19. 5. 2012

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký herec Will Smith dal facku ukrajinskému reportérovi, ktorý sa ho pokúsil pobozkať na ústa. Incident sa stal na červenom koberci počas slávnostnej premiéry snímky Muži v čiernom 3 (2012) v Moskve, pričom ho zachytila kamera. Herec muža, ktorý ho už stihol pobozkať na obe líca, najprv nahnevane odtlačí a následne ho udrie. "Môže byť rád, že som mu nevrazil päsťou," povedal 43-ročný Smith, ktorý pokojne ďalej rozdával autogramy a poskytoval rozhovory.
Rodák z Philadelphie svoju kariéru v šoubiznise začínal ako rapper. V roku 1985 spolu s kamarátom Jeffreym Townesom založil hip-hopové duo DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince, ku ktorému sa neskôr pridal Clarence Holmes. Za svoju tvorbu si dokonca vyslúžili dve prestížne ocenenia Grammy. V roku 1990 Smith podpísal zmluvu s televíziou NBC, ktorá sa rozhodla vysielať jemu na telo napísaný sitcom The Fresh Prince of Bel-Air (1990–1996). Ten odštartoval jeho úspešnú hereckú kariéru. Prvé dôležité úlohy prišli s drámou Six Degrees of Separation (1993) a akčnou komédiou Bad Boys (1995) a Smith sa postupne vypracoval na kritikmi oceňovaného herca, ktorý má na konte desiatky finančne mimoriadne úspešných filmov. Diváci ho poznajú ako agenta J zo série akčných sci-fi komédií Muži v čiernom (1997, 2002, 2012) či snímok Deň nezávislosti (1996), Verejný nepriateľ (1998), Wild Wild West (1999), Legenda o slávnom návrate (2000), Ja, robot (2004), Som legenda (2007) alebo Hancock (2008). V romantickej komédii Hitch: Liek pre moderného muža (2005) pomáha mužom získať ženy ich snov, kým v dráme Sedem životov (2008) sa rozhodne odčiniť svoje hriechy tak, že sa obetuje pre siedmich ľudí. Za výkon v snímkach Ali (2001) a Šťastie na dosah (2006) si vyslúžil nominácie na Oscara i Zlatý glóbus. Neprestal sa venovať ani hudbe - na konte má štyri úspešné sólové albumy, pričom zatiaľ posledný Lost and Found vyšiel v roku 2005. Medzi jeho najznámejšie hity patria skladby Gettin' Jiggy wit It, Miami či Wild Wild West. Will Smith je ženatý s herečkou Jadou Pinkett-Smith, s ktorou má dve deti. Má tiež syna Treya z predošlého manželstva.
Informácie zverejnila webstránka www.tmz.com.


Americká modelka, herečka, spisovateľka a aktivistka Jenny McCarthy sa po 19 rokoch opäť vyzlečie pre Playboy. Tridsaťdeväťročná bývalá priateľka herca Jima Carreyho sa objaví v letnej edícii pánskeho časopisu, čo jej hovorca potvrdil pre magazín People.
Jenny McCarthy pózovala pre Playboy v roku 1993. Neskôr sa stala Playmate roka. Blondína tým odštartovala svoju televíznu a filmovú kariéru, v rámci ktorej si zahrala vo viac ako tridsiatich filmoch, seriáloch a televíznych reláciách. Objavila sa napríklad v horore Vreskot 3 (2000), komédii Scary Movie 3 (2003) či v seriáloch Dva a pol chlapa (2003) a Volajú ma Earl (2005). Jej najnovším projektom je moderovanie druhej série reality šou Love in the Wild, ktorú začnú vysielať 7. júna na NBC. McCarthy, ktorá má z manželstva s hercom a režisérom Johnom Mallorym Asherom desaťročného autistického syna Evana Josepha, v súčasností randí s 33-ročným hráčom amerického futbalu Brianom Urlacherom.
Informácie zverejnila webová stránka people.com.


Z obľúbeného seriálu z nemocničného prostredia Klinika Grace (2005) odchádzajú dve herečky - Chyler Leigh a Kim Raver. Po odvysielaní dramatickej záverečnej časti ôsmej série, v ktorej havaruje lietadlo s lekármi z nemocnice Seattle Grace Mercy West, to na Twitteri potvrdila autorka seriálu Shonda Rhimes. V záverečnej epizóde pod troskami lietadla zomrela Lexie Grey (Leigh) a Teddy Altman (Raver) prijala miesto v inej nemocnici, pričom aj niekoľko ďalších postáv naznačilo svoj odchod.
"Finále sa mi písalo neuveriteľne ťažko. Bolo mi z toho zle a bola som veľmi smutná. Túto sériu sme ukončili bez toho, aby sme vedeli čokoľvek o budúcnosti. Okrem dvoch vecí - vieme, že dávame zbohom mojim dvom obľúbeným ľuďom. Viem, že koniec tejto sezóny divákov v mnohom prekvapil a odchod Kim Raver je práve jedným z tých veľkých prekvapení. Ale Kimine možnosti v seriáli sa vyčerpali a bola pripravená poskytnúť Teddy Altman potrebnú dovolenku," uviedla Rhimes, pričom herečku označila za vtipnú, talentovanú a príjemnú. Tragický koniec Lexie autorka Kliniky Grace považuje za veľmi náročné rozhodnutie. "Ale bolo to rozhodnutie, ku ktorému sme s Chyler dospeli spolu. Čo sa mňa týka, Chyler navždy ostane súčasťou Shondaland rodiny a neviem sa dočkať toho, ako s ňou budem v budúcnosti pracovať," vysvetlila. "Napísala by som viac, ale úprimne, som príliš smutná. Nemám rada, keď sa život mihnutím oka zmení a minca sa otočí," dodala Rhimes, ktorá stojí i za spin-offom Kliniky Grace Private Practice (2007) a seriálom Scandal (2011).
Seriál Klinika Grace sa odohráva v nemocnici Seattle Grace Mercy West, kde najprv ako stážistka a neskôr ako rezidentka pôsobí jeho hlavná hrdinka a rozprávačka Meredith Grey v podaní Ellen Pompeo. Podľa portálu Deadline.com Pompeo i jej seriálový manžel Patrick Dempsey (Derek Shepherd) a herci Sandra Oh (Cristina Yang), Justin Chambers (Alex Karev), James Pickens, Jr. (Richard Webber) i Chandra Wilson (Miranda Bailey) už podpísali nové zmluvy a to dokonca na ďalšie dve sezóny. Otázny však ostáva osud Erica Danea (Mark Sloane), Sary Ramírez (Callie Torres), Kevina McKidda (Owen Hunt), Jessicy Capshaw (Arizona Robbins), Sarah Drew (April Kepner) a Jesseho Williamsa (Jackson Avery). Zatiaľ nie je známe, kedy sa Klinika Grace vráti na obrazovky.
Informácie zverejnila webstránka www.hollywoodreporter.com.

© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.Telo uneseného a mučeného mexického novinára, píšuceho o organizovanom zločine a pašovaní drog, sa našlo pri ceste v meste Empalme v mexickom štáte Sinaloa. Informovala o tom v noci nadnes tlačová agentúra AP.

