18. 6. 2005

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA Riaditeľ odpovedá: Re: haslerka 31.5.2005 13:48 Nemám u riti divákov, mám u riti teba. A keď si taká múdra, prídi v nedelu o 22.00 hod do štúdia a môžeš si to so Škrekovou vybaviť osobne. riaditel Riaditeľ odpovedá: Re: all 1.6.2005 14:36 Chcel som vás informovať, že tú poslednú odpoveď som písal ja ako majitel, nie riaditeľ a svoje som si už povedal. Nemám zatiaľ čo dodať. Riaditel spoločnosti NAUTIK TV s.r.o. ake typy tv programov preferujete? vela pozerame doma NBC, bavia ma spravy, publicistika - zostavam im verna. Tesi ma ponuka CT na oboch kanaloch, pozerame aj filmy na DVD a pocuvam TA3 ako kulisu pri pisani scenarov. Dobrý deň. Myslím si, že Vaša talkshow je skutočne na úrovni a je to jedna z najlepších relácií vo verejnoprávnej televízii. Zvlášť časť kde boli bývalí a sučasní športoví komentori bola super. A k otázke. Čo si vy predstavujete pod pojmom verejnoprávnosť televízie? Držím palce. Martin nerozumiem pojmu verejnopravnost podla slovenskych politickych predstav. Poznam len zlu a dobru tv pracu. to su moje kriteria. Andrea Vadkerti

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS Snemovňa reprezentanatov USA /Appropriations Committee -dotačný výbor/ schválila návrh zákona , ktorý môže úplne zastaviť financovanie Spoločnosti pre verejne vysielanie/ / Corporation for Public Broadcasting / . Ide o 25 % dotačné škrty, čiže asi 82 miliónov dolárov. Podľa toho sa zastaví 49 federálnych programov . Republikáni tvrdia, že verejné služby by mala prejsť pod súkromné financovanie. Oponenti im vyčítajú, že ide názorvý útok na verejnú službu v USA. Tohto roku bola PBS kritizovaná republikánmi za svoje "príliš liberálne spravodajstvo." The Corporation for Public Broadcasting poskytuje verejné federálne zdroje pre PBS /Public Broadcasting Service / . PBS je nezisková organizácia , ktorá vysiela a je riadená 348 verejnými televíziami v USA. PBS je známa svojim detským programom Sesame Street a vynikajúcou dokumentárnou tvorbou. Mnoho politikov a mediálnych odbornkov v USA tvrdí, že 25 % škrty PBS zničia a tým zničia jeden z najvzácnejších zdrojov kvalitných detských programov. Zdro : Reuters

17. 6. 2005

Dobrá Rada nad zlato

Dobrá Rada nad zlato Rozhlasová rada dnes prerušila rokovanie o organizačnom zabezpečení voľby generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu a bude v ňom pokračovať 6. júla. Problematickým je podľa členov Rady najmä druhé kolo voľby budúceho riaditeľa verejnoprávneho rozhlasu. Časť členov presadzuje do druhého kola postup dvoch a časť postup štyroch kandidátov. Rozhlasová rada väčšinou hlasov schválila návrh Petra Michalicu, podľa ktorého v prípade, že podmienky na voľbu splní viac ako 12 kandidátov, do druhého kola postúpia štyria. Schválený návrh sa však vzápätí problémom pre viaceré nejasnosti, ktoré do organizačného poriadku vniesol. Vladimír Talian upozornil na možnosť špekulatívnym spôsobom zvyšovať kvórum tým, že kandidáti predložia viac rovnakých alebo podobných projektov. Rozhlasová rada by nemala prejudikovať, koľko, kto a aké projekty predoží. Mala by sa vyhnúť chybe Rady STV v roku 2003, kedy do druhého kola posunula iba dvoch kandidátov a vo finále NR SR doporučila jedného. A nebude to asi jediný problém. Rozhlasovú radu ešte čaká ako predjedlo kandidát Jaroslav Rezník. A ako dezert- Prvá slovenská mediálna agentúra. Čo bude hlavný chod ?

16. 6. 2005

Rada STV zrušená !

