5. 12. 2015

PRIESKUM Median SK

PRIESKUM Median SK

Najpočúvanejšou rozhlasovou stanicou na Slovensku je Rádio Expres, ktoré počúva 34 percent poslucháčov. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu Radioprojekt spoločnosti Median SK.
Druhé najpočúvanejšie je podľa IX až XI. etapy prieskumu Rádio Slovensko s počúvanosťou 30,1 percenta, na treťom mieste skončilo Fun rádio s počúvanosťou 22,6 percenta.
Na ďalších priečkach počúvanosti skončili Rádio Jemné (16,7 %), Rádio Europa 2 (15,5 %), Rádio Regina (14,5 %) a Rádio Vlna (7 %). Celková počúvanosť rádií bola v období od 17. augusta do 8. novembra 91,1-percentná.
Prieskum zaznamenal ďalší nárast záujmu o päť okruhov verejnoprávneho RTVS. Ich celková počúvanosť bola 43,7 percenta (nárast o 0,6 % oproti VIII. až X. etape prieskumu).
Rozhlasová sieť Rádio Group (Fun rádio, Rádio Europa 2 a ďalšie) dosiahla celkovú počúvanosť 39,6 percenta a skupina Radio Services (Rádio Jemné, Rádio Anténa Rock, Rádio Vlna) zaznamenala celkovú počúvanosť na úrovni 25 percent.
Najväčší podiel na trhu si podľa Medianu SK udržiava Rádio Expres (22,8 %) pred Rádiom Slovensko (20,8 %) a Fun rádiom (12,7 %). Za nimi nasledujú Rádio Jemné (8,7 %), Rádio Regina (8,4 %), Rádio Europa 2 (7,8 %) a Rádio Vlna (4,2 %). Zvyšné stanice kontrolujú 14,6 percenta rozhlasového trhu.
Agentúra realizovala prieskum na vzorke 3645 respondentov vo veku 14 až 79 rokov. V sledovanom období monitorovala 50 rozhlasových staníc na slovenskom trhu.

Copyright © TASR 2015

Zomrel Robert Loggia

Zomrel Robert Loggia

Americký herec a režisér Robert Loggia, preslávený rolami gangsterov, zomrel vo veku 85 rokov po päťročnom boji s Alzheimerovou chorobou. Umelec skonal v piatok vo svojom dome v kalifornskom meste Brentwood, informovala dnes agentúra AP, citujúc vyhlásenie jeho manželky Aubrey.
Herec s talianskym pôvodom sa narodil ako Salvatore Loggia 3. januára 1930 v New Yorku. Pred svojím pôvodným plánom stať sa novinárom uprednostnil dráhu herca. Jeho drsný výzor a chrapľavý hlas ho predurčili pre úlohy rôznych záporných a temných charakterov. Začínal v televíznych filmoch a seriáloch.
Medzi jeho najznámejšie filmy patria Dôstojník a gentleman (1982), Zjazvená tvár (1983), Česť rodiny Prizziovcov (1985) či Deň nezávislosti (1996). Za stvárnenie detektíva v snímke Zubaté ostrie (1985) bol Loggia nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší herec vo vedľajšej úlohe. Na konte mal aj dve nominácie na cenu Emmy.
Do pamäte divákov sa však vryl aj vďaka úlohe sympatického riaditeľa hračkárskej firmy v trpkej komédii Veľký (1988) po boku Toma Hanksa. V radostnom duete si tam spolu zatancovali na obrovskej klávesnici na skladby "Heart and Soul" a "Chopsticks". Išlo o jednu z najslávnejších filmových scén 80. rokov.

Copyright © TASR 2015

Kontextová reklamná pauza, môžete sa...

Kontextová reklamná pauza, 
môžete sa...

