21. 1. 2017

Zomrel Michal Pavlata

Zomrel Michal Pavlata

Vo veku 71 rokov dnes zomrel po dlhej ťažkej chorobe herec, dablér, publicista a pedagóg Michal Pavlata. ČTK to povedal jeho brat, bývalý senátor Josef Pavlata.
Pavlata prešiel na začiatku počas svojej kariéry najprv divadlami v Kladne a Mladej Boleslavi, od roku 1969 potom hral cez 20 rokov v Prahe Na Poříčí v Divadle EFBuriana. Po troch sezónach v Divadle ABC sa stal v roku 1994 na ďalšiu takmer štvrťstoročie členom súboru Činoherného klubu. Jeho nezameniteľný hlas z neho urobil vyhľadávaného rozhlasového a tiež dabingového herca, nahovoril tisícky väčších aj menších rolí - napríklad Michaela Winslow v sérii Policajných akadémií alebo pilota TC v detektívnom seriáli Magnum.
Rodák z Kvasice na Kroměřížsku vyrastal na severe Čiech u Jablonca nad Nisou a už v detskom veku sa objavil na javisku ako recitátor. Koncom 60. rokov vyštudoval Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení a cez komplikácie, spôsobené otcovou emigráciou do Švajčiarska, sa stal uznávaným divadelným hercom. Len pred kamerou Michal Pavlata nikdy nedostal žiadnu naozaj výraznú príležitosť, hoci jeho filmografia číta na osem desiatok snímok.
Pavlata mal aj literárne vlohy, napísal napríklad niekoľko textov pre kapelu Rangers, tvoril scenáre rozhlasových relácií o populárnej hudbe a uplatnil sa aj v novinách ako sloupkař. Písal pre Lidové noviny, jeho futbalové postrehy vydával tiež denník Sport. Medzi rokmi 1999 a 2006 bol tiež členom Rady Českého rozhlasu.

Copyright © ČTK 2017

TO JE TV!

TO JE TV!
20. 1. 2017

TO SÚ NOVINY!
TO SÚ NOVINY!
Image may contain: text

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS


Na Slovensku začali opäť vychádzať ľavicové noviny Úsvit. Prvýkrát vyšli v roku 1995, posledné tri roky sa v stánkoch neobjavovali. Ich šéfredaktorom je znova bývalý komunistický poslanec Národnej rady SR Ivan Hopta.
Mesačník chce prinášať alternatívne spravodajstvo z diania na Slovensku i vo svete. "Cieľom je písať o tom, o čom iné noviny nepíšu," skonštatoval Hopta. Avizoval, že priestor by mali dostávať všetky ľavicové strany a hnutia, ktoré sa snažia zmeniť nepriaznivý vývoj v spoločnosti.

Copyright © TASR 2017

Matica slovenská je znepokojená útokmi proti predstaviteľom SR aj iných štátov

Matica slovenská je znepokojená útokmi proti
 
predstaviteľom SR aj iných štátov


Matica slovenská je znepokojená aktuálnymi aktivitami skupiny občanov a médií, ktoré sa považujú za jediných vykladačov pravdy, demokracie a slušnosti. Najnovšie sa agresívne útoky vzniesli proti oficiálnym predstaviteľom Slovenskej republiky aj iných štátov. Vo vyhlásení to napísali predseda Matice slovenskej Marián Tkáč a správca Matice slovenskej Maroš Smolec.
Vyjadrenia predstaviteľov tzv. bratislavskej kaviarne sú podľa nich stále agresívnejšie a vyvolávajú v slovenskom národe nepriateľskú atmosféru smerujúcu k podpore násilných prejavov. "Ich konania presahujú nielen etické hranice, ale aj trestnoprávnu zodpovednosť. Matica slovenská sa cíti oprávnená k takýmto konaniam sa vyjadrovať, nakoľko priamo ohrozujú morálnu podstatu slovenského národa," uvádza sa vo vyhlásení.
Matica slovenská je podľa jej predsedu a správcu národnou ustanovizňou, ktorej úlohou je aj spájať Slovákov a Slovenky v mene kultúrneho dedičstva a odkazu našich predkov.

Copyright © TASR 2017

VÝROKY TÝŽDŇA

  VÝROKY TÝŽDŇA
        

Znesiem karikatúru na celú stranu, znesiem aj nevzdelanosť redaktorov, akým je pán Pataj, ktorý napíše, že som si o sedem stupňov polepšil hodnosť, a znesiem aj to, že jeden deň píše redaktor Denníka N o žltých vlakoch a druhý deň o armáde. Možno by som sa zamyslel, či nemajú nejakú špeciálnu úhradu od ľudí, ktorých ja kritizujem. Či už od RegioJetu či EPH. Ale určite verejne vyzývam Denník N k tomu, aby okamžite po skončení tejto tlačovej besedy stiahol z portálu Cynickej obludy fotografiu, kde je napísané, "už ma neoslovujte K.O..., už ma oslovujte kapitán Danko. Pretože sa dnes hanbím ísť domov k svojim synom. Dostal som túto fotografiu od môjho 15 ročného syna, ktorý sa dnes pýtal, či je normálne, aby v Slovenskej republike jeho otca oslovovali takým spôsobom.Verejne vyzývam Denník N, aby mi oznámil sumu, ktorou mi prispeje za túto urážku, a ja sám osobne prispejem touto sumou pre pozostalých vojakov a keď nie, budem sa o ňu súdiť..."
Andrej Danko

"Můj syn se narodil jako světoobčan, má americké občanství s tím, že vystudoval britskou školu, i angličtinu jako druhý rodný jazyk. Zamiloval si Francii a většinu času teď tráví tam. Nebudu se zlobit, když se rozhodne žít nastálo jinde,...Moc bych si přála, aby byly naše hranice zamčené na sto západů. Česko je náš domov, naše hnízdo, naše zázemí. Žijeme v nádherné zemi, kterou bych nevyměnila za žádnou na světě. Je naše a neměli bychom se o ni jen tak s někým dělit."
Lucie Bílá


"Celé kultúrne Slovensko si už tretí deň láme hlavu nad tým, ako môže niekto pri udeľovaní štátnych vyznamenaní spáchať taký kultúrny zločin, také barbarstvo, že uprednostní pred slávnym textárom a dramaturgom Borisom Filanom provinčného manažérika Pohody Kaščáka, ktorý dokázal pošpiniť pravicovou rusofóbnou politikou ešte aj hudobný festival... Konečne sa na to prišlo. Filan má na americkej ambasáde chybný kádrový posudok, lebo písal texty pre "socialistický" Elán. Navyše, Kiska mal aj osobný dôvod - nasledovný Filanov text považuje za výsmech svojej celoživotnej kariére v nebankových subjektoch: "Aj keď bez peňazí, žiadne dlžoby, sme ako vtáci, aj keď bez peňazí, je streda našich zlatých čias." Ľudia bez dlžôb?! Tešiaci sa, že sú bez peňazí?! Kde by, preboha, bolo s takýmito ľuďmi Kiskovo podnikanie! Veď by skrachoval! Filan od Kisku v živote štátny rád nedostane. Je to osobné ☺"
Luboš Blaha


„Chcem vás poprosiť, aby ste naozaj aj vy pomáhali ľuďom, nielen v spôsobe depresií a života, ktorý na konci bude len čierny bod, ktorý bude hovoriť len o tom, že všetko je zlé.“
Andrej Danko


"V sobotu bol v Bratislave slovensko-ruský večierok Starý/Nový rok. Dopadol veľmi dobre. Keď folklórny súbor z Bratislavy-Rače zahral a zaspieval Kalinku, všetci začali hovoriť spontánne po rusky. Na budúci rok zopakujeme."
Ján Čarnogurský


