video a DVD distribúciu, až po jeho uplatnenie v platenej a voľnej televízii. Zastupuje Miramax, Intermedia, Buena Vista, Studio Canal +, Capitol Films, Film Four, Showcase, Lakeshore, Kushner Locke, Intermedia, IEG, Interlight, Lions Gate, J&M, Morgan Creek a Summit. Čakáme, kedy sa prejaví aj osobná previazanosť dramaturgie k spoločnostiam ako Filmservice Slovakia, v.o.s. / pretože u spoločnosti ALEF štúdio, spol. s r. o. k 18.01.2006 došlo k ex offo výmazu /. Nuž a možno sa nám zjaví aj spoločnosť bývaleho člena krízového manažmentu STV OZ United Filmmakers .
Možno však bude stačiť relácia Umenie 06.
*1,650

12. 2. 2006

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Poslanci parlamentu by v marci mali voliť nových piatich členov Rady Slovenskej televízie (STV) za tých, ktorým sa v marci končí funkčné obdobie. Návrhy na kandidátov prijíma do 25. februára Výbor Národnej rady (NR) SR pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá. Funkčné obdobie končí tretine - piatim členom Rady STV. Podľa predsedu Rady STV Miroslava Kollára sú to Eva Bachletová, Mária Biľová, Vladimír Černý, Marián Slovák a Alfréd Somogyi. Podľa informácií zo sekretariátu mediálneho výboru zatiaľ na výbor prihlášky neprišli, no tie zvyčajne záujemcovia posielajú tesne pred termínom uzávierky. Viaceré organizácie a združenia sa však informovali o požiadavkách na kandidatúru. Slovenský syndikát novinárov (SSN) zatiaľ rokuje o podpore konkrétneho kandidáta. Predsedníčka SSN Zuzana Krútka hovorí, že s veľkou pravdepodobnosťou sa do doplňujúcich volieb členov Rady STV zapoja. Podporu niektorému z kandidátov ešte prehodnocuje Slovgram - nezávislá spoločnosť výkonných umelcov a výrobcov zvukových a zvukovo-obrazových záznamov. Podľa informácií Kataríny Tomandlovej zo Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA), ktorý sa stará o práva k hudobným dielam, SOZA nepodporuje žiadneho kandidáta. Spolok lokálnych televíznych staníc Slovenska - LoToS sa zatiaľ nerozhodol. Ako však pre agentúru uviedla jeho výkonná riaditeľka Nataša Petrová, je možné, že sa vedenie spolku rozhodne, že sa zapojí do doplňujúcich volieb členov Rady STV. Únia slovenských televíznych tvorcov by sa mala v týchto dňoch rozhodnúť o tom, s ktorým profesijným združením sa do doplňujúcej voľby spojí a koho vo voľbe do Rady STV spolu podporia. Podľa zákona o STV volí členov rady parlament na návrh mediálneho výboru NR SR. Návrhy kandidátov na členov rady predkladajú výboru poslanci alebo právnické osoby pôsobiace v audiovízii, hromadných informačných prostriedkoch, v kultúre, vede, vzdelávaní a v ďalších oblastiach. Návrhy treba písomne predložiť alebo poslať na sekretariát výboru. Informácie sú dostupné na internetovej adrese http://www.nrsr.sk/vybory/ alebo na sekretariáte výboru, na telefónnom čísle 02/544 149 48. Podľa zákona sa tretina členov Rady STV musí obmieňať každé dva roky. Koncom tohto roka čaká Radu STV voľba nového generálneho riaditeľa STV. Šéfovi STV Richardovi Rybníčkovi sa končí funkčné obdobie v januári 2007. Nový riaditeľ by mal STV viesť do roku 2011. Zdroj : SITA