4. 12. 2015

Zomrel Melvin WilliamsZomrel Melvin Williams
Vo veku 73 rokov zomrel vo štvrtok niekdajší obchodník s drogami Melvin Williams, ktorý sa v rokoch 2004 - 2008 predstavil v kriminálnom seriáli The Wire - Špina Baltimoru (2002 - 2008). Príčina úmrtia zatiaľ nie je známa. Pre denník The Baltimore Sun informáciu potvrdili zástupcovia pohrebnej služby Wylie Funeral Home.
Na správu reagoval prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter novinár a tvorca spomínaného televízneho projektu David Simon, ktorý tiež pre The Baltimore Sun napísal profil zosnulého.
Melvin D. Williams, známy aj ako Little Melvin, sa narodil v roku 1941. V 70. a 80. rokoch patril medzi najvýraznejšie postavy drogového prostredia v oblasti Baltimoru v štáte Maryland. V roku 1985 ho súd poslal do väzenia za nezákonné obchodovanie s kokaínom. V roku 1996 ho však prepustili na podmienku, no ani potom sa nevyhol problémom so zákonmi.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Poslednou osobou, ktorá sa objaví nahá na stránkach amerického pánskeho magazínu Playboy, bude herečka Pamela Andersonová. Uzavrie sa tým vyše 60-ročná tradícia tohto časopisu, ktorý "vyzliekol" mnohé slávne ženy, od Marilyn Monroe, Madonny po Cindy Crawfordovú.
Ako odznelo vo štvrtok v televíznej show Entertainment Tonight na stanici CBS, 48-ročná bývalá hviezda seriálu Pobrežná hliadka bude figurovať vo vydaní Playboya na január/február 2016, informuje agentúra Reuters. Predmetné vydanie sa však na pultoch novinových stánkov objaví už 11. decembra.
Playboy, založený v roku 1953 Hughom Hefnerom, v októbri oznámil, že od marca 2016 prestane uverejňovať erotické fotografie žien v plnej nahote, argumentujúc silnou konkurenciou pornografie na internete. Náklad magazínu klesol z 5,6 milióna výtlačkov v roku 1975 na 800.000 v uplynulých rokoch.
Andersonová sa na obálke Playboya objavila od roku 1989 celkovo 13 ráz, čo je viac než ktorákoľvek iná celebrita. Magazín obsahuje i pravidelné rozhovory s význačnými umelcami, architektmi, ekonómami, novinármi, politikmi, spisovateľmi, športovcami, ale aj osobnosťami duchovného života.
Copyright © TASR 2015

VÝROKY TÝŽDŇA

                 VÝROKY TÝŽDŇA
„Česká televize se dostala do stavu, kdy metody práce, které používá, si vůbec nezadají s metodami práce státní bezpečnosti, čili StB. Dospěl jsem k názoru, a nejsem sám, že je třeba konat. Žádám vás, abyste reagovali. Abyste reagovali ve větším počtu. Abyste mně a nám psali svoje podněty, svoje názory, co s tím, co udělat. Slibuji vám, že na jejich základě situaci zanalyzujeme a připravíme plán.“
Jan Veleba, český senátor , Strana práv občanů

„Nemôžem sa pozerať na to, ako naše pekné ženy ošetrujú Rakúšanky miesto toho, aby sa starali o svojho priateľa, či manžela.“
Andrej Danko ,predseda SNS

„František Šebej, Štefan Hríb sú nepriatelia Slovenskej republiky.Pretože šíria extrémistické názory a sú vojnoví štváči. Podľa mňa sú zločinci. Šíria symboly reprezentujúce štáty, ktoré porušujú ľudské práva – ako sú napríklad Spojené štáty americké a Izrael. Tieto znaky majú zavesené vo svojich kanceláriách a to je podľa mňa trestný čin.Akú má u ľudí podporu Obama, oproti Putinovi, ktorému dôveru niečo cez 80 percent občanov? Ako je potom možné, že slovenské médiá informujú o ruskej politike, ktorá krajinu ničí, keď je tam toľko ľudí, ktorá jej dôveruje? Narozdiel od Obamu. Prečo hovoria o Kaddáfím ako o tyranovi, keď mal na námestí milióny ľudí, ktorí ho podporovali?Dostal som niekoľko návrhov z politických strán, dokonca aj ponuku kandidovať na prezidenta.“
Tibor Eliot Rostas


"Už po prečítaní prvých stránok časopisu Zem&Vek sa mi zazdalo, akoby som vstúpila na roky ľadom ležiacu zahlušenú roľu, kde po príchode dobrého gazdu začínajú rásť žírne klasy zrna, z akého sa pečie dobrý chlieb."
Milka Zimková

„Akože kradne, myslíte v čakárňach? To je taká otázka! Podľa Petrarcu boli zlodeji najväčší zločinci.“
Darina Gabániová, poslankyňa ku kradnutiu v zdravotníctve

„Ak myslíte v čakárňach, každý zodpovedá za svoje veci odložené.“
Viera Mazúrová, poslankyňa ku kradnutiu v zdravotníctve