"Páter Halík by už opravdu měl přestat naslouchat hlasům z pekla,“
Jiří Ovčáček

"Trump určite prišiel a okamžite vyrazil za moskovskými prostitútkami. Je to dospelý človek a okrem toho muž, ktorý sa dlhé roky podieľal na organizácii súťaží krásy. Spoločensky sa stýka s najkrajšími ženami sveta. Pokladám za ťažko uveriteľné, že utekal do nejakého hotela, aby sa tam stretol s našimi dievčatami so zníženou spoločenskou zodpovednosťou.,"
Vladimir Putin


„Čudujem sa, že ľudia dokážu pozerať televízne spravodajstvo na komerčných televíziách, ale aj vo „verejnoprávnej“ RTVS, pretože to, čo sa na nich denne valí, je informačná žumpa. Pred revolúciou kontrolovala médiá vládnuca strana, dnes cenzurujú mainstream oligarchovia a tretí sektor. Oni rozhodujú o tom, komu zničia existenciu v priebehu troch dní a osemdesiat percent národa im na to skočí.“
Lenka EremiášováTO JE TV! Ako nasnímať vraha z Melbourne

TO JE TV!

Ako nasnímať vraha z Melbourne

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Rok 2016 bol najkrvavejším "v dejinách afganských médií": pri rôznych útokoch v tejto krajine zahynulo až 13 tamojších novinárov. V svojej správe to dnes uviedla monitorovacia organizácia Afganský výbor pre bezpečnosť novinárov.Podľa zverejnených údajov bolo 13 novinárov zabitých a ďalších šesť zranených. Zdokumentovaných je tiež "30 prípadov bitia, 35 prípadov zastrašovania a 17 prípadov zneužívania a zlého zaobchádzania". Celkovo je tak známych 101 prípadov násilia voči novinárom, čo predstavuje oproti roku 2015 nárast o 38 percent.Polovica zaznamenaných incidentov je spájaná s afganskou vládou, zatiaľ čo radikálne islamistické hnutie Taliban sa na nich podieľalo 20 percentami. Vo väčšine zvyšných prípadov boli páchateľmi neznámi jednotlivci.Zvýšené ohrozenie zo strany Talibanu okrem iného znamenalo, že novinári a médiá v "nebezpečných oblastiach" sa museli uchyľovať k výraznej samocenzúre, upozornila uvedená organizácia.Zoskupenie Nai, ktoré podporuje otvorenosť médií v Afganistane, uviedlo ešte v decembri, že od začiatku roka 2016 bolo tejto krajine usmrtených 14 novinárov. Ďalších 23 podľa nej zranili, 43 zbili a 337 sa vyhrážali smrťou. 
Televízna stanica ESPN stiahla z vysielania počas melbournských grandslamových Australian Open komentátora Douga Adlera po znevažujúco interpretovateľnej poznámke na adresu americkej tenistky Venus Williamsovej. Keď upozorňoval na ofenzívny prístup niekdajšej jednotky svetového rebríčka počas jej stredajšieho duelu 2. kola so Švajčiarkou Stefanie Vögeleovou (6:3, 6:2), použil slovné spojenie znejúce "gorilia taktika", pričom však foneticky prichádzalo do úvahy aj podotknutie "guerillová taktika".
"Mimovoľne som zvolil nevhodné slovo," skonštatoval Adler a trval na verzii s guerillou. Mnohí diváci však počuli gorilu a prejavili rozhorčenie prostredníctvom sociálnych sietí. Vedenie ESPN pre The Associated Press uviedlo: "Doug Adler si mal počínať opatrnejšie pri výbere výrazov. Ospravedlnil sa a my ho po zvyšok turnaja nebudeme nasadzovať do služieb."
Rozruchu v súvislosti s médiami na AO sa pritom nevyhla ani Serena Williamsová, mladšia sestra Venus. Keď na tlačovej besede po jej štvrtkovom víťazstve 6:3, 6:4 nad Češkou Luciou Šafářovou takisto v 2. kole označil jeden z novinárov jej výkon za rozpačitý, ohradila sa a vyžiadala si odvolanie takéhoto tvrdenia.


©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Niektorí americkí novinári zrejme nedostanú povolenie k účasti na tlačových konferenciách Donalda Trumpa v Bielom dome. Nastupujúci prezident to dnes povedal televízii Fox News. Trump má už od volebnej kampane nevyrovnané vzťahy s tlačou, terčom jeho kritiky sa napríklad stali televízne kanály CNN a NBC alebo denník The New York Times.
"Príliš veľa novinárov sa chce dostať na tlačovej konferencie, takže budeme musieť vyberať," povedal prezident. Dodal, že o jeho stretnutí s médiami bude taký záujem, že kapacita terajšieho sály nebude stačiť. "Budeme veľmi skoro hľadať nové miesto," predpovedal. Povolenie na účasti bude vydávať Trumpov štáb.
Terajšia sála v Bielom dome vyhradený pre tlačové konferencie má 49 miest. Pridelenie miest pre jednotlivé médiá má na starosti Združenie spravodajcov Bieleho domu (WHCA) a mnohokrát sa dedí z generácie na generáciu. Skoršie prezidenti nechceli do tohto procesu zasahovať, aby sa vyhli podozreniu z protežovania. Až Trumpov štáb podľa agentúry Reuters zvažuje, že zasadací poriadok zmení.
Za hlavný prostriedok komunikácie bude Trump ďalej považovať twitter, kde sa na sledovanie jeho odkazov prihlásilo 20 miliónov užívateľov. "Twitter nemám rád, mám veľa iných vecí, ktoré by som mohol robiť. Médiá sú ale tak nepoctivá, že twitter je jediný spôsob odporu," povedal budúci prezident.

Copyright © ČTK 2017

Zomrel Miguel Ferrer

Zomrel Miguel Ferrer

Vo veku 61 rokov zomrel herec Miguel Ferrer, známy aj z populárnych televíznych seriálov NCIS: Los Angeles či Drzá Jordan.
Ferrer zomrel vo štvrtok vo svojom dome v Los Angeles. Príčinou úmrtia bola rakovina.
Ferrer odštartoval svoju kariéru začiatkom 80. rokov v televíznych seriáloch.
V roku 1990 dostal úlohu agenta FBI Alberta Rosenfielda v seriálovom mystériu režiséra Davida Lyncha Twin Peaks.
Ferrer bol synom herca Josého Ferrera a speváčky Rosemary Clooneyovej. Hollywoodsky herec George Clooney bol jeho bratrancom.

Copyright © TASR 2017

Reklamná pauza,môžete sa...

Reklamná pauza,môžete sa...

