10. 1. 2025

Dag Daniš na toluéne. Saidler & Co. Property AG, ništ?

Dag Daniš na toluéne. 

Saidler & Co. Property AG, ništ?


"Špeciálne sa chcem poďakovať dvom mužom, Petrovi Núñezovi a Jarovi Daniškovi. Podarila sa im veľká vec. Vybudovali z nuly úspešný mediálny projekt, ktorý nevznikal ani zo zahraničných zdrojov, ani na objednávku progresívneho mainstreamu. Vznikol ako domáci, národný projekt, ktorý ponúkal národno-konzervatívnu žurnalistiku a iný ako "atlantický" či "progresivistický" pohľad na svet. Slovom, Štandard sa pokúšal uvažovať suverénne, v slovenskom záujme.
Zrejme aj preto bol časom vydavateľský úsek čoraz viac prelezený "agentmi" rôzneho druhu. A nie, neboli to ruskí agenti (ako vás presviedčali insitní analytici z facebookov). Vetry, zaprdené vetry prišli skôr z opačnej strany.
Dag Daniš odchádzajúci zo Štandardu.

VÝROKY TÝŽŇA

  VÝROKY TÝŽŇA




































SLOVENSKO CHYSTÁ TVRDÉ PROTIOPATRENIA, ZELENSKYJ ZAPLATÍ ZA SVOJU AGRESIU
Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico pred chvíľou potvrdil, že Slovensko je budúci týždeň pripravené prijať zásadné protiopatrenia voči nepriateľskému rozhodnutiu Ukrajiny vypnúť nám plyn.


1. Najskôr naši experti budú rokovať v Bruseli, potom zasadne koaličná rada aj vláda. Všetko má svoj postup, riešenie je na ceste.


2. Pozícia Smeru je jasná - na Zelenského jednostranné kroky musí prísť tvrdá odpoveď.


3. Konkrétne: vypnutie elektriny na Ukrajinu a radikálne zníženie podpory pre ukrajinských migrantov.


4. Ukrajina pripraví Slovensko o pol miliardy ročne. V ideálnom prípade by naše protiopatrenia mali dosiahnuť túto sumu, ktorú nám musí Ukrajina plne kompenzovať.


5. Zelenskyj nemá žiadne právo viesť svoju vojnu proti Rusku tak, aby ubližoval Slovákom.


6. Nemá na to žiaden mandát od Slovenskej republiky a jeho akt je teda aktom agresie voči nám.


7. Za daných okolností považujem za samozrejmé, že Slovenská republika nikdy nepodporí vstup Ukrajiny do NATO ani do EÚ.


8. Krajina, ktorá ekonomicky ubližuje Slovákom a celej EÚ a svoje rozhodnutia prijíma arogantne a bezohľadne, nemá miesto v Európskej únii.


9. Slovensko pre Ukrajinu urobilo neuveriteľne veľa. Humanitárna podpora, pomoc migrantom, mnohé cezhraničné projekty...


10. Ako sa hovorí - za dobrotu na žobrotu. Nič sme od Ukrajiny nechceli, len aby brala do úvahy naše ekonomické záujmy a nevypínala nám plyn.


11. A čo urobil Zelenskyj? Začal vydierať, podplácať, nepríčetne nás obviňoval, vraj niečo robíme na pokyn Putina a ešte aj drzo vypisoval, vraj nášho premiéra majú riešiť slovenské orgány činné v trestnom konaní.


12. Prepáčte, ale takto sa nespráva sused. Ani partner. Ani žiaden príčetný štátnik. Takto sa správa - primitív. A agresor.


13. Zelenského útoky sú útokmi na celé Slovensko. A je úplne jedno, že PS či liberálna tlač mu za to tlieska - iba potvrdzujú, že sú zradcovia národa.


14. Amerike rastú zisky z toho, že v EÚ sa kupuje jej drahý a neekologický plyn, a tak americkí poskokovia na Slovensku obhajujú americké záujmy. Nič nové.


