18. 4. 2009

Lomikare, Lomikare

Lomikare, Lomikare
Presne rok je Štefan Nižňanský na čele Slovenskej televízie (STV). Rada STV ho vo výberovom konaní 16. apríla 2008 desiatimi hlasmi zvolila za jej generálneho riaditeľa. Deň na to si zasadol na stoličku šéfa verejnoprávnej inštitúcie. Pri tejto príležitosti poskytol TASR rozhovor.

V akej situácii sa dnes nachádza Slovenská televízia? Napriek neľahkému obdobiu, ktoré máme za sebou, je to stále fungujúca verejnoprávna televízia. Za uplynulý rok zvýraznila a posilnila verejnoprávny charakter programu, no aj celkové postavenie národnej a kultúrnej inštitúcie. A to aj napriek tomu, že vlani mi dočasný manažment pred mojim nástupom pripravil nereálny rozpočet, ktorého príjmová zložka z úhrad za služby verejnosti sa nenaplnila až o 150 miliónov Sk (4,98 milióna eur). To nie je málo. Prijali sme od leta úsporné opatrenia a ušetrili sme vďaka nim až 95 miliónov korún (3,15 milióna eur). To, že STV je najchudobnejšia verejnoprávna televízia v EÚ, platilo už vlani aj pri rozpočte 2,6 miliardy korún (86,3 milióna eur). Tohto roku sa však rozpočet STV prepadol v príjmovej zložke vďaka vonkajším vplyvom až na úroveň 1,9 miliardy Sk (63 miliónov eur), čo je tak na úrovni roku 2000. Zaujímavý, kvalitný a pestrý program sa bez financií tvoriť nedá, konkurencia je silná, vysielame však na troch programových okruhoch, plníme všetky zákonom sledované a vyhodnocované ukazovatele. Sledovanosť sa nám postupne podarilo zo septembrového "dna" na úrovni 10 percent postupne zvyšovať. Viac mi ale záleží na spokojnosti divákov. Boli sme a sme pri všetkom najdôležitejšom, čo sa na Slovensku udialo.

Môžete porovnať dnešný stav ku dňu Vášho nástupu do funkcie? Vykonali sme inventúru všetkých starých káuz a dlho sa ťahajúcich ťažôb z predchádzajúcich rokov. Znížili sme počet rôznych súdnych sporov aj objem starých pracovno-právnych súdnych sporov za neplatné výpovede. Pritom sme ušetrili zopár miliónov. Za celý rok 2008 bolo Slovenskej televízii uložené zaplatiť na pokutách sumu v celkovej výške 430 tisíc Sk (14.270 eur). Pritom rok predtým zaplatila STV na sankciách 10,8 milióna Sk (358.000 eur), v roku 2006 dokonca 25,4 milióna Sk (843.000 eur). Vďaka odvolaniam na Najvyššom súde SR sa znížila suma pokút ešte za program Slovensko hľadá Superstar o 6 miliónov Sk (199.000 eur). V roku 2008 Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) zastavila šesť správnych konaní vedených proti Slovenskej televízii. Vďaka viacerým kontrolám, ktoré som inicioval aj ja, máme zmapované aj slabiny v starých zmluvách a iných vzťahoch s partnermi, z ktorých sa vieme poučiť a prácu sprehľadniť i zlepšiť. Na strane druhej treba priznať, že všetko to, čo sa umelo a účelovo dialo na pôde Rady STV aj v médiách proti mne a môjmu manažmentu, poškodilo obraz STV vo verejnosti a znevýhodnilo STV v rokovaniach s partnermi. Ktoré kroky v rámci ročného pôsobenia vo funkcii považujete za najdôležitejšie? Posilnenie verejnoprávneho charakteru vysielania STV. Naše spravodajstvo je odrazom diania na Slovensku, nie "čiernou kronikou", posilnili sme regionálne spravodajstvo. Vysielame množstvo živých besied na aktuálne témy pre rôzne vekové aj sociálne skupiny, poskytujeme kvalitný informačný servis v magazínoch z jednotlivých oblastí života, v ktorých nájdu odpovede na každodenné otázky, napr. Fokus, Kto šetrí má za tri, Revitalizuj, Postav dom, zasaď strom, Mama to vie najlepšie, Sociálny magazín atď. Zásadnú úlohu zohrala STV v informačnej kampani pri prechode na euro, počas plynovej krízy, no aj v prezidentských voľbách. Popri kvalitných dokumentoch a publicistike sme prispeli aj k viacerým koprodukčným projektom, vysielali sme pôvodný seriál Obchod so šťastím, divákom sme priniesli aj kvalitnú a obľúbenú zábavu v reláciách Takí sme boli, Chodili sme spolu, 5 proti 5. Podporili sme a podporujeme charitu, či už projektom vo vysielaní STV, akým bola na konci roku 2008 Hodina deťom, 5 pri 5 špeciál, Úsmev ako dar a pod. Po mnohých rokoch sme sa prihlásili do eurovíznej súťaže, ktorej finále v Moskve sa blíži. Podporili sme tak domácu pesničkovú súťaž autorov. Dôležité je aj to, že máme všetky štúdiá v Mlynskej doline "plné výroby", že sme presunuli a presúvame viac výroby aj do regionálnych štúdií v Banskej Bystrici a v Košiciach.

