13. 6. 2015

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Slovenské súdy porušili ústavné práva emeritného trnavského arcibiskupa Jána Sokola. Rozhodol o tom Ústavný súd SR. Senát Ústavného súdu SR zložený z predsedníčky Marianny Mochnáčovej a sudcov Petra Brňáka a Milana Ľalíka tento týždeň na neverejnom zasadnutí senátu rozhodol, že boli porušené Sokolove práva na spravodlivé súdne konanie a na súdnu ochranu a to uznesením Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 23. októbra 2014 a aj rozsudkom Krajského súdu v Trnave z 15. mája 2013. Obe boli verdiktom ústavného súdu zrušené a vec bola vrátená Krajskému súdu v Trnave na ďalšie konanie, pričom zároveň bola uložená povinnosť Krajskému súdu Trnave uhradiť Sokolovi trovy konania.
Arcibiskup Sokol napadol na ústavnom súde verdikt Krajského súdu v Trnave, ktorý zamietol jeho žalobu na ochranu osobnosti a náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 50-tisíc eur, čím potvrdil verdikt okresného súdu. Sokol žaloval vydavateľstvo W Press za sériu článkov z roku 2009 v časopise .týždeň. Týždenník .týždeň uverejnil v máji 2009, dva týždne pred odchodom trnavského arcibiskupa Jána Sokola z funkcie, sériu článkov, v ktorých ho obvinil z prevodu 500 miliónov korún (16 596 959 €), získaných pri predaji cirkevných pozemkov, na účet bývalého agenta Štátnej bezpečnosti (ŠtB ) Štefana Náhlika. Kauza vtedy vyvolala zvýšenú pozornosť médií. Arcibiskup Ján Sokol bezprostredne po uverejnení týchto informácií v týždenníku .týždeň poukazoval, že tieto informácie sa nezakladajú na pravde. Sokol prevod takejto čiastky od začiatku procesu popieral, podľa neho za predaj nikto nedostával ani žiadne provízie. Na jednom z pojednávaní vyhlásil, že je čestný človek, ktorý nemal a ani nemá žiaden osobný majetok. Tohto istého sporu sa týkalo aj rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktoré ústavný súd tiež zrušil.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

TO JE TV !

TO JE TV !

12. 6. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSAustrálsko-americký mediálny magnát Rupert Murdoch odovzdá vedenie nadnárodnej masmediálnej korporácie 21st Century Fox svojmu synovi Jamesovi.
Murdoch (84) však naďalej zostane výkonným predsedom spoločnosti, zatiaľ čo James bude jej generálnym riaditeľom a Murdochov ďalší syn Lachlan sa ujme funkcie výkonného spolupredsedu, napísal dnes denník The New York Times.
Zatiaľ nie je jasné, kedy k avizovaným zmenám dôjde, krok je však súčasťou Murdochovho dlhodobého plánu zabezpečiť kontinuitu v riadení firmy. Iniciatívu má ešte prerokovať predstavenstvo 21st Century Fox na zasadnutí, ktoré sa uskutoční na budúci týždeň.
Medzi spoločnosti kontrolované firmou 21st Century Fox patria napríklad televízne stanice Fox Networks a National Geographic Channel, filmové štúdiá 20th Century Fox a Blue Sky Studios, spoločnosť British Sky Broadcasting (BSkyB) poskytujúca družicové vysielanie či mediálna skupina Star India.Väznená azerbajdžanská opozičná novinárka Chadidža Ismajilovová kritizovala prostredníctvom otvoreného listu vládu krajiny pre korupciu a porušovanie ľudských práv. Napísala to dnes agentúra AP, podľa ktorej sa tak stalo krátko pred otvorením 1. Európskych hier, ktoré sú kontinentálnou verziou Olympijských hier, v azerbajdžanskej metropole Baku.
Investigatívnu novinárku Ismajilovovú zatkli vlani, keď pracovala na vyšetrovaní korupcie, do ktorej mal byť údajne zapletený aj azerbajdžanský prezident Ilham Alijev. Podľa aktivistov novinárku zatkli v rámci rozsiahlej vládnej operácie zameranej proti opozícii, práve pred blížiacimi sa hrami za účasti 49 národných delegácií.
"Azerbajdžan sa skutočne nachádza v ľudskoprávnej kríze. Situácia ešte nikdy nebola horšia," píše Ismajilovová v liste, ktorý vo štvrtok zverejnila medzinárodná organizácia spisovateľov PEN. "Zatiaľ čo tí na vrchole naďalej profitujú z korupcie, obyčajní ľudia zápasia o prácu, život a slobodu."
Podľa organizácie sa list podarilo prepašovať z väzenia po jednotlivých kúskoch.
Azerbajdžanské úrady vlani v decembri zadržali moderátorku azerbajdžanského vysielania RFE/RL Ismajilovovú pre obvinenia z podnecovania kolegu k pokusu o samovraždu. Novinárka, ktorá vyšetrovala korupciu v štátnej správe, obchody prezidentovej rodiny a porušovanie ľudských práv, obvinenia odmietla ako špinavú taktiku. V sociálnych médiách sa po tom rozbehla kampaň za jej prepustenie.Copyright © TASR 2015

RTVS NEWS

RTVS NEWS


RTVS zakúpila od spoločnosti Slovenská produkčná, a.s. licencie k slovenským zvukovým verziám audiovizuálnych diel :


„Macko Uško“ 1.- 97. Celková odmena: 8 460,- € + 20% DPH.


"Miazgovci"/ I. a "Miazgovci na cestách". Rozsah spolu: 882 minút . Celková odmena: 7 056,- € + 20% DPH.
„Bob a Bobek, králiky z klobúka I.“ 1.- 13. ep. A „Bob a Bobek, králiky z klobúka II.“ 1.- 26. ep.. Celková odmena: 3 090,- € + 20% DPH;


JOJ Media House je 100%-ným akcionárom spoločnosti Slovenská produkčná, a.s., a prostredníctvom spoločnosti Slovenská produkčná drží tiež 100% obchodný podiel spoločnosti MAC TV s.r.o., držiteľa licencie na vysielanie televíznych staníc TV JOJ a TV JOJ PLUS a prevádzkovateľa internetových portálov joj.sk a huste.tv.

Parental Advisory Explicit Content

Parental Advisory Explicit Content
VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

„Tri milióny Rumunov pracujúcich v zahraničí posielajú časť zárobku svojim manželkám, z ktorých sa stávajú prostitútky a deťom, z ktorých sa stávajú povaľači".
Ioan Rus , už bývalý Rumunský minister dopravy

,,Promiňte, pokud se nyní budu vyjadřovat nevhodně. Na Slovensku v roce 1968 žádné masové protisovětské projevy nebyly." 
Ján Čarnogurský

Zomrel Ron Moody

Zomrel Ron Moody

Vo veku 91 rokov včeras zomrel britský herec Ron Moody. Smutnú správu potvrdila rodina zosnulého. "Do našej rodiny a tiež do mnohých sŕdc priniesol radosť. Bude nám veľmi chýbať. Spieval až do konca," uviedla manželka Therese. Ako prezradil hercov agent, rodák z Londýna bol už dlhší čas chorý a naposledy vydýchol v nemocnici.
Ron Moody sa narodil 8. januára 1924 ako Ronald Moodnick. Známy je najmä vďaka účinkovaniu v snímke Oliver! (1968), ktorá mu vyniesla Zlatý glóbus či nominácie na Oscara a cenu BAFTA. Zahral si tiež vo filmoch The Mouse on the Moon (1963), Summer Holiday (1963), Murder Most Foul (1964), Dvanásť kresiel (1970), Flight of the Doves (1971), Yankee na dvore kráľa Artuša (1995) alebo Vykrádači hrobiek (2001). V roku 1981 sa objavil v seriáli Into the Labyrinth (1981 - 1982) a v roku 2003 aj v televíznom projekte EastEnders (1985). Pôsobil tiež na West Ende či Broadwayi.