Rada STV zrušená ! Noví členovia Rady STV
Vedenie STV pristúpilo k inovatívnemu kroku a uznesenia rady STV začala plniť úplne inému subjektu- vydavateľstvu RINGIER Slovakia.
Nový čas, najobjektívnejší denník na Slovensku dostal prednosť pred Radou STV a ako prvý mal možnosť skontrolovať uznesenie Rady STV o nákladoch na reláciu Slovensko hľadá SuperStar. Druhú priečku obsadila TASR, o umiestnení informovania Rady STV sme sa do uzávierky nedozvedei. Napriek hrdému vyýsledku, že Slovenská televízia zarobila na relácii Slovensko hľadá SuperStar 4,5 milióna korún treba jasne povedať, že je to chabý a pomerne nepreukazný výsledok.
Ak porovnávame neporovnoteľný český trh, kde zisk TV Nova presiahol 100 miliónov CZK, tak sa dalo očakávať, že STV by optimálne mohla zarobiť okolo 40 miliónov Sk. na reklame TV NOVA získala 360 miliónov CZK. Lenže... Lenže to by si nemusel vedenie dokazovať, že vyrába najlepšiu SuperStar na svete a mať zbytočne vysoké náklady na stavbu,svetlá a honoráre.
SuperStar je len čistý biznis.
A takisto treba otvorene povedať, že celý obchodný pn STV bol jasne postavený na porušovaní Zona o vysielaní a retransmisii, čím sa STV vystavila nielen poutám, ale ohrozila aj zmysel duálneho trhu. A seba samú, pochopiteľne.
Konečné zúčtovanie, to reálne, ešte len príde.
Zatiaľ je to len PR.
Ktovie, do ktorej účtovnej kolonky sa dávajú v STV pokuty....
Zaujímavé je, že všetci okolo STV zarobili násobky toho, čo STV. Potom sa , k údesu všetkých zúčastnených, na MIP TV v Cannes, na večierku Columbia TriStar objaví vedenie STV v tričkách SuperStar. Každého to vraj nesmierne dojalo.
Veď je to program STV.
Priam predajný originál. Inak, večierok- black tie. Dojemne vyznievajú aj slová Branislava Zahradníka, že zisk z relácie Slovensko hľadá SuperStar 4,5 milióna korún plánuje použiť na dofinancovanie výroby novej pôvodnej slovenskej dokumentárnej tvorby.
Slza skanie pri týchto sovách.
To predsa bolo schválené v rozpočte STV a bez súvisu zo SuperStar !
Čo sa nám to vedenie STV snaž nahovoriť ?
Bez SuperStar nebude pôvodná tvorba ? Bullshit. Ďalšou znôškou hlúpostí je tvrdenie, že "všetky náklady na výrobu programu sa podarilo odfinancovať z komerčných príjmov samotnej relácie a nepoužili sa zdroje z koncesionárskych poplatkov". Nuž, rád by som to videl, keďže tieto príjmy neboli v STV oddelené. Verejnosť však polopravdy miluje. Milujú ich aj čitatelia Nového času. Prečítajú si článok Pichol sa nožom pri záchvate, pozrie na spokojného Rybníčka na fotografii v koženom kresle a rtkych ponožkách, a dozvie sa, že Janko je narkomanom.
Ozaj ,viete, že budúce zasadnutie Rady STV je na Prievozskej 14 ? Tam je sídlo vydavateľstva RINGIER SLOVAKIA a.s.
P.S.
Pevne verím, že správa Dozornej komisie STV , ktorú má predložiť v zmysle uznesenia č. 62/2005 bude podrobnejšia ako to, čo som si mohol prečítať v NČ.
UZNESENIE č. 62/2005
Rada STV v zmysle § 8 ods. 1 písm. j) zákona o STV poveruje DK STV, aby predložila: 1. Podrobný rozpis jednotlivých nákladových položiek v členení na prvotné a druhotné náklady týkajúcich sa relácií Slovensko hľadá Superstar, Slovensko hľadá Superstar – magazín, vrátane nákladov na nákup licencie a na propagáciu a reklamu. 2. Správu o všetkých zmluvách (vrátane marketingových), ktoré sa týkajú programu Slovensko hľadá Superstar a Slovensko hľadá Superstar – magazín, ktoré STV uzavrela so spoločnosťami FremantleMedia Licensing Worldwide, ako aj ďalšími spoločnosťami, ktoré sa podieľali na sprostredkovaní, príprave, realizácii, vysielaní, propagácii, obchodnej a reklamnej exploatácii relácií Slovensko hľadá Superstar, Slovensko hľadá Superstar – magazín s dôrazom na zmluvné podmienky týkajúce sa:
Práv výrobcu zvukových a zvukovoobrazových záznamov, ako napríklad CD, DVD, videoklipy a podiel STV na exploatácii týchto práv.
Vlastníctva merchandisigových práv.
Podielu na všetkých tržbách STV a využívanie reklamného času zmluvnými partnermi.
Prípadnými zmluvami dcérskych spoločností a zmluvných partnerov v súvislosti s reláciami Slovensko hľadá Superstar, Slovensko hľadá Superstar – magazín.
Iných benefitov pre inú zmluvnú stranu ako STV.
3. Správu o reklamných a obchodných výnosoch z vysielania relácií Slovensko hľadá Superstar, Slovensko hľadá Superstar – magazín s uvedením percentuálneho podielu STV a finančným vyjadrením čistého podielu STV. T : 5. 7. 2005
Z : DK STV
CETERUM AUTEM CENSEO, CARTHAGINEM ESSE PALENDAM Skupina Sancheza Illicha Ramireza CARLOSA

Čísla nepustia

Čísla nepustia Slovenská televízia dosiahla najnižšiu dôveryhodnosť od roku 2001, fakt, ktorý by si zaslúžil hlbšiu analýzu od vedenia tejto verejnoprávnej nštitúcie. V Správach STV to ,samozrejme ,bolo prezentované ako úspech, ale ak STV mala vyššiu dôveryhodnost za čias Milana Materáka, niečo sa asi deje. Možno treba vymeniť ľudí. Respondentov ? STV máj 2005 73,3 % november 2004 76,2 % máj 2004 74,5% november 2003 75,1% máj 2002 74,3 % november 2001 75,2 % Zdroj : Odbor mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu

15. 6. 2005

Tešíme sa

Tešíme sa V Slovenskom komornom divadle v Martine dnes otvorili nové dabingové štúdio. Je súčasťou javiskovej technológie, ktorú divadlo zabezpečilo v rámci rekonštrukcie Národného domu. Štúdio pokrstili riaditeľ STV Richard Rybníček a predseda Žilinského samosprávneho kraja Jozef Tarčák. Obaja krstní otcovia pokrstili štúdio dabingom. Svoje hlasy prepožičali agentom protidrogovej jednotky v americkom akčnom filme. Tešíme sa na ich hlasy. Ozaj, kto daboval drogových dílerov ? Slota s Bugárom ?

BREAKING NEWS

BREAKING NEWS KMOTRÍK- RYBNÍČEK : 6:1

STV NEWS ?

