6. 12. 2014

TO SÚ MÉDIÁ ! MAJITEĽOVE PRACHY.

TO SÚ MÉDIÁ ! MAJITEĽOVE PRACHY

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký fotoreportér Luke Somers zahynul pri pokuse o záchranu z rúk militantov al-Káidy, ktorí ho zadržiavali po únose pred vyše rokom v Jemene, oznámili dnes jeho rodina a americká vláda. O život prišiel aj unesený juhoafrický rukojemník.
Somersova sestra Lucy pre agentúru Associated Press (AP) povedala, že o smrti jej 33-ročného brata ju a jej otca informovali v noci na dnes agenti FBI.
Minister obrany USA Chuck Hagel neskôr oznámil, že Somersa a ďalšieho, neamerického rukojemníka "zavraždili" militanti al-Káidy počas záchrannej misie, ktorú v Jemene uskutočnili americké špeciálne jednotky. Operáciu podľa neho nariadil prezident Barack Obama vzhľadom na "presvedčivé dôvody domnievať sa, že Somersov život bol v bezprostrednom ohrození". Pri misii zabili aj viacero teroristov.
Obama odsúdil "barbarskú vraždu" Somersa a vyjadril sústrasť jeho rodine. Potvrdil tiež, že dal súhlas na operáciu, a zdôraznil, že Spojené štáty vyvíjajú maximálne úsilie a všetky zdroje na záchranu Američanov kdekoľvek na svete. "A teroristi, ktorí chcú ublížiť našim občanom, pocítia dlhú ruku americkej spravodlivosti," vyhlásil.
Druhým zabitým rukojemníkom je učiteľ Pierre Korkie z Juhoafrickej republiky, informovala humanitárna organizácia Gift of the Givers, ktorá sa podieľala na rokovaniach s únoscami. Korkieho uniesli v máji 2013 spolu s jeho manželkou, ktorú al-Káida prepustila začiatkom tohto roka po vyjednávaní, uviedla agentúra DPA.
Luka Somersa uniesli v septembri 2013 v jemenskej metropole Saná, kde pracoval niekoľko rokov aj ako fotoreportér. Ministerstvo obrany USA tento týždeň po prvý raz potvrdilo správy, že ešte minulý mesiac uskutočnilo operáciu na jeho záchranu, Somers sa však nenachádzal na mieste vtedajšieho zásahu, pri ktorom podľa správ oslobodili ôsmich rukojemníkov z Jemenu, Saudskej Arábie a Etiópie.
Jemenská odnož al-Káidy - skupina al-Káida na Arabskom polostrove (AQAP) - zverejnila vo štvrtok video, na ktorom pohrozila zabitím Somersa do troch dní, ak Spojené štáty nesplnia jej požiadavky. Tie na nahrávke nekonkretizovala.
Jemenské médiá a činitelia uviedli, že k novej záchrannej operácii došlo dnes v provincii Šabwa v južnej časti krajiny. Sommersa podľa predstaviteľa jemenskej prezidentskej kancelárie odviezli z miesta zásahu, neskôr však podľahol zraneniam. Zástupca armády uviedol, že ďalších zranených rukojemníkov previezli do poľných nemocníc, informovala agentúra Reuters.
Novinár zo Šabwy pre DPA povedal, že pri záchrannej akcii sa odohrali ťažké boje. Podľa jemenského ministerstva obrany pri nich prišlo o život desať bojovníkov al-Káidy.


Copyright © TASR 2014Generálny riaditeľ Českej televízie Petr Dvořák sa stal členom najvyššieho vedenia Európskej vysielacej únie (EBU). Do jedenácťčlenného výkonného výboru ho zvolilo valné zhromaždenie EBU v Ženeve. Jediným českým zástupcom vo výkonnom výboru bol doteraz Ivo Mathé, a to v rokoch 1995 až 1998.

Súd v azerbajdžanskom Baku umiestnil v piatok na dva mesiace do väzby redaktorku Rádia Sloboda Chadídžou Ismailovovú a obvinil ju z navádzania k samovražde. Hrozí jej tri až sedem rokov väzenia. Zadržanie novinárky odsúdila OBSE. V októbri zakázali úrady cestu Ismailov do Prahy na konferenciu Fórum 2000. Česká humanitárna organizácia Človek v tiesni.

Zdroj : Česká televízia

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

SME je silná značka, ktorá nepotrebuje meniť svoj charakter. Je však dôležité udržať nezávislosť spravodajstva, oprieť sa o renomovaných autorov a zároveň otvoriť dvere novým tváram. „Prítomnosť Penty aj v minorite je problém, ale chceme sa s tým vysporiadať. Chcem, aby sa SME udržalo ako nezávislé médium,“ povedala v relácii TABLET.TV Osobnosti nová šéfredaktorka SME Beata Balogová.
„Tým, že Penta ustúpila do minority, nemá reálne páky ovplyvňovať obsah. Pracujeme aj na dokumente, ktorý stanoví pravidlá komunikácie. Svojím spôsobom to existovalo aj doteraz. Akcionári nevolávali redaktorom a redaktori sú na to naozaj citliví,“ dodala. Denník SME by podľa nej mal ostať politickými novinami, mal by však čitateľom ponúkať aj široké spektrum kvalitne spracovaných sociálnych, kultúrnych a iných primárne nie politických tém.
„To, že SME je silná značka, považujem za veľkú výhodu. Nemusím riešiť základnú filozofiu novín. Nemusím riešiť, či chceme byť kritickí, či chceme otvárať témy podstatné pre spoločnosť, či chceme byť strážnymi psami demokracie. Lebo to chceme,“ konštatovala.
„Budem riadiť všetky redakcie SME a formovať svoj tím. Vyberám si ešte jedného – dvoch zástupcov, okrem Petra Šabatu, a vedúcich oddelení. To je momentálne tá najnáročnejšia časť. Zúčastňujem sa na celom procese tvorby novín, chcem byť jeho súčasťou. Určite nebudem šéfredaktorka, ktorá bude sedieť za stolom a chodiť na recepcie,“ charakterizuje svoje najbližšie úlohy Beata Balogová.
„Bola som viac ako desať rokov šéfredaktorka The Slovak Spectator. Tým, že Spectator je malý, musela som sa naučiť všetko. Viem asi zastúpiť takmer každého, okrem finančného riaditeľa,“ trúfa si nová šéfredaktorka SME.
Veľkú generačnú obmenu novinárov v SME Beata Balogová nepredpokladá, chce však získať aj nové talenty. „Aby sa otvorili dvere aj pre ďalších ľudí, ktorí sú talentovaní, majú silnú vnútornú integritu a žijú novinárstvom, aby tak isto vyrástli, aby dostali šancu,“ poznamenala.
V relácii rozpráva o svojich začiatkoch v The Slovak Spectator, štúdiách v USA a skúsenostiach so špičkovými americkými editormi, aj o Pulitzerových cenách. Rozoberá rozdiely medzi slovenskou a americkou žurnalistikou, perspektívy tlačených novín, ale aj možnosti a úlohy, ktoré dnes stoja pred denníkom SME. „Chcem robiť dobré, nezávislé noviny,“ zdôraznila Beata Balogová.


UPOZORNENIE: Televíznu diskusiu so šéfredaktorkou SME Beatou Balogovou zverejnila TABLET.TV dnes o 06.30 h.

Copyright © TASR 2014

TO JE TV !

