24. 8. 2013

TO JE TV !

TO JE TV !


Zomrel Gilbert Taylor

Zomrel Gilbert Taylor

Vo veku 99 rokov včera zomrel britský kameraman Gilbert Taylor. Na jeho konte sú také filmy ako A Hard Day´s Night , Frenzy, Hnus, Damien- Omen II, Star Wars: Epizoda IV , Dr. Divnoláska alebo ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu .

23. 8. 2013

Zlomok diváka

Zlomok diváka


Zlomok sekundy, Jednotka , 22.08.2013
 
52 tisíc divákov 
1,1 % sledovanosť 
2,9 % podiel na trhu

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Fotograf Daniel Ramos, ktorý sa 19. júla na letisku v Los Angeles dostal do potýčky s Kanyem Westom, sa rozhodol podať na rappera žalobu za napadnutie, ublíženie na zdraví a porušovanie občianskych práv. Uviedol to na tlačovej konferencii, kde ho sprevádzala jeho právnička Gloria Allred. Tá okrem toho požiadala súd o vydanie zákazu približovania sa.
K incidentu došlo, keď West na letisku prechádzal cez skupinu fotografov, keď sa zrazu obrátil na jedného z nich a povedal: "Vy sa ma snažíte dostať do problémov, aby som na vás vybehol a musel vám potom zaplatiť 250-tisíc dolárov". Následne sa dostal do potýčky s Ramosom, ktorého museli potom ošetriť v nemocnici. Z celého incidentu vzniklo aj video, no losangeleský okresný prokurátor napriek tomu rozhodol, že rappera neobviní z napadnutia a pokusu o krádež fotoaparátu. Ramos na tlačovej konferencii uviedol, že West mu spôsobil zranenie nohy, pre ktoré musel chodiť dva týždne o barlách a v súčasnosti používa paličku. "Iba som sa snažil vykonávať svoju prácu. Nechcem, aby sa aj niekomu inému stalo to, čo sa stalo mne," vysvetlil dôvod, prečo sa rozhodol rappera zažalovať.
Tridsaťšesťročný Kanye West odštartoval hudobnú kariéru v roku 1996, keď ako producent spolupracoval s rapperom Gravom. Neskôr produkoval skladby pre interpretov Jermaine Dupri, Foxy Brown alebo Goodie Mobb. Známym sa však stal až v roku 2001, keď sa podieľal na albume The Blueprint od rappera Jay Z. Svoj debutový štúdiový album The College Dropout vydal v roku 2004. Nasledovali nahrávky Late Registration (2005), Graduation (2007), 808s & Heartbreak (2008), My Beautiful Dark Twisted Fantasy (2010) a Yeezus (2013). So spomínaným Jay Z okrem toho nahral album Watch The Throne (2011). Medzi najväčšie hity 21-násobného držiteľa Grammy patria skladby Jesus Walks, Gold Digger, Diamonds From Sierra Leone, Stronger, Love Lockdown, Heartless alebo All Of The Lights. West, ktorý vedie vlastné vydavateľstvo G.O.O.D. Music, má na konte aj tri Brit Awards a sedem BET Awards.
Informácie pochádzajú z webstránky www.aceshowbiz.com a archívu agentúry SITA.


Americký herec Sylvester Stallone si nezopakuje rolu Johna Ramba v novom seriáli venovanom tomuto kultovému akčnému hrdinovi. "Hoci produkčné spoločnosti Entertainment One a Nu Image pracujú na televíznom seriáli založenom na Rambovi, Sylvester Stallone sa určite nevráti do tejto ikonickej úlohy," povedal pre magazín The Hollywood Reporter hercov hovorca. Zároveň však nevylúčil iný druh spolupráce na projekte.
Stallone sa po prvý raz objavil v úlohe bojovníka Johna Ramba v roku 1982. Následne vznikli snímky Rambo II (1985) a Rambo III (1988), pričom prvá z nich bola nominovaná aj na Oscara za špeciálne efekty. Stallone po dvadsiatich rokoch oživil sériu filmov snímkou Rambo: Do pekla a naspäť (2008), ktorú sám režíroval. Herec, ktorý je okrem Ramba známy aj ako predstaviteľ kultového boxera Rockyho, momentálne nakrúca tretiu časť akčnej série The Expendables (2010, 2012). Predstavia sa v nej aj Arnold Swarzenegger, Harrison Ford, Mel Gibson, Antonio Banderas, Wesley Snipes, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Terry Crews či Randy Couture.
Informácie pochádzajú z webstránky www.hollywoodreporter.com.

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Mladú indickú fotoreportérku hromadne znásilnili v meste Bombaj, oznámila dnes indická polícia.
Dvadsaťdvaročná žena a jej kolega vo večerných hodinách robili fotografie. Prišli k nej dvaja muži a pýtali sa, či má na fotenie povolenie. Potom sa ku skupine pridal ďalší muž a fotografku hromadne znásilnili. Jej kolegu zviazali a zbili, píše agentúra DPA.
K útoku došlo v opustenej textilnej továrni v Dolnom Pareli, bývalej priemyselnej oblasti, ktorá je teraz jednou z najrýchlejšie rastúcich luxusných štvrtí Bombaja. Pozostáva z obytných a obchodných domov a barov. Fotografka si v tejto štvrti spolu so svojím kolegom plnila pracovné zadanie.
Sexuálny útok vyvolal rozhorčenie na sociálnych sieťach. Veľa používateľov bolo šokovaných, že sa udalosť odohrala práve v Bombaji, ktorý je považovaný za najbezpečnejšie mesto pre ženy v Indii.
Udalosť evokuje podobný útok z decembra 2012, keď skupina mužov znásilnila študentku v autobuse. Vyvolalo to celoštátne protesty a revíziu zákona o znásilnení, pripomína agentúra Reuters.
Fotografku prijali do nemocnice v južnej časti mesta. Podľa lekárov je jej stav stabilizovaný
"Zatiaľ nebol nikto zatknutý," povedal strážnik z policajnej stanice, ktorá má prípad na starosti. Polícia zverejnila identikity, nákresy páchateľov podľa popisu obetí.

Copyright © TASR 2013


OBČERSTVOVACÍ KÚTIK

OBČERSTVOVACÍ KÚTIK

Správy STV- dno roka


Sobota 7. 4. 2007 - Share : 19.6 % , Rating : 6.0 % - 275 tisíc divákov

RTVS - spomienka na Jozefa Bednárika

RTVS
 
- spomienka na Jozefa BednárikaRTVS si mimoriadnymi zmenami programu na Jednotke, Dvojke, Rádiu Slovensko a Rádiu Regina pripomína pamiatku divadelného režiséra Jozefa Bednárika
Vo štvrtok 22. augusta nás náhle opustil slovenský divadelný režisér a herec Jozef Bednárik. RTVS si jeho pamiatku pripomenie mimoriadnym vysielaním nielen v televízii, ale aj v rozhlase.

JEDNOTKA - PIATOK 23. 8.
21:15 Takí sme boli s hosťom Jozefom Bednárikom

DVOJKA – PIATOK 23. 8.
14:50 Soirée z Mlynskej doliny s Jozefom Bednárikom
15:30 Evanjelium o Márii (réžia Jozef Bednárik)

DVOJKA – SOBOTA 24. 8.
16:10 Dve duše (TV film – réžia Jozef Bednárik)
20:45 Anjeli strážni Jozefa Bednárika (talkshow Aleny Heribanovej)

DVOJKA – NEDEĽA 25. 8.
10:40 Zlatá priadka (rozprávka; v hlavnej úlohe Martina Klingáčika sa predstaví Jozef Bednárik)

RÁDIO SLOVENSKO
V Rádiu Slovensko sme správu o smrti Jozefa Bednárika uverejnili hneď v deň úmrtia v pravidelných správach. V piatok 23.8. sme v prúdovom vysielaní Dobré ráno, Slovensko odvysielali tri rozhovory z archívnych nahrávok s ukážkami piesní z muzikálov, ktoré Jozef Bednárik režíroval.
Na piatok 23. 8. pripravuje redaktorka Hana Beranová spomienkový materiál na Jozefa Bednárika, ktorý odvysielame popoludní, ďalšia rozhlasová montáž sa pripravuje na deň pohrebu.
Tiež sa upravila dramaturgia relácie Túto hudbu mám rád – v nedeľu 25. augusta o 10:05 odvysielame reprízu rozhovoru Vlada Franca s Jozefom Bednárikom.

