3. 1. 2015

Zomrela Donna Douglas

Zomrela Donna Douglas

Vo veku 82 rokov zomrela vo štvrtok 1. januára americká herečka a komička Donna Douglas. Agentúre Associated Press to potvrdila herečkina neter Charlene Smith, pričom uviedla, že jej teta trpela rakovinou pankreasu. Rodáčka z mesta Pride naposledy vydýchla v Baton Rouge v Louisiane.
Donna Douglas sa narodila 26. septembra 1932. Diváci a diváčky ju môžu poznať predovšetkým ako Elly May Clampett zo seriálu The Beverly Hillbillies (1962 – 1971). Zahrala si aj v mnohých ďalších televíznych projektoch a filmoch ako Career (1959) či Lover Come Back (1961). V roku 1966 sa po boku Elvisa Presleyho predstavila v romantickej komédii Frankie a Johnny.

2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americká kapela Anthrax sa podieľa na pokračovaní mixtapeu seriálu Hra o tróny (2011). Formácia prezradila novinku prostredníctvom sociálnej siete Facebook, kde zverejnila aj fotografiu gitaristu Scotta Iana v štúdiu. Nahrávka vyjde tento rok a mala by obsahovať aj tvorbu kapely Killswitch Engage. Ďalší interpreti, ktorí na ňu prispejú, zatiaľ nie sú známi. Vlani sa na prvom mixtape objavili skladby od interpretov ako Big Boi, Common či Wale.
Anthrax vznikli v roku 1981 v New Yorku. Debutový album Fistful Of Metal vydali v roku 1984 a zatiaľ poslednú, desiatu štúdiovku s názvom Worship Music uviedli na trh v septembri 2011. Na konte majú aj niekoľko kompilácií, koncertných záznamov či EP nahrávok. V roku 1991 zaujali spoluprácou s hip-hopovou skupinou Public Enemy na skladbe Bring The Noise. Nedávno ich vďaka prerábke skladby Neon Knights formácie Black Sabbath nominovali na prestížnu cenu Grammy v kategórii Najlepší metalový výkon. V kapele v súčasnosti pôsobia okrem spomínaného Scotta Iana aj Charlie Benante (bicie), Frank Bello (basgitara, vokály), Joey Belladonna (spev) a Jonathan Donais (gitara).

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Nečakané stretnutia

Nečakané stretnutia

Nečakané stretnutia - Nový formát s Katkou Brychtovou (premiéra 3. 1. o 20:20). Základný rozdiel je ten, že zatiaľ čo v Pošte pre teba som moderovala v štúdiu, teraz sa to bude odohrávať vonku - iba v exteriéroch. Žiadne štúdio nebude. Zrušil sa aj poštár. Je to síce oveľa náročnejšie a prácnejšie aj pre štáb, ale myslím si, že pre diváka zaujímavejšie. Môžeme navštíviť ľudí, ktorí by sa do štúdia nikdy nemohli dostaviť. Chorých, starých alebo takých, čo žijú v zahraničí,“ ,“ povedala pre portál Topky.sk 47-ročná Brychtová


Najväčší úspech je spravodajstvo

Najväčší úspech je spravodajstvo


Najväčší úspech je spravodajstvo, myslí si Václav Mika po približne polovici funkčného obdobia na čele Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). “Keď porovnávam konkrétne obdobie v roku 2012 a 2013, tak sa sledovanosť zdvojnásobila, zo 162 tisíc na 290 alebo 300 tisíc divákov. Pričom sa trh nezmenil, nestalo sa, že niekto opustil svoje pozície. Naopak trh rástol, pribudli nové stanice a viac diverzity znamená aj úbytok divákov,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA generálny riaditeľ RTVS Václav Mika. Za rovnako podstatné ako sledovanosť považuje aj vnímanie spravodajstva a jeho objektivity. “Podľa externých prieskumov kredibilita spravodajstva nekopíruje sledovanosť, ale ju predbieha. Náš imidž – z hľadiska kredibility, objektívnosti, vyváženosti a hodnotenia kvality spravodajstva, je ešte lepší, ako je naša sledovanosť, čo je veľmi dôležité,“ upozorňuje šéf verejnoprávnej rádiotelevízie.
Václav Mika pripomína, že pridanou hodnotou spravodajstva RTVS je špeciálne spravodajstvo pre nepočujúcich, ktoré pripravujú samotní nepočujúci. - “V spravodajstve tak plníme dve z hlavných hodnôt verejnoprávneho média – univerzálnosť a diverzitu. Univerzálne je hlavné spravodajstvo a diverzitu, rozmanitosť, reprezentuje napríklad spravodajstvo pre minoritu - nepočujúcich. To isté spravodajstvo s trochu zmenenou formou a v reči nepočujúcich dostáva divák, ktorý iný servis tohto typu na trhu nemá.“
“Zdá sa, že politici už kvalitatívnu úroveň spravodajstva verejnoprávnej televízie a rozhlasu nepovažujú za problém číslo jedna,“ tvrdí šéf RTVS. Podľa Miku prácou politika je byť nespokojný a vždy sa pri spravodajstve bude hovoriť o tom, kto z vlády a opozície dostal viac či menej priestoru. Václav Mika s politikmi rád o spravodajstve diskutuje, ak sú vecné argumenty. “Napríklad, ak niekto povie, že máme málo spravodajstva z Bruselu, tak ukážem, že to tak nie je. Potom sa už rozprávame vecne.“ Pokiaľ v minulosti politici hovorili, najmä v súvislosti verejnoprávnou STV o tom, o zlom hospodárení, dnes už to téma nie je. “Myslím si, že je to veľmi dobrá správa pre nás, pre Slovensko a verejnoprávne médiá.“ doplnil v rozhovore pre SITA Mika.
V súvislosti so spravodajstvom a informačnými službami šéf verejnoprávneho RTVS upozorňuje na množstvo noviniek, ktoré priniesli pre používateľov internetu a mobilných aplikácií. Webstránka RTVS nemôže byť pre RTVS podľa Miku prioritou, pretože o nej nehovorí zákon o RTVS, ale bez nej sa už v súčasnosti fungovať nedá. “Cieľom bolo dostať web a archív do jedného webového sídla, do našich rúk. Predtým to spravovala externá firma. Mňa šokovalo, že RTVS bola závislá od externej firmy na prevádzkovanie webu. Už viac ako rok máme svoj web pod kontrolou,“ konštatoval Mika s tým, že je to len začiatok a web budú postupne napĺňať novým obsahom. “Boli sme prví na trhu, ktorí spojili webovú aplikáciu s konkrétnym vysielaným programom – Čo ja viem? (What do I know?). V interaktívnej práci s publikom, ktoré používa aplikácie, budeme pokračovať,“ pripomína. Novinkami jesene 2014 sú aj mobilné aplikácie Zelená vlna a iRádio, dodal generálny riaditeľ RTVS Václav Mika a nevylúčil, že prídu ďalšie produkty pre používateľov aplikácií a nových médií.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA KURIOZITY 2014

MEDIA KURIOZITY 2014


30. januára - Internetový gigant Google predáva svoju divíziu Motorola Mobility čínskej spoločnosti Lenovo za necelé 3 miliardy USD. Pre tento krok sa rozhodol ani nie dva roky potom, ako spomínanú mobilnú divíziu kúpil za viac než 12 miliárd USD, čo vyvoláva dojem, že najväčšia akvizícia firmy Google bola jej najdrahším omylom.

31. mája - Rekordné dve miliardy vzhliadnutí dosiahol na webovej stránke YouTube neskrotný a divoký Gangnam Style rapového speváka Psy. Prekvapujúci hit juhokórejskej popovej hviezdy sa tak stal vôbec prvým videom na YouTube, ktorý prekročil dvojmiliardovú hranicu pozretí. Neobyčajne vitálny raper Psy drží na YouTube aj ďalší rekord, a to so skladbou Gentleman: 38 miliónov vzhliadnutí za jediný deň.

8. júla - Fanúšik, ktorého podriemkavanie v hľadisku počas priameho prenosu stretnutia americkej bejzbalovej ligy medzi tímami NY Yankees a Boston Red Sox sprostredkovali televízne kamery, zažaloval televíznu stanicu ESPN, americkú bejzbalovú federáciu i tím z New Yorku a požaduje odškodné desať miliónov dolárov (približne 7,4 milióna eur). Fanúšik v zdôvodnení uviedol, že komentátori priameho prenosu sa zabávali na jeho mikrospánku a ohovárali ho, čím mu zničili povesť a spôsobili duševnú traumu.

24. októbra - Britská kráľovná Alžbeta II. vstúpila do sveta internetových sociálnych sietí, keď odoslala svoj prvý príspevok cez Twitter. Touto modernou formou otvorila výstavu venovanú informačným a komunikačným technológiám v londýnskom vedeckom múzeu Science Museum.

