12. 5. 2017

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Za trocha bizarnú označila tlačová agentúra DPA skutočnosť, že v druhom semifinálovom večeri Eurovíznej pesničkovej súťaže sa do finále prebojovali zástupcovia Rumunska s jódlovaním (Ilinca a Alex Florea s piesňou Yodel It!), zatiaľ čo Švajčiarsko nepostúpilo.
Na rozdiel o prvého semifinálového večera vystúpilo vo štvrtok večer viacero spevákov v rodnom jazyku, vrátane maďarského Joci Pápaia s piesňou Origo, ktorý sa taktiež dostal do finále rovnako ako bieloruský Naviband s piesňou Historyja majho zyccia.
Ďalšími finalistami sa stali zástupcovia Bulharska, Dánska, Holandska, Chorvátska (Jacques Houdek s piesňou My friend), Izraela, Nórska a tiež susedného Rakúska (25-ročný Nathan Trent z Tirolska s piesňou Running On Air).
Nepostúpili Estónsko, Írsko, Litva, Macedónsko, Malta, San Marino, Srbsko a už spomínané Švajčiarsko.

Turecká polícia zadržala redaktora on-line vydania opozičného denníka Cumhuriyet. S odvolaním sa na policajné orgány o tom dnes informovala tlačová agentúra Anadolu.
Zadržaným novinárom je Oguz Güven, ktorý vo štvrtok na webovej stránke denníka zverejnil kritický článok o prokurátorovi Mustafovi Alperovi, ktorý sa podieľal na vyšetrovaní neúspešného vojenského prevratu v Turecku z vlaňajšieho júla a odobril zatknutie mnohých prívržencov duchovného Fethullaha Gülena, ktorý žije v USA. Alper nedávno zahynul pri dopravnej nehode.
Turecké vedenie je presvedčené o tom, že za pokusom o prevrat je práve Gülen. Ten však všetky tieto obvinenia odmieta, pričom snahy časti príslušníkov ozbrojených síl zosadiť vládu, naopak, okamžite odsúdil. Turecko napriek tomu žiada od USA, aby Gülena vydali.
Od zmareného prevratu bolo v Turecku zo štátnej správy, ale aj zo súkromného sektora prepustených viac ako 100.000 ľudí. Zatknutých ich bolo vyše 47.000. Na výsluch bolo predvolaných celkovo vyše 150.000 podozrivých osôb.

Copyright © TASR 2017

Americký herec, filmár a hudobník Donald Glover pripravuje animovaný seriál o marvelovskom komiksovom antihrdinovi Deadpoolovi. Novinka bude mať desať epizód a vysielať ju bude televízia FXX. Jej premiéra je naplánovaná na rok 2018. Tridsaťtriročný rodák z Kalifornie a jeho brat Stephen sa pod projekt zameraný na dospelého diváka podpíšu ako tvorcovia, scenáristi a výkonní producenti. Okrem nich budú výkonnými producentmi aj Jeph Loeb and Jim Chory zo spoločnosti Marvel. Mená hercov, ktorí prepožičajú hlasy postavám, zatiaľ nie sú známe.
Zatiaľ nepomenovaný projekt rozšíri Gloverovu spoluprácu s televíziou FX, ktorá je sesterskou stanicou spomínanej FXX a vysiela jeho seriál Atlanta (2016). Novinka je zároveň ďalším seriálom od Marvelu v ponuke prvej menovanej televízie. Tá už vysiela aj akčnú sériu Legion (2017), ktorá sa podobne ako príbehy o Deadpoolovi odohráva vo svete X-menov. "Donald Glover je neuveriteľne nadaný a všestranný umelec, ktorý nepomenovaný seriál o Deadpoolovi privedie do života s rovnakou intenzívnou a jedinečnou víziou ako Atlantu," uviedol programový riaditeľ FX Nick Grad a dodal, že s Marvel Television vytvoria seriál, ktorý je "odvážny, pozoruhodný a originálny".
Tvorcami Deadpoola, ktorý sa v komiksoch objavil po prvý raz v roku 1991, sú Rob Liefeld a Fabian Nicieza. Nezničiteľný anithrdina v červenom obleku sa objavil vo viacerých animovaných televíznych projektoch, no do širšieho povedomia verejnosti sa dostal najmä vďaka akčnému filmu Deadpool (2016), v ktorom ho stvárnil Ryan Reynolds. Ten si úlohu zopakuje aj v pokračovaní, ktoré by sa malo dostať do kin 1. júna 2018.
Donald Glover je známy ako Troy Barnes z komediálnej série Späť do školy (2009 - 2015). Zahral si tiež vo filmoch Mystery Team (2009), Ako na to (2013), Vzkriesenie démona (2015), Marťan (2015) či Magic Mike XXL (2015). Je tvorcom spomínaného seriálu Atlanta (2016), v ktorom tiež účinkuje. Seriál mu vyniesol napríklad dva Zlaté glóbusy. Venuje sa tiež hudbe, ktorú tvorí pod pseudonymom Childish Gambino. Na konte má tri štúdiové albumy Camp (2011), Because the Internet (2013) a "Awaken, My Love!" (2016).