Ako hodnotíte Vy a top manažment štart Trojky v auguste 2008? Bolo to správne rozhodnutie v pravý čas a za priaznivých okolností. Bol to dôležitý krok pre postup digitalizácie aj pre budúcnosť STV. Každý deň od Olympijských hier v Pekingu toto potvrdzuje, napriek rôznym neprajníkom. Krok významný nielen pre samotných športových fanúšikov, no aj v širších súvislostiach vo výchove mládeže, v podpore a prezentácii slovenského športu. Dostali sme na obrazovku športy, o ktorých už desiatky rokov nemal nik v médiách žiadny záujem, nedal im ani žiadny priestor. Na Trojke môže divák vidieť úplne bežne okrem hokeja, futbalu, tenisu a F1 aj slovenský basketbal, volejbal, hádzanú, atletiku, cyklistiku, vrátane juniorských a mládežníckych športových súťaží. Postupný presun športových prenosov na Trojku umožní stabilizovať a vyprofilovať aj programovú štruktúru Jednotky a najmä Dvojky, ktorá bude čoraz viac ponukou pre osvieteného diváka.

Ktoré sú z Vášho pohľadu najdôležitejšie kroky pre rok 2009? Ekonomicky prežiť tento veľmi zložitý, finančne ekonomicky ťažký rok 2009, stabilizovať financovanie STV a prostredníctvom zmluvy so štátom zabezpečiť po prvýkrát v histórii prostriedky navyše na financovanie programových typov, najmä na podporu pôvodnej tvorby, tak dokumentárnej, ako aj hranej. V programovej zložke uviesť na trh aj zopár zaujímavých noviniek, môžem spomenúť Najväčšieho Slováka, čo sa stretne s veľkou odozvou divákov aj celej spoločnosti, pretože by išlo o prierezovo dokumentárnu, publicistickú tvorbu aj zábavnú zložku, prezentovať najväčšie osobnosti slovenskej histórie aj súčasnosti. Chceli by sme pokračovať v pôvodnej dramatickej tvorbe, ak sa podarí, obnoviť vysielanie Obchodu so šťastím, pokračovať a rozvinúť spoluprácu troch verejnoprávnych médií na Slovensku.

V akom stave je príprava STV na digitalizáciu v roku 2012? Časový horizont stanovila legislatíva EÚ, nedávno sme na rokovanie Rady STV predložili koncepčný materiál v tejto oblasti. Čaká nás tu veľa úloh tak v oblasti programovej prípravy, ako aj v dôležitých krokoch v obnove technologických celkov. Stojíme pred vyhlásením verejnej súťaže na budúceho prevádzkovateľa multiplexov, STV má zámer poskytovať 4 programové služby a ďalšie doplnkové. Piatou bude satelitné vysielanie pre zahraničných Slovákov. Aká je z Vášho pohľadu perspektíva STV do najbližších rokov? STV sa programovou službou, prioritami a spôsobom komunikácie chce jasne odlíšiť od vysielania komerčných staníc. Som optimista a verím, že to bude kvalitná a pre diváka spoľahlivá televízia s pestrou ponukou na všetkých svojich programoch. Som presvedčený, že STV bude dobrá televízia a solídna televízna značka. Copyright © TASR 2009

17. 4. 2009

To je TV !

To je TV !

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA
" Sme mimoriadne prekvapení úplne nečakaným oznámením skupiny J&T o možnosti" podieľať sa na zavedení elektronického mýta a o začatí rokovaní s konzorciom Santoll-Ibertax. K rozveseleniu každého čitateľa tejto správy musela prispieť aj formulácia, že možnosť o vstupe J&T do celého projektu sa vraj otvorila až po rozhodnutí o víťazovi tendra, z ktorého vzišiel partner pre rokovanie s J&T." SDKÚ-DS " Iveta berie každé ráno prípravok, ktorý odbúrava tuky, má špeciálny jedálny lístok – pravidelne je každé tri hodiny desať dekagramov mäsa, len ráno čierny chlieb s džemom. Nosí neoprénový pás, desať kíl ešte musí ísť dolu. V lete bude úplne iná, niečo ako Beyoncé. Potom hneď natočíme nový klip.“ Jiří Pomeje "Minister Janušek neodstúpil ani neodstupuje." Dagmar Vanečková , Janušekova hovorkyňa "Myslel som si, že vyzerám veľmi sexy s očným make-upom. Je to nový človek, ktorého skúšam. Volal som ho Elvisov mŕtvy brat Jesse - čo je možno úbohý vkus. Stále na tom pracujem. Začal som s maľovaním pred niekoľkými týždňami." Bono Vox „Účinkujeme na mnohých festivaloch v Európe, ale v Británii až tak často nehráme. Glastonbury by bolo fajn, ale účinkujúce mená nám až tak nesedia. Správna spoločnosť je na takýchto akciách veľmi dôležitá. Kašlem na kapely Spandau Ballet či hociktorú z tých nostalgických skupín. Nie sú pre nás zaujímavé. Sme väčší teraz, než sme boli v 80. rokoch, pretože sa vyvíjame a robíme hudbu, ktorá posúva hranice.“ Andy Fletcher, Depeche Mode "Nezaplatili sme 37 miliónov zlotých , aby v najväčšom domove pre slony v Európe žil homosexuálny slon. Mali sme mať stádo, ale keďže Ninio uprednostňuje samcov pred samicami, ako splodí potomkov? " Michal Grześ,Poľský politik „Veľmi dobrý časopis. Ja ho veľmi rád čítam.“ Marian Janušek o Extra Plus " My sa netajíme, že sme provládny časopis, ktorý je určite na strane tejto koalície a aj ju určite privíta .“ Pavel Kapusta "Multikulturalizmus je ako multivitamínový džús. Má veľa ovocia, ale neviete, aké pijete." Rafael Rafaj " To, čo vy označujete za sporný tender, bude mať ešte dohru na súde v trestnom oznámení na predsedu úradu pre verejné obstarávanie, aspoň také sú informácie, ktoré mám od pána Janušeka. Nový pán minister nie je podpísaný pod tendrom, tieto tvrdenia sa začali objavovať až potom, ako bolo oznámené, že bude vymenovaný do funkcie. Predtým sa jeho meno s týmto tendrom nespájalo. On tam bol uvedený len ako poverený jednaním a nie ten, kto tender pripravoval." Anna Belousovová

