Reklamná pauza, môžete sa...
4. 5. 2019
MEDIA NEWS
MEDIA NEWS
Ruské úrady urobili domovú prehliadku u rodičov a príbuzných autora blogov o politickej situácii v Rusku, ktoré sa od roku 2013 objavovali na stránke StalinGulag na sociálnych sieťach Twitter a Telegram. Jeho príspevky odoberá 1,3 milióna ľudí.
Pod tlakom, ktorý vyvinula polícia voči príbuzným, bol autor týchto blogov nútený potvrdiť svoju identitu. Urobil tak v rozhovore pre ruskú redakciu britskej spravodajskej spoločnosti BBC.
Alexandr Gorbunov pre BBC uviedol, že koncom apríla ruská polícia urobila prehliadky v bytoch jeho príbuzných v dagestanskej Machačkale aj v Moskve. Polícia ich - podľa Gorbunova - zdôvodňovala tým, že sa údajne prostredníctvom telefonátov vyhrážal nastražením a odpálením výbušnín na rôznych miestach v Moskve.
Ako informoval denník Novaja gazeta, dagestanské ministerstvo vnútra spočiatku odmietlo tvrdenia o prehliadkach v domoch Gorbunovových príbuzných, neskôr záležitosť odmietlo komentovať.
Gorbunov pre BBC uviedol, že blogy nezačal písať ako vopred premyslený projekt.
"Všetko to bola náhoda. Sú situácie, keď je jednoducho nemožné mlčať, keď je nemožné nehovoriť, keď sa dejú šialené veci," vysvetlil.
V rozhovore pre BBC potvrdil, že trpí spinálnou svalovou atrofiou a pohybuje sa len pomocou invalidného vozíka, kvôli čomu bol nútený presťahovať sa z Machačkaly do Moskvy, kde pracuje ako obchodník s cennými papiermi.
Dodal, že po tom, ako investigatívny portál RBK zverejnil jeho identitu ako predpokladaného autora blogov pre StalinGulag, vzdal sa myšlienky vytvoriť svoj vlastný investičný fond. Citoval pritom svojich priateľov, podľa ktorých by mu nedôveroval už žiadny známy investor.
"V našej krajine, ak človek povie niečo zlé, potom sa okamžite stane cudzím agentom, agentom amerického ministerstva zahraničných vecí, alebo špiónom," vysvetlil Gorbunov.
Facebook zablokoval na svojich stránkach v USA viacero účtov príslušníkov krajnej pravice. Informoval o tom v piatok webový portál rakúskej stanice ORF.
Opatrenia sa týkajú šíriteľa konšpiračných teórií Alexa Jonesa, krajne pravicového blogera Mila Yiannopoulosa a šéfa radikálnej politickej organizácie Islamský národ (NOI) Louisa Farrakhana za jeho antisemitské vyjadrenia, uvádza sa v stanovisku sociálnej siete Facebook.
Jones vlastní internetovú stránku Infowars, ktorá rozširuje falošné správy. V minulosti Jones napríklad hlásal, že americká vláda sa podieľala na teroristických útokoch na dvojičky z 11. septembra 2001 v New Yorku.
Takisto tvrdil, že masakru z roku 2012 na základnej škole Sandy Hook v meste Newtown v štáte Connecticut zinscenovali herci. Mladý útočník Adam Lanza tam vtedy zabil 27 ľudí vrátane 20 detí. Pred útokom zastrelil i svoju matku a po čine spáchal samovraždu.
Facebook už zablokoval Jonesov účet a momentálne preveruje aj jeho profil na instagrame. V poslednej dobe najväčšia sociálna sieť Facebook čelí rastúcemu tlaku, aby dôslednejšie zakročil voči nenávistným a diskriminačným komentárom.
Rok 2018 bol celosvetovo najhorším rokom z pohľadu násilia páchaného na novinároch. O to dôležitejšie je poukázať na to, že slobodné médiá sú základným kameňom demokracie, dôležitým nástrojom udržania slobodnej, férovej a otvorenej spoločnosti. Vo vyhlásení k piatkovému Svetovému dňu slobody tlače (World Press Freedom Day) to v spoločnom vyhlásení uviedlo Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a Veľvyslanectvo Kanady.
Ambasády poukazujú na fakt, že len 13 percent svetovej populácie má prístup k slobodnej tlači. "Slobodné médiá pritom pomáhajú chrániť ľudské práva a dozerajú na to, aby mocní tohto sveta niesli zodpovednosť za svoje činy,“ upozornili predstavitelia zahraničných zastupiteľstiev na Slovensku. "Našou víziou je, aby mali novinári všade na svete bezpečnejšie prostredie pre svoju prácu," dodali.
Prispieť má k tomu i iniciatíva Spojeného kráľovstva a Kanady, ktoré v júli 2019 organizujú v Londýne prvú globálnu konferenciu za slobodu médií. "Toto podujatie spojí viac ako tisíc hostí, vrátane ministrov zahraničia, diplomatickej komunity, medzinárodných agentúr, novinárov, občianskej spoločnosti a akademikov,“ informovali ambasády. Cieľom konferencie je preskúmať výzvy, ktorým médiá čelia, a spôsoby, ako pre novinárov vytvoriť bezpečnejšie prostredie. "Je dôležité, aby sme konali teraz. Bez slobodných médií zostávame všetci v temnote,“ zdôraznili predstavitelia oboch ambasád.
Tretí májový deň vyhlásila za Svetový deň slobody tlače v roku 1991 Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO). Tento deň pripomína základné princípy slobody tlače, taktiež slúži ako príležitosť informovať verejnosť o porušovaní práv na slobodu prejavu a ako pripomienka uväznenia alebo smrti mnohých novinárov, ktorí prinášajú ľudom každodenné informácie o dianí vo svete.