Americký prezident Donald Trump dnes na svojom obľúbenom Twitteri pohrozil, že by mohol úplne zrušiť tlačové brífingy v Bielom dome.
Reagoval tak na kritické vyjadrenia novinárov na adresu Bieleho domu v súvislosti so zmätočnými vyjadreniami, ktoré sa týkali utorkového odvolania šéfa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Jamesa Comeyho.
Trump sa dnes na svojom twitterovom účte označil za "veľmi aktívneho prezidenta", okolo ktorého sa stále deje mnoho vecí. Jeho zástupcovia sa preto - ako zdôraznil - nemôžu vždy vyjadrovať s dokonalou presnosťou.
"Možno by bolo najlepšie, keby sa v budúcnosti zrušili všetky tlačové brífingy a vydávali sa len písomné vyhlásenia v záujme zachovania presnosti?" položil si rečnícku otázku Trump.
Poradcovia prezidenta najprv vyhlásili, že Trump odvolal Comeyho na základe odporúčania námestníka ministra spravodlivosti USA Roda Rosensteina. Neskôr uviedli, že Trump ho chcel odvolať aj bez ohľadu na Rosensteinove vyjadrenie.


Seriál Kde bolo, tam bolo (2011) bude pokračovať siedmou sezónou, pričom televízia ABC objednala 22 epizód. Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter to vo štvrtok potvrdil jeden z tvorcov Adam Horowitz, pričom v príspevku taktiež poďakoval fanúšikom a stanici ABC.
V siedmej sezóne diváci a diváčky už neuvidia Emmu Swan v podaní Jennifer Morrison. Predstavitelia ABC však potvrdili, že v nasledujúcej sérii sa vráti Lana Parrilla, predstaviteľka Reginy, Robert Carlyle si zopakuje úlohu Martinka Klingáčika a Colin O'Donoghue opäť stvárni Kapitána Hooka. ABC tiež oznámila, že k hereckému obsadeniu sa pridajú Andrew J. West a Alison Fernandez.©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

RTVS NEWS


            RTVS NEWS

Spoločnosť Hitchhiker Cinema v koprodukcii s Rozhlasom a televíziou Slovenska pripravuje sériu dokumentov Biele vrany a hrdinovia medzi nami. Takmer polhodinové dokumenty, venované konkrétnym hrdinom, chcú upozorniť na princípy solidarity, zodpovednosti, spoločenského dobra, dôstojnosti a jedinečnosti človeka. Pilot série Korupčná výchova režiséra Róberta Švedu uviedol v marci Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest, agentúru SITA o tom informovala PR manažérka Zuzana Golianová zo spoločnosti bARSdobrýchýr. "Sú témy, o ktorých síce každodenne neuvažujeme, ale náš postoj k nim podstatne určuje našu orientáciu vo svete. Udržanie spoločenstva ľudí sa riadi princípmi, rešpektovanie ktorých umožňuje naše prežitie," vyjadrila sa dramaturgička projektu Ingrid Mayerová.
Dokumenty, ktoré sa v roku 2018 dostanú na obrazovky verejnoprávnej televízie, sa zaoberajú kľúčovými otázkami súčasnej spoločnosti. Marek Franko vo svojom filme prinesie tému násilia a zneužívania detí, Dominik Jursa predstaví problematiku mladých talentovaných ľudí, ktorí sa vyslovili k celospoločenským problémom, Lena Kušnieriková sa zameria na občiansky aktivizmus a odhodlanie bojovať za veci verejné na pozadí kauzy Pezinskej skládky, Barbora Sliepková na pozadí kauzy Hedviga Malinová otvorí otázky neznášanlivosti, extrémizmu a xenofóbie, Lenka Moravčíková Chovanec pripravuje snímku o zdevastovanom skorumpovanom zdravotníctve a Róbert Šveda sa v dokumente zameriava na ničenie prírodného bohatstva a zásahy do krajiny.
Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu, ktorú od roku 2008 udeľujú Aliancia Fair-play a VIA IURIS. "Vysoká miera korupcie trápi občanov a spôsobuje nárast extrémizmu. Je preto vzácne, ak verejnoprávna televízia vytvorí priestor na diskusiu a pomôže hľadať medzi nami tie skutočné vzory," cituje tlačová správa k vzniku novej dokumentárnej série Zuzanu Wienk z Aliance Fair-play.

2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané

VÝROKY TÝŽDŇA

          VÝROKY TÝŽDŇA

"Ja sa budem po obede venovať problematike pošpinenia mňa" 
Andrej Danko


„Rád by som mal konštruktívnu debatu aj s opozíciou, aby sme sa neurážali ako ľudia."