19. 1. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Svetová rada motoristického športu odobrila predaj formuly 1. Novým majiteľom najväčšieho balíka akcií prestížneho seriálu sa stane americký mediálny gigant Liberty Media, ktorý zaň zaplatí firme CVC Capital Partners celkovo 4,4 miliardy amerických dolárov (3,9 miliardy eur). Súhlas Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) bol poslednou prekážkou transakcie, ktorú by mali podľa očakávaní dokončiť pred štartom novej sezóny 26. marca v Melbourne. "Počas stretnutia prezentovali zástupcovia nového vlastníka detailnú stratégiu do budúcnosti. Tešíme sa na spoluprácu," uviedla FIA vo vyhlásení.
Za mediálnou spoločnosťou Liberty stojí 75-ročný John Malone, podľa časopisu Forbes 184. najmajetnejší muž planéty. Výšku jeho imania odhadujú na 7,1 miliardy USD. Do športu už investoval kúpou klubu bejzbalovej MLB Atlanta Braves.
Liberty Media odkúpi sto percent podielov v materskej spoločnosti F1 Delta Topco. V marci 2017, keď by sa mala transakcia uzavrieť, bude mať Liberty Media v moci 35,5 percenta akcií "efjednotky". Investuje celkovo 4,4 miliardy USD a okrem toho prevezme súčasné záväzky F1 vo výške 4,1 miliardy USD.
CVC bola doteraz s 35,5 percentami väčšinovým vlastníkom Formula One Group, nasledovala americká finančná spoločnosť Waddell & Reed s vyše 20 percentami. Ecclestonovi patrí 5,3 percenta, prostredníctvom rodinného podniku Bambino Holdings ovláda ďalších 8,5 percent. Doterajší účastinári stále budú mať v moci 65 percent podielov a zastúpenie v rade riaditeľov. Pri uzatváraní obchodu sa operovalo s 8 miliardami USD ako s hodnotou F1 pri zarátaní dlhov.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Sedem ľavicových uchádzačov o francúzsky prezidentský úrad dnes večer zabojuje o priazeň voličov v poslednej televíznej debate pred nedeľňajšími straníckymi primárkami. V predošlej debate divákov najviac oslovili traja exministri - Arnaud Montebourg, Manuel Valls a Benoit Hamon.
Manuel Valls, ktorý sa pre zámer uchádzať sa o prezidentský úrad vzdal premiérskej funkcie, má podľa divákov schopnosti na to, aby sa stal hlavou štátu. Na čele vlády stál v období teroristických útokov a je najhlasnejším obhajcom predlžovania výnimočného stavu.
Ľavicu si ale pohneval kritikou migračnej politiky nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a snahou obmedziť prílev migrantov do Francúzska. Jeho súper v straníckych primárkach Vincent Peillon mu to počas druhej televíznej debaty rád pripomenul.
Ďalší z popredných uchádzačov o stranícku nomináciu, Benoit Hamon, sa zviditeľnil návrhom na uzákonenie tzv. univerzálneho príjmu - teda aby bola každému občanovi nezávisle od jeho sociálnej situácie poskytovaná od štátu rovnaká finančná dávka. Túto dávku vo výške 800 eur mesačne obhajoval aj Jean-Luc Bennahmias.
Najpresvedčivejšie vystupovanie televízni diváci prisudzujú Arnaudovi Montebourgovi. Ako jediný sa pri ostatnej televíznej debate odmietol zapojiť do rozpravy o legalizácii marihuany. Debatu na túto tému pred straníckymi primárkami označil za zbytočnú.
Francúzske médiá zachytili, že aktuálny francúzsky prezident Francois Hollande bol počas druhej televíznej debaty ľavičiarov v divadle a nesledoval ju. Odmietol povedať, ktorého zo siedmich ľavicových kandidátov v primárkach podporí. V kuloároch sa čoraz častejšie objavuje informácia, že to nebude ani jeden z nich, pretože má najbližšie k populárnemu exministrovi hospodárstva Emmanuelovi Macronovi.
Prezidentské voľby vo Francúzsku sa uskutočnia v dvoch kolách: prvé bude 23. apríla a druhé 7. mája. Podľa prieskumov verejnej mienky na postup do druhého kola ašpiruje kandidát pravice Francois Fillon, šéfka Národného frontu (FN) Marine Le Penová a bývalý člen vládnej Socialistickej strany (PS) Emmanuel Macron. Sondáže, naopak, neprajú kandidátovi ľavice, ktorý ešte len vzíde zo nedeľňajších primárok.

Copyright © TASR 2017

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS


Prípadom zverejnených SMS a mailových správ medzi niektorými novinármi a poslancom Národnej rady (NR) SR Gáborom Grendelom sa naďalej zaoberá polícia. Bližšie informácie však neposkytla. Pre TASR to uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl.
"Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru sa predmetným prípadom dôsledne zaoberá. Vzhľadom na prebiehajúce preverovanie nie je možné z taktického hľadiska verejnosť informovať o plánovaných a vykonávaných úkonoch v tomto konaní," odpovedal Wäldl na otázku TASR, či v danej veci sa začalo trestné stíhanie alebo rozhodlo iným spôsobom.
Na existenciu webovej stránky, na ktorej sa mali nachádzať prepisy SMS a mailových správ medzi Grendelom, bývalým šéfom tlačového oddelenia Ministerstva vnútra (MV) SR z čias ministra vnútra Daniela Lipšica, a niektorými novinármi, upozornil podnikateľ Marian Kočner v októbri minulého roka.

Copyright © TASR 2017

TO JE TV!

TO JE TV!

RTVS - mimoriadne zmeny programu .Úmrtie Zdeny Gruberovej

RTVS - mimoriadne zmeny programu
Úmrtie Zdeny Gruberovej

 RTVS so zármutkom prijala informáciu o úmrtí významnej slovenskej herečky Zdeny Gruberovej, ktorá nás navždy opustila vo veku 83 rokov. Jej herecké umenie si budeme pripomínať po celý dnešný večer na Dvojke, ktorá pripravila mimoriadne programové zmeny:

      20.10 h - Keď mesiac páli...
      Televízny portrét herečky Zdeny Gruberovej
      20.40 h - Balada o siedmich obesených
      Filmová adaptácia rovnomennej novely L. N. Andrejeva. Film 
      Martina Hollého je psychologickou sondou do pocitov ľudí
      čakajúcich na popravu. Zdena Gruberová sa predstaví v úlohe
      Táni.
      21.40 h - Televízne hry s kráľovskou 
      tematikouSpomínanie na televíznu tvorbu
      Česť jej pamiatke.

Zomrela Zdena Gruberová

Zomrela Zdena Gruberová

Významná slovenská herečka Zdena Gruberová zomrela vo veku 83 rokov v stredu 18. januára v Bratislave, agentúru SITA o tom informovali zo Slovenského národného divadla. Slovenské národné divadlo (SND) prijalo s veľkým zármutkom správu o úmrtí jednej z významných slovenských herečiek, dlhoročnej členky Činohry SND Zdeny Gruberovej. O termíne poslednej rozlúčky s umelkyňou bude národné divadlo informovať, uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. „Stretnutie s touto krehkou noblesnou dámou, tragédkou, ktorá mala zmysel pre komediálne herectvo, umelkyňou s ušľachtilým srdcom, bolo vždy udalosťou - v divadle, na filmovom plátne, televíznej obrazovke, či pri počúvaní rozhlasu,“ pripomenula Pažítková v nekrológu zverejnenom na webstránke SND.
Zdena Gruberová sa narodila 24. novembra 1933 v Šenkviciach (okres Pezinok) a zomrela 18. januára 2017 v Bratislave. „V mladosti netušila, že si ju získa Tália, rozhodla sa študovať na obchodnej akadémii. So školou však boli na Hamletovi a Jozef Budský v hlavnej úlohe vyžaroval energiu, ktorej neodolala. Vtedy si ani nepomyslela, že by raz na javisku SND mohla v Hamletovi hrať Oféliu. Stalo sa tak v roku 1964 a po jej boku bol Karol Machata, azda jej najčastejší javiskový partner v budúcnosti. V tom istom roku stvárnila aj Maggie v Millerovej hre Po páde a Stellu v hre Tennessee Williamsa Električka zvaná túžba,“ uviedla v nekrológu o Gruberovej tlačová tajomníčka SND. Pažítková pripomenula, že na začiatku divadelnej cesty Zdeny Gruberovej bola poézia. Július Pántik a František Dibarbora jej odporúčali, aby sa prihlásila na bratislavské Konzervatórium. Ako 21-ročná prešla v roku 1954 z martinského divadla do SND a keď mala dvadsaťdva, stvárnila Júliu – azda jej najobľúbenejšiu postavu. „Z mladistvých prefíkaných šibaliek s príznačným osobným šarmom, sa pomerne rýchlo prepracovala až k Shakespearovi, k postavám, ktoré sú snom každej mladej herečky,“ uviedla v tom čase o Gruberovej jedna z divadelných kritík. Na javisku Činohry SND, ktorej bola členkou od septembra 1954 do konca roka 1998, stvárnila deväť desiatok postáv - tragické, dramatické, aj komické. „V Shakespearovi hrala Júliu, Oféliu, Hermiu, Regan, aj jednu z Veselých panien z Windsoru, vytvorila psychologickú štúdiu Maggie v Millerovej hre Po páde, zažiarila ako Linda v jeho hre Smrť obchodného cestujúceho, bola skvelou Evou v Madachovej Tragédii človeka, Anti v Karvašovej hre Antigona a tí druhí, Princeznou Eboli v Schillerovom Donovi Carlosovi aj Stellou v dráme Električka zvaná túžba T. Williamsa. Všetko sú to náročné dramatické úlohy,“ pripomenula herecké majstrovstvo Gruberovej Izabela Pažítková.
„Ako herečka som považovala za veľkú česť hrať v SND s vynikajúcimi partnermi. S obecenstvom som si vždy rozumela a dúfam, že ani režisérov som nesklamala. Zahrala som si naozaj množstvo krásnych postáv,“ povedala sa Gruberová pri príležitosti svojho 80. jubilea. „Je to fantastický pocit stáť na javisku, hrať dobrú rolu v dobrej inscenácii. Vtedy nemyslíte na to, či máte peniaze, starosti... Možno sa to nedá celkom prirovnať k pocitu lekára, ktorý práve niekomu zachránil život, ale možno ja niekomu na tom javisku zasa vrátim dôveru v niečo, čomu už neverí. Je to prekrásne povolanie,“ cituje ďalej nekrológ herečku.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Reklamná pauza,môžete sa...

