V sobotu, 6.mája sa pozornosť sveta upriami na Londýn. Po 70. rokoch bude korunovaný nový panovník Spojeného kráľovstva. RTVS si pripravila pre svojich divákov špeciálny program v televízii a v rozhlase.


Túto historickú udalosť môžu diváci RTVS sledovať naživo na Jednotke od 11.00 h v špeciálnom vysielaní Korunovácia kráľa Karola III. Moderátor Vladimír Lichvár a jeho hosť Jakub Abrahám, komentátor kráľovskej rodiny, budú v štúdiu podrobne mapovať celú udalosť, prinesú množstvo zaujímavých informácií aj menej známych faktov.

Viac ako štvorhodinové vysielanie bude doplnené živými vstupmi z veľvyslanectva Veľkej Británie a Severného Írska v Bratislave, kde sa budú redaktori rozprávať s britským veľvyslancom na Slovensku Nigelom Marcusom Bakerom a ďalšími hosťami.

Živé vstupy z Veľkej Británie, budú zabezpečovať spravodajca RTVS v Londýne Viliam Ovsepian a redaktorka Karolína Kučerová. Korunovácia bude tlmočená Marekom Trávníčkom.

Celé vysielanie bude doplnené rozhovormi s Máriou Holubovou, historičkou a odborníčkou na protokol, Branislavom Kováčikom, dekanom Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB, Pavlom Demešom, diplomatom a bývalým ministrom zahraničných vecí, Ladislavom Špačkom, bývalým hovorcom prezidenta Václava Havla a Róbertom Ondrejcsákom, slovenským veľvyslancom v Londýne.

V sobotu večer na Dvojke uvedie RTVS o 20.10 h premiéru nového dokumentu RTVS Karol III. a Slovensko a o 20.35 h premiéru britského dokumentu Zrodený pre trón.

Spravodajská programová služba :24, okrem súbežného programu s Jednotkou, bude počas celého dňa špeciálne vysielanie dopĺňať najaktuálnejšími informáciami o priebehu celej udalosti a mapovať ju počas celej soboty.

V nedeľu 7.mája si RTVS na Dvojke o 20.25 h pripomenie platinové jubileum vlaňajším programom Alžbeta II. – koncert pre kráľovnú.

Vrcholom nedeľného večera a celej korunovácie kráľa Karola III. bude priamy prenos Korunovačného koncertu na hrade Windsor o 21.30 h na Dvojke. Diváci si naživo budú môcť užiť veľkolepý korunovačný koncert na najväčšom pódiu v Británii, ktorého sa zúčastní viac ako 20 000 hostí. Svoje umenie na pódiu predvedú 74-členný orchester a hviezdy, ako speváčka Katy Perry, spevák Lionel Richie či taliansky tenorista Andrea Bocelli alebo britská skupina Take That. Na koncerte sa objavia i herec Tom Cruise s herečkou Joan Collins vo vopred natočených krátkych videách. Zaujímavosťou je, že niektoré zo známych tvárí v nich počas podujatia odhalia menej známe fakty o kráľovi.

Rozhlasové spravodajstvo sa bude korunovácii Karola III. venovať kontinuálne. V piatok bude prinášať detaily o prípravách na korunováciu v rozhovore s britským historikom Georgeom Grossom. Priamo v Londýne bude za rozhlas sledovať dianie redaktorka Soňa Weissová, ktorá v sobotu bude do všetkých Rádiožurnálov prinášať aktuálne informácie z korunovácie, priblíži atmosféru v Londýne a v Štúdiu svet prinesie reportáž z kostola Sevenoaks neďaleko Londýna. Korunovácia bude aj Popoludňajšou témou Rádia Slovensko. V nedeľu sa vráti spravodajstvo SRo k priebehu korunovácie, reakciám a udalostiam posledných hodín.