RÁDIO REGINA
Rádio Regina už v ranných spravodajských reláciách prinieslo informácie o úmrtí Jozefa Bednárika. V prúdovom vysielaní štúdiá Rádia Regina upravili svoju štruktúru na odvysielanie nekrológu – rozhovor Martina Jurča s Jozefom Bednárikom o jeho poslednom projekte – šansónových večeroch.
Regina taktiež prinesie spomienku šansonierky Milky Došekovej či Jána Grešša, riaditeľa Divadla Andreja Bagara v Nitre.
V deň poslednej rozlúčky bude odvysielaný projekt Sviece za majstra, ktorý prinesie najrôznejšie spomienky a reportáže z prostredí, kde Jozef Bednárik pôsobil – zo Zelenča, Nitry, SND či Novej scény.

RTVS A SANITKA

RTVS A SANITKA


Česká televízia poskytla zmluvne RTVSu nadobúdateľovi výhradnú licenciu na použitie seriálu SANITKA II. 13 dielov ,ktorej platnosť sa začína dňa 1.9.2013 a končí dňa 31.8.2018 s podmienkou, že prvé vysielanie každého dielu relácie vo Slovenskom republike môže byť realizovať najskôr 24 hodín po prvom uvedení príslušného dielu Za poskytnutú licenciu podľa tejto zmluvy prináleží ČT odmena vo výške 130.000,-EUR. Cena prepisu činí 1.444, - EUR. Licenčná odmena a cena prepisu je uvedená bez DPH, pričom DPH je v zmysle právnych predpisov platných v Slovenskom republike povinný navstupu vypočítať a zaplatiť nadobúdateľ, ktorý v plnej miere zodpovedá za splnenie tejto povinnosti voči slovenským finančným úradom.

Zomrel Jozef Babušek

Zomrel Jozef Babušek


Vo veku nedožitých 92 rokov zomrel 22. augusta večer zakladateľ slovenského komiksu Jozef Babušek. Pre TASR to uviedla Barbora Piovarčiová z tlačového oddelenia Mestského úradu Piešťany.
Jozef Babušek sa narodil 3. septembra 1921 v Bratislave. Preslávil sa najmä komiksovým seriálom Jožinko, dieťa svojich rodičov, ktorý vydával v humoristickom časopise Roháč pod pseudonymom Jozef Schek.
"Nikdy nemal rád pozornosť sústredenú okolo jeho osoby. Napriek tomu bol jedinečný. Bol zakladateľom slovenského komiksu a moderného kresleného humoru u nás," uviedla Piovarčiová. Dodala, že mesto v súvislosti so smutnou udalosťou pripravuje spomienkové stretnutie k životu a dielu Jozefa Babuška.
Babušek otvoril svoju komiksovú premiéru v satirickom a silne protikomunistickom časopise ŠIDLO už v roku 1947, keď pod vplyvom detského čítania francúzskeho magazínu Robinson kreslil nemé príbehy utekajúceho lupiča. Táto činnosť mu však obratom priniesla kádrovú škvrnu, ktorá sa s ním vliekla dlhé desaťročia – ako buržoázny živel bol vyhodený v roku 1948 z vysokej školy tesne pred jej ukončením.
Roky trávil ako priemyselný výtvarník, neskôr študoval diaľkovo kunsthistóriu, odbor cirkevná architektúra. Absolvoval ju ako 44-ročný, lenže tento rok okrem čerstvého diplomu pre neho znamenal ešte viac: Priniesol mu dlhoočakávaný prelom. Začal totiž kresliť, pre neblahú minulosť radšej pod pseudonymom utvoreným z konca pôvodného priezviska, príbehy Jožinka, dieťaťa svojich rodičov v humoristickom časopise Roháč. S prestávkou v roku 1975 pri ňom vydržal až do roku 1988 a postaral sa o najdlhší komiks v československej histórii.
Jozef Schek však súbežne namaľoval úplne odlišným štýlom realistický (a okrem toho prvý sci-fi) komiks v Československu: Desiata planéta.
Pražskou jarou v roku 1968 začalo Schekove "české obdobie", do ktorého patria hlavne diela: Zajatec, Zrub u zlatého kľúča, Traja robinzoni, Prázdniny u zřícené tvrze, Srub v bílém údolí, Klíč k majáku, Tajemství majáku, Poklad Inků a Zámek rodu Spadů. Táto éra trvala desať rokov.
Potom sa Jozef Schek s českým biotopom lúči a začne nahromadené sily ventilovať vo vrcholnej fáze svojej tvorby – tentokrát už na slovenskej polovici republiky. Od roku 1973 vznikol na Slovensku dvojtýždenník Elektrón (obdoba českej Vedy a techniky mládeži). Pre toto periodikum Schek tvorí dvojstrany vedeckofantastických komiksov (väčšinou podľa scenára Kamily Staškovej). Táto spolupráca trvala úctyhodných 31 rokov (1960 – 1991). V roku 1987 autor krátkym článkom Spomienky tušom zaliate v Elektróne oznámil, že sa lúči a odchádza na odpočinok. Na ranč v Považskom Inovci alebo do Piešťan. Napriek tomu však v roku 1991 ako definitívne lúčenie komiksom predstavil Knihu džungle pre detský Ohník. Toto dielo je unikátne hlavne tým, že predstavuje tretí výrazný autorov štýl.
V roku 2003 vydalo české vydavateľstvo BB Art Velkú knihu komiksú. V roku 2007 sa stal laureátom ocenenia Kultúrna osobnosť roka 2006 mesta Piešťany, ktorú mu udelil primátor Remo Cicutto. Jozefa Babuška odborníci zaraďujú medzi najväčšie československé komiksové esá a zakladateľa modernej slovenskej karikatúry. Autorovu tvorbu vari najvýstižnejšie v knihe vyjadril výtvarník Ivo Hejcman slovami: "Keď maľoval, hľadal krásu. Keď kreslil humor, hľadal láskavosť. Jedine z pozície láskavosti je humor očisťujúci."

Copyright © TASR 2013

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA


„ Milá Markíza, my v Jojke máme radi konkurenciu, ale v poslednej dobe nerobíte nič iné, len si pozriete, čo a ako vysielame a odkopírujete to do poslednej bodky. Skúste vymyslieť niečo nové. Ak dáme konkrétnu a vysvetľujúcu upútavku na Panelák – novú sériu, vymyslite inú. Ak sa zadarí, aj lepšiu na Búrlivé víno. Nie takú istú. Myslieť nebolí, ani byť originálny, všetko ostatné je trápne. Pozriete si upútavku na novú sériu Paneláku a následne aha, takmer rovnaká sa objavila na Búrlivé víno. Akoby ich jedna mater mala.. Tých príkladov je oveľa viac a nie sú to iba upútavky. Naozaj, my sa už nad tým iba usmievame.“
František Borovský


" Mám momentálne finančné problémy, lebo som investoval do firmy a peniaze sa mi zatiaľ nevrátili. Pani Wittgruberová býva v byte na Kolibe, ktorý získala vďaka mne, a pokiaľ má finančné problémy, môže byt predať a presťahovať sa do menšieho.“
Robo Beňo  a jeho písomné vysvetlenie, prečo neplatí súdom určené výživné

