6. 2. 2016

NAACP Image Awards

NAACP Image Awards

Udeľovaniu 47. ročníka NAACP Image Awards od Národnej asociácie pre pokrok ľudí farebnej pleti (NAACP) kraľovala vo filmových kategóriách športová dráma Creed, ktorá si získala celkovo štyri ocenenia. Okrem ceny za najlepší scenár filmu a najlepšiu réžiu si sošku odniesol aj predstaviteľ hlavnej mužskej úlohy Michael B. Jordan, ktorý tiež získal cenu Zabávač roka, a predstaviteľka vedľajšej ženskej úlohy Phylicia Rashad. Najlepším filmom sa však stala snímka Straight Outta Compton. Titul najlepšej herečky získala Sanaa Lathan. Najlepším nezávislým filmom sa stala snímka Beasts of No Nation.
Televízne kategórie zasa ovládol titul Black-ish, ktorý triumfoval v kategórii Najlepší komediálny seriál, ktorý si hereckých kategóriách zaslúžil ešte ďalšie štyri trofeje. Najlepším dramatickým seriálom sa stal titul Empire. V hudobných kategóriách ocenenie získali Jill Scott, Pharrell Williams, Jussie Smollett či Tina Campbell. Národná asociácia pre pokrok ľudí farebnej pleti udelila ceny aj za literatúru či dokumentaristiku.

Prehľad víťazov a víťaziek NAACP Image Awards 2015 vo vybraných kategóriách:

Zabávač roka: Michael B. Jordan

FILMOVÉ KATEGÓRIE
Najlepší herec: Michael B. Jordan (Creed)
Najlepšia herečka: Sanaa Lathan (The Perfect Guy )
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: O'Shea Jackson Jr. (Straight Outta Compton)
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Phylicia Rashad (Creed)
Najlepší film: Straight Outta Compton
Najlepší nezávislý film: Beasts of No Nation
Najlepší scenár filmu: Ryan Coogler, Aaron Covington (Creed)
Najlepšia réžia filmu: Ryan Coogler (Creed)

TELEVÍZNE KATEGÓRIE
Najlepší komediálny seriál: Black-ish
Najlepší herec v komediálnom seriáli: Anthony Anderson (Black-ish)
Najlepšia herečka v komediálnom seriáli: Tracee Ellis Ross (Black-ish)
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe v komediálnom seriáli: Mike Epps (Survivor's Remorse)
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe v komediálnom seriáli: Marsai Martin (Black-ish)
Najlepší scenár komediálneho seriálu: Kenya M. Barris (Black-ish, epizóda The Word)
Najlepšia réžia komediálneho seriálu: Don Cheadle (House of Lies)
Najlepší dramatický seriál: Empire
Najlepší herec v dramatickom seriáli: Terrence Howard (Empire)
Najlepšia herečka v dramatickom seriáli: Taraji P. Henson (Empire)
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe v dramatickom seriáli: Joe Morton (Škandál)
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe v dramatickom seriáli: Regina King (American Crime)
Najlepší scenár dramatického seriálu: Mara Brock Akil, Jameal Turner, Keli Goff (Being Mary Jane, epizóda Sparrow)
Najlepšia réžia dramatického seriálu: John Ridley (American Crime)
Najlepší televízny film, miniseriál alebo dramatický špeciál: The Wiz Live!
Najlepší herec v televíznom filme, miniseriáli alebo dramatickom seriáli: David Alan Grier (The Wiz Live!)
Najlepšia herečka v televíznom filme, miniseriáli alebo dramatickom seriáli: Queen Latifah (Bessie)
Najlepší scenár televízneho filmu: Lawrence Hill, Clement Virgo (The Book of Negroes)
Najlepšia réžia televízneho filmu: Dee Rees (Bessie)
Najlepší spravodajský/informačný seriál alebo špeciál: Unsung
Najlepšia talkšou: The Talk
Najlepšia reality šou: Welcome to Sweetie Pies
Najlepší varietný program alebo špeciál: Family Feud
Najlepší detský program: Doc McStuffins
Najlepší mládežnícky herecký výkon v seriáli, špeciáli, televíznom filme alebo miniseriáli: Marcus Scribner (Black-ish)
Najlepší moderátor v spravodajstve, talkšou, reality šou alebo varietnom programe (seriál alebo špeciál): Steve Harvey (Family Feud)

HUDOBNÉ KATEGÓRIE
Najlepší nováčik: Jussie Smollett
Najlepší interpret: Pharrell Williams
Najlepšia interpretka: Jill Scott
Najlepšie duo, skupina alebo spolupráca: Empire Cast feat. Estelle & Jussie Smollett - Conqueror
Najlepší džezový album: Miles Davis - Miles Davis at Newport 1955-1975: The Bootleg Series Vol. 4
Najlepší gospelový album: Tina Campbell - It's Personal
Najlepší videoklip: Tyrese Gibson - Shame
Najlepšia skladba (tradičná): Jill Scott - Back Together
Najlepšia skladba (moderná): Empire Cast feat. Jussie Smollett & Yazz - You're So Beautiful
Najlepší album: Jill Scott - Woman

DOKUMENTARISTIKA:
Najlepší filmový dokument: The Black Panthers: Vanguard of the Revolution
Najlepší televízny dokument: Muhammad Ali: The Peoples Champ

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Seriál Orange Is The New Black (2013) sa po sprístupnení očakávanej štvrtej série dočká ďalších troch sezón. Spoločnosť Netflix predĺžila obľúbený titul, pričom na nových častiach sa bude naďalej podieľať tvorkyňa a výkonná producentka Jenji Kohan. Termíny, kedy Netflix nové sezóny ponúkne, nie sú zatiaľ známe.
Orange Is The New Black prináša príbeh mladej Piper Chapman v podaní Taylor Schilling, ktorá si odpykáva trest v ženskej väznici. V titule účinkujú aj Jason Biggs, Laverne Cox, Kate Mulgrew, Uzo Aduba, Laura Prepon či Michael Harney. Seriál si dvakrát vyslúžil nomináciu na Zlatý Glóbus v kategórii Najlepší televízny seriál - komédia alebo muzikál. Po dve nominácie na toto ocenenie majú aj Schilling a Aduba, ktorá za stvárnenie Suzanne “Crazy Eyes” Warren napokon získala dve Primetime Emmy. Štvrtú sezónu seriálu sprístupní Netflix v USA 17. júna.

