18. 9. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Nemecký mediálny dom Axel Springer odchádza po vyše desiatich rokoch z Ruska. Dôvodom je nová ruská legislatíva obmedzujúca vlastníctvo médií zahraničnými firmami. Informovala o tom agentúra DPA.
Koncern predal celú svoju ruskú divíziu majiteľovi vydavateľstva Artcom Media, Alexandrovi Fedotovi. Fedotov prevezme divíziu a kompletne sa stane jej 100-% vlastníkom. Doterajšia šéfka Axel Springer Russland Regina von Flemming potom prevezme od Fedotova 20-% podiel v divízii.
Zahraniční investori do médií sú nútení predávať svoje podiely v Rusku, pretože nový mediálny zákon im dovoľuje vlastniť podiel vo výške maximálne 20 %. Ruský parlament legislatívu v rýchlom tempe schválil ešte vlani a prezident Vladimir Putin ju podpísal v októbri 2014. Zákon vstúpi do platnosti 1. januára 2016.
Moskva chce týmto spôsobom potlačiť vplyv zahraničného kapitálu na ruské médiá. Šéf Štátnej dumy, teda dolnej komory ruského parlamentu, Sergej Naryškin zdôvodnil potrebu zákona národnou bezpečnosťou. Už niekoľko rokov sú predovšetkým médiá kritické ku Kremľu vystavené narastajúcemu tlaku. Cieľom legislatívy je zabrániť, aby západní investori mali vplyv na redakčné obsahy.
Regina von Flemming chce prevzatím spomínaného podielu zachovať predovšetkým redakciu časopisu Forbes, ktorý vychádza v náklade 100.000 kusov.

Copyright © TASR 2015

Herečka česko-slovenského pôvodu Vlastina Svátková nakrúca v Prahe seriál pre čínsky trh. „Má sa to vysielať v najsledovanejšej štátnej čínskej televízii, takže myslím, že o fanúšikov nebude núdza,“ povedala v rozhovore pre agentúru SITA. „Oni sa tam začali teraz orientovať na Európu, je pre nich veľmi zaujímavá a atraktívna, takže si vymysleli taký projekt s európskymi hercami v Prahe o druhej svetovej vojne. Hercov z Európy v Číne zbožňujú a tým, ktorí sa im páčia, chcú podľa mňa otvoriť dvere,“ vysvetlila. „Možno sa to bude vysielať aj v Čechách, uvidíme. Teraz to len začíname točiť, máme tam krásne kostýmy aj make-upy... Aktuálne by to malo byť na budúci rok,“ dodala.
V seriáli by mala známa Myjavčanka stvárniť manželku nacistu. „Hráme manželský pár s Honzíkom Révaiom. On je zlý nacista a ja som taká dobrosrdečná manželka, ktorá si zle vybrala,“ načrtla Svátková. Okrem toho nakrúca tiež nový seriál Kukučka. „Tam mám takú väčšiu rolu manželky, éterickej, krehkej, dokonalej, ktorá všetko robí na 110 percent, všetkých má rada a s nikým sa nechce hádať, no drží sa zároveň svojej naivnej ilúzie o manželstve a živote až nakoniec zistí, že nie je všetko tak, ako si myslela a ako cítila a zostane veľmi sklamaná,“ priblížila herečka. „Asi sú mi osudové takéto postavy,“ zasmiala sa.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

VÝROKY TÝŽDŇA


VÝROKY TÝŽDŇA


" Vojská NATO musia Islamský štát ako jednu z príčin utečeneckej krízy dobyť do troch dní, resp. ráno začnú a večer skončia."
Alojz Hlina

Hory a mesto Žilina

Hory a mesto ŽilinaTretí ročník festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto Žilina, ktorý sa dnes začína v priestoroch kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie, predstaví do nedele 20. septembra to najlepšie zo svetovej outdoorovej kinematografie. TASR o tom informoval PR manažér kultúrneho centra Stanica Peter Hapčo.
Doplnil, že okrem projekcií sú na programe workshopy, športové aktivity a prednášky zaujímavých hostí. "Ťažiskom festivalového programu je premietanie filmov v tematických blokoch – Skala, Sneh, Voda, Vysoké hory, Slovenské filmy, Vzduch, Bicykle, Ultramaratón. Návštevníci sa však môžu tešiť aj na sobotný aktívny park pre deti a dospelých, zaujímavé workshopy, prednášky, párty či veľkoplošnú maľbu na stene pod nadjazdom Rondel," uviedol Hapčo.
Podľa Lindy Jamborovej z organizačného tímu festivalu čakajú divákov tento rok mimoriadne dokumenty. "Premietneme všetky víťazné filmy z festivalu v Bratislave, počnúc americkým filmom Metanoia, víťazom Grand Prix, ktorý rozpráva životný príbeh jedného z najlepších lezcov v histórii, vizionára Jeffa Lowea. Výnimočný je aj poľský film Jurek – portrét jedného z najvýznamnejších horolezcov v histórii Jerzyho Kukuczku. A chýbať, samozrejme, nebudú ani slovenské dokumenty. Za všetky spomeňme aspoň Žiť pre vášeň režiséra Pavla Barabáša či film Petra Csonku Kostarika – Chasing the Jaguars o splavovaní divokých riek Kostariky," dodala Jamborová.
Medzi hosťami festivalu podľa jej slov budú Marián Ligda a Dušan Bustin, hlavná postava a režisér dokumentu Le Tour o šialencovi, ktorý prešiel 2003 kilometrov do Paríža na handbiku, zoológ a dokumentarista Pavel Ballo s prednáškou Aby nás svište v Tatrách nevypískali a Soňa Majeríková, ktorá bude o fenoméne slackline a highline nielen rozprávať, ale pod jej vedením si chodenie po napnutej "lajne" budú môcť návštevníci festivalu sami vyskúšať.
Sobotné popoludnie v parku pri Stanici bude už tradične vyhradené pre aktivity detí a dospelých. "Pod vedením špecialistov si môžete zastrieľať z luku, k dispozícii bude cvičná lezecká stena pod Rondlom a viaceré aktivity zo svojho portfólia pripraví združenie Endorfun 2790 – mestské a horské centrá aktívneho oddychu – zorbing, bungee running, hod sekerou či lezenie po pivných debničkách do výšky. Do cvičenia typu workout zasvätí záujemcov Jakub Slotta," uzatvoril PR manažér kultúrneho centra Stanica.Copyright © TASR 2015

