19. 6. 2010

Art Film Fest News

Art Film Fest News
Josef Abrhám si v piatok prevzal cenu Hercova misia, dnes mosadznú tabuľku so svojím menom pripevnil na Most slávy v kúpeľnom parku v Trenčianskych Tepliciach. „Toľko divákov som ešte nemal … To mi nebudú doma veriť,“ povedal na slávnostnej ceremónii upevňovania mosadznej tabuľky. Jeho manželka, herečka Libuše Šafránková, s ním však pre pracovné povinnosti nemohla prísť. Josef Abrhám debutoval ešte ako študent, v absolventskom filme Věry Chytilovej Strop (1961). Zaujal aj v snímke Křik (1964) Jaromíra Jireša, ktorý získal na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes zvláštne uznanie. Hral vo významných snímkach Každý den odvahu (1964), Dita Saxová (1967), Holka na zabití (1975). Komediálne nadanie prejavil v Marečku, podejte mi pero (1967) či Vrchní prchni (1980). Jeho najznámejšou úlohou je doktor Blažej v seriáli Nemocnice na kraji města (1977). Onedlho začne nakrúcať nový film Odcházení v réžii Václava Havla. Herec Josef Abrhám bol v piatok pri preberaní ceny Hercova misia taký dojatý, že stratil slová. „Pre mňa je to veľmi emotívne,“ povedal na dnešnej tlačovej besede na margo toho, že herectvo začínal študovať práve na Slovensku, konkrétne v Bratislave a v piatok mu odovzdali cenu Hercova misia. Ocenenie si veľmi váži aj preto, že „bol tak dlho mimo“ “Ja som bol herec tak trochu proti svojej vôli,“ zaspomínal si Josef Abrhám, ktorý začal štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, no po dvoch rokoch prestúpil na Divadelnú fakultu akadémie múzických umení do Prahy. Ako si zaspomínal prezident Art Film Festu Milan Lasica, mnoho ich rozhovorov v dobe bratislavského štúdia sa týkalo Abrhámovej neistoty z jeho herectva. Josef Abrhám debutoval ešte ako študent v absolventskom filme Věry Chytilovej Strop (1961). Zaujal aj v snímke Křik (1964) Jaromíra Jireša, ktorý získal na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes zvláštne uznanie. Hral vo významných snímkach Každý den odvahu (1964), Dita Saxová (1967), Holka na zabití (1975). Komediálne nadanie prejavil v Marečku, podejte mi pero (1967) či Vrchní prchni (1980). Jeho najznámejšou úlohou je doktor Blažej v seriáli Nemocnice na kraji města (1977). Nikdy však neprijal rolu, ktorá bola zle napísaná alebo zahŕňala niečo, čo by nikdy nemohol obhájiť. „Nebavilo ma nikdy hrať čiernobielych zloduchov,“ povedal. V divadle už nehrá, no s herectvom nekončí. „Herectvo je profesia, ktorá sa nemusí končiť,“ uviedol. Najnovšie ho čaká nakrúcanie snímky Václava Havla Odcházení, filmovej adaptácie jeho divadelnej hry. Josef Abrhám na tlačovej besede počas Art Film Festu priznal, že je veľmi nervózny. „Mám veľkú trému,“ povedal. © 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Reklamná pauza, teraz sa môžete ísť...

Reklamná pauza, teraz sa môžete ísť...

18. 6. 2010

Zomrel Ronald Neame

Zomrel Ronald Neame
Vo veku 99 rokov zomrel v Los Angeles britský režisér, kameraman a scenárista Ronald Neame. Medzi jeho najznámejšie filmy patria okrem iných napríklad Million Pound Note (1953), oscarové snímky Prime of Miss Jean Brodie (1969) v hlavnej úlohe s Maggie Smith aj Dobrodružstvo Poseidona (1972), v ktorom si zahrali Gene Hackman, Ernest Borgnine a Shelley Winters. Londýnčan bol kritikom súčasnej filmovej tvorby, podľa neho boli moderné filmy "príliš šialené, čiastočne preto, lebo príbehy neboli dosť dobré, a tak sa nedostatky snažili tvorcovia nahrádzať rýchlymi prestrihmi kamery," povedal v roku 2006 v rozhovore pre BBC. Informáciu zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

TO JE TV !

TO JE TV !

A všetci čestne prehlásime, že STV nesledujeme...

A všetci čestne prehlásime, že PAY STV nesledujeme...