Andrej Danko"Vyjadrím sa vo francúzštine, pretože pomaly, ale isto angličtina stráca v EÚ dôležitosť. Potom tu máme v nedeľu francúzske voľby a chcem, aby Francúzi rozumeli, čo hovorím o Únii a jej členoch."

Jean-Claude Juncker,predseda Európskej komisie

"Chcel som si upokojiť puk, pretože sa mi postavil. Samozrejme ten puk.“
Peter Čerešňák                                                    
 
„Mimoriadne si vážim speváka Joža Ráža, lebo aj za komunizmu hovoril, čo si myslel, aj teraz hovorí, čo si myslí. Vážim si tiež Vladimíra Mečiara ako architekta štátu. Má aj chyby, aj nedos¬tatky, no nebyť jeho, nebola by ani Slovenská republika a vždy by sme boli vnímaní len ako mladší brat českého brata. Keby pán Fico nedal banderovcom reverzný plyn, tak na ukrajinskom Donbase nie je 10-tisíc mŕtvych civilistov, to má na svedomí on! Keby im nedal plyn, nemohli by banderovci viesť vojnu proti civilistom na Donbase. Je to jednoznačná súvislosť. Pán Fico rozpráva jedno, ale robí druhé, hovorí, že je za zrušenie protiruských sankcií, na druhej strane však v EÚ hlasuje za protiruské sankcie. A pán Kiska? Keby žil Ľudovít Štúr, tak by ho odsúdili za vlastizradu.“
Štefan Harabin

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký herec Peter Dinklage a jeho severoírsky kolega Jamie Dornan sa predstavia v pripravovanom televíznom filme My Dinner with Hervé. Príbeh sleduje nečakané priateľstvo, ktoré sa vyvinie počas jednej divokej noci v Los Angeles medzi novinárom Dannym Tateom v podaní Jamieho Dornana a hercom nízkeho vzrastu Hervém Villechaizom, ktorého stvárni Peter Dinklage.
Námet z pera novinára a filmára Sachu Gervasiho a scenáristu Seana Macaulayho vychádza z Gervasiho rozhovoru s Villechaizom, ktorého najznámejšími filmovými úlohami boli diabolský Nick Nack v snímke Muž so zlatou zbraňou (1974) a asistent pána Roarka v seriáli Fantasy Island (1977 - 1984). Krátko po uskutočnení rozhovoru Villechaize vo veku 50 rokov spáchal samovraždu. Gervasi sa postaral aj o scenár, bude režisérom projektu americkej televízie HBO a spolu s Dinklageom a Stevenom Zaillianom aj jeho výkonným producentom.
Peter Dinklage od narodenia trpí achondropláziou, poruchou rastu kostí, no napriek nízkemu vzrastu sa dokázal presadiť vo svete televízie, filmu a divadla. Prelomová bola pre neho úloha samotárskeho milovníka vlakov Finbara McBridea v dramédii The Station Agent (2003), kde si zahral spolu s Patriciou Clarkson či Michelle Williams. Nasledovali roly v snímkach ako Penelope (2006), Dokážte mi vinu (2006), Utečenec (2007), Narnia: Princ Kaspian (2008) či X-Men: Budúca minulosť (2014). Do povedomia divákov a diváčok sa však zapísal predovšetkým ako inteligentný a sarkastický Tyrion Lannister zo seriálu Hra o tróny (2011), ktorý mu vyniesol Zlatý glóbus a dve Primetime Emmy.
Jamie Dornan odštartoval kariéru ako model pre významné módne značky. Na filmovej scéne debutoval v roku 2006 snímkou Mária Antoinetta, v ktorej stvárnil grófa Axela von Fersena. Okrem toho sa objavil aj vo filmoch ako Beyond the Rave (2008), Shadows in the Sun (2009), Flying Home (2014) či Operácia Anthropoid (2016). V rokoch 2011 až 2013 si zahral v seriáli Kde bolo, tam bolo (2011) a účinkoval aj v televíznom projekte The Fall (2013 - 2016). Známy je aj ako Christian Grey zo snímok Päťdesiat odtieňov sivej (2015) a Päťdesiat odtieňov temnoty (2017), pričom si zahrá aj v ich pokračovaní Fifty Shades Freed.