15. Soros ich platil celé roky za to, aby robili to, čo sa po nich chce. A tak dnes kryjú Zelenského v jeho protislovenskom ťažení. Judáši.
My budeme Slovensko brániť. Zelenskyj za svoje zločiny zaplatí. Bodka.
Ľuboš Bláha


HYMNA JE NA SVETE, PO NÁS NIEČO HODNOTNÉ OSTANE....
Verejná funkcia je o službe ľuďom. Mňa celý rok liberáli, progresívci, tzv. mienkotvorné médiá, ale aj niektorí ľudia z alternatívy neustále osočujú, hania, podceňujú a urážajú. Nech sa páči, poslúžte si. Je to len obraz o vašej slabosti, malosti ducha a o vašej ZÁVISTI.  
Ako sa vraví "psy štekajú a karavána ide ďalej"...
Som naozaj rád, že môžeme pracovať na tom, aby bol v slovenskej kultúre PORIADOK. Sľubujem, že v tomto roku sa verejnosť DOZVIE veľa šokujúcich informácií, ako sa šafárilo v rezorte kultúry a ako určité záujmové skupiny cez kultúru dotovali protislovenský mimovládny sektor. A mnohé informácie sa postúpia právnikom na ďalšie riešenie. To zas bude kriku a zavýjania - od tých, čo sa zaštiťujú kultúrou, ale pre skutočnú kultúru nerobia takmer nič... teda okrem cicania verejných financií. 
Na tento súboj budeme ale potrebovať vašu poriadnu občiansku podporu, keďže súperíme s ťažkou opozičnou protislovenskou váhovou kategóriou koordinovanou zo zahraničia. Jej cieľom je zvrhnutie tejto vlády za každú cenu a rezort kultúry používajú ako jeden z hlavných nástrojov nového slovenského "Majdanu"...
ZA SLOVENSKO ❣️🇸🇰
Lukáš Machala

Mimochodom, vedeli ste že autorom hudobnej zvučky "Štúdio VPN" z ´89, pre STV som ja?
Nie že by som sa chcel tým autorstvom obzvlášť chváliť, ale asi je lepšie sa pre istotu VEREJNE, BEZ NÁSILIA priznať.
Mal som vtedy 16 rokov a nebolo to pre, ani za peniaze.🖕
Snáď, že si ju degresívci neprivlastnia ako nebohého Karla Kryla...poprosím, radšej opľúvať🙏🏼
VPN- Verejnosť proti násiliu-občianska platforma nežnej revolúcie 1989, ak by niekto z chudobných prívržencov cancel culture, alebo sladkého "nememorovania" náhodou nevedel.
Oskar Rózsa

HYMNA A POĎAKOVANIE

K novým úpravám štátnej hymny z majstrovského pera Oskara Rózsu sa už vyjadril kdekto. Ešte aj taký kultúrny analfabet, akým je kaviarenský pičúz Samuel Marec. A veruže sme si užili sprostostí.

Azda najviac ma pobavilo tvrdenie, že zaradením samostatného akordu na úvod hymny sa opičíme po Rusoch, lebo aj ich hymna je uvedená na scénu solitérnym akordom. Tak teda neviem, ale potom sa po Rusoch opičia napríklad aj Nemci, Rumuni, Portugalčania? Ich hymna sa tiež začína odsadeným akordom. Podľa mojej mienky ide o bežný kompozičný postup a vždy má nejaký hudobný kontext. Napríklad vo verzii Oskara Rózsu ide o molový akord na začiatku a durový na konci hymny; teda prechod od pochmúrnej k radostnej emócii.

Tiež ma zarazila kritika na adresu použitia záverečnej fujary. A čo tam mal iné naaranžovať Oskar Rózsa? Ukulele? Bendžo? Škótske gajdy? Žiaden iný hudobný nástroj neodráža lepšie špecifiká slovenskej ľudovej hudobnej tvorby ako práve fujara.