Marca Antonia Ávilu Garcíu (39) uniesli vo štvrtok v meste Ciudad Obregón traja maskovaní ozbrojenci, kým čakal na umytie svojho vozidla. Jeho telo bolo nájdené v igelitovej taške aj s odkazom od drogového kartelu. Znenie odkazu však mexická prokuratúra nezverejnila.
Reportér písal o organizovanom zločine pre noviny Diario Sonora de la Tarde a pre El Regional. Často sa venoval téme pašovania drog, ale nikdy drogové kartely nemenoval a nerobil investigatívnu žurnalistiku. Patril k najskúsenejším novinárom oboch periodík. Jeho nadriadení nevedeli uviesť, či dostal nejaké vyhrážky.Copyright © TASR 2012


IDEME NA TO !

ART FILM FEST NEWS

ART FILM FEST NEWS
Český herec Miroslav Donutil bude ďalšou osobnosťou, ktorá si v rámci Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach (16.–23.6.) prevezme prestížne ocenenie Hercova misia. Informovala o tom PR manažérka agentúry Forza Zuzana Čižmáriková.
„Vo festivalovom parku vlastnoručne pripevní mosadznú plaketu so svojím menom nový nositeľ Hercovej misie – jeden z najobľúbenejších českých hercov Miroslav Donutil. Jeho meno sa pridá k osobnostiam ako napríklad Franco Nero, Jean-Paul Belmondo, Gina Lollobrigida, Geraldine Chaplin či Omar Sharif, ktorí sú tiež držiteľmi Hercovej misie,“ uviedla Čižmáriková s tým, že ocenenie Zlatá kamera za mimoriadny prínos do kinematografie poputuje tento rok do rúk jedného z najuznávanejších ruských režisérov, ktorý prerazil aj v Hollywoode, Andreja Michalkova Končalovského.
"Mená ďalších ocenených zverejní viceprezident Art Film Festu a riaditeľ Hercovej misie a Zlatej kamery Peter Hledík na tlačovej konferencii pred začiatkom festivalu,“ doplnila Čižmáriková.Copyright © TASR 201218. 5. 2012

NO AUDIENCE

NO AUDIENCE
JEDNOTKA -9A TRIEDA " 1,2 % sledovanosť 2,6 % podiel a 56 tisíc divákov

Nikdy sme neuverejnili informáciu, že útočníkom bol D. Machala

Nikdy sme neuverejnili informáciu,
 že útočníkom bol D. Machala


Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave sa nestotožňuje s obsahom článku denníka Sme, podľa ktorého mala polícia označiť za útočníka pri incidente na hlavnej pošte Drahoslava Machalu. V stanovisku to tvrdí hovorkyňa riaditeľstva Petra Hrašková s tým, že obsah článku je zavádzajúci. "Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave totiž nikdy vo svojom oficiálnom stanovisku neuverejnilo informáciu, že 'polícia označila konkrétnu osobu za útočníka'. V oficiálnom stanovisku totiž bolo uvedené, že 'objasňovanie priestupku proti občianskemu spolunažívaniu policajti ukončili. Podozrivým zo spáchania tohto skutku je 65-ročný muž. Spisový materiál sme odstúpili na ďalšie konanie príslušnému obvodnému úradu', uviedla Hrášková.
Konanie vo veci samotnej podľa jej slov ešte ukončené nie je a bude naďalej prebiehať na správnom orgáne, ktorým je obvodný úrad. "Polícia v zmysle zákona o priestupkoch nerozhoduje v konaní o priestupku, ako ani v trestnom konaní, o vine a uložení trestu, resp. sankcie. Neoznačuje ľudí ako priestupcu alebo páchateľa, ak ešte vo veci kompetentný orgán právoplatne nerozhodol. Rešpektuje zásadu prezumpcie neviny, ako aj ochrany osobných údajov. Podozrivú osobu teda v žiadnom prípade nemožno nazývať páchateľom, ako to uviedol denník Sme vo svojom článku," upozornila Hrášková.
Zároveň tvrdí, že Krajské riaditeľstvo PZ sa nevyjadrovalo ani k vykonávaniu dokazovania. "Neposkytovalo informácie o tom, či sme pri objasňovaní priestupku vychádzali z kamerových záberov alebo iných dôkazných prostriedkov," dodal hovorkyňa.
Denník Sme dnes informoval, že polícia viní Drahoslava Machalu, bývalého poradcu premiéra, z napadnutia spisovateľa Tomáša Janovica s tým, že Machalovi hrozí za fyzický útok na Janovica a jeho manželku pokuta. Incident sa odohral v polovici apríla na bratislavskej hlavnej pošte a vzbudil veľkú pozornosť verejnosti.Copyright © TASR 2012

Envirofilm 2012

Envirofilm 2012

Hlavnú cenu 18. ročníka medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm získal taliansky dokumentárny film režisérov Paola Barberiho a Ciccarda Russa Studňa – Hlasy vody z Etiópie. Zobrazuje niekoľkodňové putovanie pastierov z kmeňa Borana v južnej Etiópii so svojimi stádami v období sucha k starobylej studni. Poukazuje na jedinečný systém vodného hospodárstva, ktoré umožňuje hospodáriť aj s malým množstvom vody tak, aby sa zadarmo ušlo každému. Ako uviedla predsedníčka medzinárodnej festivalovej poroty Kateřina Javorská, na víťaza bolo viacero favoritov a porota postupovala vylučovacou metódou. Veľkým konkurentom konečnému víťazovi bol francúzsky dokument o expedícii na Madagaskar, ktorý nakoniec zvíťazil v kategórii dokumentov. „Možno preto, že taliansky film sa obracia k téme tretieho sveta a nedostatku vody, ktorá bude v budúcich rokoch silno prítomná, a pritom je to obrazovo nádherný, filmársky báječne spravený film, zavážilo, že zvíťazil,“ uviedla Javorská.
V kategórii publicistických a spravodajských filmov bol podľa poroty najlepším český film Ostrostrelci ostrovidov, v kategórii dokumentárnych filmov francúzsky film Madagaskar, stratený makak, v kategórii vzdelávacích a náučných filmov nemecký film Super zvieratá 2 – Škôlka v divočine, víťazným filmom kategórie voľná tvorba a filmy pre deti a mládež sa stal belgický film Navždy Černobyľ. Najmladších divákov však najviac zaujal film Super zvieratá 2 – Škôlka v divočine, za čo mu udelili cenu detskej poroty.
Do tohto ročníka Envirofilmu prihlásili filmári z 32 krajín 179 filmov, čo je najviac prihlásených filmov v doterajšej histórii festivalu. Výberová komisia z nich do hlavnej súťaže vybrala 57 filmov z 19 krajín. Medzinárodná porota celkovo udelila 19 rôznych cien, ktoré si tvorcovia prevezmú dnes podvečer na slávnostnom ceremoniáli v banskobystrickej Radnici.
Podľa Javorskej mali všetky prihlásené filmy výbornú kvalitu, mrzí ju len malý počet environmentálnych filmov určených výlučne pre deti a mládež. „Sledujeme zvláštny trend, ako sa sofistikuje výpoveď. Najmä v publicistických reláciách, kde môžeme sledovať veľmi premyslenú správu smerom k divákovi, hlavne u veľkých nemeckých produkcií. Divák je postavený pred nesmierne informačne, ale aj esteticky bohatú správu, ktorá mu dá veľmi veľa. Pri dokumentoch je to vždy na osobnosti tvorcu, do akej miery je jeho správa o svete zestetizovaná, do akej je to len čistá výpoveď. Stáva sa nám, že vidíme film, ktorý by sme mohli nazvať pomaly symfóniou, pretože je tam rovnováha hudby, komentára, nádherných obrazov,“ uviedla Javorská. Dodala, že podobne je to aj pri tohtoročnom víťaznom filme festivalu, v ktorom sa stal pôvodný spev obyvateľov Etiópie veľmi významnou zložkou celého príbehu a podporil v rytmickej aj emotívnej stránke celé posolstvo o potrebe vody a putovaní za

© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.Festival Envirofilm, ktorý prebieha v Banskej Bystrici, Zvolene, Kremnici, Krupine, Banskej Štiavnici, Poltári, Košiciach a Skalici od pondelka, organizuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Jeho program uzavrie v sobotu premietanie ocenených filmov v kinosále Pamätníka SNP v Banskej Bystrici.VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA


"Svetová zdravotnícka organizácia kedysi homosexualitu zaradila medzi duševné choroby. Nechať chorých ľudí behať po uliciach a nechať ich bez pomoci je veľmi vážna chyba."