V pripravovaných nových častiach seriálu Ženy z rodu Gilmorovcov (2000 - 2007) sa predstaví aj Matt Czuchry. Tridsaťosemročný Američan stvárnil v piatej až siedmej sezóne pôvodnej série Logana Huntzbergera, priateľa hlavnej hrdinky Rory Gilmore. Rodák z Manchestru v americkom štáte New Hampshire je tak už ôsmym potvrdeným pôvodným protagonistom, ktorý sa objaví aj v nových epizódach.
V pokračovaní príbehu z fiktívneho mestečka Stars Hollow, sa opäť predstavia pôvodné hlavné predstaviteľky Lauren Graham (Lorelai Gilmore) a Alexis Bledel (Rory Gilmore). Svoje úlohy si zopakujú aj Scott Patterson (Luke Danes), Kelly Bishop (Emily Gilmore), Keiko Agena (Lane Kim), Sean Gunn (Kirk Gleason) a Yanic Truesdale (Michel Gerard). Štyri nové 90-minútové časti vzniknú pre spoločnosť Netflix pod režisérskou taktovkou americkej filmárky Amy Sherman-Palladino. Pôvodná tvorkyňa seriálu bude spolupracovať so svojím manželom, producentom Danielom Palladinom. Oficiálny názov novinky zatiaľ nie je známy.
Seriál Ženy z rodu Gilmorovcov priniesol príbeh slobodnej matky Lorelai a jej dospievajúcej dcéry Rory. Okrem už spomínaných si v ňom zahrali aj Jared Padalecki či Milo Ventimiglia. Lauren Graham si za výkon v seriáli vyslúžila v roku 2002 nomináciu na Zlatý glóbus.
Matt Czuchry je okrem seriálu Ženy rodu Gilmorovcov známy aj zo sérií Taxi (2002 - 2004) či Dobrá manželka (2009), v ktorej stvárňuje Caryho Agosa.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.Belgická novinárka bola obchytkávaná dvoma mužmi v živom televíznom vysielaní,počas karnevalu v Kolíne nad Rýnom v Nemecku.
"Spočiatku boli len za mnou a uškŕňali sa. Potom ruka pristála na mojej hrudi. Bola som šokovaná," hovorí Esmeralda Laby
Útok prišiel uprostred vlny sexuálnych útokov na karnevale a zvýšenú prítomnosťou polície.
Polícia potvrdila celkom 22 hlásených prípadov sexuálneho napadnutia na karnevale .

Zdroj:Independent.co.uk

TO JE TV!

TO JE TV!


5. 2. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Bývalá americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová a senátor za štát Vermont Bernie Sanders sú poslední dvaja uchádzači, ktorí pokračujú v boji o prezidentskú kandidatúru Demokratickej strany po tom, ako z neho na základe výsledkov hlasovania v štáte Iowa odstúpil bývalý guvernér Marylandu Martin O'Malley. Vo štvrtok večer sa Clintonová a Sanders stretli prvýkrát sami dvaja v poslednej televíznej debate pred utorňajšími straníckymi primárkami v New Hampshire.
Diskutovali o tom, ako dosiahnuť liberálne ciele ako je zdravotná starostlivosť pre všetkých a lepší vzdelávací systém, informovala tlačová agentúra AP. Clintonová odmietla Sandersove návrhy ako "nerealizovateľné", zatiaľ čo senátor obvinil Clintonovú, že je ochotná uspokojiť sa s menej, ako si Američania zaslúžia.
"Nesúhlasím s názorom, že to Spojené štáty nemôžu urobiť," povedal Sanders o svojom pláne na všeobecnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých. Clintonová trvala na tom, že obaja chcú to isté, "rozchádzame sa v tom, odkiaľ začať a kde skončiť," dodala.
Súboj o prezidentskú kandidatúru Demokratickej strany, kde bola Clintonová dlho považovaná za jasnú favoritku, sa tento týždeň vyostril. Clintonová v pondelok iba tesne (o 0,2 percenta) zvíťazila nad Sandersom v hlasovaní na volebných zhromaždeniach demokratov v americkom štáte Iowa, hoci tam podľa prieskumov mala šesťpercentný náskok.
Následne sa obaja dohodli na pridaní štyroch ďalších verejných debát do programu sezóny primárok. Štvrtková debata bola poslednou pred primárkami v New Hampshire, kde má Sanders podľa prieskumov pred Clintonovou veľký náskok.
Vyostrenie súboja oboch uchádzačov dokazujú aj ich finančné výsledky. Clintonová oznámila, že v januári získala na predvolebnú kampaň od darcov 15 miliónov dolárov, čo je o päť miliónov menej ako Sanders, ktorý ju prvýkrát prekonal.
Vo štvrtok sa prezentoval ako zjavný outsider v boji s "najvplyvnejšou politickou organizáciou v krajine". Clintonová naznačila odhodlanie znížiť jeho náskok pred utorňajšími primárkami v štáte, v ktorom v roku 2008 porazila súčasného amerického prezidenta Baracka Obamu predtým, ako ju definitívne porazil. Jej šance sú oveľa nádejnejšie v primárkach a na volebných zhromaždeniach, ktoré budú nasledovať po New Hampshire, dodala AP.


Expertná skupina Rady OSN pre ľudské práva sa dnes uzniesla, že zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange bol od decembra 2010 svojvoľne zadržiavaný Britániou a Švédskom. Podľa expertov OSN by mal byť Assange prepustený a má nárok na odškodnenie.
      Ako dnes informovala agentúra AP, toto rozhodnutie bolo schválené pomerom hlasov tri k jednému. Piaty člen grémia sa práva na hlasovanie vzdal pre možnú zaujatosť, keďže je - ako Assange - austrálskym občanom.
      So stanoviskom väčšiny členov expertnej komisie nesúhlasil ukrajinský diplomat Vladimir Točilovskij. AP poukázala na to, že k takýmto názorovým rozporom dochádza v expertnej skupine Rady OSN pre ľudské práva len ojedinele.
      Členmi expertnej skupiny sú okrem Ukrajinca aj zástupcovia Austrálie, Beninu, Južnej Kórey a Mexika.
      S názorom expertnej skupiny OSN sa nestotožnili ani Švédsko, ani Británia, ktorej ministerstvo zahraničných vecí dnes uviedlo, že podá námietku proti rozhodnutiu grémia OSN.
      Vo vyhlásení britského ministerstva sa uvádza, že Británia je "hlboko frustrovaná" tým, že neprijateľná situácia v súvislosti s Assangeom bude pokračovať.
      "Názor pracovnej skupiny OSN ignoruje fakty a dobre známe ochranné mechanizmy britského právneho systému. V skutočnosti sa (Assange) z vlastného rozhodnutia vyhýba legitímnemu zatknutiu tým, že sa rozhodol zostať na ekvádorskom veľvyslanectve," uvádza sa vo vyhlásení.
      Ministerstvo poukázalo na to, že predbežné vyšetrovanie znásilnenia, ktorého sa Assange údajne dopustil vo Švédsku, stále trvá a platí aj európsky zatykač. V súvislosti s tým má Británia zákonnú povinnosť vydať Assangea na výsluch do Švédska, konštatoval britský rezort diplomacie.
      Rozhodnutia expertnej skupiny Rady OSN pre ľudské práva, ktorá sa zaoberá prípadmi svojvoľného zadržiavania, nie sú pre štáty záväzné. Grémium je však rešpektovaným orgánom v oblasti medzinárodného práva.


