16. 12. 2016

Zomrela Daisy Mrázková

Zomrela Daisy Mrázková

Vo veku 93 rokov zomrela česká spisovateľka a maliarka Daisy Mrázková. Smutnú správu oznámilo prostredníctvom sociálnej siete Facebook nakladateľstvo Baobab, podľa ktorého obľúbená autorka detských kníh naposledy vydýchla v stredu 14. decembra.
Daisy Mrázková sa narodila 5. mája 1923 v Prahe. V rokoch 1943 až 1944 študovala u profesora Antonína Strnadela na Vysokej škole umelecko-priemyselnej v Prahe. Ako výtvarníčka sa najprv venovala olejomaľbe, neskôr prevažovala v jej tvorbe perokresba či v 90. rokoch maľba temperou. Spolu s manželom, zosnulým maliarom Jiřím Mrázkom boli členmi výtvarnej skupiny UB 12. Vystavovala už od roku 1958, bola tiež členkou českej Umeleckej besedy. Detskej literatúre a ilustrácii kníh pre deti a mládež sa začala venovať v roku 1962. V 70. rokoch sa stala priekopníčkou takzvaného bilderbuchu pre deti. Medzi jej najznámejšie diela patria napríklad Neplač, muchomůrko (1965), Byla jedna moucha (1971), Haló, Jácíčku (1972), Můj medvěd Flóra (1973), Auto z pralesa (1975), Co by se stalo, kdyby... (1980), Slon a mravenec (1982) či Písně mravenčí chůvy (2007).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Fanúšikova a fanúšičky amerického sitkomu Ako som spoznal vašu mamu (2005 - 2014) sa môžu tešiť na nový spinoff tohto projektu. Podľa informácií portálu Deadline štúdio 20th Television pripravuje sériu s názvom How I Met Your Father (v preklade Ako som spoznala vášho otca, pozn. red.), ktorá ponúkne úplne nový príbeh s novými postavami prezentovaný zo ženského uhla pohľadu. Novinku by malo napísať scenáristické duo Isaac Aptaker a Elizabeth Berger, ktorí stoja napríklad za seriálom This Is Us (2016).
Na projekte by sa mali podieľať aj tvorcovia pôvodného projektu Carter Bays a Craig Thomas, ktorí budú jeho výkonnými producentmi. Ako informoval Deadline, scenár seriálu ešte nie je dokončený a nie je jasné, kedy sa dostane na trh. Zároveň tiež nie je isté, či ho odvysiela televízia CBS, ktorá vysielala aj Ako som spoznal vašu mamu, keďže v ňom nebude vystupovať žiadna z pôvodných postáv.
How I Met Your Father nie je prvým plánovaným spinoffom spomínaného seriálu. V roku 2014 si CBS objednala pilotný film projektu How I Met Your Dad (v preklade Ako som spoznala vášho otca, pozn. red.), v ktorom si hlavnú postavu zahrala americká herečka, scenáristka a režisérka Greta Gerwig. Stredobodom záujmu mala byť úplne nová skupina priateľov žijúcich v New Yorku, pričom seriál mal zaznamenávať príbeh o tom, ako jedna z nich spoznala svojho budúceho manžela. Televízia sa však nakoniec rozhodla, že seriál neposunie do ďalšej výroby.
Komediálny seriál Ako som spoznal vašu mamu sledoval, ako sa Ted (Josh Radnor) zamiloval do matky svojich detí. Tedových spolubývajúcich Marshalla (Jason Segel) a Lilly (Alyson Hannigan) už nebaví jeho osamelosť, a tak sa rozhodnú, že mu pomôžu nájsť si partnerku. Barney (Neil Patrick Harris), ktorý si myslí, že dokáže zbaliť každú ženu, má však na vec odlišný názor. Ted sa najprv zoznámi s Robin (Cobie Smulders). Verí, že je to tá pravá, no následne sa presvedčí o opaku. Neostáva mu teda nič iné, ako hľadať ďalej. Príbehy, ktoré sa stali predtým, než stretol ich mamu, rozpráva starší Ted v budúcnosti svojim deťom. Tieto pasáže sa v seriáli objavovali vždy na začiatku každej časti. V seriáli hosťovalo viacero známych osobností, medzi ktorými boli napríklad Britney Spears, Mike Tyson, Nicole Scherzinger, Katie Holmes alebo Katy Perry.