Strana Sloboda a solidarita (SaS) sa bude snažiť zrušenie koncesionárskych poplatkov dostať do programového vyhlásenia vlády. Dnes to pre agentúru SITA povedal predseda SaS Richard Sulík. KDH súčasný "zástrčkový" zákon tiež nepovažuje za dobrý, chce jeho zmenu, ale o úplnom zrušení koncesií neuvažuje. "Tento systém, ktorý je dnes, že platí každý, kto má zástrčku, nepovažujeme za dobrý. Budeme diskutovať o tom, aby systém zabezpečoval nezávislosť verejnoprávnych médií aj od štátu. Ak by sme ho napojili priamo na štátny rozpočet, nič by sme nevyriešili. Treba nájsť mechanizmus, ktorý by garantoval, že platia len tí, ktorí skutočne využívajú médium," povedala dnes pre agentúru SITA Sabolová. Podpredseda Mostu-Híd Rudolf Chmel avizuje, že jeho strana s návrhom nemá zásadný problém. "Myslím, že sa na tom dohodneme, ak sa na to nájdu peniaze v štátnom rozpočte. Tieto inštitúcie si na seba nezarobia, ak sa nájdu teda peniaze v štátnom rozpočte, budeme s tým súhlasiť," uviedol pre agentúru SITA. Podľa neho je však rušenie koncesionárskych poplatkov vďačnou témou, ktorá je trochu populistickou, pretože nejde v prípade koncesionárov o veľké peniaze. Súčasný minister kultúry Marek Maďarič si myslí, že sa dožijeme ešte mnohých prekvapení, keď budeme porovnávať predsavzatia a sľuby pravicových strán pokiaľ by zložili vládu. Návrh na zrušenie koncesií podľa neho znamená zaťažiť štátny rozpočet na financovanie verejnoprávnych médií. "Je to ešte predčasné a sám som zvedavý, čo z toho všetkého, či už z tých sociálnych sľubov alebo akože tých veľmi radikálnych reforiem tá pravicová šesťkoalícia si dá do programu," uviedol Maďarič dnes pre agentúru SITA. Podľa neho koncesionárske poplatky majú svoj zmysel aj pre verejnoprávne médiá aj pre verejnosť. "V princípe som proti rušeniu tohto systému. Ale hovorím, možno to od nich boli iba silné reči pred voľbami," dodal.

© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Podľa hospodárskych výsledkov spoločnosti za minulý rok dosiahlo vydavateľstvo Ecopress aj napriek hospodárskej kríze a výraznému poklesu inzertných tržieb na trhu tlačených médií druhý najlepší hospodársky výsledok vo svojej histórii. Novým predsedom predstavenstva Ecopress a.s. sa stal Peter Babický, ktorý od konca februára zastáva funkciu generálneho riaditeľa českého vydavateľstva Economia a.s. 8. júna 2010 jediný akcionár vydavateľstva Ecopress, a. s., česká spoločnosť Economia a.s., schválil výsledok hospodárenia za rok 2009 a zároveň zmeny v orgánoch spoločnosti Ecopress a.s. Tržby za vlastné výrobky a služby v roku 2009 poklesli o 13,10 % a dosiahli 5, 94 mil. Eur. Výrobná spotreba klesala medziročným tempom o 13,09 %, naopak osobné náklady vzrástli o 2,10 %. Pridaná hodnota spoločnosti sa medziročne znížila o 13,10 % na celkovú hodnotu 2, 46 mil. Eur. Spoločnosť Ecopress a.s. dosiahla v roku 2009 zisk po zdanení vo výške 258 742 Eur, zatiaľ čo v roku 2008 dosiahla zisk vo výške 423 442 Eur. Novým predsedom predstavenstva vydavateľstva Ecopress a.s. sa stal Peter Babický, ktorý od konca februára zastáva funkciu generálneho riaditeľa vydavateľstva Economia a.s. Doterajší predseda predstavenstva Michal Klíma naďalej zostáva v predstavenstve Ecopress-u, rovnako ako súčasný generálny riaditeľ Milan Mokráň. Novým predsedom dozornej rady vydavateľstva sa stal Pavel Fišera, finančný riaditeľ Economie a.s. Spoločnosť Ecopress a.s. vydáva jediný ekonomický denník Hospodárske noviny, magazín životného štýlu Prečo nie?!, spravodajský portál HNonline a odborné časopisy Investor, Doprava a Logistika. Spoločnosť takisto organizuje fórum Hospodárskych novín HN Club a realizuje odborné konferencie. 100%-ným akcionárom spoločnosti Ecopress je Economia, a. s., Praha. V roku 2008 kúpil väčšinový podiel spoločnosti Economia a.s. finančník Zdeněk Bakala. Viac ako 88 % podiel získal od nemeckej skupiny Verlagsgruppe Handelsblatt. Reklamnú sieť Etarget už poznajú podnikatelia z ôsmich krajín a od 1. júla bude dostupná aj v Rakúsku, desiatej najbohatšej krajine sveta. „Začíname s kvalitnou sieťou portálov, spoľahlivými partnermi a obrovskými ambíciami,“ píše sa v správe Etarget-u zákazníkom. Pri príležitosti štartu rakúskej pobočky ponúka Etarget 100 % bonus. „Ak si odo dnes do piatku, 25. júna 2010, vytvoríte konto na www.etarget.at a presuniete si do neho kredit z Vášho existujúceho konta, pripíšeme Vám k akejkoľvek výške kreditu 100 % naviac,“ sľubuje Etarget. Podmienkou je, že propagovaná stránka musí byť v nemčine.

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

„Vy idete kričať, ako idete ľuďom pomôcť? Veď vy ste tým najslabším vrstvám obyvateľstva nevedeli pomôcť, do hrobu ste ich dohnali, tak čo vy tu rozprávate.“ Ján Senko

"Teraz sa budete chváliť a vypisovať nezmysly. Ja môžem podať len trestné oznámenie. Čo má iné urobiť? Mám k vám prísť a dať vám facku, pretože ste podvodníci? To neurobím, pretože som v pozícii predsedu vlády a musím rešpektovať nejaké pravidlá hry." Robert Fico

„To, čo sa teraz deje v rámci predvolebnej kampane, nemá nič spoločné s demokraciou, také veci môžu diať len v Urundi-Burundi, ale nie u nás. " Robert Fico

„Atmosféru ja mám veľmi dobrú, zatiaľ som neminul ani jedinú vreckovku.“ Robert Kaliňák