©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


11. 6. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Grécka verejnoprávna televízia a rozhlas dnes po dvoch rokoch obnovili vysielanie pod svojím starým názvom ERT (Elliniki Radiofonia Tileorasi). Masmédium plánuje znovu zamestnať celý pôvodný personál, prepustený pred dvoma rokmi v rámci znižovania nákladov a zvyšovania efektivity, keď bolo na krátky čas zatvorené.
Znovuzavedenie názvu verejnoprávneho média a opätovné zamestnanie všetkých pracovníkov boli kľúčovými sľubmi novej gréckej vlády vedenej radikálnou ľavicou. Tá robila ostrú kampaň proti zatvoreniu tohto masmédia v júni 2013, čo bol krok predchádzajúcej, konzervatívnej vlády.
ERT bola neskôr nahradená zredukovanou, "zoštíhlenou" obdobou nazvanou NERIT (Nea Elliniki Radiofonia, Internet ke Tileorasi), ale jej náhle zatvorenie predsa len rozhnevalo mnohých Grékov a vyvolalo medzinárodné protesty.
Vláda pochválila dnešné prvé odvysielané programy pod prinavráteným názvom a označila to za "víťazstvo demokracie".
Ešte však nie je jasné, aké budú náklady na túto novú spoločnosť a koľko ľudí bude zamestnávať. Pôvodná ERT bola všeobecne kritizovaná za rodinkárstvo a rozhadzovačné
hospodárenie.

Copyright © TASR 2015Americký herec Bradley Cooper podal žalobu na francúzsky magazín Oops!, ktorý minulý mesiac publikoval článok o jeho údajnom vzťahu s ruskou modelkou Irinou Shayk. Štyridsaťročný rodák z Philadelphie v súdnych dokumentoch tvrdí, že sa o romániku so Shayk nikdy verejne nevyjadril, a magazín preto porušil jeho právo na súkromie. Podľa francúzskej legislatívy totiž nesmú médiá zverejňovať informácie zo súkromia celebrít. Cooper preto od magazínu žiada odškodné 11-tisíc eur a tiež uhradenie súdnych a právnických poplatkov.
Majiteľ magazín Oops! Frédéric Truskolaski pre portál Gossip Cop uviedol, že ho táto žaloba prekvapila. "Nerozumieme, prečo nás Bradley Cooper žaluje. Náš článok vychádza z informácií španielskeho magazínu Hola!, ktoré jasne dokazujú, že Bradley a Irina spolu trávia čas," uviedol Truskolaski, ktorého časopis okrem Coopera prednedávnom zažaloval aj Leonardo DiCaprio. Ten žiada verejné ospravedlnenie a odškodné vo výške 18-tisíc eur za článok, podľa ktorého čaká dieťa s barbadoskou speváčkou Rihannou.
Bradley Cooper začínal hereckú kariéru v divadle, neskôr získal viacero menších seriálových úloh. Do povedomia verejnosti sa dostal vďaka seriálu Alias (2001 - 2006). Zahral si aj v snímkach Ako uloviť družičku (2005), Lemra lemravá (2006), Yes man (2008), Vo štvorici po opici (2009), A-Team: Posledná misia (2010), Vo štvorici po opici 2 (2011), Všemocný (2011), Udri a zdrhni (2012), Terapia láskou (2012), Vo štvorici po opici 3 (2013), Špinavý trik (2013) či Americký ostreľovač (2014). Prepožičal tiež hlas Rocketovi v komiksovke Strážcovia Galaxie (2014). Za výkony vo filmoch Terapia láskou, Špinavý trik a Americký ostreľovač ho nominovali na Oscary, pričom za posledný menovaný získal nomináciu aj ako jeden z producentov v kategórii Najlepší film.


©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Zomrel Christopher Lee

Zomrel Christopher Lee
Vo veku 93 rokov skonal v nedeľu anglický herec a spevák Christopher Lee. Ako pre denník The Daily Telegraph uviedol zdroj blízky rodine, Lee skonal o 8:30 miestneho času v London's Chelsea and Westminster Hospital, kde sa v posledných týždňoch života liečil pre problémy s dýchaním a srdcom.
Christopher Lee, celým menom Christopher Frank Carandini Lee, sa narodil 27. mája 1922 v Londýne. Bol známy napríklad ako Dracula z rovnomennej série filmov (1958 - 1976), Francisco Scaramanga z bondovky Muž so zlatou zbraňou (1974), Rochefort z filmov Traja mušketieri (1973, 1974, 1989), gróf Dooku z dvoch filmov z prequelovej trilógie Star Wars (2002, 2005) či čarodejník Saruman z filmovej trilógie Pán prsteňov (2001, 2002, 2003). Túto rolu si zopakoval aj v dvoch častiach trilógie Hobit (2012, 2014). Okrem toho sa ukázal v snímkach ako Ospalá diera (1999), Purpurové rieky 2 (2004), Charlie a továreň na čokoládu (2005), Zlatý kompas (2007), Hugo a jeho veľký objav (2011), Hon na čarodejnice (2011) alebo Temné tiene (2012). V roku 2009 mu udelili rytiersky titul, o dva roky neskôr zas získal BAFTA Fellowship. Okrem herectva sa venoval aj hudbe - vydal niekoľko heavymetalových albumov a v roku 2010 sa stal držiteľom ceny Spirit of Metal.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

RTVS NEWS

RTVS NEWS

Nová relácia Glosár s E. Vacvalovou a H. Pawlowskou Rádio Slovensko si na nasledujúce víkendy pripravilo novú krátku reláciu Glosár, v ktorej sa budú striedať dve známe osobnosti: sobota bude patriť Elene Vacvalovej, nedeľa zas známej českej spisovateľke, scenáristke a publicistke Haline Pawlowskej.
Obe autorky prijali pozvanie do popoludňajšieho prúdového vysielania, v ktorom budú poslucháčom pravidelne prinášať svoje postrehy z pozície vtipných, múdrych a skúsených dám. Ich cieľom bude spôsobom im vlastným komentovať zaujímavé životné situácie a svet okolo nás.
"Naším zámerom je spraviť víkendové popoludnia ešte zaujímavejšími a priniesť poslucháčom spestrenie v podobe známych a uznávaných glosátoriek, ktoré nášmu publiku určite majú čo povedať. Sme radi, že dámy sa podujali obohatiť popoludňajšie vysielanie Rádia Slovensko a verím, že vďaka nim prežijú naši poslucháči príjemnejší víkend v spoločnosti Rádia Slovensko," povedal k spusteniu Glosára riaditeľ programových služieb Slovenského rozhlasu Vincent Štofaník.
Na premiéry relácií sa poslucháči Rádia Slovensko môžu tešiť každú sobotu a nedeľu vždy krátko po 14.00 h.

TO JE TV !

TO JE TV !


Zomrel Robert Chartoff

Zomrel Robert Chartoff

Vo veku 81 rokov zomrel americký producent Robert Chartoff. Rodák z New Yorku naposledy vydýchol v stredu doma v Santa Monice. Prehral bol s rakovinou pankreasu. Zanechal po sebe manželku Jenny a päť detí.
Robert Chartoff sa narodil 26. augusta 1933. Známy je najmä vďaka spolupráci s producentom Irwinom Winklerom, s ktorým sa podieľal na slávnej filmovej sérii Rocky (1976, 1979, 1982, 1985, 1990, 2006), pričom prvý film im vyniesol Oscara. Na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied ich nominovali aj vďaka snímkam Zúriaci býk (1980) a Správna posádka (1983). Na konte majú tiež tituly ako Point Blank (1967), Kone sa taktiež strieľajú (1969), Mechanik zabijak (1972), New York, New York (1977), Valentino (1977), Pravdivé spovede (True Confessions, 1981), The Gambler (2014) a mnohé ďalšie. Chartoff sa podieľal aj na produkcii filmov ako Haló, tu Shirlee (1992), Country of My Skull (2004), The Tempest (2010) alebo Enderova hra (2013).