Americká herečka Julia Roberts si zahrá v seriálovej adaptácii románu Today Will Be Different (2016) spisovateľky Marie Semple. Produkciu projektu, ktorý bude limitovanou sériou, zastrešuje spoločnosť Annapurna Pictures. Scenár spracuje samotná autorka.
Today Will Be Different sleduje jeden deň v živote Eleanor Flood. Tá plánuje prežiť najlepší deň vo svojom živote a preto sa chce postaviť malým nepríjemnostiam, čo jej prichádzajú do cesty. Plány jej však prekazí syn predstierajúci chorobu, zatúlaný manžel a stretnutie s bývalým kolegom, pre ktoré môže na povrch vyplávať temné tajomstvo. Štyridsaťdeväťročná Roberts sa na projekte bude podieľať aj ako producentka. Výkonnými producentkami budú zase spomínaná Semple, Megan Ellison a Sue Naegle z Annapurna Pictures.
Julia Roberts má na konte Oscara za stvárnenie Erin Brockovich v rovnomennom filme Stevena Soderbergha z roku 2000. Na celom svete sa však preslávila už desať rokov predtým ako Vivian Ward v romantickej snímke Pretty Woman (1990), pričom táto úloha jej vyniesla okrem oscarovej nominácie aj Zlatý glóbus. Jej ďalšími filmami sú napríklad Zomrieť mladý (1991), Noci s nepriateľom (1991), Prípad Pelikán (1993), Svadba môjho najlepšieho priateľa (1997), Notting Hill (1999), Nevesta na úteku (1999), Dannyho jedenástka (2001), Mexičan (2001), Zlatíčka pre každého (2001), Na dotyk (2004), Dannyho dvanástka (2004), Súkromná vojna pána Wilsona (2007), Valentín (2010), Jedz, modli sa, miluj (2010), Moja krásna učiteľka (2011), Snehulienka (2012), Blízko od seba (2013), Tajomstvo ich očí (2015), Hra peňazí (2016) alebo Deň matiek (2016).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Každú stredu od 4. januára 2017 o 22.00 hod. Po dobu šiestich týždňov ponúkne ČT2 komediálny skečový reláciu Stanica, v ktorom Ondřej Sokol, Michal Suchánek, Richard Genzer, Igor Chmela a Martin Finger alternujú v päťdesiatich rôznych úlohách z prostredia železnice a vlakovej stanice.
Skeče majú v každom dieli spoločné východiskové tému, ktoré herci - karikatúry postavičiek z stanica - skladajú do jednotlivých scénok. "Netradičné je tiež forma, ktorá sa v štýle reality show sústredí prevažne na výpovede každého z aktérov priamo do kamery, a tiež humor, často sarkastický, s ktorým sa protagonisti púšťajú aj do sociálno-spoločenských tém. Ale predovšetkým ide o reláciu postavený na herectvo a komike Ondreja Sokola, Martina Fingera, Igora Chmela, Michala Suchánka a Richarda Genzera, "hovorí dramaturg relácie Martin Novosad.
"Prostredie stanici sme si vybrali zámerne, pretože sa tu stretáva asi najviac typov ľudí. Môžete tam stretnúť ľudí bez domova, ale aj biznismenov, ktorí niekam cestujú. Tiež sú tam zástupcovia hŕbu profesií, ktoré na stanici pracujú. Pre nás je to mikromodel českého sveta, "hovorí herec a režisér Ondřej Sokol, ktorý je, spolu s Martinom Finger, tiež spoluautorom scenára, a dodáva:" Stanica je zložené z jednotlivých skečov, ale sú tam aj linky, ktoré prechádzajú celým seriálom, napríklad láska. To je tak dojemné, že aj ja sám u toho sem tam uroním slzu. "
V Nádraží vystupuje päťdesiat postáv, ktoré hrá iba päť hercov. Najviac kostýmov, a to celkom dvadsať, vystriedal Ondřej Sokol, ktorý v maskérni a kostymérstve strávil takmer 35 hodín. Celkový čas, ktorý všetci herci počas natáčania prežili v maskérni, činí 101 hodín. "Aj štyri dni po použití nejakej masky som sa budil s vankúšom nalepeným na tvári. Naozaj to nešlo dole, to bolo strašné. Tiež som vypozoroval, že postupne som tieto protetické masky písal len kolegom a sebe iba fúzy a účesy, "spomína Ondřej Sokol.
Celý šesťdielny cyklus sa natáčal v reáliách českej železnice, najviac však v priestoroch Hlavnej stanice v Prahe, a to za takmer neobmedzeného prevádzky. "Keď som točil celý deň v uniforme "nádražáka", nemohol som ísť ani na obed alebo na toalety, pretože sa ma zakaždým vypytovali zahraniční turisti na vhodné spoje do Ostravy alebo Karlových Varov," spomína Michal Suchánek na natáčanie. Igor Chmela ho dopĺňa: "Vďaka prevlekom sme dosť splynuli. Stanica je ideálny priestor na natáčanie, v podstate si vás nikto nevšíma, kým si nevšimne, že na vás mieri kamera. Raz si toho jeden opilec všimol a Prudil tak dlho, až to skončilo šarvátkou. Dúfam, že sa tento incident podarilo natočiť. "" Maskéri mi urobili obrovská prsia, a tak som zistil, aké je to byť ženou. Musím povedať, že po desiatich minútach mi všetci chlapi liezli na nervy. Sú neznesiteľní, keď máte prsia, "uzatvára Richard Genzer, predstaviteľ tlačovej hovorkyne hlavnej stanice, toaletárky Hanky, predavačky lístkov a ďalších niekoľkých rolí.
Cyklus Stanica vznikol v tvorivej producentskej skupine Kataríny Ondrejková, ktorá dodáva: "Pevne verím, že po odvysielaní nášho programu nebudem z železničnej prepravy vylúčená. Sonda je to rozhodne výživná a diváka prevedie od toaletárokk, cez železničného psychológa, až k manažérovi hlavnej stanice. "

Zdroj : Česká televízia

Poľská vládnuca konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) chce od začiatku roka 2017 výrazne obmedziť prístup novinárov do parlamentu, čo vyústilo v obvinenia, že robí kroky smerom k cenzúre. Opoziční poslanci, nahnevaní zmenou, ktorá by mala začať platiť od 1. januára, skandovali dnes v parlamente "Slobodu médiám!" a spievali štátnu hymnu.
Návrh skritizoval aj poľský komisár pre ľudské práva Adam Bognar, ktorý povedal, že ústava zaručuje občanom prístup k verejným informáciám.
Počas 27 rokov demokracie v Poľsku sa žurnalisti bežne vyskytovali v rokovacích sálach parlamentu, kde sa bez obmedzení stretávali s politikmi a robili s nimi rozhovory.
PiS je pod starostlivým dohľadom Európskej únie pre už uplatnené zmeny, ktoré opozícia označila za nedemokratické.

Copyright © TASR 2016

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Západoslovenské múzeum (ZsM) v Trnave začalo vydávať vlastné periodikum. Múzejné noviny budú vychádzať ako štvrťročník a v elektronickej podobe sa dajú nájsť na webovej stránke múzea. V tlačenej podobe sú zdarma k dispozícii priamo v múzeu.
Riaditeľka ZsM Daniela Čambálová vo svojom príhovore v prvom čísle uviedla, že pravidelní hostia vernisáží a podujatí pre verejnosť i náhodní návštevníci zvyčajne vyjadrujú prekvapenie z množstva zaujímavých výstav, rozmanitosti a kvality zbierok múzea. Komunikácia je však podľa nej dôležitá nielen prostredníctvom výstavných aktivít a podujatí. "Byť v užšom kontakte so skutočnými i potenciálnymi návštevníkmi a využiť pritom možnosti tlačeného slova je dôvodom, prečo sme sa rozhodli vydávať novinky," informovala. Na stránke www.zsmuzeum.sk v zložke časopis si možno prečítať v aktuálnom vydaní články o rozsiahlej rekonštrukcii historickej múzejnej budovy na Múzejnom námestí a na to tematicky nadväzujúci článok o novej expozícii Klarisky v Trnave. Práve tento ženský rád postavil komplex budov, ktorý teraz múzeum využíva. Zaradené sú aj články o dvoch akvizíciách dobových tlačí a reinštalácii expozície Štefan Cyril Parrák – pocta kráľovi zberateľov a prírodovednej expozície. V kapitole zaujímavosti je spomenutá málo známa veduta Trnavy na džbáne z roku 1775, ktorý dali pravdepodobne vyhotoviť členovia mestskej hradobnej stráže – drábi strážiaci Hornú bránu.
"Som presvedčený, že odborní a profesionálni autori dokážu svojimi článkami zaujať širokú verejnosť a propagovať kultúru zaujímavou formou,“ uviedol vo svojom príhovore Tibor Mikuš, predseda Trnavského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom múzea. Poprial tvorcom veľa zaujímavých tém, ktoré takto môžu prinášať do domovov Trnavčanov.
Zodpovednou redaktorkou Múzejných noviniek je Simona Jurčová. Uviedla, že link na elektronickú podobu budú posielať mailom všetkým záujemcom, ktorí sa prihlásili do múzejnej databázy. "Je stále otvorená aj pre ďalších, ktorí chcú byť informovaní," povedala pre TASR.