Americký komediálny seriál Moderná rodina (2009) bude pokračovať deviatou a desiatou sezónou. Televízia ABC si objednala 44 nových epizód, pričom každá séria bude mať polovicu z nich. Ako informoval magazín The Hollywood Reporter, zatiaľ nie je známe, či spomínaná desiata sezóna bude pre projekt aj posledná. "Sme viac ako nadšení, že môžeme naďalej tráviť čas s týmito postavami, úžasnými hercami, našimi neuveriteľne talentovanými scenáristami a naším fantastickým štábom, ktorí sú pre nás rodina. Ten dobrý druh rodiny, nie taká rodina, ktorá sa s vami neustále hašterí," uviedol vo vyhlásení spolutvorca seriálu Steve Levitan.
Obnovenie seriálu súvisí s novými zmluvami desiatich predstaviteľov hlavných úloh. Podľa nemenovaných zdrojov spomínaného periodika uzavreli nové dohody Sofía Vergara, Julie Bowen, Ty Burrell, Eric Stonestreet, Jessie Tyler Ferguson, Ed O’Neill, Rico Rodriguez, Nolan Gould, Sarah Hyland a Ariel Winter. Zmluvy by im údajne mali zabezpečiť výrazné zvýšenie platov.
Modernú rodinu, za ktorej produkciou stojí spoločnosť 20th Century Fox Television, vytvoril okrem spomínaného Levitana aj Christopher Lloyd. Seriál sleduje novodobú rodinnu na ktorej čele stojí Jay Pritchett (O'Neill) so svojou druhou manželkou Gloriou (Vergara), synom a nevlastným synom. Okrem nich sa projekt zameriava aj na Jayove dve dospelé deti Claire a Mitchella s ich rodinami. Herecké obsadenie tvoria aj Aubrey Anderson-Emmons či Jeremy Maguire. Seriál si dosiaľ na konto pripísal 22 cien Primetime Emmy a v roku 2012 získal aj Zlatý glóbus pre najlepší muzikálový alebo komediálny seriál.

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Napriek rastúcemu tlaku na médiá v Turecku môžu zahraniční novinári bez problémov vykonávať v krajine svoju prácu, uviedol dnes turecký minister pre záležitosti EÚ Ömer Čelik.
"Samozrejme, že Turecko je bezpečnou krajinou pre zahraničných novinárov," reagoval Čelik na otázku novinárky po stretnutí s generálnym tajomníkom Rady Európy Thorbjörnom Jaglandom v Štrasburgu.
Podľa tureckého ministra to platí pre "skutočných novinárov a tých, ktorí sa chcú v Turecku zdržiavať kvôli novinárskym aktivitám" - nie však pre tých, ktorí "prídu pod pláštikom žurnalizmu a zapletú sa do aktivít teroristických organizácií". Proti takýmto osobám budú "samozrejme podniknuté potrebné opatrenia".
Tlak na zahraničných novinárov v Turecku pritom stúpa, konštatuje agentúra DPA. Od začiatku týždňa sa napríklad v policajnej väzbe v Gaziantepe nachádza francúzsky fotograf Mathias Depardon. Podľa organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) ho zadržali v juhotureckej provincii Batman.
RSF uviedla, že pracoval pre časopis National Geographic na reportáži o riekach Tigris a Eufrat. Turecké úrady ho obviňujú z teroristickej propagandy. Koncom apríla vyhostili z Turecka talianskeho novinára po dvoch týždňoch zadržiavania.
Početní novinári sa pritom v Turecku naďalej nachádzajú vo väzbe. Podľa údajov Európskej federácie novinárov v krajine v súčasnosti zadržiavajú 145 mediálnych pracovníkov, vrátane nemecko-tureckého novinára Deniza Yücela. Spravodajcu denníka Die Welt obviňujú z teroristickej propagandy a poburovania.
V rebríčku slobody tlače RSF je Turecko na 155. mieste zo 180 hodnotených krajín.

Copyright TASR ©2017

Stavom médií v Česku a rizikom ich politického zneužitia sa najskôr bude 1.júna zaoberať Európsky parlament.
Vyplýva to z návrhu programu jeho plenárne schôdze, ktorý schválilo vedenie politických frakcií europarlamentu. Bod navrhlo vedenie najsilnejšej frakcie EP, teda Európskej ľudovej strany (EPP).
Bruselský spravodajca Českej televízie Bohumil Vostal uviedol, že aférou ministra financií Andreja Babiša sa bude 18. mája vo Štrasburgu na mimoriadnom zasadaní zaoberať výbor EP pre občianske slobody, spravovodlivosť a vnútorné veci.

Zdroj: ČT TXT


11. 5. 2017

TO JE TV!

TO JE TV!