"Je mi do plaču, je mi smutno zo Slovákov. Všetci budeme plakať a krvavé slzy." Ján Slota

„Museli sme sa dotknúť dna, aby sme sa mohli odraziť.“ Milan Urbáni

„To všetko sa zle skončí. Koalícia s Hídom je cestou do pekla, začiatok konca slovenskej štátnosti.“ Ján Slota

"Ježíš to by bolo úžasné. Kokso - Johny Cash by nebol v parlamente?" Richrad Sulík

"Riško, drž balónik a čakaj." Iveta Radičová

"Možno, že teraz si myslíte, že plačeme a teraz sa všetci trasieme, že prídeme o vládne bavoráky a podobné veci, nie je to tak." Robert Fico

"Srbskí politici trpia obsesívnou nekrofíliou v súvislosti s mŕtvymi a zabudnutými vecami. Toto je presne prípad úvah o návrate Kosova pod srbskú kontrolu." Hashim Thaci

„Bolo pár chybičiek krásy, ktoré sa stali pri niektorých obstarávaniach.“ Rafael Rafaj

"Británia môže vážne medzinárodne utrpieť, pokiaľ nebudeme mať dostatok ľudí hovoriacich modernými cudzími jazykmi a nie len zbytočnými cudzími jazykmi ako francúzština. " Chris Bryant , bývalý britský minister pre európske záležitosti

Art Film Fest News

Art Film Fest News

Napínavý thriller oscarového režiséra Romana Polanského Ghost Writer otvorí v piatok (18.6.) 18. ročník medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest. Počas slávnostného úvodného ceremoniálu si prevezme prestížne ocenenie Zlatá kamera český režisér Václav Vorlíček. Ako TASR informoval Martin Šesták zo spoločnosti Forza, v troch kinách v Trenčianskych Tepliciach a na piatich premietacích miestach v Trenčíne premietnu 240 filmov zo 48 krajín celého sveta. Počet projekcií, ktoré čakajú na divákov, sa vyšplhá na rekordných 270. Prestížne ocenenia Hercova misia si počas festivalu prevezmú Milan Kňažko, Josef Abrhám a Gérard Depardieu. Zlatá kamera za výrazný prínos do oblasti kinematografie poputuje v závere festivalu aj do rúk slovenského kameramana Stanislava Szomolányiho. "Na návštevníkov čakajú aj hudobné večery, ktorým bude v nedeľu 20. júna dominovať koncert Richarda Müllera a Dana Bártu na trenčianskom Mierovom námestí. Počas neho si mnohonásobný držiteľ titulu Slovenský slávik prevezme platinovú platňu za úspešný predaj svojho nového albumu Už," uviedol Šesták. Organizátormi festivalu sú nezisková organizácia Art Film a agentúra Forza, spoluorganizátormi mestá Trenčianske Teplice a Trenčín a Kúpele Trenčianske Teplice. Festival potrvá do 26. júna.

Copyright © TASR 2010

17. 6. 2010

Zomrel Hans Dichand

Zomrel Hans Dichand

Vo veku 89 rokov vo štvrtok vo Viedni zomrel vplyvný mediálny magnát Hans Dichand. Vydavateľ najčítanejšieho rakúskeho denníka Kronen Zeitung bol podľa znalcov rakúskej politiky takmer za všetkým významným, čo sa vo viedenských vládnych kruhoch v uplynulých desaťročiach udialo. Okrem iného výrazne pomohol v roku 1986 k zvoleniu prezidenta Kurta Waldheima, podporoval aj krajne pravicového politika Jörga Haidera, a v posledných parlamentných voľbách zase výrazne dopomohol k víťazstvu sociálnych demokratov súčasného rakúskeho kancelára Wernera Faymanna. Faymann už kondoloval Dichandovej rodine, pričom ho označil za jednu z najväčších rakúskych osobností a výnimočne nadaného vydavateľa a novinára. Dichand to síce vehementne odmietal, no podľa viacerých zdrojov je Faymann jeho nemanželským synom. Práve podpora Faymanna zo strany Dichanda bola pre mnohých prekvapivým zvratom. Faymannovi sociálni demokrati pred niekoľkými rokmi - údajne práve na pokyn Dichanda - začali brojiť proti prisťahovalcom, pričom Dichand v Kronen Zeitung publikoval články ukazujúce cudzincov v nelichotivom svetle. Práve to údajne sociálnym demokratom vyhralo voľby. Pred poslednými prezidentskými voľbami Dichand podporil krajne pravicovú kandidátku Barbaru Rosenkranzovú, tesne pred voľbami ju však vyzval, aby odvolala niektoré svoje vyjadrenia. © 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Pokušenie zničiť STV

Pokušenie zničiť STV

Nech idu do prdele, darmozraci. paraziti su to ,STV treba dalsieho Rybnicka a hned sa najdu opatrenia na zefektivnenie fungovania STV ,STV nepotrebuje na techniku skôr poriadne na pi**!, Už len buldozer. STV? zrusit, zburat, zabetovat prestavat na ubytovnu pre bezdomovcov... atd. ani halier do tej ciernej diery... ,STV zrušiť na druhej schôdzi NR SR. Poslať tam Políciu, vyhnať všetkých darebákov na hodinu a zaistiť archív, ten nech prebere Slovenský Rozhlas. Techniku rozpredať na verejnej dražbe. STV verzus CT >>>>> trabant verzus lamborghiny , STV pomoze len privatizacia, nikto iny ako sukromnik sa nedokaze efektivne zbavit tej ludskej cvargy co tam pracuje. STV treba zrušiť ako prvý št. podnik treba zrušiť koncesionárske poplatky a nech si páni redaktori na seba zarábajú ... budovy a priestory okamzite zlikvidovat, darmozracov prepustit.... V preklade - Zrušiť STV 3, zrušiť verejnoprávny multiplex. STV 3 prenechať Markíze, zvyšok JOJ, archív rozpredať. Ake sexy a aké jednoduché. Veď tu sa ihneď ušetrí. Nech to stojí čokoľvek. Do roka.

