TO JE TV !
1. 12. 2012
30. 11. 2012
SSN NEWS
SSN NEWS
Vedením Slovenského syndikátu novinárov (SSN) je od decembra do najbližšieho snemu poverená členka predstavenstva Tamara Valková. Doterajší predseda Peter Kubínyi sa vzdal funkcie na 18. zasadnutí Predstavenstva SSN 23. októbra. Jeho rozhodnutie vzalo predstavenstvo na vedomie.
Funkcie podpredsedníčky sa vzdala Zuzana Krútka. Predstavenstvo následne odvolalo z funkcií všetkých podpredsedov - Katarínu Čižmárikovú, Zdena Cho a Petra Kerlika, a v tajných voľbách zvolilo nových štyroch podpredsedov - Katarínu Čižmárikovú, Petra Kerlika, Petra Kubínyiho a Petra Zemana, s platnosťou odo dňa odchodu súčasného predsedu SSN.
Copyright © TASR 2012
VÝROKY TÝŽDŇA
VÝROKY TÝŽDŇA
„ Ste obyčajný hajzel.“
Doc. Ing. Peter Stanek CSc. Kaníkovi v relácii RTVS Doslova
„ Energetické nápoje škodia nielen telu, ale aj mysli. Vedú k vyčerpaniu organizmu. Spôsobujú depresii a tiež nekontrolovateľnú agresiu. V Čečensku sa objavili aj prípady otravy energetickými nápojmi.. A navyše odporujú zásadám islamu, ktorý zakazuje všetky mozog balamutiace prostriedky .Tento jed je potrebné v Čečensku úplne zakázať..
Čečenský prezident Ramzan Kadyrov
Čečenský prezident Ramzan Kadyrov
KSČM je demokratickou legální parlamentní stranu, která nikdy nestála za miliardovými zlodějinami jako většina vládních stran" a která se snaží demokratickou cestou dospět k socialismu. Strana se dostatečně distancovala od předlistopadového režimu. Stačí se mrknout na web KSČM, a kdo chce, tak rychle příslušná usnesení najde. Komunisté se v nich nejen omlouvají všem obětem represí KSČ, ale také se od jakéhokoli násilí a diktatury distancují. Jsou to pravicové strany, které se neomluvily za zločiny spáchané jménem jejich ideologií nebo jménem demokracie. Zločiny USA ve Vietnamu snesou srovnání s jakýmkoli diktátorským režimem.Komunismus je nejdemokratičtější systém, který svět poznal .Ve smyslu komun, které například budovali komunardi v revoluční Paříži v 19. století. Komunismus v jejich pojetí spočíval ve svobodném federálním sdružení obecních komun, společenství svobodných a rovnoprávných lidí, kde už tehdy měli hlasovací právo všichni. Komun, v nichž žijí dodnes američtí indiáni, kde společně hospodaří a dělí se skutečně podle potřeb.
Tomio Okamura
„ Potom som objavila knihu Marcela Vaňeka Nová cesta poznania, s ktorým som sa neskôr stala veľmi dobrá kamarátka a ktorý tiež prijíma informácie z vyšších dimenzií od svetelných bytostí. Deje sa tam veľmi veľa magických vecí. Je to jedno z najsilnejších miest na tejto planéte. Ten vrch je taký prijímač kozmických energií, ktoré sú potom často poslané do celej planéty. Študovala som plejácku svetelnú prácu, otvárala som si svoje tretie oko, vnútorné videnie, začala som pracovať so svojimi ochrancami, dôverovať tomu, čo počujem, a keď som tam bola tretíkrát, už sme pracovali s minulými životmi. Chcela by som rozprávať o nanebovzostúpených majstroch, ako je Ježiš, o siedmich svätých plameňoch.“
Silvia Šuvadová"V súvislosti s takýmto konfliktom by bolo načase, aby sme zmapovali, koľko židov určitým spôsobom ohrozujúcich národnú bezpečnosť krajiny žije v Maďarsku a koľko ich je v parlamente a vo vláde."
Márton Gyöngyösi ,poslanec Jobbiku
"Stretlo sa staré s novým a momentálne to staré vyhralo"
Ľudovít Kaník
"Dnes som mala stretnutie s Cobrom, ktory je sucastou pozitivneho hnutia, ktore sa sklada z ludi a bytosti, ktore prevezmu kontrolu nad celym systemom ked pride den D, co sa moze stat kazdu chvilu a najneskor do roka, ale tak dlho to trvat uz nemoze. Nepozname den ani hodinu. Cobra povedal, ze mam plnu ochranu hnutia a ze som v bezpeci a ze jedine co tmave entity budu skusat je tlacit na mna psychologicky a myslienkovo manipulovat tych ludi ktori maju utocit proti mne v podobe bulvaru alebo jednotlivcov. Ale oficialne povedal, ze mam zelenu a ze som sucastou pozitivneho hnutia. A mam aj krasny privesok vyrobeny podla plejadskej technologie, ktory vyrobil este Dr. Fred Bell predtym nez minuly rok zomrel, ktory sa stretaval s plejadskou bytostou Semjase v Laguna Beach kde je jeden z najvacsich plejadskych vortexov na zemi a dostaval od nej vzorce na stavanie malych pyramid, roznych systemov a aj tohto nahrdelnika. Ked som si ho dala na seba, rozziarilo sa mi srdce a moj solar plexus, ktory bol dobre skusany posledne dni mi zacal tiez svietit. Aj ked je neskokro, idem spat s pocitom ze vsetko je all right ."
Silvia Šuvadová
"Umelci, ktorí sa angažujú v aktivitách gejov a lesbičiek, by nemali dostať povolenie vystupovať v Malajzii, lebo propagujú nemorálne hodnoty." Nasruddín Hasan Tantáví ,mládežnícke hnutie opozičnej Malajzijskej islamskej strany.
„Chcem si so svojim predchodcom Ľudovítom Kaníkom vyjasniť, kto je starší, kto je mladší, kto je politicky starší, kto je politicky mladší, kto je starší a kto mladší v SDKÚ-DS. "
Lucia ŽitňanskáMEDIA NEWS
MEDIA NEWS
Americká spravodajská televízia CNN vymenovala za svojho nového hlavného manažéra Jeffa Zuckera, bývalého šéfa spoločnosti NBC Universal. Informovala o tom agentúra AP.
Zucker vo funkcii nahradil Jima Waltona, ktorý oznámil svoj odchod koncom leta. CNN bola kedysi prvou spravodajskou televíziou svojho druhu, no neskôr začala v sledovanosti zaostávať za konkurenčnými kanálmi Fox News Channel a MSNBC, pričom CNN už dlhšie hľadala nové vedenie.
Odkedy Zucker pred rokom odišiel z vedúceho postu v spoločnosti NBC Universal, pracoval so známou moderátorkou Katie Couricovou na príprave jej talkshow v Disney-ABC Domestic Television. V minulosti dlhé roky pôsobil ako výkonný producent ranného programu Today na televízii NBC. Svojej novej funkcie v CNN sa Zucker oficiálne ujme od januára.
Británia potrebuje nový, nezávislý orgán na reguláciu médií, aby sa odstránila subkultúra neetického správania, ktoré nakazilo časti britskej tlače. Vyhlásil to dnes vplyvný britský sudca Brian Leveson na záver ročného vyšetrovania etiky a protizákonného konania tlače. Informácie priniesli agentúry AP a Reuters.
Hlavný sudca Leveson ďalej uviedol, že nový regulačný orgán by mal byť zakorenený v zákone - tým by sa zabránilo, aby "správanie tlače, ktoré občas možno označiť za odporné", ublížilo ďalším ľuďom.
Sudca zdôraznil, že politici a britská vláda by nemali hrať žiadnu úlohu v regulovaní tlače, čo by sa dalo docieliť novým orgánom s oveľa silnejšími právomocami, než je súčasná Komisia pre sťažnosti na tlač.
"To, čo potrebujeme, je skutočne nezávislý a účinný systém samoregulácie," uviedol Leveson. "Loptička padá späť na dvorec politikov: teraz musia rozhodnúť, kto bude strážiť strážcov," dodal.
Leveson dnes predstavil záverečnú 2000-stranovú správu z ročného vyšetrovania etiky médií. Toto vyšetrovanie si vynútili odhalenia o prenikaní bulváru do odkazových schránok v telefónoch ľudí. Škandál sa ďalej šíril, až nakoniec pohltil aj vysokopostavených predstaviteľov politiky, polície a mediálnej ríše magnáta Ruperta Murdocha.
Britský premiér David Cameron nariadil vyšetrovanie pod vedením sudcu Levesona po tom, čo odhalenia z protizákonného odpočúvania dnes už neexistujúceho Murdochovho bulvárneho týždenníka New of the World odštartovali trestné vyšetrovanie a vlnu verejného odporu.
Legislatívne zmeny, ktoré správa odporúča, bude musieť schváliť parlament a Cameron sa teraz nachádza pod intenzívnym tlakom oboch strán. Samotný premiér je však poškvrnený škandálom vďaka svojim vlastným vzťahom s hlavnými aktérmi kauzy.
Cameron dnes po predložení sudcovej správy zareagoval aj v parlamente. Uviedol, že podporuje výsledky rozsiahleho vyšetrovania britských médií, ale dodal, že nie je za novú legislatívu na reguláciu médií.
"Prvýkrát by sme tým prekročili Rubikon, keby sme prvky regulácie tlače dali do písomnej podoby zákona," dodal premiér. "Som presvedčený, že by sme si mali dávať pozor pred takouto legislatívou," vyhlásil.
Sudcove závery pravdepodobne privítajú obete nezákonných zásahov tlače a niektorí politici, ktorí chcú, aby bola "nenásytná" tlač viac pod kontrolou. Časť vydavateľov a zákonodarcov sa však obáva, že by akýkoľvek regulačný orgán mohol obmedziť slobodu tlače.
Leveson uviedol, že je "nevyhnutné, aby existovala legislatíva na posilnenie nezávislého samoregulačného systému".
Podľa sudcu by mal nový orgán pozostávať z predstaviteľov verejnosti, vrátane bývalých novinárov a akademikov - ale nemali by sa v ňom nachádzať pracujúci novinári ani politici. Mal by mať právomoc požadovať zásadné opravy v tlači a udeľovať pokuty až do výšky milión libier.
Škandál okolo prenikania do telefónov vypukol v roku 2011, keď vyšlo najavo, že týždenník News of the World odpočúval odkazovú schránku v mobile zavraždenej britskej školáčky Milly Dowlerovej, pričom polícia ešte stále pátrala po tomto 13-ročnom dievčatku.
Murdoch zatvoril 168 rokov vychádzajúci magazín v júli 2011. Jeho britská spoločnosť News International odvtedy zaplatila milióny odškodného desiatkam obetí odpočúvania. Čelí ešte žalobám od desiatok ďalších osôb, ako sú celebrity, politici, športovci a obete zločinov, ktorým novinári magazínu odpočúvali telefóny v snahe získať exkluzívne materiály na pritiahnutie čitateľov.
Leveson si za 12 mesiacov vypočul svedectvá stoviek novinárov, politikov, právnikov a obetí tlače o tom, ako pracovali médiá. Medzi svedkami bola napríklad autorka kníh o čarodejníkovi Harrym Potterovi J.K. Rowlingová a herec Hugh Grant, ale aj rodičia Milly Dowlerovej.
Copyright © TASR 2012
RTVS NEWS
RTVS NEWS
Zdravotné stredisko a jedáleň v sídle Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), v Slovenskej televízii v Mlynskej doline v Bratislave čakajú stavebné úpravy. Zmenia sa totiž na sídlo úradníkov verejnoprávneho média. Vyplýva to z oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania, ktoré zverejnil vestník verejného obstarávania 27. novembra. V zadaní verejnej súťaže na stavebné práce sa ďalej uvádza, že víťaz konkurzu kompletne zmodernizuje priestory tak, aby mohli slúžiť administratíve RTVS. Firma, ktorá vyhrá súťaž s kritériom ekonomicky najvýhodnejšej ponuky, zároveň vymení celú fasádu stavby. Predpokladaná hodnota zákazky bez DPH je 3 050 000 eur, pričom lehota na vykonanie zákazky od uzatvorenia zmluvy je určená na 240 dní. Lehota na predkladanie ponúk alebo žiadostí o účasť je do 14. januára 2013 do 9:00.
