29. 1. 2016

Zomrel Jacques Rivette

Zomrel Jacques Rivette

Francúzsky filmový režisér Jacques Rivette, jeden z predstaviteľov tzv. francúzskej novej vlny, zomrel dnes vo veku 87 rokov. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na francúzsky denník Le Monde.
Francúzska nová vlna bol termín, ktorým kritici označovali skupinu francúzskych režisérov tvoriacich na konci 50. a v 60. rokoch minulého storočia. Vyznačovala sa odmietaním komerčnej kinematografie a tiež subjektívnym prístupom k sociálnym témam. K hnutiu patrili napríklad Francois Truffaut, Jean-Luc Godard, Eric Rohmer či Claude Chabrol.
Rivette sa narodil v roku 1928 v meste Rouen. Filmovú kariéru začal v 50. rokoch. Spočiatku točil len krátkometrážne snímky a v roku 1958 nakrútil svoj prvý celovečerný film s názvom Paríž patrí nám (Paris nous appartient). Bol zároveň filmovým kritikom.
Medzi jeho najznámejšie snímky patria filmy Mníška (La Religieuse, 1966), Šialená láska (L'amour fou, 1969) či Céline a Julie si vyšli na lodi (Céline et Julie vont en bateau, 1974). Posledným filmom tohto režiséra je komediálna dráma 36 pohľadov z vrcholu Saint-Loup (36 vues du pic Saint-Loup), ktorú nakrútil v roku 2009.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWSMEDIA NEWS


Anglický herec Joseph Fiennes, ktorý má stvárniť Michaela Jacksona v pripravovanej komediálnej dráme britskej televíznej stanice Sky Arts, má pochopenie pre fanúšikov zosnulého speváka, ktorí nesúhlasia s jeho obsadením do tejto úlohy. Štyridsaťpäťročný rodák z mesta Salisbury to povedal pre americkú reláciu Entertainment Tonight. "Som beloch zo strednej vrstvy z Londýna. Som šokovaný rovnako ako možno aj vy," uviedol Fiennes.
Predstaviteľ titulnej úlohy v snímke Zamilovaný Shakespeare (1998) priznal, že očakáva kritiku za to, že stvárni Afroameričana, no nemyslí si, že by jeho farba pleti mala hrať veľkú úlohu. "Jackson mal určite problém, problém s pigmentom. Tomu naozaj verím. Pravdepodobne mu bola bližšia moja farba ako jeho pôvodná," vyjadril sa Fiennes.
Dej spomínanej snímky sa zameria na údajnú cestu autom z New Yorku do Ohia, ktorú vraj Kráľ popu podnikol s herečkou Elizabeth Taylor a hercom Marlonom Brandom po teroristických útokoch 11. septembra 2001. "Je to istým spôsobom šialené, no scenár je príjemný a spôsob interakcie medzi nimi tromi je zábavný a tiež plný dojemností," priblížil snímku Fiennes. "Je to ľahká komédia. V žiadnom prípade nie je zlomyseľná. Je vlastne roztomilá," dodal.
V úlohe dvojnásobnej držiteľky Oscara sa predstaví Stockard Channing známa najmä ako Rizzo z filmového muzikálu Pomáda (1978). Predstaviteľa ikonického krstného otca Dona Vita Corleoneho si zahrá Brian Cox. O scenár sa postaral škótsky autor Neil Forsyth, pričom výrobu zastrešuje produkčná spoločnosť anglického herca a futbalistu Ralfa Littlea.
Detaily údajnej cesty autom prvý raz publikoval magazín Vanity Fair v roku 2011. V septembri 2001 vraj Michael Jackson pozval Taylor a Branda na svoje vystúpenie v Madison Square Garden. Po tom, ako pre teroristické útoky zrušili lety, rozhodli sa do Kalifornie cestovať autom. Podľa bývalého spevákovho zamestnanca sa trojica dostala až do Ohia. Informáciu však vyvrátil jeden z herečkiných asistentov, ktorý tvrdil, že zostala v New Yorku a navštívila miesto útoku.
Joseph Fiennes je známy najmä zo spomínaného filmu Zamilovaný Shakespeare (1998). Hral tiež v historickej životopisnej dráme Kráľovná Alžbeta (1998), vojnovej romantickej dráme Nepriateľ pred bránami (2001), životopisnej dráme Luther (2003), filmovej adaptácii divadelnej hry Kupec Benátsky (2004), životopisnej dráme Zbohom, Bafana (2007), vo filmoch Červený barón (2008) a Hercules (2014) alebo seriáloch FlashForward - Spomienka na budúcnosť(2009 - 2010) a Camelot (2011). V rokoch 2012 a 2013 si zahral v antológii American Horror Story (2011).

Seriál House of Cards (2013) bude pokračovať aj piatou sezónou. Spoločnosť Netflix predĺžila obľúbenú sériu o ďalší rok, pričom epizódy piatej sezóny by mala ponúknuť v USA na budúci rok. Nové časti však vzniknú bez tvorcu série Beaua Willimona, ktorý projekt opúšťa. Jeho nástupcu zatiaľ nevybrali.
Seriál House Of Cards vzniká na motívy rovnomennej knihy Michaela Dobbsa, ktorú v 90. rokoch sfilmovala aj BBC. V seriáli z prostredia vysokej politiky účinkujú Kevin Spacey, Robin Wright, Molly Parker či Michael Kelly. Titul dva razy nominovali na Zlatý glóbus v kategórii Najlepší televízny seriál - dráma. Toto ocenenie napokon získali hlavní predstavitelia Robin Wright a Kevin Spacey, ktorému udelili aj Screen Actors Guild Award. Štvrtú sezónu Netflix sprístupní v USA 4. marca. Prvú sezónu titulu v súčasnosti vysiela pod názvom Dom z kariet Česká televízia.


©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Reportér amerického denníka The Washington Post Jason Rezaian, ktorého nedávno prepustili po 545 dňoch z väzenia v Teheráne, sa vo štvrtok poďakoval svojim kolegom a americkým diplomatom, napísala agentúra DPA.
Na slávnostnom podujatí pri príležitosti otvorenia nových kancelárií tohto denníka vo Washingtone Rezaian ďakoval kolegom novinárom za to, ako dlho venovali jeho prípadu pozornosť a "udržali ho nažive". Poďakovanie vyjadril ďalej americkému ministrovi zahraničných vecí Johnovi Kerrymu a diplomatovi Brettovi McGurkovi, ktorí mali vyjednanie jeho prepustenia v kompetencii.
Rezaian uviedol, že iránski vyšetrovatelia mu povedali, že noviny neexistujú, nikto nevie o jeho osude a americká vláda "nepohne kvôli jeho prepusteniu ani prstom".
Tridsaťdeväťročného Jasona Rezaiana zatkli v júli 2014 v Teheráne. Vlani v novembri ho iránsky súd odsúdil na bližšie nešpecifikovaný trest odňatia slobody po tom, ako ho uznal za vinného zo špionáže a šírenia protiiránskej propagandy. Rezaian s iránsko-americkým občianstvom údajne prostredníctvom nemenovaného amerického novinára odovzdával tajné informácie Bielemu domu vo Washingtone.
Novinára Rezaiana a ďalších štyroch Američanov prepustili z väzení v Iráne v súlade s dohodou o výmene väzňov medzi Washingtonom a Teheránom 16. januára.