22. 8. 2013

Zomrel Jozef Bednárik

Zomrel Jozef BednárikDnes večer zomrel po náhlej chorobe Jozef Bednárik . Dôvodom úmrtia bolo vážne metabolické a kardiálne zlyhanie.
Režisér Jozef Bednárik si svojou nekonvenčnosťou podmanil operu a balet na scénach národných divadiel v Bratislave i v Prahe. Odštartoval éru muzikálu na Slovensku aj v Čechách a stal sa muzikálovou režijnou stálicou.
      Narodil sa 17. septembra 1947 v Zelenči. Absolvoval strednú umelecko-priemyslovú školu potom vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.
      Po desaťročnom hereckom pôsobení svoje schopnosti venoval už len réžii, najprv ako režisér Divadla Z v Zelenči, ktoré priviedol na vrchol ochotníckej slávy a ktoré zožínalo úspech všade, kde účinkovalo. Neskôr režíroval v Divadle Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Tam inscenoval okolo 40 titulov, z ktorých výrazný ohlas zaznamenal Shakespearov Titus Andronicus, Dom Bernardy Alby Federica Garcíu Lorcu, alebo Jarné prebudenie Franka Wedekinda.
      Popritom Jozef Bednárik hosťoval na festivaloch v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, Bulharsku, Monaku, Japonsku, Veľkej Británii, Izraeli a v mnohých ďalších krajinách. Na festivale v škótskom Edinburghu získal cenu kritiky za najlepšiu hudobnú inscenáciu – Gounodovho Fausta a Margaréty v naštudovaní Opery Slovenského národného divadla (SND).
      V roku 1990 prišiel do Bratislavy, kde sa po hosťovaní stal režisérom na Novej scéne, ktorá uviedla za jeho pôsobenia štvoricu muzikálových titulov (Evanjelium o Márii, Grand-hotel, Pokrvní bratia a Jozef a jeho zázračný farebný plášť). Súčasne pravidelne spolupracoval aj s opernými divadlami. Najprv to bola Komorná opera v Bratislave, kde inscenoval Maniere teatrali a Číňanky. Neskôr so súborom Slovenského národného divadla zavŕšil svoju trilógiu francúzskych opier: Faust a Margaréta, Hoffmannove poviedky a Don Quijote. Potom nasledovalo päť baletných titulov na scéne Národného divadla v Prahe (Psycho, Malý pan Friedemann, Čajkovskij, Coppélia a Isadora Duncan).
      V roku 1996 Jozef Bednárik režíroval v pražskej štátnej opere Rossiniho operu Turek v Taliansku a v roku 1997 svojho prvého Verdiho – Dona Carlosa v bratislavskej opere. Návštevníci pražského Národného divadla poznajú jeho inscenáciu opery Romeo a Júlia, ktorú na Festivale hudobného divadla ocenili ako najzaujímavejšiu opernú inscenáciu a nominovali na Cenu Alfréda Radoka.
      Mimoriadnemu diváckemu záujmu sa tešili všetky opery, ktoré Bednárik režíroval v Opere SND, napríklad Carmen, Turandot, Don Carlos, Dcéra pluku a iné. Na pražských scénach dosiahol výrazné úspechy a veľký divácky ohlas aj ako muzikálový režisér (Rusalka, Dracula a Monte Cristo Karla Svobodu, Johanka z Arcu a Elixír života Ondřeja Soukupa, ako aj Angelika Michala Davida).
      Bednárikovu muzikálovú produkciu bolo možné vidieť aj v Nitre (Grék Zorba, prvý pôvodný slovenský muzikál Adam Šangala, Kabaret), v Prešove (Fidlikant na streche a Oliver!), na Novej scéne (Klietka bláznov a Donaha) a v divadle Aréna (Rocky-horror-show).
      Odchod z režisérskeho postu korunoval rozlúčkovými predstaveniami na všetkých slovenských divadelných scénach, pre ktoré robil, a v Prahe rozlúčkovým opusom Kráľovná Antoinetta v pražskom Divadle Ta Fantastika s Luciou Bílou v hlavnej úlohe.
      Jozef Bednárik vystupoval v úlohe šarmantného porotcu pri tanečnej súťaži Let's Dance, televízni diváci ho mohli vidieť tiež v úlohe hádača v zábavnej šou Kto hovorí pravdu? a bol aj predsedom poroty v súťaži Muzikálový talent. Jeho splneným snom je projekt Šansón Klub Jozefa Bednárika v jednej z reštaurácií v Bratislave.
      Cenu Pavla Straussa si režisér Jozef Bednárik prevzal v marci 2011 v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Ocenenie pomenované po lekárovi, filozofovi a humanistovi Pavlovi Straussovi udeľuje Kulturologická spoločnosť, katedra kulturológie a Filozofická fakulta Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre.
      Režisér a choreograf Jozef Bednárik priniesol počas tohtoročného júla do jedného z bratislavských hotelov šansónový festival, ktorý mal byť príjemným spojením hudby a talkshow. 


Copyright © TASR 2013

MK SR NEWS

MK SR NEWS

Rozvoj digitálneho prostredia spôsobil neistotu nielen na strane autorov, výkonných umelcov, ale aj užívateľov a podnikateľov. Zverejňovanie autorských diel a iných predmetov ochrany na internete viedlo tiež k spochybňovaniu významu a rozsahu verejnoprávnej ochrany.
"Autori a iní nositelia práv fakticky stratili možnosť kontrolovať každé ich používanie a zabrániť prípadnému neoprávnenému používaniu," upozorňuje ministerstvo kultúry (MK) s tým, že tiež samotní používatelia sa často dostanú do situácie, keď neúmyselne, dokonca niekedy nevyhnutne, porušujú autorské práva. "Tým pádom najmä najmladšia generácia to vníma ako niečo úplne prirodzené," konštatuje rezort, ktorý táto situácia podnietila k úplnej rekodifikácii autorského zákona. Stať sa tak má na budúci rok, avšak MK už do pripomienkového konania predložilo návrh legislatívneho zámeru.
Pripraviť chce nový a flexibilný právny predpis, ktorý zabezpečí efektívnejší výkon autorských práv v medziach európskych a medzinárodných predpisov. Zároveň nebude predstavovať prekážku pre šírenie kultúry, vzdelania a výsledkov výskumu či pre rozvoj internetovej ekonomiky a podporu tvorivosti. "Musí zaistiť rovnováhu medzi ochranou práv ich nositeľov a náležitým prístupom používateľov k chránenému obsahu," avizuje ministerstvo. Zároveň sa posilní miera vymožiteľnosti a kontrola nad organizáciami, ktoré spravujú práva a peniaze autorov.
Zákon bude napríklad riešiť režim spoločného diela. Aktuálna legislatíva sa totiž jednoznačne nezaoberá otázkou výsledku jeho tvorby. Teda, či ide o jediné dielo a či príspevky jednotlivých autorov možno považovať za samostatné, a tým pádom ich aj samostatne použiť. Upraví sa tiež používanie diela vytvoreného na objednávku.
Autorský zákon by mal v rámci rekodifikácie ponúknuť aj legálnu definíciu audiovizuálneho diela. To sa má z hľadiska svojho vzniku zaradiť do skupiny kolektívnych diel.
Pozornosť sa bude venovať aj otázke prevoditeľnosti v oblasti autorského práva. V súčasnosti sa to nedá pri majetkových právach autora a výkonného umelca. V rámci rekodifikácie sa posúdi vhodnosť zavedenia práva autora previesť svoje majetkové práva na tretiu osobu.