"RTVS vyhlásila verejné obstarávanie na stavebné úpravy objektu zdravotného strediska a stravovacieho zariadenia v areáli v Mlynskej doline pre plánované vysťahovanie výškovej budovy. Do zrekonštruovaného objektu plánuje RTVS presťahovať aj niektoré administratívne zložky, ktoré momentálne sídlia v budove Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici," uviedol pre agentúru SITA hovorca RTVS Richard Šümeghy. RTVS opakovane zdôrazňuje, že administratívu potrebuje umiestniť v jednej budove pre havarijný stav výškovej budovy STV v Mlynskej doline a preto, lebo chce efektívnejším využitím administratívnych priestorov znížiť prevádzkové náklady. "Rekonštrukcia objektu zdravotného strediska a stravovacieho zariadenia v areáli v Mlynskej doline je preto nevyhnutná a bola dlhodobo plánovaná," dodal pre SITA Šümeghy.
© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané
29. 11. 2012
SLOVAK MEDIA NEWS
SLOVAK MEDIA NEWS
Dlhoročný autorský spor ohľadom známej fotografie muža s odhalenou hruďou pred okupačným tankom, ktorú v auguste 1968 urobil Ladislav Bielik, sa podarilo jeho rodine vyhrať v prospech autora. Na ich stranu sa postavil krajský súd nemeckého Frankfurtu nad Mohanom v spore s tlačovou agentúrou DPA, ako aj Najvyšší súd SR, kde sa podarilo uzavrieť spor so slovenským denníkom.
Bielikovci tak úspešne ukončili aj posledný súdny spor o najznámejšiu fotografiu slovenského autora vo svete. Odteraz môže fotografiu oficiálne poskytovať iba agentúra AKG Images a v jej popise musí byť zreteľne označené meno autora, ako aj dátum a miesto vzniku. "Toto nie je dôležité iba pre nás, ale je to istá možnosť pre fotografov, kameramanov a iných 'obrazotvorcov', aby sa opreli o tento súdny spor v prípade, že si budú nárokovať svoje práva na súdoch voči ľuďom a subjektom, ktorí autorské práva stále nepovažujú za niečo, čo treba dodržiavať," podčiarkol syn autora Peter Bielik.
Jeho zámerom je teraz, v reakcii na pozitívne rozsudky, vybudovať na Šafárikovom námestí galériu a múzeum. V nej by chceli okrem fotografií Ladislava Bielika prezentovať aj práce ďalších umelcov. "Zároveň by tak vznikol kultúrny priestor na výstavy výtvarných diel, po ktorom tak veľmi volá naša kultúrna obec," podčiarkol Peter Bielik.
Poslanec Národnej rady SR Jozef Mikloško (KDH) tvrdí, že je svedkom likvidácie náboženského vysielania vo verejnoprávnom RTVS. Konštatuje to v otázke pre ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) s tým, že má obavy o podstatné zníženie kvality verejnoprávneho vysielania.
Náboženské redakcie, ktoré vznikli po roku 1989, sú podľa Mikloška 23 rokov od pádu komunizmu úplne rozprášené. "Ľudia, ktorí pomáhali formovať duchovnú, kultúrnu a morálnu úroveň našich občanov, sú prepúšťaní, presúvaní na iné pracoviská alebo odchádzajú. V Slovenskom rozhlase sa napríklad ruší Centrum publicistiky, v rámci ktorého beží jediná relácia o politických väzňoch Klub osudov. Aký bude jej osud? Prečo pre 80 percent občanov, ktorí sú veriaci, sa náboženské vysielania zanedbávajú?" pýtal sa Maďariča počas Hodiny otázok.
Minister tieto tvrdenia odmietol a označil ich za chodbové reči, ktoré sa nezakladajú na pravde. Mikloškovu otázku navyše označil za silne sugestívnu. "Uisťujem vás, že redakcia náboženskej publicistiky zostáva zachovaná, celkový počet a štruktúra sa žiadnym spôsobom neredukuje. Generálny riaditeľ Václav Mika sa krátko po tom ako nastúpil do funkcie, stretol s cirkevnými autoritami a hovorili o obohatení náboženského vysielania," povedal Maďarič. Podľa jeho slov všetky náboženské formáty, ktoré sa v súčasnosti vysielajú, sa aj budú vysielať, nedochádza k ich redukcii a ostáva zachovaný aj Klub osudov.
Mikloško povedal, že jeho informácie hovoria o niečom inom. "Verejnoprávne médiá ako rádio Devín vysielajú programy, ktoré sú v prospech lepšieho Slovenska. Aj televízia robí veľa pre vzdelanosť a kultúru. No myslím si, že tam svoje miesto musia mať aj náboženské vysielania," apeloval.
Copyright © TASR 2012
MEDIA NEWS
Mimoriadne obľúbená relácia Radio Club Infantil sa v peruánskom rozhlase prvýkrát objavila už pred 68 rokmi, pričom Venegasová ju uvádza od prvého dielu 18. decembra 1944 až dodnes.
Najväčšiu sledovanosť pútala Venegasovej relácia v 50. rokoch minulého storočia, keď mala tú česť hostiť najznámejších peruánskych spevákov a hercov.
Známa moderátorka v súčasnosti moderuje približne polhodinovú nedeľnú reláciu z domu. A robí to, ako celé roky, bez nároku na honorár, napísala AP.
Americký New York zažil deň bez vážneho zločinu a newyorské noviny Daily News vyšli v stredu s titulkom - žiadna streľba, žiadne dobodania nožom v meste Gotham.
"Gotham" je prezývkou New Yorku vyše 200 rokov, vysvetľuje agentúra DPA s tým, že názov mesta sa objavil aj v príbehoch o Batmanovi.
Ani starší policajti sa v New Yorku nepamätali na taký deň, kedy by nedošlo k závažnému zločinu. Trend jednoznačne smeruje k tomu, že metropola sa stáva čoraz bezpečnejšou.
V tomto roku sa v New Yorku doteraz stalo 366 vrážd, čo bolo o 23 percent menej než vlani. Vrcholom bol rok 1990, keď tu zaznamenali 2245 vrážd.
Podľa policajného historika Toma Reppetta úbytok zločinov spôsobili aj programy na boj s kriminalitou a tento rok by mohol byť najnižší počet vrážd od roku 1960.
Copyright © TASR 2012
Americkú herečku Amy Locane-Bovenizer, známu zo seriálu Melrose Place (1992 - 1999), odsúdili za zabitie 60-ročnej ženy, ku ktorému došlo pri autonehode v roku 2010. V krvi jej vtedy namerali trikrát vyššiu hladinu alkoholu než je povolená hranica v New Jersey. Pri nehode sa navyše vážne zranil manžel zosnulej - Fred Seeman. O treste rozhodne súd 1. marca 2013. Za zabitie jej hrozí päť až desať rokov odňatia slobody a za ublíženie na zdraví ďalších tri až päť rokov. Štyridsaťročná matka dvoch detí je v súčasnosti už za mrežami bez možnosti prepustenia na kauciu. "Toto je smutný deň pre rodinu Seemanovcov. Po tomto verdikte nie sú žiadni víťazi, len porazení. Manžel stratil svoju milovanú manželku, jeho deti prišli o matku a matka Helene o dcéru. Túto stratu nenapraví žiadny verdikt," uviedol asistujúci prokurátor Matthew Murphy. Locane-Bovenizer si okrem postavy Sandy v spomínanom seriáli zahrala aj v snímkach Cry-Baby (1990), Zločiny zo srdca (1995), Pavučina smrti (1998) či Sekretárka (2002).
Americká herečka Scarlett Johansson v utorok prekvapila divákov NBC, keď sa v rámci rannej šou televízie zahrala na rosničku. Pôvodne prišla propagovať svoj nový film Hitchcock (2012), no keďže moderátor počasia Al Roker mal laryngitídu, nahradila ho ona. Ako sama povedala, bol to jej celoživotný sen. Dvadsaťosemročná Scarlett Johansson debutovala v roku 1994 vo filme North. V roku 1997 si vyslúžila nomináciu na Independent Spirit Award za ženský herecký výkon v hlavnej úlohe drámy Manny & Lo (1996). Medzinárodne známou sa stala vďaka romantickej dráme Zaklínač koní (1998), v ktorej si zahrala po boku Kristin Scott Thomas a Roberta Redforda. Za výkon vo filmoch Stratené v preklade (2003), Dievča s perlou (2003), Pieseň lásky samotárky (2004) a Match Point - Hra osudu (2005) si vyslúžila nomináciu na Zlatý glóbus. Diváci ju poznajú aj zo snímok Dokonalý trik (2006), Čierna Dahlia (2006), Vicky Cristina Barcelona (2008), Kráľova priazeň (2008), Nie je z teba až tak paf (2009), Kúpili sme ZOO (2011) alebo Avengers: Pomstitelia (2012). Spomínaná životopisná dráma Hitchcock (2012), v ktorej stvárnila herečku Janet Leigh, sa do slovenských kín dostane 7. februára 2013. Na konte má aj jeden album s názvom Anywhere I Lay My Head (2008), ktorý obsahuje zväčša piesne Toma Waitsa v jej podaní. Herečka považovaná za jeden z najväčších sexsymbolov súčasnosti má od tohto mája svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. Má za sebou niekoľko vzťahov so známymi mužmi, napríklad Jaredom Letom, Seanom Pennom či Ryanom Reynoldsom, za ktorého bola vydatá.
©2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Stanovisko predsedníčky ÚS k článkom publikovaným v týždenníku .týždeň
Stanovisko predsedníčky ÚS k článkom publikovaným
v týždenníku .týždeň
Redakcia týždenníka .týždeň vo svojich posledných troch číslach zverejnila niekoľko článkov („Strach z Čentéša“, 44/2012, autor Štefan Hríb, „Súd Ivetty Macejkovej“, 46/2012, autori Martin Hanus a Jozef Majchrák, „Mrazivé ticho“, 47/2012, autor Štefan Hríb, „Kauza Ústavný súd“, 47/2012, autori Martin Hanus a Jozef Majchrák), ktoré vážnym spôsobom spochybňovali dôveryhodnosť Ústavného súdu Slovenskej republiky v súvislosti s rozhodnutím pléna Ústavného súdu Slovenskej republiky vo veci vedenej pod sp. zn. PL. ÚS 4/2012 o návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na podanie výkladu čl. 102 ods. 1 písm. t) a čl. 150 Ústavy Slovenskej republiky.
A/ V článku „Súd Ivetty Macejkovej“, ktorý bol publikovaný v 46. čísle, jeho autori Martin Hanus a Jozef Majchrák okrem iného uviedli: «Lenže podľa našich informácií sa pred posledným verdiktom ÚS, ktorým sudcovia pomohli prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi v úsilí nevymenovať Čentéša za generálneho prokurátora, udial ešte väčší škandál. Názor sudcov, podľa ktorého môže prezident odmietnuť vymenovanie Čentéša okrem zákonných dôvodov aj pre „dôvod závažnej skutočnosti vzťahujúci sa na osobu kandidáta“, mali pôvodne podľa očakávaní podporiť len šiesti sudcovia na čele s Macejkovou. S ich vymedzením, ktoré významne posilňovalo prezidentské právomoci, však údajne nesúhlasilo sedem sudcov (podľa informácií .týždňa menovite Ladislav Orosz, Lajos Mészáros, Ján Luby, Ľudmila Gajdošíková, Juraj Horváth, Sergej Kohut a Rudolf Tkáčik). Keďže sedem je viac než šesť, z pohľadu vedenia Ústavného súdu hrozila neželaná porážka prezidenta Ivana Gašparoviča – a víťazstvo Jozefa Čentéša. No krátko pred rozhodnutím sa hlasovacie pomery otočili. Juraj Horváth, pôvodne nominant SMK, na poslednú chvíľu zmenil názor, čím šokoval svojich kolegov. V prostredí súdu zmenu názoru odôvodnil tým, že mu volal prezident Gašparovič a na koberček si ho pozvala aj šéfka súdu Macejková. Táto správa vyvolala v kuloároch súdu veľký rozruch a prenikla až za temer nepreniknuteľné múry Ústavného súdu.»