Copyright © TASR 2014

2. 1. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Televízia HBO odvysiela 8. februára špeciál seriálu Hra o tróny (2011) s názvom A Day in the Life. Informovala o tom fanúšikovská webstránka Winter Is Coming. Špeciálne vysielanie by podľa nej malo priblížiť očakávanú piatu sezónu. Podobne ako minulý rok bonusová epizóda s názvom Ice and Fire: A Foreshadowing (2014) predstavila príbeh a postavy štvrtej sezóny. Piatu sezónu Hry o tróny začne HBO v USA vysielať 5. apríla.
Príbeh Hry o tróny sa odohráva vo fiktívnom svete Siedmich kráľovstiev na kontinentoch Západozem a Essos, kde v období podobnom stredoveku bojuje o Železný trón niekoľko urodzených rodín. Blíži sa však zima, ktorá môže trvať dlhé roky. Dej sa začína v čase, keď sa za slabo stráženou severnou Stenou aktivizuje armáda nekorunovaného kráľa Mancea Raydera a tiež desiví Bieli chodci. Za morom zas krásna Daenerys Targaryen túži po tróne, ktorý jej rodine patril dlhé roky a na dosiahnutie svojho cieľa má nebezpečnú zbraň - tri draky. Hra o tróny je tretí rok po sebe nelegálne najsťahovanejším seriálom roka. Jeho predlohou je knižná séria A Song of Ice and Fire (v češtine vychádza pod názvom Píseň ledu a ohně, pozn. SITA) Georgea R. R. Martina.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Dvaja novinári ruskej televízie LifeNews sa stali vo štvrtok terčom útoku počas pochodu nacionalistov v centre Kyjeva, informovala televízia.
"Reportérka Žanna Karpenková a jej kameraman sa stali terčom útoku počas fakľového pochodu v ukrajinskej metropole. Neznáme maskované osoby sotili do novinárky a vzali jej telefón," uviedla televízia na svojej internetovej stránke, z ktorej citoval spravodajský server Sputnik. Televízia dodala, že útočníci rozbili kameramanovi vybavenie.
Podľa agentúry TASS Karpenková spadla na zem a udrela si hlavu. K incidentu došlo priamo pre očami kyjevskej polície, ktorá však podľa LifeNews nezakročila.
Agentúra UNIAN odhadla, že ulicami Kyjeva pochodovalo približne 2000 ľudí, medzi nimi bývalí aj súčasní poslanci ukrajinského parlamentu. Fakľovým pochodom si pripomenuli narodenie niekdajšieho vodcu nacionalistov Stepana Banderu, ktorý počas druhej svetovej vojny kolaboroval s nacistami. Na Námestí nezávislosti vystúpili s príhovormi lídri ultrapravicovej strany Sloboda a hnutia Pravý sektor.Ukrajinské ministerstvo vnútra informovalo dnes o zadržaní osoby podozrivej z útoku na ruských novinárov počas pochodu nacionalistov v centre Kyjeva.
"Bezpečnostné sily zadržali podozrivého," uviedlo ministerstvo na svoje webovej stránke. Dodalo, že dotyčného obvinili z lúpeže a zasahovania do práce novinárov.
Podľa spravodajského servera Sputnik došlo k incidentu vo štvrtok. Terčom útoku sa stali dvaja novinári ruskej televízie LifeNews.
"Reportérka Žanna Karpenková a jej kameraman sa stali terčom útoku počas fakľového pochodu v ukrajinskej metropole. Neznáme maskované osoby sotili do novinárky a vzali jej telefón," uviedla televízia na svojej internetovej stránke. Dodala, že útočníci rozbili kameramanovi vybavenie.
Podľa agentúry TASS Karpenková spadla na zem a udrela si hlavu. K incidentu došlo priamo pre očami kyjevskej polície, ktorá však podľa LifeNews nezakročila.
Agentúra UNIAN odhadla, že ulicami Kyjeva pochodovalo približne 2000 ľudí, medzi nimi bývalí aj súčasní poslanci ukrajinského parlamentu. Fakľovým pochodom si pripomenuli narodenie niekdajšieho vodcu nacionalistov Stepana Banderu, ktorý počas druhej svetovej vojny kolaboroval s nacistami. Na Námestí nezávislosti vystúpili s príhovormi lídri ultrapravicovej strany Sloboda a hnutia Pravý sektor.
Prvýkrát za 20 rokov nevysielala štátna televízia v Bielorusku novoročný prejav ruského prezidenta. Dôvodom je vlaňajšie rozhodnutie Ruska prejsť natrvalo na zimný čas. Tým odpadol hodinový rozdiel medzi Moskvou a Minskom, ktorý umožňoval odvysielať o 23.00 h najprv prejav hlavy ruského štátu a o hodinu neskôr príhovor bieloruského prezidenta.
Bieloruské stanice sa preto vo štvrtok museli rozhodnúť, či budú vysielať príhovor šéfa Kremľa Vladimira Putina, alebo dajú prednosť bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Všetky si vybrali druhú možnosť, uviedla agentúra DPA.
"Dve desaťročia trvala absurdná situácia, že Bielorusom najprv zablahoželal prezident inej krajiny," napísal v komentári denník Naša Niva. Jeden paradox však zostal - novoročný prejav predniesol Lukašenko v ruštine.
Rusko a Bielorusko aj po rozpade Sovietskeho zväzu ekonomicky i politicky úzko spolupracujú. Spolu s Kazachstanom založili Euroázijskú ekonomickú úniu, ktorá má byť ekonomickým protipólom k Európskej únii. Napriek úzkym vzťahom s Ruskom sú Bielorusi hrdí na svoju nezávislosť.


Copyright © TASR 2015

Oneskorený Silvester v Bystrici

Oneskorený Silvester v Bystrici

Novým hovorcom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa od 1. januára 2015 stal JUDr. Vladimír Gürtler. Vyštudoval Právnickú fakultu UPJŠ v Košiciach. V roku 1995 si právne vzdelanie rozšíril stážou na University of Limerick v Írsku.
V roku 1998 absolvoval Young Managers Program na Cyprus International Institute of Management a v rokoch 2007 a 2012 participoval na akciách organizovaných The John Marshall Law School. Takmer 15 rokov vykonával súkromnú advokátsku prax. Ostatné dva roky pôsobí ako manažér a poradca pre oblasť strategického riadenia.
Informoval o tom Michal Albert, odborný referent pre styk s verejnosťou ÚBBSK.
Doteraz funkciu hovorcu reálne vykonával vedúci oddelenia styku s verejnosťou a protokolu BBSK Miroslav Belička, vo funkcii vedúceho oddelenia ostáva naďalej.

Copyright © TASR 2015


RTVS NEWS

RTVS NEWS

Sledovanosť programu, ktorý pripravila Jednotka počas Silvestra 2014.
Celodenný podiel na trhu 15,2%, prime time podiel 20,3%, čím sa Jednotka v tento deň stala jasnou trhovou dvojkou (cieľová skupina 12+)
Dvojkou na trhu bola Jednotka v prime time aj u mladších divákov (CS 12-54) s podielom 16,7%
Sledovanosť Jednotky v prime time dosiahla hodnotu 447-tisíc divákov, čo je najvyššia hodnota za posledných 9 rokov
Všetky tri zábavné programy RTVS vysielané počas hlavného silvestrovského programu (špeciálne vydania Milujem Slovensko, Nikto nie je dokonalý a Neskoro večer: talkshow Petra Marcina) sa umiestnili v TOP 10 najsledovanejších relácií na trhu.
Najviac divákov si pozrelo zábavno-súťažnú show Milujem Slovensko (632-tisíc divákov / podiel 27,8%; v CS 12-54 podiel na trhu 24,4%), Milujem Slovensko sa vďaka tomu stala druhou najsledovanejšou nespravodajskou reláciou v tento deň.
Nasledujúcu reláciu Nikto nie je dokonalý si pozrelo až 617-tisíc divákov s podielom 27,2% (v CS 12-54 podiel na trhu 23,0%), relácia bola v čase svojho vysielania trhovým lídrom. Úspešne pokračovalo aj silvestrovské vydanie Neskoro večer: talkshow Petra Marcina so 464-tisíc divákmi a podielom na trhu 22,3% (v CS 12-54 podiel na trhu 17,3%).

