30. 8. 2013

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS


Rodákovi, profesorovi Ladislavovi Sárovi, včera v miestnej časti obce Podbrezová – Lopeji v okrese Brezno odhalili pamätnú tabuľu pri príležitosti nedožitého 100. výročia jeho narodenia. Na pietnom akte sa zúčastnil predseda vlády SR Robert Fico.
      Ako pre TASR uviedol starosta obce Ladislav Kardhordó, pamätnú tabuľu umiestnili na pamätníku padlých v Lopeji. Sára zahynul počas náletu amerických stíhačiek na nacistický transport do koncentračného tábora 19. februára 1945.
      Starosta pokračoval, že profesor Ladislav Sára sa narodil 9. 2. 1913 v Lopeji. Po vypuknutí Slovenského národného povstania (SNP) v roku 1944 bol prvý hlásateľ Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici. "Bol to jeho hlas, ktorý povzbudzujúcim Chalupkovým štvorverším z básne Mor ho!, ako prvý burcoval národ do boja. Skoncipoval aj prvé revolučné texty a mobilizačné výzvy, ktoré v prvých dňoch aj sám čítal," priblížil Kardhordó.
      Ako premiér pri príležitosti odhalenia pamätnej tabule uviedol, takmer všade pripomína, že Slováci by mali zdvihnúť hlavu, pretože majú byť na čo hrdí, aj na udalosti, aj na významných ľudí. "Ak si uvedomíme, že to bol prvý slovenský hlásateľ, ktorý oznámil najvýznamnejšie informácie o SNP, tak mu takáto tabuľa právom patrí," dodal Fico.


Copyright © TASR 2013

29. 8. 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký herec Alec Baldwin sa na ulici v New Yorku pobil s fotografom. Portálu TMZ.com viacero zdrojov potvrdilo, že agresorom bol paparazzo. Ten to však popiera a podľa jeho slov si len robil svoju prácu a pýtal sa ho "normálne otázky", no herec vybuchol. Herec bol v tom čase s manželkou Hilariou, ktorá sa utekala skryť do neďalekého obchodu. "Aký zvrátený psychopat naháňa ženu, ktorá práve vyšla z nemocnice po pôrode, až do obchodu s čajmi?" uviedol Baldwinov kamarát pre TMZ. Herec, ktorému manželka minulý týždeň porodila dcérku Carmen, zavolal políciu. Tej obaja priznali, že na seba útočili. On i fotograf sa nakoniec rozhodli nevzniesť žiadne obvinenia.
Päťdesiatpäťročný Alec Baldwin odštartoval kariéru v roku 1980, keď sa pripojil k hereckému obsadeniu seriálu The Doctors (1963 - 1982). Neskôr hral vo filmoch Beetlejuice (1988), Podnikavé dievča (1988), Miami Blues (1990), Honba na ponorku (1990), Konkurenti (1992), V moci posadnutosti (1993), Nebeskí väzni (1996), Porotkyňa (1996), Na ostrie noža (1997), Merkúr (1998), Notting Hill (1999), Taká zvláštna rodinka (2001), Pearl Harbor (2001), Riskni to s Polly (2004), Letec (2004), Finty Dicka a Jane (2005), Elizabethtown (2005), Na druhej strane (2006), Kauza CIA (2006), Kamarátovo dievča (2008), Pre moju sestru (2009) či Nejako sa to komplikuje (2009). Za výkon vo filme Smoliar (2003) ho nominovali na Oscara. Za účinkovanie v seriáli Štúdio 30 Rock (2006-2013) získal niekoľko prestížnych cien, napríklad dve Emmy, tri Zlaté glóbusy a osem Screen Actors Guild Awards. S inštruktorkou jogy Hilariou Thomas chodil od leta 2011, v apríli 2012 sa zasnúbili a koncom júna 2012 sa konala svadba. Baldwin je tiež otcom 17-ročnej dcéry Ireland, ktorú má s exmanželkou Kim Basinger.

© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

28. 8. 2013

Reklamná pauza, môžete sa

Reklamná pauza, môžete sa

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Producenti udeľovania filmových a televíznych cien Zlatý glóbus oslovili americké herečky a komičky Tinu Fey a Amy Poehler s ponukou, aby sa po druhý raz po sebe zhostili úlohy moderátoriek. Mimoriadne zaneprázdnené hviezdy, ktoré si minulý rok za sprevádzanie ceremoniálom vyslúžili pozitívne reakcie, na neformálnu pozvánku zatiaľ nereagovali. Ako však vysvetlil portál Deadline.com, moderovanie udeľovania Zlatých glóbusov nie je ani zďaleka tak časovo náročné ako pri oscarovom galavečere. Príprava moderátora trvá iba okolo týždňa, takže by ju Fey s Poehler mohli stihnúť. Producenti chcú moderátorský post obsadiť do konca novembra, čiže ešte predtým, ako v decembri vyhlásia nominácie. Minuloročný ceremoniál prilákal 19,7 milióna divákov, čo je o 17 percent viac ako predvlani. Najbližší slávnostný večer sa bude konať 12. januára 2014 v Beverly Hilton Hotel.
Štyridsaťjedenročná Amy Poehler si s manželom Willom Arnettom zahrala v seriáli Arrested Development (2003 - 2006) a snímkach Ľadovo ostrí (2007), On Broadway (2007) či Jarné prázdniny (2009). Objavila sa aj v seriáli Parks and Recreation (2009) a svoj hlas prepožičala do animovaných filmov ako Shrek Tretí (2007), Horton (2008), Monštrá vs. Votrelci (2009), Alvin a Chipmunkovia 2 (2009) alebo Alvin a Chipmunkovia 3 (2011). S Arnettom, s ktorým sa zosobášila v auguste 2003, má dvoch potomkov - v októbri 2008 sa im narodil syn Archibald "Archie" William Emerson, v auguste 2010 komička priviedla na svet druhého chlapca Abela Jamesa. Vlani v septembri ich hovorca pre magazín People potvrdil, že sa rozchádzajú.
Štyridsaťtriročná Tina Fey je držiteľkou siedmich cien Emmy, dvoch Zlatých glóbusov, piatich Screen Actors Guild Awards a piatich Writers Guild of America Awards. Ako najmladšia komička v histórii získala prestížnu americkú cenu Marka Twaina, ktorú každoročne udeľujú humoristom a humoristkám. Okrem účinkovania a tvorby seriálu Štúdio 30 Rock (2006) a zábavnej šou Saturday Night Live, kde s veľkým úspechom u divákov i kritiky imitovala Sarah Palin, si zahrala napríklad v komédii Nočné rande (2010). Objavila sa aj v snímke Protivné baby (2004) v hlavnej úlohe s Lindsay Lohan a tiež napísala jej scenár. Na konte má aj vtipnú knižnú autobiografiu Bossypants, ktorá na päť týždňov obsadila prvé miesto rebríčka New York Times Best Seller. Audio verzia, ktorú Fey sama nahovorila, jej priniesla nomináciu na Grammy.

© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Internetová stránka denníka The New York Times bola v noci nadnes už druhýkrát v priebehu tohto mesiaca mimo prevádzky. Z útoku sú podozriví hackeri napojení na skupinu blízku sýrskej vláde.
Internetová stránka The New York Times bola pre časť používateľov nedostupná od 15.00 h miestneho času, informovala agentúra DPA. Redakcia na svojej stránke v sieti Facebook uviedla, že "najpravdepodobnejšie ide o zákerný útok zvonku". Hovorkyňa denníka Eileen Murphyová prostredníctvom svojho konta v sieti Twitter uviedla, že denník má technické problémy.
K zodpovednosti za počítačový útok sa cez Twitter prihlásila Sýrska počítačová armáda, ktorá tvrdí, že hackerský útok podnikla aj na britský denník Huffington Post a Twitter.
Denník New York Times mal problémy so svojím internetovým vydaním aj 14. augusta, keď bol obsah stránok pre čitateľov nedostupný asi dve hodiny.

Americký denník Boston Globe v najnovšom vydaní zverejnil ďalšie fotografie z dolapenia jedného z mužov obvinených z bombového útoku v Bostone, ktorý si 15. apríla vyžiadal tri obete a viac ako 260 zranených.
Ide o fotografie z policajnej operácie, ktorej cieľom bolo nájsť skrývajúceho sa Džochara Carnajeva, ako aj o snímky, keď sa na jednom z dvorov na bostonskom predmestí ocitol v obkľúčení polície a vzdal sa.
Jedna z fotografií ho zachytáva, ako vychádza z lode s krvácajúcou ranou na hlave a červeným bodom laserového zameriavača pušky ostreľovača pohybujúcim sa po jeho čele, ale sú tam aj zábery na skupinu lekárov, ktorí mu poskytovali prvú pomoc.
Autorom fotografií je seržant Sean Murphy, ktorému jeho nadriadení neschválili poskytnutie fotografií časopisu Boston Magazine.
Murphy však podľa vlastných slov konal na protest proti konaniu časopisu Rolling Stone, ktorý Carnajevovu civilnú fotografiu použil na titulnú stránku augustového vydania a urobil z neho istým spôsobom hviezdu. Murphy vo vyhlásení uviedol, že Carnajev je hrozným človekom. Dodal, že jeho fotografie "ukazujú skutočného" bostonského atentátnika, nie niekoho učesaného a upraveného pre obálku Rolling Stone.
Džochar Carnajev a jeho brat Tamerlan spáchali 15. apríla v cieľovej rovinke Bostonského maratónu dva takmer simultánne bombové útoky. Niekoľko dní sa skrývali, ale 18. apríla po naháňačke s políciou Tamerlan v prestrelke utrpel smrteľné zranenia. Džochara zadržali v noci na 20. apríla. Čečenec Džochar Carnajev, ktorý prišiel do USA ako dieťa, na súde vyhlásil, že je nevinný.