Copyright © TASR 2013

Boris Zala CNN NEWS

Boris Zala CNN NEWS
Poslanci Európskeho parlamentu navrhujú každý rok laureátov na Sacharovovu cenu, ktorá sa udeľuje za slobodu myslenia, humanizmus a ľudské práva: slovenský europoslanec Boris Zala vyvíja kampaň, aby tohto roku cenu získala americká spravodajská televízna stanica CNN za mediálny projekt bojujúci proti modernému otroctvu.
Zala v rozhovore pre TASR pripomenul, že jedným z laureátov tejto ceny je aj Alexander Dubček, ktorý sa stal v poradí druhým nositeľom ceny po Nelsonovi Mandelovi.
"Každý rok navrhujeme laureátov na túto cenu a ja som navrhol pre tento rok jeden veľký mediálny projekt, ktorý sa volá Projekt slobody - ako skoncovať s moderným otroctvom," uviedol Zala.
Slovenský europoslanec spresnil, že ho oslovila veľká investigatívna akcia televíznej stanice CNN, ktorej reportéri intenzívne pomáhajú pri odhaľovaní praktík a prípadov moderného otroctva na celom svete. Nevynímajúc ani Spojené štáty či Európu, lebo táto akcia nie je zameraná len na tretí svet.
Zala upozornil, že vďaka aktivitám novinárov zo CNN sa už podarilo oslobodiť vyše 2000 otrokov a zmeniť legislatívu vo viacerých krajinách sveta - vrátane federálnych štátov USA -, aby sa zamedzilo praktikám otrockej práce.
Podľa jeho slov sa to týka najmä krajín, ako je Egypt, India, Indonézia, Thajsko, alebo niektorých severoafrických štátov, kde sú dodnes prítomné moderné verzie otroctva.
"Zameral som sa na to, aby tento projekt bol ocenený Sacharovovou cenou. Intenzívne na tom pracujem, uvidím, ako sa to podarí," uviedol Zala. Dodal, že o laureátoch ceny sa bude rozhodovať v októbri a o ich užšom výbere v novembri, pričom cena za rok 2013 bude udelená v decembri na slávnostnom zasadnutí Európskeho parlamentu.
Zala najväčší problém vidí v tom, že u časti poslancov EP má CNN povesť americkej stanice, ktorá je akousi hlásnou trúbou amerických záujmov, ale podľa neho sa tento projekt intenzívne sústreďuje na koreň veci a odhaľuje javy, ako je otroctvo v baniach, najmä v Afrike, otrocké praktiky v textilnom priemysle v Bangladéši, alebo otroctvo spojené s predajom orgánov, kde uvádza oblasť Sinajského polostrova v Egypte a ďalšie severoafrické krajiny.
"Redakcia CNN to zisťuje, odhaľuje a vysiela, a myslím si, že je to fantastická práca, najmä ak si uvedomíme, že CNN je súkromná spoločnosť," skonštatoval Zala.
Poslanec priznal, že protikandidáti voči jeho návrhu na Sacharovovu cenu už určite sú, aj keď ich zatiaľ nepozná. Ich mená budú postupne zverejňované od začiatkom septembra.Copyright © TASR 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

 


Ruská vládou dotovaná televízna stanica Russia Today musela vo štvrtok riešiť dilemu, ako sa zachovať v súvislosti s kontroverznou legislatívou zakazujúcou propagáciu homosexuality. Americký novinár James Kirchick sa totiž v jej priamom prenose nečakane zastal ruských aktivistov demonštrujúcich za práva gejov a lesbičiek. Hovoril pritom o "strašnej homofóbii v Rusku".
Novinár sa objavil vo vysielaní prostredníctvom telemostu zo švédskeho Stockholmu, odkiaľ mal komentovať proces s Bradley Manningom stojacim za zverejnením tajných diplomatických depeší portálom WikiLeaks. Kirchick, oblečený do dúhových trakov, však namiesto toho moderátorov RT obvinil z napojenia na Kremeľ a pustil sa do kritiky nedávno schváleného zákona zakazujúceho šírenie "homosexuálnej propagandy". Réžia ho neskôr stiahla z vysielania s odôvodnením, že sa odmietal venovať diskusii o Manningovi.
Schválená norma zakazuje propagáciu "netradičných sexuálnych vzťahov" ako aj homosexuálnych podujatí. Porušením zákona bude aj tvrdenie, že homosexuálny zväzok je rovnocenný s heterosexuálnym. Nový zákon podľa kritikov povedenie k ešte väčšej represii voči gejom a lesbičkám. Odporcovia tvrdia, že hlavným cieľom legislatívy nie je ochrana detí, ale okresanie práv homosexuálov. Za porušenie zákona môžu úrady udeliť pokutu až 100 000 rubľov (2500 eur) pre jednotlivcov a až milión rubľov (25 000 eur) pre organizácie.

 


V pokračovaní akčnej komédie 21 Jump Street (2012) sa po boku Channinga Tatuma a Jonaha Hilla predstaví aj syn Kurta Russella Wyatt. Snímku s názvom 22 Jump Street bude opäť režírovať dvojica Phil Lord a Chris Miller, zatiaľ čo úlohy policajtov v utajení si zopakujú Tatum a Hill. Zmení sa akurát prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva, a to zo stredoškolského na vysokoškolské. Russell by sa vo filme mal predstaviť ako hlavný podozrivý, ktorý sa zoznámi s Tatumovou postavou.
Wyatt Russell je synom spomínaného Kurta Russella a nemenej slávnej Goldie Hawn. Svoj herecký debut absolvoval ešte ako chlapec v roku 1998 v snímke Žoldnier: Légia skazy. Vlani sa predstavil ako hokejista v komédii Judda Apatowa Štyridsiatka na krku a diváci ho mohli vidieť aj v snímkach ako Kovboji a votrelci (2011) či Láska a česť (2013).

 

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

ČESKÁ TELEVÍZIA NEWS

ČESKÁ TELEVÍZIA NEWSS osobnosťami, ktoré sa v pohnutých augustových dňoch roku 1968 ako zamestnanci Československej televízie aktívne podieľali na mimoriadne riskantnom vysielaní Československej televízie o okupácii vojskami piatich krajín bývalej Varšavskej zmluvy, sa včera v Prahe stretol generálny riaditeľ Českej televízie (ČT) Petr Dvořák.
      Vďaka ich statočnosti sa počas šiestich nasledujúcich dní zachovala možnosť objektívne informovať o vývoji v Československu tak doma, ako aj v zahraničí. Viacerí z nich boli po niekoľko rokov následne perzekvovaní.
      Petr Dvořák označil dnes práve túto etapu za jeden z najsilnejších míľnikov v 60-ročnej histórii televízneho vysielania na území niekdajšieho Československa. Vyjadril radosť nad tým, že sa mohol osobne poďakovať aspoň niektorým z tých, ktorí sa v danej chvíli dokázali rýchlo rozhodnúť a napriek všetkým rizikám, ktoré hrozili nielen im, ale aj ich rodinám, sa postavili proti okupácii. "Išlo nielen o odvážne vyjadrenie nesúhlasu s tým, čo zasiahlo našu krajinu, ale aj službu všetkým tým, ktorí nemali inú možnosť získavať informácie o aktuálnom vývoji u nás," citoval Dvořákove slová portál Parabola.cz.
      Medzi 13 osobnosťami, ktoré sa dnes stretli v Českej televízii, boli hlásateľky Kamila Moučková, Heda Čechová a Jarmila Šusterová, moderátor Jiří Svejkovský, herec a režisér Vladimír Branislav, kameraman Pavel Mošna, ako aj technici Václav Kolář, Lubomír Drtina, Lubomír Feit, Josef Polák, Jan Švehla, Vladimír Holub a Karel Tunzer.


Copyright © TASR 2013

Elysium

Elysium


21. 8. 2013

Štefan sa našiel ?

Štefan sa našiel ?


Vydavateľstvo PERFEKT dnes prevzalo z tlačiarne knižnú novinku pôvodných slovenských rozprávok autora Štefana Nižňanského "O dvanástich trpaslíkoch". Knižka sa dostane do predaja v týchto dňoch a čitatelia mladšieho školského veku si v nej, okrem 20-tich fantazijných príbehov, nájdu aj niekoľko zaujímavých prekvapení. Napr. kreslenú mapu regiónu, kde sa rozprávkové príbehy odohrávajú, pesničku o najznámejšom Záhorákovi Macejkovi, pre zručných chlapcov vystrihovačku Habánskeho domu, pre šikovné dievčatá recepty na Skalický trdelník i kapustník zo Stupavy. Do jesenného krstu knižky by mala byť v hudobnej dielni Mariána Čekovského stvorená špeciálna pesnička o Záhoráckych permoníkoch... Multimediálny projekt autora ráta v blízkej budúcnosti tiež s rozhlasovým aj animovaným spracovaním diela vo forme pôvodného večerníčkového seriálu.