STV NEWS ? Podľa nášho zdroja v hlbokej ilegalite sa novou intendantkou Jednotky Slovenskej televízie stane Barbara Štubňová *z Rádia Expres . a Výkonný riaditeľ, štatutárny zástupca STV Ing. Marcel Para vraj absolvoval úspešný konkurz do US. Steel , kam by možno mal nastúpiť 1.júla Who knows

* Volám sa Barbara Štubňová. Začať by sme mohli od koreňov. Dva korene mi už preliečili, jeden zub mi ale museli vytrhnúť. Inak mám korene moravsko-slovenské, líznuté Maďarmi. Ale na stretnutí Rómov, presviedčali môjho kolegu, že priezvisko Štubňová je dočista rómske a že som ich. Ako cigánečka som sa veľmi nevydarila, lebo spev a tanec nie je zmyslom môjho života. Ale viem písať a čítať. Dokonca tak dobre, že som vyhrala konkurz do Top rádia v Košiciach. Pobudla som tam 6 rokov, v čítaní a písaní som sa zdokonalila natoľko, že som prešla hlasovými skúškami v rádiu Expres. Páčilo sa im ako viem písať. To som sa naučila na Gymnáziu. V Exprese som od roku 2002. Už v STV spolupracovala na výrobe XXL hiparády, ako zástupca STV v časoch presláveného Daga Paloviča...

KONTRAFUCKT

KONTRAFUCKT "Rybníček je najlepší manažér na svete." Andy Hryc pred niekoľkými mesiacmi na stretnutí s premiérom Mikulášom Dzurindom A ja som si myslel, že Andy Hryc je najlepší manažér na svete... Sanchez Illich Ramirez CARLOS

OBČERSTVOVACÍ KÚTIK

OBČERSTVOVACÍ KÚTIK Generální ředitel slovenské televize Joj Richard Rybníček je velmi vytížený člověk. Dokládají to i okolnosti, za jakých vznikal tento rozhovor: o půl deváté večer na ruzyňském letišti, necelou půlhodinu před jeho odletem na Slovensko. Proto se interview dotklo jen některých nejzásadnějších témat, které v současnosti hýbají „slovenskou Novou“. .....Rada minulý týden zahájila s televizí Joj sedm správních řízení, která se týkají prvních dvou měsíců vysílání. V určitém termínu se k nim máte vyjádřit. Jak to probíhá, budete se proti řízení nějakým způsobem ohrazovat? Je to poměrně nová informace, dnes jsem se to dočetl v novinách. Zatím jsem ještě nedostal oficiální vyrozumění od Rady, takže neznám přesný důvod zahájení těchto řízení. Jakmile obdržíme písemné vyrozumění, určitě se k němu vyjádříme. Vesměs jde o nedostatečné oddělování reklamy od programu, nezařazování piktogramu, který má označovat vhodnost pořadů pro děti… To není tak docela pravda, protože Joj piktogramy používá. Nevím přesně, jak zní odůvodnění zahájení správního řízení. Zákon o reklamě i zákon o vysílání velmi jasně hovoří o tom, že reklama se má oddělit obrazem a zvukem. Nikde není napsáno, že se musí oddělit nějakým písemným projevem. Jsem přesvědčen o tom, že zákon dodržujeme. Možná je to jenom otázka jeho výkladu. Rada také narazila na problém prvního dne vysílání, kdy Joj do přímého přenosu z finále volby Miss Universe Slovensko 2002 zařadila blok s informacemi o cenách pro vítězky. Rada to považovala za určitý druh skryté reklamy nebo propagace. Stejně hodnotí i závěrečné titulky, kde se objevily názvy sponzorů akce, kteří věnovaly ceny pro Miss. Potřebuji vidět písemné vyjádření Rady, do té doby se k tomu nedokáži vyjádřit. Ale rozhodně tak učiním poté, co ho dostanu. Podle Vladimíra Železného čeká televizi Joj na podzim druhá fáze vývoje, kdy posílí vlastní tvorbu a do roku 2003 by měla vkročit jako plnohodnotná konkurence Markízy. Kdy začne druhá fáze a jak se to projeví na vysílání? Na září a říjen připravujeme některé nové pořady vlastní výroby. Měla to být především aktuální publicistika. Zvažujeme kombinaci občanské publicistiky s investigativní, a dále nějakou menší zábavu typu Prásk! Nevylučuji, že některé filmy už nadabujeme do slovenštiny. Obecně se to projeví nárůstem domácí produkce. Nebude to žádná radikální změna, ale určitě půjde o posun ve vysílání. Poslední, třetí fáze vývoje Joj TV má přijít v lednu 2003, kdy byste měli dosáhnout přibližně stejného podílu na trhu jako Markíza. Jak velký by měl být tento podíl? Já jenom doufám, že v té době už budou peoplemetry, protože to je klíč k nástupu této televize. Pokud na Slovensku nebudou peoplemetry, investor nebude financovat další vývoj Joj TV. Je to pochopitelné, každý televizní profesionál to musí chápat. Co se týká podílu, pokud budou peoplemetry, myslím si, že začne opravdový souboj s Markízou, a podíly se budou muset šplhat přes 20 až 25 procent. Výrazně stoupne nákup zajímavých pořadů, podíl vlastní tvorby… Z Joj by se měla stát normální konkurenceschopná slovenská televize. Současných sedm až devět procent podílu na trhu při stávajícím programovém schématu vás uspokojuje? Už to roste k deseti. Rozhodně jde o úspěšný start. Je třeba si uvědomit, že vysíláme něco přes dva měsíce a to není zase tak dlouhá doba. Když jsme přebírali Global, bylo to 0,7 procenta. Teď je to deset procent. Někdo by mohl říci, že to není moc, ale pro mě to je slušný start. V této úvodní fázi to stačí – ale myslím si, že se to bude ještě zlepšovat. Bude to chvilku trvat, než Slováci pochopí, že naše Noviny (hlavní zpravodajská relace Joj TV, pozn. RadioTV) jsou zprávy o lidech, o Slovensku. Není to přepolitizovaná zpravodajská relace, kde je prvních šest zpráv o politice, které diváka vůbec nezajímají. Problém je v tom, že lidé jsou na takové zprávy zvyklí. Ale to je otázka času. Joj vysílá Noviny ve stejném čase jako Markíza svoji hlavní zpravodajskou relaci Televizní noviny. Jakou máte sledovanost? Pohybují se okolo pěti procent v ratingu a sedmi až osmi v sharu. Pomalu to roste. Tuto neděli se na obrazovce Joj poprvé objevil pořad Čo na to riaditeľ? podobný formátu Volejte řediteli na Nově. Ještě nedávno jste přitom říkal, že Joj podobný pořad vysílat nebude. Co vás vedlo ke změně názoru? Jde o nepřesnou interpretaci. Řekl jsem, že se zatím neobjeví, protože jsem si to netroufnul říci tak striktně a jednoznačně. Je dobře, že jsem to tak udělal, protože čas ukázal, že je třeba zařadit pořad, ve kterém bychom odpovídali na obrovské množství dopisů a e-mailů na dotazy, co budeme vysílat. Tento formát se ukázal dobrý v tom, že máme kontakt s divákem. Moje relace bude především o odpovědích na otázky. Bude to pořad o televizi, služba divákovi. Budete se v tom pořadu věnovat i jiným věcem než programovým otázkám a vysílání televize Joj? Volejte řediteli na Nově má často problémy kvůli tomu, že se Vladimír Železný vyjadřuje k politické situaci nebo ke sporům s bývalým investorem. Budete se striktně věnovat jenom programovým otázkám? Budu pokračovat tak, jak jsem začal. Samozřejmě, pokud naši hokejisti ještě jednou vyhrají mistrovství světa, budu to komentovat. Jinak se budu věnovat televizi. Je televize Joj vaše jediná mediální aktivita? Z výpisu slovenského Obchodního rejstříku je zřejmé, že vaše jméno figuruje u Trenčianské mediální společnosti. Tato společnost vznikla velmi spontánně v době, kdy jsem chtěl zachránit krachující Rádio DCA v Trenčíně. Měl jsem dojem, že by bylo zajímavé pokusit se získat peníze na získání licence pro lokální vysílání a provozovat slušnou rozhlasovou stanici. Měl jsem tuto ambici i určité přísliby od některých investorů. Na to, abych se mohl ucházet o tuto frekvenci, jsem musel založit společnost s ručením omezeným. Ve chvíli, kdy jsem ji založil, se mi ale nepodařilo domluvit se s tehdejším majitelem Rádia DCA na koupi. Proto jsem na další aktivitu v tomto směru rezignoval. Společnost je nyní absolutně mrtvá, nevyvíjí žádnou činnost a vznikla jenom kvůli tomuto záměru. Teď je mi docela jasné, proč máte tak velký zájem o televizní frekvenci v Trenčíně. Ano, možná je v tom trochu patriotismu. Zajímal jsem se na Radě, jestli tam existuje nějaký volný kanál, a bylo mi řečeno, že ne. Naši lidé ho tam přesto našli. To, že ta frekvence teď vyvolala takové překvapení, si vysvětluji tak, že o ní opravdu nikdo nevěděl. Přitom je opravdu zajímavá, protože je stejně výkonná jako ta žilinská. Zdroj :Jan Potůček, 2002-05-17 00:10