17. 9. 2015

MZV: Útok na slovenskú novinárku je neprijateľný

MZV: 
Útok na slovenskú novinárku je neprijateľný

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí si uvedomuje zložitosť situácie a komplexné bezpečnostné aspekty stavu na maďarsko-srbských hraniciach, avšak fyzický útok na slovenskú novinárku pri jej práci považuje za neprijateľný. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca ministerstva Peter Stano.
Ako ďalej uviedol, rezort diplomacie dnes veľvyslankyni Maďarska v SR tlmočil v rámci vopred dohodnutého stretnutia záujem o oficiálne vysvetlenie udalostí. O napadnutí reportérky Denníka N Tímei Beck sa rezort dozvedel až na základe otázky média. Maďarská strana Slovensko o incidente neinformovala, keďže túto povinnosť nemá, pokiaľ o to zadržiavaná osoba nepožiada. „Avšak ani slovenská reportérka či denník, pre ktorý pracuje, nás v stredu v noci nepožiadali o konzulárnu asistenciu,“ vysvetlil Stano.
Ako informoval Denník N, reportérku zatkli a obvinili z nelegálneho prekročenia hraníc. Podľa jej slov pre Denník N ju maďarskí policajti udreli obuškom do chrbta aj nohy. „Pomáhala som vstať jednej rodine zo zeme, keď ma strhli policajti, začali ma udierať obuškom, zviazali mi veľmi natesno ruky plastom a hodili ma na zem,“ opisuje svoje zatknutie reportérka Beck. Policajti jej údajne aj vulgárne nadávali a obviňovali ju z toho, čo „urobili oni - strhli ma na maďarskú stranu,“ povedala pre Denník N.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.MEDIA NEWS

MEDIA NEWSDruhá televízna debata republikánskych kandidátov na prezidenta USA mala na americké primárky rekordnú sledovanosť na internete, v jednu chvíľu - asi 90 minút od začiatku - ju v stredu večer naraz sledovalo 920.000 divákov, informovala televízia CNN.
Celkove mala trojhodinová debata "zďaleka najväčšie publikum, aké kedy sledovalo debatu v primárkach na internete," citovala stanicu CNN agentúra Reuters.
Pre porovnanie - tohtoročné finále ligy amerického futbalu, čiže Super Bowl, sledovalo naraz v jednu chvíľu až 1,3 milióna divákov.
Prvý nominačný súboj prezidentských kandidátov Republikánskej strany sa uskutoční o štyri mesiace, prezidentské voľby v USA budú v novembri 2016.
Bojovný štýl prejavu miliardára Donalda Trumpa výrazne zvýšil záujem Američanov o republikánske primárky. CNN si za 30-sekundový reklamný šot vysielaný v televízii počas prenosu republikánskej debaty účtovala do 200.000 dolárov, uviedol Reuters.
Mediálni analytici predpovedali, že CNN bude mať s touto republikánskou debatou vôbec najväčšie televízne publikum, ktoré by pri debate viceprezidenta Ala Gorea s podnikateľom Rossom Perotom o Severoamerickej dohode o voľnom obchode (NAFTA) mohlo dokonca prekonať 16,8 milióna divákov.
Prvá televízna debata republikánskych kandidátov na prezidenta, ktorú vysielala v auguste televízna stanica Fox News, pritiahla k obrazovkám 24 miliónov divákov. To bol rekord pre debatu v prezidentských primárkach a vôbec najvyšší počet divákov pre nešportový prenos v dejinách káblovej televízie.

Troch zahraničných novinárov, vrátane reportérky zo Slovenska, zadržala maďarská polícia pri stredajšom incidente s migrantmi na maďarsko-srbskom hraničnom prechode Röszke. Informoval o tom dnes spravodajský server Heti Válasz.
      Podľa tohto zdroja trojica žurnalistov z Austrálie, Poľska a Slovenska pokrývala udalosti na srbskej strane v Horgoši v čase, keď migranti prerazili zábrany a prešli do Maďarska. Pri policajnom zásahu boli zranení aj títo novinári.
      V tejto súvislosti medzičasom zverejnil slovenský nezávislý Denník N správu, že zadržanou slovenskou novinárkou je reportérka tohto denníka Tímea Becková.
      Podľa Heti Válasz austrálskeho novinára Warrena Richardsona kopali do hlavy, hrude a nohy, poľský reportér Jacek Tacik utrpel poranenie hlavy, silne krvácal a museli ho hospitalizovať. Denník N uviedol, že ich reportérka dostala obuškom do chrbta i nohy. Novinárom nasadili putá a celú noc ich zadržiavali na policajnej stanici v Segedíne.
      Podľa slov hovorcu maďarskej vlády Zoltána Kovácsa bol stredajší incident vopred pripraveným útokom voči Maďarsku. Konanie polície, ktorá pokus stoviek migrantov preraziť zábrany a vstúpiť na maďarské územie potlačila obuškami, slzotvorným plynom a vodným delom, označil hovorca za "adekvátnu reakciu na útok vyzbrojených migrantov, ktorá neprekročila potrebné hranice".
      Polícia trojicu novinárov zadržala údajne s podozrením z ilegálneho prekročenia hraníc. Celoštátne veliteľstvo polície (ORFK) pre TASR uviedlo, že stanovisko maďarskej polície k tomuto prípadu poskytne neskôr.Maďarská polícia dôrazne odmietla tvrdenie médií, podľa ktorých policajti na maďarsko-srbskom hraničnom prechode Röszke bili novinárov. Súčasne dementovala správy, že by po policajnom zásahu na tomto prechode v stredu 16. septembra vyšetrovacie orgány nejakých novinárov zadržali. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré dnes TASR poskytlo Celoštátne veliteľstvo polície (ORFK).
      Polícia podľa ORFK trestne stíha občanov Austrálie, Slovenska a Poľska pre podozrenie trestného činu ilegálneho prekročenia hraničných zábran. Všetky tri osoby vypočuli kriminalisti ako podozrivých, ktorí sa môžu obhajovať na slobode.
      Komunikačné oddelenie ORFK zdôraznilo, že polícia prostredníctvom oficiálneho vyhlásenia viackrát vyzvala občanov vrátane pracovníkov  médií, aby neprekážali pri policajnom zásahu a podriadili sa pokynom policajtov. Počas stredajších udalostí polícia viackrát adresovala výzvu vo viacerých jazykoch všetkým, ktorí boli pri hraničnom prechode.
      "Polícia nikoho nezbila, polícia v súlade s platnými právnymi normami v potrebnej a primeranej miere uplatnila donucovacie prostriedky voči členom agresívnej skupiny. Tá priebežne útočila na štátnu hranicu, na vonkajšie hranice Európskej únie a na policajtov strážiacich hranice prostriedkami vhodnými na zmarenie ľudského života a na spôsobenie ťažkých poranení," píše sa vo vyhlásení polície.
      Novinári podľa ORFK zostali na mieste zásahu - aj napriek výzve - na vlastnú zodpovednosť.
      Troch zahraničných novinárov vrátane reportérky zo Slovenska zadržala maďarská polícia pri stredajšom incidente s migrantmi. Informoval o tom dnes spravodajský server Heti Válasz.
      Žurnalisti z Austrálie, Poľska a Slovenska pokrývali udalosti na srbskej strane hranice v Horgoši v čase, keď migranti prerazili zábrany a prešli do Maďarska. Pri policajnom zásahu boli zranení aj títo novinári, napísal Heti Válasz.
      V tejto súvislosti zverejnil medzičasom slovenský nezávislý Denník N správu, že zadržanou slovenskou novinárkou je jeho reportérka Tímea Becková.
      Podľa servera austrálskeho novinára Warrena Richardsona kopali do hlavy, hrude a nohy; poľský reportér Jacek Tacik utrpel poranenie hlavy, silne krvácal a museli ho hospitalizovať. Denník N uviedol, že jeho reportérka dostala obuškom úder do chrbta i nohy. Novinárom nasadili putá a celú noc ich zadržiavali na policajnej stanici v Segedíne.
      Podľa slov hovorcu maďarskej vlády Zoltána Kovácsa bol stredajší incident vopred pripraveným útokom voči Maďarsku. Konanie polície, ktorá pokus stoviek migrantov preraziť zábrany a vstúpiť na maďarské územie potlačila obuškami, slzotvorným plynom a vodným delom, označil hovorca za "adekvátnu reakciu na útok vyzbrojených migrantov, ktorá neprekročila potrebné hranice".Rozhodnutie Ukrajiny uvaliť sankcie na mnohých novinárov považuje ruské vedenie za "úplne neprijateľné". Informoval o tom dnes v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že takéto kroky "vôbec nezodpovedajú princípom slobody slova". "Veľmi ostro odsudzujeme toto rozhodnutie," zdôraznil Peskov.
      Nové sankcie voči Rusku oznámil ukrajinský prezident Petro Porošenko v stredu na jeden rok. Rozšírené ukrajinské sankcie sa vzťahujú na 388 fyzických a 105 právnických subjektov z 23 krajín sveta. Na zozname sú okrem politikov a predstaviteľov ozbrojených síl aj vedci, blogeri a novinári vrátane spravodajcov britskej spoločnosti BBC a ruskej televízie Russia Today.
      Medzi sankcionované osoby patrí aj tajomník Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Vladimír Longauer a bloger a publicista Sergej Chelemendik, vyplýva zo zoznamu, ktorý na svojej webovej stránke zverejnila ukrajinská tlačová agentúra UNIAN.
      V skupine sankcionovaných sú aj členovia politických strán, právnici, riaditelia firiem, členovia medzinárodných tímov pozorovateľov volieb a referend v Donbase a na Kryme, manažéri podnikov vojensko-priemyselného komplexu v Rusku či štátnych orgánov, ktoré realizujú projekty v oblasti infraštruktúry na Kryme.
      Kremeľský hovorca dnes v Moskve súčasne upozornil, že zosilnenie sankcií zo strany Ukrajiny protirečí záujmom oboch krajín. Uviedol, že vznikajúce "vákuum sa rýchlo zapĺňa".
      Vysvetlil, že mnohé ruské firmy sú síce nútené prerušiť kontakty so svojimi partnermi na Ukrajine, ale na druhej strane im to umožňuje adaptovať sa na nové podmienky, vytvárať si nové obchodné kontakty a vzťahy. "Nič dobré na tom nie je, ale všetko zlé je na niečo dobré a tu dochádza k diverzifikácii smerov spolupráce," uviedol- Súčasne však podčiarkol, že táto situácia "rozhodne nezodpovedá záujmom oboch ekonomík" - ruskej a ukrajinskej.