16. 6. 2010

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Britská televízna stanica ITV razantne ukončila spoluprácu s komentátorom futbalových majstrovstiev sveta Robbiem Earlom krátko po tom, ako sa zistilo, že voľné vstupenky, ktoré dostal pre potreby svojej rodiny a priateľov, na zápas šampionátu prepustil tretím osobám. Konkrétne išlo o vstupenky na pondelňajší duel Holandska s Dánskom, ktoré boli použité na "neautorizované účely". Išlo o porušenie pravidiel Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). "Označte ma za naivného, no nemyslel som, že robím niečo zlé," komentoval svoje počínanie Earle.
Televízna stanica al-Aksá, napojená na palestínske teroristické hnutie Hamás, už nebude vysielať do Európy. Ako v utorok v Gaze oznámil jej riaditeľ Muhammad Turája, francúzska spoločnosť Norsat prevádzkujúca satelitné televízne vysielanie al-Akse oznámila, že s ňou končí spoluprácu. Dôvodom je to, že stanica vo svojom vysielaní podľa Norsatu šíri nenávisť. Izrael televíziu al-Aksá už dlho obviňuje zo šírenia nenávisti voči Židom, predovšetkým v jej programoch pre deti. Ak stanicu prestane šíriť Norsat, podľa Turáju tým príde o 70 percent svojich divákov v Európe, severnej Afrike a časti Blízkeho východu.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Splnomocnenkyňa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre médiá Dunja Mijatovičová vyzvala taliansku vládu, aby úplne rezignovala alebo v súlade s medzinárodnými štandardmi slobody tlače upravila zákon obmedzujúci právomoci justičných orgánov v oblasti odpočúvania telefonických hovorov a umožňujúci nepodmienečné tresty pre novinárov informujúcich o kriminálnych kauzách. Senát v Ríme schválil kontroverzný zákon 10. júna koaličnou väčšinou. Zákon, na ktorého schválenie reagovali talianski novinári už výzvou na štrajk 9. júla, obmedzuje podľa predstaviteľky OBSE slobodu tlače a bráni žurnalistom v informovaní o práci justičných orgánov. Táto legislatívna norma predstavuje hrozbu "kriminalizácie" novinárskej práce, hovorí sa v Mijatovičovej dnes zverejnenom stanovisku, ktoré podčiarkuje nutnosť slobody práce novinárov pri informovaní o kriminálnych prípadoch vyvolávajúcich verejný záujem. "Taliansky parlament je suverénny a medzinárodné organizácie to musia rešpektovať," reagoval na kritiku OBSE predseda vlády Silvio Berlusconi. Pred zasahovaním do vnútorných záležitostí krajiny, "ktoré by mohlo ovplyvniť demokratickú diskusiu v parlamente, varoval v svetle očakávanej rozpravy o norme na pôde Poslaneckej snemovne zákonodarného zboru hovorca talianskeho rezortu zahraničných vecí Maurizio Massari. Talianska opozícia, naopak, stanovisko OBSE privítala. Senátom schválený zákon neumožňuje médiám informovať o prebiehajúcich vyšetrovaniach kriminálnych prípadov, a to až do prvého dňa prerokúvania káuz na súde, čo môže pri slimačom tempe tamojšej justície znamenať obdobie troch až desiatich rokov. Novinárske odbory varovali v tejto súvislosti pred ohrozením slobody médií v krajine. Ak by totiž žurnalisti zverejnili čo len v podobe sumáru obsah dokumentov o vyšetrovaní pred prvým termínom procesu, musia rátať s nepodmienečnými trestami väzenia až na dva mesiace alebo s finančným trestom vo výške 5000 eur. Podobná sadzba platí v prípade zverejnenia protokolov o odpočúvaní telefonických hovorov. Vydavateľom hrozia v danom prípade finančné tresty až do výšky 464.700 eur. Schválená legislatívna norma neumožňuje výrobu televíznych záberov z priebehu procesov a skracuje obdobie monitoringu telefonických hovorov na 75 dní s možnosťou predĺženia o 72 hodín. Počíta však aj s trestami od šiestich mesiacov do štyroch rokov odňatia slobody za porušenie zákazu nahrávania rozhovorov a ilegálneho použitia ich obsahu. Podľa Berlusconiho predmetný zákon síce nerieši všetky problémy spojené s odpočúvaním, ale je aspoň podstatným krokom na zlepšenie súčasnej situácie v tejto oblasti. Veľká časť talianskej populácie je podľa jeho slov odpočúvaná, čo je absolútne neopodstatnené. Informovala agentúra APA. Zamestnanci sýrskej redakcie televíznej stanice al-Aksá radikálneho palestínskeho hnutia Hamas dnes uskutočnili protest v sede proti rozhodnutiu satelitného providera, ktorý sídli vo Francúzsku, zastaviť vysielanie stanice do Európy a do častí arabského sveta. Rozhodnutie providera vyplynulo z obáv, že televízny kanál so sídlom v palestínskom pásme Gazy podnecuje k násiliu. Podľa očakávania príde stanica o väčšinu svojich divákov. Na dnešnom proteste pred francúzskym veľvyslanectvom v sýrskom hlavnom meste Damask sa zúčastnilo približne desať zamestnancov. Držali transparenty odsudzujúce francúzske rozhodnutie ako "ohavné, urážlivé" a protizákonné. Pracovníci takisto odovzdali protestný list francúzskemu veľvyslancovi v Sýrii, v ktorom vyzývajú francúzsku vládu, aby zvrátila toto rozhodnutie. Hamas kritizoval rozhodnutie ako "do očí bijúce porušenie" slobody názoru a slobodného prístupu k informáciám.