TO JE TV !5. 12. 2014

Výzva na predkladanie návrhov na udelenie Ceny ministra kultúry Slovenskej republiky v oblastiach profesionálneho umenia za rok 2014

Výzva 

na predkladanie návrhov na udelenie Ceny ministra kultúry Slovenskej republiky v oblastiach profesionálneho umenia za rok 2014


Minister kultúry Slovenskej republiky v záujme verejného spoločenského uznania výsledkov umeleckej tvorby a podielu na rozvoji umenia v zmysle čl. 4 ods. 1 a ods. 7 Štatútu Ceny ministra kultúry Slovenskej republiky v oblastiach profesionálneho umenia vyhlasuje výzvu na predkladanie návrhov na udelenie Ceny ministra kultúry Slovenskej republiky v oblastiach profesionálneho umenia (ďalej len „cena“).
Minister kultúry môže udeliť cenu v týchto kategóriách:

a) cena za výnimočný prínos v oblasti pôvodnej literatúry a prekladovej tvorby

(len autorovi),

b) cena za výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca,

c) cena za výnimočný prínos v oblasti hudby,

d) cena za výnimočný prínos v oblasti výtvarného umenia a architektúry,

e) cena za výnimočný prínos v oblasti audiovízie,

f) cena za šírenie dobrého mena slovenského umenia v zahraničí,

g) cena za dlhodobý alebo celoživotný prínos v oblasti umenia.Návrh na udelenie ceny podáva predkladateľ výhradne v písomnej podobe na predpísanom formulári a v zmysle štatútu ceny.Termín na predloženie návrhov: do 15. januára 2015Adresa na predkladanie návrhov: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky
sekcia umenia a štátneho jazyka
Námestie SNP č. 33
813 31 Bratislava


Ďalšie informácie – formulár aj štatút ceny:

http://www.culture.gov.sk/posobnost-ministerstva/umenie/cena-ministra-kultury-sr-29c.html

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Objem internetovej reklamy za prvý polrok tohto roka na Slovensku dosiahol 35,75 mil. eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka tak vzrástol o 15,5 %. Informovala o tom spoločnosť IAB Slovakia. V prvej polovici roka firma pristúpila k prerozdeleniu objemu nečlenských médií medzi takzvané paid for search a display. "Cieľom nového prerozdelenia bolo dostať sa k reálnejšiemu objemu display reklamy," uviedla spoločnosť.
Zo sumárneho pohľadu dosiahla kategória paid for search a display v sledovanom období hodnotu 26,16 mil. eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 11,8 %. Podľa IAB Slovakia sa pod rast podpísali najmä nečlenské nadnárodné médiá. "Slovenský "display" sa v raste v tomto polroku zastavil. Hodnota display trhu však predstavuje zaujímavú príležitosť a signál pre všetkých hráčov o jej nové prerozdelenie v ďalšom období," konštatovala spoločnosť.
Kategória classifieds and directories vykázala nárast oproti prvému polroku 2013 o 26,8 %. Na tomto raste sa podľa zverejnených informácií podieľali všetky médiá na trhu. IAB Slovakia zatiaľ nezverejnila dáta a odhad k vývoju video a mobilnej/tabletovej reklamy.
IAB Slovakia, predtým Asociácia internetových médií, vznikla v máji 2005 ako združenie subjektov pôsobiacich na slovenskom internetovom trhu. Jej cieľom je zabezpečiť informovanosť o internete a možnostiach jeho využitia ako reklamného média. V súčasnosti má IAB Slovakia 37 členov.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

"Generálna prokuratúra Slovenskej republiky sa ohradzuje voči nepravdivým a zavádzajúcim informáciám

"Generálna prokuratúra Slovenskej republiky 


sa ohradzuje voči nepravdivým a zavádzajúcim informáciám, ktoré zverejnil na svojom blogu Tom Nicholson s názvom "Obvinil smerákov z krytia podvodu, poslali ho do basy; prípad smeruje pod koberec."


Bratislava 2. decembra (TASR-OTS) - Obsah článku, ako už aj jeho samotný názov je silne zavádzajúci a navodzuje dojem, že JUDr. Milan Ch. bol stíhaný a vzatý do väzby za to, že usvedčoval určité osoby zo spáchania závažnej trestnej činnosti. Taktiež obsah článku náležite neodráža presne celú chronológiu udalostí a ich podstatu vo vzťahu k stíhaniu obvineného JUDr. Milana Ch. Je potrebné uviesť, že tento obvinený bol stíhaný a vzatý do väzby dávno predtým (pre násilnú trestnú činnosť, pre ktorú bol neprávoplatne odsúdený Okresným súdom Prešov na nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere 6 rokov), ako zmenil svoj postoj k svojej trestnej činnosti, kedy na prelome rokov 2013 a 2014 začal vypovedať a priznávať svoju trestnú činnosť. V súčasnosti sa nachádza obvinený JUDr. Milan Ch. v súdnej väzbe (Okresný súd Prešov) pre inú závažnú trestnú činnosť.
Generálna prokuratúra Slovenskej republiky uisťuje občanov Slovenskej republiky, že všetky výpovede JUDr. Milana Ch. sú podrobne políciou a prokuratúrou analyzované, pričom každé podozrenie zo spáchania trestného činu sa preveruje v samostatnom trestnom konaní. Podotýkame, že samotný obvinený JUDr. Milan Ch. vo svojich výpovediach pokračuje aj v súčasnosti.
Autor článku účelovo navodzuje dojem, že obvinený JUDr. Milan Ch. je neprávom kriminalizovaný, hoci zo zabezpečených procesných podkladov v rámci vyšetrovania, ako aj jeho vlastného priznania skôr navodzujú iný smer vyšetrovania, ako uvádza Tom Nicholson vo svojom blogu. Zdôrazňujeme, že obvinený JUDr. Milan Ch. vystupuje v každej trestnej veci, pre ktorú je trestne stíhaný ako pravdepodobný organizátor trestnej činnosti."

Ústavný súd Slovenskej republiky k medializovaným informáciám v súvislosti s nálezom o predmete referenda

Ústavný súd Slovenskej republiky 
k medializovaným informáciám v súvislosti s nálezom o predmete referenda

Ústavný súd Slovenskej republiky (ďalej len "ústavný súd") 28. októbra 2014 rozhodol vo veci vedenej pod sp. zn. PL. ÚS 24/2014 o návrhu prezidenta Slovenskej republiky na posúdenie súladu navrhovaného predmetu referenda s čl. 93 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky v spojení s čl. 1 ods. 2, čl. 7 ods. 5, čl. 12 ods. 2, čl. 19 ods. 2, čl. 41 ods. 1 a 4, čl. 42 ods. 1 prvou vetou Ústavy Slovenskej republiky a s čl. 93 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky nálezom tak, že:
1. Predmet referenda v znení otázky (1.) Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou? (2.) Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova? a (4.) Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samé nesúhlasia s obsahom vyučovania? je v súlade s čl. 93 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky v spojení čl. 12 ods. 2, čl. 19 ods. 2, čl. 41 ods. 1 a 4, čl. 42 ods. 1 prvou vetou ústavy a s čl. 93 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky.
2. Predmet referenda v znení otázky (3.) Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. 3. 2014 priznané iba manželstvu a manželom (najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča)? nie je v súlade s čl. 93 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky v spojení s čl. 19 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky.
K tomuto rozhodnutiu bolo podľa § 32 ods. 1 zákona o ústavnom súde pripojené odlišné stanovisko sudcov Lajosa Mészárosa a Ladislava Orosza.
Viaceré slovenská médiá v reakciách na toto rozhodnutie nesprávne interpretovali pripojenie odlišných stanovísk:
denník SME v článku "Aliancia zákaz partnerstiev neopúšťa" z 29.11.2014,
internetový portál aktualne.sk v článkoch "Nie všetci si o referende myslia to isté" a "Referendum o rodine dvíha vlnu odporu. Kritizujú ho aktivisti, právnici aj sudcovia" z 3. 12. 2014,
denník Pravda v článku pod titulkom "Referendum nemalo byť nikdy vypísané, myslia si niektorí experti", publikovanom 29. novembra 2014 dokonca uviedol: "Ústavní sudcovia, ktorí rozhodli, že tri otázky k referendu sú v súlade s Ústavou: Ivetta Macejková, Jana Baricová, Peter Brňák, Ľubomír Dobrík, Ľudmila Gajdošíková, Marianna Mochnáčová, Rudol Tkáčik. Ústavní sudcovia, ktorí nesúhlasili s referendovými otázkami: Ladislav Orosz, Lajos Mészáros." Táto informácia, podobne ako ďalšie zámerne šírené špekulácie o tom, ako rozhodli sudcovia ústavného súdu v tajnom hlasovaní, nie sú pravdivé.