Copyright © TASR 2016

TA3 NEWS

TA3 NEWS

Voľne prístupné a bezplatné zostáva naďalej vysielanie televízie TA3, ktorú však po novom budete môcť sledovať aj cez satelit v HD. Keďže je pre nás prioritou, aby ste mali prístup k spravodajstvu na čo najväčšom území Slovenska, zostávame prístupní aj cez DVB-T, teda cez klasickú anténu.
Pre televíziu TA3 zostáva prioritou, aby k aktuálnym spravodajským informáciám mali prístup všetky domácnosti na Slovensku. Ľudia majú právo na informácie. Je poslaním TA3 prinášať obyvateľom Slovenska aktuálne a kvalitné spravodajstvo. Z tohto dôvodu je aj naše vysielanie na všetkých existujúcich platformách: DVB-S v HD, DVB-C, DVB-T, IPTV, prostredníctvom mobilnej aplikácie, dostupnej pre všetky mobilné platformy. Živé vysielanie televízie TA3, ako aj prenos z rokovania
NR SR sú spolu s celým archívom prístupné na stránke televízie TA3 zadarmo.

Kto má záujem o vysielanie cez satelit, musí si naladiť TA3 na nových frekvenciách. Potrebujete vedieť tieto údaje:
Program: TA3 HD
Satelit: ASTRA 3B
Pozícia: 23,5°E(východne)
EIRP pre SR: lepšie ako 50 dBW
Modulácia: 8PSK, DVB-S2
Frekvencia: 13 363 MHz
Polarizácia: V (vertikálna)
FEC: 3/4
Symbol rate: 29,5 Msymb/s
Kódovanie: žiadne/free
Pokrytie: zostáva nezmenené

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA
Keď mal Karl Marx 37 rokov, už mal napísaný Komunistický manifest a posúval sa od radikálneho komunistického humanizmu k štrukturalistickej analýze kapitalizmu... Keď mal 37 Che Guevara, mal za sebou víťaznú kubánsku revolúciu a akurát začal svoju revolučnú činnosť v Afrike. Zľava kritizoval sovietsky systém a žiadal návrat k Marxovi... Keď mal 37 Hugo Chávez, práve finišoval prípravy vojenského prevratu, ktorým chcel zosadiť krutú Perézovu vládu vo Venezuele, ktorá v 1989 nechala povraždiť tisíce demonštrantov... No jo, mám dnes 37 a kukám, že mám svoje vzory v čom dobiehať - nie je všetkým dňom koniec, viva la revolución ;-


Správy RTVS v novej grafike od 18. decembra na Jednotke

Správy RTVS v novej grafike od 18.
  


decembra na Jednotke

15. 12. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Futbalové majstrovstvá Európy 2016 vo Francúzsku pritiahli k televíznym obrazovkám dve miliardy divákov, o sto miliónov viac ako šampionát pred štyrmi rokmi v Poľsku a na Ukrajine. Celková sledovanosť rozšíreného formátu podujatia s 24 tímami a 51 zápasmi dosiahla takmer 5 miliárd ľudí. Finálové víťazstvo Portugalska nad domácim výberom 1:0 po predĺžení si pozrelo 600 miliónov ľudí. Pre porovnanie, záverečný súboj majstrovstiev sveta 2014 v Brazílii medzi Nemeckom a Argentínou v TV videlo 570 miliónov ľudí. Štatistiku vo štvrtok zverejnila Európska futbalová únia (UEFA). Podľa nej zisky z vysielacích práv dosiahli 1,05 miliardy eur.

2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Reklamná pauza,môžete sa...

Reklamná pauza,môžete sa...

14. 12. 2016

Google Trends 2016

Google Trends 2016

Spoločnosť Google zverejnila rebríčky tohtoročných globálnych trendov vo vyhľadávaní. V nich sú zoradené výrazy, o ktoré v roku 2016 najviac stúpol záujem v porovnaní s minulým rokom. V celkovom rebríčku všetkých výrazov sa na prvej priečke umiestnila hra Pokémon Go, za ňou nasledujú iPhone 7, Donald Trump, Prince a Powerball.
Spomedzi udalostí zaznamenali najväčší nárast záujmu vo vyhľadávaní prezidentské voľby v USA, olympiáda, Brexit, streľba v Orlande a vírus Zika. V kategórii Ľudia dominoval budúci prezident USA Donald Trump, za ním skončili Hillary Clinton, Michael Phelps, Melania Trump a Simone Biles. Rebríček hudobníkov ovládla kanadská speváčka Céline Dion, nasledujú Kesha, Michael Bublé, Creed a Dean Fujioka. Medzi úmrtiami dominoval hudobník Prince, pričom prvú päťku dopĺňajú David Bowie, Christina Grimmie, Alan Rickman a Muhammad Ali.


Prehľad rebríčkov tohtoročných globálnych trendov vo vyhľadávaní:

Výrazy:
1. Pokémon Go
2. iPhone 7
3. Donald Trump
4. Prince
5. Powerball
6. David Bowie
7. Deadpool
8. olympiáda
9. Slither.io
10. Jednotka samovrahov

Udalosti:
1. voľby v USA
2. olympiáda
3. Brexit
4. streľba v Orlande
5. vírus Zika
6. Panama Papers
7. Nice
8. Brusel
9. streľba v Dallase
10. zemetrasenie v Kumamote

Ľudia:
1. Donald Trump
2. Hillary Clinton
3. Michael Phelps
4. Melania Trump
5. Simone Biles
6. Bernie Sanders
7. Steven Avery
8. Céline Dion
9. Ryan Lochte
10. Tom Hiddleston

Hudobníci:
1. Céline Dion
2. Kesha
3. Michael Bublé
4. Creed
5. Dean Fujioka
6. Kehlani
7. Teyana Taylor
8. Grace Vanderwaal
9. Ozuna
10. Lukas Graham

Úmrtia:
1. Prince
2. David Bowie
3. Christina Grimmie
4. Alan Rickman
5. Muhammad Ali
6. Leonard Cohen
7. Juan Gabriel
8. Kimbo Slice
9. Gene Wilder
10. José Fernández

Športové podujatia:
1. Olympijské hry v Riu de Janeiro
2. Svetová séria
3. Tour de France
4. Wimbledon
5. Australian Open
6. UEFA Euro 2016
7. 2016 ICC World Twenty20
8. Copa América
9. Royal Rumble
10. Ryder Cup