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

10. 6. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

České ministerstvo kultúry chce zabrániť situáciám, aby jednotlivec v ČR získal príliš veľkú mediálnu moc. Zvažuje preto novelu zákona, ktorá by zakazovala takzvané kríženie vlastníctva médií - čiže nebolo by možné vlastniť zároveň rádio, televíznu stanicu či noviny. Ak by bola novela schválená, mohol by vzniknúť problém pre vicepremiéra a šéfa hnutia ANO Andreja Babiša, ktorý vlastní v Česku mediálny dom Mafra aj Rádio Impuls. V utorok o tom informoval spravodajský portál Novinky.cz.
Námestníčka ministerstva kultúry Kateřina Kalistová (ČSSD) sa v utorok v Senáte zúčastnila debaty o koncentrácii vlastníctva médií. V auguste chce predložiť vláde návrh zákona o rozhlasovom a televíznom vysielaní a nevylúčila možnosť, že doň začlení aj zákaz kríženia vlastníctva médií.
To znamená, že jednotlivci by nemohli vlastniť viac médií z rôznych odvetví. V súvislosti s Babišom sa špekulovalo, že má záujem kúpiť jednu z veľkých, celoplošných televízií, napísal portál Novinky.cz.
Námestníčka Kalistová však upozornila, že prípadná novela zákona sa bude týkať iba budúcnosti a nebude platiť pre súčasnú situáciu.
Minister financií Babiš vlastní mediálny dom Mafra, do ktorého patria denníky Mladá fronta DNES, Lidové noviny, server idnes.cz a hudobná televízia Óčko. Babišovej firme Agrofert patrí tiež Rádio Impuls.

Copyright © TASR 2015


Zahraničné trhy priniesli spoločnosti Facebook v prvom štvrťroku vyššie tržby z reklamy ako americký trh. Na medzinárodných trhoch totiž spoločnosť Facebook v prvom kvartáli získala 51 % svojich tržieb. Agentúru Reuters o tom informovali topmanažéri Facebooku. Celkové tržby z reklamy spoločnosti Facebook v prvom kvartáli stúpli o 46 % na 3,3 mld. USD. Z tejto sumy približne 1,7 mld. USD pripadá na medzinárodné trhy. Zahraničné tržby z reklamy medziročne vzrástli o 36 %. Celkové štvrťročné príjmy spoločnosti Facebook boli pritom v prvom kvartáli v sume 3,5 mld. USD. Zároveň viac ako 70 % reklamných tržieb spoločnosti Facebook tvorí reklama určená do mobilných zariadení.
Európa pritom rástla pomalšie ako americké trhy, motorom však bol región Ázie a Tichomoria, ktorý je v centre pozornosti spoločnosti Facebook. Reklamné príjmy sociálnej siete Facebook v Ázii posilnili o 57 %. Pre porovnanie, firma Google dosiahla v prvom kvartáli 57 % tržieb na medzinárodných trhoch v prvom kvartáli, spoločnosť však nešpecifikovala konkrétne príjmy z reklamy.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Zomrel James Last

Zomrel James Last


Vo veku 86 rokov zomrel v utorok nemecký bigbandový spevák a skladateľ James Last. Informovala o tom dnes agentúra AP s odvolaním sa na jeho manažment. Umelec skonal vo svojom dome v americkom Palm Beach na Floride v kruhu svojich najbližších rodinných príslušníkov.
James Last sa narodil v roku 1929 v Brémach ako Hans Last a počas svojej 50-ročnej kariéry predal desiatky miliónov platní. Bol priekopníkom hudobného štýlu happy sound charakteristického nenáročnou zábavou, ktorý oslovil široké publikum v rodnom Nemecku, ako aj v zahraničí. Naposledy vystupoval v marci.
Last skomponoval, prearanžoval a produkoval stovky skladieb rozličných žánrov, od swingu, džezu a popu až po klasickú hudbu. Medzi jeho najznámejšie autorské skladby patria "Happy Heart", "Music from Across the Way", "Games That Lovers Play" či "Fool", ktoré naspievali interpreti ako Andy Williams a Elvis Presley.

Copyright © TASR 2015

RADA RTVS

RADA RTVS
Rada Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) na dnešnom zasadnutí prerokovala a vzala na vedomie informáciu o letnej vysielacej štruktúre, na ktorú prechádza rozhlasové a televízne vysielanie RTVS od 29. júna do 30. augusta.
Z materiálu vyplýva, že televízna Jednotka bude aj v lete vysielať v pondelok večer Európske kinofilmy, v utorok to najlepšie z relácie Nikto nie je dokonalý a Slovensko chutí, streda bude patriť seriálom, štvrtkový večer kastovým filmom, piatky budú vyhradené už tradične zábave. Počas leta v sobotu nahradia tradičné relácie romantické filmy, v nedeľu to budú akvizičné seriály. Populárny Dámsky klub bude mať prázdniny, vo víkendovom vysielaní to budú najlepšie epizódy magazínov Postav dom, zasaď strom, Nebíčko v papuľke, Tajomstvo mojej kuchyne, Hurá do záhrady či Slovensko a Svet v obrazoch.
Leto 2015 na Dvojke si pripomenie Sviatok sv. Cyrila a Metoda, ponúkne prenos z Folklórneho festivalu vo Východnej aj ďalších festivalov v rámci Folklórneho leta s RTVS, prenos z Tour de France, nezabudne na jubileá slovenských televíznych tvorcov, výročie SNP aj iné výročia a pamätné dni. Program Leto s telkou je určený pre deti, letné podvečery na Dvojke budú patriť seriálovej pôvodnej televíznej dramatike z archívu.
V rozhlasovom vysielaní nebude počas leta v Rádiu Slovensko vysielaná Nočná pyramída, ktorú nahradí hudba, letný charakter bude mať Ranná päťka a Príbeh na týždeň. Prázdninovú prestávku budú mať relácie Z prvej ruky a Sobotné dialógy. Vec verejná, Pálenica, Dvojbodky či Encyklopédia spravodlivých budú reprízované. Novinkou od konca júna bude živé Vysielanie z terasy pod pyramídou. Rádio Regina okrem tradičných formátov Portréty, Dobrá rada nad zlato či Občiansky klub pridáva aj nové seriály, medzi nimi Pramene a studničky, Na bicykli po západnom Slovensku, Dedina roka, Štúrovci, Prázdniny na 49. rovnobežke či Folklórne leto s Rádiom Regina 2015. Radio Slovak International (RSI) ponúkne poslucháčom v zahraničí viac potuliek po Slovensku, viac Leta v múzeách a galériách, predstaví pamiatky a skanzeny. Rádio Devín sa v lete sústredí na relaxačné a dovolenkové počúvanie, letnú štruktúru programovej služby Rádio_FM ovplyvní predovšetkým letné hudobné vysielanie. Programová štruktúra Rádia Patria sa počas letných mesiacov nemení, na letné obdobie bude reagovať len obsahovými zmenami.
Televízna Jednotka a Dvojka sa budú počas leta venovať deťom. "Zachováme všetky bloky, ktoré máme, pridávame aj niektoré navyše. Veľmi pozitívny ohlas je na veľké detské predstavenie, ktoré vysielame každý podvečer v lete od 18.45 h. Ten nám tento rok nenaruší žiaden veľký športový event, takže celým letom sa ponesie toto podvečerné pásmo, ktoré v ešte rozšírenej forme budeme dávať nasledujúci deň predpoludním. Na Jednotke sú zachované všetky vysielacie časy vrátane soboty a nedele," povedal pre TASR riaditeľ Sekcie programových služieb STV Tibor Búza.
"Tak ako sa zletní hudba na Rádiu Slovensko, viac folklóru bude v Rádiu Regina a na Devíne sme sa rozhodli pre operetu. Bude to prvýkrát, čo dostane opereta takýto veľký priestor. Tak ako mnohých potešia muzikálové melódie, tak aj opereta si nájde veľa svojich poslucháčov. Takýto žáner bude na leto pre Rádio Devín veľmi vhodný," dodal pre TASR riaditeľ Sekcie programových služieb SRo Vincent Štofaník.