Úplne do kolien idem z rečičiek o tom, že nový aranžmán je málo nápaditý a podobne. K tomu je potrebné povedať dve veci. Po prvé, Oskar Rózsa nenapísal aranžmán soulovej rokenrolovej alebo jazzovej hymny, ale verzie určenej na oficiálne príležitosti. On netvoril popkultúrne dielo, ale aranžmán určený najmä na reprezentatívne účely. A z toho vyplýva, že priestor na autorské odviazanie sa spočíval najmä v nuansách. Po druhé, práve nuansy úpravy Oskara Rózsu sú mimoriadne cenné. Hymna má odrazu odľahčený zadok, nádherné linky pre lesné rohy, fanfáry, tuším tam počujem aj harfy, detský zbor, zvony a podobne. To všetko robí z nového šatu štátnej hymny príťažlivé dielo.

Samozrejme, beriem, že každý máme individuálny vkus, a preto je úplne legitímne a prirodzené, ak sa niekomu nepáči predložená úprava hymny. Avšak väčšina formulovaných výhrad v zásade nemá nič spoločné s hudobným vkusom. Ideologizovanie Ruskom je toho najextrémnejším príkladom.

Domnievam sa, ba dokonca som si istý, že ak by sa projekt Oskara Rózsu uskutočnil pod patronátom bývalej obyvateľky prezidentského paláca, takmer (opakujem, takmer!) všetci súčasní kritici by sa hádzali od vytrženia o zem. Písali by ódy nielen na autora aranžmánu, ale aj na spanilú vílu, čo citlivo pochopila potrebu nového šatu pre štátnu hymnu.

Celkom na záver už len pár slov. Pán Rózsa, vďaka za všetok kumšt, čo ste vložili do nuáns aranžmánu slovenskej národnej hymny. Ste muzikant a vždy ním budete. Bez ohľadu na to, čo o vás popíšu a porozprávajú barbari a iní pičúzi.
Peter Tóth, Ďateľ a stále živý agent

Niečo na zamyslenie pre tábory "guľatá zem" a "plochá zem", ale nielen o tom... Samozrejme hlavne sa treba zamyslieť, či skutočne vieme, kde je 100% pravda o mnohých iných veciach, ktoré sa nálepkujú ako "konšpiračné teórie"? Ak nie, usilovne a poctivo pravdu hľadajme a odhaľujme. Možno sú to konšpiračné teórie, a možno nie. Pravda však určite oslobodzuje. 
#revoluciapravdy
Lukáš Machala


"Na Úrade vlády SR intenzívne analyzujeme situáciu v niektorých členských štátoch Európskej únie, osobitne v Rakúsku, Nemecku, Francúzsku a Rumunsku. Nástup iných názorov, ako presadzuje Brusel, a popieranie základných demokratických pravidiel ma núti navrhnúť najvyšším ústavným činiteľom a predsedom vládnych koaličných strán, aby sme vydali k danej situácii spoločné stanovisko definujúce obsah a kvalitu zahraničnopolitickej orientácie Slovenska a zásady, ktorými sa v zahraničných otázkach riadime."
Robert Fico

"Ľudia v skutočnosti nevedia, či má Dánsko nejaké zákonné právo na Grónsko. Ale ak sa tak stane, mala by sa ho vzdať, pretože to potrebujeme pre národnú bezpečnosti USA,"
Donald Trump

9. 1. 2025

Vyhlásenie literárnych organizácií k vymenovaniu Gustáva Murína za povereného riaditeľa Slovenského literárneho centra

 Vyhlásenie literárnych organizácií k vymenovaniu Gustáva

 Murína za povereného riaditeľa Slovenského literárneho centra

Dňa 8. januára 2025 ministerka kultúry Martina Šimkovičová odvolala bez udania dôvodu riaditeľa Slovenského literárneho centra Pavla Sibylu. Hovorkyňa MK SR však v tlačovom vyhlásení argumentuje rodičovskou dovolenkou, na ktorú má Sibyla nastúpiť o niekoľko dní. Vedenie rezortu tak opätovne potvrdzuje svoju necitlivosť v otázkach sociálneho zabezpečenia a sociálnych práv pracujúcich. Nástup na rodičovskú dovolenku nie je pádnym dôvodom na odvolanie z funkcie, prepustenie z práce (ku ktorému v prípade Sibylu nedošlo) je vyslovene protizákonné.

