MEDIA NEWS
Kanadský filmár James Cameron sa bude podieľať na tvorbe dokumentárneho filmu o legendárnom ostrove Atlantída s názvom Search for Atlantis. Na projekte, ktorý vzniká pre televízne stanice National Geographic Channel a Discovery Canada, bude pôsobiť ako výkonný producent. "Objavenie historickej a archeologickej pravdy za mýtom o Atlantíde ma vždy fascinovalo," povedal v pondelok 61-ročný rodák z Ontária v stanovisku pre podujatie Banff World Media Festival. "Náš tím preskúma niekoľko nových teórií o tom, kde sa reálna Atlantída nachádzala, kto boli jej tajomní obyvatelia a aká katastrofa ich pred tritisíc rokmi zmietla zo zemského povrchu," dodal.
Výrobu zastrešuje spoločnosť Associated Producers, ktorá so spomínanými televíznymi stanicami pracovala aj na ďalšej snímke o bájnom ostrove - Finding Atlantis (2011). Novinka by mala mať dve hodiny a nakrúcať ju budú na ostrovoch Sicília, Malta, Kréta, Santorín a Sardínia. Okrem toho ponúkne aj podvodné zábery narútené pri pobreží Španielska.
James Francis Cameron filmárčinu nikdy neštudoval, no napriek tomu sa z neho stal mimoriadne úspešný režisér, scenárista a producent. Prvý raz na seba výraznejšie upozornil snímkou Terminátor (1984). Neskôr nakrútil filmy ako Votrelci (1986), Priepasť (1989), Terminátor 2: Deň zúčtovania (1991), Pravdivé lži (1994). V roku 1998 získal vďaka veľkofilmu Titanic (1997) tri Oscary v kategóriách Najlepší film, Najlepšia réžia a Najlepší strih. Jeho sci-fi Avatar (2009), v ktorom si zahrali Sam Worthington, Zoe Saldana, Michelle Rodriguez či Sigourney Weaver, sa stalo finančne najúspešnejším filmom všetkých čias, keď si na konto pripísalo až takmer 2,8 miliardy dolárov. So spomínaným National Geographic spolupracoval na snímke Deepsea Challenge 3D (2014), ktorá ponúkla pohľad na život v najväčších hĺbkach oceánu, pričom Cameron v rámci projektu podnikol v roku 2012 výpravu na dno Mariánskej priekopy. Na konte má tiež dokumenty Duchovia Titaniku (2003), Mimozemšťania z hlbín 3D (2004) či Titanik: Posledné slovo s Jamesom Cameronom (2012).
©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Vyhlásenie o úmrtí vodcu extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) abú Bakra Baghdádího, ktoré sa dnes rozšírilo po internete, bolo pravdepodobne digitálne upravené a falošné. Napísal to britský internetový denník The Independent.
"Abú Bakra Baghdádího zabili pri náletoch koalície na Rakku v piaty deň ramadánu," uvádzalo sa v údajnom vyhlásení agentúry Amak, ktoré citoval v pondelok portál tureckého konzervatívneho denníka Yeni Šafak (Nový úsvit). Baghdádí mal zahynúť pri leteckých útokoch koalície v Sýrii, ako údajne informoval agentúru Amak samotný IS.
Amak, tzv. oficiálna tlačová agentúra IS, prostredníctvom ktorej sa táto organizácia prihlásila aj k masakre v Orlande, však podľa The Independent žiadne vyhlásenie v tomto duchu nezverejnila.
Turecké, iránske, iracké ale aj ruské médiá sa podľa The Independent nechali oklamať digitálne upraveným obrázkom, ktorý mal pôsobiť ako mediálne vyhlásenie IS.
Správu o Baghdádího smrti prevzali aj arabské a britské médiá, jej obsah však bol rýchlo spochybnený. Konkurenčné weby dokonca tvrdili, že al-Baghdádího zranili pri leteckom útoku na jeho konvoj v Iraku.
Hovorca amerického centrálneho velenie, ktoré koordinuje letecké útoky v Iraku a Sýrii pre The Independent uviedol, že o medializovanej správe vie, nemôže k nej však poskytnúť žiadne informácie.
Letecký útok na samozvaného kalifa sa nespomína ani v spravodajskom bulletine rozhlasu IS al-Baján.
Falošné správy o úmrtí Baghdádího sa šíria sporadicky v období, keď sa IS snaží udržať si svoje obsadené územia v Sýrii a Iraku.
Copyright © TASR 2016