Sedem uchádzačov o nomináciu Republikánskej strany na prezidenta Spojených štátov sa v noci nadnes stretlo v televíznej debate, ktorú z mesta Des Moines v štáte Iowa vysielala televízia Fox News. Išlo o poslednú debatu republikánskych kandidátov pred sériou primárnych volieb, ktoré sa začnú v pondelok práve v Iowe, informovala agentúra AP.
Účastníkmi diskusie boli senátor za štát Texas Ted Cruz, senátor za štát Florida Marco Rubio, guvernér štátu Ohio John Kasich, guvernér New Jersey Chris Christie, bývalý guvernér Floridy Jeb Bush, bývalý neurochirurg Ben Carson a senátor za štát Kentucky Rand Paul. Debatu sa rozhodol bojkotovať - zatiaľ na základe prieskumov verejnej mienky - najhorúcejší kandidát na republikánsku prezidentskú nomináciu Donald Trump. Dôvodom jeho neúčasti bol spor s televíziou Fox News a jej neochota vymeniť moderátorku programu Megyn Kellyovú, ktorá je podľa Trumpa voči nemu zaujatá, čo dokázala už v debate odvysielanej vlani v auguste.
Trump najnovšie Fox News odkázal, že sa debaty zúčastní pod podmienkou, že televízia poukáže na účet jeho nadácie na podporu vojnových veteránov sumu päť miliónov dolárov, čo však vedenie televízie odmietlo. Práve na počesť vojnových veteránov usporiadal Trump v Des Moines dobročinnú akciu, ktorú takmer súbežne s debatou siedmich republikánskych kandidátov odvysielala televízia CNN.
Práve v znamení žartov na adresu Trumpovej neúčasti sa niesli úvodné minúty debaty kandidátov. "Ja som maniak a všetci tu na pódiu sú hlúpi, tuční a škaredí a Ben (Carson) je hrozný chirurg," napodobnil Trumpov štýl jeho najväčší rival v boji o republikánsku prezidentskú nomináciu Ted Cruz.
Na účet realitného magnáta a miliardára si zažartoval aj bývalý guvernér štátu Florida Jeb Bush, ktorý s úsmevom povedal, že mu "Donald Trump chýba" pretože bol pre neho "niečo ako plyšový medvedík".
Zo zahraničnopolitických tém dominoval boj proti teroristickej organizácii Islamský štát a islamizácii spoločnosti. V tejto súvislosti floridský senátor Marco Rubio opäť zopakoval svoj sľub, že ako prezident by zatvoril mešity na miestach, kde dochádza k radikalizácii. O jadrovej dohode šiestich svetových mocností s Iránom Rubio povedal, že ju "jedného dňa", keď bude prezidentom, jednoducho roztrhá.
Cruz sa v súvislosti s IS zaprisahal, že bude bojovať za úplné zničenie tejto teroristickej organizácie. "Budem IS prenasledovať, nech bude kdekoľvek, a úplne ho zničím. V podobnom duchu sa k boju s Islamským štátom postavil aj guvernér štátu Ohio John Kasich, ktorý povedal, že bude spájať ľudí všetkých vierovyznaní, aby spoločnými silami islamistov porazili.
Okrem výziev na boj s islamistami zaznela z úst republikánskych kandidátov aj kritika namierená proti administratíve súčasného demokratického prezidenta Baracka Obamu. Toho si zobral na mušku Jeb Bush, ktorý povedal, že vojnoví veteráni by si zaslúžili viac úcty, ako sa im dostáva od súčasných Spojených štátov pod Obamovým vedením.
Kandidáti sa vo všeobecnosti vyhýbali vzájomnej konfrontácii a svoje útoky sústredili na demokratickú uchádzačku Hillary Clintonovú. "Nemá dostatočnú kvalifikáciu na to, aby bola prezidentkou," povedal o bývalej americkej ministerke zahraničných vecí guvernér Chris Christie.

Copyright © TASR 2015

R. PROCHÁZKA: Vyzývam R. Fica na priamy súboj pred kamerami RTVS

R. PROCHÁZKA:
Vyzývam R. Fica na priamy súboj pred kamerami RTVS 

 Predseda #Siete Radoslav Procházka dnes na mimoriadnom brífingu v Žiline vyzval premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na priamy súboj pred televíznymi kamerami Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).
      "Za uplynulý rok a pol od vzniku #Siete sa predsedovi vládnej strany darí vyhýbať priamej televíznej alebo rozhlasovej diskusii. My sme to rok a pol relatívne trpezlivo znášali. Ale dnes, približne 30 dní pred voľbami, to už považujeme za neudržateľné. A nenachádzame jediný legitímny dôvod, aby sa predseda vládnej strany takémuto duelu aj ďalej vyhýbal," povedal Procházka.
      #Sieť zároveň vyzvala RTVS, aby ako verejnoprávny vysielateľ vytvoril na diskusiu priestor. "#Sieť od vzniku pred rokom a pol nedostala príležitosť na to, aby jej predseda diskutoval s predsedom vlády, hoci je po celý čas preferenčne najsilnejším opozičným subjektom. Zato však premiér len na pôde RTVS sedemkrát diskutoval s predsedom Mostu, sedemkrát s predsedom KDH a jedenkrát s predsedami SDKÚ a SNS, nehovoriac o jeho 16 samodebatách," uviedla hovorkyňa #Siete Karolína Ducká.
      Doplnila, že #Sieť odmieta aj aktuálne pozvanie do rozhlasovej relácie Sobotné dialógy, pretože nemieni svojou účasťou vytvárať alibi pre postup rozporný s poslaním RTVS. "Účasť predsedu #Siete v akejkoľvek inej zostave by znamenala, že túto situáciu vnímame ako prirodzenú. Vnímame ju ako škodlivú, obmedzujúcu právo občanov Slovenskej republiky na plnohodnotné informácie a ignorujúcu základný pôdorys aktuálnej politickej situácie," dodala Ducká.
 
Copyright © TASR 2015

      

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

„Prosím, neočierňujte meno Cyklama, s. r. o. Je to chyba nášho zamestnanca, ktorý sa deň predtým ožral opäť na stužkovej a kartu vložil do foťáka naopak, čím zničil kontakty a foťak prestal fungovať. Klienti sú s nami spokojní, dá sa to overiť. Robíme spoty do TV a najnovšie sme dokončili volebný spot pre Richarda Sulíka. Za celú vec sa hlboko ospravedlňujem a je mi to naozaj ľúto. Budem robiť všetko pre to, aby sa to nabudúce nestalo. Dievčatá zo stužkovej nútili môjho kolegu piť alkohol a neskôr ho volali do košického podniku.“
Oliver Takáč ,Cyklama, s. r. o.

"S ohľadom na mediálne klamstvá a klebety, ktoré o Rastislavovi Rogelovi zväčša šíria nepriatelia slovenského národa, som ho požiadal o krátky rozhovor v ktorom otvorene a bez servítky prezentuje svoje názory."
Marián Mišún

"Toto bude taká zábava, vy tvrdo pracujúce iowské rodiny!”Učitelia a poliši a kuchárky, vyjebaní rockeri! Už žiadne chodenie okolo horúcej kaše! Nakopme IS do riti!“
Sarah Palinová

Šach je rovnaký ako alkohol či hazardné hry, ktoré Boh zakázal. Je stratou času a vyvoláva nepriateľstvo medzi ľuďmi."
Šejk Abdalazíz aš-Šajch,veľký muftí Saudskej Arábie

„Vůbec mne nepřekvapuje, že havloidi neunesou úspěch filmu Lída Baarová, protože ho točil Filip Renč, podporovatel prezidenta Zemana. Havloidi jsou schopni poplivat cokoliv, byť je to české a dobré. To je hnusná vlastnost našeho národa. Je to stejné jako podepisovat nesmyslné petice, které předloží kdejaký teplouš blízký havloidům.“.
Martin Michal, manžel speváčky Heleny Vondráčkovej


„Demokratická možnost je jen jedna, tou jsou svobodné volby. Nedemokratickou možností je kalašnikov.“
Miloš Zeman na otázku občana, ako sa zbaviť predsedu vlády ČR  Sobotku

RTVS NEWS. Nesmrteľná Kinorama

RTVS NEWS
 
Nesmrteľná Kinorama

Rozhlas a televízia Slovenska a PARTNERS PRODUCTION sa dohodli na zmluve o výrobe audiovizuálneho diela s pracovným názvom: “KINORAMA“, počet častí: 20.

Celkový rozpočet výroby AVD predstavuje sumu vo výške 329 864,40 EUR vrátane DPH.

Celkový koprodukčný vklad RTVS podľa Prílohy č. 1 tejto zmluvy predstavuje sumu 175 760,40 EUR na 20 častí AVD, pričom na jednu časť AVD predstavuje finančný vklad sumu 8 700.- EUR vrátane DPH.