3. 12. 2015

Minister Draxler predáva svoje hodinky


Minister Draxler
predáva svoje hodinky 

 Značkové švajčiarske hodinky za 1500 eur – to je podľa "odborníka" z týždenníka Plus 7 dní klenot, ktorý má na ruke nosiť šéf rezortu školstva. Týždenník, ktorý s touto sumou prišiel sa však poriadne sekol.
      "Také drahé hodinky som nikdy ani nedržal v ruke. Tieto som kúpil za 120 eur," hovorí minister Juraj Draxler. "Ak si ich týždenník, ktorý takúto nepravdivú informáciu zverejnil, odo mňa kúpi za cenu, ktorú uviedol, celý rozdiel venujem niektorej školskej inštitúcii. A to veľmi rád!," dodal.
      Draxler sa ďalej vyjadril, že novinár musí niesť zodpovednosť za to, čo píše a fakty mať vždy overené. Myslí si, že ani osobe, ktorá článok napísala, by sa nepáčilo, keby o nej zverejňovali lži. "Vyzývam preto pani novinárku, aby si kúpila moje hodinky – dám jej k nim aj škatuľku," uzavrel Draxler.

NYFCC's Awards

NYFCC's AwardsNajlepším filmom roka 2015 je podľa Združenia newyorských filmových kritičiek a kritikov (NYFCC) romantická dráma Carol. Snímka si vyslúžila aj ďalšie tri ceny - za réžiu pre Todda Haynesa, za scenár pre Phyllis Nagy a kameru pre Edwarda Lachmana.
Za najlepšiu herečku vyhlásili Saoirse Ronan vďaka hlavnej úlohe v romantickej dráme Brooklyn a najlepším hercom sa stal Michael Keaton za výkon v trileri Sledovačka. Vedľajšie roly vyniesli ocenenia Kristen Stewart (Sils Maria) a Markovi Rylanceovi (Most špiónov).
Najlepším animovaným filmom je podľa NYFCC V hlave, za najlepší dokument vyhlásili In Jackson Heights a najlepším zahraničným filmom je dráma Timbuktu mauritánskeho filmára Abderrahmana Sissaka.
Organizáciu, ktorá vznikla v roku 1935, tvoria kritici a kritičky z denníkov, týždenníkov, časopisov a tiež vybraných internetových médií.

Prehľad víťazov a víťaziek cien Združenia newyorských filmových kritikov (NYFCC):
Najlepší film: Carol
Najlepšia réžia: Todd Haynes (Carol)
Najlepší scenár: Phyllis Nagy (Carol)
Najlepšia herečka: Saoirse Ronan (Brooklyn)
Najlepší herec: Michael Keaton (Sledovačka)
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Kristen Stewart (Sils Maria)
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Mark Rylance (Most špiónov)
Najlepšia kamera: Edward Lachman (Carol)
Najlepší animovaný film: V hlave
Najlepší dokument: In Jackson Heights
Najlepší zahraničný film: Timbuktu
Najlepší prvý film: László Nemes (Saulov syn)
Špeciálna cena: posmrtná cena ako pocta pamiatke Williama Beckera a Janus Films
Špeciálna cena: Ennio Morricone, skladateľ


©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Spoločnosť Ryanair podala na írskom najvyššom súde žalobu voči spoločnosti Google a internetovej cestovnej kancelárii eDreams. Dôvodom je podľa aerolínií zavádzajúca reklama týkajúca sa letov spoločnosti Ryanair. Podľa írskeho leteckého prepravcu firma Google umožnila spoločnosti eDreams používať „zavádzajúcu subdoménu“ www.Ryanair.eDreams.com. Zároveň jej umožnila používať na predaj leteniek webovú stránku podobnú stránke spoločnosti Ryanair. Na tejto internetovej stránke sú ceny leteniek drahšie ako na stránke spoločnosti Ryanair.
„Keďže spoločnosť Google odmietla skoncovať s týmito nekalými reklamnými praktikami, Ryanair nemá inú možnosť ako podať žalobu voči spoločnostiam eDreams a Google,“ konštatovala spoločnosť Ryanair. Firma eDreams uviedla, že s postojom spoločnosti Ryanair zásadne nesúhlasí a označila žalobu za pokus zabrániť cestovným kanceláriám v tom, aby ponúkali klientom najlepšiu alternatívu. Spoločnosť Google situáciu nekomentovala.
Ryanair je najväčšou nízkonákladovou leteckou spoločnosťou v Európe a zabezpečuje aj pravidelné linkové medzinárodné spojenia so Slovenskom. Aerolínie pôsobia na bratislavskom letisku od 10. októbra 2005.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Časť vydavateľstvo Mladá fronta, ktoré patrí Františkovi Savovovi, chce kúpiť spoločnosť Czech Media Invest (CMI) kontrolovaná Danielom Křetínským a Patrikom Tkáčom. Spoločnosť požiadala prostredníctvom dcérskej spoločnosti Gloomar CZ Protimonopolný úrad ČR o predbežné posúdenie plánovanej transakcie.