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS


Šéfredaktor internetového denníka Aktuálne.sk Jozef Matej a jeho zástupca Jakub Filo končia. Pre agentúru SITA to potvrdil Marián Pavel, riaditeľ spoločnosti Centrum Holdings, do ktorej portál Aktuálne.sk patrí. Personálne zmeny Pavel bližšie nekomentoval. Vyjadriť sa nechcel ani Matej. O tom, že Matej a Filo dali výpoveď informoval prvý blog Omédiách.com.
Jozef Matej začal novinársky pôsobiť v televízii TA3 od začiatku jej vysielania v septembri 2001. Ako uvádza web Aktuálne.sk, neskôr sa stal šéfom zahraničnej redakcie v tejto televízii.
Komentoval viacero priamych prenosov z udalostí, ako bola napríklad smrť Jána Pavla II., voľba nového pápeža, rukojemnícka dráma v Beslane a kráľovské svadby. Neskôr sa stal vedúcim zahraničného oddelenia Hospodárskych novín. Od septembra 2006 pracuje v Aktuálne.sk, v júli 2011 sa stal šéfredaktorom tohto portálu. Jakub Filo pracoval od roku 2004 pre TASR, odkiaľ odišiel v polovici apríla 2007. Následne pôsobil ako reportér Aktuálne.sk, kde je od júla 2011 zástupcom šéfredaktora.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Tajné životy odštartovali

Tajné životy odštartovali

Nový seriál RTVS Tajne životy nezačal včera na Jednotke až tak dobre , ako predošlá Kolonáda.
Sledovalo ho 392.560 divákov. Sledovanosť 8,4 a podiel na trhu 16,2 .
Horšie čísla však mal v cieľovej skupine 12-54. Sledovanosť 3,9 a podiel na trhu 8,7.
Perličkou včerajšieho dňa je, že Jednotka včera porazila JOJ v celodennom podiele na trhu - 12,9 % ku 12,6 %.

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA


„Ak SDKÚ-DS neuspeje v parlamentných voľbách v roku 2016 som pripravený odstúpiť. „
Pavol Frešo

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Odvolací súd v Egypte nariadil nový proces v kauze trojice novinárov z katarskej televíznej stanice Al-Džazíra.
Zatiaľ ale zostanú vo väzení. Vlani v júni boli odsúdení na sedem až desaťI rokov väzenia za údajnú propagáciu teraz zakázanej islamistickej strany
Moslimské bratstvo a za šírenie nepravdivých správ o Egypte.Televíznych divákov v ČR najviac lákajú relácie s kriminálnou a detektívnou zápletkou. Vyplýva to z prieskumu firmy Axocom, podľa ktorého sa o filmy, seriály aj spravodajstvo s touto tématikou zaujíma až 80% divákov. Osemdesiat percent respondentov vie, aké kriminálnej kauzy sa aktuálne v ČR riešia, či aké kriminálne seriály a filmy bežia v televízii. Väčšina ale na priamu otázku, či podobná témy pravidelne sledujú, tvrdí že nie, "uviedla riaditeľka Axocomu E.Luzsicza. Je to podľa nej rovnaké ako u bulvárnych správ. Nikto sa o ne oficiálne nezaujíma, ale všetci ich poznajú.Internet v ČR používa už 79% ľudí. Vyplýva to z tohtoročného celosvetového prieskumu World Internet Project. Medzi užívateľmi je internet najdôležitejším zdrojom správ pre 3/4.Viac ako
polovica sleduje internetové spravodajstvo aspoň raz denne, 4/5 dôverujú väčšine informácií dostupných on-line. Dve tretiny užívateľov pravidelne navštevujú sociálne siete.
Tretina užívateľov uvádza, že ich počítač bol v poslednom roku zasiahnutý virom, 10% sa stretlo s phishingom, snahou získať osobné alebo bankové údaje.


Zdroj: Teletext ČT

1. 1. 2015

Zomrel Drahoslav Machala

Zomrel Drahoslav Machala

Dnes ráno zomrel spisovateľ a novinár Drahoslav Machala. Agentúru SITA o tom informoval poslanec parlamentu Dušan Jarjabek (Smer-SD).
Machala sa narodil v roku 1947. V rokoch 1966 až 1971 študoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pred novembrom 1989 pôsobil v bratislavskom Večerníku, týždenníku Nové slovo a denníku Pravda. Od roku 1990 pracoval ako redaktor bratislavskej filiálky týždenníka Matice slovenskej Slovenské národné noviny. Od roku 1993 pôsobil ako šéfreportér denníka Republika. Následne pôsobil ako zástupca šéfredaktora časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník a neskôr ako generálny riaditeľ Národného literárneho centra v Bratislave. V minulosti pôsobil aj ako poradca predsedu vlády Roberta Fica.
Medzi jeho literárne diela patria napríklad Zlomený sen (1994) o letcovi, generálovi Ottovi Smikovi, Rytieri oblohy (1996, 1997, Cena E. E. Kischa) a Návrat do Itaky (1998) o generálovi Jánovi Ambrušovi a slovenských letcoch v Kráľovských leteckých silách RAF. Je tiež autorom encyklopédie slovenských spisovateľov od Antona Bernoláka po Miroslava Válka nazvanej Majstri slova (2002, Perfekt). Taktiež je autorom životopisu bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča Prezident Gašparovič (2004)
Jeho meno sa v minulosti spájalo aj s kauzami. V roku 2012 ho napríklad spisovateľ Tomáš Janovic obvinil z fyzického napadnutia. Podľa spisov komunistickej ŠTB bol tiež od roku 1979 vedený ako agent s krycím menom Pamír, od roku 1984 ako dôverník s krycím menom Drahoš.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Práca v RTVS je misia na viac ako dva roky

Práca v RTVS 
je misia na viac ako dva roky

Práca v elektronických médiách, najmä v televízii je misia na viac ako dva roky, tvrdí riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Václav Mika. Z toho dôvodu je Mika podľa vlastných slov “veľmi opatrný v hodnoteniach po dvoch rokoch“ vo vedení RTVS. “Jeden z problémov histórie RTVS, najmä jej televíznej časti je, že priemerná životnosť riaditeľa bola menej ako dva roky. Keby som hodnotil schopnosti a danosti mojich predchodcov, tak musím brať do úvahy, kto vlastne mal šancu zrealizovať nejakú misiu. Fakt, že funkčné obdobie generálneho riaditeľa RTVS je päť rokov, vystihuje aj to, že to je nejaké obdobie, keď sa dá niečo merať,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Václav Mika.
Šéf verejnoprávnej rádiotelevízie upozorňuje, že cyklus zavádzania systémových programových, obsahových zmien je cyklus minimálne na rok a pol, na dva. Napríklad príprava nového programu do vysielania televízie trvá od námetu až po jeho realizáciu minimálne rok a pol. Spravodajstvo, to podľa Miku potrebuje od návrhu zmeny technológií až po ich zavedenie opäť rok a pol až dva roky. Rýchlejšie sa to nedá, iba ak sa rieši časť problému a nie celý. Preto by podľa Václava Miku bolo dosť odvážne hodnotiť už po dvoch rokoch. “Ak môžem hodnotiť, tak môžem hodnotiť tri parametre, ktoré sú merateľné. Prvý je, že došlo k zastaveniu trendu poklesu sledovanosti, mediálnej výkonnosti aj k zastaveniu trendu poklesu kredibility, toho ako je inštitúcia vnímaná. Druhá vec je, že sa naštartoval technologický rozvoj. Máme televízne štúdia MD1 a MD2, dva obnovené prenosové vozy, máme nový priestor – nové sídlo. Tretia zmena, asi pre mňa najviac viditeľná je to, že sa do Mlynskej doliny vrátil život. Rozhlas bol a myslím, že je ešte troška živší, ale to je veľmi subjektívne,“ zhodnotil pre SITA. Pozitívne zmeny vo výrobe programu v RTVS sa podľa Václava Miku dajú jednoducho odčítať na porovnaní vlastnej výroby a repríz spred dvoch rokov a teraz. Rozdiel je markantný a dôvodom je, že RTVS dokáže svoje štúdiá využívať na 80 až 90 percent. “Reálne sa tu pracuje. Čo je za tým, je tím ľudí, ktorí majú chuť pracovať,“ dodal pre agentúru SITA generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.
Václav Mika, ktorý v minulosti stál na čele Rádia Expres a TV Markíza a ešte predtým bol sedem rokov v STV, verí v potenciál verejnoprávnych médií na Slovensku, v to, že sú nezastupiteľné. Na čele RTVS je od 2. augusta 2012 a svoj manažment budoval do jesene 2012. Miku zvolil do funkcie parlament (1. augusta 2012) a nie rada verejnoprávneho RTVS, ako tomu bolo predtým. V konkurze na šéfa RTVS uviedol ako svoje hlavné ciele – riešiť stratu divákov Slovenskej televízie, obnovu dôvery verejnosti v spravodajstvo verejnoprávnej televízie a zamerať sa chcel na vlastnú tvorbu, ako aj na programy pre rôzne záujmové skupiny, menšiny či náročného diváka. Po nástupe tiež dočasne spustil hromadné prepúšťanie. Trvalo od 1. decembra 2012 do 30. júna 2013 a počas neho odišlo zo všetkých zložiek RTVS vyše 100 pracovníkov. Aktuálne má tak televízna časť RTVS približne 700 a rozhlasová približne 600 pracovníkov.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