Vecný vklad predstavuje finančnú hodnotu vo výške 1 760,04 EUR na 20 častí AVD, pričom na jednu časť hodnotu vo výške 88,02 EUR.

Finančný vklad RTVS na výrobu 20 častí AVD predstavuje sumu vo výške 174 000,-EUR, vrátane DPH.

Koprodukčný vklad partnera na výrobu AVD podľa Prílohy č. 1 tejto zmluvy predstavuje sumu vo výške 154 104,-EUR vrátane DPH. 

28. 1. 2016

Stanovisko šéfredaktora TRENDU k vyjadreniu tlačového odboru KMV MV SR

Stanovisko šéfredaktora TRENDUV redakcii sme veľmi starostlivo zvažovali, či a ako uvedené zistenia publikovať. Rozhodli sme sa ich publikovať, pretože sme získali informácie z viacerých zdrojov a zistenia, o ktorých sa v nich hovorí, sú mimoriadne spoločensky závažné.
Poskytli sme priestor dotknutým stranám na vyjadrenie a ponúkame ho aj naďalej, aby mohli všetky súvislosti vysvetliť. Máme eminentný záujem, aby sa kauza riadne vyšetrila a verejnosť bola pravdivo informovaná, kto každý bol zapletený do tohto megapodvodu a ako je vlastne možné, že takáto dlhoročná rozsiahla trestná činnosť päť rokov fungovala napriek početným daňovým kontrolám.
Nie je pravda, že tieto informácie sú publikované „bez štipky reálneho základu". Naopak, opierajú sa o zistenia orgánov činných v trestnom konaní a rozsiahle vyšetrovanie, ktoré však ani po deviatich rokoch od prvých informácií štátnych orgánov o tejto trestnej činnosti stále nie je ukončené. Informácie, ktoré sme publikovali, ponúkajú jedno z možných vysvetlení, prečo mohol takýto kolotoč podvodov fungovať. Obvinený hovorí, že viacerí funkcionári štátnej správy spolupracovali s páchateľmi daňových podvodov, často s členmi organizovaného zločinu, za úplatky ovplyvňovali výsledky daňových kontrol a rozhodnutia daňových úradov.
Je vo verejnom záujme, aby bol tento prípad riadne vyšetrený, aktéri spravodlivo potrestaní a aby sa aj v štátnych orgánoch urobili opatrenia, aby takáto trestná činnosť na Slovensku nebola realizovateľná.
Informácie sme publikovali s upozornením, že kľúčovým svedectvom je výpoveď obvineného. Zároveň sme ale poukázali na to, že obvinený výpoveďou vysvetľuje dva roky staré odposluchy polície a že viacero faktov, o ktorých hovorí, sa už potvrdilo a viedlo to k odhaleniu rozsiahleho podvodu.
Vyhrážanie sa žalobami a trestnými oznámeniami považujeme za zastrašovanie, aby sme v odhaľovaní korupcie v štátnej správe nepokračovali. Dotknutí ministri by mali namiesto toho detailne vysvetliť, či prípadne akú úlohu v nej zohrali a či v tejto kauze urobili všetko pre jej dôkladné prešetrenie. Zároveň by mali detailne preukázať svoje majetkové pomery, ktoré v tejto súvislosti môžu takisto vzbudzovať pochybnosti.

Oliver Brunovský
šéfredaktor TRENDU

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Hospodárske výsledky Facebooku za posledný kvartál vlaňajška výrazne prekonali očakávania trhu Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.
Tržby za posledné tri mesiace 2015 vyskočili takmer o 52 % na 5,84 miliardy USD (5,36 miliardy eur) z 3,85 miliardy USD v rovnakom období 2014, pričom analytici v priemere počítali s tržbami na úrovni 5,4 miliardy USD. Príjmy z reklamy stúpli o 56,8 % na 5,64 miliardy USD. Akcia spoločnosti v poburzovom obchodovaní posilnila takmer o 12 % na 105,32 USD.
Zisk sa viac než zdvojnásobil, keď vzrástol o 124 % na 1,56 miliardy USD. Zisk bez započítania niektorých položiek dosiahol 79 centov na akciu, pričom analytici prognózovali len 68 centov na akciu.
Facebook mal na konci vlaňajška po celom svete 1,59 miliardy aktívnych užívateľov mesačne, čo je o 40 miliónov viac ako tri mesiace predtým a o 14 % viac ako na konci roka 2014. Z toho 1,44 milióna využíva službu na mobilnom zariadení, čo je medziročne o 21 % viac.

Na slobodu prepustili dnes troch pracovníkov panarabskej televízie al-Džazíra, ktorých pred desiatimi dňami uniesli v jemenskom meste Taíz počas natáčania reportáže.
Prepustenými sú spravodajca televízie Hamdí Bukárí, kameraman Abdalazíz Sabrí a tiež šofér Munír Sabaí, uviedla al-Džazíra.
Kto za únosom stojí, nie je doposiaľ známe - aktuálne Bukárího príspevky na sociálnej sieti Facebook však naznačujú, že by mohlo ísť o povstalcov zo šiitského hnutia húsíov.
Nezisková organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) označila Jemen za jednu z najnebezpečnejších krajín pre novinárov, pričom dodala, že v zajatí ozbrojených skupín je tam momentálne prinajmenšom 17 mediálnych pracovníkov.
Povstalci šiitského hnutia húsíov ešte v septembri 2014 obsadili jemenskú metropolu Saná a postupne sa dostali až do Adenu na juhu krajiny. Vlani v marci do bojov na strane vlády prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího vstúpila koalícia vedená Saudskou Arábiou, čo postup šiitov spomalilo.
Posledným ohniskom konfliktu medzi povstalcami a medzinárodne uznávanou jemenskou vládou sa stalo práve mesto Taíz, ktoré pretrvávajúce boje doviedli až k humanitárnej kríze. Tamojší obyvatelia sa boria s nedostatkom jedla a slabé zásoby majú aj miestne nemocnice.

Cottbus Britta Hilpert Reporterin Pegida Demo

Členovia televízneho štábu, pokrývajúci protiimigračný protest vo východonemeckom Magdeburgu, sa v stredu večer stali terčom útoku paprikovým sprejom. Oznámila to dnes agentúra DPA s odvolaním sa na miestnu políciu.
K incidentu došlo na proteste pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), na ktorom sa zúčastnilo asi 600 ľudí.
Páchateľa útoku polícia zadržala a vzala do väzby pre podozrenie zo spáchania trestného činu. Napadnutých členov televízneho štábu museli ošetriť zdravotníci.
V uliciach Magdeburgu, ktorý bol v čase studenej vojny súčasťou komunistického Východného Nemecka, sa v stredu večer zišlo aj zhruba 150 odporcov AfD.
AfD nemá zastúpenie v ústrednom nemeckom parlamente, ale prenikla už do zastupiteľstiev niekoľkých spolkových krajín i do europarlamentu.
V tohtotýždňovom prieskume verejnej mienky skončila s približne desaťpercentnou podporou na treťom mieste za dvojicou strán súčasnej vládnej koalície kancelárky Angely Merkelovej. Nárast popularity AfD podľa pozorovateľov súvisí so súčasnou migračnou krízou.