16. 4. 2009

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Do panarabskej televízie al-Džazíra v utorok zatelefonoval väzeň z amerického zajateckého tábora na Guantáname a podrobne popísal podmienky, ktoré v tábore panujú. Ide o prvý prípad, keď sa niektorému zo zajatcov z Guantánama podarilo skontaktovať s nejakým médiom, keďže americká armáda styk zajatcov s novinármi nepovoľuje. Muhammad al-Gharání, 21-ročný zajatec pochádzajúci z Čadu, tvrdí, že ho americkí vojenskí dozorcovia surovo zbili. Stalo sa to, keď ho chceli premiestniť do inej časti zariadenia, no on na protest proti podmienkam panujúcim na Guantáname odmietol opustiť svoju celu. Onedlho prišli šiesti dozorcovia a dobili ho tak, že potom dlho "takmer nemohol dýchať a nič nevidel". Al-Džazíra neuviedla, akým spôsobom sa al-Gharánímu podarilo skontaktovať s jej redaktorom. Podľa hovorcu zajateckého tábora na Guantáname Brooka DeWalta však majú zajatci každý týždeň povolený jeden telefonát rodinným príslušníkom a al-Gharání v utorok zrejme namiesto rodine zavolal do al-Džazíry. K obvineniam, ktoré vzniesol v rozhovore pre al-Džazíru, sa al-Gharání podľa DeWalta odmietol pred Američanmi vyjadriť.
Richard Dean Anderson, Amanda Tapping a Michael Shanks, známi ako členovia elitného tímu SG-1 z úspešného seriálu Hviezdna brána (1997 - 2007), budú hosťovať v novinke s názvom SGU: Stargate Universe. Tá bude už tretím seriálom s tematikou hviezdnych brán. Hlavné úlohy v ňom stvárnia Robert Carlyle, Lou Diamond Phillips a Ming-Na. "Traja veteráni" Hviezdnej brány si ako hostia v novom seriáli zopakujú svoje staré úlohy - Richard Dean Anderson stvárni generála Jacka O'Neila - bývalého veliteľa tímu SG-1, Amanda Tapping si zahrá Samanthu Carter - astrofyzičku a plukovníčku amerického letectva, a Michael Shanks doktora Daniela Jacksona - archeológa a lingvistu v programe Hviezdna brána. Štvrtým hosťom, známym z pôvodného seriálu, bude Gary Jones, ktorý si zopakuje úlohu Waltera Harrimana. Ako hosť sa v seriáli predstaví aj americká speváčka Janelle Monáe, ktorá si zahrá sama seba a spolu so svojou skupinou zaspieva dve piesne. Informácie zverejnila internetová stránka www.hollywoodreporter.com.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Česko-slovenská satelitná platforma Skylink si pripísala ďalších 100 tisíc zákazníkov. Uplynuli 3 mesiace od okamihu, kedy počet zákazníkov Skylinku prekročil 500.000. Počet zákazníkov Skylinku neustále rastie rýchlym tempom. Na obľúbenosti Skylinku medzi zákazníkmi v Českej republike a na Slovensku sa podieľa niekoľko dôležitých faktorov. Patrí medzi ne zvyšujúce sa povedomie o blížiacom sa konci analógového terestriálneho televízneho vysielania a zároveň možnosť získať s kartou Skylink zaujímavú programovú ponuku bez pravidelných mesačných poplatkov. Skylink distribuuje signál koncovým užívateľom prostredníctvom satelitov Astra na pozícii 23,5° E. Tento satelitný operátor je zatiaľ jedinou televíznou platformou, ktorá poskytuje vysielanie vo vysokom rozlíšení obrazu (HDTV) na celom území Českej a Slovenskej republiky.
Nemecký denník Berliner Tageszeitung musí zaplatiť odškodné 600 eur dcére páchateľa najhoršieho prípadu incestu v rakúskych dejinách Josefa Fritzla. Podľa viedenského súdu svojím článkom porušil "navýsosť osobnú oblasť života a ochranu identity“ Elisabeth Fritzlovej, ktorú otec 24 rokov väznil v pivnici ich domu, opakovane ju znásilňoval a splodil s ňou sedem detí. Jej právnik Christoph Herbst povedal, že na rôzne médiá podal asi 20 žalôb. Podľa sudkyne Karin Burtscherovej sa berlínsky denník zásahu do práv Fritzlovej dopustil v článku nazvanom V krajine psychopatov, v ktorom zverejnil celé meno obeti. Sudkyňa je presvedčená, že neexistoval dôvod, prečo ho menovať, a tak ho "vláčiť na verejnosti“. Pri stanovení výšky trestu prihliadla na obmedzenú dostupnosť nemeckého denníka v Rakúsku. Verdikt ešte nie je právoplatný, právny zástupca denníka sa proti rozsudku odvolal. S médiami sa úspešne súdila aj matka Elisabeth, Rosemarie Fritzlová. Vo februári jej viedenský súd priznal odškodné 11-tisíc eur, ktoré jej za narušenie súkromia vyplatil rakúsky magazín News. Od nemeckého časopisu Der Spiegel má dostať za rovnaké previnenie štyritisíc eur.
Copyright ČTK © 2009