Argument „záujmu zabezpečenia plynulého chodu organizácie“ tiež neobstojí, keďže Sibyla s viacmesačným predstihom menoval svojho nástupcu, ktorý mal prevziať vedenie SLC po začatí jeho rodičovskej dovolenky a kontinuita inštitúcie tak bola zabezpečená.

Na miesto Sibylu nastúpi ako dočasne poverený riaditeľ SLC Gustáv Murín, známy autor konšpiračnej literatúry, ktorý pôsobí aj ako bloger a videobloger a na svojich kanáloch šíri konšpiračné naratívy. Okrem toho je častým hosťom na dezinformačných platformách, ako napríklad Infovojna či Zem a vek. V minulosti zažaloval novinára a organizátorov protestov Za slušné Slovensko, tvrdiac, že bližšie nešpecifikovaným spôsobom ohrozujú jeho osobu a jeho čitateľov a „vyrušujú ho pri vedeckej a literárnej práci“. Ako predseda slovenského PEN klubu v roku 2003 útočil na kampaň iniciatívy Piata žena o domácom násilí a nazval ju lživou. PEN klub za Murína útočil aj na ďalšie iniciatívy zamerané na ochranu ľudských práv, pričom zakladajúci člen Peter Zajac hovoril o zneužití organizácie.

Murín je tiež autorom knihy o smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, v ktorej šíri lži o tragickom prípade, a jeho závery sú v priamom protiklade s výsledkami oficiálneho vyšetrovania Polície SR. Celý jeho svetonázor je v ostrom rozpore s demokratickými princípmi členského štátu Európskej únie. Jeho dlhodobé verejné vystupovanie je toxické a vulgárne útočné, zvlášť voči ženám pôsobiacim v kultúre či politike.

Slovenské literárne centrum vzniklo v roku 1995 a je kľúčovou inštitúciou v oblasti pôvodnej literárnej tvorby doma i v zahraničí. Vedie dokumentáciu literárnej tvorby, vydáva publikácie, poskytuje tvorivé štipendiá a štipendijné pobyty, prezentuje slovenskú literatúru na knižných veľtrhoch v zahraničí, čo je zásadná aktivita pre iniciovanie vzniku a vydávania prekladov slovenskej literatúry do cudzích jazykov. Centrum tak má nemalú zásluhu na stovkách prekladov diel slovenských autorov a autoriek publikovaných v zahraničí.

Poverenie Gustáva Murína vedením Slovenského literárneho centra je ohrozením stability a reputácie tejto inštitúcie. Tento krok potvrdzuje pokračujúcu snahu vedenia MK SR postupne odvolať odborníkov a odborníčky zo všetkých vedúcich pozícií kultúrnych inštitúcií v zriaďovacej pôsobnosti MK SR a na ich pozície dosadiť svojich známych a ľudí z konšpiračného prostredia bez ohľadu na ich kvalifikáciu či skúsenosti.

My nižšie podpísané literárne organizácie a osoby pôsobiace v oblasti literatúry žiadame zdôvodnenie odvolania Pavla Sibylu. Taktiež žiadame o vymenovanie kvalifikovaného nástupcu alebo nástupkyne na základe výberového konania s verejným vypočutím.