Copyright © TASR 2016
foto

Českej tlačovej kancelárii sa nepáčia návody na YouTube, ako neoprávnene použiť fotografie z jej fotobanky. Vedenie agentúry preto opakovane vyzvalo vlastníka YouTube Google, aby videá s návodmi zmazal. Keď neuspelo, sťažovalo si u Združenia pre internetový rozvoj..
Videá na serveri YouTube obsahujú postup, ako z fotografií zverejnených vo fotobanke ČTK na internete vymazať vodoznak v podobe loga ČTK. Práve vodoznak má fotografie chrániť pred neoprávneným použitím. ČTK žiadala Google o odstránenie uvedených návodov opakovane od 30. novembra 2015 prostredníctvom na to určených formulárov a 7. januára tiež osobným listom generálneho riaditeľa adresovaným riaditeľke Google CZ Tatiane Le Moigne. Na ten doteraz neodpovedala.
"Prístupom Google k záujmom ich vlastných používateľov som prekvapený. Je totiž známe, že ČTK sústavne a priebežne monitoruje prípadné krádeže fotografií, takže tomu, kto by návod skutočne použil, hrozí sankcia," uviedol generálny riaditeľ ČTK Jiří majstri.
Slovenské zastúpenie Google uviedlo, že sťažnosť postúpilo poskytovateľovi služby, ktorým je spoločnosti Google Inc .. "Podľa nám dostupných informácií Google Inc. komunikovala s ČTK priamo a poskytla jej návod, ako v tomto prípade správne postupovať, aby bolo možné problém preveriť a vyriešiť, "povedala ČTK hovorkyňa Google ČR Janka Miklík Zichová.
Ak by sa návodmi z YouTube niekto riadil, môže s veľkou pravdepodobnosťou očakávať uplatnenie nároku na vydanie bezdôvodného obohatenia za neoprávnené použitie fotografie ČTK vo výške dvojnásobku bežnej ceny licencie. Môže mu tiež byť udelená pokuta za priestupok vo forme neoprávneného zásahu do autorského práva podľa Autorského zákona, ktorej horná hranica je v týchto prípadoch 100.000 CZK.

Copyright © ČTK 2016

RTVS NEWS

RTVS NEWS

RTVS so zármutkom prijala správu o úmrtí dlhoročného člena Činohry SND Leopolda Haverla. Jeho výraznú osobnosť si pripomenieme v relácii Návraty k hereckým legendám dnes v piatok 5. februára o 20.10 h na Dvojke.
      V súvislosti s úmrtím herca Leopolda Haverla mení svoj program a Jednotka, dnes v piatok 5. februára o 22.05 h do vysielania mimoriadne zaradí reláciu Takí sme boli: Leopold Haverl a v sobotu 6. februára o 11.20 h televíznu inscenáciu Barón, v ktorej sa p. Haverl predstavil v hlavnej úlohe.

Zomrel Leopold Haverl

Zomrel Leopold Haverl


RTVS prijala správu o úmrtí dlhoročného člena Činohry SND Leopolda Haverla. Jeho výraznú osobnosť si pripomenieme v relácii Návraty k hereckým legendám dnes o 20:10 na Dvojke.
Česť jeho pamiatke.

Narodil sa 16. februára 1936 v Bratislave.
V roku 1954 absolvoval štúdium herectva na ODK pri Štátnom konzervatóriu v Bratislave. V rokoch 1954 - 1960 bol členom Dedinského divadla, 1960 - 1965 Krajského divadla v Trnave, 1965 - 1968 Divadla poézie a od roku 1967 je členom činohry SND v Bratislave. V divadlách vytváral charakterové a dramaticky vypäté postavy.
Od 60. rokov začal hrávať vo filmoch a najmä v televízii, ktorá mu poskytla väčší priestor (napr. Prípad jasnovidca Hanussena (1969), Hájnikova žena (1971), Straty a nálezy (1975), Život bez konca (1982). Vytvoril portréty historických osobností napr. Lenina, V. Clementisa a L. Novomeského (v seriáli Povstalecká história (1984).
V roku 1980 dostal titul zaslúžilý umelec.


VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

"Plne s týmito dvoma pánmi súhlasím a očakávam, že aj Macko Uško a chrobák Truhlík vyzvú všetky ostatné zvieratká v lese, aby sa k celej situácii postavili ako chlapi a dívali sa do budúcnosti."
Richard Sulík reagoval na tlačovú konferenciu SKOK-u