SILVESTER V TV

SILVESTER V TV
31.12.2014

Celodennný podiel / Primetime

Jednotka - 15,2/20,3
Dvojka - 2,7/1,4
Markíza - 21,6/28,2
Doma - 3,8/2,9
Dajto- 1,8/1,8
JOJ - 10,9/14,1
JOJ Plus- 5,5/4,7
WAU- 1,4/0,8
Senzi - 0,6/0,3
TA3 - 1,6/1,8

Zomrel Edward Herrmann

Zomrel Edward Herrmann

Vo veku 71 rokov skonal 31. decembra americký herec Edward Herrmann, slovenským divákom známy predovšetkým ako Richard Gilmore v seriáli Ženy z rodu Gilmorovcov (2000 - 2007). Herec trpel rakovinou mozgu a zomrel v jednej z newyorských nemocníc po tom, ako sa jeho rodina rozhodla odpojiť ho od prístrojov zabezpečujúcich dýchanie.
Edward Kirk Herrmann sa narodil 21. júla 1943 vo Washingtone a herectvo vyštudoval na London Academy of Music and Dramatic Art. Na filmovom plátne debutoval v roku 1971 v snímke Mortadela, neskôr si zahral vo filmoch ako Veľký Gatsby (1974), Mosadzný terč (1978), Červení (1981), Purpurová ruža z Káhiry (1985), Stratení chlapci (1987), Cez palubu (1987), Kšeft za veľké prachy (1988), Ešte sa stretneme (1993), Sám doma a bohatý (1994), Nixon (1995), Klub vyvolených (2002), Letec (2004), Warholka (2006) či Moja žena a iné katastrofy (2007). V televíznych snímkach Eleanor and Franklin (1976) a Eleanor and Franklin: The White House Years (1977) stvárnil bývalého amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta, pričom za obe ho nominovali na cenu Emmy. Na toto ocenenie ho dvakrát nominovali aj za seriál St. Elsewhere (1982 - 1988) a tiež aj za výkon v seriáli Advokáti (1997 - 2004), pričom za druhý menovaný ho nakoniec v roku 1999 získal. Predstavil sa aj v troch epizódach seriálu Klinika Grace (2005). Edward Herrmann bol dvakrát ženatý a mal dve dcéry a jedného nevlastného syna.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

DNES !

DNES !

Dnes začne vysielať  prvá televízna stanica pre deti vysielaná v slovenskom jazyku . Spustila ju JOJ Group platený kanál ponesie názov RiK a zameria sa na deti vo veku štyri až 12 rokov.

31. 12. 2014

Bez tohto nemôžem mať Silvestra

Bez tohto nemôžem mať Silvestra

Posledný deň roka má pre Alenu Heribanovú dvojakú príchuť

Jan Maxián si užije Silvester v rodinnom kruhu

Vlastina Svátková nezažila veľa zábavných Silvestrov

Táňa Pauhofová Silvester neznáša

Kamil Peteraj považuje Silvester za masovú somarinu

Daniel Hůlka bude žúrovať s priateľmi na dedine

Milo Kráľ a Peter Bič nemajú radi Silvester

Anna Linhartová robieva na Silvestra nezvyčajné veci

Bruno Ciberej oslavy konca roka neplánuje

Lipa a Puskailer budú Silvester tráviť pracovne

Mária Čírová vystúpi na Silvestra v Tatrách

Laura Longauerová privíta nový rok s priateľom

Katarína Ščevlíková privíta nový rok vo Švajčiarsku

Karolína Chomisteková strávi Silvestra s najbližšími

Adam Ďurica bude mať pracovný Silvester

Prehľad najkurióznejších správ roka 2014

Prehľad najkurióznejších správ roka 2014


Novozélandský lekár James Grant si po tom, ako sa mu do nohy zahryzol žralok, sám zašil rany a následne šiel do baru na pivo. "Bol som vo vode len chvíľku. Chytil som rybu a niečo sa mi zachytilo o nohu," uviedol Grant. Ako opísal, žraloka sa mu podarilo striasť s pomocou dýky. Následne priplával na breh, kde si s použitím lekárničky z auta sám zašil ranu na nohe. Neskôr ho kamaráti odviezli do nemocnice, kde mu zranenia ošetril chirurg.

V nemeckej obci Rasdorf vybuchla koncom januára maštaľ. Explóziu spôsobil metán vyprodukovaný kravami, ktorý sa zapálil po výboji statickej elektriny. Pri výbuchu sa zničila strecha maštale a jedna krava utrpela popáleniny.

Nemenovaný Američan z Kansasu sa vrátil do svojho horiaceho domu, aby zachránil hernú konzolu Xbox. Muž po zistení, že jeho obydlie zachvátil požiar, najprv vybehol na ulicu, no po chvíli sa rozbehol naspäť do plameňov, aby zachránil obľúbené hracie zariadenie. Muža museli ošetriť lekári, pretože sa nadýchal dymu. Xbox údajne ostal nepoškodený.

Papagáj menom Hercule pomohol polícii v indickom meste Agra vyrieši vraždu svojej majiteľky Neelam Sharmu, ktorú našli mŕtvu 20. februára v jej dome. Vyšetrovateľom sa takmer týždeň nedarilo vypátrať vraha, no manžel zavraždenej si potom všimol zmenu v správaní papagája vždy, keď do ich domu prišiel jeho synovec Ashutosh. Policajti následne synovca zadržali a ten sa počas výsluchu k vražde priznal.

Istý Webster Lucas z Kalifornie zažaloval sieť reštaurácií s rýchlym občerstvením McDonald's za to, že k jedlu dostal iba jednu servítku. Od spoločnosti žiadal odškodné 1,5 milióna dolárov. K incidentu došlo koncom januára v Los Angeles, keď si objednal hamburger, ku ktorému mu dali iba jednu servítku. Keď si šiel vypýtať ďalšie, manažérka prevádzky ho vraj odbila so slovami, že už nejaké dostal.

Nemenovaný 70-ročný muž z talianskeho Trevisa zažil šok, keď si objednal eskort servis a následne k nemu prišla snúbenica jeho syna. Štyridsaťročná žena, pôvodom z Južnej Ameriky, pritom svojmu snúbencovi a jeho rodine tvrdila, že pracuje ako čašníčka. Otec sa nakoniec rozhodol prezradiť svojmu synovi tajomstvo jeho snúbenice, ten ho však zažaloval za spôsobenie bližšie nešpecifikovanej traumy.

V austrálskom štáte Nový Južný Wales zožral dvaapolmetrový pytón diamantový malého psa, ktorý bol na noc priviazaný k búde. Majiteľka kríženca čivavy a maltézskeho psíka ho chcela ráno pustiť, namiesto toho však v búde našla hada s plným bruchom a retiazkou trčiacou z papule. Žena následne zavolala dobrovoľníkov z Wildlife Information Rescue and Education Service (WIRES), ktorí hada zachránili.

Štrnásťročného Aarona Parfitta vylúčili na dva dni zo školy po tom, ako zorganizoval protest proti nedostatočnému množstvu domácich úloh a častej výmene učiteľov na strednej škole v anglickom Blackpoole. Na jeho protestnej akcii na školskom dvore sa zúčastnilo približne sto žiakov. Vedenie školy však na to zareagovalo vylúčením Parfitta na dva dni.

Nemenovaný muž, ktorý sa v marci neďaleko texaského Houstonu pohádal s ďalšími dvoma návštevníkmi kina o záver filmu, zomrel po tom, čo ho dvojica na parkovisku pred kinom zrazila autom. Trojica sa pohádala cestou z kina na parkovisko, kde dvaja z nich nastúpili do auta, vodič zaradil spiatočku a zrazil tretieho účastníka hádky. Následne z miesta činu ušli. Obeť previezli do nemocnice, tam však zraneniam podľahla.

Angličan Ashley Keast sa počas vlámania odfotil telefónom a fotografiu nechtiac poslal priateľom majiteľov domu. Muž totiž použil ukradnutú SIM kartu a po nahratí fotografie do aplikácie Whats App ju omylom zaslal aj kolegom vlastníka domu. Tí následne kontaktovali políciu, ktorá Keasta a jeho komplica na druhý deň zatkla.