Copyright © TASR 2019
Austrálska herečka Nicole Kidman si zahrá v seriálovej adaptácii románu Nine Perfect Strangers (2018) od Liane Moriarty. Pod projekt streamovacej služby Hulu, ktorý by mal mať premiéru koncom roku 2020, sa podpíše aj ako výkonná producentka. Námet spracujú David E. Kelley a John Henry Butterworth. Na seriáli sa bude podieľať aj spomínaná Moriarty.
Dej Nine Perfect Strangers sa odohráva v luxusnom zdravotnom a wellness stredisku, do ktorého príde deväť vystresovaných ľudí z mesta s cieľom dostať sa na cestu za lepším životom. Počas ich 10-dňového pobytu ich sleduje šéfka strediska Masha (Kidman), ktorej úlohou je oživiť ich unavené mysle a telá. Situácia sa však vymkne spod kontroly.
Pre Kidman je to už druhá adaptácia diela od Moriarty, v ktorej sa predstaví. Diváci a diváčky ju môžu vidieť aj v seriáli Veľké malé klamstvá (2017), ktorého druhú sezónu by na budúci mesiac mala ponúknuť televízia HBO. Rodáčka z havajského Honolulu za výkon v spomínanom seriáli získala cenu Primetime Emmy pre najlepšiu herečku v hlavnej úlohe limitovanej série alebo televízneho filmu
Nicole Mary Kidman sa do povedomia verejnosti dostala v roku 1989 trilerom Úplné bezvetrie. V 90. rokoch účinkovala v snímkach ako Dni hromu (1990), Navždy a ďaleko (1992), V moci posadnutosti (1993), Batman navždy (1995), Peacemaker (1997), Praktická mágia (1998) či Eyes Wide Shut - Spaľujúca vášeň (1999). Za výkon v muzikáli Moulin Rouge (2001) ju v roku 2002 nominovali na Oscara, o rok neskôr si sošku odniesla za stvárnenie spisovateľky Virginie Woolf vo filme Hodiny (2002). Po tretí raz ju nominovali v roku 2011 za drámu Králičia nora (2010) a štvrtú nomináciu si vyslúžila v roku 2017 vedľajšou rolou v snímke Lion (2016). Na konte má tiež štyri Zlaté glóbusy a desiatky ďalších cien. Je známa aj zo snímok Tí druhí (2001), Návrat do Cold Mountain (2003), Ľudská škvrna (2003), Stepfordské paničky (2004), Tlmočníčka (2005), Moja krásna čarodejnica (2005), Invázia (2007), Nine (2009), Skús ma rozosmiať (2011), Reportér (2012), Stokerovci (2013), Koľaje osudu (2013), Skôr než zaspím (2014), Grace: Kňažná z Monaka (2014), Tajomstvo ich očí (2015), Kráľovná púšte (2015), Zabitie posvätného jeleňa (2017), Oklamaný (2017), Boy Erased (2018), Ničiteľka (2018), Aquaman (2018) či televízneho filmu Hemingway a Gellhornová (2012).
©2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
3. 5. 2019
Výzva k poslancům a poslankyním Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
Výzva k poslancům a poslankyním Poslanecké
sněmovny Parlamentu České republiky
Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu považuje působení veřejnoprávních médií a České tiskové kanceláře za klíčové pro demokratické fungování naší společnosti. Při příležitosti Světového dne svobody tisku, který se z rozhodnutí Organizace spojených národů slaví vždy 3. května, se obracíme na poslance a poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky s touto výzvou týkající se voleb do mediálních rad, tedy do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Rady České televize, Rady Českého rozhlasu a Rady České tiskové kanceláře.
Jsme přesvědčeni, že členy těchto rad by měly být respektované osobnosti mající především morální a profesionální předpoklady pro to, aby mohly nést zodpovědnost za kvalitu a nestrannost veřejnoprávních médií. Stále častěji se bohužel stává, že jsou do rad zvoleny i osoby, které jedno, druhé nebo žádné z obou kritérií nesplňují, což se negativně projevuje při jednání a rozhodování rad. Média jsou pak ovlivňována nekvalifikovanými diskusemi i pokusy o neprofesionální zásahy do jejich činnosti a personálního obsazení.
Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu vznikl v letošním roce jako sekce renomované zahraniční organizace (International Press Institute), která se zabývá sledováním svobody slova po celém světě. Členy IPI jsou přední novináři a představitelé médií z celého světa. Našim cílem není jen se vyjadřovat k situacím, kdy je svoboda slova ohrožena, ale především se snažit, aby k nim vůbec nedocházelo. Touto snahou je proto vedena výzva, se kterou se na vás obracíme.
Zneklidňuje nás nízký zájem některých z vás o personální složení rad, projevující se například neúčastí členů a členek volebního výboru na zasedáních, kde se vybírají kandidáti, nebo při samotném hlasování ve sněmovně. V minulosti jsme se také při obhajobě kandidátů setkali s tím, že ti, co pro ně hlasovali, tvrdili, že úplně neznali minulost jednotlivých kandidátů atp. Vyzýváme vás, abyste se aktivně zapojili do voleb členů rad. Nabízíme pomoc při výběru kandidátů. Jsme připraveni kterémukoliv poslanci nebo klubu navrhnout kandidáty na místa do rad nebo posoudit návrhy, které mají k dispozici.
Před třiceti lety v naší zemi padl totalitní režim. Jedním z nejčastějších hesel demonstrantů na všech shromážděních v roce 1989 byla ta, která volala po svobodných médiích. Vyzýváme vás, abyste využili svého vlivu k ochraně českých médií a nenechali je poškozovat tím, že v mediálních radách převáží nekvalifikované a partikulární zájmy nad profesionalitou a svobodou slova.
V Praze 2. května 2019
RTVS NEWS. Božie domy s Vandalom
RTVS NEWS
Božie domy s Vandalom
V pokračovaní dokumentárnej série Božie domy s Vandalom predstaví RTVS divákom sakrálne pamiatky, ktorých význam v histórii bol veľký, medzi verejnosťou však nie sú veľmi známe. V prvej časti s moderátorom a hudobníkom Pištom Vandalom navštívime aj Šamorín, Diakovce, Hamuliakovo či Malú Maču. Dvanásťdielna séria odštartuje v sobotu 4. mája o 8:55 na Dvojke.
„Pre mňa osobne bolo natáčanie oboch sérií niečo ako splnený sen,“ prezradil Štefan „Vandal“ Chrappa, moderátor relácie, a dodal: „Fascinujú ma opustené kostoly uprostred lúk. Človek sa pýta, ako sa tam vzali. Keď potom pátrate, zisťujete, že kedysi pri nich bola osada, ktorú spustošili Turci či Tatári a život sa na tie miesta už nikdy nevrátil. Zostal iba kostol.“
Slovensko, malá krajina v srdci Európy, bolo počas svojej histórie vždy priesečníkom kultúr - stretávali sa tu vplyvy západu s východnými tradíciami, narážali na seba myšlienkové prúdy, prechádzali ním migračné prúdy z juhu na sever či naopak. To všetko našlo odraz v stavbe sakrálnych stavieb. Na Slovensku sa nachádza množstvo úchvatných kostolov, kaplniek, kláštorov. Práve v nich sa zrkadlí bohatstvo, stagnácia či schudobnenie mesta, kraja či regiónu. V druhej sérii dokumentárneho cyklu diváci budú môcť prostredníctvom RTVS navštíviť mnoho miest, medzi nimi napríklad aj Banskú Štiavnicu, Pukanec, Spišské Vlachy, Ochtinú a mnoho ďalších.
„Všetkých pozývam nielen sledovať dokumenty v televízii, ale vybrať sa fyzicky na tie miesta. Každý jeden človek si niečo odnesie,“ pozýva divákov Pišta Vandal nielen ku televíznym obrazovkám.
Božie domy s Vandalom sú súčasťou turisticko-cestovateľského bloku, ktorý premiérovo uvádza Dvojka vždy v sobotu predpoludním s pravidelnou reprízou v nedeľu ráno. Popri pôvodných dokumentárnych sériách ho tvoria magazíny Televíkend, Extrémne v horách a relácia Cyklopotulky, resp. Bežkopotulky.
Vražda novinára Jána Kuciaka
Vražda novinára Jána Kuciaka
Obhajca obvineného a aj obžalovaného podnikateľa Mariana K. Marek Para podal vo štvrtok (2. 5.) na Generálnej prokuratúre (GP) SR mimoriadny opravný prostriedok voči rozhodnutiu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) SR, ktorý nedávno zamietol sťažnosť podnikateľa vo veci obvinenia v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. TASR o tom v piatok informoval obhajca Para.
ÚŠP zamietol 15. apríla sťažnosť podnikateľa Mariana K. a jeho obhajcu voči obvineniu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Následne (25. 4.) bolo uznesenie doručené obhajcovi a deň predtým aj podnikateľovi do väzenia v Leopoldove. O mimoriadnom opravnom prostriedku by mal v budúcnosti rozhodovať generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
"Včera som podal mimoriadny opravný prostriedok na GP SR, podľa paragrafu 363 Trestného poriadku, z dôvodu, že iba jeden deň po zamietnutí mojej sťažnosti proti vzneseniu obvinenia mi vyšetrovateľ v danej veci oznámil, že už môžem nahliadnuť do spisu, nakoľko moja sťažnosť voči obvineniu bola zamietnutá," zdôraznil ďalej pre TASR advokát Para.
"Je teda zrejmé že neumožnenie študovať spis obhajobe sledovalo len jeden cieľ - a to znemožnenie efektívne odôvodniť sťažnosť voči obvineniu," domnieva sa Para. Podľa dozorového prokurátora ÚŠP, ako pripomenul Para, pritom odpadla prekážka nemožnosti nahliadnuť do spisu už 3. apríla. Avšak ani napriek tomu vyšetrovateľ obhajcovi, podľa jeho vyjadrenia, pred rozhodnutím o sťažnosti neumožnil spis študovať. Vznesenie obvinenia je podľa jeho slov celkom zrejme nezákonné, účelové a bez dôkazov.
"Návrh obvineného M. K., podaný prostredníctvom jeho obhajcu na zrušenie uznesenia vyšetrovateľa o vznesení obvinenia z 8. marca tohto roku v trestnej veci úkladnej vraždy, bol na GP SR zaevidovaný 2. mája. Bude vybavený zákonným spôsobom," uviedla v piatok pre TASR hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Podnikateľa Mariana K. nedávno obvinili z objednávky vraždy investigatívneho novinára Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica. Kuciakovu likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal Para na ÚŠP sťažnosť. Koncom marca Mariana K. spolu s ďalším z obvinených v prípade vraždy Kuciaka Tomáša Sz. obvinili aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.
Senát Najvyššieho súdu (NS) SR 16. apríla zase zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý zamietol rozšírenie väzby Mariana K. o tzv. útekovú väzbu. Sťažnosť podnikateľa voči rozšíreniu väzby zamietol ako nedôvodnú. Marian K. je momentálne väzobne stíhaný pre kauzu tzv. televíznych zmeniek. Obžaloba na Mariana K. a bývalého riaditeľa televízie Markíza a exministra hospodárstva Pavla R. už bola zo strany ÚŠP medzičasom podaná na ŠTS. Mal by sa ňou zaoberať v budúcnosti senát tohto súdu - pracovisko Banská Bystrica.
ŠTS začiatkom apríla rozhodol, že Marian k. ostáva v sprísnenej, tzv. kolúznej väzbe. Sťažnosť voči rozhodnutiu súdu vtedy podal dozorový prokurátor ÚŠP Ján Šanta, ako aj Para.
