Slovné útoky politikov na adresu novinárov svedčia o ich neistote a neschopnosti akceptovať iný názor. Pre agentúru SITA to uviedol dlhoročný člen medzinárodnej organizácie na ochranu médií a novinárov International Press Institute (IPI) Pavol Múdry. Politici sa podľa neho mylne domnievajú, že svojimi verbálnymi útokmi médiá umlčia a presvedčia svojich voličov o nedôveryhodnosti médií, ktoré im nastavujú zrkadlo. Podľa jeho slov to však funguje len na ich „skalných“ voličov, no masovo to má opačný účinok, keďže voliči začnú viac pochybovať o politikoch a ich vyjadreniach a činoch.
Múdry zdôraznil, že ústavní činitelia by mali byť pre bežného občana vzorom nielen prácou a výsledkami, ale najmä v komunikácii. „Kde inde sa môžu ich voliči s nimi konfrontovať či ich vôbec vidieť inde ako na verejných vystúpeniach a tlačových konferenciách? Preto by malo byť kultivované vyjadrovanie a rétorika pre nich kľúčové. Žiaľ, nárastom populizmu a nadbiehaním svojim ,skalným´ voličom sa čoraz viac politikov uchyľuje k bulvárnemu štýlu vyjadrovania. A neplatí to len u nás, ale celosvetovo,“ priblížil Múdry.
Urážky názorových a vecných oponentov, útoky na novinárov ale aj na voličov iných strán, či obviňovanie občanov za vlastné zlyhania politikom podľa jeho slov škodia, aj keď si to neuvedomujú, či uvedomiť nechcú. „Politici tohto typu nevedia robiť politiku bez pomenovania nepriateľa. A médiá sú podľa nich dobrým terčom. Odporúčam aj porovnania a s tým súvisiace prieskumy o dôveryhodnosti politikov. Na jednej strane napríklad prezidentka Zuzana Čaputová či minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) a na strane druhej predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) či Robert Fico Fico (Smer-SD),“ ozrejmil Múdry.
Premiér Matovič vidí ako jeden z dôvodov poklesu preferencií hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), respektíve poklesu dôveryhodnosti voči jeho osobe, aj médiá, ktoré na ňom podľa jeho slov „nenechali ani nitku suchú". Podľa Múdreho by si mal predseda vlády pozrieť s odstupom svoje verejné vystúpenia a pochopil by, že „sám dáva novinárom podnety na kritiku“. „Na druhej strane sa mi zdá, že niekedy médiá tiež v kritike preháňajú v zmysle ,zlá, negatívna správa je dobrá správa´. Tiež niektorým novinárom akoby chýbal potrebný odstup a náhľad a majú negatívny pohľad na všetko. Neodpustím si jednu poznámku na okraj, ktorá patrí k médiám už od nepamäti. Médiá by nemali hlásať svoju pravdu a trvať na nej, ony by mali pravdu hľadať,“ myslí si Múdry.
Prepad preferencií OĽaNO a dôveryhodnosti premiéra Matoviča považuje za kombináciu okolností. Spomenul pandémiu koronavírusu a s tým súvisiacu neistotu ľudí. Za podstatne väčšiu príčinu tohto prepadu si však podľa neho môže premiér sám. „Jeho vystupovanie na verejnosti je pre občanov Slovenska neakceptovateľné, prieskumy sú toho len číselným, štatistickým odrazom. Asi sám seba vidí a počúva inak ako občania. Mal by si uvedomiť, že je premiérom všetkých občanov a nie bývalý krikľúň opozície a tomu prispôsobiť svoj prejav a správanie,“ uzavrel Múdry.
©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
V poštových schránkach a aj na webovej stránke zdravazupa.sk nájdu obyvatelia Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) magazín s informáciami a praktickými radami, ako zvládnuť pandémiu ochorenia COVID-19 v dobrom fyzickom i duševnom zdraví. K dispozícii bude aj v slovensko-maďarskej verzii. Informoval o tom predseda TTSK Jozef Viskupič.
Ako vydavateľ nepredajného magazínu Zdravá župa je vedená nezisková organizácia Krajská inovačná rozvojová agentúra (KIRA). "Slovensko žije pod tlakom pandémie už deväť mesiacov. Každý deň sme vystavení množstvu nových informácií. Žiaľ, aj vrátane hoaxov a dezinformácií. Cieľom týchto novín je poskytnúť našim obyvateľom jasné, ucelené a praktické informácie. Také, ktoré im pomôžu sa rýchlo zorientovať a snáď aj potešia. Distribuujeme ich do schránok, pretože myslíme aj na tých, ktorí nemajú prístup na internet," uviedol trnavský župan.
V časopise je rozhovor s Milanom Kňažkom, ktorý náročný boj s vírusom vyhral, ale aj návod, ako si v týchto chvíľach udržať okrem fyzického aj duševné zdravie. K tomu môže poslúžiť pár jednoduchých trikov pripravených v spolupráci s Ligou pre duševné zdravie. Školáci aj rodičia nájdu návod, ako hravo a bez zbytočného stresu zvládnuť dištančné vzdelávanie. Súčasťou novín je aj výber mýtov a faktov o pôvode a šírení ochorenia COVID-19.
"Toto ochorenie nám zmenilo životy zo dňa na deň k nepoznaniu. TTSK a jeho obyvatelia mu čelia veľmi dobre. K prekonaniu ťažkého obdobia a jeho následkov môžeme prispieť solidaritou, empatiou a predovšetkým zodpovednosťou," dodal Viskupič.
Copyright © TASR 2020