NO COMMENT

NO COMMENT We love Richard.... Vážený pán Rybníček. Veľmi ma mrzí, o čo sa snažia pseudoumelci sformovaný okolo výzvy "verejnosť za..." Chcela by som Vám vysloviť vďaku, kam sa Vám podarilo posunúť STV z pozície, v ktorej sa nachádzala pred Vaším zvolením za riaditeľa. Ďalej Vás chcem poprosiť o udržanie si chladnej hlavy a úrovne s akou odrážate bezpredmetné a nezmyselné útoky pseudoumelcov a skarachovancov ala Markovič, Hryc a tých ostatných.. Prosím držte sa bojujte za televíziu, ktorá má konečne kultúrnu úroveň hodnotu a hlavne priťahuje divákova a zasahuje pomerne širké spektrum "chutí" nás všetkých. Čo sa týka kultúry, sú nezmyselné argumenty signatárov. Pretože STV zdvihla minimálne úroveń slovenskej hudobnej scény,(patriacej tiež pod hlavičku kultúry). Toľko krát napadnutou Superstar vytvorila konkurenciu pre súčastné "hviezdičky", tým že vybrala alebo lepšie povedané ľudia vybrali talenty, na ktoré sa dá nielen pozerať ale hlavne počúvať. Ďalej dokumenty. Tie ktoré ponúkla STV majú nesmiernu výpovednú hodnotu a a rovnakú vysokú úroveň kultúry (pod ktorú patrí aj vzdelanosť a všeobecný rozhľad). Egypt, bol jeden z tých, kvôli ktorému som bola ochotná posunuť sobotný program s priateľmi. Ďalej Miesta v histórii, dokumenty z obdobia 2. svetovej vojny.. atď. Ku kultúre patria aj hodnotné filmy, zakúpené práve STV. Čistá myseľ, Aimé a Jaguár, Gladiátor, filmy z filmového klubu... Jednoducho povedané, STV neuveriteľným spôsobom dvíha (priam výťahovou rýchlosťou) úroveń kultúry na Slovensku. Pán Rybníček, prosím bojute za našu STV nech sa jej úroveň sa zachová. nedajte sa znechutiť parazitmi ako Hryc, alebo skrachovancami ktorých už ani "naši" susedia nechú ako Markovič, či vrahmi ako Skrúcaný a jeho *****nými výstupmi zo 4. cenovej... Držíme Vám palce ja aj celá moja rodina. inetligentná a kultúrne založená diváčka z Bratislavy