Filmy:
1. Deadpool
2. Jednotka samovrahov
3. Revenant Zmŕtvychvstanie
4. Captain America: Občianska vojna
5. Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti
6. Doctor Strange
7. Hľadá sa Dory
8. Zootropolis
9. V zajatí démonov 2
10. Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu

Televízne seriály:
1. Stranger Things
2. Westworld
3. Luke Cage
4. Hra o tróny
5. Čierne zrkadlo
6. Fuller House
7. The Crown
8. Jedna noc
9. Taeyangeui hooye (Descendants of the Sun)
10. Soy Luna

Spotrebná elektronika:
1. iPhone 7
2. Freedom 251
3. iPhone SE
4. iPhone 6S
5. Google Pixel
6. Samsung Galaxy S7
7. iPhone 7 Plus
8. Note 7
9. Nintendo Switch
10. Samsung J7

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Aktivisti a bývalí organizátori protestov Gorila Alena Krempaská a Peter Weisenbacher zabezpečili distribúciu časopisu s názvom Šašo špeciál po domácnostiach v Trnave. Na dnešnej tlačovej besede to povedal Weisenbacher s tým, že časopis sa zaoberá informáciami o pozadí strany OĽaNO a kauzách, ktoré s touto stranou súvisia.
Tlačovinu podľa Weisenbachera vydali preto, lebo líder hnutia OĽaNO Igor Matovič ich opakovane krivo obvinil a za svoje obvinenia sa neospravedlnil. Aktivisti už vydali 190 kusov časopisu a rozdali ho napríklad poslancom parlamentu. Weisenbacher dodal, že následne sa im začali ozývať ľudia, ktorí ponúkli dobrovoľnícku prácu aj finančnú podporu. Vyzbierali teda peniaze a vytlačili časopis v náklade 25-tisíc kusov, ktoré sú určené pre domácnosti v Trnave. Časopis je momentálne v tlači a pre trnavské domácnosti ho budú distribuovať od piatka 16. decembra. Spoločne s ďalšími aktivistami zároveň plánujú až do konca roka chodiť po slovenských mestách a rozdávať tlačovinu ľuďom.
Aktivisti dnes tiež informovali, že už podali už žiadosť o založenie občianskeho združenia s názvom Slovak Political Watchdog. Weisenbacher tvrdí, že sa plánujú venovať celému politickému spektru, a teda aj iným politickým subjektom ako OĽaNO-NOVA. Zopakoval zároveň, že s Krempaskou nemajú žiadne politické ambície.
Aktivisti požiadali najprv o distribúciu časopisu Šašo špeciál Slovenskú poštu. Tá sa však pre možný zásah do osobnostných práv človeka rozhodla tento leták nedistribuovať. Hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková uviedla, že pošta nesie zodpovednosť za obsah, ktorý distribuuje a v postavení šíriteľa reklamy by sa podľa zákona o reklame v prípade porušenia jeho ustanovení a práv na ochranu osobnosti konkrétnej fyzickej osoby vystavila riziku súdnych sporov. Weisenbacher dnes uviedol, že nerozumie záveru a zbytočnému strachu pošty. Časopis nakoniec bude po trnavských domácnostiach distribuovať súkromná firma.
ŠAŠO špeciál sa na 12 stranách venuje poslancovi Igorovi Matovičovi a jeho údajným kauzám. Spor Matoviča s Weisenbacherom a Krempaskou sa začal v lete tohto roku po tom, ako aktivisti kritizovali, že protesty pred bratislavským obytným komplexom Bonaparte, ktoré sa týkajú kauzy Bašternák, sú organizované parlamentnou opozíciou a nie sú apolitické. Matovič kritiku odmietol s tým, že aktivisti boli v minulosti spojení s vládnou stranou Smer-SD. Aktivisti následne zverejnili, že Matovič si ako poslanec nepredĺžil pozastavenie živnosti, za čo mu hrozí strata mandátu.

Copyright © TASR 2016

Reporters Without Borders round-up of journalists who are detained, held hostage or missing

Reporters Without Borders
 

round-up of journalists who are detained, held hostage or missing

Najmenej 348 spolupracovníkov médií je aktuálne vo svete za mrežami kvôli výkonu povolania. Predstavuje to medziročné zvýšenie o šesť percent, uviedla včera pri príležitosti zverejnenia prvej časti výročnej správy v Berlíne medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc.
Podľa rovnakého zdroja sa o zvýšenie výrazne "zaslúžila" vlna represií po júlovom zmarenom pokuse o štátny prevrat v Turecku.
Medzi väznenými je 187 profesionálnych novinárov, ako aj 146 blogerov a dopisovateľov, respektíve 15 iných spolupracovníkov médií.
Najviac väznených ľudí z médií registrujú v súčasnosti v Turecku, Číne, Sýrii, Egypte a Iráne.
Päťdesiatdva spolupracovníkov médií patrí momentálne medzi unesených, všetci sa stali obeťami únosov v Sýrii, Jemene alebo Iraku, 21 z nich je v rukách džihádistov z tzv. Islamského štátu.
O rastúcom počte väznených ľudí z médií informoval aj Výbor na ochranu novinárov v New Yorku.
Podľa jeho údajov je za mrežami na celom svete 259 novinárov vrátane 81 len v Turecku.
Reportéri bez hraníc registrujú v Turecku podstatne viac ako 100 väznených novinárov, v 41 z týchto prípadov je po dôkladnom preskúmaní jednoznačná súvislosť medzi uväznením a ich prácou. V desiatkach ďalších prípadov to nemožno vylúčiť.
Ako vyplýva z informácií oboch spomínaných subjektov, v dôsledku drastického postupu tureckých orgánov voči slobode tlače sa krajina polmesiaca, ktorá sa uchádza o členstvo v Európskej únii, ocitla v počte väznených novinárov v spoločnosti notorických nepriateľov slobody tlače akými sú podľa ich názoru Čína, Sýria alebo Irán. Prenasledovanie čarodejníc z radov novinárov prekračuje všetky doteraz známe rámce, odznelo v Berlíne.
Reportéri bez hraníc registrujú v Turecku vyše 100 väznených novinárov, v 41 z týchto prípadov je po dôkladnom preskúmaní jednoznačná súvislosť medzi uväznením a ich prácou. V desiatkach ďalších prípadov to nemožno vylúčiť.
Copyright © TASR 2016