Štefan Kuffa (OĽaNO)


"Suma somárom."
Alojz Hlina

" Žijeme v nádeji, že keď po prípadnom štvrťfinále hokej obsadí prvých desať najsledovanejších relácií v rámci daného roka, tak sa dostane aspoň do širšej nominácie v kategórii Program roka v rámci ankety OTO, kde ho za ostatné roky zakaždým "prevalcovala" nejaká reality show." 
Andrej Miklánek


„Nikto z vedenia RTVS nezakázal odvysielať príspevok o proteste Global Evolution Day. Vedenie RTVS nezasahuje do spravodajstva, ani publicistiky. Dôvodom nezaradenia príspevku do vysielania bola technická chyba strihu. Rozhovor bol síce nahratý, ale príspevok z neho nebol pripravený, editor ho teda nemohol zaradiť do vysielania."

Richard Šümeghy, hovorca Rozhlasu a televízie Slovenska

"Prehlbujete ilúziu, že subjekt typu vláda môže kontrolovať veci typu hospodársky rast, že sociálny štát je na dosah ruky. Toto nie je komiks a toto nie je rodinka úžasných. Trvalý hospodársky rast nedokáže zaručiť žiadna vláda na svete. Ani keby ju viedol Chuck Norris."

Radoslav Procházka"Práve vyšlo slnko nad našimi hlavami a bude leto,"
Anton Martvoň , Smer


"Neboli tam žiadne pece ani plynové komory, považujem to za lož. Osvienčim, aký Osvienčim? Nebol som tam, čo sa tam stalo? Vy ste tam boli?"
Nikós Michaloliákos, líder gréckej strany Zlatý úsvit

"V médiích se objevila řada spekulací o tom, jak to je s přijetím úplatku 7 milionů korun. Celá věc na mě dělá dojem dobře připravené a provedené společenské popravy politika. Na návštěvě jsem dostal zabalenou krabici s vínem. Následně mě překvapilo policejní komando a k mému úžasu místo lahví vína byly v boxu peníze. Vím, že tato bizarní historka zní neuvěřitelně, ale život někdy neuvěřitelný skutečně je. Nestojím o žádné pozice a posty, proto chci rezignovat. Jde mi v této chvíli pouze o odhaleni pravdy, jak to bylo a kdo za tím stojí."

David Rath

„Proces vždy trvá, ale to neznamená, že máme zásadný problém. To ste skôr vytvárali vy novinári tlakom a výstupmi, že sa nevieme dohodnúť. My sme vždy hovorili, že sa dohodneme a dohodli sme sa. Bol plán, že sa dohodneme do konca schôdze,“

Ľudovít Kaník

„Pre vás je jednoduchšie pochopiť, že tu pôjde Paľko a sem Ferko ako pochopiť nejaké náročné súvislosti v spojení s článkom 136, o ktorom sa skoro vôbec nepísalo. Skúste to vidieť aj z obsahovej stránky, nielen fixovať sa na nejakú pozíciu, či ten, alebo ten.“
Richard Sulík

"Páčili sa mi Rusi v tomto smere. Nepovolili nijaký dúhový pochod a ja sa s tým názorom stotožňujem. Nebavili sa s nikým a s ničím. EÚ hystericky reagovala a oni povedali nie. Bolo to tak? Bolo."

Štefan Kuffa (OĽaNO)


Celý svet vie, kto som ja. Som generál Ratko Mladič. Bránil som svoj národ a svoju krajinu... Teraz bránim seba."
Ratko Mladič

"Mikúš na mňa vyskočil. Je menšieho vzrastu, chcel som sa mu vyhnúť a trafiť ho ramenom. Neurobil som to však dobre.“

Ryan Getzlaf

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Redakcie diecéznych a farských masmédií sú po prvý raz pozvané na púť katolíckych médií. Štvrtý ročník tejto púte sa uskutoční v sobotu 19. mája na Kapitulskej ulici v Bratislave. Na spoločné stretnutie s pracovníkmi katolíckych masmédií na Slovensku pozýva predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre spoločenské komunikačné prostriedky, bratislavský arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský, informuje Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS).
"Chceme poskytnúť priestor nielen na stretnutie tvorcov celoslovenských, diecéznych a farských katolíckych médií s tými, ktorí ich sledujú, ale umožniť i samotným pracovníkom médií vzájomne sa spoznať, vymieňať si skúsenosti a postrehy a hľadať spôsoby šírenia evanjelia masovokomunikačnými prostriedkami," povedal riaditeľ TK KBS Jozef Kováčik. Katolícka cirkev cíti potrebu poďakovať všetkým, ktorí sa venujú tejto náročnej práci, dodal hovorca KBS.
Mediálna púť sa uskutoční v priestoroch Katedrály sv. Martina a Kapitulskej ulice v Bratislave, kde jednotlivé katolícke médiá - TV LUX, TK KBS, Katolícke noviny, Rádio Lumen a Slovo - ponúknu program vo svojich sídlach. Program púte sa začne o 15.00 h Dňom otvorených dverí v médiách, uskutočnia sa prezentácie diecéznych a farských časopisov v aule Kňazského seminára a tiež koncerty (na Kapitulskej 4).
O 17.00 h sa bude konať slávnostné odovzdávanie Ceny Andreja Radlinského v Katedrále sv. Martina. Prezentovať tam budú aj nový román o Andrejovi Radlinskom. Nasledovať bude (o 18.00 h ) slávnostná omša s hlavným celebrantom arcibiskupom Stanislavom Zvolenským. Kázeň prednesie bratislavský gréckokatolícky eparcha Peter Rusnák. Na záver, o 20.00 h, sa uskutoční projekcia filmu O Bohoch a ľuďoch v aule Kňazského seminára.
Púť katolíckych médií sa prvýkrát konala 23. mája 2009 v Trnave - meste spojenom s históriou Spolku sv. Vojtecha a Katolíckych novín. Druhá púť sa uskutočnila 15. mája 2010 v Banskej Bystrici a tretí ročník púte katolíckych médií bol spojený s tradičnou Svätodušnou púťou do Šaštína (11. júna 2011).
Doterajšími držiteľmi Ceny Andreja Radlinského sú - za rok 2010 filmový režisér slovenského pôvodu z USA Juraj Török, Zuzana Artimová - redaktorka Katolíckych novín, Martina Ruttkayová a František Múčka - novinári, ktorí sa venovali "kauze Františkáni". V roku 2011 toto ocenenie získali Alfonz Juck - športový komentátor, ďalej kňaz a publicista Marián Gavenda, a Štefan Mordel - za zásluhy vo filmovom dabingu v období totality, uviedla TK KBS.


