© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Stovky demonštrantov protestovali v Rige proti avizovanému zvýšeniu DPH z printových médií pálením kníh pred lotyšským parlamentom. Transparenty v dave vyzývali vládnych činiteľov, aby viac čítali namiesto likvidácie vydavateľského priemyslu zvýšením daňových sadzieb a ohrozovania existencie lotyšského jazyka. Paralelne s touto akciou sa pred sídlom lotyšského zákonodarného zboru uskutočnili dva menšie mítingy, ktorých účastníci sa venovali plánovanej reforme verejnej správy v pobaltskej republike na regionálnej úrovni. Lotyšská vláda schválila v uplynulom týždni v súvislosti s rozsiahlym balíkom opatrení na stabilizáciu finančnej situácie a ekonomiky krajiny drastické zvýšenie dane z pridanej hodnoty. Predstavitelia mediálnej sféry vzniesli vážne výhrady proti zvýšeniu redukovaných daňových sadzieb z printových médií z doterajších piatich na desať percent. Zdroj: APA
Francúzsky parlament schválil plánovanú reformu verejnoprávneho vysielania. V štátnej televízii nebude od 5. januára žiadna reklama po 20.00 h. Výpadok príjmov z reklamy majú vyrovnať nové dane pre súkromné televízie a poskytovateľov internetu. Zároveň má byť šéf verejnoprávneho vysielania volený prezidentom. Opozícia kritizovala návrh ako návrat do čias, v ktorých obsah vysielania schvaľovala vláda. Plánované odstránenie televíznej reklamy vyvolalo ostré protesty. Vláda tým plánuje zvýšiť úroveň vysielania. Kritici naopak poukazujú na to, že víťazmi reformy sú súkromní vysielatelia, pretože môžu počítať s výrazne vyššími ziskami z reklamy. Prezident Nicolas Sarkozy je blízky priateľ šéfa najväčšej súkromnej televízie TF1 Martina Bouyguesa. Vláda tlačila na šéfa štátnej televízie France Télévisions Patricka de Carolisa, aby zrušenie reklamy ohlásil on sám. Z toho dôvodu sa považuje diskusia o návrhu zákona v Senáte len za formálnu záležitosť. Od konca roka 2011 sa má reklama odstrániť úplne. Zdroj: DPA
Vo veku 95 rokov zomrel v Kalifornii bývalý špičkový pracovník Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) W. Mark Felt, ktorý prispel k pádu prezidenta Richarda Nixona v roku 1974. O štvrtkovej smrti anonymného zdroja tajných informácií z aféry Watergate, prezývaného Deep Throat, informovali dnes americké denníky New York Times and Washington Post. Felt bol v FBI mužom číslo dva, ktorý potvrdil informácie reportérov Boba Woodwarda a Carla Bernsteina z denníka Washington Post, pripomína agentúra DPA. Škandál Watergate odhalil špinavé politické praktiky voči Nixonovým politickým odporcom. Aféra nakoniec vyústila do prezidentovej rezignácie. Woodward odtajnil Feltovu identitu v roku 2005, čím skoncoval s jedným z najväčších a najlepšie chránených tajomstiev americkej politiky. Historici a politici sa ním zaoberali tri desaťročia. Škandál Watergate prepukol, keď sa mladí reportéri Woodward a Bernstein zaoberali bežným policajným prípadom vlámania do sídla Demokratickej strany vo Washingtone (budova Watergate) v júni 1972. Po opätovnom zvolení Nixona do funkcie v novembri v 1972 pribudli poznatky o stopách vedúcich do republikánskeho Bieleho domu. V Kongrese sa zvyšoval tlak na impeachment prezidenta, v dôsledku čoho Nixon v auguste 1974 zatiaľ ako jediný prezident v histórii USA rezignoval. Písanie o škandále vynieslo denník Washington Post na "mediálnu mapu" sveta a vtiahlo do profesie novú generáciu mladých novinárov. Odhalenia o klamstvách Nixonovej administratívy a "špinavých trikoch" voči politickým nepriateľom Američanov hlboko šokovali. Reportéri Woodward a Bernstein v diskusiách v redakcii nazývali Felta krycím menom Deep Throat, čo bolo meno zo softporna, ktoré sa premietalo v tom čase. Veľké americké denníky, ako bol New York Times, zo začiatku články Washington Postu spochybňovali. Považovali ich za príliš chvastúnsku prácu dvoch reportérov, píšucich o policajných prípadoch. Keď však Kongres otvoril vyšetrovanie, každý im venoval pozornosť.
Americká herečka Majel Barrett Roddenberry, vdova po tvorcovi úspešného seriálu Star Trek (1973) Geneovi Roddenberrymu, zomrela. Podľa stanoviska jej rodiny, 76-ročná hviezda vo štvrtok prehrala svoj boj so zákernou leukémiou. Manželstvo s Roddenberrym trvalo až dvadsaťdva rokov do jeho smrti v roku 1991. Práve tento zväzok jej zabezpečil prezývku "prvej dámy Star Treku". Jej hlas budú mať možnosť diváci počuť v rovnomennom filme režiséra J. J. Abramsa, ktorý vyjde v marci 2009. Nahovorila totiž palubný počítač vesmírnej lode USS Enterprise. Verejnosť si ju na oficiálnom pamätnom zhromaždení pripomenie až po Vianociach.
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Zdroj TASR a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky