Autori  a  interpreti  sa môžu  do konca  júla  zapojiť  do  jedinečnej  pesničkovej  súťaže Košický zlatý poklad. Jej jubilejný 35. ročník vyhlásilo košické štúdio RTVS v stredu 1. mája. Finálový koncert sa uskutoční 16. novembra.
Na prvých troch finalistov čakajú opäť atraktívne finančné ceny. Absolútny víťaz nahrá svoju skladbu v nahrávacom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave. „Košicky zlatý poklad - ako pôvodná autorská súťaž - je výnimočným projektom, ktorý dnes na Slovensku nemá konkurenciu. V aktuálnom ročníku chceme výraznejšie posilniť jej značku v povedomí verejnosti. Plánujeme opäť pripraviť záznam z odovzdávania cien a v talóne máme aj ďalšie prekvapenia," priblížil výkonný riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala.
Autori a interpreti, ktorí sa chcú do súťaže zapojiť, môžu zaslať svoje vlastné, po slovensky spievané, v rádiách a televíziách doposiaľ nezverejnené skladby na adresu: Rozhlas a televízia Slovenska, Rastislavova 13, 043 07 Košice, heslo KZP. Výberová komisia vyberie dve skupiny postupujúcich piesní. Šesť z nich sa dostane priamo do finále. V druhej skupine ich bude najviac dvadsať. Tie budú prostredníctvom SMS hlasovania poslucháčov Rádia Slovensko v semifinálovom kole súťažiť o postup do finále.
„Táto súťaž ponúka nielen skvelú príležitosť dať o sebe vedieť a odštartovať úspešnú hudobnú kariéru, ale aj možnosť posunúť súťažné piesne do hudobných playlistov Slovenského rozhlasu. Tento benefit je pre všetkých, ktorí produkujú vlastnú tvorbu mimoriadne atraktívny. Na všetky súťažné piesne sa veľmi tešíme," prezradil v mene organizačného výboru riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy.
Najdlhšie existujúca pesničková súťaž na Slovensku vznikla v roku 1980 na podnet hudobnej redakcie Československého rozhlasu v Košiciach. Jej úlohou je ponúkať priestor na prezentáciu a propagáciu pôvodnej slovenskej populárnej hudby. Na finálových koncertoch uplynulých ročníkov zaznelo dokopy 373 finálových súťažných piesní. K najznámejším interpretom, ktorí no Košickom zlatom poklade odštartovali svoju kariéru, patria Peter Nagy, Beáta Dubasová, No Name, Nocadeň, Marián Čekovský, Peter Cmorik, Iconito či Tomáš Buranovský.