Nicholas Wig z americkej Minnesoty sa zas počas vlámania do domu prihlásil na Facebook, no pred odchodom sa zabudol odhlásiť. Majiteľ domu James Wood po návrate domov zistil, že mu zmizli peniaze, kreditné karty a hodinky, no našiel nohavice, opasok a tenisky, ktoré patrili zlodejovi. Následne si všimol na svojom počítači neznámy profil na Facebooku a dovtípil sa, že ho vykradol práve spomínaný Wig. Na svojom profile preto zverejnil zlodejovu identitu a tiež svoje telefónne číslo s tým, aby ho ľudia kontaktovali, ak Wiga poznajú. Zlodej mu však sám poslal textovú správu, na čo mu Wood odpísal, že si uňho zabudol nejaké veci a nech si po ne dôjde, s čím Wig súhlasil. Keď si však po veci prišiel, na mieste ho už čakali policajti, ktorí ho zatkli. Na ruke mal pritom Woodove hodinky.

Britku Naomi Coleman deportovali v apríli zo Srí Lanky po tom, čo súd rozhodol, že jej tetovanie Budhu na ramene je urážkou budhizmu. V krajine pritom neplatí žiaden zákon zakazujúci tetovania Budhu, no súd tak rozhodol, pretože 37-ročná turistka by sa mohla pre svoje tetovanie dostať do problémov s miestnymi obyvateľmi, z ktorých až 70 percent vyznáva budhizmus.

Na letisku v kubánskom meste Camagüey zatkli v júni muža, ktorý sa snažil do USA prepašovať 66 vtákov prišitých k vnútornej strane nohavíc. Nemenovaného muža zastavil jeden z colníkov po tom, čo si všimol, že má na nohaviciach čudné hrče. Pašerák najprv tvrdil, že tam má ukrytého holuba ako dar pre vnuka. Colník mu však prikázal vyzliecť nohavice, v ktorých našiel 66 kolibríkov a piniek, pričom niektoré mali zalepené zobáky, aby nemohli vydávať zvuky.

Španielski policajti zas zadržali v auguste na letisku v Madride nemenovanú ženu z Venezuely, ktorá mala v prsných implantátoch ukrytých 1,7 kilogramu kokaínu. Policajti a colníci si ženu najprv všimli na základe jej nervózneho a zvláštneho správania. Následne si tiež všimli nepravidelný tvar jej prsníkov a keď ju zastavili, priznala sa, že má v prsných implantátoch kokaín. Previezli ju preto do nemocnice, kde jej implantáty vybrali a hneď na to ju zatkli za pašovanie drog.

Istému Lianovi Tienovi z čínskeho mesta Čchüan-čou sa zasekol penis v rúrke odvádzajúcej vodu z klimatizačného zariadenia. Šesťdesiatjedenročný muž tvrdil, že sa pošmykol, keď nahý maľoval stenu, a penis mu zapadol do rúrky v stene. Následne rúrku odrezal a skúšal z nej penis uvoľniť pomocou oleja a tekutého mydla, no neúspešne. Až po dvoch dňoch, keď dostal horúčku, sa vybral do nemocnice, kde mu však tiež nevedeli pomôcť. Lekári nakoniec zavolali hasičov, ktorým trvalo štyri hodiny, kým rúrku odpílili.

Obézny lupič z čínskeho mesta Čcheng-tu bol osem hodín zaseknutý vo výťahovej šachte po tom, čo sa po nevydarenej lúpeži snažil ujsť pred obyvateľmi domu. Stodvadsať kilogramov vážiaci Ji Fu vyliezol šachtou až k streche, no keď sa na ňou chcel dostať von, zasekol sa. Obyvatelia domu si však mysleli, že sa mu podarilo ujsť, a šli preto spať. Zlodejov krik začula až na druhý deň napoludnie istá žena, ktorá zavolala hasičov a policajtov. Hasičom trvalo ďalšiu hodinu, kým sa im podarilo zlodeja vyslobodiť. Následne ho policajti zatkli.

Nemenovaná žena zo škótskeho mestečka Thurso zavolala pracovníkov organizácie na ochranu zvierat, aby prišli zachrániť leguána sediaceho na strome. Po príchode však zistili, že ide o plyšovú hračku. Žena bola v šoku, keď jej povedali, že to nebol živý leguán. Bola si totiž istá, že videla, ako žmurkol.

Istú Ginny M. Griffith z Kansasu zatkli a obvinili z podpaľačstva po tom, ako vo svojom byte zapálila niekoľko uterákov, aby zabila pavúka. Na miesto následne prišli hasiči, ktorí oheň za niekoľko minút uhasili. Hoci nedošlo k žiadnym zraneniam ani k poškodeniu domu, polícia ženu zatkla, pretože vo vedľajšom byte boli v tom čase ľudia, ktorých mohla ohroziť.

O dva týždne neskôr došlo k podobnému prípadu v Seattli, kde sa nemenovaný muž snažil zabiť pavúka pomocou farby v spreji, ktorú začal striekať na stenu cez plameň zapaľovača. Stena sa však následne zapálila a oheň sa rýchlo rozšíril k stropu. Požiar uhasili až hasiči, pričom na dome vznikla škoda takmer 60-tisíc dolárov.

Hasiči a záchranári v austrálskom Sydney museli odstrániť časť steny domu, aby dostali von približne 300 kilogramov vážiaceho muža, ktorý potreboval prevoz do nemocnice. Záchranári museli po príchode z bezpečnostných dôvodov uzavrieť dve priľahlé ulice, pretože v stenách domu sa nachádzal azbest. Následne odstránili časť steny vrátane okna, dostali muža z domu do špeciálne upravenej sanitky, ktorá ho previezla do nemocnice.

V nemeckom Nürtingene museli hasiči použiť plynové masky pri zachraňovaní nemenovaného obézneho muža, ktorý sa päť rokov neumýval. Pomoc zavolala suseda, ktorá počula, ako 65-ročný muž vážiaci takmer 160 kilogramov búchal do stropu, pretože potreboval pomoc. Hasiči po príchode museli rozbiť vchodové dvere do bytu, pretože na zemi bolo tak veľa odpadkov, že sa nedali otvoriť. Obézneho muža s dýchacími ťažkosťami našli na posteli obklopenej odpadkami, pričom bol taký tučný, že sa nemohol dostať cez dvere. Z bytu ho preto museli dostať oknom pomocou žeriavu.

Hasiči v kalifornskom meste Thousand Oaks zas zachraňovali ženu, ktorá sa pri pokuse dostať sa do cudzieho domu zasekla v komíne. Pomoc zavolali susedia, keď počuli 30-ročnú Genovevu Nunez-Figueroa volať o pomoc. Žena sa nachádzala približne dva metre od vyústenia tehlového komína, hasiči ho preto museli čiastočne rozobrať a na jej vyslobodenie použili popruhy a saponát. Po ošetrení v nemocnici ju zatkli za neoprávnený vstup na súkromný pozemok a tiež za poskytnutie nepravdivých informácií o svojej identite.

Farmár Kevin Whitney z americkej Oklahomy získal naspäť svoj mobilný telefón, ktorý stratil vlani v októbri počas práce v sile, po tom, ako sa našiel v mlyne v Japonsku. Mužovi vypadol mobil z vrecka do sila, v ktorom bolo 127 ton obilia. Telefón s obilím následne putoval zo sila najprv pozdĺž rieky Arkansas, potom loďou po Mississippi do Louisiany a odtiaľ cez Panamský kanál cez Tichý oceán až do Japonska. V júli však Whitneymu zavolali z japonskej Kašimy a opýtali sa ho, či nestratil mobilný telefón. Zamestnanec miestneho mlynu následne poslal mobil do Louisiany, odkiaľ putoval priamo k svojmu majiteľovi.

Taiwanská študentka Lian Kao oslepla po tom, ako pol roka nosila kontaktné šošovky bez toho, aby ich pravidelne čistila. Dvadsaťtriročná Kao si šošovky nevybrala ani vtedy, keď si šla zaplávať či počas sprchovania. O zrak ju napokon pripravili jednobunkové organizmy améby, ktoré požierali tkanivo očných buliev. Vďaka nedostatočnej hygiene mali v očiach študentky vhodné prostredie na rozmnožovanie.

Polícia v americkom štáte Delaware zatkla v júli dvojicu, ktorá si užívala sex na streche jednej z reštaurácií v meste Newark. Michael Suh a Nicole Germack súložili na okraji strechy, takže ich z ulice videli viacerí ľudia, ktorí následne zavolali políciu. Pár pokračoval v súloži ešte približne 15 až 20 sekúnd po tom, ako im policajt prikázal, aby prestali. Následne ušli po streche do Suhovho bytu, ktorý sa nachádza v budove susediacej so spomínanou reštauráciou. Tam ich polícia chvíľu na to zatkla.