Organizácie:


Asociácia spisovateľov Slovenska
Asociácia ilustrátorov – ASIL
Abacus+, vydavateľstvo
Artforum Bratislava
BRAK
Brot Books Deli
Čierne diery
DoSlov, združenie literárnych prekladateľov a redaktorov
FACE – Fórum alternatívnej kultúry a vzdelávania
Glosolália
Literárna bašta
Literárna nadácia Studňa
Kapitál
literarnyklub.sk
OZ Mona Sentimental
Pohoda
Literárne rezidencie Košice
Novotvar
remini
Magazín o knihách
Mestská knižnica v Bratislave
Otvorená Kultúra!
Platforma pre literatúru a výskum
Spolok BÁZIS (BÁZIS Egyesület)
Vydavateľstvo Modrý Peter
TOTO! je galéria – galéria ilustrácie a knižnej tvorby
ars_litera, o. z.
OZ Medziriadky
Nakladatelství Herrmann & synové
Zum Zum production
ej publishing
n:ear – festival of improvizovanej a experimentálnej hudby
Združenie vydavateľov a kníhkupcov SR
VLNA OZ


Jednotlivci a jednotlivkyne:


Ivan Štrpka, básnik
Peter Repka, básnik
Stanislav Rakús, prozaik
Ján Štrasser, básnik
Daniela Kapitáňová, prozaička
Verona Šikulová, prozaička
Ivana Gibová, prozaička
Monika Kompaníková, prozaička
Miroslava Kuľková, prozaička
Nicol Hochholczerová, prozaička
Balla, prozaik
Agda Bavi Pain, básnik, prozaik
Michal Habaj, básnik
Vlado Janček, básnik
Peter Milčák, básnik
Tomáš Ulej, aforista
Peter Šulej, básnik, prozaik
Ondrej Štefánik, prozaik
Daniel Pastirčák, básnik, prozaik
Laco Kerata, prozaik, dramatik
Viliam Klimáček, prozaik, dramatik
Dušan Taragel, prozaik
Pavol Weiss, prozaik
Eman Erdélyi, prozaik
Peter Balko, prozaik
František Malík, kultúrny pracovník, vydavateľ
Marek Hudec, prozaik a produkčný
Tereza Maco, grafická dizajnérka
Tomáš Hučko, publicista, šéfredaktor kritického portálu Kapitál
Katarína Kucbelová, spisovateľka
Lucia Halová, prekladateľka, redaktorka
Aurélia Garová, grafická dizajnérka
Michaela Hučko Pašteková, kultúrna publicistka
Eva Kenderessy, prekladateľka a literárna vedkyňa
Daniela Olejníková, ilustrátorka
Filip Németh, spisovateľ
Erik Šimšík, spisovateľ
Jana Piroščáková, editorka a literárna historička
Marián Tesák, kultúrny manažér
Soňa Maletz Nosálová, fotografka
Martin Jenča, grafický dizajnér, kníhkupec a vydavateľ
Andrea Makýšová Volárová, kultúrna redaktorka a moderátorka
Martina Kotláriková, kultúrna manažérka
Slavo Sochor, vydavateľ
Viliam Nádaskay, literárny vedec, spisovateľ
Soňa Uriková, spisovateľka
Michal Hlatký, spisovateľ
Eva Andrejčáková, prekladateľka a novinárka
Gabriela Magová, prekladateľka a redaktorka
Martin Makara, prekladateľ a publicista
Renata Deáková, prekladateľka, kultúrna manažérka
Erika Vályi Horváth, prekladateľka
Michal Tallo, spisovateľ a prekladateľ
Silvester Lavrík, spisovateľ
Jana Beňová, spisovateľka
Marek Mati, grafický dizajnér
Zuzana Bujačková, kultúrna manažérka a prekladateľka
Estelle Marečková, grafická dizajnérka
Michal Kaščák, hudobník, textár, promotér
Erik Markovič,  básnik a filozof
Lenka Šafranová, literárna vedkyňa a poetka
Linda Magáthová, prekladateľka
Ester Mládenková, grafická dizajnérka
Koloman Kertész Bagala, vydavateľ
Gabriela Rakúsová, literárna vedkyňa
Daniela Kapitáňová, spisovateľka
Martin Kasarda, spisovateľ
Ján Štrasser, básnik a prekladateľ
Dušan Taragel, spisovateľ
Peter Brezňan, básnik
Róbert Dyda, literárny publicista
Jana Obert, jazyková redaktorka
Marianna Bachledová, prekladateľka
Miroslava Ábelová, poetka a autorka kníh pre deti
Tamara Šimončíková Heribanová, autorka
Dana Hučková, literárna historička
Hana Križanová/Han Donau, ilustrátorka a spisovateľka
Mária Ferenčuhová, poetka a prekladateľka
Paulína Poštolková, produkčná
Dominika Moravčíková, spisovateľka
Monika Zázrivcová, jazykovedkyňa
Miroslava Kuracinová Valová
Nóra Ružičková, poetka a výtvarníčka
Weronika Gogola, spisovateľka
Zuzana Husárová, poetka a pedagogička, zodpovedná redaktorka časopisu Glosolália
Derek Rebro, literárny kritik, šéfredaktor časopisu Glosolália
Júlia Sherwood, prekladateľka
Mário Gešvantner, moderátor literárnej relácie
Barbara Sigmundová, prekladateľka, redaktorka literárneho časopisu Verzia
Matej Laš, prekladateľ, vysokoškolský pedagóg
Ivana Zacharová, učiteľka, literárna publicistka
Eva Palkovičová, literárna vedkyňa
Zuzana Trstenská, prekladateľka, redaktorka
Eva Bolemant, kouč a manažérka kultúry
Paulína Šedíková Čuhová, prekladateľka, VŠ pedagogička
Jakub Kratochvíl, dokumentarista a publicista
Marcel Uhrin, vysokoškolský učiteľ, ekológ, publicista
Michal Šedík, VŠ pedagóg
Zdenka Kollárová, spisovateľka a blogerka
Michaela Meňhartová, prekladateľka
Mária Rojko, knižná dizajnérka, galeristka a kurátorka ilustrácie
Ida Želinská, sociálna poradkyňa, galeristka a kurátorka ilustrácie
Kveta Fajčíková-Hovoričová, novinárka
Marián Milčák, básnik a prekladateľ
Viktor Debnár, kulturní manažer a editor
Martina Hamouzová, grafická dizajnérka
Júlia Oreská, scenáristka a kultúrna pracovníčka
Mária Modrovich, spisovateľka
Jana Vicenová, redaktorka a kultúrna manažérka
Zuzana Bátorová Vahančíková, prekladateľka a redaktorka
Zuzana Demjánová, prekladateľka
Adam Bžoch, literárny vedec, univerzitný pedagóg a prekladateľ
Jana Šlinská, social media manažérka
Zoltán Németh, básnik, literárny historik
Ľuba Lesná, publicistka, spisovateľka
Dávid Koronczi, grafický dizajnér, vizuálny umelec a pedagóg na VŠVU
Barbara Vojtašáková, kultúrna pracovníčka a režisérka
Tamara Leontievová, marketingová manažérka
Simona Prokopec Fochlerová, organizátorka ceny Anasoft litera
Jakub Juhás, spisovateľ a kurátor
Mária Hejtmánková, komunikačná manažérka ceny Anasoft litera
Jaroslav Tvrdoň, spisovatel a nakladatel
Juliana Sokolová, poetka
Juraj Koudela, vydavateľ
Emma Vičanová, organizátorka projektu Medziriadky, študentka divadelnej dramaturgie
Pavol Lyrik Remiaš, poet a raper
Angela Repka, prekladateľka
Peter Darovec, kritik
Magdalena Bystrzak, literárna historička a publicistka
Vlasta Hochelová, poetka a prozaička
Igor Hochel, literárny kritik a básnik
Jozef Makar, kníhkupec
Linda Chopin, spisovateľka
Šimon Čižmár, doktorand literárnej vedy, organizátor projektu Medziriadky
Jana H. Hoffstädter, vydavateľka
Vladimír Michal, vydavateľ a kníhkupec
Miroslav Balaštík, nakladatel
Tomáš Forró, spisovateľ
Zdenko Pavelka, nakladatel a publicista
Eva Sajanová, hudobníčka a študentka dokumentárnej réžie
Štefan Szabó, hudobník
Martina Szabóová, kultúrna pracovníčka
Nina Podmanická, kritička
Eva Lavríková, prekladateľka a knihovníčka
Ľubica Hustá, kunsthistorička, editorka
Alžbeta Vrzgula, dramatička a režisérka
Ivana Taranenková, literárna vedkyňa
Matej Ivančík, historik
Karol Prudil, knižný dizajnér