14. 6. 2005

ÉTEROVÝ BOJ

ÉTEROVÝ BOJ Do Rady pre vysielanie a retransmisiu kandidujú šiesti muži. Medzi kandidátmi už nie je bývalý člen rady právnik Ernest Valko. Po druhý raz bude kandidovať riaditeľ Vydavateľstva Sanoma Magazines Slovakia Pavel Hapák, ktorého navrhol KRAS – Klub reklamných agentúr Slovenska a je blízky strane SMER a jediný, ktorý celej problematie rozumie. Po druhý raz bude kandidovať aj bývalý redaktor TV Markíza Branislav Král, generálny riaditeľ neúspešnej Slovenskej internetovej televíznej spoločnosti, ktorť bude blízky asi komukoľvek. Tá je vysielateľom internetového programu TV IN, ktorý nevysiela. Do rady kandiduje aj kôň Ivana Kmotríka,reprezentačný tréner Dušan Galis, ktorého navrhol Slovenský futbalový zväz. Jána Dianišku z košického štúdia STV návrhol Slovenský syndikát novinárov. Ján Dianiška bol bývalý hovorca košického štúdia / presnejšie referent pre styk s verejnosťou Štúdia Košice / a aj uchádzač o post ústredného riaditeľa. Slovenská advokátska komora navrhla advokáta Milana Galandu, bývalého sudcu Ústavného súdu ČSFR, právneho experta Občianskej kampane '98, Združenia na podporu lokálnej demokracie,experta na verejnú správu a asistenta Tomáša GALBAVÉHO, SDKÚ. Združenie miest a obcí Slovenska navrhla pedagóga z chemickotechologickej fakulty Ladislava Štibrányiho, asistenta Márie DEMETEROVEJ / KDH/ a bývalého člena dozornej rady Bratislavská parkovacia služba, s.r.o. Kam oko dhliadne- samí odborníci. Ale na niečo iné. Česť výnimke. Výnimka zomiera posledná...

Zákon ? Načo ?!