Reklamná pauza,môžete sa...

18. 1. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Dosluhujúci prezident Spojených štátov Barack Obama sa v utorok neočakávane objavil na záverečnom tlačovom brífingu v Bielom dome, kde vyzdvihol kvality svojho hovorcu Josha Earnesta. Obama vychválil najmä Earnestovu "múdrosť a zrelosť" a dodal, že jednou z jeho najlepších vlastností je čestnosť.
Earnesta ďalej opísal ako neoblomného muža, ktorý nie vždy robil to, čo by si priali iní. Do maximálnej možnej miery sa však podľa prezidenta snažil zdieľať víziu a politiku vlády. Obama podotkol, že Earnesta pozná už takmer desať rokov, a to od vtedy, ako sa pridal k jeho tímu v štáte Iowa počas kampane pred voľbami v roku 2008.
Earnest mal v utorok v Bielom dome svoj posledný tlačový brífing a návšteva Obamu ho zjavne prekvapila. Začudovaní boli aj zúčastnení novinári, na ktorých kvality zase poukázal samotný hovorca. Earnest povedal, že žurnalisti zastávali významnú rolu a dopomohli k tomu, aby bol Obama lepším prezidentom aj štátnikom.
Záverečnú tlačovú konferenciu v prezidentskom úrade bude mať Obama dnes. Novozvolený prezident Donald Trump sa svojej funkcie ujme v piatok zložením prísahy na slávnostnej inaugurácii.

Copyright © TASR 2017

Proti politickým zásahom do spravodajstva - symbolická blokáda

Proti politickým zásahom do 

spravodajstva - symbolická blokáda

Príďte spolu s nami vyjadriť nesúhlas s politickými zásahmi do spravodajsta RTVS. RTVS je verejno-právna inštitúticia, ktorá má slúžiť verejnému záujmu a nie záujmom vybraných politikov a strán. Platíme si ju my občania a občianky.
Momentálne takéto neakceptovateľné politické zásahy reprezentuje zdiskreditovaný šéf spravodajstva Lukáš Diko. Jeho návrat na riaditeľskú stoličku je výsmechom objektívnosti spravodajstva o ktoré by sa RTVS mala snažiť.
Vedenie RTVS nepočkalo ani na závery medzinárodnej nezávislej komisie odborníkov z oblastí ako ako novinárska etika, konflikt záujmov a politický lobbing.

TV JOJ NEWS

TV JOJ NEWS

Televízia Joj odvysiela v stredu večer nový rodinný seriál Prázdniny. V hlavných úlohách sa v ňom predstavia Ľuboš Kostelný, Marko Igonda a Tomáš Matonoha, ktorí stvárnili troch bratrancov Jana, Zdena a Laca. Ich seriálové manželky Mariku, Klaudiu a Dášu si zahrali Zuzana Norisová, Kristína Greppelová a Lucia Siposová a skupinku šiestich detí Adelka Heftyová, Miška Rovňáková, Andy Kummer, Karolína Kubánková, Markus Filipko a Samuel Kennedy.
Jano, Zdeno a Laco nie sú len rodina, ale aj najlepší kamaráti, ktorí majú množstvo veselých spomienok na detstvo - najmä na dedovu chalupu na Myjave. Pod vplyvom alkoholu na Zdenovej svadbe sa preto rozhodnú, že rovnaké prázdniny plné zážitkov doprajú aj svojim deťom a vyrazia s nimi na dvojtýždňovú výpravu do lona prírody, kde majú v pláne dosýta si vychutnať ticho, slobodu a pokoj od manželiek. Marika, Klaudia a Dáša sú však od prvej chvíle skeptické - myslia si, že ich muži sami s deťmi dva týždne nevydržia. Chlapov však motivuje najmä Lacova stávka s Dášou - ak to zvládnu, dovolí mu totiž vypratať garáž, postaviť v nej skúšobňu a oživiť zašlú slávu svojej skupiny Ofsajd. Zdeno zas výpravu do minulosti berie ako príležitosť zblížiť sa so svojou čerstvo vyženenou dcérou Lily a Jano verí, že jeho deťom život v chalupe uprostred divočiny zocelí charakter. Ich idylické predstavy však okamžite narazia na odpor - na chalupe nie je signál ani internet, decká sa nudia a hádajú. Muži tak musia siahnuť až na dno svojich síl, aby na chalupe vydržali dva týždne a nezbláznili sa. Scenár seriálu napísali Kristína Cibulková a Stano Guštafík a jeho réžiu sa postaral Ivan Predmerský.
Tomáša Matonohu scenár už od začiatku oslovil. „Mňa veľmi zaujala tá látka. U nás v Čechách máme slávny film S tebou mě baví svět, ktorý som videl už ako malé dieťa a mám ho rád aj teraz ako rodič, takže tá téma mi bola veľmi blízka,“ povedal pre agentúru SITA. Najväčšou výzvou bola podľa neho práca s deťmi. Štáb i dospelí herci sa im totiž museli na pľaci každú chvíľu prispôsobovať. „Deti nemôžete za žiadnych okolností prispôsobovať nejakému rytmu, naopak, to vy sa musíte maximálne prispôsobiť im, aby cítili, že to natáčanie je pre nich zábava a že to je hra a nie nejaká drina. Ja už som niekoľkokrát točil s deťmi a tak už viem, že keď sú menšie, tak nie sú nejako schopné psychicky spracovať, že niečo musia urobiť desaťkrát, keď to už urobili dvakrát... Navyše každý z nich je iný, takže ich bolo občas náročné vyladiť, ale keď sa to podarilo, tak boli geniálni,“ uviedol Matonoha. „Bola to výborná skúsenosť. Pred deťmi musíte byť neustále v pokoji a nemôžete sa pred nimi rozčúliť. Oni tú energiu od vás potom totiž preberú a môžu potom zbytočne znervóznieť,“ dodal.
Marka Igondu naučilo zas nakrúcanie s deťmi väčšej pokore. „S deťmi je to vždy náročné, deti a zvieratá to je ťažká kategória, ale musím povedať, že Ivan Predmerský sa s tým vysporiadal perfektne. My sme mohli prispieť akurát sústredenosťou a profesionalitou. Dodalo mi to ešte väčšiu pokoru k môjmu remeslu a som rád, že sme mohli byť vzorom a príkladom pre mladých začínajúcich hercov,“ uviedol 42-ročný Žilinčan, ktorý zároveň ocenil, že seriál je založený na situačnom humore. „Nie je to nič vykonštruované, nemuseli tam byť žiadne retardované postavy, všetko to má hlavu aj pätu, skutočne to je dobre vymyslené a to sa mi strašne páči. Aj téma je iná ako doteraz, ja som si to nesmierne užíval, atmosféra pri nakrúcaní bola úplne perfektná, priestor ako taký aj tá skupina ľudí, ktorá na seriáli pracovala, tím na seba počul, bola medzi nimi akcia-reakcia, hneď ste cítili chémiu - to sú všetko atribúty, ktoré z tej mozaiky vytvoria niečo, čo má hodnotu. A ja už som starší herec, takže pre mňa sú to veci, ktoré už vyslovene vedome vyhľadávam,“ ozrejmil.
Premiérovú časť seriálu uvedie televízia Joj v stredu o 20:35. Ďalej ho plánuje vysielať raz týždenne v rovnakom čase. Jedna časť pritom potrvá 45 minút.©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