RADA RTVS

RADA RTVS

Rada Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) na dnešnom zasadnutí v Košiciach prerokovala a vzala na vedomie Komplexnú správu o organizácii, činnosti a rozvoji Štúdia RTVS v Košiciach. K aktuálnym výzvam v rámci tohto štúdia patrí komplexná rekonštrukcia budovy televíznej zložky v areáli na Rastislavovej ulici a spustenie novej televíznej relácie Ahoj Slovensko.
Ako informoval výkonný riaditeľ košického štúdia RTVS Juraj Hidvéghy, práce na rozsiahlej rekonštrukcii administratívnej budovy by mali začať v najbližších mesiacoch a trvať zhruba 18 mesiacov. "Výsledkom bude kompaktná budova s výbornou energetickou bilanciou a všetkými parametrami, ktoré sú potrebné v dnešnej dobe," uviedol pre novinárov. Na projekt získal RTVS finančný príspevok z európskych fondov vo výške viac ako 1,8 milióna eur, spolufinancovanie je v objeme päť percent. Harmonogram prác bude prispôsobený potrebám tak, aby nebolo ovplyvnené televízne vysielanie.
Nový denný publicistický magazín Ahoj Slovensko zachytávajúci život v regiónoch začne na stanici Dvojka od 22. mája. Vysielať sa bude na dennej báze striedavo z Košíc a Banskej Bystrice. "Čo sa týka rozhlasu, dominantnou časťou výroby v zásade je príprava programov pre Rádio Regina Východ. Víziou je možnosť navýšenia objemu vysielania aj vo víkendových časoch, pretože v aktuálnom modeli sa cez víkendy v mnohých reláciách striedame s Banskou Bystricou a Bratislavou," konštatoval Hidvéghy.
Podpredseda Rady RTVS Martin Kákoš, ktorý viedol rokovanie rady, ocenil výraznejšiu technologickú obnovu košického štúdia. "Myslím si, že je to nevyhnutné, pretože dlhé roky to bolo zanedbávané a práve zaostávanie v oblasti technologického vybavenia v značnej miere limitovalo možnosti pre ďalšiu výrobu. Zdá sa, že by to mohol byť impulz a naštartovanie väčšieho objemu výroby," povedal pre TASR. Slušné herecké zázemie na východnom Slovensku, tvorivý a ľudský potenciál je podľa neho možné využiť pri produkcii rozhlasových a televíznych programov.

Copyright TASR ©2017


MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký mysteriózny fantasy seriál Sleepy Hollow (2013 - 2017), známy aj pod názvom Ospalá diera, nebude pokračovať piatou sezónou. V utorok to prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete oznámil jeden z tvorcov projektu Phillip Iscove, ktorý sériu nazval absolútnym snom. "Zo srdca ďakujem každému hercovi, scenáristovi, režisérovi, producentovi a neuveriteľnému štábu za ich neustálu ťažkú prácu. Ale vďaka fanúšikom šou naozaj ožila a im dlžím najviac," uviedol v príspevku. Televízia Fox, ktorá Sleepy Hollow vysielala, okrem menovanej série v utorok oznámila aj koniec projektu Rosewood (2015 - 2017), známeho aj ako Vražedné Miami, začiatkom mája zase ukončila seriál Pitch (2016).
Seriál Ospalá diera okrem spomínaného Iscovea vytvorili aj Alex Kurtzman, Roberto Orci a Len Wiseman, pričom sa inšpirovali príbehmi The Legend of Sleepy Hollow z roku 1980 a Rip Van Winkle z roku 1819 spisovateľa Washingtona Irvinga. V projekte sa predstavili napríklad Tom Mison, Lyndie Greenwood, Nicole Beharie, Orlando Jones, Katia Winter, John Noble, Nikki Reed, John Cho, Zach Appelman, Janina Gavankar alebo Jeremy Davies. Poslednú epizódu odvysielali 31. marca.Do finále Eurovíznej pesničkovej súťaže sa z prvého semifinále prebojovalo vo štvrtok večer v ukrajinskom Kyjeve 10 z 18 krajín - Austrália, Arménsko, Azerbajdžan, Belgicko, Cyprus, Moldavsko, Grécko, Poľsko, Portugalsko a Švédsko. Česká speváčka Martina Bárta s piesňou My Turn však do finále nepostúpila, rovnako ani zástupcovia Čiernej Hory, Fínska, Gruzínska či Islandu.
Účastníci z tzv. veľkej pätky krajín, ktoré založili Európsku vysielaciu úniu (EBU), usporiadateľa Eurovíznej pesničkovej súťaže, postupujú do finále automaticky. Sú to Británia, Francúzsko, Nemecko, Španielsko a Taliansko.
K favoritom prvého kola súťaže patril Portugalec Salvador Sobral, ktorý svoju baladu Amar Pelos Dois napísal spoločne so svojou sestrou, či arménska pesničkárka Artsvik. Publikum zaujal aj 17-ročný austrálsky domorodý spevák Isaiah Firebrace s piesňou Don't come Easy.
Druhý semifinálový večer bude vo štvrtok.
Favoritom bookmakerov na víťaza tohtoročnej súťaže je podľa tlačovej agentúry DPA taliansky spevák Francesco Gabbani s piesňou Occidentali's Karma (Západniarska karma).
Ešte pred vyhlásením výsledkov prvého semifinále vystúpila v utorok minuloročná víťazka, ukrajinská speváčka Džamala, so svojou víťaznou piesňou nazvanou 1944, v ktorej spieva o deportácii krymských Tatárov počas Stalinovej vlády.
Ruskej speváčke Julii Samojlovovej, ktorá mala tiež pôvodne súťažiť v utorok, zakázali ukrajinské úrady vstup do krajiny z dôvodu, že v roku 2015 vystupovala na anektovanom Kryme. Kremeľ odsúdil tento zákaz ako "absolútne nespravodlivý" a obvinil Ukrajinu zo znevažovania súťaže, ktorej interné pravidlá vylučujú akékoľvek politické gestá.
Rusko preto tohtoročnú súťaž bojkotuje a odmietlo ponuku, aby Samojlovová spievala mimo Ukrajinu a jej vystúpenie bolo prenášané cez telemost. Dvadsaťosemročná speváčka trpí zriedkavým svalovým ochorením a je od detstva na invalidnom vozíku. Na Kryme, namiesto Kyjeva, spievala znova v utorok večer. Na jej koncert, ktorý sa uskutočnil v ruský štátny sviatok - Deň víťazstva, ktorý pripomína sovietsku porážku nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne, prišli napriek silnému dažďu tisíce ľudí. Vo vlasti sa speváčka teší značnej popularite, v roku 2014 spievala na otváracom ceremoniáli zimných paralympijských hier v Soči.Celosvetovo najpopulárnejším seriálom, ktorý ponúka streamovacia spoločnosť Netflix, je britská krimidráma Sherlock (2010). Vyplýva to z analýzy portálu HighSpeedInternet.com, ktorý sa zameral na obľúbené tituly v 91 krajinách sveta, kde je služba dostupná. Druhou najobľúbenejšou sériou na Netflixe je sitkom Priatelia (1994 - 2004) a na tretej priečke sa umiestnil projekt Narcos (2015). Do prvej päťky sa dostali aj dramatický seriál Dom z kariet (2013) a komediálna séria Nové dievča (2011).
Portál v rámci analýzy využil dáta dostupné na Google Trends o vyhľadávaní tém v súvislosti s Netflixom, na základe čoho usporiadal jednotlivé krajiny. Dané údaje prepojil s dátami o najviac vyhľadávaných seriáloch, ktoré sú aktuálne dostupné vo vybraných štátoch na streamovacej službe.
Zo získaných výsledkov vyplýva, že na Slovensku je najpopulárnejším seriálom Mentalista (2008 - 2015), zatiaľ čo v Českej republike je to sitkom Teória veľkého tresku (2007) a v Maďarsku Griffinovci (1999). V Poľsku dominuje spomínaný Dom z kariet, ktorý je populárny aj v Nemecku a Švajčiarsku. Nové dievča je najpopulárnejším seriálom napríklad v Belgicku, Pakistane a Juhoafrickej republike. Narcos dominuje na Cypre, v Maroku či Španielsku. Priatelia sa tešia veľkej obľube v Indii, Jordánsku alebo na Ukrajine a Sherlock je favoritom v Arménsku, Azerbajdžane, Bangladéši a Estónsku. V USA je podľa portálu najpopulárnejší seriál Hriešnici (2011), v Kanade je to Batesov motel (2013 - 2017), vo Veľkej Británii projekt Zavolajte sestričky (2012) a napríklad v Rusku dominuje akčná séria Arrow (2012).
 


