MEDIA NEWS
Najväčšia sociálna sieť sveta Facebook sa môže zmeniť na "digitálny cintorín"; hrozí jej totiž, že bude mať viac mŕtvych užívateľov než žijúcich, uvádza sa v novej štúdii.
Minimálne 1,4 miliardy užívateľov zomrie pred rokom 2100, ak tento technický gigant prestane priťahovať nových užívateľov v takej miere ako v roku 2018, tvrdí štúdia publikovaná v časopise Big Data &Society. Ak sa však sociálna sieť bude ďalej rozširovať súčasným tempom, táto bilancia presiahne 4,9 miliardy.
Predpokladá sa, že počet mŕtvych užívateľov prekoná na Facebooku živých v roku 2070, uvádza sa v štúdii. Približne 44 percent mŕtvych profilov bude pochádzať z Ázie, pričom takmer polovicu z nich budú tvoriť zosnulé osoby z Indie a Indonézie, informovala v utorok tlačová agentúra Sinchua.
Používatelia internetu po svojom úmrtí zanechávajú po sebe na webe obrovské množstvo digitálnych údajov, ktoré sú často nazývané digitálne pozostatky. Predmetná štúdia tvrdí, že tento fenomén priťahuje pozornosť čoraz väčšej časti akademickej komunity. Právnici sa zaoberajú dilemami súvisiacimi s dedičstvom digitálneho majetku a posmrtným online súkromím.
"Spravovanie našich digitálnych pozostatkov postihne postupne každého, kto používa sociálne médiá, keďže každý z nás raz zomrie a zanechá po sebe svoje digitálne dáta," uviedol Carl Ohman, hlavný autor danej štúdie a doktorand na anglickom výskumnom ústave Oxford Internet Institute (OII).
"Celistvosť profilov zosnulých užívateľov zároveň predstavuje niečo obšírnejšie než jeho jednotlivé časti. Pôjde o súčasť nášho globálneho digitálneho dedičstva," podotkol zmienený bádateľ.
Zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea odsúdili v stredu v Británii na 50 týždňov väzenia za porušenie podmienok prepustenia na kauciu. Informovala o tom agentúra AP.
Londýnska sudkyňa Deborah Taylorová uznala Assangea za vinného z toho, že v roku 2012 porušil podmienky svojho prepustenia na kauciu, keď sa v roku 2012 uchýlil na ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne.
Podľa sudkyne sa Assange dopustil závažného previnenia a preto si zaslúži takmer maximálny trest, aký môže byť zaň udelený. Odmietla pritom žiadosť obhajoby, ktorá požadovala miernejší trest vzhľadom na jeho sedemročný pobyt na ekvádorskej ambasáde.
Assangeovi (47) právnici tiež argumentovali, že podmienky svojej kaucie porušil len preto, že bol "zúfalým mužom", ktorý sa obával možného vydania do USA.
Zakladateľ WikiLeaks si stredajší verdikt vypočul bez viditeľných prejavov emócií. Keď ho odvádzali zo siene korunného súdu v londýnskej štvrti Southwark, jeho stúpenci zhromaždení na galérii pre verejnosť skandovali hanlivé heslá na adresu sudkyne.
Julianovi Assangeovi hrozil až ročný väzenský trest. Nepomohla mu ani skutočnosť, že sa za porušenie podmienok kaucie ešte pred vynesením rozsudku bezvýhradne ospravedlnil.
Assangeovi potenciálne hrozí aj vydanie na stíhanie do Spojených štátov. Organizácia WikiLeaks totiž rozhnevala Washington zverejnením tajných amerických diplomatických správ, ktoré obsahovali vysoko kritické hodnotenia svetových lídrov.
Julian Assange sa uchýlil na ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne v roku 2012. Stalo sa tak v čase, keď bol v Británii na žiadosť Švédska zatknutý a následne prepustený na kauciu. Vo Švédsku ho totiž vtedy vinili zo sexuálneho útoku, avšak toto vyšetrovanie bolo neskôr zastavené.
Britská polícia Assangea zatkla 11. apríla 2019 v budove ekvádorskej ambasády po tom, ako mu táto latinskoamerická krajina po sérii vzájomných sporov odňala azyl.
Copyright © TASR 2019
Spoločnosť Netflix si zabezpečila práva na nakrútenie minisérie o záchrane 12 mladých futbalistov a ich trénera zo zatopenej jaskyne na severe Thajska. Futbalisti sa dostali na titulné stránky svetových novín, keď v júni 2018 uviazli v jaskyni na viac než dva týždne. Pripravovanú minisériu o nich budú režírovať filmári Jon M. Chu a Nattawut "Baz" Poonpiriya. „Príbeh kombinuje veľa jedinečných miestnych a univerzálnych tém, ktoré spojili ľudí v celom svete,“ uviedla zástupkyňa Netflixu Erika Northová.
Dvanásť chlapcov vošlo spolu so svojím trénerom 23. júna minulého roku po futbalovom tréningu do jaskyne Tham Luang, monzúnové dažde však rýchlo zatopili chodby a znemožnili im dostať sa von. O desať dní neskôr ich našli britskí potápači. Riskantná záchranná operácia, ktorá sa skončila 10. júla, trvala tri dni. Chlapcov a ich trénera museli postupne jedného po druhom previesť zložitým jaskynným systémom vrátane chodieb, ktoré boli až po strop zaplavené vodou. Na tento účel sa chlapci predtým učili základy potápania, hoci s ním dovtedy nemali žiadne skúsenosti.
©2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.