17. 1. 2017

Vyhlásenie dekana Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave k medializovaným názorom a postojom študenta PdF TU

 Vyhlásenie dekana Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity

 k medializovaným názorom a postojom študenta PdF TU

Dňa 16. 1. 2017 som z viacerých zdrojov dostal informácie o názoroch študenta Pedagogickej fakulty TU v Trnave Jozefa Repku, ktoré zverejňuje na sociálnej sieti vo svojom osobnom profile.
Zoznámil som sa s obsahom týchto vyjadrení a pokladám ich za absolútne neprijateľné a nebezpečné, pretože sú založené na princípe rasovej a sociálnej neznášanlivosti a obdive voči tomu najhoršiemu, čo, žiaľ, tvorí súčasť moderných dejín ľudskej civilizácie. Súčasne konštatujem, že ide o názory a konanie, ktoré hrubo poškodzujú meno Trnavskej univerzity v Trnave i jej pedagogickej fakulty.
V tejto súvislosti som, rešpektujúc slobodu prejavu, no s vedomím jej hraníc, inicioval konanie, ktoré mi umožňujú interné predpisy našej vysokej školy. Súčasne chcem toto cestou poďakovať všetkým, ktorí mňa, mojich kolegov i vedenie univerzity o probléme informovali i všetkým, ktorí v mene zamestnancov i študentov na túto situáciu doposiaľ verejne kriticky reagovali.
 Prof. PaedDr. René Bílik, CSc.
dekan PdF TU

Zomrel Jan Borna

Zomrel Jan Borna

Po dlhej chorobe včera vo veku 56 rokov zomrel divadelný režisér a básnik Jan Borna. V posledných rokoch bol členom umeleckého vedenia pražského Divadla v Dlouhé.
Špecializoval sa na tvorbu pre deti a na rodinné divadlo pre všetky generácie.
Borna vyštudoval teóriu kultúry na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a réžiu na DAMU. Bol členom Voľného spojenia režisérov, režíroval v brnenskom HaDivadle (1985-1986), bábkovom divadle DRAK alebo Realistickom divadle v Prahe. V rokoch 1993-1996 bol umeleckým šéfom a režisérom dejvického divadla. Spoluzakladal divadlo Vizita. Od roku 1990 viedol ateliér herectvo na katedre alternatívneho a bábkového divadla DAMU. Od roku 1996 bol režisérom a členom umeleckého vedenia Divadla v Dlouhé. K jeho najúspešnejším inscenáciám patrí divadelné stretnutie s Petrom Skoumalom a jeho detskými pesničkami Keby prasa malo krídla, ktoré sa v Divadle v Dlouhé hralo od jeho založenia v roku 1996 až do roku 2013 a dosiahlo takmer 300 repríz. Mnohých ocenení sa tiež dočkala divadelné revue podľa Malé vianočný poviedky Ľudovíta Askenazyho Ako som sa stratil, ktorá sa stala najlepšou činoherný inscenácií roka 2000.
Okrem divadelných textov písal Borna tiež básne. Vyšli mu zbierky Malé prosby, Veselá čakáreň, Krajina nad parapetom, Na dosah a O láske a o ničom.

Copyright © ČTK 2017

Odpoveď podľa Zákona o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve

Odpoveď podľa Zákona o periodickej
tlači a agentúrnom spravodajstve


Agentúra SITA uverejňuje odpoveď na základe Zákona č. 167/2008 § 8 (právo na odpoveď), o ktorú požiadal Marek Jankulár riaditeľ spoločnosti Zlatý vek, o.z.. Odpoveď súvisí so správou: NITRA: Úrad pre dohľad prešetruje úmrtia klientov v DOS Zlatý vek, ktorú agentúra SITA vydala 12. januára 2016 o 09:21 pod číslom 0041.

Znenie odpovede:

V článku "Úrad pre dohľad prešetruje úmrtie klientov v DOS Zlatý vek" uverejnenom dňa 12.1.2017 na stránke SITA bolo uvedené nepravdivé skutkové tvrdenie poslankyne Nitrianskeho samosprávneho kraja Renáta Kolenčíková vo vzťahu k Domu ošetrovateľskej starostlivosti prevádzkovanom Spoločnosťou Zlatý vek, o.z. v Nitre, keď Renáta Kolenčíková uviedla: "Ja som sa tam bola anonymne pozrieť a naozaj, keď som videla a hlavne cítila ten smrad, tú špinu... Tí ľudia neboli prebalení a nebolo o nich postarané tak, ako by v 21. storočí malo byť".
Anonymná návšteva budovy Dom ošetrovateľskej starostlivosti Zlatý vek v Nitre nie je možná, nakoľko budova je chránená elektronickým zámkom s bezpečnostným kódom a kamerovým systémom, po vstupe do budovy musí každý návštevník nahlásiť personálu koho ide navštíviť.
Od začiatku činnosti v decembri 2014 sme s rôznymi časovými odstupmi absolvovali niekoľko kontrol rôznych inštitúcií ako sú Regionálny úrad verejného zdravotníctva, sestra Nitrianskeho samosprávneho kraja, lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja, revízni lekári zdravotných poisťovní a pod., pričom žiadna kontrola nekonštatovala porušenie povinností pri poskytovaní starostlivosti. V súvislosti so schvaľovaním VZN nás navštívili dve poslankyne Nitrianskeho samosprávneho kraja - lekárky z komisie zdravotníctva, ktoré sa po návšteve o zariadení a práci zamestnancov DOS vyjadrili pochvalne. DOS pravidelne navštevujú prednostovia, lekári a tiež sociálni pracovníci FN Nitra.
List pána v Vrábeľ, ktorý spomínala poslankyňa Kolenčíková sme dostali aj my a musíme uviesť, že táto pani v našom zariadení nezomrela.
Poslankyňa Kolenčíková nás nikdy nekontaktovala, aby si overila informácie, ktoré tvrdila na zasadnutí zastupiteľstva NSK, preto si kladieme otázku, aký úmysel v skutočnosti sledovala.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v súčasnosti vykonáva šetrenie dvoch podaní, z ktorých ale jedno nesmeruje na poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti v DOS Zlatý vek.

