26. 3. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Kanadský spevák Justin Bieber sa stal prvým interpretom, ktorého videoklipy na kanáli Vevo prekonali hranicu desať miliárd pozretí. Podľa vyhlásenia zástupcov spoločnosti, 22-ročnému rodákovi z kanadského Londonu sa rekord podarilo dosiahnuť za približne šesť a pol roka, pričom viac ako štyri miliardy pozretí pribudli na spevákovo konto od minulého septembra, keď zverejnil nové videá k albumu Purpose (2015). Aktuálne najviac pozretí majú Bieberove videoklipy ku skladbám Baby (1,3 miliardy pozretí) a Sorry (1,1 miliardy pozretí).
Justin Drew Bieber, ktorý je okrem hudby známy aj početnými problémami so zákonmi, vydal v roku 2009 EP nahrávku My World, po ktorej nasledovali albumy My World 2.0 (2010), Under The Mistletoe (2011), Believe (2012) a spomínaný Purpose. Na konte má tiež kompilácie My Worlds: The Collection (2010) a Journals (2013). Spevák, ktorého najznámejšími hitmi sú skladby Baby (feat. Ludacris), Boyfriend, Where Are Ü Now (feat Jack Ü) alebo What Do You Mean?, stihol počas kariéry získať okrem iného jednu Grammy, dve BRIT Awards, dvanásť Billboard Music Awards, osem American Music Awards či šestnásť Teen Choice Awards.

Ruský minister športu Vitalij Mutko plánuje postaviť mimo zákon úniky mien športovcov, ktorí neprešli prvotným antidopingovým testovaním. Zároveň v rozhlasovom vysielaní kritizoval tamojšie športové federácie z predčasného zverejňovania dopingových hriešnikov. Svoj zámer obhajuje Mutko prezumpciou neviny: "Keď má pretekár pozitívny nález, môže požiadať o odobratie B-vzorky, ktorá čas od času očistí jeho meno." Mutko tiež predznamenal zámer kriminalizovať akékoľvek uverejňovanie informácii pred právoplatným ukončením vyšetrovania.
Ruský šport sa v poslednom čase ocitol v tieni početných dopingových škandálov. Naposledy Ruská antidopingová agentúra (RUSADA) udelila doživotný dištanc chodeckému koučovi Viktorovi Čoginovi: na základe 18-mesačného vyšetrovania sa jej podarilo dokázať, že podával svojim zverencom nedovolené látky.

Populárna talkšou americkej moderátorky Ellen DeGeneres môže opäť získať Daytime Emmy v kategórii Najlepšia zábavná talkšou. Americká Národná akadémia televíznych umení a vied jej v 43. ročníku svojich výročných cien udelila nomináciu spolu s programami The Wendy Williams Show, The Talk, The Real a The View. V prípade víťazstva sa The Ellen DeGeneres Show stane najlepšou talkšou po desiaty raz.
Tohtoročným nomináciám na Daytime Emmy kraľuje soap opera Mladí a nepokojní (1973), ktorá môže získať 27 sošiek. O tri nominácie menej udelili seriálu General Hospital (1963). Seriál Bohatí a pekní (1987) si zasa vyslúžil 23 nominácií. Všetky tri tituly zabojujú proti sebe v kategórii Najlepší scenáristický tím dramatického a spoločne so seriálom Tak plynie čas (1965) aj v kategórii Najlepší dramatický denný seriál. Spomínaná The Ellen DeGeneres Show má desať nominácií. Samotnej moderátorke sa však nominácia v kategórii Najlepší moderátor alebo moderátorka zábavnej talkšou neušla. Odovzdávanie Daytime Emmy sa uskutoční 1. mája v hoteli Westin Bonaventure v Los Angeles.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

TO JE TV!

TO JE TV!

IDIOT ZASAHUJE

IDIOT ZASAHUJE

25. 3. 2016

Zomrel Garry Shandling

Zomrel Garry ShandlingVo veku 66 rokov vo štvrtok náhle zomrel známy americký komik Garry Shandling. Oznámila to agentúra DPA s odvolaním sa na správy amerických médií.
Shandling sa narodil v roku 1949 v Chicagu. Svoju dlhoročnú kariéru herca a komika odštartoval v 70. rokoch minulého storočia. Preslávil sa hlavne vďaka televíznym sitkomom "It's Garry Shandling's Show" a "The Larry Sanders Show", ktoré sa v 80. a 90. rokoch tešili v USA značnej obľube.
Počas svojej vyše tri desaťročia trvajúcej hereckej kariéry získal množstvo prestížnych ocenení a nominácií a niekoľko krát moderoval aj udeľovanie cien Grammy a Emmy.
Shandling zomrel vo štvrtok v nemocnici v kalifornskom Los Angeles, kam ho previezli záchranári privolaní do jeho domu kvôli náhlej nevoľnosti. Podľa lekárov zrejme zomrel na náhly srdcový infarkt napriek tomu, že sa predtým neliečil na žiadne kardiologické ochorenie, uviedla agentúra AP.

Copyright © TASR 2016

VÝROKY TÝŽDŇA

           VÝROKY TÝŽDŇA


„Každé dve hodiny médiá informovali, kto odišiel, nedalo sa dosiahnuť viac.“
Radoslav Procházka

"Nie som Žid, nemám si o tom čo myslieť.
Milan Mazurek, poslanec za Ľudovú stranu Naše Slovensko

"My sa cítime ohrození, našich členov niekoľkokrát napadli aktivisti, feťáci. My ľudí nenapádame.“
Milan Uhrík poslanec za Ľudovú stranu Naše Slovensko

"Cochvila ideme do tlace. Toto je moja kratka reakcia vsetkym matovicovcom, sulikoidom, lipsicovskym vodnym delam, kollarovcom, neziskovkam, sfetovanym havranom, arogantnym smeckarom, tyzdenkarom, enkarom, stankeovsky- grotesknym figurkam na podiach a Butorovej babke - uzernikovi, ktori nezvladli prehru a inu volbu ludu, aku si posadnuto vymahali:
Tibor Eliot Rostas
ZBOHOM, POLITICKÉ STRANY
Kde ste boli doteraz, schizofrenickí krikľúni a arogantná svoloč z protekčných pohoviek... kaviarní hýčkaná peniazmi z fondov nadnárodných chobotníc? Kde ste boli doteraz, keď my sme stáli v uliciach proti tej najmocnejšej mafii, ktorá nám sem dovliekla infekciu dlhov a spojeneckých základní? Kde ste boli doteraz, keď my sme hovorili k státisícom ľudí, že to v skutočnosti nie sú politici, ale finančné skupiny, banksteri a transnacionálny zločinecký gang, ktorí nás od prevratu v roku 1989 oberajú o našu domovinu? Kde ste boli, keď ste všetky naše výhrady, všetok náš bezmocný hnev a všetku našu kritiku iba nemohúcne zosmiešňovali ako konšpirácie a kremeľskú propagandu? Teraz sa vydávate za tribúnov demokracie, začínate hapkať o oligarchii v pozadí – ale to je zas len ďalší z trikov tých, ktorý vás, psychopatov prahnúcich po moci posielajú proti hlasu ľudu. Nikdy by sme z princípu nedali žiadnej strane svoj hlas, pretože samotné politické strany sú patologickým defektom spoločnosti. Lenže vy teraz spochybňujete hru, v ktorej ste neuspeli, no jej pravidlá ste sami určili. Pred voľbami ste za Sorosove peniaze burcovali: „Choďte voliť, hráme o veľa!“ a keď ľudia prišli k urnám, vy aj prezident ich rozhodnutie odmietate? Nám táto hra na vašu „demokraciu“ nikdy nevyhovovala: my máme jasné princípy a tie sú zakotvené v Memorande slobodného občana. Žiadame funkčné referendum ako jediný a najspravodlivejší z možných nástrojov skutočnej vlády ľudu, neutralitu Slovenska, plnú potravinovú bezpečnosť, centrálnu banku s vlastnou menou a nulovým úrokom v rukách ľudu, kontrolu nad všetkými strategickými podnikmi a plnú moc bez zastupiteľov sústredenú v rukách tých, ktorí slúžia bezvýhradne slobodným občanom žijúcim v krajine bez akejkoľvek cudzej nadvlády."

Tibor Eliot Rostas

"Čapí hnízdo patřilo v době přidělení evropské dotace mým blízkým příbuzným. Jinak je všechno čisté, v pořádku a občané to jistě pochopí."
Andrej Babiš

"Ano, mám střet zájmů, ale já to nezneužívám, já jsem do politiky nechtěl. Vy jste mě zvolili!"
Andrej Babiš

24. 3. 2016

ECAV MEDIA NEWS

ECAV MEDIA NEWS


Na Veľký piatok (25.3.), ktorý je pre evanjelikov veľmi významným sviatkom, bude Slovenská televízia od 10.00 h vysielať na Dvojke priamy prenos z pašiových služieb Božích v evanjelickom kostole v Giraltovciach. Kázeň prednesie Slavomír Sabol, biskup Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku.
Na Veľký piatok večer o 19.45 h Slovenská televízia ponúkne v relácii Sviatočné slovo vystúpenie generálneho biskupa ECAV na Slovensku Miloša Klátika.
Rádio Slovensko a Rádio Regina odvysielajú v piatok ráno o 09.00 h evanjelické pašiové služby Božie z obce České Brezovo.
Na Prvú slávnosť veľkonočnú, v nedeľu 27. marca, Televízia TA3 bude vysielať od 10.30 h slávnostné služby Božie z Evanjelického cirkevného zboru v Bratislave-Dúbravke. Kázať bude generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.

Copyright © TASR 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký herec Elijah Wood sa predstaví v pripravovanom seriáli Dirk Gently, ktorý bude adaptáciou románu Dirk Gently's Holistic Detective Agency (1987) a jeho pokračovania The Long Dark Tea-Time of the Soul (1988) od Douglasa Adamsa. Tridsaťpäťročný rodák z Iowy stvárni Todda, asistenta detektíva Gentlyho. Mená ďalších členov hereckého obsadenia zatiaľ neoznámili. Autorom scenára je Max Landis, ktorý sa postará tiež o réžiu. Osemdielny seriál z produkcie BBC America bude mať premiéru na jeseň.
Elijah Jordan Wood sa preslávil ako Frodo v trilógii Pán prsteňov (2001, 2002, 2003) režiséra Petra Jacksona, pričom túto úlohu si zopakoval aj vo filme Hobit: Neočakávaná cesta (2012). Okrem toho účinkoval napríklad v snímkach ako Navždy mladý (1992), Dobrodružstvá Hucka Finna (1993), Večný svit nepoškvrnenej mysle (2004), Všetko je osvetlené (2005), Futbaloví chuligáni (2005), Atentát v Ambassadore (2006) či Maniak (2012). V roku 2005 založil hudobné vydavateľstvo Simian Records. Predvlani v auguste otvoril český Trutnoff Open Air Festival, kde sa neskôr v jednom zo stanov predstavil ako dídžej.

Bezpečnostná služba Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu zadržala dnes jeho bývalú hovorkyňu Florence Hartmannovú. Informovala o tom agentúra AP.
K Hartmannovej zadržaniu došlo v deň, keď tribunál vynesie rozsudok nad bývalým bosnianskosrbským prezidentom Radovanom Karadžičom, obvineným z genocídy a zločinov proti ľudskosti spáchaných počas bosnianskej vojny (1992-95).
Dôvody zadržania Hartmannovej nie sú známe. Hovorca tribunálu na telefonickú žiadosť AP o vyjadrenie zatiaľ nereagoval.
V roku 2009 bola Hartmannová tribunálom uznaná vinnou z pohŕdania súdom za to, že zverejnila dôverné dokumenty súvisiace s procesom s bývalým srbským prezidentom Slobodanom Miloševičom. Pôvodne bola odsúdená na peňažný trest 7000 eur. Ten bol však neskôr zmenený na sedem dní väzenia, ktoré si Hartmannová pravdepodobne zatiaľ neodsedela.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

CHARLIE HEBDO SPECIAL

CHARLIE HEBDO SPECIAL

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR má nových komunikátorovMinisterstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR 
má nových komunikátorov

Foto

Karolína Ducká, bývalá hovorkyňa strany Sieť bude hovorkyňou ministra  Romana Brecelyho .
Vedúcim oddelenia komunikácie sa stal Michal Hlaváč, spoluautor blogu Vrtieť psom,dlhoročný novinár a bývalý zástupca šéfredaktora Plus 7 dní.

Zomrel Ken Howard

Zomrel Ken Howard

Vo veku 71 rokov skonal v stredu americký herec a prezident odborovej organizácie Screen Actors Guild-American Federation of Television and Radio Artists (SAG-AFTRA) Ken Howard. Ako uviedli vo vyhlásení predstavitelia SAG-AFTRA, Howard zomrel vo svojom dome neďaleko Los Angeles. Príčina úmrtia zatiaľ nie je známa. V januári sa objavili informácie o tom, že Howard je ťažko chorý, jeho hovorca to však vtedy poprel.
Kenneth Joseph "Ken" Howard Jr. sa narodil 28. marca 1944 v kalifornskom El Centre, vyrastal však na newyorskom Long Islande. Mal mladšieho brata Dona, ktorý bol tiež hercom. Ken Howard začínal s herectvom v divadle, pričom v roku 1970 získal cenu Tony za výkon v broadwayskom predstavení Child's Play. V tom istom roku debutoval vo filme, keď sa predstavil v romantickej dramédii Povedz, že ma miluješ Junie Moonová (1970). Nasledovali snímky ako 1776 (1972), Second Thoughts (1983), Oskar (1991), Rojko (2005), Pozná ju ako svoje boty (2005), Michael Clayton (2007), Rambo: Do pekla a naspäť (2008), J. Edgar (2011), Joy (2015) či Dokonalý svedok s.r.o. (2015). Za vedľajšiu úlohu v televíznej snímke Grey Gardens (2009) dostal Primetime Emmy, pričom o štyri dni neskôr ho zvolili za prezidenta Screen Actors Guild (SAG), ktorá sa v roku 2012 zlúčila s organizáciou American Federation of Television and Radio Artists (AFTRA). Howard zostal prezidentom aj po zlúčení. Okrem filmov často účinkoval aj v seriáloch, pričom medzi tie najznámejšie patria The White Shadow (1978 - 1981), Dynastia (1981 - 1989) a jej spinoff Colbyovci (1985 - 1987), ďalej Melrose Place (1992 - 1999), Drzá Jordan (2001 - 2007) či Cane (2007). Howard bol trikrát ženatý, pričom od roku 1992 bola jeho manželkou kaskadérka Linda Fetters. Mal tri nevlastné deti. 

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané. 

UPC NEWS

UPC NEWS

Kábloví operátori UPC Česká republika a UPC Broadband Slovakia budú fungovať od apríla ako spoločný podnik. Obe firmy to dnes oznámili v spoločnej tlačovej správe. Cieľom tohto kroku je podľa oficiálneho vyjadrenia väčšie zameranie sa na klientov a rýchlejšie zavedenie technických, ale aj ďalších noviniek v regióne strednej a východnej Európy. Informoval o tom na svojej internetovej stránke český rozhlas.
Operátor UPC uviedol v minulom roku na trh v Českej republike multimediálnu platformu Horizon, ktorá ponúka okrem iného prístup k videotéke MyPrime a archívu vybraných programov v rámci TV archíve.
Zlúčenie oboch spoločností prinesie aj zmeny a novinky v rámci personálnej štruktúry. Ale kým nebude známe meno nového generálneho riaditeľa, povedie zlúčenú spoločnosť Martin Miller, súčasný generálny riaditeľ UPC Slovensko. Ten bude zodpovedný za oba trhy a za integračný proces novej spoločnosti.
Martin Miller pôsobí v UPC Broadband Slovakia 15 rokov a má podľa operátora ideálne skúsenosti pre začatie integrácie oboch spoločností.
Frans-Willem de Kloet, ktorý viedol firmu UPC Česká republika doteraz, povedie poľskú pobočku.
"Zrýchli sa proces zavádzania nových služieb, zjednotí sa obchodná stratégia a budeme profitovať z veľkosti zlúčených spoločností," potvrdila zámer Severina Pascuová, generálna riaditeľka skupiny Liberty Global, vlastníka UPC, pre región strednej a východnej Európy.