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký režisér Alex Graves nakrúti pilotnú epizódu seriálu, ktorý plánujú natočiť podľa akčnej filmovej série 96 hodín. Rodák z Kansas City bude vystupovať aj ako výkonný producent projektu televízie NBC. Scenár seriálu napísal Alex Cary, ktorý bude tiež jedným z jeho výkonných producentov. Ako uvádza portál Deadline.com, seriál bude prequelom filmovej série, v ktorej stvárnil hlavnú mužskú postavu Liam Neeson.
Akčný film 96 hodín sa dostal do kín v roku 2008. Režíroval ho Pierre Morel. Ďalšie dve snímky s názvami 96 hodín: Odplata (2012) a 96 hodín: Zúčtovanie (2014) nakrútil režisér Olivier Megaton. Vo všetkých spomínaných tituloch sa okrem 63-ročného Neesona objavili aj Maggie Grace a Famke Janssen.
Alex Graves režíroval 34 epizód seriálu Západné krídlo (1999 - 2006), päť epizód televízneho projektu Cesta do minulosti (2007) či šesť častí seriálu Hra o tróny (2011). Okrem toho sa podieľal na seriáloch ako Ally McBealová (1997 - 2002), Štúdio šport (1998 - 2000), Rukojemníci (2006 - 2007) alebo Homeland - Zradca (2011).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Izraelský najvyšší súd povolil včera príbuzným palestínskeho novinára Muhammada al-Kika (33), ktorého protestná hladovka v izraelskom väzení trvá už viac ako 70 dní, aby ho tam navštívili. Urobil tak vzhľadom na drastické zhoršenie jeho zdravotného stavu a v súvislosti s tým rozhodol aj o prerušení tzv. administratívnej väzby. Novinár však väzenie nesmie bez povolenia ani naďalej opustiť, informovali dnes francúzske médiá.
Muhammada al-Kika, ktorý je spravodajcom saudskoarabskej televízie al-Madžd, zatkli 21. novembra 2015. O štyri dni neskôr vstúpil do protestnej hladovky.
Izraelská tajná služba Šin Bet žurnalistu podozrieva, že bol zapojený do teroristických aktivít militantného hnutia Hamas a administratívnu väzbu v jeho prípade tak označila za nutné opatrenie. Tento krok umožňuje zadržiavanie podozrivého šesť mesiacov bez vynesenia rozsudku a súčasne neobmedzený počet predĺžení jeho väzby.
Ešte 27. januára izraelský najvyšší súd síce potvrdil, že al-Kik zostane napriek hladovke za mrežami, avšak súčasne avizoval, že mieni denne skúmať jeho zdravotný stav.
Znepokojenie zo zdravotného stavu hladovkára v nemocnici v Afúle na severe Izraela vyjadrili Organizácia Spojených národov, Európska únia, ako aj Medzinárodný výbor Červeného kríža.

Copyright © TASR 2016

RTVS vyhlasuje ponuky na programový formát o M. R. Štefánikovi-predĺženie

RTVS vyhlasuje ponuky 

na programový formát o M. R. Štefánikovi-predĺženie

Predlžujeme termín na podanie projektu na komplexnú prípravu audiovizuálneho diela o generálovi M.R. Štefánikovi. Svoje námety s potrebnou dokumentáciou môžete posielať do konca marca. Viac informácií :

Ponuky na audiovizuálne dielo o generálovi M.R. Štefánikovi
                (100. výročie úmrtia M. R. Štefánika v roku 2019, vznik ČSR v roku 1918)


Vzhľadom na avizované komplikácie s registráciou projektov prostredníctvom elektronického systému a  na základe viacerých požiadaviek  predkladateľov projektov na  predĺženie termínu z dôvodu potreby dostatočného času na precíznejšiu prípravu a spracovanie projektov, RTVS otvára Ponuku B. na audiovizuálne dielo o generálovi M.R. Štefánikovi (100. výročie úmrtia M. R. Štefánika v roku 2019, vznik ČSR v roku 1918) a predlžuje termín odovzdania námetov na: 31.03.2016.

Všetkým predkladateľom, ktorí svoje projekty už zaregistrovali, ďakujeme a zároveň poskytujeme možnosť svoje projekty v prípade potreby stiahnuť z evidencie a opätovne zaregistrovať v novom stanovenom termíne (15. 03. 2016).

Všetky ostatné podmienky zostávajú nezmenené. Projekty je potrebné registrovať elektronicky prostredníctvom systému CRN prístupom na: http://crn.rtvs.org/   a zároveň zaslať 2 exempláre poštou na adresu RTVS s pripísaným heslom. 

Ponuka A. pôvodne plánovaná v spolupráci s Audiovizuálnym fondom sa presúva pod záštitu iba AVF. Termín a požiadavky pre registráciu projektov budú dodatočne vyhlásené fondom. RTVS sa bude podieľať na jej vyhodnotení, avšak prechádza do pôsobnosti Audiovizuálneho fondu.

Predkladateľom, ktorí svoje projekty zaregistrovali, ďakujeme a zároveň im odporúčame ich opätovne registrovať v rámci plánovanej výzvy AVF.


 

 Ponuka B:
Rozhlas a televízia Slovenska vyhlasuje Ponuku na komplexné spracovanie života významnej postavy slovenských dejín - Milana Rastislava Štefánika.

Zadanie:
Programový typ: bez špecifikácie*
Žáner: bez špecifikácie*
____________________
*hrané námety/projekty patria do ponuky A.

Obsahové zameranie:
Osobnosť M. R Štefánika v kontexte slovenských dejín
Kľúčové prvky:
Historický rozmer, portrét, súčasný kontext
Cieľová skupina: laická verejnosť

Technológia: 16:9, 4K
Plánovaný harmonogram:   
·         2016 vývoj
·         2017-2018 produkcia
·         2018 postprodukcia, odovzdanie diela
·         2019 TV vysielanie

Povinné položky projektu:
1.    Meno a adresa predkladateľa
2.    Spôsob spolupráce: koprodukcia, vlastná výroba, objednávková výroba, iné
3.    Programový typ, žáner
4.    Rozšírený námet a explikácia
5.    Aproximatívny rozpočet,  požiadavky na finančné a/alebo vecné plnenie od RTVS (vrátane DPH)
6.    Predbežný plán výroby
7.    Licenčné podmienky
8.    Tvorivý tím
9.    Výrobný štáb

Termín odovzdania námetov: 31. 01. 2016
Termín vyhodnotenia: 31. 03. 2016

REGISTRÁCIA NÁMETOV/PROJEKTOV:

Prostredníctvom elektronického systému Centrálneho registra námetov prístupného na  http://crn.rtvs.org/ a zároveň je potrebné poslať 2 kópie projektu poštou na adresu:

                           
                           Centrálny register námetov
                           Rozhlas a televízia Slovenska
                           Mlynská dolina 28
                           845 45  Bratislava
                           HESLO: M. R. Štefánik ponuka B.

Projekty, ktoré nebudú doručené stanoveným spôsobom, budú z hodnotiaceho procesu vylúčené.