Podľa § 32 ods. 1 zákona č. 38/1993 Z. z. o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov "sudca, ktorý nesúhlasí s rozhodnutím pléna alebo senátu Ústavného súdu alebo s ich odôvodnením, má právo, aby sa jeho odlišné stanovisko pripojilo k rozhodnutiu."
V tejto súvislosti považujeme za dôležité zdôrazniť, že ide o právo, nie o povinnosť sudcu v prípade, že nesúhlasí s výrokom alebo s odôvodnením rozhodnutia. Pripojenie odlišného stanoviska nemusí znamenať, že sudca nesúhlasí s výrokom rozhodnutia.
Sudca, ktorý pripojil odlišné stanovisko k rozhodnutiu senátu alebo pléna ústavného súdu môže mať odlišný názor na výrok rozhodnutia, avšak môže nastať aj situácia, že sa s výrokom rozhodnutia stotožňuje, ale má odlišný názor na jeho odôvodnenie. O ktorú zo situácií ide je potrebné zisťovať z obsahu samotného odlišného stanoviska pripojeného k rozhodnutiu.
Nepripojenie odlišného stanoviska sudcov k výroku rozhodnutia alebo k jeho odôvodneniu na druhej strane neznamená, že hlasovali rovnako, ako väčšina, a teda súhlasia s väčšinovým názorom pléna alebo senátu.

TASR informácie poskytla hovorkyňa Ústavného súdu SR Anna Pančurová.

VÝROKY TÝŽDŇA

          VÝROKY TÝŽDŇA            

These Czechs "worked" in the for less than four years. No benefits for them?


“ Bývalý prezident Václav Klaus, toho času propagátor ruských tezí v České republice, vyslovil názor, že Ukrajina je umělý stát. Popravdě řečeno, každý stát je um...ělý. Nepoznal jsem stát, který by vyrostl na stromě. Státy byly vždycky vytvořeny ráznými panovníky, expanzivní politickou třídou, jako ve Spojených státech či v Římě, prostě lidmi, kteří byli odhodláni vydobýt si pro svoji domovinu co největší prostor. Výraz umělý stát byl ale zejména používán po první světové válce německou propagandou vůči tehdejšímu Československu. Když se člověk zabýval našimi novodobými meziválečnými dějinami, tak na tento pojem, používaný jako argument, často narážel. Chce-li vést stát v jedenadvacátém století útočnou politiku, musí nejprve rozvrátit sousední státy a k tomu potřebuje patřičnou propagandu. Nedostižným mistrem v tomto oboru byl říšský ministr propagandy doktor Joseph Goebbels. On a Adolf Hitler argument umělých států prosadili. Výsledkem byl Mnichov a zánik první republiky. Je pozoruhodné, že Moskva používala před okupací Krymu stejné argumenty jako Adolf Hitler před Anschlussem Rakouska. Stejně jako před Mnichovem i v počátcích bojů na východní Ukrajině, teď i bývalý český politik sahá do, přiznávám velmi úspěšné, zásoby argumentů Josepha Goebbelse.”
Karel Schwarzenberg


"Nie som proti politickým nominantom. Rozumiem, ako funguje táto hra, ale Maďarsko je na pokraji odovzdania svojej suverenity neofašistickému diktátorovi, ktorý si líha do postele s Vladimirom Putinom a my tam ideme poslať producentku filmu Bohatí a krásni."
John McCain, americký senátor

„Občania, ak som vám spôsobil škodu 60-tisíc eur, tak poďakujte Ústavnému súdu a pánu Čentéšovi.“
Ivan Gašparovič

Stanovisko Konzorcia Anasoft, Slovak Telekom, TASR, poskytovateľa plnenia zmluvy k nepravdám o Elektronickom kontraktačnom systéme (EKS) zverejneným v bulvárnych médiách a na blogoch

Stanovisko Konzorcia Anasoft, Slovak Telekom, TASR, 
poskytovateľa plnenia zmluvy k nepravdám o Elektronickom kontraktačnom systéme (EKS) zverejneným v bulvárnych médiách a na blogoch

V lete tohto roka bol do skúšobnej prevádzky uvedený Elektronický kontraktačný systém, pre ktorý sa vžil názov "štátny ebay". Už prvé obchody realizované týmto systémom ukázali, že pôjde o mimoriadne efektívny antikorupčný nástroj na zefektívňovanie nákupov pre ústredné orgány štátnej správy, ale i ďalšie inštitúcie, ktoré v ňom budú zapojené. To pravdepodobne vyvoláva odpor subjektov, ktoré v súčasnosti profitujú z poradenských činností pri realizácii verejných obstarávaní. Už súčasné výstupy v nich vyvolávajú existenčné obavy, a preto začali nevyberanú mediálnu ofenzívu, ktorej výsledným efektom má byť diskreditácia EKS ako celku. Je pritom zrejmé, že tento systém je už dnes najvýznamnejším nástrojom boja proti korupcii vo verejnom obstarávaní.
Nasledujúce nepravdivé informácie boli zverejnené v týždenníku Plus 7 dní v novembri 2014 na stranách 24 a 25.
1. nepravdivá informácia: "Za chladničku v hodnote 249,60 eura, ktorú kúpila obec Mýtna, teda štát ešte zaplatí prevádzkovateľovi elektronického trhoviska 238 eur." "Za každú dokonanú transakciu – napríklad už spomínanú chladničku – zaplatí štát dodávateľovi už spomínaných 238 eur. A za každú nedokonanú zákazku 119 eur." "Podľa prílohy č. 3 zmluvy dostane prevádzkovateľ trhoviska 0,55 % z objemu obchodov, ktoré sa odohrajú na trhovisku a dostane aj podiel 2 % na úspore."
Realita: V zmysle zmluvy nie je možné účtovať žiadny transakčný poplatok za zákazku zadanú na elektronickom trhovisku, či už školou, obcou, VÚC, domovom sociálnych služieb, zdravotníckym zariadením ani iným subjektom, založeným, zriadeným alebo kontrolovaným štátom, alebo samosprávnym subjektom.
2. nepravdivá informácia: "Buď prevádzkovateľ aukcie zarába na podiele z objemu obchodov alebo na úspore." "Podľa ľudí, ktorí majú skúsenosti s funkčnými systémami na elektronické aukcie, sa podobný aukčný systém dá zaobstarať aj za zlomok ceny, ktorú štát zaplatil za EKS a cena za jednu aukciu sa pohybuje okolo 100 eur, teda oveľa menej."
Realita: EKS nie je jednoduchý aukčný portál, zabezpečujúci iba realizáciu elektronických aukcií. Poplatky, ktoré sa platia pri aukčných systémoch, nie je možné porovnávať s EKS. EKS totiž zabezpečuje generálnu administráciu procesu obstarávania, t.j. komplexné zadanie zákazky, počnúc registráciou, preverovaním súťažiacich strán, vedením ponukového katalógu tovarov, služieb a prác, administráciou súťažného procesu a archiváciou až po automatické vygenerovanie právne záväzných dokumentov bez ľudského zásahu až po zverejnenie zmluvy v centrálnom registri zmlúv, čo žiadny aukčný systém nezabezpečuje. Ide teda o komplexný plne elektronizovaný nástroj na zadávanie zákaziek, kde realizácia elektronickej aukcie (realizovaná klasickými aukčnými portálmi) je iba jedným z čiastkových úkonov v celom procese. Zavedenie EKS prispeje k podpore plošného používania elektronických nástrojov vo verejnom obstarávaní, ku ktorým zaväzujú nové európske smernice o verejnom obstarávaní.
3. nepravdivá informácia: "Lacná nebude ani oprava chýb či úprava systému."
Realita: Jednoduchý aritmetický súčet jednotkových cien sadzieb za jednotlivé typy človekodní nemôže byť použitý na akúkoľvek fakturáciu. Chyby v systéme, ak sa vyskytnú, sú odstraňované bezplatne. Zmena systému či jeho úprava dodatočne vyžiadaná objednávateľom bude fakturovaná tak, že pre výpočet ceny konkrétnej služby zriadenia dostupnosti pri zmenách budú použité maximálne jednotkové ceny uvedené v prílohe č. 3 zmluvy. Nie je pravda, že jedna zmena stojí 2340 eur. Z dokumentácie k tomuto projektu je bez akejkoľvek pochybnosti zrejmé, že počas testovacej prevádzky konzorcium žiadne transakčné poplatky neuplatňuje.