Copyright © TASR 2010

RADA STV

RADA STV

Zlepšenie technického vybavenia očakáva Slovenská televízia (STV) od budúcoročného dodatku k zmluve so štátom. Historicky prvý uzatvorený dodatok k Zmluve so štátom na tento rok totiž nebol určený na obnovu zastaranej techniky verejnoprávnej televízie, financie poskytol len na program. Hlavným bodom dodatku pre budúci rok však ostáva financovanie pôvodných programov. Televízia v prvom návrhu žiada okolo 28 miliónov eur na program a na investície do techniky má dva varianty - 12 alebo 21 miliónov eur s DPH. Podľa predsedu Rady STV Martina Kákoša je návrh postavený na vyššiu sumu, ako sú reálne možnosti a bude záležať na ministerstve kultúry, ministerstve financií, akú čiastku dá. "Osobne sa domnievam, že je to čiastka postavená stropovo a že počas jednaní sa dospeje k čiastke, ktorá bude akceptovateľná obidvoma stranami," povedal pre médiá Kákoš. Rada STV od vedenia televízie chce, aby v dodatku pre budúci rok boli sumy v pomere 75 percent na televíznu tvorbu a 25 percent na investície. Filozofia zmluvy so štátom vznikla podľa Kákoša predovšetkým na revitalizáciu pôvodnej televíznej tvorby, ktorá tu bola dlhé roky obchádzaná. Preto v dodatku uzatvorenom vlani pre tento rok vypadla časť venovaná na investície. Do televíznej techniky sa za posledné roky investovalo "strašne málo", zdôraznil pre médiá šéf Rady STV. "Vzhľadom na podfinancovanie Slovenskej televízie je zmluva so štátom asi jediným nástrojom, ktorý toto dofinancovanie umožňuje," dodal Kákoš pre médiá počas dnešného rokovania rady. Rada STV sa na svojom dnešnom rokovaní uzniesla, že "dlhodobé obchádzanie investícií do televíznej tvorby vytvorilo dlh, ktorý STV v súčasných podmienkach podfinancovania môže postupne znižovať iba investíciami zo zmluvy so štátom". Preto podporuje, aby sa časť prostriedkov, ktoré by televízia mala dostať na budúci rok na základe zmluvy, použila na rozvoj technického vybavenia STV. Zároveň však za prioritu považuje zabezpečenie pôvodnej televíznej tvorby. Rada zároveň upozornila, že návrh dodatku č. 2 k zmluve so štátom na rok 2011, ktorý jej predložil generálny riaditeľ STV Štefan Nižňanský, je celkovo na pomerne vysokú čiastku a vedenie STV by preto malo požiadavky optimalizovať. Pre zreálnenie získania zdrojov od štátu preto generálnemu riaditeľovi odporučila upravenie celkovej sumy. Vedenie STV by návrh druhého dodatku k zmluve malo doručiť Ministerstvu kultúry SR do 15. júla. Televízia chce v časti dodatku vyčlenenej pre program podporiť námety na pôvodnú televíznu tvorbu, ktoré dostala v rámci na jar vyhláseného súbehu. Spolu ich do STV podľa programového riaditeľa televízie Romana Liptáka prišlo vyše 400. Z prihlásených projektov STV vybrala perspektívne. Niektoré budú v dodatku na rok 2011, iné by sa mohli do vysielania spracovať v ďalších rokoch. V prípade projektov, ktoré chce STV zaradiť do dodatku k zmluve so štátom na rok 2011, sa televízia poistila a vyžiadala si od ich producentov písomnú garanciu toho, že majú zaistený koprodukčný vklad do ich výroby. V návrhu dodatku k zmluve na budúci rok sú podľa Liptáka viaceré detské programy, aj animované, vzdelávacie, tiež dokumenty, tiež filmy určené pre televíziu aj pre kiná. Dokumentárna tvorba by mala tvoriť až 45 percent zo všetkých programov. Zmluva so štátom je podľa vedenia STV aj Rady STV jediným reálnym zdrojom pre budovanie novej pôvodnej televíznej tvorby. Na základe Zmluvy so štátom a prvého dodatku na rok 2010 získala STV tento rok 12 a pol milióna eur. Podľa zmluvy má STV vyrobiť a odvysielať nové pôvodné programy vo verejnom záujme. Zmluva hovorí aj o možnosti použiť peniaze na účelové investičné projekty. Podľa dohody však použije v roku 2010 peniaze len na program. Zmluva platí päť rokov, do roku 2014 a na jej základe by STV mala dostávať od štátu podľa dodatku uzatvoreného vždy na príslušný rok najmenej 10 miliónov eur ročne. Peniaze nemôžu ísť na spravodajstvo, investigatívnu publicistiku, nové akvizície a licencie zahraničných a športových programov a podujatí a na výrobu dabingu. V prípade Slovenského rozhlasu má rozhlas tento rok podľa zmluvy so štátom v dvoch splátkach dostať 2,5-miliónový príspevok na programy vo verejnom záujme a dva milióny eur na úhradu výdavkov na zabezpečenie vysielania do zahraničia, teda vysielania Radia Slovakia International. Zmluva so štátom je rovnako, ako v prípade STV, uzatvorená na roky 2010 až 2014. Každoročne by rozhlas mal dostávať od štátu minimálne dva milióny eur na program a dva milióny eur na Radio Slovakia International. © 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