Copyright © TASR 2016

23. 3. 2016

MFFK Febiofest 2016

MFFK Febiofest 2016
Slávnostným uvedením francúzsko-gruzínskeho filmu Zimná pieseň režiséra Otara Iosselianiho vyvrcholil dnes večer v Bratislave 23. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. Jeden z najvýraznejších európskych filmárov súčasnosti, vyše 80-ročný režisér Otar Ioselliani si na záverečnom ceremoniáli v Kine Lumiére prevzal Výročnú cenu Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK) za prínos svetovej kinematografii.
"Ste zbožňovateľná krajina a som skutočne veľmi, veľmi poctený tým, že túto cenu dostávam vo vašej krajine. Nezabudnite hlavne na to, že ste všetci veľmi sympatickí, ste nežní, priateľskí, ale niekedy aj trochu zlí," povedal režisér, ktorý sa v snímke Zimná pieseň zamýšľa nad koncom starého sveta a hodnotami toho nového. "Blahoželám vám k tomu, že ste Slováci, bravó! A buďte aj naďalej Slováci," dodal Otar Iosseliani, ktorý sa filmovej tvorbe venuje už viac ako polstoročie. Po štúdiách hudby, matematiky, mechaniky a po prácach námorníka i robotníka zakotvil pri filme. V bývalom Sovietskom zväze však jeho diela cenzurovali, tak sa z rodného Gruzínska v túžbe po tvorivej slobode presídlil do Francúzska, kde žije dodnes. Takmer každý z jeho filmov získal viacero ocenení. Patria medzi ne dve Veľké ceny poroty na MFF v Benátkach za filmy Les favoris de la lune (1984) a Et la lumierefut (1989), cena FIPRESCI z Berlinale 1981 za film Pastorali (1976). Jeho filmy pravidelne v oficiálnom výbere uvádzal festival v Cannes. V roku 2011 sa stal Iosselianiho film Chantrapas gruzínskym národným nominantom na Oscara. Na Febiofeste uviedol okrem svojho najnovšieho filmu Zimná pieseň (2015) aj poetickú komédiu Ráno v Benátkach (2002), ocenenú Strieborným medveďom za réžiu a cenou FIPRESCI na Berlinale.
V závere bratislavskej časti MFFK Febiofest tiež vyhlásili výsledky Súťaže krátkych filmov V strede Európy, v ktorej sa tento rok stretla dvadsiatka krátkych filmov z regiónu V4 a Rakúska. Hlavnú cenu spojenú s finančnou prémiou 3000 eur si odniesol za film Rovnováha rakúsky režisér Bernhard Wenger. "Iba v piatich minútach sa podarilo filmu rozpovedať úprimný, poetický a precítený portrét mladého človeka, ktorý čelí samote a odmietnutiu s dôstojnosťou," uviedla vo svojom zdôvodnení medzinárodná porota v zložení slovenský režisér Andrej Kolenčík, poľská sales agentka Katarzyna Siniarská a kurátorka Vienna International Shorts Ann-Katrin Dornerová. Porotu zaujal aj hraný dokument Proces českej režisérky Johany Švarcovej, ktorému udelila Zvláštne uznanie.
Cenu divákov získal slovenský film Odchádzame z tejto krajiny, ktorý natočil režisér Dominik Jursa. "Chcem sa poďakovať divákom hlavne za to, že ocenili film, ktorý má jasný názor na tému, ktorá je ešte stále na Slovensku pre mnohých považovaná za kontroverznú. To mi robí radosť aj ma to trošku prekvapilo," povedal pre TASR Dominik Jursa. Mladý filmár sa v krátkom dokumente venoval téme, ktorá vychádza z minuloročného referenda o rodine. Film rozpráva aj o tom, ako referendum vplývalo na homosexuálne partnerstvá na Slovensku a ľudí inak orientovaných. "Mám pocit, že v našej krajine sa občas dejú veci, ktoré uvažovaní patria do minulého storočia, myslím si, že na to treba upozorňovať," zdôvodnil vznik svojho divákmi oceneného filmu študent dokumentaristiky na VŠMU.
Festival s podtitulom Krátka cesta k veľkým filmom predstavil od 17. marca v Bratislave v desiatich programových sekciách takmer 150 titulov z celého sveta, premiéry noviniek domácej kinematografie, predpremiéry čerstvých oscarových filmov. Návštevníci si mali možnosť pozrieť prvé slovenské uvedenia snímok ocenených na svetových festivaloch, projekcie archívnych diel a mohli sa stretnúť s európskymi osobnosťami filmu. Okrem Otara Iosselianiho festival privítal španielskeho režiséra Alberta Serru a českých filmárov Helenu Třeštíkovú a Petra Zelenku.
Febiofest v Bratislave ukončil svoju púť, ale jeho výber poputuje od 31. marca do 16. apríla do ďalších deviatich slovenských miest.

Copyright © TASR 2016

Reakcia Prezídia Policajného zboru na zverejnené rozhovory bývalého vyšetrovateľa Pavla M.

Reakcia Prezídia Policajného zboru 

na zverejnené rozhovory bývalého vyšetrovateľa Pavla M.


Vzhľadom na zverejnené rozhovory bývalého vyšetrovateľa Pavla M. Prezídium Policajného zboru (PPZ) opakovane odmieta, že by ktokoľvek robil nátlak na vyšetrovateľa počas vyšetrovania prípadu kauzy DPH obvineného Milana Ch. Vyšetrovateľ je procesne nezávislý a postupuje pod dozorom prokurátora. Naopak pri jeho žiadosti na odchod do civilu bol nadriadenými požiadaný, aby v polícii zostal.
Je minimálne neštandardné, že bývalý vyšetrovateľ poskytuje rozhovory o živom prípade, v ktorom nebol zbavený mlčanlivosti. Jeho vyjadrenia sú vytrhnuté z kontextu celého prípadu a zdá sa, že ich jediným cieľom je poškodiť súčasnému vedeniu polície a rezortu vnútra. Ide tak o pokračovanie diskreditačnej kampane, ktorá začala pred voľbami. Prípad podvodu s DPH sa začal vyšetrovať počas prvého pôsobenia R. Kaliňáka na poste ministra vnútra SR, do volieb 2010 bolo začatie trestného stíhania vo veci a vyšetrovateľ urobil ďalšie tri uznesenia, v roku 2010 a 2011 boli urobené len dve uznesenia, v máji 2012, po opätovnom nástupe R. Kaliňáka do vedenia rezortu, bol Milan Ch. obvinený zo záväzných daňových podvodov a obvinenia boli rozšírené na 61 osôb.
Na záver poukazujeme len na niektoré zavádzajúce a klamlivé vyjadrenia vyšetrovateľa Pavla M.:
"... Ale začal som ho (obv. Chovanca) vypočúvať bez obhajcov, aby nedošlo k ďalšiemu úniku informácií. Na takomto postupe sme sa zhodli aj na jednej porade medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý vznikol spolu s Českou republikou. Chovanca sme vypočúvali šesť týždňov, ale boli sme pod časovým tlakom. Prioritne sme totiž chceli dotiahnuť prípad Ladislava P. Navyše som nechcel ísť na súd s celou zápisnicou o Chovancovom výsluchu, aby nedošlo k zmareniu vyšetrovania."
Tento výsluch bol vykonaný vyšetrovateľom v rozpore s Trestným poriadkom, čo konštatovala aj prokuratúra, a tým sa stal nepoužiteľný ako dôkaz.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Nová relácia bývalých moderátorov motoristického programu Top Gear bude mať premiéru na jeseň. V online rozhovore s fanúšikmi na portáli Reddit to prezradil James May, ktorý bude zatiaľ nepomenovaný program moderovať s Jeremym Clarksonom a Richardom Hammondom. Presný termín však zatiaľ neoznámil. Novú reláciu bude vysielať americká spoločnosť Amazon prostredníctvom streamovacej služby Amazon Prime.
Hammond a Clarkson boli moderátormi Top Gearu od roku 2002, May sa k nim pridal o rok neskôr. Spoluprácu s projektom ukončili vlani po tom, ako Clarkson 4. marca napadol jedného z producentov programu Oisina Tymona, pretože mu po nakrúcaní nezabezpečil teplé jedlo. Tymon, ktorý mal zranené ústa, sa následne sám odviezol do nemocnice, pričom si myslel, že príde o prácu. Na moderátora preto ani nepodal oficiálnu sťažnosť vedeniu BBC. To sa o incidente dozvedelo až od samotného Clarksona, ktorého 10. marca suspendovali na neurčito, pričom pozastavili aj vysielanie Top Gearu.
Fanúšikovia relácie na toto rozhodnutie zareagovali spustením online petície, prostredníctvom ktorej žiadali Clarksonov návrat. Podpísalo ju viac než milión ľudí. Vedenie BBC taktiež spustilo interné vyšetrovanie, ktoré viedol riaditeľ BBC Scotland Ken McQuarrie. Ten výsledky odovzdal generálnemu riaditeľovi Tonymu Hallovi, ktorý 25. marca oznámil, že s Clarksonom pre porušenie interných predpisov neobnovia kontrakt. Hammond a May následne oznámili, že s BBC nepredĺžia kontrakty. Trojica potom v júli podpísala zmluvu so spomínanou spoločnosťou Amazon na tri sezóny novej relácie. Top Gear však bude na BBC pokračovať aj naďalej. Novými moderátormi sa stali Chris Evans, Matt LeBlanc, Sabine Schmitz, Chris Harris, Rory Reid a Eddie Jordan. Nové epizódy začnú vysielať v máji na stanici BBC Two.
Takmer tisíctristo rekvizít a kostýmov z mysteriózneho kriminálneho seriálu Hannibal (2013 - 2015) sa dostalo do online dražby. Fanúšikovia a fanúšičky série, v ktorej sa predstavili Mads Mikkelsen, Hugh Dancy, Laurence Fishburne či Gillian Anderson, sa o jednotlivé predmety môžu uchádzať prostredníctvom webstránky propstore.auctionserver.net, pričom aukcie trvajú do 4. až 8. apríla. Medzi predmetmi v ponuke je oblečenie kultového zloducha Hannibala Lectera, jeho vražedný oblek z vinylu či nôž, ktorý sa objavil v krvavom finále druhej sezóny. Vyvolávacie ceny sa pritom pohybujú od dvadsať do tisícštyristo amerických dolárov (v prepočte približne 18 až 1250 eur).
V prvých dvoch sezónach najnovšieho spracovania príbehov z pera Thomasa Harrisa pracoval Hannibal Lecter, ktorého stvárňuje spomínaný Mads Mikkelsen, ako uznávaný psychiater priamo v FBI. Jeho úlohou bolo pomáhať detektívovi Willovi Grahamovi (Hugh Dancy), ktorý sa dokáže vcítiť do zvrátených myslí najhorších masových vrahov a následne intuitívne rekonštruovať ich myšlienky a postupy. Táto schopnosť ho však fyzicky a najmä psychicky vyčerpáva, preto sa jeho šéf Jack Crawford (Laurence Fishburne) rozhodol najať Hannibala, ktorý sa mal starať o Willove psychické zdravie. Doktor Lecter však vie o duševných pochodoch zločincov viac, ako ktokoľvek tuší.
Okrem spomínaných si v seriáli zahrali Joe Anderson, Richard Armitage, Zachary Quinto, Tao Okamoto, Eddie Izzard či Nina Arianda. Americká televízia NBC, ktorá seriál vysielala, ho vlani po tretej sezóne ukončila. Za týmto rozhodnutím údajne stáli nevysporiadané autorské práva. Tvorca seriálu Bryan Fuller chcel totiž vo štvrtej sérii do príbehu uviesť Clarice Starling, ktorú v oscarovom Mlčaní jahniat (1991) stvárnila Jodie Foster, no nepodarilo sa mu na túto postavu získať práva.

©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ
 

Na včerajšom zasadnutí Rada pre vysielanie a retransmisiu


 uložila sankciu – pokutu 497 eur vysielateľovi Rádio Prešov, s.r.o. (programová služba RÁDIO PREŠOV) za porušenie § 38 ods. 2 ZVR, ku ktorému došlo dňa 24. 6. 2015 tým, že 12-krát odvysielal program Dopravný servis bez označenia sponzora programu na začiatku programu a za porušenie § 35 ods. 8 ZVR, ku ktorému došlo dňa 24. 6. 2015 tým, že štyrikrát odvysielal komunikáty propagujúce kultúrne podujatia vo forme dlhších reklamných oznámení spracovaných do podoby programov informačného charakteru bez tohto, aby začiatok vysielania týchto komunikátov zreteľne oddelil slovným upozornením na charakter tohto vysielania;

 • uložila sankciu – upozornenie na porušenie zákona vysielateľovi RÁDIO KISS s.r.o. (programová služba Rádio KISS) za porušenie § 68 ods. 7 písm. a) ZVR v súvislosti s tým, že nevyužíval v dňoch 30. 9. 2015 a 18. 1. 2016 frekvencie 89,0 MHz Rožňava, 97,8 MHz Medzilaborce, 97,8 MHz Stropkov, 104,2 MHz Domaša a v dňoch 30. 9. 2015 a 14.  1. 2016 frekvenciu 95,9 MHz Snina – Ščobík na účely, na ktoré mu boli pridelené;


 • uložila sankciu – upozornenie na porušenie zákona poskytovateľovi audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. (www.tivi.cas.sk) za porušenie § 31a ods. 4 ZVR (zákaz skrytej mediálnej komerčnej komunikácie), ku ktorému došlo dňa 31. 7. 2015 v sekcii Celebrity v programe Hrmová v akcii: Hrmííí (názov v katalógu: Neuveríte, koľko chlapov sa namotalo na sexicu Hrmovú, nie je tam aj ten váš? Sledujte skrytú kameru!) obsahujúcom obrazové informácie o alkoholickom nápoji Amundsen vodka, ktoré naplnili definíciu skrytej mediálnej komerčnej komunikácie;


 • začala správne konanie voči vysielateľovi MARKÍZA – SLOVAKIA, spol. s r.o. (programová služba TV MARKÍZA) vo veci možného porušenia § 20 ods. 3 ZVR (ochrana maloletých – JSO), ku ktorému došlo vysielaním programu Policajt z Beverly Hills 2 dňa 16. 1. 2016 o cca 10:16 hod;


 • začala správne konanie voči vysielateľovi MARKÍZA – SLOVAKIA, spol. s r.o. (programová služba TV MARKÍZA) vo veci možného porušenia § 19 ods. 1 písm. e) ZVR (zákaz otvorenej alebo skrytej formy propagácie alkoholizmu, fajčenia, užívania omamných látok, jedov a prekurzorov alebo zľahčovania následkov užívania uvedených látok), ku ktorému došlo vysielaním programu Teleráno dňa 19. 1. 2016;


 • začala správne konanie voči vysielateľovi MAC TV s.r.o. (programová služba JOJ) vo veci možného porušenia § 32 ods. 4 ZVR (čestnosť a slušnosť reklamy a telenákupu), ku ktorému došlo vysielaním upútavky na program Naši dňa 6. 1. 2016 o cca 17:41hod;


 • uznala za neopodstatnené 10 sťažností resp. ich častí.