reklama
Ads by FatChilli

Rádio Expres si drží prvenstvo v počúvanosti

Rádio Expres si drží prvenstvo 

v počúvanosti 

Rádio Expres si drží prvenstvo v počúvanosti, naladilo si ho 29,9 percenta poslucháčov. Vyplýva to z aktuálnych výsledkov prieskumu počúvanosti Radioprojekt, ktorý realizuje spoločnosť Median SK. TASR ich poskytla zástupkyňa spoločnosti Linda Kleinertová.
Druhým najpočúvanejším je Fun rádio s 20,2-percentnou podporou poslucháčov. Rádio Slovensko počúva 19,9 percenta respondentov. Rádio Europa 2 má počúvanosť 18,1 percenta a Rádio Vlna 15 percent. Nasledujú Rádio Melody s 11,4 percenta a Rádio Regina, ktoré si naladilo 7,5 percenta poslucháčov.
Najväčší podiel na trhu patrí Rádiu Expres s 20,3 percenta, nasleduje Fun rádio s hodnotou 14,9 percenta, Rádio Slovensko dosiahlo 14,4 percenta. Rádio Europa 2 má 12,9 percenta a Rádio Vlna 10,3 percenta. Podiel 8,4 percenta má Rádio Melody a 3,4 percenta Rádio Regina. Ostatným rozhlasovým staniciam patrí 15,4-percentný podiel na trhu.
Celková počúvanosť rádií v parametri "počúval posledný týždeň" predstavuje 79,4 percenta, čo je 3.516.000 poslucháčov vo veku 14 až 79 rokov. Každý deň počúva rádio vyše 2,2 milióna ľudí (51,1 percenta populácie). V priemere každý občan SR počúva denne rádio takmer hodinu a 42 minút.
Spoločnosť Median SK realizuje kontinuálny prieskum Radioprojekt od apríla 2009. Zverejnené výsledky zbierali od 16. septembra 2024 do 15. decembra 2024. Prieskum bol realizovaný na vzorke 3269 respondentov, občanov SR vo veku 14 až 79 rokov.


Zdroj: TASR

Csodaszép Felvidék! Magyar föld

Csodaszép Felvidék! Magyar föld




Náhodne, ale s patričným napätím a záujmom masochistu som si pozrel dokument o príprave a realizácii novej inštrumentálnej podoby štátnej hymny.

Dokument nemal autorov. Niet divu. Taký paškvil sa dal len ťažko rozdýchať. Sedemdesiate roky minulého storočia, strihnuté pikom.

Dojímavé kríže, Ježiš, kroje a weed.A vyjadrenia velikánky z Kitsee a Pamíra 2. Pamír si aj poplakal. Nuž, aj ja. Od smiechu.

Nikoho nie je veru nutné navštíviť s nožnicami na plech, a lepšie sa mu pozrieť na nechty, ale so sekerou a žeravýn kutáčom.

V dokumente mi však rozhodne chýbali vyjadrenia pičúzov ako Koňýk,Peter Tóth, Pavol Kapusta, Marián Greksa, Tibor Eliot Rostas, Danny Kollár a čakateľ Gustáv Murín.

A už vôbec nerozumiem, prečo nás dokumentom nesprevádzali šarmantné a graciózne divy Mimi Šramová a Erika Vincoureková. Taká chyba sa už nesmie opakovať!