Zdroj : CT24

Reklamná pauza, môžete sa...

      Reklamná pauza, môžete sa...

2. 12. 2015

RTVS NEWS

RTVS NEWS


RTVS vám v exkluzívnej premiére prináša videoklip k novej pesničke Na bieleho koňa k premiérovej vianočnej rozprávke RTVS Johankino tajomstvo, ktorú uvidíte už na Prvý sviatok vianočný o 20.25 h na Jednotke.
Kristína - Na bieleho koňa
Text piesne: Kamil Peteraj
Hudba: Martin Kavulič
Styling: Jana Gavalcová
Makeup artist: Lucia Ružová
Réžia filmu: Juraj Nvota
Réžia klipu: Marek Mackovič
Postprodukcia: Home Production
Pesničku môžete počuť aj v éteri Rádia Slovensko.

Jeden svet

Jeden svet


V Bratislave sa skončil v utorok (1.12.) 16. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. K tradičným dvom oceneniam - najlepší slovenský dokument a cena diváka, organizátori tento rok pridali novinku - sekciu Medzinárodná súťaž. "Súťažili v nej filmy zobrazujúce silné príbehy jednotlivcov, ktorí bojujú alebo bojovali za lepší svet," uviedla riaditeľka festivalu Nora Beňáková k novej súťaži, v ktorej prvenstvo získal austrálsky dokument Mňa neumlčia.
Film režisérky Judy Rymer rozpráva príbeh mladej Austrálčanky Charlotte, ktorá sa potom, ako ju znásilnia v Keni, kde pomáhala v slumoch, odmietne vzdať a dlhé roky bojuje za spravodlivosť. A to nielen pre seba, ale aj pre všetky obete znásilnení, ktorých riešenie je v Keni stále tabu. Medzinárodná porota odôvodnila svoj výber tým, že film neopísal len osobný príbeh ženy bojujúcej za svoju česť, ale zároveň bojoval aj za práva žien v Keni. Čestné uznanie udelili snímke Bremeno mieru zobrazujúcej príbeh generálnej prokurátorky Guatemaly, ktorá túži po spravodlivom súdnictve v mafiou a niekdajším despotickým režimom rozorvanej krajine.
Najlepším slovenským dokumentom sa stal film Jara Vojteka Tak ďaleko, tak blízko. Nevšednú snímku z prostredia rodín s autistickými deťmi, ktorá odhaľuje každodennú náročnosť života s nimi, ocenila porota za "citlivé filmové priblíženie sveta autistov a ich rodín". Čestné uznanie získala absolventka VŠMU Tereza Križková za film Vtedy v Bratislave - príbeh dvoch sestier, ktoré emigrovali v roku 1968 z Československa do Švédska, kde žijú dodnes.
V diváckom hlasovaní zvíťazil slovenský film Anton Srholec, dokument režisérky Aleny Čermákovej mapujúci životnú cestu vzácneho a inšpiratívneho človeka, kňaza, saleziána, spisovateľa a charitatívneho pracovníka. Druhé miesto obsadila snímka Hip-Hoperácia a tretia priečka patrí filmu Virunga.

Copyright © TASR 2015

National Board of Review Awards

National Board of Review Awards

Americké združenie filmových kritikov a kritičiek National Board of Review (NBR) vyhlásilo za najlepší film roka snímku Mad Max: Zbesilá cesta. Najviac cien si však vyslúžilo sci-fi Marťan, keď za réžiu ocenili Ridleyho Scotta, v kategórii Najlepší adaptovaný scenár triumfoval Drew Goddard a Matta Damona vyhlásili za najlepšieho herca. Najlepší pôvodný scenár má podľa členiek a členov NBR western Osem hrozných Quentina Tarantina.
Za najlepšiu herečku vyhlásilo NBR Brie Larson vďaka hlavnej úlohe v dráme Izba. Za vedľajšie úlohy ocenili Sylvestra Stallonea (Creed) a Jennifer Jason Leigh (Osem hrozných). Najlepšie herecké obsadenie sa však podľa nich predviedlo v dráme Stávka na neistotu, kde si zahrali napríklad Brad Pitt, Christian Bale, Finn Wittrock, Karen Gillan, Ryan Gosling, Marisa Tomei, Steve Carell, Max Greenfield či Melissa Leo.
Za najlepší cudzojazyčný film vyhlásili maďarskú drámu Saulov syn, najlepším dokumentárnym filmom sa stala snímka Amy o speváčke Amy Winehouse a najlepší animovaný film je V hlave.
Trofeje rozdajú počas galavečera, ktorý bude 5. januára v New Yorku moderovať Willie Geist.Prehľad aktuálnych víťazov a víťaziek cien NBR:

Najlepší film: Mad Max: Zbesilá cesta
Top filmy:
Most špiónov
Creed
Osem hrozných
V hlave
Sledovačka
Marťan
Izba
Sicario
Straight Outta Compton

Najlepší cudzojazyčný film: Saulov syn
Ďalších päť najlepších cudzojazyčných filmov:
Dobrú noc, mami
Mediterranea
Fénix
Que Horas Ela Volta?
Kmeň

Najlepší dokumentárny film: Amy
Ďalších päť najlepších dokumentárnych filmov:
Best of Enemies
The Black Panthers: Vanguard of the Revolution
The Diplomat
Listen to Me Marlon
Podoba ticha

Desiatka najlepších nezávislých filmov:
’71
45 rokov
Cop Car
Ex Machina
Grandma
Neutečieš
James White
Mississippi Grind
Welcome to Me
Kým sme mladí

Najlepší herec: Matt Damon, Marťan
Najlepšia herečka: Brie Larson, Izba
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Sylvester Stallone, Creed
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Jennifer Jason Leigh, Osem hrozných
Najlepšie herecké obsadenie: Stávka na neistotu
Prelomový herecký výkon (dvaja víťazi): Abraham Attah, Beasts of No Nation a Jacob Tremblay, Izba
Najlepšia réžia: Ridley Scott, Marťan
Najlepší režisérsky debut: Jonas Carpignano, Mediterranea
Najlepší adaptovaný scenár: Drew Goddard, Marťan
Najlepší pôvodný scenár: Quentin Tarantino, Osem hrozných
Najlepší animovaný film: V hlave
Spotlight Award: Sicario
NBR Freedom of Expression (dvaja víťazi): Beasts of No Nation a Mustang
Cena Williama K. Eversona za filmovú históriu: Cecilia De Mille Presley

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Turecký denník Cumhuriyet, ktorého dvaja poprední novinári boli minulý týždeň obvinení zo špionáže a teroristickej propagandy, čaká daňová kontrola. Podľa agentúry Reuters o tom informoval generálny riaditeľ denníka.
Turecký súd poslal ešte vo štvrtok do väzenia v Istanbule dvoch prominentných opozičných novinárov, šéfredaktora denníka Cumhuriyet Cana Dündara a zástupcu regionálneho vydania tohto denníka v Ankare Erdema Güla, a to pre obvinenia z napomáhania teroristickej organizácii a vyzradenia štátnych tajomstiev. Dvojica vo väzení zostane až do začiatku súdneho procesu.
Denník Cumhuriyet (Republika) totiž v máji zverejnil videozáznam, ktorý zachytával príslušníkov tureckej polície pri otváraní debien so zbraňami a muníciou nájdených v kufri nákladných áut smerujúcich do Sýrie, ktoré pravdepodobne patrili tureckej tajnej službe (MIT).
Cumhuriyet vtedy tiež napísal, že fotografie sú dôkazom, že Turecko pašovalo zbrane povstalcom. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan následne vyhlásil, že tí, ktorí majú túto správu na svedomí, ohrozili bezpečnosť krajiny a za to "zaplatia vysokú cenu".
Celý prípad zároveň obnovil vlnu medzinárodnej kritiky ohľadne slobody prejavu a tlače v Turecku, pričom Spojené štáty vyjadrili v súvislosti so zatknutiami dvojice novinárov "hlboké znepokojenie".
"Informovali nás, že budú opäť kontrolovať účty Cumhuriyetu z roku 2010, dva a pol roka po tom, ako ich už skontrolovali," uviedol dnes generálny riaditeľ denníka Akin Atalay prostredníctvom Twitteru a k vyjadreniu pripojil aj fotokópiu správy o výsledku zmienenej daňovej kontroly z polovice roka 2013.
Copyright © TASR 2015

Turecko porušilo slobodu vyjadrovania, keď v rokoch 2008 až 2010 zablokovalo prístup k serveru na zdieľanie videí YouTube. Rozhodol o tom Európsky súd pre ľudské práva pri Rade Európy. V Turecku od roku 2008 platí zákon, ktorý umožňuje vláde blokovať nejaký intertový server bez rozhodnutia justície.

