24. 7. 2009

To je TV !

To je TV !

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Silvia Porubská / vľavo / a Elza Strapková
Pripravovaná televízia Doma určená najmä ženám má už svoju programovú riaditeľku. Ako agentúru SITA informovala v tlačovej správe hovorkyňa TV Markíza Oľga Dúbravská, TOP manažment TV Markíza sa od 1. júla rozšíril o nového člena - riaditeľku programu TV Doma Silviu Porubskú. Porubská vyštudovala medzinárodný obchod a marketing na University of Akron (USA). Skúsenosti v televíznom priemysle získala v MTV Networks v New Yorku. Po šiestich rokoch strávených v USA sa vrátila na Slovensko a v roku 2007 nastúpila do TV Markíza na pozíciu manažérky akvizícií. Nová televízia - TV Doma začne vysielať na začiatku jesennej programovej sezóny. Spolu s TV Markíza, ktorá sa bude naďalej profilovať ako plnoformátová televízia pre väčšinového diváka, tak bude ďalšou stanicou v skupine CME pôsobiacou na Slovensku. Obsah nového kanálu bude orientovaný na mladší ženský segment vo veku 12 - 54 rokov. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa TV Markíza Oľga Dúbravská, cieľom stanice je zaujať diváka novým, tematickým, a najmä kvalitne pripraveným projektom. "Ide o prvý monotematický kanál formátovo orientovaný na výberové ženské publikum.

© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Televízia TA3 od 23. júna 2009 paralelne vysiela na satelite Astra 3A na frekvencii 12 565 MHz a zároveň aj na novej frekvencii 11 797,5 MHz na družici Astra 1G. Prechodné obdobie, počas ktorého televízia TA3 vysiela paralelne na dvoch frekvenciách, sa ukončí dňa 28. júla a po tomto termíne stará frekvencia zanikne.Nová frekvencia je z hľadiska prijímania signálu kvalitnejšia a zlepšuje dostupnosť príjmu.Televízia TA3 sa počas prechodného obdobia paralelného vysielania na oboch frekvenciách snažila o hladké a bezproblémové zabezpečenie zmeny frekvencie. Informovala na osobných stretnutiach aj písomnou formou všetkých prevádzkovateľov retransmisie, ktorí pre svojich klientov zabezpečili, prípadne v nasledujúcich dňoch zabezpečia zadanie novej frekvencie.Divákov TA3 pravidelne informuje o novej frekvencii prostredníctvom vysielania aj zverejnením postupu naladenia novej frekvencie na internetovej stránke www.ta3.com.Zmena frekvencie sa dotýka najmä klientov Skylinku a ďalších individuálnych príjemcov satelitného vysielania. Satelitná pozícia novej frekvencie sa nemení, čo znamená, že vlastníci satelitných prijímačov nemusia meniť pozíciu svojich satelitných antén. Zmena nastáva len vo frekvencii. Z pôvodnej hodnoty 12 565 MHz je potrebné navoliť do ukončenia paralelného vysielania, teda do 28. júla 2009 novú frekvenciu 11 797,5 MHz.Pred ukončením paralelného vysielania televízia TA3 uverejní na obrazovkách graficky výraznú výzvu pre užívateľov, ktorí si zatiaľ nenavolili frekvenciu. TA3 je v súčasnosti dostupná pre takmer 70 percent obyvateľov Slovenska a má vysokú afinitu u bonitných cieľových skupín – najmä vo väčších mestách, u manažérov a u vysokoškolsky vzdelaných divákov.

Zomrel Miroslav Dobrovodský

Zomrel Miroslav Dobrovodský
Dlhoročný šéf československého a slovenského vysielania Hlasu Ameriky Miroslav Dobrovodský vo štvrtok náhle zomrel vo Washingtone. Agentúre SITA to potvrdil jeho priateľ, člen Predstavenstva Slovenského syndikátu novinárov Peter Zeman. Uznávaný novinár a textár by sa o mesiac dožil 70 rokov. Miroslav Dobrovodský sa narodil 23. augusta 1939 . Pracoval ako redaktor Života v Bratislave. Po roku 1968 emigroval na západ. "Najskôr pôsobil na rôznych miestach v Kanade, neskôr odišiel do Washingtonu," povedal Zeman, ktorý s ním bol v pravidelnom kontakte. Do Hlasu Ameriky odišiel Dobrovodský v roku 1978. V redakcii prispieval pod pseudonymom Oravec. Vysielal spolu s dlhoročným redaktorom Jozefom Šimkovičom. Vo Washingtone žil so svojou manželkou, ktorá ešte pracuje. Dobrovodský bol vo štvrtok na vyšetrení v nemocnici. Príčinou úmrtia je podľa Zemana prasknutie aorty, o smrti Dobrovodského sa dozvedel dnes od jeho manželky. © 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

" Predseda vlády SR Robert Fico odkazuje expertovi na coca-colu poslancovi NR SR za SDKÚ-DS Ivanovi Štefancovi, že mal zabezpečiť, aby - po prvé - nebola svetová hospodárska kríza, po druhé - aby svetové komerčné banky poskytovali ochotne lacné úvery, a potom sme sa spoločne mohli rýchlejšie previezť po R1. Predseda vlády je presvedčený, že jeho zdravotný stav viac ako boľavá krčná chrbtica negatívne ovplyvňuje nekonečné farizejstvo a tuposť, ktoré sa pravidelne objavujú v stanoviskách opozičnej SDKÚ-DS."

Braňo Ondruš ,riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR

"Trinástka zrejme nebude pre organizátorov najväčšieho multikultúrneho festivalu na Slovensku - Bažant Pohoda, nešťastným číslom. " SITA

„Musela som sedávať v poslednej lavici vedľa Rómky, ktorá mala vši. Nedávno mi vyčítali, že sa takto škaredo vyjadrujem o Rómoch, že by som nemala ich meno brať nadarmo. A prečo nie? pýtam sa. Ktokoľvek dnes hovorí o Rómoch, ktorí sú z 90 % spoločenským odpadom, tvári sa ako strašný humanista.“

Zdena Studenková

„Ste idiot. No lebo ak ma niekto napríklad obviní z denníka SME, že som dal si postaviť klimatizovaný tunel, alebo že som založil v Bielorusku veľvyslanectvo, alebo ďalšie a ďalšie nezmysly, ktoré uverejňujete a takýchto redaktorov som označil za idiotov, označujem dnes za idiota aj redaktora, ktorý sa ma spýta, že či ideme riešiť komárov na Záhorí preto, lebo tam mám nejakú chatu. A trvám na tomto vyjadrení.“

Robert Fico

23. 7. 2009

Zomrela Brenda Joyce

Zomrela Brenda Joyce
Americká herečka Brenda Joyce, ktorá sa v 40. rokoch preslávila ako filmová Tarzanova Jane, zomrela vo veku 92 rokov na zápal pľúc. Ako potvrdil rodinný priateľ David Ragan, posledných desať rokov trpela stareckou demenciou a naposledy vydýchla 4. júla v opatrovateľskom dome v Santa Monice. Joyce, pôvodným menom Betty Graffina Leabo, bola v poradí siedmou Jane a účinkovala v piatich snímkach o Tarzanovi. V prvých štyroch bol jej hereckým kolegom Johnny Weissmuller, v piatom Lex Barker. S Karlou Schramm boli jedinými herečkami, pri ktorých sa v úlohe Tarzana vystriedali dvaja herci. Posledný film nakrútila v roku 1949, potom sa podľa Ragana venovala pomoci prisťahovalcom. Smútia za ňou syn, dve dcéry a tri vnučky.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

A čo je sa tým starým tendrom ? Kde je skupinka ?

A čo je sa tým starým tendrom ?
Kde je skupinka ?
Ministerstvo kultúry (MK) SR plánuje verejnú súťaž na uchovanie kultúrneho dedičstva v rámci programu Informatizácia spoločnosti (OPIS) v predpokladanej hodnote 125 až 170 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). V rámci nej chce nakúpiť aj potrebný softvér a hardvér. Vyplýva to z Vestníka verejného obstarávania. "Vyhlásené je len predbežné oznámenie a pripravujeme podrobné vymedzenie predmetu zákazky na ochranu, záchranu, uchovanie a sprístupňovanie kultúrneho dedičstva," reagoval pre agentúru SITA hovorca MK SR Jozef Bednár. Hlavným cieľom predbežného oznámenia podľa Bednára nie je dodávka hardvéru a softvéru. Na predbežné verejné obstarávanie nadviaže v rámci plnenia cieľov OPIS 2 niekoľko verejných obstarávaní, ktorými sa zabezpečí rozvoj fondových a pamäťových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry, súčasťou čoho je aj začatie digitalizácie kultúrneho dedičstva, napríklad zbierok, archívnych a ďalších fondov. Ako ďalej vyplýva z predbežného oznámenia vo Vestníku verejného obstarávania, celkovo chce rezort kultúry zabezpečiť systémové a technologické riešenia výberu, logistiky konverzie, ochrany obsahu zo zdrojov pamäťových a fondových inštitúcií, ich uchovanie a ochranu autorských práv so zapojením bibliografického popisu. Celý systém bude informácie nielen uchovávať, ale ich aj sprístupňovať v reprezentačnej podobe. Celkový rozpočet Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS) z fondov EÚ a rozpočtu SR na roky 2007 až 2013 má predstavovať približne 1,2 mld. eur. OPIS má štyri prioritné ciele (OPIS 1,2,3,4), pričom na samotný eGovernment, teda elektronizáciu verejnej správy a rozvoj elektronických služieb, by malo smerovať 826 mil. eur. Na rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií (OPIS 2) - eContent a eCulture, bude určených 192 mil. eur a na technickú pomoc 36 mil. eur. Dôležitým cieľom informatizácie je aj zvýšenie prístupnosti širokopásmového internetu, na ktoré je určených 113 mil. eur. Podrobnosti o OPIS sú zverejnené na: http://www.opis.gov.sk.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

22. 7. 2009

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Zo spomienkového koncertu pre Michaela Jacksona, ktorý sa bude konať 29. augusta v Londýne, pravdepodobne nevznikne televízny špeciál. Ako na svojej internetovej stránke informujú Los Angeles Times, rokovania o televíznych právach medzi spoločnosťou AEG Live a televíznymi sieťami stroskotali. Spoločnosť, ktorá pripravovala sériu 50 comebackových koncertov This Is It Kráľa popu v Londýne, už niekoľko dní rokuje s televíziami i filmovými štúdiami. Napriek tomu, že ešte v pondelok mala o televízny špeciál záujem NBC, a minulý týždeň svoj záujem prejavili i ďalšie televízne siete, všetkých zarazila požiadavka AEG na 20 miliónov dolárov (asi 14,06 milióna eur) za vysielanie šou, ktorá neprinesie žiadne nové či exkluzívne zábery zosnulého Jacksona. "Toto má mať cenu 20 miliónov dolárov? Bez Michaela Jacksona? Ha!" uviedol zdroj z televíznej siete pod podmienkou anonymity. AEG sa pôvodne pokúsila predať práva na vysielanie koncertu 29. augusta, teda na narodeniny Michaela Jacksona, čo je v sobotu. Logistické problémy, vrátane faktu, že sobota je dňom s najnižšími televíznymi ratingmi v týždni, ich prinútili stanoviť si, že siete budú koncert vysielať v septembri, keď sa diváci a diváčky vrátia k televíznym obrazovkám. Niektoré siete sa údajne obávali i toho, že koncert bude obsahom príliš podobný dokumentárnemu filmu, ktorý má vzniknúť s použitím záznamov zo skúšok na sériu londýnskych koncertov. Ako hlavný kandidát na filmové práva sa cez víkend ukázali filmové štúdiá Sony Pictures, ktoré by mali za celosvetové filmové práva na nahrávky AEG zaplatiť sumu vyššiu ako 50 miliónov dolárov (asi 35,15 milióna eur). Podľa magazínu Hollywood Reporter by mali film uviesť v piatok 30. októbra. O réžiu snímky by sa mal postarať Kenny Ortega, ktorý záznam skúšok nakrúcal a postaral sa aj o réžiu Jacksonovej koncertnej šnúry This Is It. Ak by AEG naplnilo svoje predstavy, Ortega by režíroval i televízny špeciál. Piesne, ktoré mali odznieť na Jacksonových koncertoch, mali podľa pôvodných informácií zaspievať superhviezdy ako Justin Timberlake, will.i.am, či zostávajúci členovia Jackson Five: Jackie Jackson, Tito Jackson, Jermaine Jackson a Marlon Jackson, ich sestra Janet Jackson a ďalší, spolu so skupinou, ktorá s Michaelom Jacksonom skúšala. Na koncerte by mali využiť kostýmy, choreografie i efekty pripravené na spevákovu comebackovú šnúru. Janet Jackson však svoju účasť na plánovanom koncerte poprela. Michael Jackson, jeden z najpopulárnejších umelcov na svete, známy hitmi ako Thriller, Bad alebo Billie Jean, zomrel 25. júna v Los Angeles vo veku 50 rokov po zlyhaní srdca.
Príjmy Yahoo za reklamu medziročne klesli o 13%. Spoločnosť zároveň informovala, že je čistý zisk za druhý štvrťrok bol na úrovni 141 mil. USD, v rovnakom štvrťroku minulého roka firma vykázala čistý zisk 131,2 mil. USD. Príjmy spoločnosti Yahoo Inc v druhom štvrťroku za reklamu sa medziročne znížili o 13 % na 1,57 mld. USD. Čisté príjmy spoločnosti za reklamu boli 1,14 mld. USD, čo je v súlade s očakávaniami analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters. "Máme ťažké časy vo všetkých sektoroch reklamy vrátane reklamy online," povedal Ross Sandler, analytik RBC Capital.

© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Severokórejská štátna televízia odvysielala nový dokumentárny film o marcovej ceste lídra Kim Čong-ila po priemyselných zariadeniach v krajine. Televízia tak zrejme zareagovala na špekulácie o zlom zdravotnom stave 67-ročného vodcu komunistického štátu, napísala agentúra AP. Kim Čong-il v dnes odvysielanom 40-minútovom dokumente celkove vyzeral dobre. Podľa pozorovateľov však takmer nehýbal ľavou rukou, čo naznačuje možné znehybnenie v dôsledku údajnej minuloročnej mozgovej porážky. Štátna televízia minulý týždeň odvysielala podobný dokument o Kimových aktivitách vo februári. V štádiu príprav je zároveň prvý životopisný film o komunistickom lídrovi. Juhokórejská televízna stanica YTN minulý týždeň informovala, že Kim bojuje s rakovinou pankreasu. Štátne médiá komunistického štátu čoraz častejšie tento rok vykresľujú Kima ako aktívneho vodcu, ktorý navštevuje továrne, farmy a vojenské základne. Zdravie 67-ročného Kim Čong-ila je jedným z najstráženejších tajomstiev v stalinistickej Severnej Kórei. Vlani v auguste údajne utrpel mozgovú porážku, čo režim KĽDR poprel. Momentálne sa špekuluje, že sa pripravuje na postupné odovzdanie moci jednému zo svojich synov.
Copyright © TASR 2009

Slovenskí " novinári "

Slovenskí " novinári "
" Cítim sa v plnej miere zodpovedný." Preklad "Ich bin doch nicht ganz allein verantwortlich." Originál Zástupca spoločnosti Bossert Zelte Čo vymazalo SME : Podobný stan ako O2 aréna ponúka na prenájom aj Mirek Kurka. Pôvodne mal na Pohode stáť jeho stan, ale organizátori napokon uprednostnili inú firmu pre nižšiu cenu. Kurka si myslí, že stan nemal mať otvorené bočné plachty, ale práve naopak zatvorené. To pre ČTK povedal aj organizátor festivalu Rock for People Michal Thomes. ------- "Môžem povedať len to, že zo strany agentúry Pohoda boli urobené všetky opatrenia, ktoré bolo treba urobiť. Podľa našich informácií to pódium malo vydržať oveľa silnejší vietor. Ešte sme ho zabezpečili tak, že bočné plachty boli zrolované a uvoľnené, aby zvládlo nápor vetra." MATÚŠ VALLO

TOP OF THE POPS

TOP OF THE POPS

1.*TELEVÍZNE NOVINY -Markíza ;2.*DNES -Markíza ;3.*NOVINY TV JOJ -TV JOJ ;4.Láska z nebies -Markíza ;5.*ŠPORT -TV JOJ ;6.*NAJLEPŠIE POČASIE -TV JOJ ; 7.Smrtonosný dopad 1/2 -Markíza ;8.Smotánka -Markíza ; 9.*Krátke TN -Markíza; 10.*Športové noviny -Markíza; 11.Smrtonosný dopad 2/2 -Markíza ;12.Inga Lindströmová: Leto s vôňou lásky -Markíza ;13.Unesená-Markíza ;14.Pošta pre teba -Jednotka ;15.Danielle Steelová: Tlkot srdca -Jednotka ;16.*Počasie -Markíza ;17.Smrteľné podozrenie -Markíza ;18.C.S.I.: Kriminálka Miami VII. -TV JOJ ; 19. NCIS -Námorný vyšetrovací úrad V. -Markíza 20.C.S.I.: Kriminálka Las Vegas IX. -TV JOJ

Pozn. Pri reláciách opakujúcich sa každý deň (spravodajstvo, šport, sitcom a pod.) je uvedená relácia s najvyššou hodnotou ratingu za celý týždeň ; © Výskum programu STV

21. 7. 2009

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Herečka Jorja Fox sa v desiatej sezóne seriálu C.S.I.: Kriminálka Las Vegas (2000) vráti na televízne obrazovky ako vyšetrovateľka Sara Sidle. Podľa portálu aceshowbiz.com diváci a diváčky 41-ročnú herečku uvidia v prvej epizóde novej sezóny a niekoľkých ďalších častiach. Herečka, ktorá zo seriálu odišla v roku 2007, sa ako vyšetrovateľka Sara Sidle znovu predstaví v epizóde, ktorú CBS v USA odvysiela 24. septembra, potvrdili zástupcovia televíznej siete. "Jorjiným návratom do C.S.I. sme nadšení," uviedla výkonná producentka seriálu Carol Mendelsohn s tým, že diváci a dlhoroční fanúšikovia a fanúšičky seriálu budú nadšení, keď v úvodnej epizóde "zistia, kam Saru Sidle život doviedol a čo ju priviedlo spať do tímu C.S.I. v Las Vegas". Podľa magazínu The Hollywood Reporter, by si mala zahrať v piatich častiach. Jorja Fox v Kriminálke Las Vegas hrala od druhej epizódy a ako stála členka hereckého obsadenia naposledy účinkovala v siedmej epizóde ôsmej sezóny. Naposledy sa v seriáli objavila v januári tohto roku - v časti, v ktorej C.S.I. opustil aj vyšetrovateľ Gil Grissom v podaní Williama Petersena. Práve po jeho odchode zaznamenala CBS pokles v sledovanosti "kriminálky". V súčasnosti preto údajne do nasledujúcej sezóny plánujú výrazné kreatívne zmeny.

Škótska speváčka Susan Boyle, ktorá sa stala celosvetovo známou po účinkovaní v šou Britain's Got Talent, považuje svoju náhlu slávu za "ničivú guľu". Rozhovor odvysielajú v stredu ráno v americkej šou Today, jeho prepis však zverejnili už v pondelok. Ide o jej prvé televízne vystúpenie odvtedy, čo nezvíťazila v speváckej súťaži a emocionálne sa zrútila. "Nápor ako ničivá guľa. Viete, a každý, kto mal takýto nápor, považuje za skutočne ťažké to pochopiť." uviedla Boyle v rozhovore s Meredith Vieira. "Musím tu byť čestná," začala. "Myslím, že som to musela pochopiť, ale pod vedením skvelého tímu, a je veľmi dobrý, som bola schopná vidieť to perspektívne a skutočne obrátiť to trochu správnym smerom," povedala Boyle. Talentovaná 48-ročná Škótka pracuje na debutovom albume pod vedením Simona Cowella, obávaného porotcu speváckych súťaží Britain's Got Talent a American Idol. "Byť vytiahnutá z tmy je, viete, ako ísť po dlhej ceste," povedala Boyle. "Neviete, čo sa stane. Neviete, ako sa to skončí. Nechcem, aby sa to skončilo," dodala. Susan Boyle sa po prvý raz objavila na v súťaži v apríli a zaspievala skladbu I Dreamed a Dream z muzikálu Bedári. Jej prvé vystúpenie v šou z nej spravilo celosvetovú hviezdu a na internete si ho ľudia pozreli 275 miliónov ráz.

© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Americký miliardár a akcionár v internetovej spoločnosti Yahoo! Carl Icahn podporuje prípadnú novú dohodu medzi spoločnosťami Microsoft a Yahoo!, ktoré sa vrátili k rozhovorom o spojení svojich aktivít. Súčasný stav rozhovorov však odmietol bližšie komentovať. Icahn vlastní v Yahoo! 5,4 % akcií. Investor sa snažil presadiť vytvorenie partnerstva medzi Microsoftom a Yahoo! ešte minulý rok, keď softvérový gigant neuspel s ponukou na prevzatie internetovej spoločnosti v hodnote 47,5 miliardy USD (33,41 miliardy eur). Podľa vtedajšieho vedenia Yahoo! bola ponuka príliš nízka. Microsoft a Yahoo! sú teraz blízko novej dohody o spolupráci v oblasti internetového vyhľadávania a reklamy, ktorú by mohli oznámiť na budúci týždeň. Uviedol to nemenovaný zdroj, ktorý nepochádza z Icahnovho okruhu. Situácia v Yahoo! a postoj firmy k Microsoftu sa zmenili po tom, ako sa novou šéfkou Yahoo! stala Carol Bartzová, ktorá v januári nahradila Jerryho Yanga. Ten tvrdo odmietal pôvodnú dohodu s Microsoftom. Bartzová v máji povedala, že akákoľvek dohoda o predaji vyhľadávacej divízie Yahoo! alebo jej spojení s inou firmou bude vyžadovať kupca "s veľkým balíkom peňazí". Vtedy zároveň potvrdila, že firma diskutuje "do istej miery" aj s Microsoftom, podrobnosti ale neuviedla. Od svojho nástupu k moci urobila Bartzová niekoľko zmien v internetovej spoločnosti, okrem iného zrušila menej ziskové webové stránky a prepustila 5 % z celkového počtu zamestnancov. Podľa viacerých investorov by však prípadná dohoda s Microsoftom bola najlepším riešením pre Yahoo!, pretože by ešte viac znížila náklady firmy a zároveň vytvorila internetovú spoločnosť, ktorá by bola schopná konkurovať najväčšiemu americkému internetovému vyhľadávaču Google. Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2009

Beggar's Banquet

Beggar's Banquet
Podľa vedenia verejnoprávnej Slovenskej televízie (STV) dlhodobo platí, že je to finančne najchudobnejšia verejnoprávna televízia v Európskej únii. Manažment televízie tvrdí, že to nie je nič prekvapivé. "Veď už aj všetkým predchádzajúcim manažmentom chýbalo na dofinancovanie programu vždy okolo 200 miliónov Sk (6,64 milióna eur). Už od začiatku 90-tych rokov sa táto poddimenzovanosť príjmov riešila dotáciami alebo predajom majetku," informovala dnes TASR hovorkyňa STV Želmíra Blašková. Ako ďalej pripomenula, porovnateľný schodok v príjmovej zložke rozpočtu pociťuje i vykazuje aj súčasný manažment STV, hoci prevádzkové náklady aj náklady na výrobu programov rádovo narástli. "Nehovoriac už o prírastku povinností v programových službách v súvislosti s digitalizáciou," uviedla hovorkyňa na margo vysielania Trojky, ktoré pribudlo minulý rok a do roka 2012 musí STV spustiť štvrtý okruh. Manažment STV zdôrazňuje, že nákladovú časť rozpočtu stále šetrí, neprekračuje plánované výdavky a že o kompenzácie žiadal v tomto roku len jeden jediný raz, v písomnej žiadosti adresovanej ministerstvu kultúry v januári 2009. "To, že generálny riaditeľ STV Štefan Nižňanský a jeho manažment verejné financie šetrí a s verejnými zdrojmi hospodári efektívne, dokazuje úspora 3,1 milióna eur (95 miliónov Sk) už v priebehu minulého roka a úspora 1,7 milióna eur (51 miliónov Sk) v tomto roku," podčiarkla Blašková s tým, že vedenie televízie môže ovplyvňovať výdavkovú časť v rozpočte, no príjmová závisí od platiteľov úhrad za služby verejnosti a od príjmov z reklamy. Práve výpadok v príjmoch z úhrad za služby verejnosti a oklieštenie reklamného priestoru bol dôvodom januárovej žiadosti o kompenzácie. STV chcela, aby jej štát poskytol takmer 20 miliónov eur (602 miliónov Sk). "Je to legitímna požiadavka verejnoprávnej inštitúcie zriadenej zo zákona, aby televízia ako celok dokázala plniť zákonom určené povinnosti," argumentuje vedenie STV. Vláda pre STV schválila kompenzáciu vo výške 6,54 milióna eur (197 miliónov Sk) za výpadok v príjmoch z úhrad 17. júna, vykompenzovanie výpadkov príjmov v dôsledku globálnej krízy a z reklamných príjmov sa však zatiaľ neposudzovalo. Minister kultúry Marek Maďarič označil prípadnú ďalšiu požiadavku na finančnú injekciu za nevhodnú. Nejasnosť ďalšej kompenzácie spôsobuje STV problémy aj v súvislosti s vlastným rozpočtom na tento rok, ktorý upravujú kvôli šetreniu. Televízia s ňou totiž v návrhu šetriaceho rozpočtu počíta. Vedenie ho predložilo na schválenie Rade STV, tá ho však odmietla s tým, že obsahuje nevykrytých 3,9 milióna eur (117,5 milióna Sk), s ktorými nemôže naisto kalkulovať. Navyše niektorí členovia rady kritizovali, že STV v skutočnosti nešetrí, keďže sa niektoré rozpočtové položky navyšovali - napríklad výdavky na taxíky, honoráre či objednávkovú a internú výrobu zároveň.
Copyright © TASR 2009