Copyright © TASR 2012

17. 5. 2012

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Americký prezident Barack Obama oficiálne prijme prezidentskú nomináciu demokratov 6. septembra.
Stane sa tak ten istý večer, keď sa budú udeľovať prestížne hudobné ceny MTV Video Music Awards. Televízia MTV sa preto rozhodla zmeniť tradičný vysielací čas slávnostného galavečera.
Namiesto obvyklej 21.00 h newyorského času sa dvojhodinová šou z Los Angeles začne vysielať už o hodinu skôr, aby sa neprekrývala s ohláseným Obamovým prejavom, uviedla pre stanicu CNN hovorkyňa MTV.
Obama prijatie prezidentskej nominácie oficiálne oznámi vo vystúpení na Národnom zjazde Demokratickej strany, ktorý sa bude konať 3.-6. septembra v meste Charlotte v štáte Severná Karolína.
Podľa prieskumov budú novembrové voľby tesným súbojom medzi Obamom a predpokladaným kandidátom republikánov Mittom Romneym.

Komisárka Európskej komisie pre digitálnu agendu Neelie Kroesová dnes privítala, že Rada Európy (RE) so sídlom v Štrasburgu v utorok vydala expertnú správu o maďarskom mediálnom zákone. Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI Kroesová konštatovala, že správa je potvrdením nezávislej inštitúcie, že EK mala pravdu, keď vyjadrila obavy v súvislosti s maďarským mediálnym zákonom.Copyright © TASR 2012
Generálny tajomník RE Thorbjörn Jagland v utorok potvrdil pre MTI, že má naďalej vážne výhrady k maďarskému mediálnemu zákonu, aj keď oceňuje, že vláda predložila parlamentu novelu tejto právnej normy.
Jagland tiež ocenil konštruktívnu spoluprácu medzi RE a Maďarskom a dodal, že návrh novely je čiastočnou odpoveďou na výhrady, ale RE má naďalej obavy z ustanovení, ktoré sa týkajú procesu menovania mediálneho dozorného orgánu.
Správa RE, ktorú dnes zverejnil Kroesovej úrad, požaduje okrem iného posilnenie pravidiel ochrany informačných zdrojov novinárov, vytvorenie možnosti právneho odvolania sa voči rozhodnutiam komisára pre médiá a odpolitizovanie procesu menovania mediálnych orgánov.
Maďarské ministerstvo pre verejnú správu a spravodlivosť v súlade s verdiktom maďarského ústavného súdu predložilo minulý štvrtok parlamentu návrh úpravy mediálneho zákona. Návrh bol zverejnený na internetovej stránke parlamentu.
Parlament o vládnej novele zákona rozhodne v piatok.
Ústavný súd v rozhodnutí vydanom vlani 19. decembra kritizoval okrem iného rozsah právomocí mediálneho orgánu a mediálneho komisára. Tieto právomoci podľa súdu protiústavne obmedzujú slobodu tlačených médií. Súd zrušil príslušné ustanovenia k 31. máju. Keďže ide o ústavné zákony, na ich úpravu je potrebná dvojtretinová väčšina hlasov poslancov.
Návrh zmien sa týka aj ustanovení o ochrane zdroja informácií.
Zákon kritizovala aj Európska komisia, podľa ktorej problematickou je ochrana zdrojov novinárov, ako aj viazanie možnosti použiť citáty na povolenie. Na realizáciu rozhodnutia vyzvala EK Maďarsko už 4. januára.
TO JE TV !

TO JE TV !The Dictator

The Dictator

16. 5. 2012

IVO BAROMETER

IVO BAROMETER
NEZÁVISLÉ MÉDIÁ A MÉDIÁ VEREJNEJ SLUŽBY

Z pohľadu korektného zvládnutia informovania o parlamentných voľbách, resp. o kandidujúcich subjektoch pred a počas volieb nedošlo k takým zásadným excesom či zásahom zo strany médií z pohľadu redakčného obsahu, ktoré by mohli ovplyvniť výsledok parlamentných volieb. Ako však skonštatovala vo svojej hodnotiacej správe k parlamentným voľbách 2012 aj mimovládna organizácia MEMO 98, viaceré zo spomínaných káuz „proti sebe s najväčšou pravdepodobnosťou použili politické strany na diskreditáciu protivníkov... a tento spôsob kampane zatlačil do úzadia klasickú časť kampane venovanej programu strán“.


V programovom vyhlásení novej vlády Roberta Fica prekvapujúco nenájdeme ani raz spomenuté slovo médiá či mediálny. Túto informáciu možno čítať aj pozitívne – napríklad, že vláda nemá ambície opäť otvárať tlačový zákon.


Z pohľadu prvých vyjadrení premiéra a ministra kultúry na adresu RTVS treba skonštatovať, že vecne je kritika sledovanosti a obsahu spravodajstva STV síce oprávnená, riešenie tohto problému však nemá byť agendou ministra či premiéra. Navyše takéto vyjadrenia vytvárajú atmosféru politického nátlaku, v ktorej je v podstate nemožné, aby sa o funkciu generálneho riaditeľa RTVS v blízkej budúcnosti uchádzal profesionál s osobnou integritou.

TOP OF THE POPS

TOP OF THE POPS


   1MS v hokeji 2012 – zápasy- Jednotka ; 2. MS v hokeji 2012 – zápasy- Jednotka ; MS v hokeji 2012 – zápasy- Jednotka ; 4. FARMA – DUEL- Markíza ; 5. MODRÉ Z NEBA- Markíza ; 6. TELEVÍZNE NOVINY- Markíza ; 7. Presilovka- Jednotka ;            8. Góly - body – sekundy- Jednotka ; 9. FARMA- Markíza ; 10. MS v hokeji 2012 – zápasy- Jednotka ; 11. MS v hokeji 2012 – zápasy- Jednotka  ; 12. NAJLEPŠIE POČASIE- TV JOJ ;     13. NOVINY TV JOJ- TV JOJ ; 14. ŠPORTOVÉ NOVINY- Markíza ; 15. KRIMI- TV JOJ ;                 16. Panelák- TV JOJ ; 17. Lampáreň- Markíza

AVF NEWS

AVF NEWS

Činnosť v roku 2011 prezentoval včera popoludní Audiovizuálny fond (AVF) vo forme verejného odpočtu v bratislavskom kine Lumiére. Fond má za sebou druhý rok plnohodnotného výkonu.

„Máme za sebou veľa podporených projektov i pozitívnych výsledkov, ako aj diskusiu o pôsobení fondu a jeho orgánov. Sme presvedčení o tom, že táto inštitúcia má zreteľný potenciál ďalšieho rozvoja pre kontinuálne zlepšovanie podpornej činnosti v audiovízii,“ uviedla v úvode stretnutia za veľkého záujmu zástupcov predovšetkým filmovej obce predsedníčka rady AVF Petronela Kolevská.

Z hodnotiacej správy, ktorú prezentoval riaditeľ fondu Martin Šmatlák, vyplýva, že AVF prijal v roku 2011 celkom 518 žiadostí, podporu získalo 253 z nich v celkovej sume 5.811.440 eur.

Celkové príjmy v roku 2011 fond rozpočtoval v sume 7.027.500 eur, skutočnosť k poslednému dňu sledovaného obdobia bola 9.048.261 eur, z toho príjmové finančné operácie - prevod prostriedkov z predchádzajúceho roka v sume 2.411.586 eur a príjmy fondu v roku 2011 v sume 6.636.675 eur.