Zomrel Alan Thicke

Zomrel Alan Thicke


Vo veku 69 rokov zomrel v utorok kanadský herec Alan Thicke. Americkému týždenníku People smutnú správu potvrdil hovorca hercovho syna, speváka Robina Thicka. Podľa informácií portálu TMZ.com, dostal Thicke infarkt, keď hral hokej so svojím 19-ročným synom Carterom. Následne ho previezli do Providence Saint Joseph Medical Center v kalifornskom meste Burbank, kde napokon skonal. Okrem spomínaných synov po sebe zanechal aj ich brata Brennana a manželku Tanyu.
Alan Willis Thicke, vlastným menom Alan Willis Jeffery, sa narodil 1. marca 1947 v meste Kirkland Lake v kanadskom Ontariu. Účinkoval v seriáloch Growing Pains (1985 - 1992), jPod (2008), v období 2006 až 2009 v Bohatí a pekní (1987) alebo v rokoch 2008 až 2013 v piatich epizódach Ako som spoznal vašu mamu (2005 - 2014). Okrem toho sa predstavil vo filmoch ako Vraždy dievčat z kalendára (1984), Cesta k dospelosti (1988), Lovecká sezóna (1995), V tieni medveďa (1997), Domov sa nevrátim (1997), Môj kamarát medveď (2000), Kšeftári (2009) alebo Všade samé sušienky (2014). Pracoval tiež ako moderátor, scenárista, producent či hudobný skladateľ. Tri razy ho nominovali na cenu Primetime Emmy a raz na Zlatý glóbus.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Stranícki kolegovia z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa snažia presadiť tresty za šírenie falošných správ, ktoré by podľa nich mohli ovplyvniť aj na budúcoročné parlamentné voľby.
"Cielené dezinformácie s úlohou destabilizovať štát by mali byť trestne stíhateľné," povedal dnes poslanec Patrick Sensburg médiám z vydavateľstva Funke Mediengruppe.
"Myslím, že rozumným opatrením by boli prísnejšie tresty, keďže (falošné správy) majú charakter cielenej kampane," uviedol zase ďalší poslanec za CDU Ansgar Haveling pre denník Rheinische Post.
"Rusko má záujem na tom, aby rozdelilo a znepokojilo našu spoločnosť, takže hrozba je veľká," povedal Haveling pre iný, regionálny denník Passauer Neue Presse.
Po tom, ako 8. novembra v amerických prezidentských voľbách pomerne prekvapivo zvíťazil republikánsky kandidát Donald Trump, upriamila sa pozornosť verejnosti a médií na to, do akého mohli úsudky voličov ovplyvniť práve falošné správy vydávajúce sa za legitímne médiá.
Samotná Merkelová vo svojom nedávnom vyjadrení v nemeckom parlamente uznala, že práve takéto správy by mohli zohrať úlohu aj v budúcoročných parlamentných voľbách. Dožadovala sa preto zavedenia nových spôsobov, ktoré by umožnili reguláciu informácií, a tiež sprísnenia opatrení proti nenávistným prejavom.

Počet väznených novinárov v Turecku sa za posledných 12 mesiacov prudko zvýšil. Uviedla to vo svojej správe nezisková organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).
V tureckých väzniciach je podľa jej informácií momentálne prinajmenšom stovka novinárov a spolupracovníkov médií, čo je o 22 percent viac než ich bolo v rovnakom období vlani.
Za takýto nárast podľa RSF môžu represívne zásahy tureckých orgánov po potlačenom júlovom pokuse o štátny prevrat. Práve po ňom totiž Ankara začala vykonávať rozsiahle zásahy voči médiám so zámerom umlčať kritikov vlády.
Organizácii sa doposiaľ podarilo zistiť, že zatknutie 41 osôb súviselo priamo s ich novinárskou činnosťou, ďalšie prípady ešte vyšetruje. "Stovky novinárov predviedli pred súd pre obvinenia z "urážky prezidenta" či "terorizmu", uviedla RSF a dodala, že viacerí z nich boli vzatí do väzby aj bez obvinení.
"V rámci totálneho honu na čarodejnice pozatýkali pri vstupnej bráne do Európy desiatky novinárov a Turecko zmenili na najväčšiu svetovú mediálnu väznicu," uviedol generálny tajomník RSF Christophe Deloire. "V rámci jedného roka zničil režim (prezidenta) Erdogana všetok pluralizmus v médiách a Európska únia na to nepovedala v podstate vôbec nič," dodal.
V rámci iných krajín zaznamenala RSF vysoké počty väznených novinárov v Číne, Iráne či Egypte. Celosvetovo je momentálne za mrežami dovedna 348 novinárov, čo je o 6 percent viac než v minulom roku.

Peruánska štátna televízia začala vysielať po prvý raz v histórii spravodajský program v kečuánčine, starobylom domorodom jazyku, ktorým hovorí približne osem miliónov obyvateľov stredoandského regiónu. Hodinový blok na TV Perú sa bude vysielať každý pracovný deň, a to aj v rozhlase.
      Všetci novinári, ako aj členovia produkčného tímu, ktorí sa podieľajú na výrobe programe s názvom "My", sú rodenými hovorcami kečuánčiny. Peruánsky prezident Pedro Pablo Kuczynski podporil túto iniciatívu a tvorcom programu poslal pozdrav v kečuánčine. Vyjadril nádej, že program pomôže v boji proti diskriminácii.
      Podľa moderátorky Marisol Menovej sa tak prispeje k povedomiu, že kečuánčina nie je iba jazykom chudobných alebo znevýhodnených. "Existuje tu určitý odpor, avšak Peruánci musia pochopiť, že týmto jazykom ako svojou materinskou rečou hovoria aj podnikatelia či univerzitní profesori," uviedla Menová, ktorú cituje BBC.
      Kečuánčinu používali ako komunikačný prostriedok pôvodní obyvatelia Peru už pred príchodom španielskych kolonizátorov do Latinskej Ameriky v 16. storočí. V 70. rokoch 20. storočia bola kečuánčina v Peru vyhlásená popri španielčine za úradný jazyk, jej používanie však stále sprevádza spoločenská stigma.
      Kečuánčina je v rozličnom rozsahu rozšírená okrem Peru aj v Argentíne, Bolívii, Brazílii, Čile, Ekvádore a Kolumbii. Bola hlavným jazykom ríše Inkov v predkolumbovskej Južnej Amerike v 13. až 16. storočí. Predstavitelia TV Perú vyhlásili, že plánujú spustenie podobných programov aj v ďalších domorodých jazykoch.


Copyright © TASR 2016

13. 12. 2016

Zomrel Ľubo Lazový

Zomrel Ľubo Lazový

Vo veku 60 rokov zomrel v pondelok (12. 12.) novinár, publicista a bývalý redaktor TV Markízy Ľubo Lazový. Informácie nám potvrdila jeho manželka.
Lazový patril k oporám relácie Paľba, ktorá sa zaoberala hlavne investigatívnou žurnalistikou. Neskôr pracoval aj vo verejnoprávnej STV, pôsobil aj v Slovenskom rozhlase.
Posledné roky mal vážne zdravotné problémy a podľa medializovaných informácií neliečenú cukrovku, dôsledkom ktorej stratil zrak.
Naposledy pracoval v Trenčianskej televízii. "O Ľubovi môžem povedať len to najlepšie. Bol originálny investigavítny novinár. V regióne dokázal konštruktívne kritizovať samosprávu a poukazovať na problémy," povedal v spomienke pre tvnoviny.sk riaditeľ televízie Peter Hlucháň. Je veľmi rád, že po ňom ostali hodiny kvalitných nahrávok a reportáži.
Rozlúčka s ním bude v bratislavskom krematóriu v sobotu 17. decembra o 08.00.