Nemenovanému chlapcovi odhryzol tiger pravú ruku po tom, čo ho otec preniesol poza bezpečnostný plot v zoologickej záhrade v brazílskom meste Cascavel. Jedenásťročný syn chcel údajne nakŕmiť a pohladiť tigra, a tak mu otec pomohol preliezť plot, ktorý ich oddeľoval od zamrežovaného tigrieho výbehu. Podľa svedkov otec cez plot preniesol aj svojho trojročného syna.

Nórske úrady museli v auguste uzavrieť cestný tunel na severe krajiny po tom, ako doň vošla črieda sobov. Kopytníky hľadali v 2,3 kilometra dlhom tuneli Stallogargo úkryt pred vysokými teplotami, ktoré presiahli 22 stupňov Celzia. Pracovníci správy ciest sa najprv snažili soby vyhnať z tunela von, no tie sa o niekoľko hodín vrátili. Tunel preto dočasne uzavreli.

Nemenovanému mužovi, ktorému sa pri nastupovaní do vlaku na predmestí austrálskeho Perthu zasekla noha v medzere medzi vagónom a nástupišťom, pomohli ostatní pasažieri tak, že naklonili celú súpravu. Muža so zaseknutou nohou si ako prvý všimol iný pasažier, ktorý okamžite upozornil staničný personál. Jeho členovia následne dali rušňovodičovi pokyn, aby zostal stáť, a požiadali pasažierov, aby sa všetci premiestnili na jednu stranu vagóna. Keď to nepomohlo, všetci pasažieri vystúpili a celú súpravu mierne naklonili, čím sa medzera medzi vagónom a nástupišťom zväčšila a muž dokázal zaseknutú nohu uvoľniť. Pasažier neutrpel žiadne zranenia.

Angličan Anthony Stallard dostal pokutu 75 libier za to, že na cintoríne v Portsmouthe predstieral, že je duch. Vydával strašidelné zvuky, vrhal sa smerom vzad, mával rukami, a to všetko pred očami smútiacich návštevníkov cintorína. Dvadsaťštyriročný nezamestnaný muž si predtým spolu s kamarátom kopal cez náhrobky futbalovú loptu, pričom sa im podarilo niekoľko hrobov poškodiť, a tiež nahlas spieval.

Thea Thomas, ktorú v auguste na Aljaške napadol a vážne zranil medveď, prešla po útoku takmer 2,5 kilometra k svojmu autu a odviezla sa do nemocnice. Medveď 57-ročnú ženu pohrýzol celkovo sedemkrát, pričom najvážnejšie zranenia jej spôsobil na chrbte a na vnútornej strane stehna. K útoku došlo, keď bola Thomas na prechádzke so psami, ktoré sa jej v jednej chvíli stratili z dohľadu. Thomas krátko na to začula vrčanie a následne jeden zo psov vybehol späť na chodník, pretože ho naháňal medveď. Thomas sa pokúsila odstúpiť, aby sa im vyhla, medveď si ju však všimol a napadol ju.

Istá Amanda Hall sa pokúsila v zoo vo Wisconsine preliezť do ohrady so žirafami. Dvadsaťštyriročná žena najprv preliezla prvý plot a takmer sa jej podarilo dostať aj cez druhý, keď k nej prišiel dvojročný samec menom Wally. Ten jej najprv oblízal tvár, potom sa však otočil a kopol ju do hlavy. Hall útok prežila a policajtom neskôr povedala, že do ohrady sa rozhodla preliezť, pretože má rada žirafy. Za svoj čin dostala pokutu 686 dolárov.

Ryan Campbell z Ohia prežil v námesačnosti pád z približne dvadsať metrov vysokého útesu, pričom utrpel iba drobné zranenia. Ku kurióznej nehode došlo, keď 27-ročný muž táboril s priateľmi v chránenej oblasti Daniel Boone National Forest v štáte Kentucky. Campbellov pád stlmil ker, na ktorý dopadol. Vďaka tomu utrpel iba menšie zranenia na tvári a hlave. Privolaným záchranárom však trvalo niekoľko hodín, kým muža z rokliny vytiahli.

Staci Spence z Idaha rozhrýzla poťahy v policajnom aute, v ktorom ju po zatknutí prevážali do väznice. Štyridsaťdvaročnú ženu zatkli po tom, ako postriekala paprikovým sprejom nemenovanú dvojicu, ktorá spala v aute. Policajtom, ktorí ju prišli zatknúť, najprv nadávala, následne kládla odpor pri zatýkaní a jedného z nich taktiež kopla. Policajti jej preto spútali aj nohy a uložili ju na brucho na zadné sedadlá auta. Po príchode do okresnej väznice však zistili, že žena rozhrýzla poťahy aj vnútornú výplň sedadla.

Nemenovaný tínedžer z amerického mesta Puyallup v štáte Washington zavolal policajtov, aby ukončili jeho vlastnú párty. Dôvodom boli výtržnosti účastníkov, ktorí sa pod vplyvom alkoholu a drog začali biť a robiť výtržnosti. Šestnásťročný mladík zorganizoval párty, keď boli jeho rodičia v susednom štáte Oregon. Mladík sa rozhodol privolať na pomoc políciu po tom, ako približne dvadsať účastníkov párty zničilo plot za domom a prebehlo cez susedov pozemok do neďalekého lesa. Policajti zatkli celkovo 27 neplnoletých osôb za držbu alkoholu.

Nemenovanú 20-ročnú Kolumbijčanku hospitalizovali po tom, čo jej vo vagíne začal klíčiť zemiak. Ten si tam strčila na radu matky. Týmto spôsobom sa mala ochrániť pred prípadným nechceným tehotenstvom. Žena mala zemiak vo svojom tele približne dva týždne. Zelenina medzičasom vyklíčila a jej korene sa vydrali z pohlavného otvoru. Lekári hľuzu napokon dokázali vybrať bez chirurgického zákroku.

Papagáj sivý, ktorého sa po štyroch rokoch podarilo vrátiť pôvodnému majiteľovi, hovoril namiesto angličtiny po španielsky a často spomínal meno Larry. Papagáj menom Nigel sa stratil ešte v roku 2010, keď uletel Darrenovi Chickovi z kalifornského mesta Torrance. Nigel sa na jeseň objavil v dome istej Julissy Sperling, ktorá býva v rovnakom meste ako Chick. Tá pri hľadaní majiteľa objavila inzerát miestnej veterinárky Teresy Micco, ktorej sa stratil rovnaký druh papagája. Sperling jej preto papagája odniesla, no Micco pomocou mikročipu zistila, že nejde o jej papagája. Podarilo sa jej však zistiť, z ktorého obchodu vták pôvodne pochádza a tam zas mali ešte uložené záznamy z krúžku, ktorý mal pôvodne na nohe. Vďaka tomu sa vták nakoniec dostal k svojmu pôvodnému majiteľovi.

Istý Richard Gorton, ktorý v októbri prepadol banku v Bellinghame v štáte Washington, svoj čin okamžite oľutoval a po opustení banky počkal na policajtov. Šesťdesiatštyriročný Gorton vošiel do banky a podal zamestnancovi lístok so žiadosťou o vydanie hotovosti. Nemenovaný zamestnanec tak spravil a Gorton následne z banky odišiel. No namiesto toho, aby z miesta činu utiekol, zostal neďaleko banky, kde ho následne našli policajti.

Americký stavbár Robbie Richmond postavil trojpodlažný dom na nesprávnom pozemku. Kuriózna udalosť sa stala na Floride, pričom chybu spôsobilo nesprávne zameranie pozemkov dvoma geodetmi. Na pozemkoch vraj nebol žiaden orientačný bod, ktorý by susediace parcely pomohol odlíšiť.

Muž, ktorý v aukcii kúpil dom vo floridskom meste Cape Coral, našiel vnútri takmer mumifikované telo predchádzajúcej majiteľky. William Wilson kúpil dom za 96-tisíc dolárov po tom, ako sa dostal do dražby, pretože nemenovaná majiteľka tri roky nezaplatila daň z nehnuteľnosti. Deti zo susedného domu Wilsonovi po kúpe domu povedali, aby nebol prekvapený, ak vnútri nájde mŕtvolu, pretože si nevšimli, že by predchádzajúca majiteľka z domu odišla. Jej telo nakoniec objavil na podlahe v spálni.

Nemenovaný Rus, ktorého chcel na skládke na západe Sibíri napadnúť hladný medveď, odohnal predátora starým počítačom. Muž hľadal na skládke odpadový kov, keď si ho všimol medveď, ktorý tam zas hľadal potravu. Šelma sa následne rozbehla smerom k nemu, muž však nespanikáril, vzal starý počítač, ktorý ležal na zemi vedľa neho, a hodil ho po medveďovi. Ten sa zľakol a ušiel. Muž vyviazol iba s drobným poranením ruky, ku ktorému prišiel, keď hádzal počítač.