Marian K. bol postupne vo väzbe v Bratislave, Leopoldove, Banskej Bystrici a napokon zase v Leopoldove. Od leta minulého roka sa neúspešne snažil dva razy dostať z väzby na slobodu, čo zamietol prvostupňový súd - ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, ako aj odvolací NS SR.
V spomínanej kauze zmeniek podala trestné oznámenie na Pavla R. a Mariana K. TV Markíza za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.
Copyright © TASR 2019
SLOVAK MEDIA NEWS
SLOVAK MEDIA NEWS
Portál poukazuje na fakt, že kým priemerná mzda v oblasti žurnalistiky, polygrafiky a médií je 952 eur, zatiaľ čo v ostatných odvetviach sa pohybuje na úrovni 1111 eur, záujem o pozíciu v médiách vysoko prevyšuje interes o iné ponuky. "Podľa vývoja v prvých štyroch mesiacoch je priemerný počet reakcií na ponuku uverejnenú na našom portáli 16, na ponúkanú pozíciu v médiách sa však v priemere hlási 32 záujemcov, pričom tento záujem kontinuálne stúpa z roka na rok," informovala PR manažérka spoločnosti Nikola Richterová.
Poukázala i na to, že tak, ako sa konštantne zvyšuje záujem, narastá i počet samotných ponúk, na ktoré môžu potenciálni zamestnanci reagovať. "V roku 2017 sme inzerovali 1012 ponúk z médií na Slovensku, v roku 2018 to bolo 1253, za prvé štyri mesiaca tohto roka ich počet narástol na 1269," uviedla Richterová.
Najväčší záujem spomedzi ponúk v médiách je o pozíciu korektora. „Na jednu ponuku je v priemere 85 uchádzačov," upozornila Richterová. „Na post novinára je priemerne 43, editora 39 a redaktora 38 reakcií," doplnila. O niečo menší záujem pútajú ponúkané posty grafika a kameramana.
Copyright © TASR 2019
VÝROKY TÝŽDŇA
„Preto som ustúpil z odvodu pre obchodné reťazce, aby som sa mohol v duchu smiať, že ceny potravín neklesnú, aj keď tu odvod nebude.“
Andrej Danko
„Máme za sebou komunálne voľby, neznámi ľudia sú primátormi, máme prezidentské voľby, ja si chcem zachovať úctu, ale sa stávajú neštandardné veci,“
Andrej Danko
„Už odmietam počúvať, že nie sú financie na rekreačné poukazy. Vždy je človek zo svojej podstaty nespokojný, hundroši a ľudia, ktorí vedia povedať, že je všetko zlé, tých máme veľa. Ja si už nedám kaziť svoj život takým myslením,“
Andrej Danko
„ Novinári sa na tlačových besedách pýtajú aj otázky, ktoré nesúvisia s témou tlačovej besedy. Problém je ten, že sa témy miešajú, potom sa vytvára neistota.”
Karol Farkašovský
"Mám pochopenie pre ľudí, ako je pán Dostál. Práve preto ho ubezpečujem, že sa nemusí hanbiť a vyzývam ho, aby prišiel v ženskom oblečení aj na rokovanie NR SR."
Andrej Danko
"Mám pochopenie pre ľudí, ako je pán Dostál. Práve preto ho ubezpečujem, že sa nemusí hanbiť a vyzývam ho, aby prišiel v ženskom oblečení aj na rokovanie NR SR."
Andrej Danko
Zomrel Peter Mayhew
Zomrel Peter Mayhew
Vo veku 74 rokov zomrel americký herec Peter Mayhew, známy ako predstaviteľ obra Chewbaccu z filmovej ságy Star Wars (Hviezdne vojny). Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Mayhewovej rodiny.
Mayhew zomrel v utorok doma v Texase v kruhu svojich blízkych, uvádza vo vyhlásení hercovej rodiny. "Peter bol človek, ktorý stál za maskou Chewbaccu v pôvodnej trilógii Star Wars..., ako aj v Star Wars: Sila sa prebúdza," uvádza sa ďalej vo vyhlásení zverejnenom na Twitteri.
Mayhewa, ktorý sa narodil v roku 1944 v Londýne, objavil americký režisér George Lucas pri obsadzovaní filmu Hviezdne vojny (1977) v jednej z londýnskych nemocníc, kde neskorší predstaviteľ Wookieho Chewbaccu pracoval ako ošetrovateľ na oddelení rádiológie. Svojou výškou 218 centimetrov Mayhew presne zodpovedal Lucasovým predstavám o postave Chewbaccu, urasteného humanoida z planéty Kashyyyk.
Chewbaccu si Mayhew zahral aj v ďalších dvoch pokračovaniach pôvodnej trilógie Impérium vracia úder (1980) a Návrat Jediho (1983). V roku 2005 nasledovala Pomsta Sithov a v roku 2015 Sila sa prebúdza.
Okrem hviezdnych vojen sa Mayhew objavil aj v horore britského režiséra Normana Warrena Terror (1978) a je autorom dvoch kníh pre deti a mládež (Growing Up Giant a My Favorite Giant).
Copyright © TASR 2019
Svetový deň slobody tlače
Svetový deň slobody tlače
Sloboda tlače predstavuje základný kameň demokratických spoločností. Každý štát, každý národ silnie vďaka informáciám, diskusiám a konfrontácii rozličných názorov. V čase, keď sa rozširujú prejavy podkopávajúce dôveru v médiá a v novinársku prácu a ich legitimitu, je mimoriadne dôležité zaručiť slobodu názorov prostredníctvom slobodnej výmeny myšlienok a informácií založených na overených faktoch. V posolstve k Svetovému dňu slobody tlače, ktorý pripadá na 3. mája, to povedala generálna riaditeľka Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Audrey Azoulayová.