4. nepravdivá informácia: Nedá sa objednať balík jednotlivých kancelárskych potrieb a jednotlivé kancelárske potreby musia byť zadávané po položkách. Realita: Aj počas súčasnej testovacej prevádzky je možné zadať balík potrieb a súťažiť ho na celkovej cene v súlade s príslušnou metodikou, na čo existuje aj v testovacej prevádzke niekoľko príkladov.
5. nepravdivá informácia: Za 54 obchodov si prevádzkovateľ systému vyúčtuje sumu 12.852 eur, ak predpokladáme, že všetky obchody úspešne prebehli.
Realita: Nie je zrejmé, ako sa autorka článku dopracovala k tejto sume.
6. nepravdivá informácia: "Mesačná prevádzka systému stojí bez pár drobných 200.000 eur."
Realita: Jednomesačná cena za služby dostupnosti elektronického trhoviska je 117.917 eur bez DPH.
7. nepravdivá informácia: "Anonymita nemusí byť vždy výhodná. ... Do systému zadá škola požiadavku na stavebné práce. Z ponúk si vyberie najlacnejšiu. Lenže až v momente výberu, keď systém vygeneruje zmluvu, zistí, že si vybrala firmu Y, s ktorou mala v minulosti zlú skúsenosť a firma Y dokonca obci dlhuje peniaze. Text zmluvy sa nedá pripomienkovať, nedá sa od nej odstúpiť. ... Obstarávateľ tak kupuje mačku vo vreci. ... nie je jasné, akú značku chladničky a s akými parametrami obec kúpila."
Realita: Anonymita celého procesu obstarávania na EKS je najvýznamnejší antikorupčný nástroj. Najlacnejšia ponuka je automaticky označená systémom, bez ľudského zásahu. Nedochádza k výberu úspešnej ponuky človekom. Ak má verejný obstarávateľ zlú skúsenosť s dodávateľom, vystavuje mu negatívnu referenciu v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. Bez ohľadu na to, či sa obstarávanie uskutočnilo prostredníctvom trhoviska alebo iným postupom. Text zmluvy sa kreuje (pripomienkuje) pri zadávaní ponuky a zadávaní objednávky. Od kvality zadania je priamo závislá kvalita opisu predmetu zmluvy, čo platí pre akékoľvek obstarávanie. Mať ambíciu definovať predmet zmluvy pred jej podpisom je neprípustné, keďže v každom verejnom obstarávaní, teda aj na elektronickom trhovisku, môže byť uzavretá len taká zmluva, ktorej predmet je zhodný s predmetom predchádzajúceho obstarávania. Trhovisko neumožňuje dodatočne – pred uzavretím zmluvy – manipulovať s výsledkami riadneho verejného obstarávania.

Toto sú fakty jednoznačne a preukázateľne vyplývajúce z platnej zmluvy, je možné overiť si ich vo verejne prístupných dokumentoch v elektronickom prostredí. Riadiaci výbor konzorcia na svojich pravidelných stretnutiach pravidelne vyhodnocuje aktuálny stav EKS, aj objem kontraktov a úspor, ktoré vygeneroval. Zaoberá sa aj podnetmi od dodávateľov alebo objednávateľov, ktoré vyhodnocuje a niektoré z nich implikuje do systému. Rozhodne však odmieta demagogické a vykonštruované útoky voči systému EKS, ktorý je svojím princípom verejného obstarávania v priamom prenose už od začiatku schopný posunúť úroveň občianskej, ale odbornej kontroly celého procesu do kvalitatívne vyššej roviny. Na obhájenie tohto princípu konzorcium využije všetky právne i komunikačné prostriedky, pretože je presvedčené, že po naplnení prirodzenej kritickej masy objednávateľov i dodávateľov, funkčnosť systému EKS najlepšie potvrdí samotná prax.
Konzorcium EKS

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Najobľúbenejšou fotografiou roka na sociálnej sieti Instagram, označovanej aj za Facebook fotografií, sa stal záber hviezdičky televíznej realityšou Kim Kardashianovej zachycujúci jej bozk raperovi Kanyemu Westovi, ktorý získal rekordný počet 2,4 milióna "lajkov".
Obe celebrity sa zosobášili v talianskej Florencii v mesiaci lásky - máji. Na ďalších priečkach sa umiestnili "selfie" kanadskej popovej hviezdy Justina Biebera a americkej herečky, speváčky Seleny Gomezovej (1,9 milióna) pred momentkou zo zákulisia augustového udeľovania MTV Video Music Awards zachycujúcou dvojicu Miley Cyrusová-Ariana Grandeová (1,84 milióna).
Informovali o tom v noci nadnes britské i francúzske médiá.
Najčastejšie používaným kľúčovým slovom na Instagrame sa podobne ako vlani stala aj v tomto roku láska.
Foto- a videoportál Instagram vznikol na sklonku roka 2010 a medzičasom má už na celej planéte okolo 200 miliónov aktívnych používateľov. Denne sa na tejto sociálnej sieti objaví 60 miliónov fotografií.
Spomedzi lokalít patrí prvenstvo Disneylandu v kalifornskom Anaheime, za ktorým sa umiestnili losangeleský štadión Dodger Stadium a newyorské námestie Times Square. Veľmi vysoko sa však v rebríčku umiestnili napríklad aj moskovský Gorkého park (5. miesto), Červené námestie ruskej metropoly (7. miesto) a obchodné megacentrum Dubai Mall (10. priečka).
Najnavštevovanejším múzeom je parížsky Louvre (celkove 6. miesto spomedzi lokalít), ktoré je súčasne múzeom, kde v roku 2014 vzniklo najviac fotografií. V rebríčku týchto zariadení patrí druhá priečka Múzeu moderného umenia v New Yorku a tretia takisto newyorskému Metropolitnému múzeu. Centrum Georgesa Pompidoua v Paríži na šiestom mieste tesne predstihlo Britské múzeum v Londýne.