©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Mediálny výbor NR SR otvoril obálky záujemcov o generálneho riaditeľa RTVS

Mediálny výbor NR SR otvoril obálky 

záujemcov o generálneho riaditeľa RTVS

Bez ohľadu na to, kto bude novým generálnym riaditeľom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), ak nebude vyriešené financovanie tejto inštitúcie, bude to zlý riaditeľ. Vyhlásil to dnes predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD) po tom, ako na zasadnutí výboru otvorili obálky zaslané 12 kandidátmi na post šéfa RTVS.
"Ak nebude zabezpečené financovanie, spasiteľom ani jeden z tých dvanástich nebude," povedal. Jarjabek je zástancom pokračovania koncesionárskych poplatkov, keďže ich zrušenie by podľa jeho slov znamenalo zoštátnenie RTVS. "To by bola škoda a krok späť," myslí si.
Priznáva však, že súčasná výška poplatkov na úrovni 4,64 eura mesačne nestačí. "Preto si myslím, že kombinované financovanie RTVS z reklamy, poplatkov a zo zmluvy so štátom je asi ideálny model v našich podmienkach. My sme odsúdení na to, aby sme sa dohodli," deklaroval.
Jarjabek tvrdí, že koalícia o mene nového riaditeľa ešte nehovorila. Doterajšieho šéfa RTVS Václava Miku hodnotiť nechcel. "Pán Mika má presne také isté šance ako zvyšní kandidáti. Všetko, čo by som teraz povedal, by bolo znehodnotením ostatných. Myslíme to s generálnym riaditeľom vážne presne tak ako pred piatimi rokmi. Dôverujem NR SR, že vyberie najlepšieho," uviedol Jarjabek.
Do utorka (16.5.) pracovníci výboru preveria, či všetci kandidáti dodali požadované náležitosti. Ak niekomu bude chýbať nejaká technická drobnosť, dostane možnosť materiály doplniť. Všetci, čo podmienky splnia, dostanú pozvánku na verejné vypočutie, ktoré sa uskutoční 30. mája v historickej budove NR SR.
Za šéfa RTVS kandidujú Peter Abrahám, Margita Bencová, Richard Dírer, Fedor Flašík, Janka Lastovicová, Norbert Majer, Václav Mika, Aleš Rehák, Jaroslav Rezník, Michal Ruttkay, Zuzana Ťapáková a Stanislav Velitzky. Všetci boli povinní k prihláške priložiť projekt riadenia a rozvoja RTVS v rozsahu od 20 do 50 strán, výpis z registra trestov nie starší ako tri mesiace či štruktúrovaný životopis.
Podľa zákona o RTVS nesmie byť kandidát na generálneho riaditeľa členom Rady RTVS, musí mať spôsobilosť na právne úkony a byť v plnom rozsahu bezúhonný. Podmienkou je aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a päťročná prax v oblasti riadenia. Funkcia šéfa RTVS je nezlučiteľná s funkciou prezidenta SR, poslanca NR SR, člena vlády, štátneho tajomníka, sudcu či prokurátora.