4. 2. 2016

Cena Ferdinanda Peroutky

Cena Ferdinanda Peroutky

Prestížnu českú novinársku Cenu Ferdinanda Peroutku za rok 2015 dnes v pražskom centre DOX dostali dramaturg a šéfredaktor reportážnej publicistiky Českej televízie Marek Wollner a novinár, bývalý disident, politik a prekladateľ Luboš Dobrovský.
Ocenenie vyzdvihuje výrazné žurnalistickej počiny a osobnosti. Dobrovský dostal cenu rovnako za svoju celoživotnú novinársku prácu. V stredu oslávil 84. narodeniny, cena je preto podľa usporiadateľského Združenia Ferdinand Peroutka vnímaná aj ako "malý darček".
Rodák z Kolína Dobrovský absolvoval v roku 1960 Filozofickú fakultu Univerzity Karlovej a až do roku 1969 pôsobil v Československom rozhlase. Člen KSČ z rokov 1967-1969 bol potom vyhodený zo zamestnania a pracoval ako skladník, čistič okien a kurič. Signatár Charty 77 tiež redigoval samizdatové publikácie.
V roku 1989 sa stal hovorcom Občianskeho fóra, neskôr nastúpil na ministerstvo zahraničných vecí a potom bol ministrom obrany rozpadajúceho sa Československa. Pôsobil aj ako vedúci Kancelárie prezidenta republiky, potom na ministerstve zahraničia a v rokoch 1996-2000 bol veľvyslancom v Ruskej federácii.
Šéfredaktor reportážnej publicistiky ČT Wollner pôsobí v Českej televízii od roku 1999. Pred 12 rokmi opustil post redaktora spravodajstva a pomohol položiť základy investigatívnej žurnalistike v relácii Reportéri ČT. Ten dnes patrí k najsledovanejším formátom televízneho spravodajstva a ročne ponúkne okolo 150 reportáží.

Zdroj:Český rozhlas

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Predstavitelia British Broadcasting Corporation (BBC) dnes oznámili, že jedným z nových spolumoderátorov motoristickej relácie Top Gear bude americký herec Matt LeBlanc. Rodák z Massachusetts sa tak stal v 39-ročnej histórii programu vôbec prvým moderátorom, ktorý nepochádza z Veľkej Británie. "Ako nadšenec áut a obrovský fanúšik Top Gearu som poctený a nadšený, že môžem byť súčasťou novej kapitoly tejto ikonickej šou. Aké vzrušujúce!," uviedol 48-ročný LeBlanc, ktorý bude v relácii vystupovať po boku hlavného moderátora Chrisa Evansa. Ten nahradil Jeremyho Clarksona, ktorý prišiel o miesto vlani v marci po tom, ako napadol jedného z producentov programu Oisina Tymona. V nových sériách sa preto rozhodli nepokračovať aj Richard Hammond a James May, ktorí pre incident nepredĺžili kontrakty. Ďalších členov nového moderátorského tímu plánujú zástupcovia BBC oznámiť už onedlho. Nové epizódy by mali začať vysielať v máji na stanici BBC Two.
Matt LeBlanc je známy predovšetkým ako Joey Tribbiani z kultového sitkomu Priatelia (1994 - 2004) a jeho voľného pokračovania Joey (2004 - 2006). Dosiaľ si vyslúžil päť nominácií na Zlatý glóbus, z ktorých jednu sa mu v roku 2012 podarilo premeniť na víťazstvo, keď ho ocenili za hlavnú úlohu v komediálnom seriáli Epizódy (2011). Získal tiež sedem nominácií na televízne ceny Primetime Emmy - tri za Priateľov a štyri za Epizódy. Zahral si aj vo filmoch Stratení vo vesmíre (1998), Charlieho anjeli (2000), Komando v sukniach (2001), Charlieho anjeli: Na plný plyn (2003) či Lovesick (2014).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Včera od skorého rána nebola podľa AFP odvysielaná žiadna televízna alebo rozhlasová spravodajská relácia a spravodajské servery alebo servis tlačovej agentúry Ana neboli aktualizované. Podľa novinárskych odborov, ktoré hrozia sankciami stávkokazom, má štrajk trvať 24 hodín.
Novinársky štrajk bol podľa agentúry AFP predohrou štvrtkového 24hodinového celoštátneho generálneho štrajku, ktorý sa uskutoční na protest proti chystanej dôchodkovej reforme požadovanej medzinárodnými veriteľmi Grécka.
Už tretí generálny štrajk proti súčasnej ľavicovej vlády má vo štvrtok ochromiť predovšetkým dopravu.
Rovnako ako ostatní zamestnanci od poľnohospodárov po štátnych úradníkov požadujú aj novinári ustúpenie od dôchodkovej reformy, ktorú po gréckej vláde požadujú Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF) a ktorá predpokladá navýšenie odvodov na dôchodky a naopak zníženie samotných dôchodkov v budúcnosti.
O reforme by mal v polovici februára hlasovať parlament, v ktorom má vláda Alexisa Tsiprasa len tesnú väčšinu. Premiér reformu obhajuje s tým, že má zachrániť dôchodkový systém, ktorému vraj hrozí kolaps.