Copyright © TASR 2015

Ministerstvo vnútra SR: Týždenník Trend: Bahno „dphačkarskej“ mafie

Ministerstvo vnútra SR:
Týždenník Trend: Bahno „dphačkarskej“ mafie


Týždenník Trend, patriaci do mediálneho portfólia skupiny Penta, sa článkom Špičky Smeru v kauze DPH stal bahnom slovenskej žurnalistiky a ochrancom mafie DPH. Týmto textom, ktorý je postavený na výmysloch bez štipky reálneho podkladu a ktorý sa odvoláva len na slová človeka obvineného z daňových podvodov, sa Trend zapojil do predvolebnej kampane s cieľom poškodiť strane Smer a ministrovi vnútra R. Kaliňákovi.
Trend, ktorý sa sám považuje za mienkotvorný ekonomický týždenník, sa znížil k praktikám, ktoré sú cudzie aj slovenským bulvárnym novinám. V texte sa odvoláva na „materiál podobný vyšetrovaciemu spisu“, ktorý má byť výpoveďou Milana Ch. Ten považuje za pravdu bez toho, aby si reálne overil samotné súvislosti.
Polícia sa kauzou okolo spoločnosti TTC začala zaujímať v roku 2009. Milana Ch. začala polícia stíhať v máji 2012 v súvislosti s podvodmi s nadmernými odpočtami DPH, teda počas pôsobenia Kaliňáka na poste ministra vnútra. Milan Ch. je v tejto kauze dodnes obvinený. V súvislosti s jeho výpoveďou už podal v minulosti trestné oznámenie za ohováranie aj štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček a ďalší zainteresovaní.
Samotný Trend si protirečí, keď tvrdí, že sa kauza nevyšetruje. V celom prípade pána Chovanca je 50 obvinených v 15 rôznych spisoch, v priebehu vlaňajška boli tri trestné veci ukončené návrhom na podanie obžaloby, ďalšie tri trestné konania boli ukončené vznesením obvinenia v rámci iného trestného spisu a jeden trestný spis bol spojený na spoločné konanie.
Polícia, daňová kobra a Národná jednotka finančnej polície NAKA už od roku 2012 ide po krku firmám, ktoré si uplatňovali nadmerné odpočty DPH, celkom už odhalili podvody za stovky miliónov eur a aj vďaka ich práci neboli zo štátneho rozpočtu vyplatené podvodníkom a „dpháčkárskej“ mafii. Ich výsledkom je aj stíhanie aj Milana Ch. a ďalších ľudí v tejto kauze. Týždenník Trend sa svojím článkom stal ochrancom práve tých, ktorí na kšeftovaní s DPH profitujú a ktorí sa dnes snažia pred dlhoročnými trestami vo väzení brániť všetkými možnými spôsobmi.
Minister vnútra nemá s kauzou DPH a činnosťou spoločnosťou TTC nič spoločné, s týmito ľuďmi sa nikdy nestretol a ani s nimi nikdy nebol v akomkoľvek kontakte. Za 15 rokov v politike zažil mnoho útokov zo strany médií, ale ani jeden z nich nebol takým podlým a takým obludným obliatím špiny, ako predviedol Trend vo svojom najnovšom vydaní bez akýchkoľvek relevantných podkladov. Aj keď sa ako politik so žiadnymi médiami doteraz nesúdil, najnovšie praktiky týždenníka Trend spôsobili, že v tejto veci urobí výnimku a podnikne právne kroky. Tie sa budú týkať nielen žaloby na ochranu osobnosti na vydavateľa ale aj trestných oznámení za krivé obvinenie na konkrétne osoby.

Tlačový odbor MV SR

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Palestínsky novinár Muhammad al-Kik (33), ktorého protestná hladovka v izraelskom väzení trvá už viac ako 60 dní, zostane za mrežami napriek drastickému zhoršeniu jeho zdravotného stavu. Rozhodol o tom dnes izraelský najvyšší súd, ktorý chce denne skúmať hladovkárov zdravotný stav.
Ako informovali francúzske elektronické médiá s odvolaním sa na novinárovho advokáta, sudcovia rozhodli, že kým je novinár pri vedomí a odmieta zdravotnú starostlivosť, respektíve umelú výživu, dovtedy úrady žiadne kroky nepodniknú.
Muhammada al-Kika, ktorý je spravodajcom saudskoarabskej televízie al-Madžd, zatkli 21. novembra 2015. O štyri dni neskôr zadržaný vstúpil do protestnej hladovky.
Izraelská tajná služba Šin Bet žurnalistu podozrieva, že bol zapojený do teroristických aktivít militantného hnutia Hamas, a administratívnu väzbu v jeho prípade tak označila za nutné opatrenie. Tento krok umožňuje zadržiavanie podozrivého šesť mesiacov bez vynesenia rozsudku a súčasne neobmedzený počet predĺžení jeho väzby.

Copyright © TASR 2016

Reklamná pauza, môžete sa...

Reklamná pauza, môžete sa...

27. 1. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Uchádzač o nomináciu Republikánskej strany na prezidenta Spojených štátov Donald Trump sa nezúčastní predvolebnej debaty, ktorú bude vo štvrtok v noci z mesta Des Moines v štáte Iowa vysielať televízia Fox News. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie manažéra Trumpovej predvolebnej kampane.
Spor medzi Trumpom a televíziou Fox News sa začal vlani v auguste, keď veľkopodnikateľ moderátorku televíznej debaty Megyn Kellyovú obvinil, že mu kladie neobjektívne otázky.
"Uvidíme, koľko peňazí zarobí Fox News bezo mňa," povedal dnes Trump na tlačovej konferencii v meste Marshalltown v štáte Iowa, kde sa v pondelok začnú primárne voľby.
Vnútrostranícke voľby čiže primárky, z ktorých vzíde demokratický a republikánsky kandidát na prezidentský úrad, sa budú konať v Iowe 1. februára, potom budú 9. februára nasledovať primárky v štáte New Hampshire.
Republikánsky a demokratický kandidát budú následne súperiť o Biely dom v prezidentských voľbách 8. novembra.

Turecká prokuratúra žiada doživotný trest odňatia slobody pre dvoch tamojších novinárov, ktorí informovali o dodávkach zbraní pre militantov v Sýrii pod taktovkou vlády. Uviedol to dnes denník Cumhuriyet (vysl. džumhurijet), v ktorom dvojica pracuje.
Podľa tohto zdroja už istanbulská prokuratúra dokončila obžalobu. Ak ju súd prijme, môže sa začať súdny proces, poznamenáva agentúra AP.
Šéfredaktora Cumhuriyetu Cana (vysl. džana) Dündara a šéfa regionálnej redakcie tohto denníka v Ankare Erdema Güla v novembri vzali do väzby po obvinení zo špionáže a terorizmu.
Denník Cumhuriyet (Republika) v máji zverejnil videozáznam, ktorý zachytával príslušníkov tureckej polície pri otváraní debien so zbraňami a muníciou, nájdených v kufri nákladných áut smerujúcich do Sýrie, ktoré pravdepodobne patrili tureckej tajnej službe (MIT).
Cumhuriyet vtedy napísal, že fotografie sú dôkazom, že Turecko pašovalo zbrane povstalcom.
Turecká vláda obvinenie poprela a vyhlásila, že kamióny neprevážali zbrane, ale humanitárnu pomoc. Niektorí z úradníkov však neskôr pripustili, že vo vozidlách boli zbrane alebo munícia.
Turecký prezident Recep (vysl. redžep) Tayyip Erdogan (vysl. erdoan) vyhlásil, že tí, ktorí majú túto správu na svedomí, ohrozili bezpečnosť krajiny a "zaplatia za to vysokú cenu". Erdogan osobne podal trestné oznámenie na Dündara a Güla, ktoré odštartovalo vyšetrovanie novinárov.
Prípad vyvolal vlnu medzinárodnej kritiky ohľadne slobody prejavu a tlače v Turecku.

Francúzska tlačová agentúra AFP sa po podpísaní dohody so severokórejskou štátnou agentúrou KCNA chystá otvoriť si stálu pobočku v severokórejskej metropole Pchjongjang.
Táto kancelária by mala fungovať od polovice roka 2016. Produkovať bude ako textové správy, tak aj videá či fotografie. Vo svojom januárovom bulletine o tom informovala federácia európskych tlačových agentúr EANA.
Otvorenie novej pobočky v KĽDR posilní podľa AFP jej snahu o vytvorenie medzinárodnej siete. "Úlohou AFP je byť prítomnou všade vo svete, aby tak čo najúplnejšie plnila svoje spravodajské poslanie, a to predovšetkým prostredníctvom fotografií," uviedol šéf agentúry AFP Emmanuel Hoog.
AFP momentálne disponuje 200 pobočkami, ktoré sa nachádzajú v 150 krajinách. V KĽDR doposiaľ pôsobili tri zahraničné agentúry: japonská Kjódó, čínska Sinchua a americká AP.
AFP je členom Európskej aliancie tlačových agentúr (EANA).
EANA je tradičná stavovská organizácia tlačových agentúr z Európy, ktorej členom je TASR ako jediná slovenská tlačová agentúra. Úlohou aliancie je formulovať, koordinovať a spoločnými silami riešiť výzvy agentúrnej žurnalistickej práce v dynamicky sa meniacich trhových, legislatívnych, technologických podmienkach a v otázkach autorských práv.