Ukrajinský prezident Petro Porošenko nariadil vyňať novinárov britskej spravodajskej spoločnosti BBC zo zoznamu osôb, na ktoré sa vzťahujú sankcie Ukrajiny. Ich vyškrtnutie zo zoznamu Porošenko zdôvodnil, že sloboda tlače je preňho "nadovšetko".
      Nové sankcie voči Rusku v trvaní jedného roka oznámil ukrajinský prezident Petro Porošenko v stredu. Rozšírené ukrajinské sankcie sa vzťahujú na 388 fyzických a 105 právnických subjektov z 23 krajín sveta. Na zozname sú okrem politikov a predstaviteľov ozbrojených síl aj vedci, blogeri a desiatky novinárov vrátane novinárov britskej spoločnosti BBC: spravodajcu Steva Rosenberga, produkčnej Emmy Wellsovej a ich ruského kameramana Antona Čičerova.
      Novinári a predstavitelia médií podľa Kyjeva predstavujú bližšie nešpecifikovanú "hrozbu pre národné záujmy, národnú bezpečnosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť" Ukrajiny.
      Bližšie zdôvodnenie v kauze tímu BBC Kyjev v stredu neposkytol s tým, že ukrajinská tajná služba záležitosť objasní dnes.
      Šéfredaktor zahraničnej redakcie BBC Andrew Roy pre agentúru Reuters označil zaradenie svojich kolegov na zoznam sankcionovaných fyzických osôb za "hanebný útok na slobodu médií".
      "Tieto sankcie sú úplne nevhodné a nevysvetliteľné voči novinárom BBC, ktorí o dianí na Ukrajine informovali nestranne a objektívne," uviedol Roy, ktorý vyzval ukrajinskú vládu, aby ich mená okamžite odstránila z tohto zoznamu.
      Na zozname zakázaných novinárov sú aj španielski novinári Antonio Pampliega a Ángel Sastre, ktorí v júli zmizli v Sýrii a predpokladá sa, že ich uniesli ozbrojenci hlásiaci sa k Islamskému štátu. Zákaz vstupu na Ukrajinu majú aj spravodajcovia ruských tlačových agentúr v Juhoafrickej republike (dvaja španielski novinári) a Turecku, ktorých práca podľa agentúry Reuters nemá nič spoločné s dianím na Ukrajine.
      Ruská agentúra TASS označila dnes rozhodnutie ukrajinského vedenia zaradiť na čierny zoznam aj troch jej reportérov - jedného so sídlom vo Washingtone, jedného pôsobiaceho v JAR a jedného z Moskvy - za "čudné", pretože dvaja z nich sa téme Ukrajiny vôbec nevenujú.
      Výbor na ochranu novinárov (VON) sídliaci v New Yorku vo svojom vyhlásení konštatoval, že Porošenkove kroky vyvolávajú zdesenie. "Vláda nemusí súhlasiť so spravodajstvom a nemusí sa jej páčiť, ale označiť novinárov za potenciálnu hrozbu pre národnú bezpečnosť nie je vhodná reakcia," uviedla koordinátorka VON pre Európu a strednú Áziu Nina Ognianovová.
      K prípadu sa vyjadril dnes aj hovorca Kremeľa Dmitrij Peskov, ktorý rozhodnutie Ukrajiny uvaliť sankcie na novinárov považuje za "úplne neprijateľné". Dodal, že takéto kroky "vôbec nezodpovedajú princípom slobody slova".