Zdroj: ČT24

1. 12. 2015

DOKTOR MARTIN ZÍSKAL TISÍCE DIVÁKOV

DOKTOR MARTIN ZÍSKAL TISÍCE DIVÁKOV


Sledovanosť :  7,9%, minulý týždeň 6,6
Podiel na trhu : 15,7 %, minulý týždeň 12,9

POZVÁNKA. Hodnoty a vízie majiteľov médií: mediálny trh rok po zásadných vlastníckych zmenách

POZVÁNKA

Hodnoty a vízie majiteľov médií: mediálny trh rok po zásadných vlastníckych zmenách

Minulý rok bol pre slovenský mediálny trh dramatický. Veľké zmeny vo vlastníctve médií vyvolali obavy o budúcnosť nezávislej žurnalistiky na Slovensku. Zároveň však vznikli nové médiá, ktoré túto obavu aspoň trochu vyvážili. Ako je na tom mediálny trh dnes? Aké vízie a hodnoty majú vydavatelia médií?

O tom budú diskutovať
Vladimír Mužík - výkonný riaditeľ, MAFRA Slovakia, Slovensko
Lukáš Fila - riaditeľ vydavateľstva N Press, Slovensko
Peter Mertus - generálny riaditeľ News and Media Holding, a.s., Slovensko
Pavlína Kvapilová - moderátorka a konzultantka v oblasti médií a mediálnych trendov, Česká republika

Moderuje Ján Orlovský - riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti, Slovensko
Kedy:1.12.2015 o19.00
Kde: KC Dunaj

Vstup je voľný.

30. 11. 2015

Tabačka Talk. Nezávislosť médií

Tabačka Talk
Nezávislosť médií

Kde : Tabačka Kulturfabrik ,Gorkého 2, Kosice,
Kedy: V Utorok 1.12. o 18.00
Zmenili sa slovenské média potom, ako do nich vstúpili finančné skupiny, či podnikatelia, ktorí v tejto oblasti doteraz nepôsobili? Aj na tieto otázky budeme hľadať odpovede 1. decembra v ďalšej Tabačke Talk. 

Na besedu o nezávislosti médii prijali pozvanie:
Konštantín Čikovský - zástupca šéfredaktora Denníka N
Peter Bercík - šéfredaktor denníka Korzár
Dušan Karolyi - šéfredaktor denníka Košice dnes

ZOMREL EĽDAR RIAZANOV

ZOMREL EĽDAR RIAZANOV

Vo veku 88 rokov zomrel v noci nadnes v moskovskej nemocnici ruský režisér Eľdar Riazanov, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na rodinu zosnulého.
"Bohužiaľ, oficiálne potvrdzujeme túto správu," povedal pre agentúru jeden z príbuzných Riazanova.
Režiséra v uplynulých rokoch hospitalizovali niekoľkokrát: v novembri 2014 v kritickom stave na neurochirurgii, tento rok v auguste v stredisku kardiovaskulárnej chirurgie, uviedla agentúra RIA Novosti.
V septembri a októbri Riazanov podstúpil plánované ošetrenie a 21. novembra médiá informovali, že režiséra opäť hospitalizovali.
Riazanov režíroval približne 30 filmov. Medzi najznámejšie patria Karnevalová noc, Husárska balada, Pozor na auto, Krutá romanca, Služobný román, Garáž, Irónia osudu či Stanica pre dvoch.

Copyright 2015 SITA

Sneh na Katarínu predpovedá veľké obilie

Sneh na Katarínu predpovedá

veľké obilie


Jednotka lepšie.
Dvojka lepšie.  
Spolu lepšie - 12.20 % .

Markíza lepšie.
TV Doma lepšie.
DAJTO lepšie.
Spolu lepšie - 32,30%

JOJ horšie
JOJ PLUS horšie.
WAU rovnako.
SENZI lepšie.
RIK rovnako.
Spolu horšie- 21,60%

TA 3 horšie. 

Jednotka - 10,30 % ;
Dvojka - 1,90 % ;
Markíza - 21,40 % ;
TV DOMA - 6,80 % ;
DAJTO- 4.10%
TV JOJ – 15.70% ;
JOJ PLUS- 3,40%;
WAU -1.80 %;
SENZI- 0.70 %
RIK -0,1%
TA 3 - 1.90 %