Copyright © ČTK 2016

Projekt Svet medzi riadkami

Projekt Svet medzi riadkami


Ako médiá formujú naše videnie sveta, najčastejšie druhy skresľovania reality či stereotypy v novinárskych textoch - to sú témy, ktorým sa bude venovať projekt Svet medzi riadkami. S iniciatívou vytvoriť vzdelávací projekt, ktorý spája odborníkov z tretieho sektora a aktívnych novinárov so študentmi Univerzity Komenského v Bratislave, prišlo o. z. Človek v ohrození, ktoré sa dlhodobo venuje témam globálneho vzdelávania.
"Uvažovali sme nad tým, akým spôsobom sa píše o globálnych témach a či vôbec budúci žurnalisti sú vedení k tomu, aby kriticky vnímali, ako sa píše, aké jazykové prostriedky sú vyberané, ako náš pohľad na iné krajiny, na zahraničné témy formuje naše postoje a či ich niekedy neposúva negatívnym spôsobom k väčšej stereotypizácii a zjednodušovaniu toho, čo nepoznáme," priblížil pre TASR genézu kurzu kritickej analýzy jazykovej praxe textov o globálnych témach jeho lektor Andrej Návojský z Nadácie Milana Šimečku.
Kurz je primárne určený pre študentov žurnalistiky, štartuje prvou hodinou 19. februára na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. "Môže byť zaujímavý aj pre študentov politológie, medzinárodných vzťahov, každého, kto si aspoň trochu vytvára vzťah k zahraničným témam," doplnil lektor projektu Svet medzi riadkami s tým, že kurz bude obmedzený na 20 študentov, keďže má byť organizovaný interaktívnejšou formou. "Prvé tri stretnutia chceme venovať metodologickým východiskám, kde sa budeme baviť o tom, čo znamená diškurz, rámovanie, čiže hranice, v akých sa diškurz uskutočňuje a ako kriticky analyzovať texty," vysvetlil Návojský. Ďalej upozornil, že úvod kurzu je zameraný skôr na praktické zručnosti. "Pozrieme sa na to, kto článok píše, z akých pozícií vychádza, ako posúva tému, ako daným písaním môže ovplyvňovať postoje respondentov. Budeme odhaľovať aj ťažšie veci ako mocenské vzťahy v písaní a zameriame sa aj na témy ako etnocentrické vnímanie vzdialených tém, stereotypizácia, zjednodušovanie a skratkovitosť."
Teoretické východiská budú lektori uvádzať na konkrétnych príkladoch najmä zo slovenských médií. "Súčasťou kurzu budú aj obsahové časti, budeme sa venovať témam ako migrácia, zmena klímy, trvalá udržateľnosť, ľudské práva, rodová rovnosť. Budeme sa snažiť ukazovať, akým spôsobom sa v súčasnosti píše o migrácii, práve tam budeme odhaľovať stereotypy, mocenské vzťahy," podčiarkol Andrej Návojský.
Svet medzi riadkami ponúkne študentom nielen prednášky a praktické cvičenia, svoje zručnosti si budú môcť skúšať vo vlastných novinárskych obsahoch. Výstupy budú zverejnené na internetovom portáli Hospodárskych novín v sekcii Globálne. "Je inšpirovaná britským denníkom The Guardian, sekciou Global Development, kde sa dáva oveľa väčší priestor globálnym témam. Budeme radi, ak študenti tieto témy uchopia z iného pohľadu, ktorý nie je zjednodušujúci a často chýba," dodal.
Kvalitu kurzu garantujú odborníci na globálne témy. Medzi jeho lektormi sú napríklad Elena Gallová Kriglerová, odborníčka na migráciu a interetnické vzťahy, Jarmila Lajčáková, odborníčka na ľudské práva s dôrazom na menšiny, Juraj Mesík, odborník na otázky spojené so zmenou klímy, rozvojový analytik alebo Lukáš Zorád, odborník na otázky životného prostredia, terénny pracovník Človeka v ohrození, ktorý pôsobí v Keni.

Copyright © TASR 2015

The 14th annual VES Awards


 


The 14th annual VES Awards

 
Štrnásty ročník odovzdávania cien Spoločnosti vizuálnych efektov (Visual Effects Society - VES) ovládli film Star Wars: Sila sa prebúdza a seriál Hra o tróny. Oba projekty získali po štyri ceny. Snímka režiséra J.J. Abramsa uspela v kategóriách Najlepšie vizuálne efekty v hranom filme, Najlepšie vytvorené prostredie v hranom filme, Najlepšia virtuálna kamera v hranom filme a Najlepšie modely v hranom filme alebo animovanom projekte. Seriál Hra o tróny si vyslúžil trofeje v kategóriách Najlepšie vizuálne efekty v epizóde seriálu, Najlepšie vytvorené prostredie v epizóde seriálu, reklame alebo interaktívnom projekte, Najlepšie simulácie efektov v epizóde seriálu, reklame alebo interaktívnom projekte a Najlepšia kompozícia v epizóde seriálu.
O jednu cenu menej udelili dobrodružnej dráme Revenant Zmŕtvychvstanie a tiež animovanému filmu Dobrý dinosaurus. Po jednej trofeji získali snímky V hlave a Mad Max: Zbesilá cesta a takisto seriál Vikingovia (2013). Počas slávnosti, ktorá sa konala v hoteli Beverly Hilton v Los Angeles, udelili 78-ročnému Ridleymu Scottovi cenu za celoživotný prínos. Syd Mead dostal VES Visionary Award.

Prehľad víťazov v 14. ročníku odovzdávania cien Spoločnosti vizuálnych efektov vo vybraných kategóriách:

Najlepšie vizuálne efekty v hranom filme: Star Wars: Sila sa prebúdza
Najlepšie podporné vizuálne efekty v hranom filme: Revenant Zmŕtvychvstanie
Najlepšie vizuálne efekty v animovanom filme: Dobrý dinosaurus
Najlepšie vizuálne efekty v epizóde seriálu: Hra o tróny - The Dance of Dragons
Najlepšie podporné vizuálne efekty v epizóde seriálu: Vikingovia - To the Gates!
Najlepšia animovaná postava v hranom filme: Revenant Zmŕtvychvstanie, medveď
Najlepšia animovaná postava v animovanom filme: V hlave, Radosť
Najlepšie vytvorené prostredie v hranom filme: Star Wars: Sila sa prebúdza
Najlepšie vytvorené prostredie v animovanom filme: Dobrý dinosaurus
Najlepšie vytvorené prostredie v epizóde seriálu, reklame alebo interaktívnom projekte: Hra o tróny
Najlepšia virtuálna kamera v hranom filme: Star Wars: Sila sa prebúdza
Najlepšie modely v hranom filme alebo animovanom projekte: Star Wars: Sila sa prebúdza
Najlepšie simulácie efektov v hranom filme: Mad Max: Zbesilá cesta
Najlepšie simulácie efektov v animovanom filme: Dobrý dinosaurus
Najlepšie simulácie efektov v epizóde seriálu, reklame alebo interaktívnom projekte: Hra o tróny
Najlepšia kompozícia hraného filmu: Revenant Zmŕtvychvstanie
Najlepšia kompozícia v epizóde seriálu: Hra o tróny
 
©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Talianska herečka a bývalá modelka Isabella Rossellini si zahrá v seriáli s názvom Shut Eye. Titul prinesie humorný pohľad na špiritistov z Los Angeles a kriminálnu organizáciu, ktorá ich vedie. Centrom deja bude jeden z lídrov tejto organizácie Charlie Haverford, ktorého cynický pohľad na svet sa zmení po tom, čo začne mať vidiny. Šesťdesiattriročná rodáčka z Ríma v novinke stvárni krásnu avšak sadistickú vodkyňu rómskeho klanu.
Tvorcom série je Les Bohem, ktorý sa podieľal na miniseriáli Unesení (2002). Okrem Rossellini si v sérii zahrajú KaDee Strickland, Susan Misner, Emmanuelle Chriqui, David Zayas a Jeffrey Donovan, ktorý stvárni Haverforda. O réžiu sa postará Johan Renck. Seriál, ktorý zatiaľ ponúkne desať epizód, budú nakrúcať vo Vancouveri.
Isabella Fiorella Elettra Giovanna Rossellini prišla na svet spolu so sestrou - dvojičkou, ktorá dostala meno Isotta Ingrid. Ich otcom bol legendárny taliansky režisér Roberto Rossellini a matkou herečka Ingrid Bergman. Isabella Rossellini sa presadila v roku 1985 filmom Biele noci a o rok neskôr zažiarila v snímke Modrý zamat Davida Lyncha. Medzi jej ďalšie filmy patria napríklad Galantné dámy (1990), Divokosť v srdci (1990), Smrť jej pristane (1992), Nesmrteľná milenka (1994), Wyatt Earp (1994), Impérium (2002), Milenci (2008), Osamelosť prvočísiel (2010), Kura na slivkách (2011) či Joy (2015). V roku 1997 si za hlavnú rolu v televíznom filme Zločin storočia (1996) vyslúžila nomináciu na Zlatý glóbus.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Archív 90/60: Finále Majstrovstiev sveta vo futbale 1934 v rozhlase