Zákon ? Načo ?! Dňa 9.mája Ochranné združenie interpretov Slovenskas / OZIS/ zaslalo list GR STV Richardovi Rybníčkovi. OZIS-u neprišla do dnešného dňa žiadna odpoveď. Dňa 2.6. faxom STV OZIS-u zaslala list, ktorý bol doručený na adresu OZIS dňa 6.6.2005, kde STV oznamuje, že dňa 31.5.2005 podala na okresnom súde Bratislava II, Drieňová ul. Žalobu o nahradenie vyhlásenia vôle vo veci Hromadnej zmluvy o úprave vzťahov pri používaní umeleckého výkonu v televíznom vysielaní vlastných programov. K Žalobe pripojila STV návrh zmluvy, ktoré OZIS nemal možnosť pripomienkovať. Situácia je nasledovná: STV stále nemá s OZIS-m uzatvorenú zmluvu, odmieta s OZIS-om akúkoľvek komunikáciu a Richard Rybníček ako generálny riaditeľ STV nepovažuje za potrebné slušne odpovedať na list. Od januára 2005 OZIS nemá k dispozícii žiadne hlásenia od STV. Vážený pán Mgr. Richard Rybníček Generálny riaditeľ Slovenská televízia Mlynská dolina 845 45 Bratislava Vážený pán Generálny riaditeľ, v reakcii na list, ktorý STV doručila našej organizácii 28.4.2005 musím s poľutovaním a počudovaním konštatovať, že napriek dlhému obdobiu, ktoré mala Vaša televízia na pripomienkovanie návrhu zmluvy je Vami predložená verzia textu tohto dokumentu pre OZIS neprijateľná. Návrh STV predstavuje redukciu nami vypracovanej predlohy, a to tým spôsobom , že ste jednoducho niektoré pasáže textu vymazali. Práve v dôsledku týchto zmien dostal návrh textu nežiaduci a pre nás totálne neprijateľný charakter. Na zdôvodnenie hore uvedeného by som rada podotkla: V rámci Vašej požiadavky o komponenciu § 48 a § 78Autorského zákona č.618/2003 Z.z., upozorňujeme, že tieto sú obsahovo spracované v samotnom predkladanom návrhu zo strany OZIS. Na základe Vami uskutočnených korekcií do návrhu zmluvy, dovoľujeme si Vám vysvetliť, čo dané od stavce v nami predkladanom návrhu zmluvy pojednávali: Čl. IV Odmena výkonným umelcom – v zmysle ustanovení platného Autorského zákona č.618/2003. STV nedisponuje právami výrobcu vo vysielaní televízneho programu Jednotky a Dvojky. STV je však povinná prostredníctvom organizácie kolektívnej správy – OZIS vysporiadať tieto práva v plnej výške a bez akýchkoľvek obmedzení v súlade s podmienkami určenými Autorským zákonom. V zmysle § 65 platného AZ výkonný umelec má právo na primeranú odmenu za použite a šírenie jeho umeleckého výkonu a podľa § 63 ods.2 udeľuje súhlas na verejný prenos umeleckého výkonu, tieto práva mu nemožno uprieť a nemôže sa ich vopred vzdať. V zmysle § 79 AZ organizácia kolektívnej správy uplatňuje kolektívnu ochranu majetkových práv výkonného umelca a umožňuje tým uviesť predmet tejto ochrany na verejnosti. Kolektívna správa práv ochranného združenia sa v plnej miere vníma vo vzťahu k samotnému predmetu ochrany diela, ku ktorým ako organizácia kolektívnej správy spravuje práva výkonných umelcov. V zmysle § 81 – povinnosti organizácie kolektívnej správy a používateľa predmetu ochrany je: • Zastupovať každého nositeľa práv pri výkone jeho práva, ktoré spravuje na základe tohto zákona • Zastupovať každého nositeľa práv pri výkone jeho práva v rozsahu s ním dohodnutým • Zastupovať nositeľa práva za rovnakých podmienok • Uzatvárať zmluvy s používateľmi, používateľovi poskytnúť oprávnenie na použite predmetu ochrany, ku ktorému právo kolektívne spravuje, dohodnúť s používateľom odmenu alebo náhradu odmeny a spôsob jej uhradenia • Vyberať v súlade s týmto zákonom a zmluvami pre nositeľa práv odmeny, náhrady odmien a prípadné príjmy z vydania bezdôvodného obohatenia, rozdeľovať ich a vyplácať v súlade so svojím vyúčtovacím poriadkom ČL. IV ods.2 Výkonný umelec má právo na primeranú odmenu a kolektívna správa má povinnosť spravovať toto právo za každé použitie umeleckého výkonu a to i za prvé a každé ďalšie. Za účelom použitia záznamov alebo ich rozmnožením výkonov výkonného umelca sa rozumie odmena výkonného umelca za každé použitie diela t.j. prvé a každé ďalšie použitie jeho zaznamenaného umeleckého výkonu v programoch STV a použitých vo vysielaní programových okruhov Jednotky a Dvojky. Kolektívna správa spravuje použitie práv na zvukovoobrazových záznamoch a rozmnoženín výkonov umelcov, ktoré boli vyrobené pre komerčné účely, t.j. vysielanie reklám, priame ponuky, teleshopingy, sponzoringy, záznamy na nosičoch VHS, MC, DVD, MP3 a iné príjmy z predaja alebo prenájmu konkrétneho televízneho programu, ktorý je určený na vysielanie s určením práva na primeranú odmenu. Na margo Vašej požiadavky zabezpečenia automatického spracovania dát, ktoré je nevyhnutnou podmienkou na vyplácanie odmeny nami zastupovaným výkonným umelcom, rada by som podotkla, že zaslanie aktuálneho zoznamu v elektronickej podobe nie je pre nás žiadny problém. Už viac ako 10 rokov zasielame Slovenskej televízii aktuálny zoznam našich členov pravidelne mesačne. Každý výkonný umelec je v zozname identifikovateľný podľa rodného čísla, súbory sú identifikovateľné podľa nášho čísla. Dovoľujem si vyjadriť nádej, že vzhľadom na mnou uvedené skutočnosti a pod váhou faktov sa vedenie STV nebude brániť už v blízkej budúcnosti rokovaniam na najvyššej úrovni s cieľom urýchlene vyriešiť mesiace pretrvávajúci skutkový stav. Mám na mysli skutočnosť, že napriek viacerým pokusom zo strany OZIS doterajšie rokovania s STV o uzavretí novej zmluvy nepriniesli pozitívny výsledok, ako aj fakt, že od 1.1.2005 vysiela STV na Jednotke i Dvojke permanentne programy, s použitím nami zastupovaných výkonných umelcov bez zmluvnej bázy. Dúfam, pán Generálny riaditeľ, že k urýchlenému vyriešeniu tejto situácie prispejete aj osobne. V tomto duchu navrhujem, aby sme sa v čo najkratšom možnom čase stretli. V záujme riešenia problému navrhujem konkrétne termín 13.mája 2005 o 10,00 hod. Prirodzene, ak by Vám uvedený termín nevyhovoval, ale bol neprijateľný kvôli iným povinnostiam, som pripravená osobne sa stretnúť s Vami v termíne, ktorý by som v danom prípade očakávala od Vás obratom. Miestom stretnutia môže byť ktorákoľvek z inštitúcií, prispôsobím sa. Zároveň Vás upozorňujem, že ak do 31.mája nepríde k uzatvoreniu zmluvy medzi STV a OZIS, Výbor OZIS rozhodol, že od 1.6. 2005 nebude možné žiadne dielo, ani rozmnoženinu s výkonom výkonného umelca zastupovaného našou organizáciou používať a šíriť v programoch STV na Jednotke i Dvojke. Na záver podotýkam, že ani navrhované finančné vyrovnanie nie je možné akceptovať. Návrh STV totiž vychádza z údajov, ktoré boli súčasťou zmluvy platnej pred rokom 1999, nerieši podstatu inflačného koeficientu, ktorý sa používa v rámci obchodného styku v zmysle určovania obchodných podmienok zmluvy, nezohľadňuje ani nárast členskej základne našej spoločnosti, ani vstup Slovenska do EÚ. Navyše si Vás dovoľujem dôrazne upozorniť, že Váš návrh vychádza z už neplatného Autorského zákona a nerešpektuje podmienky nového Autorského zákona č.618/2003. Na základe uvedených skutočností je Váš „návrh“ odborne i ekonomicky neprijateľný. S úctou Jana Lisová Riaditeľka OZIS Zákon o vysielaní a retransmisii T R E T I A Č A S Ť ZÁKLADNÉ PRÁVA A POVINNOSTI VYSIELATEĽOV A PREVÁDZKOVATEĽOV RETRANSMISIE § 16 Základné povinnosti vysielateľa Vysielateľ je povinný f) uzatvoriť zmluvy s organizáciami kolektívnej správy práv spravujúcimi práva k predmetom ochrany, ktoré vysielateľ používa,