Copyright © TASR 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Ochranka Bieleho domu vo Washingtone musela dnes nakrátko evakuovať novinárov zo sály, v ktorej sa konajú pravidelné denné brífingy. Dôvodom bola bombová hrozba, ktorá sa napokon ukázala byť falošná, uviedla agentúra Reuters.
K preventívnej evakuácií brífingovej miestnosti došlo uprostred popoludňajšieho stretnutia hovorcu Bieleho domu Josha Earnesta s novinármi, ktorý v priamom prenose vysielali americké televízie.
Do sály náhle vstúpil bezpečnostný agent, ktorý nariadil prítomným, aby opustili miestnosť. Priestor následne prehľadal služobný pes.
Novinárov po evakuácii odviedli do inej budovy v komplexe Bieleho domu, zatiaľ čo pracovníci tlačového oddelenia sa vrátili do svojich kancelárií.
Do brífingovej miestnosti v západnom krídle Bieleho domu sa mohli vrátiť po približne 20-30 minútach, keď ju agenti preskúmali a vyhlásili za bezpečnú. Brífing následne pokračoval podľa plánu.
Hovorca Bieleho domu následne zdôraznil, že evakuácia sa týkala iba sály, kde sa konajú brífingy, a nedotkla sa ďalších sekcií prezidentského komplexu. Poplach si nevyžiadal presun prezidenta USA Baracka Obamu, ktorý sa mal v tom čase podľa oficiálneho programu nachádzať v Bielom dome.
Brífingová sála sa nachádza neďaleko Oválnej pracovne a ďalších prezidentských kancelárii v západnom krídle Bieleho domu.
Telefonát, ktorý sa týkal bombovej hrozby v brífingovej miestnosti Bieleho domu, prevzal o 13.53 h miestneho času (19.53 h SELČ) pracovník oddelenia metropolitnej polície vo Washingtone.
Polícia už predtým preverovala správy o podozrivých balíkoch a bombovej hrozbe v dvoch budovách amerického Senátu. Nič podozrivého však nenašla.

Vyšetrovatelia z francúzskej informačnej bezpečnostnej služby majú podozrenie, že za počítačový útok na televíznu stanicu TV5 Monde sú zodpovední hackeri z Ruska. Informovali o tom dnes francúzske médiá s odvolaním sa na zdroje z justície.
Hackeri, ktorí tvrdili, že sú napojení na militantnú organizáciu Islamský štát (IS), narušili v apríli vysielanie televízie a nabúrali sa do jej webovej stránky. Zamestnanci televízie zápasili približne 24 hodín, kým sa im podarilo znovu získať kontrolu nad svojimi systémami, napísala dnes tlačová agentúra DPA.
Vyšetrovatelia však uviedli francúzskym médiám, že digitálne stopy naznačujú, že kyberútok má na svedomí mimoriadne sofistikovaná skupina počítačových hackerov v Rusku, a nie skupina na území ovládanom Islamským štátom.
Hackeri sa dostali do systémov televízie tak, že sa ukrývali za VPN, čiže Virtual Private Network (virtuálnu privátnu sieť), napísal francúzsky denník Le Monde. Vyšetrovatelia denníku povedali, že sú presvedčení, že ide o skupinu známu pod názvami APT28, Sednit či Pawn Storm.


Copyright © TASR 2015

Art Film Fest News

Art Film Fest News

Osobnosti európskej kinematografie a filmy zo svetových festivalov lákajú na 23. ročník Art Film Festu (AFF), ktorý sa uskutoční od 19. do 26. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. Festival tento rok potrvá osem dní. Cenu Hercova misia za mimoriadny prínos do hereckého umenia vo filme udelí dvom osobnostiam. Vo Festivalovom parku vlastnoručne pripevnia mosadzné plakety so svojím menom česká herečka Aňa Geislerová, držiteľka piatich Českých levov a Juraj Kukura, jeden z najvýraznejších slovenských hercov, ktorý rovnako ako doma prerazil aj v zahraničí. Mená laureátov ocenenia vyhlásil dnes na tlačovej konferencii v Bratislave viceprezident AFF Peter Hledík.
"Juraj Kukura v časoch, keď začínal, keď robil s Františkom Vláčilom, priniesol do filmu niečo nové, niečo iné až dráždivo mužné. Jeho život nebol jednoduchý a my oceňujeme jeho návrat k filmu, že stále pracuje, ale súčasne sa vraciame k tomu, aby sme obsiahli jeho tvorbu od pána Vláčila až po súčasné dni," uviedol pre TASR Peter Hledík, riaditeľ ceny Hercova misia a Zlatá kamera. Voľbu českej herečky, reprezentantky strednej generácie, vysvetlil s tým, že organizátori festivalu chceli ukázať, že aj medzi hercami tejto generácie sú osobnosti veľmi výrazné a zaujímavé. "Je skoro až dojemné, ako na Českých levoch sa čaká každý rok, že Aňa Geislerová, či už hrá veľkú, alebo malú postavu, toho leva dostane. Väčšinou je to prekvapenie, keď ho nedostane. Navyše je to herečka, ktorá vychováva tri deti, venuje sa im a popri tom je schopná ešte dať toľko zo seba aj do filmu," poznamenal Hledík na margo českej hereckej hviezdy.
Cena Zlatá kamera za výrazný prínos do oblasti kinematografie poputuje počas otváracieho ceremoniálu do rúk Jána Ďuriša. "Dnes je klasikom slovenského filmu, je to kameraman, ktorý prispel k tomu, že máme slávneho režiséra Juraja Jakubiska," dodal Peter Hledík.
Ako ďalej informoval riaditeľ AFF Peter Nágel, festivalový program rozdelený do 13 sekcií ponúkne 125 filmov reprezentujúcich 50 krajín z celého sveta, z toho 84 dlhometrážnych a 41 krátkych a stredometrážnych. Nebudú chýbať snímky z festivalov v Cannes, Berlíne, Sundance či Benátkach. O hlavné ceny Modrých anjelov sa bude uchádzať 11 filmov Medzinárodnej súťaže hraných filmov a 36 snímok v Súťaži krátkych filmov.
Festival bude tiež dejiskom troch verejných diskusií na tému slovenská kinematografia - Žánrová absencia v slovenskej kinematografii (Áno alebo Nie), AUDIOVÍZIA.SK 2020 a Nový príbeh Európy. V rámci odborného programu pre filmových profesionálov bude AFF aj tento rok hostiť pokračovanie medzinárodného workshopu dramaturgického vzdelávania MIDPOINT.
Projekcie sa uskutočnia v Trenčianskych Tepliciach v Kine Prameň a v Kursalone, v Trenčíne sa bude premietať v Cinemaxe, ArtKine Metro, vo Festivalovom kine ODA - Posádkový klub a v Kinematografe

Copyright © TASR 2015

9. 6. 2015

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ
Súkromní televízni vysielatelia skončili aj tento týždeň s finančnými sankciami. O ich uložení rozhodli členovia Rady pre vysielanie a retransmisiu na dnešnom zasadnutí.
Televízna skupina Markíza dostala tri pokuty v celkovej výške 14.000 eur. Skupina JOJ dve v celkovej výške 12.000 eur. Sankciu 497 eur dostal aj vysielateľ Rádia SiTy.
Najvyššiu pokutu, až 8000 eur si vyslúžila nadmerná reklama v TV JOJ. Vysielateľ pričasto prerušil reklamou filmy Noc v múzeu a Vykúpenie z väznice Shawshank vlani v novembri a decembri. Dňa 29. novembra 2014 odvysielal tiež viacero reklamných šotov, ktoré mali v súhrne viac ako povolených 12 minút.
Markíza má zaplatiť 6000 a 5000 eur za nečestnú a neférovú reklamu a telenákup v reláciách Veštiareň z januára 2015 na kanáli TV Doma a Sexi výhra na TV Dajto z novembra 2014. V druhom prípade sa zadanie hry počas vysielania menilo tak, aby podľa pôvodného zadania správne odpovede boli uznané za nesprávne.
Zvyšné dve pokuty (4000 eur a 3000 eur) majú vysielatelia zaplatiť za nedostatočnú ochranu maloletých pred vulgárnym vyjadrovaním. TV JOJ odvysielala 20. novembra 2014 o 14.02 h program Extrémne prípady označený ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov. Obsahoval však obscénne vyjadrovanie a mal byť označený ako nevhodný pre maloletých divákov do 18 rokov.
Vyslielateľ TV Markíza podľa členov rady zlyhal pri vysielaní rodinného seriálu Ordinácia v ružovej záhrade. Diel z 11. decembra 2014 označil ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov. Pre vulgárne výrazy sa naň však nemali pozerať diváci mladší ako 15 rokov.
Vysielateľ rádia SiTY si pokutu od členov rady vyslúžil za odvysielanie komunikátu s názvom Nemusí sa nám to páčiť, nemusíme ich mať radi, ale sú tu a majú svoj názor v rámci bloku Popoludnie v meste 4. novembra 2014. Podľa názoru členov rady na základe zovšeobecňujúcich informácií vyzýval na fyzickú likvidáciu časti moslimskej populácie.

Copyright © TASR 2015

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Ak by sme sa v sociologickom prieskume opýtali respondentov, či v médiách preferujú domácu politiku, veľká časť by automaticky odpovedala negatívne. Ak sa ich však opýtame, ktoré medializované témy posledného mesiaca zaregistrovali, zistíme, že domáca politika často dominuje.
Podľa sociológa z agentúry Focus Martina Slosiarika majú ľudia tendenciu poprieť záujem o domácu politiku, aby tým symbolicky prejavili svoju nespokojnosť so samotnými politikmi. „Chlapi potom prídu do pubu na pivko a téma sa hneď zvrtne na politiku,“ povedal v diskusii na TABLET.TV.
V rozhovore vysvetľuje, aké mediálne témy ostávajú v hlavách ľudí a prečo. Odpovede na túto otázku hľadajú agentúry špeciálnymi prieskumami. Zatiaľ čo povedzme peoplemetrový prieskum ukáže, koľko percent ľudí sledovalo napríklad nedeľnú diskusnú reláciu v televízii, či to boli ženy alebo muži a podobne, tento typ výskumu má za cieľ zistiť, či si divák tému relácie aj zapamätal.
V období od 5. – 13. mája robil Focus prieskum na vzorke 1067 respondentov, odpovedali na otázku: „O ktorých udalostiach sa na Slovensku v posednom mesiaci najviac písalo, alebo rozprávalo v médiách ako televízia, rozhlas, tlač či internet?“
Jednoznačne najfrekventovanejšou sa ukázala práve téma z domácej politiky, kauza Váhostavu.sk (uviedlo ju až 47,3 percenta respondentov) .
„Je to o tom, ako téma zaútočí na základné princípy, v ktorých sa v živote pohybujeme. Napríklad túžbu po spravodlivosti, ktorá tu bola porušená,“ vysvetľuje Slosiarik dôvod, prečo táto téma utkvela respondentom v pamäti.
Pre porovnanie, o mesiac skôr, v apríli, ľudia najviac registrovali tragédiu lietadla Germanwings. Opäť išlo o tému, ktorá sa vymykala bežným predstavám ľudí, v tomto prípade o bezpečnosti lietania. „A ešte v Nemecku, ktoré je vnímané ako bezproblémová krajina. Ak by ste chceli niekde letieť, s veľkou pravdepodobnosťou by ste si vybrali nemecké aerolínie,“ poznamenal sociológ.
„Nešťastie má potenciál zanechať v ľuďoch hlbšiu stopu,“ dodal s tým, že zapamätateľnosť témy sa zvýšila aj veľkosťou samotnej tragédie.
Prekvapivo sa v prieskume obvykle neumiestňujú na popredných priečkach bulvárne témy. Podľa Slosiarika to nie je tým, že by ich ľudia nečítali. Sú to však témy, ktoré sú v médiách rýchlo nahrádzané novými, preto si jednu konkrétnu nezapamätá toľko ľudí ako napríklad leteckú tragédiu alebo dôležitú politickú udalosť.
Pri zahraničnopolitických témach hrá podľa neho významnú úlohu geografická blízkosť, konflikt na Ukrajine uvádza v prieskumoch omnoho viac ľudí ako vojny v Sýrii či Iraku. Dokonca je možné štatisticky zaznamenať rozdiely aj v rámci regiónov Slovenska. Ukrajinský konflikt viac znepokojuje respondentov na východe Slovenska, ktorí žijú k nemu geograficky bližšie, ako Bratislavčanov.

Copyright © TASR 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Mediálne oddelenie španielskeho futbalového klubu Real Madrid dostalo od vedenia "bieleho baletu" príkaz negratulovať cez Twitter, Facebook či podobným spôsobom konkurenčnému FC Barcelona k sobotňajšiemu triumfu 3:1 nad Juventusom Turín v berlínskom finále Ligy majstrov. S odvolaním sa na svoje zdroje to uviedol web Yahoo Sports a pripomenul, že Barcelončania vlani po celkovom víťazstve Realu v LM verejne svojmu rivalovi blahoželali.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

K dnešnému dňu DFNsP Bratislava nezaplatila spoločnosti ČaSS ani jedno euro!

K dnešnému dňu DFNsP Bratislava
 
nezaplatila spoločnosti ČaSS ani jedno euro!


Ako reakciu na zavádzajúce a nepravdivé informácie zo strany riaditeľa Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava (ďalej len DFNsP Bratislava), ktoré v posledných dňoch odzneli v hlavných spravodajstvách televíznych staníc, spoločnosť ČaSS, spoločnosť s ručením obmedzeným (ďalej len ČaSS), je nútená vydať nasledujúcu oficiálnu tlačovú správu.
Spoločnosť ČaSS vyslovuje ľútosť nad vzniknutou situáciou v rámci upratovania DFNsP Bratislava a spolupatričnosť s detskými pacientmi, rodičmi a so zdravotným personálom DFNsP Bratislava, ktorí musia vykonávať práce spojené s upratovaním tohto zdravotníckeho zariadenia. Deje sa tak len a len na základe svojvoľného rozhodnutia riaditeľa DFNsP Bratislava, ktorý jednostranne a podľa názoru ČaSS protiprávne odstúpil od platnej zmluvy.
Riaditeľ DFNsP Bratislava vo svojom vyhlásení v hlavnej spravodajskej relácii TV JOJ dňa 02.06.2015 jednoznačne klamal, keď vyhlásil, že – citujeme "...NEMENOVANÁ firma dostávala za svoje služby ťažké peniaze a nič neurobila..." potiaľ citát. K dnešnému dňu (09.06.2015) DFNsP Bratislava nezaplatila spoločnosti ČaSS ani jedno euro! Navyše zadržiava firme kauciu vo výške 50.000 eur. Aj napriek tomu spoločnosť ČaSS zabezpečila riadne výplaty všetkým svojim zamestnancom!
Na základe vyššie uvedených faktov a na základe relevantných dôkazov (k dnešnému dňu neeviduje od DFNsP Bratislava ani JEDINÚ zapísanú reklamáciu v Denníku služieb!) má ČaSS právo domnievať sa, že sa jedná o účelové jednanie zo strany riaditeľa DFNsP Bratislava v snahe zdiskreditovať dobré meno riadne vysúťaženej spoločnosti ČaSS a nahradiť ju ním protežovanou spoločnosťou.
Poukazuje na porušenie zmluvy zo strany DFNsP Bratislava, ktorá úmyselne zadržiavala informácie a preukázateľne nedodržala reklamačný poriadok, obsiahnutý v článkoch VIII. a IX. tejto zmluvy.
Riaditeľ DFNsP Bratislava vo svojom vyhlásení z 02.06.2015 v Novinách TV JOJ rovnako deklaroval, že novú upratovaciu firmu zabezpečí najneskôr do dvoch týždňov. Keďže zo strany spoločnosti ČaSS nedošlo k porušeniu zákona a ani zmluvy, spoločnosť verí, že i pán riaditeľ Doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc., MHA bude postupovať transparentne v zmysle zákona.
ČaSS uvádza, že preukázateľne upratovala DFNsP Bratislava ešte 01.06.2015, aby 02.06.2015 bol jej pracovníkom zamedzený prístup na jednotlivé oddelenia DFNsP Bratislava. Na ich miesta nastúpili protizákonne zamestnanci spoločnosti cata–REAL.
Keďže boli v nedostatočnom počte, riaditeľ nariadil zdravotnému personálu upratovacie práce.
Skutkový stav tak oberá zdravotný personál o čas, ktorý by mal venovať detským pacientom, a núti ho venovať sa upratovaniu, ktoré nemá v náplni práce!
Zároveň zamestnancov oberá o istoty a sociálne výhody, nakoľko z trvalého pracovného pomeru na dobu neurčitú boli preradení iba na "dohodu" do konca mesiaca jún 2015.
Spoločnosť ČaSS sa hrdo hlási k náplni svojho podnikania a ním je upratovanie a dezinfekcia zdravotníckych zariadení. Ako jedna z mála na Slovensku sa špecializuje a prevádzkuje túto činnosť už od roku 1991. V súčasnosti je s počtom viac ako 900 zamestnancov najväčším poskytovateľom týchto služieb na Slovensku.
Od začiatku svojho vzniku dbá na dobré meno spoločnosti, ktoré je založené na vysokej kvalite poskytovaných služieb. Má zavedený jedinečný on-line systém monitorovania výkonov svojich zamestnancov a s tým súvisiaci aj prepracovaný systém kontroly kvality prevádzaných prác. Využíva najnovšie poznatky z oblasti technológií upratovania.
Je partnerom renomovaných dodávateľov čistiacej a dezinfekčnej chémie.
Preto nechce byť NEMENOVANOU firmou, ale spoločnosťou, ktorá bezmála 25 rokov udáva štandard na poli upratovania a dezinfekcie zdravotníckych zariadení!
Spoločnosť ČaSS týmto deklaruje, že si nie je vedomá žiadneho porušenia zákona ani podmienok platnej zmluvy s DFNsP Bratislava!
Aj napriek podaniu súdnej žaloby zo strany spoločnosti ČaSS, z dôvodu súčasného narušenia hygienického režimu v nemocnici je spoločnosť pripravená dohodnúť sa na pokračovaní plnenia zmluvy.