 • Veľká noc s RTVS

  Veľká noc s RTVS


  RTVS počas veľkonočných sviatkov divákom predstaví nový vizuálny koncept pre veľkonočné sviatky, ktorý vychádza z projektu nového grafického identu Jednotky a Dvojky a vznikol v internom tíme RTVS. Na jeho realizácii spolupracovala spoločnosť Oficina. "Základná idea reflektuje tradičnú esenciu veľkonočných sviatkov, ktoré v alegorických obrazoch (snímaných z nadhľadu) vytvárajú efekt jari, pozitívnej atmosféry a odkaz na tradície," povedal kreatívny riaditeľ RTVS Milan Prekop.

  Jediné sviatky, na ktoré RTVS reflektuje zmenou televíznej grafiky sú Vianoce a Veľká noc. "V točených jingloch Jednotky dominujú deti a zvieratá umocnené klasickými symbolmi Veľkej noci. Špecifikom Dvojky je abstraktné vnímanie, kde animácia loga vykresľuje a vyvoláva atmosféru veľkonočných sviatkov," objasnila Daša Matušíková, riaditeľka Sekcie marketingu a komunikácie RTVS.

  VEĽKONOČNÝ PROGRAM RTVS

  RTVS vo svojom veľkonočnom programe zohľadní predovšetkým duchovný rozmer sviatkov, na svoje si však prídu aj milovníci slovenskej televíznej klasiky a najmenší diváci. "Veľká noc v réžii RTVS bude slávnostná a verím, že diváci a poslucháči budú mať v našej spoločnosti sviatky šťastné a požehnané," uviedol generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

  Jednotka odvysiela Pašiové služby Božie na Veľký piatok z evanjelického kostola v Giraltovciach, v sobotu popoludní to bude filmové spracovanie života Jána XXIII - Láskavý pápež, piatok večer bude patriť dvojdielnemu historickému filmu Svätý Filip Neri a počas sviatkov sa diváci môžu tešiť na štvordielnu minisériu Karol - človek, ktorý sa stal pápežom.

  "Som rád, že divákom môžeme ponúknuť aj tento rok klasický veľkonočný program, kde si určite nájdu svoje tí najmenší, ale aj skôr narodení diváci. Prinesieme celý rad rozprávok, ale aj náboženského obsahu, ktorý k týmto sviatkom patrí," dodal programový riaditeľ televíznej časti RTVS Tibor Búza.
  V piatok popoludní Jednotka ponúkne televíznu inscenáciu klasického diela B. Slančíkovej-Timravy Ťapákovci, v nedeľu zas slovenskú filmovú rozprávku na motívy bratov Grimmovcov Sedem jednou ranou. Nedeľňajší večer bude patriť skvelej dráme Štefana Uhera v hlavnej úlohe s Jozefom Kronerom Kosenie jastrabej lúky, ktorá bude po prvý raz odvysielaná vo vysokom rozlíšení. Jednotka počas veľkonočných sviatkov odvysiela aj obľúbené Rozprávky bratov Grimmovcov a rozprávku Princ Bajaja, sviatočné rána budú patriť najmenším divákom, ktorí sa môžu tešiť na pásma animovaných rozprávok, ale aj na slávny detský seriál Spadla z oblakov. V nedeľu dopoludnia Jednotka odvysiela slávnosť Pánovho zmŕtvychvstania z Námestia sv. Petra vo Vatikáne so záverečným požehnaním pápeža Františka Mestu a svetu.  DVOJKA


  Svetová klasika
  (nedeľa večer) ruská rozprávka Kráľovstvo krivých zrkadiel
  (pondelok večer) slávny americký muzikál Pomáda
  Slovenská klasika
  (piatok večer) vyvrcholenie trojdielneho televízneho filmu Adam Šangala (titul uvádzame po prvý raz v HD kvalite a digitálne retušovaný)

  televízny film Balada o Vojtovej Maríne (po prvýkrát v HD kvalite)
  (sobota podvečer) televízny film Veľké šťastie
  (sobota večer) Nevesta hôľ
  Dokumenty
  (sobota večer) nový dokumentárny film RTVS Lesné chrámy v réžii Zdena Vlacha
  (piatok – nedeľa popoludní) premiéra trojdielneho akvizičného dokumentu Obri doby ľadovej
  (piatok – nedeľa popoludní) trojdielna akvizičná dokudráma Karol Veľký
  (pondelok – utorok popoludní) dvojdielna akvizičná dokudráma Osud Atén
  (pondelok – utorok popoludní) dvojdielny akvizičný dokument Delfíny: podmorská špionáž

  Duchovné programy
  (piatok večer) NAŽIVO Krížová cesta z Kolosea
  (piatok večer) PREMIÉRA francúzsky dokumentárny film Svätá Jeanne de Lestonnac
  (nedeľa predpoludním) PREMIÉRA slovenského dokumentu Pascha
  (nedeľa popoludní) PREMIÉRA špeciálne vydanie náboženského magazínu Orientácie s názvom Kým je život, ostáva nádej o irackých kresťanoch, ktorí na Slovensku dostali azyl

  Detské programy
  (piatok na poludnie) pôvodná rozprávka Najkrajší kvet
  (sobota na poludnie) pôvodná rozprávka Palculienka
  (nedeľa na poludnie) komédia pre deti Polepetko v hlavnej úlohe s 23-ročným Miroslavom Nogom
  (pondelok – utorok predpoludním) dvojdielna televízna rozprávka Tam je hviezda Sírius v hlavnej úlohe s 11-ročnou Darinkou Rolincovou.

  IPI NEWS

  IPI NEWS

  Doterajšiemu členovi medzinárodného Boardu, Výkonnej rady IPI, Pavlovi Múdremu v uplynulých dňoch na kongrese v Katare skončilo druhé, posledné funkčné obdobie. Dobrou správou je, že na uvoľnené miesto bola Valným zhromaždením zvolená slovenská členka, šéfredaktorka SME Beata Balogová.

  MEDIA NEWS

  MEDIA NEWS

  Televízna spoločnosť CBS oznámila, že v hlavnej úlohe pripravovaného rebootu seriálu MacGyver (1985 - 1992) sa predstaví americký herec Lucas Till. MacGyverovho najlepšieho kamaráta zo strednej školy Gunnera stvárni Joshua Boone. Pridali sa tak k Georgeovi Eadsovi, ktorého obsadenie potvrdili tvorcovia už skôr.
  Dej novinky, ktorá bude zároveň prequelom pôvodného seriálu MacGyver, sa bude zameriavať na dvadsiatnika Angusa MacGyvera, ktorý sa stane členom tajnej organizácie. Tvorcovia by mali tiež prezradiť, ako sa agent naučil niekoľko svojich najznámejších trikov. Autormi scenára pilotnej epizódy sú Paul Downs Colaizzo a Brett Mahoney, o réžiu sa postará David Von Ancken. V seriáli MacGyver, ktorý si vyslúžil napríklad štyri nominácie na Primetime Emmy Awards, stvárnil titulnú postavu Richard Dean Anderson. Šesťdesiatšesťročný herec sa objavil aj vo filmoch MacGyver: Stratený poklad Atlantídy (1994) a MacGyver: Cesta do skazy (1994). 
  Dvadsaťpäťročný Lucas Till debutoval filmom The Adventures of Ociee Nash (2003), po ktorom nasledovali snímky Walk the Line (2005), Pestúnka v akcii (2010), X-Men: Prvá trieda (2011), Svetová invázia (2011), Stokerovci (2013), X-Men: Budúca minulosť (2014) či Amazing Spider-Man 2 (2014). 