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere zakázal neonacistickú internetovú platformu Altermedia. Polícia v tejto súvislosti prehľadala byty na celom území Nemecka i v Španielsku a zatkla niekoľko osôb, informovala agentúra DPA.
Rezort vnútra v zdôvodnení zákazu konštatoval, že stránka pod rúškom slobody prejavu šírila "rasistický, xenofóbny, antisemitský, islamofóbny a homofóbny obsah".
Spolková prokuratúra dnes v tejto súvislosti oznámila, že vydala zatykače na dvoch zrejme administrátorov platformy Altermedia podozrivých zo šírenia poburujúceho obsahu a vytvorenia zločineckej organizácie. V priebehu dneška ich majú predviesť pred vyšetrujúceho sudcu.
Prehliadky sa uskutočnili v spolkových krajinách Bádensko-Württembersko, Berlín, Severné Porýnie-Vestfálsko a Durínsko. Jedna prebehla aj v španielskom prímorskom letovisku Lloret de Mar. Zúčastnilo sa na nich asi 60 príslušníkov Spolkového kriminálneho úradu a polície spomínaných spolkových krajín.
Nemeckí vyšetrovatelia zároveň požiadali úrady v Rusku, aby odstavili server, na ktorom stránka beží.
"Právny štát netoleruje zločiny z nenávisti," povedal De Maiziere. Štát podľa neho dôsledne postupuje proti nenávistnej propagande pravicových extrémistov na internete. "Radikáli a násilnícki extrémisti nemajú miesto v našej spoločnosti," zdôraznil

Potenciál postarať sa o vnútropolitickú krízu v Bosne a Hercegovine ukrýva v sebe prípad vplyvného oligarchu, majiteľa denníka Dnevni Avaz Fahrudina Radončiča. Muža, ktorý patrí medzi špičkových politikov balkánskej krajiny, zadržali pre podozrenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa na ovplyvňovanie aktivít orgánov činných v trestnom konaní.
Päťdesiatosemročný Radončič je predsedom menšej koaličnej strany SBB. Za jeho neodkladné prepustenie na slobodu sa vyslovil dnes v Sarajeve aj bosniansky člen trojčlenného prezídia BaH Bakir Izetbegovič, podľa ktorého by v opačnom prípade došlo nielen k ohrozeniu plánovaných reforiem, ale aj politickej stability krajiny.
Istý prominentný advokát sa už skôr vyjadril, že Radončiča by v cele mal vystriedať prokurátor, informovala tlačová agentúra DPA.
Zadržaného politika pritom niektoré z médií opakovane spájali s kriminálnymi obchodnými transakciami.
V danom prípade sa podozrenie týka údajného ovplyvňovania svedkov v procese s mafiánom Naserom Kelmendim v Kosove v prospech obžalovaného.

Televízia al-Džazíra vo vlastníctve Kataru zažalovala egyptskú vládu za tvrdé zásahy proti aktivistom a novinárom tejto stanice. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.
Televízna spoločnosť vo vyhlásení dnes zverejnenom na internete uviedla, že "nemala inú možnosť" ako podať žalobu prostredníctvom Medzinárodného centra pre urovnávanie investičných sporov (ICSID) v hlavnom meste USA Washingtone. Dodala, že k žalobe pristúpila po dlhých mesiacoch, počas ktorých Káhira odmietala odpovedať na sťažnosti al-Džazíry.
Televízna spoločnosť so sídlom v Katare tiež informovala, že egyptské úrady jej spôsobili stratu vo výške 150 miliónov dolárov.
Al-Džazíra bola všeobecne pokladaná za hlásnu trúbu hnutia Moslimské bratstvo, z ktorého pochádzal aj egyptský islamistický prezident Muhammad Mursí. Po jeho zosadení v roku 2013 Egypt zrušil dlhodobé akreditácie novinárov al-Džazíry, podnikal razie v jej redakciách či kanceláriách a zatkol viacero jej reportérov.

Copyright © TASR 2016

TO JE TV!

TO JE TV!

Nový Čas ide proti vláde na plné obrátky, zamlčiava ale fakty

Nový Čas ide proti vláde 
na plné obrátky, zamlčiava ale fakty

Informácie o tom, že riaditeľ vydavateľstva Ringier na Slovensku v závere ostatného roka rozhodol o vstupe tohto vydavateľstva do politického boja proti vládnej strane SMER - SD sa, žiaľ, potvrdzujú. Kým najprv išlo o dohadovanie sa komentátorov portálu aktuality.sk s opozičným politikom na tom, ako to naložia vláde a SMERu - SD, od nového roka sa do tejto otvorenej kampane proti vláde zapojilo aj hlavné periodikum vydavateľstva. Denník Nový Čas dnes predviedol tendenčnú manipuláciu najhrubšieho zrna, kedy na 9 stranách do vlády "páli ostrými", pričom však starostlivo zamlčiava fakty.
Na prvej dvojstrane informuje svojich čitateľov "prečo u nás nenakúpite potraviny lacnejšie", pričom vychádza z tlačovej konferencie ministra pôdohospodára Ľ. Jahnátka, na ktorej tento informoval o poklese cien potravín o 12,3%. Všetky médiá tento objektívny fakt priniesli korektne a pravdivo, len Nový Čas si našiel svoj, jasne proti vláde namierený titulok.
Na ďalšej strane sa denník venuje údajnej kauze pridelenia dotácie Vysokej škole Danubius. Pozoruhodné na tomto je, že ide o tému, ktorú priniesol už v závere minulého týždňa poslanec Matovič, médiá sa jej nevenovali, a Nový Čas si na ňu spomenul až dnes, kedy isto úplne náhodou vedľa nej je uverejnený celostranový platený inzerát práve politickej strany I. Matoviča.
Hneď na ďalšej dvojstrane sa venuje denník štrajku učiteľov, kde sa snaží dať do protirečenia tvrdenia premiéra voči štrajkujúcim učiteľom z roku 2003 a dnes. Pritom však z jeho výrokov žiadne protirečenie nevyplýva, pretože v roku 2003 R. Fico hovoril o opodstatnenosti štrajku ako reakcie na zhoršujúcu sa pozíciu učiteľov v dôsledku reštrikčnej politiky vtedajšej vlády. Dnešná situácia je zásadne odlišná v tom, že to bola práve súčasná vláda, ktorá zvýšila platy učiteľov o 22 %, čo je najviac zo všetkých zamestnancov verejnej správy. Tento fakt sa samozrejme denník snaží bagatelizovať.
Na záver svojho dnešného ťaženia proti vláde publikoval denník kritický postoj jedného z predstaviteľov Konferencie biskupov Slovenska voči vláde vo veci výpovedí zdravotných sestier a z časti aj štrajku učiteľov, pričom však zámerne v celom svojom protivládnom bloku denník zamlčal fakt, že v štrajku je zapojených zhruba 2 % škôl a vo výpovediach sú približne 2 % zdravotných sestier.
Záverom by sa dalo skonštatovať, že ani opozícia by dnešnú kampaň proti vláde a SMERu - SD nezvládla lepšie. Úlohou médií však nie je suplovať opozíciu a ak takúto ambíciu niektorí novinári majú, mali by hrať s verejnosťou otvorenú hru a založiť si stranu a kandidovať vo voľbách. Inak je ich práca len predvolebnou manipuláciou, akú dnes Nový Čas predviedol v tom najhrubšom prevedení.


Tlačový odbor strany SMER - sociálna demokracia

Cena Štefana Mašlonku

Cena Štefana Mašlonku

Cenu Štefana Mašlonku za najlepšie tlačové služby na športových podujatiach na Slovensku za rok 2015 si v stredu v Bratislave v NTC prevzal generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška z rúk predsedu Klubu športových redaktorov (KŠR) SSN Tomáša Grosmanna. Výbor KŠR ju udelil STZ za výborné podmienky pre prácu médií na turnaji Slovak Open 2015. Slovenský tenisový zväz získal toto ocenenie už šiestykrát od roku 2000.
Cenu Štefana Mašlonku už takmer 20 rokov udeľuje KŠR na základe vzoru Medzinárodnej asociácie športovej tlače (AIPS) organizátorom za najlepšie tlačové služby na športových podujatiach na Slovensku.

Od "okrúhleho" roku 2000 má cena týchto držiteľov:
2000: Závodisko Bratislava a basketbalový klub SCP Ružomberok.
2001: ME v krasokorčuľovaní a Slovenský tenisový zväz (STZ).
2002: ME vo vodnom slalome v Čunove a STZ.
2003: Svetový pohár v biatlone v Osrblí a hádzanársky klub MŠK Považská Bystrica.
2004: STZ za daviscupový zápas Slovensko - Nemecko.
2005: cyklistické preteky Okolo Slovenska a STZ za daviscupové zápasy a turnaj Tatra banka Open.
2006: MFK Ružomberok za zápasy futbalovej Ligy majstrov.
2007: Atletický most v Dubnici nad Váhom.
2008: STZ za daviscupový zápas Slovensko - Srbsko.
2009: MŠK Hlohovec za hádzanárske podujatia.
2010: MŠK Žilina za zápasy skupinovej fázy Ligy majstrov vo futbale.
2011: majstrovstvá sveta vo vodnom slalome v Čunove.
2012: Slovenský futbalový zväz za kvalifikačné zápasy ME hráčov do 21 rokov.
2013: majstrovstvá Českej a Slovenskej republiky v cestnej cyklistike a Medzinárodný maratón mieru.
2014: ČSOB Bratislava Marathon.
2015: Slovenský tenisový zväz za turnaj Slovak Open.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Profesionálny boxerský súboj Deontay Wilder (USA) - Artur Szpilka (Poľ.), v ktorom 16. januára tohto kalendárneho roka v brooklynskom Barclays Center prvý menovaný knokautom v deviatom kole obhájil titul verzie WBC v superťažkej hmotnostnej kategórii, nemal na americkej prémiovej televíznej stanici Showtime práve ideálnu sledovanosť.
Podľa prieskumu Nielsen Media Research si zápas v priemere pozrelo pol milióna divákov, na maxime sa sledovanosť vyšplhala na 623-tisíc ľudí. Je to významný pokles v porovnaní s minuloročným víťazstvom Wildera nad Kanaďanom Bermanom Stivernom (1,24, resp. 1,34 milióna). Dôvodom komerčného neúspechu bola tiež konkurencia v podobe bláznivého stretnutia play-off NFL medzi Arizonou Cardinals a Green Bay Packers.
Čísla zverejnil server ESPN.

Anglický herec Joseph Fiennes sa predstaví ako spevák Michael Jackson v pripravovanej komediálnej dráme britskej televíznej stanice Sky Arts. Dej filmu sa zameria na údajnú cestu autom z New Yorku do Ohia, ktorú vraj spevák podnikol s herečkou Elizabeth Taylor a hercom Marlonom Brandom po teroristických útokoch 11. septembra 2001. V úlohe dvojnásobnej držiteľky Oscara sa predstaví Stockard Channing známa najmä ako Rizzo z filmového muzikálu Pomáda (1978). Predstaviteľa ikonického krstného otca Dona Vita Corleoneho si zahrá Brian Cox. O scenár sa postaral škótsky autor Neil Forsyth, pričom výrobu zastrešuje produkčná spoločnosť anglického herca a futbalistu Ralfa Littlea.
Detaily údajnej cesty autom prvý raz publikoval magazín Vanity Fair v roku 2011. V septembri 2001 vraj Michael Jackson pozval Taylor a Branda na svoje vystúpenie v Madison Square Garden. Po tom, ako pre teroristické útoky zrušili lety, rozhodli sa do Kalifornie cestovať autom. Podľa bývalého spevákovho zamestnanca sa trojica dostala až do Ohia. Informáciu však vyvrátil jeden z herečkiných asistentov, ktorý tvrdil, že zostala v New Yorku a navštívila miesto útoku.
Joseph Fiennes je známy najmä z oscarového filmu Zamilovaný Shakespeare (1998). Hral tiež v historickej životopisnej dráme Kráľovná Alžbeta (1998), vojnovej romantickej dráme Nepriateľ pred bránami (2001), životopisnej dráme Luther (2003), filmovej adaptácii divadelnej hry Kupec Benátsky (2004), životopisnej dráme Zbohom, Bafana (2007), vo filmoch Červený barón (2008) a Hercules (2014) alebo seriáloch FlashForward - Spomienka na budúcnosť(2009 - 2010) a Camelot (2011). V rokoch 2012 a 2013 si zahral v antológii American Horror Story (2011).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Zomrel Abe Vigoda

Zomrel Abe Vigoda


Americký herec Abe Vigoda, známy najmä ako predstaviteľ postavy mafiána Salvatoreho "Sala" Tessia vo filme Krstný otec (1972) režiséra Francisa Forda Coppolu či tiež z úlohy nepríjemného starého otca Johna Travoltu v komédii Pozri, kto to hovorí (1989), zomrel dnes v spánku vo veku 94 rokov. V USA je známy tiež ako detektív Phil Fish z televízneho seriálu Barney Miller a viacerých vedľajších filmových a seriálových úloh.
Jeho úmrtie oznámila jeho dcéra Carol Vigodová Fuchsová. Povedala, že otec zomrel na starobu. "Nikdy nebol chorý," citovala ju tlačová agentúra AP.
Médiá Vigodu v minulosti už dvakrát neprávom pochovali. V roku 1982 oznámil jeho smrť omylom magazín People. Vigoda, ktorý v tom čase vystupoval v Calgary, to zobral s humorom a nechal sa vyfotografovať do časopisu Variety, ako sedí na rakve a drží v ruke vydanie magazínu People so správou o svojom úmrtí.
Po druhý raz ho v roku 1987 pochoval reportér televíznej stanice WWOR v New Jersey. V oboch prípadoch o ňom novinári písali a hovorili ako o "zosnulom" Vigodovi.
Herec svoje predčasné "úmrtia" niekoľkokrát s humorom využil. Napríklad v televíznom programe Late Night with David Lettermann chcel Lettermann "akože" privolať Vigodovho ducha, namiesto neho prišiel herec osobne s vyhlásením: "Ešte nie som mŕtvy, ty trúba!". V máji 2001 vznikla webová stránka, ktorá mala jediný cieľ: sledovať, či Vigoda zomrel alebo žije.
Naposledy herecky zažiaril ako 88-ročný v reklame na tyčinku Snickers, ktorá mala premiéru počas finálového zápasu americkej futbalovej ligy Super Bowl XLIV 7. februára 2010. Reklama, ktorá si uťahovala z pokročilého veku dvojice hercov, mala podľa prieskumu (USA Today Super Bowl Ad Meter) vôbec najvyššiu sledovanosť zo všetkých reklám uvedených v rámci Super Bowl.

