30. 12. 2014

STANOVISKO: Odpoveď P.Čoreja na článok „ Arbitráž o mastenec sa môže začať: SR hrozí, že prehrá 2,3 miliardy EUR

STANOVISKO: 




-Najvyšší súd vo svojich dvoch rozhodnutiach nikdy žiadnym spôsobom nespochybnil rozhodnutie štátnej banskej správy o správnosti rozhodnutia o pridelení dobývacieho priestoru Gemerská Poloma spoločnosti, ktorá uspela vo výberovom konaní v apríli 2005. Vo svojich rozhodnutiach vytýka iba procesné pochybenie a nikdy nie vecné pochybenie. Ak by tomu tak bolo, banský úrad by bol povinný vrátiť dobývací priestor spoločnosti Rozmin, čo sa však nestalo. Rauball úmyselne a vedome klame, jednak akcionárov spoločnosti a jednak slovenskú verejnosť.

-Rozmin nikdy nevlastnil žiadne obchodné tajomstvo ani žiadne tajné technické dokumenty. V danej veci prebehlo trestné konanie, boli vypracované dva znalecké posudky na základe ktorých bolo dvakrát zastavené trestné konanie krajským prokurátorom. Peter Čorej bol jedným z odborných spoluautorov plánu otvárky, prípravy a dobývania ložiska a tiež jeho vykonávateľ, a preto musel podrobne poznať problematiku geologickej stavby ložiska, jeho otvárky a dobývania, pričom musel vychádzať z dokumentov o mastencovom ložisku. Tieto fakty potvrdzuje aj prof. ing. Ján Fábián CSc, ktorý s istotou tvrdí, že dokumenty Rozminu neboli žiadnym spôsobom utajované, ale boli dlhé roky prezentované ako výsledok odbornej banskej činnosti na rôznych banských prednáškach, diskusiách, konferenciách, sympóziách a seminároch. Sám sa zúčastnil na 4 takýchto podujatiach. Zo strany Rozmin s.r.o. žiadnym spôsobom nebolo upozornené, že ide o obchodné tajomstvo, práve naopak, bolo im jasné, že banská verejnosť reaguje na výsledky tejto štúdie. Rozmin nikdy nepredložil v žiadnom konaní relevantný dôkaz o obchodnom tajomstve svojej spoločnosti, dokonca jej bývalý konateľ Ing. Ernst Haidecker v jednej zo svojich výpovedí potvrdzuje, že spoločnosť nikdy nevlastnila žiadne obchodné tajomstvo a on ako konateľ bol poverený prezentáciou tohto projektu pred rôznymi spoločnosťami ako sú DEG, IMI Fabi, Mondo Minerals, OMYA, Luzenac a inými za účelom odpredaja spoločnosti Rozmin.


-Peter Čorej nebol spolupracovníkom Rozminu, ale ako spoločník RimaMuráňu bol konateľom a zároveň bol spoluvlastníkom 43 % obchodného podielu spoločnosti Rozmin od roku 1997 do roku 2002. Celkovo na projekte odpracoval takmer 20 rokov od roku 1992 do roku 2012. Riadil vrtné a otvárkové práce od roku 1997 do roku 2002.

-Neskôr v roku 2005 so svojím projektom uspel vo výberovom konaní pre pridelenie dobývacieho priestoru inej organizácii vypísanej Obvodným banským úradom Spišská Nová Ves. Toto výberové konanie nikdy žiadnym spôsobom nespochybnil žiaden súd a ani do dnešného dňa nikto presne nevie, ako hlasovala 7-členná komisia, ktorá projekty hodnotila. Rozminu nikto dobývací priestor neodobral, zaniklo mu právo na dobývanie ex lege, zo zákona, pretože nezačal v zákonnej lehote s preukázateľným dobývaním ložiska, pričom dobývacie práva vlastnil od roku 1997 do roku 2004. Pritom je nutné poznamenať, že spoločnosť, ktorej bol pridelený dobývací priestor v roku 2005, v priebehu dvoch rokov sprístupnila ložisko štôlňou dlhou 4300 m a bez problémov v zákonnej lehote začala s ťažbou ložiska.

-Doktorandské štúdium Peter Čorej absolvoval na VŠT Košice, fakulta BERG, v rokoch 1996-2000 a obhajoby vykonal v júni 2001. Výstup jeho doktorandskej práce je od roku 2011 chránený priemyselným úžitkovým vzorom, zapísaný na Úrade priemyselného vlastníctva SR. V roku 2013 bola podaná žiadosť o odbočenie na patent. V rámci verejného zverejnenia boli voči nemu podané 3 námietky. Prvá – Ing. Porubčan Róbert, druhá – JSP Logistic s.r.o. a tretia – Eurotalc s.r.o. Majitelia spoločnosti Eurotalc dňa 11.11.2014 okamžite stiahli námietku, ktorú poslal zamestnanec Ing. Ján Greňa z vlastnej iniciatívy bez akéhokoľvek vedomia majiteľov spoločnosti Eurotalc. JSP Logistic podala obsahovo identickú námietku od slova do slova opísanú z námietok, aké podala spoločnosť Eurotalc. Je teda evidentné, že došlo k určitej manipulácii s týmito námietkami, o čom sa mohol autor článku v TASR osobne presvedčiť, nakoľko uvádza citáciu z námietok spoločnosti JSP Logistic. Pritom podľa výpisu z obchodného registra nejde o žiadnu renomovanú banskú spoločnosť, ale o spoločnosť, ktorej predmetom podnikania sú kuriérske – doručovacie služby. Je evidentné, že za týmito účelovými krokmi sa skrýva Rauball, ktorý si tieto služby objednáva.


-Od roku 2008 sa vedie súdny spor pre účasť na nekalej súťaži medzi EuroGasom a VSK MINING. EuroGas však doteraz nikdy nijakým spôsobom neobhájil to, že činnosťou inej spoločnosti bola tejto organizácii spôsobená škoda. Väčšine banských odborníkov poznajúc danú problematiku je zrejmé, že celá aktivita spoločnosti EuroGas spočíva v špekulatívnom podnikaní.
Svojou vlastnou nečinnosťou stratila práva na dobývanie ložiska Gemerská Poloma - mastenec. Konateľ spoločnosti Rauball, dobre známa postava z minulosti, bol v roku 1994 odsúdený na dvojročný podmienečný trest odňatia slobody za spreneveru a väčšinovú účasť na spoločnom podvode kolínskym súdom ( Wirtschaftswoche 11.3.1999 ).
V roku 2001 bol Wolfgang Rauball vyšetrovaný rakúskou bankou z podozrenia prania špinavých peňazí. Je dosť veľká pravdepodobnosť, že práve projekt Gemerská Poloma – mastenec v minulosti využil na pranie špinavých peňazí. Rauball sám a ani spoločnosti ním vedené nikdy v minulosti ani v súčasnosti nevykonávali banskú činnosť alebo činnosť vykonávanú banských spôsobom, a to ani na Slovensku a ani v zahraničí. Nemajú ani len elementárne vedomosti o banskej problematike, čo v konečnom dôsledku vyústilo do situácie, že o predmetný dobývací priestor svojou neschopnosťou prišli.