OBČERSTVOVACÍ KÚTIK

OBČERSTVOVACÍ KÚTIK
Horúcou kandidátkou na post hovorkyne strany Smer-SD je redaktorka TV Markíza Oľga Dúbravská. Pre TASR to potvrdilo viacero nezávislých zdrojov z prostredia Smeru. "Áno, skutočne mám takúto ponuku. Ešte stále som však zamestnankyňou televízie Markíza, preto sa k tomu bližšie vyjadrovať nebudem," reagovala na otázku TASR Dúbravská. 13. 4. 2007

SLOVAK RADIO NEWS

SLOVAK RADIO NEWS
Petíciu, ktorou maďarské organizácie okrem iného žiadajú obnovu vysielania národnostného okruhu Slovenského rozhlasu (SRo), Rádia Patria, na stredných vlnách, považuje minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) za vytváranie neexistujúceho politického problému. Reagoval tak na poznámku, že v petičnej akcii iniciovanej stranou SMK, Spoločenským a vzdelávacím zväzom Maďarov na Slovensku (Csemadok) a ďalšími občianskymi združeniami sa už zozbieralo viac ako 25.000 podpisov. Zástupcovia tejto národnostnej menšiny sú však rozhodnutí zozbierať minimálne 100.000 podpisov, aby sa týmto problémom podľa zákona musela zaoberať Národná rada (NR) SR. Dnes to pre TASR potvrdil predseda Csemadoku Béla Hrubík s tým, že z tohto dôvodu predlžujú trvanie petičnej akcie do konca mája. Spustili ju 10. marca a pôvodne mala trvať len do konca apríla. "Je to problém technický a dočasný," uviedol Maďarič s tým, že jeho riešenie je v rukách generálnej riaditeľky SRo Miloslavy Zemkovej. Tá už niekoľkokrát deklarovala, že presun Rádia Patria zo stredných na veľmi krátke vlny (VKV) bol správny a nevyhnutný krok, jednak ekonomicky, jednak z hľadiska kvality zvuku vysielania. Nedostatočné pokrytie signálom VKV na niektorých územiach obývaných maďarskou menšinou sa rozhlas snaží riešiť strednovlnnými vysielačmi vo vlastnej réžii. Takto sa už vykrylo metropolitné územie Bratislavy a podľa Maďaričových informácií po konzultáciách so šéfkou SRo sa takéto riešenie chystá aj pre oblasť Košíc a Moldavy nad Bodvou. Problematické však zostáva pokrytie územia Žitného ostrova, upozorňuje Hrubík s tým, že reálne tam signál nie je a od 2. februára, kedy k presunu z jedných vĺn do druhých došlo, sa to nerieši. Maďarské organizácie stále trvajú na tom, že nedostupnosťou Patrie sa porušuje ich ústavné právo na informácie v materinskom jazyku. Minister Maďarič k zmenám v súvislosti s Rádiom Patria dodal, že mu je ľúto, že protestujúce organizácie súčasne nevidia rozšírenie vysielania SRo pre maďarskú menšinu. "Dokonca taký rozsah, že z takzvaného blokového vysielania je prúdové, to znamená prakticky celodenné," vysvetlil. To je však podľa Hrubíka slabá náplasť na fakt, že vysielanie Patrie zostáva nedostupné pre viac ako 250.000 občanov. Ak sa súčasná situácia s touto programovou službou SRo nevyrieši ešte počas trvania petičnej akcie, organizátori sú odhodlaní posunúť vec aj na európske fóra, uzavrel Hrubík. Petícia sa však netýka len Rádia Patria. Ide v nej aj o to, aby bolo zákonom garantované vysielanie regionálnych rozhlasových a televíznych staníc v maďarskom jazyku tak, aby nebolo povinné dvojjazyčné vysielanie. Taktiež apeluje na ministerstvo kultúry, aby novela zákona o štátnom jazyku neobmedzovala jazykové práva menšín a aby rezort školstva rešpektoval právo na slobodné používanie učebníc a prax užívania jazyka tak, ako to bolo pred rokom 2006.
Copyright © TASR 2009