RTVS Vianočné trhy POD PYRAMÍDOU 2015

RTVS Vianočné trhy
POD PYRAMÍDOU 2015RTVS v spolupráci s Moje pokračuje v úspešnej tradícii vianočných trhov, ktoré minulý rok v Záhrade POD PYRAMÍDOU navštívilo takmer 20-tisíc ľudí. Tento rok sa návštevníci môžu tešiť na 18-dňový vianočný festival plný hudby, zábavy, kvalitného jedla a jedinečnej vianočnej atmosféry. Na tohtoročné Vianočné trhy POD PYRAMÍDOU pribudne ďalší vyhrievaný veľkokapacitný stan, ktorý bude slúžiť ako oddychová zóna. Chýbať nebude 9 stánkov s ponukou kvalitných jedál, trh s darčekmi a množstvo prekvapení v jedinečnom sviatočnom prostredí.
„Úspech minuloročných Vianočných trhov a pozitívne reakcie návštevníkov nás boli pre zaväzujúce, a preto sme nad rozhodnutím zorganizovať ich pokračovanie prakticky vôbec neváhali. Verím, že sa nám spoločne s Moje opäť podarí prilákať do Záhrady POD PYRAMÍDOU tisíce ľudí, ktorí vytvoria príjemnú predvianočnú atmosféru. Tento rok sme pripravili viacero noviniek, ktoré ešte viac zvýšia komfort pre návštevníkov,“ povedal k pokračovaniu Vianočných trhov POD PYRAMÍDOU riaditeľ Sekcie rozhlasových programových služieb RTVS Vincent Štofaník.
Vianočné trhy POD PYRAMÍDOU budú počínajúc 1. decembrom otvorené denne od 12:00 do 22:00, koncerty budú prebiehať od 18:00 do 22:00. Výber interpretov reflektuje hudobné formáty všetkých rádií RTVS a oproti minulému roku bude žánrovo pestrejší. Návštevníci sa môžu tešiť až na 70 živých koncertov, takmer každý deň sa predstavia štyri kapely so 45-minútovým programom. Na Vianočných trhoch POD PYRAMÍDOU 2015 vystúpia Sima Martausová, Chiki-liki tu-a, , Fragile, Puding Pani Elvisovej, Para, Čoko-voko, Saténové ruky, Modré hory, Walter Schnitzelsson, Banda, Rusín Čendeš Orchestra, Noc a deň, Miro Jaroš, In Vivo, Maca Vilhanová, Vlasta Mudríková, Zuzana Homolová, Janais, Grape night (zimný festivalový večer), predstaví sa aj Komorný zbor Bratislavského konzervatória a ďalší interpreti. Špeciálny deň bude patriť digitálnym rádiám RTVS (Litera, Junior, Klasika), ich dramaturgia pripravila mikulášsky program určený najmenším návštevníkom. Deti sa tiež môžu tešiť na inscenovanú detskú klauniádu Bartók a drevený princ. Každý pracovný deň o 12:30 sa v stane budú premietať záznamy prenosov z koncertov Slovensko 2015 Advent, ktoré bude RTVS vysielať na Dvojke.PROGRAMHejtStop

HejtStop

RTVS ADVENT 2015

RTVS ADVENT 2015

Slovensko 2015 Advent je unikátny projekt Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), ktorý spája umenie a kultúru s ušľachtilým charitatívnym rozmerom.
Od 30. novembra do 18. decembra prinesie v pracovné dni od pondelka do piatku 15 adventných koncertov do 15 slovenských miest.
V jedinečných historických priestoroch a renovovaných priemyselných pamiatkach sa Vám predstaví 15 špičkových slovenských umelcov spolu s desiatkami zaujímavých hostí a rešpektovaných osobností zo sveta kultúry, športu a vzdelávania.
Každý prenos bude venovaný jednej z pätnástich neziskových organizácií, ktorej bude odovzdaný výťažok z výnosov zo vstupného.
Koncerty budú vysielané aj naživo každý deň o 20.00 na Dvojke a nasledujúci pracovný deň v repríze o 21.05 v Rádiu Slovensko.
Slovensko 2015 Advent.
O čosi viac štedrých dní.

Najbližšie koncerty :
30.11.2015
Košice ~ Tabačka

01.12.2015
Prešov ~ Divadlo Jonáša Záborského

02.12.2015
Levoča ~ Mestské divadlo

03.12.2015
Ružomberok ~ Synagóga

04.12.2015

Bytča ~ Sobášny palác

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

29. 11. 2015

To je Česká televízia!

To je Česká televízia!

Pravidelnú nedeľnú diskusnú reláciu verejnoprávnej Českej televízie (ČT) Otázky Václava Moravce narušilo dnes asi štvrť hodiny po jej začiatku pípanie a hlásenie v anglickom jazyku Attention please, this is test of evacuation system (Pozor, toto je test evakuačného systému).
Moderátor sa napriek rušivým zvukom pokúšal ešte niekoľko minút pokračovať v diskusii o aktuálnych témach s ekonómami Janom Švejnarom a Pavlom Kysilkom, avšak napokon televízia vysielanie relácie prerušila a nahradila ju na asi pol hodinu náhradným programom.
Druhá časť relácie prebiehala už bez rušivých momentov po tom, čo moderátor oznámil, že sa ukázalo, že išlo o poruchu v elektroinštalácii.
Vyielanie relácie v priamom prenose zo štúdia na Žižkovskej veži bolo prerušené kvôli poplachu vyvolanom poruchou na elektroinštalácii v priestoroch budovy. "Porucha nijako nesúvisela s vysielaním. Divákom sa ospravedlňujeme," informovala hovorkyňa ČT Alžběta Plívová.