Stručne z obsahu:
Záhorácku osadu Tomky už po stáročia obklopujú husté borovicové lesy, ktoré sa stali známou a obľúbenou hubárskou lokalitou. Tu sa odohrávajú príbehy obyvateľov tajuplného kráľovstva. Cap Gregor Veľký - ako panovník kráľovstva - prichýlil 12 permoníkov, ktorí ušli z Kremnických baní pred hrozným panovníkom čierneho podsvetia. Spolu obývajú rozprávkovú záhradu. Okolie prekvapujú a tešia huncútstvami, no postupne vytvoria a osídlia pod Záhorím veľkú podzemnú ríšu "Dutániu". Z nej ovplyvňujú životy všetkých rozprávkových bytostí, ríšu zvierat, no tiež pôvodných starousadlíkov i víkendových chalupárov žijúcich v kraji od Stupavy po Skalicu.
Detský čitateľ sa z veselých dobrodružstiev postupne dozvie, kde sa ráno zobúdza slnko, ako vznikla dúha i kukučkové hodiny. Ako, kde a prečo rastú hríby, kto a kedy vymyslel žiarovky, prečo chodia niektorí paštikári v lesoch pri Studienke s prázdnymi hubárskymi košíkmi... No aj o liečivých účinkoch zelá. Malým aj veľkým čitateľom prinesú vzrušenie príbehy o bosorákoch, záhoráckych ježibabách, súbojoch vladára borovicových lesov Bora s najväčším panovníkom podsvetia, tajomným a pochmúrnym černokňažníkom Krakom.
Nad rozprávkovým kráľovstvom sa objaví hrozba osudovej kliatby príchodom dvoch Mokrkov. Naplní sa kliatba, alebo ju magické bytosti Borinka, prekrásna kňažná Skalica, južný vánok Senica či bylinkárka Stupava dokážu odvrátiť?

MEDIA NEWS

MEDIA  NEWS

 


Dnes uplynulo 15 rokov od únosu srbských novinárov prištinského rozhlasu, Djura Slavuja a Ranka Pereniča, informoval srbský spravodajský server RTS.
      Obaja novinári sa 21. augusta 1998 vybrali k pravoslávnemu kláštoru v obci Zočište, aby urobili reportáž o návrate unesených duchovných, uviedla Asociácia novinárov Srbska.
      Podľa informácií rodín obetí boli novinári naposledy videní v obci Velika Hoča. Tam sa omylom pustili zlým smerom, na Orahovac, ktorý bol v tom čase pod kontrolou albánskych separatistov. Obaja zmizli bez stopy, nikdy sa nenašlo ani ich vozidlo. Dodnes ich rodiny nedostali žiadne oficiálne informácie o ich osude, dodáva asociácia.
      Zároveň pripomenula, že o 15 rokoch nie sú objasnené ani ďalšie únosy novinárov v Kosove. Dopisovateľa denníka Politika a prištinského týždenníka Jedinstvo Ljubomira Kneževiča uniesli 6. mája 1999 pri obci Vučitrn.
      Novinár a tlmočník Aleksandar Simovič zmizol stopy 21. augusta 1999 v Prištine. Časť jeho pozostatkov našli v dedine pri Glogovci.
      Novinár srbskej redakcie prištinského rozhlasu Marjan Melonaši zmizol bez stopy 9. septembra 2000 a fotoreportéra Momira Stokuču zabili v rodinnom dome v centre Prištiny 21. septembra 1999, pripomína asociácia.

Copyright © TASR 2013

 

 

SPOMIENKY ´68

SPOMIENKY ´68


Sovietska kontrarozviedka sa v auguste 1968 snažila presadiť do vysielania Československého rozhlasu svoju propagandu. Mnohí redaktori preto opustili sídlo rozhlasu v Bratislave a začali vysielať z utajených miest. Pri práci sa chránili heslami, ktoré každý deň menili. Takto spomína na august 1968 rozhlasová legenda Michal Tvarožek, ktorý sa dnes v Bratislave zúčastnil na spomienke predstaviteľov Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a Slovenského syndikátu novinárov (SSN) pri príležitosti 45. výročia okupácie.
"Sovieti vytrhali drôty, boli sme odkázaní na improvizáciu. Teda zobrať techniku, odísť a hľadať miesta, odkiaľ sa vysielať dalo. To znamená retranslačné stanice, zosilňovačky a ďalšie utajené miesta," vysvetľuje Tvarožek. Dodáva, že on bol vtedy ešte novinársky elév a sám nepoznal lokality, z ktorých vysielali aj jeho príspevky. "Po rokoch sa ukázalo, odkiaľ sa vysielalo. Že to bolo dokonca priamo oproti rozhlasu v kláštore, na Ahoji, vysielalo sa z Vajnôr. A aby sa rozoznalo, o koho ide, používali sa zvučky."
"A aby sa tam nevotreli tí, ktorí tam nemali čo robiť, boli heslá. Každý deň sa vymyslelo heslo, ktorým sa identifikoval človek, napríklad ja. Musel som ho poznať a na základe tohto hesla som mohol odovzdať materiál, ktorý som mal nahratý," spomína Tvarožek. "Nás to prekvapilo na služobnej ceste v Žiline. Najprv sme mapovali situáciu tam, potom sme sa presunuli pomôcť v Bratislave. Bol som takým pešiakom, ktorý zabezpečoval vysielanie, takých pešiakov bolo veľa. Behal som po uliciach s magnetofónom a zháňal názory ľudí, potom som ich odovzdával spojke, ktorá ich dávala do vysielania. Aj drobná úloha bola vtedy dôležitá," konštatuje Tvarožek.
Podľa jeho ďalších slov Sovieti nezničili retranslačné stanice preto, aby mohla rozhlas využívať na propagandu chystaná vláda "robotníkov a roľníkov". "Chvalabohu, tento scenár sa neuskutočnil," povedal. Tvarožek zdôraznil, že informácií bolo vtedy málo a takmer jediným zdrojom objektívnych informácií bol rozhlas. Pokračoval, že po previerkach v období normalizácie muselo z rozhlasu odísť okolo 80 redaktorov a ďalšie štyri desiatky na to nečakali a ešte predtým emigrovali do zahraničia.
Podobné spomienky má aj Zuzana Krútka zo Slovenského syndikátu novinárov. "Do rozhlasu na Zochovej ulici prišiel dôstojník a povedal, že končia. Vypli im vysielače. Oni si zohnali náhradné vysielanie, dokázali si organizovať spravodajskú sieť, zabezpečiť nielen vysielanie v slovenčine, ale aj maďarčine. V tom čase začali vysielať aj vojská, ktoré sem prišli. Preto sme hľadali hlasy redaktorov, ktoré sme poznali," vysvetľuje.
"Snažili sa upokojovať situáciu. Hovorili ľuďom pravdu, čo sa deje, ale upozorňovali ich na to, že sa nedá bojovať voči tankom holými rukami," hovorí na margo práce rozhlasových redaktorov v roku 1968.
Predstavitelia Slovenského syndikátu novinárov a Rozhlasu a televízie Slovenska dnes pri príležitosti 45. výročia okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968 položili kvety k pamätnej tabuli v Bratislave. "Pripomíname si odvahu a statočnosť kolegov z rozhlasu, ktorí v roku 1968 nezaváhali a pokračovali vo svojej práci informovať občanov. Mnohí na to neskôr doplatili," pripomenula Krútka.

Copyright © TASR 2013

Adrian Sarbu odstúpil

Adrian Sarbu odstúpil


Podľa správy Central European Media Enterprises Ltd (CME) Adrian Sarbu dnes odstúpil z funkcie prezidenta a výkonného riaditeľa spoločnosti.
Sarbu bo spočiatku CME partnerom, keď CME spustila PRO TV v Rumunsku v roku 1995. Následne bol Chief Operating Officer spoločnosti v rokoch 2007-2009. Od roku 2009 pôsobí ako prezident a výkonný riaditeľ.
S cieľom zabezpečiť riadny prechod, bude Sarbu naďalej zamestnaný CME až do 1. januára 2014. Predstavenstvo menovalo Duco Sickingheho, člena predstavenstva, aby viedol výbor riaditeľov pokým sa nenájde novy CEO.