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Štát zrejme bude uzatvárať zmluvy so Slovenskou televíziou (STV) a Slovenským rozhlasom (SRo), ktoré by mali stabilizovať ich financovanie a podporiť pôvodnú tvorbu. Poslanci posunuli do druhého čítania novelu zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa SRo a STV. Za návrh hlasovalo 77 zo 136 prítomných poslancov. Opozícia počas rozpravy upozorňovala, že zmluvy so štátom môžu ohroziť nezávislosť verejnoprávnych médií. Poslanec za KDH Pavol Abrhan tvrdí, že ak tieto médiá budú závislé od toho, koľko peňazí dokážu získať cez zmluvy od rezortu kultúry či vlády, môže to oslabiť ich nezávislosť. Minister kultúry Marek Maďarič chce uzavrieť prvé zmluvy na budúci rok, vždy na päť rokov. Každoročne sa budú obnovovať dodatkom. Podrobné znenie zmlúv má minister predložiť vláde do konca septembra. Novela tiež umožní STV a SRo brať bankové úvery. Po pripomienkovom konaní z novely vypadli časti posilňujúce kompetencie Rozhlasovej rady a Rady STV. Zmluvy so štátom majú okrem financovania pôvodnej tvorby zaistiť peniaze na investičné a iné účelové projekty a v prípade rozhlasu i na vysielanie do zahraničia - Radio Slovakia International. Návrhy zmlúv aj dodatkov generálni riaditelia STV a SRo predložia radám a so stanoviskom rád i ministerstvu. Hospodárenie s peniazmi, ktoré STV a SRo dostanú na základe zmlúv so štátom, budú kontrolovať dozorné komisie a ministerstvo. Novela má platiť od septembra. Zmluvy by sa nemali počas ich trvania meniť. Ich existencia by nemala znamenať vylúčenie štátnej podpory na špecifické programové projekty alebo na nové úlohy, zadané štátom, napríklad na digitalizáciu.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Opozícia kritizuje, že verejnoprávne médiá Slovenský rozhlas a Slovenská televízia majú uzatvárať zmluvy so štátom. Kritika odznela počas rozpravy v rámci prvého čítania vládneho návrhu zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa Slovenského rozhlasu (SRo) a Slovenskej televízie (STV). Podľa návrhu sa má na základe zmlúv so štátom zabezpečiť financovanie pôvodnej tvorby. To podľa parlamentnej opozície môže ohroziť nezávislosť týchto médií. „Ak budeme riešiť dofinancovanie SRo a STV zmluvou so štátom, podľa mňa to nie je trend posilňovania nezávislosti týchto médií,“ povedal v pléne predseda poslaneckého výboru pre kultúru a médiá Pavol Abrhan (KDH). „Obávam sa, že týmto vytvoríme legislatívne priestor na posilnenie závislosti verejnoprávnych médií od ministerstva kultúry alebo od vlády,“ dodal. Podľa neho je otázne, ako bude SRo či STV kritizovať MK, ak v tom období budú prebiehať rokovania medzi SRo, resp.. STV a ministerstvom o dodatkoch k zmluve so štátom. Minister kultúry Marek Maďarič chce prvé zmluvy uzavrieť na budúci rok, vždy na päť rokov. Každoročne sa majú obnovovať dodatkom. Podrobné znenie zmlúv má minister predložiť vláde do konca septembra. Novela tiež umožní STV a SRo brať bankové úvery. Po pripomienkovom konaní z novely vypadli časti posilňujúce kompetencie Rozhlasovej rady a Rady STV. Zmluvy so štátom majú okrem financovania pôvodnej tvorby zaistiť peniaze na investičné a iné účelové projekty a v prípade rozhlasu i na vysielanie do zahraničia - Radio Slovakia International. Návrhy zmlúv aj dodatkov generálni riaditelia STV a SRo predložia radám a so stanoviskom rád i ministerstvu. Hospodárenie s peniazmi, ktoré STV a SRo dostanú na základe zmlúv so štátom, budú kontrolovať dozorné komisie a ministerstvo. Novela má platiť od septembra. Predseda parlamentu Pavol Paška prerušil rokovanie 35. schôdze. Poslanci budú po obedňajšej prestávke pokračovať pravidelnou Hodinou otázok.

© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

STV NEWS

STV NEWS
Slovenská televízia odvysiela na Dvojke vo štvrtok 16.4.2009 o 22:10 živú diskusnú reláciu Večer na tému: Novinárska etika a profesionalita na pozadí prezidentskej kampane. Anotácia: Spôsoby niektorých médií vyústili podľa predsedu vlády do štádia, kedy by sa nimi mala začať zaoberať Bezpečnostná rada štátu. Po druhom kole prezidentských volieb zosilnela kritika na adresu médií za nekorektné, neetické správanie sa. Relácia by mala v diskusii s hosťami dať odpovede na otázky, do akej miery je takáto kritika oprávnená, ako si médiá plnia svoju úlohu pri informovaní spoločnosti o aktuálnych politických témach, kde majú rezervy v profesionalite a etike a kde je hranica zasahovania politikov do činnosti a hodnotenia médií. Nad všetkým by mala stáť otázka, čo Slovensku chýba, aby mali profesionálne médiá štandardný zdravý vzťah s politikou. Moderuje Peter Stano. Hostia: Eduard Chmelár- vysokoškolský pedagóg, publicista ,Zuzana Krútka- predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov, Samuel Brečka- vysokoškolský pedagóg , Braňo Ondruš- riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR ,Lukáš Fila- zástupca šéfredaktora denníka Sme , Anna Sámelová- riaditeľka centra spravodajstva SRo ,Miloš Mistrík- predseda Rady pre vysielanie a retransmisiu Do diskusie sa môžu zapojiť aj televízni diváci, zaslaním svojich otázok na e-mailovú adresu: vecernatemu@stv.sk