Cena Š. Mašlonku 2016

Cena Š. Mašlonku 2016

Cenu Štefana Mašlonku za kvalitu služieb pre akreditovaných novinárov dostali od vedenia KŠR SSN organizátori bratislavských ME v krasokorčuľovaní a pracovníci tlačového strediska na pretekoch Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v Jasnej.

Klub športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov (KŠR SSN) udelil za rok 2016 dve Ceny Štefana Mašlonku. Obe sa dostali do rúk organizátorom významných športových podujatí, ktoré v roku 2016 boli na území Slovenska. Cenu Štefana Mašlonku za kvalitu služieb pre akreditovaných novinárov dostali od vedenia KŠR SSN organizátori bratislavských ME v krasokorčuľovaní a pracovníci tlačového strediska na pretekoch Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v Jasnej.
Trofej s menom legendárneho rozhlasového reportéra, novinára a gestora tlačových stredísk na mnohých významných medzinárodných súťažiach a šampionátoch na území bývalého Československa už dve desaťročia udeľuje KŠR SSN podľa vzoru Medzinárodnej asociácie športovej tlače (AIPS). Hrdiť sa ňou môžu organizátori, ktorí podľa referencií akreditovaných novinárov pripravili počas športovej akcie najkvalitnejšie tlačové služby. Za minulý rok k nim patrila aj Janka Tuhá, ktorá pomáhala v tlačovom stredisku bratislavských ME v krasokorčuľovaní. Svojou prácou tiež prispela k spokojnosti približne 200 novinárov z mnohých krajín sveta, medzi ktorými nechýbali ani zástupcovia médií z Japonska, Číny či Kórejskej republiky.
"Za šestnásť rokov novinárskej práce som si myslela, že najťažšou vecou v našej profesii je zabezpečiť kvalitné spravodajstvo pre čitateľa a poslucháča, ktorý vie byť k našej práci veľmi kritický. Po šampionáte v Bratislave, počas ktorého som bola na druhej strane barikády, som pochopila, že najťažšie je vytvoriť novinárovi na veľkom medzinárodnom podujatí také služby, s ktorými by bol spokojný. To je fakt ťažká robota a veľká výzva, ktorú sme všetci v organizačnom výbore prijali za svoju. V podobnom duchu sa vyjadril aj Maroš Sýkora, ktorý mal patronát na tlačovými službami počas pretekov Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní žien v Jasnej. Šéfoval skupine ľudí, ktorá mala na starosti servis a služby pre približne 200 novinárov z desiatich krajín. Aj vďaka ich nasadeniu išiel zo Slovenska do sveta signál o tom, že dokážeme na vysokej medzinárodnej úrovni zorganizovať aj tie najväčšie športové podujatia.
Súčasťou slávnosti, ktorú KŠR SSN zorganizoval v Národnom tenisovom centre (NTC) v Bratislave, bola aj oficiálna gratulácia najstaršiemu slovenskému športovému novinárovi Jozefovi Kšiňanovi, ktorý sa 3. januára 2017 dožil deväťdesiatky. K životnému jubileu mu gratulovali nie iba predseda KŠR SSN Tomáš Grosmann, čestný prezident SOV František Chmelár, ale aj Športová legenda Marianna Némethová - Krajčírová. Ku gratulantom sa veľkým potleskom pridali aj všetci prítomní zástupcovia slovenských médií.

Od roku 2000 má cena týchto držiteľov:

2000: Závodisko Bratislava a basketbalový klub SCP Ružomberok.
2001: ME v krasokorčuľovaní a Slovenský tenisový zväz (STZ).
2002: ME vo vodnom slalome v Čunove a STZ.
2003: Svetový pohár v biatlone v Osrblí a hádzanársky klub MŠK Považská Bystrica.
2004: STZ za daviscupový zápas Slovensko - Nemecko.
2005: cyklistické preteky Okolo Slovenska a STZ za daviscupové zápasy a turnaj Tatra banka Open.
2006: MFK Ružomberok za zápasy futbalovej Ligy majstrov.
2007: Atletický most v Dubnici nad Váhom.
2008: STZ za daviscupový zápas Slovensko - Srbsko.
2009: MŠK Hlohovec za hádzanárske podujatia.
2010: MŠK Žilina za zápasy skupinovej fázy Ligy majstrov vo futbale.
2011: majstrovstvá sveta vo vodnom slalome v Čunove.
2012: Slovenský futbalový zväz za kvalifikačné zápasy ME hráčov do 21 rokov.
2013: majstrovstvá Českej a Slovenskej republiky v cestnej cyklistike a Medzinárodný maratón mieru.
2014: ČSOB Bratislava Marathon.
2015: Slovenský tenisový zväz za turnaj Slovak Open.
2016: majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní v Bratislave a Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní v Jasnej.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Zomrel Fero Hora

Zomrel Fero Hora


Prvý slovenský dídžej, moderátor a hudobný publicista Fero Hora zomrel v pondelok 16. januára vo veku nedožitých 69 rokov v Bratislave. TASR o jeho úmrtí dnes informoval syn Andrej Hora.
Dlhoročný hudobný redaktor Slovenského rozhlasu sa narodil 3. októbra 1948 v Rimavskej Sobote. Maturoval v roku 1967 na Strednej priemyselnej škole spojovej techniky v Banskej Bystrici. Počas vojenskej služby v Rychnove nad Knežnou bol manažérom a konferencierom skupiny Flowers Group.
Do Bratislavy prišiel v roku 1969, nastúpil ako zvukár do Československej televízie. Potom bol niekoľko mesiacov zamestnaný v Opuse, v novembri 1970 nastúpil do hudobnej redakcie Čs. rozhlasu. "V rozhlase som bol do konca roku 1981, potom som musel odísť, pretože som šíril západnú kultúru," zaspomínal si svojho času Hora. Zákaz účinkovania v médiách mal až do roku 1989. V tom období boli jeho hlavným zdrojom príjmov diskotéky. Robil ich po celom Československu, od Medzilaboriec až po Karlove Vary. V Piešťanoch sa za mixážnym pultom striedal s pražským dídžejom Jaromírom Tůmom.
Prvé články napísal už do školského časopisu Spojár, prekladal texty o Beatles a Rolling Stones z nemeckého týždenníka Bravo. Prvý honorár dostal za článok o írskej speváčke Dane v týždenníku Beseda. Písal pre Aktuality melodie a hlavne pre Populár, v tej dobe jediný slovenský časopis o populárnej hudbe. Písal aj sprievodné texty na licenčné platne zahraničných interpretov, ktoré vydával slovenský Opus. V polovici 70. rokov minulého storočia bol scenáristom a moderátorom televíznej hitparády Našich deväť, režisérom bol Jan Roháč. V roku 2002 bol spoluautorom a moderátorom televízneho hudobného programu Staré ale hity.
Medzi spevákmi a hudobníkmi mal Fero Hora vždy veľa priateľov, medzi nimi Pavla Hammela, Mira Žbirku či Petra Jandu. Do trojice jeho obľúbených zahraničných interpretov patrili Beatles, Madonna a Michael Jackson. "V roku 1993 som bol na 10. ročníku stretnutia priaznivcov skupiny Beatles v Liverpoole, po mojom boku sedeli Tony Jackson, basgitarista skupiny Searchers, Allan Williams, prvý manažér Beatles a Pete Best, prvý bubeník skupiny. Boli to nezabudnuteľné tri dni," uviedol Hora.
Po návrate do rozhlasu bol členom hudobnej redakcie rádia Elán, od roku 1992 v Rock FM rádiu, vysielal na Rádiu Slovensko. Známu hitparádu Pop antikvariát mal v Rádiu Regina. Fero Hora sa významným spôsobom zaslúžil o rozvoj nielen slovenskej tanečnej hudby.