Zomrel Ted Post

Zomrel Ted Post

Vo veku 95 rokov skonal v utorok americký režisér Ted Post, ktorý nakrútil snímky ako Obeste ich (1968) alebo Magnum Force (1973) s Clintom Eastwoodom v hlavnej úlohe. Filmár zomrel v UCLA Medical Center v Santa Monice. Zostala po ňom manželka Thelma, dve deti a štyri vnúčatá.
Ted Post sa narodil 31. marca 1918 v newyorskom Brooklyne, kde neskôr začal pôsobiť v miestnych divadlách. Pôvodne chcel byť hercom, no nakoniec sa začal venovať réžii. Začiatkom 50. rokov minulého storočia sa potom presunul do televízie, kde režíroval množstvo seriálov ako napríklad Gunsmoke (1955 - 1975). V roku 1959 si po prvý raz vyskúšal spoluprácu s Clintom Eastwoodom, keď sa stretli pri nakrúcaní seriálu Zo surovej kože (1959 - 1966). Post režíroval celkovo 24 epizód tohto 317-dielneho westernového seriálu. S Eastwoodom sa potom stretol aj pri spomínaných filmoch Obeste ich a Magnum Force. Medzi jeho ďalšie známe snímky patria Do vnútra Planéty opíc (1970), Správni chlapi nosia čiernu (1978) alebo Cagney & Lacey (1981).

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

RTVS LAW NEWS

RTVS LAW NEWS

 


Novela zákona o Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS), ktorú malo ešte v júni predložiť na rokovanie kabinetu ministerstvo kultúry, sa odkladá. Vláda dnes zrušila rezortu túto úlohu.
      Zmena legislatívnej normy mala zaviesť spoločný model fungovania orgánov verejnoprávneho vysielateľa. Okrem generálneho riaditeľa a Rady RTVS by pribudla aj Dozorná rada. Tá by sa z odborného hľadiska venovala ekonomike verejnoprávneho média a Rada RTVS programovým otázkam. Zároveň by sa spresnením požiadaviek na výkon funkcie z hľadiska vzdelania a povinnej praxe zabezpečila kompetentnosť ich členov.
      Hlavným dôvodom zrušenia novelizácie zákona je potreba nanovo definovať parametre služby verejnosti poskytovanej RTVS. Ministerstvo to označuje za zložitý a časovo náročný proces, ktorý si vyžaduje širšiu odbornú diskusiu. Na túto tému chce usporiadať odbornú konferenciu. Závery z nej sa zapracujú do zákona s dôrazom na systém odpočtu, monitoringu a kontroly napĺňania poskytovaných verejnoprávnych služieb. Jeho návrh by sa mal na rokovanie vlády dostať do konca budúceho roka.

 

Copyright © TASR 2013

 

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
             


Egyptské médiá, štátne aj súkromné, sa postavili za vládu v jej boji proti Moslimskému bratstvu a podobným islamistickým skupinám, povedal egyptským politický komentátor Hišám Kásim pre agentúru AFP. "Za rok prezidentovania Muhammada Mursího bolo prenasledovaných viac novinárov ako za 185 rokov existencie egyptských médií. Teraz médiá využívajú situáciu, v ktorej sa nachádza Moslimské bratstvo, aby mu to vrátili."
Posledné dni tri štátne televízne kanály vysielajú pod heslom Egypt bojuje proti terorizmu. Medzi jednotlivými programami znejú vlastenecké piesne a na záberoch vidno cvičiacich vojakov vyjadrujúcich priazeň a ochranu civilistom. Televízie tiež prinášajú dokumentárne filmy s titulom Čierna história Moslimského bratstva, ktoré majú ukázať násilnosti páchané bratstvom. Na archívnych záberoch sa objavujú aj záznamy pokusu o vraždu prezidenta Gamála Abd an-Násira a zavraždenie prezidenta Anvara as-Sádáta islamistami. Filmy sa končia súčasnými bojmi medzi islamistami a vládnym vojskom, ktoré si doteraz vyžiadali už viac ako 900 obetí.
Od stredy zomreli v Káhire traja novinári vrátane kameramana britskej televíznej stanice Sky News Micka Deana.Americká speváčka a herečka Demi Lovato bude hosťovať v piatej sezóne populárneho seriálu Glee (2009). Popová hviezda je v záverečnej fáze rokovaní o účinkovaní v najmenej šiestich epizódach. Mala by stvárniť Dani, ktorá sa v New Yorku skamaráti s Rachel (Lea Michele) a Santanou (Naya Rivera). V šou sa predstaví aj Adam Lambert, s ktorým si Lovato v jednej scéne zaspieva. Po prvý raz sa ukáže v druhej epizóde, ktorú televízia Fox odvysiela 3. októbra. Piata séria sa vráti na obrazovky 26. septembra. Tvorcovia aj diváci sa v nej rozlúčia s Finnom Hudsonom, ktorého predstaviteľ Cory Monteith 13. júla zomrel.
Dvadsaťjedenročná Demetria Devonne "Demi" Lovato sa preslávila účinkovaním v televíznom filme Camp Rock (2008). Ako speváčka vydala zatiaľ štyri štúdiové albumy - Don't Forget (2008), Here We Go Again (2009), Unbroken (2011) a Demi (2013), pričom s druhým menovaným dobyla americký rebríček Billboard 200. V čase od októbra 2010 do konca januára 2011 podstúpila liečenie pre bulímiu, bipolárnu afektívnu poruchu a sebapoškodzovanie, pričom o svojich problémoch v rámci pomoci mladým dievčatám otvorene hovorí. Od roku 2012 pôsobí ako porotkyňa v americkej verzii súťaže The X Factor.


Americký herec Johnny Galecki si myslí, že seriál Teória veľkého tresku (2007) by sa mohol dočkať mnoho ďalších sezón. Povedal to v rozhovore pre magazín The Hollywood Reporter. "Nechcem nič predpovedať, ale osobne mám pocit, že sme nepovedali ani polovicu príbehov, ktoré tieto postavy ešte môžu povedať. Nezdá sa mi, že by sme boli v polovici cesty. Určite som so všetkými týmito ľuďmi ešte neukončil spoluprácu," vyjadril sa Galecki, ktorý v seriáli stvárňuje experimentálneho fyzika Leonarda Hofstadtera.
Siedmu sériu sitkomu by mala americká televízia CBS začať vysielať od 26. septembra. Seriál mal v USA premiéru v roku 2007. Jeho tvorcami sú Chuck Lorre a Bill Prady. 
Tridsaťosemročný Johnny Galecki sa narodil v Belgicku. Účinkoval napríklad v seriáli Roseanne (1988 - 1997) či v snímkach Vianočné prázdniny (1989), Všetci moji muži (1998) či Šialený párik (2009). 
Informácie pochádzajú z webovej stránky www.hollywoodreporter.com.

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


 Česká Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie (RRTV) varovala dnes divákov pred ezoterickými programami, ktoré figurujú v ponuke viacerých televíznych kanálov a občania sa na nich obracajú s prosbami o pomoc a rady. Informoval o tom dnes internetový server iDNES.cz.
      Vo varovaní rady sa upozorňuje na neštandardne vysoké tarify podobných telefonických hovorov, ktoré mnohých zaskočia v podobe vysokých účtov. Sťažovatelia sa potom na radu obracajú kvôli obrovským sumám, ktoré pretelefonovali, ale nezriedka aj kvôli nebezpečnosti obsahu týchto programov, osobitne v prípade, keď veštci stanovujú diagnózu zdravotného charakteru.
      Tento ľahký spôsob zarábania na ľuďoch s vážnymi problémami či v núdzi sa podľa RRTV stáva v ČR reálnym sociálnym problémom.
      RRTV sa rozhodla pre varovanie divákov vzhľadom na skutočnosť, že možný postih týchto relácií je z hľadiska platnej legislatívy veľmi malý. Zverejnená tlačová správa grémia odporúča divákom, aby dôkladne zvážili všetky aspekty telefonátov skôr, ako siahnu po prístroji. Ak sa však napriek tomu predsa len rozhodnú zavolať, potom by všetky rady a diagnózy mali vnímať s maximálnym odstupom a nadhľadom.