Reakcia na článok SME: "Človek zodpovedný za kauzu vývarovní sa stal riaditeľom"

Reakcia na článok SME:
 
"Človek zodpovedný za kauzu vývarovní sa stal riaditeľom"

Vedenie Fakultnej nemocnice Trnava cíti potrebu uviesť na správnu mieru a reagovať na informácie, ktoré boli 9. júna 2015 publikované v denníku SME a na internetovej stránke SME.sk v článku "Človek zodpovedný za kauzu vývarovní sa stal riaditeľom".

Ing. Martin Neštický, MBA bol výberovou komisiou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky odporučený na ustanovenie do funkcie riaditeľa - štatutárneho orgánu Fakultnej nemocnice Trnava. Do tejto chvíle však nebol do funkcie vymenovaný, a preto v súčasnosti funkciu vykonáva do vymenovania na základe poverenia. Ing. Martin Neštický, MBA ako jediný z uchádzačov, podľa informácie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, splnil stanovené podmienky a úspešne absolvoval tri etapy výberového konania, a preto sú diskusie o jeho kompetenciách irelevantné.

Súčasný riaditeľ Fakultnej nemocnice Trnava nikdy nepôsobil vo funkcii ekonomického námestníka, ako je uvedené v článku. Vykonával funkciu námestníka pre technicko-prevádzkové činnosti a správu. Na základe charakteru svojej bývalej funkcie bol členom výberových komisií v rámci verejných obstarávaní a predajov prebytočného majetku. Výberová komisia má za úlohu vyhodnotiť ponuky. Ing. Martin Neštický, MBA na výberové konanie nedozeral, už vôbec nie z pozície ekonomického námestníka.

Fakultná nemocnica Trnava dala spracovať nezávislý audit výpočtu nákladov na prípravu a výdaj stravy. Správa nezávislého audítora, ktorá bola spracovaná 30. apríla 2015, konštatuje, že kalkulácia výpočtu stravnej jednotky pacientov a zamestnancov vo Fakultnej nemocnici Trnava poskytuje pravdivý a verný obraz o skutočne vynaložených nákladoch a výnosoch na prípravu a výdaj stravy. Odmietame preto akékoľvek konštatovania médií o pochybení vo výpočte stravnej jednotky. Tiež odmietame hodnotenie výberového konania ako predraženého. Takéto výroky považujeme za tendenčné, prípadne preukazujúce neznalosť ekonomických súvislostí.

V prípade predaja kaštieľa v Sokolovciach vedenie nemocnice nedokáže identifikovať problém, ktorý by poukazoval na akékoľvek pochybenie vedenia Fakultnej nemocnice Trnava. Súkromná spoločnosť nadobudla nehnuteľnosť na základe riadneho osobitného ponukového konania za najvyššiu ponúknutú cenu, ktorá prevýšila cenu v znaleckom posudku.

V prípade verejného obstarávania na právne služby odmietame konštatovanie, že sa v tejto veci nekonalo. Takéto tvrdenie je nepravdivé a zavádzajúce. V rámci procesu obstarávania sme čakali na schválenie žiadosti o realizáciu verejného obstarávania na právne služby, následne sme realizovali verejné obstarávanie na verejného obstarávateľa, ktorý za nemocnicu tieto služby obstaráva. Dňa 22. mája 2015 bola vo vestníku zverejnená výzva na predkladanie ponúk a 16. júna 2015 sa uskutoční otváranie ponúk.

Ani v jednom z prípadov, ktoré uvádza autor článku, nebolo žiadnym zodpovedným orgánom konštatované pochybenie ani nemocnice, ani jej súčasného riaditeľa. Zverejnený článok, ktorý obsahoval viaceré nepravdy, považujeme za účelové zavádzanie. Samotné negatívne spracovanie, ktoré nijakým spôsobom nepoukazuje na množstvo pozitívnych krokov, ktoré sa počas pôsobenia tohto vedenia Fakultnej nemocnice Trnava realizovali, je možné označiť za zámerne poškodzujúce meno Fakultnej nemocnice Trnava.

RADA RTVS

RADA RTVS


Ministerstvo obrany sa ohradzuje proti klamstvám denníka SME

Ministerstvo obrany sa ohradzuje
proti klamstvám denníka SME


Ministerstvo obrany SR sa dôrazne ohradzuje voči účelovým dezinformáciám zverejneným na titulnej strane a druhej strane dnešného vydania denníka SME s názvom "Glváč pochybil pri liekoch" s podtitulmi "Glváč pri kúpe vakcín obchádzal zákon"; "Vakcínu zháňali u nás" a "Priamo oslovili aj firmu s dlhom a erotickým salónom" od redaktora Petra Kováča.
V spomínaných článkoch redaktor klame. Ministerstvo obrany od uvedených spoločností, o ktorých redaktor v článku píše nič nekúpilo. V súvislosti s nepravdivými informáciami pripravuje rezort obrany podanie žaloby.
Ministerstvo obrany sa odmieta zapájať do konkurenčného súboja nespokojných zdravotníckych firiem, ktorým redaktor denníka SME poslúžil. Ako je známe denník patrí finančnej skupine Penta, ktorá pôsobí tiež v zdravotníctve.
Kontrolné mechanizmy má ministerstvo obrany nastavené tak, aby nedochádzalo k neefektívnemu nakladaniu s verejnými zdrojmi. Cieľom tejto "vymyslenej kauzy" zo strany skupiny Penta a denníka SME je ich spochybniť k vlastnému prospechu. Ministerstvo obrany sa nebude správať podľa médií, ktoré takéto nehospodárne konanie podporujú.


TASR informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Balleková.