Zdroj: Tvnoviny,sk

Zomrel E.R.Braithwaite

Zomrel E.R.Braithwaite

Spisovateľ E.R. Braithwaite, ktorého literárny debut Pánu učiteľovi z lásky (v origináli To Sir, with Love) sa stal medzinárodným bestsellerom dobre známym aj čitateľom v bývalom Česko-Slovensku a jeho nástupníckych štátoch, už nie je medzi živými. Autor zomrel v pondelok v zdravotníckom stredisku v Rockville v americkom štáte Maryland vo veku 104 rokov.
Edward Ricardo Braithwaite bol rodákom z Guyany, kde začal so štúdiom, v ktorom pokračoval v USA a vo Veľkej Británii. Kniha Pánu učiteľovi z lásky bola jeho literárnou prvotinou z roku 1959, s ktorou okamžite zaujal čitateľov. Dielo sa dočkalo úspešnej filmovej adaptácie so svetoznámym Sidneym Poitierom v hlavnej úlohe. Film z roku 1967 patril aj v niekdajšom Česko-Slovensku medzi divákmi hojne navštevované novinky vtedajšej produkcie.
Pri vzniku knihy sa autor, pedagóg a diplomat inšpiroval vlastnými zážitkami z pôsobenia v úlohe učiteľa v slumoch londýnskeho East Endu. Príbeh o mladom učiteľovi, ktorý sa musí popasovať s triedou maturantov odhodlaných zničiť svojho pedagóga, bol silný v literárnej i filmovej podobe, aj keď v prípade filmovej adaptácie v réžii Jamesa Clavella kritika vyčítala priveľa sentimentu.
Autor strávil čas života aj v Londýne, Paríži, New Yorku a Washingtone a zanechal i ďalšie literárne diela, napríklad román Paid Servant (1962), v ktorom sa opiera o svoje pôsobenie v sociálnej oblasti alebo reportážnu publikáciu Honorary White (1975) o svojej návšteve v Juhoafricklej republike zo 70. rokov minulého storočia či autobiografický zväzok Reluctant Neighbours (1972). Ohlas na žiadne z nich sa však nepriblížil úspechu jeho prvotiny.
Zosnulému udelili čestné doktoráty univerzít Sorbonne v Paríži, ako aj slávnej univerzity v britskom Oxforde. Bol aj laureátom Ceny Anisfieldovej-Wolfovej pre literárne diela približujúce podstatu rasizmnu a Franklinovej ceny.

Copyright © TASR 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Ruský mediálny a vydavateľský dom RBK má uhradiť ropnému koncernu Rosnefť odškodné vo výške 390.000 rubľov (v prepočte asi 6000 eur) za údajne ohováračský materiál o plánovanej čiastkovej privatizácii z apríla tohto roka. O príslušnom rozhodnutí súdu informovali dnes justičné zdroje v Moskve.
Rosnefť, ktorého šéfom je Igor Sečin, niekdajší poradca a blízky spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina, požadoval pôvodne odškodné tri miliardy rubľov (v prepočte asi 46 miliónov eur), čo by v prípade Ruska predstavovalo rekordnú sumu. Niektorí z tamojších politológov v tom videli snahu zastrašiť alebo zničiť spomínané vydavateľstvo.
Skupina RBK, ktorú tvoria noviny, televízna stanica a spravodajská agentúra, patrí oligarchovi Michailovi Prochorovovi.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

BBC Music Awards

BBC Music Awards

BBC Music Awards v ExCeL London ovládla anglická speváčka Adele. Dvadsaťosemročná interpretka uspela vďaka svojej tretej štúdiovke 25 (2015) v kategórii Album roka a singel Hello vyhlásili za Skladbu roka. Rodáčka z Londýna sa na ceremoniáli nezúčastnila, poďakovala sa však prostredníctvom videa z Los Angeles. Cenu za album v jej mene prevzal Robbie Williams, ktorý počas večera aj vystúpil. Spevák vyjadril obdiv k albumu i samotnej Adele, ktorú nazval najťažšie pracujúcou matkou v showbiznise.
Britským interpretom roka sa stala kapela Coldplay, ktorá takisto nebola na podujatí, pretože je na turné v Austrálii. Formácia však poďakovala za trofej prostredníctvom videa. Cenu v kategórii BBC Radio 1 Live Lounge Performance Of The Year získali The 1975 a Live Lounge Symphony za coververziu skladby What Makes You Beautiful od One Direction. V kategórii BBC Music Introducing Artist Of The Year triumfovala speváčka Izzy Bizu.
Počas večera sa predstavili aj Craig David, Kaiser Chiefs, John Legend, Emeli Sandé, Zara Larsson, Lukas Graham a spomínaní Izzy Bizu a The 1975.

Prehľad víťazov a víťaziek BBC Music Awards 2016:

Britský interpret roka: Coldplay
Album roka: Adele - 25
Skladba roka: Adele - Hello
BBC Radio 1 Live Lounge Performance Of The Year: The 1975 + Live Lounge Symphony - What Makes You Beautiful (One Direction cover)
BBC Music Introducing Artist Of The Year: Izzy Bizu