Copyright © TASR 2015
Anglická moderátorská dvojica Ant & Dec bude znova moderovať udeľovanie BRIT Awards. Prestížna šou sa bude konať 24. februára 2016 v londýnskej O2 aréne.
Dvojica podujatie po prvý raz moderovala v jeho 35. ročníku, vo februári tohto roku. "Úprimne, chceli sme to robiť len jeden rok, ale mali sme sa tak dobre, že sme nadšení, že to môžeme robiť znova. Tešíme sa na úžasnú noc a nevieme sa dočkať oslavy úspechov britskej hudby," vyjadrili sa moderátori pre portál Digital Spy.
Ant & Dec, vlastnými menami Anthony McPartlin a Declan Donnelly, sú anglickí moderátori a zabávači. Preslávili sa ako hudobné duo PJ & Duncan, ktorého hit Let's Get Ready To Rhumble z roku 1994 bodoval v britských rebríčkoch aj v roku 2013. Za šou Ant and Dec's Saturday Night Takeaway( 2002) dostali štyri televízne ocenenia BAFTA. Moderovali aj televíznu šou Pop Idol (2001 - 2003), Poker Face (2006) alebo Britain's Got Talent (2007).


©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

TO JE FOX TV !

TO JE FOX TV !

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Mediálna spoločnosť Central European Media Enterprises (CME), ktorá v  vlastní televízie Nova a Markíza a ďalšie stanice, pravdepodobne predá do konca tohto roka majetok, ktorý nepovažuje za svoj hlavný. Firma sa sústredí na ochranu pozícií na trhoch, na ktorých je jednotkou. Povedali to v stredu agentúre Reuters riaditelia spoločnosti Michael Del Nin a Christoph Mainusch. Predaj vedľajšieho majetku je súčasťou stratégie, ktorej cieľom je reorganizácia skupiny.
Okrem Českej republiky CME prevádzkuje televízne stanice v piatich ďalších krajinách v regióne. V posledných dvoch rokoch firma znížila náklady, predala časť majetku a získala finančnú injekciu od svojho najväčšieho akcionára, firmy Time Warner.
Del Nin dodal, že posledný majetok, ktorý chce firma do konca tohto roka predať, sú kiná v Rumunsku. "Naše očakávania je také, že do konca tohto roka nebudú (tieto aktivity) našou súčasťou," povedal.
Del Nin a Mainusch sa ujali funkcie v čele CME v roku 2013 s cieľom vykonať skupinu, ktorá začala strácať divákov, reštrukturalizáciou.
Mainusch dodal, že firma je teraz na správnej ceste zvlášť na svojom najväčšom trhu v Českej republike, a podarilo sa jej získať späť podiel na trhu. Teraz sa chce zamerať na ochranu pozície lídra na trhoch a na zvyšovanie príjmov z iných zdrojov ako je reklama, kam patrí napríklad predplatné. Tieto zdroje mali na minuloročných príjmoch skupiny podiel 17%, predstavovali 680,8 milióna USD.
CME spustila v roku 2011 internetovú službu voyou, kde si môžu záujemcovia za predplatné púšťať niektoré relácie. Služba má 150 000 predplatiteľov a podľa Mainusche chce firma do tejto platformy ďalej investovať.
Spoločnosť založil pred dvoma desaťročiami miliardár Ronald Lauder. Teraz je hlavným akcionárom firmy americká mediálna skupina Time Warner. Spoločnosť je dominantným hráčom na trhoch v Česku, slovenskom, Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku. V Česku je jej súčasťou spoločnosť CET 21, ktorá drží licencie na vysielanie televíznych staníc Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka.
V júli firma uviedla, že v tomto roku očakáva zvýšenie prevádzkového zisku pred odpisom hmotného a nehmotného majetku (OIBDA) a pri konštantných výmenných kurzoch o 45 až 55 percent. Vlani OIBDA predstavoval 95,4 milióna USD.

Copyright © ČTK 2015

Pri nepokojoch migrantov na srbsko-maďarskom hraničnom prechode Horgoš-Röszke zbili maďarskí policajti členov štábu srbskej verejnoprávnej televízie RTS, informoval spravodajský server Hvg.hu odvolávajúc sa na internetovú stránku RTS.
"Maďarskí policajti členov štábu televízie zbili obuškami a rozbili im techniku. Nepomohlo ani to, že povedali, že pracujú pre štátnu televíziu," píše RTS.
K incidentu došlo okolo 18.30 h počas potláčania nepokojov migrantov na srbskej strane. Policajti nechali migrantov priblížiť sa k hranici, potom ich obuškami nútili, aby cúvli. Útoku sa nevyhli ani pracovníci RTS, ktorí nakrúcali spravodajstvo z udalostí.
Kameramana sotili k stene, udreli ho po hlave a po chrbte, potom mu rozbili kameru. Rovnako pochodil aj zvukár, zatiaľ čo reportérka utrpela poranenie ruky. Podľa štábu to policajti urobili zámerne. Pri útoku policajtov nadával srbskému štábu maďarský kameraman, ktorý ich aj urážal, tvrdili Srbi.
Televízny štáb odviezli na ošetrenie do Subotice.

Copyright © TASR 2015

Zomrel Guy Béart

Zomrel Guy Béart

Francúzsky skladateľ a šansoniér Guy Béart, ktorého preslávili songy ako Á Amsterdam (1976) alebo L'eau vive (1958), zomrel včera vo veku 85 rokov. Cestou k holičovi v Garches postihol umelca infarkt myokardu, informovali francúzske médiá.
Rodák z Káhiry zaujal už prvým albumom, neskôr vystupoval nielen na renomovaných scénach vrátane parížskej Olympie, ale často sa objavoval na televíznej obrazovke. Spomedzi piatich potomkov slávneho otca je najznámejším dcéra Emmanuele Béartová, renomovaná herečka - dôverne známa z početných francúzskych filmových produkcií.
Académie francaise udelila Béartovi v roku 1994 Veľkú medailu za francúzsky šansón na znak ocenenia jeho celoživotného diela.