OBČERSTVOVACÍ KÚTIK

OBČERSTVOVACÍ KÚTIK

Miloslava Zemková, bývalá starostka v Bratislave* chce "omladiť" Rádio Slovensko a obohatiť ho o zábavu, dopravný servis a modernú publicistiku znížiť náklady rozhlasu o 237 miliónov korún ročne zrekonštruovať budovu obrátenej pyramídy a nasťahovať do nej Slovenskú televíziu a ďalšie kultúrne inštitúcie *Národná obroda uverejnila správu o bývalom primátorovi Bratislavy a súčasnom poslancovi NR SR Petrovi Kresánkovi (SDKÚ), ktorý vymenil svoj byt na bratislavských Palisádach (podľa neho mal hodnotu 4,5 milióna) za dom s pozemkom neďaleko slovenského parlamentu.Viacero čitateľov sa nám ozvalo s otázkou, ako sa dostal k takému drahému bytu, že ho mohol vymeniť za dom v hodnote 8 miliónov. Zistili sme, že mu ho v apríli 1994 pridelila starostka Starého mesta Miloslava Zemková s tým, že Kresánek bude musieť vrátiť mestu byt v Dúbravke. Áno. My sme vrátili štvorizbový, ktorý sme mali v Dúbravke," povedal včera Kresánek. Upozornili sme ho však na to, že nevrátil štvorizbový byt, ale len trojizbový, pretože štvorizbový krátko pred odovzdaním mestu narýchlo vymenil. Vidíte, na to som aj zabudol," poznamenal. Rovnako si bývalý primátor nevedel spomenúť, za akú sumu byt na Palisádach, ktorý má neuveriteľných 178 metrov štvorcových, odkúpil od mesta. Podľa našich informácií ho od mesta (ktorému šéfoval ako primátor) odkúpil za 71 680 korún, až neskôr musel okolo 90 000 doplatiť. Hodnota bytu bola však už vtedy miliónová.P. Kresánek nás upozornil, že nešlo o byt ale o nebytové priestory (ubytovňu). Koľko vložil do rekonštrukcie? Samotná rekonštrukcia išla z 1,8-miliónovej pôžičky. Plus sme robili doplnky. My sme totiž päťčlenná rodina," presvedčivo vysvetlil Kresánek. Dodal, že našťastie túto pôžičku už splatil. Dnes Kresánek čerpá ďalšiu pôžičku, z ktorej si prerába svoj nový rodinný dom. Ako sa Kresánek dostal k domu

Štvorizbový mestský byt vymenil za trojizbový, ten potom vrátil mestu.

Od mesta dostal nebytové priestory s plochou 178 metrov štvorcových, prerobil ich na byt, a ten od mesta odkúpil za symbolickú sumu.

Tento byt potom, ako hovorí, vymenil za rodinný dom pri Bratislavskom hrade.

Kostelníková: Určite je vám dobre známy Napoleonský vŕšok, ktorý trápi veľký počet občanov. Čo by na takom historickom mieste, ako ten vŕšok, malo stáť? Občania tvrdili, že je v rozpore s územným plánom, napriek tomu poslanci schválili investorský návrh, MŽP rozhodlo, že občania mali pravdu. Čo urobíte pre to, aby ste zosúladili požiadavky investora, ktorý je už žiaľ majiteľom, a požiadavky občanov? Odzgan: Napoleonský vŕšok je v územnom pláne, ktorý bol schválený v r 93, tak, že ho možno zastavať, bohužiaľ. Prišla kauza Revital, pani Zemková, prišlo rozhodnutie arbitrážneho súdu vo Viedni, exekučné rozhodnutie na mesto i SM. SM malo zastavené účty a nemalo ani na výplaty. Vtedy rýchlo starosta MČ sľúbil tým, ktorí požičajú na výplaty, predať Napoleonský vŕšok a tak bol predaný na mimoriadnom zastupiteľstve. Nebyť tejto kauzy s Revitalom, táto kauza by nebola existovala. Ďalšia vec je, že bola zlá zmluva na odstránenie azbestových unimobuniek a tie sú tam doteraz. Som proti tomu, aby tam zostali, aby ho špatili. Musí tu byť zachovaná zeleň, musia byť dohody s obyvateľmi. Čiernik: Ako vážny problém vidím to, že chýba zaregulovanosť tohto územia do takej miery, aby investor vedel, čo môže stavať. Keď sa predával Napoleonský vŕšok, bola v ÚP občianska. vybavenosť. Treba urobiť zonálne ÚP na území SM, ktoré budú presne regulovať územie, aby bolo jasné každému, či a čo tam možno stavať.

ATĎ