B/ V článku „Kauza Ústavný súd“, ktorý bol publikovaný v 47. čísle, jeho autori Martin Hanus a Jozef Majchrák okrem iného uviedli: „V minulom vydaní sme zverejnili informáciu, že ústavný sudca Juraj Horváth krátko pred zásadným hlasovaním, ktoré sa týkalo kauzy Jozefa Čentéša, nečakane zmenil názor. Čo je obzvlášť znepokojivé, svoj názorový obrat pred prekvapenými kolegami vysvetlil tým, že ho v tejto veci kontaktoval Ivan Gašparovič a na koberček si ho pozvala aj predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková. Túto informáciu nám potvrdili tri dôveryhodné zdroje.“
C/ V článku „Mrazivé ticho“, ktorý bol publikovaný v 47. čísle, šéfredaktor Štefan Hríb okrem iného uviedol: „Minulý týždeň sme získali a zverejnili mimoriadne vážnu informáciu o možnom ovplyvnení ústavného sudcu pri rozhodovaní o kauze Čentéš... V minulom čísle sme napísali, že z prostredia Ústavného súdu v Košiciach sme dostali výbušnú informáciu. Podľa nej hlas sudcu Horvátha, ktorý rozhodol o väčšinovom stanovisku súdu, bol ovplyvnený prezidentom Gašparovičom a predsedníčkou Ústavného súdu Macejkovou. Zistili sme, že takto to pred kolegami zo súdu formuloval samotný sudca Juraj Horváth, keď odôvodňoval zmenu svojho očakávaného hlasovania... Ak bolo kolegom na Ústavnom súde dlhodobo zrejmé, že sudca Horváth bude hlasovať za taký výrok, ktorý by prezidentovi neumožnil zvoleného Čentéša nevymenovať (a na to sa už dobre poznajú), a zrazu dal svoj hlas inému výroku, čo iné si možno pomyslieť než to, že vplyv prezidenta a predsedníčky súdu, o ktorom sám v prostredí súdu hovoril, nebol nevinný, ale naopak, brutálny? A že teda išlo o nátlak, vydieranie alebo niečo podobného rangu a podobnej temnoty?“ Vzhľadom na závažnosť týchto novinárskych útokov na rozhodovaciu činnosť Ústavného súdu Slovenskej republiky (ďalej len „ústavný súd“) a predovšetkým na nezávislosť ústavného súdu a jeho jednotlivých sudcov som sa ako predsedníčka ústavného súdu týmito útokmi zaoberala na neverejnom zasadnutí pléna ústavného súdu 21. novembra 2012, keď som každému sudcovi osobitne (s výnimkou podpredsedu ústavného súdu Milana Ľalíka, ktorý čerpal riadnu dovolenku) položila otázku, či pred hlasovaním vo veci vedenej pod sp. zn. PL. ÚS 4/2012 o návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na podanie výkladu čl. 102 ods. 1 písm. t) a čl. 150 Ústavy Slovenskej republiky poskytol akejkoľvek inej osobe okrem sudcov pléna ústavného súdu informáciu o tom, ako bude hlasovať o predmetnom návrhu. Každý z prítomných 11 sudcov sa vyjadril, že nikomu okrem sudcov pléna takúto informáciu neposkytol.
Ako predsedníčka ústavného súdu som položila sudcovi Jurajovi Horváthovi, ktorého hlasovanie bolo v uvedených článkoch spochybňované údajným nátlakom zo strany prezidenta Slovenskej republiky a predsedníčky ústavného súdu, nasledujúcu otázku: „Vyvíjala som ja alebo pán prezident Slovenskej republiky na Teba tlak alebo som Ťa vydierala v rámci rozhodovania vo veci návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na podanie výkladu čl. 102 ods. 1 písm. t) a čl. 150 Ústavy Slovenskej republiky?“
Sudca Juraj Horváth uviedol, že trvá na tom, čo uverejnil týždenník .týždeň v 46. čísle na strane 28, že ani ja ani pán prezident sme nevyvíjali na neho žiadny nátlak: „Nie je pravda, že by si na mňa vyvíjala nátlak.“
Z uvedeného je zrejmé, že týždenník .týždeň v citovaných článkoch uvádzal nepravdivé a neoverené informácie, a tým zámerne porušil Etický kódex Slovenského syndikátu novinárov a Rezolúciu Rady Európy o žurnalistike.
Stanovisko poskytla Ivetta Macejková predsedníčka Ústavného súdu Slovenskej republiky.
SLOVAK MEDIA NEWS
SLOVAK MEDIA NEWS
Politici, ale ani médiá nie sú podľa predsedu parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušana Jarjabka (Smer-SD) posvätné kravy a treba ich vpratať do nejakých pravidiel hry. „V tejto chvíli nemá erotická reklama žiadne pravidlá hry. Erotická reklama sa v médiách objavuje, aj vzhľadom na svoju nešpecifikáciu, tam, kde by sme to najmenej čakali,“ povedal Jarjabek pre agentúru SITA. Jarjabek pritom upozornil, že elektronický priestor bez toho, aby niekto hovoril o ohrození slobody slova, je regulovaný Radou pre vysielanie a retransmisiu. „V printovom priestore to závisí od nejakého etického kódexu, ktorý majitelia či vydavatelia prijmú. Niekde to funguje a niekde nefunguje,“ konštatoval.
Podľa Jarjabka poslanec OĽaNO Branislav Škripek svojím návrhom zákona na ochranu mravnosti detí a mládeže problém pomenoval trochu nepresne. „Na 70 percent vecí mám úplne iný názor než pán Škripek a tých zvyšných 30 percent by som riešil úplne inak,“ povedal s tým, že Škripek má isté penzum odvahy, keď sa pustil do tejto problematiky, ktorú však nie celkom presne legislatívne zvládol.
Jarjabek nesúhlasí so Škripekom v pohľade na nahotu, ale upozornil, že Smer-SD posunul jeho návrh do druhého čítania aj preto, že rieši istú problematiku sexuálneho násilia. Návrhu však vyčíta, že používa pojmy ako etika a morálka, ktoré sú neuchopiteľné. Riešenie tohto problému preto vidí v pomenovaní vecí. „Mám absolútny iný názor na pohľad na nahotu s pánom Škripekom, tu sa nezhodneme na jednom slove. Čo by sa však podľa mňa malo riešiť v tejto chvíli, je problém tzv. reklamy na erotické služby,“ povedal.
Podľa Jarjabka treba hovoriť o tom, či to nie je už reklama na pornografiu alebo pornografické služby v zmysle predstieranej erotiky, pretože na rozdiel od pornografie erotika nie je špecifikovaná. „Pornografia je zakázaná, keď je niečo zakázané, vieme to aj pomenovať. Nehovorím, že erotická reklama nemá byť, ale prečo by som nemohol poznať médium, ktoré ju má a prečo by nemohlo byť označené. Prečo keď si kúpim záhradkársky časopis, by som mal v ňom nájsť erotickú reklamu. Potom nech je tam napísané, že je to časopis, ktorý obsahuje erotickú reklamu,“ uviedol Jarjabek.
Problémom sú podľa Jarjabka obrážteky, ktoré už nie sú ani vyčiernené. „Sú tam telefónne čísla. Je tam napríklad zobrazenie orálneho sexu. S tým si nikto nerobí prácu, aby to vyštvorčekoval. Toto už celkom v poriadku nie je, pretože to nie je označené. Všetko je dovolené, ale chcem vedieť za akých okolností, v akom časopise a ako to bude označené. Aby som si nekúpil časopis o kvetinkách a našiel tam reklamu na orálny sex. To nie je nič proti nikomu,“ zdôraznil Jarjabek s tým, že keď niekto chce erotický časopis, vie, čo v tom časopise hľadá a priplatí si to.
© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
28. 11. 2012
Reakcia na dezinterpretáciu médií k návšteve prezidenta SR v BaH
Reakcia na dezinterpretáciu médií k
návšteve prezidenta SR v BaH
Reakciu niektorých zahraničných a domácich médií na dnešné vyjadrenia prezidenta Ivana Gašparoviča počas tlačovej besedy po rokovaniach s prezidentom Republiky srbskej Miloradom Dodikom v Banja Luke považujeme za dezinterpretáciu a za vytrhnutú z kontextu. Ivan Gašparovič hovoriac o vzťahoch Republiky srbskej v rámci Bosny a Hercegoviny zdôraznil osobitný význam metódy pozitívneho dialógu a permanentnej komunikácie pri hľadaní kompromisov ako riešenia sporných otázok, čo zdôraznil aj počas rokovaní Miloradom Dodikom. Ako príklad takejto komunikácie uviedol dobré vzťahy Slovenskej republiky s Českou republikou.
SLOVAK MEDIA NEWS
SLOVAK MEDIA NEWS
V pridelení frekvencií Rádia Viva nenašli podľa Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) pochybenie ani poslanci. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa RVR Lucia Jelčová, po tohtoročnom jarnom výberovom konaní sa spoločnosť Viva Production House, s.r.o. - neúspešný uchádzač o frekvencie, na ktorých do decembra 2013 vysiela Rádio Viva, obrátila s podnetom na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia RVR na Generálnu prokuratúru SR. Podnet Generálna prokuratúra SR odložila ako neopodstatnený a v septembri vo svojom stanovisku RVR oznámila, že pridelenie frekvencií novému projektu Info Rádio bolo v súlade so zákonom, pripomenula ďalej hovorkyňa licenčnej rady.
Stanovisko prokuratúry v utorok prerokoval aj Výbor Národnej rady SR pre kultúru a média, ktorý v RVR urobil po výberovom konaní na obsadenie frekvencií Rádia Viva poslanecký prieskum. "Po oboznámení sa so stanoviskom Generálnej prokuratúry Výbor NR SR pre kultúru a médiá poslanecký prieskum v rade ukončil," dodala v tlačovej správe Lucia Jelčová.
Rádio Viva by malo vysielať už len do konca budúceho roka. Na 28 frekvenciách Vivy bude od 22. decembra 2013 vysielať nové INFO Rádio. Rozhodla o tom RVR v jarnom výberovom konaní na obsadenie frekvencií pre rozhlasové terestriálne vysielanie, ktoré sa začalo 14. mája. Ako vtedy uviedol predseda RVR Miloš Mistrík, o všetky frekvencie, na ktorých vysiela Rádio Viva, mali záujem štyria uchádzači, nakoniec sa pre nedodanie dokumentov rozhodovalo medzi tromi a rada z nich vybrala spoločnosť Corporate Legal, s.r.o. Podľa Mistríka je to spoločnosť, ktorá sa zaoberá nehnuteľnosťami a deklarovala dostatok zdrojov. Hlasovanie o nej nebolo v licenčnej rade jednomyseľné, päť členov hlasovalo za a štyria proti. Konateľ firmy Viva Production House Milan Kodaj na rozhodnutie RVR koncom mája reagoval tvrdením, že pri prideľovaní novej vysielacej licencie firme Corporate Legal boli závažne porušené pravidlá a RVR táto firma podviedla.
© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
MEDIA NEWS
MEDIA NEWS
Úrady v Tadžikistane zablokovali prístup na sociálnu sieť Facebook kvôli údajnému rozširovaniu propagandy zameranej voči režimu tejto stredoázijskej krajiny. Oznámil to v utorok tadžický telekomunikačný úrad.
Šéf úradu Beg Zuchurov podľa agentúry RIA Novosti uviedol, že užívatelia siete Facebook rozširujú "špinu a urážky" na adresu najvyšších predstaviteľoch štátu vrátane prezidenta Emomaliho Rachmona.
"Tí ľudia sú za svoju činnosť očividne dobre platení," vyhlásil šéf telekomunikácií, ktorý tiež spomenul, že prijal mnohé žiadosti "rozhorčených občanov Tadžikistanu o zablokovanie semenišťa urážok".
Všetci traja poskytovatelia internetu a traja operátori mobilných telekomunikačných služieb zablokovali v pondelok prístup na Facebook, ktorý má v postsovietskej republike 41.000 registrovaných užívateľov. Medzi nimi je i tamojšie ministerstvo zahraničných vecí, tlačový odbor prezidentskej kancelárie, starosta metropoly Dušanbe a ďalších čelní predstavitelia a úrady.
Ide už o druhé zablokovanie Facebooku v Tadžikistane; prvému došlo v marci tohto roku.
Telekomunikačný úrad zriadil v auguste osobitnú monitorovaciu skupinu internetovej publikačnej činnosti týkajúcej sa Tadžikistanu, ktorá je zložená z dobrovoľníkov - najmä učiteľov, študentov a dôchodcov, pripomína RIA Novosti.
Šéf úradu Beg Zuchurov podľa agentúry RIA Novosti uviedol, že užívatelia siete Facebook rozširujú "špinu a urážky" na adresu najvyšších predstaviteľoch štátu vrátane prezidenta Emomaliho Rachmona.
"Tí ľudia sú za svoju činnosť očividne dobre platení," vyhlásil šéf telekomunikácií, ktorý tiež spomenul, že prijal mnohé žiadosti "rozhorčených občanov Tadžikistanu o zablokovanie semenišťa urážok".
Všetci traja poskytovatelia internetu a traja operátori mobilných telekomunikačných služieb zablokovali v pondelok prístup na Facebook, ktorý má v postsovietskej republike 41.000 registrovaných užívateľov. Medzi nimi je i tamojšie ministerstvo zahraničných vecí, tlačový odbor prezidentskej kancelárie, starosta metropoly Dušanbe a ďalších čelní predstavitelia a úrady.
Ide už o druhé zablokovanie Facebooku v Tadžikistane; prvému došlo v marci tohto roku.
Telekomunikačný úrad zriadil v auguste osobitnú monitorovaciu skupinu internetovej publikačnej činnosti týkajúcej sa Tadžikistanu, ktorá je zložená z dobrovoľníkov - najmä učiteľov, študentov a dôchodcov, pripomína RIA Novosti.
Copyright © TASR 2012
Mladý americký herec Angus T. Jones, ktorý doslova vyrástol v sitkome Dva a pol chlapa (2003), vyzval divákov a diváčky, aby tento seriál nepozerali a radšej prepli na iný kanál. Ako sám povedal, jeho novoobjavené náboženské presvedčenie je v konflikte s jeho prácou. Devätnásťročný Jones pritom Jakea Harpera, syna Alana, ktorého hrá Jon Cryer, stvárňuje už deväť rokov. "Jake z Dva a pol chlapa nič neznamená. Je to neexistujúca postava," hovorí Jones vo videu, ktoré vzniklo pre kresťanskú organizáciu Forerunner Christian Church a zverejnili ho na YouTube.
Herec fanúšikov zároveň vyzýva, aby šou prestali pozerať a nenapĺňali si hlavy odpadom. Vďaka štúdiu Biblie ho vraj začal znepokojovať oplzlý humor, ktorý je typický pre jeden z najsledovanejších televíznych seriálov v USA. "Ak pozeráte Dva a pol chlapa, prosím, prestaňte pozerať Dva a pol chlapa. Ja sám som v Dva a pol chlapa a nechcem byť. Prosím, prestaňte to pozerať a plniť si hlavy špinou. Ľudia hovoria, že je to len zábava. Preštudujte si ale niečo o vplyvoch televízie na váš mozog a prisahám vám, že sa rozhodnete zmeniť svoj postoj k televízii, najmä k tomu, čo pozeráte," vyzýva ďalej rodák z texaského Austinu. "Ak niečím škodím, nechcem tu byť. Nechcem pomáhať plánu zla... Nemôžte byť skutočne bohabojným človekom a zároveň byť v takejto šou," pokračuje s tým, že sa nevie zmieriť s účinkovaním v televíznej šou po tom, čo sa naučil o Biblii.
Televízna sieť CBS aj produkčná spoločnosť Warner Bros Television sa k mladíkovým slovám odmietli vyjadriť. Video pritom môže pre seriál predstavovať ďalšie problémy po medializovanom spore Charlieho Sheena s jeho tvorcami v roku 2011, po ktorom Sheena vyhodili, jeho postavu Charlieho Harpera nechali zomrieť a nahradili ho Ashtonom Kutcherom v úlohe miliardára Waldena Schmidta. Komediálny seriál, ktorý je aktuálne vo svojej desiatej sezóne, vysielajú vo viac ako 20 krajinách sveta. Angus T. Jones, ktorý za úlohu Jakea Harpera získal dve Young Artist Awards (2004 a 2006), zarába podľa magazínu The Hollywood Reporter 350-tisíc dolárov za epizódu.
Mladý americký herec Angus T. Jones, ktorý doslova vyrástol v sitkome Dva a pol chlapa (2003), sa v utorok ospravedlnil za svoje výroky osočujúce tento seriál aj jeho tvorcov. Devätnásťročný Jones totiž vo videu, ktoré vzniklo pre kresťanskú organizáciu Forerunner Christian Church, uviedol, že ho začal znepokojovať oplzlý humor jedného z najsledovanejších televíznych seriálov v USA. Zároveň vyzval divákov a diváčky, aby tento seriál nepozerali a radšej prepli na iný kanál.
"Ospravedlňujem sa, ak moje poznámky vyzneli, ako keby som bol ľahostajný a nerešpektoval by som mojich kolegov a nevážil si výnimočnú šancu, ktorú mi dali," povedal v utorok v oficiálnom stanovisku. "To som skutočne nemal v úmysle," uviedol herec, ktorý v seriáli stvárňuje Jakea Harpera. Jones ďalej v stanovisku vyzdvihol celý štáb, televíziu CBS i producenta Warner Bros. Television. Herec vo videu, ktorá sa na internet dostalo v nedeľu, fanúšikov vyzval, aby šou prestali pozerať a nenapĺňali si hlavy odpadom. Zásluhou štúdia Biblie ho vraj začal znepokojovať oplzlý humor seriálu. "Ak pozeráte Dva a pol chlapa, prosím, prestaňte pozerať Dva a pol chlapa. Ja sám som v Dva a pol chlapa a nechcem byť. Prosím, prestaňte to pozerať a plniť si hlavy špinou. Ľudia hovoria, že je to len zábava. Preštudujte si ale niečo o vplyvoch televízie na váš mozog a prisahám vám, že sa rozhodnete zmeniť svoj postoj k televízii, najmä k tomu, čo pozeráte," vyzval rodák z texaského Austinu. "Ak niečím škodím, nechcem tu byť. Nechcem pomáhať plánu zla... Nemôžte byť skutočne bohabojným človekom a zároveň byť v takejto šou," pokračoval s tým, že sa nevie zmieriť s účinkovaním v televíznej šou po tom, čo sa naučil o Biblii.
Televízna sieť CBS aj produkčná spoločnosť Warner Bros Television sa k mladíkovým slovám odmietli vyjadriť. Bývalá hviezda šou Charlie Sheen, ktorého zo seriálu vyhodili v roku 2011 pre problémy s tvorcami, však povedal, že po tomto incidente je jasné, že seriál je prekliaty. Okrem toho Angusov výlev nepriamo prirovnal ku správaniu sa prívržencov kultu Heaven's Gate, ktorí v roku 1997 hromadne spáchali samovraždu. Podľa denníka The Daily Mail bola Jonesovými výrokmi znepokojená aj jeho mama, ktorá si myslí, že kresťanská organizácia, ku ktorej sa pridal, má na neho negatívny vplyv.
Angus T. Jones by v seriáli mal pokračovať, aj keď v najbližších dvoch častiach sa neobjaví. Zdroje blízke magazínu The Hollywood Reporter však tvrdia, že jeho absencia nemá nič spoločné s medializovaným incidentom. O jeho neúčasti údajne rozhodli už pred týmto sporom. Seriál Dva a pol chlapa, ktorý je aktuálne vo svojej desiatej sezóne, vysielajú vo viac ako 20 krajinách sveta. Angus T. Jones, ktorý za úlohu Jakea Harpera získal dve Young Artist Awards (2004 a 2006), zarába podľa The Hollywood Reporter 350-tisíc dolárov za epizódu.
©2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Úrad vlády SR žiada od SME ospravedlnenie za uverejnenie neprávd
Úrad vlády SR žiada od SME ospravedlnenie za
uverejnenie
neprávd
Denník SME, podobne ako všetky ostatné médiá,
disponoval včera oficiálne potvrdenou informáciou o tom, že v podvečerných
hodinách sa uskutoční spoločné rokovanie predsedu vlády SR R. Fica, ministra
vnútra R. Kaliňáka, ministra financií P. Kažimíra, ministra školstva D.
Čaploviča, ministra práce J. Richtera so zástupcami školských odborov. Rovnako
všetky médiá včera priniesli informáciu o tom, že predseda vlády SR skrátil
svoju zahraničnú pracovnú cestu do Rumunska, aby vo večerných hodinách mohol
rokovať so školskými odborármi. Túto informáciu včera Úrad vlády SR potvrdil aj
redaktorom denníka SME.
Napriek tomu, vedomí si toho, že premiér a zástupcovia vlády včera večer so školskými odborármi rokovali, uverejnil dnes denník SME na druhej strane v podtitulku článku o štrajku učiteľov informáciu, že „Vláda od spustenia protestu oficiálne nerokovala s odborármi.“
Toto evidentné zavádzanie čitateľov je poburujúce aj z toho dôvodu, že redaktori denníka SME mali v ostatných dňoch dvakrát od Úradu vlády SR potvrdenú informáciu o opakovaných rokovaniach zástupcov vlády so školskými odbormi. Túto informáciu však denník SME nikdy nezverejnil, naopak, cielene vytváral umelý a nepravdivý obraz arogantného prístupu vlády k školským odborárom a štrajku učiteľov ako takému.
Úrad vlády SR z tohto dôvodu od denníka SME žiada verejné ospravedlnenie za vedomé uverejnenie nepravdivých informácií a zavádzanie svojich čitateľov.
Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR
Napriek tomu, vedomí si toho, že premiér a zástupcovia vlády včera večer so školskými odborármi rokovali, uverejnil dnes denník SME na druhej strane v podtitulku článku o štrajku učiteľov informáciu, že „Vláda od spustenia protestu oficiálne nerokovala s odborármi.“
Toto evidentné zavádzanie čitateľov je poburujúce aj z toho dôvodu, že redaktori denníka SME mali v ostatných dňoch dvakrát od Úradu vlády SR potvrdenú informáciu o opakovaných rokovaniach zástupcov vlády so školskými odbormi. Túto informáciu však denník SME nikdy nezverejnil, naopak, cielene vytváral umelý a nepravdivý obraz arogantného prístupu vlády k školským odborárom a štrajku učiteľov ako takému.
Úrad vlády SR z tohto dôvodu od denníka SME žiada verejné ospravedlnenie za vedomé uverejnenie nepravdivých informácií a zavádzanie svojich čitateľov.
Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR
Prežijú noviny bez papiera?
Prežijú noviny bez
papiera?
17:00 : Page One: Inside the New York Times (2011) , réžia: Andrew Rossi, 92 min. 19:00: Diskusia s: - Royom Greensladom, profesorom žurnalistiky na City University London a media komentátorom The Guardian - Matúšom Kostolným, šéfredaktorom denníka SME - Milošom Čermákom z Reflexu, přednáša nové média na FSV UK - Evou Vozárovou, manažérkou IT projektov Aliancie Fair Play |
RVR NEWS
RVR NEWS
Poslanci Národnej rady (NR) SR v tajnej utorkovej (27. 11.) voľbe zvolili spomedzi 15 kandidátov troch nových členov Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR). Na šesťročné funkčné obdobie sa nimi stali Marta Danielová (73 hlasov), Vladimír Holan (72) a Ľubomír Kmec (72). Na voľbe sa zúčastnilo 143 poslancov.
V RVR boli uvoľnené tri posty - po Dane Podrackej, ktorej končí funkčné obdobie 15. decembra 2012, ako aj Vladimírovi Holanovi a Milanovi Vendrinskom, ktorým funkčné obdobie skončí 26. januára 2013.
Poslanci rozhodovali celkovo medzi 15 kandidátmi - Rastislavom Blaškom, Martou Danielovou, Jánom Dianiškom, Ingrid Fašiangovou, Štefanom Fejkom, Mariánom Gáborom, Vladimírom Holanom, Jozefom Chudíkom, Evou Jaššovou, Ľubomírom Kmecom, Reném Lužicom, Danou Podrackou, Ladislavom Štibrányim, Dušanom Vagaským a Petrom Vrábelom.
Copyright © TASR 2012
TOP OF THE POPS
TOP OF THE POPS
1.Televízne noviny –Markíza ; 2. NOVINY TV JOJ- TV JOJ ; 3. ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT- TV JOJ ; 4. Modré z neba –Markíza ; 5. NAJLEPŠIE POČASIE – TV JOJ ; 6. Farma –Markíza ; 7. KRIMI – TV JOJ ; 8. Športové noviny –Markíza ; 9. Recept na bohatstvo- TV JOJ ; 10. Šport- TV JOJ ; 11. Česko slovensko má talent 3 – Rozhodnutie- TV JOJ ; 12. Panelák – TV JOJ ; 13. KENO 10, Loto, Joker, Loto 5 z 35 –Markíza ; 14. Súdna sieň- TV JOJ ; 15. RED: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční –Markíza
27. 11. 2012
Zomrel Martin Richards
Zomrel Martin Richards
Vo veku 80 rokov zomrel v pondelok americký filmový a divadelný producent Martin Richards. Osudnou sa mu stala rakovina. Jeho najväčším úspechom bolo získanie Oscara za produkciu filmového muzikálu Chicago (2002), ktorý v roku 2003 triumfoval na odovzdávaní cien americkej Akadémie filmových umení a vied v najprestížnejšej kategórii Najlepší film. Za prácu na tej istej snímke si vyslúžil aj nomináciu na cenu BAFTA. Richards pritom už v roku 1975 produkoval broadwayský muzikál Chicago. Na Broadwayi produkoval napríklad aj muzikály Sweeney Todd, Klietka bláznov či Zločiny srdca. Vo svete filmu je podpísaný pod snímkami ako Chlapci z Brazílie (1978) v hlavných úlohách s Gregorym Peckom a Laurenceom Olivierom, Osvietenie (1980) režiséra Stanleyho Kubricka alebo Pevnosť Apačov v Bronxe (1981) s Paulom Newmanom.
© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
SLOVAK MEDIA NEWS
SLOVAK MEDIA NEWS
Parlamentný mediálny výbor odporúča plénu Národnej rady SR neschváliť návrh poslanca Branislava Škripeka (OĽaNO), ktorým zákonodarca bojuje proti nahote v dennej tlači. Rozhodol o tom na dnešnom rokovaní. Škripekov návrh podporili len poslanci za KDH, hoci nie sú spokojní s jeho súčasným znením. V druhom čítaní sa ho ešte pokúsia zmeniť.
"Paragrafové znenie nie je precízne ani najlepšie formulované, ale na druhej strane sme si vedomí, že do tohto priestoru je treba nejakým spôsobom vstúpiť a v priebehu druhého čítania sme pripravení predložiť pozmeňovacie návrhy, ktoré by toto znenie mohli vylepšiť," povedal poslanec Pavol Abrhan (KDH). Dodal, že do periodickej tlače treba zahrnúť určité etické princípy.
Väčšina výboru nesúhlasí so Škripekovým návrhom. Novela sa nepozdáva ani šéfovi výboru Dušanovi Jarjabkovi (Smer-SD). "Tak ako je formulovaný návrh zákona, najmä ten prvý paragraf, tak je nevykonateľný," povedal. Podľa neho je ťažké "baviť sa o morálke a erotike, ktoré nie sú špecifikované". Jarjabek nesúhlasí so Škripekovým výkladom nahoty, ale erotická reklama mu prekáža, pokiaľ je v časopisoch, v ktorých ju neočakáva. "Ale toto Škripekov zákon nerieši," poznamenal Jarjabek.
Cieľom Škripekovej novely je zakázať predaj a rozširovanie tlače a iných vecí, ktoré môžu ohroziť mravnosť, osobám mladším ako 18 rokov. Novelou chce dosiahnuť, aby v pravidelnej dennej tlači a periodikách, ktoré nie sú označované ako erotické, sa nemohlo vyskytovať obscénne zobrazenie ľudského tela. Poslanec odmietol, že by išlo o cenzúru. "Tak, ako sme schopní akceptovať, že je nesprávne deťom a mladým ľuďom predávať alkohol, rovnako chcem vyvolať túto diskusiu, aby sme rešpektovali, že do 18 rokov nemáme sprístupňovať dehonestujúco podávaný pohľad na ľudské telo a intimitu človeka," uviedol pred časom Škripek.
"Paragrafové znenie nie je precízne ani najlepšie formulované, ale na druhej strane sme si vedomí, že do tohto priestoru je treba nejakým spôsobom vstúpiť a v priebehu druhého čítania sme pripravení predložiť pozmeňovacie návrhy, ktoré by toto znenie mohli vylepšiť," povedal poslanec Pavol Abrhan (KDH). Dodal, že do periodickej tlače treba zahrnúť určité etické princípy.
Väčšina výboru nesúhlasí so Škripekovým návrhom. Novela sa nepozdáva ani šéfovi výboru Dušanovi Jarjabkovi (Smer-SD). "Tak ako je formulovaný návrh zákona, najmä ten prvý paragraf, tak je nevykonateľný," povedal. Podľa neho je ťažké "baviť sa o morálke a erotike, ktoré nie sú špecifikované". Jarjabek nesúhlasí so Škripekovým výkladom nahoty, ale erotická reklama mu prekáža, pokiaľ je v časopisoch, v ktorých ju neočakáva. "Ale toto Škripekov zákon nerieši," poznamenal Jarjabek.
Cieľom Škripekovej novely je zakázať predaj a rozširovanie tlače a iných vecí, ktoré môžu ohroziť mravnosť, osobám mladším ako 18 rokov. Novelou chce dosiahnuť, aby v pravidelnej dennej tlači a periodikách, ktoré nie sú označované ako erotické, sa nemohlo vyskytovať obscénne zobrazenie ľudského tela. Poslanec odmietol, že by išlo o cenzúru. "Tak, ako sme schopní akceptovať, že je nesprávne deťom a mladým ľuďom predávať alkohol, rovnako chcem vyvolať túto diskusiu, aby sme rešpektovali, že do 18 rokov nemáme sprístupňovať dehonestujúco podávaný pohľad na ľudské telo a intimitu človeka," uviedol pred časom Škripek.
Copyright © TASR 2012
MEDIA NEWS
MEDIA NEWS
Videozáznam prevzali viaceré svetové médiá, na svoj web ho zavesil napríklad aj taliansky denník La Repubblica
Záznam z bezpečnostnej kamery z 22. júla 2011 ukazuje nórskeho teroristu, oblečeného v policajnej uniforme, ako parkuje bielu dodávku na miestach určených pre zamestnancov úradu vlády v hlavnom meste. Páchateľ masakry na ostrove Utöya vystupuje z dodávky a rýchlo odchádza smerom k sivému autu, ktorým sa dopraví na ostrov, kde zabil ďalších 69 ľudí.
Zamestnanec bezpečnostnej ochrany úradu vlády ukazuje, že záznam dlhý dve minúty a 20 sekúnd pochádza z bezpečnostnej kamery a opisuje jednotlivé kroky Breivika. Priblíži aj evidenčné číslo dodávky, ktoré jasne vidno. Nasleduje explózia auta, po ktorej vidieť na zemi maličké kúsočky zničeného auta.
Uvedený videozáznam je súčasťou dokumentu, ktorý dnes večer odvysiela nórska televízia NRK.
Breivika 24. augusta odsúdili na maximálny trest odňatia slobody, aký je v Nórsku možný - 21 rokov, ktorý však môžu predlžovať.
Pakistanský Taliban sa dnes prihlásil k zodpovednosti za pondelňajší neúspešný pokus o atentát na známeho moderátora pakistanskej televízie. Informovala o tom agentúra AP.
Hovorca Talibanu Ehsanulláh Ehsan povedal, že Hámid Mír, moderátor televízie Geo, sa stal ich cieľom, pretože "propagoval sekulárne sily".
Bombu pod Mírovým autom objavili v pondelok v pakistanskej metropole Islamabad a polícia ju zneškodnila.
Taliban sa vyhrážal minulý mesiac Mírovi a ďalším novinárom za to, že informovali o 15-ročnej pakistanskej aktivistke Malále Júsafzajovej, presadzujúcej právo dievčat na vzdelávanie, ktorú za to militanti postrelili do hlavy. V súčasnosti sa zotavuje zo zranenia v Británii.
Jej 13-ročná spolužiačka Šazija Ramazánová, zranená pri útoku ozbrojenca hnutia Taliban na Malálu, sa po viac ako mesiaci liečenia vrátila minulý týždeň do školy, kde zasadla do školskej lavice spolu s Kajnat Rijazovou, ktorá 8. októbra pri útoku na Malálu tiež utrpela zranenia.
Hovorca Talibanu vyhlásil, že zaútočia znova na Mira a ďalších novinárov, s ktorých postojmi nesúhlasia.
Hovorca Talibanu Ehsanulláh Ehsan povedal, že Hámid Mír, moderátor televízie Geo, sa stal ich cieľom, pretože "propagoval sekulárne sily".
Bombu pod Mírovým autom objavili v pondelok v pakistanskej metropole Islamabad a polícia ju zneškodnila.
Taliban sa vyhrážal minulý mesiac Mírovi a ďalším novinárom za to, že informovali o 15-ročnej pakistanskej aktivistke Malále Júsafzajovej, presadzujúcej právo dievčat na vzdelávanie, ktorú za to militanti postrelili do hlavy. V súčasnosti sa zotavuje zo zranenia v Británii.
Jej 13-ročná spolužiačka Šazija Ramazánová, zranená pri útoku ozbrojenca hnutia Taliban na Malálu, sa po viac ako mesiaci liečenia vrátila minulý týždeň do školy, kde zasadla do školskej lavice spolu s Kajnat Rijazovou, ktorá 8. októbra pri útoku na Malálu tiež utrpela zranenia.
Hovorca Talibanu vyhlásil, že zaútočia znova na Mira a ďalších novinárov, s ktorých postojmi nesúhlasia.
Copyright © TASR 2012
Agentúra Mediafax, ktorá patrí do portfólia televízie Nova, prepúšťa väčšinu redaktorov. V zamestnaneckom pomere podľa informácií on-line denníka Týden.cz zostane iba 12 ľudí, teda minimálny počet potrebný pre spravodajskú funkciu redakcie.