  ©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané

   Ukrajinského novinára Heorhija Gongadzeho, ktorý sa na jeseň roku 2000 stal obeťou vraždy, pochovali včera v ukrajinskom Kyjeve za účasti niekdajších i súčasných poslancov, verejne činných osobnosti i kolegov-žurnalistov.
        Fotografi ani kameramani však na miesto poslednej rozlúčky prístup nemali, so slovami na rozlúčku tam na žiadosť pozostalých nemohli vystúpiť ani žiadni politici. Vyplýva to z informácií tlačovej agentúry MTI.
        Telo novinára, ktorého uniesli 16. septembra 2000, sa našlo bez hlavy v novembri 2000 v lese pri Kyjeve. Prípad vyvolal medzinárodný rozruch a pobúrenie.
        V roku 2013 na doživotie odsúdený páchateľ Oleksij Pukač tvrdil, že chcel novinára "iba zastrašiť". Keď ho škrtil remeňom, náhodou mu vraj zlomil krčný stavec. Pukač mal podľa indícií konať na základe príkazu od bývalého ukrajinského ministra vnútra Jurija Kravčenka, ktorého neskôr našli zastreleného. Pukačových spolupáchateľov odsúdili v roku 2008 na 12, resp. 13 rokov väzenia.
        Trestné stíhanie niekdajšieho ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu, ktorý akúkoľvek spojitosť so zločinom odmietol, zastavili pre neprípustné nepriame dôkazy.
        Vdova po zavraždenom Myroslava Gongadzeová na pohrebe vyhlásila, že kauzu nemožno uzavrieť dovtedy, kým neodsúdia aj objednávateľov vraždy novinára a kritika vtedajšieho režimu, zakladateľa internetového serveru Ukrajinska pravda.

  Copyright © TASR 2016

  Zomrela Rita Gam

  Zomrela Rita Gam

  Vo veku 88 rokov zomrela v utorok americká herečka Rita Gam. Rodáčka z Pittsburghu skonala v nemocnici v Los Angeles v dôsledku problémov s dýchaním. Americkému týždenníku The Hollywood Reporter potvrdila smutnú správu zástupkyňa zosnulej Nancy Willen.
  Rita Gam sa narodila 2. apríla 1927 a vyrastala v New Yorku. Začínala ako televízna a divadelná herečka, pričom vystupovala aj na Broadwayi. Jej filmovým debutom bola krimi dráma The Thief (1952), vďaka ktorej ju nominovali na Zlatý glóbus. Zahrala si tiež v snímkach ako Saadia (1953), Sign of the Pagan (1954), Ľudia z temnôt (1954), Mohawk (1956), Kráľ kráľov (1961), Klute (1971), Distortions (1987) či Rowing Through (1996). Vďaka dráme Za zatvorenými dverami (1962) sa jej na medzinárodnom filmovom festivale Berlinale podarilo získať Strieborného medveďa pre najlepšiu herečku. Bola dva razy vydatá, pričom jej prvým manželom bol režisér Sidney Lumet. Gam bola tiež družičkou na svadbe jej celoživotnej kamarátky Grace Kelly a kniežaťa Rainiera III..

  ©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

  Zlatá klapka 2016

  Zlatá klapka 2016

  Mladí multimediálni tvorcovia z celého Slovenska si včera večer v bratislavskom Dome kultúry Zrkadlový háj prevzali ocenenia v IV. ročníku celoslovenskej súťaže v audiovizuálnej a multimediálnej tvorbe detí a mládeže Zlatá klapka 2016. Súťaž vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, hlavným organizátorom je ZUŠ Jána Albrechta v Bratislave. 
        V tomto ročníku bolo do celkovo 18 kategórií prihlásených spolu 111 súťažných príspevkov z celého Slovenska. Zlatá klapka je voľným pokračovaním súťaže Slovenský detský Oskar. Poslaním súťaže je okrem iného prispievať k ochrane žiakov pred nežiaducim vplyvom masmédií a vytvárať podmienky na zvýšenie masmediálnej gramotnosti mládeže v súlade s programom EÚ a Ministerstva kultúry SR. Odborná porota, ktorá jednotlivé súťažné príspevky hodnotila, pracovala pod vedením producentky Petry Kolevskej, ďalšími členmi boli Patrik Pašš, Anton Szomolányi, Zora Hudíková a Lucia Barmošová.
        Súťaž bola rozdelená do dvoch vekových skupín, 10- až 14-ročných a 15- až 19-ročných. V mladšej skupine v kategórii spravodajský príspevok získal ocenenie Alex Jaro zo Základnej umeleckej školy Jána Albrechta, v kategórii publicistika Lukáš Celec (ZUŠ J. Albrechta), v kategórii réžia Adam Šalát (Základná škola Trenčín), najlepší hudobný klip poslal do súťaže tím Gymnázia Dolný Kubín, najlepší krátky hraný film ZŠ Trenčín.
        V skupine starších študentov v kategórii spravodajský príspevok získal cenu David Javorský, v kategórii publicistika Richard N. Ch. Schindler (obaja ZUŠ J.Albrechta), cenu za réžiu získali Matej Kováč a Matthias Kasar (ZUŠ Rimavská Sobota), najlepší videoklip vyrobil Tomáš Pospíšil, najlepší krátky hraný film je zo ZUŠ Rimavská Sobota. 
        Cenu v kategórii moderátor získal Richard N. Ch. Schindler, u moderátoriek Katka Čakurdová, za výkon pred kamerou získali ocenenie Lívia Havlíčková a Daniel Farkaš. V kategórii animovaný film vyhrala snímka Zrod animácie kolektívu zo SUŠ Trenčín, cenu za kameru získal Gerald Gorondi, za strih Vanda Hašková. Cenu ministra školstva si odnáša ZUŠ Rimavská Sobota a čestné uznanie za pedagogické vedenie trojica škôl ZUŠ Rimavská Sobota, ZŠ Trenčín a Gymnázium Dolný Kubín. 
        „Tento ročník je veľmi úspešný, pretože na rozdiel od minulých ročníkov prišlo ešte viac príspevkov, v tomto ročníku sa prihlásilo skoro 150 detí, poslali príspevky v celkovej časovej dĺžke sedem a pol hodiny, takže porota sa zapotila, kým to všetko zhodnotila a rozhodla, kto získa prvé miesto,“ povedala pre TASR Lucia Celecová, riaditeľka Základnej umeleckej školy Jána Albrechta v Bratislave.
        Súťaž Zlatá klapka prináša aj prvé výsledky. „Prvé lastovičky už vybehli, už sú to študenti, ktorí sú na vysokých školách, alebo naši absolventi pracujú v médiách. Je veľkou výzvou a veľkou výhodou tejto súťaže, že jednak zviditeľníme talenty, na galavečere sa zúčastňujú riaditelia televízií, takže ten dorast vidia. A víťazi Zlatej klapky majú možnosť dvojtýždňovej stáže v televízii Joj,“ dodala riaditeľka. 

  Copyright © TASR 2016


  22. 3. 2016

  MEDIA NEWS

  MEDIA NEWS

  Na 22 rokov väzenia odsúdil dnes ruský súd ukrajinskú pilotku Nadiju Savčenkovú za spoluúčasť na vražde dvoch ruských novinárov, ku ktorej došlo v lete roku 2014 na východe Ukrajiny, pokus o vraždu a nezákonné prekročenie hraníc s Ruskom.
        Tesne pred vynesením rozsudku sudca v Donecku v Rostovskej oblasti na juhu Ruska pojednávanie nakrátko prerušil, pretože Savčenková v súdnej sieni spustila ponášku na ukrajinskú ľudovú pieseň, ktorá sa zvyčajne spieva na svadbách a v ktorej namiesto obvyklých slov o vlasoch spievala: "Ó, sudcovia, sudcovia, za čo ma súdite." Svojím spevom prerušila čítanie rozsudku a sudca následne vyhlásil prestávku.
        Ešte pred prerušením sudca uviedol, že Savčenková sa môže polepšiť len v podmienkach izolácie od ľudí, čím de facto vylúčil, že by mohla dostať podmienečný trest. Prokuratúra pre ňu vo svojej záverečnej reči žiadala 23 rokov odňatia slobody.
        Súd dnes od rána pokračoval v čítaní rozsudku, pričom oznámil, že neuznáva Savčenkovej imunitu, ktorú má ako poslankyňa ukrajinského parlamentu a Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.
        Odmietol aj alibi Savčenkovej, ktoré potvrdila aj jej sestra Vera. Podľa ich tvrdenia Savčenková nemá nič spoločné so smrťou ruských novinárov. Súd v tejto súvislosti poukázal na výpovede svedkov v Savčenkovej neprospech.
        Súd však dnes oznámil, že zrušil obvinenie voči Savčenkovej vo veci ostreľovania civilistov v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny.
        Obžaloba počas procesu tvrdila, že Savčenková ako príslušníčka provládneho pluku Ajdar, pôsobiaceho v Luhanskej oblasti, naviedla 17. júna 2014 mínometné strely na civilistov, medzi ktorými bola aj trojica ruských občanov. Útok, ktorý si vyžiadal životy dvoch ruských novinárov - Igora Korneľuka a Antona Vološina -, vyvolal v Rusku veľké pobúrenie.
        Ukrajinská armádna dôstojníčka a bývalá pilotka Savčenková akýkoľvek podiel na usmrtení novinárov od začiatku popiera.