Jemenská odnož teroristickej organizácie al-Káida zverejnila dnes na webových stránkach YouTube video, v ktorom sa vyhráža vláde USA zabitím rukojemníka, 33-ročného britsko-amerického fotoreportéra Luka Somersa, informoval denník The New York Times.
Ide o prvé správy o tomto žurnalistovi, ktorého za nejasných okolností uniesli v septembri minulého roka v jemenskom hlavnom meste Saná. Somers pracoval v Jemene viac než dva roky aj ako tlmočník. Trojminútové video ho zachytáva v posledných 30 sekundách, ako prosí o záchranu zo životunebezpečnej situácie.
"Hľadám akúkoľvek pomoc, ktorá by ma odtiaľto dostala preč. Som si istý, že môj život je v ohrození. Žiadam preto, ak sa dá niečo urobiť, prosím, urobte to. Ďakujem vám," povedal Somers.
Jeho výzve predchádza príhovor lídra skupiny al-Káida na Arabskom polostrove (AQAP) Násira Ansího, ktorý varuje, že rukojemníka čaká "neodvratný osud", ak do troch dní nebudú splnené požiadavky teroristov. Ansí žiada americkú vládu, aby zastavila útoky svojich bezpilotných lietadiel a vojakov.
Video sa objavilo osem dní po tom, ako americké komando v spolupráci s miestnymi vojakmi oslobodilo osem rukojemníkov, ktorých AQAP zadržiavalo v jaskyni na východe Jemenu. Somers patril k tým, ktorí mali byť zachránení, v čase operácie sa však nenachádzal v danej jaskyni, uviedli úrady oboch krajín.

The Word Network bude v Afrike a v Spojenom kráľovstve vysielať niektoré porogramy prostrednictvom siete Faith Broadcasting Network
DETROIT, 3. decembra 2014 /PRNewswire/ -- The Word Network, najväčšia afroamerická náboženská sieť na svete, začala vysielať vybrané programy prostredníctvom siete Faith Broadcasting Network, ktorá bola predtým známa ako TBNSA. Siete Word Network a Faith Broadcasting Network uzavreli nové partnerstvo na africkom kontinente, vďaka ktorému sa budú vybrané programy vysielať v Afrike i v Spojenom kráľovstve na viacerých satelitných kanáloch a dostanú sa tak až k 50 miliónom divákom.
"Sme radi, že môžeme spolupracovať so sieťou Faith Broadcasting Network , a tak pokračovať v našom úsilí šíriť náš program po celom svete," povedal Kevin Adell, generálny riaditeľ siete The Word Network.
"Toto partnerstvo je ozajstnou ukážkou fungovania Božieho kráľovstva a je spojením našich sŕdc, ktoré zdieľajú nadšenie pre duchovné veci. Ďakujeme vám, The Word Network," povedal Dr. Andre Roebert, generálny riaditeľ siete Faith Broadcasting Network.
Paul Crouch, ml., programový riaditeľ siete Word Network, dodal: "Toto historické partnerstvo medzi Faith Broadcasting a sieťou The Word Network je ďalším príkladom, ako kresťanské organizácie spolupracujú a ako môžu ovplyvňovať životy ľudí a ako prinášať nádej a útechu v svete plnom utrpenia!"


Copyright © TASR 2014

Futbaloví fanúšikovia neprídu pri sledovaní zápasov v televízii o možnosť pozrieť si opakované zábery pri niektorých sporných situáciách. Nedávno medializované informácie, že Európska futbalová únia (UEFA) zakázala televíznym spoločnostiam opakovať ofsajdové situácie a televízie nesmú ani graficky vyznačovať postavenie jednotlivých hráčov, čo vyvolalo vlnu ostrej kritiky, nie sú pravdivé. "Každý televízny vysielateľ môže používať zábery podľa vlastného uváženia vrátane opakovania ofsajdových situácií. Televízie majú v rozoberaní postavenia mimo hry voľné ruky," cituje portál tvnoviny.sk reakciu zástupcov UEFA.
Viaceré médiá výrok Európskej futbalovej únie o zákaze interpretovali tak, že ofsajdy už nebude možné v priamom prenose overiť. Špekulovalo sa, že dôvodom údajného zákazu mala byť snaha chrániť rozhodcov pred výčitkami za chybné rozhodnutia.
"Takéto odporúčanie Európska futbalová únia nikdy nikomu nedala, teda televíziám ani nikomu inému. Preto sa čudujem vyjadreniam niektorých aj našich komentátorov a zástupcov médií, ktorí si zobrali na mušku UEFA, že je to hlúpe rozhodnutie, dokonca použili slovo cenzúra. Nič také UEFA neurobila, preto ma skutočne rozhnevala mediálna hystéria, ktorá sa rozšírila," uviedol v rozhovore pre denník Šport člen výkonného výboru UEFA, bývalý prezident Slovenského futbalového zväzu František Laurinec a podal ďalšie vysvetlenie: "Podstatou je zlý zdroj základnej informácie. Dotyčný, redaktor, novinár, komentátor alebo tlmočník zle preložil manuál pre televízne prenosy a pre organizáciu zápasov. Na štadiónoch, na ktorých je veľká obrazovka, je zakázané opakovať sporné situácie, platí to už vyše 15 rokov. Každý majiteľ štadióna alebo klub, na ktorého štadióne je veľká obrazovka a premietajú sa na ňu zábery zo zápasov, musí požiadať riadiaci orgán súťaže, teda UEFA, o súhlas. Keď ho obdrží, dostane s ním zároveň pokyny, ako má postupovať, čo môže a čo nemôže. Konkrétne nemôže opakovať sporné situácie. UEFA to vysvetlila pri formulácii tohto zákazu, pretože by to mohlo vyvolať prehnané vášne, prílišné emócie a spustiť davovú psychózu, čo by mohlo ohroziť ľudí na tribúnach. UEFA však nikdy nedala takýto pokyn či odporúčanie pre televízne prenosy. Kto sledoval minulotýždňové duely Ligy majstrov v televízii, musel vidieť, že sa opakovali aj ofsajdové situácie. Čakal by som, že sa ľudia, ktorí vyvolali hystériu, ospravedlnia verejnosti aj UEFA za nesprávnu informáciu."
Podľa portálu tvnoviny.sk diskusiu o údajnom zákaze Európskej futbalovej únie spustilo vyjadrenie českého komentátora, ktorý tvrdil, že v kvalifikačnom zápase Česka s Islandom v polovici novembra nemôžu kresliť ofsajdovú čiaru. "UEFA priznáva, že tvorcovia priamych prenosov z futbalových stretnutí musia dodržiavať určité pravidlá, tie sa však netýkajú ofsajdových situácií. Režisér musí zabezpečiť čo najplynulejší obrazový prenos, ktorý má kvalitou uspokojiť globálne publikum, nie len to lokálne," uvádza sa v správe portálu tvnoviny.sk.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

4. 12. 2014

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

SME avizuje mimoriadne vysoký záujem novinárov o prácu v jeho redakciách, za necelý týždeň na osem uvoľnených pozícií inzerovaných na portáloch sme.sk a profesia.sk reagovalo vyše 360 záujemcov.
„Sme príjemne prekvapení veľkým záujmom o prácu v našich novinách. Potešilo nás, že okrem životopisov prichádzajú aj povzbudzujúce e-maily, za ktoré ďakujeme,“ uviedla Beata Balogová, nová šéfredaktorka denníka SME. Vedenie novín sa podľa nej bude usilovať využiť potenciál, ktorý sa ponúka, aj na vybudovanie siete externých spolupracovníkov.
Vydavateľstvo Petit Press hľadá do redakcie denníka SME redaktorov a online editorov domáceho, zahraničného, športového, regionálneho a kultúrneho spravodajstva. Vedúce funkcie v denníku SME nebude vedenie redakcie obsadzovať prostredníctvom inzerovania týchto pracovných pozícií, ale priamym oslovením.
Beata Balogová od 1. decembra riadi denník SME ako poverená šéfredaktorka. Spolu s Petrom Šabatom, ktorý 15. decembra nastúpi na pozíciu zástupcu šéfredaktora a bude zodpovedný za domáce spravodajstvo a komentáre, nahradia bývalé vedenie denníka.
To reagovalo výpoveďami na vstup finančnej skupiny Penta do vydavateľstva. Penta ustúpila v novembri do minority a manažérsku kontrolu nad spoločnosťou má naďalej Prvá slovenská investičná skupina, majoritný akcionár vydavateľstva Petit Press a spoluzakladateľ denníka SME.