Copyright © TASR 2013

DNES V RTVS.Nezabudnime


DNES V RTVS
 
NezabudnimeTelevízia – JEDNOTKA:
20:20 – premiéra filmu EŠTÉBÁK
22:10 - dokument ALEXANDER DUBČEK 

Televízia – DVOJKA:
20:00 - dokument ŠESŤDESIATOSMIČKÁR
Anotácia: Ján Midžiak, rodák z Oravy, vyrastajúci vo Vrútkach, je málo známou osobnosťou Československých kontroverzných dejín. Bol jedným z mála slovenských rozhlasových hlásateľov v Prahe, odkiaľ stál pri poslucháčoch v chvíľach najťažších - počas okupácie v r. 1968. Upútavka:
20.50 - dokument VTEDY V AUGUSTE
Anotácia: Dokumentárny film o rekonštrukcii udalostí r. 1968 v Moskve. Spomienky osobných lekárov A. Dubčeka a L. Svobodu o udalostiach v roku 1968. Autentické zábery z voľby prezidenta L. Svobodu, jeho sľub. Nová vláda. Ľudia zdraviaci kvetmi A. Dubčeka. Príchod ruských tankov. Rozprávanie Dr. Bernárta a dr. Smrčeka, ktorí boli lekármi delegácie, ktorá po obsadení v r. 1968 išla do Moskvy, o udalostiach v Moskve. Unikátne archívne zábery z
21:25 - film CUDZINCI
Televízny film o snoch dvoch ľudí, snažiacich sa naplniť predstavu o svojom návrate do bývalej vlasti. Film je situovaný do čias, kedy bol náš svet rozdelený ostnatým drôtom. V hlavných úlohách Jozef Kroner a Juraj Kukura.

RÁDIO SLOVENSKO:
K 45. výročiu okupácie Československa pripravujeme špeciálny program s využitím nášho archívu, ale i archívu Českého rozhlasu. 21. augusta 2013 odvysielame 10-dielny seriál (v každej hodine počas dňa jedna časť), v ktorom priblížime najdôležitejšie udalosti Pražskej jari (1968 – 1968).
Okrem toho do vysielania zaradíme publicistické príspevky, približujúce udalosti spred 45-tich rokov v spomienkach priamych aktérov Augusta 1968.
Téme budeme venovať pozornosť aj v reláciách Nočná pyramída s hosťom Michalom Tvarožkom.
21. augusta o 21:06 tiež pripravujeme premiéru fíčra o štyroch emigrantoch, ktorí sa rozhodli opustiť svoju vlasť a zásadne tak zmeniť svoj život.
Anotácia: 21. august 1968 spôsobil veľkú emigračnú vlnu. Zo Slovenska sa podarilo ujsť takmer 104 tisícom ľudí. Ich cieľom boli krajiny ako USA, Švajčiarsko, Nemecko, Južná Afrika.

To sú fakty. Ale za každým číslom je človek so svojím príbehom. Vo fíčri Martiny Karasovej rozprávajú štyria emigranti, ktorým sa podarilo ujsť hneď po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy a v dôsledku normalizácie v roku 1984. Formou „oral history“ s využitím fondu Archívu Slovenského rozhlasu sa dozvieme peripetie ich cesty za novým životom. Aj keď sa zdajú byť podobné, každý z nich je jedinečný. Tento fíčer vznikol v spolupráci Slovenského rozhlasu RTVS s Fakultou masmédií Paneurópskej vysokej školy. Je debutom absolventky tejto školy.

RÁDIO REGINA:
V publicistických, diskusných a spravodajských reláciách budeme mapovať podujatia, osobnosti a aktuality, ktoré sa spájajú s Augustom ´68 a s prežívaním jeho 45. výročia. Dominantne sa bude výročiu venovať v autonómnom vysielaní.
Príklady publicistík – pamätníky tohto výročia v regiónoch, osudy kasární, príbehy ľudí, ktorí sa nezmierili s okupáciou, diskusie historikov k vývoju interpretácie tohto historického faktu, spomienky rozhlasových pracovníkov, novinárov, fotografov...hudobná dramaturgia. V spoločnom vysielaní upraví programovú štruktúru v stredu 21.8. a od 15,00 do 16,00 odvysiela v premiére fíčer Egona Tomajka venovaný spisovateľovi, Pavlovi Hrúzovi, ktorý bol umlčaný po augustových udalostiach. 5. augusta uplynie 5 rokov od smrti spisovateľa a rozhlasového redaktora Pavla Hrúza.
V spoločnom vysielaní Rádio Regina odvysiela v stredu o 20,00 reláciu Osmičky na piatich čiarach, v ktorej Ľubo Šamo mapoval hudobnú scénu šesťdesiatych rokov.

RADIO SLOVAKIA INTERNATIONAL:
K 45. výročiu okupácie Československa pripravujeme rozhovory o 21. auguste s historikom Jozefom Zatkuliakom z Historického ústavu SAV, s predsedom Slovenskej historickej spoločnosti Viliamom Cicajom, doplnené archívnym rozhovorom s poradcom Leonida Brežneva Alexandrom Bovinom a ďalšími archívnymi materiálmi.

20. 8. 2013

Zomrel Elmore Leonard

Zomrel Elmore Leonard

Vo veku 87 rokov v pondelok zomrel americký spisovateľ a scenárista Elmore Leonard. Ako informoval portál TMZ.com, posledný raz vydýchol doma v Detroite obklopený rodinou tri týždne po tom, ako dostal mŕtvicu.
Rodák z New Orleansu Elmore Leonard začínal ako autor westernoviek, no neskôr sa začal sústrediť na krimi a trilery. Mnohé z nich sa stali podkladom pre filmy. Podľa jeho diel nakrútili napríklad snímky 3:10 vlak do Yumy (1957), Hombre (1967), Chyťte ho! (1995), Jackie Brownová (1997), Zakázané ovocie (1998), Veľký podraz (2004), Buď cool (2005), Rana istoty (2008) alebo remake spomínaného westernu 3:10 vlak do Yumy (2007). Ako scenárista pracoval na filmoch Joe Kidd (1972) alebo Mr. Majestyk (1974).

© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

  


J&T Banka ako hlavný manažér emisie umiestnila na trh dlhopisy mediálneho holdingu JOJ Media House v celkovom objeme 55 mil. eur. Päťročné cenné papiere v menovitej hodnote tisíc eur majú ročný výnos 6,3 %. Vyplácať sa bude ročne, vždy k 15. augustu. Ako ďalej informovala J&T Banka, Burza cenných papierov v Bratislave prijala emisiu k obchodovaniu na voľnom regulovanom trhu, pričom obchodovanie by malo začať 21. augusta 2013."Zdroje získané z emisií smerujú na investičné účely a v pokrízovom období pri ťažšej dostupnosti úverov slúžia ako motor rastu hospodárstva krajiny. Emisia JOJ Media House je celkovo šestnástou v poradí od konca roku 2011," uviedol riaditeľ J&T Banky Andrej Zaťko. Na trhu je už podľa neho pomerne široká škála domácich dlhopisov na vhodnú sektorovú diverzifikáciu a v spojení so zahraničnými emisiami aj na menovú a geografickú diverzifikáciu, či už ide o investovanie na priamo alebo formou kúpy podielového fondu. J&T Banka Bratislava je členom skupiny J&T. Zameriava sa na poskytovanie služieb privátneho a investičného bankovníctva od roku 2006. Okrem J&T Banky Bratislava a J&T Banky Praha sú súčasťou bankového holdingu aj J&T Bank Moskva, J&T Bank & Trust Barbados, J&T Investiční společnost, a.s., J&T IB and Capital Markets a Atlantik finanční trhy, a. s.©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané

SLOVAK WEB NEWS

SLOVAK WEB NEWS


Webové stránky zapojené do projektu AIMmonitor navštívilo v júli 3 mil. slovenských a 800 tis. zahraničných užívateľov. Slovenskí užívatelia na weboch meraných v projekte zobrazili takmer 1,5 mld. stránok z klasických osobných počítačov a viac ako 380 mil. z mobilných telefónov a tabletov. Vyplýva to z výsledkov výskumu, ktoré zverejnila poradenská spoločnosť Gemius. Najnavštevovanejšími stránkami boli v júli spravodajské weby, ako aj mapy a cestovné poriadky. Počet ich návštevníkov dosiahol takmer 2,3 milióna. Najviac času strávili slovenskí internetoví užívatelia na zoznamovacích serveroch a komunitných weboch, kde strávili v priemere 4 hodiny a 40 minút na užívateľa.
Počet návštevníkov, ktorí si weby prezerali z mobilných zariadení, dosiahol až 610 tisíc. "Užívatelia z mobilných zariadení navštevujú najmä zoznamovacie servery, komunitné weby, chaty a blogy, kde je viac ako polovica všetkých zobrazení stránok generovaných práve pomocou mobilných telefónov a tabletov," konštatuje spoločnosť Gemius. Vysokú návštevnosť z mobilných zariadení majú tiež služby, mapy a cestovné poriadky, ktoré tvoria viac ako pätinu všetkých zobrazení stránok.
AIMmonitor je meraním návštevnosti členov Asociácie internetových médií a reklamných internetových médií, ktoré sa do projektu zapojili. Tento projekt bol oficiálne spustený v januári 2007. Zadávateľom tohto projektu je AIM a realizátorom projektu je spoločnosť Mediaresearch, a. s. v spolupráci so spoločnosťou Gemius S.A. AIMmonitor poskytuje dáta o návštevnosti a sociodemografické dáta.