Copyright © TASR 2017

Zomrel Michael Parks

Zomrel Michael Parks

Vo veku 77 rokov zomrel v utorok ráno americký herec Michael Parks. Smutnú správu oznámil na sociálnej sieti Instagram jeho blízky priateľ režisér Kevin Smith.
Michael Parks sa narodil 24. apríla 1940. Objavil sa v seriáloch Mestečko Twin Peaks (1990-1991), v rokoch 1996-1999 si zahral vo Walkerovi, Texaskom rangerovi (1993-2001) alebo v seriáli Then Came Bronson (1969-1970). Predstavil sa aj vo filmoch Niagara, Niagara (1997), Kill Bill (2003), Kill Bill 2 (2004), Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom (2007), Divoký Django (2012) či Argo (2012).

©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ

Na včerajšom zasadnutí Rada pre vysielanie a retransmisiu
 • uložila sankciu – upozornenie na porušenie zákona vysielateľovi TVR a RE, s.r.o. (programová služba Televízia Ružinov) za porušenie § 16 ods. 3 písm. b) ZVR (objektívnosť a nestrannosť spravodajských a politicko-publicistických programov, oddeľovanie názorov a komentárov od informácií spravodajského charakteru) v súvislosti s vysielaním programu Debata dňa 23. 11. 2016;
 • uložila sankciu – upozornenie na porušenie zákona vysielateľovi MV Média, s.r.o. (programová služba TV REGION) za porušenie § 16 ods. 3 písm. l) ZVR v súvislosti s tým, že nedodal Rade na jej vyžiadanie požadovaný súvislý záznam vysielania zo dňa 3. 10. 2016;
 • začala správne konanie voči vysielateľovi RÁDIO KISS s.r.o. (programová služba Rádio KISS) vo veci možného porušenia § 68 ods. 7 písm. a) ZVR z dôvodu možného nevyužívania frekvencie 89,0 MHz Rožňava na účely, na ktoré mu bola pridelená;
 • začala správne konanie voči vysielateľovi Best FM Media spol. s r.o. (programová služba Best FM Media) vo veci možného porušenia § 68 ods. 7 písm. a) ZVR z dôvodu možného nevyužívania frekvencií 89,6 MHz Prievidza a 92,4 MHz Martin na účely, na ktoré mu boli pridelené;
 • začala správne konanie voči vysielateľovi RADIO ROCK, s. r. o. (programová služba Rádio One Retro) vo veci možného porušenia § 68 ods. 7 písm. a) ZVR z dôvodu možného nevyužívania frekvencie 92,4 MHz Ružomberok na účely, na ktoré mu bola pridelená;
 • začala správne konanie voči vysielateľovi C.S.M. group s. r. o. (programová služba Rocková republika) vo veci možného porušenia § 68 ods. 7 písm. a) ZVR z dôvodu možného nevyužívania frekvencie 103,9 MHz Spišská Nová Ves na účely, na ktoré mu bola pridelená;
 • začala správne konanie voči vysielateľovi MAC TV, s. r. o. (programová služba JOJ) vo veci možného porušenia § 20 ods. 3 ZVR  (ochrana maloletých - JSO) v súvislosti s vysielaním programu  Ako som prežil dňa 3. 3. 2017 o cca 9:40 hod, ktorý označil ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov;
 • začala správne konanie voči vysielateľovi MARKÍZA – SLOVAKIA, spol. s r.o. (programová služba DAJTO) vo veci možného porušenia § 20 ods. 3 ZVR (ochrana maloletých - JSO) v súvislosti s vysielaním programu 112 dňa 19. 2. 2017 o cca 5:58, 6:28, 6:59a 9:32 hod, ktorý značil ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov;
 • začala správne konanie voči vysielateľovi MARKÍZA – SLOVAKIA, spol. s r.o. (programová služba TV MARKÍZA) vo veci možného porušenia § 16 ods. 3 písm. b) ZVR (objektívnosť a nestrannosť spravodajských a politicko-publicistických programov, oddeľovanie názorov a komentárov od informácií spravodajského charakteru) v súvislosti s vysielaním príspevku Kritika do vlastných radov v programe Televízne noviny dňa 24. 2. 2017;
 • začala správne konanie voči vysielateľovi Rozhlas a televízia Slovenska (programová služba Jednotka) vo veci možného porušenia § 16 ods. 3 písm. b) ZVR (objektívnosť a nestrannosť spravodajských a politicko-publicistických programov, oddeľovanie názorov a komentárov od informácií spravodajského charakteru) v súvislosti s vysielaním príspevku o kritike dvojakého života niektorých členov cirkvi pápežom Františkom v programe Správy RTVS dňa 24. 2. 2017;
 • zastavila správne konanie vedené voči vysielateľovi Rozhlas a televízia Slovenska (programová služba Rádio Slovensko) v súvislosti s vysielaním rubriky Prehľad tlače v programe Dobré ráno Slovensko dňa 15. 11. 2016 a postupuje vec na vybavenie Rade RTVS;
 • uznala za neopodstatnené 11 sťažnosti resp. ich časti, okrem iného:
•    sťažnosti na vysielanie programov MS v biatlone 2017a Liga majstrov dňa 15. 2. 2017, ktoré podľa sťažovateľov prznia slovenčinu využívaním nespisovných výrazov (RTVS, Dvojka, Jednotka); 
•    sťažnosť na vysielanie programu Park dňa 25. 2. 2017, ktorého hosť sa vyjadroval o svojej bi-gender identite, čo podľa sťažovateľa mohlo negatívne ovplyvniť deti a dospievajúcich pri definovaní ich vlastnej identity (RTVS, Jednotka).