IGRIC 2009

IGRIC 2009

V bratislavskom Charlie centre dnes vyhlásili mená nových držiteľov cien Igric a Cien slovenskej filmovej kritiky. Slávnostné odovzdávanie sošiek Igric a diplomov sa uskutoční 3. septembra, o deň neskôr bude nasledovať prehliadka ocenených filmov. Ceny Igric udelia po dvadsiaty raz a odnesú si ich víťazi v piatich kategóriách. Za pôsobivé výtvarné a spektakulárne stvárnenie mýtov a doby Alžbety Báthory získal Igrica v kategórii hraná tvorba pre kiná režisér Juraj Jakubisko za rekordy lámajúci film Bathory. V rovnakej kategórii udelila porota i dve tvorivé prémie, a to režisérovi Viktorovi Csudaiovi a kameramanovi Štefanovi Bučkovi, ktorí spolu nakrútili film Veľký rešpekt odohrávajúci sa na najväčšom slovenskom sídlisku. Za televíznu dramatickú tvorbu dostane sošku Igrica Dušan Trančík, ktorý porotu zaujal filmom Optimista. Priniesol v ňom "pôsobivú výpoveď o osude výnimočného jedinca, zakladateľa piešťanských kúpeľov a o jeho stretoch s ideológiami a ľudskou nežičlivosťou". Tvorivé prémie za televíznu dramatickú tvorbu získali režisér Róbert Šveda za profesionálne zvládnutie kriminálneho seriálu Mesto tieňov pre komerčnú televíziu a Marta Ferencová ako autorka študentského filmu Leto, v ktorom sa zaoberá zložitými rodinnými vzťahmi. V kategórii filmová a televízna dokumentárna tvorba vyhral Ladislav Kaboš, ktorý režíroval dokument Moderná architektúra Slovenska. O tvorivé prémie sa podelili Juraj Lehotský so Slepými láskami a Branislav Jašš, ktorý nakrútil dokument Laci Strike - Cesta tanečníka. V kategórii animovaná tvorba bodoval Boris Šima s filmom Chyťte ho!, v ktorom porota ocenila réžiu, výtvarné návrhy a láskavý humor v detskej rozprávke. Michaela Čopíková s filmom O ponožkách a láske a Branislav Hollý so snímkou Cesta získali tvorivú prémiu. Najlepší herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele podal podľa poroty Pavol Višňovský v seriáli Mesto tieňov. Porota ocenila civilné a dôveryhodné stvárnenie hlavnej postavy - vyšetrovateľa Tomečka. Tvorivé prémie udelila Tomášovi Maštalírovi za úlohu Andreja vo filme Leto a Tereze Nvotovej za postavu Agáty v snímke Malé oslavy. V ďalších štyroch kategóriách porota udelila po dve tvorivé prémie. Za ostatnú televíznu tvorbu ich získali Juraj Johanides za réžiu snímky z cyklu GEN.sk Emília Vášáryová a Dodo Šimončič ako kameraman dokumentu Moderná architektúra Slovenska. Tvorivé prémie za študentskú tvorbu patria Arnoldovi Kojnokovi za film Muzikológ a tvorca a Matúšovi Krajňákovi za Polnočného hrdinu. V kategórii DVD a CD-ROM udelili tvorivé prémie Dušanovi Hudecovi za DVD Miluj blížneho svojho a Pavlovi Barabášovi za 12 DVD kolekciu Grand Prix. Knihy Ján Kadár od Václava Maceka a Balkán alebo metafora Jany Dudkovej ocenila porota tvorivými prémiami v kategórii audiovizuálna teória a kritika. Počas dnešnej tlačovej konferencie vyhlásili tiež 17. Ceny slovenskej filmovej kritiky za audiovizuálnu tvorbu. V kategórii dlhometrážny hraný film pre kiná zvíťazila Muzika v réžii Juraja Nvotu, v kategórii ostatná audiovizuálna tvorba získali cenu Slepé lásky v réžii Juraja Lehotského. Najlepším zahraničným filmom v slovenských kinách v roku 2008 sa stala množstvom cien ovenčená snímka 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni. V kategórii filmová kritika a publicistika ocenili Mira Ulmana. Ďalšie ceny slovenských filmových novinárov udelili Asociácii slovenských filmových klubov, distribučnej spoločnosti, ktorá uviedla do slovenských kín najlepší zahraničný film minulého roka, K2 Studiu a Trigon Production za cykly filmov Radosť zo života a GEN.sk, takisto K2 Studiu za 12 DVD kolekciu Grand Prix. Filmoví novinári ocenili i amatérskeho režiséra Daniela Lišku a jeho dokumentárny film Na východ od Everestu, šéfredaktorku Simonu Nôtovú-Tušerovú pri príležitosti 10. výročia vydávania mesačníka Slovenského filmového ústavu Film.sk a kolekciu DVD Slovenský film 60. rokov. Igric je najstaršou filmovou cenou udeľovanou na Slovensku. Po prvý raz tieto ceny vyhlásili v roku 1967. O tri roky neskôr bolo však udeľovanie cien zrušené a obnovili ho až v roku 1993. V rokoch 1967 až 2008 si 83 Igricov rozdelilo 73 najvýznamnejších slovenských filmárov a audiovizuálnych tvorcov. Medzi viacnásobných držiteľov Igrica patria napríklad Dušan Hanák, Juraj Jakubisko, Juraj Nvota, Martin Slivka, Dušan Trančík, Štefan Uher, Martin Šulík či Ilja Zeljenka.

© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

TOP OF THE POPS

TOP OF THE POPS

1. LETS DANCE 3- Markíza- 12.4.2009 ;2. Ordinácia v ružovej záhrade III. (17.) -Markíza -7.4.2009; 3. *TELEVÍZNE NOVINY- Markíza- 12.4.2009; 4. Modré z neba -Markíza- 8.4.2009 ; 5. *Počasie -Markíza- 12.4.2009 ;6.Ordinácia v ružovej záhrade III. (18.) -Markíza -9.4.2009; 7.Aj múdry schybí -Markíza -10.4.2009; 8. *DNES -Markíza -7.4.2009 ; 9. *NOVINY TV JOJ -TV JOJ -12.4.2009; 10. *Športové noviny- Markíza -12.4.2009; 11. *Panelák -TV JOJ- 7.4.2009; 12. *NAJLEPŠIE POČASIE- TV JOJ- 6.4.2009; 13.Tajný agent- Markíza -10.4.2009; 14.*ŠPORT -TV JOJ -12.4.2009 ; 15. SUSEDIA- Markíza -6.4.2009; 16.Kutyil s.r.o.- TV JOJ- 6.4.2009 ; 17.*Hokej Slovnaft extraliga -štúdio -Dvojka- 8.4.2009 ; 18. Kráľovstvo nebeské -TV JOJ -12.4.2009; 19. Pošta pre teba- Jednotka -11.4.2009 ; 20.PROMINENTI- Markíza -12.4.2009

Pozn. Pri reláciách opakujúcich sa každý deň (spravodajstvo, šport, sitcom a pod.) je uvedená relácia s najvyššou hodnotou ratingu za celý týždeň ; © Výskum programu STV

SLOVAK FREE MEDIA

SLOVAK FREE MEDIA
Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) so sídlom vo Viedni vo včera zverejnenej správe konštatoval "obavy vzbudzujúce tendencie" na Slovensku. O správe IPI informovala tlačová agentúra APA, s odvolaním sa na Organizáciu médií juhovýchodnej Európy (SEEMO). Podľa správy existuje medzi novinármi na Slovensku obava, že svoju novinársku prácu nemôžu robiť bez strachu "z odvetných opatrení". IPI si ďalej všíma sporný mediálny zákon z roku 2008 a v ňom zahrnuté právo na vyjadrenie dotknutej osoby, ako aj verbálne útoky vedúcich politikov na médiá. Obavu vzbudil najmä rozsudok voči súkromnému rádiu Viva, ktoré musí žalobcovi zaplatiť vyše 30.000 eur odškodného po tom, ako v roku 2004 informovalo o podozreniach z korupcie voči tejto osobe. Informácia o domnelom skorumpovanom sudcovi prišla z oficiálneho miesta a síce z ministerstva vnútra, zdôrazňuje SEEMO, ktoré je partnerskou organizáciou IPI. Sudca zažaloval najmenej desať ďalších médií na celkovú sumu vyše 4,3 milióna eur kvôli správam, ktoré sa opierali o rovnaký zdroj, uvádza APA. Riaditeľ IPI David Dadge hovorí o následkoch pre ďalšie rozhlasové stanice tiež preto, lebo "odsúdenie vyvážene informujúceho rozhlasu Viva podkopalo dôveru vo fungovanie justície", informuje APA. Dadge vyzval "ľavicovo-nacionalistickú vládu" Roberta Fica, aby zabezpečila, že médiá môžu robiť svoju prácu bez politického zasahovania, a aby zákony neslúžili na prenasledovanie a potupenie novinárov, uvádza sa okrem iného v správe IPI.

Copyright © TASR 2009

15. 4. 2009

Súhlas- Opakovaný žart už nebýva vtipný

Súhlas-
Opakovaný žart už nebýva vtipný
Slovenská národná strana je zhrozená nad niektorými včerajšími tendenčnými komentármi elektronických médií a dnešnými článkami v tlači, ktoré sa zaoberajú nástupcom pána Mariana Januška v kresle ministra výstavby a regionálneho rozvoja. Osobu pána Igora Štefanova, ktorého len pred niekoľkými minútami vymenoval do funkcie ministra výstavby a regionálneho rozvoja SR pán prezident, sa médiá pokúsili škandalizovať, dehonestovať a spochybňovať ešte PREDTÝM, ako sa pán Štefanov vôbec ujal pozície ministra. Hoci pri dnešnej veľmi nízkej kultúre väčšiny slovenských médií sa nedá očakávať takmer žiadne korektné správanie, vyzývame médiá, aby sa nehrali na sudcu a začali sa správať aspoň trochu kultivovane a kultúrnejšie a nechali nového ministra výstavby v pokoji pracovať. Odporúčame neskôr hodnotiť jeho pracovné výsledky a dovtedy nepodsúvať divákom a čitateľom svojrázne dojmy novinára. Mnohé médiá pri nástupe pána Igora Štefanova do pozície ministra reagujú spôsobom, akým sa správali pri nástupe súčasnej vládnej koalície v roku 2006, keď namiesto toho, aby jej dopriali čas na prezentáciu svojich cieľov, dehonestovali jej predstaviteľov. Opakovaný žart už nebýva vtipný. Jana Benková, tlačová tajomníčka SNS