"Médiá za demokraciu: žurnalistika a voľby v čase dezinformácií" - taká je hlavná téma osláv 26. ročníka Svetového dňa slobody tlače sa v roku 2019. Tohtoročné oslavy Svetového dňa slobody tlače pripravili UNESCO a Africká únia (AÚ) a miestom osláv sa stala metropola Etiópie a sídlo AÚ Addis Abeba.
V nej sa v dňoch 1.-3. v mája uskutoční hlavné podujatie - medzinárodná konferencia na hlavnú tému, do ktorej je zahrnutá aj problematika súčasných výziev. Ako ďalej uviedlo UNESCO, sem patria aj výzvy ako konfrontácie, ktorým sú vystavené médiá počas volieb, ale aj potenciál médií pri podpore mierového procesu či zmierenia. Popri medzinárodnej konferencii v Addis Abebe sa vo viacerých krajinách sveta uskutočnia rôzne podujatia na tému "Médiá v čase volieb a za demokraciu". Podľa UNESCO myšlienku obrany médií možno podporiť aj prostredníctvom dvoch hashtagov: #PressFreedomDay a #PressFreedom.
V rámci osláv v Addis Abebe Audrey Azoulayová udelí Svetovú cenu slobody tlače UNESCO/Cenu Guillerma Cana. Tradične sa odovzdáva novinárovi, ktorý výrazným spôsobom prispel k obhajobe slobody slova. V tomto roku bola udelená dvom novinárom agentúry Reuters odsúdeným v Mjanmarsku na sedem rokov väzenia.
Pripomenúť základné princípy slobody tlače, hodnotiť jej úroveň, brániť médiá pred útokmi na ich nezávislosť a v neposlednom rade spomenúť si aj na novinárov, ktorí prišli o život pri plnení si svojich povinností - to umožňuje Svetový deň slobody tlače. Tento deň podľa OSN sa má osobitne týkať bezpečnosti novinárov, odstraňovania beztrestnosti za zločiny spáchané proti slobode tlače, ďalej bezpečnosti a otvorenosti internetu ako podmienky pre bezpečnosť na počítačovej sieti.
Valné zhromaždenie OSN 20. decembra 1993 v rezolúcii 48/432 vyhlásilo 3. máj za Svetový deň slobody tlače. Generálna konferencia UNESCO na svojom 26. zhromaždení v roku 1991 schválila Deklaráciu z Windhoeku, ako aj rezolúciu o Podpore slobody tlače vo svete. Generálna konferencia sa potom obrátila na VZ OSN so žiadosťou, aby vyhlásilo 3. máj za Svetový deň slobody tlače. V namíbijskom Windhoeku sa od 29. apríla do 3. mája 1991 konal Seminár pre rozvoj nezávislej pluralistickej africkej tlače spoločne s UNESCO. Účastníci seminára prijali Deklaráciu z Windhoeku.
Copyright © TASR 2019
2. 5. 2019
Novinárska cena 2018
Novinárska cena 2018
Nadácia otvorenej spoločnosti zverejnila výsledky 15. ročníka prestížneho ocenenia Novinárska cena. Víťazi za rok 2018 si prevzali svoje ocenenia v rámci slávnostného večera v priestoroch hlavného partnera súťaže, Slovenskej sporiteľne, v Bratislave.
Nadácia otvorenej spoločnosti zverejnila výsledky 15. ročníka prestížneho ocenenia Novinárska cena. Víťazi za rok 2018 si prevzali svoje ocenenia v rámci slávnostného večera v priestoroch hlavného partnera súťaže, Slovenskej sporiteľne, v Bratislave.
Organizátor súťaže zároveň vyhlásil druhú grantovú výzvu Fondu investigatívnej žurnalistiky (FIŽ), ktorý vznikol v máji 2018 ako iniciatíva Rady súťaže Novinárska cena a je súčasťou projektu Novinárska cena. Jeho poslaním je podporovať prácu investigatívnych novinárov v ich jedinečnej práci s veľmi špecifickým a významným vplyvom na našu spoločnosť a oceňovať a zviditeľňovať výnimočné investigatívne projekty a novinárov.
Do súťaže Novinárska cena sa mohli zapojiť všetci zástupcovia a zástupkyne reprezentujúce celoslovenské printové, elektronické, online či regionálne médiá, ktorí publikovali alebo odvysielali svoj príspevok v roku 2018. Nezávislé poroty zložené z takmer 50 odborníkov a profesionálov z oblasti médií, ako aj ďalších osobností akademického, kultúrneho, spoločenského a neziskového sektora zo Slovenska aj zo zahraničia vybrali víťazky a víťazov v 13 súťažných kategóriách. Súčasťou večera bolo aj odovzdanie šiestich špeciálnych ocenení a udelenie Ceny Fondu investigatívnej žurnalistiky.