Štart lietadla nórskej spoločnosti Norwegian z Osla do New Yorku museli koncom októbra posunúť o päť hodín, pretože krátko pred odletom objavili v kokpite myš. Posádka sa následne snažila hlodavca nájsť, no lietadlo plné cestujúcich nakoniec namiesto o 18:00 odštartovalo až tesne po 23:00.

Lietadlo indickej spoločnosti SpiceJet zas v novembri narazilo pri štarte do byvola, ktorý sa zatúlal na pozemok letiska. Ku kurióznej nehode došlo v meste Surat v indickom štáte Gudžarát. Pri incidente sa nezranil žiaden z pasažierov ani členov posádky, došlo však k vážnemu poškodeniu lietadla a byvol zrážku neprežil.

Devätnásťročný Američan Damontay Wright skončil vo väzení po tom, ako sa snažil autom dopraviť na skúšku na získanie vodičského preukazu. Mladíka z Arkansasu totiž počas cesty na záverečný test zastavila v meste Jonesboro polícia. Keďže však nemal vodičský preukaz, spanikáril a dal sa na útek, pričom narazil do policajného auta. Policajtov, ktorí ho prenasledovali, sa chcel zbaviť na križovatke, auto sa mu však vymklo spod kontroly a vrazil do domu, na ktorom spôsobil škodu 20-tisíc dolárov.

Výtlačok románu Odviate vetrom z roku 1946 vrátili do stredoškolskej knižnice v štáte Washington 65 rokov od jeho požičania. Knihu spisovateľky Margaret Mitchell si z knižnice v Spokane odniesla 4. januára 1949 študentka Betty Mandershied. O viac ako pol storočie neskôr ju v októbri tohto roka v pivnici otcovho domu objavil Wayne Hachey zo štátu Maine. Ten v knihe našiel výpožičný lístok, na základe ktorého kontaktoval spomínanú školu a knihu jej následne poslal.

Istý Richard Fipps z amerického Wyomingu utrpel priestrel ľavého ramena po tom, ako jeho pes nešťastnou zhodou okolností stlačil spúšť na puške. Kuriózny incident sa stal na odľahlej lesnej ceste južne od mesta Sheridan, keď sa 46-ročný muž spolu so svojimi dvoma zamestnancami snažil vytiahnuť zapadnuté auto. Fipps, ktorý stál za autom, prikázal svojmu psovi, aby preskočil z predného sedadla na zadné. Tam však ležala odistená puška, ktorá pri doskoku psa vystrelila smerom k zadnej časti auta a trafila muža do ľavého ramena. Guľka následne minula chrbát a prestrelila pravý rukáv bez toho, aby zasiahla ruku.

Kanaďan Jordan Axani sa rozhodol darovať cestu okolo sveta menovkyni svojej expriateľky Elizabeth Gallagher, ktorá sa s ním pred výletom rozišla. Dvadsaťosemročný muž preto v novembri ponúkol letenky na portáli Reddit s tým, že hľadá menovkyňu svojej bývalej partnerky, ktorá by chcela ísť na výlet s ním. Následne ho kontaktovalo až 18 záujemkýň, z ktorých si vybral 23-ročnú študentku. Na 18-dňovú cestu okolo sveta vyrazili 21. decembra, pričom navštíviť mali Taliansko, Česko, Francúzsko, Thajsko a Indiu.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

BBC Weather Bloppers 2014

BBC Weather Bloppers 2014

TO JE TV !

TO JE TV !


MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Tureckú novinárku Sedef Kabasovú, ktorá podľa vlastných slov pracuje pre spravodajskú televíziu CNN a niektoré turecké kanály, zadržala tamojšia polícia vzhľadom na kritickú poznámku na Twitteri.
Informáciu prinieslo internetové vydanie periodika Radikal s odvolaním sa na samotnú žurnalistku, ktorá sa s ním kontaktovala. Oficiálne potvrdenie zatiaľ chýba, píše tlačová agentúra DPA.
Dôvodom domovej prehliadky v bydlisku novinárky a jej následného zadržania bol apel: "Nezabudnite na meno sudcu, ktorý rozhodol, že sa vo vyšetrovaní (kauzy) zo 17. decembra nebude pokračovať."
Novinárka v tomto tweete poukazovala na vyšetrovanie podozrení z korupcie, ktoré sa vlani 17. decembra vynorili voči synom ministrov vtedajšej vlády Recepa Tayyipa Erdogana a jej blízkym podnikateľom. Iba nedávno turecká justícia rozhodla, že sa vo vyšetrovaní tohto prípadu pokračovať nebude.

Copyright © TASR 2014

30. 12. 2014

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Spolok lokálnych televíznych staníc Slovenska LOToS uskutočnil počas tohto kalendárneho roka projekt Občania pre demokraciu. Výsledkom bolo vytvorenie a vysielanie troch publicistických relácií o transparentnosti verejnej správy, občianskej aktivite, verejnej kontrole a súdoch pod dohľadom.
„Motivovala nás snaha prispieť k zvýšeniu citlivosti občanov voči netransparentnému uplatňovaniu právomocí samospráv a štátnych inštitúcií. Divákom sme chceli ukázať, ako sa môžu aktívne zapájať do spravovania a kontroly vecí verejných,“ vysvetlila výkonná riaditeľka LOToS-u Nataša Petrová.
Spresnila, že do výroby a vysielania spomínaných publicistických relácií sa po celom Slovensku zapojili dve desiatky lokálnych a regionálnych televízií. Rozsiahly projekt na posilnenie aktívneho občianstva podporil sumou 33.391 eur Fond pre mimovládne organizácie.
„Vychádzali sme z toho, že ľudia musia vedieť, aké sú ich možnosti a príležitosti účinne ovplyvňovať a kontrolovať činnosť verejných inštitúcií, volených zástupcov a ďalších predstaviteľov verejnej moci. Práve medializácia pozitívnych príkladov občianskej angažovanosti má veľmi dôležitú úlohu,“ dodala Petrová.

Copyright © TASR 2014

TO JE TV !

TO JE TV !


BEST NEWS BLOOPERS 2014

BEST NEWS BLOOPERS 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Polícia podnikla raziu v kanceláriách bosnianskeho spravodajského portálu Klix.ba. Hľadala tam dôkazy, ako sa novinári dostali k nahrávke telefonického rozhovoru, podľa ktorého vládnuca bosnianskosrbská strana podplatila dvoch opozičných zákonodarcov, aby získala v parlamente ich hlasy.
Policajný hovorca Irfan Nefič informoval, že razia prebehla včera na príkaz súdu v bosnianskom hlavnom meste Sarajeve.
V októbrových voľbách si vládnuci Zväz nezávislých sociálnych demokratov Republiky Srbskej tesne udržal väčšinu v parlamente tohto bosnianskosrbského autonómneho regiónu.
Pred hlasovaním zverejnil portál Klix.ba nahrávku telefonátu, v ktorom popredná predstaviteľka nezávislých sociálnych demokratov Željka Cvijanovičová údajne tvrdí, že jej strana zaplatila dvom opozičným zákonodarcom, aby si zabezpečila väčšinu.
Cvijanovičová, ktorá sa po spomínaných voľbách len tesne stala premiérkou Republiky Srbskej (RS), vyhlásila, že nahrávka je podvrh.
Republika Srbská je jednou z dvoch častí federatívne usporiadanej Bosny a Hercegoviny (BaH).

Extrémistická skupina Islamský štát (IS) zverejnila vo svojom mesačníku v anglickom jazyku rozhovor s jordánskym pilotom, ktorého minulý týždeň zajala po zostrelení jeho lietadla. Informovala o tom v noci na dnes agentúra AP.
Jordánsky pilot, 26-ročný poručík Muáz al-Kasiasbeh, povedal pre časopis Dabik, že jeho stíhačku F-16 zostrelili v stredu raketou navádzanou teplom v blízkosti mesta Rakka.
Pilot sa podľa vlastných slov katapultoval a pristál v rieke Eufrat, kde ho zajali bojovníci IS.
Spojené štáty popreli, že by bolo jordánske vojenské lietadlo zostrelené Islamským štátom.
V rovnakom čísle časopisu Dabik bola tiež zverejnená chvála za útok na kaviareň v austrálskom meste Sydney.