13. 6. 2005

Dojemné

Dojemné
Zamestnanec Slovenskej televízie, šéfdramaturg STV a akcionár Rádia Twist Ľuboš Machaj dnes na osobnom stretnutí s novinármi ohlásil kandidatúru na post generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu.
Prezradil, že na novele zákona o SRo pracuje s ľuďmi zo Slovenského rozhlasu, čo iste dojíma tak Jaroslava Rezníka ako aj Richarda Rybníčka, ako jeho priameho nadriadeného. Na jeho vystúpení nás zaujali mnohé jeho myšlienky , z ktorých vyberáme : Machaj by zúžil počet okruhov rozhlasu zo šesť na tri, nosným by zostalo spravodajsko-publicistické Rádio Slovensko, hlavná alternatíva voči komercii Rádio Devín a jeden regionálny a národnostný okruh. Machaj by navrhol, aby verejnoprávne médiá nevysielali reklamu. Machaj by si vedel by si však predstaviť ,že by rozhlas sídlil v Mlynskej doline spolu s STV. Mnohé nápady, ktoré prezentoval Ľuboš Machaj som očakával. Čakal som, kto a kedy ich navrhne. Pretože niektoré záumové skupiny to už neverejne prezentovali. Prekvapila ma iba informácia o spoločnom sídle STV a SRo. Proces v STV je však tak prudko rozbehnutý, že Machaj / a aj Sanchez / by boli zmietnutí z povrchu zemského. Teraz čakám, čo povedia ďalší nádejní to kandidáti, ak zvolajú svoje tlačovky.
Iste by nás všetkých zaujmali základne tézy o rozhlase z úst Branislava Zahradníka, Borisa Ažaltoviča, Michala Dzurjanina alebo Karola Farkašovskeho.
Ale ani Kamil Peteraj by nebol na zahodenie.

Tak dobre, ako sa len dá

Tak dobre, ako sa len dá Programový riaditeľ TV JOJ František Borovský., s ktorým sa stále môžte teoreticky spojiť aj v STV ako s človekom zodpovedným za skladbu programu, na tlačovke,spolu s vedením JOJ ,oznámil ,, že televízia JOJ kúpila práva na prvú skutočnú reality šou, ktorú po názvom VyVolení predstaví v októbri divákom. Podľa našich informácií má Borovský už v STV výpoveď. Otázne je, aké informácie v STV zanechal. Rozhodne si tie najcennejšie odniesol spolu so sebou do TV JOJ. Rozhodne tým poškodil STV, pretože presne vedel, čo a kedy STV na jeseň nasadí. Rade STV by vedenie Slovenskej televízie malo vysvetliť, ako majú ošetrené zneužívanie informácií v obchodnom styku ? Pozoruhodné je v tejto súvislosti vyjadrenie Branislava Zahradníka pre server medialne.sk 1. júna : "Pán Borovský je náš riadny zamestnanec, ešte dnes podpisoval dovolenku.Primárny zamestnávateľ, ktorý je v tomto prípade STV je chránený aj z legislatívneho hľadiska. Z tejto pozície môžeme takýto postup aj sankcionovať, tobôž ak ide o prestup k priamej konkurencii." Takže to zosumarizujme : Pán Borovský odišiel bez vedomia svojho zamestávateľa k inému zamestnávateľovi. Pán Borovský prestúpil k priamej konkurencii STV. Pán Borovský vymazal všetky informácie z HD svojho PC Pán Borovský pravdepodobne tvrdo zneužil informácie v obchodnom styku. Pánovi Borovskému sa asi nič zo strany STV neujde, vzhľadom k tomu, že Richard Rybníček aspoň nateraz potrebeje Ivana Kmotríka. Prečo by inak jemu spriaznenej firme predal Lodenicu ?