Copyright © TASR 2013

27. 8. 2013

Pokuty naše každodenné

Pokuty naše každodenné


Rada pre vysielanie a retransmisiu dnes na svojom zasadnutí rozhodla o odňatí licencie spoločnosti Turist servis, vysielateľovi Tour radia, o ktoré vysielateľ sám požiadal. Rada dnes udelila aj niekoľko pokút a začala tri správne konania. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu Ľuboš Kukliš.
Vysielateľ MAC TV dostal pokutu 6 600 eur za nedodanie záznamov vysielania v 21 prípadoch, ktoré si Rada vyžiadala. Rada tiež udelila pokutu 3 000 eur v siedmich prípadoch odvysielania upútavky bez príslušného označenia podľa ochrany maloletých - JSO a za osem prípadov odvysielania prehľadu programov bez tohto označenia. Za porušenie ochrany maloletých dostal vysielateľ pokutu 6 000 eur za odvysielanie programu Hotel Paradise z 15., 16., 19., 20. a 21. marca 2013.
Vysielateľ Markíza Slovakia, spol s.r.o. dostal pokutu 5 000 eur za hlasitosť reklamy v programe Vy nám taký šéfe, ktorý vysielali 30. decembra 2012. Vysielateľovi rada udelila pokutu za to, že hladina intenzity zvuku reklamy bola vyššia ako hladina intenzity zvuku častí programu tesne pred a po reklamných blokoch. Rada pre vysielanie a retransmisiu upozornila na porušenie zákona aj vysielateľa RTVS, za porušenie objektívnosti a nestrannosti spravodajských a politicko-publicistických programov v programe Večer pod lampou z 10. januára 2013, v ktorej vysielateľ nezabezpečil objektívnosť a nestrannosť.
Rada pre vysielanie a retransmisiu začala aj niekoľko správnych konaní. Voči vysielateľovi JOJ a JOJ PLUS, spoločnosti MAC TV začala správne konanie vo veci možného porušenia povoleného počtu prerušení programu reklamou v programe Odhalenia z 2. júna a Milionár z chatrče zo 4. júna. Správne konanie začala Rada voči rovnakému vysielateľovi aj za zaradenie upútaviek na programy, ktoré sú nevhodné pre maloletých do 15 rokov pred 20:00 a upútavky nevhodné pre maloletých do 18 rokov pred 22:00 i za odvysielanie prehľadu programov vo viacerých prípadoch bez použitia ochrany maloletých - JSO. Správne konanie začala Rada aj voči vysielateľovi TV Markíza, spoločnosti Markíza-Slovakia, s.r.o. Vysielateľ mohol porušiť paragraf o objektívnosti a nestrannosti spravodajských a politicko-publicistických programov za júnovú reportáž v Televíznych novinách s názvom Dunaj si zopakuje 2002 a za pokračovanie tejto reportáže. V nich mohlo podľa Rady pre vysielanie a retransmisiu dôjsť k nezabezpečeniu objektívnosti a nestrannosti.

© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

U Hríba boli predpoklady, ale viaže sa na OKS, chodí s ním komentátor so Sme


U Hríba boli predpoklady, ale viaže sa na OKS, 
chodí s ním komentátor so Sme Novému manažmentu RTVS sa podľa generálneho riaditeľa Václava Miku podarilo zastavil päťročný pokles sledovanosti spravodajstva v televízii. Ako povedal dnes poslancom výboru pre kultúru a médiá, podľa výskumov sa zlepšila aj jeho objektivita. Zvyšuje sa podľa neho aj informačná hodnota spravodajstva.
RTVS zatiaľ plní plánované príjmy na 50 percent. Mika však upozornil, že druhý polrok bude finančne nákladnejší. RTVS bude musieť vracať peniaze zaplatené za služby verejnosti tým, ktorí majú úľavy. Podnikatelia platili tieto úhrady už v úvode roka. Zároveň upozornil, že rozpočet Českej televízie v porovnaní s rozpočtom televízie RTVS je päťnásobný. Veľký rozdiel medzi slovenskou a českou televíziou vidí Mika nielen vo financiách, ale aj v kontinuite. V Českej televízii je podľa neho 20 rokov kontinuita, naopak na Slovensku čo nový manažment, to nová koncepcia.
Generálny riaditeľ Tlačovej agentúry SR (TA SR) Jaroslav Rezník poslancom oznámil, že súčasný redakčný systém agentúry je z roku 1994. Napriek tomu, že je 20-ročný, je funkčný. Jeho výmena je však finančne nákladná záležitosť. Rezník s ňou plánuje začať v roku 2016. Po vzore zahraničných agentúr, napr. španielskej agentúry, chce na výmenu redakčného systému získať peniaze z eurofondov. Španieli dostali na to podľa neho 40 mil. eur. „Keby sme dostali desatinu z toho, budeme spokojní,“ konštatoval.
Poslancov zaujímalo, prečo RTVS neodoberá spravodajstvo TA SR. Poslanec Smeru-SD Miroslav Číž obe inštitúcie označil za štátne a preto je podľa neho nepochopiteľné, že RTVS nevyužíva služby TA SR. Magda Vášáryová (SDKÚ-DS) ho upozornila, že nejde o štátne, ale verejnoprávne inštitúcie. Rezník uviedol, že s Mikom rokoval, odovzdal mu ponuku na dodávku spravodajstva. Mika však podľa neho povedal, že na tento rok to nemajú naplánované, ale ponuku budú zvažovať. Kampaň na propagáciu portálu TA SR www.teraz.sk stála podľa Rezníka cca 9 400 eur. Uviedol, že súťažilo o ňu niekoľko agentúr. „Ostatné výstupy v médiách boli vybartrované,“ povedal. Bilbordy stáli podľa neho cca 9 500 eur, čo je veľmi dobrá cena.
Miroslav Číž sa pýtal, ako sa darí RTVS zlepšovať stav redaktorov a aký je stav publicistických relácií. Podľa neho je otázne, či relácia Lampa spĺňa etické parametre zákona o RTVS. V rozhlase kritizoval reláciu Z prvej ruky, pretože podľa neho u jej moderátora Juraja Hrabka bolo otázne, či bude dobrým verejnoprávnym redaktorom . „Televízia nedisponuje ani jedným redaktorom, ktorý je schopný sprostredkovať základné spoločenské udalosti. U Hríba boli predpoklady, ale viaže sa na OKS, chodí s ním komentátor so Sme,“ vyhlásil Číž. Chýbajú mu zástupcovia ľavice, Štefan Hríb do relácie sem tam zobral aj niekoho z ľavicového spektra, ktorý však kritizuje ľavicové prostredie. Nepáčila sa mu relácia Colnica, ktorá bola podľa neho nevyvážená. Vystupovali v nej ľudia z okruhu Sme, z ľavicového prostredia iba Michal Havran. Číž má dojem, že aj výber politických komentátorov je z pravicových kruhov. „Smer nechce zvýhodňovanie,“ uviedol s tým, že bude rád, ak by bol pomer vystupujúcich 40:60 (v neprospech Smeru – poznámka SITA). Čížovi chýbajú aj diskusie o takých témach, ako je reforma penzijného piliera, či zdravotníctva. „Mám problém, aké osobnosti komentujú ekonomické udalosti. Mladí chlapci v oblekoch z bánk,“ povedal s tým, že tí sa vyjadrujú potom aj k iným udalostiam spoločenského života.
Podpredseda KDH Pavol Abrhan Čížovi odkázal, že by bol opatrný ísť do hodnotenia redaktorov a relácií. „Na to máme inštitúcie. Rada pre vysielanie a retransmisiu je na to. Ak to prenesieme sem, bude z toho politická šarvátka,“ zdôraznil Abrhan.
Podľa predsedu výboru Dušana Jarjabka sa v RTVS zmenila atmosféra. Pripomenul, že za bývalého vedenia vo výbore poslanci hovorili iba o peniazoch. "Dnes hovoríme, čo je dobré, čo zlé, čo chceme, aby sa zmenilo,“ povedal. Zároveň konštatoval, že spojenie televízie a rozhlasu je zlé a aj zákon o RTVS je zlý.

© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Hospodárske noviny intenzívne utekajú od pravdy

Hospodárske noviny 

intenzívne utekajú od pravdy


Hospodárske noviny intenzívne utekajú od pravdy. Najskôr šokujú čiernou listinou škôl a dnes fantazírujú o drahých obedoch.
Hospodárske noviny dnes informujú o tom, že rezort školstva realizuje verejné obstarávanie na zabezpečovanie stravovania. Redaktorka Martina Tvardzíková Ruttkayová si veľmi pohodlne vytvorila vlastnú cenovú kalkuláciu podľa ktorej rezort je "ochotný za jeden obed zaplatiť od 6, 60 do 13, 20 eura". Zdôrazňujeme, že rezort si to nemôže dovoliť, stanovená čiastka je to limitovaná zákonom.
Netušíme, čo pani redaktorku viedlo k takejto práci s kalkulačkou, no sme radi, že nepracuje ako ekonómka. Pani redaktorka opomenula napríklad to, že cena stravného lístka je pre zamestnancov jasne stanovená. Momentálne na úrovni 3,30 eur. Rezort tak v zmysle Zákonníka práce zabezpečuje stravu, na ktorú finančne prispieva v určených limitoch. Nemáme pritom vedomosť, aby sa naše limity na stravné zvyšovali tak, ako to čitateľom podsúva pani redaktorka.
Dôvodom verejného obstarávania je ukončenie platnosti zmluvy s doterajším externým dodávateľom z roku 2009. Preto od verejného obstarávania očakávame súťaž viacerých záujemcov a teda reálnu cenu, ktorá vzíde z konkurenčných ponúk. Práve s prihliadnutím na aktuálnu cenu stravného lístka (3,30 eur), aktuálny počet stravníkov (cca 200), predpokladaný počet stravníkov – teda súčasný počet zamestnancov (cca 400) a počet pracovných dní (cca 260) bola stanovená predpokladaná hodnota zákazky. Zároveň zdôrazňujeme, že výsledkom verejnej súťaže bude dodávka stravovacích služieb, a teda, že víťaz súťaže si na seba musí zarobiť z hodnoty stravných lístkov.
Hospodárske noviny len nedávno čitateľom podsunuli akúsi čiernu listinu škôl určených na zánik a bez toho, aby sa týmto školám, ich učiteľom či žiakom ospravedlnili za zavádzanie, dnes prichádzajú s ďalším pokusom. Samozrejme, aj v tomto prípade sú mylné predstavy redaktorky viac ako reálne fakty. Na tie sa však stačí len pýtať...


Informáciu TASR poskytol hovorca ministra a riaditeľ tlačového a informačného odboru Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Michal Kaliňák.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Trhová hodnota sociálnej siete Facebook dnes prekročila hranicu 100 miliárd USD (74,85 miliardy eur). Dôvodom je optimizmus investorov, ktorí očakávajú, že najväčšia sociálna sieť na svete môže zvýšiť svoje tržby z reklamy v mobilných telefónoch. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
      Hodnota akcie spoločnosti Facebook dnes do 10.48 miestneho času v New Yorku vzrástla o 2,6 % na 41,60 USD. Počas ranného obchodovania sa dokonca nakrátko vyšplhala až na 41,94 USD za akciu, a dosiahla tak najvyššiu cenu od vstupu na Facebooku na burzu 18. mája 2012. Za celý tento rok stúpla hodnota akcií sociálnej siete o 52 %.
      To je veľký obrat v porovnaní s vlaňajším septembrom, keď sa cena akcie Facebooku prepadla na 17,73 USD. Spoločnosť ale minulý mesiac oznámila, že jej príjmy z reklamy v inteligentných telefónoch a tabletoch sa v 2. kvartáli podieľali až 41 % na celkových príjmoch z reklamy a ďalej stúpajú.

Copyright © TASR 2013


TOP OF THE POPS

TOP OF THE POPS1.Búrlivé víno – Markíza ; 2. Televízne noviny – Markíza ; 3. NAJLEPŠIE POČASIE –TV JOJ ; 4. Športové noviny – Markíza ; 5. FARMA – ZAČÍNAME – Markíza ; 6. Šport – TV JOJ ;7. NOVINY TV JOJ- TV JOJ ; 8. Počasie – Markíza ; 9. Keno 10 – Markíza ; 10. KRIMI- TV JOJ ;11. Panelák- TV JOJ ; 12 .VyVolení - Dom snov – TV JOJ; 13 . Návrh- TV JOJ ; 14. Súdna sieň – TV JOJ