Zomrela Mary Ellen Trainorová

Zomrela Mary Ellen Trainorová


Vo veku 62 rokov zomrela americká herečka Mary Ellen Trainorová, ktorá v sérii filmov Smrtonosná zbraň stvárnila policajnú psychiatričku Dr. Stephanie Woodsovou. Jej úmrtie potvrdila v pondelok agentúre AP prezidentka filmovej spoločnosti Lucasfilm a dlhoročná priateľka zosnulej Kathleen Kennedyová.
Uviedla, že herečka zomrela u seba doma v Montecite v Kalifornii ešte 20. mája.
Trainorová bola 20 rokov manželkou režiséra Roberta Zemeckisa, rozviedli sa v roku 2000. Ten ju obsadil do jej prvého filmu Honba za diamantom (1984), v ktorom hrala unesenú sestru spisovateľky románov.
Okrem radu portrétnych postáv v Zemeckisových filmov (napr. Forrest Gump, Smrť jej pristane, Návrat do budúcnosti) hrala Trainorová v rade úspešných filmov z 80. rokov. Okrem série filmov Smrtonosná zbraň stvárnila tiež televíznu reportérku vo filme Smrtonosná pasca a matku dvoch hlavných detských postáv v rodinnej komédii The Goonies (1985).

Copyright © TASR 2015

8. 6. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Iránska ochranka v nedeľu v Teheráne zabránila skupine poslancov Európskeho parlamentu, aby sa stretli so zahraničnými novinármi. Veliteľ ochranky sa novinárom na dôvažok vyhrážal represiami, ak by incident napriek zákazu snímali kamerou alebo fotografovali. Informovala o tom dnes televízia al-Arabíja.
Stretnutie s novinármi sa malo konať v hoteli, v ktorom bola ubytovaná delegácia poslancov europarlamentu vedená predsedom jej zahraničného výboru Elmarom Brokom. Polícia však Brokovi zabránila hovoriť so zahraničnými novinármi, a to najprv v hoteli a potom aj pred ním. Veliteľ jednotky "národnej bezpečnosti" Brokovi oznámil, že "nemá právo hovoriť so zahraničnými novinármi". Poslanec nakoniec sa vrátil do hotela len so štábom jednej z iránskych televízií.
Brok v reakcii na incident vyjadril ľútosť "nad starým prístupom, ktorý nemá nič spoločné s novou politikou Iránu". Uviedol tiež, že "tento nešťastný incident nepokazil dojem z návštevy". Dodal, že dohodnutý rozhovor pre iránsku televíziu napokon anuloval.
Vedenie hotela podľa al-Arabíje nemalo povolenie na zorganizovanie tlačovej konferencie a nikto ho ani neupozornil na Brokovu schôdzku so zahraničnými novinármi. Západné médiá v tejto súvislosti pripomenuli, že aktivity novinárov v Iráne, najmä tých zo zahraničia, sú ostro sledované, pričom žurnalisti na prácu potrebujú celý rad povolení.
Brok bol v Teheráne na dvojdňovej návšteve, ktorá sa konala na pozvanie jeho iránskeho kolegu Aláeddína Burudžerdího. Europoslanci sa stretli s vedením parlamentu i viacerými predstaviteľmi vlády. Cieľom návštevy bolo vyslať signál o odhodlaní europarlamentu obnoviť dôveru vo vzťahoch medzi EÚ a Iránom v čase, keď táto krajina vedie s mocnosťami rokovania o svojom jadrovom programe, informoval Brok.
Rozhovory europoslancov s iránskymi kolegami sa týkali aj situácie na Blízkom východe, najmä v Sýrii, Iraku a Jemene, problematiky pašovania drog z Afganistanu a klimatických zmien, dodala al-Arabíja.

Americká internetová televízia Netflix plánuje na jeseň tohto roka vstúpiť na trh do Talianska a Portugalska. Je to súčasť jej strategického plánu rozšíriť svoje služby v priebehu dvoch rokov do 200 krajín sveta. Informovala o tom agentúra Reuters.
Netflix so sídlom v Silicon Valley bola založená v roku 2007 a preslávila sa tým, že zmenila spôsob sledovania televízie. V rámci predplatného, ktoré je pomerne nízke (zhruba 7,3 eura), môže totiž užívateľ sledovať čokoľvek z jej ponuky a kedy sa mu zachce. Vďaka Netflixu sa tak vo svete rozšírilo sledovanie jednotlivých dielov seriálu v rade za sebou. Netflix zatiaľ pri expanzii brzdia vysielacie práva na rôzne programy v rôznych častiach sveta. Ale už o nich rokuje a darí sa jej dosahovať pokrok.
Od októbra tak začne Netflix ponúkať užívateľom internetu v Taliansku a Portugalsku svoje služby. Za predplatné budú môcť sledovať vybrané seriály a filmy v televízii, ale aj v počítačoch, tabletoch alebo smartfónoch. Spoločnosť by chcela už na jeseň vstúpiť aj na španielsky trh.
Služby Netflix sú zatiaľ dostupné vo viac ako 50 krajinách sveta, z toho v 13 európskych štátoch. Po spomalení rastu v USA sa rozhodla expandovať do sveta.

Copyright © TASR 2015

Americký herec Leonardo DiCaprio žaluje francúzsky magazín Oops!. V máji totiž jeho redaktori napísali, že 40-ročný rodák z Hollywoodu čaká dieťa s barbadoskou speváčkou Rihannou, no s ich potomkom nechce mať nič spoločné. Od časopisu teraz žiada verejné ospravedlnenie a odškodné vo výške 18-tisíc eur. V prípade, ak by sa Oops! neospravedlnil, bude herec požadovať ďalších 10-tisíc eur. DiCaprio si vraj predmetnú titulnú stranu a článok všimol počas návštevy 68. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. Majiteľa magazínu Oops! Frédérica Truskolaského hercovo rozhodnutie podať žalobu zaskočilo. Pre portál Gossip Cop priznal, že vedeli, že príbeh o DiCapriovi a Rihanne nie je pravdivý. Rozhodli sa ho vydať preto, že si mysleli, že by interpretka mohla byť tehotná, neboli si tým však istí. Súdne pojednávanie sa má uskutočniť 16. júna.
Leonardo DiCaprio si vyslúžil chválu kritiky už na začiatku hereckej kariéry za výkony v snímkach Zo života chlapca (1993), Čo žerie Gilberta Grapea (1993), Basketbalistov denník (1995), Rómeo a Júlia (1996) či Marvinova izba (1996). Celosvetovo sa však preslávil zásluhou blockbusteru Titanic (1997), v ktorom si zahral po boku Kate Winslet. S ňou sa po jedenástich rokoch ukázal aj v romantickej dráme Núdzový východ (2008). DiCaprio má na konte päť nominácií na Oscara, pričom dve z nich sú za film Vlk z Wall Street (2013), a to v kategórii najlepší herec v hlavnej úlohe i ako producent snímky. Na konte má desať nominácií na Zlatý glóbus, pričom dva razy sa mu nomináciu podarilo premeniť na víťazstvo, a to v roku 2005 vďaka snímke Letec (2004) a druhý Zlatý Glóbus získal za výkon vo filme Vlk z Wall Street (2013). Zahral si tiež v snímkach Pláž (2000), Gangy New Yorku (2002), Chyť ma, ak to dokážeš (2002), Krvavý diamant (2006), Pavučina lží (2008), Prekliaty ostrov (2010), Počiatok (2010), J. Edgar (2011), Divoký Django (2012) alebo Veľký Gatsby (2013).