Mediafax síce zatiaľ definitívne nekončí, činnosť ale bude výrazne utlmená. Z agentúry odchádza približne 20-30 ľudí. Väčšina z nich bola prepustená s niekoľkomesačným odstupným, časti bola ponúknutá iná práca v rámci spoločností patriacich do skupiny CET 21.
Vedenie spoločnosti sa k prepúšťaniu zatiaľ oficiálne nevyjadrilo, on-line denníka Týden.cz to ale potvrdili tri nezávislé zdroje zvnútra redakcie.
Agentúra Mediafax redukuje počet svojich zamestnancov už od vlaňajšieho decembra, kedy prepustila prvú časť ľudí, ďalšia vlna prepúšťania potom nasledovala v lete.
Mediafax začal fungovať v lete 2008 a ponúkal spravodajský aj obrazový servis z domova i zo zahraničia. Pôvodné plány, teda plnohodnotne konkurovať svojim spravodajstvom ČTK, sa ale agentúre nikdy celkom nepodarilo naplniť.
Zdroj : Mediamania
ÚRAD VLÁDY:
Stanovisko k odvysielanému televíznemu príspevku
Úrad vlády SR je, žiaľ, nútený naďalej sa venovať opakovaným profesionálnym zlyhaniam redaktora Televíznych Novín Televízie Markíza T. Veleckého. Po tom, ako tento redaktor v minulosti, konkrétne v príspevku odvysielanom 1.10.2012, prezentoval dokázateľné klamstvá, a v príspevku odvysielanom dňa 15.11.2012 flagrantne porušil zásadu poskytnutia priestoru na reakciu dotknutému subjektu, vo svojom včerajšom príspevku zamlčal hneď niekoľko zásadných informácií.
Vo svojom príspevku "Viac ľudí vo vláde" v hlavnom spravodajstve TV Markíza redaktor spojil dve nesúvisiace témy vymenovania podpredsedu vlády SR pre investície s témou nevyhnutnej konsolidácie verejných financií do kontrastu a obrazu uťahovania opaskov na strane ľudí a zvyšovania výdavkov vlády. Tento obraz vytvoril napriek skutočnosti, že vymenovanie Ľ. Vážneho na post podpredsedu vlády nebude mať žiadny vplyv na rozpočet. Kapitola rozpočtu Úradu vlády SR, kde bude podpredseda vlády pôsobiť, nebude zvýšená ani o jedno euro. Pritom nejde o nový úrad, ako príspevok nepravdivo uvádza, ale o náhradu za zrušený post podpredsedu vlády pre menšiny, pričom plat podpredsedu vlády má absolútne zanedbateľný vplyv na objem celkového konsolidačného úsilia vlády SR. Z týchto skutočností, z ktorých však redaktor neuviedol ani jednu, jasne vyplýva, že neexistuje rozpor medzi politikou konsolidácie a vládnym postom pre Ľ. Vážneho a teda pointa príspevku stojí na vykonštruovanom základe.
Len ako dôvetok chceme uviesť skutočnosť, ktorú príspevok opomenul. Maximalizácia čerpania eurofondov a ich efektívne využitie v čase slabého hospodárskeho rastu a nevyhnutnej konsolidácie, teda jedna z prioritných úloh podpredsedu vlády Ľ. Vážneho, je doslova životnou úlohou súčasnej vlády, rovnako ako jeho ostatné agendy, ktoré sú pre udržateľný rozvoj krajiny nevyhnutné.
Nechceme sa domnievať, že motiváciou redaktora v jeho spravodajskom pôsobení je suplovanie neschopnej opozície. Pravdou však je, že práve tento motív je z rukopisu jeho práce už dlhšiu dobu čitateľný.
Korektné, vyvážené a kritické spravodajstvo bude Úrad vlády SR naďalej akceptovať a rešpektovať ako legitímnu súčasť novinárskej práce. Na prípadnú systémovú tendenčnosť a zavádzajúce informovanie verejnosti, ktoré sú zjavné v pôsobení T. Veleckého, však bude naďalej v rámci zákonných možností a demokratických pravidiel upozorňovať.
Informácie poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
Správa o stave používania štátneho jazyka na území Slovenskej republiky
Správa o stave používania štátneho jazyka na území
Slovenskej republiky
MINISTERSTVO
KULTÚRY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Správa
o stave
používania štátneho jazyka
na území
Slovenskej republiky
IV
MÉDIÁ
Táto časť správy prináša
pohľad na súčasnú situáciu v používaní štátneho jazyka
v mediálnej sfére –
v tlačených a elektronických médiách
s dôrazom na používanie
spisovnej slovenčiny. Pri jej spracovaní vychádzalo ministerstvo kultúry zo
skúseností odboru štátneho jazyka ministerstva kultúry, z jazykovednej analýzy jazykovej
kultúry v našich médiách, z písomných podkladov
poskytnutých Radou pre vysielanie a retransmisiu, ako aj z informácií a podkladov vyžiadaných od
relevantných subjektov mediálnej sféry (verejnoprávne: Rozhlas a televízia Slovenska – obidve
organizačné zložky, Tlačová agentúra Slovenskej republiky, viaceré súkromné
elektronické médiá, profesionálna stavovská novinárska organizácia). Zohľadnili
sme aj informácie poskytnuté niekoľkými slovenskými vysokoškolskými pracoviskami
pripravujúcimi študentov v odboroch žurnalistika,
masmediálna komunikácia a reklama.
Rozhlas, televízia
a periodická tlač vo vysokom
rozsahu dokumentujú stav jazyka a kultúry svojej doby. Sú aj
obrazom celospoločenského, osobitne i kultúrneho stavu spoločnosti.
Týkajú sa prakticky všetkých sfér života a práce nositeľov a používateľov jazyka. Reagujú
na domáce a zahraničné svetové udalosti.
Preberajú a ďalej šíria zachytené
a už jazykovo spracované
i obrazové informácie, sledujú
život v spoločnosti, v ktorej pôsobia, tvoria
a šíria nové informácie. Tak sú
v každom období významným zdrojom poznania
stavu sveta.
Rozhlasový a televízny prijímač
v súčasnosti patrí do základného
vybavenia prakticky každej slovenskej domácnosti. Rozhlas a televízia majú veľmi široké
programové spektrum. Vysielajú denne takmer 24 hodín. Počúvanosť a sledovanosť je síce značne
diferencovaná podľa typu a obsahu konkrétnych
programov, platí však, že vplyv
rozhlasu a hlavne televízie na spoločnosť
je veľmi veľký. Nie je to však len vplyv obsahu
samých počúvaných
a pozeraných programov, ale aj
vplyv jazyka ako autoritatívneho modelu verejného a oficiálneho prejavu.
Jazyk je hlavným informačným
nástrojom rozhlasu. Aj v televízii sa podstatné
informácie, ktoré sú sprostredkované v obrazovej podobe, vysvetľujú,
dopĺňajú a konkretizujú jazykom. To je
hlavná úloha televíznych redaktorov, moderátorov a komentátorov. Mediálna sféra
môže výrazne ovplyvňovať a formovať podobu a úroveň spisovnej slovenčiny, vplývať
na upevňovanie alebo rozkolísanie spisovnej normy.
1.
Legislatívna
úprava a rámcové
dokumenty
Zodpovednosť médií za
formovanie jazykového vedomia a za upevňovanie spisovnej normy
v spoločnosti sa zdôrazňuje aj
v Koncepcii
starostlivosti
o štátny jazyk Slovenskej republiky z roku 2001, na ktorú nadväzuje
ďalší vládny dokument Opatrenia
v oblasti štátneho jazyka z roku 2007. V nich sa okrem iného upozorňuje
na problém klesajúcej jazykovej úrovne v masovokomunikačných
prostriedkoch, ktorá sa prejavuje „častým
porušovaním normy slovenského spisovného jazyka vrátane zásad spisovnej
výslovnosti a uprednostňovaním
cudzích slov na úkor domácich výrazových prostriedkov. Jednou z príčin
slabej jazykovej úrovne rečových prejavov profesionálnych používateľov slova je
aj nedostatočná (alebo úplne chýbajúca) jazyková príprava mladých začínajúcich
redaktorov. Vážnym nedostatkom je aj zanedbanie sústavného jazykového
vzdelávania zodpovedných pracovníkov médií.“ V Opatreniach
v oblasti
štátneho jazyka
sú sformulované
viaceré konkrétne návrhy, ktorých realizácia by mohla prispieť k zvýšeniu jazykovej kultúry
v mediálnej sfére.
Základné pravidlá používania
slovenského jazyka v elektronických médiách
ustanovuje predovšetkým zákon o štátnom jazyku v § 5
v odsekoch 1 a 2:
§
5
Používanie štátneho jazyka v niektorých oblastiach verejného styku
(1) Vysielanie rozhlasovej programovej služby a vysielanie televíznej programovej služby sa na území Slovenskej republiky uskutočňuje v štátnom jazyku okrem vysielania
a) inojazyčných televíznych relácií s titulkami v štátnom jazyku alebo s ich bezprostredne nasledujúcim vysielaním v štátnom jazyku,
b) inojazyčných rozhlasových relácií s ich bezprostredne nasledujúcim vysielaním v štátnom jazyku a rozhlasových relácií v regionálnom vysielaní alebo lokálnom vysielaní určených pre príslušníkov národnostnej menšiny vrátane podujatí v priamom prenose,
c) kultúrnych a informačných programov Slovenského rozhlasu do zahraničia,
d) televíznych a rozhlasových jazykových kurzov a relácií s príbuzným zameraním,
e) hudobných diel s pôvodnými textami,
f) v jazykoch národnostných menšín a etnických skupín v Slovenskom rozhlase,
g) audiovizuálnych diel alebo zvukových záznamov umeleckých výkonov šírených vysielaním v pôvodnej jazykovej úprave spĺňajúcej požiadavku základnej zrozumiteľnosti z hľadiska štátneho jazyka,
h) audiovizuálnych diel, ktorých dabing v jazyku spĺňajúcom požiadavku základnej zrozumiteľnosti z hľadiska štátneho jazyka bol vyrobený pred nadobudnutím účinnosti osobitného predpisu a ktoré boli odvysielané na území Slovenskej republiky pred nadobudnutím účinnosti tohto osobitného predpisu,
i) pôvodných jazykových prejavov jednotlivých osôb v jazyku spĺňajúcom požiadavku základnej zrozumiteľnosti z hľadiska štátneho jazyka zaradených do spravodajských, publicistických a zábavných televíznych relácií alebo rozhlasových relácií,
j) podujatia v priamom prenose so simultánnym tlmočením do štátneho jazyka v rámci inojazyčnej relácie.
(2) Inojazyčné audiovizuálne dielo určené maloletým do 12 rokov šírené vysielaním musí byť dabované do štátneho jazyka okrem vysielania audiovizuálnych diel určených maloletým do 12 rokov v jazykoch národnostných menšín v rámci inojazyčných televíznych relácií podľa odseku 1 písm. a).