TOP OF THE POPS

TOP OF THE POPS
1. TELEVÍZNE NOVINY*- Markíza, 15,5 %, 49,1 % ; 2. Ordinácia v ružovej záhrade IV.* -Markíza ; 3. Modré z neba –Markíza; 4. Počasie* - Markíza ; 5. Paľba- Markíza; 6. NAJLEPŠIE POČASIE* -TV JOJ ; 7. NOVINY TV JOJ*- TV JOJ; 8.Flynn Carsen: Návrat do baní kráľa Šalamúna- Markíza; 9.Panelák* -TV JOJ ; 10. Parlamentné voľby 2010- Markíza; 11. O 5 minút 12 – Jednotka; 12. Na telo- Markíza ; 13 .Volebné štúdio- Markíza; 14. Športové noviny* -Markíza; 15.ŠPORT* -TV JOJ;16. Pošta pre Teba -Jednotka ; 17. Parlamentné voľby 2010 –Markíza; 18. Aj múdry schybí- Markíza; 19. C.S.I.: Kriminálka Miami VIII. -TV JOJ; 20. Lampáreň - Markíza , 8,6 %, 37,1 % Pozn. Pri reláciách opakujúcich sa každý deň (spravodajstvo, šport, sitcom a pod.) je uvedená relácia s najvyššou hodnotou ratingu za celý týždeň ; ©Výskum programu STV

15. 6. 2010

IGRIC 2010

IGRIC 2010
Víťazi najstaršej filmovej ceny na Slovensku Igric sú známi, vyhlásili ich dnes v Klube slovenských spisovateľov v Bratislave. Porota na čele s Dušanom Trančíkom udelila tri ceny Igric v kategóriách hraná tvorba pre kiná, filmová a televízna dokumentárna tvorba, herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele a osemnásť tvorivých prémií. Igrica v kategóriách animovaný film a televízna dramatická tvorba neudelila. Najviac, tri ocenenia, získala televízna inscenácia Dôverní nepriatelia - dve tvorivé prémie za televíznu dramatickú tvorbu a tretiu za herecký výkon Jany Hubinskej. Po dve ceny udelila porota filmom Nedodržaný sľub a Pokoj v duši. Za drámu Nedodržaný sľub získal Igrica v kategórii hraná tvorba pre kiná kameraman Ján Ďuriš a Samuel Spišák dostal jednu z dvoch prémií za herecký výkon. Dráma Pokoj v duši zabezpečila jednu z dvoch prémií režisérovi Vladimírovi Balkovi a Igrica za herecký výkon Attilovi Mokosovi. Tretieho Igrica má Jaroslav Vojtek za námet, scenár a réžiu filmu Hranica. K oceneným patria aj Marko Škop za Osadné, Jaroslav Vojtek za Hranicu, Miroslav Remo za Arsy-Versy, Mira Fornay za Líštičky, Mátyás Prikler za Ďakujem, dobre či Juraj Lehotský za DVD filmu Slepé lásky. Igric je najstaršia filmová cena udeľovaná na Slovensku, po prvý raz ju vyhlásili v roku 1967, ďalšie v rokoch 1968 a 1969. Z politických dôvodov však federálne ministerstvo vnútra v roku 1970 zakázalo Filmový a televízny zväz, ktorý ocenenia udeľoval. Ceny Igric sa opäť odovzdávajú od roku 1993. Tento rok ich udelili po dvadsiaty prvý raz, do súťaže sa prihlásil rekordný počet diel - sedemdesiat. Pôvodne mali víťazov oceniť v septembri tohto roka na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik v Piešťanoch. Komisia Audiovizuálneho fondu však neschválila plnú sumu, a tak najstaršie filmové ceny Igric rozdali v tichosti - s obmedzeným počtom pozvaných, v komornom prostredí, bez znelky a bez ukážok víťazných filmov. Prehliadka ocenených snímok sa uskutoční v septembri 2010. Soška Igric od Erny Masarovičovej z bronzovej zliatiny je vysoká necelých 34 centimetrov a má hmotnosť 2,4 kilogramu. Jej výrobná cena je 340 eur. Literárny fond dotuje Igrica finančnou odmenou 2 000 eur, tvorivé prémie vo výške 700 eur, pričom herecké ceny sú odmenené 700, respektíve 350 eurami. Agentúru SITA informoval predseda Slovenského filmového zväzu Štefan Vraštiak.