To, že Rózsa zaspal v v deväťdesiatych rokoch rokoch na syntezátore ala Michal David nie je naša chyba. Naozaj by mu stačil domček v prírode s klavírom, kde by aj pestoval paradajky. Lebo nám hrozí, že prerobí aj Tichú noc. Veru tak Oskar, čestní ľudia už majú toho dosť a temní ľudia sa boja, však?

Bacon veru pertinet 
Marcus Porcius Cato

8. 1. 2025

Po odvolaní P. Sibylu bude zastupujúcim štatutárom SLC G. Murín

Po odvolaní P. Sibylu bude zastupujúcim



 štatutárom SLC G. Murín

Po odvolaní P. Sibylu bude zastupujúcim štatutárom SLC G. Murín
Bratislava 8. januára (TASR) - Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) v stredu odvolala štatutára Slovenského literárneho centra (SLC) Pavla Sibylu. Potvrdila to v stanovisku riaditeľka odboru komunikácie kancelárie ministerky Petra Bačinská. Zastupujúcim štatutárom bude Gustáv Murín.
Ministerka kultúry v stredu podpísala odvolací dekrét Sibylu, ktorý si ho prevzal. "Tento krok prichádza v nadväznosti na jeho oznámenie, že od 15. januára 2025 nastupuje na rodičovskú dovolenku. V záujme zabezpečenia plynulého chodu organizácie ministerka kultúry rozhodla o vymenovaní nového zastupujúceho štatutára," uviedla Bačinská. SLC predtým informovalo, že Sibylu ministerka odvolala z funkcie bez uvedenia dôvodu.
Za zastupujúceho štatutára vymenujú Gustáva Murína. Ministerstvo kultúry (MK) SR ho označilo za osobnosť s bohatými skúsenosťami v oblasti literatúry, novinárstva a medzinárodnej spolupráce. "Gustáv Murín sa počas svojej kariéry intenzívne venoval organizovaniu literárnych podujatí a konferencií doma i v zahraničí, čím významne prispel k propagácii slovenskej literatúry v medzinárodnom kontexte," priblížila Bačinská. Jeho literárna tvorba podľa MK získala uznanie po celom svete. Je autorom 74 kníh, za svoju prácu získal množstvo ocenení, ako napríklad Cenu E. E. Kischa za literatúru faktu, ocenenie Spolku pražských kníhkupcov, medzinárodnú novinársku cenu a ďalšie uznania. Okrem literárnej tvorby sa venuje novinárskej práci a literárnej kritike.
Slovenské literárne centrum je koncepčným dokumentačným pracoviskom v oblasti pôvodnej literárnej tvorby v Slovenskej republike i slovenskej literárnej tvorby v zahraničí. Je príspevkovou organizáciou ministerstva kultúry.


Zdroj: TASR

Zomrela Winnie Khumalová

Zomrela Winnie Khumalová


Juhoafrická herečka a speváčka Winnie Khumalová zomrela vo veku 51 rokov po krátkej chorobe, oznámila jej rodina. Hudobná kariéra afropopovej speváčky sa začala v 80. rokoch a účinkovala aj v populárnych juhoafrických televíznych seriáloch. TASR o tom informuje podľa stredajšej správy stanice BBC News.
Khumalová je známa najmä vďaka hitu "Live My Life", spolupracovala tiež s významnými juhoafrickými umelcami. Speváčka
zanechala bohaté hudobné a televízne dedičstvo, vydala množstvo sólových albumov a bola tiež sprievodnou speváčkou už zosnulej Brendy Fassieovej.
Hudobné vydavateľstvo Kalawa Jazmee Records, s ktorým spolupracovala, označilo Khumalovú za "skutočnú ikonu", ktorá svojím silným hlasom a "nezabudnuteľnými vystúpeniami" inšpirovala mnohých ďalších umelcov.
"Jej vášeň, talent a oddanosť svojmu remeslu zanechali nezmazateľnú stopu v tomto odvetví, ako aj v srdciach jej fanúšikov," uvádza sa vo vyhlásení vydavateľstva.


Zdroj: TASR