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

RTVS- Zázračný nos

RTVS- Zázračný nos
 


Zástupcovia Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) predstavili v pondelok večer v jednom z bratislavských multiplexov za účasti tvorcov a hlavných protagonistov novú slovensko-českú vianočnú rozprávku Zázračný nos.
Autorkou námetu je Zuzana Kolmosová, pričom na scenári spolu s ňou pracovala Naďa Uličná. Dramaturgiu si vzala na starosť Dana Garguláková. Režisérom snímky je Stanislav Párnický, o kameru sa postaral Ivan Finta a produkciu zastrešil Peter Neveďal z Filmpark production. V hlavných úlohách sa v rozprávke predstavia Kristína Kanátová a Vladislav Plevčík. Vedľajšie postavy stvárnili Ján Dobrík, Petra Šimberová, Mária Breinerová, Pavel Višňovský, Iva Janžurová, Miroslav Noga, Daniel Fischer a ďalší.
Rozprávka je príbehom princeznej Diany, ktorá sa má vydať za vojvodu Filipa. S Filipom je Diana od malička zasnúbená a jej otec pevne verí, že práve Filip bude pre ňu vhodným ženíchom a oporou. Diana má však pochybnosti - Filip jej síce preukazuje úctu, no žiadne romantické city. Mladá princezná sa preto rozhodne zistiť, či je Filipova láska skutočne úprimná a či s ním bude šťastná, a tak v predvečer sobáša využije ponuku tajomného kúzelníka, ktorý ľuďom na jarmoku sľubuje odpovede na otázky o ich osude a budúcnosti. Diana vypije zázračný elixír a krátko na to s hrôzou zistí, že jej narástol veľký nos. Rozhodnutá nikomu sa takto neukázať na oči uteká v prestrojení za obyčajné dievča zo zámku, aby mohla znovu nájsť kúzelníka a získať späť svoju krásu. Pri svojom putovaní však stretáva mladého voňavkára a jeho malého brata a spoznáva čaro pravej lásky.
Rozprávka vznikala takmer rok v koprodukcii s Českou televíziou. „Najprv sme sa stretli s dramaturgiou, mali sme v rukách námet, začal sa písať scenár a začali sme dávať dokopy tvorivý tím, ktorý sa často menil, pretože keď niektorí ľudia videli scenár, hovorili, že je to nerealistické, že sa to nedá. Postupne sme však našli ľudí, ktorí sa rozhodli, že nám s tým pomôžu a že sa to dá a vznikol tím, ktorý mal motto 'Nemožné na počkanie, zázraky do troch dní.' Robil som za posledných desať rokov na Slovensku na viacerých projektoch, či už to boli filmové, televízne aj hudobné a veľakrát to skončilo tým, že 'Na Slovensko je to dosť dobré, už je to dobré, už s tým nič nerobme...' No keďže sme v globálnom svete, kde súperíme aj so zahraničnými produkciami, tak sme si povedali, že to nenecháme tak a skúsime to posunúť ešte trošku ďalej,“ povedal počas večera výkonný producent RTVS Paľo Janík.
Rozhlas a televízia Slovenska má podľa slov generálneho riaditeľa Václava Miku posledné štyri sezóny ambíciu každý rok na Vianoce priniesť minimálne jednu premiérovú pôvodnú slovenskú rozprávku. „Verím, že sme na Zázračný nos mali dobrý nos. Ja síce ten svoj nemám ani tak veľký, ani tak citlivý, ani tak vnímavý, ale verím, že moji kolegovia áno a týmto chcem poďakovať všetkým, ktorí siahli po tomto projekte. Ďakujem všetkým, ktorí ho po nociach dokázali do seba vstrebať a dali zo seba všetko a ďakujem aj Stanovi (režisér Párnický, pozn. red), ktorý už je takmer časť inventáru RTVS - v dobrom slova zmysle,“ uviedol Mika.
Párnický je s rozprávkou spokojný. „Dúfam, že diváci budú mať rovnaké potešenie, ako my. Veľmi veľkú časť materiálu máme zároveň v rezerve, takže veríme, že ešte niečo z toho k tomu nášmu televíznemu príbehu pridáme a urobíme časom aj kino rozprávku. Zatiaľ máme televíznu verziu, ktorá má svojím časovým rozsahom striktnejšiu stopáž, no verím, že sa nám to podarilo urobiť tak, aby z toho mal divák dobrý pocit a zážitok,“ vyjadril sa režisér. „Čaro tejto rozprávky je založené na tom, čo sa od rozprávok očakáva - aby boli svojím rozprávaním zakotvené v rozprávkovom svete, určenom dobou, večnosťou a nejakým zvláštnym plynutím času, aby nás dej preniesol do toho rozprávkového sveta, ale zároveň, aby ten príbeh stál celkom pevne aj v tom súčasnom svete - aby aj súčasník mal pocit, že to je aj jeho téma - takto sme sa to snažili zobraziť. Zázračný nos má teda niekoľko anachronizmov, ktoré zasahujú aj do súčasnosti a hovoria o tom, že zázraky už nie sú len v kúzelníkoch,
v čarách, v drakoch a podobných veciach, ale že sa dejú najmä medzi ľuďmi - áno, aj v tomto prípade ide predovšetkým o zázrak lásky. Máme tam zároveň hrdinov, ktorí sú v niečom veľmi súčasní, veľmi živí a veľmi z dnešného sveta. Rozprávka prepája niektoré motívy elektronického veku s obdobím rokoka a baroka a ja dúfam, že je to prepojené tak a tak prirodzené v tom rozprávaní, že rovnako prirodzene to aj diváci príjmu,“ uzavrel Párnický.
Zázračný nos odvysielajú RTVS aj Česká televízia počas Vianoc. Na Jednotke si budú môcť diváci a diváčky rozprávku pozrieť na Štedrý večer a na obrazovkách Českej televízie o dva dni neskôr. Vznik snímky finančne podporil Audiovizuálny fond.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Verejnou obchodnou súťažou chce samospráva Rimavskej Soboty vybrať regionálnu televíziu, ktorá bude počas budúceho roka vysielať priame prenosy a záznamy z rokovania mestského zastupiteľstva. Podľa slov primátora Jozefa Šimka bude kritériom najnižšia cena.
"Vlani sme uzavreli dohodu s TV LocAll, keďže ponuku zo strany TV Rimava sme vtedy ešte nemali. Dnes je situácia iná. Jednoznačne to budeme riešiť tak, že vypíšeme verejnú obchodnú súťaž a vyberieme toho, kto bude lacnejšie vysielať," konštatoval s tým, že samospráva v tejto súvislosti oslovila tri televízie, dve z Rimavskej Soboty a jednu z Tornale.
Podľa poslanca Viliama Vaša je konkurenčný boj medzi televíziami správny a žiaduci, pričom rozhodnúť by mali diváci. "Ja by som preto možno ani nerobil nejakú verejnú obchodnú súťaž, ale skôr to nechal na divákov, ktorá televízia bude lepšia," uviedol s tým, že mesto by napríklad obidvom mohlo dávať zákazky.
O financiách na televízne vysielanie hovorili poslanci aj v rámci rozpravy pri schvaľovaní mestského rozpočtu na rok 2017 a viacerým sa zdali vysoké. "Bol som prekvapený z nárastu nákladov na televíziu. Ešte pred pár rokmi sme sa pohybovali na úrovni 5500 až 8000 eur ročne, teraz je to 26.000 eur," podotkol v tejto súvislosti poslanec Ivan Hazucha a podobný názor mal aj Vaš. "Dosť veľa je už 26.000 eur. Pamätám, sa keď to bolo nejakých 2000, 4000, 6000 eur a postupne sme vyšli až na túto sumu," poznamenal.