Príspevok zo štátneho rozpočtu a príspevok vysielateľa zo zákona boli vo výške 4.022.092 eur. Do fondu prispievajú mimo štátneho rozpočtu aj vysielatelia na základe licencie (v roku 2011 sumou 1.715.361 eur), prevádzkovatelia kín (118.427,30 eura), prevádzkovatelia retransmisie (642 965,80 eura) aj distributéri audiovizuálnych diel (66.610 eur).
Copyright © TASR 201215. 5. 2012

Pokuty naše každodenné

Pokuty naše každodenné

Na dnešnom zasadnutí Rada pre vysielanie a retransmisiu pridelila frekvencie 104,0 MHz Banská Bystrica, 107,1 MHz Banská Štiavnica - Levice, 102,8 MHz Bardejov, 94,3 MHz Bratislava, 87,7 MHz Košice, 102,9 MHz Košice - mesto, 95,0 MHz Liptovský Mikuláš, 91,6 MHz Lučenec, 94,0 MHz Nitra, 102,5 MHz Poprad, 106,3 MHz Považská Bystrica, 102,8 MHz Rožňava, 89,2 MHz Ružomberok, 104,0 MHz Senica, 93,2 MHz Tornaľa, 89,1 MHz Trenčín, 99,2 MHz Žilina spoločnosti RADIO, a.s. (programová služba FUN RADIO).

Ďalej pridelila frekvencie 106,6 MHz Banská Bystrica, 105,1 MHz Banská Štiavnica, 95,6 MHz Bardejov, 101,8 MHz Bratislava, 91,1 MHz Brezno, 99,6 MHz Čadca, 107,0 Dobšiná, 87,9 MHz Dolný Kubín, 95,7 MHz Košice mesto, 96,0 MHz Lučenec, 88,1 MHz Marovka, 104,9 MHz Martin, 90,0 MHz Medzilaborce, 99,0 MHz Michalovce, 90,7 MHz Námestovo, 96,1 MHz Nitra, 104,8 MHz Poprad, 105,8 MHz Prešov, 92,9 MHz Prievidza – Silo, 106,7 MHz Rimavská Sobota, 101,4 MHz Rožňava, 91,1 MHz Ružomberok, 92,8 MHz Ružomberok, 88,5 MHz Snina, 92,4 MHz Stropkov, 105,5 MHz Trenčín, 92,0 MHz Žiar nad Hronom, 92,7 MHz Žilina – Zástranie spoločnosti CORPORATE LEGAL, s.r.o. (programová služba INFO Rádio).


Takisto pridelila frekvenciu 97,7 MHz – Košice spoločnosti DRV s.r.o. (programová služba Dobré rádio).


RVR dnes pridelila frekvenciu 98,1 MHz – Čadca spoločnosti GES Slovakia s.r.o. (programová služba Rádio HEY).


Pridelila frekvenciu 107,5 MHz Čadca spoločnosti LOUD, s. r. o. (programová služba PLUS FM).


Uložila sankciu – pokutu vo výške 1 000 eur vysielateľovi MAC TV s.r.o. (programová služba JOJ PLUS) za porušenie § 20 ods. 4 ZVR (ochrana maloletých – JSO) v súvislosti s nesprávnym označením prehľadu programov podľa JSO a nesprávnym zaradením upútavky na program Mafstory dňa 23. 10. 2011.


Uložila sankciu – upozornenie na porušenie zákona prevádzkovateľovi retransmisie GLOBALRON s.r.o. za porušenie § 15a ods. 2 ZVR (zákaz poskytovania retransmisie bez registrácie).


Začala správne konanie voči vysielateľovi MARKÍZA-SLOVAKIA, spol. s r.o. (programová služba TV MARKÍZA) vo veci možného porušenia § 31a ods. 4 ZVR (zákaz skrytej mediálnej komunikácie) v súvislosti s odvysielaním programu Reflex dňa 7. 3. 2012 o cca 17:25 hod., ktorý obsahoval informácie o programe Modré z neba.


Začala správne konanie voči vysielateľovi Rozhlas a televízia Slovenska (programová služba Jednotka) za možné porušenie § 16 ods. 3 písm. b) ZVR (objektívnosť a nestrannosť spravodajských a politicko-publicistických programov, oddeľovanie názorov a komentárov od informácií spravodajského charakteru) v súvislosti s odvysielaním príspevku Spomienky na prvý Slovenský štát v programe Správy STV dňa 14. 3. 2012 o cca 19:00 hod.


Začala dve správne konania voči vysielateľovi MAC TV s.r.o. (programová služba JOJ) vo veci možného porušenia § 20 ods. 4 ZVR (ochrana maloletých – JSO) v súvislosti s odvysielaním programu Hotel paradise dňa 5. 3. 2012 o cca 21:32 hod., dňa 6. 3. 2012 o cca 14:50 hod. a o cca 21:26 hod., dňa 7. 3. 2012 o cca 15:00 hod.


Začala správne konanie voči vysielateľovi MARKÍZA-SLOVAKIA, spol. s r.o. (programová služba TV MARKÍZA) vo veci možného porušenia § 16 ods. 3 písm. g) ZVR (povinnosť trvalo na obrazovke označiť televíznu programovú službu logom), ku ktorému mohlo dôjsť počas programu Muži v čiernom vysielaného dňa 3. 3. 2012 o cca 13:34 hod.


Zaala správne konanie voči vysielateľovi MARKÍZA-SLOVAKIA, spol. s r.o. (programová služba TV MARKÍZA) vo veci možného porušenia § 34 ods. 1 ZVR (zreteľné oddelenie reklamy, rozoznateľnosť a nezameniteľnosť reklamy od iných programov) v súvislosti s vysielaním v dňoch 20. a 27. 2., 4. a 11. 3. 2012 komunikátu propagujúceho alkohol Vodka 1906 a vo veci možného porušenia § 36 ods. 2 ZVR (vysielací čas vyhradený reklamným šotom) v súvislosti s vysielaním v dňoch 20. 2., 4. a 11. 3. 2012, kedy v čase 22:00 – 23:00 hod. mohlo dôjsť k odvysielaniu reklamných šotov v časovom rozsahu vyššom ako 12 minút.


Začala správne konanie voči vysielateľovi MAC TV s.r.o. (programová služba JOJ) vo veci možného porušenia § 36 ods. 2 ZVR (vysielací čas vyhradený reklamným šotom) v súvislosti s vysielaním dňa 26. 2. 2012, kedy v čase 21:00 – 22:00 hod. mohlo dôjsť k odvysielaniu reklamných šotov v časovom rozsahu vyššom ako 12 minút.


Začala správne konanie voči vysielateľovi TV AGENCY, s.r.o. (programová služba TV PATRIOT) vo veci možného porušenia § 16 ods. 3 písm. l) ZVR v súvislosti s tým, že nedodal Rade na jej vyžiadanie súvislý záznam vysielania programu Na margo vysielaného dňa 15. 1. 2012 o cca 11:00 hod. a o cca 13:39 hod.


Začala správne konanie voči spoločnosti QUESTHOUSE, a.s. za možné porušenie § 15a ods. 2 ZVR (zákaz poskytovania retransmisie bez registrácie).

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Rebekah Brooksová, bývalá šéfredaktorka bulvárneho týždenníka News of the World a neskôr generálna riaditeľka spoločnosti News International tlačového magnáta Ruperta Murdocha, bola obžalovaná z bránenia výkonu spravodlivosti v škandále, ktorý vypukol, keď vyšlo najavo odpočúvanie politikov, celebrít a obetí trestných zločinov uvedeným týždenníkom.