Víťazkami a víťazmi Novinárskej ceny za rok 2018 v jednotlivých súťažných kategóriách a držiteľmi a držiteľkami Špeciálnych cien sa stali:
Písaná žurnalistika
Najlepší investigatívny príspevok
Ján Kuciak | Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky | aktuality.sk, Investigace.cz, IRPI, OCCRP
Najlepší rozhovor
Karol Sudor | Kocáb: Generáli z Najvyššieho sovietu po nás tak vrieskali, až som sa ich normálne bál, KGB sa zase vyhrážala | Denník N
Najlepší analytický príspevok
Ivan Haluza | Farmári, neplačte. Konečne podnikajte! | TREND
Najlepšia reportáž
Andrej Bán | Séria príspevkov: Agropodvody na východe | Denník N
Najlepší komentár
Beata Balogová - Autorská strana Beaty Balogovej, Denník SME
Najlepší príspevok uverejnený na blogu
Marek Mach | Prečo mladá Slovenka nemá pravdu o multikulturalizme | Mladí proti fašizmu
Prierezové kategórie
Najlepší regionálny alebo regionálne odvysielaný príspevok
Iveta Vaculová | Beseda s Petrou Balogovou | RTVS - Rádio Regina Východ
František Baláž | Adopcie | Rádio Košice
Najlepší kreslený vtip, komiks, karikatúra
Soňa Ševčíková, Ondrej Ivánek, Miroslav Čevela | Titulky Denníka N | Denník N
Cena za inovatívnu online žurnalistiku
Jakub Tomiš, Katarína Kopčanová | Vražda novinára a protesty Za slušné Slovensko | Instagram Denníka N
Audiovizuálna žurnalistika
Najlepší rozhovor, beseda, diskusia
Oľga Baková, Tomáš Kaminský, Ľubica Stanek, Andrea Horečná, Ondrej Starinský | Silná zostava: Ako zvládnuť inakosť? | RTVS
Najlepšia fotografia
Diana Černáková | Dezignovaný premiér - Robert Fico | Agentúra SITA
Najlepší investigatívny príspevok
Ivan Brada | Reportéri RTVS: Podarení nominanti | RTVS
Najlepšia reportáž
Ladislav Ďurkovič | Reportéri RTVS: Únos vietnamského podnikateľa | RTVS
Špeciálne ceny
Česko-slovenská cena verejnosti
Ján Kuciak | Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky | aktuality.sk, Investigace.cz, IRPI, OCCRP
Cena Zastavme korupciu
Adam Valček, Kočner sa pokúsil zruinovať Unipharmu, nateraz neuspel. Nepriateľské prevzatie Technopolu kočnerovcami prekryl súd, SME
Cena Asociácie vydavateľov tlače
Jakub Filo, Dávid Tvrdoň, Stanislava Ivánková, Lukáš Beňo, Jozef Benko, 25 rokov s denníkom SME, SME
Cena Solutions Journalism
Denisa Gdovinová, Filip Olšovský | Keby sme boli Rómovia, z Británie by sme sa už nevrátili | .týždeň
Cena Global Journalism - Svet medzi riadkami
Jana Čavojská | Zakázané slovo | Plus 7 dní
Cena Fondu Investigatívnej žurnalistiky
Investigatívny tím redakcie Aktuality.sk
Cena otvorenej spoločnosti
Ján Kuciak | Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky | aktuality.sk
Rada súťaže udelila Cenu otvorenej spoločnosti venovanú pamiatke Karola Ježíka - Grand Prix Novinárskej ceny za spoločenský prínos novinárovi Jánovi Kuciakovi. „Rada súťaže ocenila Jána Kuciaka, ktorého práca zmenila Slovensko a svet. Jeho investigatívna novinárska práca v oblasti korupcie a organizovaného zločinu bola kľúčová pre Slovensko a zároveň ohrozujúca pre odporcov slobody, otvorenosti a transparentnosti, ktorí sa rozhodli umlčať tento silný hlas pravdy,“ zdôvodnili rozhodnutie členovia Rady súťaže Novinárska cena.
„Práca novinárov a novinárok pri obrane demokracie a otváraní trinástych komnát našej spoločnosti má hlboký a trvalý zmysel. Tohtoročné jubilejné pätnáste oceňovanie preto venujeme nielen odkazu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale úctu a vďaku vzdávame všetkým novinárom a novinárkam v ich odhodlaní pokračovať vo svojom náročnom poslaní. Myslíme si, že pamiatka Jána Kuciaka si zasluhuje trvalú spomienku. Aj preto práve dnes vyhlasujeme druhú grantovú výzvu Fondu pre investigatívnu žurnalistiku." uviedol Ján Orlovský, správca Nadácie otvorenej spoločnosti.
Odštartoval jubilejný ročník pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad
Odštartoval jubilejný ročník pesničkovej
súťaže Košický zlatý poklad
Autori a interpreti sa môžu do konca júla zapojiť do jedinečnej pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad. Jej jubilejný 35. ročník vyhlásilo košické štúdio RTVS v stredu 1. mája. Finálový koncert sa uskutoční 16. novembra.
Na prvých troch finalistov čakajú opäť atraktívne finančné ceny. Absolútny víťaz nahrá svoju skladbu v nahrávacom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave. „Košicky zlatý poklad - ako pôvodná autorská súťaž - je výnimočným projektom, ktorý dnes na Slovensku nemá konkurenciu. V aktuálnom ročníku chceme výraznejšie posilniť jej značku v povedomí verejnosti. Plánujeme opäť pripraviť záznam z odovzdávania cien a v talóne máme aj ďalšie prekvapenia," priblížil výkonný riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala.
Autori a interpreti, ktorí sa chcú do súťaže zapojiť, môžu zaslať svoje vlastné, po slovensky spievané, v rádiách a televíziách doposiaľ nezverejnené skladby na adresu: Rozhlas a televízia Slovenska, Rastislavova 13, 043 07 Košice, heslo KZP. Výberová komisia vyberie dve skupiny postupujúcich piesní. Šesť z nich sa dostane priamo do finále. V druhej skupine ich bude najviac dvadsať. Tie budú prostredníctvom SMS hlasovania poslucháčov Rádia Slovensko v semifinálovom kole súťažiť o postup do finále.
„Táto súťaž ponúka nielen skvelú príležitosť dať o sebe vedieť a odštartovať úspešnú hudobnú kariéru, ale aj možnosť posunúť súťažné piesne do hudobných playlistov Slovenského rozhlasu. Tento benefit je pre všetkých, ktorí produkujú vlastnú tvorbu mimoriadne atraktívny. Na všetky súťažné piesne sa veľmi tešíme," prezradil v mene organizačného výboru riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy.
Najdlhšie existujúca pesničková súťaž na Slovensku vznikla v roku 1980 na podnet hudobnej redakcie Československého rozhlasu v Košiciach. Jej úlohou je ponúkať priestor na prezentáciu a propagáciu pôvodnej slovenskej populárnej hudby. Na finálových koncertoch uplynulých ročníkov zaznelo dokopy 373 finálových súťažných piesní. K najznámejším interpretom, ktorí no Košickom zlatom poklade odštartovali svoju kariéru, patria Peter Nagy, Beáta Dubasová, No Name, Nocadeň, Marián Čekovský, Peter Cmorik, Iconito či Tomáš Buranovský.