Copyright © TASR 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Uväznení tureckí novinári z opozičného denníka Cumhuriyet, šéfredaktor Can Dündar a zástupca regionálneho vydania tohto denníka v Ankare Erdem Gül sa v predvečer summitu EÚ-Turecko obrátili otvoreným listom na nemeckú spolkovú kancelárku Angelu Merkelovú.
Šéfku spolkovej vlády požiadali v ňom o solidaritu a vyjadrili nádej, že úsilie o riešenie utečeneckej krízy jej nezabráni naďalej brániť západné hodnoty ako občianske práva, slobodu prejavu a tlače.
Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA, ktorá má k dispozícii text otvoreného listu.
Signatári v písomnosti, ktorú by spomínaný denník mal zverejniť v nedeľňajšom vydaní, kritizovali Merkelovej rokovania s tureckými predstaviteľmi a vyjadrili názor, že vláda krajiny polmesiaca vôbec nerešpektuje slobodu prejavu a slobodu tlače.
Dvojicu novinárov, ktorých zadržali v utorok, poslal turecký súd vo štvrtok do väzenia v Istanbule, a to pre obvinenia z napomáhania teroristickej organizácii a vyzradenia štátnych tajomstiev. Dvojica vo väzení zostane až do začiatku súdneho procesu.
Denník Cumhuriyet (Republika) totiž ešte v máji zverejnil fotografie, ktoré zachytávali turecké kamióny vezúce muníciu sýrskym militantom. Zábery údajne pochádzali z januára 2014 a zachytávali nákladné autá smerujúce do Sýrie. Cumhuriyet tiež napísal, že fotografie sú dôkazom, že Turecko pašovalo zbrane povstalcom.
Turecká vláda obvinenie poprela a vyhlásila, že kamióny neprevážali zbrane, ale humanitárnu pomoc. Niektorí spomedzi úradníkov však neskôr pripustili, že vo vozidlách boli zbrane alebo munícia.
Turecká prokuratúra začala s vyšetrovaním novinárov po tom, ako turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal vo veci trestné oznámenie.
Proti uväzneniu dvojice demonštrovali vo štvrtok stovky ich stúpencov v Istanbule. Na rozohnanie demonštrantov v Ankare použila turecká polícia slzotvorný plyn.

Copyright © TASR 2015

NEDEĽNÉ REZNE A KÁVA

NEDEĽNÉ REZNE A KÁVA


Témy a hostia, ktorí budú diskutovať v relácii V POLITIKE v televízii TA3 v nedeľu 29.11.2015 od 11.00 hod.:

Moderuje: Ľuba Oravová

1. Téma:
Mimoriadne rokovanie Európske rady a boj proti terorizmu – mandát premiéra na rokovanie, opatrenia po teroristických útokoch v Paríži, návrhy protiteroristických zákonov, zmena ústavy, politická podpora

Hostia: Robert Fico, predseda vlády (Smer-SD)
Pavol Hrušovský, poslanec NR SR (KDH)

2. Téma:
Boj proti terorizmu, zahraničná politika, migračná kríza, trvalé kvóty, kandidátka strany do parlamentných volieb

Hostia: Radoslav Procházka, predseda strany #Sieť

Andrej Danko, predseda SNSO 5 minút 12 v nedeľu 29. novembra o 11.55 h na Jednotke.

Prvá téma: Balík protiteroristických opatrení v SR ako reakcia na bezpečnostnú situáciu v Európe

Hostia:
      Róbert Madej (Smer-SD), predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR
      Miroslav Kadúc (nezaradený), podpredseda Ústavnoprávneho výboru         NR SR
      Gábor Gál (Most-Híd), člen Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosťDruhá téma: Hromadné výpovede zdravotných sestier - zabezpečí štát       chod nemocníc a zdravotnú starostlivosť pre pacientov?

Hostia:
      Viliam Čislák (nominant Smeru-SD), minister zdravotníctva SR
      Viliam Novotný (Šanca), poslanec NR SR, podpredseda strany
      Monika Kavecká, predsedníčka OZ sestier a pôrodných asistentiek

Moderuje Martin Strižinec.


Passed out.