Copyright © TASR 2014

STANOVISKO: Odpoveď P.Čoreja na článok „ Arbitráž o mastenec sa môže začať: SR hrozí, že prehrá 2,3 miliardy EUR

STANOVISKO: 
-Najvyšší súd vo svojich dvoch rozhodnutiach nikdy žiadnym spôsobom nespochybnil rozhodnutie štátnej banskej správy o správnosti rozhodnutia o pridelení dobývacieho priestoru Gemerská Poloma spoločnosti, ktorá uspela vo výberovom konaní v apríli 2005. Vo svojich rozhodnutiach vytýka iba procesné pochybenie a nikdy nie vecné pochybenie. Ak by tomu tak bolo, banský úrad by bol povinný vrátiť dobývací priestor spoločnosti Rozmin, čo sa však nestalo. Rauball úmyselne a vedome klame, jednak akcionárov spoločnosti a jednak slovenskú verejnosť.

-Rozmin nikdy nevlastnil žiadne obchodné tajomstvo ani žiadne tajné technické dokumenty. V danej veci prebehlo trestné konanie, boli vypracované dva znalecké posudky na základe ktorých bolo dvakrát zastavené trestné konanie krajským prokurátorom. Peter Čorej bol jedným z odborných spoluautorov plánu otvárky, prípravy a dobývania ložiska a tiež jeho vykonávateľ, a preto musel podrobne poznať problematiku geologickej stavby ložiska, jeho otvárky a dobývania, pričom musel vychádzať z dokumentov o mastencovom ložisku. Tieto fakty potvrdzuje aj prof. ing. Ján Fábián CSc, ktorý s istotou tvrdí, že dokumenty Rozminu neboli žiadnym spôsobom utajované, ale boli dlhé roky prezentované ako výsledok odbornej banskej činnosti na rôznych banských prednáškach, diskusiách, konferenciách, sympóziách a seminároch. Sám sa zúčastnil na 4 takýchto podujatiach. Zo strany Rozmin s.r.o. žiadnym spôsobom nebolo upozornené, že ide o obchodné tajomstvo, práve naopak, bolo im jasné, že banská verejnosť reaguje na výsledky tejto štúdie. Rozmin nikdy nepredložil v žiadnom konaní relevantný dôkaz o obchodnom tajomstve svojej spoločnosti, dokonca jej bývalý konateľ Ing. Ernst Haidecker v jednej zo svojich výpovedí potvrdzuje, že spoločnosť nikdy nevlastnila žiadne obchodné tajomstvo a on ako konateľ bol poverený prezentáciou tohto projektu pred rôznymi spoločnosťami ako sú DEG, IMI Fabi, Mondo Minerals, OMYA, Luzenac a inými za účelom odpredaja spoločnosti Rozmin.


-Peter Čorej nebol spolupracovníkom Rozminu, ale ako spoločník RimaMuráňu bol konateľom a zároveň bol spoluvlastníkom 43 % obchodného podielu spoločnosti Rozmin od roku 1997 do roku 2002. Celkovo na projekte odpracoval takmer 20 rokov od roku 1992 do roku 2012. Riadil vrtné a otvárkové práce od roku 1997 do roku 2002.

-Neskôr v roku 2005 so svojím projektom uspel vo výberovom konaní pre pridelenie dobývacieho priestoru inej organizácii vypísanej Obvodným banským úradom Spišská Nová Ves. Toto výberové konanie nikdy žiadnym spôsobom nespochybnil žiaden súd a ani do dnešného dňa nikto presne nevie, ako hlasovala 7-členná komisia, ktorá projekty hodnotila. Rozminu nikto dobývací priestor neodobral, zaniklo mu právo na dobývanie ex lege, zo zákona, pretože nezačal v zákonnej lehote s preukázateľným dobývaním ložiska, pričom dobývacie práva vlastnil od roku 1997 do roku 2004. Pritom je nutné poznamenať, že spoločnosť, ktorej bol pridelený dobývací priestor v roku 2005, v priebehu dvoch rokov sprístupnila ložisko štôlňou dlhou 4300 m a bez problémov v zákonnej lehote začala s ťažbou ložiska.

-Doktorandské štúdium Peter Čorej absolvoval na VŠT Košice, fakulta BERG, v rokoch 1996-2000 a obhajoby vykonal v júni 2001. Výstup jeho doktorandskej práce je od roku 2011 chránený priemyselným úžitkovým vzorom, zapísaný na Úrade priemyselného vlastníctva SR. V roku 2013 bola podaná žiadosť o odbočenie na patent. V rámci verejného zverejnenia boli voči nemu podané 3 námietky. Prvá – Ing. Porubčan Róbert, druhá – JSP Logistic s.r.o. a tretia – Eurotalc s.r.o. Majitelia spoločnosti Eurotalc dňa 11.11.2014 okamžite stiahli námietku, ktorú poslal zamestnanec Ing. Ján Greňa z vlastnej iniciatívy bez akéhokoľvek vedomia majiteľov spoločnosti Eurotalc. JSP Logistic podala obsahovo identickú námietku od slova do slova opísanú z námietok, aké podala spoločnosť Eurotalc. Je teda evidentné, že došlo k určitej manipulácii s týmito námietkami, o čom sa mohol autor článku v TASR osobne presvedčiť, nakoľko uvádza citáciu z námietok spoločnosti JSP Logistic. Pritom podľa výpisu z obchodného registra nejde o žiadnu renomovanú banskú spoločnosť, ale o spoločnosť, ktorej predmetom podnikania sú kuriérske – doručovacie služby. Je evidentné, že za týmito účelovými krokmi sa skrýva Rauball, ktorý si tieto služby objednáva.


-Od roku 2008 sa vedie súdny spor pre účasť na nekalej súťaži medzi EuroGasom a VSK MINING. EuroGas však doteraz nikdy nijakým spôsobom neobhájil to, že činnosťou inej spoločnosti bola tejto organizácii spôsobená škoda. Väčšine banských odborníkov poznajúc danú problematiku je zrejmé, že celá aktivita spoločnosti EuroGas spočíva v špekulatívnom podnikaní.
Svojou vlastnou nečinnosťou stratila práva na dobývanie ložiska Gemerská Poloma - mastenec. Konateľ spoločnosti Rauball, dobre známa postava z minulosti, bol v roku 1994 odsúdený na dvojročný podmienečný trest odňatia slobody za spreneveru a väčšinovú účasť na spoločnom podvode kolínskym súdom ( Wirtschaftswoche 11.3.1999 ).
V roku 2001 bol Wolfgang Rauball vyšetrovaný rakúskou bankou z podozrenia prania špinavých peňazí. Je dosť veľká pravdepodobnosť, že práve projekt Gemerská Poloma – mastenec v minulosti využil na pranie špinavých peňazí. Rauball sám a ani spoločnosti ním vedené nikdy v minulosti ani v súčasnosti nevykonávali banskú činnosť alebo činnosť vykonávanú banských spôsobom, a to ani na Slovensku a ani v zahraničí. Nemajú ani len elementárne vedomosti o banskej problematike, čo v konečnom dôsledku vyústilo do situácie, že o predmetný dobývací priestor svojou neschopnosťou prišli.

Zomrela Luise Rainerová

Zomrela Luise Rainerová

Vo veku 104 rokov zomrela dnes vo svojom londýnskom dome filmová hviezda zlatej éry filmu Luise Rainerová, ktorá si získala v Hollywoode nesmrteľnosť, keď ako prvá dostala dvoch Oscarov za herectvo po sebe - za muzikál Veľký Ziegfeld (1936) a za film Dobrá zem (1937).
To sa v celej histórii Oscarov podarilo iba štyrom ďalším hercom, poznamenáva agentúra AP.
Herečkina dcéra Francesca Knittelová-Bowyerová spresnila, že jej matka zomrela na zápal pľúc.
Oscarmi Rainerovej kariéra v štúdiu Metro-Goldwyn-Mayer vyvrcholila - a ako sama neskôr hovorila, nič horšieho ako získať dve ceny americkej akadémie filmových umení sa jej nemohlo stať, pretože divácke očakávania boli odvtedy také vysoké, že ich nedokázala splniť: v jej kariére nasledoval strmý pád. Ušla z Hollywoodu a zvyšok života strávila v Anglicku.
Luise Rainerová bola rakúska židovka, prišla na svet 12. januára 1910 v nemeckom Düsseldorfe, vyrástla v Hamburgu a neskôr vo Viedni.
Ako 16-ročnú ju v roku 1926 pre divadlo objavil popredný rakúsky divadelný režisér Max Reinhardt, s ktorého viedenským divadelným súborom vystupovala v Berlíne. Chválospevy kritikov, podľa ktorých bola "budúcou Gretou Garbo" primali americké filmové štúdio Metro-Goldwyn-Mayer, aby s ňou uzavrelo zmluvu. Tak sa v roku 1935 dostala do Hollywoodu.

Copyright © TASR 2014