Zlatá palma udelená
MEDIA NEWS
Americký novinár Evan Gershkovich z denníka Wall Street Journal (WSJ) sa v piatok prostredníctvom svojich právnych zástupcov odvolal voči verdiktu, ktorým mu ruský súd tento týždeň predĺžil väzbu o ďalšie tri mesiace. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP odvolávajúcej sa na ruské médiá.
Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zadržala tohto amerického novinára 29. marca v Jekaterinburgu pre podozrenie zo špionáže. Podľa FSB zbieral informácie o jednom z ruských zbrojárskych podnikov, na ktoré sa vzťahuje štátne tajomstvo. Gershkovich je od rozpadu Sovietskeho zväzu prvým zahraničným novinárom, ktorého v Rusku zadržali a obvinili zo špionáže.
Pojednávanie o predĺžení väzby, ktorá mala vypršať 29. mája, sa konalo v utorok za zatvorenými dverami. Moskovský "súd vyhovel žiadosti vyšetrovateľa o predĺženie... väzby do 30. augusta," uviedla vtedy ruská agentúra RIA Novosti citujúca predstaviteľov súdu.
Spojené štáty vyzývajú na "okamžité prepustenie" tohto novinára, ktorého prípad je všeobecne vnímaný ako vážne porušenie princípu slobody médií.
Gershkovich je zadržiavaný v moskovskej väznici Lefortovo. V polovici apríla ho navštívila americká veľvyslankyňa v Rusku Lynne Tracyová, ktorá skonštatovala, že je "v dobrom zdravotnom stave". Išlo o vôbec prvú konzulárnu návštevu, pričom ruské úrady odvtedy novinárovi zamietli žiadosť o ďalšie dve.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že zamietnutie návštev bolo reakciou na to, že USA nevydali víza ruským novinárom, ktorí mali v apríli prevádzať ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova na ceste do sídla OSN v New Yorku.
Copyright © TASR 2023
Spoločnosť Twitter sa chystá odstúpiť od jednej zo snáh Európskej únie (EÚ) na potlačenie dezinformácií. Informuje o tom portál Politico s odvolaním sa na dve osoby priamo oboznámené s touto záležitosťou.
Gigant v oblasti sociálnych sietí, ktorého vlastníkom je Elon Musk, by mal podľa očakávania v najbližších dňoch ukončiť svoju účasť na kódexe postupov bloku v oblasti dezinformácií. Osoby, ktoré o tom informovali, tak spravili pod podmienkou zachovania anonymity, aby mohli hovoriť o interných diskusiách medzi spoločnosťou a Európskou komisiou.
Kódex postupov je dobrovoľný súbor pravidiel, ktorý minulý rok prepracovali, a zahŕňa povinnosti pre spoločnosti ako Twitter, Meta alebo Alphabet sledovať politickú reklamu, zastaviť monetizáciu dezinformácií a poskytnúť lepší prístup k týmto platformám pre externé subjekty. Účasť spoločností v kódexe síce nie je povinná, ale mala pomôcť kompenzovať niektoré povinnosti týchto firiem v rámci samostatného a povinného zákona o digitálnych službách, nových pravidiel Únie pre sociálne médiá, ktoré zahŕňajú aj pokuty do výšky šesť percent ročných príjmov spoločnosti.
Hovorca Komisie uviedol, že keďže je kódex postupov dobrovoľný, je na jednotlivých spoločnostiach, aby sa rozhodli, či sa na ňom zúčastnia a dodal, že Twitter sa dosiaľ neriadil povinnosťami vyplývajúcimi z kódexu.
Na otázku adresovanú Twitteru dostalo Politico v reakcii len emodži hovienko, čo je štandardná automatická odpoveď spoločnosti na všetky otázky médií.
Podľa jednej z osôb, ktoré sa vyjadrili pre portál, sa očakáva, že Twitter oficiálne odstúpi ako takzvaný spolupodpisovateľ kódexu postupov niekedy na budúci týždeň po tom, ako to Musk formálne odsúhlasí. Odkedy multimiliardár minulý rok na jeseň prepustil polovicu zamestnancov Twitteru, spoločnosť drasticky stiahla svoju účasť na európskom súbore pravidiel týkajúcich sa online obsahu a bola jediným technologickým gigantom, ktorý nesplnil svoje povinnosti v oblasti transparentnosti v rámci štvrťročných správ predpísaných kódexom postupov.
Európsky komisár pre vnútorný trh Thierry Breton verejne vyhlásil, že bude brať Muska osobne na zodpovednosť za dodržiavanie pravidiel bloku týkajúcich sa obsahu, i keď rozhodnutie spoločnosti Twitter odstúpiť od kódexu postupov v oblasti dezinformácií je priamo v rozpore s týmto prísľubom.
Bieloruský najvyšší súd v piatok potvrdil osemročné väzenie pre novinára a prominentného príslušníka početnej poľskej menšiny v krajine Andrzeja Poczobuta. Rozhodnutie je považované za súčasť rozsiahlych zásahov vlády proti predstaviteľom opozície, aktivistom za ľudské práva a nezávislým reportérom.