Americká herečka Vera Farmiga sa predstaví vo filme Special Correspondents. Príbeh komédie sa bude zameriavať na rozhlasového moderátora, ktorý začne šíriť nepravdivé vojnové správy. Toho stvárni austrálsky herec Eric Bana. V snímke si zahrajú aj Kelly Macdonald, Kevin Pollak, Benjamin Bratt, America Ferrera, Raúl Castillo alebo Ricky Gervais, ktorý má na starosti aj scenár a réžiu. Spoločnosť Netflix by mala film uviesť na budúci rok.
Štyridsaťjedenročná Vera Farmiga sa predstavila v snímkach ako napríklad Poprava (1998), Jeseň v New Yorku (2000), Mandžuský kandidát (2004), Anjeli s oceľovým hlasom (2004), Zbesilý útek (2006), Krádeže a vlámania (2006), Na druhej strane (2006), Chlapec v pruhovanom pyžame (2008), Sirota (2009), Zdrojový kód (2011), V zajatí démonov (2013), Middletonská romanca (2013) či Sudca (2014). Účinkovala tiež v seriáli Batesov Motel (2013 - 2015). Za herecký výkon vo vedľajšej úlohe snímky Lietam v tom (2009) si vyslúžila nominácie na Oscara, Zlatý glóbus alebo cenu BAFTA.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

NOVÝ ČAS Železného nezneužil

NOVÝ ČAS Železného nezneužil 


  Olympijský víťaz Jan Železný poskytol denníku NOVÝ ČAS vyjadrenia ku kauze heliportu pri Liptovskom Mikuláši prostredníctvom svojho spoločníka Františka Zmoraya. Zmoray sprostredkoval redaktorke denníka NOVÝ ČAS zásadné nesúhlasné stanovisko Železného s heliportom a jeho podporu iniciatívy bojujúcej proti tomuto projektu rušiacemu pokojné prostredie, okrem iného aj v rybárskej osade, kde Železný investoval. Preto sa denník NOVÝ ČAS ohradzuje proti neprimeranej reakcii mesta Liptovský Mikuláš, podľa ktorej mal denník NOVÝ ČAS Železného zneužiť.
      Rovnako neobstojí tvrdenie mesta Liptovský Mikuláš, podľa ktorého súčasný primátor mesta Ján Blcháč heliport neschválil. Blcháč ako zástupca mesta dňa 29.01.2015 podpísal s investorom heliportu, spoločnosťou Cyrila Fogaša ELAN, s.r.o., dohodu, v ktorej sa zaviazal najneskôr do 05.02.2015 zadať úlohy pre svojich podriadených úradníkov tak, aby mohol investor zrealizovať projekt heliportu (údajne za účelom odvrátenia hroziacej škody). Blcháč bol dokonca tak ústretový, že uznal, že mesto Liptovský Mikuláš spôsobilo investorovi škodu. Ten ju vyčíslil vo výške viac ako 2,7 mil. eur! Z dohody nie je zrejmé, ako Blcháč výšku škody preveril, keď žiadny súd o nej nerozhodoval.
      Denník Nový Čas sa preto bude kauze ďalej venovať.

Na svätého Norberta už zima ide do čerta

Na svätého Norberta
už zima ide do čerta
 
Jednotka horšie.
Dvojka lepšie. 
Spolu lepšie - 12.10 % .

Markíza  lepšie.
TV Doma horšie.
DAJTO  lepšie.
Spolu  lepšie a nad tridsať  - 30.50%

JOJ horšie.
JOJ PLUS horšie.
WAU rovnako.
SENZI rovnako.
RIK rovnako- nikto
Spolu horšie- 22.50%

TA 3 rovnako. 

Jednotka - 9.90 % ;
Dvojka - 2,20 % ;
Markíza - 22.00 % ;
TV DOMA - 5.60 % ;
DAJTO- 2.90%
TV JOJ – 15.80 % ;
JOJ PLUS- 3.90 % ;
WAU -1.60 %;
SENZI- 0.60 %
RIK -0,0%
TA 3 - 1.60 %

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Saudskoarabský najvyšší súd potvrdil včera trest pre blogera Ráifa Badawího. Podľa vlaňajšieho verdiktu si tak odpyká desať rokov vo väzení, dostane tisíc rán bičom a pokutu vo výške 266.000 dolárov, informovala agentúra DPA.
Badawí (31) bol nižším súdom odsúdený za urážku islamu na internetovom fóre, ktoré vytvoril. Prvých 50 rán bičom dostal v januári. Bičovanie sa malo konať každý týždeň, napokon ho pozastavili zo zdravotných dôvodov.
Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International rozhodnutie najvyššieho súdu označila za "temný deň pre slobodu prejavu".
Verdikt nižšieho súdu v uplynulých mesiacoch kritizovali aj ďalšie ľudskoprávne skupiny. Taktiež Spojené štáty vyjadrili "vážne znepokojenie" a vyzvali Saudskú Arábiu, aby rozsudok preskúmala.

Pápež František požiadal v nedeľu novinárov, ktorí sa nemodlia, aby mu aspoň poslali "dobré vibrácie".
Pápež vždy žiada ľudí, aby sa zaňho modlili, ale v nedeľu túto prosbu preformuloval.
Keď odchádzal zo súkromného stretnutia s argentínskou prezidentkou Cristinou Fernándezovou, obrátil sa na novinárov a po španielsky zažartoval: "Modlite sa za mňa - a ak sa niektorí z vás nemodlia, pretože sú neveriaci, pošlite mi dobré vibrácie," citovala ho agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2015

7. 6. 2015

Zomrel Richard Johnson

Zomrel Richard Johnson

Vo veku 87 rokov skonal v sobotu 6. júna anglický herec, scenárista a producent Richard Johnson, známy napríklad z hororu Strašenie (1963). Ako uviedla jeho rodina, Johnson zomrel po krátkej, bližšie nešpecifikovanej chorobe v jednej z londýnskych nemocníc.
Richard Johnson sa narodil 30. júla 1927 v Londýne a študoval na Royal Academy of Dramatic Art, no štúdium nedokončil. Počas druhej svetovej vojny slúžil v námorníctve. Kariéru začínal ako divadelný herec, jeho filmovým debutom bola snímka Captain Horatio Hornblower R.N. (1951). Neskôr sa okrem spomínaného hororu Strašenie predstavil napríklad aj vo filmoch ako Nikdy tak málo (1959), Ľúbostné dobrodružstvá Moll Flandersovej (1965), Dobrodruh (1967), Lady Hamiltonová (1968), Julius Caesar (1970), Stíhači, na štart! (1976), Zombi 2 (1979), Lady Jane (1986), Lara Croft - Tomb Raider (2001) či Chlapec v pruhovanom pyžame (2008). Jeho poslednou snímkou bola dráma Radiator (2014).
Johnson bol štyrikrát ženatý a splodil štyri deti. Jeho druhou manželkou bola americká herečka Kim Novak, s ktorou sa zoznámil počas nakrúcania spomínanej snímky Ľúbostné dobrodružstvá Moll Flandersovej.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

NEDEĽNÉ REZNE A KÁVA

NEDEĽNÉ REZNE A KÁVA

Reláciu V politike vysiela TA3 v nedeľu 7. júna od 11:00.
 
Témy:
Návšteva slovenskej delegácie v Rusku, témy rokovaní a reakcie, Ekonomický rast Slovenska, vnútropolitická situácia, Smer po voľbách 2016
Hosť: Robert Fico (SMER-SD), predseda vlády

Programové ciele mimoparlamentných strán, súčasné témy – kvóty pre utečencov, zahraničná politika SR, Ekonomická situácia v krajine, druhý sociálny balíček, Spolupráca po voľbách 2016
Hostia: Radoslav Procházka (Sieť), predseda strany
Andrej Danko (SNS), predseda strany
Juraj Miškov (Skok!), predseda strany
József Berényi (SMK), predseda strany

 Moderuje Noro Dolinský.

Témy a hostia relácie O 5 minút 12 vysielanej v nedeľu 7. júna na Jednotke.
Témy: Záchranný program pre Grécko vs. jeho záväzky – rokovania s veriteľmi – postoj SR Sankcie EÚ-Rusko – ekonomický dosah na SR  2. vládny sociálny balíček v kontexte ekonomického vývoja SR  
Hostia: Peter Kažimír (Smer-SD) podpredseda vlády a minister financií SR  Jozef Kollár (nezaradený) podpredseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet .
Relácia sa predhráva v sobotu 6. 6. 2015.


Passed out.