  Copyright © TASR 2016


  Smrteľne chorý komik Quincy Jones nakrúti vďaka iniciatíve americkej moderátorky Ellen DeGeneres vlastný zábavný špeciál. Tridsaťdvaročný zabávač, ktorému vlani v júli diagnostikovali vzácny typ rakoviny, takzvaný mezotelióm, sa o radostnej správe dozvedel v pondelok počas komičkinho programu The Ellen DeGeneres Show. "Minule si spomenul, že by si veľmi chcel nakrútiť zábavný špeciál a že je to pre teba veľmi dôležité. Čo však nevieš je, že sme zavolali vedeniu HBO. Ani tvoji známi ti to nepovedali, ale HBO odvysiela tvoj špeciál," oznámila novinku 58-ročná zabávačka.
  Projekt začnú nakrúcať už v pondelok 4. apríla v Los Angeles. O scenár sa postará samotný Jones spolu s jeho priateľom Mickeym Blaineom, ktorý bude mať na starosti réžiu. Jones bude tiež jedným z výkonných producentov, o čo sa zaslúžila aj spoločnosť Shutterfly, ktorá mu venovala 15-tisíc dolárov (v prepočte takmer 13 310 eur).
  Jones, ktorý sa pre svoju kariéru stand-up komika presťahoval do Los Angeles zo Seattlu, vždy túžil po vlastnom zábavnom programe. Každoročne absolvuje vyše tisíc vystúpení, pričom sa mu podarilo spolupracovať s komikmi ako Andy Haynes, Rory Scovel, Billy Wayne Davis, Nate Bargatze či Tony Baker. Vo svojich vystúpeniach, s ktorými neprestal ani napriek chemoterapii, sa zameriava predovšetkým na každodenný život a problémy dnešnej spoločnosti.
  Ellen DeGeneres je jednou z najznámejších televíznych osobností v USA. Spomínaná talkšou The Ellen DeGeneres Show (2003) má úspech u kritiky i divákov, čoho dôkazom je aj zisk vyše troch desiatok cien Daytime Emmy od začiatku vysielania relácie. Venuje sa aj bytovému dizajnu. V auguste 2008 si vzala za manželku herečku Portiu de Rossi.

  ©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

  Kolonáda II stúpla

  Kolonáda II stúpla


  Podiel pôvodného seriálu Kolonáda II. stúpol a mal trhový podiel 17,7 % / minulý týždeň 17,3 %/.
  Sledovanosť sa je vyššia- 8,8 % /minulý týždeň 8,7%/.

  21. 3. 2016

  MEDIA NEWS

  MEDIA NEWS

  Americká herečka Drew Barrymore sa predstaví v hlavnej úlohe pripravovaného komediálneho seriálu Santa Clarita Diet. Štyridsaťjedenročná rodáčka z kalifornského Culver City stvárni v projekte spoločnosti Netflix realitnú maklérku Sheilu, pričom v úlohe jej manžela Joela sa ukáže Timothy Olyphant. Obaja budú tiež výkonnými producentmi. Autorom scenára je Victor Fresco. Seriál by mal mať premiéru na budúci rok. Počet epizód zatiaľ neoznámili.
  Drew Blythe Barrymore sa do pamäte filmových fanúšikov vryla v roku 1982 ako malá Gertie vo filme E.T. - Mimozemšťan svojho krstného otca Stevena Spielberga. Hrala aj v snímkach Pištoľníčky (1994), Batman navždy (1995), Všetci hovoria: Milujem ťa (1996), Nepobozkaná (1999), Donnie Darko (2001), Milujte svojho zabijaka (2002), Tú starú treba zabiť! (2003), Hudba a text (2007), Sme v pohode (2009), Láska na diaľku (2010), Blended (2014) či vo dvoch filmoch o Charlieho anjeloch (2000, 2003). Za úlohy v snímkach Nezmieriteľné rozpory (1984) a Guncrazy (1992) ju nominovali na Zlatý glóbus. Toto ocenenie napokon dostala za stvárnenie Edith Bouvier Beale v televíznom filme Grey Gardens (2009). Ako režisérka sa predstavila snímkou Rollerky (2009), v ktorej si i zahrala. Barrymore je krstnou mamou Frances Bean Cobain, jediného potomka Kurta Cobaina a Courtney Love. Sama má dve dcéry s tretím manželom Willom Kopelmanom, za ktorého sa vydala v roku 2012. 
  ©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané. 

  Súd v ruskom meste Doneck v Rostovskej oblasti uznal dnes ukrajinskú pilotku Nadiju Savčenkovú za vinnú zo smrti dvojice ruských novinárov televízie VGTRK a z protizákonného prekročenia hraníc Ruskej federácie.
        Sudca v zdôvodnení uviedol, že Savčenková "spáchala vraždu na základe predbežnej dohody so skupinou ľudí", pričom motívom konania bola nenávisť a nepriateľstvo. Agentúra RIA Novosti uviedla, že po konštatovaní sudcu, že Savčenková je vinná, sa pokračovalo v čítaní rozsudku.
        Za organizátora vraždy ruských novinárov súd označil veliteľa dobrovoľníckeho pluku Ajdar Serhija Meľnyčuka, ktorý "konal v súlade s vopred pripraveným plánom, riadil jeho uskutočnenie a zabezpečil Savčenkovej potrebné vybavenie".
        Okolo budovy súdu, kde dnes sudca začala vynášať rozsudok nad Savčenkovou, sa zhromaždila skupina ľudí, aby vyjadrila podporu ruskej justícii. Ako informovala agentúra TASS, ľudia mali v rukách plagáty s nápismi: "Oni (ruskí novinári) bojovali za slobodu slova" či "Savčenková musí niesť zodpovednosť podľa zákona".
        Situácia okolo súdu bola pokojná. Polícia prijala dodatočné bezpečnostné opatrenia, pričom do hliadkovania nasadila niekoľko stoviek policajtov a kozákov. V budove boli aj kynológovia.
        Ako informovala RIA Novosti, na dnešnom súdnom pojednávaní sa zúčastnilo aj viacero diplomatov z EÚ a USA. Prítomná bola aj samotná Savčenková, ktorá ku koncu súdneho procesu vyhlásila protestnú hladovku.
        Obžaloba počas procesu tvrdila, že Savčenková ako príslušníčka provládneho pluku Ajdar, pôsobiaceho v Luhanskej oblasti, naviedla 17. júna 2014 mínometné strely na civilistov, medzi ktorými bola aj trojica ruských občanov. Útok, ktorý si vyžiadal životy dvoch ruských novinárov - Igora Korneľuka a Antona Vološina -, vyvolal v Rusku veľké pobúrenie.
        Ukrajinská armádna dôstojníčka a bývalá pilotka Savčenková akýkoľvek podiel na usmrtení novinárov od začiatku popiera. Jej advokát trvá na tom, že k tejto tragédii došlo až po tom, čo ju zajali ukrajinskí separatisti a odovzdali ju ruským úradom.
        V súvislosti s týmito obvineniami prokuratúra pre Savčenkovú žiada 23 rokov odňatia slobody.