Copyright © TASR 2015

Očami fotografky

Očami fotografky


16. 9. 2015

SIS píše Monike Tódovej

SIS píše Monike Tódovej

Dôsledné dodržiavanie Schengenských pravidiel je prvým krokom k riešeniu problému nelegálnej migrácie v rámci EÚ.
      Vyjadrovať sa k mediálnym špekuláciám, nezodpovedným laickým hodnoteniam bezpečnostných rizík spojených s nelegálnou migráciou na úrovni bulvárnej žurnalistiky v podaní nemenovanej redaktorky Denníka N, by bolo popretím princípu profesionality práce spravodajskej služby.
      Súčasný prakticky nekontrolovaný prílev ilegálnych migrantov do Európskej únie bez poznania ich identity naša spravodajská služba považuje za vysoké bezpečnostné riziko.
      Stupňujúci sa problém nelegálnej migrácie vnímame najmä v súvislosti s rozširujúcimi sa aktivitami prevádzačov, ktorí zneužívajú vzniknutú situáciu na realizáciu svojich nezákonných aktivít spojených s obrovským finančným prospechom.
      Bez dôsledného dodržiavania pravidiel pohybu osôb v Schengenskom priestore sa situácia v oblasti nekontrolovaného pohybu osôb v budúcnosti môže stať nezvládnuteľnou.
      Okamžité obnovenie celoplošného dodržiavania pravidiel Schengenského priestoru považujeme za kľúčový moment v riešení v súčasnosti už akútneho problému nelegálnej migrácie realizovanej s významnou podporou zločineckých skupín prevádzačov.
      Riziko prieniku radikálnych džihádistických extrémistov na územie Európskej únie sa v posledných mesiacoch práve z dôvodu dôsledne nefungujúceho režimu pohybu osôb v rámci Schengenu významne zvýšilo.
      Na aktuálnu situáciu v oblasti vzniku bezpečnostných rizík v súvislosti s nelegálnou migráciou naša spravodajská služba spolu s partnermi a ostatnými bezpečnostnými zložkami reaguje prijímaním mimoriadnych opatrení.

      TASR informoval hovorca SIS Branislav Zvara.

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWSPolitické hnutie SEN, ktoré zakladá analytik a občiansky aktivista Eduard Chmelár, má ambíciu dostať sa do parlamentu v nasledujúcich voľbách. Kandidovať chce samostatne. Na jeho registráciu dnes na ministerstve vnútra podal žiadosť. Vyzbieral vyše 11.600 podpisov, potrebných je 10.000.
"Zbieralo ich 250 dobrovoľníkov v priebehu posledných dvoch mesiacov bez nároku na odmenu," povedal Chmelár. Z funkcie rektora Akadémie médií abdikuje vo štvrtok (17.9.).Copyright © TASR 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSPoužívatelia sociálnej siete Facebook (FB) čoskoro budú mať viac možností, ako vyjadriť svoje stanovisko k nejakému statusu. Ako však na stretnutí s novinármi zdôraznil zakladateľ a výkonný riaditeľ Mark Zuckerberg, nepôjde o roky žiadané tlačidlo "dislike" - nepáči sa mi.
Už vlani v decembri Zuckerberg tlačidlo "dislike" odmietol, ale naznačil, že sa pracuje na tom, aby ľudia mali viac možností na vyjadrenie rôznych emócií - napríklad súcitu či podpory.
V noci nadnes počas série otázok a odpovedí Zuckerberg potvrdil, že sa blíži začiatok testovacej prevádzky novinky, ktorú bližšie nespresnil.
Tlačové agentúry v tejto súvislosti upozornili, že toto Zuckerbergovo vyhlásenie mnohé médiá pertraktovali ako začiatok éry "dislike". Ich spravodajcovia si tak nevypočuli aj Zuckerbergovo vysvetlenie, prečo na sieti nebude možné dislajkovať. Uviedol, že nechce, aby sa Facebook zmenil na fórum, kde ľudia hlasujú za príspevky alebo proti nim. Nechce ani, aby v situácii, keď používatelia zdieľajú niečo významné zo svojho života, niekto na ich status reagoval negatívne.
Zuckerberg uznal, že tlačidlo "like" nie je vhodné vo všetkých životných situáciách. Uviedol, že vývojárske tímy pracujú na jednej či viacerých alternatívach pre prejavy empatie. Prisľúbil, že čoskoro "už budete môcť dať svojim priateľom najavo, že chápete ich situáciu, ale nie, že sa vám nepáči".


Copyright © TASR 2015
Kameraman BBC je údajne v nemocnici so zraneniami na tvári a krku po incidente, ktorý sa stal pred domom vodcu labouristov Jeremy Corbyna v utorok. Svedok tvrdí, že vodič Corbyna schmatol kameramana BBC zozadu a ťahal ho. Channel 4 News získala aj ďalšie video z incidentu s audiom, kde zaznie po páde kameramana veta "Varoval som vás" .

Corbyn má zložitý vzťah s médiami po voľbách do  vedenia labouristov a z veľkej časti ignoruje mainstreamové médiá.
Zdroj : Business Insider

CINEMATIK 2015

CINEMATIK 2015


Filmový festival Cinematik uzatvoril prvú dekádu, keď na slávnostnom ceremoniáli udelili ceny tohtoročným víťazom. Porotcovia, 15 európskych filmových kritikov, rozhodli, že víťazom sekcie Meeting Point Europe sa stane film anglického režiséra Petra Stricklanda Motýle (The Duke of Burgundy) o vzťahu zberateľky motýľov a jej milenky, ktoré žijú vo svojom svojbytnom a trochu výstrednom svete na chátrajúcom šľachtickom sídle.
Porotu zaujala táto štýlová filmová lahôdka vyznačujúca sa podmanivou erotickou atmosférou a výraznou hudobnou zložkou. Cenu Point Europe Award si Peter Strickland prevzal v Piešťanoch osobne. Informoval o tom Ján Plišnák zo spoločnosti Cinematik s.r.o.
Svojho víťaza pozná aj druhá súťaž Cinematik.doc zameraná na aktuálnu slovenskú dokumentárnu tvorbu. Medzinárodná porota v zložení Ania Szczepanska, Eva Tomanová a Martin Palúch udelila snímke vlna vs. breh Cinematik.doc - Cenu Literárneho fondu spojenú s finančnou prémiou v hodnote 600 eur. Režisér a kameraman Martin Štrba vykreslil v tomto živelnom dokumente generáciu študentov a ich spoločné chápanie umeleckej fotografie v 80. rokoch na pražskej FAMU.
"Cinematik uviedol tento rok až tri premiéry slovenských filmov. Jedna z nich patrila aj najnovšiemu dokumentárnemu filmu Ladislava Kaboša, Farby piesku, ktorá získala Cenu primátora. Téma časozberného dokumentu o životnom príbehu zdravotnej sestry, ktorá 20 rokov pracovala líbyjskej nemocnici je v kontexte súčasných udalostí veľmi aktuálna a naliehavá," priblížil Plišnák.
Dodal, že divácke hlasovanie o najlepší film stále prebieha a momentálne si najlepšie počína kanadská snímka Xaviera Dolana Mami!, ktorá vyhrala na festivale v Cannes Cenu poroty. V sekcii Eye on Films zameranej na prvé a druhé filmy mladých režisérov, zatiaľ návštevníkov najviac oslovil noirový film Krutý od francúzskeho režiséra Erica Cherriéra.
Tohtoročný, 10. ročník Cinematiku priniesol viac ako 160 filmov a množstvo sprievodných podujatí. Tento rok si piešťanský festival vytýčil za cieľ “objavovať nové svety” a v duchu tohto hesla priblížil svojím návštevníkom aktuálnu katalánsku kinematografiu a jej výrazné režisérske osobnosti. Hlavným hosťom sa tak stal katalánsky režisér Jaime Rosales, ktorý si prevzal cenu s názvom Rešpekt.
Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany realizovali s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu a Ministerstva financií SR.

Copyright © TASR 2015

14. 9. 2015

Strana SMER – sociálna demokracia sa z novín dozvedela o nevraživosti medzi jej predstaviteľmi

Strana SMER – sociálna demokracia 

sa z novín dozvedela o nevraživosti medzi jej predstaviteľmi

Strana SMER – sociálna demokracia sa ohradzuje voči nepravdivým informáciám v dnešnom vydaní denníka Plus jeden deň, ktorý v článku "Aj v jednej strane si politici lezú na nervy: Prečo sa majú v zuboch?" tvrdí, že medzi predstaviteľmi strany SMER – sociálna demokracia vládne nevraživosť a napäté vzťahy.
Denník Plus jeden deň veľmi dobre vie, že strana SMER – sociálna demokracia počas svojho (bez pár mesiacov) šestnásťročného pôsobenia nestratila ani jedného poslanca, že obe ním vedené vlády, na rozdiel od vlád pravicových, neotravovali verejnosť neustálymi spormi, a teda že strana SMER – sociálna demokracia je najstabilnejšou stranou modernej histórie Slovenska. Napriek tomu, respektíve práve preto, aby zmazal tento zásadný rozdiel medzi stranou SMER – SD a rozbitou pravicou, musel denník Plus jeden deň vytvoriť obraz o akýchsi nezhodách v strane, ktorý sa však ani v náznakoch nezhoduje s realitou.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Bývalý rozhlasový moderátor David Mueller zažaloval americkú speváčku Taylor Swift. Muža pred dvoma rokmi vyhodili z práce po tom, ako členovia interpretkinho tímu uviedli, že hudobníčke nadvihol sukňu a chytil ju za zadok. K incidentu údajne prišlo ešte v roku 2013 v Pepsi Center v Denveri. Muzikantka sa stretla s Muellerom a jeho priateľkou Shannon Melcher v zákulisí počas koncertu a odfotila sa s nimi. Neskôr jeden z ochrankárov obvinil muža, že sa k Swift správal nevhodne a vyviedol ho z areálu. Muellera, ktorý obvinenia poprel, o dva dni neskôr vyhodili z práce, kde údajne zarábal 150-tisíc dolárov ročne. Teraz žiada odškodné za ušlé príjmy.
Dvadsaťpäťročná Taylor Swift vydala debutový, eponymný album v roku 2006. Nadviazala naň štúdiovkami Fearless (2008), Speak Now (2010), Red (2012) a 1989 (2014). So všetkými nahrávkami, s výnimkou prvej, sa jej podarilo dobyť americký albumový rebríček Billboard 200. Na konte má napríklad sedem cien Grammy, 22 Billboard Music Awards či 16 American Music Awards, vrátane Dick Clark Award for Excellence. V roku 2009 sa objavila v seriáli Kriminálka Las Vegas (2000), zahrala si aj vo filmoch Valentín (2010) a Darca (2014).
Anglický herec Richard Armitage bude účinkovať v seriáli Berlin Station. V novinke, ktorá ponúkne desať častí, sa predstavia aj Michelle Forbes, Richard Jenkins či Rhys Ifans. Štyridsaťštyriročný Armitage stvárni Daniela Meyera, ktorý príde do berlínskej centrály CIA a má za úlohu zistiť, kto môže za únik informácií.
Režisérom prvých dvoch epizód seriálu bude Michaël R. Roskam. Olen Steinhauer, autor knihy Turista (2009), sa na novinke podieľa ako scenárista. Obaja vystupujú aj ako výkonní producenti, s čím im pomáhajú tiež Eric Roth, Steve Golin, Kerry Kohansky-Roberts, Keith Redmon a Luke Rivett. Seriál televíznej spoločnosti Epix by mal mať premiéru na jeseň 2016.
Richard Armitage, celým menom Richard Crispin Armitage, sa ako 17-ročný pridal k cirkusu v Budapešti, neskôr pôsobil v divadlách a dostával aj menšie roly v televízii. Prvú hlavnú úlohu stvárnil v miniseriáli North &South (2004) z produkcie BBC. V rokoch 2006 až 2009 stvárňoval Guya of Gisborne v seriáli Robin Hood, v období 2008 až 2010 účinkoval ako Lucas North v seriáli MI5 (2002 - 2011) a napokon sa predstavil ako John Porter v akčnom seriáli Protiúder (2010), ktorý však v úvode druhej sezóny opustil. Po úlohe v komiksovke Captain America: Prvý Avenger (2011) prišla prelomová rola, vďaka ktorej sa preslávil na celom svete. V roku 2012 sa na filmovom plátne po prvý raz predstavil ako kráľ trpaslíkov Thorin Oakenshield v prvej časti trojdielnej adaptácie knihy Hobit J. R. R. Tolkiena v réžii Petra Jacksona a zahral si aj vo zvyšných dvoch častiach z rokov 2013 a 2014. Tento rok sa predstavil ako Francis Dolarhyde v seriáli Hannibal (2013).
Dosluhujúci prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter sa možno nevyhne trestnému stíhaniu - za nevýhodný predaj vysielacích práv z majstrovstiev sveta Jackovi Warnerovi. Medzierku v doteraz nepriestrelnej Blatterovej obrane proti všetkým podozreniam z obohacovania vidí už aj bývalý protikorupčný poradca FIFA Mark Pieth. Švajčiarsky profesor trestného práva si myslí, že Blatter je potenciálny cieľ vyšetrovania federálnych úradov vo svojej vlasti, kde má FIFA aj sídlo, konkrétne pre chybné riadenie organizácie. "Blatter sa musí hájiť proti obvineniam zo sprenevery," povedal Pieth na margo vyšetrovania švajčiarskej generálnej prokuratúry.
Švajčiarska televízia SRF v piatok zverejnila zmluvu z roku 2005 s Blatterovým podpisom, ktorou FIFA predala práva na vysielanie majstrovstiev sveta 2010 a 2014 pre karibskú oblasť za 600-tisíc amerických dolárov spoločnosti kontrolovanej Warnerovou rodinou. Tá následne zinkasovala za ten istý balík práv od jamajskej firmy trhových 20 miliónov USD. Dokument len potvrdzuje Warnerove slová z roku 2011, že mu FIFA poskytla kontrolu nad časťou vysielacích práv na MS výmenou za podporu Blatterra v prezidentských voľbách. Vtedy jeho výrok zaznel v kontexte vylúčenia zo všetkých futbalových štruktúr pre spojenie s aférou okolo podplácania delegátov volebného kongresu v prospech Švajčiarovho súpera Mohammeda bin Hammama a nepripisoval sa mu veľký význam. Po štyroch rokoch sa Warnerovo meno začalo v súvislosti s FIFA skloňovať znova - keď sa ocitol medzi obvinenými v ďalšom korupčnom škandále, ktorý vyšetrujú úrady v USA. "Majú v rukách priamy dôkaz. To znamená, že by mali otvoriť vyšetrovanie," uviedol Pieth.
FIFA na svoju obranu uviedla, že výnos z predaja si rozdelila na polovicu s Karibskou futbalovou úniou. Navyše v júli 2011 bola zmluva anulovaná a práva na MS 2014 sa predávali odznova.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.Turecká polícia dnes v Istanbule urobila raziu v sídle redakcie časopisu Nokta a zhabala tam pripravované najnovšie číslo, na ktorého titulnej strane mala byť fotomontáž prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ako si robí selfie pred rakvou vojaka zabitého v zrážkach s kurdskými ozbrojencami.
Ako na svojom konte na sieti Twitter informoval šéfredaktor Cevheri Güven, polícia prišla do redakcie prvýkrát dnes krátko po polnoci, ale nikoho tam nenašla. Druhýkrát policajti prišli o 08.30 h a zhabali dokumentáciu k novému číslu.
Denník Hürriyet na svojej stránke zverejnil kópiu rozhodnutia istanbulskej prokuratúry, ktorá nariadila prehliadku v redakcii, zhabanie najnovšieho čísla a zablokovanie twitterového konta redakcie, a to pre urážku hlavy štátu a propagáciu terorizmu.
Fotomontáž, ktorá sa mala objaviť na titulnej strane najnovšieho čísla magazínu Nokta, odzrkadľuje kritiku na adresu prezidenta Erdogana. Jeho odporcovia ho totiž obviňujú, že zneužíva ozbrojené zrážky medzi bezpečnostnými zložkami a ozbrojencami zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK), aby si získal sympatie verejnosti pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré sa v Turecku budú konať 1. novembra. Erdogan tieto tvrdenia odmieta.
Redakcia časopisu Nokta priznala, že ako inšpirácia pre fotomontáž na titulke jej poslúžila ilustrácia, ktorú dal v roku 2013 na jednu zo svojich prvých strán britský denník Guardian. Bola na ňom fotografia britského expremiéra Tonyho Blaira, ako si robí selfie so stĺpom čierneho dymu z explózie počas vojny v Iraku.
Islamisticko-konzervatívna vláda v Turecku je veľmi častým terčom kritiky za potláčanie slobody tlače a nátlak na novinárov. Úrady vyšetrujú niekoľko novinárov, ktorí sú podozriví z urážky hlavy štátu. Okrem toho, od začiatku septembra boli z Turecka vyhostení dvaja britskí novinári a jedna ich kolegyňa z Holandska. Všetci traja sa prioritne venovali zrážkam medzi tureckými bezpečnostnými zložkami a PKK, ktoré sa obnovili koncom júla.

Copyright © TASR 2015

Keď sa kritika obráti voči vydavateľovi

Keď sa kritika obráti voči vydavateľovi


Nedeľa neospravedlňuje. Takto slovenské weby reagovali na top správu z Nemecka

Nemecko dnes vyhlásilo, že dočasne zavádza hraničné kontroly. A to je dosť vážna vec, v celej histórii Schengenskej dohody. Sloboda voľného pohybu, ktorá bola základnou myšlienkou celého fungovania Dohody, sa i keď je to dočasne dovolené, stráca.
Zdroj: 
Petronela Ševčíková


DOKTOR MARTIN KLESOL

DOKTOR MARTIN KLESOLSledovanosť : 6,0 %, minulý týždeň 7,0
Podiel na trhu :12,8 %, minulý týždeň 14,3

Zomrel Frank D. Gilroy

Zomrel Frank D. Gilroy


Vo veku 89 rokov zomrel americký scenárista, dramatik a režisér Frank D. Gilroy. Skonal prirodzenou smrťou v sobotu v Monroe v štáte New York. Smutnú správu potvrdili členovia rodiny zosnulého, ktorý po sebe zanechal manželku Ruth a troch synov. Tony a Dan Gilroyovci sú známi režiséri a scenáristi a John Gilroy je filmový strihač.
Frank Daniel Gilroy sa narodil 13. októbra 1925 v New Yorku. Navštevoval Dartmouth College a Yale School of Drama. V roku 1964 mala na Broadwayi premiéru jeho hra The Subject Was Roses, ktorá mu vyniesla divadelné ocenenie Tony aj Pulitzerovu cenu. Napísal aj scenár rovnomenného filmu z roku 1968, v ktorom si zahrali Patricia Neal alebo Jack Albertson. Vďaka účinkovaniu v snímke obaja získali nominácie na Oscara, Albertson ju pritom premenil na sošku. Ako scenárista spolupracoval Gilroy aj na filmoch Najrýchlejší strelec (1956), Hodiny odvahy (1960), Jediná hra (1970), Desperate Characters (1971) alebo Od dvanástej do tretej (1976). Posledné dve menované snímky tiež režíroval.2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Panny Márie narodenie, lastovičiek rozlúčenie

Panny Márie narodenie,

lastovičiek rozlúčenie


Jednotka lepšie
Dvojka horšie.   
Spolu lepšie - 11.60 % .


Markíza  lepšie.
TV Doma lepšie.
DAJTO  lepšie.
Spolu  lepšie a nad tridsať  - 31.50%JOJ lepšie
JOJ PLUS horšie.
WAU lepšie.
SENZI horšie.
RIK rovnako- nikto
Spolu horšie- 23.50%


TA 3 rovnako. 


Jednotka - 9.80 % ;
Dvojka - 1,80 % ;
Markíza - 22,30 % ;
TV DOMA - 5.60 % ;
DAJTO- 3.60%
TV JOJ – 17.60 % ;
JOJ PLUS- 3.30 % ;
WAU -2.10 %;
SENZI- 0.50 %
RIK -0,0%
TA 3 - 1.90 %

Si robia srandu, či ?

Si robia srandu, či ?