Súd zamietol odvolanie 50-ročného reportéra denníka Gazeta Wyborcza a odmietol všetky argumenty obhajoby. Vo februári ho v neverejnom procese v meste Hrodna uznali za vinného z poškodzovania bieloruskej národnej bezpečnosti a „podnecovania nezhôd“.
Poczobuta, ktorý písal pre vplyvné poľské noviny Gazeta Wyborcza, zadržali ešte v marci 2021. Vo veľkej miere sa venoval protestom, ktoré v roku 2020 zasiahli Bielorusko po prezidentských voľbách. V nich podľa oficiálnych výsledkov triumfoval Alexander Lukašenko, ktorý je pri moci od roku 1994, no opozícia a západné krajiny všeobecne považujú tieto voľby za zmanipulované.
Obžaloba proti Poczobutovi sa odvolávala na jeho spravodajstvo o protestoch a jeho vyhlásenia na obranu etnických Poliakov v Bielorusku s odkazom na sovietsku inváziu do Poľska v roku 1939, ktorú označil ako akt „agresie“.
Bieloruské združenie novinárov uviedlo, že Poczobutovo odvolanie posudzovali za zatvorenými dverami a bez vysvetlenia. Novinár je v súčasnosti vo väznici č. 1 v Hrodne a teraz ho prevezú do trestaneckej kolónie.
Poľské ministerstvo zahraničných vecí v piatok prisľúbilo, že bude naďalej vyzývať na prepustenie všetkých politických väzňov v Bielorusku. „Potvrdenie rozsudku osem rokov väzenia pre Andrzeja Poczobuta jasne poukazuje na zlú vôľu bieloruských orgánov voči predstaviteľom národnostnej menšiny v Bielorusku,“ uviedol rezort na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.
SITA a.s
a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie
obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s.
RTVS ponúkne divákom nový hudobný
program Na šnúre
RTVS prináša v spolupráci s Asociáciou hudobných klubov Slovenska na obrazovky Dvojky nový hudobný program Na šnúre. Diváci sa môžu sa tešiť na záznamy štyroch živých koncertov interpretov a kapiel, rozhovory so speváčkami, spevákmi, kapelami a fanúšikmi o hudbe, kluboch a všetkom, čo hudobný život prináša. Moderátormi programu budú Viera Ráczová z Rádia_FM a Oliver Rehák z Denníka N. Prvý koncert odvysiela RTVS na Dvojke už tento piatok 26. mája o 23.05 h a ďalšie epizódy vždy v piatok v neskorších večerných hodinách.
V pilotnej epizóde sa hudobným fanúšikom predstaví kapela Dis is Markéta v domácom hudobnom klube Music a Café Nitra. Diváci sa v ďalších častiach môžu tešiť aj na koncert Eda Klenu z prešovského Stromoradia, The Youniverse z trenčianskeho Piano Clubu a sériu uzatvorí najdlhšie hrajúca autorská kapela z Nového Mesta nad Váhom Nora Carusso v klube Za rampami.
„Okrem toho, že Na šnúre nám dáva možnosť sledovať koncerty domácich kapiel, je zároveň úžasnou príležitosťou spoznať aj slovenské kluby. Kultové miesta, ktoré už čo-to zažili, ale aj nové priestory, ktoré sú mnohými ešte neobjavené. Vezmeme divákov na pódiá či do backstage-ov rôznych klubov naprieč celou krajinou. A koncert či interakcia s publikom je bonusom pre takéhoto televízneho hudobného sprievodcu po Slovensku,” pozýva k obrazovkám moderátorka Viera Ráczová, ktorú poslucháči poznajú z popoludňajšieho vysielania Rádia_FM.
„Našim hlavným cieľom je predstavovať samotných muzikantov, preto sa nakrúcajú celé koncerty aj s divákmi. Polovicu relácie Na šnúre budú tvoriť pesničky, v tej druhej polovici sa vždy rozprávame s hudobníkmi a snažíme priblížiť ich tvorbu,” hovorí moderátor relácie Oliver Rehák, ktorý je dlhoročný hudobný publicista.
Na obrazovke sa odprezentujú muzikanti, ktorí už nie sú úplne začínajúci, ale zároveň ešte nie sú verejnosti známi. Ich výber je výsledkom rozhodnutia členov Asociácie hudobných klubov Slovenska, pričom primárnym cieľom je zviditeľnenie nových mien na scéne zo všetkých regiónov alebo dlhoročne fungujúcich kvalitných hudobných projektov, ktoré si podľa dramaturgov hudobných klubov zaslúžia väčšiu pozornosť.
Úvodná epizóda programu Na šnúre ponúkne divákom koncert Dis is Markéta, rozhovor s jej členmi Martinou Kertészovou (spev, texty) a Romanom Stražancom (violončelo) a reakcie a názory fanúšikov na tvorbu tejto mladej kapely. Odznejú autorské piesne Torysa, Idú, Hrajžemi, Labutia, Orgován, Zahorela a Básnik.