Copyright © TASR 2016


SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Výbor Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá odobril kandidátov na členov Rady Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), ako aj Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR).
"Všetci kandidáti splnili podmienky," skonštatoval dnes predseda výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD). Parlament bude voliť nových členov rád na najbližšej schôdzi. Do Rady RTVS majú zvoliť troch členov, do RVR dvoch.
V Rade RTVS sa končí funkčné obdobie Martinovi Kákošovi, Dóre Hushegyiovej a Martinovi Kabátovi. Všetci kandidujú opäť. Kákoša navrhol Slovenský zväz slobodných povolaní, Hushegyiovú, ktorú nominovalo občianske združenie Bratislavské rožky, Kabáta navrhujú politickí väzni. Okrem tejto trojice má o miesto v rade záujem aj Ján Dianiška, navrhlo ho Združenie slovanskej vzájomnosti - Košicko, a Ľubomír Krno, nominovaný Slovenským vodohospodárskym podnikom.
V RVR sa končí funkčné obdobie Milošovi Mistríkovi a Petrovi Alakšovi. Alakša kandiduje opäť, navrhuje ho Mediálny inštitút. Ďalšími kandidátmi sú Karol Haťapka, ktorého navrhol Tibor Bernaťák za SNS, Mojmír Mamojka, nominuje ho Miroslav Číž (Smer-SD) a Štefan Fejko, ktorého navrhla ĽSNS.

Copyright © TASR 2016


Zomrel Milan Adamčiak

Zomrel Milan Adamčiak

Vo veku 70 rokov zomrel slovenský konceptuálny umelec, autor vizuálnej poézie, hudobník, skladateľ a muzikológ.Milan Adamčiak . Narodil sa 16. decembra 1946 v Ružomberku
Absolvoval Konzervatórium v Žiline a následne Filozofickú fakultu UK v Bratislave.
V rokoch 1972 až 1992 bol pracovníkom Slovenskej akadémie vied. Venoval sa vizuálnej poézii, grafickým partitúram, akčnému umeniu, performance, experimentálnemu komponovaniu. Viceprezident Európskeho kultúrneho klubu na Slovensku, spolu s Petrom Machajdíkom a Michalom Murinom zakladateľ avantgardného súboru Transmusic comp.

TO JE TV!

TO JE TV!

16. 1. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americká televízia Lifetime oznámila, že pripravuje životopisný film o zosnulom spevákovi Michaelovi Jacksonovi. Projekt s pracovným názvom Michael Jackson: Searching for Neverland bude adaptáciou knihy Remember the Time: Protecting Michael Jackson in His Final Days, ktorú napísali dvaja zo spevákových ochrankárov - Bill Whitfield a Javon Beard.
Autorkou scenára je Elizabeth Hunter, pričom o réžiu sa postará Diane Houston. Dej bude zachytávať posledné roky Jacksonovho života z pohľadu Whitfielda a Bearda. Jacksona stvárni známy imitátor Kráľa popu Navi. Chad L. Coleman sa predstaví v úlohe Whitfielda. Mená ďalších členov hereckého obsadenia zatiaľ neprezradili. Snímka je momentálne v predprodukcii, pričom s nakrúcaním plánujú začať budúci mesiac v Los Angeles. Termín premiéry ešte nie je známy.
Michael Joseph Jackson sa narodil 29. augusta 1958, pričom už od roku 1964 pôsobil v The Jackson 5. Neskôr odštartoval sólovú kariéru a vydal desať štúdiových albumov ako napríklad Off The Wall (1979), Thriller (1982), Bad (1987), Dangerous (1991) či HIStory: Past, Present And Future, Book I (1995), pričom podľa odhadov predal viac ako 400 miliónov kópií nahrávok. Medzi jeho najväčšie hity patria piesne Billie Jean, Beat It, Thriller, Bad, Man In The Mirror, Dirty Diana, Black Or White, You Are Not Alone či Earth Song. Na konte má pätnásť cien Grammy, a to vrátane Grammy Legend Award a Grammy za celoživotný prínos. Získal aj stovky ďalších ocenení. Zomrel 25. júna 2009 vo veku 50 rokov.

Americká herečka a modelka Dakota Fanning sa pridala k obsadeniu pripravovaného seriálu The Alienist televízie TNT. Dvadsaťdvaročná rodáčka z Conyers v štáte Georgia stvárni hlavnú ženskú postavu - tvrdohlavú sekretárku na policajnom riaditeľstve Saru Howard, ktorá je odhodlaná stať sa prvou detektívkou v New Yorku.
Seriál je adaptáciou rovnomenného románu Caleba Carra (v češtine vyšiel pod názvom Psychiatr, pozn. SITA) a bude sa odohrávať na konci 19. storočia v New Yorku. Nakrúcať budú v Budapešti, pričom o réžiu sa postará Jakob Verbruggen. Okrem Fanning sa v novinke predstavia aj nemecký herec Daniel Brühl a jeho waleský kolega Luke Evans. Brühl stvárni neúnavného kriminalistického psychológa Lászloa Kreizlera, ktorého spolu s jeho priateľom, novinárom Johnom Mooreom v podaní Evansa privolajú k vraždám mladých prostitútov v meste. Policajný komisár Theodore Roosevelt ich poverí tajným preskúmaním prípadu, pričom sa dvojica s pomocou psychológie a rôznych nových metód vyšetrovania dostane na stopu jednému z prvých masových vrahov v New Yorku. Seriál začnú vysielať koncom tohto roka.
Hannah Dakota Fanning sa na striebornom plátne objavila už ako malé dieťa. Preslávila sa ako Lucy po boku Seana Penna vo filme Ja som Sam (2001), vďaka ktorému sa ako osemročná stala najmladšou kandidátkou na cenu hereckej asociácie Screen Actors Guild. Nasledovali úlohy v snímkach ako 24 hodín (2002), Dievča na roztrhanie (2002), Muž v ohni (2004), Vojna svetov (2005) alebo Hra na skrývačku (2005). Posun k dospelejším úlohám pre ňu znamenali filmy Hounddog (2007) či Múr nárekov (2008). Nasledovali tituly ako Výnimoční (2009), The Runaways (2010) či tri filmy z upírskej ságy Twilight z rokov 2009, 2010 a 2012, v ktorých sa predstavila ako Jane Volturi. Svoj hlas prepožičala napríklad Coraline v animovanom filme Koralína a svet za tajnými dverami (2009).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

UPC NEWS

UPC NEWS

Zákazníci spoločnosti UPC BROADBAND SLOVAKIA, najväčšieho káblového operátora na Slovensku, sa môžu tešiť na nové programy v televíznej ponuke. Programová ponuka sa zajtra rozšíri o tri nové stanice, všetky v HD kvalite. Ide o športové stanice Nova Sport 1 HD a Nova Sport 2 HD, a českú stanicu Nova International HD. Do konca januára pribudne do programovej ponuky taktiež stanica Mezzo, venovaná klasickej hudbe, ako aj česká rodinná a lifestylová stanica Relax. Kompletná ponuka digitálnej televízie od UPC po tomto obohatení dosiahne takmer 180 staníc, z ktorých je až 50 v HD kvalite.

"Spoločnosť UPC týmto rozšírením programovej ponuky opätovne potvrdzuje svoje úsilie poskytovať žánrovo rozmanitú bohatú programovú ponuku, s prihliadnutím na požiadavky a predstavy zákazníkov. Okrem obohacovania ponuky o nové programy sa sústreďujeme taktiež na čo najvyšší podiel programov v HD rozlíšení, ktorých je už presne päťdesiat. Verím, že novo pridané programy spestria výber pre divákov televíznej zábavy, ktorú si môžu vychutnávať aj v HD kvalite," uviedol Martin Miller, generálny riaditeľ spoločnosti UPC v Českej a Slovenskej republike.

