18. 4. 2009

Lomikare, Lomikare

Lomikare, Lomikare
Presne rok je Štefan Nižňanský na čele Slovenskej televízie (STV). Rada STV ho vo výberovom konaní 16. apríla 2008 desiatimi hlasmi zvolila za jej generálneho riaditeľa. Deň na to si zasadol na stoličku šéfa verejnoprávnej inštitúcie. Pri tejto príležitosti poskytol TASR rozhovor.

V akej situácii sa dnes nachádza Slovenská televízia? Napriek neľahkému obdobiu, ktoré máme za sebou, je to stále fungujúca verejnoprávna televízia. Za uplynulý rok zvýraznila a posilnila verejnoprávny charakter programu, no aj celkové postavenie národnej a kultúrnej inštitúcie. A to aj napriek tomu, že vlani mi dočasný manažment pred mojim nástupom pripravil nereálny rozpočet, ktorého príjmová zložka z úhrad za služby verejnosti sa nenaplnila až o 150 miliónov Sk (4,98 milióna eur). To nie je málo. Prijali sme od leta úsporné opatrenia a ušetrili sme vďaka nim až 95 miliónov korún (3,15 milióna eur). To, že STV je najchudobnejšia verejnoprávna televízia v EÚ, platilo už vlani aj pri rozpočte 2,6 miliardy korún (86,3 milióna eur). Tohto roku sa však rozpočet STV prepadol v príjmovej zložke vďaka vonkajším vplyvom až na úroveň 1,9 miliardy Sk (63 miliónov eur), čo je tak na úrovni roku 2000. Zaujímavý, kvalitný a pestrý program sa bez financií tvoriť nedá, konkurencia je silná, vysielame však na troch programových okruhoch, plníme všetky zákonom sledované a vyhodnocované ukazovatele. Sledovanosť sa nám postupne podarilo zo septembrového "dna" na úrovni 10 percent postupne zvyšovať. Viac mi ale záleží na spokojnosti divákov. Boli sme a sme pri všetkom najdôležitejšom, čo sa na Slovensku udialo.

Môžete porovnať dnešný stav ku dňu Vášho nástupu do funkcie? Vykonali sme inventúru všetkých starých káuz a dlho sa ťahajúcich ťažôb z predchádzajúcich rokov. Znížili sme počet rôznych súdnych sporov aj objem starých pracovno-právnych súdnych sporov za neplatné výpovede. Pritom sme ušetrili zopár miliónov. Za celý rok 2008 bolo Slovenskej televízii uložené zaplatiť na pokutách sumu v celkovej výške 430 tisíc Sk (14.270 eur). Pritom rok predtým zaplatila STV na sankciách 10,8 milióna Sk (358.000 eur), v roku 2006 dokonca 25,4 milióna Sk (843.000 eur). Vďaka odvolaniam na Najvyššom súde SR sa znížila suma pokút ešte za program Slovensko hľadá Superstar o 6 miliónov Sk (199.000 eur). V roku 2008 Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) zastavila šesť správnych konaní vedených proti Slovenskej televízii. Vďaka viacerým kontrolám, ktoré som inicioval aj ja, máme zmapované aj slabiny v starých zmluvách a iných vzťahoch s partnermi, z ktorých sa vieme poučiť a prácu sprehľadniť i zlepšiť. Na strane druhej treba priznať, že všetko to, čo sa umelo a účelovo dialo na pôde Rady STV aj v médiách proti mne a môjmu manažmentu, poškodilo obraz STV vo verejnosti a znevýhodnilo STV v rokovaniach s partnermi. Ktoré kroky v rámci ročného pôsobenia vo funkcii považujete za najdôležitejšie? Posilnenie verejnoprávneho charakteru vysielania STV. Naše spravodajstvo je odrazom diania na Slovensku, nie "čiernou kronikou", posilnili sme regionálne spravodajstvo. Vysielame množstvo živých besied na aktuálne témy pre rôzne vekové aj sociálne skupiny, poskytujeme kvalitný informačný servis v magazínoch z jednotlivých oblastí života, v ktorých nájdu odpovede na každodenné otázky, napr. Fokus, Kto šetrí má za tri, Revitalizuj, Postav dom, zasaď strom, Mama to vie najlepšie, Sociálny magazín atď. Zásadnú úlohu zohrala STV v informačnej kampani pri prechode na euro, počas plynovej krízy, no aj v prezidentských voľbách. Popri kvalitných dokumentoch a publicistike sme prispeli aj k viacerým koprodukčným projektom, vysielali sme pôvodný seriál Obchod so šťastím, divákom sme priniesli aj kvalitnú a obľúbenú zábavu v reláciách Takí sme boli, Chodili sme spolu, 5 proti 5. Podporili sme a podporujeme charitu, či už projektom vo vysielaní STV, akým bola na konci roku 2008 Hodina deťom, 5 pri 5 špeciál, Úsmev ako dar a pod. Po mnohých rokoch sme sa prihlásili do eurovíznej súťaže, ktorej finále v Moskve sa blíži. Podporili sme tak domácu pesničkovú súťaž autorov. Dôležité je aj to, že máme všetky štúdiá v Mlynskej doline "plné výroby", že sme presunuli a presúvame viac výroby aj do regionálnych štúdií v Banskej Bystrici a v Košiciach.