Billboard Music Awards
Billboard Music Awards
Udeľovanie 2019 Billboard Music Awards, ktoré sa konalo v noci v Las Vegas, ovládol kanadský rapper a spevák Drake. Rodák z Toronta si odniesol 12 cien vrátane tých pre top umelca a top interpreta. Stal sa pritom najoceňovanejším interpretom v histórii Billboard Music Awards, keďže si na konto pripísal už 27 trofejí. To je o štyri viac ako má doterajšia rekordmanka Taylor Swift.
Z celkovo 21 nominácií premenila šesť na víťazstvo americká rapperka Cardi B. O dve ceny menej získala kapela Maroon 5 a po tri trofeje vyhrali Ella Mai, Ozuna, Luke Combs a Lauren Daigle. Cenu pre top interpretku získala Ariana Grande a najlepším novým interpretom sa stal Juice WRLD. Medzi duami a skupinami triumfovala k-popová formácia BTS.
Galavečer otvorila Taylor Swift s Brendonom Uriem z kapely Panic! at the Disco, keď počas premiérového vystúpenia plného farieb predstavili ich spoločný singel ME!. Na pódiu sa neskôr predstavili aj Madonna a Maluma so skladbou Medellín či Halsey s BTS a ich spoločným hitom Boy With Luv. Urie a Halsey pritom počas večera vystúpili aj sólovo. Okrem nich si diváci a diváčky mohli užiť vystúpenia Ariany Grande, Ciary, Jonas Brothers, Khalida, dua Dan + Shay s Tori Kelly, Lauren Daigle a Pauly Abdul. Jednou z hviezd večera bola aj Mariah Carey, ktorá si prevzala Billboard Icon Award a predviedla zmes svojich hitov A No No, Always Be My Baby, Emotions, We Belong Together a Hero.
Podujatie, ktoré sa konalo v lasvegaskom MGM Grand Garden Arena, moderovala speváčka Kelly Clarkson. Interpretka počas večera zaspievala pieseň Broken and Beautiful z animovaného filmu UglyDolls (2019).
©2019,
Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva
vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto
správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a
uvedených agentúr je výslovne zakázané.
AvF bude naďalej viesť M. Šmatlák
AvF bude naďalej viesť M. Šmatlák
Riaditeľom Audiovizuálneho fondu (AvF) ostáva na ďalších päť rokov doterajší šéf verejnoprávnej podpornej inštitúcie Martin Šmatlák. Rozhodla o tom Rada AvF po vypočutí kandidátov na riaditeľa AvF, ktorí sa prihlásili do výberového konania. "Híring sa uskutočnil v utorok (30. 4.)," informoval o tom TASR manažér komunikácie AvF Andrej Obuch.
Do výberového konania na pozíciu riaditeľa AvF vyhláseného v januári 2019 v súvislosti s končiacim sa funkčným obdobím sa okrem Šmatláka prihlásil aj Branislav Slyško v minulosti pôsobiaci okrem kultúrnej sféry i na úrade vlády či v Zastúpení Európskej komisie v SR, od roku 2013 tlačový tajomník na Rektoráte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.
Šmatlák je riaditeľom AvF od vzniku verejnoprávneho fondu v roku 2009, v súčasnosti začína plynúť jeho tretí päťročný mandát. V 90. rokoch bol riaditeľom Slovenského filmového ústavu (SFÚ), pôsobil i v Slovenskej televízii či na Ministerstve kultúry (MK) SR, kde v rokoch 2001 a 2002 zastával funkciu generálneho riaditeľa sekcie médií a audiovízie. Ako filmový kritik je autorom stoviek článkov - filmových recenzií, rozhovorov aj odborných štúdií o slovenskej kinematografii, je tiež vysokoškolským profesorom, v súčasnosti je členom Správnej rady Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave a členom Akademického senátu Filmovej a televíznej fakulty (FTF) VŠMU.
Riaditeľ AvF je výkonným orgánom fondu, ktorý ako verejnoprávna inštitúcia na podporu a rozvoj audiovizuálnej kultúry a priemyslu pôsobí v SR od januára 2009. Riaditeľ riadi jeho činnosť a koná v jeho mene v rozsahu poverenia radou a rozhoduje o všetkých veciach v pôsobnosti fondu, ktoré nie sú podľa zákona vyhradené do výlučnej pôsobnosti rady alebo dozornej komisie.
Copyright © TASR 2019
Najväčším Slovákom je M. R. Štefánik
Najväčším Slovákom je M. R. Štefánik
Víťazom celonárodnej ankety Najväčší Slovák sa stal Milan Rastislav Štefánik. Diváci mu poslali viac ako 49 tisíc sms hlasov, celkovo ich do finálnej časti ankety prišlo viac ako 108.000. Na druhom mieste sa umiestnil Ľudovít Štúr, prvú trojicu uzatvára Anton Srholec.
Súčasťou ankety bolo aj hlasovanie mladých gymnazistov Najväčší Slovák Mladá voľba, kde bolo rovnaké poradie na prvých troch miestach. Stredoškoláci hlasovali počas diskusií na školách. Diskusie sa uskutočnili v apríli na dvanástich slovenských gymnáziách.
Prvomájový galavečer bol vyvrcholením ankety, ktorú spustilo RTVS na jeseň 2018. V prvej časti diváci mohli poslať hlas ľubovoľnej osobnosti. Do 1. 1. 2019 bolo známych sto osobností, ktoré sa v diváckom hlasovaní umiestnili na priečkach 1 - 100, prvá desiatka pokračovala vo finálovej fáze ankety. Počas nej, od januára do 1. mája, odvysielala RTVS desať dokumentov a diskusií o jednotlivých osobnostiach Top 10. V nej obhajcovia predstavili desať dôvodov, prečo práve ich osobnosť by sa mala stať tým najväčším Slovákom. Po subjektívnom dokumente nasledovala diskusia s odborníkmi, ktorí neraz polemizovali či vyvrátili dôvody obhajcu z dokumentu.