Správu priniesla dnes britská televízia Sky News, ktorá patrí do Murdochovej mediálnej skupiny.
Televízia informovala, že obvinili aj Brooksovej manžela, cvičiteľa koní Charlieho, jej tajomníka a ďalších pracovníkov z News International, vrátane Brooksovej vodiča. Obvinenie Brooksovej je osobnou ranou pre Murdocha a tiež veľmi nepríjemné pre britského premiéra Davida Camerona, ktorý bol blízkym priateľom oboch Brooksovcov a spolužiakom Charlieho.
Polícia obnovila vlani v januári vyšetrovanie obvinení novinárov z Murdochovho bulvárneho týždenníka News of the World, že neoprávnene prenikali do telefónov celebrít, politikov a obetí trestných činov a zo získaných údajov písali články na titulnú stránku.
Polícia vyšetruje aj to, či zamestnanci bulvárnych novín prenikali aj do cudzích počítačov a podplácali verejných zamestnancov, vrátane polície, s cieľom získať informácie pre svoje reportáže. Vyše 160 ľudí je zapojených do jedného z najväčších vyšetrovaní, aké kedy viedla londýnska polícia. Zatkla už takmer 50 ľudí.

Copyright © TASR 2012

Americké speváčky Britney Spears a Demi Lovato v pondelok oficiálne potvrdili, že budú porotkyňami a mentorkami v americkej verzii speváckej súťaže The X Factor. Tvorca a zároveň porotca Simon Cowell je presvedčený, že náhradníčky za Paulu Abdul a Nicole Scherzinger boli dobrým výberom. "Urobíme najlepšiu sériu, akú sme kedy spravili. Minulý rok sme začali dobre, ale teraz budeme s týmito dievčatami úplne fantastickí," vyjadril sa. Britney Spears sa podľa jej slov na svoju novú úlohu nesmierne teší. "Bude to taká zábava a bude to úplne iné ako čokoľvek, čo som kedy robila. Som pripravená nájsť skutočnú hviezdu." vysvetlila. Tínedžerská hviezda Demi Lovato sa zas teší na to, ako bude reprezentovať svoju generáciu. Štvrtým porotcom ostáva producent a skladateľ L.A. Reid, ktorý sa osvedčil v prvom ročníku.


Cowell sa rozhodol vyhodiť Abdul a Scherzinger po tom, ako sledovanosť súťaže nenaplnila jeho očakávania. Tiež priznal, že bol príliš arogantný a zaumienil si, že zmení smerovanie celej šou. Ešte neoznámil, kto nahradí moderátora Stevea Jonesa, ktorý v X Factore tiež po prvom ročníku skončil.
The X Factor je súťaž, do ktorej sa môžu zapojiť jednotlivci, ale aj spevácke skupiny v akomkoľvek veku. Súťažiacich, ktorí postúpia z kastingov, rozdelia do štyroch skupín - dievčatá, chlapci, skupiny a účinkujúci nad 30 rokov. Každá skupina dostane svojho mentora (jedného z porotcov), ktorý ich sprevádza celou súťažou. Prvý ročník americkej verzie vyhrala 19-ročná Melanie Amaro, ktorej mentorom bol Simon Cowell. Britská verzia s trochu odlišnými pravidlami má za sebou už osem ročníkov, pričom k najznámejším víťazom patria Leona Lewis (2006) a Alexandra Burke (2008).

Vo štvrtej sezóne populárneho seriálu Glee (2009) si zahrajú aj Kate Hudson a Sarah Jessica Parker. Zatiaľ nie je jasné, aké roly stvárnia, no televízia Fox oznámila, že nepôjde len o hosťovanie v jednej epizóde, ale hneď v niekoľkých. Nová sezóna odštartuje v USA na jeseň a podľa vyjadrení televízie pôjde o „šou v šou“. Hlavnými hviezdami úspešného muzikálového seriálu sú Amber Riley, Lea Michele, Jane Lynch, Cory Monteith, Chris Colfer, Dianna Agron, Jayma Mays či Matthew Morrison. V Glee hosťovala okrem iných aj herečka Gwyneth Paltrow, ktorá za stvárnenie Holly Holliday v troch častiach získala cenu Emmy.

Tridsaťtriročná Kate Hudson hviezdila v romantických komédiách Ako prísť o muža za 10 dní (2003), Alex a Emma (2003), Kamarátovo dievča (2008), Vojna neviest (2009) či Tvoj snúbenec, môj milenec (2011). Štyridsaťsedemročná Sarah Jessica Parker je známa predovšetkým ako Carrie Bradshaw zo seriálu Sex v meste (1998 - 2004) a z dvoch filmov, ktoré naň nadviazali. Okrem toho si zahrala v snímkach Zamilovaná do vraha (2002), Základ rodiny (2005), Lemra lemravá (2006) alebo Nechápem, ako to dokáže (2011).


Americká televízna stanica CBS definitívne potvrdila, že seriál C.S.I.: Kriminálka Miami (2002) sa už k svojim fanúšikom a fanúšičkám nevráti. Poslednú epizódu desiatej série v USA odvysielali 8. apríla. V tom čase však ešte nebolo jasné, či budú príbehy Horatia Caina a jeho tímu pokračovať aj jedenástou sériou. „C.S.I.: Kriminálka Miami zanechala úžasné televízne dedičstvo - typický štýl, globálnu popularitu a bola kľúčovým hráčom v ceste CBS na vrchol počas uplynulej dekády. Ďakujeme všetkým producentom na čele s Jerrym Bruckheimerom, Jonathanom Littmanom a Ann Donahue - a talentovanému obsadeniu na čele s Davidom Carusom za desať skvelých sezón,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení televízie. Hlavnými hviezdami seriálu boli okrem spomínaného Carusa Emily Procter, Adam Rodriguez, Rex Linn, Jonathan Togo, Eva La Rue či Khandi Alexander.

Seriál C.S.I.: Kriminálka Miami bol inšpirovaný C.S.I.: Kriminálkou Las Vegas. V jednotlivých častiach sledoval forenzných vyšetrovateľov a policajných dôstojníkov z južnej Floridy, ktorí pri riešení prípadov kombinovali vedecké metódy a typické zaužívané policajné postupy. Na rozdiel od pôvodného seriálu boli hlavní hrdinovia v prvom rade policajti a až v druhom rade vedci.
© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

VIVA. Póor alebo J & T ?

VIVA.


Póor alebo J & T ?Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) na svojom dnešnom zasadnutí rozhodovala o výsledkoch výberového konania na obsadenie frekvencií pre terestriálne vysielanie. Z 13 záujemcov, ktorí sa o frekvencie uchádzali, nové rozhlasové frekvencie RVR pridelila piatim subjektom. Nerozhodla však o udelení všetkých frekvencií výberového konania.