Ako hodnotíte Vy a top manažment štart Trojky v auguste 2008? Bolo to správne rozhodnutie v pravý čas a za priaznivých okolností. Bol to dôležitý krok pre postup digitalizácie aj pre budúcnosť STV. Každý deň od Olympijských hier v Pekingu toto potvrdzuje, napriek rôznym neprajníkom. Krok významný nielen pre samotných športových fanúšikov, no aj v širších súvislostiach vo výchove mládeže, v podpore a prezentácii slovenského športu. Dostali sme na obrazovku športy, o ktorých už desiatky rokov nemal nik v médiách žiadny záujem, nedal im ani žiadny priestor. Na Trojke môže divák vidieť úplne bežne okrem hokeja, futbalu, tenisu a F1 aj slovenský basketbal, volejbal, hádzanú, atletiku, cyklistiku, vrátane juniorských a mládežníckych športových súťaží. Postupný presun športových prenosov na Trojku umožní stabilizovať a vyprofilovať aj programovú štruktúru Jednotky a najmä Dvojky, ktorá bude čoraz viac ponukou pre osvieteného diváka.

Ktoré sú z Vášho pohľadu najdôležitejšie kroky pre rok 2009? Ekonomicky prežiť tento veľmi zložitý, finančne ekonomicky ťažký rok 2009, stabilizovať financovanie STV a prostredníctvom zmluvy so štátom zabezpečiť po prvýkrát v histórii prostriedky navyše na financovanie programových typov, najmä na podporu pôvodnej tvorby, tak dokumentárnej, ako aj hranej. V programovej zložke uviesť na trh aj zopár zaujímavých noviniek, môžem spomenúť Najväčšieho Slováka, čo sa stretne s veľkou odozvou divákov aj celej spoločnosti, pretože by išlo o prierezovo dokumentárnu, publicistickú tvorbu aj zábavnú zložku, prezentovať najväčšie osobnosti slovenskej histórie aj súčasnosti. Chceli by sme pokračovať v pôvodnej dramatickej tvorbe, ak sa podarí, obnoviť vysielanie Obchodu so šťastím, pokračovať a rozvinúť spoluprácu troch verejnoprávnych médií na Slovensku.

V akom stave je príprava STV na digitalizáciu v roku 2012? Časový horizont stanovila legislatíva EÚ, nedávno sme na rokovanie Rady STV predložili koncepčný materiál v tejto oblasti. Čaká nás tu veľa úloh tak v oblasti programovej prípravy, ako aj v dôležitých krokoch v obnove technologických celkov. Stojíme pred vyhlásením verejnej súťaže na budúceho prevádzkovateľa multiplexov, STV má zámer poskytovať 4 programové služby a ďalšie doplnkové. Piatou bude satelitné vysielanie pre zahraničných Slovákov. Aká je z Vášho pohľadu perspektíva STV do najbližších rokov? STV sa programovou službou, prioritami a spôsobom komunikácie chce jasne odlíšiť od vysielania komerčných staníc. Som optimista a verím, že to bude kvalitná a pre diváka spoľahlivá televízia s pestrou ponukou na všetkých svojich programoch. Som presvedčený, že STV bude dobrá televízia a solídna televízna značka. Copyright © TASR 2009