UPOZORNENIE: Televíznu debatu s novou šéfredaktorkou SME Beatou Balogovou prinesie TABLET.TV v sobotu 6. decembra.


Prešovskí motorkári a novinári spoločne organizujú Mikulášsku kvapku krvi. V histórii klubu Harley-Davidson Prešov je to už piaty ročník podujatia. Tentoraz sa uskutoční v piatok (5.12.).
„Každý, kto príde darovať krv na piatkovú Mikulášsku kvapku krvi do prešovského harleja, musí mať 18 rokov, vážiť minimálne 50 kg, dopriať si dostatok spánku, dať si ľahké raňajky a vynechať ráno mastné jedlá. Darcovia dostanú potvrdenie pre školu alebo zamestnávateľa, že sa zúčastnili na darovaní krvi. Pripravený je pre nich pohár červeného vína a šálka dobrej kávy. Večer sa uskutoční afterpárty s ochutnávkou vín a koncertom kapely Backspace, ktorá zahrá naživo obľúbené slovenské a české pesničky,“ uviedol marketingový manažér klubu Edo Kopček.
Novinári sa podľa Kvetoslavy Mudríkovej z prešovskej organizácie Slovenského syndikátu novinárov rozhodli zapojiť preto, lebo o podobných akciách často informujú, no zároveň pri svojej práci vidia množstvo tragédií, kedy dokáže transfúzia krvi veľmi pomôcť. „Naša účasť je aj apelom na ľudí a motorkárov, aby v sebe našli odvahu prísť darovať túto vzácnu tekutinu,“ pozýva Mudríková.
Počas prechádzajúcich ročníkov Mikulášskej kvapky motorkári darovali viac ako 150 litrov krvi, len na poslednom ročníku ich darovalo krv okolo 70. Podľa Kopčeka v celoslovenskom meradle sa ročne spotrebuje približne 180.000 transfúznych jednotiek červených krviniek. Každý darca je preto viac než významný.
Ako povedal Mikuláš Hudák z Národnej transfúznej služby v Prešove, celý proces darovania krvi trvá len niekoľko minút a jeden darca daruje približne 450 ml tejto tekutiny.

Copyright © TASR 2014

SLOVAK MEDIA LAW NEWS

SLOVAK MEDIA LAW NEWS

Zosúladenie príspevkov prevádzkovateľov audiovizuálnych technických zariadení do Audiovizuálneho fondu s reálnou cenou vstupeniek na filmy je jednou zo zmien, ktorú prináša návrh zákona o audiovízii. Nový zákon, ktorý má komplexne upraviť práva a povinnosti osôb pôsobiacich v oblasti audiovízie či postavenia a pôsobnosti Slovenského filmového ústavu (SFÚ), vypracovalo Ministerstvo kultúry (MK) SR a dnes ho parlament posunul do druhého čítania. MK SR tvrdí, že nový zákon pripravili na základe požiadaviek z praxe. Ako pre agentúru SITA uviedol počas pripomienkovania normy hovorca MK SR Jozef Bednár, nový zákon výrazne mení postavenie a pôsobnosť SFÚ a tiež zavedie nové podmienky na odborné uchovávanie originálnych nosičov audiovizuálnych diel a zvukovo-obrazových záznamov tvoriacich audiovizuálne dedičstvo Slovenska.
Návrh zákona o audiovízii je rozdelený na deväť častí. Prvá časť návrhu zákona - všeobecné ustanovenia definuje základné pojmy. Druhá časť je o evidencii slovenských audiovizuálnych diel, osôb pôsobiacich v audiovízii a nezávislých producentov. Podľa platného audiovizuálneho zákona vedie MK SR zoznamy slovenských audiovizuálnych diel, zvukových záznamov umeleckých výkonov, multimediálnych diel, tiež zoznam osôb pôsobiacich v audiovízii a register nezávislých producentov. Ministerstvo navrhuje, aby audiovizuálne diela a osoby z audiovízie evidoval Slovenský filmový ústav a nezávislých producentov evidoval Audiovizuálny fond. Ministerstvo povedie iba zoznam záznamov umeleckých výkonov.
Tretia časť návrhu zákona - "ochrana maloletých" upravuje jednotný systém označovania, určovanie a zverejňovanie vekovej vhodnosti jednotlivých diel a obmedzenie prístupu k tým, ktoré sú určené len dospelým. Novinkou je zrušenie povinnosti výrobcov slovenských audiovizuálnych diel, zvukových záznamov umeleckých výkonov a multimediálnych diel určovať ich vekovú vhodnosť. Robiť to majú distributéri. Povinnosť zverejňovať vekovú vhodnosť zostáva zachovaná pre prevádzkovateľa audiovizuálneho technického zariadenia, prevádzkovateľa mediatéky a pre prevádzkovateľa počítačovej herne. Štvrtá časť návrhu zákona obsahuje osobitné ustanovenia o jazykovej úprave audiovizuálneho a multimediálneho diela. Piata časť upravuje podmienky uverejňovania reklamy a umiestňovania produktov. Šiesta časť návrhu zákona upravuje postavenie, poslanie, činnosť, orgány a organizáciu Slovenského filmového ústavu, nakladanie s majetkom v správe SFÚ, ktorý je príspevkovou organizáciou štátu a vykonáva štátnu správu v oblasti ochrany audiovizuálneho dedičstva. Návrh zákona podrobnejšie upravuje pôsobnosť a výkon funkcie generálneho riaditeľa fondu. Taktiež mení zloženie a posilňuje kompetencie rady, ktorá okrem iného dohliada na dodržiavanie poslania a činností SFÚ, volí a odvoláva generálneho riaditeľa SFÚ. "S cieľom zabezpečiť odbornosť rady ako orgánu dohľadu sa mení jej zloženie tak, aby v nej boli zastúpení odborníci zo všetkých hlavných oblastí pôsobnosti SFÚ.
Úprava v siedmej časti návrhu zákona - "ochrana audiovizuálneho dedičstva" - vychádza predovšetkým z Európskeho dohovoru o ochrane audiovizuálneho dedičstva, ktorý SR podpísala. Návrhom vymedzuje pojem audiovizuálneho dedičstva, upravuje fond audiovizuálneho dedičstva a jeho činnosť. Ôsma časť návrhu upravuje dohľad nad dodržiavaním ustanovených povinností. Deviata časť - spoločné, prechodné a záverečné ustanovenia, rieši predovšetkým vzťah platnej právnej úpravy a navrhovanej právnej úpravy a zároveň zrušuje audiovizuálny zákon.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS


Ministerstvo kultúry SR dostane na budúci rok vyšší rozpočet ako sa pôvodne predpokladalo. V kapitole venovanej Ministerstvu kultúry SR sú zmeny, ktoré v rozpočte pre kultúru presadil pred jeho odobrením vládou minister kultúry Marek Maďarič. Vyplýva to zo štátneho rozpočtu na rok 2015, ktorý dnes schválil parlament. Prvotný návrh z dielne ministerstva financií dával pre MK SR takmer o 20 miliónov eur menej. "V kľúčových veciach sa podarilo nielen obhájiť pozície, ale aj trochu ísť hore," konštatoval po schválení rozpočtu vládou Maďarič. Prinesie to viac zdrojov napríklad pre prioritné projekty kultúrnych inštitúcií, grantový systém, RTVS či Audiovizuálny fond.
Celkové zdroje MK SR sa pre rok 2015 navrhujú vo výške takmer 192 mil. eur, čo je oproti schválenému rozpočtu na rok 2014 viac o 9,45 mil. eur (5,18 %). Kapitálové výdavky v rezorte kultúry majú dosiahnuť v roku 2015 takmer 8,41 mil. eur, čo je cca o 6,91 mil. eur viac v porovnaní so schváleným rozpočtom pre tento rok. Z toho 5 miliónov eur pôjde na investičné projekty Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a zvyšných 3,41 miliónov eur na rekonštrukciu bratislavskej Reduty. Konkrétne sa má rekonštruovať kasíno. Dôvodom je, že Reduta sa má využívať počas historicky prvého predsedníctva SR v Rade Európskej únie v roku 2016.
Na takmer všetkých 29 rozpočtových a príspevkových organizácií, ako sú napríklad Slovenská národná galéria, Slovenské národné múzeum, Slovenské národné divadlo a ďalšie má však MK SR menej ako tento rok. Výnimkou sú iba Slovenská filharmónia a Umelecký súbor Lúčnica. Pre rok 2015 je na grantový systém MK SR vyčlenených 20 mil. eur, teda rovnako ako tento rok. Na verejnoprávne inštitúcie - RTVS, Audiovizuálny fond a Tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR) má ísť z rozpočtu MK SR v roku 2015 36,7 mil. eur, pričom ešte pred schválením návrhu rozpočtu vládou to bolo 31,9 mil. eur. Spomínaných 36,7 milióna je oproti tomuto roku o 6,3 mil. eur (20,7 %) viac. Peniaze dostávajú RTVS, Audiovizuálny fond a TASR na základe zmluvy medzi MK SR a konkrétnou inštitúciou. Zmluva presne určuje na čo sa peniaze v konkrétnom roku použijú. Pre RTVS má ísť 30 mil. eur, teda o 5,5 milióna viac ako tento rok. Bežný transfer pre RTVS sa oproti schválenému rozpočtu na rok 2014 zvyšuje o 2 mil. eur a dosiahne 25 mil. eur, kapitálový transfer má byť 5 mil. eur, čo je zvýšenie oproti tomuto roku o 3,5 mil. eur a je návratom na úroveň schváleného rozpočtu roku 2013. Audiovizuálny fond má na budúci rok dostať o pol milióna viac ako tento rok, a to 4,5 mil. eur. Peniaze sa použijú na podporu audiovizuálnej kultúry a podporu audiovizuálneho priemyslu. Výdavky štátu na služby vo verejnom záujme poskytované TASR majú byť v roku 2015 vyššie ako tento rok o 0,3 milióna eur a navrhujú sa vo výške 2,20 mil. eur.
Na obnovu audiovizuálneho dedičstva dostane Slovenský filmový ústav v roku 2015 1,49 mil. eur, čo zodpovedá úrovni schváleného rozpočtu na rok 2014. Pre cirkvi a náboženské spoločnosti je na roky 2015 až 2017 navýšený rozpočet o cca 935 tis. eur (o 2,5 %) na približne 38,31 milióna eur na rok a súvisí to s valorizáciou platov duchovných.
Ministerstvo kultúry malo pôvodne mať v roku 2015 výrazne okresaný rozpočet, s výdavkami o približne 10 % menšími oproti roku 2014. Pocítiť to mal najmä grantový systém určený na podporu neštátnej kultúry, kde sa mali výdavky znížiť až o 17 percent. Z návrhu štátneho rozpočtu, zverejnenom ministerstvom financií v polovici augusta, vyplynulo okrem iného, že navrhované zdroje pre rezort kultúry sú 172,5 milióna eur a kultúra by tak mohla dostať o 9,96 mil. eur menej ako tento rok. Minister kultúry Marek Maďarič označil návrh po jeho zverejnení za neprijateľný a aj "v rozpore s programovým vyhlásením vlády, v ktorom sa vláda zaviazala poskytnúť kultúre výraznejšiu podporu". Následne preto o ňom rokoval s ministrom financií Petrom Kažimírom. Na úsporný rozpočet reagovali aj predstavitelia kultúry a koncom augusta napísali výzvu vláde nazvanú "Načo kultúra?". Žiadali vládu, aby rozpočet na rok 2015 neznižovala. Pre viaceré kultúrne aktivity a organizácie na Slovensku je zníženie rozpočtu na kultúru nie iba zlá správa, ale zvonenie do hrobu, napísali vo výzve. Podľa jej signatárov je ministerstvo kultúry nielen jedným z najmenej financovaných rezortov, ale pravdepodobne aj rezortom najmenej váženým. "Dôkazom je príkry rozpor medzi každoročným znižovaním rozpočtu a Stratégiou rozvoja kultúry Slovenskej republiky na roky 2014 – 2020, ktorá predpokladá zvyšovanie finančných prostriedkov do kultúry a ktorú vláda SR schválila 14. mája 2014," upozornili.

 ©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Medzinárodná federácia novinárov (IFJ) a Európska federácia novinárov (EFJ) dnes vyjadrili obavy zo vzniku ministerstva pre informačnú politiku na Ukrajine, ktoré má kontrolovať informácie a médiá v krajine.
Médiá informovali, že ukrajinský parlament v utorok 2. decembra schválil návrh na vznik tohto ministerstva s cieľom "čeliť obávanej ruskej propagande". Do jeho čela vláda vymenovala Jurija Steca, blízkeho spojenca prezidenta Petra Porošenka a šéfa Riaditeľstva informačnej bezpečnosti Národnej gardy Ukrajiny.
Obe medzinárodné novinárske federácie vyzvali ukrajinskú vládu, aby rešpektovala slobodu médií a práva žurnalistov a zrušila svoje rozhodnutie o vzniku ministerstva pre informačnú politiku. "Žiadne ďalšie kroky by sa nemali uskutočniť bez komplexnej konzultácie so spoločenstvom ukrajinských médií a novinárskymi zväzmi," uviedli IFJ a EFJ vo svojom vyhlásení.
Po oznámení vzniku nového ministerstva protestovali niektorí žurnalisti a aktivisti pred budovou ukrajinského parlamentu, ktorý kritizovali za to, že návrh prijal v zrýchlenom konaní bez akejkoľvek verejnej diskusie a konzultácie s novinármi a občianskymi združeniami.
"Nebojujte s propagandou prostredníctvom propagandy," varovali Kyjev IFJ a EFJ.