TASR NEWS

TASR NEWS
V hospodárskom pluse skončila rok 2008 Tlačová agentúra Slovenskej republiky - Slovakia (TASR). Uvádza sa to v Správe o činnosti TASR za 2. polrok 2008, ktorú prerokoval a dnes zobral na vedomie Výbor Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá. Po rokoch strát skončila TASR druhý polrok 2008 v hospodárskom pluse 237-tisíc korún (7 867 €). Prvý polrok bola pritom v hospodárskom pluse 66-tisíc korún (2 191 €). Tlačová agentúra, ktorú ešte vlani ako príspevkovú organizáciu dotoval štát, dostala pre rok 2008 od ministerstva kultúry dotáciu na svoju činnosť 52 604 000 korún (1 746 133 €), ktorú celú minula. Celková výška výnosov TASR za druhý polrok 2008 bola 66 004 000 korún (2 190 931 €) a náklady dosiahli 65 767 000 korún (2 183 064 €). Na porovnanie - výška výnosov TASR za prvých šesť mesiacov 2008 bola 52 304 000 korún (1 736 175 €) a náklady dosiahli 52 238 000 korún (1 733 984 €). Nový zákon o TASR zmenil od 1. januára 2009 agentúru z príspevkovej organizácie rezortu kultúry na verejnoprávnu. Parlament o tom rozhodol 23. septembra 2008, keď schválil vládny návrh zákona o TASR. Okrem príjmov z predaja spravodajstva je zdrojom príjmov TASR aj príspevok od štátu na základe zmluvy o poskytovaní služieb vo verejnom záujme medzi ministerstvom kultúry a agentúrou. Na čele verejnoprávnej TASR stojí päťčlenná správna rada a generálny riaditeľ, ktorého volí a odvoláva obdobne ako vo verejnoprávnych STV a SRo nadpolovičnou väčšinou hlasov rada. Štyroch členov správnej rady zvolil a môže tiež odvolať parlament a jedného si vybrali spomedzi seba zamestnanci tlačovej agentúry. Členom správnej rady nemôže byť generálny riaditeľ. TASR svoje spravodajské produkty naďalej predáva. Voľne pre nekomerčné účely bude postupne prístupný napríklad jej obrazový archív, ktorý má vyše 50 rokov. © 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIÁLNY KOMPLEX - Dead ?

MEDIÁLNY KOMPLEX - Dead ?
Spoločné sídlo verejnoprávnych médií, ktoré chcela vláda postaviť pri novostavbe SND v Bratislave, zrejme nebude. Potvrdil to dnes po rokovaní vlády minister kultúry Marek Maďarič. Vybudovanie mediálneho centra, kde mala byť Slovenská televízia (STV), hlavná časť Slovenského rozhlasu (SRo) a možno aj tlačová agentúra TASR, by si vyžiadalo zmenu viacerých zákonov. ĽS-HZDS však podľa Maďariča tento projekt nepodporuje a zmenu legislatívy odmieta. Nesúhlas koaličného partnera označil minister za hlavný dôvod zastavenia projektu, ktorý už vláda odsúhlasila. Pred mesiacom tvrdil, že jej čoskoro predloží návrh na verejné obstarávanie projektu. Maďarič dnes priznal, že nie je rozhodnuté, či do spoločného mediálneho centra vláda pôjde. „Zvažujem túto otázku,“ reagoval na otázku agentúry SITA, kedy dá návrh na verejné obstarávanie. „Zvažujem to vzhľadom na krízu, vzhľadom na to, že tam určite treba aj nejaké zmeny zákonov a na to je potrebná politická podpora. Bolo tu aj nejaké vyjadrenie HZDS, takže musím to zvážiť, či ten projekt by bol realizovateľný,“ konštatoval Maďarič. O mediálnom centre vláda rozhodla v októbri 2007. Minister kultúry za Smer-SD o ňom doteraz hovoril ako o hotovej veci. „Keď k nejakým zmenám potrebujete aj zmeny v parlamente, musíte mať dostatočný počet hlasov a keď predseda koaličnej strany povie, že vidí nejaký problém, no tak to musím brať do úvahy,“ uviedol. Centrum na Pribinovej v Bratislave v susedstve Slovenského národného divadla (SND) malo byť protikrízovým, "na jednej z najbližších vlád bude predložený materiál, ktorým budem žiadať vládu, aby sa mohlo začať verejné obstarávanie na realizáciu tohto mediálneho komplexu. Aj v súvislosti s finančnou krízou je to veľmi dôležitá vec a rieši to podstatné problémy verejnoprávnych médií, ktoré majú z hľadiska absolútne nevyužitých kapacít ich budov, energetickej náročnosti týchto budov, technologického zaostávania obidvoch inštitúcií (STV a SRo)," povedal Maďarič pre SITA 13. marca. Dnes uviedol minister krízu ako jeden z dôvodov prehodnotenia projektu. Spoločné sídlo verejnoprávnych médií sa malo vybudovať za 147 878 909 € formou verejno-súkromného partnerstva, tzv. PPP projektu. Bratislavskú budovu SRo, známu ako obrátená pyramída, by získal štát. Symfonický orchester SRo by v ňom mal koncertné štúdio, boli by v ňom historické archívy STV a SRo. MK SR uvažovalo, že by tam bola aj galéria moderného umenia. Galéria aj archívy sa mali financovať z predaja sídla STV v Mlynskej doline. © 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Zomrel Lee Madden

Zomrel Lee Madden
Režisér Lee Madden zomrel v utorok v kalifornskom meste Camarillo vo veku 82 rokov. Príčinou smrti boli komplikácie po zápale pľúc. V Maddenovom prvom filme Hell's Angels '69 si zahrali skutoční členovia oaklandského gangu Pekelní anjeli, vrátane vedúceho skupiny Sonnyho Bargera. Bola to jediná snímka, v ktorej členovia gangu účinkovali. Medzi Maddenovými ďalšími filmami je aj Cesta padlého anjela (1970), horor The Night God Screamed (1971) v hlavných úlohách s Jeanne Crain alebo triler Night Creature (1978), v ktorom si zahral Donald Pleasence. Brooklynský rodák režíroval aj epizódy seriálov Cade's County (1971) s Glennom Fordom, Bearcats! (1971) s Rodom Taylorom a The Most Deadly Game (1971) s Ralphom Bellamym.
2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.