Sedemnásť frekvencií, na ktorých dnes vysiela FUN Rádio, RVR opätovne pridelila spoločnosti Radio, a.s. "Nebol s tým žiadny problém, iný záujemca nebol. Rádio FUN je rádio počúvané, u mnohých ľudí obľúbené, fungujúce," uviedol na tlačovej konferencii Miloš Mistrík, predseda RVR.
O frekvencie, na ktorých vysiela Rádio VIVA, mali záujem štyria uchádzači (Rádio VIVA, VIVA PRODUCTION HOUSE, CORPORATE LEGAL a Radio Play). Rada napokon vyberala z troch záujemcov. "Keďže Rádio VIVA nedodalo všetky materiály, ktoré sme od nich požadovali na ústnom konaní, nedodali ich do momentu zasadnutia rady, tak bolo z výberového konania vylúčené," oznámil Mistrík s tým, že nakoniec sa rozhodovalo len o troch záujemcoch. Spomedzi nich rada vybrala spoločnosť CORPORATE LEGAL, s.r.o., pri ktorej konštatovala "kvalitný projekt a dobrú prípravu". Na 28 frekvenciách bude preto od 22. decembra 2013 vysielať nové INFO Rádio. "Síce je to rádio podobné, ako ostatné komerčné licencované rádiá, čiže pesničkové, s veľkou väčšinou programu hudobného, ale budú tam aj zdôraznené spravodajské a publicistické žánre, takže bude to viac aj stanica slova, informácií," zhodnotil pre TASR Miloš Mistrík.
Rada pridelila aj všetky individuálne skoordinované frekvencie - 97,7 MHz Košice získal žiadateľ DRV, s.r.o. (programová služba Dobré rádio), 98,1 MHz Čadca pribudla k frekvenciám GES Slovakia, s.r.o. (programová služba Rádio HEY), a 107,5 MHz Čadca je prvou frekvenciou spoločnosti LOUD, ktorá spúšťa lokálne rádio PLUS FM.
O frekvencii 94,5 MHz Žilina, o ktorú mali záujem šiesti uchádzači (EUROPA 2, Best FM Media, TAM ART PRODUCTIONS, ASISTENT CONSULTING COMPANY, GES Slovakia a RADIO ROCK), dnes RVR nerozhodla. Konanie musela prerušiť, pretože spoločnosť RM PROGRES, ktorá na tejto frekvencii do februára 2012 prevádzkovala Rádio ZET, na Najvyššom súde SR napadla rozhodnutie RVR o odňatí jej licencie. Rada bude vo výberovom konaní pokračovať až po právoplatnom rozhodnutí Najvyššieho súdu.Copyright © TASR 2012

K webu hokej.stv.sk

K webu  hokej.stv.sk

Osobne kopem za druhú stranu, konkrétne za FatChilli. Všetky tu spomínané výhrady samozrejme majú svoje opodstatnenie, ak si však dáte len trochu námahy zistiť o stave vecí pár faktov pred tým, než jednoducho spláchnete svoju frustráciu spŕškou hanlivých komentárov, tak môže byť výsledok vášho uvažovania zrazu celkom iný.
Je samozrejme naivné očakávať, že by laik dokázal odhadnúť počet ľudí, ktorých je potrebné na realizáciu takéhoto projektu organizovať, nezmyselné očakávať, že by poznal množstvo dní a nocí, ktoré je na vytvorenie a testovanie projektu podobného rozsahu nevyhnutné, no a priam hlúpe očakávať, že by poznal cenu prenájmu dátového rozsahu, alebo serverov, ktoré sú nevyhnutné pri každoročne najväčšom dátovom prenose cez internet na Slovensku, každoročne len pri športových udalostiach vysielaných prostredníctvom webu stv.sk. Je to hlavne zbytočné, pretože byť laikom a radšej do práce iných kopnúť ako o ňu prejaviť čo i len minimálny seriózny záujem je vlastne také ... ľudské.
Nebudem vás žiadať, aby ste ocenili to všetko, čo pre projekt hokej.stv.sk robíme, chcem vás len poprosiť, aby ste boli laikmi so záujmom o pravdivé a správne informácie.
Takže len úplne v krátkosti: Projekt hokej.stv.sk existuje už niekoľko rokov predovšetkým vďaka iniciatíve a nadšeniu FatChilli a niekoľkých málo šikovných ľudí, ktorých RTVS dokáže na tento projekt aspoň parciálne uvoľniť. Projekt hokej.stv.sk je vytváraný bez nároku na akúkoľvek finančnú odplatu (skrátka nie je budget) a všetky služby, ktoré nemá FatChilli ako poskytnúť/zaplatiť, sú poskytované výmenou za reklamu. FatChilli sa nehanbí za svoju prácu na tomto projekte, ani za chyby a nedostatky, ktoré každoročnou zložitou organizáciou, transferom serverov zo zahraničia, ich netriviálnou konfiguráciou a ladením vznikajú. Sme hrdí, že dokážeme takýto projekt zorganizovať a poskytnúť každý deň desaťtisícom fanúšikov hokeja miesto, kde nájdu aktuálne spravodajstvo (aj keď výmenou za servery iba sprostredkované), kompletný prehľad zápasov, výsledkové tabuľky a živé komentáre k zápasom s prepojením na Facebook stránku (aj keď vytvorenú až v tomto roku) a hlavne živé prenosy všetkých "na obraz" vysielaných zápasov s návštevnosťou a v dátovej záťaži, ktorá nemá na Slovensku obdobu (aj keď v úvode šampionátu s nedostatkami).
Ostáva mi dúfať, že si našu reklamu (na môj vkus trochu príliš vkusnú a málo agresívnu) všimnú ľudia, ktorí vedia posúdiť rozdiel medzi pozadím webov Českej televízie a RTVS aj na základe informácií hlbších, ako je prirodzene ľudské "ľaľa, aké to majú oni super" a kvalitu webového projektu aj na základe informácií o čase, cene a rozsahu použitých technológií. Presne takých totiž hľadáme do tímu ;)
J.
O svatém Mamertu zima
je po čmertu.Jednotka a Dvojka valcujú hokejom a nad 20 % ;spolu 21.04 %.
Markíza horšie.
TV Doma lepšie.
JOJ opäť veľmi zle ,JOJ PLUS horšie.
TA 3 horšie.Jednotka - 14.30 % ;
Dvojka - 6.74 % ;
Markíza - 22.57 % ;
TV DOMA - 7.31 % ;
TV JOJ – 17.56 % ;
JOJ PLUS- 4.25 % ;
TA 3 - 1.54 %

14. 5. 2012

Andrej !!!

Andrej !!!


Sledovanosť hlavnej spravodajskej relácie Slovenskej televízie Správy STV sa za ostatných šesť dní drží nad psychologickou hranicou 10 % (podiel na trhu v cieľovej skupine 12+). Divácky zásah sa počas niektorých dní blíži k hranici 180-tisíc divákov.
„Dáta sledovanosti prezrádzajú, že sa znížila závislosť výkonu Správ STV od nábehového formátu. Ešte nedávno Správy dosahovali približne 50 % výkonu predchádzajúceho programu a táto závislosť bola veľmi silná. Čoraz častejšie sa však stáva, že Správy si udržia podiel nad 10 % aj v prípade, ak nábehový formát nemá 18-19 %, ale výrazne menej. Napríklad v sobotu mala nábehová relácia Nebíčko v papuľke 11,2 % a Správy STV si s 10,1 % udržali podiel na dvojcifernej úrovni. Podobných prípadov nájdeme v ostatnom období viac. Je to dobrý signál, len treba kontinuálne pracovať na obsahových aj vizuálnych zmenách,“ povedal programový riaditeľ RTVS Andrej Miklánek.
Hlavná spravodajská relácia Slovenskej televízie Správy STV zaznamenala výrazný nárast sledovanosti po presune vysielacieho času na 19-tu hodinu (v januári 2012). V časovom slote 19:00 – 19:40 došlo k skokovému nárastu sledovanosti o takmer 80%. Všetky dáta sú uvádzané v cieľovej skupine 12+Správy STV / 7.-13.5. Jednotka 144 tisíc divákov , Rtg - 3.06 % , Shr -  9.81%