13. 9. 2015

PRIESKUM Median SK

PRIESKUM Median SK

Časť súkromných vysielateľov si vylepšila počúvanosť svojich rozhlasových staníc na úkor verejnoprávnej RTVS. Ukázal to najnovší prieskum Radioprojekt spoločnosti Median SK.
Počúvanosť piatich okruhov RTVS bola v období od 25. mája do 16. augusta (VI. až VIII. etapa prieskumu) celkom 41,8 percenta. Je to pokles o 0,9 percentuálneho bodu oproti predošlým etapám prieskumu.
Rozhlasová sieť Rádio Group (Fun rádio, Rádio Europa 2 a ďalšie) vzrástla naproti tomu v parametri „počúval minulý týždeň“ na 39,2 percenta (naposledy mala 38,7 %) a skupina Radio Services (Rádio Jemné, Rádio Anténa Rock, Rádio Vlna) zaznamenala celkovú počúvanosť na úrovni 22,9 percenta, čo je nárast o 0,3 percenta oproti poslednému prieskumu.
Mierne stratila dlhodobo najpočúvanejšia súkromná rozhlasová stanica Rádio Expres. Jej počúvanosť je aktuálne 34,2 percenta. Je to pokles o 0,3 percenta oproti V. až VII. etape Radioprojektu.
Kým najpočúvanejšie okruhy RTVS padali v počúvanosti, súkromným rozhlasovým sieťam sa podarilo dlhodobejší pokles počúvanosti stabilizovať, alebo aj mierne narásť.
Rádio Slovensko v prieskume zaznamenalo počúvanosť 29,7 percenta (pokles o 0,1 %), Rádio Regina 13,7 percenta (pokles o 0,1 %) a tretí najpočúvanejší okruh RTVS Rádio_FM 5,9 percenta (pokles o 0,3 %).
Hlavný kanál siete Rádio Group – stanica Fun rádio si udržala počúvanosť na úrovni 23,2 percenta a jej dvojka Rádio Europa 2 narástla o pol percenta na 16 percent. Hlavný kanál skupiny Radio Services - stanica Rádio Jemné vzrástla oproti predošlému prieskumu v počúvanosti na 17 percent (nárast o 0,2 %).
Celkovo rozhlas počúvalo 89,9 percenta populácie, čo je 4,025 milióna poslucháčov vo veku od 14 do 79 rokov. Najväčší podiel na trhu kontroluje Rádio Espres (23 %), nasledujú Rádio Slovensko (20,2 %), Fun rádio (12,7 %), Rádio Jemné (9,9 %), Rádio Európa (8,7 %), Rádio Regina (8,6 %) a Rádio-FM (2,5 %). Ostatné stanice majú podiel dohromady 14,4 percenta.
Agentúra realizovala prieskum na vzorke 3477 respondentov vo veku 14 až 79 rokov. Sledovala pritom 50 rozhlasových staníc na slovenskom trhu.

Copyright © TASR 2015

TO JE TV !

TO JE TV !


TAK
TAK


SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Zoologická záhrada v Bojniciach má svoj nový vlastný časopis s názvom ZEBRA, ktorého prvé, uvádzacie, číslo vyšlo začiatkom septembra. Čitatelia v ňom nájdu súhrn toho najzaujímavejšieho, čo sa v ZOO udialo a čo pripravuje. ZEBRA obsahuje novinky z oblasti života zvierat či reportáže z rôznych udalostí, mapuje aj zaujímavé návštevy v zoologickej záhrade. Poučno-zábavný časopis má 36 strán, z toho štyri strany detskej prílohy s vystrihovačkami a maľovankami. Priložená je aj edícia retronálepiek ZOO zo 70. rokov. Vychádzať bude štyrikrát ročne. "Snažíme sa čitateľom ponúknuť paletu tém, ktoré zaujmú širokú verejnosť," píše sa na stránkach ZOO Bojnice.
Bojnická ZOO vydávala v minulosti Zoočasopis, ktorý vychádzal niekoľko rokov. Založil ho bývalý osvetový pracovník Ivan Kmeť a obsahoval predovšetkým informácie o činnosti Zookrúžku, z návštev škôl, ale aj informácie o zvieratách. S odchodom pána Kmeťa zanikol a na niekoľko rokov ostala ZOO bez svojho časopisu. Nový časopis ZEBRA začala bojnická zoologická záhrada vydávať pri príležitosti 60. výročia jej založenia.


©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Creative Arts Emmy Awards

 Creative Arts Emmy Awards

Americký seriál Hra o tróny (2011) získal najviac trofejí na sobotňajšom udeľovaní Creative Arts Emmy Awards, ktoré sa konalo v Los Angeles. Obľúbený projekt televízie HBO uspel v ôsmich kategóriách.
Štvrtá sezóna seriálu American Horror Story (2011), s podtitulom Freak Show, získala päť cien. Rovnako sa pritom darilo aj šou Saturday Night Live, ktorá dostala tri z piatich ocenení vďaka špeciálu k 40. výročiu vysielania. Úspech zaznamenal aj film Bessie (2015) o zosnulej bluesovej speváčke Bessie Smith. Snímka získala štyri trofeje.
Cenu pre najlepšiu hosťujúcu herečku v komediálnom seriáli si odniesla Joan Cusack za výkon v projekte Hriešnici (2011), medzi mužmi uspel Bradley Whitford, a to vďaka seriálu Transparent (2014). Najlepšie hosťujúce herecké výkony v dramatickom seriáli zas predviedli Reg E. Cathey v House of Cards (2013) a Margo Martindale v projekte V službách KGB (2013).
Po dve ceny získali aj dokumentárny seriál kapely Foo Fighters s názvom Sonic Highways (2014) a tiež Silicon Valley (2014).

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

NEDEĽNÉ REZNE A KÁVA

NEDEĽNÉ REZNE A KÁVA

V politike, ktorú televízia TA3 odvysiela v nedeľu 13. septembra 2015 od 11:00.

Témy: Utečenecká kríza v Európe, nejednotnosť postojov krajín a možné dôsledky, vzostup radikalizmu a extrémizmu v súvislosti s migrantmi a ich riešenie, Témy politickej jesene v NR SR
Hostia: Robert Fico (SMER-SD), predseda vlády, predseda strany
Béla Bugár (MOST-HÍD), predseda strany

Témy: Vývoj terorizmu a jeho moderné formy, miera hrozby terorizmu z radov migrantov
Hostia: Jozef Klavec, odborník na terorizmus
Juraj Zábojník, bezpečnostný analytik

Moderuje Noro DolinskýO 5 minút 12 v nedeľu 13. 9. o 11.55 h na Jednotke.

Hostia: 
Robert Kaliňák (Smer-SD), minister vnútra SR, - Martin Poliačik (SaS), poslanec NR SR.

Témy: 
Návrhy EK na riešenie utečeneckej krízy – Západ vs. postoj Slovenska a V4; 
Ochrana vonkajších hraníc EÚ, predchádzanie ilegálnej migrácii, boj s pašerákmi ľudí, nové prístupy k legálnej migrácii, riešenia situácie v krajinách pôvodu utečencov;
Azylová politika SR vs. spoločná azylová politika EÚ.

Moderuje Martin Strižinec.

Passed out.