26. 8. 2013

MTV Video Music Awards

MTV Video Music AwardsSpevák Justin Timberlake získal v nedeľu večer na jubilejnom 30. ročníku udeľovania cien Video Music Awards hudobnej televízie MTV hlavné ocenenie v kategórii video roka za klip k skladbe Mirrors.
      Na pódium vyšiel Timberlake celkom štyrikrát, keďže získal aj ceny v kategóriách Michael Jackson Video Vanguard Award, najlepšia réžia (klip k skladbe Suit & Tie, ktorý režíroval David Fincher) a najlepší strih (Mirrors).
      Spevák Bruno Mars s klipom Locked Out of Heaven sa stal víťazom kategórie video roka s mužským interpretom. V ženskej kategórii triumfovala Taylor Swiftová s hudobným videom I Knew You Were Trouble.
      Najlepší popový klip má Selena Gomezová (Come & Get It), v hip-hopovej kategórii zvíťazili Macklemore & Ryan Lewis s videom Can't Hold Us a rockovú kategóriu ovládla kapela Thirty Seconds to Mars s klipom Up In the Air.
      Timberlake v New Yorku vystúpil po viac ako desiatich rokoch s ďalšími členmi chlapčenskej kapely 'N Sync, s ktorou zaspieval ukážky zo skladieb Girlfriend, Gone a Bye Bye Bye.
      MTV Video Music Awards sa prvýkrát rozdávali 14. septembra 1984. Televízia MTV ich vysiela v priamom prenose a tento rok sa prvýkrát udeľovali v New Yorku. O nomináciách rozhoduje osobitná porota a víťaza niektorých zo 17 kategórií vyberajú diváci.
      Lídrom v počte ocenení je speváčka Madonna, ktorá ich získala 21. V roku 2010 speváčka Lady Gaga vytvorila rekord s nomináciami v 13 kategóriách, sama doteraz získala osem ocenení. Rovnaký úspech zaznamenal britský rockový hudobník a bývalý člen kapely Genesis Peter Gabriel.

Copyright © TASR 2013


Pekná chvíľa na Štefana Kráľa sľubuje radostné oberačky

Pekná chvíľa na Štefana Kráľa
sľubuje radostné oberačky
Jednotka lepšie.
Dvojka horšie.
Spolu - 9,10 %  

Markíza  lepšie.
TV Doma horšie.
DAJTO  lepšie.
FOOOR   horšie.
Spolu - 33,61%

JOJ lepšie.
JOJ PLUS horšie.
WAU horšie.
Spolu - 24,9%

TA 3 horšie. 

Jednotka - 6.82% ;
Dvojka - 2.28 % ;
Markíza - 23,11% ;
TV DOMA - 6.32% ;
DAJTO- 3,08%
FOOOR- 1,10%
TV JOJ – 19,35 % ;
JOJ PLUS- 4.39 % ;
WAU -1,16 % ;
TA 3 - 1.75 %

Sarajevo Film Festival

Sarajevo Film Festival


Sarajevské srdce, hlavnú trofej 19. ročníka medzinárodného filmového festivalu v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny, si odnášajú tvorcovia gruzínskeho súťažného filmu s anglickým distribučným názvom In Bloom (V rozkvete).
Na prehliadke, ktorá sa začala 16. augusta a vyvrcholila počas víkendu, premietli tentoraz viac ako 240 filmov v 11 sekciách, z toho deväť si zmeralo sily v hlavnej súťaži festivalu. O laureátoch rozhodla medzinárodná odborná porota pod vedením renomovaného bosnianskeho režiséra Danisa Tanoviča. Práve tento oscarový filmár prezradil, že porotcov gruzínska produkcia očarila a že len ťažko dokázali uveriť tomu, že ide o debutovú snímku filmárov.
Hlavnou trofejou ocenená snímka dvojice Nana Ekvtimišvili-Simon Gross je príbehom dvoch dievčat zo začiatku 90. rokov, keď sa Gruzínsko odčlenilo od sovietskeho impéria a regiónu hrozila vojna a násilie. Obe hlavné predstaviteľky Lika Babluani a Mariam Bokeria si z dejiska festivalovej prehliadky odnášajú i cenu za najlepší ženský herecký výkon.
Podobné ocenenie za najlepšiu mužskú kreáciu udelila medzinárodná porota srbskému hercovi Bogdanovi Diličovi za výkon v snímke chorvátskeho filmára Boba Jelčiča Obrana i zaštita s anglickým distribučným názvom A Stranger (Cudzinec), ktorá získala aj osobitnú cenu poroty.
Laureátmi prestížneho honorárneho Sarajevského srdca sťaby osobitného ocenenia za zásluhy o rozvoj filmového umenia sa v tomto roku stali výkonný riaditeľ Eurimages, fondu Rady Európy na podporu kinematografie, Roberto Olla a medzinárodne rešpektovaný maďarský režisér Béla Tarr. Pred nimi sa rovnakej pocty dostalo okrem iných aj riaditeľovi Berlinale Dieterovi Kosslickovi, režisérom Mikeovi Leighovi alebo Džafarovi Panahimu, či herečke Angeline Jolieovej.
Organizátori však rozdali aj celý rad ďalších ocenení tvorcom krátkometrážnych a dokumentárnych filmov, a to z Bulharska, Grécka, Rakúska, Rumunska či Srbska.