Archív 90/60:
Finále Majstrovstiev sveta vo futbale 1934 v rozhlase


PRIESKUM MEDIAN SK

PRIESKUM MEDIAN SK

Súkromným televíziám sa v roku 2015 podarilo stabilizovať počet divákov. Verejnoprávna RTVS po úvodnom náraste stagnovala. Vyplýva to z výsledkov národného prieskumu MML-TGI, ktorý realizuje spoločnosť Median SK.
Markíze Group (TV Markíza, TV Doma, TV Dajto) v prvej polovici roku 2015 spadla sledovanosť z 57 na 55 percent. Toto číslo si televízna skupina udržala až do konca roku, ako vyplýva aj z ostatného prieskumu za 3. a 4. kvartál, ktorý Median SK zverejnil tento týždeň.
Joj Group (TV JOJ, Plus, Wau, Senzi, TV RiK) zaznamenala podobný vývoj. Začiatkom minulého roka poklesla v sledovanosti z 35 na 34 percent. Tú si v nasledujúcich troch prieskumoch zverejňovaných každý štvrťrok udržala. RTVS (Jednotka, Dvojka) v úvode roku 2015 zvýšila svoju sledovanosť z 25 na 26 percent. Na tomto čísle zotrvala do konca roka.
Čo sa týka jednotlivých televíznych kanálov, tak dlhodobo vedúca TV Markíza vlani oslabovala z 53 až na 51 percent. Druhý najsledovanejší kanál TV JOJ spadol z 33 na 31 percent. Sledovanosť Jednotky narástla v úvode vlaňajška z 24 na 25 percent a tento výsledok si verejnoprávna stanica udržala.
Najsledovanejšia stanica TV Markíza dosiahla za 3. a 4. kvartál 2015 trhový podiel 39 percent, čo je o jeden percentuálny bod viac ako v úvode vlaňajška. TV JOJ má v najnovšom prieskume 20-percentný podiel na trhu, čo je o jeden percentuálny bod menej ako začiatkom roku 2015. Jednotka má 16-percentný podiel, čo je o dva percentuálne body viac ako v úvodnom prieskume minulého roka.
Sumárna sledovanosť všetkých televízií bola v 3. a 4. kvartáli 88 percent, toto médium sledovali súhrnne takmer štyri milióny divákov. Ostatný národný prieskum zameraný na spotrebu, médiá a životný štýl uskutočnila agentúra Median SK v období od 22. júna 2015 do 13. decembra 2015 na vzorke 4306 respondentov vo veku 14 až 79 rokov. Realizuje ho v licenčnej spolupráci s britskou spoločnosťou Kantar Media.

Copyright © TASR 2015

The Danish Girl

The Danish Girl


3. 2. 2016

TASR NEWS

TASR NEWS

Zvýšiť dostupnosť aktuálnych informácií o Slovensku v angličtine v čase predsedníctva SR v Rade Európskej únie je cieľom nového spravodajského webu TASR s názvom newsnow.sk. Okrem aktuálnych textových správ web prináša televízne správy s Terrym Moranom v angličtine s názvom Slovakia 24/7 a diskusné relácie Pavla Demeša s diplomatmi CD klub a Svet tu a teraz.
"Slovensko akútne potrebuje online zdroj najnovších informácií v angličtine nielen kvôli predsedníctvu v Rade Európskej únie, ale aj pre investorov, turistov, záujemcov zo zahraničia či zahraničné médiá. Chceme sa pridať k tým dominantným tlačovým agentúram vo svete, poskytujúcim takúto službu verejnosti, aj v súvislosti s blížiacim sa zasadnutím Európskej aliancie tlačových agentúr, ktoré sa historicky po prvýkrát uskutoční na jeseň v Bratislave," povedal generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník.
Web je prehľadne štruktúrovaný, ponúka hlavné správy, správy z oblasti politiky, ekonomiky, športu a kultúry a videosekciu. Správy sú produktom exportného servisu TASR, ktorý denne prináša informácie o Slovensku pre ambasády, veľvyslanectvá, investorov a iných klientov. Editormi webu sú redaktori zahraničnej redakcie TASR.
"Web je zhodnotením exportného servisu TASR, multimediálnych projektov Tablet.TV a iniciatívy zahraničnej redakcie. Ponúkne výber z exportného anglického servisu. Prehľady očakávaných udalostí, sumáre a iné servisné informácie však naďalej zostávajú už existujúcou súčasťou anglických bulletinov: Daily news, Slovakia weekly news, Economy and business či Review of the news," povedal riaditeľ stratégie Vladimír Puchala.
Web by mal byť informačnou mapou pre návštevníkov Slovenska. Postupne na ňom budú pribúdať aj ďalšie informácie servisného charakteru, ako sú kontakty, služby, turistika, ako a čo vybaviť na Slovensku, ale i televízne produkcie.

Copyright © TASR 2016


TO JE TV!

TO JE TV!

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Spoločnosť Yahoo zaznamenala v štvrtom kvartáli pokles upravených príjmov o 15 % na 1 mld. USD. Zápasí totiž s tým, aby si udržala svoj podiel v oblasti internetového vyhľadávania a reklamy. Yahoo čelí výraznej konkurencii zo strany spoločností Facebook a Google. Celkovo firma zaznamenala v závere vlaňajška stratu na úrovni 4,43 mld. USD, čo predstavuje 4,70 USD na akciu. V rovnakom období predchádzajúceho roka dosiahla čistý zisk vo výške 166,3 mil. USD, čiže 17 centov na akciu.
Spoločnosť taktiež informovala, že zjednoduší svoje produktové portfólio a hľadá možnosti ako sa zbaviť aktív, ktoré nie sú kľúčové. Firma tiež plánuje zrušiť približne 15 % pracovných miest a zatvoriť kancelárie v piatich oblastiach.