Stanice Nova Sport1 a 2 v HD sa stávajú súčasťou balíčkov Basic, Exclusive a ŠPORT. Športoví fanúšikovania si v ich vysielaní budú môcť vychutnať to najlepšie z hokejovej NHL, basketbalovej NBA, futbalové zápasy UEFA Európskej ligy, oba anglické poháry – FA Cup a EFL Cup, golfové turnaje, preteky Moto GP, bojové športy, rugby a mnoho ďalších športových odvetví. Milovníci tenisu sa zasa môžu tešiť okrem iného na mimoriadne okamžiky z najprestížnejšieho tenisového turnaja sveta - Wimbledonu. Stanice Relax a Nova International HD nájdu vo svojej programovej ponuke užívatelia balíčkov Entry, Basic a Exclusive, a hudobná stanica Mezzo doplní ponuku balíčkov Basic, Exclusive a hudobného balíčka Music. Pre detailné informácie o umiestnení nových staníc na kanálových pozíciách pre jednotlivé prijímacie zariadenia kliknite sem https://www.upc.sk/moje-upc/novinky/

Inovatívne funkcie UPC televízie prinášajú skutočný divácky zážitok
Skvelá televízna zábava od UPC je teraz ešte výhodnejšia - záujemcovia si ju môžu užívať už od 9,90 Eur mesačne. Ku každému balíčku digitálnej televízie zákazník získava navyše až štyri inovatívne funkcie, ktoré vytvárajú zo sledovania televízie skutočný zážitok. Pre sledovanie televízie v najvyššej HD kvalite každý zákazník získa Horizon HD Mediabox, pričom unikátny divácky zážitok posilní aj 7-dňový TV Archív či možnosť vybrať si spomedzi viac ako 2000 filmových a seriálových titulov vo videotéke MyPrime. Každý zákazník získa taktiež prístup k mobilnej televízii Horizon Go, s ktorou môže svoje obľúbené stanice prostredníctvom internetového pripojenia sledovať kedykoľvek a odkiaľkoľvek na Slovensku.

UPC v Českej a Slovenskej republike
Spoločnosť UPC patrí medzi najväčších poskytovateľov TV, internetových a telefónnych služieb v Českej republike a na Slovensku. Pre svojich zákazníkov neustále skvalitňuje svoje služby, ktoré zahrnujú televízne služby s ponukou programov všetkých žánrov vrátane staníc v HD rozlíšení, ďalej širokopásmové vysokorýchlostné pripojenie na internet a telefónne služby. Spoločnosť UPC v Českej a Slovenskej republike v obidvoch krajinách pokrýva takmer 2 milióny domácností a takmer 1 miliónu zákazníkom poskytuje viac ako 1,6 milióna služieb (údaje zahrnujú aj satelitné video služby).

RTVS: Hlasovanie v Rádiohlavách

RTVS: Hlasovanie v Rádiohlavách

Hlasovanie v prvom kole Rádiohláv sa začnína dnese už v pondelok 16. januára, oficiálne bude spustené v Ráne na eFeMku s Dominikou a Martinom a potrvá až do 12. februára. Pätice najlepších, o ktorých v jednotlivých kategóriách rozhodnú fanúšikovia a poslucháči, postúpia do druhého kola hlasovania, ktoré sa začne 13. februára.
Poslucháči Rádia_FM, jednej z programových služieb verejnoprávnej RTVS, budú vyberať svojich favoritov v hlavných kategóriách Album roka, Singel roka, Debut roka a Objav roka. To najlepšie zo slovenskej hudby v roku 2016 si budú môcť vybrať zo zoznamu interpretov, ktoré budú zverejnené na webe radiohlavy.sk.
Tak ako po minulé roky svoje ceny udelia aj odborné poroty, ktoré rozhodnú o Albume roka/Cene kritikov a hlasovať budú aj v žánrových kategóriách Hip hop/Rap/RnB, Hard and Heavy, Elektronická hudba, World Music/Folk, Experimentálna hudba a Klasická a Jazzová hudba.
Počas slávnostného večera, ktorý sa uskutoční 12. marca v Starej tržnici v Bratislave spoznáme aj držiteľa Ocenenia za prínos do hudby. Aj tento rok budú víťazi ankety odmenení soškami, ktoré podľa návrhu Bety K. Majerníkovej vyrobila sochárka Mira Podmanická.
Minulý rok na Rádiohlávach bodovali Saténové ruky, Billy Barman, Chiki liki tu-a, Strapo, Jimmy Pé, Bulp, Morna či Solamente Naturali.
Viac informácií nájdete na Facebooku Rádia_FM alebo na stránke www.radiohlavy.sk.

15. 1. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Indická herečka, speváčka a Miss World 2000 Priyanka Chopra sa vo štvrtok zranila počas nakrúcania amerického seriálu Quantico (2015). Ako pre portál TMZ uviedol nemenovaný zdroj, 34-ročná rodáčka z Džamšédpuru sa pošmykla a udrela si hlavu, pričom utrpela otras mozgu. Následne ju previezli do nemocnice, odkiaľ ju po ošetrení prepustili domov. „Môžeme potvrdiť, že počas nakrúcania Quantica v New Yorku došlo k menšej nehode. Priyanku vyšetril lekár a momentálne sa zotavuje doma," vyhlásili pre magazín Us Weekly predstavitelia televízie ABC. Herečkin hovorca následne informoval, že Chopra by sa mala po víkende vrátiť do práce.
Priyanka Chopra sa stala celosvetovo známou po zisku titulu Miss World 2000. V súčasnosti patrí k najlepšie plateným a najpopulárnejším herečkám indického filmového priemyslu. Predstavila sa v desiatkach bollywoodskych filmov, ako napríklad Don (2006), Fashion (2008), Kaminey (2009), Barfi! (2012) či Mary Kom (2014). Od roku 2015 účinkuje v spomínanom seriáli Quantico, v ktorom stvárňuje agentku FBI Alex Parrish. Tento rok sa predstaví v snímke Pobrežná hliadka inšpirovanom rovnomenným seriálom. Ako speváčka má na konte single In My City (feat. Will.i.am), Exotic (feat. Pitbull) a I Can't Make You Love Me.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová pokladá komplexný nástup digitalizácie v spoločnosti za veľkú výzvu pre nemeckú politiku a hospodárstvo. "Ekonomická situácia krajiny je síce výborná, ale Nemecko sa musí v mnohých oblastiach ponáhľať so zmenami," uviedla vo svojom dnešnom videopríspevku na internete. To sa týka predovšetkým digitalizácie.
Spolková vláda podporuje predovšetkým digitalizáciu stredne veľkých firiem a chce dosiahnuť, aby sa urýchlene budovala pre ňu infraštruktúra. Má priebežný cieľ, aby sa v roku 2018 ponúkol každej domácnosti prístup na internet s prenosovou rýchlosťou 50 megabitov za sekundu.
Spolková vláda použije aj verejné prostriedky, aby sa rozšíril telekomunikačný štandard 5G. Bude podporovať aj start-up oblasť, ktorá sa v minulých rokoch veľmi úspešne rozvíjala. „Tu má spolková vláda podporný nástroj daňové opatrenia a úvery,“ uviedla Merkelová.

Telekom Austria Group uzavrela partnerstvo s americkým mediálnym koncernom Turner. Bude šíriť vysielanie jeho televízneho kanálu Cartoon Network v strednej, východnej a v južnej Európe.
Franz Bader, vedúci predaja Telekomu Austria, očakáva, že partnerstvo prispeje k lepšiemu využívaniu jeho infraštruktúry.

Copyright © TASR 2017