Copyright © TASR 2013

25. 8. 2013

MEDIA NEWS

 MEDIA NEWSIndická polícia zatkla dnes už posledného z piatich mužov hľadaných v súvislosti s hromadným znásilnením fotoreportérky, ktoré sa stalo vo štvrtok v meste Bombaj.
      Dvadsaťdvaročná obeť sa úspešne uzdravuje v nemocnici a médiám povedala, že sa už nevie dočkať, kedy sa vráti do práce. "Znásilnenie nie je koniec života," citoval mladú ženu denník Times of India.
      Piateho podozrivého zatkla polícia v indickom hlavnom meste Naí Dillí po tom, čo ostatných štyroch dolapila v Bombaji.
      Všetkým piatim podozrivým hrozí potrestanie podľa nového prísneho zákona, ktorý hornú hranicu väzby za znásilnenie stanovuje na 20 rokov, konštatuje agentúra AP.
      Fotoreportérku napadli vo štvrtok, keď fotografovala opustenú textilnú továreň. Opakovane ju znásilnili, zatiaľ čo jej mužského kolegu zviazali a zbili.
      Mladá žena viackrát vyšetrujúcim orgánom povedala, že muži jej vzali fotoaparát a vyhrážali sa jej, aby o ich trestnom čine nikomu nehovorila. Potom ich oboch nechali na železničných koľajach a odišli.
      Skupinové znásilnenie v Bombaji znovu vyvolalo rozhorčenie a pobúrenie indickej verejnosti. Tá bola vlani v decembri šokovaná a zhrozená hromadným znásilnením študentky v Naí Dillí, ktoré sa skončilo jej smrťou.


Významní redaktori vplyvných škandinávskych denníkov dnes v spoločnom vyhlásení kritizovali Britániu za zneužitie zákona na boj s terorizmom na "obťažovanie" denníka Guardian a ľudí s ním spojených. Súčasne upozornili, že táto situácia by mohla ohroziť médiá na celom svete.
      Spoločný list podpísali šéfredaktori štyroch severských denníkov: švédskeho Dagens Nyheter, nórskeho Aftenposten, fínskeho Helsingin Sanomat a dánskeho Politiken. Uvádzajú v ňom, že sú prekvapení a znepokojení faktom, že taký ochranca demokracie a slobody slova ako Británia "zneužíva zákon na boj s terorizmom s cieľom legalizovať to, čo vedie k obťažovaniu denníka (Guardian) i ľudí s ním spojených".
      Terčom kritiky sú britskí úradníci, pretože na základe spomínaného zákona skonfiškovali dáta, ktoré získal americký novinár, politický komentátor a bloger Glenn Greenwald od svojho partnera Davida Mirandu, a nariadili zničenie počítačovej techniky patriacej denníku Guardian.
      V júni toho roku sa Greenwald stal všeobecne známou osobou po tom, ako denník Guardian na svojich stránkach priniesol prvý zo série jeho materiálov o podrobnostiach sledovacích programov USA a Británie. Pri ich písaní Greenwald vychádzal zo spisov, ktoré zverejnil bývalý spolupracovník americkej Národnej bezpečnostnej agentúry Edward Snowden.
      Podľa vyjadrenia polície skonfiškované dokumenty obsahujú vysoko citlivé skutočnosti, ktoré by po prípadnom zverejnení mohli ohroziť ľudské životy.
      Greenwaldovho priateľa Davida Mirandu minulú nedeľu deväť hodín zadržiavali na londýnskom letisku Heathrow na základe britského protiteroristického zákona. Polícia u neho objavila materiály, ktorých sa po predbežnej analýze ujali detektívi protiteroristickej polície a začali vo veci kriminálne vyšetrovanie.
      Mirandu, brazílskeho štátneho občana, ktorý prenášal dokumenty medzi Greenwaldom a Snowdenovou berlínskou spojkou, po deviatich hodinách prepustili bez obvinenia, ale skonfiškovali mu prenosný počítač, mobilný telefón, pevný disk z počítača a pamäťové médiá.