Víťazi 21. ročníka cien Igric, Výročných cien Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009:

Igric za hranú tvorbu pre kiná: Ján Ďuriš za kameru filmu Nedodržaný sľub ; Tvorivé prémie za hranú tvorbu pre kiná: Vladimír Balko za réžiu filmu Pokoj v duši, Mira Fornay za scenár a réžiu filmu Líštičky ; Tvorivé prémie za televíznu dramatickú tvorbu: Stanislav Párnický za réžiu televíznej inscenácie Dôverní nepriatelia, Jana Kákošová za námet a scenár televíznej inscenácie Dôverní nepriatelia ; Igric za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu: Jaroslav Vojtek za námet, scenár a réžiu filmu Hranica ; Tvorivé prémie za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu: Marko Škop za scenár a réžiu filmu Osadné, Dušan Hudec za scenár a réžiu filmu SNP 1944 ; Tvorivé prémie za animovanú tvorbu: Filip Janega za námet, scenár a réžiu filmu LoveBook, Peter Budinský za námet, scenár a réžiu film Bird of Prey ; Igric za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Attila Mokos za stvárnenie postavy Tóna Pánika vo filme Pokoj v duši ; Tvorivé prémie za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Samuel Spišák za stvárnenie postavy Martina Friedmana - Petráška vo filme Nedodržaný sľub, Jana Hubinská za stvárnenie postavy Heleny v televíznej inscenácií Dôverní nepriatelia ;

Tvorivé prémie:

Ostatná televízna a seriálová tvorba: Juraj Nvota za réžiu GEN.sk : Ivan Žucha, Martin Šulík za réžiu televízneho seriálu Zlatá šedesátá ; Študentská tvorba: Mátyás Prikler za scenár a réžiu filmu Ďakujem, dobre, Miroslav Remo za scenár a réžiu filmu Arsy-Versy ; DVD a CD-ROM: Marián Brázda a Peter Csordáš za kolekciu DVD Slovenský film 60. rokov II, Juraj Lehotský za DVD Slepé lásky ; Audiovizuálna teória a kritika: Mária Ferenčuhová za knihu Odložený čas, Rudolf Urc, Ingrid Mayerová a René Lužica za knihu Ostáva človek Martin Slivka © 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

RADA STV

RADA STV
Návrh programu :
1.Kontrola plnenia uznesení Rady STV ; 2. Návrh Štatútu STV ; 3. Návrh Dodatku č. 2 k Zmluve o obsahoch, cieľoch a zabezpečení služieb verejnosti v oblasti televízneho vysielania ; 4. Informácia o konkrétnych krokoch a opatreniach vedúcich k zrušeniu spoločností STV Broadcasting, s.r.o. a STV Production & Technology, s.r.o. ; 5. Vyhodnotenie vysielania programového okruhu STV1 ; 6. Vyhodnotenie vysielania STV v súvislosti s voľbami do NR SR ; 7. Projekt vysielania STV pre Slovákov žijúcich v zahraničí ; 8. Sťažnosti, podnety a iná korešpondencia ; 9. Informácia o verejných obstarávaniach ; 10. Rôzne ; 11. Informácia o zmluvách nad 6 640 EUR.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Piatkové otváracie stretnutie futbalových majstrovstiev sveta medzi Juhoafrickou republikou a Mexikom (1:1) prekonalo v usporiadateľskej krajine rekord v počte divákov sledujúcich športový prenos pred televíznou obrazovkou. V pondelok o tom informovala Medzinárodná futbalová federácia (FIFA). Súboj medzi JAR a "El Tri" si v obývačkach svojich domácností pozrelo na dvoch miestnych televíznych programoch SABC1 a SuperSport 3 dovedna 10 146 793 divákov. Takmer deväť miliónov ľudí pritom sledovalo prvý spomenutý kanál, čo predstavovalo v tom čase 76-percentný podiel na trhu. Zvyšných jeden a štvrť milióna futbalových nadšencov si prvý zápas premiérových MS na "čiernom kontinente" pozrelo na SuperSport3. Sledovanosť stretnutia JAR - Mexiko prekonala o 39 percent minuloročný semifinálový duel Pohára konfederácií FIFA medzi Brazíliou a domácou Juhoafrickou republikou. Vtedy si pred obrazovky zasadlo 7,35 milióna divákov.
Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) sa napokon dohodla s Ázijsko-tichomorskou vysielacou úniou (ABU) na šírení televízneho signálu z majstrovstiev sveta v JAR aj do KĽDR. Doteraz komunistická krajina vysielala zápasy svetového šampionátu nelegálne. Ako informovala juhokórejská tlačová agentúra Jonhap, FIFA sa snaží v spolupráci s ABU dostať signál aj do KĽDR. "Očakávame, že teraz už budú vysielať zápasy naživo podľa pravidiel FIFA," uviedol nemenovaný predstaviteľ federácie. Na tohtoročnom svetovom šampionáte hrajú tímy z oboch republík Kórejského polostrova. Práva na vysielanie pre obe krajiny zakúpila juhokórejská spoločnosť SBS. Bez jej povolenia vysielala úvodný zápas medzi JAR a Mexiko televízia z KĽDR, ktorá šírila nelegálne získaný signál. SBS údajne vysielateľovi zo severnej časti polostrova ponúkla dohodu, ku ktorej napokon neprišlo.
Novými porotkyňami z radov popových hviezd v pripravovanej siedmej sérii britskej televíznej talentovej šou X Factor sú americká speváčka Katy Perry, Austrálčanka Natalie Imbruglia, bývalá členka Spice Girls Geri Halliwell a aj britská herečka a speváčka Pixie Lott. Okrem hosťujúcich porotkýň budú o postupe uchádzačov rozhodovať aj stáli porotcovia, a to Simon Cowell, Louis Walsh a Cheryl Cole. Štvrtá porotkyňa Dannii Minogue, ktorej by sa malo v júli narodiť bábätko, sa v tom čase nebude na nakrúcaní zúčastňovať. Do súťaže by sa mala vrátiť koncom roka, keď bude šou vrcholiť. Prvú časť siedmej série X Factor odvysielajú 14. augusta, súťaž budú na televíznych obrazovkách vysielať do 25. decembra. Informáciu zverejnila webová stránka www.NME.com.
Telekomunikačný úrad v Hongkongu upozornil futbalových fanúšikov, ktorí pozerajú zápasy majstrovstiev sveta pripojením na čínskeho vysielateľa, na porušenie zákona. Niektorí obyvatelia so satelitnými anténami chytajú signál od Čínskej štátnej televízie a tým porušujú autorské práva. Informovala o tom hovorkyňa telekomunikačného úradu. "Nabádame ľudí, aby pozerali majstrovstvá sveta na legálnych kanáloch," dodala.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