Rada Európy upozornila na hlavné hrozby pre slobodu prejavu
Rada Európy upozornila na hlavné
hrozby pre slobodu prejavu
Rada Európy (RE) vo štvrtok zverejnila správu, ktorá zmapovala hlavné hrozby pre slobodu prejavu v Európe v roku 2018 a navrhla opatrenia, ktoré by vlády členských štátov RE mali prioritne vykonávať. Správu zverejnili v predvečer Svetového dňa slobody tlače (3. máj).
Správa Rady Európy vyjadruje znepokojenie nad nárastom násilia a zastrašovania voči novinárom a pripomína prípady najmenej dvoch vražedných atentátov na novinárov, ktorí aktívne vyšetrovali prípady korupcie a organizovaného zločinu. Podľa správy RE sú dôvodom pre znepokojenie aj narastajúce verbálne útoky a reštriktívne právne predpisy, ktorým v niektorých štátoch čelia mimovládne organizácie, šírenie dezinformácií prostredníctvom médií a internetu a nepriaznivý vplyv digitálnej revolúcie na finančnú životaschopnosť kvalitnej a investigatívnej žurnalistiky.
Rada Európy s odkazom na dve vraždy novinárov v Európe, ku ktorým došlo z dôvodov súvisiacich s ich prácou (Daphne Caruanová Galiziová na Malte a Ján Kuciak na Slovensku), upozornila na cenu, ktorú profesionáli z médií zaplatili za vyšetrovanie korupcie a organizovaného zločinu. Štvrtková správa pripomenula výzvu Konferencie Rady Európy z októbra 2018, podľa ktorej investigatívni novinári zohrávajú kľúčovú úlohu pri objasňovaní prípadov korupcie a orgány činné v trestnom konaní by preto mali svedomito konať v nadväznosti na zistenia novinárov a rešpektovať ich zásady profesionálneho tajomstva.
Podľa správy RE boli v roku 2018 na vzostupe aj dehonestujúce kampane voči novinárom a očierňujúca rétorika zo strany vysokopostavených politikov, pričom po takýchto prejavoch často nasledovali podobné kampane na sociálnych médiách, čo podkopáva schopnosť novinárov a iných mediálnych aktérov a oznamovateľov korupcie, aby vykonávali svoju prácu a brali na zodpovednosť "držiteľov moci".
Správa naznačila päť prioritných smerov činností, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť Rady Európy a jej 47 členských štátov. Medzi tieto priority patrí účinná ochrana novinárov pred násilím a zastrašovaním, pričom sa má zabezpečiť, aby opatrenia na boj proti terorizmu neboli zneužívané na neprimerané obmedzenie slobody médií a na zníženie kvality verejnoprávnych médií a investigatívnej žurnalistiky. Členské štáty by mali zintenzívniť aj svoje úsilie o vytvorenie jasného právneho rámca, ktorý by sa zaoberal zodpovednosťou internetových sprostredkovateľov v oblasti slobody prejavu a zabezpečiť, aby sa judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) dôsledne začlenila do vnútroštátnych súdnych a regulačných systémov.
V správe sa zdôrazňuje, že dohľad ESĽP zostáva aj naďalej kľúčovým nástrojom na zabezpečenie súladu vnútroštátnych právnych predpisov a postupov s normami stanovenými v Európskom dohovore o ľudských právach. Súd vydal v roku 2018 viac ako 70 rozsudkov vo veciach týkajúcich sa slobody prejavu, pričom zistil porušenia v približne dvoch tretinách z nich. Najviac porušení článku 10 Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktorý sa vzťahuje na slobodu prejavu bolo vlani v Turecku (40) a Rusku (14).
Rada Európy v roku 2019 oslavuje 70 rokov svojej existencie. Vo štvrtkovej správe sa spresňuje, že počas tohto obdobia mala sloboda prejavu ústredný význam pre túto organizáciu. Sloboda prejavu totiž chráni právo jednotlivcov vytvárať, držať a vyjadrovať svoje názory bez zbytočného zasahovania. To je rozhodujúce pre ochranu všetkých ostatných ľudských práv. Spolu so slobodou informácií a slobodou médií sloboda prejavu umožňuje občanom prijímať informované rozhodnutia, aktívne sa zúčastňovať na demokratických procesoch a pomáhať zabezpečiť, aby mocenské záujmy boli v súlade so zásadami právneho štátu.
Copyright © TASR 2019
Zomrel Vladimír Poštulka
Zomrel Vladimír Poštulka
Vo veku 76 rokov zomrel v stredu český textár a spisovateľ Vladimír Poštulka. O jeho úmrtí vo štvrtok informoval server Blesk.cz.
Od konca 60. rokov písal texty pre mnohých interpretov. Jeho texty spievali Pavel Bobek, Hana a Petr Ulrychovi, Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Petr Spálený, Yvonne Přenosilová, Hana Zagorová, Věra Špinarová či Marie Rottrová.
Medzi jeho najznámejšie texty patria Sladké mámení, Veď mě dál, cesto má, Nedělní ráno, Nechoď do kláštera, Bludička Julie, Gwendolýna, Měli jsme se potkat dřív, S tím bláznem si nic nezačínej, Táňo, na shledanou, Pojď stoupat jak dým, Pojď dál a zpívej, Muž na konci světa či Léta letí.
Poštulka napísal i niekoľko románov a aktívny bol aj v rámci ochrany autorského práva, dodáva spravodajský server Novinky.cz.
Copyright © TASR 2019
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)