©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

 

Americká speváčka Lady Gaga sa dostala do konfliktu so známym blogerom Perezom Hiltonom. Obvinila ho totiž z toho, že si chce kúpiť byt v rovnakej manhattanskej budove, v akej žije ona, aby ju mohol sledovať. Hilton, ktorý sa so speváčkou kedysi priatelil, jej tvrdenia odmieta. Podľa jeho slov si len hľadá nový byt a pri obhliadke netušil, že v dome žije aj Lady Gaga. "Bolí ma srdce z toho, že moja bývalá dobrá priateľka Lady Gaga, osoba, ktorú som zvykol nazývať svojou "ženuškou" a precestoval som s ňou svet, ma na Twitteri verejne a nepravdivo obviňuje. Je pre mňa stále veľmi bolestivé podrobne opisovať, prečo som sa rozhodol, že už nebude súčasťou môjho života. Som kritikom, nie sliedičom, a obvinenia z toho, že ju sledujem, sú úplne nepravdivé a urážlivé a zjavne ma ohrozujú," uviedol pre magazín The Hollywood Reporter bloger, ktorému sa vraj speváčkini fanúšikovia vyhrážajú zabitím. Hilton v ostatných dňoch speváčku rozčuľoval aj poukazovaním na slabé umiestnenie jej nového singla Applause v rebríčkoch. Gaga tiež vyhlásila, že keď pre problémy s bedrovým kĺbom nemohla chodiť, poslal jej obrázok s nápisom karma, na ktorom sedí na vozíčku a popová kráľovná Madonna na ňu mieri zbraňou. Lady Gaga, vlastným menom Stefani Joanne Angelina Germanotta, pochádza z New Yorku a preslávila sa skladbami Just Dance a Poker Face z debutového albumu The Fame (2008). Na svojom konte má päť Grammy, pričom dve z nich si vyslúžila vďaka skladbe Bad Romance pochádzajúcej z EP The Fame Monster (2009). Zo zatiaľ posledného albumu Born This Way, ktorý vyšiel v roku 2011, pochádzajú single Born This Way, Judas, Edge Of Glory, You And I a Marry The Night. Celosvetovo predala približne 23 miliónov kópií albumov a 64 miliónov kópií singlov. Magazín Forbes ju označil za najvplyvnejšiu celebritu roka 2011 a v roku 2012 ju zaradil medzi najmocnejšie ženy sveta. Nová štúdiovka, ktorá dostala názov ARTPOP, spolu so špeciálnou aplikáciou vyjde 11. novembra. Práve z nej pochádza singel Applause.

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 

Britské úrady údajne upovedomili svojich amerických kolegov predtým, ako zatkli Davida Mirandu, partnera novinára Glenna Greenwalda, ktorý po prvý raz podal správu o tajných materiáloch Edwarda Snowdena, bývalého spolupracovníka americkej Národnej bezpečnostnej agentúry. Oznámil to v pondelok Biely dom, ktorý citovala tlačová agentúra Reuters.
Americkí vyšetrovatelia však nepožiadali britské úrady o to, aby Mirandu vypočúvali, uviedol Washington. "Toto rozhodnutie učinili sami," povedal hovorca Bieleho domu Josh Earnest na brífingu s novinármi. V akom predstihu britské úrady upovedomili USA o plánovanom zatknutí, však neuviedol.
V čase zatknutia sa Miranda nachádzal v tranzitnej zóne letiska Heathrow - bol totiž na ceste z Berlína do brazílskeho Ria de Janeiro. V nemeckej metropole sa Miranda stretol s režisérkou Laurou Poitrasovou, ktorá pracuje s Greenwaldom na reportážach opierajúcich sa o informácie poskytnuté Snowdenom.
Brazílčana Mirandu zadržiavali takmer deväť hodín na základe protiteroristických zákonov, potom ho prepustili bez akéhokoľvek obvinenia, oznámila britská polícia.Bližšie nešpecifikovaný počet pevných diskov pochádzajúcich z pracovne redaktora britského denníka Guardian zničili tamojší agenti v snahe zabrániť tomu, aby sa tajné informácie, ktoré unikli prostredníctvom Edwarda Snowdena, dostali do rúk čínskych špiónov. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.
Alan Rusbridger to tvrdí v článku uverejnenom na webovej stránke denníka, pričom dodáva, že do jeho kancelárie prišla dvojica expertov z britského Vládneho komunikačného ústredia (GCHQ) so zámerom uskutočniť toto bezpečnostné opatrenie.
Novinár presne neuviedol, prečo agenti požadovali zničenie materiálov, naznačil však, že zásah bol nariadený so zámerom predísť ich získaniu zo strany "čínskych agentov v blízkosti". Takisto nie je úplne jasné, kedy k udalosti došlo.
Rusbridger uviedol, že sa tak stalo približne v júli. Hovorca denníka Gennady Kolker odmietol udalosť komentovať. Oficiálne stanovisko zatiaľ neposkytlo ani GCHQ, napísala agentúra.


Ekvádorský prezident Rafael Correa pohrozil, že všetky printové noviny v krajine budú vychádzať výlučne v digitálnej podobe. Ako v pondelok informovala tlačová agentúra AP, opatrenie súvisí so snahou o šetrenie papiera.
Correa má však dlhoročne nedobré vzťahy s tamojšími opozičnými novinami a jeho vyjadrenie na sociálnej sieti Twitter je odvetným úderom médiám, ktoré podporujú navrhované referendum o zastavení ťažby ropy v nedotknutom národnom parku Yasuní.
Prezident minulý týždeň oznámil, že požiada kongres o podporu výstavby vrtných veží v zmienenej lokalite. Bohaté štáty už odmietli financovať jeho plány s cieľom ochrany druhovo rozmanitej amazonskej rezervácie ako preventívne opatrenie proti globálnemu otepľovaniu.
Correa napísal, že v prípade, ak sa vyzbiera dostatok podpisov a uskutoční sa referendum, navrhne, aby všetky ekvádorské noviny museli vychádzať iba v digitálnej podobe. "Zníži sa tak spotreba papiera a vyhneme sa aj nerozvážnemu výrubu stromov," podotkol.


Egyptského novinára pracujúceho pre štátne noviny al-Ahrám zastrelili v pondelok večer po začiatku zákazu vychádzania bezpečnostné sily na kontrolnom stanovišti v delte Nílu. Ďalšieho jeho kolegu z iného média zranili, informovala dnes s odvolaním sa na denník tlačová agentúra DPA.
      Obaja novinári sa vracali zo stretnutia s guvernérom provincie Buhajra niekoľko hodín po začiatku zákazu vychádzania o 19.00 h miestneho času, uviedli noviny al-Ahrám. Zdôraznili pritom, že novinári a ďalší pracovníci médií majú oficiálnu výnimku z uplatňovania zákazu vychádzania.
      Bezpečnostné sily v reakcii uviedli, že na auto novinárov spustili streľbu po tom, ako napriek výzvam nezastavilo na armádnom kontrolnom stanovišti.


Copyright © TASR 2013