RVR NEWS

RVR NEWSRada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) dnes vypočula celkom 13 spoločností, ktoré sa prihlásili do jarného výberového konania o terestriálne frekvencie na rozhlasové vysielanie. V trinástke uchádzačov o 49 frekvencií, ktorí predložili projekty, je osem súčasných držiteľov licencií – Radio, a.s., Bratislava, Rádio VIVA, a.s., Bratislava, EUROPA 2, a.s., Bratislava, Best FM Media, spol. s r.o., Bratislava, TAM ART PRODUCTIONS, s.r.o, Bratislava, GES Slovakia, s.r.o., Bratislava, RADIO ROCK, s.r.o., Nitra, DRV s.r.o., Košice, a päť nových žiadateľov - CORPORATE LEGAL, s.r.o., Bratislava, Radio Play, s.r.o., Bratislava, VIVA PRODUCTIONS HOUSE, s.r.o., Bratislava, ASISTENT CONSULTING COMPANY, s.r.o., a LOUD, s.r.o., Bratislava.


Dvakrát ročne vyhlasuje RVR výberové konania na obsadenie frekvencií pre terestriálne vysielanie. Dnešné výberové konanie vyhlásila Rada 26. marca a jeho súčasťou je aj verejné vypočutie žiadateľov o nové rozhlasové licencie či súčasných vysielateľov, ktorí chcú svoje frekvencie rozšíriť, prípadne predĺžiť termín platnosti licencie.


V zozname 49 vypísaných frekvencií je najväčší záujem o frekvenciu v lokalite Žilina 94,5 MHz – uchádza sa o ňu šesť záujemcov (EUROPA 2, Best FM Media, TAM ART PRODUCTIONS, ASISTENT CONSULTING COMPANY, GES Slovakia a RADIO ROCK). Štyria uchádzači (Rádio VIVA, CORPORATE LEGAL, Radio Play a VIVA PRODUCTIONS HOUSE) majú záujem o 27 frekvencií, na ktorých v súčasnej dobe vysiela Rádio VIVA. O 17 frekvencií, na ktorých dnes vysiela FUN Rádio, sa uchádza súčasný držiteľ licencie Radio, a.s., na ostatné frekvencie sa prihlásil vždy iba jeden uchádzač. Rada o nových, resp. staronových držiteľoch rozhodne v utorok (15.5.) na neverejnom zasadnutí.


Zákon č. 308/2000 Z.z. o vysielaní a retransmisii uvádza v ustanovení o predĺžení licencie povinnosť predložiť žiadosť najneskôr 19 mesiacov pred zánikom svojej licencie, pričom jej platnosť možno predĺžiť iba raz. Z tohto dôvodu Rádio, a.s., (držiteľ licencie pre FUN Rádio) bolo povinné ísť do výberového konania o svoje pridelené frekvencie. Rovnaká zákonná povinnosť vyplynula aj pre Rádio VIVA a.s., o tieto frekvencie však prejavili záujem okrem súčasného vysielateľa traja ďalší žiadatelia, medzi nimi aj VIVA PRODUCTIONS HOUSE, dnešná servisná spoločnosť, ktorá zabezpečuje vysielanie Rádia VIVA.


„Snažíme sa vysielať to, čo poslucháči chcú, z predných komerčných rádií hráme najviac domácej tvorby, dlhodobo sa venujeme webovej stránke rádia, ktorou doplňujeme vysielanie, kombináciu rádia a webu považujeme za jeden z mála spôsobov činnosti rádia do budúcnosti,“ uviedli pri vypočutí zástupcovia FUN Rádia. „V každom prípade situácia sa bude meniť s požiadavkami trhu, tie sú neustále, tie sú z roka na rok, minulý rok žiaľ vychádzalo, že poslucháči rádií vo všeobecnosti nemajú až taký záujem o slovenskú hudbu, predtým to tak bolo. Teraz musím povedať – chvalabohu – je ten záujem opäť a podľa toho, čo poslucháči budú chcieť, tak to bude treba meniť, už nie je čas na vychovávanie poslucháča, tak ako tomu bolo na začiatku pri vznikaní súkromných rádií v 90. rokoch, už je to naopak,“ uviedol pre TASR generálny riaditeľ FUN Rádia Patrik Ziman.


„V súčasnosti VIVA PRODUCTIONS HOUSE zabezpečuje komplet prevádzku programovej služby a zároveň aj agentúrnu činnosť, v prípade znovuudelenia licencie v intenciách, ako sú poslucháči zvyknutí, to znamená so svojou typickou cieľovou skupinou, zvukovým a hudobným prejavom bude pokračovať ďalej, s ambíciami zlepšiť veci, ktoré sa nám doteraz nepodarili, a naďalej zlepšovať jej úroveň,“ povedal pre TASR Robert Bartoš, štatutár VIVA PRODUCTIONS HOUSE.


Copyright © TASR 2012

Úspešná Novinárska kvapka krvi

Úspešná

Novinárska kvapka krviPrvá syndikátna Novinárska kvapka krvi, ktorá bola v stredu 9.mája 2012, sa podarila.
Do Domu novinárov prišlo 35 darcov, väčšinou novinárov alebo študentov žurnalistiky. Národná transfúzna služba vyjadrila vôľu pokračovať v organizácii tejto akcie, ďalšie darovanie krvi bude pravdepodobne na jeseň.
Novinársku kvapku krvi organizoval Klub mladých novinárov SSN.

Treba sa zabezpečiť

Treba sa zabezpečiťRozhlas a televízia Slovenska (RTVS) v piatok zverejnil predbežné oznámenie o verejnom obstarávaní techniky v odhadovanej hodnote 33,1 milióna eur. Hlavným zámerom verejnoprávneho média je obnova hardvéru so softvérom a jeho príprava na úplnú digitalizáciu výroby. Súčasťou verejnej súťaže by malo byť aj doplnenie, modernizácia a zjednocovanie počítačov, serverov a úložných dátových priestorov verejnoprávneho rozhlasu a televízie.
Spôsob financovania zákazky sa vo vestníku nespresňuje, tieto peniaze však nebudú z eurofondov. Suma 33,1 milióna eur, čo je takmer 1 miliarda niekdajších slovenských korún, predstavuje zhruba tretinu z ročného rozpočtu média, ktoré je financované hlavne z takzvaných koncesionárskych poplatkov. V prípade, že sa nájde obstrávateľ, RTVS s ním plánuje uzavrieť rámcovú zmluvu na štyri roky. Keďže ide o rámcový dokument, jeho plnenie bude závisieť aj od toho, či na to telerozhlas bude mať peniaze.
Verejnoprávne médium len minulý mesiac zverejnilo oznámenie o verejnom obstarávaní na rekonštrukciu televíznych štúdií a rozšírenie komplexu HDTrakt. Hodnota tohto projektu sa predpokladá na úrovni 4,9 milióna eur, pričom by mal byť financovaný z vlastných financií telerozhlasu. RTVS počíta aj s rekonštrukciou priestorov v Mlynskej doline, ktorá by umožnila presťahovať zamestnancov z výškovej budovy do ďalších priľahlých priestorov. V platnosti pritom ostáva aj výzva na predkladanie ponúk na prenájom priestorov pre mediálny komplex rozhlasu a televízie.

Copyright © TASR 2012