Anglický herec Benedict Cumberbatch tvrdí, že ho nikdy neunaví účinkovanie v seriáli Sherlock (2010). „Ak dokážeme udržať kvalitu, neviem si predstaviť, že by ma unavilo byť Sherlockom,“ povedal pre magazín Vogue 38-ročný predstaviteľ svojrázneho detektíva zo seriálu televízie BBC. „Rád by som si ho zahral aj v starobe,“ dodal.
Rodák z Londýna okrem toho prezradil, ako sa mu v snímke The Imitation Game (2014) účinkovalo po boku Keiry Knightley, s ktorou si zahral už vo filme Pokánie (2007). „Sme priatelia a rozumieme si. To z našich spoločných scén urobilo potešenie,“ uviedol Cumberbatch.
Benedict Cumberbatch je známy najmä vďaka účinkovaniu v spomínanom seriáli Sherlock (2010), za ktorý ho nominovali na Zlatý glóbus, Primetime Emmy či televízne ceny BAFTA, pričom jednu Emmy sa mu podarilo získať. Nominácie na televízne ceny BAFTA získal aj za stvárnenie Stephena Hawkinga v televíznom filme Hawking (2004) a vedľajšiu rolu v dráme Small Island (2009). Objavil sa tiež v snímkach Nezlomná vôľa (2006), Pokánie (2007), Third Star (2010), Vojnový kôň (2011), Jeden musí z kola von (2011), 12 rokov otrokom (2013), Star Trek: Do temnoty (2013), The Fifth Estate (2013), Blízko od seba (2013) či miniseriáli Koniec prehliadky (2012). Svoj hlas prepožičal drakovi Smaugovi a Nekromantovi v trilógii Hobit (2012, 2013 a 2014) Petra Jacksona i vlkovi v animovanom filme Tučniaky z Madagascaru (2014). V životopisnej dráme The Imitation Game stvárnil kryptoanalytika Alana Turinga.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

IPI Slovensko: Opäť pokus o zastrašovanie novinárov

IPI Slovensko: 
Opäť pokus o zastrašovanie novinárov

IPI Slovensko vyjadruje znepokojenie nad opätovným pokusom orgánov činných v trestnom konaní o zastrašovanie novinárov použitím archaických ustanovení o ohováraní v Trestnom zákone.
Ing. Ivan Ševčík, niekdajší riaditeľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite podal trestné oznámenie na novinárku Júliu Mikolášikovú za ohováranie podla paragrafu 373 Trestného zákona za zverejnenie a interpretovanie vyjadrení, ktoré odzneli na verejnom súdnom pojednávaní. Vyšetrovateľ OR Policajného zboru BA II už aj vzniesol obvinenie.
Jedná sa o prípad bytovej mafie z októbra 2012. V uvedenom článku novinárka opísala to, čo zaznelo na verejnom hlavnom pojednávaní z úst obžalovaného Jozefa Draga na adresu Ivana Ševčíka, teda o interpretáciu slov vtedy obžalovaného, nie o vyjadrenia autorky..
Podľa slovenských zákonov, každý občan má právo vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie získané na verejnom zasadnutí štátnych orgánov Slovenskej republiky. Z uvedeného vyplýva, že rozširovanie informácií z hlavného pojednávania je realizáciou základného práva garantovaného čl. 26 Ústavy SR ( sloboda prejavu a právo na informácie ). Takéto konanie nemôže byť teda protiprávne. IPI Slovensko považuje trestné oznámenie a vznesenie obvinenia za opätovný pokus verejného činiteľa zastrašiť novinárov a médiá a odradiť ich od plnenia si funkcie kontroly verejnej moci a informovania verejnosti o podobných prípadoch.
Pred mesiacom zastavil Generálny prokurátor podobné obvinenie orgánov činných v trestnom konaní voči novinárovi Dušanovi Károlyimu, a podobný pokus sa po krátkom čase objavuje znova. IPI Slovensko upozorňuje aj na fakt, že na debate IPI k téme Sloboda médií po 25 rokoch 25. novembra v Bratislave, sa účastníci venovali ohováraniu a poškodzovaniu mena v Trestnom práve. Zástupcovia medzinárodných i domácich inštitúcií ako OBSE a IPI sa jednoznačne vyjadrili v prospech zrušenia týchto ustanovení v Trestnom zákone.
Prípad obvinenia novinárky Mikolášikovej bude IPI naďalej sledovať a oboznámi s ním aj partnerské organizácie v zahraničí, vrátane Predstaviteľky OBSE pre slobodu médií.
Za IPI Slovensko
Pavol Múdry
Predseda Správnej rady


 Stanovisko obvinenej novinárky Júlie Mikolášikovej


Uznesenie o vznesení obvinenia považujem za nezákonné. Proti rozhodnutiu som podala sťažnosť. V uvedenom článku som opísala to, čo zaznelo na verejnom hlavnom pojednávaní z úst obžalovaného Jozefa Draga na adresu Ivana Ševčíka. Každý občan má právo vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie získané na verejnom zasadnutí štátnych orgánov Slovenskej republiky. Z uvedeného vyplýva, že rozširovanie informácií z hlavného pojednávania je realizáciou základného práva garantovaného čl. 26 Ústavy SR ( sloboda prejavu a právo na informácie ). Takéto konanie nemôže byť teda protiprávne. O uverejnení akéhokoľvek článku rozhoduje vydavateľ a ten aj zodpovedá za uverejnený obsah. Skutku tak, ako mi je vytýkaný, som sa teda nikdy dopustiť ani nemohla.
Údajný poškodený Ivan Ševčík nikdy na vydavateľstvo denníka Nový Čas pre uvedený článok, ani pre žiaden iný článok o jeho osobe, ktorý publikoval denník Nový Čas nepodal žalobu. Nemohlo tak dôjsť k žiadnej mimosúdnej dohode – ospravedlneniu, ako to uviedol Ivan Ševčík pred vyšetrovateľom.“


Ide o tento článok:

http://www.cas.sk/clanok/234981/tajny-policajt-riadil-draga-v-bytovej-mafii-kalinak-povysil-charlieho.html

The Imitation Game

The Imitation Game

1. 12. 2014

Na svätú Katarínu sneh už klope na oblok

Na svätú Katarínu
 
             sneh už klope na oblok
 
Jednotka lepšie.
Dvojka horšie. 
Spolu rovnako - 11.30 % .

Markíza  lepšie.
TV Doma lepšie.
DAJTO  horšie.
Spolu  lepšie- 33.10%

JOJ lepšie.
JOJ PLUS horšie.
WAU horšie.
SENZI horšie.
Spolu rovnako- 22.80%
TA 3 lepšie. 

Jednotka - 9.70 % ;
Dvojka - 1,60 % ;
Markíza - 24.20 % ;
TV DOMA - 5.30% ;
DAJTO- 3.60%
TV JOJ – 16.60 % ;
JOJ PLUS- 4.40 % ;
WAU -1.40 %;
SENZI- 0.40 %
TA 3 - 1.80 %

Slovensko Advent 2014

Slovensko Advent 2014
Adventné koncerty RTVS

1. decembra – Vidiek (Prešov, Čierny orol)
2. decembra – Ľudová hudba Stana Baláža (Bardejovské Kúpele, Hotel Astória)
3. decembra – Talent transport (Košice, Východoslovenské múzeum)
4. decembra – Laco Fančovič (Lučenec, Reduta)
5. decembra – Lucia Šoralová (Nitra, Župný dom)
8. decembra – Jana Kurucová (Poprad, Tatranská galéria)
9. decembra – AMC Trio (Spišská Nová Ves, Reduta)
10. decembra – Katarzia (Žilina, Synagóga)
11. decembra – Ťažká muzika (Bytča, Sobášny palác)
12. decembra – Štefan Kocán (Piešťany, Kursalon, Kúpeľná dvorana)
15. decembra – Adriena Bartošová & Andrea Bučková (Vígľaš, Zámok Vígľaš)
16. decembra – SĽUK (Levice, Synagóga)
17. decembra – Dano Heriban (Trnava, Divadlo Jána Palárika)
18. decembra – Ansambel Quasars & Dalibor Karvay (Skalica, Dom kultúry)
19. decembra – Miro Žbirka (Bratislava, Divadlo Aréna)