Copyright © TASR 2013

Zomrela Julie Harrisová

Zomrela Julie Harrisová

Jedna z mimoriadne úspešných herečiek z newyorského Broadwaya Julie Harrisová zomrela v sobotu, po dvoch mozgových príhodách z rokov 2001 a 2010, doma vo West Chathame v americkom štáte Massachusetts. Mala 87 rokov. Správu priniesla tlačová agentúra AP s odvolaním sa na rodinnú priateľku zosnulej, herečku Francescu Jamesovú.
Rodáčka z Gross Pointe v štáte Michigan si remeslo osvojila pri štúdiu dramatického umenia na univerzite Yale, na ktorej získala štipendium ako vôbec prvá žena. Navyše navštevovala slávne Actors Studio a patrila tak k umelcom, ktorí sa mnohému podučili priamo od Lee Strasberga.
Talentovaná dievčina debutovala na Broadwayi ako 19-ročná v roku 1945 v hre It's a Gift. O sedem rokov neskôr sa po prvý raz objavila aj na striebornom plátne v snímke The Member of the Wedding a hneď si vyslúžila nomináciu na prestížneho Oscara.
Harrisovej hviezda zažiarila naplno v 50. rokoch minulého storočia, keď sa po boku Jamesa Deana objavila v kultovej filmovej adaptácii rovnomenného románu Johna Steinbecka Na východ od raja v réžii Eliu Kazana. Práve táto postava ju preslávila aj za hranicami USA.
Ďalšie atraktívne ponuky nedali na seba dlho čakať, a tak si herečka s chýrom všestrannej umelkyne mohla vyberať. Objavila sa vo filmoch po boku takých hviezd, akými boli napríklad Marlon Brando, Paul Newman, Oskar Werner alebo Elizabeth Taylorová.
Julie Harrisová bola svojho času rekordérkou v počte získaných divadelných cien Tony, pretože divadlo zostalo jej najväčšou láskou napriek úspechom jej filmov a televíznych produkcií, vrátane seriálov ako Tarzan, Columbo či Pod kalifornským slnkom. Pamätné výkony sa viažu s jej menom v prípade Jany z Arku, poetky Emily Dickinsonovej z hry The Belle of Amherst či muzikálu Skyscraper. Herečka sa svojho času v jednom z rozhovorov vyjadrila: Neváham povedať, že Boha som našla v divadle.
Popri piatich oceneniach Tony rozšírila jej zbierku trofejí aj rovnaká cena za celoživotné dielo zo začiatku nového milénia, za televízne produkcie získala tri ceny Emmy a medzi jej oceneniami nechýbala ani Grammy za jednu z nahrávok.
Pred ôsmimi rokmi sa Julie Harrisová dočkala osobného uznania aj od vtedajšieho prezidenta USA Georgea W. Busha, ktorý jej pri odovzdávaní ocenenia Kennedyho centra adresoval slová, že si americké divadlo, ani americký film nedokáže predstaviť bez osobnosti, akou je práve ona.

Copyright © TASR 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký nezávislý fotograf Matthew Schrier utiekol sýrskym islamistom, ktorí ho zajali v decembri minulého roka a ešte stále zadržiavajú jeho amerického spoluväzňa. Informovala o tom  agentúra Reuters s odvolaním sa na denník New York Times.
Schrier povedal, že jeho únoscovia z organizácie Džabhat an-Nusrá, militantnej skupiny spojenej s al-Káidou, ho obvinili, že je špiónom tajnej služby CIA. Vo vojnovej zóne bol prvý raz a nevyslalo ho tam žiadne médium. Militanti ho zajali, keď autom odchádzal z Aleppa.
Fotografovi sa 29. júla sa podarilo vykĺznuť cez dieru v pivničnom okne, ktorú vytvoril rozpletením drôtenej sieťky, ale jeho krajan, ktorého meno denník neuviedol, sa z cely nedostal. Schrier šiel pešo, až kým nestretol iných vzbúrencov, ktorí ho dopravili k tureckým hraniciam.
Oboch Američanov ich väznitelia občas bili a vystavovali elektrošokom. Keď ich obliekli do väzenských kombinéz, aké sa nosia v americkej väznici na Guantáname, nakrútili s nimi videozáznam, na ktorom sa museli sa na priznať, že sú špióni. Schrier uviedol, že okrem iného ho bili po chodidlách, pričom kľačal v pneumatike od auta.
Schrierov únos, o ktorom médiá doteraz neinformovali, bol od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii jedným z viacerých únosov občanov západných krajín na rebelmi ovládanom území. Schrierovi únoscovia maskovali jeho trápenie tým, že odosielali e-maily z jeho konta. Zároveň prenikli do jeho účtu elektronického bankovníctva a z konta na portáli eBay nakupovali počítače a náhradné diely na autá. Vypočúvali ho ľudia, ktorí hovorili plynule po anglicky. Domnieva sa, že to boli Kanaďania.
Niekoľkokrát ho presťahovali z miesta na miesto a často ho väznili so Sýrčanmi obvinenými z ozbrojenej podpory Asadovho režimu. Schrier povedal, že ho istý čas väznila iná skupina vzbúrencov nazývaná Ahrár aš-Šám .
Situácia sa mierne zlepšila, keď konvertoval na islam a dostal anglický preklad Koránu.

Copyright © TASR 2013