Používanie štátneho jazyka v niektorých oblastiach verejného styku
(1) Vysielanie rozhlasovej programovej služby a vysielanie televíznej programovej služby sa na území Slovenskej republiky uskutočňuje v štátnom jazyku okrem vysielania
a) inojazyčných televíznych relácií s titulkami v štátnom jazyku alebo s ich bezprostredne nasledujúcim vysielaním v štátnom jazyku,
b) inojazyčných rozhlasových relácií s ich bezprostredne nasledujúcim vysielaním v štátnom jazyku a rozhlasových relácií v regionálnom vysielaní alebo lokálnom vysielaní určených pre príslušníkov národnostnej menšiny vrátane podujatí v priamom prenose,
c) kultúrnych a informačných programov Slovenského rozhlasu do zahraničia,
d) televíznych a rozhlasových jazykových kurzov a relácií s príbuzným zameraním,
e) hudobných diel s pôvodnými textami,
f) v jazykoch národnostných menšín a etnických skupín v Slovenskom rozhlase,
g) audiovizuálnych diel alebo zvukových záznamov umeleckých výkonov šírených vysielaním v pôvodnej jazykovej úprave spĺňajúcej požiadavku základnej zrozumiteľnosti z hľadiska štátneho jazyka,
h) audiovizuálnych diel, ktorých dabing v jazyku spĺňajúcom požiadavku základnej zrozumiteľnosti z hľadiska štátneho jazyka bol vyrobený pred nadobudnutím účinnosti osobitného predpisu a ktoré boli odvysielané na území Slovenskej republiky pred nadobudnutím účinnosti tohto osobitného predpisu,
i) pôvodných jazykových prejavov jednotlivých osôb v jazyku spĺňajúcom požiadavku základnej zrozumiteľnosti z hľadiska štátneho jazyka zaradených do spravodajských, publicistických a zábavných televíznych relácií alebo rozhlasových relácií,
j) podujatia v priamom prenose so simultánnym tlmočením do štátneho jazyka v rámci inojazyčnej relácie.
(2) Inojazyčné audiovizuálne dielo určené maloletým do 12 rokov šírené vysielaním musí byť dabované do štátneho jazyka okrem vysielania audiovizuálnych diel určených maloletým do 12 rokov v jazykoch národnostných menšín v rámci inojazyčných televíznych relácií podľa odseku 1 písm. a).
Ako vyplýva z § 11 zákona o štátnom jazyku, pri používaní
slovenského jazyka v elektronických, ale aj
tlačených médiách (rovnako ako
v ostatných oblastiach verejného
styku upravených zákonom o štátnom jazyku) sa vyžaduje
rešpektovanie spisovnej normy slovenského jazyka (kodifikovanej podoby štátneho
jazyka):
§
11
Spoločné a prechodné ustanovenia
Spoločné a prechodné ustanovenia
(1) Štátnym jazykom sa na
účely § 3 až 8 rozumie slovenský jazyk v kodifikovanej podobe podľa § 2 ods.
2; tým sa
nevylučuje používanie inojazyčných nových odborných pojmov, termínov alebo
pomenovaní nových skutočností, na ktoré sa ešte neustálil a nekodifikoval v
štátnom jazyku vhodný rovnocenný výraz, ako aj používanie nespisovných
jazykových prostriedkov, ak ide o ich funkčné využitie, najmä v umeleckej tvorbe
a v publicistike.
Povinnosť vysielateľov používať vo vysielaní štátny
jazyk tak, ako to vyžaduje zákon o štátnom jazyku, je zakotvená
aj v zákone č. 308/2000 Z. z.
o vysielaní a retransmisii a o zmene zákona č. 195/2000
o telekomunikáciách
v znení neskorších predpisov
(ďalej len „zákon o vysielaní a retransmisii“) v § 16 ods. 3
písm. e:
§
16
Základné
povinnosti vysielateľa a poskytovateľa
audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie
(3) Vysielateľ je
povinný
e) zabezpečiť pri vysielaní
programov a ostatných zložiek programovej služby používanie štátneho jazyka,
jazykov národnostných menšín a cudzích jazykov v súlade s osobitnými
predpismi.
2. Rada pre
vysielanie a retransmisiu
Dohľad nad používaním
slovenského spisovného jazyka v rozhlasovom a televíznom vysielaní
zabezpečuje v zmysle zákona o vysielaní a retransmisii Rada pre
vysielanie a retransmisiu (RVR). RVR je
orgánom verejnej správy, ktorý vykonáva štátnu reguláciu v oblasti rozhlasového
a televízneho
vysielania, retransmisie a poskytovania audiovizuálnych
mediálnych služieb na požiadanie.
Ako vyplýva z hodnotiacej správy, ktorú
koncom roka 2011 zaslala RVR ministerstvu kultúry, prijala RVR v priebehu piatich rokov (2007 –
2011) 33 podnetov a upozornení na možné porušenie
zákona o štátnom jazyku. Situáciu v
používaní
štátneho jazyka v rozhlasovom a televíznom vysielaní sleduje
RVR aj v rámci vlastných pravidelných monitoringov.
V roku 2007 uskutočnila RVR
v súvislosti s dodržiavaním ustanovenia § 16
ods. 3 písm. e) zákona o vysielaní a retransmisii jedno správne
konanie, v ktorom bola jeho účastníkovi
uložená sankcia (upozornenie na porušenie zákona) za nezabezpečenie slovenskej
jazykovej verzie pri odvysielaní oznámenia v poľskom jazyku a oznámenia v maďarskom jazyku v rámci reklamných blokov
v rozhlasovom vysielaní
súkromného vysielateľa.
V roku 2008 uložila RVR
v správnom konaní sankcie
(upozornenie na porušenie zákona) trom súkromným vysielateľom. V prvom prípade vysielateľ
nezabezpečil používanie štátneho jazyka vo vysielaní rozhlasovej programovej
služby a odvysielal informácie len
v anglickom jazyku. Druhý prípad
sa týkal vysielania televíznej programovej služby, v rámci ktorej vysielateľ
nezabezpečil v požadovanom rozsahu titulky
v štátnom jazyku pri programe
odvysielanom v maďarskom jazyku.
V treťom prípade išlo
o odvysielanie informácií o
niekoľkých pripravovaných podujatiach, ktoré odzneli v rámci televíznej programovej
služby výlučne v maďarskom jazyku bez použitia
titulkov v štátnom jazyku.
V roku 2009 uskutočnila RVR
špeciálny monitoring zameraný na jazykovú kultúru
vo vysielaní
televíznych programových služieb. Monitorovali sa vybraté
konkrétne programy odvysielané 17. septembra
2009
v týchto médiách: Slovenská televízia (Správy
STV, Reportéri,
Drišľakoviny, Hírek), Televízia Markíza (Televízne noviny, Na
streche, Česko Slovenská Superstar), Televízia JOJ (Prvé noviny, Noviny TV JOJ, Súdna
sieň), TA3 (Hlavné správy, Portrét) a lokálna televízia vysielajúca na
národnostne zmiešanom území – Studio Plus TV Veľký Meder (monitorované bolo celé
vysielanie z jedného dňa 17. 9. 2009).
Okrem toho bol v každej sledovanej televízii monitorovaný jeden reklamný blok
(vysielaný pred
hlavným spravodajstvom).
Ako sa uvádza
v Správe
o výsledkoch
monitoringu zameraného na dodržiavanie § 16 pís.
g) zákona č. 308/2000 Z. z. z 1. decembra 2009, RVR zistila viaceré
nedostatky, napríklad použitie nespisovných výrazov, bohemizmov, nesprávne (v
rozpore so spisovnou normou) použitie spojok, predložiek a predpôn vyslovených
moderátormi uvedených programov. Išlo napríklad o použitie tvaru mimo
kameru (namiesto
mimo
kamery), zapíše sa
do pamäte divákov (namiesto
zapíše
sa do pamäti divákov), „Zajtra
sa vidíme!“
(namiesto Zajtra
sa uvidíme!),
nevhodné použitie
anglicizmu
vystylovať atď.
Vzhľadom na to,
že zistené nedostatky sa v rámci daného programu vyskytli
len ojedinele a celková jazyková úroveň
sledovaných programov bola vyhodnotená ako
štandardná, RVR nekonštatovala porušenie § 16 pís. g) (poznámka:
od 15. decembra 2009
-- § 16
písm. e)) zákona o vysielaní a retransmisii.
V roku 2010 uložila RVR dve
sankcie za porušenie zákona dvom súkromným televíznym vysielateľom.
V jednom prípade sa uložila
sankcia (upozornenie na porušenie zákona) za nezabezpečenie slovenskej jazykovej
verzie (titulkov v štátnom jazyku alebo dabingu
v štátnom jazyku) pri
odvysielaní dvoch upútaviek na filmy, ktoré boli odvysielané iba v anglickom jazyku aj
v písanej aj v hovorenej podobe.
V druhom prípade vysielateľ
odvysielal viacero reklám iba v maďarskom jazyku bez použitia
štátneho jazyka (titulkov v štátnom jazyku alebo dabingu
v štátnom jazyku). Vzhľadom na
to, že v druhom prípade išlo o opakované porušenie zákonnej
povinnosti (vysielateľ už bol v predchádzajúcom období na
porušenie zákona zo strany RVR upozornený), uložila RVR tomuto vysielateľovi
sankciu vo forme finančnej pokuty.
V roku 2011 uložila RVR jednu
sankciu (upozornenie na porušenie zákona) súkromnému televíznemu vysielateľovi
za odvysielanie upútaviek na viacero filmov iba v anglickom jazyku bez
zabezpečenia znenia v štátnom jazyku.
3. Úroveň
používania
štátneho jazyka v tlačených
a elektronických
médiách z pohľadu
laickej i odbornej verejnosti
Každoročne prichádzajú na
ministerstvo kultúry od občanov podnety a sťažnosti týkajúce sa
jazykovej úrovne v médiách na Slovensku. Podľa
viacerých občanov tento stav jazykovej úrovne profesionálnych používateľov
štátneho jazyka nie je vyhovujúci. Ich podnety a postrehy poukazujú na časté
chyby, ktoré sa objavujú v médiách. Niekoľko úryvkov
z podaní adresovaných
ministerstvu kultúry uvádzame v prílohe
č.
8. Najčastejšie sa v podaniach vyskytovali
témy, ako napríklad nízka jazyková
kultúra v slovenských denníkoch, nadmerné preberanie cudzích slov, časté
používanie bohemizmov a anglicizmov, nízka jazyková
úroveň hovorenej slovenčiny v elektronických médiách, nesprávne použitie
geografických názvov. Časté chyby sa vnímajú v štylistike, gramatike
a výslovnosti.
Aj odborníci (teoretici aj
praktici) na žurnalistiku a masmediálnu komunikáciu upozorňujú na nepriaznivý
trend, ktorý sa prejavuje v ignorovaní základných
pravidiel používania slovenského jazyka v niektorých médiách.
Z tohto hľadiska najkritickejšie
hodnotia jazyk internetových portálov (elektronických novín), ktoré svojím
pravopisom a štylistikou „dosahujú“ úroveň
slabšieho žiaka základnej školy. Zarážajúce je i to, že samých redaktorov opravujú ich
vlastní čitatelia, blogujúci, a to hlavne pravopis čísloviek,
zámen, vybrané slová, predložkové väzby atď. Ako vyplýva z vyjadrení odborníkov, ani mnohé televízie
a rádiá pri všetkej svojej snahe
používať spisovný jazyk sa nevyhnú rôznym chybám. Ide predovšetkým
o fonetické nedostatky (mäkká
výslovnosť, znelostná asimilácia, splývavá výslovnosť, melódia
vety
a pod.), lexikálne nedostatky
(neúmerné množstvo anglicizmov, cudzích slov, bohemizmov, významových
kontaminácií, slangových výrazov a pod.), nesprávne
skloňovanie
a ďalšie. Z pohľadu odborníkov sú svetlou
výnimkou len niektoré programy Slovenského rozhlasu,
v ktorých sa dôsledne dbá
o dodržiavanie jazykovej úrovne.