14. 6. 2010

Na Medarda prší, príde peronospóra

Na Medarda prší, príde peronospóra

Jednotka zase o chĺpok lepšie, Dvojka horšie a Trojka, pochopiteľne, lepšie.

JOJ veľmi zle, JOJ PLUS horšie.

Markíza horšie, ale nad 30 %. TV DOMA lepšie.

TA 3 vynikajúco vďaka voľbám.

Primetimový rozdiel medzi Jednotkou a JOJ klesol na 8,8 %.

Markíza - 30.6 %

TV DOMA - 2.4 %

Jednotka - 13.60 %

Dvojka - 2.07 %

Trojka - 3.1 %

TV JOJ – 18.7 %

JOJ PLUS- 2.8 %

TA 3 - 3.8 %

13. 6. 2010

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Venezuelské úrady vydali v piatok zatykač na majiteľa opozičnej TV stanice Globovision Guillerma Zuloagu. Ako informovala generálna prokurátorka Luisa Ortegová, Zuloagu obviňujú zo špekulatívneho predaja áut v roku 2009. Podľa obvinení Zuloaga "nelegálne skladoval" 24 nových áut za účelom manipulácie s cenami. Polícia ho chcela zadržať, nebol však doma. Jeho právnik sa už vyjadril, že obvinenia sú politicky Zuloagu v marci nakrátko zadržali za klamlivé informácie a výroky "urážajúce prezidenta", ktoré odvysielala jeho TV stanica. Globovision je vo Venezuele známa kritikou autoritárskeho prezidenta Huga Cháveza. Ide o poslednú "protivládnu" stanicu a venezuelské úrady jej pravidelne ukladajú pokuty za údajné porušenie vysielacích predpisov. Globovision tvrdí, že pokuty sú politicky motivované. Športové vysielanie televízie Al-Jazeera poznačili výpadky signálu počas úvodného duelu XIX. majstrovstiev sveta vo futbale, ktoré sa konajú v Juhoafrickej republike (11. júna - 11. júla). Spoločnosť sa domnieva, že išlo o úmyselnú sabotáž. Diváci síce mohli sledovať väčšinu druhého polčasu merania síl medzi JAR a Mexikom (1:1), obraz však bol zrnitý. Výkonný riaditeľ Al-Jazeera Nasser bin Ghanem al-Kholeifi dúfa v skoré odhalenie a potrestanie páchateľov "pirátskeho aktu". Katarská televízia je výhradným vysielateľom zápasov šampionátu v arabskom svete.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Voľby naše premilené

Voľby naše premilené

Mimoriadne zavádzajúca a pridrahá show na Markíze, trapas na JOJ a nuda na STV.
Ale skvelé filmy po voľbách - Každý je vrah, Prekvapenie a Koniec hry.

NEDEĽNÉ BIFTEKY a DVA DECI RUMU

NEDEĽNÉ BIFTEKY a DVA DECI RUMU
V nedeľu 13. júna sa začína volebné vysielanie na Jednotke o 09.00 h Mimoriadnym spravodajstvom k voľbám 2010, ktoré prinesie pohľad na volebnú noc a prvý komentár volebných výsledkov. Programom sprevádza Ľubomír Bajaník. Na 11.00 h je na Jednotke naplánovaný priamy prenos z oficiálneho vyhlásenia výsledkov volieb z Ústrednej volebnej komisie, na ktorý nadviaže o 11:55 diskusná relácia O 5 minút 12 špeciál. Slovenská televízia do nej pozvala predstaviteľov všetkých politických strán, ktoré budú mať zastúpenie v NR SR. Moderovať bude Radovan Slobodník. V nedeľu 13. júna 2010 odvysiela TV Markíza špeciálne vydanie relácie Na telo - Parlamentné voľby 2010. Telefonické hlasovanie divákov ani SMS otázky pre web nebudú. Televízia TA3 dňa 13. júna 2010 o 19:55 hod. odvysiela povolebnú diskusiu v relácii V politike. TA3 do relácie pozve lídrov politických strán, ktoré sa dostanú do parlamentu. Témami diskusie budú volebné výsledky, volebná kampaň, scenár vytvorenia koalície a vízia budúcej vlády. Reláciu bude moderovať Ľuba Oravová.