Reklamná pauza, teraz sa môžete ísť....

Reklamná pauza, teraz sa môžete ísť....

20. 7. 2009

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Predseda Rady pre vysielanie a retransmisiu Miloš Mistrík tvrdí, že po tom, ako v septembri vstúpi do platnosti novelizovaný zákon o štátnom jazyku, nebudú členovia licenčnej rady vystupovať ako cenzori. Vynovený zákon totiž prináša do praxe finančné sankcie, pričom u vysielateľov bude na prehrešky dohliadať práve RVR. Ako Mistrík uviedol pre TASR, sledovanie dodržiavania zákona vysielateľmi mala rada vo svojej agende aj doteraz, novinkou sú len sankcie. Historicky teda ešte nikoho nikdy nesankcionovali. "Keď dôjde k porušeniu zákona, tak podľa toho, ako to určí, budú musieť byť udelené sankcie," povedal s tým, že sa tak stane na základe hlasovania rady. RVR má pri prvom porušení vysielateľa upozorniť, pri druhom už musí uložiť pokutu. Tie sa môžu vyšplhať až na 6638 eur (200.000 Sk). Rada bude posudzovať sťažnosti voči príspevkom, v ktorých sa nepoužila kodifikovaná podoba slovenčiny. Tvrdenie, že ak niekto použije regionalizmus či slangový výraz, čaká ho pokuta, je však podľa Mistríka hlúposť. "Bude sa posudzovať, či sa dodržiava spisovná noma slovenčiny takpovediac v globále," vysvetlil. Nemyslí si, že by napríklad televíznym moderátorom hrozili nejaké sankcie. "U nás to ani nehrozí, lebo novinári a moderátori dodržiavajú spisovnú normu, hoci každý má nejaký akcent," doplnil šéf RVR. Rada podľa neho nebude trestať prehrešky voči slovenčine v televíznych a rádiových formátoch typu talkšou a podobne. Zákon totiž v tejto súvislosti vyňal pôvodné jazykové prejavy jednotlivých osôb v jazyku spĺňajúcom požiadavku základnej zrozumiteľnosti z hľadiska štátneho jazyka zaradených do spravodajských, publicistických a zábavných televíznych alebo rozhlasových relácií. To znamená, že ak v programe "vyprávia" strýco Marcin alebo nejaká babka z dediny, ktorá nikdy nehovorila spisovným jazykom, je to v poriadku, priblížil predseda rady. Rovnako je to aj s jazykovým prejavom príslušníkov národnostných menšín a v prípade pôvodných hudobných diel, teda aj u slovenských hiphopových interpretov so štipľavejším verbálnym prejavom. Pokiaľ ide o írečité slovenské výrazy a hrubé slová v rozhlasovom a televíznom vysielaní, Mistrík upozorňuje, že sa bude rešpektovať istá "škála hrubosti". Aj tu totiž existujú rozdiely, či niekto použije menej hrubý výraz alebo vulgárne nadávky. "Je niekoľko stupňov porušenia," povedal Mistrík. Doplnil však, že RVR výskyt nespisovných hrubých slov vo vysielaní neposudzuje na základe nespisovnosti, ale podľa toho, či došlo k porušeniu zákonných ustanovení o ochrane maloletých a o ľudskej dôstojnosti - teda, že programy, kde sa takéto výrazy objavili, boli vo vysielaní zaradené tam, kde mali byť.
Copyright © TASR 2009

Zomrel Frank McCourt

Zomrel Frank McCourt
Americký spisovateľ s írskymi koreňmi a nositeľ Pulitzerovej ceny Frank McCourt zomrel v nedeľu vo veku 78 rokov v manhattanskom hospici. Príčinou smrti bol melanóm, forma rakoviny kože. McCourt tiež trpel meningitídou.
Mimo New Yorku, kde bol už dlhšie obľúbeným učiteľom kreatívneho písania, sa stal známym až po šesťdesiatke. Až vtedy totiž vydal svoju prvotinu Angela's Ashes (1996), ktorá vyšla v českom preklade pod názvom Andělin popel. Knihu pamätí z jeho detstva prijali dobre kritici aj čitatelia a získal za ňu spomínanú Pulitzerovu cenu. Preložili ju do 25 jazykov a vydali v 30 krajinách. Britský režisér Alan Parker na jej základe nakrútil snímku Angelin popol. Po úspešnom debute napísal ešte tri knihy - 'Tis (1999), Teacher Man (2005) a pre deti Angela and the Baby Jesus (2007). V Severnej Amerike sa predalo vyše desať miliónov výtlačkov jeho diel, uviedlo vydavateľstvo Simon & Schuster Inc.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Ak prší na deň Rozoslania apoštolov, bude drahota

Ak prší na deň Rozoslania apoštolov,
bude drahota
Jednotka slušne , Dvojka slabo, Trojka veľmi slabo.

JOJ výborne , JOJ Plus detto.
Markíza nad 30.
TA 3 výborne, pomohla Pohoda.
Primetimový rozdiel medzi Jednotkou a JOJ je 2,5 %.

Jednotka - 15,06 %
Dvojka - 3,51 %
Trojka - 0,48 %
TV JOJ – 19,38 %
JOJ PLUS- 3,30 %
TA 3 - 2, 05 %

"That's one small step for a man, one giant leap for mankind."

"That's one small step for a man,
one giant leap for mankind."
Pristátie misie Apollo 11 na Mesiaci a prvé kroky človeka na lunárnom povrchu sledovali 20. júla 1969 vďaka televízii na celom svete stovky miliónov ľudí. Netušili, že tento zážitok im takmer pokazila silná búrka v Austrálii. Jeden zo satelitov, ktoré vysielali televízny signál do kontrolného centra v texaskom Houstone, bol v hvezdárni v meste Parkes v Novom Južnom Walese v Austrálii. Keďže obraz z neho bol čistejší ako z ostatných, americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) ho uprednostnil a neprijímal signál z iných staníc. Obrovský satelit so šírkou 64 metrov a hmotnosťou 1000 ton bol umiestnený v teoreticky chránenej oblasti. Exkluzívne vysielanie sa však v polovici takmer prerušilo, keď sa začala silná búrka, ktorá ničila okolité budovy. Hrozilo, že satelit, v tej chvíli v najzraniteľnejšej pozícii, spadne na zem. "Táto veľká búrka prišla a zastihla nás neočakávane," opísal udalosti Neil Mason, ktorý v ten deň obsluhoval satelit. "Bolo to hrôzostrašné. Všetky alarmy zvonili a kontrolná veža sa triasla a kývala," povedal pre denník The Independent a dodal, že dúfal, aby "sa celá vec nezrútila". Napriek vetru, ktorého sila presiahla všetky bezpečnostné limity, Mason sa rozhodol ostať a ďalej pracoval. Akoby zázrakom celý čas, čo zúrila búrka, sa vysielanie neprerušilo. Inžinier David Cooke si zaspomínal na chvíle po skončení prenosu, keď vyšiel pred budovu. "Mesiac bol stále na oblohe a ja som si pomyslel, sakra, tam hore sú ľudia a my sme to pomohli zvládnuť," vyjadril sa. © 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.