12. 6. 2005

1. list Rybníčkovi

1. list Rybníčkovi Vážený pán generálny riaditeľ STV, Rybníček! Pretože sme sa z Vašej nedeľnej relácie Odpovede z obrazovky dozvedeli, že už nám nemienite venovať pozornosť, píšeme Vám, aby ste vedeli, že My Vám pozornosť venovať budeme! Aby ste vedeli, kto je to My, sú to tí, o ktorých ste v nedeľu vyhlásili, „že už ich nechcú diváci žiadnej televízie a radi by si ešte zarobili nejakú tú korunu“. Žiaľ, musíme Vám oznámiť, že nemáte pravdu. Len si pozrite výsledky píplmetrového merania minulotýždňovej nočnej tolkšou Štefana Hríba, Pod lampou. Pokiaľ sa v nej pán Hríb so svojimi priateľmi bavili O bohu, O hokeji, O teórii relativity, O tom či Slováci nadmerne pijú a o iných závažných celospoločenských témach, tak jej sledovanosť bola sotva zmerateľná. Akonáhle sme sa v nej objavili My, teda „Tí, ktorých nechcú diváci v žiadnej televízii“, tak počet týchto divákov stúpol trojnásobne a dosiahol takmer 135. tisíc! Je nám to ľúto, pán generálny riaditeľ, veď keby ste rozmýšľali pragmaticky a volali nás do STV častejšie, mohli sme Vám vylepšiť sledovanosť aj iných Vašich relácií. Veď podľa tohto kľúča by napr. SHS, ktorá dosahovala sledovanosť až 40%, mala sledovanosť trikrát vyššiu, konkrétne 120%! Vieme, že v tejto chvíli môžete argumentovať tým, že Pod lampou sledovalo veľa divákov preto, lebo ste v nej vystúpili Vy. Áno, je to možné a v takom prípade vieme pochopiť aj to, prečo ste sa nezúčastnili v nedeľu Mediálneho fóra v TV Markíza. Nie ste predsa padnutý na hlavu, aby ste zvyšovali sledovanosť konkurenčnej televízii! Škoda že to nevyšlo, lebo napriek Vašej neprítomnosti malo Mediálne fórum sledovanosť 7%, čo je vyše 350.tisíc divákov! Pravdepodobne nebudete až taká mediálna hviezda, za akú Vás niektorí pokladajú. Nie je to údaj, ktorým by sme Vám chceli poškodiť, jednoducho o tom hovoria zariadenia, ktorým Vy prikladáte najväčšiu dôveryhodnosť-píplmetre!! Veď Vaša pravidelná, nedeľná „One man šou“, Odpovede z obrazovky, sa zatiaľ ani raz neobjavila v TOP 10 najsledovanejších relácií STV! A pretože Nám, rovnako ako Vám, na vysielaní verejnoprávnej televízie veľmi záleží, dovoľte niekoľko dobre mienených rád o tom, ako túto Vašu reláciu vylepšiť, skrátka získať jej väčšie percento divákov: Najprv budeme hovoriť o tom, čo sa nám na nej páči: Za absolútne skvelý nápad považujeme to, že na začiatku relácie ide už niekoľko týždňov textový aj zvukový oznam o tom, že ste v relácii porušili zákon, nedodržali ste všestrannosť informácií a šírili ste jednostranné názory, bez možnosti reakcie dotknutej strany. Tohto sa držte, pán generálny riaditeľ a urobte si z toho logo, rovnako ako Vaši kolegovia zo zábavnej relácie S.O.S. Ale teraz, ak chcete aby sme Vám pomohli, musíme byť kritickí: 1. Už samotný názov, čiže Odpovede z obrazovky, je zlý! Navrhujeme niečo dynamické, akčnejšie, napr. Vymývanie mozgov, čo určite nadchne predovšetkým mladého diváka a bude aj korešpondovať s obsahom Vašej nedeľnej kázne. 2. V ostatnej relácii ste začali rozdeľovať slovenský národ na tzv. “obyčajných ľudí“ a na akýchsi 10% intelektuálov, ktorí sú večne nespokojní. Treba povedať, že v prvom okamihu ste nás potešili, lebo ešte pred dvoma týždňami Váš hovorca p. Záhradník tvrdil, že nás je len 3%. Zdá sa teda, že nás pribúda a možno už o týždeň nás bude20%. Ďakujeme za uznanie! Musíme Vás však upozorniť, že rozdeľovať národ na „obyčajných ľudí“ a tých druhých, je nebezpečné! V minulosti sa už o to niektorí pokúsili a nedopadlo to dobre! Námatkovo spomeniem len pár mien: Marx, Lenin, Hitler, Stalin a v nedávnej minulosti aj istý slovenský premier, ktorý tiež rozdeľoval národ na „obyčajných“ ľudí a tzv. „treťotriednych, skrachovaných hercov“. Na Vašom mieste by sme sa na to vykašlali, takto si môžete zvýšiť sledovanosť iba ak u S.I.S. 3. Hovoríte o nás, že do celého problému ťaháme politiku a podliehame vplyvu niektorých poslancov. Zdá sa nám absurdné, že to hovorí človek, ktorého politici, konkrétne poslanci parlamentu nominovali a zvolili do jeho funkcie a on sa teraz tvári, akoby s nimi nikdy nič nemal a ani nemá. Uveríme Vám až vtedy, keď sa v Ústave zakotví nielen priama voľba prezidenta, ale aj Generálneho riaditeľa STV! 4. Konečne sme pochopili, prečo ste v rámci zoštíhlenia STV, zrušili profesiu hlásateľky. Máme pocit, že ste v detstve pravdepodobne Vy sám túžili stať sa hlásateľkou, resp.hlásateľom a konečne sa Váš detský sen splnil! Inak si nevieme vysvetliť to, s akým neobyčajným šarmom a gustom dokážete vo svojej „one man šou“ uviesť sériu upútaviek na vynikajúce americké komédie a skvelé akčné filmy, jednoducho ako Vy hovoríte: „Máme sa na čo tešiť!“ 5. Číslo, z ktorého máte zjavne najväčšiu radosť, je tzv.“Hra na zlatú rybku“, kde ste si zvykli plniť želania, ako Vy hovoríte, “obyčajných ľudí“. Skarlet z Bánoviec určite vyskočí od radosti z kože, keď sa z Vašich úst dozvie, že ste špeciálne pre ňu zakúpili ďalšiu sériu argentínskej telenovely Kráľ dobytka a Mirka z Košíc Vám osobne poďakuje za to, že ste Buffi, premožiteľku upírov preložili z pol piatej na štvrť na šesť, lebo vtedy vysiela Markíza Sabrinu-mladú čarodejnicu a ona nemôže sledovať oba seriály súčasne! Na záver obyčajných ľudí požiadate, aby Vám písali i naďalej svoje námety a postrehy, pochopiteľne len kladné, lebo tie záporné aj tak nečítate! Summa summárum, z celej Vašej nedeľnej relácie sa nám páči iba ten oznam o tom, že ste porušili zákon. Ten si však Vaši „obyčajní ľudia“ asi nevšimli, alebo nechcú všimnúť, veď im každý týždeň oznamujete, aké duchovné lahôdky ste pre nich, za ich peniaze nakúpili. Chceme Vám oznámiť, že My ľudí nerozdeľujeme na obyčajných a tých druhých. Podľa nás na Slovensku žijú iba občania, daňoví polatníci a koncesionári a ako takí Vás žiadame, aby ste sa, nielen pre nízku sledovanosť, okamžite stiahli z obrazovky. Dokázali ste to pri iných, podľa piplmetrov málo sledovaných programoch a tak veríme, že budete rovnako tvrdý a neúprosný aj voči tomu vlastnému, ktorý ste údajne zaradili medzi pôvodnú tvorbu. My, občania, daňoví poplatníci a koncesionári o takúto domácu tvorbu nestojíme. Je nedôstojná nielen voči divákom verejnoprávnej televízie, ale aj voči STV a postu generálneho riaditeľa, ktorý zastávate! O okamžité zrušenie tejto relácie žiadame aj Radu STV, na ktorej čele stojí pán Miro Kollár! Ďakujeme za porozumenie! Signatári výzvy Verejnosť za verejnoprávnosť

Moderátorské výrony

Moderátorské výrony Najhoršie moderátorské výkony roka / a to máme iba jún /predviedli v uplynulom týždni už tradične nevhodní moderátori tanečnej show Miliónový tanec Lenka Hriadeľová a Vlado Voštinár . Doplnila ich ,ba prekonala, Jana Škreková s nezameniteľným imidžom v prvej a ,dúfajme poslednej , morskej reality šou Všetci na palubu televízie NAUTIK TV .