„Dis is Markéta je kapela z Nitry a chceme ukázať svetu troška nitrianskej muziky. Navyše je to dievčina, ktorá má nádherný hlas, robí autorskú tvorbu s presahom od ľudových skladieb cez world music a ethno music. Má všetky atribúty toho, aby sa mohla páčiť a ja jej chcem pomôcť,” hovorí o svojom výbere Drahomír Jacko, dramaturg hudobného klubu v Nitre.
Dis is Markéta začínala skúškami po bytoch, kým si časom našla svoju skúšobňu. Svoj prvý koncert odohrala práve v Music a Café. Na svojom konte už má EP s piatimi skladbami, ktoré produkoval Tomáš Löbb. Hudobníci sa aktuálne sústredia na koncertovanie a prípravu debutového albumu. V marci získali na Radio Head_Awards 2022 cenu Nadácie Advanced Investments.
Markíza, Expres a Nový Čas sú naďalej
najpopulárnejšie slovenské médiá
Televízia Markíza, Rádio Expres, denník Nový Čas, týždenník Plus 7 dní, dvojtýždenník TV Max a mesačník Emma patrili v štvrtom kvartáli 2022 a prvom kvartáli roku 2023 medzi najpreferovanejšie slovenské médiá. Vyplýva to z výsledkov národného prieskumu spotreby, médií a životného štýlu Market & Media & Lifestyle – TGI. Zber dát sa uskutočnil v termíne od 12. septembra do 11. decembra 2022 a od 9. januára do 2. apríla 2023 na vzorke 4180 respondentov. TASR o tom informovala Linda Kleinertová zo spoločnosti Median SK.
Celková čítanosť celoštátnych denníkov dosiahla hodnotu 27 percent opýtaných - pri metodike "čítal posledné vydanie". Za posledných 14 dní denníky čítalo 56 percent opýtaných. Prvú pozíciu si udržal Nový Čas s 11 percentami. Nasledujú denníky Plus jeden deň, Pravda a Sme (zhodne po šesť percent). Denníky Šport a Hospodárske noviny dosiahli zhodne štvorpercentný podiel, Denník N tri percentá. Posledné vydanie týždenníka si aspoň prelistovalo 28 percent opýtaných.
Najčítanejším bol týždenník Plus 7 dní (päť percent). Štvorpercentnú čítanosť má týždenník Život. O jedno percento menej obyvateľov SR číta Báječnú ženu, Eurotelevíziu, Nový Čas pre ženy a Rytmus života, dve percentá si prečítajú Slovenku. Sieť týždenníkov Regionálne noviny dosiahla sedem percent a sieť Petit Press MY noviny trojpercentnú čítanosť.
Čítanosť pri dvojtýždenníkoch predstavuje 13 percent vo veku od 14 do 79 rokov. Najčítanejším bol TV max (päť percent). Nasleduje Relax s troma percentami, Tele plus a 100+1 s dvomi percentami a Žena a život s jedným percentom. Sieť titulov ECHO dvojtýždenníky má čítanosť dve percentá.
Celková čítanosť mesačníkov bola v sledovanom období na úrovni 45 percent. Najviac (šesť percent) mal časopis Emma. Päťpercentnú čítanosť dosiahli mesačníky Doma v záhrade a Evita magazín. So štyrmi percentami nasledujú Zdravie, Záhradkár, Autožurnál a Futbal magazín.
Celková počúvanosť rádií v parametri "počúval včera" predstavovala 51 percent populácie. Prvú pozíciu si udržalo Rádio Expres so 17 percentami, nasledujú Rádio Slovensko (14 percent) a Fun rádio (desať percent). Rádio Európa 2 dosiahlo počúvanosť osem percent, Rádio Vlna sedem percent, Rádio Melody si zaplo šesť percent. Siedmou najpočúvanejšou stanicou bolo Rádio Regina (päť percent).
Celková počúvanosť rádií v parametri "počúval posledný týždeň" dosiahla hodnotu 93 percent. Prvé miesto obsadilo opäť Rádio Expres (39 percent), nasledujú Fun Rádio a Rádio Slovensko zhodne po 26 percent. Aspoň raz za týždeň počúva 21 percent populácie Rádio Europa 2 a Rádio Vlna, 15 percent Rádio Melody. Sedmičku najpočúvanejších uzatvára Rádio Regina s desiatimi percentami.
Sumárna sledovanosť všetkých televízií bola 75 percent, čo predstavuje viac ako 3,3 milióna divákov. Najsledovanejšou bola TV Markíza s 33 percentami, druhá TV Joj zaznamenala 27 percent a tretia verejnoprávna Jednotka RTVS dosiahla 24-percentnú sledovanosť. Rovnaké poradie predstavuje aj trhový podiel - TV Markíza (28 percent), TV Joj (17 percent), Jednotka RTVS (14 percent).
Zdroj: TASR
HOAX:
Tisíce používateľov sociálnych sietí zdieľali na prelome apríla a mája video o tom, že bulharskí muži začali dostávať povolávacie rozkazy. Dokument, ktorý sa vo videu objaví, však nie je povolávací rozkaz. Ide o list, ktorý bulharské ozbrojené sily pravidelne zasielajú armádnym záložníkom za účelom aktualizácie vojenskej evidencie. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.