Zriedkavo v nich počuť aj mäkkú,
ľubozvučnú slovenčinu. [1]
Jazykovedci venujúci sa danej
problematike
upozorňujú, že pri posudzovaní jazykovej
úrovne v médiách treba mať na pamäti,
že jazyk nemôže dobre fungovať, nemôže dobre plniť svoje úlohy, ak jeho
používatelia neovládajú jeho systém, ale ani vtedy, keď ho pre akékoľvek príčiny
porušujú, keď jednotlivci nerešpektujú systémovo zakotvené a aj v príručkách a učebniciach
opísané jazykové normy. Vtedy totiž vznikajú medzi podávateľom a prijímateľom komunikačné
poruchy: prijímateľ musí v procese dorozumievania
„opravovať“ prijatú formu, musí ju reinterpretovať do podoby podľa platnej
a ním osvojenej normy alebo sa
sám musí adaptovať na normu podávateľa. Úkony reinterpretácie však oslabujú
pozornosť počúvajúceho (prijímateľa) voči pokračujúcemu signálovému toku, lebo
hovoriaci svoje vybočenia z noriem obyčajne nevníma a v reči pokračuje. Prijímateľovou
reinterpretáciou (opravovaním) sa prerušuje (hoci aj vo veľmi krátkych časových
úsekoch) plynulosť komunikácie, lebo počúvajúci sa v procese
reinterpretácie musí v pamäti vracať
k práve počutému. Pri čítaní sa
opakovane musí vracať k tej istej časti textu.
Rozdeľuje a rozptyľuje sa jeho pozornosť. Proces prijímania sa spomaľuje.
Dorozumievanie sa sťažuje.
Vážne komunikačné ťažkosti
vznikajú aj pre technické príčiny: pre zlú artikuláciu (najnovšie sa
u nás rozširuje aj uvoľnená,
ležérna artikulácia), neprimerané tempo, nevhodnú
intenzitu a dynamiku reči, intonačné nejasnosti
atď. Komunikácia je hladká a bezporuchová iba vtedy, keď je
úplný súlad medzi odosielateľom a prijímateľom vo vzťahu
k forme i obsahu správy. Vo
verejných
a oficiálnych
prejavoch je na
to predpokladom poznanie a rešpektovanie jazykových
noriem spisovného prejavu.
Miera významu rešpektovania
jazykových noriem závisí teda aj od spoločenskej vážnosti komunikačného procesu.
Verejné oznamovacie prostriedky, verejné televízne a rozhlasové stanice, ale aj
denná tlač a publikácie sa podľa svojho
určenia a charakteru automaticky
(spontánne, prirodzene) zaraďujú do sféry oficiálnosti, do kategórie
najvážnejších prejavov. Preto sa v nich spontánne (aj podvedome)
očakáva aj jazyková verejnosť a oficiálnosť, teda používanie
spisovného jazyka, u nás spisovnej slovenčiny.
Z predchádzajúceho
vyplýva, že sa vo verejnom a oficiálnom
kontakte musia rešpektovať normy (poriadok, organizácia čiže systém) spisovnej
slovenčiny.
Napriek tomu na
strane profesionálnych používateľov spisovnej slovenčiny v médiách denno-denne
pretrvávajú viaceré nedostatky, ktorými sa podrobnejšie zaoberá príloha
č. 9. Poznámky v tejto prílohe nevyčerpávajú problematiku dnešnej
kultúry
slovenčiny v médiách. Sú len príkladmi toho, kde sa stretávame
s najčastejšími chybami, na čo
by sa mala sústrediť pozornosť tých, ktorí verejne vystupujú, ale aj tých, ktorí
sa o kultúru slovenčiny,
o jej stav a vývin starajú alebo by sa
o to mali starať.
Okrem sebakontroly
a vzdelávania sa tých, čo
hovoria, čo verejne vystupujú, mali by v inštitúciách, ako je rozhlas a televízia systematicky, trvalo
pracovať aj odborníci – jazykovedci ako školitelia, konzultanti,
posudzovatelia, mali by – ako to bolo kedysi – zasadať redakčné rady
a iné rady so spoluúčasťou
konzultantov a školiteľov. Hodnotenie (a to
aj finančné hodnotenie) redaktorov a moderátorov by sa malo
uskutočňovať aj s vážnym prihliadaním na ich
jazykovú kultúru.
Nové prvky v spoločnosti a snaha priblížiť
sa zahraničnej kultúre sa prejavujú aj prostredníctvom jazyka. Okrem
nadbytočného používania cudzích slov, najmä anglických slov a anglicizmov, je to napríklad
aj odmietanie prechyľovania ženských priezvisk, čím sa v skutočnosti
(u niektorých
nositeliek) formálne signalizuje
odmietanie slovenského občianstva alebo sa vytvára ambivalentnosť identity (rod
a príslušnosť) ich nositeliek: prípad Kirschner (namiesto
Kirschnerová) alebo Cibulka (namiesto Cibulková). Jednotlivo sa môžeme
stretnúť vo verejných prejavoch aj s odmietaním prechyľovania
zahraničných ženských priezvisk (Merkel namiesto Merkelová), čo je v rozpore so zákonitosťami
spisovnej slovenčiny. Z našej slovnej zásoby sa
viditeľne strácajú slovenské slová a namiesto nich máme
anglikanizmy in, cool,
wow, job,
comp, meeting
a ďalšie. Samozrejme, aj
bohemizmy: prachy,
pusa, díky, moc, tvorčí atď.
Z poskytnutých informácií a
študijných plánov viacerých slovenských vysokoškolských pracovísk pripravujúcich
študentov v akreditovaných študijných
odboroch žurnalistika, masmediálna komunikácia a reklama vyplýva, že
výučba na
bakalárskom, magisterskom i doktorandskom stupni štúdia
prebieha v štátnom jazyku s dôrazom na dodržiavanie
spisovnej formy slovenského jazyka
a pestovanie jazykovej kultúry. Podľa
zhodného vyjadrenia vzdelávacích inštitúcií majú študenti dostatok možností
a príležitostí na to, aby počas
vysokoškolského štúdia získali požadovaný rozsah poznatkov z danej oblasti, ako aj návyk
systematicky aj naďalej zveľaďovať túto zložku svojej
profesionálnej kompetencie. V tom sú však medzi jednotlivými
študentmi výrazné rozdiely. Kým časť z nich spravidla nemá
s gramatikou, pravopisom
a výslovnosťou výraznejšie
problémy, sú aj niektorí takí, pre ktorých bolo napríklad potrebné zaviesť na
niektorých vysokých školách voliteľný predmet Ortografia. Súčasťou prípravy na
pôsobenie v mediálnej sfére sú viaceré
odborné predmety, napríklad povinný päťsemestrový kurz s názvom Súčasný slovenský
jazyk, ktorý obsahuje jednotlivé čiastkové lingvistické disciplíny (ortoepia,
lexikológia, morfológia, syntax a štylistika). Ďalším predmetom
je napríklad Kultúra mediálneho jazyka. Otázky jazykovej kultúry sa vyučujú
a sledujú v rámci predmetov Rétorika,
Hlasové cvičenia, Redaktor pred mikrofónom, Redaktor pred kamerou, Interpretácia
textu, Štylistika 1 – 3, Žurnalistické žánre 1 – 3, Mediálny ateliér, Kreatívne
štúdiá, Pravopisné praktikum atď. Otázky z teórie spisovného jazyka,
jazykovej kultúry a jazykovej politiky sú na
všetkých vysokoškolských pracoviskách zakomponované aj do viacerých okruhov tém
v rámci záverečnej štátnej
skúšky, a to na bakalárskom aj
magisterskom stupni štúdia.
4. Závery
Z informácií a podkladov, ktoré
zaslali na ministerstvo kultúry viaceré subjekty mediálnej sféry, vyplýva, že predpokladajú
dobrú znalosť spisovnej slovenčiny (obrazovej aj zvukovej formy jazyka)
u svojich redaktorov
a moderátorov pri nástupe do
zamestnania a viaceré majú aj vypracovaný
systém eliminovania nedostatkov v používaní spisovného jazyka
v rozhlasovom a televíznom vysielaní
a v tlači. V poslednom období však v našom
spoločenskom prostredí zaznamenávame tendencie voľne posudzovať mieru
záväznosti a komunikačnej dôležitosti noriem spisovnej slovenčiny vo verejných,
celej spoločnosti adresovaných prejavoch, vrátane tlačených a elektronických médií.
Moderátori a redaktori si budujú svoj
originálny imidž, a to neraz aj na úkor spisovnej
slovenčiny, keď napríklad používajú rôzne nesprávne, skomolené alebo vymyslené
slová a slovné spojenia. Ak
sa k tomu priráta faktor času, teda
úsilie o sprostredkovanie čo najaktuálnejších informácií, spravidla sa to
prejaví aj na gramatickej, štylistickej a jazykovej stránke ich prejavu.
Kultúra jazyka ustupuje pod tlakom požiadavky rýchleho šírenia informácií, či už
v spravodajských alebo
publicistických celkoch. Pritom jazyková kultúra je vážnou zložkou kultúry
spoločnosti, a teda aj jej duchovnej sily a životaschopnosti.
Na záver možno konštatovať,
že používanie spisovnej slovenčiny v médiách aj napriek viacerým
zaznamenaným pozitívnym aktivitám a prístupom k zlepšeniu úrovne používania
štátneho jazyka v jeho kodifikovanej
podobe
(príloha
č. 10
druhá
časť) v súčasnosti nie je uspokojivé.
Zlepšenie situácie v tejto oblasti si vyžaduje prijatie viacerých
opatrení.
V tejto súvislosti by bolo
potrebné:
· zaviesť alebo obnoviť funkciu
jazykových redaktorov v tlačených a elektronických médiách,
· neustále udržiavať
a zvyšovať jazykovú pripravenosť
pracovníkov mediálnej sféry pravidelnými lekciami spisovnej slovenčiny
s dôrazom na jazykové
vzdelávanie redaktorov ako profesionálnych používateľov štátneho jazyka,
· zriadiť tzv. horúcu jazykovú
linku špeciálne
pre novinárov s možnosťou nepretržitých
konzultácií s odborníkom –
slovenčinárom,
· klásť dôraz na overovanie
úrovne ovládania slovenského spisovného jazyka v rámci výberových konaní na
posty redaktorov a moderátorov, napríklad zaviesť
modelové testy jazykovej zdatnosti ako súčasť vstupných pohovorov, v
elektronických médiách overovať ortografické a ortofonické zručnosti
uchádzača a pod.,
· hodnotiť (týka sa to aj
finančného ohodnotenia) jazykový prejav redaktorov a moderátorov z hľadiska dodržiavania
spisovnej normy slovenského jazyka,
· zjednotiť modely vzdelávania
a hodnotenia v oblasti spisovného jazyka na
vysokých školách v študijných odboroch, ktorých
profilácia je priamo orientovaná na prácu v médiách,
· zvážiť vytvorenie tímu
expertov v rámci RVR, ktorí budú
pravidelne vyhodnocovať jazykovú kultúru v jednotlivých médiách
(napríklad každý mesiac iné médium) a sumár poznatkov s vysvetlivkami zasielať
príslušnému šéfredaktorovi,
· zabezpečiť, aby v rámci
programovej štruktúry verejnoprávnych médií bol vyhradený dostatočný priestor aj
pre programy zaoberajúce sa slovenským
jazykom a jeho
používaním,
· zaradiť do programovej
štruktúry Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie nové
programy zamerané na podporu
a rozvoj slovenského spisovného jazyka napr. pri príležitosti
Medzinárodného dňa materinského jazyka (21. február),
· podporiť projekt Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
(TASR) Spisovná
slovenčina alebo
projekt TASR do
každej školy,
v rámci ktorého TASR
spolupracuje so všetkými školami na Slovensku a má širokú databázu
prispievateľov z radov žiakov, študentov
i pedagógov,
· vytvoriť podmienky na
posilnenie dohľadu nad dodržiavaním ustanovení zákona o štátnom jazyku regulujúcich používanie
slovenského jazyka v médiách,
· legislatívne upraviť povinnosť
pre redaktorov, hlásateľov a moderátorov používať slovenský
jazyk v kodifikovanej podobe vo
verejnoprávnych médiách (vo vysielaní rozhlasovej programovej služby Slovenského
rozhlasu a vysielaní televíznej
programovej služby Slovenskej televízie) v zákone č. 532/2010 Z. z. o Rozhlase
a televízii
Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 397/2011 Z.
z.
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)