Copyright © TASR 2016

Critics’ Choice Awards

Critics’ Choice Awards 

 V noci na pondelok rozdali v kalifornskej Santa Monice filmové a televízne Critics' Choice Awards, ktoré udeľujú asociácia filmových kritikov Broadcast Film Critics Association (BFCA) a asociácia televíznych novinárov Broadcast Television Journalists Association (BTJA). Galavečer moderoval herec a komik T.J. Miller.

Filmové kategórie ovládol hudobný film La La Land, ktorý získal osem trofejí z dvanástich nominácií, pričom ho vyhlásili aj za najlepší film. Dve si zaň vyslúžil Damien Chazelle, ktorého ocenili za réžiu a pôvodný scenár, pričom v druhej menovanej udelili po zhode v počte hlasov dve trofeje. Druhým oceneným bol Kenneth Lonergan vďaka dráme Manchester by the Sea. Ďalšie trofeje pre La La Land získali Linus Sandgren za kameru, David Wasco a Sandy Reynolds-Wasco za výpravu, Tom Cross za strih, Justin Hurwitz za hudbu a City of Stars vyhlásili za najlepšiu filmovú pieseň.

V hereckých kategóriách však bodovali Casey Affleck (Manchester by the Sea) a Natalie Portman (Jackie) za hlavné roly, Mahershala Ali (Moonlight) a Viola Davis (Fences) za vedľajšie úlohy a spomedzi mladých hercov a herečiek ocenili Lucasa Hedgesa (Manchester by the Sea). Najlepšie herecké obsadenie má podľa členov a členiek BFCA dráma Moonlight.

Najviac ocenení v televíznych kategóriách získala prvá séria antológie American Crime Story s podtitulom The People v. O.J. Simpson (2016), ktorá mala v hre šesť nominácií a napokon získala štyri trofeje. Zvíťazila v kategórii Najlepší televízny film alebo miniseriál a ďalšie tri ocenenia jej priniesli herecké kategórie, v ktorých bodovali Sarah Paulson (Najlepšia herečka v televíznom filme alebo miniseriáli), Courtney B. Vance (Najlepší herec v televíznom filme alebo miniseriáli) a Sterling K. Brown (Najlepší herec vo vedľajšej úlohe televízneho filmu alebo miniseriálu). Za najlepší komediálny seriál vyhlásili Silicon Valley (2014) a najlepším dramatickým seriálom je Hra o tróny (2011).

Už skôr pritom organizátori ohlásili, že Viole Davis počas galavečera odovzdajú #SeeHer Award a Ryanovi Reynoldsovi cenu magazínu Entertainment Weekly pre zabávača roka.

Asociácia filmových kritikov Broadcast Film Critics Association (BFCA), ktorá vznikla v roku 1995, združuje viac ako tri stovky severoamerických filmových kritikov, ktorí zastupujú televízie, rádiá a webové stránky. Je tak najväčšou organizáciou kritikov v USA a Kanade. Asociácia televíznych novinárov Broadcast Television Journalists Association (BTJA) je jej partnerskou organizáciou.Prehľad víťaziek a víťazov v 22. ročníku Critics’ Choice Awards:

Filmové kategórie
Najlepší film: La La Land
Najlepší herec: Casey Affleck - Manchester by the Sea
Najlepšia herečka: Natalie Portman - Jackie
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Mahershala Ali - Moonlight
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Viola Davis - Fences
Najlepší mladý herec / herečka: Lucas Hedges - Manchester by the Sea
Najlepšie herecké obsadenie: Moonlight
Najlepšia réžia: Damien Chazelle - La La Land
Najlepší pôvodný scenár (dvaja ocenení): Damien Chazelle - La La Land
Kenneth Lonergan - Manchester by the Sea
Najlepší adaptovaný scenár: Eric Heisserer - Prvý kontakt
Najlepšia kamera: Linus Sandgren - La La Land
Najlepšia výprava: David Wasco, Sandy Reynolds-Wasco - La La Land
Najlepší strih: Tom Cross - La La Land
Najlepšie kostýmy: Madeline Fontaine - Jackie
Najlepšie masky: Jackie
Najlepšie vizuálne efekty: Kniha džunglí
Najlepší animovaný film: Zootropolis
Najlepší akčný film: Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu
Najlepší herec v akčnom filme: Andrew Garfield - Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu
Najlepšia herečka v akčnom filme: Margot Robbie - Jednotka samovrahov
Najlepšia komédia: Deadpool
Najlepší herec v komédii: Ryan Reynolds - Deadpool
Najlepšia herečka v komédii: Meryl Streep - Božská Florence
Najlepší horor/sci-fi: Prvý kontakt
Najlepší cudzojazyčný film: Elle
Najlepšia pieseň: City of Stars - La La Land
Najlepšia hudba: Justin Hurwitz - La La Land

Televízne kategórie
Najlepší komediálny seriál: Silicon Valley
Najlepšia herečka v komediálnom seriáli: Kate McKinnon - Saturday Night Live
Najlepší herec v komediálnom seriáli: Donald Glover - Atlanta
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe komediálneho seriálu: Jane Krakowski - Unbreakable Kimmy Schmidt
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe komediálneho seriálu: Louie Anderson - Baskets
Najlepší hosťujúci herec alebo herečka v komediálnom seriáli: Alec Baldwin - Saturday Night Live
Najlepší dramatický seriál: Hra o tróny
Najlepšia herečka v dramatickom seriáli: Evan Rachel Wood - Westworld
Najlepší herec v dramatickom seriáli: Bob Odenkirk - Volajte Saulovi
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe dramatického seriálu: Thandie Newton - Westworld
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe dramatického seriálu: John Lithgow - The Crown
Najlepší hosťujúci herec alebo herečka v dramatickom seriáli: Jeffrey Dean Morgan - Walking Dead
Najlepší televízny film alebo miniseriál: American Crime Story: The People v. O.J. Simpson
Najlepšia herečka v televíznom filme alebo miniseriáli: Sarah Paulson - American Crime Story: The People v. O.J. Simpson
Najlepší herec v televíznom filme alebo miniseriáli: Courtney B. Vance - American Crime Story: The People v. O.J. Simpson
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe televízneho filmu alebo miniseriálu: Regina King - American Crime
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe televízneho filmu alebo miniseriálu: Sterling K. Brown - American Crime Story: The People v. O.J. Simpson
Najlepší animovaný seriál: BoJack Horseman
Najlepšia talk show: The Late Late Show with James Corden
Najlepšia súťažná reality show: The Voice
Najlepšia štruktúrovaná reality show: Shark Tank
Najlepšia neštruktúrovaná reality show: Anthony Bourdain: Neznáme končiny
Najlepší moderátor reality show: Anthony Bourdain - Anthony Bourdain: Neznáme končiny


©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.