Americká herečka, komička, scenáristka a producentka Melissa McCarthy si nezahrá v pripravovaných nových častiach seriálu Ženy z rodu Gilmorovcov (2000 - 2007). Predstaviteľka šéfkuchárky Sookie St. James o svojej neúčasti na projekte informovala prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. "Ďakujem za pozvanie, ale bohužiaľ, nikto mňa ani Sookie nepožiadal, aby sme sa vrátili do Stars Hollow. Prajem im všetko najlepšie," napísala 45-ročná rodáčka z Plainfieldu v štáte Illinois ako odpoveď na fanúšičkin tweet, v ktorom ju prosila, aby si v novej sezóne zahrala. Tvorkyňa obľúbeného seriálu Amy Sherman-Palladino pritom fanúšikov ubezpečila, že Sookienu neprítomnosť riadne vysvetlia.
V pokračovaní príbehu z fiktívneho mestečka Stars Hollow, ktoré bude mať štyri epizódy, si svoje úlohy zopakujú hlavné predstaviteľky Lauren Graham (Lorelai Gilmore) a Alexis Bledel (Rory Gilmore), ale aj Scott Patterson (Luke Danes), Kelly Bishop (Emily Gilmore), Sean Gunn (Kirk Gleason) a Keiko Agena (Lane Kim). Nové epizódy vzniknú pod režisérskou taktovkou už spomínanej filmárky Amy Sherman-Palladino, ktorá bude spolupracovať so svojím manželom, producentom Danielom Palladinom.
Seriál Ženy z rodu Gilmorovcov priniesol príbeh slobodnej matky Lorelai a jej dospievajúcej dcéry Rory. Okrem už spomínaných si v ňom zahrali aj Jared Padalecki či Milo Ventimiglia. Lauren Graham si za výkon v seriáli vyslúžila v roku 2002 nomináciu na Zlatý glóbus.
Melissa McCarthy je okrem úlohy Sookie známa napríklad aj ako Dena zo sitkomu Samantha Who? (2007 - 2009) či Molly Flynn zo seriálu Mike a Molly (2010), za ktorý v roku 2011 získala cenu Primetime Emmy. Zahrala si tiež vo filmoch Magické deviatky (2007), Záložný plán (2010), Život je taký (2010), Vo štvorici po opici 3 (2013), Na cudzí účet (2013), Drsňáčky (2013), Miluj suseda svojho (2014) či Špión (2015). V roku 2012 si vyslúžila zatiaľ jedinú nomináciu na Oscara za výkon vo vedľajšej úlohe komédie Dámska jazda (2011).

Anglický herec a zabávač James Corden bude moderovať jubilejné 70. udeľovanie divadelných cien Tony. Podujatie sa bude konať 12. júna v newyorskom Beacon Theatre, odkiaľ si 37-ročný Corden v roku 2012 odniesol svoju prvú a zatiaľ jedinú cenu Tony. Organizátori slávnosti vnímajú komika ako ideálneho moderátora, ktorý zaručí nezabudnuteľnú šou.
James Corden je zabávač, scenárista, producent, herec, spevák a moderátor. V súčasnosti uvádza program The Late Late Show with James Corden, ktorý vysiela americká televízia CBS. Zahral si vo filmoch ako napríklad Za svetlami Blackpoolu (2002), Príťažlivé zlo (2009), Traja mušketieri (2011), Životná šanca (2013) či Príbehy z lesov (2014). Za seriál Gavin & Stacey (2007 - 2010), ktorý pomáhal vytvárať a tiež si v ňom zahral, mu udelili cenu BAFTA.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Reklamná pauza,môžete sa...

Reklamná pauza,môžete sa...

2. 2. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Britská herečka Naomi Watts a jej americký kolega Tom Sizemore sa údajne predstavia v nových častiach seriálu Mestečko Twin Peaks (1990 - 1991). Informoval o tom filmový portál Deadline. O obsadení 47-ročnej rodáčky z anglického mesta Shoreham sa hovorilo už v októbri minulého roka. Zatiaľ však nie je známe, aké postavy herci stvárnia.
V projekte sa predstaví aj Kyle MacLachlan, ktorý si zopakuje úlohu Dalea Coopera, či samotný režisér Lynch, ktorý by si mal opätovne zahrať šéfa pobočky FBI Gordona Colea. Z pôvodného obsadenia sa do seriálu vracajú aj Sheryl Lee, Dana Ashbrook, Sherilyn Fenn a Catherine E. Coulson. Okrem toho by sa v nových epizódach mali predstaviť aj Amanda Seyfried, Robert Knepper, Balthazar Getty, David Patrick Kelly či Richard Beymer.
Novinku pripravuje režisér David Lynch, ktorý sa spolu s Markom Frostom postaral o scenár všetkých 18 plánovaných častí. Dvojica pritom spolupracovala aj na tvorbe pôvodného seriálu, ktorý v roku 1991 získal tri Zlaté glóbusy či Peabody Award. O zámere nakrútiť nové epizódy obľúbeného seriálu informoval Lynch vlani v októbri. Neskôr síce oznámil, že od projektu odchádza pre nedostatok financií, no napokon v máji prácu na nových častiach potvrdil. Verejnosti ich chcú predstaviť na budúci rok.


Švédsko-americký herec Joel Kinnaman sa objaví v nadchádzajúcej štvrtej sezóne seriálu House of Cards (2013). Informáciu potvrdili prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter zástupcovia televízie Netflix, ktorá sprístupní v USA nové časti 4. marca. To, v akej úlohe sa 36-ročný rodák zo Štokholmu objaví, však zatiaľ tvorcovia neprezradili. V hlavných úlohách sa znova predstavia Kevin Spacey Robin Wright, pričom herecké obsadenie v novej sérii doplnila aj Neve Campbell.
Charles Joel Nordström Kinnaman si zahral vo filmoch Storm (2005), Arn - templársky rytier (2008), Easy Money (2010), Muži, ktorí nenávidia ženy (2011), Čierna hodina (2011), Nepriateľ pod ochranou (2012), Easy Money II (2012), Easy Money III - Život deluxe (2013), Robocop (2014), Nočný bežec (2015), Dieťa 44 (2015) či v seriáli Zločin (2011 - 2014). Objaví sa tiež v akčnom filme Jednotka samovrahov, ktorý začnú premietať v slovenských kinách 4. augusta.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.