10. 5. 2017

Novinárska cena 2016

Novinárska cena  2016

Nadácia otvorenej spoločnosti dnes ocenila najvalitnejšie práce slovenských novinárov. Víťazi 13. ročníka Novinárskej ceny za rok 2016 si dnes prevzali ocenenia v rámci slávnostného večera v Bratislave. V oblasti písanej žurnalistiky dominoval medzi víťazmi Denník N.
      Za najlepšiu reportáž získal ocenenie Tomáš Forró (Denník N). V kategórii najlepší rozhovor sa stal víťazom Matúš Burčík (SME), najlepší analytický príspevok mal podľa poroty Dušan Mikušovič (Denník N), ocenenie v kategórii najlepší investigatívny príspevok získal Tomáš Forró (Denník N). Ocenenie za najlepší komentár dostal Filip Obradovič (Týždenník TREND), autorom najlepšieho česko-slovenského kresleného vtipu je Matúš Vozár z Denníka N a najlepší článok uverejnený na blogu mal Jakub Goda (blog Denníka N).
      V rámci audiovizuálnej žurnalistiky a fotožurnalistiky zvíťazil v kategórii najlepšia reportáž Pavol Fejér z RTVS. V kategórii najlepší rozhovor, beseda, diskusia zvíťazil Michal Havran s reláciou Večera s Havranom z RTVS. Najlepší investigatívny príspevok podľa poroty mal Pavol Fejér z RTVS a autorom najlepšej fotografie je Boris Németh (.týždeň).
      Cenu za inovatívnu online žurnalistiku získali Michal Trško, Andrej Kuzmány, Miloš Šebela, Dávid Tvrdoň, Oliver Meres a Lukáš Beňo (SME). V kategórii najlepší regionálne publikovaný alebo odvysielaný príspevok zvíťazili Jaroslav Vrábeľ a Peter Bercik (Denník Korzár).
      Špeciálnu Cenu Asociácie vydavateľov tlače získal Tomáš Forró (Denník N) za reportáž z Ekvádora po zemetrasení: čas sekundárnych otrasov. Cenu Zastavme korupciu si odniesli Xénia Makarová a Zuzana Petková (Týždenník TREND) a Cenu otvorenej spoločnosti venovanej pamiatke Karola Ježíka získal za sériu blogov o extrémistoch a konšpirátoroch Ján Benčík (Blog Denníka N).
      Do súťaže sa mohli zapojiť všetci zástupcovia reprezentujúci celoslovenské printové, elektronické, online či regionálne médiá, ktorí publikovali alebo odvysielali svoj príspevok v roku 2016.
      Nezávislé poroty boli zložené z odborníkov a profesionálov z oblasti médií, ako aj ďalších osobností akademického, kultúrneho, spoločenského a neziskového sektora zo Slovenska aj zo zahraničia. 


Copyright TASR ©2017