  Copyright © TASR 2016

  RTVS NEWS

  RTVS NEWS

  Park sa bude nakrúcať vo verejne dostupnom priestore Zóna by Refresher, v úlohe moderátorov sa predstavia Ondrej Antálek a Jakub „Zitron" Ťapák. Obsahom Parku budú rozhovory so zaujímavými hosťami, audiovizuálne dokrútky, výzvy a súťaže s ambíciou autenticity a zážitku. Zúčastniť sa diania v Parku a byť súčasťou relácie môže byť ktokoľvek, kto v čase nakrúcania navštívi Zónu by Refresher na námestí SNP v Bratislave. Park sa bude nakrúcať každý pondelok od 15:00.

  „Mladí ľudia v súčasnosti dávajú pred televíziou prednosť iným komunikačným platformám. Našou ambíciou teda bolo pripraviť reláciu, ktorá bude autentická, chceme osloviť mladých ľudí v prostredí, ktoré im je vlastné a v ktorom sa pohybujú. Preto bude Park interaktívny a dostupný na viacerých platformách, vrátane sociálnych médií či živého online streamu. Som presvedčený, že Park si vďaka tomu nájde množstvo divákov a fanúšikov,“ hovorí programový riaditeľ televíznej časti RTVS Tibor Búza. Park bude dostupný nielen v televíznom vysielaní, ale aj na sociálnych médiách a v celej dĺžke bude naživo streamovaný každý pondelok od 15:00 na stránke http://parkonline.sk. Novinkou bude napríklad využitie GoPro kamier počas nakrúcania rozhovorov s ľuďmi v uliciach.

  „Park sme v internom prostredí a v interných kapacitách RTVS pripravovali viac ako rok. Relácia bude venovaná témam ako hudba, móda, šport, filmy a seriály, hranie počítačových hier, sociálne siete, vzťahy, pripravujeme aj rubriku založenú na štatistikách z informácii priamo od divákov či špeciálnu rubriku Zvedavec venovanú vede,“ hovorí kreatívny producent Alexander Kmeť z RTVS, ktorý s nápadom na vývoj tohto typu relácie prišiel. „Trúfam si povedať, že Park bude svojím spôsobom revolučný, a preto som veľmi rád, že práve verejnoprávna televízia prinesie formát, ktorý na našom televíznom trhu chýbal a primárne bude oslovovať mladých ľudí,“ dodáva A. Kmeť.

  Hlavným mediálnym partnerom Parku bude webový portál Refresher.sk, ktorý je populárny predovšetkým medzi mladými ľuďmi. Ide o mediálnu spoluprácu verejnoprávneho média s webom,ktorý má veľmi silný dosah práve na túto cieľovú skupinu, vysokú návštevnosť a rovnako aj nadštandardný zásah na sociálnych sieťach.

  Doplňujúce informácie:
  Štart projektu: 26. marca 2016
  Vysielací čas: sobota 10:40 na Jednotke (30 min verzia)/pondelok 14:00 (60 min verzia)
  Periodicita: týždenná
  Livestream: dostupný na webe vždy v pondelok od 15:00

  Informácie o moderátoroch:
  Ondrej Antálek - pochádza zo Senice, má 31 rokov. Je z hudobno-tanečnej rodiny, študoval na JAMU v Brne, päť rokov vystupoval v miestnom divadle Brno. V Bratislave žije od roku 2008 a už niekoľko rokov je členom úspešnej tanečnej skupiny The Pastels.
  Jakub „Zitron“ Ťapák - narodil sa v Bratislave a má 24 rokov. Odmalička sa venoval ľudovým tancom, očarilo ho bojové umenie capoeira, ktorému sa dlho venoval, no jeho skutočnou láskou je breakdance. Už desať rokov je členom tanečnej skupiny Laciho Strikea a jeho slávnej Street Dance Academy.

  http://parkonline.sk

  Empire Awards

  Empire Awards
  Na nedeľnom odovzdávaní Empire Awards, ktoré vyhlasuje britský mesačník Empire, sa najviac darilo snímke Star Wars: Sila sa prebúdza. Film získal ceny v kategóriách Najlepšia réžia (J. J. Abrams), Najlepší mužský nováčik (John Boyega), Najlepší ženský nováčik (Daisy Ridley), Najlepšie sci-fi/fantasy a Najlepšie vizuálne efekty.
  O jednu trofej menej sa poradilo získať filmu Mad Max: Zbesilá cesta, ktorý ocenili za soundtrack, kostýmy, masky a výpravu. Najnovšiu snímku o agentovi 007 Jamesovi Bondovi s názvom Spectre vyhlásili za najlepší triler a najlepší britský film. 
  Najlepším filmom sa stala dobrodružná dráma Revenant Zmŕtvychvstanie. Najlepší scenár má podľa hlasujúcich Stávka na neistotu. Matt Damon si vďaka účinkovaniu v dobrodružnom sci-fi Marťan odniesol cenu pre najlepšieho herca. V rovnakej ženskej kategórii uspela Alicia Vikander, a to za prácu na romantickej dráme Dánske dievča. 
  Medzi komédiami uspel Špión, medzi horormi zas titul The Hallow. Za najlepší dokument vyhlásili Amy o zosnulej speváčke Amy Winehouse, za najlepší animovaný film označili V hlave a spomedzi krátkych filmov vybrali snímku World Of Tomorrow. V kategórii seriálov vyhral projekt This Is England ’90 a Batman: Arkham Knight vyhlásili za najlepšiu videohru. Špeciálne ocenenia získali Paddy Considine (Empire Inspiration), Alan Rickman (Empire Legend) a Stanley Tucci (Empire Hero).

  Prehľad víťazov a víťaziek Empire Awards 2016:
  Najlepší film: Revenant Zmŕtvychvstanie
  Najlepší mužský nováčik: John Boyega (Star Wars: Sila sa prebúdza)
  Najlepší ženský nováčik: Daisy Ridley (Star Wars: Sila sa prebúdza)
  Najlepšie sci-fi/fantasy: Star Wars: Sila sa prebúdza
  Najlepšia komédia: Špión
  Najlepší horor: The Hallow
  Najlepší triler: Spectre
  Najlepší britský film: Spectre
  Najlepší herec: Matt Damon (Marťan)
  Najlepšia herečka: Alicia Vikander (Dánske dievča)
  Najlepšia réžia: J. J. Abrams (Star Wars: Sila sa prebúdza)
  Najlepší seriál: This Is England ’90
  Najlepší scenár: Charles Randolph, Adam McKay (Stávka na neistotu)
  Najlepší animovaný film: V hlave
  Najlepší dokumentárny film: Amy
  Najlepší soundtrack: Mad Max: Zbesilá cesta
  Najlepšie kostýmy: Mad Max: Zbesilá cesta
  Najlepšie masky: Mad Max: Zbesilá cesta
  Najlepšie vizuálne efekty: Star Wars: Sila sa prebúdza
  Najlepší krátky film: World Of Tomorrow
  Najlepšia výprava: Mad Max: Zbesilá cesta
  Najlepšia videohra: Batman: Arkham Knight
  Empire Inspiration: Paddy Considine
  Empire Legend: Alan Rickman
  Empire Hero: Stanley Tucci 

  ©2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané. 

  Jozef – základ jari

  Jozef – základ jari 
   
  Jednotka horšie.
  Dvojka lepšie.
  Spolu horšie - 14.10 % .
  Markíza horšie.
  TV Doma horšie.
  DAJTO lepšie.
  Spolu horšie,pod tridsať- 28,50%
  JOJ lepšie.
  JOJ PLUS lepšie.
  WAU lepšie.
  Spolu lepšie- 21,20%

  TA 3 lepšie.
  Jednotka - 11,30 % ;
  Dvojka - 2,80 % ;
  Markíza - 21,10 % ;
  TV DOMA - 4,20 % ;
  DAJTO- 3.20%
  TV JOJ – 15.70% ;
  JOJ PLUS- 3,60%;
  WAU - 1.90 %;
  TA 3 - 3.20 %