Copyright © TASR 2016

26. 1. 2016

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ
 

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) rozdala na svojom dnešnom zasadnutí pokuty za 11-tisíc eur. Agentúru SITA informovala hovorkyňa licenčnej rady Lucia Jelčová.
Prvú pokutu vo výške osemtisíc eur dostal vysielateľ Markíza-Slovakia s programovou službou TV Markíza. Vysielateľ porušil paragraf týkajúci sa ochrany ľudskej dôstojnosti. Dňa 22. júla 2015 odvysielal príspevok s názvom "Tragická smrť dieťaťa" v programoch Prvé televízne noviny a Televízne noviny, ktoré zobrazili rodičov obete tragickej udalosti žialiacich nad smrťou ich dcéry krátko po tom, ako sa dozvedeli o jej smrti, a to priamo z miesta tragickej udalosti, čím zasiahli do ich ľudskej dôstojnosti.
Vysielateľ však dostal i ďalšiu pokutu tritisíc eur za porušenie ochrany maloletých. Zákon porušil 6. júna 2015 odvysielaním programu s názvom FC Venuša. Označil ho ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov, napriek tomu, že obsahoval sexuálne scény, ktoré neboli súčasťou dejovej línie, vulgárne gestá a obscénne a expresívne vyjadrovanie, pre ktoré mal byť klasifikovaný ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Keď filmová postava začne písať

Keď filmová postava začne písať

TA3 NEWS

TA3 NEWS

Programy televízie TA3 ako Žurnál, Hlavné správy, Téma dňa či naživo vysielaná tlačová beseda ministra školstva Juraja Draxlera zaujali divákov natoľko, že televízii TA3 zabezpečili mimoriadnu sledovanosť.
Televízia TA3 dosiahla v pondelok 25.1.2016 denný reach 1 milión 61 tisíc divákov (share 2,7 %, share v skupine manažéri s VŠ vzdelaním až 7,2%).
Relácia Téma dňa, v ktorej sa moderátor Peter Bielik venoval téme Protest učiteľov – postoj ministra, dosiahla sledovanosť 225 tisíc divákov (share 3,5 %) .
Hosťami relácie boli Vladimír Soták (Klub 500) a Juraj Draxler (nom. Smeru-SD), minister školstva, vedy výskumu a športu a Vladimír Crmoman, Iniciatíva slovenských učiteľov.
Tlačovú besedu ministra školstva, vedy, výskumu a športu Juraja Draxlera videlo na TA3 105 tisíc divákov. Tlačová beseda dosiahla share 9,1 %, v skupine VŠ vzdelaní 16,6,% a v skupine Manažéri s VŠ vzdelaním dosiahla share až 34,2 %.
Výborné výsledky včera zaznamenal aj web TA3. V pondelok si správy na webe prečítalo zatiaľ najviac čitateľov v tomto roku.

*Poznámka: Uvedené čísla pochádzajú z elektronického merania televízií formou peoplemetrov (zdroj: PMT/TNS.sk).

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Kanadsko-americký herec Matthew Perry priznal, že v období nakrúcania tretej až šiestej sezóny seriálu Priatelia (1994 - 2004), bojoval so závislosťou od návykových látok. Natáčanie približne medzi rokmi 1996 až 1999 si preto nepamätá. Prezradil to v rozhovore s Chrisom Evansom pre BBC Radio 2. „Och môj Bože. Myslím, že odpoveď je, že si z toho nepamätám tri roky. Takže žiadna z tých....niekde medzi treťou a šiestou sezónou,“ reagoval 46-ročný rodák z Massachusetts na otázku, ktorú z epizód mal najmenej rád.
Predstaviteľ Chandlera Binga sa vyjadril aj k otázke reunionu Priateľov. Herecké obsadenie v zložení Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc a David Schwimmer, by sa malo opätovne stretnúť 21. februára na podujatí na počesť televízneho tvorcu Jamesa Burrowsa. Perry však bude chýbať pre pracovné povinnosti v londýnskom divadle. Podľa jeho slov však šestica tvorila skvelú partiu a vydržali spolu desať rokov len preto, že medzi nimi nebol žiaden hlupák. „Je to ťažké, pretože to skončilo na vysokej úrovni a my to nechceme pokaziť,“ vysvetlil na záver, prečo chcú byť ohľadom skutočného reunionu opatrní.
Matthew Perry okrem spomínaného seriálu Priatelia účinkoval tiež vo filmoch Iba blázni sa ponáhľajú (1997), Takmer hrdinovia (1998), Traja do tanga (1999), Môj sused zabijak (2000), Slúžiť Sáre (2002), Môj sused zabijak 2 (2004), Triumf: Príbeh Rona Clarka (2006), Znovu 17 (2009) alebo v seriáli Studio 60 on the Sunset Strip (2006 - 2007). V súčasnosti účinkuje na divadelných doskách v Londýne, kde skúša predstavenie The End of Longing, ktoré začnú hrať od 2. februára v Playhouse Theatre.

Americká speváčka a herečka Miley Cyrus si zahrá v prvom seriáli režiséra, scenáristu a herca Woodyho Allena. Dvadsaťtriročná rodáčka z Tennessee o tom informovala prostredníctvom služby Instagram, kde zverejnila fotografiu maľby 80-ročného filmára.
V pripravovanom projekte pod záštitou spoločnosti Amazon, sa predstaví po boku 83-ročnej herečky Elaine May, známej napríklad zo snímok Nebo môže počkať (1978) či Nový list (1971), ako aj samotného Allena. Podľa amerického portálu Deadline bude seriál situovaný do 60. rokov. Začiatok nakrúcania šiestich polhodinových epizód je naplánovaný na marec. Názov však zatiaľ nie je známy.
Miley Cyrus, vlastným menom Destiny Hope Cyrus, sa preslávila účinkovaním v seriáli Hannah Montana (2006 - 2011). Okrem toho sa objavila v snímkach Hannah Montana - Film (2009), Sex v meste 2 (2010), Posledná pieseň (2010) či LOL (2012) a prepožičala tiež hlas jednej z postáv v animovanom filme Blesk (2008). V roku 2012 si zahrala Missi v sitkome Dva a pol chlapa (2003 - 2015). Na konte má zatiaľ päť štúdioviek - Meet Miley Cyrus (2007), Breakout (2008), Can't Be Tamed (2010), Bangerz (2013), vďaka ktorému získala nomináciu na cenu Grammy, a Miley Cyrus And Her Dead Petz (2015).
Komik, režisér, scenárista, herec a spisovateľ Woody Allen, vlastným menom Allan Stewart Konigsberg, začínal vystúpeniami v nočných kluboch v Greenwich Village a účinkovaním v televízii. Na konte má 24 nominácií na Oscara, z ktorých štyri premenil na sošky - za réžiu a pôvodný scenár filmu Annie Hall (1977) a za pôvodné scenáre snímok Hana a jej sestry (1986) a Polnoc v Paríži (2011). Známe sú aj jeho filmy Manhattan (1979), Purpurová ruža z Káhiry (1985), Zločiny a poklesky (1989), Manželia a manželky (1992), Tajomná vražda na Manhattane (1993), Výstrely na Broadwayi (1994), Mocná Afrodité (1995), Všetci hovoria: Milujem ťa (1996), Pozor na Harryho! (1997), Celebrity (1998), Darebáčkovia (2000), Prekliatie žltozeleného škorpióna (2001), Melinda a Melinda (2004), Match Point - Hra osudu (2005), Vicky Cristina Barcelona (2008), Užívaj si, ako sa len dá! (2009), Poznáš muža svojich snov (2010), Do Ríma s láskou (2012), Jasmínine slzy (2013), Kúzlo mesačného svitu (2014) či Iracionálny muž (2015). V slovenčine mu vyšla aj kniha Nežiaduce účinky (1980).

Zdravie palestínskeho novinára Muhammada al-Kika, ktorý sa v izraelskom väzení už 68. deň podrobuje protestnej hladovke, sa výrazne zhoršuje. Uviedol to dnes jeho právnik Džawád Búlus. Citovala ho agentúra AP.
Novinár leží podľa Búlusových slov spútaný na nemocničnej posteli, len veľmi ťažko rozpráva, ledva drží otvorené oči a "môže kedykoľvek zomrieť". Podľa hovorkyne nemocnie v severoizraelskom meste Afula sa však stav 33-ročného al-Kika v uplynulých dňoch nezhoršil.
Žurnalista sa rozhodol držať hladovku na protest proti šesťmesačnému trestu odňatia slobody, ktorý mu udelili v rámci tzv. administratívnej väzby. Toto opatrenie umožňuje v Izraeli zadržiavať osoby podozrivé z terorizmu bez súdu či obžaloby.
Izraelská tajná služba Šin Bet na margo prípadu uviedla, že al-Kik bol zapojený do teroristických aktivít militantného hnutia Hamas a administratívna väzba tak bola nutným opatrením.
Muhammad al-Kik je spravodajcom saudskoarabskej televízie al-Madžd. Zatkli ho 21. novembra.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Kolonáda II opäť stúpla

Kolonáda II opäť stúplaVčerajšia časť pôvodného seriálu Kolonáda II. mala trhový podiel 19,3%/ minulý týždeň 17,8%/.Sledovanosť 9,7%. Reláciu sledovalo 456-tisíc divákov , čo oproti minulému týždňu predstavuje nárast o 39-tisíc.

25. 1. 2016

Štúrovo pero

Štúrovo pero

 
Štúrovo pero 2016

 
Už len pár dní chýba do termínu podania prihlášok do 22. ročníka celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero 2016. Organizátori tohto ojedinelého podujatia pripomínajú, že uzávierka súťaže je 31. januára 2016. Pre agentúru SITA to uviedla riaditeľka Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene Milota Torňošová.
Doteraz podujatie malo štyri kategórie súťažiacich. Ide o redakcie stredoškolských a vysokoškolských časopisov a jednotlivci z radov stredoškolákov a vysokoškolákov. Po prvý raz v histórii sa do súťaže môžu prihlásiť elektronické magazíny. Kým kolektívy a jednotlivci sa do súťaže prihlasujú svojimi časopismi a príspevkami, súťažiaci v 5. kategórii pre elektronické magazíny vyplnia online registračný formulár.
Prihlásiť sa môžu len elektronické magazíny študentského charakteru, ktoré majú minimálne dvoch autorov, teda nie súkromné stránky a blogy jednotlivcov. Za elektronické magazíny sa nepovažujú ani oficiálne stránky školy, PDF verzie tlačených časopisov či účty na sociálnych sieťach. Do súťaže sa môžu prihlásiť len magazíny, ktoré v kalendárnom roku 2015 zverejnili aspoň 20 príspevkov (text, video či audio), vychádzajúce v slovenskom jazyku, respektíve aspoň polovica textov je v slovenčine.
Súťažiaci v kategórii časopisov môžu prihlásiť na adresu organizátora aspoň dve čísla školských časopisov, ktoré vyšli v kalendárnom roku 2015. Každé číslo treba poslať v troch exemplároch. Ide o časopisy vychádzajúce v slovenskom jazyku, respektíve aspoň polovica textov je v slovenčine. Prihlasujúci v sprievodnom liste uvedie meno šéfredaktora, resp. zodpovedného vedúceho, kontaktnú adresu školy s telefónnym číslom a e-mailom, organizačné a technické podmienky vydávania časopisu, systém financovania a distribúcie, periodicitu a náklad.
Zámerom podujatia je predovšetkým výmena skúseností medzi mladými ľuďmi, ktorí sa zaujímajú o žurnalistiku. Aj vďaka Štúrovmu peru našli mnohí súťažiaci uplatnenie v mediálnom prostredí a iných významných oblastiach spoločenského života.
Záverečné dvojdňové vyhodnotenie súťaže sa uskutočňuje v apríli na pôde Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene, ktorá je jedným z hlavných organizátorov súťaže.
 
©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

 
MEDIA NEWS

Americkej herečke Gillian Anderson ponúkli za účinkovanie v očakávanej novej sérii mysteriózneho seriálu Akty X (1993 - 2002) o polovicu nižší plat ako jej kolegovi Davidovi Duchovnymu. Štyridsaťsedemročná predstaviteľka agentky FBI Dany Scullyovej to priznala v rozhovore pre americký portál The Daily Beast. “Bolo to pre mňa šokujúce, vzhľadom na prácu, ktorú som urobila v minulosti, aby mi platili rovnako. Pracovala som za tým skutočne tvrdo a napokon sa k tomu dopracovala,” uviedla rodáčka z Chicaga.
Ako tiež povedala, od začiatku seriálu v roku 1993 jej trvalo tri roky dostať sa na úroveň 55-ročného Duchovnyho, ktorý stvárňuje agenta FBI Foxa Muldera. “Dokonca aj počas rozhovorov v ostatných rokoch, ľudia mi hovorili: ‘Nedokážem tomu uveriť. Ako si sa cítila? Je to šialené’. Moja odpoveď vždy bola ‘To bolo vtedy’. A potom sa to stalo znovu. Ani neviem, čo mám na to povedať,” priznala. “Som prekvapená, že viac novinárov o tom nehovorí, pretože je to pravda. Najmä teraz, keď ženy hovoria o realite rozdielných platov v tomto biznise, si myslím, že je dôležité, aby ľudia o tom počuli,” vyjadrila sa.
Nové časti seriálu Akty X sa na obrazovky televízie Fox dostanú dnes, pričom druhú epizódu uvedú hneď na ďalší deň. Tvorcom a výkonným producentom projektu je Chris Carter, ktorý stál aj za pôvodným seriálom.
Gillian Anderson je známa najmä vďaka účinkovaniu v seriáli Akty X, za čo získala Zlatý glóbus aj Primetime Emmy. Okrem toho sa ako Dana Scullyová predstavila v snímkach Akty X - Film (1998) a Akty X: Chcem uveriť (2008). Objavila sa aj vo filmoch Podoby lásky (1998), Posledný škótsky kráľ (2006), Ako sa zbaviť priateľov a zostať úplne sám (2008), Johnny English sa vracia (2011) a v seriáli Hannibal (2013 - 2015).

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
Slová obdivu aj neskrývané dojatie sprevádzali v piatok 22. januára premietanie slovensko-českého filmu Nickyho rodina (2011, r. M. Mináč) v londýnskom kráľovskom paláci Lancaster House. Slávnostnú projekciu filmu tam organizovala britská verejnoprávna televízna a rozhlasová spoločnosť BBC spolu s charitatívnou organizáciou The Holocaust Memorial Day Trust (HMDT), ktorú založil britský premiér David Cameron. "Na premietaní filmu sa zúčastnili zástupcovia veľvyslanectiev, členovia parlamentu, poprední britskí novinári, zástupcovia britských inštitúcií, ako aj niekoľko 'Wintonových zachránených detí', a tiež režisér Matej Mináč a producent Patrik Pašš," informovala TASR Jana Motyčková, PR manažérka spoločnosti Trigon Production.
Projekcia sa uskutočnila len päť dní pred Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu. Uviedol ju osobne generálny riaditeľ BBC Tony Hall. "Netajil sa tým, že film Nickyho rodina je podľa neho jedným z najvýnimočnejších dokumentárnych filmov, aké kedy videl. Aj preto sa televízia BBC, ktorá si môže týždenne vyberať spomedzi 400 ponúkaných dokumentárnych filmových snímok z celého veta, rozhodla odvysielať na Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu práve tento mimoriadne silný príbeh o odvahe a ľudskosti jedného človeka - Sira Nicholasa Wintona," doplnila.
Podľa Motyčkovej sa po premietaní filmu nešetrilo slovami chvály. Zneli z úst novinárov, zástupcov BBC i ostatných prítomných. "Carol Sennett, zodpovedná v BBC za uvádzanie akvizičných programov, označila film za jeden z najlepších filmov vôbec. Jedna z najúspešnejších televíznych moderátoriek vo Veľkej Británii Natasha Kaplinsky, ktorá po premietaní filmu viedla rozhovory so zachránenými 'Wintonovými deťmi', vyzdvihla nielen kvality slovenskej dokumentárnej tvorby, ale v prípade filmu Nickyho rodina aj obrovský prínos pre samotnú Veľkú Britániu," poznamenala s tým, že len vďaka uvedenému filmu sa britská verejnosť dozvedela o výnimočnom človeku, ktorý si zaslúži celospoločenské uznanie.
Film Nickyho rodina si tento rok BBC vybrala ako svoj hlavný príspevok k Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu a odvysiela ho 27. januára na svojom najsledovanejšom kanáli BBC One vo večerných hodinách.

Copyright © TASR 2015